loader

Hlavná

Späť

Pohotovostná medicína

Opakujúca sa slabinová prietrž (hernia inguinalis recidiva). Problém opakovaného výskytu slabinovej prietrže je mimoriadne naliehavý. Podľa moderných štatistík sa návrat choroby pozoruje takmer u každých 10 pacientov, na ktorých sa operovalo. Podľa údajov A. I. Baryshnikov (1965) sa teda u 3438 pacientov s trieslovinou vyskytli relapsy u 348 (9,2%). Podľa pozorovaní Yu A. Nesterenka a Yu B. Salova (1980) z 605 operácií bolo vykonaných 40 (6,8%) pre recidivujúce kýly. Podľa našich pozorovaní bola z roku 1966 priľahlých prietrží 9,5% opakujúcich sa prietrží.

Je potrebné rozlišovať medzi opakujúcou sa slabinou prietrže, ktorá nastala po určitom časovom období po oprave prietrže a opakovane sa opakujúcou slabinou prietrže, keď sa znovu objaví po dvoch až troch alebo viacerých operáciách. Toto sú najzložitejšie formy slabinovej prietrže, ktorých liečenie vyžaduje vysokú odbornosť chirurga.

Príčiny opätovného výskytu slabinovej hernie sú rôzne. Môžu sa systematizovať takto:

 • 1) dôvody, ktoré existujú pred operáciou;
 • 2) dôvody v závislosti od typu vykonávanej operácie a jej technického výkonu;
 • 3) dôvody, ktoré vznikli v pooperačnom období.

Prvá skupina príčin recidívy zahŕňa:

 • 1) neskorý chirurgický zákrok v prítomnosti významných zmien v tkanivách trieslovej oblasti. Už dlho bolo zaznamenané [A. Baryshnikov, 1965], že čím dlhšia je prietrž, tým hlbšie morfologické zmeny, ktoré spôsobuje v ingvinálnom kanáli, tým častejšie sa vyskytujú relapsy v pooperačnom období;
 • 2) starší pacient. V tejto skupine pacientov sa najčastejšie pozorujú rekurentné hernie, ktoré sú primárne spojené s progresívnymi degeneratívnymi zmenami v tkanivách trieslovej oblasti. V tomto ohľade sú osobitne preukázané výsledky výskumu Yu N. N. Nesterenka a Yu B. Salova (1980), ktoré sú uvedené v tabuľke č. 3;
 • 3) prítomnosť sprievodných chronických chorôb spôsobujúcich prudké kolísanie vnútrobrušného tlaku (hypertrofia prostaty, striktúra močového mechúra, chronická zápcha, chronická bronchitída, pľúcny emfyzém atď.);
 • 4) nedostatočné vyšetrenie a rehabilitácia pacienta pred chirurgickým zákrokom s ponechaním ložiska infekcie v tele, čo môže viesť k komplikáciám pooperačného obdobia (chronická angína, pustulárne a infekčné choroby).

Tabuľka 3. Závislosť recidívy trieslovej kýly na veku pacientov

Druhou skupinou príčin relapsu je:

1) nesprávny výber spôsobu operácie, pričom sa nezohľadňujú patogénne podmienky tvorby prietrže a tie zmeny vo ingvinálnom kanáli, ktoré sa vyskytujú u pacientov s trieslovými kýlami, napríklad s priamou a opakujúcou sa prietržou zosilňujú len prednú stenu trieslového kanálika a vysoký ingvinín medzera;

2) hrubé defekty v operatívnej technike: nedostatočná hemostáza, nedostatočná izolácia herniálneho vaku, prezeranie druhého herniálneho vaku, skĺznutie ligatúry z pahýlu herniálneho vaku, zanechanie nezhojenej priečnej fascie alebo jej zničenie počas chirurgického zákroku, zošívanie tkanív s vysokým napätím, zošívanie do ingvinálneho ligamentu povrchovej vrstvy. fascia namiesto aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu, zošívanie do trieslového väziva nie celej hrúbky svalov, ale iba povrchovej vrstvy, nedostatočné oddelenie prešívaných tkanív od tukového tkaniva, poškodenie krvných ciev a nervov.

Pri aloplastických operáciách je najbežnejšou príčinou komplikácií použitie plastových materiálov, ktoré spôsobujú vysokú reakciu tkaniva.

Treťou skupinou príčin relapsu sú:

 • 1) zápalové komplikácie zo strany chirurgickej rany (hnisanie, infiltráty, ligatúrne fistuly);
 • 2) skoré zaťaženie jazvy, ktorá sa ešte nevytvorila;
 • 3) tvrdá fyzická práca v neskorom pooperačnom období.

Preto by sa najlepšia prevencia relapsov mala považovať za správne vykonanú predoperačnú prípravu pacienta, individuálny diferencovaný prístup k výberu spôsobu operácie, podrobne vypracovanú techniku ​​opravy prietrže a obmedzenie nadmerného fyzického námahy v skorom aj neskorom pooperačnom období..

