loader

Inguinálna kýla a pôrod

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Inguinálna hernia (hernia inguinalis) je u žien pomerne zriedkavou patológiou, ale tehotenským ženám hrozí riziko tohto ochorenia, ktoré je spôsobené určitými fyziologickými charakteristikami stavu tela v tomto krehkom období..

Inguinálny kanál tvorí malý štrbinovitý priestor medzi rektálnym abdominisom, čo je slabé miesto v brušnej stene, cez ktoré spermatická šnúra prechádza u mužov, a u žien obsahuje okrúhly väz maternice..

Pri ingvinálnej prietrži ňou prechádzajú orgány brušnej dutiny (črevné slučky) spolu s parietálnou vrstvou pobrušnice, ktorá ich zakrýva. Jeho vzhľad vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku v súvislosti s rastom maternice, čo vysvetľuje pomerne častý výskyt slabinovej prietrže u žien počas tehotenstva.

Ďalšími faktormi, ktoré zhoršujú rast prietrže, môžu byť:

 1. zápcha (ktorá nie je nezvyčajná počas tehotenstva);
 2. silná fyzická námaha v kombinácii so slabosťou svalov brušnej steny (s rastom maternice sa svaly brušných svalov oslabujú a napínajú);
 3. zdvíhať závažia;
 4. chronický kašeľ.

Tehotná maternica navyše tlačí na slabiny a dolné brucho, čo znižuje ich odolnosť voči tvorbe hernií..

Klinické príznaky slabinovej prietrže počas tehotenstva (príznaky)

Klinika u tehotných žien sa od príznakov tejto patológie u bežných ľudí príliš nelíši. V oblasti trieslovín sa nachádza výbežok malých rozmerov, mäkký na dotyk, elastická konzistencia, pri pohmate bezbolestná.

Aj keď s predĺžením tehotenstva, najmä v 3. trimestri, si ženy všimnú nepohodlie alebo bolesť prietrže. V pokoji a ľahnutí prečnievajúci výbežok takmer zmizne a pri fyzickej námahe, napätí v zvislej polohe sa stáva zreteľným a zvyšuje sa jeho veľkosť..

Pacienti niekedy zaznamenávajú ožarovanie bolesti v sakrálnych a bedrových oblastiach. Priebehom tejto patológie u tehotných žien je zväčšenie prietrže bližšie k pôrodu.

Čím väčší výčnelok, tým väčšie nepohodlie a nepohodlie spôsobuje ženám pri chôdzi alebo fyzickej námahe. Príznaky dysurie (ťažkosti s močením) a zápchy, ktoré sú charakteristické pre obdobie nosenia dieťaťa, sa zhoršujú..

Pôrod s trieslovinou prietrže

Prítomnosť prietrže je kontraindikáciou pre nezávislý pôrod, pretože existuje veľké riziko nebezpečnej komplikácie, ako je jej priškrtenie v bráne prietrže..

INGUINAL HERNIA V PREGNANCII

Vykonanie schôdzky +7 (495) 103-46-23, ul. Myasnitskaya, 19

Konzultácie v súkromných správach a telefonicky NIE sú vedené.

O liečbe v neprítomnosti
Podľa ruského práva (článok 70 federálneho zákona Ruskej federácie č. 323-ФЗ „O základoch ochrany zdravia občanov v Ruskej federácii“) má právo predpisovať liečbu len ošetrujúci lekár..

VYTVORIŤ NOVÚ SPRÁVU.

Ste však neoprávnený používateľ.

Ak ste sa už predtým zaregistrovali, potom „prihlasovacie meno“ (prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky). Ak ste tu prvýkrát, zaregistrujte sa.

Ak sa zaregistrujete, budete môcť v budúcnosti sledovať odpovede na vaše správy, pokračovať v dialógu o zaujímavých témach s ostatnými používateľmi a konzultantmi. Okrem toho vám registrácia umožní viesť súkromnú korešpondenciu s konzultantmi a ostatnými používateľmi stránok.

Inguinálna kýla a pôrod

Išiel som na konzultáciu. Lekár potvrdil moje obavy. Mám pravostrannú tříslovnú prietrž.
Odoslané chirurgovi.
Povedala niečo ako „Kto vás bude kontaktovať, príde po narodení alebo keď nastanú komplikácie.“ : 015:

Obávam sa, že je možné porodiť s takouto diagnózou? Kto má skúsenosti??

nie sú žiadne skúsenosti, ale myseľ vám povie, že policajti to dokážu, nedarí sa, je príliš pravdepodobné, že pri pokusoch prasknú. Už to vedia?

Dnes som prišiel práve kvôli tomu, bol som znepokojený bolesťou v ochlpení.
povedal chirurgovi, chirurg povedal, že gynekológ sa rozhodne porodiť alebo nie.
Tu radi posielajú navzájom: manželka:

Počas prvého tehotenstva som mal slabinovú prietrž. Po dobu 28 týždňov prevádzky. Hlavná vec je tu rozhodnúť: je možné štípanie alebo nie. Bolí vás to naozaj? V druhom tehotenstve mi povedali, že nie je potrebné operovať. Pravdepodobne väčšina kýly odchádza po pôrode, zbytočne bola odstránená. Takže týmto lekárom nerozumiete.

Bolo to pre mňa bolestivé už dva mesiace, nelieči sa, pretože nedošlo k žiadnym viditeľným zmenám a zriedka to bolí. Teraz je tento termín 32 týždňov. Povedal by som, že to veľa bolí. ale tolerantné.
to mi nevyhovuje, rozumieš? lekár sa musí rozhodnúť, nie ja.
a nechcú nič rozhodnúť.

Znášal som dva a bez problémov som sa narodil. A mal som dve inginy hernie na oboch stranách. Navyše, nikto ma prvýkrát ani druhýkrát neposlal na chirurga na konzultáciu ((Aj keď som vyslovil prítomnosť tejto patológie. Porodil som prepustenie. Ďakujem Bohu, všetko je v poriadku. Jedna hernia bola operovaná. A druhá je. Teraz je tretia) tehotenstva, 16 týždňov a tak ma nikto neposlal k chirurgovi, viete si predstaviť? Za 11 rokov sa nič nezmenilo (

Áno, 11 rokov je v pohode! : 065: Bol by som rád, že ma sledovali traja doktori denne: 046:

Vľavo som mala ingvinálnu prietrž, chirurg povedal, že počas pôrodu by mohla byť porušená a potom bude potrebné operovať: 001 :, porodila sa a ležala iba s ľadom na bruchu, spomenula si, že mám kýlu.: 073: neobjavila sa znova

dobre a dobre, pretože som sa chcel len opýtať, či po pôrode prejde.

Takáto myšlienka existuje. Bolo by potrebné dostať sa k chirurgovi, ktorý sa zaoberá tehotnými ženami: 016:
Existuje zaujímavý gynekológ?

Lekári, zdá sa, že nič nepotrebujú, každý pre seba. Možno sa bude manažér skontaktovať?
Je to presne taký doktor, spomínam si, asi pred 2 rokmi bola téma jedného dievčaťa, ktoré malo nejaký vážny problém, musela byť operovaná na naliehavej a veľmi komplikovanej a nebezpečnej operácii, takže povedala, že bola poslaná z železničnej stanice do nejakého centra a tam sa usporiadali celé zhromaždenia lekárov spolu s hlavným pôrodníkom-gynekológom a chirurgom mesta.

Áno, existuje taká myšlienka o hlave. w / c.
Kým čakám na svojho lekára, je na dovolenke. Idem k nej 6. novembra.
Budem s ňou konzultovať.
Čítal som už o dva dni a urobil som stopu..

Existujú tri možnosti:
1. urobte operáciu teraz, ale šitie sa uzdraví až po pôrode, stopa, ale potrebujete cisársky rez
2. operáciu vykonajte po pôrode, ale urobte cisársky rez, aby nedošlo k porušeniu prietrže
3. rodiť sám, varovať lekárov, môže to stáť.

Nič, nepýtam sa každého, koho poznám, zistia, že budem vedieť všetko.
Obávam sa, že sa budem musieť rozhodnúť, čo mám robiť..

Intuálna hernia počas tehotenstva: príčiny, príznaky, liečba

obsah

Počas tehotenstva je telo ženy vystavené zvýšenému zaťaženiu, ktoré môže slúžiť ako predpoklad pre výskyt určitých zdravotných problémov u tehotnej ženy. Medzi patológiami, ktorých riziko rozvoja sa zvyšuje počas tehotenstva, je ingvinická prietrž, ktorá je nebezpečná z dôvodu jej závažných komplikácií..

