loader

Hlavná

Späť

Inguinálna kýla u žien: fotografie, príznaky a liečba, chirurgický zákrok

Podľa dostupných štatistík je možné tvrdiť, že inguinálna hernia je získaná patológia, hoci u malého percenta pacientov je choroba dedená..

V tomto prípade hovoríme o genetickej predispozícii, ktorá sa pri chorobe realizuje iba za prítomnosti provokujúcich faktorov. Výstupok sa môže vyskytnúť súčasne na jednej alebo oboch stranách.

 • U žien sa obvykle po 40 rokoch zistí slabá prietrž..

Čo to je?

Inguinálna hernia je výstup z brušných orgánov cez trieslovinový kanál. S vývojom patológie sa v dolnej časti brušnej dutiny vytvára štrbina. Zároveň do nej prechádza maternicový väz (okrúhly), ktorý nemá žiadne odchýlky od normy.

U žien s diagnózou „ingínovej prietrže“ (pozri fotografiu) sa pozoruje slučka tenkého alebo hrubého čreva cez trieslovinový kanál. Tiež z diery môže ísť von (mimo brušnej dutiny, a nie cez kožu), také orgány genitourinárneho systému:

 • bud;
 • upchávka;
 • močovod;
 • vajcovody;
 • vaječníkov;
 • močového mechúra;
 • v zriedkavých prípadoch slezina.

Rýchla navigácia na stránke

Druhy kýly v ingvinálnej oblasti

Moderná medicína klasifikuje výčnelky v slabinách takto:

1. Šikmá prietržová prietrž u žien. Patológia môže byť dedičná alebo získaná. Po vzhľade výstupok opúšťa vonkajšiu trieslovinu fossa cez vnútorný krúžok.

2. Kombinovaná prietrž. Tento druh patrí do kategórie komplexných patológií. Kýla tohto typu pozostáva z niekoľkých vriec, ktoré spolu nekomunikujú. Vychádzajú cez rôzne trieslovinové otvory.

3. Posuvná prietrž (trieslovina). Je to vak tvorený v parietálnej oblasti pobrušnice, do ktorého môžu vniknúť rôzne orgány: stena močového mechúra, vaječníky, vajcovody, maternica, slepé črevo atď. Tento výstupok pokrýva pošmykávací orgán..

4. Priama prietrž. Vypuknutie je získaná patológia. Vychádza z vnútornej trieslovej fosílie a nachádza sa bližšie k stredovej čiare.

5. Opakujúca sa prietrž. Tento typ sa zvyčajne vyskytuje u pacientov, ktorí podstúpili operáciu prietrže s technickými chybami.

Nesprávne zvolená metóda hernioplastiky (tzv. Operácia odstránenia prietrže) môže tiež viesť k rozvoju patológie..

Príčiny slabinovej prietrže u žien

Inguinálna hernia u žien, ktorej príznaky nám umožňujú takmer nepochybne diagnostikovať typ patológie, sa môže vyvinúť na pozadí nasledujúcich faktorov:

 • obezita (s nadváhou najčastejšie vedie k rozvoju tejto patológie);
 • tehotenstva alebo ťažkého pôrodu;
 • silné kašeľ;
 • zápcha
 • silná fyzická námaha, vzpieranie;
 • anatomické vlastnosti svalového tkaniva brucha;
 • vrodené chyby trieslového kanálika;
 • slabé brucho.

Príznaky, fotografia - ako vyzerá slabá prietrž?

inguinal hernia photo

U žien vyzerá slabinová prietrž ako mäkký výčnelok na dotyk, ktorý je schopný výrazne zväčšiť veľkosť pri akejkoľvek fyzickej námahe..

Predtým, ako sa patológia začne objavovať navonok, môžu sa u pacientov pozorovať nasledujúce príznaky:

 1. Syndróm bolesti, ktorý sa objaví počas menštruačného cyklu (algodismenorea sa vyvinie, keď vaječník alebo vajcovodová trubica vstúpi do herniálneho vaku);
 2. Bolesť rôznej intenzity lokalizovaná v dolnej časti chrbta, dolnej časti brucha, krížovej kosti, slabine;
 3. Nadúvanie alebo zápcha;
 4. Bolestivý syndróm, ktorý sa vyvíja, keď sa slepé črevo dostane do herniálneho vaku (pacienti majú nepohodlie v čreve);
 5. Rýchle močenie, kŕče a bolesti v močovej trubici a nad lonom;
 6. Nevoľnosť a závraty;
 7. Horúčka atď..

Keď sa v oblasti triesloviny objaví výčnelok, žena (v počiatočnom štádiu choroby) ju môže nezávisle zatlačiť do brušnej dutiny. Zároveň sa bude cítiť dunivý a nezvyčajný zvuk.

Výstupok môže zmiznúť sám, keď je pacient vo vodorovnej polohe. To sa objaví, keď sa žena vráti do zvislej polohy, a pri každom fyzickom vplyve, ktorý mala na pobrušnicu: kýchanie, kašeľ, napätie.

Inguinálna hernia môže mať rôzne veľkosti, od ktorých závisí intenzita syndrómu bolesti a nepohodlie pociťované pri chôdzi.

Ak pacient nebude venovať pozornosť vyčnievaniu v oblasti slabín, môže sa veľmi rýchlo zväčšiť a stať sa dôvodom porušenia predpisov..

Diagnóza a vyšetrenie

Na predpísanie správnej liečby pre pacientov, ktorí majú výčnelok v oblasti slabín, špecialisti na úzkom poli vykonajú komplexné vyšetrenie vrátane laboratórnych a hardvérových metód..

Pri menovaní lekár (urológ alebo chirurg) starostlivo vyšetrí ženu, dôkladne prehmatá vyčnievajúcu oblasť (aby určil veľkosť a tvar) a pokúsi sa narovnať prietrž. Paralelne zhromažďuje anamnézu, ktorá pomáha identifikovať faktory, ktoré prispeli k rozvoju slabinovej prietrže.

Aby sa dala presná diagnóza, pacientovi s podozrením na trieslovinu prietrže sa predpísajú ďalšie vyšetrenia:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny, vrátane herniálneho výčnelku;
 • Herniografia je metóda röntgenového zobrazovania, ktorá pomáha vyhodnotiť priebeh herniálneho kanála a zistiť, ktoré orgány sa do neho dostali;
 • Irrigoskopia - röntgenová metóda používajúca kontrast na určenie polohy čreva (nenarazila na prietrž).

Liečba prietržnej hernie, operácia

Inguinálne kýly, ktoré sa vyskytujú u žien určitej vekovej kategórie, nie sú prístupné lekárskej ani fyzioterapeutickej liečbe. Jediným spôsobom, ako sa zbaviť patológie, je operácia prietrže.

operácie

Na ruských lekárskych klinikách, ktoré sa špecializujú na liečbu kýly, sa dnes používajú nasledujúce chirurgické metódy hernioplastiky:

 1. Napätie (počas operácie lekár používa tkanivo pacienta, takže druhé meno je autogernioplastika);
 2. Bez napätia (pri chirurgii sa používa protéza z oka).

Odstránenie triesloviny prietrže u žien sa najčastejšie vykonáva pomocou syntetického implantátu. Počas operácie chirurg posilňuje prietržovú bránu zvnútra pomocou špeciálnej sieťoviny vyrobenej z polypropylénu.

Následne bude pôsobiť ako kostra, ktorá zabráni opúšťaniu brušnej steny vnútorných orgánov..