Hlavný počet opakovaní inguinálnych hernií sa objaví v priebehu 1 - 3 rokov po operácii [M. Gorelik, 1974]. Častejšie sa vyskytujú priame, posuvné a veľké trieslové kýly. Tendencia k opakovaným relapsom u operovaných pacientov je veľmi vysoká a dosahuje v priemere 35 - 40% [N. Kukudzhanov, 1969].

Anatomické a fyziologické zmeny v trieslovom kanáliku s rekurentnými herniami závisia od trvania ochorenia, veku pacienta, počtu predchádzajúcich relapsov, ako aj od predtým používaných metód chirurgickej liečby. V primárnych relapsoch po operáciách podľa metód Martynova alebo Girarda v rôznych modifikáciách sú najväčšie jazvové atrofické zmeny lokalizované v oblasti prednej steny trieslového kanála. Aponeurózu vonkajšieho šikmého svalu predstavuje hrubá jazva, po ktorej pitve sú paralelné s ligatórnym ligamentom vytvorené podmienky na skúmanie stien trieslového kanálika a jeho obsahu. Injinálny väz je zjazvený, s výnimkou prípadov, keď sa kvôli technickej chybe počas operácie nepoužil na plastickú chirurgiu. Položka ilioinguinalis sa často spája do jazvy zvnútra. Deformovaná je aj spermatická šnúra. Hernálny vak je v závislosti od tvaru kýly buď umiestnený mediálne od spermatického kordu, alebo je zakrytý jeho membránami. Inguinálna medzera je vysoká a dosahuje mediálnu časť 6 - 8 cm.V prípade starších pacientov s veľkými recidivujúcimi kýlami a dlhodobým ochorením sa stena močového mechúra zvyčajne prolapsuje v mediálnej časti inguinálneho obdobia. Hlboký trieslový prsteň je zväčšený a nie je zakrytý svalmi. Priečna fascia sa zoslabila a vysunula.

V tých prípadoch, keď sa plastická chirurgia zadnej steny inguinálneho kanála uskutočňovala počas predchádzajúcej operácie (metódy Bassiniho alebo Kukudzhanov), všetky steny inguinálneho kanála podstúpili významné zjazvenie a degeneratívne zmeny. Vyzerá zdeformovaný a krátky. Zadná stena je obvykle úplne zničená, a preto má herniálny výstupok široký základ. Spermatická šnúra sa spájkuje s jazvou. Inguinálna medzera je široká a vysoká. Jeho horná stena je tvorená zúženými okrajmi vnútorných šikmých a priečnych svalov, ktoré sa odchýlili od trieslového väzu. Povrchné a hlboké otvory trieslového kanála sa výrazne rozširujú.

Po chirurgickom zákroku podľa Postemského metódy prakticky nie je prítomný trieslový kanál ako anatomická formácia. Spermatická šnúra sa nachádza v podkožnom tkanive a pod ňou v stredovej časti slabín, bezprostredne nad ňadrom, existuje rozsiahly defekt, cez ktorý vyčnieva herniálny vak. Charakteristická je úplná deštrukcia ingvinálneho väzu, výsledkom čoho je, že herniálny výstupok leží na iliakálnych a čiastočne femorálnych cievach. Zadná stena inguinálneho kanála je úplne zničená. Po opakovaných operáciách sa vyskytujú najmä veľké zmeny v oblasti trieslového kanála. Tu sú topografické a anatomické vzťahy stien a prvkov ingvinálneho kanála tak zmenené, že je veľmi ťažké ich obnoviť počas rekonštrukčnej operácie. Niekedy sa vyskytnú situácie, keď sa hernálny vak alebo dokonca orgány (črevá alebo omentum), ktoré nie sú pokryté peritonea, spájkujú s kožnou jazvou zvnútra, t. J. V dôsledku zničenia všetkých vrstiev brušnej steny je typická pooperačná prietrž.

Toskin K.D., Zhebrovsky V.V. Kýla z brucha, 1983.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sú do nej zavádzané pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Inguinálna kýla. Príčiny, príznaky, diagnostika a liečba

Inguinálna hernia je hernia, pri ktorej herniálny vak vyčnieva do trieslovinového kanálika: u mužov môže zostúpiť do šourku a u žien pod kožu v oblasti stydkých pyskov..

Inguinálna kýla v číslach a skutočnostiach:

 • je to jedno z najbežnejších chirurgických ochorení u detí;
 • inguinálna kýla je častejšia u chlapcov ako u dievčat - pomer asi 6: 1;
 • herniálny výčnelok je zvyčajne prítomný iba na jednej strane a napravo 2 až 3-krát častejšie ako naľavo;
 • vo väčšine prípadov je ingvinálna prietrž vrodená a vo veku staršom ako 10 rokov sa vyskytuje oveľa menej často;
 • trieslové prietrže sú najčastejšie medzi prietržami brušnej steny;
 • u detí vyžadujúcich okamžitý chirurgický zákrok má tretie miesto medzi stavmi obmedzená brušná prietrž.

