loader

Hlavná

Žalúdok

Úplný prehľad všetkých príznakov slabinovej prietrže

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.

Hlavné príznaky slabinovej prietrže:

 • bolesť v ingvinálnej oblasti vľavo alebo vpravo, často tupá, predĺžená;
 • opuchy v slabinách vľavo alebo vpravo, ktoré sa môžu vyskytnúť alebo zvýšiť po jedle, s napätím;
 • trávenie, močenie, u žien - menštruácia.

Samotný pacient môže vysvetliť tieto príznaky ochoreniami čriev, genitálií atď. Len s nárastom prietrže, objavením sa príznakov neredukovateľnej, obmedzenej alebo kĺzavej prietrže (viac o tomto nižšie), mnohí prichádzajú k myšlienke navštíviť chirurga.

PGR prakticky nemôže zasahovať do zvyčajného spôsobu života alebo ho dramaticky narušiť - všetko individuálne.

Vzniknutá prietrž nemôže byť liečená konzervatívnymi metódami. Moderné operácie vykonávané minimálne invazívnymi metódami (endoskopickými) s použitím sieťových implantátov v takmer 100% prípadov však zaručujú riešenie problému..

Počiatočné prejavy slabiny prietrže

Kýla sa vytvára postupne na pozadí systematického alebo neustáleho zvyšovania vnútrobrušného tlaku: s konštantným namáhaním v prípade chronickej zápchy, s predĺženým kašľom, so zdvíhaním závaží.

Prvými príznakmi choroby sú bolesť a opuch prietrže. Bolesť je zvyčajne tupá a boľavá. Môže sa stať stálym spoločníkom osoby alebo sa môže vyskytovať pravidelne. Keď cítite trieslovinu na boku lézie, môžete si všimnúť opuch, ktorý sa môže objaviť alebo zväčšiť, keď je osoba vo zvislej polohe, a úplne zmizne, ak si pacient ľahne. Nepozoruje sa ani miestne zvýšenie teploty, ani sčervenanie na opuchnutej časti tela nekomplikovaným PGR.

Najprv je možné napraviť veľa hernií: obsah herniového vaku, keď sa naň pritlačí, alebo dokonca sám (so znížením vnútrobrušného tlaku, zmenou polohy tela), sa vráti do dutiny brušnej. Zároveň zmizne bolesť a opuch.

Najväčší problém pri diagnostike predstavuje práve taká malá ingvinská prietrž. Ale skúsený lekár (chirurg), dokonca aj s opraviteľnou prietržou, môže navrhnúť správnu diagnózu vyšetrením a prehmataním, pri ktorom nájde rozšírenie otvorenia trieslovinového kanála..

Príznaky veľkých tříslovných kýly

Ako choroba postupuje, jej príznaky sú výraznejšie:

 • Veľkosť opuchu sa zvyšuje, hernálny výčnelok sa stáva voľným okom jasne viditeľný.
 • Pohodlie pri chôdzi, vážne postihnutie je spojené s bolesťou v oblasti PGR.
 • Veľmi veľký PGR môže úplne zakryť penis alebo viesť k jeho odchýlke v smere opačnom k ​​herniálnemu výčnelku.
 • Ak PGr zostúpi do mieška, veľkosť semenníkov na postihnutej strane sa dramaticky zvýši. Keď máte pocit, šourek má jemnú konzistenciu a semenník je ľahko hmatný oddelene od herniálneho výčnelku. Tieto príznaky pomáhajú rozlíšiť tříslovnú prietrž a kvapku semenníka, v ktorom je štrbina napätá, a semenník nemôže byť hmatateľný osobitne..

Rysy rôznych typov slabinovej prietrže

Slučky čreva, močového mechúra, močovodov, vajcovodov a vaječníkov u žien môžu vstúpiť do veľkého herniálneho vaku. Príznaky PGH sa líšia v závislosti od toho, ktorá časť orgánu predstavuje herniálny výčnelok.

Zvážte možné typy kýly.

Ak je prietrž tvorená slučkami čriev

V tomto prípade sa vyskytnú tieto príznaky slabinovej prietrže:

 • nadúvanie,
 • rýchly výboj plynov (plynatosť),
 • zápcha,
 • bolesť čriev.

Porušenie normálnej peristaltiky čriev ulovených v herniálnom vaku môže vyvolať rozvoj akútnej apendicitidy. V tomto prípade osoba pociťuje prudké zhoršenie: bolesť sa zintenzívni, vyvinie sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, telesná teplota sa môže zvýšiť na 37–38 ° C a srdcová frekvencia sa zvýši nad normálne hodnoty..

Ak sú orgány močového systému v herniálnom výčnelku

Ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, často sa vyvíja veľmi charakteristický príznak „močenia v dvoch dávkach“. Pri močovom mechúre nie je potrebné močiť, ale pacient môže močiť. Po vyprázdnení močového mechúra je nutkanie na močenie - a druhá časť moču je možná.

Ďalšie typické príznaky PGH tvorené orgánmi močového systému:

 • časté močenie, zníženie bolesti počas močenia;
 • často, aby vyprázdnil močový mechúr, musí osoba zaujať nútené postavenie;
 • po odchode na záchod u týchto pacientov sa opuch projekcie prietrže výrazne zníži, ale postupne sa zväčšuje veľkosť vystupovania.

Ak sa vaječník a vajcovod dostane do herniálneho vaku (u žien)

V tomto prípade sa popri príznakoch typických pre trieslovinové kýly (opuch, tupá bolesť pri výbežku) vyskytuje aj silná bolesť počas menštruácie. Tieto bolesti môžu byť nudné a boľavé, alebo môžu mať povahu kontrakcií, sprevádzajú celé menštruačné obdobie alebo sa objavujú v prvých dňoch menštruácie..

Príznaky obmedzeného PGR

PGR môže významne zhoršiť kvalitu ľudského života. Najnebezpečnejšia situácia je však v prípade porušenia prietrže pri bráne prietrže. Keď dôjde k porušeniu Pgr, krvný obeh je výrazne narušený v tej časti orgánu, ktorá spadla do herniálneho vaku. Ak nie je pacientovi poskytnutá neodkladná chirurgická starostlivosť, sú možné veľmi vážne následky: obštrukcia čreva, nekróza (nekróza) čreva, fekálna peritonitída - to sú najzávažnejšie ohrozenia života.

Telo signalizuje vývoj obmedzeného PGR prudkým nárastom bolesti a zmenou v jej povahe. Zvyčajne vyvoláva porušenie, prudké zvýšenie tlaku v bruchu, napríklad pri zdvíhaní závaží.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

V oblasti CHZO sa vyskytuje akútna bolesť, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu.

V prvých minútach a hodinách môže nastať nutkanie na defekáciu a objavia sa uvoľnené stolice. Ale po nejakej dobe zmizne každá stolica (hoci sa môže vyskytnúť neproduktívne nutkanie na toaletu), a tým sa zastaví vypúšťanie plynu.

Najdôležitejším príznakom uškrtenej prietrže: pri namáhaní alebo kašľaní sa herniálny výčnelok nezvýši, ako tomu bolo pred uškrtením..

Nauzea sa rýchlo hromadí, dochádza k zvracaniu. Ak odložíte návštevu u lekára - zvracanie sa stane nezvratným.

Často teplota stúpa, srdcový rytmus sa stáva častým a krvný tlak klesá.

Bez liečby môže šokový stav viesť k smrti.

V tomto prípade nie je obraz taký jasný: bolesť môže byť celkom znesiteľná a celkový zdravotný stav nespôsobuje podozrenie na urgentnú chirurgickú patológiu.