Sieťová hernioplastika sa v súčasnosti považuje za hlavnú metódu chirurgickej liečby slabinových hernií, ktorá vedie k autogernioplastike..

hernie chirurgia fotografie

Chirurgická liečba slabinovej prietrže sa dnes uskutočňuje ako pomocou brušnej intervencie, tak šetrnejšou metódou, napríklad laparoskopiou..

obväz

V niektorých prípadoch lekári skúšajú nechirurgické metódy na liečbu slabinovej prietrže a predpisujú obväz pre pacientov. Takáto technika je indikovaná pre pacientov, ktorí nemajú indikácie pre núdzový chirurgický zákrok, ako aj pre pacientov s nasledujúcimi patologickými stavmi, pri ktorých môže operácia predstavovať vysoké riziko:

 • choroby srdca a ciev;
 • mladý alebo starý vek (po 60 rokoch);
 • choroby pľúc
 • predčasný výskyt slabinovej prietrže atď..

Pravidelné nosenie bandáže zabráni zväčšeniu výčnelku a minimalizuje riziko zovretia.

Rehabilitácia po chirurgickej liečbe slabínovej prietrže

Pri správnom chirurgickom zákroku sa pacienti podrobujú rehabilitácii bez komplikácií. Nepotrebujú sledovanie pacienta, takže doslova pár hodín po operácii vykonanej v lokálnej anestézii môžu ísť domov.

Ak chirurg zahŕňal komplexnejšiu techniku ​​vyžadujúcu celkovú anestéziu, pacient bude musieť stráviť noc v nemocnici pod dohľadom zdravotníckeho personálu. Ak sa po anestézii alebo po operácii nevyskytnú komplikácie, bude sa môcť vrátiť nasledujúci deň.

Po operácii je potrebné dodržiavať pokyny ošetrujúceho lekára, v tomto prípade sa ženy môžu vrátiť do svojho normálneho rytmu života už za mesiac.

 • Dodržiavanie odporúčaní zabráni opätovnému výskytu choroby, najmä so zaťaženou dedičnosťou.

Prognóza liečby

Pri chirurgickej liečbe slabínovej prietrže lekári zvyčajne dávajú svojim pacientom pozitívne predpovede. V ojedinelých prípadoch sa u nich objaví relaps alebo dôjde ku komplikácii vo forme porušenia alebo zápalu doplnku.

Po návrate do svojho normálneho životného rytmu by ženy mali byť viac pozorné na svoje zdravie. Silné fyzické zaťaženie brušnej dutiny je pre nich prísne kontraindikované - zápcha, vzpieranie, kašeľ v dôsledku fajčenia atď...

Mnoho žien po chirurgickej liečbe slabínovej hernie úspešne prežilo viac ako jedno tehotenstvo, pretože sa riadili všetkými pokynmi odborníkov..

 • V tomto prípade sa odporúča nosiť obväz od skorého dátumu - od približne 11 do 12 týždňov.

Alternatívne recepty na liečbu slabinovej prietrže

Pacienti, ktorí majú v úmysle vyskúšať nekonvenčné terapeutické metódy, by mali pochopiť - to nemá zmysel pre takúto patológiu, ako je inguinálna hernia žien - liečba bez ľudových prostriedkov neprinesie požadovaný výsledok..

Použitie rôznych ľudových receptov (tinktúry z ďateliny, kvetov chrípky, listov egreša, atď.) Vám umožní na chvíľu oddialiť chirurgický zákrok. Niekedy to môže viesť k vzniku komplikovaných foriem choroby..

komplikácie

Inguinálna kýla je nebezpečná patológia, ktorá môže spôsobiť vážne komplikácie. Ak pacient nedostane včasnú chirurgickú liečbu, je možné vyvinúť uškrtenie prietrže - tento stav sa náhle vyvíja.

Pacient spočiatku pociťuje syndróm akútnej bolesti v oblasti slabín. Pri pokuse vyrovnať výstupok späť do brušnej dutiny bude žena cítiť pod prstami hustú a napätú prietrž, ktorá nezmení svoju polohu.

Objavujú sa veľmi rýchlo príznaky, ktoré vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok:

 • časté zvracanie
 • pretrvávajúca nevoľnosť;
 • preťaženie plynu, zápcha;
 • počas pohybu čriev obsahuje stolica prímes krvi;
 • horúčka.

Ak žena okamžite vyhľadá lekársku pomoc, vykoná sa chirurgický zákrok. Vo všeobecnosti je prognóza priaznivá (s včasnou manipuláciou!).

Profylaxia herniovej hernie

Pravidelnými preventívnymi opatreniami je možné predísť objaveniu sa slabinovej prietrže:

 • odmietnutie silnej fyzickej námahy (neodporúča sa silne švihnúť tlačou);
 • konštantná kontrola hmotnosti;
 • jesť zdravé jedlo;
 • normalizácia pohybov čriev (boj proti zápche);
 • udržiavanie zdravého životného štýlu atď..

Aby sa predišlo veľkým problémom a urgentnému chirurgickému zákroku, mala by byť každá žena pozorná na svoje zdravie. Pravidelné preventívne vyšetrenia pomôžu identifikovať výčnelok v počiatočnom štádiu a eliminovať ho pomocou šetrnej chirurgickej techniky.

Čo mám robiť? Mám pupočníkovú herniu 25 mm, musím naliehavo pracovať? Ďakujem..

Ahoj! Máte úplnú pravdu - musíte operovať a, samozrejme, nie je zatiaľ žiadna naliehavosť plánovaným spôsobom, ale to znamená iba to, že nemôžete zavolať sanitku. Mali by ste navštíviť svojho lekára v blízkej budúcnosti a dostať odporúčanie na hospitalizáciu alebo rýchlo, za pár dní, aby ste to všetko urobili za poplatok..
Bohužiaľ, pupočné kýly sú náchylné na porušovanie, môžu byť aj viackomorové. Ak prietrž dosiahne veľkú veľkosť, potom je narušená funkcia črevných slučiek: objaví sa klinika - zápcha, bolesť prietrže, nevoľnosť a zvracanie.
Máte malú poruchu (25 mm), takže plast prebehne rýchlo a bez problémov.
Ak však nesúťažíte plánovaným spôsobom, prietrž bude len rásť. A potom sa uzatvorenie herniovej chyby uskutoční už nie obvyklým stehom, napríklad šnúrkou, ale bude vyžadovať extrakciu aloštepu, napríklad svalovej klapky. Okrem toho porušenie prietrže je komplikácia, ktorá pri absencii lekárskej starostlivosti môže byť veľmi nebezpečná: ak dôjde k nekróze črevnej slučky a jej následnému zasunutiu späť do brušnej dutiny, spôsobí to peritonitídu a obštrukciu čreva. Preto sa musíte čo najskôr zbaviť pupočnej kýly, „za chladu“.

Dobrý deň! Chcel som sa ťa spýtať. Moja matka (81 rokov) mala bilaterálnu herniu, chceli podstúpiť operáciu, ale pri príprave na operáciu, nanešťastie, objavili rakovinu žalúdka. Operácia bola zrušená. Pravidelne sa vyskytuje bolesť a objavuje sa prietrž. Čo musíme urobiť? Je skutočne nemožné pomôcť s čímkoľvek?