Anatómia Inguinálneho kanála

Najčastejšie vyčnieva do ingvinálneho kanála inguinálna prietrž - malý priestor vo forme medzery (normálna dĺžka u dospelých je 4-4,5 cm), ktorá sa nachádza v inguinálnej oblasti a nachádza sa medzi svaly, väzmi a fasciou..

Inguinálny kanál začína vo vnútri brušnej dutiny, prechádza dopredu, dole a dovnútra. Jeho vonkajší otvor je umiestnený zvonku v slabinách, zosilnený svalovými zväzkami. Kruhový väz maternice prechádza vo vnútri ingvinálneho kanálu u žien a mužov, spermatickej šnúry (šnúra pozostávajúca z tepien, žíl, semenníkových nervov, vazovodov).

Vnútri je brušná dutina lemovaná tenkým filmom spojivového tkaniva - peritonea. Rovnako ako taška obaluje steny brucha a takmer všetky orgány, ktoré sú v nej, a je pre nich škrupina.

Semenník u samčích embryí nie je spočiatku položený v miešku, ale v žalúdku. Nachádza sa za vreckom pobrušnice a je ním zakrytá iba spredu..

Ďalší vývoj semenníkov je nasledujúci:

 • u plodu počas prvých 3 mesiacov - je v bruchu;
 • po 5 mesiacoch - postupne klesá až k vnútornému otvoreniu inguinálneho kanála;
 • po 7 mesiacoch - prechádza cez trieslovinový kanál: pohybujúce sa, semenník „vytiahne“ malé „vrecko“ z pobrušnice - vaginálny proces;
 • po 9 mesiacoch - semenník úplne zostupuje do mieška, pričom stále prichytáva pobrušnicu.

Vaginálny proces, ktorý sa vytvára pri spustení semenníka do mieška, je výčnelok, vrecko pobrušnice - komunikuje s brušnou dutinou. Od narodenia by sa mal úplne uzavrieť a zarastať. Ak sa tak nestane, správa šourku so žalúdkom cez trieslovinový kanál sa uloží. Existujú predpoklady na výskyt slabinovej prietrže. Slučky čreva a iných orgánov môžu spadnúť do vaginálneho procesu.

Mechanizmus tvorby vrodenej slabinovej prietrže u dievčat je takmer rovnaký ako u chlapcov. Počas vnútromaternicového vývoja je maternica nad obvyklým miestom. Postupne klesá a ťahá záhyb pobrušnice.

Získaná ingvinálna prietrž

Vrodená ingvinová prietrž je v podstate vrodená malformácia. Je prítomný od narodenia a kvôli jeho výskytu nemusíte zdvíhať závažia ani nadmerne zaťažovať.

Získané inginy kýly sa vyskytujú v staršom veku. Sú to hlavne kvôli oslabeným brušným svalom a nadmernej fyzickej námahe..

Rizikové faktory:

 • Nezrelosť. Orgány a systémy predčasne narodeného dieťaťa nedokončili svoj vývoj. Je pravdepodobnejšie, že vaginálny proces pobrušnice zostane otvorený.
 • Inguinálna kýla u otca alebo najbližšieho príbuzného. Pri výskyte tohto ochorenia v rodine, najmä ak to nebolo u jednej osoby, sa riziká zvyšujú.
 • Obezita. S nadváhou sa zvyšuje záťaž v brušnej dutine.
 • Vyčerpanie. Inguinálny kanál je obvykle čiastočne vyplnený tukovým tkanivom. Ak sa jeho množstvo zníži, potom bude slabé miesto na tvorbu herniálneho výčnelku.
 • Tehotenstvo. Zväčšená maternica vyvíja ďalší tlak, preto sa u tehotných žien môže vyskytnúť slabina prietrže.
 • Sedavý spôsob života. Pri absencii fyzickej námahy sa brušné svaly oslabia. Ľudia, ktorí neustále pracujú alebo stoja v práci, majú často ingvinálne kýly.
 • Nadmerné cvičenie. Práce, pri ktorých musíte neustále zdvíhať závažie, vynakladajú veľké fyzické úsilie.
 • Chronické choroby sprevádzané kašľom. Počas kašľa zvýšený tlak vo vnútri brucha.
 • Chronická zápcha. Zvýšené riziko prietrže je tiež spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku..

Čo sú to inginy kýly?

Druhy trieslovínovej hernie v závislosti od umiestnenia herniového vaku:

 • Inguinal - prietrž sa nachádza v ingvinálnom kanáli neďaleko jej vonkajšieho otvoru.
 • Kordikulárna hernia zostupuje nižšie, nachádza sa v miešku, blízko spermatickej šnúry, ale neklesá na úroveň semenníkov..
 • Inguinal scrotal - hernia zostupuje do mieška, ktorý sa nachádza vedľa semenníka.