U mužov sa v dôsledku porušenia inguinálnej hernie môže vyvinúť ischemická orchitída (zápal semenníkov v dôsledku narušenia jej krvného zásobovania), ktorý sa prejavuje začervenaním, napätím a bolesťou v miešku na postihnutej strane..

Môže sa objaviť akútna retencia moču.

Príznaky iných komplikácií pri slabinovej prietrži

Okrem porušenia, ku ktorému dochádza u 10–20% ľudí s inguinálnou lokalizáciou prietrže, sa môžu komplikácie prietrže stať aj ďalšie stavy: zápal Hg alebo koprostáza (stázová fáza).

Pri koprostáze (stagnácia výkalov) v reakcii na kašeľ a napätie dochádza k ďalšiemu zvýšeniu herniálneho výčnelku (diferenciálna diagnostika s porušenou PGR). Kýla samotná sa výrazne zväčšuje a po prehmataní získa konzistencia podobná cesta. Ak sa neprijmú opatrenia, môže to viesť k porušeniu fekcií..

Pri zápale HFG sa koža nad herniovým výčnelkom sčervená, pri hmatnej prietrži alebo pri pokuse o jej korekciu sa objaví bolesť. Prídavok príznakov, ako je horúčka, zvracanie, zimnica, narušenie vypúšťania plynov, môže naznačovať prechod zápalu do hnisavej formy. Hnisavý zápal, ako obmedzená prietrž, si vyžaduje chirurgické ošetrenie.

záver

Inguinálna hernia je patológia, ktorú nemožno vyliečiť konzervatívnymi metódami. Bez riadneho zaobchádzania je komplikovaný v 20% prípadov a takmer vždy výrazne zhoršuje kvalitu života osoby, ktorá ním trpí. Chirurgia je jedinou účinnou taktikou kontroly prietrže.

Moderné endoskopické a otvorené zásahy zaručujú, že sa PGH zbaví a tým aj všetky nepríjemné príznaky, ktoré sa prejavujú. Ak máte podozrenie na prietrž, potom najistejším krokom, ktorý môžete urobiť, je navštíviť chirurga.

Príznaky a liečby prietržnej hernie u mužov

Inguinálna kýla v roku 2020 je častejšia ako iné typy chorôb a zvyčajne sa pozoruje u mužov. Ide o závažnú patológiu, ktorá spôsobuje bolesť a pri neprítomnosti liečby môže dôjsť k zdravotným problémom. Ako rozpoznať inguinálnu prietrž u mužov a ako je možné sa zbaviť choroby bez chirurgického zákroku??

Inguinalská prietrž: čo to je

Stena pobrušnice pozostáva z väzov, svalov a spojivového tkaniva a slúži na ochranu vnútorných orgánov pred zraneniami a mechanickým namáhaním. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa napína a vytvára lúmen, do ktorého spadá obsah peritonea - zvyčajne močového mechúra alebo častí čreva, ktoré sa nazýva trieslová kýla.

Skladá sa z takzvanej brány (diera v brušnej stene), vaku a jeho obsahu - padajúcej časti pobrušnice s vnútornými orgánmi. U mužov je patológia pozorovaná častejšie ako u žien (pomer 6: 1) kvôli rozdielu v anatomickej štruktúre tela. Inguinálny kanálik je širší a zosilnený väzmi nie je až taký dobrý. Okrem toho sú muži častejšie vystavení fyzickej námahe, čo tiež prispieva k výskytu patologických výčnelkov.

príčiny

V závislosti od faktorov a príčin sú patológie rozdelené na vrodené a získané. Vrodené deti sa vyvíjajú, keď semenníky zostupujú z pobrušnice do mieška - je to normálny fyziologický proces, ale pri nedostatočnej fúzii tkanív s nimi vnútorné orgány padajú. Medzi faktory, ktoré spôsobujú získanú patológiu, patria:

 • dedičná predispozícia;
 • oslabené steny trieslového kanála;
 • poruchy močového mechúra a sexuálne funkcie;
 • náhly úbytok na váhe alebo obezita;
 • intenzívna fyzická aktivita alebo nedostatok aktivity;
 • tráviace poruchy, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine;
 • podvýživa, ktorá prispieva k častej zápche;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • mechanické poranenia slabín a brucha;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ako to vyzerá

U pacientov s touto diagnózou je možné na prednej brušnej stene bližšie k trieslovine pozorovať charakteristické zhrubnutie alebo vyčnievanie, ktoré vyzerá ako malý nádor. Pri ležaní môže zmiznúť a vo zvislej polohe alebo fyzickej aktivite sa môže zväčšiť a mať podlhovastý tvar. V šourku sa niekedy tvorí prietrž, pri ktorej sa jedna alebo obe semenníky značne zväčšia. V prvých fázach môže byť prietrž samostatne bez akejkoľvek bolesti a v niektorých prípadoch sama osebe zmizne, potom sa znovu objaví. Pri pokuse o premiestnenie môžete počuť charakteristický dunivý zvuk a v mieste vyčnievania je dobre cítiť otvor vo vnútornej stene, do ktorého vrecko padá..

Klasifikácia a vlastnosti

Inguinálne kýly majú odlišný klinický priebeh a ich vývoj zahŕňa tri štádiá - klasifikácia patológií je založená na týchto charakteristikách. V závislosti od polohy a anatomických prvkov sa delia na rovné, šikmé, prepadlé, posuvné a kombinované.

 1. Priame kýly sa vždy získavajú, nikdy neovplyvňujú miešok, sú malé (v priemere 5 - 10 cm) a postupujú pomerne ľahko.
 2. Pri šikmom výčnelku pôsobí herniálny vak na spermatickú šnúru, výčnelok sa vytvára priamo v slabinách a v závažných prípadoch je lokalizovaný v miešku. Veľkosti sa môžu líšiť od malých (nie viac ako 4-5 cm) po gigantické - 30-40 cm.
 3. Bublinová hernia sa vyvíja v dôsledku slabosti tkanív, ktoré sa nachádzajú priamo nad ochlpením. Zvyčajne malé a nevyjadrené klinické príznaky.
 4. Klzná rôznorodosť patológie je charakterizovaná neúplným prolapsom orgánov v herniálnom vaku, čo môže počas liečby spôsobiť určité ťažkosti..
 5. Kombinované výčnelky kombinujú niekoľko druhov kýly, ktoré spolu nesúvisia - zvyčajne priamu a šikmú formu choroby, menej často sa k nim pripojí posuvná.

Rôzne typy kýly sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, existujú však všeobecné príznaky, ktoré sú charakteristické pre všetky formy ochorenia. Okrem charakteristickej formácie v oblasti trieslovín sa u mužov s touto diagnózou vyskytujú bolesti, pálenie, mravenčenie a tlak v bruchu, ktorý sa po ťažkej námahe zosilňuje. Bolestivé pocity sú zvyčajne nudné alebo nudné, dávajú spodnú časť chrbta, miešok a nohy, niekedy zasahujú do chôdze. Možná nevoľnosť, zvracanie a plyn, zimnica, mierna horúčka, časté močenie a stolice. Intenzita prejavov prietrže závisí od jej štádia - patológia môže spôsobiť mierne nepohodlie alebo neznesiteľnú bolesť.

