loader

Inguinálna hernia u mužov: príčiny, príznaky, liečba a fotografia

Podľa štatistík trpí mužská populácia 90 až 95% ingínovej prietrže. U žien je takéto ochorenie oveľa menej časté. Je to kvôli anatomickým a fyziologickým rozdielom v štruktúre inguinálnej oblasti u mužov a žien. Takéto ochorenie je dosť nebezpečné, preto vyžaduje včasnú diagnostiku a včasnú liečbu. Konečný výsledok liečby bude od toho závisieť. Aké sú príznaky tohto ochorenia, príčiny a aké metódy sa používajú na liečbu slabinovej prietrže?

príčiny

Inguinálna hernia je vydutie brušných orgánov za jej hranicami v dôsledku zväčšenia veľkosti trieslového kanála. Podľa mužskej štruktúry prechádza medzerou, ktorá sa nachádza medzi tkanivami a svalmi. Z tohto dôvodu je to najzraniteľnejšia oblasť..

Inguinálna kýla u mužov sa vytvára v dôsledku prolapsu niektorých častí vnútorných orgánov. Strata nastáva v dôsledku vytvoreného lúmenu trieslovca do brušnej dutiny. Niekedy sa to môže stať v šourku a potom je diagnostikovaná ako guľovitá prierezová prietrž. Na fotografii je zreteľne vidno, aký má názor..

Inguinálna hernia je nádorový nádor a môže byť získaná a vrodená. Vrodené formácie u mužov vznikajú kvôli dedičnosti a genetickej predispozícii. Nedostatočný rozvoj svalov a spojivového tkaniva tiež ovplyvňuje rozvoj vzdelávania. Vrodená ingvinová prietrž sa začína veľmi rýchlo prejavovať rôznymi príznakmi. Nasledujúce príčiny ovplyvňujú výskyt získanej prietrže u mužov:

 • obezita a nadváha;
 • zlé trávenie a častá zápcha;
 • neaktívny životný štýl;
 • predĺžená fyzická aktivita;
 • zápalové procesy v prostate, napríklad prostatitída;
 • častý a ťažký kašeľ s chronickým ochorením dýchacích ciest;
 • zmeny v tkanivách brušnej dutiny súvisiace s vekom.

Podľa anatomickej štruktúry je inguinálna prietrž u mužov niekoľkých druhov:

Šikmá prietrž v slabinách u mužov nastáva, keď herniálny obsah vstupuje do vnútorného prstenca trieslovinového kanálika z brušnej dutiny. Vedie po trieslovom kanáli vedľa spermatickej šnúry.

Priama trieslová kýla sa získa iba a vstúpi do trieslového kanála medzery a obchádza spermatickú šnúru.

Kombinovaná ingvinická prietrž môže pozostávať z niekoľkých herniálnych vakov rôznej anatomickej štruktúry.

Inguinálne kýly u mužov môžu byť bilaterálne alebo jednostranné, umiestnené vpravo alebo vľavo.

Hlavné príznaky

Znaky prejavu slabinovej prietrže u mužov sú v počiatočnom štádiu choroby ťažko viditeľné. Navonok sa prejavuje vo forme mierneho opuchu v oblasti slabín, ako je vidieť na fotografii. Veľkosť opuchu môže byť rôzna a môže dosiahnuť veľké rozmery, ktoré narúšajú pohyb človeka. Tvar, veľkosť výčnelku sa môže meniť, veľa závisí od fyzickej aktivity a polohy tela. Rozmery sa tiež menia s ťažkým kašľom alebo namáhaním..

Opuch má najčastejšie zaoblený tvar, ak je trieslovinový, a mierne oválny s prierezom triesloviny..

S takým ochorením človek pociťuje tupú bolesť tiahnúcej sa prírody. Je lokalizovaný v slabinách alebo v podbrušku. Počas cvičenia sa vyskytujú obzvlášť závažné príznaky.

Pacienti sa často sťažujú na pocit pálenia v oblasti slabín a pocit nepohodlia. Pozoruje sa aj časté močenie, nevoľnosť, zvracanie a črevná dysfunkcia v dôsledku stlačeného orgánu. Takéto prejavy symptómov sú pozorované v pokročilom štádiu..

Diagnostika a liečba

Na stretnutí lekár môže u pacienta vizuálne diagnostikovať slabinovú prietrž. Pacient sa vyšetrí dvoma spôsobmi na prípravu na terapiu:

 • Ultrazvuk peritoneum a kýly vak umožňuje určiť, čo je vo vnútri, zistiť počet črevných slučiek a ako sú umiestnené;
 • Irrigoskopia sa vykonáva zavedením špeciálneho roztoku do konečníka, ktorý je jasne viditeľný v röntgenových lúčoch, po čom sú jasné rozmery a obsah vaku..

