loader

Hlavná

Liečba

Pri kýle chrbtice je pravá noha znecitlivená: ako zlepšiť krvný obeh v patológii

Miechová kýla je patologický proces, pri ktorom je pozorovaný výčnelok medziobratlového disku. S patológiou sa krvný obeh zhoršuje, čo vedie k rozvoju vhodných symptómov. Necitlivosť nohy je často diagnostikovaná prietrž chrbtice, čo vedie k zníženiu pohyblivosti a zhoršeniu kvality života pacienta..

Príčiny patológie

Nástup príznaku má dva vývojové mechanizmy. V prvom prípade môže byť noha znecitlivená, keď je stlačená novotvarom okolitých tkanív. Toto narúša citlivosť a vedie k bolesti na dolných končatinách. Táto možnosť rozvoja patologického stavu je najbežnejšia a vyskytuje sa u veľkého počtu pacientov.

Ak je pravá alebo ľavá časť znecitlivená, znamená to predčasnú diagnózu kýly. V tejto fáze je stav pacienta zanedbávaný..

Na pozadí reflexného myospazmu s herniovým výčnelkom, ktorý neprechádza dlho, vedie k zhoršenej citlivosti. Tento stav spôsobuje bolesť svalov nôh. S týmto mechanizmom rozvoja patológie sa pacienti sťažujú na záchvaty a brnenie..

V niektorých prípadoch sa príznak vyskytuje po chirurgickom odstránení prietrže. Pri správnom období zotavenia sa postupne stráca..

Prvá pomoc

Ak dôjde k znecitliveniu, pacient je imobilizovaný, čo si vyžaduje poskytnutie prvej pomoci. Nie je možné eliminovať necitlivosť a zmierniť kŕče, takže sa pacient nazýva sanitka. Aby sa predišlo závažným komplikáciám, odporúča sa, aby sa komplexná liečba vykonávala pod dohľadom lekára.

S cieľom znížiť závažnosť bolesti a zlepšiť stav pacienta sa odporúča poskytnutie prvej pomoci. Za týmto účelom sa masáž postihnutej oblasti vykonáva pomocou masti, ktorá sa vyznačuje prítomnosťou otepľovacieho účinku. Z patológie sa odporúča použiť: diklofenak, ortofén, Finalgon.

Pri dlhodobom myospazme odborníci odporúčajú použitie ortopedických náplastí. Dajú sa kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. pomocou náplasti sa zo spastických svalov odstráni napätie a tiež sa zlepší krvný obeh tkanív v postihnutej oblasti.

Na zmiernenie stavu pacienta by mal vykonávať fyzickú terapiu. Vďaka jeho použitiu sa bedrový sval uvoľňuje a rozťahuje. Účelom gymnastiky je znížiť intenzitu mačania nervových koreňov prietrže.

Patologické ošetrenie

Po vyšetrení neurológom predpíše terapiu, ktorá je zameraná na odstránenie bolesti v nohách a príčin jej výskytu. Na boj proti patologickému procesu sa odporúča použitie konzervatívnych techník. Liečba tohto ochorenia sa uskutočňuje nesteroidnými protizápalovými liekmi. Sú predpísané vo forme injekcií, ktoré sa aplikujú počas kurzu.

Jeho trvanie je 5-7 dní. Po eliminácii akútneho záchvatu sa pacientovi odporúča užívať lieky, ktoré sa smú dlhodobo používať.

V subakútnom období sa odporúča používať selektívne lieky, ktoré sa vyznačujú prítomnosťou analgetických vlastností. Dávku liekov vypočíta lekár podľa charakteristík priebehu patológie a jej závažnosti.

Ak je na pozadí prietrže pozorovaná znížená citlivosť nohy, pacienti musia brať lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v tkanivách. Lieky sa podávajú intravenózne alebo intramuskulárne. Na zmiernenie stavu pacienta sa odporúča používať svalové relaxanciá, ktoré majú analgetický alebo relaxačný účinok..

Na urýchlenie liečby ochorenia sa odporúča použitie fyzioterapeutických postupov. Najúčinnejšou je elektroforéza a magnetoterapia. Elektroforéza je dodávanie liekov priamo do postihnutej oblasti. Na manipuláciu sa používa špeciálne vybavenie. Liečba prietrže touto metódou vyžaduje použitie špeciálneho lieku Trypsín, ktorý je dodávaný do postihnutej oblasti prostredníctvom vystavenia prúdu..

Pacient musí masírovať chrbát a nohy. Vykonáva ju kvalifikovaný odborník, ktorý prispeje k rýchlemu uzdraveniu pacienta. Ak je noha znecitlivená na pozadí prietrže chrbtice, potom musí pacient vykonať terapeutické cvičenia.

Súbor cvičení vypracuje odborník v závislosti od individuálnych charakteristík osoby a stupňa mobility tela. Aby sa zabezpečila vysoká účinnosť fyzioterapeutických cvičení, odporúča sa vykonávať ho každý deň.

Ak sú konzervatívne zákroky neúčinné, odporúča sa operácia kýly. Po operácii môže byť relaps diagnostikovaný. Z tohto dôvodu sa pacientovi odporúča, aby s použitím liekovej terapie správne prešiel obdobím zotavenia.

Aby sa obnovila funkčnosť chrbtice, odporúča sa vykonávať fyzické cvičenia. V období rehabilitácie sa používa komplex liečebných metód, ktoré vylučujú možnosť recidívy ochorenia.

Kýla sakrálnej chrbtice - príznaky, diagnostika a liečba

Dolná časť chrbta a sakrálna oblasť chrbta sú zraniteľnými miestami pre zranenia a lézie degeneratívnej povahy v chrbtici. Podľa štatistík je medzistavcová prietrž sakrálneho a dolného chrbta diagnostikovaná častejšie ako výskyt choroby v iných častiach chrbtice. Čím skôr lekári diagnostikujú patológiu, tým ľahšie sa s ňou bude liečiť počas liečby. Musíte zistiť, aké príznaky naznačujú ochorenie a ako s takýmto diagnózou žiť normálne..

Ako sa vyvíja prietrž lumbosakrálnej chrbtice?

Pri hernii lumbosakralu sa vyskytujú rovnaké negatívne procesy ako pri degeneratívnych formáciách v ktorejkoľvek inej časti chrbta. Ak má osoba negatívne metabolické zmeny v tele, potom dochádza k zhoršenému prísunu živín do chrupavky v medzistavcových platničkách. Takéto procesy vedú k osteochondróze, na pozadí ktorej sa pri lumbosakrálnej chrbtici najčastejšie vyskytuje prietrž.