Obmedzený orgánpríznaky
črevo
črevá
vaječník
mechúr
Hernia fázePriebeh a príznaky
nastaviteľnýPočiatočná fáza prietrže, keď sa adhézie ešte nevytvorili medzi tkanivami a herniálnym vakom. Bolesť prakticky chýba (je možné mierne nepohodlie) a výstupok sa dá ľahko nastaviť nezávisle
nesnížitelnýPri dlhodobej neprítomnosti terapie sa hernálny vak spája s tukovým tkanivom, ktoré sa nachádza pod kožou, čoho dôsledkom je nemožné ho opraviť. V tejto fáze kýla spôsobuje miernu bolesť, ktorá sa po námahe zintenzívňuje a prechádza v pokoji. Ak sa pokúsite narovnať výstupok, obsah vrecka sa mierne zníži alebo zvýši
zdržanlivýV posledných fázach je porušená prietrž - obsah vrecka je napätý, spôsobuje silnú bolesť a nezasahuje do brušnej dutiny. Tento stav je sprevádzaný závratmi, zvracaním, ktoré neprinášajú úľavu, asymetrické brucho, vážne poškodenie zdravia

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitý lekársky zásah, pretože to môže mať nepríjemné následky pre zdravie alebo dokonca smrť.

Čo je nebezpečné prietrž

Inguinálna kýla je nebezpečná choroba, ktorá nielen ovplyvňuje kvalitu života človeka, ale môže spôsobiť aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže, peritonitída;
 • gastrointestinálna dysfunkcia, obštrukcia čriev;
 • choroby reprodukčného systému vedúce k rozvoju mužskej neplodnosti;
 • nekróza črevných tkanív a iných orgánov, ktoré sú narušené prietržou.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..

Ochorenie je charakteristické pre obidve pohlavia, ale ingvinická prietrž u mužov je 10-krát častejšia. Dôvodom tejto „nerovnosti“ je anatomická štruktúra: mužský trieslový kanál je širší a kratší ako ženský.

V počiatočnom štádiu ochorenie nespôsobuje nepohodlie, ale nemali by ste oddialiť liečbu - zanedbaná patológia narúša fungovanie vnútorných orgánov, vyvoláva ich porušenie a zápal..

Štruktúra prietržnej hernie

Anatomická štruktúra prietrže zahŕňa:

 • herniálne brány - hustý kruh spojivového tkaniva obklopený svalovým tkanivom, cez ktorý dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov a štruktúr pod kožou; šírka lúmenu sa môže meniť od 2-3 do 10-15 cm - čím viac, tým vyššia je pravdepodobnosť porušenia;
 • hernial sac - tenká škrupina, ktorá lemuje povrch pobrušnice zvnútra a zakrýva herniálny výstupok zvonku; dĺžka formácie je obvykle 2 až 4 cm; v pokročilých prípadoch môže dosiahnuť 30 - 40 cm;
 • herniálny obsah môže zahŕňať akýkoľvek mobilný orgán pobrušnice; najčastejšie je to slučka čreva s omentom, u žien - vaječník; v pokročilých prípadoch môžu všetky slučky tenkého čreva s doplnkom, slezinou, časťou hrubého čreva a priľahlým omentom spadnúť do oblasti herniálneho vaku.

Hlavným „vinníkom“ tvorby GHG - trieslového kanálika (PC) - je prirodzená spárovaná medzera medzi svalmi v dolnej brušnej stene. Tvorí tunel medzi vnútorným priestorom pobrušnice a vonkajšou tukovou vrstvou. Začiatok tunela je interný ingvinálny prsteň, koniec je vonkajší ingvinálny prsteň. U žien prechádza okrúhlym väzom maternice s priľahlou oblasťou voľného spojivového tkaniva, u mužov spermatickou šnúrou, ktorá pozostáva z semenného vývodu a venózneho arteriálneho plexu..

Klasifikácia ingulárnej prietrže

Existuje niekoľko typov GHG, ktoré ich kombinujú podľa pôvodu a typu štrukturálnych porúch.

Podľa typu štruktúry:

 • Šikmý GHG prechádza priamo kanálom a vypadáva cez vonkajší trieslový kruh. Vzniká v dôsledku oslabenia brušnej steny. U mužov často zostupuje do mieška, čím vytvára kýlu s trieslovinou. Veľkosť môže byť buď malá (do 3 cm) alebo obrovská - do 40 cm alebo viac.
 • Priamy PG neovplyvňuje kanál, ale vyčnieva cez brušnú stenu v oblasti vnútorného prstenca. Nikdy sa nedostane do mieška a zriedka dosahuje veľké rozmery - v priemere nie viac ako 15 cm. Má nízke riziko zovretia.
 • Pohybujúci sa GHG je charakterizovaný neúplným prolapsom orgánu v herniálnom vaku (napríklad časť slepého čreva, časť močového mechúra).
 • Kombinovaný PG kombinuje priamu a šikmú odrodu, ktorá sa prejavuje prítomnosťou dvoch výčnelkov.

V užšej klasifikácii môžu lekári špecifikovať objasňujúce výrazy a zvýrazniť nadbytočné, parietálne, parietálne a iné typy štruktúr. To všetko sa dá rozdeliť do dvoch veľkých skupín podľa pôvodu..

Vrodené skleníkové plyny sú dôsledkom zlyhania vnútromaternicového rastu, pri ktorom vaginálny proces peritoneum neprerastá a vytvára herniálnu bránu. Tento jav je diagnostikovaný iba u chlapcov a v 90% prípadov sa prejavuje v detstve - bezprostredne po narodení alebo v prvých 10 rokoch života. Sú iba šikmé.

Získané skleníkové plyny predstavujú 85% všetkých nahlásených prípadov. Vyskytujú sa u človeka po narodení a najčastejšie sa vyvíjajú v dospelosti alebo v starobe. Môžu byť akéhokoľvek typu - šikmé, priame, kombinované.

Hlavné dôvody rozvoja patológie

Príčiny slabinovej prietrže sa dajú rozdeliť na likvidáciu a navodenie. Prvý z nich vytvára potrebné podmienky pre patológiu, druhý sa stáva hlavným impulzom pre jeho vývoj.

Úrodnú pôdu pre vývoj choroby tvoria:

 • vrodené anomálie - nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice, slabosť spojivového tkaniva;
 • individuálne vlastnosti postavy (úzka panva, konvexné brucho, nízka poloha bránice) vystavujú svojho majiteľa riziku; čím užšia je panva, tým vyššie je riziko vzniku šikmého GHG; u ľudí (mužov a žien) so širšou panvou je trieslový kanál menej citlivý na negatívne účinky so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, pretože je umiestnený pod iným uhlom;
 • slabá svalová kostra - u starších a oslabených ľudí so svalovou dystrofiou, s nízkou úrovňou fyzickej aktivity;
 • ostrý úbytok hmotnosti vedie k oslabeniu brušnej steny;
 • paralýza nervov brušnej steny v dôsledku mozgovej príhody.

V 25% prípadov herniovanej choroby sa potvrdzuje skutočnosť, že ide o dedičnú predispozíciu - v rodinnej anamnéze najbližších krvných príbuzných sa nachádza patológia.

Na tomto pozadí sa príčinou choroby stáva vysoký brušný tlak. Silný kašeľ, dlhá zápcha, hranie dychových nástrojov, ťažké opakovanie, nesprávne zdvíhanie môže spôsobiť stav, pri ktorom vnútorné orgány začnú vypadávať oslabeným kruhom trieslového kanála..

Na vedomie! Štatistiky ukazujú, že skleníkové plyny na pravej strane sú častejšie ako tie na ľavej strane. To sa vysvetľuje tlakom pečene na orgány na pravej strane pobrušnice a prevahou pravákov s príslušnou polohou tela počas práce. Pre mužov je dôležitý neskorší prolaps správnych semenníkov..