V tomto prípade je potrebné jasne rozlišovať medzi tým, čo je najväčšie nebezpečenstvo a najväčšie poškodenie: od bilaterálnej kýly prietrže alebo od rakoviny žalúdka. Najväčšie nebezpečenstvo pre život samozrejme predstavuje prítomnosť rakovinového nádoru, ktorý sa musí liečiť ako prvý.
V tomto prípade je operácia žalúdka možná iba vtedy, ak je telo pacienta, napriek jeho starému veku, neporušené (neexistuje výrazná arteriálna hypertenzia, cukrovka a iná patológia). Potom môžete vykonať operáciu, najmä ak je rakovina zanedbateľná, nemá metastázy a nevyskytujú sa žiadne vytrhnuté klinické a laboratórne poruchy z krvi a imunity..
V prípade, že sa zistí žalúdok s rozsiahlymi metastázami, potom sa musí liečba slabinovej kýly v skutočnosti zrušiť, až kým sa stav nestabilizuje. Vo vašom prípade vám odporúčame nosiť špeciálny obväz, ktorý zabráni porušeniu prietrže v herniálnom krúžku. Musíte tiež monitorovať stolicu a pravidelne používať preháňadlo, aby ste sa vyhli namáhaniu. To je namáhavé, že najčastejšie vedie k prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a kašľu. S najväčšou pravdepodobnosťou hovoríme o vzhľade bilaterálnej priamej prietrže, ktorá sa najčastejšie vyskytuje u žien.
V prípade, že by bolo možné vyrovnať sa s týmito javmi, potom si nemôžete robiť starosti s tak hroznou komplikáciou kýly, ako je jej porušenie. Najprv sa musíte vysporiadať s liečbou rakoviny žalúdka.

Povedz mi, že mám kýlovú prietrž 12 mm. Mám 47 rokov a robím fitness. Aké cvičenia by sa mali vylúčiť a je potrebná operácia? Kýla sa neobťažuje, s výnimkou nadúvania.

Ahoj. Bohužiaľ ste nešpecifikovali, v akom veku ste dostali diagnózu pri slabinovej prietrži a či je priama, šikmá alebo posuvná. Je tiež dôležité, či sa zvyšuje alebo nie. Ale aj bez vysvetlenia vám môžeme odporučiť nasledujúce:

1. Nadúvanie nie je symptóm, ktorý sa týka kýly. Nafukovanie alebo nadúvanie je s najväčšou pravdepodobnosťou výsledkom zhoršeného trávenia, pravdepodobne chronickej pankreatitídy alebo nedostatku enzýmov, a preto je vhodné darovať krv pankreatickým enzýmom, vykonávať všeobecnú analýzu výkalov a ultrazvuk pankreasu;

2. Potrebujem operáciu? Indikácie chirurgického zákroku sú dve diametrálne opačné situácie. Prvým je stav, pri ktorom je prietrž zovretá a existuje riziko nekrózy črevných slučiek, unikanie nekrotických slučiek cez herniálny kruh späť do brušnej dutiny s rizikom peritonitídy. Toto je naliehavý náznak. Druhou situáciou, ktorú môžete ponúknuť chirurgom, je vaša túžba, a to je ideálna možnosť, pretože v tomto prípade sa kýlová oprava vykonáva „studená“, to znamená, že bez zhonu a bez rizika infekčných toxických komplikácií a bez rizika resekcie črevnej slučky..

3. Ak ste v kondícii, musíte vylúčiť všetky cvičenia, pri ktorých je napätie brušných svalov. Ideálnou možnosťou je však vaše nezávislé rozhodnutie o plánovanom odstránení kýly a potom môžete vykonať akékoľvek cvičenia. Nezabudnite, že váš vek sa zvyšuje a čím bližšie k starnutiu, tým menší je svalový tonus, menšia elasticita spojivového tkaniva, zvýšené ochabnutie hernálneho portálu a vo vyššom veku môžete mať úplne odlišné príznaky, napríklad poruchy močenia..

Ďakujem veľmi pekne za podrobnú odpoveď.

Ďalšia objasňujúca otázka o spojivovom tkanive. Po pôrode som mal prolaps maternice. A profesor, ktorý na mne pôsobil, povedal, že mám slabé spojivové tkanivo. Mohlo by to ovplyvniť tvorbu kýly, opakovane sa tvorí kýla a čo by sa malo urobiť pre profylaxiu, aby kýly neboli narušené. Je zrejmé, že som nemal na sebe ťažké oblečenie. Je možné túto štruktúru nejakým spôsobom posilniť?

Jedným z hlavných princípov liečby opomenutia maternice a slabosti spojivového tkaniva sú relácie fyzioterapie, ktoré sú špecificky zamerané na posilnenie panvy a jej svalov, ako aj na brušnú tlač. Tu hovoríme o špeciálnych metódach gymnastiky podľa Kegela, podľa Yunusova. Okrem toho by sa lekár mal pravidelne zúčastňovať gynekologických masáží, podľa indícií sa substitučná terapia estrogénmi vykonáva pomocou liekov, ktoré posilňujú väzivový aparát maternice. Ukazuje sa lokálne ošetrenie, ako aj zmeny pracovných podmienok, ak má žena ťažkú ​​fyzickú prácu.

Pokiaľ ide o predpoklad slabosti spojivového tkaniva, je potrebné túto skutočnosť potvrdiť, a nielen profesorovu poznámku. Existujú nejaké vrodené choroby, pri ktorých skutočne spojivové tkanivo nie je dostatočne husté. Príkladom je Marfanov syndróm alebo Ehlers-danlosov syndróm. Toto je, samozrejme, zriedkavé, ale s výraznou dysfunkciou spojivového tkaniva, genetickou konzultáciou so všetkými potrebnými testami alebo konzultáciou s reumatológom..

Žovinná hernia u žien

Komplexná štruktúra a fyziologická slabosť svalov inguinálneho priestoru spôsobili, že toto miesto bolo zraniteľné vydutými kýlami. Najčastejšie sa vyskytujú v ingvinálnej zóne. Častejšie ako táto patológia postihuje mužov, stáva sa však, že pri ženách vyčnieva prietrž.

Inguinálnu zónu predstavujú vrstvené spojivové tkanivové membrány (fascia) a medzi nimi prechádza inguinálny kanál. V tomto kanáli majú zástupkyne nervových zväzkov, artérií a okrúhlych väzov maternice. Ďalej má kanál vonkajší a vnútorný otvor, t.j. vstup a výstup.

Pod vplyvom mnohých faktorov sa môže odpor vrstiev ingvinálnej oblasti znížiť a pod tlakom vnútorných orgánov idú von cez slabé miesta. Vytvára sa tak prietrž.

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia u žien je únikom vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál smerom von. Prenikanie nastáva cez prirodzené otvory ingvinálneho kanála. Akýkoľvek orgán, ktorý sa nachádza v peritoneálnej dutine, môže byť v herniálnom vaku. Kýla je častejšie predstavovaná tenkým črevom alebo omentom. Ovary, maternica a jej trubice, hrubé črevo a slezina sa nachádzajú v herniálnom vaku trochu menej často. Stáva sa, že žalúdok a žlčník tvoria prietrž.

Tvorba prietrže je pre ľudské telo neprirodzeným procesom, a preto ho lekári považujú za patologický. Pod vplyvom mnohých faktorov sa vytvárajú predpoklady na to, že v budúcnosti dôjde k výčnelku a výrobné faktory tento proces prejavia. Patológia sa vytvára pod vplyvom dvoch skupín faktorov.

Skupina predispozičných faktorov

Slabý svalový aparát, ktorý je spôsobený vrodenými vlastnosťami ľudského tela.

Skupina výrobných faktorov:

Zvýšenie tlaku vo vnútri brušnej dutiny:

Ťažký kašeľ, ktorý trvá dlho. Vždy podobný kašeľový reflex je vyvolaný akoukoľvek chorobou.

V detstve môže časté kričanie a plač viesť k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Ťažkosti s odtokom moču. Tento dôvod je spôsobený nádormi, ktoré spôsobujú zúženie močového kanála..

Ťažká fyzická práca.