Ak sa s pacientom neurobí nič, orgán sa časom poruší, čo je veľmi nebezpečné. To vedie k smrti orgánu a peritonitíde, predstavuje nebezpečenstvo pre život. V takýchto prípadoch sa pacient podrobí núdzovej operácii. Keď dôjde k porušeniu priľahlej prietrže, vznikajú rôzne komplikácie:

 • intestinálna dysfunkcia so zápchou a nadúvaním;
 • negatívny vplyv na potenciu a následne je možné neplodnosť;
 • dysurické účinky, niekedy až do úplného zadržania moču.

Pri diagnostike inguinálnej hernie sa pacientovi ponúkne chirurgický zákrok. Rôzne nechirurgické liečebné metódy ľudové metódy nedávajú efektívny výsledok. Ak sa sami pokúsite zbaviť slabinovej prietrže, situácia len zhorší a poškodí zdravie človeka..

Okrem konvenčnej chirurgie sa dnes pacientom ponúka aj metóda laparoskopie. Pri použití sa operácia vykonáva v anestézii pomocou video nástrojov. Chirurg robí niekoľko vpichov v prednej brušnej stene. Táto metóda znižuje riziko relapsu a umožňuje zotavenie oveľa rýchlejšie po operácii. Bežné šitie zostáva na tele a v budúcnosti tiež neexistuje jazva.

Počas operácie je pacient premiestnený na presný orgán na správnom mieste. Steny inguinálneho kanála sú tiež zosilnené.

Existujú prípady, keď je vzhľadom na vek, zdravotný stav alebo neznášanlivosť na anestéziu pacientovi chirurgický zákrok kontraindikovaný. Potom mu lekár predpíše konzervatívnejšiu metódu liečby, pacientovi sa pripisujú špeciálne obväzy.

Rehabilitácia a zotavenie

Po operácii potrebuje pacient rehabilitačné obdobie. Ihneď po chirurgickom zákroku sa u pacienta zvyčajne vyskytujú menšie bolesti a nepohodlie v priebehu chirurgického zákroku v priebehu 1 až 2 dní. Veľa závisí od veľkosti ingvinálnej prietrže. Pre silnejšiu bolesť sa pacientovi môžu predpísať lieky proti bolesti. V niektorých prípadoch je pacientovi pripisované užívanie antibiotík. Na odstránenie opuchov v oblasti spoja sú predpísané špeciálne gély a masti. Zlepšia vstrebávanie švu..

Celá pooperačná perióda je kontraindikovaná vo fyzickej aktivite. Ošetrujúci lekár predpisuje pacientovi špeciálnu diétu. Jeho cieľom je zabrániť zápche a zabrániť tvorbe plynu v črevách..

Už 2 týždne po operácii sa pacient môže vrátiť domov, ak operácia prešla bez komplikácií. Obdobie rehabilitácie závisí od typu vykonanej operácie, stavu pacienta a možných komplikácií. Po dobu 1 mesiaca po operácii je pacientovi zakázané pracovať v škodlivých pracovných podmienkach. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania, relapsy sú veľmi zriedkavé.

Preventívne opatrenia

Inguinálna kýla je jednou z najbežnejších typov chorôb u mužov. Existuje veľa preventívnych opatrení, ktoré môžu zabrániť takémuto ochoreniu a zabrániť opätovnému výskytu prietrže. Po období rehabilitácie môžu pacienti vykonávať špeciálne cvičenia v polohe na chrbte. Komplex cvičení je pomerne efektívny za podmienky denného opakovania. Každé cvičenie sa musí vykonať 50-60 krát.

Pravidlá prevencie tiež pomôžu vylúčiť slabú prietrž. Ak sa človek aktívne zapája do fyzickej práce, musí regulovať stupeň zaťaženia a nesmie ho uniesť zdvíhaním ťažkých závaží. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tejto chorobe, je posilnenie brucha..

Rovnako dôležité je viesť aktívny životný štýl bez zlých návykov, snažte sa prejedať. Sledujte stav ostatných orgánov, najmä trávenia a dýchanie. Chronický kašeľ a pretrvávajúca zápcha najčastejšie spôsobujú slabinovú prietrž.

Pri prvých príznakoch tohto ochorenia by ste mali navštíviť lekára, ktorý zistí príčinu a začne liečbu. Ak sa nič neurobí, povedie to k nebezpečným komplikáciám..

Úplný prehľad všetkých príznakov slabinovej prietrže

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.

Hlavné príznaky slabinovej prietrže:

 • bolesť v ingvinálnej oblasti vľavo alebo vpravo, často tupá, predĺžená;
 • opuchy v slabinách vľavo alebo vpravo, ktoré sa môžu vyskytnúť alebo zvýšiť po jedle, s napätím;
 • trávenie, močenie, u žien - menštruácia.

Samotný pacient môže vysvetliť tieto príznaky ochoreniami čriev, genitálií atď. Len s nárastom prietrže, objavením sa príznakov neredukovateľnej, obmedzenej alebo kĺzavej prietrže (viac o tomto nižšie), mnohí prichádzajú k myšlienke navštíviť chirurga.

PGR prakticky nemôže zasahovať do zvyčajného spôsobu života alebo ho dramaticky narušiť - všetko individuálne.