Druhy trieslovínovej hernie v závislosti od umiestnenia herniového vaku:

 • šikmá - prechádza cez trieslovinový kanál, vedľa spermatickej šnúry;
 • rovno - choďte do slabinového kanála, obchádzajte jeho vnútorné otvorenie, cez oslabenú brušnú stenu;
 • kombinované - dve alebo viac hernií na jednej strane, ktoré nie sú spojené.

Príznaky slabinovej prietrže

symptómpopis
Výčnelok z lúpkyV trieslovine sa objavuje zreteľne zvonka bezbolestný výčnelok. Ak má zaoblený tvar - herniálny vak pravdepodobne nespadne do mieška. Pri inkontinálnych herniách je výstupok oválny.
Výčnelok sa zvyšuje počas:
 • kašeľ a kýchanie;
 • namáhanie brucha;
 • plač, kričanie na malé dieťa.
Zvýšenie v polovici mieškaTento symptóm sa zistí v prípadoch, keď dôjde k prieniku slabinovej kýly..
Kýla horizontálnaAk je pacient v stoji, je zreteľne najlepší výčnelok v slabinách. V polohe na chrbte je prietrž obvykle ľahko fixovaná, zatiaľ čo je počuť dunenie. Výčnelok zmizne.
Bezbolestné zväčšenie pravej alebo ľavej labiaPríznak sa vyskytuje, keď trieslová kýla u dievčat spadá do pyskovej majory..

Zranená slabinová prietrž

Porušenie je hlavnou komplikáciou pri slabinovej prietrži. Slučka čreva, ktorá prechádza do herniálneho vaku, je porušená vo trieslovom kanáliku - je narušený krvný obeh..

Hlavné príčiny porušenia ingínovej prietrže:

 • prudké zvýšenie tlaku vo vnútri brucha, napríklad pri zdvíhaní závaží;
 • narušenie čriev;
 • hromadenie plynu v čreve, nadúvanie.
Príznaky porušenia prietržovej prietrže:
 • silná bolesť v slabinách;
 • ak k porušeniu dôjde u dieťaťa, začne plakať, bude nepokojný;
 • výstupok sa stáva hustým, namáhaným na dotyk;
 • herniálny výčnelok sa nedá opraviť;
 • po chvíli bolesť ustúpi, ale celkový stav je narušený, pacient je bledý, letargický - to naznačuje začiatok deštrukcie črevnej steny v dôsledku porúch obehového systému;
 • vyskytuje sa nevoľnosť a vracanie;
 • môže sa zaznamenať stolica.
Poranenie pri slabinovej prietrži je akútny stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok.

U dievčat v herniálnom vaku môže byť narušená nielen slučka čreva, ale aj vajcovod spolu s vaječníkmi..

Diagnóza slabiny prietrže

Ktorého lekára by som mal kontaktovať, ak je podozrenie na slabinovú prietrž?

Aké otázky môže lekár položiť?

Aká je kontrola pacienta s inguinálnou kýlou?

Po vyšetrení pacienta lekár obvykle stanoví diagnózu.

Pokrok v inšpekcii:

 • Chirurg žiada pacienta, aby sa postavil, sklonil si nohavice, preskúmal trieslovinu, miešok. Priamo vidí samotný výčnelok, nárast o polovicu mieška.
 • Potom sa prejaví herniálny výstupok. Aby sa to lepšie cítilo, lekár žiada pacienta, aby sa namáhal, kašľal. Počas kašľa sa vyskytuje otras („príznak otrasy“)..
 • Potom sa lekár pokúša prstom otestovať vonkajší otvor inguinálneho kanálu. Hernálny vak sa niekedy nachádza priamo pri vchode do kanála, nespadá pod neho. Tento stav sa často nazýva „slabý slabín“..