Zložitá pracovná činnosť. Osobitne nebezpečné sú v tomto ohľade druhé a všetky nasledujúce tehotenstva.

Slabé svaly prednej steny pobrušnice:

Choroby, ktoré prispievajú k oslabeniu svalovej hmoty a prispievajú k úbytku hmotnosti.

Nedostatok fyzickej aktivity, oddanosť sedavému životnému štýlu.

Zvýšená telesná hmotnosť.

Všetko po prvom narodení.

Chirurgické zákroky v brušnej stene.

Poranenie brucha.

Existujú dve vekové obdobia, počas ktorých sa zvyšuje riziko tvorby prietrže. Prvým stupňom je vek od jedného do dvoch rokov a druhým stupňom je vek nad 40 rokov. Vedci sa domnievajú, že ak prietrž vyčnieva z kýly v detstve, je to kvôli anatomickej slabosti alebo defektu väzivového aparátu. Keď sa v starobe vytvorí herniový vak, je príčinou jeden alebo viac produkčných faktorov.

Kýla u mužov sa objavuje častejšie v dôsledku rozdielu medzi mužskou a ženskou štruktúrou ich trieslového kanála. Faktom je, že počas vnútromaternicového vývoja mužského plodu ich semenníky zostupujú do šourku z brušnej dutiny. V procese tohto opomenutia sa vytvorí prietržová cesta. U samíc embryí zostávajú semenníky v panvovej dutine v dôsledku toho, že sa nevytvorí cesta na prienik obsahu peritonea do vonkajšej strany..

Príznaky hernie u žien

Ženy nie sú vždy schopné samy o sebe zistiť inguinálnu prietrž, pretože jej príznaky sa často vymažú. Je to kvôli malej veľkosti výčnelku. Keď sa bolesť počas nasledujúceho menštruačného cyklu zintenzívni, znamená to, že pohlavné orgány sa dostali do herniálneho vaku.

Medzi hlavné príznaky vzniknutej prietrže:

Vzhľad výčnelku v oblasti slabín, ktorý má tvar podobný nádoru.

Výskyt bolesti v podbrušku. Niekedy je bolesť daná bedrovej oblasti a sakrálnej oblasti.

Bolesť zosilňuje pri kýchaní a kašľaní, ako aj pri fyzickej námahe.

Ženy zažívajú príznaky charakteristické pre zhoršené trávenie - plynatosť, hnačku alebo zápchu.

Príznaky prietrže u žien v závislosti od typu:

Typy slabinovej prietrže u žien

Kýly sa zvyčajne klasifikujú podľa dvoch znakov - podľa ich umiestnenia a stupňa eliminácie.

Takže v závislosti od umiestnenia výčnelku existujú:

Kýla je rovná, keď k výstupu z vaku došlo pozdĺž vnútornej trieslovej dutiny.

Kýla je šikmá, keď k výstupu z vaku so všetkým obsahom došlo pozdĺž vonkajšej trieslovej dutiny. Toto je najbežnejší typ výčnelku..

Hernia je subvesikálna zvonka, keď k výstupu z vaku došlo pozdĺž suprasubickej fosílie.

V závislosti od stupňa eliminácie výsledného výčnelku emitujte:

Kýly, ktoré sa dajú ľahko fixovať nezávisle, napríklad pri vodorovnej polohe. Na ich zníženie je niekedy potrebná malá pomoc. Tieto výčnelky sa nazývajú nastaviteľné..

Kýly, ktoré sa dajú vložiť späť, nie sú možné. Stále zostávajú vyduté, bez ohľadu na polohu ľudského tela. Toto je nezvratná prietrž. Skutočnosť, že sa nemôžu vložiť dovnútra, sa najčastejšie vysvetľuje tvorbou adhézií. Okrem toho práve tento typ prietrže spôsobuje zlyhanie trávenia, zvracanie a neschopnosť plne vykonávať pracovné povinnosti..

Komplikácie slabín prietrží u žien

Vytvorená trieslovinová prietrž prirodzene dáva žene určité nepohodlie a tiež predstavuje kozmetický defekt. Nejde však o najzávažnejšie komplikácie, ktoré môže výčnelok vyvolať..

Zápalové procesy. K rozvoju zápalu vo vnútri hernálneho vaku dochádza zriedka, ale môže to výrazne ovplyvniť zdravie ženy. V rámci kýly sa môže vyvinúť apendicitída, môže sa vyvinúť zápal pohlavných orgánov a kolitída. V závislosti od závažnosti zápalového procesu sa telesná teplota zvýši, celkové zdravie bude narušené. Avšak aj malý zápal môže vyvolať tvorbu adhézií, ktoré zase vedú k tomu, že prietrž sa stane nenapraviteľnou. Okrem toho môže byť potrebný akútny chirurgický zákrok, ak sa vyvinie akútny zápal. Jeho príznaky: výrazné zvýšenie telesnej teploty, výskyt zvracania a nevoľnosť, silná bolesť.

Fekálne blokovanie. Keď časť hrubého čreva vstúpi do herniálneho vaku, môže to spôsobiť upchatie čreva. Tento proces sa vyvíja postupne s hromadením výkalov v zábehovej oblasti. Výsledkom je, že žena trpí poruchou trávenia. Ak táto patológia zostane bez liečby, môže to viesť k smrti čreva. K tomu dochádza pri nedostatočnom prísunu krvi. Najčastejšie sa tento proces týka starších ľudí s nadváhou. Pokiaľ ide o liečbu, v súčasnosti môžu masáže alebo užívanie preháňadiel zmierňovať stav pacienta. Na úplné odstránenie stagnujúceho procesu je však potrebný chirurgický zákrok.

Poranenie prietrže. Toto je jedna z najnebezpečnejších komplikácií, pretože sa vyskytuje nečakane a ostro pre pacienta. Celý obsah herniálneho vaku je stlačený v oblasti vylučovacieho otvoru. Dochádza k prudkému narušeniu krvného obehu a stlačeniu nervových vlákien. Podľa štatistík je týmto procesom postihnutých až 15% pacientov..

Nasledujúce príznaky označujú porušenie:

Neschopnosť nastaviť výstupok, ktorý bol dovtedy voľne nastavený.

Výskyt silnej bolesti v slabinách. Bolesť sa šíri po celej brušnej dutine..

Samotná taška sa napne, cíti napätie.

Pacientka má zvracanie a nevoľnosť.

V niektorých prípadoch dochádza k nárastu telesnej teploty.

Diagnóza slabiny prietrže u žien

Podľa charakteristických ťažkostí pacienta môže lekár už mať podozrenie na herniálny výčnelok.

Skúška sa obmedzuje na nasledujúce manipulácie:

Pohmat. Táto metóda sa nazýva tápanie..

Pocit sa uplatňuje v nasledujúcich situáciách:

Lekár určuje typ prietrže - nastaviteľný alebo nenastaviteľný.

Známka kašľa. Aby sa to potvrdilo, pacient je požiadaný, aby kašľal a vyhodnotil vibrácie, ktoré sa vyskytujú v tomto okamihu. Prechádza na herniálny vak.

Znak natiahnutej šnúry. Ak je ženský výbežok sprevádzaný adhéznym procesom, núti ju to držať sa v určitej polohe, čo umožňuje zmierniť bolestivé pocity. Títo pacienti sa pri sedení alebo státí mierne nakláňajú dopredu..

ultrazvuk Ultrazvukové zariadenie odhalí obsah herniálneho vaku. Toto sú dôležité informácie, ktoré musíte získať pred vykonaním operácie.

Bimanual diagnóza. Táto metóda sa vykonáva prostredníctvom vagíny a čriev. Táto diagnostická metóda je povinná, keď sú vaječníky ženy alebo iné pohlavné orgány v herniálnom vaku.