Vzniknutá prietrž nemôže byť liečená konzervatívnymi metódami. Moderné operácie vykonávané minimálne invazívnymi metódami (endoskopickými) s použitím sieťových implantátov v takmer 100% prípadov však zaručujú riešenie problému..

Počiatočné prejavy slabiny prietrže

Kýla sa vytvára postupne na pozadí systematického alebo neustáleho zvyšovania vnútrobrušného tlaku: s konštantným namáhaním v prípade chronickej zápchy, s predĺženým kašľom, so zdvíhaním závaží.

Prvými príznakmi choroby sú bolesť a opuch prietrže. Bolesť je zvyčajne tupá a boľavá. Môže sa stať stálym spoločníkom osoby alebo sa môže vyskytovať pravidelne. Keď cítite trieslovinu na boku lézie, môžete si všimnúť opuch, ktorý sa môže objaviť alebo zväčšiť, keď je osoba vo zvislej polohe, a úplne zmizne, ak si pacient ľahne. Nepozoruje sa ani miestne zvýšenie teploty, ani sčervenanie na opuchnutej časti tela nekomplikovaným PGR.

Najprv je možné napraviť veľa hernií: obsah herniového vaku, keď sa naň pritlačí, alebo dokonca sám (so znížením vnútrobrušného tlaku, zmenou polohy tela), sa vráti do dutiny brušnej. Zároveň zmizne bolesť a opuch.

Najväčší problém pri diagnostike predstavuje práve taká malá ingvinská prietrž. Ale skúsený lekár (chirurg), dokonca aj s opraviteľnou prietržou, môže navrhnúť správnu diagnózu vyšetrením a prehmataním, pri ktorom nájde rozšírenie otvorenia trieslovinového kanála..

Príznaky veľkých tříslovných kýly

Ako choroba postupuje, jej príznaky sú výraznejšie:

 • Veľkosť opuchu sa zvyšuje, hernálny výčnelok sa stáva voľným okom jasne viditeľný.
 • Pohodlie pri chôdzi, vážne postihnutie je spojené s bolesťou v oblasti PGR.
 • Veľmi veľký PGR môže úplne zakryť penis alebo viesť k jeho odchýlke v smere opačnom k ​​herniálnemu výčnelku.
 • Ak PGr zostúpi do mieška, veľkosť semenníkov na postihnutej strane sa dramaticky zvýši. Keď máte pocit, šourek má jemnú konzistenciu a semenník je ľahko hmatný oddelene od herniálneho výčnelku. Tieto príznaky pomáhajú rozlíšiť tříslovnú prietrž a kvapku semenníka, v ktorom je štrbina napätá, a semenník nemôže byť hmatateľný osobitne..

Rysy rôznych typov slabinovej prietrže

Slučky čreva, močového mechúra, močovodov, vajcovodov a vaječníkov u žien môžu vstúpiť do veľkého herniálneho vaku. Príznaky PGH sa líšia v závislosti od toho, ktorá časť orgánu predstavuje herniálny výčnelok.

Zvážte možné typy kýly.

Ak je prietrž tvorená slučkami čriev

V tomto prípade sa vyskytnú tieto príznaky slabinovej prietrže:

 • nadúvanie,
 • rýchly výboj plynov (plynatosť),
 • zápcha,
 • bolesť čriev.

Porušenie normálnej peristaltiky čriev ulovených v herniálnom vaku môže vyvolať rozvoj akútnej apendicitidy. V tomto prípade osoba pociťuje prudké zhoršenie: bolesť sa zintenzívni, vyvinie sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, telesná teplota sa môže zvýšiť na 37–38 ° C a srdcová frekvencia sa zvýši nad normálne hodnoty..

Ak sú orgány močového systému v herniálnom výčnelku

Ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, často sa vyvíja veľmi charakteristický príznak „močenia v dvoch dávkach“. Pri močovom mechúre nie je potrebné močiť, ale pacient môže močiť. Po vyprázdnení močového mechúra je nutkanie na močenie - a druhá časť moču je možná.

Ďalšie typické príznaky PGH tvorené orgánmi močového systému:

 • časté močenie, zníženie bolesti počas močenia;
 • často, aby vyprázdnil močový mechúr, musí osoba zaujať nútené postavenie;
 • po odchode na záchod u týchto pacientov sa opuch projekcie prietrže výrazne zníži, ale postupne sa zväčšuje veľkosť vystupovania.

Ak sa vaječník a vajcovod dostane do herniálneho vaku (u žien)

V tomto prípade sa popri príznakoch typických pre trieslovinové kýly (opuch, tupá bolesť pri výbežku) vyskytuje aj silná bolesť počas menštruácie. Tieto bolesti môžu byť nudné a boľavé, alebo môžu mať povahu kontrakcií, sprevádzajú celé menštruačné obdobie alebo sa objavujú v prvých dňoch menštruácie..