Aké faktory môžu spustiť tvorbu slabinovej prietrže; Ako rozpoznať príznaky choroby a aké sú spôsoby jej liečby a prevencie počas tehotenstva? Vyšetrovanie MedAboutMe pomáha zodpovedať tieto otázky.

Príčiny vzniku slabinovej prietrže u tehotných žien

Inguinálna hernia je vyčnievanie orgánov brušnej dutiny do trieslovinového kanálika, ku ktorému dochádza na pozadí oslabenia svalov brušnej steny. Najčastejšie je v hernálnom vaku prítomný segment omentum alebo čreva, menej často - časť močového mechúra, maternice, vaječníkov..

Pravdepodobnosť vzniku slabinovej prietrže počas tehotenstva je predovšetkým dôsledkom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý sa zvyšuje so zvyšujúcim sa obdobím tehotenstva. Nasledujúce faktory môžu tiež spôsobiť tehotenskú kýlu počas tehotenstva:

 • znížený svalový tonus brušnej steny;
 • napínanie brušných svalov sprevádzajúce postupný rast maternice;
 • vzpieranie, nadmerná fyzická námaha;
 • nadváha, obezita;
 • poruchy stolice (chronická zápcha).

Každý z uvedených faktorov môže spôsobiť vznik defektov v ingvinálnom kanáli, čo má za následok výskyt prietrže u tehotnej ženy..

Inguinálna kýla počas tehotenstva: príznaky a znaky

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je vizuálne rozlíšiteľný výstupok v oblasti slabín, ku ktorému dochádza, keď žena zaujme vertikálnu polohu a pri namáhaní výrazne stúpa..

Patológia spravidla nie je sprevádzaná príznakmi silnej bolesti. Môže sa vyskytnúť dočasný výskyt bolesti alebo nepohodlia pri ťahaní v oblasti trieslovín alebo lumbosakrálnej oblasti v dôsledku stresu pri fyzickej námahe alebo namáhaní pri pohybe čriev. Bolesť sa zvyčajne prejavuje pri chôdzi a ustupuje po tom, čo pacient leží v horizontálnej polohe.

Primárnu klinickú diagnózu choroby vykonáva lekár na základe výsledkov vizuálneho vyšetrenia a vyšetrenia palpáciou. Na účely konečnej diagnózy sa môže pacientovi odporučiť podrobiť sa špeciálnemu ultrazvukovému vyšetreniu..

Čo je nebezpečné slabinová prietrž počas tehotenstva?

Inguinálna kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré nielenže neprechádzajú v priebehu času, ale majú tendenciu rýchlo napredovať. Pre tehotné ženy je táto patológia obzvlášť nebezpečná z dôvodu prítomnosti vysokého rizika porušenia prietrže a v dôsledku toho narušenia krvného zásobovania v orgánoch nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Pri absencii včasných lekárskych opatrení tento stav nevyhnutne spôsobuje rozvoj nekrózy tkanív a potom peritonitídu (akútny zápal brušnej dutiny), čo môže byť fatálne pre matku a dieťa..

Nasledujúce príznaky môžu signalizovať porušenie ingvinálnej prietrže:

 • výskyt silnej bolesti v oblasti slabín, ktorá sa zhoršuje pritlačením na oblasť herniálneho vaku;
 • výskyt nevoľnosti, zvracania, zimnice, horúčka;
 • výčnelok sa stáva tvrdým a nezmizne ani potom, čo žena leží v ľahu.

Prítomnosť vyššie uvedených príznakov by mala byť signálom pre tehotnú ženu, aby naliehavo potrebovala lekársku pomoc, pretože porušenie prietrže je priamo spojené s rizikom pre život pacienta.

Liečba kýly počas tehotenstva: znaky lekárskej taktiky

Liečba prietrže v slabinách sa vykonáva iba chirurgickým zákrokom. Počas tehotenstva sa chirurgický zákrok zvyčajne nevykonáva z dôvodu možných komplikácií počas operácie.

Výnimkou sú situácie, keď dôjde k porušeniu prietrže. Pacient s takouto diagnózou sa podrobuje naliehavej hospitalizácii, po ktorej lekári rozhodnú o výbere optimálnej chirurgickej taktiky a vykonajú kýlu pomocou pohotovostného chirurgického zákroku..

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií pri slabinovej prietrži počas tehotenstva, žena pomôže nosiť špeciálny obväz, ktorý odporúča jej ošetrujúci lekár. Ako ďalší preventívny prostriedok, zvyčajne terapeutická masáž a gymnastika, ako aj vylúčenie akejkoľvek fyzickej námahy a stravy zameranej na normalizáciu fungovania gastrointestinálneho traktu.

Je možné narodiť sa v prírode??

Ak kýla nie je príliš veľká, prirodzený pôrod tehotnej ženy nie je kontraindikovaný. Aby sa minimalizovalo riziko komplikácií pri inguinálnej hernii, pacient musí mať po dobu dodávky špeciálny obväz, ktorý vykonáva podpornú funkciu a znižuje zaťaženie brušnej steny. V čase úsilia pôrodná asistentka tlačí ruku na plochu herniálneho vaku, čím bráni zvýšeniu výčnelku..

Ak je prietrž veľká a zväčšuje sa dokonca s miernym napätím v brušných svaloch, otázka predpisovania cisárskeho rezu pacientovi je pre lekárov naliehavá. Takéto opatrenie môže byť potrebné z dôvodu vysokej pravdepodobnosti porušenia prietrže počas prirodzeného pôrodu.

Prevencia slabiny prietrže počas tehotenstva

Aby sa zabránilo rozvoju slabinovej prietrže počas tehotenstva tehotnej ženy, súbor opatrení pomôže:

 • Organizácia zdravej, racionálnej a vyváženej stravy s cieľom normalizovať funkcie tela vrátane činnosti zažívacieho traktu..
 • Dávkovaná fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať brušné svaly.
 • Prevencia nadváhy, systematická kontrola dynamiky zmien telesnej hmotnosti.
 • Nosiť obväz od asi 25-28 týždňov tehotenstva.

Na základe týchto jednoduchých odporúčaní umožní žena nielen vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám počas tehotenstva, ale aj efektívne pripraviť svoje telo na nadchádzajúci proces pôrodu..

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Kýly sú veľmi časté, najmä pri slabinových kýlach. Na prvom mieste stoja vo frekvencii. Lekári tvrdia, že tento typ prietrže je najčastejší u mužov, u žien je oveľa menej pravdepodobné, že v oblasti slabín má prietrž. Ale počas tehotenstva sa riziko prietrže v slabinách zvyšuje desaťnásobne. Dôvody tohto javu sú dostatočné, ale lekár rozhodne, čo s ochorením robiť, či bude operovať tehotnú ženu alebo čakať na pôrod..

Čo sa stane počas tehotenstva

S vývojom plodu sa trieslový kanál stáva najzraniteľnejším miestom ženského tela. Nachádza sa v priestore medzi svaly rekta abdominis, časť maternice v nej. S prietržou v slabinách opúšťajú peritoneálne orgány trieslovinový kanál. Vo vaku vytvorenom prietržou sa nachádza slučka čreva alebo časť omentum.

Inguinálna hernia môže byť získaná alebo vrodená, vyvíja sa s abnormalitami v ingvinálnom kanáli a môže ju vyprovokovať vysoký tlak vo vnútri brušnej dutiny. U tehotnej ženy rastie plod a zvyšuje sa tlak vo vnútri pobrušnice, takže táto patológia je u tehotných žien taká bežná.

Existujú ďalšie faktory, ktoré spôsobujú výskyt ingínovej prietrže, medzi ktoré patrí zápcha, ktorá často ovplyvňuje budúce matky, ťažký pretrvávajúci kašeľ, veľké fyzické námahy, vzpieranie na váhe a slabý tlak v bruchu. Brušné svaly sa napínajú a nevyhnutná je strata tónu. Maternica tiež silno tlačí na trieslovinu, čo spôsobuje, že výskyt kýly na tomto mieste je skutočný.

Príznaky hernie v slabinách

Klinika slabinovej prietrže u tehotných a negravidných žien je takmer rovnaká. Kýla je viditeľná vizuálne, vyčnieva a jej tvar je oválny, mäkký a elastický na dotyk. Pri taktilnom vyšetrení nie je výstupok bolestivý, ale stále je prítomný diskomfort, ktorý sa zvyšuje so zvyšovaním trvania tehotenstva..