Liečba slabiny prietrže u žien

Ak sa u ženy zistí inguinálna hernia, jediným účinným spôsobom, ako sa ju zbaviť, je jej chirurgické odstránenie. Nájdete tu mnoho ďalších odporúčaní, ktoré vám údajne umožňujú zbaviť sa výčnelkov, napríklad vykonávanie cvičení, používanie fyzioterapeutických techník, nosenie obväzov, nanášanie obkladov atď. Všetky však nedokážu pacienta ochrániť pred patológiou..

Okrem toho sa stratí čas, ktorý sa strávi na neúčinných metódach liečby. Nezabudnite, že v každom okamihu sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré ohrozujú nielen zdravie, ale aj život. To isté platí pre ženy všetkých vekových skupín vrátane malých detí. Dôležitým rozdielom medzi trieslovou prietržou a pupočnou prietržou je to, že nie je schopná sa sama odstrániť.

Cieľom chirurgov v procese uskutočňovania chirurgického zákroku je odstránenie výčnelkov a zabránenie následnému relapsu choroby. V priebehu storočí vykonávaného odstraňovania prietrže sa tieto techniky transformovali viackrát. Moderná medicína ponúka možnosť zbaviť sa výčnelkov niekoľkými spôsobmi. O vhodnosti použitia jedného alebo druhého typu odstránenia prietrže rozhodne ošetrujúci lekár..

Gernioplastika nie je tesná

Metóda chirurgického zákroku spočíva v zosilnení stien kanálu. Na tento účel sa používajú syntetické materiály. Najbežnejšou technikou hernioplastiky bez napätia je Lichtenštajnská chirurgia. Protéza vyrobená vo forme pletiva sa prišíva na širokú dosku šľachy - aponeurózu. V tomto prípade svalové tkanivo netrpí a nevytvára sa napätie. Výsledkom je minimalizovanie rizika opakovaného výčnelku. Moderný materiál používaný na výrobu pletiva nespôsobuje alergie, nerozpúšťa sa v ľudskom tele a neprispieva k šíreniu infekcie. Hľadanie ešte lepšieho materiálu na protetiku sa však nezastavilo.

Chirurgovia sú pozastavení laparoskopickou technikou, ako aj otvoreným prístupom. Laparoskopia môže minimalizovať kozmetické defekty po operácii, pretože je to menej traumatická technika. Väčšina chirurgov však uprednostňuje otvorenú operáciu. Skúsení lekári považujú túto metódu za najbezpečnejšiu a najúčinnejšiu. Okrem toho si laparoskopia vyžaduje zavedenie všeobecnej anestézie bez zlyhania.

Gernioplastické napätie

Jedná sa o časom overený, lacný a najjednoduchší spôsob zavedenia chirurgického zákroku. Prichádza k faktu, že tkanivá sú stiahnuté a zošité v oblasti výstupu kýly. Moderní chirurgovia ju však používajú zriedkavo, pretože je plná častých recidív a prispieva k tvorbe jazvy..

Extraabdominálna endovidoskopická hernioplastika

Tento typ chirurgického zákroku je akýmsi spôsobom bez napätia. Jeho hlavným charakteristickým znakom je inštalácia protézy cez pobrušnicu, to znamená, že prístup k manipuláciám sa vykonáva mimo pobrušnice. Protéza je v tomto prípade umiestnená priamo pod kožou. Táto metóda sa v budúcnosti vyhýba tvorbe adhézií, je však dosť ťažké ju uskutočniť..

Vzhľadom na to, že anatomické vlastnosti štruktúry ženského tela nevyžadujú veľa času a úsilia v súvislosti s liečbou trieslovej kýly, je počet neúspešných operácií minimálny..

Pooperačné zotavenie

Po zákroku zostane žena po určitú dobu zdravotne postihnutá. Ak by sa uskutočnil otvoreným spôsobom, potom sa mierne zvýši v porovnaní s laparoskopickými technikami. Vykonávajú sa prakticky v ambulantnom prostredí. Akákoľvek moderná prevádzka je však netraumatickým a bezpečným postupom..

Ak má žena zvýšenú prahovú citlivosť na bolesť, môže jej predpísať anestetikum. Každá žena má navyše individuálne odporúčania týkajúce sa odchodu do práce a začatia fyzickej aktivity.

Je neprijateľné ignorovať proces obnovy, pretože to môže spôsobiť recidívu choroby. Na žiadosť pacienta sa mu môže odporučiť obväz, hoci doba zotavenia po hernioplastike si to nevyhnutne nevyžaduje..

Komplikácie po operácii

Pri chirurgických zákrokoch sú možné komplikácie a hernioplastika nie je výnimkou. Najčastejšie sa vyskytujú infekcie rán, zníženie črevnej motility až do úplnej inhibície a rozvoj problémov pri práci srdca a pľúc. To platí najmä pre pacientov trpiacich chronickými chorobami. Komplikácie spôsobené herniovým výčnelkom sú však oveľa bežnejšie, napríklad po jeho porušení črevá často umrú. Preto je dôležité nájsť skutočne profesionálneho chirurga a okamžite vyhľadať lekársku pomoc..

Operácia niekedy problém nevyrieši navždy. K recidíve prietrže dochádza aj po jej včasnom odstránení vysoko kvalifikovaným profesionálnym chirurgom.

Príčina opakovaného výčnelku môže slúžiť:

Infekcie po zákroku.

Ťažká fyzická práca.

Anatomické rysy spojené so slabým tkanivom inguinálnej zóny.

Chronické ochorenia čriev a dýchacích ciest.

Je pomerne ťažké eliminovať relapsujúci výčnelok, takže lekári sa snažia použiť metódu, ktorá sa pri prvej operácii nepoužila..

Profylaxia herniovej hernie

Budovanie stravy, ktorá zabráni priberaniu na váhe.

Vyhnite sa poraneniam v tvári.

Udržiavanie svalov v tóne v dôsledku fyzickej aktivity.

S dedičnou predispozíciou na herniálny výstupok sa oplatí vyhnúť zvýšenej fyzickej námahe.

Ak sa u vás vyskytnú príznaky, ktoré spôsobujú podozrenie na výčnelok, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Udržiavanie zdravého životného štýlu, odmietanie pseudovedeckých metód liečby a prevencie patológie.

Často kladené otázky o vašom lekárovi

Existujú bolesti slabín? Aká je ich povaha a distribúcia?

Aké vlastnosti prietrže si môže pacient všimnúť?

Čas výskytu prvých príznakov choroby?

Vie sa niečo o vydúvaní počas detstva?

Vyskytli sa nejaké predsudky? Aký je ich výsledok?

Funkcie odbornej činnosti?

Boli už vykonané operácie zamerané na odstránenie prietrže??

Aké sú fyzické aktivity žien? Chodí na šport?

Aké choroby a chirurgické výkony boli vykonané predtým??

Funkcie tehotenstva a pôrodu?

Aké sú vaše zdravotné ťažkosti??

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Inguinálna kýla - dôvody a prečo je nebezpečná

Ahoj milí čitatelia! Inguinálna kýla je najbežnejším variantom brušnej prietrže. Vyčnievanie brušnej dutiny v inguinálnej zóne je u mužov častejšie narušené, zvyčajne také abnormálne modifikácie majú dĺžku asi 5 centimetrov. Zvyčajne to často vyrušuje mužov z dôvodu anatómie štruktúry tela. Dnes zvážime hlavné príčiny a metódy liečby slabinovej prietrže pomocou liekov a ľudových liekov.