Príznaky obmedzeného PGR

PGR môže významne zhoršiť kvalitu ľudského života. Najnebezpečnejšia situácia je však v prípade porušenia prietrže pri bráne prietrže. Keď dôjde k porušeniu Pgr, krvný obeh je výrazne narušený v tej časti orgánu, ktorá spadla do herniálneho vaku. Ak nie je pacientovi poskytnutá neodkladná chirurgická starostlivosť, sú možné veľmi vážne následky: obštrukcia čreva, nekróza (nekróza) čreva, fekálna peritonitída - to sú najzávažnejšie ohrozenia života.

Telo signalizuje vývoj obmedzeného PGR prudkým nárastom bolesti a zmenou v jej povahe. Zvyčajne vyvoláva porušenie, prudké zvýšenie tlaku v bruchu, napríklad pri zdvíhaní závaží.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

V oblasti CHZO sa vyskytuje akútna bolesť, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu.

V prvých minútach a hodinách môže nastať nutkanie na defekáciu a objavia sa uvoľnené stolice. Ale po nejakej dobe zmizne každá stolica (hoci sa môže vyskytnúť neproduktívne nutkanie na toaletu), a tým sa zastaví vypúšťanie plynu.

Najdôležitejším príznakom uškrtenej prietrže: pri namáhaní alebo kašľaní sa herniálny výčnelok nezvýši, ako tomu bolo pred uškrtením..

Nauzea sa rýchlo hromadí, dochádza k zvracaniu. Ak odložíte návštevu u lekára - zvracanie sa stane nezvratným.

Často teplota stúpa, srdcový rytmus sa stáva častým a krvný tlak klesá.

Bez liečby môže šokový stav viesť k smrti.

V tomto prípade nie je obraz taký jasný: bolesť môže byť celkom znesiteľná a celkový zdravotný stav nespôsobuje podozrenie na urgentnú chirurgickú patológiu.

U mužov sa v dôsledku porušenia inguinálnej hernie môže vyvinúť ischemická orchitída (zápal semenníkov v dôsledku narušenia jej krvného zásobovania), ktorý sa prejavuje začervenaním, napätím a bolesťou v miešku na postihnutej strane..

Môže sa objaviť akútna retencia moču.

Príznaky iných komplikácií pri slabinovej prietrži

Okrem porušenia, ku ktorému dochádza u 10–20% ľudí s inguinálnou lokalizáciou prietrže, sa môžu komplikácie prietrže stať aj ďalšie stavy: zápal Hg alebo koprostáza (stázová fáza).

Pri koprostáze (stagnácia výkalov) v reakcii na kašeľ a napätie dochádza k ďalšiemu zvýšeniu herniálneho výčnelku (diferenciálna diagnostika s porušenou PGR). Kýla samotná sa výrazne zväčšuje a po prehmataní získa konzistencia podobná cesta. Ak sa neprijmú opatrenia, môže to viesť k porušeniu fekcií..

Pri zápale HFG sa koža nad herniovým výčnelkom sčervená, pri hmatnej prietrži alebo pri pokuse o jej korekciu sa objaví bolesť. Prídavok príznakov, ako je horúčka, zvracanie, zimnica, narušenie vypúšťania plynov, môže naznačovať prechod zápalu do hnisavej formy. Hnisavý zápal, ako obmedzená prietrž, si vyžaduje chirurgické ošetrenie.

záver

Inguinálna hernia je patológia, ktorú nemožno vyliečiť konzervatívnymi metódami. Bez riadneho zaobchádzania je komplikovaný v 20% prípadov a takmer vždy výrazne zhoršuje kvalitu života osoby, ktorá ním trpí. Chirurgia je jedinou účinnou taktikou kontroly prietrže.

Moderné endoskopické a otvorené zásahy zaručujú, že sa PGH zbaví a tým aj všetky nepríjemné príznaky, ktoré sa prejavujú. Ak máte podozrenie na prietrž, potom najistejším krokom, ktorý môžete urobiť, je navštíviť chirurga.

Inžinierska hernia u mužov

Intuinálna hernia u mužov je výčnelok cez trieslovinový kanál v brušných orgánoch (omentum, črevné slučky, stena močového mechúra) za ich normálnym anatomickým umiestnením. Inguinálny kanál je malá dutina vytvorená vnútornými a priečnymi šikmými svalmi, trieslovinami a zvnútra vyplnenými vláknami spojivového tkaniva. U mužov je to širšie a kratšie ako u žien, takže inguinálne kýly u mužov sú niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Príčiny a rizikové faktory

Intuitívne kýly u mužov sú vrodené a získané. Vrodená hernia sa vytvára v štádiu vnútromaternicového vývoja plodu - potom, ako semenník zostúpi z brušnej dutiny do mieška, vaginálna vrstva pobrušnice neprerastie, ako by malo byť normálne. Výsledkom je, že trieslovinový kanál zostáva otvorený a za určitých podmienok ním môže byť premiestnený mimo brušnej dutiny črevnej slučky, čím sa vytvorí omentum - prietrž. Vaginálny proces pobrušnice tvorí tzv. Herniálny vak, v ktorom sú umiestnené vysídlené orgány..