Ak nie je choroba žiadnym spôsobom kontrolovaná, degeneratívne procesy chrbtice sa zhoršujú, čo vytvára praskliny v postihnutom vláknitom kruhu. Je to pevná štruktúra umiestnená vo vnútri každého medzistavcového disku. Vo vláknitom kruhu je buničité jadro - žľazová, mäkká štruktúra. Počas vývoja ochorenia dochádza k predĺženiu vláknitého prstenca, ktorý sa nazýva výstupok. Ak pevná konštrukcia nemôže vydržať a prasknúť, mäkký obsah vstupuje do medzistavcových priestorov a stáva sa prietržou.

Lumbosakrálna oblasť chrbtice je najviac náchylná na výskyt takýchto chorôb, pretože existuje zvýšená pohyblivosť kĺbov, čo zvyšuje riziko vážneho zranenia. Tiež kvôli anatomickým rysom človeka dolná časť chrbta prijíma najväčšiu záťaž, preto tu vzniká kýla. Kýly sú okrem miesta lokalizácie tiež pravé, ľavicové, vonkajšie a vnútorné. Pri vytváraní silného tlaku v mieche sa vyskytuje stav ohrozujúci zdravie..

Prečo je prietrž lumbosakrálnej chrbtice?

Hlavnou príčinou prietrže medzistavcových platničiek je neaktívna alebo nadmerná flexibilita kĺbov. Životný štýl a prítomnosť sprievodných chorôb tiež ovplyvňujú tendenciu poškodiť medzistavcové platničky lumbosakrálnej chrbtice..

Predisponujúce faktory sú:

 1. Genetická závislosť. Osoby, ktorých rodičia alebo blízki príbuzní majú problémy s chrbticou, by mali vždy zvážiť tento rizikový faktor a pravidelne sa podrobovať lekárskej prehliadke tela. Ak sa v bedrovej oblasti vyskytujú najmenšie náznaky nevoľnosti, odporúča sa okamžite vyhľadať lekára.
 2. Vedenie životného štýlu. Ak človek zneužíva alkohol a jeho strava je ochudobnená o vitamínové a minerálne inklúzie, potom s vekom kostné tkanivo opotrebuje viac, čo v budúcnosti ovplyvní výskyt prietrže alebo iného sprievodného ochorenia..
 3. Prítomnosť iných chorôb pohybového aparátu. Ak má pacient reumatoidné lézie chrbtice, artritídu kĺbov, osteochondrózu alebo skoliózu, potom prítomnosť takýchto patológií s väčšou pravdepodobnosťou vyvolá medziobratlovú prietrž lumbosakrálnej chrbtice.
 4. Málo cvičenia. Pri sedavom životnom štýle pacient trpí stagnáciou v tele, je narušený krvný obeh a metabolizmus sa spomaľuje. To má negatívny vplyv nielen na zdravie chrbtice, ale aj na celé telo.
 5. Nadmerná fyzická práca. Ak osoba zdvíha závažia, môže to začať patologický proces. Kýly sa najčastejšie vyskytujú u profesionálnych športovcov a ľudí, ktorých činnosť súvisí s pracovníkmi v ťažkej práci - staviteľmi, sťahovákmi. Fyzická aktivita by mala byť mierna, aby sa nepreťažovala chrbtica.
 6. Prítomnosť poranení alebo zakrivenia chrbtice. Predchádzajúce modriny alebo výrony môžu spôsobiť výskyt medzistavcovej prietrže, ako aj prítomnosť skoliózy..

Menej významné rizikové faktory:

 1. Výška nad 170 cm a vek od 30 rokov.
 2. Prítomnosť obezity alebo nadváhy.
 3. Pohlavie žien (ženy sú náchylnejšie na ochorenia kostí).
 4. Neustála práca na počítači.
 5. fajčenie.
 6. hypotermia.

Ak je osoba ohrozená, ak máte bolesti chrbta, mali by ste okamžite vyhľadať lekára.

Príznaky hernie lumbosakrálnej chrbtice

Hlavným príznakom lumbosakrálnej prietrže je bolesť v dolnej časti chrbta. Čím pokročilejšie je štádium choroby, tým väčšie je nepohodlie v pocitoch. Ak dôjde iba k výčnelku alebo k miernemu výčnelku, pacient sa vo väčšine prípadov necíti živé príznaky. Mierne príznaky, ako je pocit stuhnutosti v dolnej časti chrbta, človek môže dlho ignorovať. Časom sa nepohodlie zosilňuje a záchvaty sú čoraz častejšie.

Hlavné príznaky lumbosakrálnej prietrže:

 1. Bolesť je konštantná, narušuje pacienta na dlhú dobu, často niekoľkokrát počas dňa.
 2. Ak urobíte ostrý pohyb alebo zdvihnete ťažkú ​​váhu, pacient bude mať zjavné znaky poškodenia. Je možné kŕče.
 3. Vyskytujú sa príznaky ischias alebo lumbagu. Osoba má ostrú bedrovú kosť v oblasti nôh, zadku. Bolesť je horšia v chladnom počasí. Ak pacient prechladne, príznaky sa zhoršia. Tento symptóm indikuje stlačenie nervového vlákna v miechovom kanáli..
 4. Nepríjemné pocity nevyžarujú, sú jasne cítené na jednom mieste.
 5. Vývoj radiálneho syndrómu, zvieranie sedacieho nervu. Pacient má nielen bolesti chrbta, ale aj nepríjemnú bolesť pozdĺž sedacieho nervu, počínajúc pálením nepohodlia v zadku až po parestéziu alebo znecitlivenie chodidla. Charakteristická je femorálna a lýtková kŕč s narušenou motorickou funkciou končatiny. Lumbago pozdĺž nervu sa vyvíja v smere, kde sa vyskytol radiálny syndróm. Vyvíja sa tiež syndróm myofasciálneho piriformis, čo jasne naznačuje poškodenie bedrovej chrbtice.

Ako sa patológia vyvíja, bolesť sa zvyšuje. Z epizodických záchvatov sa stáva trvalý. Spodné končatiny trpia, lumbago má negatívny vplyv na chôdzu človeka, vyvíja sa krívanie. Nepríjemné pocity sa zhoršujú počas kýchania, kašľa alebo pri rýchlej chôdzi. V priebehu času je chrbát silne ohnutý a na mieste, kde sa objavila prietrž, sa objavuje zjavný opuch.