Skríning slabinovej prietrže

Názov štúdiepopis
Ultrazvuk slabinových kanálov a miešokPočas ultrazvukového vyšetrenia sú na obrazovke zreteľne viditeľné hernálny vak, jeho obsah, trieslovinový kanál, semenník, spermatická šnúra..
Počas štúdie môžete vyhodnotiť:
 • poloha herniálneho vaku;
 • jeho veľkosť;
 • jeho obsah;
 • stav slabinového kanála.
Ultrazvuk brucha
Pri ultrazvukovom vyšetrení brušnej dutiny môžete vyšetriť vnútorné orgány a určiť, ktorý z nich (alebo ktorá časť čreva) sa dostala do herniálneho vaku..
Pelvický ultrazvukVykonáva sa u žien s ingvinálnou prietržou. Je možné identifikovať posun v herniálnom vaku vajcovodov, vaječníkov.
GerniographyRöntgenová štúdia so zvýšením kontrastu.
Indikácie: bolesť v slabinách, bedrového kĺbu pri absencii iných príznakov trieslovej prietrže. Lekár má podozrenie, ale diagnózu nepotvrdzuje iným spôsobom.
Priebeh štúdie:
 1. Pred vyšetrením by mal pacient močiť.
 2. Pacient je umiestnený na gauči v špeciálnej miestnosti.
 3. Za sterilných podmienok sa vykonáva lokálna anestézia (anestézne štiepenie) brušnej steny, do brucha sa vkladá špeciálna ihla..
 4. Injekčnou ihlou sa vstrekne 50 až 80 ml kontrastného média.
 5. Potom sa pacient valí na brucho. Žiada sa od kašľa, namáhania.
 6. Vezmite röntgenové lúče. Kontrastná látka preniká do herniálneho vaku a zafarbí ho, vďaka čomu je dobre tvarovaná.
IrrigoscopyRôntgenové vyšetrenie hrubého čreva so zvýšením kontrastu.
Indikácie: podozrenie, že časť hrubého čreva sa dostala do herniálneho vaku.
3 dni pred štúdiou musí pacient dodržiavať diétu predpísanú lekárom. V deň štúdia nemôžete jesť, od večere v predvečer je tiež potrebné zdržať sa. Dovolené piť vodu.
Kontrastný roztok sa vstrekne do hrubého čreva pomocou klystýru a potom sa odoberú röntgenové lúče. Celé hrubé črevo a jeho časť, ktorá padla do herniálneho vaku, sú na nich jasne viditeľné..
cystografiiRöntgenové vyšetrenie močového mechúra.
Indikácie: podozrenie, že sa časť močového mechúra dostala do herniálneho vaku.
Priebeh štúdie:
 • Cez močovú trubicu sa do močového mechúra zavedie katéter..
 • Kontrast sa vstrekuje katétrom.
 • Vykonajte röntgenové lúče. Zafarbený močový mechúr a časť, ktorá sa dostala do herniálneho vaku, sú na nich jasne viditeľné..

Liečba prietržnej hernie

Môže vrodená slabinová prietrž prejsť bez liečby?

Ďalším bežným typom prietrže u detí je pupočná prietrž. Jeho tvorba je spojená so slabosťou pupočného kruhu. S vekom sa posilňuje. U mnohých detí hernia prechádza do veku 5 rokov. Túto funkciu používa veľa „liečiteľov“, ktorí „hovoria“ pupočníkovú prietrž.

Na rozdiel od pupočníkovej vrodenej trieslovej kýly nemožno „hovoriť“. Nemôže odovzdať sama o sebe - zarastený vaginálny proces pobrušnice časom nezmizne.

Nosiť obväz

V súčasnosti sa trieslové kýly liečia chirurgicky.

Nosenie obväzu sa zobrazuje iba v prípade kontraindikácií k operácii:

 • starší pacienti;
 • silné vyčerpanie;
 • závažné sprievodné ochorenia;
 • tehotenstva;
 • na zabránenie ťažkej fyzickej námahe (napríklad powerliftery);
 • po operácii pri slabinovej prietrži, aby sa zabránilo recidíve.

Druhy obväzov:

 • pravák;
 • ľavák;
 • bilaterálne.

Veľkosť obväzu je potrebné zvoliť individuálne.

Pravidlá používania obväzu na slabinovú prietrž:

 • obliecť si obväz, zatiaľ čo leží na chrbte;
 • vložky pelota by mali byť umiestnené presne na mieste, kde sa nachádza prietrž;
 • pranie obväzu by sa malo vykonávať v teplej vode s neutrálnym mydlom.

Kontraindikácie nosenia obväzov:
 • obmedzenú tříslovnú prietrž;
 • kožné choroby v miestach, kde k nim bude obväz.

Rozhodnutie nevykonať chirurgický zákrok a použiť obväz je na ošetrujúcom lekárovi. Je potrebné pripomenúť, že nosenie obväzu nepomáha eliminovať trieslovinu prietrže - ale iba zabraňuje strate vnútorných orgánov v herniálnom vaku, štipnutiu.

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

Chirurgia je jediný účinný spôsob liečby slabínovej kýly u detí a dospelých. Iné sa dnes prakticky nepoužívajú..

Príprava na operáciu:

 • Ak nie je narušená inguinálna hernia, nie je potrebná urgentná liečba - chirurgický zákrok sa vykonáva podľa plánu. Lekár vyšetrí pacienta, stanoví dátum hospitalizácie v nemocnici a dátum operácie.
 • Predoperačné vyšetrenie zvyčajne zahŕňa všeobecný krvný test a všeobecný test močom..
 • V deň operácie ráno nemôžete jesť a piť vodu. Inak sa môže zvracanie otvoriť počas anestézie alebo po nej..
 • V predvečer pacienta chirurg vyšetrí, vysvetlí, ako bude operácia vykonaná a odpovie na otázky. Pacient (ak bude operácia vykonaná na dieťati - jeho rodičoch) musí podpísať súhlas na operáciu.
 • V predvečer pacienta navštívi anestéziológ aj informácie o anestézii a objasňuje prítomnosť chronických chorôb. Musíte podpísať súhlas s anestéziou.
 • Ak má pacient ochorenie prostaty, musí sa pred operáciou vyliečiť.