Získané trieslové kýly u mužov majú za následok oslabenie svalov brušnej steny, ktoré by normálne malo držať všetky orgány brušnej dutiny. Predispozičné faktory výskytu choroby sú:

 • zmeny spojivového tkaniva súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť spôsobená systémovými chorobami;
 • predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku (práca súvisiaca so vzpieraním, chronickou zápchou, obezitou, predĺženým kašľom);
 • stav po chirurgických zákrokoch do brušnej dutiny;
 • sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).

Vplyvom týchto dôvodov dochádza k postupnému rozširovaniu vnútorného prstenca trieslovinového kanálika, to znamená k herniálnym bránam, cez ktoré vnútorné orgány následne prechádzajú s tvorbou herniálneho výčnelku..

Formy choroby

Inguinálne kýly u mužov sa v závislosti od charakteristík anatomickej štruktúry delia na niekoľko typov:

 1. Šikmé. Môžu byť vrodené alebo získané. Herniálny obsah sa nachádza vo vnútri štruktúr spermatického vlákna pozdĺž trieslového kanálika. Šikmé kĺbové hernie sa ďalej delia na trieslovinový (herniálny výčnelok je znížený na miešok), lanovka (herniálny vak sa nachádza vo trieslovom kanáli na úrovni spermatického kordu) a duktál (hernálny vak je na úrovni vonkajšieho prstenca trieslového kanálika)..
 2. Priamy. Tento typ sa vzťahuje na získané hernie. Vyznačujú sa priechodom výčnelku mimo spermatickej šnúry cez trieslovinový priestor.
 3. Kombinovať. Sú to pomerne zložité anatomické útvary, ktoré pozostávajú z dvoch alebo viacerých hernálnych vakov prechádzajúcich rôznymi hernálnymi otvormi..
 4. Priama intersticiálna (subkutánna). Hernálny vak sa nachádza v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu bez toho, aby spadol do šourku..

Intuitívne prietrže u mužov môžu byť nastaviteľné a neopraviteľné. S opraviteľnými kýlami môže herniálny výstupok zmiznúť a skĺznuť späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak spojený s herniovým obsahom, potom sa prietrž stane nenapraviteľnou.

U mužov je trieslovinový kanál širší a kratší ako u žien, preto sú ingvinové kýly u mužov niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Rozlišujú sa aj kĺzavé trieslové kýly. V tomto prípade sa na tvorbe herniálneho vaku zúčastňuje nielen parietálna, ale aj viscerálna vrstva peritonea. Medzi najčastejšie patrí prietrž pri týchto slabinových kýlach u mužov stenu močového mechúra.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Prvým príznakom vzniku slabinovej prietrže u mužov je výskyt nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín. Zväčšuje sa pod vplyvom fyzickej námahy, kašľa, napínania a v polohe na chrbte, alebo sa výrazne znižuje. V priebehu času sa pacienti začínajú sťažovať na pretrvávajúcu alebo periodicky sa vyskytujúcu tupú bolesť lokalizovanú v oblasti trieslovín alebo v podbrušku. Bolesť má rôznu intenzitu a môže sa dať do lumbosakrálnej oblasti.

V priebehu času dosahuje herniálny výčnelok značnej veľkosti a postupne začína vytvárať vážne ťažkosti pri fyzickej námahe a chôdzi.

Ďalšie príznaky slabinovej prietrže u mužov sú do značnej miery determinované tým, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Napríklad klzná hernia močového mechúra sa prejavuje bolesťou v suprapubickej oblasti, častým močením, bolesťou alebo pálením v močovej trubici. U starších pacientov sa môže vyvinúť akútna retencia moču. Pri vstupe do kýly saky cecum sa príznaky slabinovej kýly u mužov stávajú zápchou, plynatosťou a častými črevnými kolikami. Tvorba kýly s trieslovinami vedie k výraznému zvýšeniu jednej strany mieška.

Keď je hernálny vak stlačený v oblasti hernálnej brány, dôjde k porušeniu prietrže. Stáva sa nenapraviteľným a ostro bolestivým. Zafarbenie je zaznamenané kvôli narušenej črevnej motilite a dochádza k zastaveniu plynu, nevoľnosti a zvracaniu, celkový stav je významne ovplyvnený.

Inguinálna hernia u chlapcov

Vrodená slabá hernia u chlapcov môže byť diagnostikovaná v prvých týždňoch života. Prejavuje sa objavením sa nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín, ktorý sa zvyšuje s plačom a namáhaním dieťaťa a počas spánku dieťaťa v uvoľnenom stave takmer úplne zmizne..

Pri ingvinálnej kýlovej hernii u chlapcov sa pozoruje asymetria v štruktúre mieška kvôli zreteľnému nárastu v jednej polovici.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Poranenie slabinovej prietrže u chlapcov hrozí rozvojom závažných komplikácií (peritonitída, črevná obštrukcia). U približne 5 - 7% chlapcov vedie porušenie ingvinálnej prietrže k atrofii semenníkov a zníženiu reprodukčných schopností v dospelosti až do rozvoja neplodnosti. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať a liečiť slabiny prietrže u chlapcov, aby sa zabránilo ich porušovaniu.

diagnostika

Kontrolu pacientov s inguinálnou herniou vykonáva chirurg. Lekár analyzuje sťažnosti pacienta a potom vyšetrí a prehmatá brucho a trieslovinu. Počas inšpekcie sa osobitná pozornosť venuje tvaru a veľkosti výčnelku, možnosti jeho zmenšenia.