Patologická diagnostika

Ak existujú nejaké podozrivé príznaky choroby, musíte sa bezodkladne dohodnúť s miestnym lekárom. Terapeut skúma pacienta, zbiera anamnézu. Ak má špecialista skutočne podozrenie na herniu alebo výčnelok, potom odporučí lekára s úzkym špecializovaným zameraním - neurológa, traumatológa alebo ortopéda. Potom, po konzultácii a vyšetrení iného lekára, sa predpíše niekoľko vyšetrení:

 1. Röntgenové vyšetrenie chrbtice. Ak máte akékoľvek ťažkosti s bolesťou chrbta, vždy priamo robte röntgenové lúče. V konkrétnom prípade je lumbosakrálna oblasť. Takáto štúdia umožňuje identifikovať hrubé porušenia kostry. Ak dôjde k patologickej zmene alebo ochabnutiu diskov medzi medzistavcovým priestorom, môžu byť podozrenia na vrodené chyby, kýlu alebo osteochondrózu.
 2. Ak sa vyskytnú príznaky zápalu, predpisujú sa laboratórne testy vrátane všeobecného krvného testu a reumatologických testov. Tieto indikácie sú relevantné pre ľudí, ktorí majú sprievodné ochorenia kĺbov alebo autoimunitné poruchy..
 3. Spoľahlivým spôsobom, ako zistiť prítomnosť kýly alebo výčnelku, je mať MR. Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie vám umožňuje identifikovať nielen prietrž, ale aj konkrétne miesto. Metóda určuje veľkosť a typ výčnelku. Obzvlášť dôležité je vyšetrenie MRI na rozlíšenie prietrže od nádorového procesu..
 4. CT sken. CT sa predpisuje, ak má pacient priame kontraindikácie na MRI - prítomnosť kardiostimulátora alebo zlúčenín kovov v tele (kĺby, chrbtica). CT je pokročilá verzia rádiografie, ktorá vám umožňuje získať trojrozmerný obraz chrbtice a vnútorných orgánov.
 5. ultrazvuk Ultrazvuková diagnostika je relevantná iba vtedy, ak v oblasti dolnej časti chrbta dochádza k silnému opuchu mäkkých tkanív alebo ak existuje podozrenie na zranenie, modriny.

Okrem vyššie uvedených diagnostických metód môže špecialista predpísať ďalšie postupy.

Liečba bedrovej prietrže

V nezačatých prípadoch sa zvyčajne používajú metódy konzervatívnej liečby drogových a fyzických účinkov. Lieky sa majú predpisovať v akútnom období, keď dôjde k exacerbácii, sprevádzané silnou bolesťou, zápalom a radiálnym syndrómom. Po úľave od exacerbácie sú na rehabilitáciu pacienta potrebné fyzické metódy. V kritických prípadoch je potrebný chirurgický zákrok..

Liečba drogami

Lieky účinne eliminujú pokročilú bolesť a podporujú boľavé chrbát počas rehabilitačného obdobia. Ktoré farmakologické skupiny liekov sú najprijateľnejšie:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká. Táto skupina liekov sa najčastejšie predpisuje na záchvaty bolesti. Lieky pôsobia účinne a pri krátkodobom používaní nespôsobujú vedľajšie účinky. Lieky prvej línie - diklofenak, meloxikam, nalgesín, indometacín. Menej často používané sú Piroxicam, Analgin alebo Ketorolac. Formu uvoľňovania a trvanie liečby by mal určiť ošetrujúci lekár.
 2. Svalové relaxanciá. Zmierniť bolesť prietrže spojenú so svalovou spasticitou. Častým spoločníkom degeneratívnej deštrukcie medzistavcových platničiek je osteochondróza alebo zakrivenie chrbtice. Ak takéto patológie vzniknú, kostrové svaly prechádzajú negatívnymi zmenami. Niektoré svaly sa začínajú vykladať zozadu, čo spôsobuje silné kŕče. Pri prietrži lumbosakrálnej kýly sa zvyčajne pozoruje svalová kŕč v príslušnej oblasti. Na odstránenie bolestivého zúženia je indikované používanie svalových relaxancií. Zvyčajne predpísané Midokalm alebo Sirdalud. Schému a trvanie liečby volí lekár individuálne.
 3. Chondroprotektory - lieky založené na glukozamíne a chondroitíne. Na dosiahnutie stabilného terapeutického účinku je potrebný dlhý priebeh liečby po dobu najmenej 3 až 4 mesiacov. Niektorí odborníci takéto fondy nepredpisujú, pretože ich považujú za neúčinné. Tieto výrobky vyživujú štruktúru chrupavky a posilňujú kostný aparát.
 4. Vonkajšie chladiace gély alebo masti. Ak pacient nemá silnú bolesť, môžu sa použiť NSAID v externej forme. Niekedy je možné predpísať homeopatiu založenú na bylinách s protizápalovými účinkami. Príkladmi liekov sú Nise gel, Voltaren, Olfen, Traumeel. Trvanie terapie sa volí individuálne.
 5. Minerály a vitamíny v perorálnej forme. V prípade potreby môže lekár predpísať priebeh vápnika, zinku a železa. Užitočné sú aj vitamíny skupiny B. Doplnky výživy zlepšujú pohodu pacienta, posilňujú kostné tkanivo. Trvanie liečby je individuálne. Príklady vitamínovo-minerálnych komplexov - Vitrum, Complivit.
 6. Neurotropné vitamíny skupiny B. Kombinované lieky založené na B1, B6 a B12 účinne pomáhajú pri bolestiach spôsobených štiepením koreňov nervov. Injekčné lieky sa používajú 2 až 4 týždne, po ktorých prejdú na udržiavaciu terapiu vo forme tabliet a uvoľnia sa do 1 až 2 mesiacov. Príklady liekov sú Neurorubín, Neuronorm, Milgamma. Lieky nielen podporujú stav pacienta pomocou štípania, ischias alebo lumbagu, ale tiež posilňujú imunitný systém a zlepšujú celkové zdravie..
 7. Glukokortikoidy. Hormonálne lieky sa predpisujú, ak je zápal veľmi rýchly a lieky proti bolesti nemôžu úplne zastaviť útok bolesti. Kortikosteroid sa podáva intraartikulárne na potlačenie zápalu v mieste bolesti. Bežne sa používajú dlhodobo pôsobiace lieky, napríklad diprospán..

Niektoré lieky sú určené na použitie v akútnom období - NSAID, svalové relaxanciá, neurotropné vitamíny a kortikosteroidy. Zvyšné prostriedky sa používajú na kurzy počas rehabilitačného obdobia. Antispasmodiká a neurologické lieky sú predpisované menej často..

Metódy fyzickej rehabilitácie pre medzistavcové prietrhy sakrálneho regiónu

Realizácia rehabilitačných a obnovovacích opatrení v období po exacerbácii je dôležitou etapou. Ak sa príznaky a veľkosť prietrže netýkajú pacienta a nie sú priamou indikáciou chirurgického zákroku, ďalším krokom v normalizácii stavu pacienta budú lekárske postupy, pomocou ktorých bude možné výsledok po liečbe liečivom opraviť..