Príznaky choroby

Časté príznaky slabinovej prietrže u mužov:

 • nepríjemné pocity v dolnej časti brucha (pozdĺž trieslového kanálika);
 • opuch alebo vyčnievanie v oblasti slabín - formácia je na dotyk mäkká, pri fyzickej námahe sa môže zvýšiť; v polohe na chrbte sa ľahko upevní na svoje miesto;
 • s patologickým nálezom možno pozorovať jednostranné rozťahovanie mieška;
 • ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, je močenie narušené; v prípade črevných slučiek - nastane zápcha.

Na vedomie! Inguinalne-kýlová kýla je zamieňaná s hydrocelelom - kvapkou semenníkov. Hlavné rozdiely: pri kvapkách je semenník umiestnený v strede a samotná štruktúra je pevná a opuchnutá; s kýlou má semenník bočné miesto a vystupujúci povrch je mäkký a pružný.

Tento problém netrvá na jednej úrovni, ale neustále napreduje. Črevný kanál sa časom tiahne ešte viac a jeho steny sa oslabujú. V pokročilých prípadoch nie sú spadnuté orgány upravené ani v polohe na chrbte.

 • porušenie a zápal padnutej oblasti;
 • ischemická orchitída;
 • črevná obštrukcia v dôsledku stagnácie výkalov.

V takýchto prípadoch je nutná okamžitá hospitalizácia pacienta. Dôvodom poplachu bude: bolesť v bruchu, nevoľnosť a zvracanie, krv v stolici alebo neschopnosť vyprázdniť črevá..

V prípade zriedkavejších foriem GHG - kĺzanie, nadmerné množstvo, ako aj pri identifikácii patológie u žien je potrebné použiť ďalšie vyšetrovacie metódy..

Diagnóza slabiny prietrže

Všeobecná prehliadka sa vykonáva v polohe na sedenie a ležanie:

 • Posúdiť svalový tonus, typ tela. Palpácia skúma kožu inguinálnej zóny, priľahlé lymfatické uzliny, štruktúru semenníkov a spermatickú šnúru.
 • Skontrolujte stav prstenca povrchového spojivového tkaniva, pokus preniknúť indexom alebo prostredníkom cez kožu mieška. V normálnom stave môže falanga jedného prsta vstúpiť do kanála. Pri oslabenej svalovej stene sa otvor rozširuje a umožňuje mu prejsť 2 až 3 prsty a viac.
 • Vyhodnoťte „tlačenie proti kašľu“ - skontrolujte reakciu herniálneho vaku na zvýšenie vnútroabdominálneho tlaku počas kašľa. Pri netlačených intranazálnych prietržoch sa to deje prstom vloženým do trieslového prstenca; s výraznými formáciami položili ruku na samotný výstupok. Ak počas kašľa neexistuje žiadna reakcia na tlak, existuje podozrenie na zovretie prietrže.
 • Skontrolujte nastaviteľnosť - postup sa vykonáva v polohe na chrbte. Bežné šikmé a rovné kýly by mali byť ľahko upevnené. Veľké výčnelky, rovnako ako posuvné prietrže, prietrže s úzkym otvorom a vysokým rizikom zovretia, je ťažké dať do tohto postupu alebo vôbec nie..

Na určenie malých skrytých prietrží u žien, ako aj na presnú lokalizáciu vaku a na určenie zloženia herniálneho obsahu použite:

 • Ultrazvuk inguinálnej oblasti;
 • herniografia - röntgenové vyšetrenie kýly so zavedením kontrastného média.

Hlavné metódy liečby

Jediným spôsobom, ako eliminovať príznaky slabinovej prietrže, je chirurgická liečba.

 • Hernioplastika pomocou autoimplantátov (telesných tkanív) - po odstránení herniálneho vaku sa vykoná plastika ingvinálneho kanálika s lemovaním tkanív pacienta. Používajú sa ako staré prístupy k lemovaniu zónových svalov na ingvinálny ligament (metódy Bassiniho a Postempského), ako aj modernejšie „zlaté“ riešenia s spájaním tkanív po vrstve (Scholdaysova metóda)..
 • Gernioplastika s použitím aloimplantátu (umelá sieťovina) - materiály z polypropylénu a polyuretánu sa používajú na obnovu a posilnenie štruktúr. Sú hypoalergénne, odstraňujú napätie tkanív a poskytujú vysokú pevnosť..

Intervencia sa vykonáva otvorenou metódou aj laparoskopicky - intraperitoneálnou a extraperitoneálnou metódou. Typ anestézie závisí od stupňa vývoja patológie a stavu pacienta. Môžu používať všeobecnú aj regionálnu anestéziu - spinálnu alebo epidurálnu.

 • prestávka na lôžko - 12-24 hodín;
 • antibiotická terapia - trvanie podľa indikácie;
 • užívanie liekov proti bolesti - 3 až 4 dni;
 • zavedenie antikoagulancií (podľa indikácie) - do 7 dní;
 • odstránenie stehu - 7-10. deň.

Úplné zotavenie nastane za 3-6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa treba vyhnúť fyzickej aktivite, najmä vzpieraniu, a dodržiavať stravu..

V prípade porušenia GHG je indikovaná urgentná hospitalizácia s chirurgickým zákrokom. Neporušená prietrž nevyžaduje okamžitý zásah. V osobitných prípadoch je plánovaný dátum chirurgického odloženia alebo odloženia na neurčito. Na toto obdobie je pacientovi predpísaná nápravná liečba.

Inguinálna hernia u mužov: liečba bez chirurgického zákroku

Tento prístup zahŕňa súbor šetrných a ochranných opatrení na kompenzáciu zaťaženia a riešenie hlavných príčin rozvoja GHG:

 • nosiť špeciálne bandážové systémy;
 • znížená fyzická aktivita, najmä dlhodobá statická expozícia;
 • korekcia stravy a normalizácia gastrointestinálneho traktu na odstránenie zápchy a nadúvania;
 • liečenie chronických ochorení bronchopulmonálneho systému.

To všetko vám umožňuje znižovať tlak v brušnej dutine a umelo zosilňovať brušnú stenu, pričom hernia je udržiavaná v stabilnom a bezpečnom stave po celý život pacienta..

Pozor! Nosenie obväzu je nevyhnutným opatrením, nie náhradou za chirurgický zákrok. Ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, pacient potrebuje pravidelné lekárske vyšetrenie. Tým sa zabráni procesu adhézie charakteristickému pre tieto prípady v čase..

prevencia

Prevencia rozvoja hernie je najspoľahlivejším spôsobom, ako sa vyhnúť problémom, ktoré s ňou súvisia, najmä ak ste v riziku:

 • mužské pohlavie (najmä s astenickou postavou);
 • častý pôrod (u žien);
 • starší vek;
 • vaša činnosť súvisí so vzpieraním.

V takom prípade sa pokúste dodržať nasledujúce odporúčania:

 • Udržujte telesnú hmotnosť, ktorá je normálna pre vaše zloženie..
 • Cvičná gymnastika zameraná na posilnenie brušnej steny (prípustná iba pri absencii diagnostikovanej hernie).
 • Na zvýšenie fyzickej námahy (tehotenstvo, vzpieranie) noste špeciálny obväz.
 • Pravidelne navštevujte kliniku na vyšetrenie..

Klinika Otradnoye ponúka všetko, čo potrebujete na sledovanie stavu vášho tela - vlastné laboratórium, moderné vybavenie, kompetentní a skúsení lekári.

Pacienti s podozrením na tříslovú kýlu by sa mali dohodnúť na stretnutí s chirurgom. Náklady na liečbu budú závisieť od miesta patológie, štádia jej vývoja a individuálnych charakteristík tela pacienta (sprievodné choroby, prítomnosť kontraindikácií pre chirurgický zákrok atď.). Zadanie môžete vykonať telefonicky alebo prostredníctvom pohodlného online formulára na webovej stránke.