Tento výčnelok je viditeľný a hmatateľný, keď žena stojí, najmä po záťaži, keď leží, neobjaví sa. V niektorých prípadoch je to bolesť s návratom do krížovej kosti a dolnej časti chrbta. Inguinálna hernia môže tehotnej žene priniesť také problémy, ako je časté a ťažké močenie a zápcha. Tieto príznaky sa vyskytujú u všetkých tehotných žien, ale v prítomnosti ingvinálnej prietrže sú silnejšie. Inguinálna kýla okrem iného prispieva k zvýšenému nadúvaniu a duneniu v čreve.

Pôrod s trieslovinou prietrže

Veľkosť inguinálnej kýly určuje, ako dôjde k narodeniu. Pôrod je možný sám osebe, ale pri nosení špeciálneho obväzu podlieha miernej výchove slabín. Pri pokusoch musí pôrodná asistentka neustále sledovať stav prietrže, držať ho rukami tak, aby sa nezaťahovala. Ak prietrž v slabinách dosiahla pevnú veľkosť, je uvedený cisársky rez. Po úľave od bremena tříslová kýla často sama zmizne..

Ako sa správať tehotná s trieslovinou prietrže

Všetky tehotné ženy s inguinálnou kýlou musia mať počas tehotenstva nosné bandáže. Tiež sú absolútne zakázané zdvíhať závažia, takýmto patologickým tehotným ženám sú vystavené špeciálne gymnastické cvičenia na posilnenie svalov pobrušnice, preto je vhodné dodržiavať diétu. Pravidelne sa pri tehotenstve neodstráni trieslová prietrž, robí sa to iba vtedy, keď sa v naliehavom prípade poruší..

Inguinálna kýla. tehotenstva a pôrodu

Chirurgka mi diagnostikovala inguinálnu prietrž a odmietla operovať s tým, že sa stále zotavuje a ako rýchlo vyjde a stretne sa, ponáhľate sa! Skvelé. No, tehotenstvo sa stalo až do 10 týždňov, a potom, dieťa začne rásť a začne tlačiť a tlačiť túto prietrž! poriadku. tehotenstvo môže a môže prejsť takto a rodiť ako? Koniec koncov, nemôžete tlačiť! bol na stretnutí a zabudol o tom diskutovať.

Možno niekto čelil niečomu takému, čo sa ukázalo byť?

Inguinálna kýla a pôrod

U mnohých žien je tehotenstvo príjemným prekvapením, na rozdiel od komplikácií, ktoré sa vyskytnú počas tohto obdobia. Jedným z týchto nepríjemných prekvapení je slabá prietrž počas tehotenstva..

Kýla je výstup časti alebo celého orgánu z brušnej dutiny do normálneho alebo patologicky formovaného otvoru. Počas tehotenstva sa zvyšuje záťaž tela a súčasne sa zvyšuje vnútro-brušný tlak, ktorý môže počas tehotenstva vyvolať vznik slabinovej prietrže..

Prečo sa počas tehotenstva vyskytuje trieslová prietrž??

Inguinálny kanálik má podobu malého štrbinového otvoru, ktorý pozostáva zo štyroch stien a je umiestnený v spodnej časti slabín. Možno si myslíte, že trieslovinový kanál je zbytočná formácia, ale u žien ním prechádza kruhový väz maternice a u mužov spermatická šnúra..

Inguinálne kýly sú vrodené aj získané. Okrem toho existujú rozlišovacie a neobmedzujúce inguinálne kýly, z ktorých prvá sa ťažšie lieči.

Hlavným dôvodom vzniku získanej prietrže v slabinách tehotnej ženy možno nazvať zvýšenie tlaku v bruchu..

Predispozičné faktory vzhľadu ingvinálnej prietrže počas tehotenstva sú:

 • Obezita;
 • aMYOTROFIE;
 • Strata váhy;
 • Porušenie čriev (zápcha);
 • Zdvíhať závažia;
 • Ťažká fyzická námaha.

Stáva sa tiež, že inguinálna kýla u tehotnej ženy sa objavuje ako výsledok pravidelného procesu počas tehotenstva - napínania brušných svalov v dôsledku rastúcej maternice. Preto je inguinálna prietrž bežnejšia u žien so slabými brušnými svalmi.

Ako sa počas tehotenstva prejavuje slabá prietrž?

Je nepravdepodobné, že by sa počas tehotenstva stratili zo zreteľa príznaky slabinovej prietrže. Prvá vec, ktorá sa pri tejto chorobe stane voľným okom viditeľná, je výčnelok v slabine, ktorý sa objavuje pri státí a pri namáhaní sa zväčšuje. Herniový výstupok na dotyk jemnej konzistencie a jej dotyk spravidla spôsobuje nepríjemné pocity a nie bolesť. V niektorých prípadoch sa pri inguinálnej hernii môže budúca matka sťažovať na bolesť v lumbosakrálnej oblasti a mylne ich zamieňať so znakom hrozby ukončenia tehotenstva..

Pretože obsah hernálneho vaku je vo väčšine prípadov črevnými slučkami, tehotná žena má problémy s častým močením a zápchou..

Charakteristickým znakom slabinovej prietrže počas tehotenstva je tiež jej zväčšenie pri kašľaní.

Čo je nebezpečné slabinová prietrž počas tehotenstva?

Poranenie prietrže. Stáva sa, že človek žije s inguinálnou prietržou mnoho rokov bez toho, aby zažila veľké nepohodlie. Na rozdiel od iných sa stav budúcej matky v prítomnosti ingvinálnej prietrže počas tehotenstva iba zhoršuje. Jednou z najnebezpečnejších komplikácií pri slabinovej prietrži je jej porušenie, v dôsledku čoho je narušená dodávka krvi v orgánoch obsiahnutých v hernálnom vaku. Zároveň sa v obmedzených tkanivách vyskytuje hladovanie kyslíkom, nekróza sa vyvíja a súčasne sa pri absencii liečby rozptyľuje zápal v brušnej dutine (peritonitída). Za zmienku stojí, že porušeniu priľahlej kýly počas tehotenstva spravidla predchádza dlhotrvajúci kašeľ alebo ťažké fyzické námahy..

POZOR! Alarmujúce príznaky obmedzenej kýly počas gravidity:

 • výstupok (herniálny vak) sa stáva ťažkým;
 • pokus o nápravu prietrže spôsobuje bolesť;
 • objaví sa nevoľnosť, vracanie, zimnica.

Neschopnosť pôrodu cez prirodzený pôrodný kanál. V prípade, že bolo ešte možné vyhnúť sa porušeniu prietrže, môže jej rast počas tehotenstva viesť k nepríjemným následkom. Žena nemôže rodiť sama, pretože veľká inguinálna hernia počas tehotenstva je znakom vypnutia druhého (vynúteného) obdobia pôrodu a pôrodu cisárskym rezom..

Pôrod v prítomnosti ingvinálnej prietrže tehotnej ženy.

Samotná inguinálna hernia počas tehotenstva nie je indikáciou chirurgického pôrodu. V prípade, že herniálny výčnelok je malý, prirodzený pôrod nie je kontraindikovaný. Pri takomto pôrode si žena nevyhnutne kladie špeciálny obväz, ktorý vykonáva podpornú funkciu a znižuje zaťaženie brušnej steny. Pri pokusoch lekár alebo pôrodná asistentka zvyčajne kladie dlaň na miesto projekcie herniálneho vaku, aby sa zabránilo jeho zväčšeniu..

Je to úplne ďalšia vec, keď mierne napätie v brušnej stene vedie k významnému zvýšeniu veľkosti trieslovej prietrže. V tomto prípade lekár spravidla prijíma rozhodnutie v prospech cisárskeho rezu, ktorý pomáha predchádzať porušovaniu priľahlej kýly pri pôrode..

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je indikovaná urgentná chirurgická dodávka pre tehotenstvo so súčasným odstránením prietrže. V prípade, že kýla je porušená v skorých štádiách tehotenstva (veľmi zriedkavé), lekár rozhodne o výbere hernioplastiky, ktorá je pre matku a plod najbezpečnejšia.

Hernioplastika - chirurgický zákrok v prítomnosti ingvinálnej prietrže.

Ako sa vyhnúť bengálskej prietrži počas tehotenstva?

Nosiť obväz. Od približne 25 - 28 týždňov sa odporúča tehotným ženám nosiť obväz, ktorý znižuje zaťaženie prednej steny brucha a spodnej časti chrbta..

Fyzická aktivita. Gymnastika pre tehotné ženy, vodný aerobik, plávanie, joga, chôdza - každá fyzická aktivita v rozumných medziach prospeje nastávajúcej matke a pomôže posilniť brušné svaly..

Kontrola hmotnosti. Obezita je jedným z predispozičných faktorov pre vznik slabinovej prietrže počas tehotenstva..