Predtým bol predstavený popis pupočnej kýly u dospelých a novorodencov, prezentované fotografie. Viac sa o tom môžete dozvedieť v tomto článku..

príčiny

Vrodené a získané trieslové kýly sú dobre známe. Vrodené stavy sú spôsobené anatomickými vlastnosťami prenášanými pozdĺž genetickej línie, získané choroby sa formujú v procese života a sú spôsobené výskytom niektorých dôvodov. Hlavné dôvody sú:

 1. dedičnosť;
 2. Úpravy súvisiace s vekom, s vekom sa znižuje svalový tonus;
 3. Sexuálne charakteristiky (častejšie sú ochorením postihnutí muži);
 4. Štruktúra tela;
 5. Telesná hmotnosť (často sa tvorí prietrž s rýchlym úbytkom hmotnosti);
 6. Aktívna práca u žien;
 7. Paralýza brušných svalov;
 8. Tvrdá práca;
 9. Zápcha, pokusy o močenie;
 10. Bolesť proti kašľu.

Inguinálna kýla u detí

Podľa štatistík sa u päť percent novorodencov s úplným pôrodom a 3% predčasne narodených detí vyvinie slabinová prietrž. U chlapcov sa takéto ochorenie podľa štatistík objavuje 10-krát častejšie ako u dievčat. Hlavným dôvodom tohto skorého nástupu choroby je pohyb semenníkov do mieška. Bežné príčiny sú:

 • resekovateľný chirurgický zákrok na miešku;
 • zranenia
 • zdvíhať závažia;
 • kašeľ, zvracanie, namáhavé pokusy.

Inguinálna kýla - príznaky

Príznaky závisia od veľkosti a od toho, ktorý orgán sa v nej nachádza. Prvé označenia sa vyznačujú týmito dôvodmi:

 • Bolesť pri námahe;
 • Poruchy trávenia (vracanie, nevoľnosť);
 • Problémy s močením;
 • Hrudky alebo opuchy v slabinách;
 • U mužov sa miešok zvyšuje, znižuje sa účinnosť.

Príznaky prietrže u mužov sú často zamieňané s listovým a kŕčovým ochorením, u dievčat a žien s cystami.

Medzi ženami

Malý opuch v horizontálnej polohe sa neobjavuje žiadnym spôsobom, dá sa rozlíšiť iba napätím svalov. V počiatočnom štádiu sa patológia neprejavuje a môžu ju zistiť iba ženy, ktoré sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou.

V neskorších štádiách tvorby herniálnych výčnelkov u žien sa pozorujú tieto príznaky:

 • Bolesť v trieslovej zóne;
 • Únava, únava, znížená výkonnosť;
 • Kŕče počas menštruácie;
 • Intenzívne nadúvanie, zápcha;
 • Bolesť pri močení;
 • Pohodlie pri chôdzi.

Ženská hernia u žien sa ťažko toleruje, čo je spojené s anatomickou štruktúrou ženského tela a často sa vyskytuje počas tehotenstva..

U mužov

Nepriaznivým javom u mužov je to, že ľudia sa obracajú na odborníkov už v intenzívnej fáze vývoja choroby, takže by ste mali jasne poznať hlavné príznaky:

 • Kontrakcia a zvýšený tón v oblasti slabín;
 • Chlad a telesná teplota;
 • únava;
 • arytmie;
 • závraty;
 • Bolesť pri močení;
 • Časté močenie.

účinky

Začatá kýla môže spôsobiť veľa nepríjemných situácií, od zápalových procesov až po vytvorenie obmedzenej prietrže. Pri identifikácii vyššie uvedených príznakov by ste sa mali okamžite spojiť s odborníkom, inak nemôžete urobiť bez chirurgického zákroku.

Včasná liečba na klinike vám pomôže vyhnúť sa chorobe:

 • zvýšenie výčnelkov;
 • zápal semenníkov;
 • predchádzanie vytváraniu obmedzenej prietrže, ktorá niekedy vedie k smrti;
 • časté zápchy, poruchy tráviaceho systému.

Nezabudnite na svoje zdravie a pri prvých negatívnych príznakoch sa poraďte s lekárom, ktorý zvolí správnu trajektóriu liečby, a môžete to urobiť bez operácie.

Poranenie slabinovej prietrže

V prípadoch, keď kýla nie je liečená dlhú dobu a neustále rastie, existuje riziko vzniku zranenej prietrže. Toto je vážna komplikácia. Je to nebezpečné, pretože dochádza k prudkej deformácii vnútorných orgánov a prerušeniu dodávky krvi.

Skutočnosť, že došlo k porušeniu, možno zistiť z nasledujúcich znakov:

 • Zrazu sa v oblasti herniovej muchy náhle objaví silná akútna bolesť, ktorá sa šíri do spodnej časti brucha;
 • Na pozadí ataku bolesti sa objaví neskrotné zvracanie, ktoré neprináša úľavu;
 • Častým príznakom môže byť oneskorenie stolice, brucho je opuchnuté kvôli nahromadeniu výfukových plynov;
 • Možné zvýšenie teploty;
 • Zúžená prietrž sa spravidla nedá opraviť, čo sa predtým urobilo bez problémov.

Nie je možné ignorovať taký výčnelok, následky sú hrozné, napríklad odumretie tkaniva, rozvoj peritonitídy. Všeobecný stav sa v tomto prípade rýchlo zhoršuje. Na pozadí rastúcej a netolerovateľnej bolesti je zvracanie ešte intenzívnejšie, zvýšenie teploty, pokles krvného tlaku, strata vedomia je možná v dôsledku bolestivého šoku a všeobecnej intoxikácie..

Inguinálnu prietrž v tomto štádiu je možné vyliečiť iba pomocou urgentnej chirurgie, takže ľudia, najmä starší ľudia, by mali byť na svoje zdravie opatrnejší..

Liečba prietržnej hernie

Je možné zbaviť sa opuchov v oblasti trieslovín iba pomocou chirurgického zákroku pomocou oka, ktorý je nevyhnutný na fixáciu vonkajších tkanív a na zabránenie opätovného vytvorenia triesloviny prietrže. Sieťka, ktorá zaisťuje svaly, je vyrobená z polypropylénu a nie je predmetom ľudského odmietnutia.

Okrem chirurgického zákroku je známych niekoľko alternatívnych možností, ktoré budeme ďalej zvažovať, ale nanešťastie vedú iba k dočasnej úľave.

operácie

V prípadoch, keď sa pacient včas obrátil na špecialistov, sa operácia vykonáva podľa plánu, ak prietrž prietrže prešla do narušeného štádia, operácia sa vykonáva podľa núdzových indikácií. Hlavným účelom operácie je vrátiť orgány na správne miesto.

Existujú dva typy chirurgie pri slabinovej prietrži:

 • zníženie inguinálnej pukliny;
 • likvidácia vrecka.

Dnes je zvláštne miesto obsadené obštrukčnou metódou prietrže kýly. V takýchto prípadoch sa urobí rez 5 centimetrov a potom sa prietržový kýl rekonštruuje do dutiny a trieslového kanálika. Na upevnenie je nainštalovaná sieťovina, takže pooperačná rehabilitácia prebieha bez komplikácií.

Žiadna operácia

Nie vždy je účinné vykonať operáciu, existujú prípady, keď pacient z nejakého dôvodu nemôže vydržať anestéziu a všetky ťažkosti. V týchto prípadoch sa používa obväz, ktorý pomáha pri oprave prietrže a zastavuje jej rast a vývoj. Bandáž sa používa na:

 1. fyzická námaha (šport, tvrdá práca);
 2. výskyt bolesti;
 3. po prevádzke;
 4. počas tehotenstva.