Niekoľko takýchto opatrení pomôže:

 1. Masáže. Masážne sedenie môže vykonávať iba špeciálne vyškolený rehabilitológ alebo chiropraktik. Samomasáž pri liečbe nepomôže, preto musíte najmenej dvakrát ročne podstúpiť sériu relácií. Pri masáži sa zlepšuje zdravotný stav pacienta, zvyšuje sa krvný obeh a uvoľnené svaly sa uvoľňujú. Pre stavce sú tieto manipulácie tiež užitočné, pretože spolu so zlepšeným prietokom krvi do lézie sa dodávajú prospešné látky. Lepšie ležte na bruchu, zatiaľ čo masážny terapeut pracuje na maximálnej relaxácii. Tým sa zlepší účinok zasadnutia..
 2. Cvičebná terapia. Fyzioterapeutické cvičenia musí navštevovať aj zdravý človek. Ak pravidelne cvičíte, vaše svaly sa posilňujú a zlepšuje sa držanie tela, čo umožňuje hladkú chôdzu. Je to ľahký spôsob, ako udržiavať tón tela pre zdravie chrbtice. Bolesť spojená so slabosťou svalov je odstránená. Cvičenia sa musia robiť denne a pomaly, pri dodržaní správnej techniky..
 3. Pri intervertebrálnej hernii sakrálneho úseku je rehabilitácia predpísaná fyzioterapeutickými metódami. Použitá magnetoterapia, elektroforéza. Takéto postupy sa často využívajú, pretože pomáhajú obnoviť chrupavku zlepšením lokálneho prietoku krvi. Pod vplyvom magnetického poľa alebo elektriny, pomocou špeciálnych zariadení, sa vitamínové prípravky vstrekujú subkutánne do postihnutej oblasti. Procedúry umožňujú liekom preniknúť do hlbších vrstiev kože, čo má terapeutický účinok.
 4. Na odstránenie účinkov bolesti chrbtice sa môžete prihlásiť na liečbu rázovou vlnou. Postačuje navštíviť liečebnú miestnosť niekoľkokrát, aby prišla úľava. Odstraňujú zápal pôsobením ultrazvuku na postihnutú oblasť, ktorá spúšťa aktívne regeneračné procesy. Liečba rázovými vlnami je užitočná pri zraneniach, modrinách a výronoch..
 5. Akupunktúra alebo akupunktúra. Hlavnou úlohou postupu je vplyv tenkých ihiel na bolestivé citlivé body. Užitočným postupom je to, že neumožňuje tvorbu nových spúšťačov svalov. Bežným problémom pri ochoreniach chrbtice je svalová spasticita. Keď ihla zasiahne požadovaný bod, svaly sa uvoľnia a bolesť chrbta ustúpi..

Komplexné ošetrenie môže zahŕňať aj rôzne kombinácie preventívnych metód vrátane gymnastiky, naťahovania a používania cvičebných pomôcok.

Chirurgia pri medziobratlovej kýle lumbosakrálnej

Existuje niekoľko typov indikácií, pre ktoré je potrebný chirurgický zákrok:

 1. Časť kýly blokuje miechový kanál, preto je pacient ochrnutý. Jeho nohy sú odobraté a močenie a stolice sú narušené..
 2. Veľkosť prietrže presahuje 1 cm v priemere.
 3. V bedrovej oblasti sa objavil nádorový proces podobný symptómom ako prietrž.

Čo sa môže týkať voliteľných indikácií pre chirurgický zákrok:

 1. Čiastočná strata citlivosti v dolných končatinách.
 2. Parestézia prstov na nohách.
 3. Chronická štipka sedacieho nervu.

ethnoscience

Na začiatok liečby sa neodporúčajú používať alternatívne metódy liečby. Kvalifikovaní lekári zvyčajne nepredpisujú metódy tradičnej medicíny, a to ani v rámci komplexnej liečby. Domáca liečba bylinkami alebo inými metódami v praxi nepotvrdila účinnosť pri udržiavaní zdravia v prítomnosti diagnózy prietrže. Ak si pacient želá byť liečený alternatívnymi metódami, musí získať povolenie od špecialistu.

Alternatívou je diskutovať o konkrétnych predpisoch so svojím lekárom a pokúsiť sa ich kombinovať s hlavnou liečbou. Ak pacient sám liečí a ignoruje metódy konzervatívnej medicíny, jeho stav sa časom zhorší a lekárom bude ťažšie pomôcť. Z tohto dôvodu je samoliečba nebezpečná pre zdravie v prípade výskytu závažných diagnóz spojených s poškodením miechy..

Prevencia medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej

Neexistujú spoľahlivé spôsoby, ako chrániť osobu 100% pred prietržou, ak má škodlivú prácu alebo genetickú predispozíciu. Existujú základné odporúčania, ktorých dodržiavanie čiastočne ochráni chrbticu pred škodlivými účinkami:

 1. Podpora správneho držania tela. Ak pacient vedome sedí alebo kráča hladko, bez toho, aby sa skrútil a neklonil sa na jednej strane, jeho svalnatý korzet chrbtice je rovnomerne zaťažený, čo zabraňuje vzniku svalovej hypertonicity alebo hypotenzie na rôznych miestach..
 2. Pravidelná cvičebná terapia a gymnastika. Ak neexistujú žiadne choroby chrbta, môžete vykonávať podporné cvičenia 2-3 krát týždenne. To stačí na udržanie minimálneho svalového tonusu na uvoľnenie chrbtice.
 3. Noste topánky s plochou podrážkou alebo s nízkym podpätkom. Táto položka sa týka žien. Nosenie topánok s vysokými podpätkami preťažuje chodidlá a dolnú časť chrbta, čo negatívne ovplyvňuje zdravie chrbtice. Odporúča sa tiež zvoliť si ortopedické topánky, aby ste v nej mohli chodiť.
 4. Nosenie batohu alebo tašky v dvoch rukách, nie na jednom ramene. Ak nosíte tašku iba na jednej strane, v priebehu času bude mať plecia skreslenie, ktoré spôsobí skoliózu a zakrivenie chrbtice. To vyvolá bolesť a objavenie sa sprievodných diagnóz. To isté platí pre nosné hmotnosti - je lepšie prepravovať obaly zo skladu v každej ruke striedavo.

Predchádzanie chorobám chrbtice pomôže aj aktívny životný štýl a vzdanie sa zlých návykov..

Redakčné stanovisko

Medzistavcová hernia bedrovej alebo sakrálnej oblasti je vážna diagnóza, ktorá si vyžaduje integrovaný prístup k liečbe. Patológia môže byť podozrením na špecifické príznaky. Aby ste sa zoznámili s informáciami o ďalších patológiách pohybového aparátu a chrbtice, odporúčame vám prečítať si ďalšie články o našom zdroji..

Ako zmierniť bolesť nôh prietrž bedrovej chrbtice

Medzistavcová kýla krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice je ochorenie, ktoré sa vyskytuje s mnohými výraznými symptómami, najmä v neskorších štádiách. Jednou z nich je bolesť, ktorá môže vyžarovať do dolných končatín, čo znižuje kvalitu života chorého.

Prečo sa vyskytuje bolesť nôh počas vertebrálnej kýly

Bolesť na nohe s prietržami chrbtice nie je špecifickým príznakom, ktorý môže byť spôsobený iným sprievodným ochorením a nemusí byť nevyhnutne spojený s chrbticou. Pri vypuknutí má však diskomfort svoje vlastné vlastnosti, podľa ktorých môžete urobiť predbežnú diagnózu.