Výživa. Vyvarujte sa potravín, ktoré môžu spôsobiť nadúvanie alebo zápchu, ktoré zvyšujú tlak v bruchu..

Často, krátko po objavení sa dieťaťa, ingvinálna prietrž počas tehotenstva sama o sebe vymizne. Absencia pozitívnej dynamiky s inguinálnou herniou v popôrodnom období je indikáciou pre chirurgickú liečbu.

Intuálna hernia počas tehotenstva: znaky liečby a príznaky patológie

Tehotenstvo je obdobie obrovského napätia na krehkom ženskom tele. Problémy, ktorým môže budúca matka čeliť, je možné uviesť donekonečna. Jednou z patológií, ktoré môžu výrazne zakrývať príjemné očakávania dieťaťa, je prietrž počas tehotenstva. V článku sa budeme venovať typom choroby, jej príznakom a metódam liečby.

Čo je kýla

Pri kýle na tele sa objaví patologický výčnelok, ku ktorému dochádza v dôsledku skutočnosti, že jeden alebo viac vnútorných orgánov sa vytlačí z anatomicky položeného miesta a objavia sa cez medzery vo svaloch a šliach pod kožou..

Orgány ani pokožka nie sú poškodené. Existuje niekoľko druhov patológie, ale počas tehotenstva je prietrž brucha najčastejšia. Choroba si vyžaduje včasnú liečbu, pretože zriedka ustupuje sama od seba..

Pri lokalizácii a provokujúcich faktoroch sa hernie delia na nekomplikované a narušené. Nekomplikovaná anomália nepredstavuje zdravotné riziko, oveľa menej pre život človeka, ale stále si vyžaduje odstránenie. V dôsledku uškrtenej prietrže je narušená dodávka krvi do čreva a pri dlhodobej nečinnosti dochádza k tkanivovej nekróze prietrže, ktorá predstavuje priame ohrozenie ľudského života..

Príčiny hernie počas tehotenstva

Počas obdobia narodenia dieťaťa sú svaly brušnej steny brucha ženy nútené zažiť veľkú záťaž, ktorá nakoniec negatívne ovplyvňuje ich tonus. To znamená, že všetky budúce matky sú vystavené zvýšenému riziku získania kýly. V zásade existujú počas tehotenstva dva typy nepríjemných defektov: pupočníková a trieslová hernia.

Dôvody, prečo môže brucho tehotnej ženy znetvoriť pupočníkovú prietrž, je niekoľko:

 • sklon (ak mala žena v detskom veku prietrž, ale potom zmizla sama o sebe, riziko jej opakovaného objavenia sa už počas tehotenstva je dosť vysoké);
 • slabý, zbavený zdravých tonových brušných svalov, ktoré sa „vzdajú“ pod náporom rastúcej maternice;
 • veľký plod alebo tehotenstvo s niekoľkými deťmi;
 • veľká telesná hmotnosť ženy aj vo fáze plánovania materstva;
 • polyhydramnios.

Inguinálna hernia počas tehotenstva je oveľa menej bežná ako pupočníková.

Ak sa však žena po prvýkrát pripravuje na to, že sa stane matkou, riziko vzniku takejto patológie pre ňu sa výrazne zvýši..

Kýla v slabinách spravodlivejšieho pohlavia v „zaujímavej“ pozícii môže byť tiež podporená silným kašľom, chronickou zápchou, zdvíhaním ťažkých predmetov a fyzickou aktivitou..

Príznaky prietrže počas tehotenstva (foto)

Prítomnosť prietrže pupka môžete zistiť pomocou rutinného vyšetrenia. Pupočná prietrž počas tehotenstva nemá iné charakteristické znaky, ako je bolesť. Patológia vyzerá ako hrudka v pupku. Pri miernom stlačení sa výstupok stlačí dovnútra.

Inguinálna hernia tiež nemá jasný klinický obraz. Niekedy sa ochorenie prejavuje miernym nepohodlím alebo miernou bolesťou, ktorá sa šíri do krížovej kosti a dolnej časti chrbta. Navonok táto formácia vyzerá ako opuch v slabinách. Najpresvedčivejšie príznaky slabinovej prietrže pri narodení dieťaťa sú:

 • časté bránenie vyprázdňovaniu močového mechúra;
 • problémy s pohybom čriev;
 • nadúvanie;
 • dunenie.

Ak sa výrazne zvýši veľkosť trieslovej prietrže, malo by sa pri pôrode cisárskeho rezu upustiť od prirodzeného pôrodu, inak by pri samostatnej práci mohlo dôjsť k prietrži prietrže.

Ako je diagnostikovaná hernia počas tehotenstva?

Keď lekár pri rutinnom vyšetrení zistí charakteristický výčnelok v pupočnej oblasti budúcej matky, choroba sa potvrdí pomocou ďalších diagnostických metód vrátane:

 • Ultrazvuk hernial vak;
 • CT sken;
 • gastroskopia.

Aby sa potvrdila prítomnosť slabinovej prietrže, pacient je zvyčajne určený na irigoskopiu, röntgenovú herniografiu a panvový ultrazvuk. Iba ultrazvuk je vhodný pre tehotné ženy z tohto zoznamu, pretože sám o sebe možno považovať za úplne bezpečný pre plod.

Komplikácia prietrže počas tehotenstva

Ak sa objavia príznaky naznačujúce porušenie pupočnej alebo trieslovej kýly, musíte okamžite zavolať sanitku:

 • výstupok nezasahuje dovnútra;
 • objavila sa nevoľnosť, ktorá občas vyvoláva zvracanie;
 • brucho alebo slabiny sú veľmi bolestivé;
 • v stolici je krv.

Exacerbácia prietrže počas tehotenstva ohrozuje pohodu matky a jej dieťaťa.

Ako liečiť prietrž počas tehotenstva

Chirurgia je dnes najúčinnejšou metódou odstránenia pupočnej a ingvinálnej prietrže. Pokiaľ však ide o tehotné ženy, snažia sa nevykonávať chirurgický zákrok vždy, keď je to možné. Lekári to robia, iba ak je prietrž stlačená. Ak prietrž nespôsobuje budúcemu matke nepríjemné pocity, chirurgická liečba sa po narodení dieťaťa o chvíľu odloží..

Počas tehotenstva je liečba pupočnej a ingvinálnej prietrže obmedzená na tieto opatrenia:

 • povinné používanie obväzu v každodennom živote;
 • vedenie masážnych kurzov;
 • vykonávanie špeciálnych gymnastických cvičení;
 • diétne úpravy na odstránenie porúch stolice, ako je zápcha;
 • ostré obmedzenie akejkoľvek fyzickej aktivity.

To je všetko, čo by mala budúca matka urobiť, aby mohla pokojne otehotnieť s herniou.

Prevencia prietrže počas tehotenstva

Existujú jednoduché odporúčania, podľa ktorých žena na pozícii nikdy nebude vedieť zo svojej vlastnej skúsenosti, čo je pupočná alebo ingvinálna prietrž. Preventívne opatrenia sú tieto:

 • nosiť špeciálny obväz od úplného začiatku tehotenstva, aby sa uvoľnili brušné a bedrové svaly;
 • pravidelné kurzy jogy pre tehotné ženy alebo plávanie - tieto športy posilňujú brušné svaly, čo je dôležité pre priaznivé tehotenstvo;
 • kontrola telesnej hmotnosti, najmä krátko pred narodením.

Miechová kýla počas tehotenstva

Kýla, ktorá sa objavila na chrbtici, môže vážne skomplikovať tehotenstvo av niektorých prípadoch sa v neskorých štádiách tehotenstva mení na nebezpečné komplikácie..

Ohrození sú pacienti, ktorí trpeli medziobratlovou prietržou pred rozhodnutím o narodení dieťaťa.

Lekári sú však presvedčení, že s kompetentným prístupom k problému je možné porodiť a porodiť bedrovú prietrž..

Ako kýla chrbtice u žien počas tehotenstva

V prvom trimestri sa množstvo hlavného hormónu progesterónu v tehotenstve niekoľkokrát zvyšuje. To vedie k zvýšenému krvnému obehu v malých cievach, v dôsledku čoho sa zväčšujú nervové korene stlačené prietržou.

Keď maternica začne rásť, ťažisko tela sa posúva dopredu, takže tlak a záťaž na spodnej časti chrbta sa zvyšujú. Na tejto pôde sú nervové korene ešte silnejšie stlačené herniovaným diskom.

S rozvojom tehotenstva telo zvyšuje syntézu hormónu relaxínu.

Táto látka pomáha uvoľňovať panvové a stavcové väzivo, čo vedie k výraznému oslabeniu svalového korzetu a zvýšenému tlaku na kosti chrbtice..