Priama trieslová prietrž

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Priama inguinálna hernia je patológia charakterizovaná reverzibilnými brušnými orgánmi. Zvážte príčiny choroby, metódy diagnostiky, liečby a prevencie.

Táto choroba sa získava a patrí k najbežnejším medzi herniálnymi formáciami, predstavuje 70 až 80%. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, obezity, dlhodobej zápchy, kachexie, chronického kašľa..

Väčšina patológie postihuje starších mužov, u detí a žien je zriedkavá. Herniový výstupok má spravidla zaoblený tvar a je lokalizovaný v stredovej časti trieslového väzu. Kýla môže byť bilaterálna, zostupovať do mieška alebo sa môže nachádzať blízko spermatickej šnúry u mužov.

ICD-10 kód

Existuje niekoľko druhov kýly, ktoré sú klasifikované v závislosti od umiestnenia a množstva ďalších funkcií. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb 10. revízie patrí táto porucha do kategórie zažívacích chorôb K00-K93.

Pozrime sa podrobnejšie na kód pre 10 mb:

K40 Inguinal hernia:

(Bubonocele, NOS, priama, bilaterálna, nepriama, šikmá, bočná kýla)

 • K40.0 Dvojstranná ingvinálna prietrž s obštrukciou bez gangrény
 • K40.1 Dvojstranná tříslová prietrž s gangrénou
 • K40.2 Dvojstranná prišívaná prietrž bez prekážky alebo gangrény
 • K40.3 Jednostranná alebo nešpecifikovaná tříslová prietrž s obštrukciou bez gangrény:
  • obštrukcie
  • porušili
  • nesnížitelný
  • bez gangrény
  • uškrtenie
 • K40.4 Jednostranná alebo nešpecifikovaná prišívaná prietrž s gangrénou:
  • Gangrene BDU
 • K40.9 Jednostranná alebo nešpecifikovaná tříslová prietrž bez prekážky alebo gangrény

Ak sa táto porucha objavila v dôsledku primárnej lézie, použije sa pomocné kódovanie.

ICD-10 kód

Príčiny priamej ingvinálnej prietrže

Vypuknutie brušných orgánov je patológia, ktorá môže byť vrodená alebo získaná. Príčiny priamej ingvinálnej prietrže naznačujú, že porucha je výsledkom slabosti v zadnej stene inguinálneho kanála. Priečna fascia, ktorá tvorí zadnú stenu trieslového kanála, sa postupne napína a atrofuje. V dôsledku toho sú tkanivá roztrhané, čo významne znižuje silu inguinálnej medzery.

Najčastejšie je táto porucha diagnostikovaná u mužov starších ako 40 rokov. Je to spôsobené skutočnosťou, že vnútorný trieslový kruh, ktorý tvorí zadnú stenu toho istého kanála, je najčastejšie náchylný na herniálne lézie. U žien prechádza väz maternice cez podobný prsteň, ktorý má silné svaly, a u mužov bez svalov a šliach, semenného kanálika..

Príčiny vystupovania v slabinách:

 • Nerozvinuté steny pobrušnice
 • Zvýšená a častá fyzická námaha a súvisiace zranenia
 • Obezita (nadváha zvyšuje zaťaženie brušnej steny)
 • Tehotenstvo (vyvoláva natiahnutie pobrušnice)
 • Komplikácie peritoneálnej chirurgie
 • Chronická bronchitída
 • Črevné problémy (zápcha, nepravidelná stolica)
 • Dlhodobé fajčenie sprevádzané kašľom
 • Vekové poškodenie tkanív

Priradiť rizikovú skupinu pre vývoj choroby, ktorá zahŕňa: fajčiarov, starších ľudí, tehotné ženy, deti, športovcov, ľudí s obezitou.

patogenézy

Mechanizmus vývoja herniálneho výčnelku je charakterizovaný skutočnosťou, že celý proces prechádza stenami pobrušnice, ale neovplyvňuje ingvinálny kanál. Patogenéza je spojená so zvýšenou fyzickou aktivitou, zraneniami, chorobami a inými faktormi..

Existuje niekoľko štádií tvorby nádoru, zvážte ich:

 • Tvorba slabého výčnelku na zadnej strane kanála.
 • Tvorba herniálneho vaku, ktorý sa nachádza vo trieslovom kanáli pod aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu..
 • Kýla klesá.

Priama forma vyčnievania orgánov z brušnej dutiny prechádza strednou fossou a postupne napína priečnu fasciu. Kýla tak opúšťa trieslovinový kanál. V zriedkavých prípadoch vstupuje herniový vak do oblasti močového mechúra, na ktorú sa vzťahuje pobrušnica. Tiež je veľmi zriedkavý výčnelok extraperitoneálnej časti močového mechúra.

 • Ak má choroba správnu formu, potom je možné pociťovať vznik nádoru na atypickom mieste. Výstupok sa objaví počas napätia a zmizne, keď naň pôsobí a pri ležaní.
 • Neredukovateľná forma má lokalizáciu typickú pre túto chorobu a môže sa zväčšovať pri namáhaní. Pri prehmatávaní trieslového kanálika sa sondujú predĺžené herniové brány, ktoré majú trojuholníkový alebo oválny tvar. Tento druh vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s nádorovými chorobami, natinechnik, rozšírenie žíl spermatickej šnúry a kvapku semenníkov u mužov..

Príznaky priamej ingvinálnej prietrže

Bolestivé príznaky choroby sa zriedkavo prejavujú od prvých dní lézie kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry kýly. Príznaky priamej ingvinálnej prietrže sa prakticky nelíšia od iných typov výčnelkov, ale majú pomalý obraz. Všetky príznaky možno rozdeliť do dvoch skupín, ktoré závisia od stupňa rozvoja patológie..

 1. K výčnelku nedochádza, keď namáhanie, kašeľ, kýchanie neprekračuje hranice herniálneho krúžku. Oblečené v horizontálnej polohe tela. Pacienti sa nesťažujú na bolestivé príznaky.
 2. Kýla má guľový alebo oválny tvar, je viditeľná nad ligvinovým väzom na povrchu tela. V slabinách je pocit nepohodlia a pálenia. Pri chôdzi a fyzickej námahe sa vyskytuje bolesť ťahajúca sa, boľavá príroda.

Ak výčnelok existuje dlho, ale nebol diagnostikovaný, potom sa najčastejšie prejavuje po intenzívnej fyzickej námahe alebo po dosiahnutí akútnej patologickej formy. Zvážte príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť poruchy:

 • Problémy s močením (v dôsledku vstupu hernálneho vaku do časti močového mechúra)
 • Zápcha (v dôsledku stláčania čriev)
 • Poruchy trávenia
 • nadúvanie
 • Vývoj apendicitídy (akútna forma) - v dôsledku vstupu orgánov do vaku slepého čreva
 • Horúčka
 • zvracanie
 • Bolesť brucha
 • Celkové narušenie

Prvé príznaky

Získaná forma prechodu orgánov do trieslovej oblasti je charakterizovaná rozmazanými symptómami a pomalým priebehom. Prvé príznaky môžu pociťovať nečakane. Pokiaľ je patológia malá, nespôsobuje bolesť. Ak existuje dlho, pacient sa sťažuje na nepohodlie. Bolesť tiež nastáva so zväčšením jej veľkosti. V tomto prípade sa pacient sťažuje na neustálu bolesť v oblasti brucha a slabín. Nepríjemné pocity môžu byť lokalizované v krížovej kosti a dolnej časti chrbta.