Druhy chirurgických výkonov pri slabinovej prietrži:
 • rezom;
 • laparoskopické - vpichom do brušnej steny pomocou špeciálneho endoskopického zariadenia.

Existuje veľa rôznych možností pre operácie s trieslovinou prietrže. Chirurg vyberie najvhodnejší pre konkrétny prípad.

Zásah sa vykonáva v celkovej anestézii (anestézii).

Liečba slabiny prietrže u dospelých:

 • Chirurg urobí rez v trieslovej oblasti alebo urobí vpichy v brušnej stene, vloží do nich miniatúrnu videokameru a špeciálne endoskopické nástroje..
 • Potom lekár nájde herniálny vak, oddelí ho od spermatickej šnúry, prepláchne ho a odreže.
 • Posledným krokom je posilnenie vonkajšieho otvorenia trieslového kanála, aby sa zabránilo recidíve. Ak sa operácia uskutoční pomocou rezu, vykoná sa plastická chirurgia. Pri laparoskopickej chirurgii sa používa špeciálna výstužná sieť..
 • Potom sa chirurgická rana zošije.

Liečba trieslovej prietrže u detí:

 • Operácia sa najčastejšie vykonáva rezom v ingvinálnej oblasti. Môže byť malý - asi 1,5 cm.
 • Chirurg nájde herniálny vak, oddeľuje ho od spermatickej šnúry, bliká a odreže ho. Pred tým otvorí vaginálny proces, aby sa ubezpečil, že neexistujú slučky čreva alebo iných orgánov.
 • Týmto sa operácia dokončí - u dieťaťa na rozdiel od dospelého nie je potrebné posilňovať vonkajšie otvorenie trieslového kanála. Chirurgická rana je šitá.

Pooperačné ošetrenie slabiny prietrže:
 • Zvyčajne je deň po operácii pacient vstaný, po 3 dňoch je prepustený z nemocnice a po týždni je odstránený.
 • Ak sa švy nanášajú pomocou neabsorbovateľnej nite, nemusíte ich odstraňovať.
 • Ak je to potrebné, použite lieky proti bolesti.
 • Nosiť obväz - podľa pokynov lekára.
 • Antibiotická terapia (zvyčajne sa antibiotikum používa do 1 dňa po operácii)
 • Jedlo pre pacienta, ktorý podstúpil chirurgický zákrok, by malo byť bohaté na vlákninu, nespôsobovať zápchu a plyn v črevách..
 • Intenzívna fyzická aktivita je kontraindikovaná mesiac.

Liečba strangulovanej kýly prietrže

Chirurgia pri strangulovanej slabinovej prietrži sa vykonáva v naliehavom prípade. Kvôli poruchám obehového systému v obmedzenom orgáne sa môže vyskytnúť nekróza kedykoľvek, čo môže viesť k významnému zhoršeniu stavu pacienta. Pri neskorej návšteve u lekára zomrie 1 z 200 pacientov.

Počas operácie chirurg disekuje herniálny vak, mierne napne črevo, ktoré sa v ňom nachádza, a vyšetrí ho. Ak niektorá časť nie je životaschopná, odstráni sa. Ak má lekár pochybnosti, vstrekne roztok novokainu a zakryje črevo teplými vložkami namočenými v soľnom roztoku..

Potom lekár odreže prsteň, v ktorom je stlačené črevo, ponorí ho do žalúdka a plastifikuje vonkajší otvor trieslového kanálika..

Po operácii sa pacientovi predpisujú antibiotiká na 1 až 3 dni.

Po operácii sa môže vyskytnúť relaps?

Po chirurgickom zákroku sa u 2 až 10% pacientov vracia inguinálna hernia.

Možné príčiny recidívy:

 • nie celkom správne zvolená chirurgická taktika, chyby počas operácie;
 • intenzívna fyzická aktivita po operácii;
 • sprievodné ochorenia sprevádzané ťažkým kašľom;
 • zápcha
 • hnisanie v mieste operácie;
 • adenóm prostaty, ktorý nebol vyliečený pred operáciou;
 • nedodržiavanie predpisov a odporúčaní lekára pacientom v pooperačnom období.

Jediným efektívnym spôsobom liečby pooperačnej inguinálnej hernie je operácia. Operácia je pomerne komplikovaná kvôli skutočnosti, že po predchádzajúcom zásahu sa anatomické vzťahy v ingvinálnej oblasti zmenili, došlo k jazve.

Ďalšie možné komplikácie po operácii pri slabinovej prietrži:

 • hnisanie v oblasti stehov - je potrebná liečba na oddelení plastickej chirurgie, otvorený absces, priebeh antibiotík;
 • krvácanie - prestaňte s drogami alebo na operačnej sále;
 • silná bolesť - používajú sa rôzne lieky proti bolesti.

Profylaxia herniovej hernie

Vrodená trieslová prietrž je stav, ktorému sa nedá zabrániť. Dá sa zistiť iba včas a vykonať operáciu (možno vykonať už vo veku 6-12 mesiacov).