Povaha, lokalizácia a ďalšie znaky bolesti závisia od oblasti, v ktorej sa nachádza medzistavcová prietrž. Spravidla je bolestivé v ľavej alebo pravej nohe s výčnelkom, ktorý sa vytvoril v dolnej časti chrbta - v dolnej časti chrbta..

Prečo bolí noha bolesť medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice:

 • končatina sa stáva znecitlivenou, keď sú senzorické nervy zapojené do lézie - vyskytla sa zovretá medzistavcová prietrž;
 • silná bolesť, ako by sa ťahala za nohu, sa vyskytuje pri kŕčovom syndróme, ktorý môže byť spôsobený predĺženým pobytom v nepohodlnej polohe alebo chôdzou;
 • ak je primárna bolesť lokalizovaná v chrbtici, dáva nohu a zadok, je to bolesť chrbta, ku ktorej dochádza v dôsledku kompresie jedného z koreňov miechy;
 • ak sa nervové procesy v sedacieho nervu opuchnú, vznikne silné nepohodlie..

Povaha bolesti môže byť rôzna: akútna a strelecká, nudná a boľavá, dlhá alebo pravidelná. V komplexe sa znižuje svalový tonus, znižuje sa citlivosť kože.

Mechanizmus nepríjemných pocitov v dolných končatinách je spôsobený kompresiou nervových kmeňov zapojených do inervácie nôh. Vo väčšine prípadov je narušená citlivá sféra, ktorá sa prejavuje vývojom kŕčov, znížením citlivosti končatín a bolesťou. Podobný klinický obraz naznačuje, že choroba je už v pokročilom štádiu.

Druhou možnosťou rozvoja symptómov bolesti je reflex. Ak je osoba dlhodobo v nútenej polohe, napríklad so zahnutými končatinami v polohe na sedenie. Po zaujatí pohodlného držania tela pociťujete pocit plazivosti, necitlivosti a zhoršená citlivosť pokožky..

Noha môže bolieť v noci alebo počas dňa, a to nielen prietrž, ale aj z iných dôvodov, ktoré nie sú vždy spojené s pohybovým aparátom..

Diagnostika príčiny bolesti nôh

Ak nie je možné chodiť, sedieť, ležať a spať v dôsledku bolesti v dolnej končatine, musíte navštíviť lekára a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu..

Lekár predovšetkým zhromažďuje informácie o obmedzení príznaku, jeho povahe, intenzite, trvaní a frekvencii. Zistite, aké choroby chrbtice alebo iných orgánov sú prítomné u ľudí.

Pri predbežnej diagnostike sa v prvom rade venuje pozornosť týmto faktorom:

 • znížený svalový tonus;
 • bolesť chrbtice alebo iných oddelení;
 • znížená citlivosť kože;
 • porušenie reflexných reakcií šliach;
 • história poranení a chirurgických zákrokov (na chrbtici alebo iných štruktúrach);
 • porušenie prirodzeného ohybu chrbtice.

Na potvrdenie diagnózy by sa mali vykonať inštrumentálne štúdie, ktorých výsledky hodnotia stav stavcových stavieb. Diferenciálna analýza kýly s inými chorobami, ktoré sa môžu vyskytnúť pri bolesti nôh, je dôležitá: osteochondróza, spondylartróza, myozitída, onkológia bedrového kĺbu..

Neodporúča sa podstúpiť röntgenové vyšetrenie, aby sa zistil výskyt herniformného výčnelku v dôsledku neúčinnosti metódy. Diagnózu je možné potvrdiť iba pomocou počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie..

CT a MRI môžu určiť stav a mäkké okolité štruktúry, šírku miechy. Ak je to potrebné, myelografia sa vykonáva so zavedením kontrastného činidla.

terapia

Liečba bolesti nôh prietržami chrbtice vyžaduje predovšetkým odstránenie príčinného faktora. V mnohých prípadoch je predpísaná konzervatívna terapia. Operácia sa vykonáva, keď ochorenie progreduje, keď dôjde k zaťatým nervovým koreňom a vyskytnú sa komplikácie:

 • zhoršená funkcia moču vrátane inkontinencie moču;
 • výrazné zníženie motorickej aktivity;
 • závažné narušenie citlivosti kože.

Ak noha bolí s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice, ale vyššie uvedené príznaky chýbajú, stačí konzervatívna liečba, ktorá zahŕňa:

 • použitie liekov vo forme tabliet, injekčných roztokov, mastí a gélov, ktoré rýchlo anestetizujú;
 • vykonávanie fyzioterapeutických procedúr, ktoré zmierňujú príznaky choroby, zlepšujú krvný obeh v postihnutej oblasti;
 • účasť na masážnych sedeniach a dirigovanie z komplexu fyzioterapeutických cvičení (šport uľahčuje a odstraňuje bolesť, stuhnutosť, opuch).

Niekedy musíte byť liečení iba chirurgicky. Jednou z metód je vertebroplastika. Zničené stavce sa obnovujú pomocou osteoplastického materiálu, ktorý vyplňuje oblasti s nedostatkom kostí. To umožňuje pacientovi zbaviť sa bolesti, obnoviť podpornú funkciu stavcov.

Často sa predpisuje minimálne invazívny zákrok, ktorý znižuje závažnosť klinických prejavov a eliminuje príčinu. Vykonáva sa jednou z nasledujúcich metód:

 • Mikrochirurgická metóda. Všetky manipulácie sa uskutočňujú pomocou mikroskopu a mikroskopických nástrojov. Odstránenie výčnelku - úplne alebo čiastočne. Aby sa znížilo riziko relapsu, je operovaná oblasť vyhrievaná (ožarovaná) laserom.
 • Perkutánna laserová nukleotómia. Po získaní prístupu k nevyhnutnému medzistavcovému disku sa kostné tkanivo rekonštruuje laserovým odparením.
 • Perkutánna nukleoplastika studenej plazmy. Eliminácia bolesti a iných príznakov choroby sa dosahuje v dôsledku denervácie rádiových frekvencií a vystavenia sa studenej plazme. Nie je potrebný veľký rez kože, svaly sa pohybujú od seba bez narušenia integrity epidermy v dôsledku použitia vysoko presného vybavenia.

Hlavnou podmienkou rýchlej regenerácie po operácii je dodržiavanie rehabilitačných opatrení. Vyžadujú sa fyzioterapeutické procedúry, kinezoterapia, fyzioterapeutické cvičenia, masáž.

Pooperačné bolesti môžete liečiť ľudskými liekmi doma. Obklady a vlastné masti sa nanášajú na chrbát napríklad na základe kapustového listu a medu, liečivých bylín (harmanček, rebríček, ľubovník bodkovaný)..