Priama kýla je spočiatku malý podlhovastý výčnelok hustej konzistencie v oblasti slabín. Vyskytuje sa pri fyzickej námahe a samo zmizne. Akonáhle ochorenie nadobudne stálu formu, je viditeľné výbežkom v akejkoľvek polohe tela. V priebehu času sa v hernálnom vaku objavujú adhézie, ktoré sú sprevádzané bolesťou.

Ak sa močový mechúr, maternica alebo vaječníky dostanú do vaku, vedie to k zhoršenému močeniu, menštruačnému cyklu a bolestivým pocitom. V niektorých prípadoch prstíenokruh priťahuje krvné cievy a spôsobuje akútnu bolesť spojenú s poruchami krvného obehu. V tomto prípade má patológia obmedzenú formu. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa môže začať nekróza tkaniva a šírenie infekcie do celej brušnej dutiny.

Priama trieslová prietrž u mužov

Výstup vnútorných orgánov do dutiny trieslového kanálika sa vyskytuje u pacientov akéhokoľvek veku a pohlavia. Najčastejšie sa však u mužov vyskytuje priama trieslová prietrž. Podľa lekárskych štatistík sa u mužských pacientov vyskytuje asi 90% všetkých patologických stavov. Je to kvôli fyziologickým vlastnostiam štruktúry mužského tela. V slabinách sú slabé tkanivá a slabinový kanál je dosť široký. Najčastejšie vypadávajú orgány ako: časť čreva, omentum alebo močový mechúr.

Patológia presahuje spermatickú šnúru a má guľový tvar. V skorých štádiách nedáva žiadne príznaky, ale vyzerá to ako malý nádor. V priebehu času sa taška zväčšuje a príznaky ako:

 • Pálenie a bolesť pri pretrvávaní slabín.
 • Nadúvanie pobrušnice a oblasti slabín, ktoré sa líšia v závislosti od polohy tela.
 • Pohodlie pri chôdzi a močení.

Hlavnou príčinou tejto poruchy u mužov je ústavný faktor. Mnoho lekárov tvrdí, že existujú dedičné predpoklady. Okrem toho by však mal mať vplyv aj druhý faktor. Pri zdvíhaní závaží, ťažkom kašľaní alebo zápche sa zvyšuje intraperitoneálny tlak, vďaka ktorému najmenej trvanlivé miesto na vnútornej stene pobrušnice prechádza orgánom pod kožu..

Pri prvom podozrení na chorobu sa oplatí kontaktovať lekára a diagnostikovať ho. Ak odložíte návštevu nemocnice, riziko komplikácií sa zvýši. Chirurgia sa používa na liečbu, pretože konzervatívne metódy nevylučujú ochorenie. Hlavným cieľom hernioplastiky je vrátiť padlé orgány na svoje pôvodné miesto a následnú plastovú bránu hernie. Rehabilitačné obdobie trvá 3 až 4 mesiace, podlieha miernej fyzickej aktivite a strave.

Priama trieslová prietrž u žien

Patologickým prolapsom pobrušnice s vnútornými orgánmi do lúmenu trieslového kanálika je získaná patológia. Priama ingvinálna prietrž u žien sa najčastejšie objavuje po 40 - 50 rokoch. Na križovatke tkanív obklopujúcich vaginálny otvor a maternicu sa vytvára prietrž. Hlavné príčiny choroby:

 • Vrodená anatomická patológia.
 • Svalová slabosť (kvôli zvýšenému tlaku v brušnej dutine sa orgány neuchovávajú).
 • Zvýšená fyzická aktivita (chronická zápcha, vzpieranie, pôrod).
 • Poranenia mozgu (oslabenie väzivového aparátu).
 • Obezita.
 • Výčnelok nádoru sa zvyšuje vo vertikálnej polohe tela, ako aj počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania.
 • Bolesť má rôznu intenzitu, dáva krížovej kosti, spodnej časti chrbta, spodnej časti brucha.
 • Zápcha, plynatosť, časté močenie.
 • Algodismenorrhea - silná bolesť pri močení spôsobená vniknutím do herniálneho vaku vaječníkov a vajcovodov.

Diagnostický proces spravidla nie je zložitý. U žien nie je možné vložiť prst do trieslovinového kanálika, takže lekár zhromaždí anamnézu, vykoná vizuálne vyšetrenie a prehmatanie. Odhaduje sa tvar a veľkosť vaku vo vertikálnej a horizontálnej polohe. Pacient sa podrobuje ultrazvukovému vyšetreniu panvových orgánov a brušnej dutiny, irrigoskopii a herniografii.

Liečba je prietrž hernie a laparoskopia. Ak existujú kontraindikácie pre operáciu, pacient je zobrazený na špeciálnom obväze. Tento spôsob liečby neodstráni patológiu, ale iba zmierňuje bolestivé príznaky, čím bráni jej zvýšeniu a porušeniu..

účinky

Kýla v oblasti slabín bez správneho ošetrenia môže viesť k vážnym problémom. Dôsledky choroby sú možné, ak sa neprijmú žiadne opatrenia na jej odstránenie. Nedostatočná lekárska starostlivosť povedie k porušeniu, patologickému nárastu prietrže, rôznym druhom zápalov a infekcií, ktoré môžu viesť k úmrtiu.

Osobitná pozornosť sa venuje redukcii orgánov. Pretože bez chirurgického zákroku sú možné relapsy. Aby sa predišlo vážnym následkom, je potrebné v pooperačnom období dodržiavať všetky odporúčania lekárov. Pacientovi je predpísaná špeciálna diéta, ktorá zmierňuje zápchu a nadúvanie, ako aj minimálnu fyzickú aktivitu.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že konzervatívna liečba a alternatívne metódy nezlepšia stav pacienta. Preto by ste sa pri prvých príznakoch nevoľnosti mali vyhýbať závažným komplikáciám, mali by ste sa poradiť s lekárom.

komplikácie

Akákoľvek choroba, ktorá zostane bez riadneho lekárskeho ošetrenia, má množstvo negatívnych následkov. Komplikácie ovplyvňujú fungovanie všetkých orgánov a systémov. Najčastejším problémom, ktorému čelia pacienti s herniovými chorobami, je štípanie. Takáto patológia vyžaduje urgentné chirurgické ošetrenie. Zoberme si hlavné príznaky tejto komplikácie:

 • Nevoľnosť, zvracanie, plynatosť
 • Nedostatok plynu, predĺžená zápcha
 • Vzdelávanie v slabinách sa nedá opraviť
 • Prítomnosť krvi v stolici
 • Cardiopalmus
 • Celková slabosť

Okrem porušenia môžu existovať také komplikácie, ako sú: stagnácia výkalov v hrubom čreve (koprostáza), zápal semenníkov (ischemická orchitída), zápal prietrže. Ochorenie môže spôsobiť nekrózu orgánov umiestnených vo vaku. V niektorých prípadoch sa akútna apendicitída vyvíja v dôsledku zúženia ciev. Ďalšou závažnou komplikáciou je peritonitída, tj zápal celej brušnej dutiny.

Diagnóza priamej ingvinálnej prietrže

Včasné zistené ochorenie významne uľahčuje liečebný proces a minimalizuje riziko komplikácií a vážnych následkov. Diagnóza priamej ingvinálnej prietrže spravidla nie je náročná, pretože pri fyzickom vyšetrení sa dá ľahko zistiť výčnelok..