Aby sa určilo, ktoré štruktúry sú obsiahnuté v herniálnom vaku, vykoná sa inštrumentálne vyšetrenie pacienta vrátane nasledujúcich metód:

 • herniografia - röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, močového mechúra a mieška;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva pomocou kontrastného média;
 • cystoskopia - vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra pomocou endoskopického zariadenia - cystoskop;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra po jeho naplnení cez katéter roztokom kontrastnej látky.

Intuálna hernia u mužov si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u mužov je chirurgický zákrok. Počas operácie (hernioplastika, oprava prietrže, herniorafia) lekár excituje herniálny vak a plastifikuje hernálny portál, čím sa zabráni ďalšiemu relapsu choroby. Plastická chirurgia kýlových brán môže byť uskutočnená buď pomocou aponeurózy (technika ťahu) alebo pomocou špeciálnej sieťovej protézy (technika bez napätia).

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vo väčšine prípadov vykonáva s následným použitím polypropylénovej sieťoviny. Je nainštalovaná v bráne prietrže a pevná. Vlákna spojivového tkaniva následne rastú jeho bunkami a vytvárajú spoľahlivú bariéru pre brušné orgány na ceste k trieslovinovému kanálu. Použitím tejto techniky sa výrazne znižuje pravdepodobnosť opätovného výskytu choroby..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Operácie s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu vykonávať tradičným otvoreným spôsobom s porezaním kože a laparoskopicky - pomocou malého vpichu..

Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, napríklad závažné sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo senilného veku, odporúča sa pacientom nosiť obväz, ktorého veľkosť a tvar si vyberie chirurg. Pravidelné nosenie obväzov bráni ďalšiemu progresu choroby, znižuje riziko porušenia, ale nezabezpečuje úplné uzdravenie, pretože vám neumožňuje zbaviť sa príčiny choroby. Je dôležité používať obväz správne:

 • nosiť iba pri ležaní;
 • ovládať polohu vložiek, ktoré by mali byť umiestnené presne nad zónou herniálneho výčnelku;
 • monitorovať čistotu produktu.

Nosenie pásika s inguinálnou prietržou u mužov je kontraindikované v prípade kožných ochorení a rozvoja porušovania predpisov. V druhom prípade sa chirurgický zákrok vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Možné následky a komplikácie

Komplikácie inguinálnej prietrže u mužov sa vyvinú, ak sa porušia. Tie obsahujú:

 • nekróza črevnej steny;
 • coprostasis;
 • peritonitídy;
 • ischemická orchitída.

predpoveď

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov za predpokladu, že sa operácia vykonáva podľa plánu, vedie k úplnému uzdraveniu pacienta ak obnove jeho pracovnej kapacity v krátkom čase. Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže a komplikácií zhoršuje prognózu.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie vzniku slabinovej prietrže u mužov sú:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb bronchopulmonálneho systému sprevádzané intenzívnym kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy;
 • posilnenie svalov brušnej steny;
 • pravidelná, ale nie vyčerpávajúca fyzická aktivita;
 • zamedzenie zdvíhania závaží, a ak to nie je možné, použitie špeciálnych obväzov pri zdvíhaní závaží.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Inguinálna kýla u mužov: príznaky, fotografie, liečba

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa brušné orgány vydúvajú a vytvárajú herniálny vak v spodnej časti brucha v oblasti slabín. Kvôli anatomickým vlastnostiam tela sú prietrž v slabinách častejšie u mužov ako u žien.

odrody


Podľa miesta výčnelku sa rozlišuje niekoľko druhov prietrže:

 • Šikmý je druh choroby, keď hernálny vak prechádza hlbokým a horným trieslovým kruhom vedľa spermatickej šnúry. V tomto prípade môže byť výstupok v hornom trieslovom kruhu alebo zostupovať do mieška.
 • Priama prietrž sa vytvára, keď obsah čreva vyčnieva cez hlboký kruh v tvári.
 • Kombinovaná forma sa pozoruje, ak sa súčasne vyskytne niekoľko výčnelkov.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja tohto ochorenia u mužov je slabosť svalov a fascia inguinálneho kanála. K rozvoju patológie prispievajú aj sprievodné faktory, a to:

 • dedičnosť;
 • ťažká fyzická práca;
 • intenzívne cvičenie;
 • atrofia svalov pobrušnice v dôsledku fyzickej nečinnosti a zlého fyzického vývoja;
 • ťažký chronický kašeľ;
 • chronická zápcha a pravidelné napätie brucha;
 • zranenia v ingvinálnej oblasti;
 • obezita,
 • prudký úbytok hmotnosti.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov


Prietrž v slabinách je nádorovitý výčnelok, mäkký na dotyk, ktorý sa dá ľahko (spočiatku) vrátiť späť do pobrušnice. V počiatočnej fáze vývoja patológie nádor rastie so zvyšujúcim sa tlakom v brušnej dutine (s kašľom a smiechom).