Prevencia získaných a pooperačných slabinových hernií:

Ľudské zdravie

Deväť desatín nášho šťastia je založené na zdraví

Relaps hernie

Intuálna hernia u mužov: dôsledky po operácii

Po chirurgickom zákroku na odstránenie ingínovej prietrže sa niekedy vyskytnú určité komplikácie. Existuje mnoho dôvodov na ich výskyt, od omylu chirurga, ktorý túto operáciu vykonal, až po fyziologické vlastnosti tela pacienta. A to napriek skutočnosti, že operácia na odstránenie prietrže nie je náročná, dôsledky tohto postupu môžu byť najzávažnejšie.

Niekedy majú pacienti pôvodne poškodenie ileo-celiakálneho nervu. To sa môže stať, ak už bol operovaný u človeka. Preto, ak hovoríme o opätovnom vytvorení kýly, lekár by si mal byť vedomý všetkých chorôb, ktoré pacient predtým utrpel. Poškodené nervy nakoniec vedú nielen k silnej bolesti, ale aj k atrofii svalového tkaniva.

Štruktúra ingvinovej prietrže

Inguinálna hernia u mužov po operácii

Existuje niekoľko možných pooperačných komplikácií, ktoré sa s nimi podrobnejšie zoznámime.

Tabuľka. Možné následky po operácii

Poškodenie spermatickej šnúry

Infekcia rán

Holenná trombóza

Kýla opuchla v slabinách

názovStručný opis
Takýto jav môže byť dôsledkom nedbalosti alebo neskúsenosti chirurga - poškodenie kordu sa môže vyskytnúť pri odstraňovaní herniálneho vaku. Okrem toho sa takáto komplikácia objavuje, ak pacient už mal podobnú operáciu. Aby sa predišlo tomuto javu, šnúra by sa mala izolovať a uvoľniť z tkaniva jazvy. Pokiaľ ide o následky takéhoto zranenia, zahŕňajú predovšetkým prerušenie práce na spermatogénnych a hormonálnych hladinách, čo môže v budúcnosti spôsobiť neplodnosť. Navyše semenníky môžu atrofovať.
Aby sa predišlo jeho výskytu okamžite po operácii, musí sa na ranu aplikovať ľad (najmenej dve hodiny)..
Takáto komplikácia sa môže vyskytnúť v dôsledku nesprávneho ošetrenia prietrže. K tomu zvyčajne dochádza počas odstraňovania klznej hernie slepého čreva alebo sigmoidného hrubého čreva. Poškodeniu sa dá vyhnúť za predpokladu, že sa uskutoční hmatová vak. Tiež, keď je tento rezaný (ak sa počas chirurgického zákroku používa plastové tkanivo pacienta alebo pri vysokom podviazaní), môže sa močový mechúr poškodiť..
Jednou z najnebezpečnejších komplikácií vyplývajúcich z nedbanlivého prístupu pri vykonávaní operácie a manipulácie s ranou, ako aj pri nadmernej traume mäkkých tkanív pomocou chirurgických nástrojov. V takýchto prípadoch antibiotická liečba.
Ak chirurg šije príliš drsne, môže to spôsobiť poškodenie bedrového kĺbu. Preto je vhodné vopred preskúmať všetky ohrozené oblasti. Niekedy sa pri zošívaní objaví krvácanie, ktoré sa zastaví odstránením ihly a stlačením rany prstom alebo strunou. Niekedy musíte nádobu vyzliecť, stlačiť a šiť.
Charakteristické je, že kvapka v tomto prípade môže byť jednostranná alebo obojstranná. Tento druh dôsledkov je možné zistiť vizuálne: šourk pacienta napučí (na jednej strane alebo okamžite na dvoch, v závislosti od typu kvapky). Na odstránenie tejto chyby je potrebná druhá operácia. Dropsy vývoj je tiež považovaný za jednu z najčastejších pooperačných komplikácií..
Vo väčšine prípadov trpia trombózou starší ľudia a tí, ktorí vedú neaktívny životný štýl. Medzi príznaky trombózy patrí bolesť teliat; na zmiernenie stavu pacienta sa predpisujú antikoagulanciá (napríklad trombolytiká). Tieto lieky významne zlepšujú „pohodu“ hlbokých žíl..
K tomu môže dôjsť opakovane, ak pacient nerešpektuje pooperačný režim alebo nedodržiava odporúčania lekára..
Výsledok nesprávneho rehabilitačného obdobia.

Ako už bolo uvedené, komplikácie sa môžu vyskytnúť nielen kvôli chirurgovi, ale aj pacientovi. Preto je veľmi dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekára a zreteľne dodržiavať rehabilitačné obdobie. Zvážte, čo je toto obdobie..

Video - dôležité momenty pooperačného obdobia

Ako dlho trvá rehabilitácia?