 • U mužov sa teda postihnutá polovica šourku zväčší, koža sa napne a pohlavné orgány sa nasmerujú na protiľahlú bočnú stranu..
 • Pri vyšetrení pacientiek nie je možné vložiť prst do vonkajšieho otvoru trieslového kanálika. Formácia je umiestnená nad trieslovým väzom.

Pri zhromažďovaní histórie sa berie do úvahy predpísanie vystupovania, prítomnosť zápchy, kašeľ, vzpieranie, to znamená faktory, ktoré túto chorobu vyvolali. Lekár skontroluje, ako ľahko sa prispôsobuje vzdelávanie a či ide o porušenie. Po vizuálnom vyšetrení sa prietrží hernia hodnotí jej konzistencia, pohyblivosť a obsah. Osobitná pozornosť sa venuje prítomnosti bolesti počas prehmatávania a farbe kože herniálneho vaku.

Potom je pacient poslaný na ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov a na vzdelávanie. Táto diagnostická metóda umožňuje vyhodnotiť štruktúru patologického obsahu. Najviac postihnuté sú: omentum, črevo, vaječníky. Ultrazvuk vám umožňuje rozlíšiť chorobu od zápalu spermatického tkaniva u mužov a mnohých ďalších patológií s podobnými príznakmi..

analýzy

Na objasnenie diagnózy a výber liečebného plánu musí pacient absolvovať sériu testov. Všeobecné klinické štúdie zahŕňajú krvné a močové testy, ako aj metódy na vylúčenie chorôb, ktoré môžu byť kontraindikáciou chirurgického zákroku. Okrem toho musí pacient prejsť EKG, ultrazvukom a krvným testom na koaguláciu.

Ultrazvukové vyšetrenie vám umožňuje určiť, čo je vo vnútri herniálneho vaku. Pretože v niektorých prípadoch sú príznaky herniovej lézie príznakmi úplne iného ochorenia.

Prístrojová diagnostika

Na zistenie prietrže sa používa veľa metód a postupov. Prístrojová diagnostika sa používa na vyšetrenie mužských pacientov. Štúdia je diafankoskopia, to znamená traniluminácia šourku. Ak je v nej tekutina, potom lúče svetla prechádzajú bez problémov s hustými štruktúrami - svetlo je nerovnomerné. To vám umožňuje odlíšiť prietrž od kýly.

Osobitná pozornosť sa venuje fyzikálnym diagnostickým metódam. Lekár sonduje výstup orgánov, kontroluje, či sa dá vložiť do dutiny. Ďalej sa hodnotí stav prírodných otvorov a kanálov..

Odlišná diagnóza

Pri svojich príznakoch je prietrž podobná ako pri iných léziách v oblasti trieslovín. Diferenciálna diagnostika vám umožňuje rozpoznať rôzne choroby. Choroba sa spravidla odlišuje od týchto porúch:

 • Spermatický pupočníkový lipóm
 • Femorálna prietrž
 • Dropsy semenník
 • Cysta maternice
 • kryptorchismus
 • lymfadenopatia

Na rozpoznanie sa používa charakteristický súbor klinických príznakov. Diferenciálna diagnostika určitých typov patológie predstavuje určité ťažkosti, pretože všetky zahŕňajú chirurgickú liečbu. Konečná diagnóza sa zistí až po vykonaní auditu na ingvinálnom kanáli.

Rozdiel medzi šikmými a priamymi trieslovými kýlami

Pri zostavovaní liečebného plánu sa osobitná pozornosť venuje diferenciácii s inými poruchami. Je to spôsobené skutočnosťou, že odchod orgánov z trieslovej oblasti sa najčastejšie považuje za šikmý a priamy.

Zvážte rozdiel medzi šikmými a priamymi trieslovými kýlami:

 • Rovná čiara opúšťa brušnú dutinu strednou dutinou v slabinách. Leží viac mediálne ako spermatická šnúra, izolovaná z vaku. Hlavné anatomické vrstvy sú: koža, podkožné tkanivo, brušné svaly, aponeuróza šikmých svalov, priečna fascia. Hernálny vak sa skladá z dvoch vrstiev - priečnej fascie a pobrušnice.
 • Anatomické vrstvy šikmého tvaru sú: koža, podkožné tkanivo, vnútorná semenná fascia, povrchová fascia, aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha. Hernálny vak môže mať rôznu hrúbku. Ak patológia existuje dlhú dobu a na zmiernenie jej príznakov sa používa bandáž, môže sa vrece pevne spájkovať do brušných orgánov a spermatickej šnúry. Jej obsahom môžu byť všetky orgány okrem pečene..

Šikmé a priame trieslové prietrže sa líšia klinickými príznakmi. Rovná čiara má guľovitý tvar a je podlhovastá, v neskorších fázach sa stáva nepôvodnou a špirálovitou. Šikmá časť môže byť vrodená a priamo získaná.

Priama liečba ingínovej hernie

Na odstránenie brušných orgánov sa používajú iba radikálne metódy. Liečba priamej triesloviny prietrže zahŕňa chirurgický zákrok. Jeho hlavným cieľom je šiť prietržovú bránu a posilniť zadnú stenu trieslového kanála.

Ale ak existujú také kontraindikácie, ako sú: tehotenstvo, oslabený celkový stav tela alebo zápalové procesy, potom používam konzervatívnu liečbu. Jeho podstata spočíva v nosení špeciálnych obväzov, obmedzení fyzickej aktivity, sledovaní špeciálnej diéty a odstraňovaní priťahujúcich chorôb..

Ako podporná terapia sa používajú tradičné medicínske metódy. Takáto liečba môže zmierniť bolestivé príznaky a minimalizovať zápalové procesy v tele. Metódy, ako je lieková terapia, však nepomôžu korigovať vyčnievanie orgánov..

liečenie

Na liečenie kýlovej choroby sa používa niekoľko metód, z ktorých hlavná je chirurgická. Lieky sa predpisujú pred operáciou av pooperačnom období, aby sa predišlo komplikáciám. Samotná lieková terapia však nepomôže odstrániť patológiu. Príjem vitamínov a liekov, ktoré urýchľujú vývoj kolagénu spojivového tkaniva, nemôže zabrániť priechodu orgánov. Zvýšený príjem vitamínov v pooperačnom období je však veľmi užitočný, pretože zlepšuje kvalitu tkaniva jazvy a pôsobí ako prevencia recidívy..

Napriek tomu, že fyzická aktivita môže spôsobiť rozvoj choroby, špeciálne cvičenia sú vynikajúcim liekom a prevenciou herniového odchodu. Plávanie je jedným z najúčinnejších a schválených školení lekárov. Počas týchto cvičení sa posilňujú brušné svaly, čo vytvára pozitívny účinok. Okrem kúpania môžete využiť aj mierny aerobik, chôdzu, jazdu na bicykli.

Alternatívne zaobchádzanie

Spolu s konzervatívnymi metódami liečby je obľúbená aj alternatívna medicína. Alternatívna liečba pomáha minimalizovať bolestivé príznaky a zlepšuje účinnosť hlavnej liečby.