Odborníci zakazujú nosiť obväz s obmedzenou prietržou, jeho použitie by sa vo všeobecnosti malo považovať za metódu preventívnej liečby. Pri liečbe bez chirurgického zákroku sa používajú bylinné medicíny, manuálne metódy a fyzioterapia..

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívne spôsoby liečby pomôžu neutralizovať zápalové procesy a zmierniť bolesť, to však neznamená, že problém sa dá úplne vyriešiť. V každom prípade skôr alebo neskôr budete musieť vyhľadať liečbu u lekára. Často sa používajú tieto recepty tradičnej medicíny:

 1. Je potrebné zozbierať trávu - prietrž, umývať a naparovať 10 minút, výsledná zmes sa nanáša na boľavé miesto, táto metóda sa odporúča vykonávať raz denne, kompresia sa umiestni na miesto a ponechá sa 40 minút, takáto terapia sa môže vykonávať 35 dní;
 2. Aby sa zabránilo rozvoju prietrže, môžu sa použiť tri listy kapusty, ktoré musia byť rozdrvené (mlynček na mäso), výsledná zmes sa cez noc nanáša na postihnutú oblasť;
 3. Pri obkladoch z dubovej kôry musíte vziať rozdrvenú sušenú kôru, naliať vriacu vodu, prevariť na oheň 10 minút, trvať na tom, ochladiť, navlhčiť gázu a aplikovať na postihnuté miesto, zabaliť handričkou a nosiť 3 hodiny;
 4. Zložte list aloe, odlupujte, posypte sódou a pripevnite ho na boľavé miesto, predtým ošetrené alkoholovým roztokom;
 5. Vezmite 500 gramov roztaveného bravčového tuku zmiešaného so 100 ml octovej esencie a pridajte surové kuracie vajce, trvajte na tom, aby výsledný roztok bol 5 dní, potom roztopte zmes, pridajte lyžicu jazvečieho tuku a 2 prepelica. Výsledkom je masť, ktorá sa musí používať ráno a večer po dobu 30 dní. Takéto udalosti pomôžu zmierniť bolesť..

Na ošetrenie slabinovej kýly sa používa voskovník, ruská horčica, voňavé klásky, žltačka, plot Kalistegiya, palina obyčajná, borovica obyčajná, elecampan, pleseň, kalamár a šibenice. Dekorácie sa pripravujú veľmi jednoducho, preto musíte vziať štipku ktorejkoľvek byliny z vyššie uvedeného zoznamu, naliať pohár vriacej vody a trvať na tom, aby sa termosky konzumovali trikrát denne po štvrtinu pohára..

Je potrebné si uvedomiť, že liečivé rastliny nemôžu nahradiť chirurgický zákrok, takže sledujte svoje zdravie a vyhnite sa komplikáciám. Vyššie uvedené recepty pomôžu predchádzať bolesti a zápalu, čím sa zníži riziko recidívy. Vypočujte si svoje telo a buďte zdravý!

"Známky a liečba slabinovej prietrže u žien, je možné urobiť bez operácie?"

7 komentárov

Inguinálna hernia je patologický defekt vo forme vyčnievania tumoru podobného útvaru v oblasti slabín, ktorý sa prejavuje ako výsledok premiestnenia orgánov z ich anatomického umiestnenia do pobrušnice a vytlačenia z brušnej steny inguinálnym kanálom bez narušenia integrity jeho celého telesa..

Vývoj tohto procesu u žien je pravdepodobnejšou výnimkou ako pravidelnosť, pretože všetci pacienti - 90% tvoria výlučne muži. Ženy sú chránené pred herniovým výčnelkom množstvom funkcií tela. Toto je krátka medzera po inguinálnom priestore a výrazne úzky vstup do inguinálneho kanála (v porovnaní s mužom).

Vonkajšia aponeuróza šikmého svalu (časť svalu, do ktorej prechádzajú do šliach) je oveľa silnejšia ako mužská. A ten trieslový kruh je užší, pretože kolagénové vlákna na jeho vrchole sú hustejšie. Cez ženskú trieslovinu neprebieha šnúra mužskej spermatickej šnúry, čo významne oslabuje odolnosť steny voči vnútornému tlaku..

Aká hernia v slabinách sa prejavuje u žien?

Znížte bolesť brucha a nepohodlie

U žien je prietrž v slabinách zaznamenaná (zvyčajne) v zóne symfýzy (ochlpenie kĺbov, ochlpenie) v mieste pripojenia maternice k iným tkanivám. K patologickému procesu prispieva nadmerný vnútorný tlak na spodnú časť pobrušnice, ktorý môže byť spôsobený nadváhou alebo jej tehotenstvom, predĺženou absenciou pohybu čriev alebo účinkom veľkej fyzickej námahy..

V dôsledku slabosti svalov v oblasti slabín ich nadmerný tlak na orgány vytlačuje prirodzenými trhlinami a otvormi do trieslovinového kanálika, čím vytvára priamu a femorálnu trieslovinu prietrže.

Do dutiny prietrže sa môže dostať všetko - segment malého, hoci zriedkavého, ale hrubého čreva, omentum, maternice alebo časti vajcovodov, dokonca aj sleziny, žlčníka a žalúdka..

Príznaky a klinické príznaky slabinovej prietrže

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Vývoj priamej (subkutánnej) hernie je získaná patológia, ktorá sa vyvíja u žien starších ako štyridsať rokov. Je to dôsledok rôznych účinkov, ktoré vyvolávajú zvýšený tlak na vnútorné orgány. Výsledkom je, že začínajú padať mimo peritoneálnu dutinu z vnútornej (strednej) zóny ingvinálnej fossy a vytvárajú výčnelok v oblasti tkanivových kĺbov okolo maternice a vaginálneho otvoru..

Patologický proces sa vyvíja pomerne pomaly, ale charakteristické znaky je ťažké prehliadnuť. Jedným z prvých príznakov prietrže je bolesť v oblasti slabín. Bolesť a nepohodlie v dolnej časti brucha horšie v polohe na chrbte. Tento typ slabinovej prietrže u žien vyzerá ako malý nádor, ktorý môže zmiznúť, ak budete ležať na chrbte. S týmito prvými príznakmi sa ochorenie dá celkom ľahko zastaviť včasnou liečbou.

Syndróm bolesti má svoje vlastné charakteristiky. Môže byť intenzívny a výrazný..

 1. Ak sa choroba vyvíja v akútnej forme, príznaky sa môžu prejaviť neočakávane silnou bolesťou a charakteristickou herniálnou výčnelkou.
 2. S pomalým vývojom patologického procesu nemusí byť bolesť vôbec pozorovaná alebo bude slabo vyjadrená. Zároveň sú rozmery herniálneho vaku úplne malé.
 3. V chronickom priebehu alebo pri veľkej prietrži sa bolesti v slabinách nezastavia, môžu vyžarovať do oblasti žalúdka, krížovej kosti a bedrovej oblasti. Posilnite kašľom, smiechom a stolicami. Patológiu môžu sprevádzať:
 • zápcha a problémy s močením;
 • nepohodlie vo forme pálenia, slabosti a bolesti, a to aj pri pomalej chôdzi;
 • tachykardia;
 • zmena farby kože v slabinách;
 • malý stav subfebrilu;
 • časté vracanie a nevoľnosť (keď je jeden z gastrointestinálneho traktu stlačený).

Femorálna prietrž je druhá najbežnejšia po trieslovkovej prietrži.