Príznaky choroby sa objavujú postupne: niekedy na začiatku choroby človek nedokáže určiť príčinu nepohodlia a pocitov ťahania dolného brucha..

Vývoj kýly v slabinách sa spravidla prejavuje týmito príznakmi:

 • nepohodlie v slabinách pri chôdzi;
 • periodická bolesť brucha po fyzickej námahe, vzpieraní;
 • vzhľad herniálneho vaku v slabine, ktorý zmizol v polohe na chrbte;
 • ťažkosť v žalúdku;
 • bolesť v bedrovej oblasti;
 • zväčšenie veľkosti mieška;
 • narušenie čriev (zápcha, plynatosť, dunenie).

Keď časť močového mechúra vstúpi do herniálneho vaku, poruchy močenia (príliš časté alebo zriedkavé), bolesť v spodnej časti brucha nad ochlpením na krku a bolesť v močovej trubici.

diagnostika

Vo väčšine prípadov je choroba diagnostikovaná po vizuálnom vyšetrení a palpácii. Na potvrdenie diagnózy sa používajú ďalšie diagnostické metódy:

1. Ultrazvukové vyšetrenie. Uskutočňuje sa ultrazvuk inguinálneho kanála, mieška, brušnej dutiny, čo umožňuje určiť veľkosť, tvar, presné umiestnenie patológie..

2. Herniografia je štúdia dutiny brušnej s použitím kontrastného činidla, ktoré sa vstrekuje priamo do žalúdka. Keď kontrastná látka vstúpi do herniálneho vaku, urobí sa röntgen.

Herniografia sa používa na ďalšiu diagnózu, ak je prietrž vnútorná a prejavuje sa iba silnou bolesťou v slabinách a nepohodou pri chôdzi a namáhaní..

3. Irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie, keď sa kontrastná látka vstrekne do brušnej dutiny pomocou klystýru..

4. Cystografia - štúdie, v ktorých sa do mechúra vstrekne kontrastná látka a potom sa urobia röntgenové lúče. Cystografia sa používa, keď existuje podozrenie, že časť močového mechúra je v herniálnom vaku..

Ak je podozrenie na prietrž (v počiatočnej fáze vývoja), vykonávajú sa ďalšie vyšetrenia na identifikáciu chorôb s podobnými prejavmi: lymfadenitída, hydrocele, varikokéla..

Možné následky


Intuálna hernia u mužov je nebezpečnou chorobou brušnej dutiny, ktorú je potrebné po detekcii odstrániť. Ak sa nelieči, môže sa vyskytnúť celý rad komplikácií..

Zápal nastáva v dôsledku toho, že sa slepý steh dostal do prietrže a po zranení vyčnievajúcej časti. V tomto prípade sa objaví začervenanie a opuch kože, akútna bolesť v dolnej časti brucha, horúčka.

K rozvoju neredukovateľnosti dochádza, keď vyčnievajúce tkanivá priľnú k pobrušnici. Tento stav zvyšuje pravdepodobnosť zovretia a stolice.

Koprostáza (fekálna kongescia) je porušením priechodnosti čreva kvôli obštrukcii kýly s fekálnymi masami. Súčasne sa zvyšuje herniálny výčnelok a pozorujú sa nasledujúce príznaky: nevoľnosť, bolesť brucha, zvracanie, dehydratácia.

Poranenie trieslovej prietrže je najčastejšou komplikáciou, keď je časť čreva stlačená trieslovým kruhom..

Pri porušení prietrže v dolnej časti brucha, bolesti a začervenania nie je možné nádor napraviť a pri kašľaní sa nevyskytujú príznaky kašľa. Zovretá prietrž spôsobuje všeobecnú infekciu tela, ktorá sa prejavuje slabosťou, horúčkou, apatiou.

Peritonitída je najzávažnejšou komplikáciou, ktorá nastane, keď obsah herniálneho vaku vstúpi do pobrušnice. Komplikácia sa prejavuje akútnou bolesťou brucha, zvracaním, napätím svalov v brušnej stene a zníženým tlakom.

chirurgia

Chirurgická liečba je jediný spôsob, ako odstrániť inguinálnu prietrž a jej príčiny, ako aj zabrániť relapsom v budúcnosti. Chirurgický zákrok pri hernii (hernioplastike) sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvorenou chirurgiou a laparoskopiou.

Operácia otvorená (laparotómia) je tento typ chirurgického zákroku, ktorý sa používa na núdzovú opravu kýly, v prípade zvierania a pri veľkých a nezvratných kýlach.

Pri otvorenej operácii sa urobí rez v spodnom bruchu, odstráni sa herniálny vak a spevní sa stena trieslového kanála..

Existujú dva spôsoby, ako môžete posilniť ingvinálny kanál: možnosti napätia a bez napätia.