Ako zabrániť príznaku

Riziko bolesti končatín na pozadí prietrže je možné znížiť prevenciou rozvoja primárnej choroby. Najprv musíte sledovať držanie tela, a to od útleho detstva. Porušenie postavenia dieťaťa predstavuje základ pre tvorbu kýly a rozvoj ďalších chorôb pohybového ústrojenstva..

Môžete sa zachrániť pred rizikom vzniku prietrže dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní lekárov:

 • nosenie ortopedickej obuvi, vylúčenie častej a dlhšej chôdze vo vysokom podpätku (týka sa žien);
 • návšteva bazéna, cvičenie vo vode (aqua aerobik, jednoduché plávanie pomocou dosky atď.);
 • vykonávanie fyzickej terapie v telocvični doma, čo vám umožňuje posilňovať svalstvo chrbta, brucha, hrudníka;
 • dodržiavanie správnej výživy, ktorá vám umožní udržiavať normálnu hmotnosť (extra libier spôsobujú veľké zaťaženie chrbtice);
 • návšteva masážnej miestnosti;
 • spať na ortopedickej matraci.

Na sedenie sa odporúča kúpiť pohodlnú stoličku, najlepšie s ortopedickým chrbtom. Počas pracovného dňa si musíte urobiť prestávky, počas ktorých sa vykonávajú ľahké cvičenia.

Ak by ste sa nemohli vyhnúť hernii, nemali by ste sa vzdať liečby po mesiaci alebo dvoch. Terapia choroby sa môže ťahať na dlhú dobu. Ak sa opatrenia prijmú v počiatočnej fáze, je možná priaznivá predpoveď.

Bolesť na nohe s kýlou chrbtice: príčiny a následky

Bolesť nôh nie je taký neškodný príznak, ktorý by sa mohol na prvý pohľad zdať.

Často sa vyskytuje v dôsledku ochorení chrbtice: osteochondróza, ischias, spondylolistéza, medzistavcová prietrž atď..

Je dôležité pochopiť, že ignorovanie tohto príznaku môže mať vážne následky až po atrofiu končatín..

Preto, ak máte nepríjemné pocity, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Časté príčiny a povaha bolesti v nohách s prietržami chrbtice

Stĺpec stavcov je rozdelený do niekoľkých oddelení: krčka maternice, bedrovej, hrudnej a sakrálnej. Porušenie nervových zväzkov v jednom z oddelení je sprevádzané výskytom bolesti v rôznych orgánoch.

Bedrová a sakrálna časť chrbtice sa zvyčajne považuje za jednu. Nachádza sa tu nervový útvar „cop“, ktorý je zodpovedný za normálne fungovanie panvových orgánov.

Výskyt medzistavcovej prietrže v sakrálnej alebo bedrovej chrbtici spôsobuje poškodenie kostí a kĺbov, rozvoj bolesti v dolných končatinách..

Povaha bolesti medzistavcovej prietrže závisí od toho, ktoré stavce sú postihnuté:

 • Ak zväčšená medzistavcová platnička stlačí nervové zväzky v stavcoch 4 a 5, femorálny nerv je poškodený. V tomto prípade začína bolieť celý vonkajší povrch nohy od prstov po stehno.
 • Ak sa pri úrovni L5-S1 objaví prietrž, v mieste sedacieho nervu sa objaví bolesť a šíri sa pozdĺž zadného povrchu stehna. Ignorovanie príznaku môže viesť k atrofii svalov a strate citlivosti..

Príčiny a povaha bolesti nôh po operácii miechy

Bolesť nôh je niekedy výsledkom chirurgického zákroku na odstránenie medzistavcovej prietrže. Výskyt menšej bolesti v pooperačnom období môže byť spôsobený podráždením kostných receptorov alebo zvýšeným vnútrosovým tlakom.

Tento symptóm sa považuje za úplne normálny a je dôsledkom regeneračných procesov. V niektorých prípadoch však môže bolesť hlásiť vážne komplikácie..

Pri výskyte nasledujúcich príznakov by ste sa preto mali okamžite poradiť s lekárom:

 • náhle záchvaty akútnej bolesti;
 • pocit chladu v nohách a pažiach;
 • znížená citlivosť končatín;
 • tuhosť pohybov;
 • trasúce sa ruky.

Dôsledky bolesti nôh s kýlou chrbtice

Ak ignorujete bolesť nôh s medzistavcovou prietržou, môžete svoj stav vážne zhoršiť. V ťažkých prípadoch (pri poraneniach miechy spôsobených zraneniami) sa môžu pacienti sťažovať na úplnú stratu citlivosti v panvových orgánoch a dolných končatinách. Prejavuje sa teda paralýza, ktorá je sprevádzaná poruchami čriev, močením a sexuálnymi funkciami. Výsledkom môžu byť mentálne poruchy, takže úlohou pacienta je včas sa poradiť s lekárom o diagnóze a liečebnom režime.

Video: "Bolesť nôh a znížená citlivosť prietrže: ako zaobchádzať?"

Odstránenie bolesti nôh s prietržami chrbtice

Ak sa vyskytne bolesť nôh v dôsledku medzistavcovej prietrže, všetky sily by sa mali nasmerovať k odstráneniu tejto tvorby. Symptomatická terapia je v tomto prípade neúčinná, pretože pri absencii cieleného účinku na prietrž sa bolesť znova vráti.

Liečbu je potrebné začať ihneď po diagnostikovaní choroby a zistení presnej príčiny jej výskytu. Ak ignorujete bolesť a necitlivosť, môžete čeliť vážnym problémom, ktoré budú vyžadovať zložitejšiu a nákladnejšiu terapiu..

Prvá pomoc

Niekedy je bolesť tak neznesiteľná, že ju nemožno vydržať. V takom prípade môžete zmierniť alebo dočasne vylúčiť nepohodlie podľa týchto odporúčaní:

 • V prípade bolesti na nohách sa odporúča masírovať končatiny pomocou akýchkoľvek liekov proti bolesti a zahrievajúcich mastí (Finalgon, Ortofen, Diclofenac atď.)..
 • V prípade predĺženého myospazmu by sa mali používať ortopedické náplasti. Tieto lieky zlepšujú krvný obeh v tkanivách a zmierňujú napätie spastických svalov. Môžete si ich kúpiť vo väčšine lekární bez lekárskeho predpisu..
 • Môžete si oddýchnuť a natiahnuť bedrovej časti pomocou fyzickej terapie. Špeciálne cvičenia pomôžu zmierniť prietržový tlak na nervové korene a zbaviť sa bolesti.

Lieky

Náhly nástup bolesti nôh môže vystrašiť každého pacienta. Hlavným spôsobom odstránenia syndrómu bolesti sú lieky. Umožňuje vám eliminovať zníženú citlivosť alebo zníženú citlivosť, zmierniť opuchy tkanív, ako aj bolesť v nohách a / alebo spodnej časti chrbta.