Prejavuje sa v dôsledku napínania a oslabovania svalov vnútorného otvoru femorálneho prstenca a intraabdominálnej fascie. Vyvíja sa ako dôsledok dlhodobého vystavenia svalov silnému intrakavitálnemu tlaku alebo jeho ostrých neočakávaných skokov. To spôsobuje premiestnenie orgánov z pobrušnice do oblasti stehna a rozvoj kýly v záhybe pod väzivovým väzom..

Kýly sa môžu vyskytnúť, či už ide o jednostrannú lokalizáciu alebo bilaterálnu, sú:

 • opraviteľné, ktoré môže byť nastavené späť do kanála;
 • nenapraviteľné, ktoré nemožno znížiť;
 • zovretý, pri ktorom kompresia herniálnej formácie vyžaduje urgentný chirurgický zákrok.

Formácia je spôsobená fázovým vývojom:

 1. Na začiatku sa vytvára herniálny vak, ale stále zostáva v peritoneálnej dutine a patologický proces je asymptomatický. Niekedy (na začiatku vývoja) možno zaznamenať jeho čiastočné porušenie.
 2. Druhé štádium je charakterizované prienikom vaku do dutiny femorálneho kanálika. Stále je však ťažké identifikovať patologický proces, pretože vydutie počas vyšetrenia je úplne neviditeľné.
 3. Len v tretej etape sa herniálny výčnelok, prechádzajúci podkožnými vrstvami tkaniva, objaví vo trieslovine alebo na vonkajších stydkých pyskoch..

V zásade sa príznaky a symptómy femorálnej prietrže v slabinách u žien prejavujú často tým, že sa rodia matky vo veku 30 rokov a staršie. Charakteristickým príznakom je chronická bolesť panvy. Postava je úplne rôznorodá - môže byť ostrá alebo bodavá, objavuje sa sporadicky a vo forme dlhých útokov. Pri zdvíhaní závaží, pohybe a vplyve akéhokoľvek zaťaženia je charakteristické zvýšenie intenzity syndrómu bolesti.

Okrem panvovej bolesti sa môžu vyskytnúť aj symptómy ingvinálnej prietrže:

 • nedobrovoľné náhle kŕče prietrže;
 • bolesti chrbta v oblasti pošvy a bokov;
 • bolestivé pohyby čriev;
 • žiarenie bolesti vaječníkov;
 • bolesť pri sexuálnej intimite.

Vzhľadom na jeho vlastnosti je choroba (najčastejšie) diagnostikovaná až v neskorom štádiu vývoja, po dlhom období - mesiace a roky po vzniku. A počas tohto obdobia je žena náchylná na panvové a brušné bolesti, ktoré sa často pripisujú gynekologickým príčinám..

Možno liečba slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku?

Je možné vyliečiť prietrž pomocou tabliet??

U žien neexistujú žiadne konzervatívne metódy na liečbu slabinovej prietrže. S malým vzdelaním sa môžete pokúsiť zastaviť proces posilnením brušných svalov, samozrejme so súhlasom lekára. Môže sa to uskutočniť pomocou fyzickej terapie, gymnastiky, plávania alebo mierneho aeróbneho cvičenia.

Jediným konzervatívnym liekom na slabinovú prietrž je obväz. Odporúča sa nosiť pri vyčnievajúcich veľkých herniálnych útvaroch, ktoré nemôžu byť operované kvôli kontraindikáciám - s vývojom hnisavých procesov a relapsov, u starších alebo detských pacientov alebo počas tehotenstva..

Bandážová ponožka samozrejme problém nedokáže vyriešiť. Bandáž pomôže zastaviť nepríjemné príznaky a zlepšiť stav ženy, zabrániť nebezpečenstvu porušenia a ďalšiemu herniálnemu vývoju. Ak ju odstránite, nepríjemné príznaky sa okamžite vrátia. To však neznamená, že ju musíte nosiť neustále. V noci je potrebné odstrániť, pretože riziko rozvoja svalovej atrofie je veľmi vysoké.

Dnes sa používa niekoľko operačných hernioplastických technológií - metóda napínania a inštalácia syntetického sieťového implantátu (endoprotéza), endovidoskopická extraperitoneálna technika, ako aj laparoskopická metóda. Ale bez ohľadu na zvolenú chirurgickú techniku ​​sa na začiatku krúžku herniálneho vaku odstráni jeho následné odstránenie. Orgány, ktoré spadli do prietrže, sa uvoľnia a vrátia do pôvodnej polohy. Pri príznakoch poškodenia tkaniva je odrezané tkanivo s nekrózou.

 1. Pri aplikácii hernioplastiky sa prešívanie tkanív pri vstupe do prietrže uskutočňuje obvyklým spôsobom ich napínania. Hoci bola táto technika vyvinutá, ľahko implementovateľná a cenovo dostupná, nie je populárna kvôli vysokej možnosti relapsu a prítomnosti hrubej pooperačnej jazvy..
 2. Hernioplastika so sieťovou protézou je najbežnejšou technikou, ktorá spočíva v posilnení medzery so syntetickým implantátom, ktorý je prišitý na šľachovú platňu (aponeuróza). Táto metóda eliminuje poškodenie svalov. Zároveň z dôvodu nedostatku tkanivového napätia je riziko relapsu oveľa menšie. Okrem toho implantát z oka nie je alergický a nevylieči sa, takže možnosť infekcie je minimálna.
 3. Technika endovidoskopickej extraperitoneálnej hernioplastiky je rovnaká metóda bez napínania, ale jej hlavným znakom je technika extraperitoneálneho prístupu. Implantát sa umiestni pod kožu nad pobrušnicu. Aj keď je operácia náročná, jej úspešná implementácia zaisťuje neprítomnosť adhézií v peritoneálnej dutine, čo kladie veľké plus v prospech tejto techniky..
 4. Technika laparoskopického zošívania stien je pozoruhodná pri ľahkých zraneniach a minimalizácii kozmetických defektov. Vykonáva sa pomocou celkovej anestézie. Aj keď je táto metóda inovatívna, väčšina lekárov ju uprednostňuje pred chirurgickou technikou s otvoreným prístupom, pretože ju považuje za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu.

Ľudové metódy - rozprávky a realita

Na internete a v inej literatúre je často možné prečítať lekárske „opusy“ týkajúce sa nechirurgickej liečby ingvinálnej prietrže u žien s ľudovými prostriedkami, pomocou obkladov, obkladov alebo rôznych metód umývania brucha..

Ak sa pozriete na štatistiku, je možné poznamenať, že prívrženci takejto liečby sú s väčšou pravdepodobnosťou na stole u lekára s poranenou prietržou ako ostatní pacienti..

Aby ste predišli takej situácii, mali by ste sa pred začatím samoliečby poradiť s odborníkom. Ešte pred chirurgickým zákrokom predpíše vhodnú symptomatickú liečbu najbezpečnejšími liekmi, ktoré sú oveľa účinnejšie ako mnoho ľudových liekov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lumbálna kýla Liečba: Podrobný popis všetkých liečebných metód a symptómov lumbálnej prietrže. Potrebné cviky a cvičebná terapia prietrže.Jednou z najbežnejších a najzávažnejších chorôb, ktorá postihuje asi 20% svetovej populácie, je lumbálna kýla.
Výstupok medzistavcových platničiek je degeneráciou medzistavcových platničiek. Navyše je jeho výška výrazne znížená. Výčnelok medzistavcových platničiek je tiež komplikovanou formou osteochondrózy, predstavuje aj počiatočnú formu medzistavcovej prietrže.
Pravidelne sa zapájajte do plávania, nebuďte leniví, má priaznivý vplyv na zdravieZdravotný stav je ovplyvňovaný vnútornými a vonkajšími faktormi, medzi ktorými hrá dôležitú úlohu chrbtica.