 • Aby ste odstránili bolesť, opláchnite bolesť v studenej vode a octe. Ak existujú záchvaty nevoľnosti, odporúča sa prehltnúť kúsok ľadu, ľad môže byť aplikovaný na prietrž.
 • Vezmite pár lyžíc úzkospenohnedých kvetov chrípky a naplňte ich 500 ml vody. 2 šálky denne.
 • 2 polievkové lyžice dubovej kôry zalejeme vriacou vodou a necháme 20 - 30 minút variť. Namočte obväz z bavlnenej gázy do infúzie a na boľavé miesto aplikujte stlačenie po dobu 30 minút.
 • Zoberte nakladanú kapustu a pripravte obklad z obväzu zloženého do niekoľkých vrstiev. Prostriedky na aplikáciu na postihnuté miesto.
 • Ďalšou bežnou liečbou pri slabinovej prietrži je masť z bravčového tuku. Vezmite 500 g tuku a rozpustite ho vo vodnom kúpeli. Zahrejte sklenenú nádobu a do nej nalejte tuk. Nalejte ocot a jedno vajce do inej nádoby. Obsah plechoviek premiešajte a uložte na tmavé, chladné miesto na 7-10 dní. Zohrejte nádobu vo vodnom kúpeli, pridajte 2 prepelica a lyžicu jazvečieho tuku. Masť musí byť dobre premiešaná, nanesená na servítku, položená na boľavé miesto tela a upevnená obväzom. Kompresor sa udržuje 2 až 3 hodiny a masť sa uchováva v chladničke.

Bylinné ošetrenie

Rôzne metódy liečby priamej ingvinálnej prietrže môžu účinne eliminovať bolesť a znižovať nepohodlie. Bylinné ošetrenie je obzvlášť populárne. Dekorácie a infúzie sa ľahko pripravujú a ich terapeutický účinok sa objaví ihneď po aplikácii.

 • Nalejte vriacu vodu na jednu lyžicu suchých listov ďateliny a nechajte ju uvariť jednu hodinu. Infúzia sa má filtrovať a užívať 1/3 šálky pred každým jedlom.
 • Zázvorový čaj, vypitý na lačný žalúdok, zmierňuje bolestivé príznaky. Vezmite čerstvý koreň zázvoru, nakrájajte ho na strúhadlo alebo nakrájajte na malé kúsky. Nalejte vrúcu vodu na koreň a nechajte ho variť 10-20 minút. Do výslednej infúzie môžete pridať lyžicu medu, škorice a citrónu.
 • Mincovňa má protizápalové a analgetické vlastnosti. Do čajov a akýchkoľvek jedál sa odporúča pridať čerstvú alebo sušenú mätu. Ale ak má pacient poruchu spôsobenú prítomnosťou krvných zrazenín, pred použitím tohto nástroja by ste sa mali poradiť s lekárom.

homeopatie

Jednou z alternatívnych možností liečby prietrže v ingvinálnej oblasti je homeopatia. Zoberme si hlavné lieky predpísané na liečbu chorôb.

 • Alumina - pomáha zbaviť sa zápchy spôsobenej poruchami čriev. Účinný na koliku v bruchu, svalovú slabosť pobrušnice a dyspeptické poruchy.
 • Calcarea carbonica - používa sa pri prietrži spôsobenej obezitou. V tomto prípade môže byť príznakom poruchy zvýšenie lymfatických uzlín v panvovej oblasti.
 • Lykopodium - pomáha liečiť pravostrannú tříslovnú prietrž.
 • Nux vomica - odstraňuje chronickú zápchu a akékoľvek ďalšie poruchy stolice. Droga je predpísaná na poruchy trávenia, na žalúdočné ťažkosti počas jedla alebo po jedle, ktoré trpí horkosťou.
 • Fosfor - používa sa na vylučovanie orgánov spôsobené silným kašľom v dôsledku chronických zápalových ochorení priedušiek alebo hrtanu.

Aby bola homeopatická liečba účinná a bezpečná, homeopatický lekár musí lieky predpísať.

Chirurgické ošetrenie

Hlavnou metódou eliminácie prolapsu vnútorných orgánov je chirurgický zákrok. Chirurgická liečba zahŕňa plastický trieslový kanálik a obnovenie normálneho umiestnenia orgánov. Na tento účel sa môže použiť kýlová oprava, laparoskopia alebo endoskopická metóda. Zvážte hlavné fázy operácie:

 • V prvej fáze sa vytvorí prístup k prietrži. V oblasti slabín sa urobí rez a rozreže sa aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha. Horná chlopňa tkanív je oddelená od vnútorných priečnych a šikmých svalov, čím sa odkrýva slabina trieslového väzu..
 • V druhej fáze je herniálny vak izolovaný a úplne odstránený.
 • Inguinálny prsteň sa šije na normálnu veľkosť 0,6 až 0,8 cm.
 • Vykonáva sa plastický ingvinálny kanál.

Laparoskopická chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii. V bruchu sa robia malé rezy, do ktorých sa vkladajú špeciálne chirurgické manipulátory. Na vizualizáciu postupu sa do brušnej dutiny vstrekuje špeciálny plyn, ktorý sa na konci prečerpáva. Odstránením prietrže lekár uvoľní vak z jeho obsahu a spevní steny pomocou špeciálnej sieťky. To bráni rozvoju patológie a rozširuje sa na trieslovinový kanál. Mriežka je vyrobená z hypoalergénnej látky, ktorá nespôsobuje zápalové reakcie. Po chirurgickom zákroku sa šijú defekty svalového tkaniva a chirurgické pomôcky sa odstránia. Rezy kože sa uzavrú jednoduchými stehmi a náplasťou. Tento typ operácie minimalizuje poškodenie, pretože nie je dôvod na použitie rezu so širokou dutinou, ktorý zväčšuje povrch rany.

prevencia

Obdobie rehabilitácie po liečbe priamej formy pri ingvinálnej kýle je dlhý proces. Cieľom prevencie je posilnenie svalového korzetu a odstránenie faktorov, ktoré spôsobujú zvýšenie intraperitoneálneho tlaku. Pacientovi sú predpísané terapeutické cvičenia, vyvážená strava a obväz.

Existuje množstvo preventívnych opatrení, ktoré bránia relapsu patológie:

 • Keď sa objavia prvé príznaky choroby, odporúča sa nosiť ingvinálny obväz.
 • Včasné odstránenie zápchy, chronického kašľa a chorôb vnútorných orgánov.
 • Výživa, používanie vitamínových prípravkov.
 • Obmedzte fyzickú aktivitu a vzpieranie.

Kombinácia všetkých vyššie uvedených faktorov vám umožňuje urýchliť proces obnovy, zabrániť komplikáciám a relapsom.

predpoveď

Riziko komplikácií a prognóza ochorenia závisia od mnohých faktorov. Po prvé, ide o včasnú žiadosť o lekársku pomoc a správnu diagnostiku choroby. Prognóza je spravidla priaznivá. Pri použití natiahnutej hernioplastiky však existuje riziko relapsu. Okrem toho pri liečbe nezvratnej prietrže existuje riziko porušenia predpisov, čo výrazne zhoršuje prognózu.

Priama inguinálna hernia je získaná patológia, ktorej účinnosť eliminácie do značnej miery závisí od včasnej diagnostiky a správnej liečby. Výsledok liečby, to znamená prognóza, ovplyvňuje vek pacienta, prítomnosť sprievodných ochorení, komplikácie a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteoporóza je choroba charakterizovaná poréznymi a krehkými kosťami. U pacientov s osteoporózou existuje zvýšené riziko zníženia výšky medzistavcových platničiek, zlomenín bedier, zápästia a stavcov, ako aj chronickej bolesti..
Jednou z hlavných príčin medzistavcovej prietrže je hypodynamia. Na liečbu patológie lekári používajú špeciálne navrhnutú adaptívnu gymnastiku, ktorá zahŕňa množstvo cvičení rôznej intenzity.
VYTVORIŤ NOVÚ SPRÁVU.Ste však neoprávnený používateľ.Ak ste sa už predtým zaregistrovali, potom „prihlasovacie meno“ (prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky). Ak ste tu prvýkrát, zaregistrujte sa.