Na zmiernenie bolesti môžu byť pacientom s medzistavcovou prietržou predpísané tieto lieky:

nadpisaktFunkcie aplikácie
KetonalTento nástroj má analgetický účinok a zmierňuje opuchy nervových kmeňov.Liek sa používa pri útokoch dvakrát alebo trikrát denne, každý po 2 ml..
DicloberlLiek má výrazný dekongesívny účinok, zmierňuje bolesť v priebehu 15 - 20 minút.Roztok sa podáva 1 alebo 2 krát denne v 3 ml. Nemali by sa zneužívať, pretože časté užívanie tejto drogy je spojené s vývojom žalúdočných vredov.
MovalisJe NSAID. Účinne zmierňuje bolesť, aj keď sa podáva v malých dávkach.--
ketoprofénMá antipyretický a výrazný analgetický účinok..Aplikuje sa intramuskulárne nie dlhšie ako 2-3 dni.
Skalené sitoPatrí do počtu diuretík, zmierňuje opuchy nervových koreňov po dobu 30 alebo 40 minút.Uvádza sa intramuskulárne 4 ml za deň (najlepšie ráno).
fenylbutazónZmierňuje bolesť, znižuje horúčku, zmierňuje zápaly.Vyžaduje sa dodržiavanie diéty, ktorá zahŕňa obmedzenie príjmu soli.

Napriek popularite liekov proti bolesti a NSAID je intramuskulárna injekcia považovaná za najúčinnejšiu liečbu. Trvanie ich použitia určuje lekár na základe charakteru bolesti a trvania jej existencie. Ak konzervatívna liečba nedokáže vyrovnať sa s týmto príznakom, odporúča sa chirurgický zásah do chrbtice. Nedostatok chirurgického zákroku, ak je to potrebné, môže viesť k komplikáciám.

chirurgia

Chirurgický zákrok je predpísaný, ak po liečbe drogami, masážami a liečebnými cvičeniami nezmizne bolesť nôh. Podľa štatistík asi 10% dospelých s medzistavcovou prietržou potrebuje operáciu.

Pri ochoreniach strednej závažnosti, keď nedochádza k úplnému stlačeniu miechy, sa odporúča mikrodisektómia. Chirurgický zásah spočíva v odstránení časti disku, ktorá komprimuje nervové korene. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii pomocou mikro rezov, ktoré sa časom stanú neviditeľnými..

Pri liečbe hernií a poranení, ktoré vyvolali vznik komplikácií, sa vykonávajú otvorené chirurgické zákroky. Najskôr sa pacient ponorí do celkovej anestézie, potom sa vyreže koža nad stavcami, vykoná sa laminektómia a discektómia postihnutej oblasti a susedné stavce sa stabilizujú kovovými doštičkami. Po liečbe nasleduje dlhé rehabilitačné obdobie, po ktorom sa obnovia funkcie končatín a bolesť zmizne.

Metódy liečby znecitlivenia nôh s prietržami chrbtice

Necitlivosť chodidla s prietržami chrbtice je jedným z najbežnejších symptómov tejto patológie. Keď sa objaví, musíte sa okamžite poradiť so špecialistom (vertebroológom). V tomto článku sa pokúsime pochopiť, prečo sa tento problém vyskytuje a aká terapia je indikovaná pre týchto pacientov..

Čo je medzistavcová prietrž?

Medzistavcové platničky sú tvorené spojivovým tkanivom, ktoré slúži ako spojenie a tlmič nárazov medzi stavcami a tiež zaisťuje pohyblivosť chrbtice. Skladá sa z hustého vláknitého kruhu a želé podobného jadra. Táto štruktúra umožňuje medzistavcové platničke zabrániť kompresii krvných ciev, nervových zväzkov, ktoré prechádzajú blízko stavcov, a ich traumatu.

Pod vplyvom mnohých faktorov môže disk stratiť svoju elasticitu. V nej sa tvoria mikrotrhliny. Je zdeformovaný a nariedený. V dôsledku toho sú stavce spojené a drvenie disku. Vyčnieva z stavcov a tlačí na korene nervov a krvných ciev. Toto je sprevádzané zápalom a opuchom. Táto patológia sa nazýva medziobratlová hernia. Bedrá obyčajne trpia.

Táto patológia sa prejavuje:

 1. Znecitlivenie dolných končatín;
 2. Syndróm bolesti;
 3. Znížená citlivosť dolných končatín;
 4. Zhoršená koordinácia pohybov;
 5. Znížená svalová sila;
 6. Nútená poloha tela.

Necitlivosť chodidla je znížená citlivosť dolných končatín alebo jej úplná strata. Môže sa objaviť s rôznymi patológiami, sprevádzanými poruchami krvného obehu a kompresiou nervových vlákien, vrátane medzistavcových prietrží.

Znecitlivenie chodidla s prietržom: znaky príznaku

Necitlivosť chodidla sa môže vyskytnúť pri mnohých patologických stavoch chrbtice. Tento príznak pri herniovanom disku má množstvo funkcií, ktoré lekárom pomáhajú pri správnej diagnóze..

V dôsledku opuchu okolitých tkanív, ako aj kompresie koreňov miechových nervov sa pacient cíti:

 • „Husacie hrbole“ na koži dolných končatín;
 • bolestivosť;
 • znecitlivenie;
 • Pocit „zastavenia“ chodidiel.

Znecitliveniu zvyčajne predchádza bolesť chrbta (zvyčajne v bedrovej oblasti), ktorá postupne klesá na vnútornú stranu kolena a chodidla. Častejšie trpí ľavá noha. Potom sa objavia „husacie hrbole“ a „bavlna“. Pacient prestane úplne cítiť chodidlo, ktoré sa v medicíne nazýva znecitlivením.

V tomto stave môže pacient len ​​ťažko chodiť a pri pokuse o pohyb môže byť zranený. Príznaky sa môžu zhoršiť dlhodobým vystavením statickej polohe (sediaci na stoličke, stojaci na jednom mieste). Zložka bolesti sa tiež zvyšuje s fyzickou námahou, kašľom atď..

Diagnostika bolesti a necitlivosti nôh

Na výber správneho vektora na liečbu tohto príznaku musí lekár vykonať komplexné vyšetrenie pacienta. Začína to prieskumom a vyšetrením. Počas vyšetrenia si nútený postoj, ktorý pacient berie, berie na vedomie sám seba. Dolná končatina môže byť studená, vlasy na nej môžu narastať. V bedrovej oblasti môže byť opuch a začervenanie, zvýšenie miestnej teploty.