S niektorými alebo inými problémami s chrbticou je tehotná matka v druhom trimestri tehotenstva takmer vždy vystavená zhoršeniu osteochondrózy a medzistavcovej prietrže.

Príznaky prietrže chrbtice počas tehotenstva

Uvádzame konkrétne príznaky, pomocou ktorých je možné podozrenie na výskyt problémov s medzistavcovými platničkami u tehotnej ženy:

 • pravidelná bolesť, zadusenie. Rozprestierajú sa po chrbtici;
 • ostrá bolesť, ktorá sa vyskytuje pri pohybe;
 • nepríjemné a bolestivé nepohodlie v bedrovej oblasti počas hmatu;
 • v niektorých prípadoch vizuálna prítomnosť vystupujúceho herniálneho vaku.

Diagnóza medzistavcovej prietrže počas tehotenstva sa vykonáva ultrazvukom a krvnými testami v prvom a druhom trimestri. V neskorších štádiách tehotenstva je možné vykonať MRI vyšetrenie, ktoré lekárom pomôže presne sa rozhodnúť, ako pôjde o pôrod pre ženu s touto patológiou..

Metóda narodenia dieťaťa s medzistavcovou prietržou počas tehotenstva

Keď nastávajúca matka príde s anamnézou lumbálnej prietrže, pôrodníci majú tendenciu rodiť cisárskym rezom, pretože v období pokusov je riziko priškrtenia prietrže maximálne.

Žena môže rodiť nezávisle len za podmienky počiatočného štádia choroby, ak:

 • hernálny vak je vydutý dopredu a nelíši sa vo veľkých rozmeroch;
 • nervové korene nie sú prenášané;
 • spinálny kanál je v prirodzenom stave, nie v stlačenom stave.

Komplikácie medzistavcovej prietrže pre dieťa

Hlavným problémom, ktorému čelí tehotná žena trpiaca prietržom bedrovej chrbtice, je to, že nemôže kontrolovať pôrodný proces..

To sa vysvetľuje skutočnosťou, že pri stlačení nervových koreňov svaly perineum a maternice nefungujú správne a ich práca je úplne mimo kontroly matky..

Táto situácia predstavuje veľké riziko pre život dieťaťa, pretože sa vyvíja najmä počas pokusov, keď už nie je možné zmeniť prirodzený scenár narodenia na operatívny..

Dieťa sa môže uviaznuť v pôrodnom kanáli a matka mu zároveň nemôže pomôcť. Dostanú sa zo situácie pomocou vákua alebo klieští, použitie týchto metód však má pre dieťa veľa poľutovaniahodných následkov (napríklad porucha duševnej a neurologickej aktivity)..

Pri nútenom oneskorení v perineu sa zvyšuje riziko požitia hlienu v dýchacích cestách, čo priamo ovplyvňuje jeho životaschopnosť. Ale aj keď čistíte ústa a nos dieťaťa včas, veľká väčšina týchto detí pociťuje následky poškodenia mozgu a miechy..

Komplikácie medzistavcovej prietrže u ženy počas tehotenstva

Zhoršenie patológie počas tehotenstva a pôrodu je pre matku veľmi nebezpečné, prejavuje sa nasledujúcimi dôsledkami:

 • strata tonusu maternicovými svalmi sa premení na silné a dlhotrvajúce krvácanie;
 • z dôvodu neschopnosti maternice sťahovať sa v dutine pôrodného kanála sa zhromažďujú krvné zrazeniny, čo hrozí rozsiahlym zápalom a hnisavým pôsobením;
 • významne sa zvyšuje riziko otravy krvi.

Počas tehotenstva sa chirurgické a iné radikálne metódy liečby prietrže nepoužívajú na bezpečnosť žien a plodu. Nastávajúcej matke sa odporúča používať špeciálnu podpornú bielizeň, ktorá zaisťuje optimálnu polohu poškodenej chrbtice a predpisuje účinné analgetiká s minimálnym rizikom pre zdravie dieťaťa..

Kýla chrbtice počas tehotenstva je závažné ochorenie, ktoré v dôsledku zanedbávania môže mať za následok zdravotné postihnutie mladej matky. Vďaka kompetentnému prístupu k problému je možné obísť všetky nebezpečné následky patológie.

Čo spúšťa výskyt ingínovej prietrže počas tehotenstva a jej príznaky + video

Ženy sú často vystavené takémuto ochoreniu, ako je slabinová prietrž počas nosenia dieťaťa. Výskyt tohto ochorenia je spôsobený vplyvom niekoľkých faktorov. Výskyt prietrže je sprevádzaný určitými príznakmi, o ktorých by mala každá žena vedieť, aby sa mohla včas poradiť s odborníkom. Koniec koncov, akékoľvek ochorenie počas tehotenstva predstavuje nebezpečenstvo pre budúcu matku aj pre jej dieťa, takže by v žiadnom prípade nemalo ignorovať výskyt alarmujúcich príznakov. Lekár potom rozhodne, ako dôjde k pôrode, a poradí, čo presne má žena robiť s takouto chorobou do deviatich mesiacov od očakávania dieťaťa

V skutočnosti je slabá prietrž pozorovaná pri spravodlivom sexe veľmi zriedka. Počas obdobia nosenia omrvín sa však pravdepodobnosť jeho vývoja niekoľkokrát zvyšuje.

Inguinálny kanál je malý priestor vo forme medzery, ktorá sa nachádza v brušnej stene. Prostredníctvom tohto priestoru prechádza väz maternice. Ak sa týmto kanálom vytvorí prietrž, vnútorné orgány „pokryté“ peritoneum „vypadnú“ pod kožu. Hernálny vak vo väčšine prípadov zahŕňa črevné slučky, ako aj veľké omentum.

Inguinálna hernia u žien v pozícii sa spravidla objavuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorého zvýšenie je vyvolané skutočnosťou, že maternica sa počas tehotenstva niekoľkokrát zvyšuje..

Do deviatich mesiacov sa tón svalov nachádzajúcich sa v prednej brušnej stene znižuje. Lekári identifikujú množstvo faktorov, ktoré vedú k vzniku prietrže a jej rastu. Zahŕňajú:

 • významné záťaže na pozadí oslabenia brušných svalov;
 • výskyt zápchy;
 • zdvíhať závažia;
 • chronický alebo pretrvávajúci kašeľ.

Hlavné príznaky slabinovej prietrže

Inguinálna hernia sa u tehotných žien objavuje rovnako ako u iných žien alebo mužov. Budúca matka si môže všimnúť akýsi výčnelok, ktorý sa objaví v oblasti trieslovín. Vyznačuje sa mäkkosťou a elasticitou, pri tlaku nedochádza k bolesti.

Pri častejšom nosení dieťaťa si žena často všimne zvýšenie prietrže. Môže sa vyskytnúť nepríjemný pocit, ako aj bolesť v mieste, kde je vyčnievajúci výbežok. Toto sa pozoruje najmä v treťom trimestri. Niektoré ženy v pozícii tvrdia, že bolesť je taká silná, že vyžaruje do krížovej kosti alebo spodnej časti chrbta.

Keď žena stojí, vyčnieva z trieslovej kýly omnoho silnejšia. V horizontálnej polohe je výstupok takmer nepostrehnuteľný. Osobitným príznakom choroby je zvýšenie prietrže pri námahe alebo kašľaní. S rastom takého výčnelku sa žena cíti stále a viac ťažkostí aj pri pomalej chôdzi. Zároveň je močenie komplikované a zápcha sa zhoršuje.

Ak žena položí prst na výčnelok, ale ide hlbšie, môžete počuť dunenie, akoby žalúdok žiadal jedlo.

Komplikácie slabinovej prietrže počas tehotenstva

Pri slabinovej prietrži sa môžu vyskytnúť komplikácie. Najčastejšie ide o priestupok, pri ktorom sú vnútorné orgány, ktoré sú v hernálnom vaku, zovreté v trieslovom kruhu, čo má za následok zlyhanie zásobovania krvi. Porušenie sa vyvíja najmä s náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku, napríklad pri dlhodobom kašľaní alebo pri ťažkom zaťažení..

Okrem toho krv neprúdi do orgánov, ktoré sú vo formovanom vaku. Ak sa s lekárom včas nekonzultujete a nezabezpečíte primeranú pomoc, rozvoj nekrózy sa začne, inými slovami, nekróza sa objaví. V dôsledku toho sa môže vyskytnúť peritonitída, pri ktorej je pozorovaný zápalový proces pobrušnice..

Žena cíti bolesť, výčnelok sa nedá napraviť - stáva sa ťažkým. To všetko môže sprevádzať nevoľnosť, zvracanie..