Metóda napätia spočíva v použití vlastných tkanív tela na posilnenie zadnej steny. Chirurg pritiahne okraje herniálneho otvoru a na ne nanesie špeciálny šev.

Použitie metódy napätia na odstránenie slabínovej prietrže sa praktizuje u mladých ľudí v skorých štádiách ochorenia, keď sú svaly a spojovacie tkanivá dostatočne elastické..

Nevyťažená (obštrukčná) metóda spočíva v použití špeciálnej sieťoviny z nylonu (polypropylénu), ktorá je prišitá do prietrže. Po obnovení sa pletivo spojí s pojivovým tkanivom a poskytuje spoľahlivú ochranu proti relapsom.

Laparoskopická chirurgia je chirurgická metóda na odstránenie choroby s minimálnym zásahom. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálnych endookokálnych nástrojov, ktoré sa vkladajú do brušnej dutiny pomocou 3 malých otvorov v koži. Počas laparoskopie sa prietrž odstráni a stena je vystužená polymérnymi sieťami.

Použitie obväzu


Hlavným nástrojom na zabránenie ďalšieho zväčšenia prietrže je obväz - pás so silnými vložkami v oblasti slabín, ktorý vylučuje možnosť vyčnievania. Kýla fixovaná obväzom nemá schopnosť napredovať.

Pomocou obväzu s trieslovinou prietrže môžete:

 • je bezpečné zapojiť sa do fyzickej terapie, športu a fyzickej práce;
 • zabrániť progresii choroby;
 • vylúčiť porušenie.

Existujú bilaterálne a jednostranné obväzy, ktoré podporujú pravú alebo ľavú slabinu. Nosná časť bandáže je odolná voči tlaku herniálneho vaku, pretože pozostáva z hustej platne (pelota) obalenej mäkkým materiálom.

Použitie ortézy je potrebné za týchto podmienok:

 • s konzervatívnou liečbou choroby;
 • v príprave na chirurgický zákrok;
 • v období zotavenia po operácii, aby sa zabránilo opakovaniu choroby;
 • počas intenzívnej fyzickej aktivity.

Napriek výhodám obväzu je trvanie používania pomocného prostriedku prísne regulované. Nosenie nepretržitého obväzu negatívne ovplyvňuje krvný obeh a vedie k stagnácii krvi a lymfy v panvových orgánoch..

Použitie obväzu je kontraindikované, ak:

 • v oblasti, kde sa nachádza obväz, sa pozorujú dermatologické choroby;
 • vyskytujú sa onkologické choroby brušných orgánov;
 • ak je prietrž zapálený alebo zranený.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické cvičenia sa používajú v štádiu exacerbácie patológie a po operácii. Cieľom komplexu je posilnenie svalov alebo väzov prednej brušnej steny a oblasti slabín, obnovenie a zlepšenie prietoku krvi, zlepšenie odtoku lymfy.

Výsledkom cvičení je zlepšenie výživy tkanív a eliminácia bolesti..

 • Popruh. Z polohy na bruchu je potrebné postaviť sa na tyč: zdvihnite telo a spočívajte na chodidlách a lakťoch. Po 10 sekundách klesnite na zem.
 • Nožnice. Ľahnite si na chrbát, položte ruky na telo. Zdvihnite nohy o 45 stupňov a prekrížte ich, napodobňujte nožnice 15 až 20 krát.
 • Bicykel. Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Zdvihnite nohy a simulujte cyklistiku po dobu 15 až 20 sekúnd.
 • Zdvíhanie nôh. V polohe na chrbte uchopte loptu nohami a pri držaní objektu zdvihnite nohy o 45 stupňov. Po 10 sekundách sklopte nohy.

Telesná výchova je kontraindikovaná, ak je prietrž stlačená, zapálená alebo existuje silná bolesť.

prevencia

Aby sa zabránilo vzniku slabinovej prietrže s vysokou predispozíciou k chorobe, ako aj výskytu relapsu po operácii, je potrebné dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • nezdvíhajte závažia;
 • Vyhnite sa príliš intenzívnemu cvičeniu
 • liečte kašeľ včas;
 • zabrániť zápche;
 • hmotnosť monitora;
 • denne cvičte na konečníku a bočných svaloch brucha;
 • posilňujú svaly panvového dna.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Schmorlova kýla je výčnelok medzistavcovej platničky, ale v obvyklom horizontálnom smere, ale vo vertikálnej rovine. Patológiu objavil a podrobne opísal nemecký stavovec Christian Schmorl.
Otázka, či má mačka pupok, je zaujímavá a zároveň provokatívna. Ľudia ďaleko od biológie naznačujú, že zvieratá sú úplne zbavené tejto anatomickej funkcie, najmä preto, že nie je ľahké odhaliť.
Pri vývoji Schmorlovej kýly v krčnej chrbtici hrá hlavnú úlohu dedičná predispozícia. K jeho vývoju dochádza v detstve a dospievaní, keď dochádza k intenzívnemu rastu tela.
Obmedzený orgánpríznaky
črevo
črevá
vaječník
mechúr