Potom musíte prejsť súborom laboratórnych a inštrumentálnych štúdií, ktoré pomôžu presnejšie určiť príčinu choroby:

 • Všeobecná analýza krvi. Môže sa prejaviť miernym zápalom..
 • Chémia krvi. Dokáže zistiť poruchy vody a elektrolytov, zvýšenie hladiny kyseliny močovej s dnou, ako aj zápalový proces.
 • Mikrobiologický výskum. Identifikuje pôvodcov reaktívnej artritídy a vylučuje prietrž.
 • Sérologická analýza. Pomáha tiež identifikovať reumatoidný faktor..
 • X-ray chrbtice. Pomáha identifikovať posunutie medzistavcových platničiek, herniálny výčnelok. Nie je to najinformatívnejšia metóda výskumu, ale je z finančného hľadiska výnosnejšia.
 • MRI chrbtice. Táto štúdia je informatívnejšia, pomáha identifikovať dokonca aj tie najmenšie herniálne výčnelky, ktoré spôsobujú príznaky..
 • Štúdium funkcie ciev dolnej končatiny. Na tento účel môžete použiť duplexné vaskulárne snímanie dolných končatín, angiografiu alebo reovasografiu tepien dolných končatín. Všetky tieto inštrumentálne výskumné metódy umožňujú určiť úroveň prietoku krvi v dolných končatinách a identifikovať okamžitú príčinu znecitlivenia nôh..

Tieto údaje pomôžu pri výbere vlastností liečby, odporučia metódy, ktoré eliminujú nielen nepríjemné príznaky, ale tiež dokážu zvládnuť príčinu ochorenia..

Liečebné metódy

Necitlivosť chodidiel s kýlou chrbtice by sa mala liečiť komplexne. Pacientom je predpísané množstvo liekov, fyzioterapia, gymnastika. Ak konzervatívne metódy liečby nepomáhajú, musíte sa uchýliť k radikálnym metódam.

Konzervatívna terapia

Lieky sú spôsobom, ako zmierniť príznaky. Pomáhajú s exacerbáciou patológie a sú tiež zamerané na odstránenie zápalu, opuchov okolitých tkanív. Najčastejšie používané:

 • lieky proti bolesti Môžu sa používať ako tablety alebo intramuskulárne injekcie. Tieto lieky zahŕňajú Ketonal, Diclofenac.
 • Protizápalové lieky. Používajú sa nesteroidné protizápalové lieky, ktoré účinne eliminujú zápalový proces a opuchy. Patria sem lieky ako Nimesil, Piroxicam, Ketoprofen.
 • Liečba dekongescie. Je potrebné odstrániť opuchy a vytlačiť cievy a nervové korene. Použite lieky „Indometacín“, „Diacarb“, „L-lyzín escinát“. Môžu byť vo forme tabliet, injekcií a mastí.
 • Gély a masti na vonkajšie použitie. Tieto prostriedky sa používajú v bedrovej oblasti. Majú komplexný účinok: zahrievajú svaly, uvoľňujú ich, vylučujú zovretie prietrže a majú lokálny analgetický účinok. Za účinné prostriedky sa považujú „Denebol“, „masť diklofenaku“ atď..
 • Prípravky vitamínu B-12. Pomáhajú posilňovať cievnu stenu, obnovujú impulzné vedenie pozdĺž poškodených nervových vlákien.
 • Preparáty pre křupavku. Tieto fondy pomáhajú posilňovať medzistavcové platničky a zabraňujú jej vyčnievaniu. Vertebroológovia zvyčajne používajú drogy „Don“, „Teraflex“, „Arthra“ a „Toad stone“..

Drogy by mal vyberať odborník na základe symptómov, najmä priebehu patológie a znášanlivosti liekov pre každého jednotlivého pacienta..

fyzioterapia

Neoddeliteľnou súčasťou liečby zníženej citlivosti nôh medziobratlovou prietržou je nasledujúca fyzioterapia:

 1. kryoterapia;
 2. Laserové vykurovanie
 3. ultrazvuk;
 4. fonoforézou;
 5. Elektroforéza so zavedením liekov ("Karipazim", "Diclofenac").

Taktiež sa nevzdávajte manuálnej liečby. Umožňuje odstraňovať kŕče, napätie svalov dolnej časti chrbta, obnovuje fungovanie vaskulárneho lôžka a pomáha uvoľňovať obmedzený nerv.

Účinné manuálne techniky sú:

 • Trakcia miechy;
 • akupunktúra;
 • Massotherapy;
 • reflexné.

V prípade akútneho záchvatu odborníci tiež odporúčajú precvičiť terapeutické cvičenia. Pomáha eliminovať porušenie herniálneho výčnelku, zahrieva svalovú kostru a obnovuje krvný obeh v postihnutej končatine..

Medzi útokmi sa odporúča aj primeraná fyzická aktivita. Pomáha posilňovať svaly, a tým bráni posunu stavcov a priškrteniu prietrže, ako aj vedie k prirodzenému predĺženiu chrbtice. Najúčinnejšie sú plavecká a podvodná gymnastika. Jemne pôsobia blahodárne na stav chrbtice, pomáhajú účinne bojovať proti necitlivosti nôh..

Chirurgické ošetrenie

Pri absencii účinku konzervatívnej liečby, výraznej necitlivosti (až do úplnej straty citlivosti) a výraznej zložky bolesti môže byť odporúčané chirurgické odstránenie prietrže medzistavcovej platničky. Je to komplexný a objemný chirurgický zákrok, ktorý môže pacienta navždy zbaviť bolestivých symptómov, ako aj závažných komplikácií..

zhoršenie

Vždy je ľahšie predchádzať problému, ako ho riešiť. Aby sa predišlo znecitliveniu nôh prietržami medzistavcových platničiek, musia sa dodržiavať osobitné odporúčania:

 1. Odmietnite zdvíhať ťažké bremená;
 2. Nenoste tašky v jednej ruke ani na jednom ramene;
 3. Zapojte sa do jemných športov;
 4. Spať na ortopedickej pomôcke, t. J. Tvrdej matraci;
 5. Správne usporiadajte pracovisko.

Postarajte sa o svoju chrbticu od útleho veku a nikdy sa na sebe nebudete cítiť, aká je znížená citlivosť nôh pri prietrži..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočné kýly u detí patria medzi podmienky, ktoré sa stávajú predmetom širokého spektra fám, špekulácií a mylných predstáv. Niektorí rodičia sa domnievajú, že prietrž môže byť odstránená pomocou sprisahania, zatiaľ čo iní nalepujú mince na pupok dieťaťa.
Lekári často diagnostikujú „kýlovú prietrž“ ešte mladšie. Vývoj tohto ochorenia začína osteochondrózou, keď sú medzistavcové platničky vymazané z nevhodného zaťaženia a prudkého zdvíhania závaží a ich elastické tkanivo je nahradené hrubým vláknitým materiálom, ktorý tiež rastie v priebehu času.
Opis Revmalgon 911 Body WashUvoľňovací formulárPrimárne balenieObjem baleniaVýrobcaKrajinaRecenzie na Revmalgon 911 Body Washmin suma objednávky 200 ₽