Liečba slabiny prietrže u tehotných žien

Najúčinnejšou liečbou tohto ochorenia je samozrejme chirurgický zákrok. V priebehu tehotenstva sa však táto metóda neplánuje. Jedinou výnimkou je prípad, keď je prietržie komplikované a existuje porušenie, pri ktorom sa operácia vykonáva okamžite.

Aby sa výčnelok nezmenil vo veľkosti, lekár môže predpísať žene, ktorá má nosiť špeciálny obväz, ktorý bude podporovať svaly, gymnastiku a masáže. Bandáž sa musí často zakúpiť už v prvých mesiacoch tehotenstva a mala by sa nosiť až do narodenia dieťaťa..

Okrem toho by ste sa mali vyvarovať fyzickej námahy, nenosiť alebo zdvíhať závažia, pretože to vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, v dôsledku ktorého kýla začína rásť..

Nezabudnite tiež na stravu, vďaka ktorej môžete zabrániť vzniku zápchy a zvýšenej tvorbe plynov..

Genitálna aktivita s trieslovinou prietrže

Ak sa pri očakávaní dieťaťa vyskytuje prietrž, potom lekár na základe testov a stavu ženy rozhodne, ako sa pôrod uskutoční..

Prirodzený pôrod je povolený iba vtedy, ak je výčnelok malý (ak žena mala nosný obväz).

Počas pokusov lekár alebo zdravotná sestra položí dlaň na miesto prietrže a podopiera ju tak, aby nedošlo k jej zovretiu.

Ak je prietrž pomerne veľká a existuje aj nejaká patológia, ktorá sprevádza chorobu, napríklad nesprávne umiestnenie dieťaťa v maternici, ťažké tehotenstvo, pôrod, odporúča sa mať cisársky rez..

Vo väčšine prípadov po narodení dieťaťa kýla zmizne sama. Ak zostáva, lekári vykonajú plánovaný chirurgický zákrok.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo inguinálnej prietrži, musí tehotná žena dodržiavať niektoré pravidlá. Je nevyhnutné použiť špeciálny obväz, ktorý bude plniť podpornú funkciu. To umožňuje znížiť zaťaženie pobrušnice..

Okrem toho je dôležité posilňovať svaly, zatiaľ čo dieťa čaká. Vykonajte to gymnastické cvičenia. Nesmie sa zabúdať na správnu výživu. Je potrebné opustiť výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov a sťažujú pohyb čriev. Je dôležité sledovať svoju váhu, aby sa zabránilo jej nadmernému zvýšeniu..

Ak sa v ingvinálnej oblasti stále vyskytuje výčnelok, určite sa poraďte s lekárom a postupujte podľa jeho odporúčaní, aby sa prietrž nezvýšila a aby sa nevyvinuli komplikácie..

Tehotenstvo a slabina prietrže: aká je kombinácia nebezpečná?

Telo tehotnej ženy je vzhľadom na zvýšené zaťaženie počas tohto obdobia a oslabený imunitný systém vo veľmi zraniteľnom stave. Jedným z ochorení, ktorým môže budúca matka čeliť, je slabinová prietrž počas tehotenstva, ktorá je nebezpečná z dôvodu jej závažných komplikácií..

Ak dôjde k otehotneniu a cítite sa pri brušnej prietrži s charakteristickými príznakmi, mali by ste okamžite kontaktovať lekára, ktorý rozhodne o nevyhnutnosti a vhodnosti operácie..

Inguinálny kanál, ktorým prechádza spermatická šnúra u mužov a okrúhly väz maternice u žien, je medzerou medzi svaly rekta abdominis. Pri ingvinálnej prietrži vystupujú orgány brušnej dutiny, hlavne gastrointestinálneho traktu, cez trieslovinový kanál, zatiaľ čo obsah hernálneho vaku je najčastejšie slučkou čreva alebo segmentu omentum..

Výskyt inguinálnej hernie u tehotných žien vyvoláva zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý sa zvyšuje s rastom maternice..

Častým zápalom je tiež predurčujúcim faktorom pri vývoji tohto ochorenia u nastávajúcich matiek, čo nie je nezvyčajné počas tehotenstva, vzpieraní a ťažkej fyzickej námahe, chronický pretrvávajúci kašeľ, strata tonusu v brušných svaloch..

Medzi ďalšie dôvody vyvolávajúce výskyt slabinovej prietrže patrí skutočnosť, že zväčšená maternica vyvíja silný tlak na slabiny a dolné brucho..

Výskyt slabinovej prietrže je indikovaný výskytom mäkkej a elastickej výčnelky v spodnej časti slabiny, ktorá je vo väčšine prípadov oválna a zväčšuje sa v čase zvýšeného napätia v brušných svaloch, čo je vyvolané kašľom alebo kýchaním..

Kýla môže spôsobiť bolesti tehotnej ženy, zatiaľ čo bolesť trvalého charakteru sa zvyčajne vyskytuje pri chôdzi a ustupuje, keď je zaujatá horizontálna poloha. V oblasti prietrže je pozorovaná sčervenanie kože, môžu sa objaviť palpitácie a nevoľnosť. Tehotná žena zaznamenáva časté močenie a často trpí zápchou..

V niektorých prípadoch môžu charakteristické symptómy ingvinálnej prietrže chýbať a lekár pri vyšetrení pacienta zistí prítomnosť choroby..

Inguinálna hernia je jednou z tých chorôb, ktoré samy osebe neodstránia a postupom času postupujú iba rýchlo.

U tehotných žien je toto ochorenie obzvlášť nebezpečné, pretože jednou z jeho komplikácií je štiepenie prietrže, v dôsledku čoho sú narušené procesy dodávky krvi v orgánoch obsiahnutých v herniálnom vaku..

Poškodené tkanivá v dôsledku tohto stavu trpia nedostatkom kyslíka, na tomto pozadí sa vyvíja nekróza a pri absencii včasných vhodných opatrení sa môže začať peritonitída..

 • Žena trpiaca slabinou prietrže počas tehotenstva by mala venovať osobitnú pozornosť príznakom svedčiacim o jej porušení:
 • - výskyt zvracania a nevoľnosti, zimnice;
 • - výčnelok z mäkkého na dotyk je tvrdý;
 • - pri pokuse o premiestnenie prietrže je cítiť silnú bolesť.

Kombinácia trieslovej prietrže a tehotenstva vedie k tomu, že žena, ktorá má výčnelok významnej veľkosti, prirodzený pôrod, sa stáva kontraindikovanou. Tento zákaz sa vysvetľuje skutočnosťou, že nútené obdobie pôrodu predstavuje väčšie riziko pre telo ženy trpiacej týmto ochorením, a preto je pri narodení dieťaťa cisárskym rezom..

Ak sa však herniálny výčnelok nelíši vo veľkých rozmeroch, môže lekár, berúc do úvahy posúdenie stavu tehotnej ženy, rozhodnúť o vykonaní prirodzeného pôrodu..

Súčasne sa na ženu kladie špeciálny obväz, ktorý znižuje zaťaženie brušnej steny a je určený na vykonávanie podpornej funkcie..

Počas pokusu pracovník materskej nemocnice (pôrodná asistentka alebo lekár) položí ruku na umiestnenie herniálneho vaku, čím zabráni zväčšeniu jeho veľkosti..

Liečba slabinovej prietrže u akejkoľvek osoby, vrátane tehotnej ženy, sa vykonáva chirurgickou metódou, v tomto prípade sa neposkytuje lieková terapia..

Počas obdobia nosenia dieťaťa nie je takýto chirurgický zákrok predpísaný, avšak v prípade porušenia prietrže je tehotná žena okamžite dopravená na operačný stôl a lekár v prípade tehotenstva na plný úväzok neodkladne odovzdá a súčasne herniauje..

V prípade, že dôjde k porušeniu prietrže v skorých štádiách tehotenstva, čo je mimoriadne zriedkavý prípad, špecialista vyberie typ operácie indikovaný pre slabinovú prietrž, ktorá je pre plod a ženu najbezpečnejšia.

Operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže u žien je bezbolestná, s relapsom choroby v 10-15% prípadov v priebehu času.

Nie sú vylúčené také komplikácie ako poškodenie nervových vlákien, orgány susediace s trieslovinou prietrže alebo pooperačné infekcie..

Zároveň sa prakticky eliminuje riziko poškodenia orgánov reprodukčného systému tela a objavenie sa súvisiacich problémov s plodnosťou..

 1. Aby sa predišlo ďalšiemu rozvoju prietrže a zvýšila pravdepodobnosť, že nebude zaseknutá, kvalifikovaná špecialistka vymenuje budúcu matku, aby nosila špeciálnu bandáž..
 2. Aby sa predišlo slabinovej prietrži a všetkým jej nepríjemným komplikáciám počas tehotenstva, musí nastávajúca matka dodržiavať určité odporúčania:
 3. - od tretieho trimestra tehotenstva a do procesu pôrodu je potrebné nosiť obväz, ktorý znižuje tlak vyvíjaný maternicou na spodnú časť chrbta a prednú stenu brucha;
 4. - počas tehotenstva je na posilnenie svalov brušnej tlače užitočné vykonávať miernu fyzickú aktivitu, ktorá zahŕňa plávanie, vodný aerobik, špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, jogu, prechádzky na čerstvom vzduchu;

- je potrebné starostlivo monitorovať ukazovatele telesnej hmotnosti. Napriek všeobecne prijatému tvrdeniu, že tehotná žena by mala jesť dve, by mala nastávajúca matka upraviť svoju stravu tak, aby sa zabránilo rýchlemu prírastku na váhe a rozvoju obezity, ktorá je jedným z spúšťacích faktorov rozvoja ingvinálnej prietrže počas tehotenstva.

- v čase narodenia dieťaťa je potrebné minimalizovať alebo úplne upustiť od používania potravín, ktoré vyvolávajú zápchu alebo zvýšenú tvorbu plynu.

Čerstvá zelenina a ovocie musia byť prítomné v potrave, bohaté nielen na množstvo minerálnych a vitamínových látok, ale aj na vlákninu, ktorá má priaznivý vplyv na trávenie.

Medzi produkty, ktoré by budúca matka mala odmietnuť používať, patria fazuľa, fazuľa, hrach, kapusta, uhorky, hrozno, hlávkový šalát, reďkovky, reďkovky.

- odmietnutie zdvíhania závaží a oslabenie fyzickej aktivity, čo prispieva k nadmernému napätiu brušných svalov.

Inguinálna hernia počas tehotenstva je mimoriadne nežiaduce ochorenie, ktoré spôsobuje neschopnosť viesť prirodzený pôrod. Z tohto dôvodu sa tehotným matkám dôrazne odporúča od prvých týždňov tehotenstva, aby prijali všetky možné opatrenia zamerané na prevenciu výskytu slabinovej prietrže, aby sa predišlo komplikáciám tohto ochorenia..

Čo robiť, ak je diagnostikovaná brušná prietrž počas tehotenstva

Ak sa počas tehotenstva vyskytla slabá prietrž, čo mám robiť v tomto prípade? Otázka je veľmi dôležitá, aj keď štatistiky naznačujú, že takáto diagnóza je bežná najmä u mužov.

U žien je toto ochorenie kvôli pomerne zriedkavému výskytu ťažko rozpoznateľné.

Ak chcete zistiť prítomnosť slabinovej prietrže u ženy, musíte sa poradiť s niekoľkými odborníkmi; rozvíja prietrž v slabinách ženy spolu s patológiami reprodukčného systému.

príčiny

Kýla sa vyvíja v dôsledku oslabených svalov v oblasti slabín. Môže to byť spôsobené fyziologickými vlastnosťami, dedičným faktorom alebo získanými problémami..

Častejšie je hernia formácia umiestnená v oblasti ochlpenia, kde je maternica pripojená k iným tkanivám. Ak dôjde k tlaku na brucho, môže sa vyvinúť slabina prietrže..

K tomu prispievajú tieto faktory:

 1. nadváha.
 2. tehotenstvo.
 3. Chronická zápcha.
 4. Aktívne a zdĺhavé športy.
 5. Odborná činnosť spojená s dlhodobým sedením alebo státím na nohách, s fyzickou aktivitou atď..
 6. Chronický kašeľ.

Počas nosenia dieťaťa sa táto chirurgická patológia častejšie pozoruje. Je to spôsobené rastom maternice a jej tlakom na brušnú dutinu. Zápcha, ktorú často trpia tehotné ženy, môže spôsobiť vznik prietrže. Inak sú provokujúce faktory rovnaké, ako sú uvedené vyššie.

V počiatočných štádiách choroby príznaky prakticky neexistujú alebo sú iba vonkajšej povahy. Pretože sú svaly oslabené, časť brušnej dutiny alebo orgánov preniká cez brušný kanál cez brušnú stenu..

V oblasti slabín, ktorá je na dotyk mäkká, sa objaví výčnelok, ktorý sa môže zvýšiť počas cvičenia alebo keď je močový mechúr plný. Najmä môžete vidieť taký výčnelok v náchylnej polohe.

Toto je po dlhú dobu jediný príznak choroby..

Po určitej dobe sa žena začne cítiť nepohodlne. Je to však iba malý zlomok v porovnaní s následkami, ktoré sa môžu objaviť pri slabinovej prietrži.

Pri veľkom otvorení kýlovej brány vstupuje slučka čreva do slabinového kanála a môže byť narušená. Rozvíja sa črevná obštrukcia, ktorá vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.

Pozastavenie prietrže môže mať podozrenie na tieto príznaky:

 1. Horúčka.
 2. Pohodlie v mieste prietrže.
 3. nevoľnosť.

Počas tehotenstva má inguinálna hernia tendenciu rásť s rastom brucha. Počas tohto obdobia môže žena pociťovať časté nutkanie na močenie, objaví sa zápcha a plynatosť. Tieto príznaky sa môžu vyskytovať počas tehotenstva a v normálnom stave, ale prítomnosť prietrže ich ešte zhoršuje. Pri chôdzi a fyzickej námahe je cítiť slabina prietrže a spôsobuje určité nepohodlie.

Liečba je v tomto prípade poskytovaná prevažne chirurgicky. Ale počas tehotenstva nie je možné naplánovať plánovanú operáciu. Lekár navrhuje počkať, až sa dieťa narodí. Výnimkou môžu byť núdzové situácie, keď je prietrž zranená.

Ak kýla nie je nebezpečná a vy môžete počkať na operáciu, lekár odporúča, aby vyčnievajúcu prietrž kýly pre tehotné ženy vyčnievala nasledujúce kroky:

 1. Nosiť špeciálny obväz.
 2. masáž.
 3. fyzioterapia.

Nosenie obväzov sa odporúča od prvého trimestra a počas celého obdobia tehotenstva. V žiadnom prípade nevytvárajte dodatočný tlak na brušnú dutinu vo forme vzpierania a intenzívneho fyzického cvičenia. Aby ste predišli zápche a plynu, musíte dodržiavať vhodnú stravu..

Pôrod s herniou

Keďže komplikácie prietrže môžu byť život ohrozujúce (ak sú porušené), žena nemôže rodiť sama.

Iba v ojedinelých prípadoch, ak existuje obväz a malá veľkosť trieslovej prietrže, môže lekár dovoliť samostatné narodenie..

Najčastejšie sa však vykonáva cisársky rez. V niektorých prípadoch, keď sa dieťa narodí, samá malá kýla zmizne. Ale zvyčajne je to operácia na jej odstránenie.

Ak je vaše telo náchylné na vznik prietrže, potom sa od prvých dní tehotenstva postarajte o preventívne opatrenia v tomto ohľade. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je získať špeciálny podporný obväz. Podporí váš žalúdok a zabráni tak ďalšiemu zaťaženiu brušnej dutiny..

Ďalším krokom je špeciálna gymnastika, ktorá posilní svaly brušnej dutiny. S cieľom zabrániť zápche a plynu, držať sa diéty, to vám tiež umožní, aby ste počas tehotenstva nezískali ďalšie libry..

Ak si napriek tomu všimnete charakteristický výčnelok v oblasti trieslovín, okamžite o tom informujte svojho lekára, odporučí vás správnemu špecialistovi.

Ak budete postupovať podľa všetkých odporúčaní lekára, prietrž nebude rásť a väčšina žien rodí celkom bezpečne.

Inguinálna kýla počas tehotenstva - ako rodiť v takejto situácii?

Pri malých veľkostiach herniálneho výčnelku sa môže narodenie dieťaťa uskutočniť prirodzene. Ak inguinálna kýla počas tehotenstva dosiahla veľkú veľkosť, existuje vysoké riziko zovretia, indikuje sa chirurgická prišívacia prietrže. V neskorších fázach sa môže odporučiť cisársky rez..

Čo je nebezpečné prietrž?

Intuálna hernia u tehotných žien je náchylná k neustálemu rastu, zvyšuje sa s veľkosťou brucha. Žena je pri chôdzi nepohodlná, s určitými pohybmi.

Patológia často spôsobuje poruchy stolice (zápcha), plynatosť, bolesť v epigastriu, dyspeptické poruchy.

Pri kĺzavej prietrži močového mechúra dochádza k oneskoreniu odtoku moču, bolesti pri močení, bolesti v oblasti ochlpenia..

Po ťažkej fyzickej námahe, pri silnom kašľaní, zdvíhaní hmotnosti, môže byť počas tehotenstva narušený hernálny výčnelok. V tomto prípade je narušená dodávka krvi do tkanív vo vaku. V dôsledku nedostatku kyslíka sa rozvíja nekróza, zápal brušnej pobrušnice - peritonitída. Takáto komplikácia ohrozuje nastávajúcu matku a dieťa. Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže počas tehotenstva:

 • ostrá rastúca bolesť v dolnej časti brucha;
 • krv v stolici;
 • nepokojné správanie;
 • bledú pokožku;
 • dlhodobý nedostatok stolice;
 • nadúvanie, žiadne výpary.

Výčnelok sa pri stlačení neupravuje, herniálny vak sa rýchlo zväčšuje, stáva sa opuchnutým a na palpácie bolestivý. Závažnosť klinického obrazu závisí od trvania kompresie brány prietrže.

Akútny zápal

Táto komplikácia je zriedkavá. Bakteriálna infekcia, ktorá preniká cez herniálny vak cez poškodenú pokožku (škrabance, odreniny z obväzov), vyvoláva zápalový proces.

Patológia počas tehotenstva sa tiež vyvíja s perforáciou čreva, ktoré je v vyčnievaní.

Hnisavý zápal susedných vnútorných orgánov, lymfatických uzlín, močového systému môže byť zdrojom šírenia patogénnych baktérií..

Ochorenie je charakterizované akútnou bolesťou, horúčkou, infiltráciou postihnutých tkanív. Pokožka je opuchnutá, červená, na dotyk horúca, palpácia je sprevádzaná ostrým nepohodlím.

Liečebné metódy

Ak je prietrž počas tehotenstva malá a nespôsobuje nepohodlie, do narodenia sa predpisuje špeciálny obväz.

Je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu, aby nedošlo k náhlym pohybom. Na posilnenie brušných svalov je užitočné vykonávať terapeutické cvičenia.

Odporúča sa tiež dodržiavať šetrnú stravu, aby sa zabránilo zvýšenej tvorbe plynu.

Nútené zníženie prietrže počas tehotenstva je neprijateľné, čo môže viesť k rozvoju závažných komplikácií, ako sú trombóza a vaskulárna embólia, prasknutie čreva, vak pod kožou alebo preperitoneálne tkanivo..

Ak je počas tehotenstva diagnostikovaná kĺzavá tříslová prietrž, herniálny vak sa neodstráni, ale upraví smerom k brušnej dutine. Táto technika eliminuje riziko poškodenia močového mechúra, slepého čreva, hrubého čreva.

Pri akútnom zápale herniálneho výčnelku sa vykonáva systémová a lokálna protizápalová terapia, identifikuje sa a eliminuje sa zdroj infekcie. Predpíšte antibiotiká, obkladajte Dimexidum, aplikujte fyzioterapeutické procedúry. Chirurgický zákrok sa vykonáva iba pri tvorbe abscesov, hlienu.

Je možné rodiť prirodzene?

Chirurgický zákrok je indikovaný, keď trieslový uzol dosiahol veľkú veľkosť a existuje riziko porušenia. Indikácie cisárskeho rezu môžu tiež slúžiť ako nesprávna poloha plodu, slabá práca, oddelenie placenty, eklampsia..

S malou veľkosťou slabinovej prietrže môže žena rodiť sama. V prípade komplikácií tehotenstva je indikovaná vysoká pravdepodobnosť porušenia, chirurgické odstránenie patologického výčnelku so znížením vrecka a lemovanie fixačného oka.

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Táto patológia je bežná u bežných pacientov a medzi všetkými kýlami patrí vedúci inguinál. Je charakteristickejšia pre mužov (96%). U žien sa však pri narodení dieťaťa najčastejšie vyskytuje priľahlá kýla. Dozvieme sa o tom podrobne.

Funkcie a príčiny problému

Prístup k tejto chirurgickej patológii počas tehotenstva závisí od mnohých faktorov. Lekár rozhodne individuálne, či bude operovať kýlu. V tomto prípade sa berie do úvahy stav ženy a znaky priebehu tehotenstva. Ale najčastejšie nie. Operácie sa vykonávajú iba v núdzových prípadoch, keď dôjde k porušeniu.

Čo je tento typ kýly? Inguinálny kanál je priestor pripomínajúci medzeru medzi svaly rekta abdominis. To bolo vždy považované za slabý bod v tele..

Prostredníctvom trieslového kanála u predstaviteľov silnejšieho pohlavia prechádza spermatická šnúra. Ale u žien - okrúhly väz maternice. Kýla v slabinách preto nie je ničím iným, než únikom orgánov brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Ako ukazuje prax, herniálny vak často obsahuje časť omentum alebo črevnej slučky.

Inguinálna hernia je vrodená a získaná. Hlavným dôvodom jeho výskytu je zvýšený vnútrobrušný tlak. Pripomeňme, že u nastávajúcich matiek, s nárastom maternice a rastu plodu, sa vždy zvyšuje. To určuje frekvenciu chirurgickej patológie u tehotných žien.

Okrem hlavného dôvodu môže častá zápcha vyvolať objavenie sa prietrže počas tehotenstva. Často sa vyskytujú u budúcich matiek. K výskytu tejto chirurgickej patológie u tehotných žien môže tiež prispievať zdvíhanie, chronický kašeľ, ťažká fyzická námaha, slabosť brušných svalov..

Všetky z nich v kombinácii s tlakom rastúcej maternice na slabiny a dolné brušné oblasti vyvolávajú výskyt slabinovej prietrže v druhej polovici tehotenstva..

Ako vyzerá klinický obraz kýly v slabinách? Jej príznaky sa počas obdobia nosenia dieťaťa takmer nelíšia od kliniky ochorenia u bežných žien. Hlavným príznakom je výčnelok v oblasti slabín. Má oválny tvar.

Konzistencia patológie je mäkká elastická, pri pohmate bezbolestná. Väčšina nastávajúcich matiek zaznamenáva nepohodlie v vyčnievajúcej zóne. Je priamo úmerná gestačnému veku..

Výstupok sa objavuje vo zvislej polohe, často po nadmernom a dlhodobom namáhaní. Zmizne v pokoji av ležiacej polohe. V zriedkavých prípadoch si ženy všimnú, že bolesť vyžaruje do dolnej časti chrbta a krížovej kosti.

Počas tehotenstva kýla rastie, zvyšuje sa spolu s obdobím tehotenstva. Čím väčšia je jeho veľkosť, tým väčšie je nepohodlie počas chôdze, s malými fyzickými námahami, nastávajúca matka.

A ingvinálna prietrž je sprevádzaná ťažkosťami s močením, dunením v bruchu, zvýšenou tvorbou plynu.

Ako pôjde žena s touto chirurgickou patológiou, do veľkej miery závisí od veľkosti výčnelku a od prítomnosti ďalších komplikácií počas tehotenstva. Normálny pôrod je možný iba vtedy, keď je výstupok malý, existuje špeciálny podporný obväz. Potom v procese pôrodu gynekológ pôrodník-gynekológ pri pokusoch drží herniu rukou, aby sa predišlo jej porušeniu.

Cisársky rez je určený pre tehotné ženy, ktoré majú veľkú tříslovú prietrž, existujú ďalšie sprievodné patológie, napríklad nesprávne umiestnenie plodu, anomálie pôrodu alebo komplikované tehotenstvo. Ako ukazuje prax, potom, čo sa dieťa narodí v novo múmiách, slabina prietrže zmizne bez stopy.

Všetkým tehotným ženám s takouto chirurgickou patológiou sa odporúča, aby na konci funkčného obdobia nosili špeciálny obväz. Zdvíhanie závaží je prísne zakázané. A fyzická aktivita pre nich je tabu. Táto kategória žien musí vykonávať špeciálne cvičenia, ktorých účelom je posilnenie svalov brušnej steny. Odporúča sa pre tehotné ženy a po špeciálnej diéte.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Použitie alternatívnych metód na liečbu slabinovej prietrže u mužov je povolené v prípade, že nehrozí porušenie. Ľudové recepty sú výhodnejšie, ak sú súčasťou komplexnej liečby predpísanej lekárom..
Medzistavcová kýla si vyžaduje dlhodobé komplexné ošetrenie. Nestačí brať lieky - pacient musí vynaložiť svoju silu na vyliečenie, inak to najdrahšie lieky neprinesú výhody.
Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.