Chirurgická liečba slabinovej prietrže u mužov

Trvanie rehabilitačného obdobia do značnej miery závisí od anestézie používanej chirurgom. Ak je teda anestézia miestna, rehabilitácia bude trvať trochu času: po niekoľkých hodinách je pacient prepustený z nemocnice, ale za predpokladu, že neexistujú žiadne komplikácie. Aj keď by sa tam pacient mal stále pravidelne vracať na obväzy, v ktorých sa bude sledovať postup zotavovania. Prvé obliekanie by sa malo uskutočniť večer (spravidla sa takéto operácie vykonáva ráno) a nemali by ste sa báť, ak dôjde k prepusteniu, nemusíte sa obávať. Ale v prípade celkovej anestézie môže počiatočná fáza rehabilitácie trvať jeden až dva dni.

Nasleduje ambulantná rehabilitačná doba, ktorá môže byť jeden alebo dva týždne. Pre toto obdobie je dôležitý mier, správna výživa a tiež to, že pacient strávil veľa času v posteli. Okrem toho by mal pravidelne navštevovať lekára, ktorý dokáže identifikovať komplikácie av prípade potreby upraviť liečbu.

Jeden týždeň po operácii

Poznámka! Počas pooperačnej rehabilitácie by sa mala vylúčiť akákoľvek fyzická aktivita. Po určitom čase je pacientovi predpísané špeciálne cvičenie, ktoré znižuje riziko recidívy prietrže a rozvoja komplikácií.

Ošetrujúci lekár môže predpísať nosenie špeciálnej bandáže, aj keď dnes sa takéto zariadenia používajú stále menej a menej, pretože moderné chirurgické metódy poskytujú spoľahlivé fixovanie miesta výskytu prietrže implantátmi z oka. Preto bude mať takáto bandáž úžitok iba na začiatku, až kým bolesť nezmizne a neobnoví sa fyzická aktivita.

Obinenie prietrž hernie

Pooperačná výživa

Vďaka správne zloženej strave sa možno vyhnúť komplikáciám a samotná rehabilitácia bude rýchlejšia. Pacientovi sa odporúča jesť iba tekuté jedlo a mal by jesť pomaly, v malých porciách (najmenej štyrikrát denne). Hlavnou podmienkou je, že jedlo by malo byť bohaté na bielkoviny, pretože je hlavným „stavebným materiálom“ ľudského tela a umožňuje vám čo najrýchlejšie regeneráciu..

Konzumácia iba odporúčaných potravín

Veľa bielkovín sa nachádza v nasledujúcich potravinách:

 • loviť;
 • mlieko, tvaroh;
 • kuracie vajcia a mäso;
 • pohánka.

Poznámka! Mali by ste vylúčiť z potravy aj niektoré potraviny, ktoré narúšajú normálne fungovanie tráviaceho traktu a vyvolávajú plyn.

Je potrebné dočasne opustiť niekoľko výrobkov

Preto by mal pacient odmietnuť sladkosti, jogurty, mliečne výrobky a ovocie. Osobitné menu by mal predpísať lekár. A nakoniec, počas rehabilitácie musíte opustiť cigarety, alkohol a kávu, kyslé ovocie, sódu.

O fyzickej aktivite

Dva týždne po chirurgickom zákroku sa môžete začať jemne a postupne vracať k svojej predchádzajúcej činnosti, aj keď gravitáciu nemožno nadvihnúť ďalších šesť mesiacov. Ak porušíte tieto odporúčania, kýla sa môže vrátiť, ale lekári tiež neodporúčajú tráviť celý čas v posteli. Keď bolesť zmizne a človek cíti, že sa k nemu vracia jeho sila, môžete začať trochu chodiť a robiť jednoduché fyzické cvičenia..

Rehabilitácia po odstránení kýly

Ľahká gymnastika v kombinácii so špeciálnymi stimulačnými cvičeniami umožní telu rýchly návrat do predchádzajúcej podoby. Existuje veľa podobných cvičení, z ktorých najobľúbenejšie sú uvedené nižšie..

Pacient stojí na všetkých štyroch, ohýba všetky končatiny a spočíva na lakťoch a kolenách. Potom striedavo zdvíha ľavú a pravú nohu..

Cvičte na všetkých štyroch

Pacient leží na predtým položenom koberci s rukami pozdĺž tela. Potom zdvihne narovnané nohy (asi 45 stupňov) a striedavo ich prekríži (cvičenie „Nožnice“). Počet opakovaní sa v priebehu času zvyšuje..

Mimochodom, „Bicykel“ sa vykonáva v rovnakej polohe: človek zdvíha ohnuté nohy a napodobňuje šlapanie..

Pacient leží na boku, jeho ruka sa natahuje dopredu a spočíva na ňom. Nohy by mali byť rovné. Jeden z nich sa musí po niekoľkých opakovaniach pokúsiť zdvihnúť stranu.

Leží na vašej strane

Pacient kladie nohu na šírku ramien a vykonáva drepy (prípadne neúplné), po ktorých robí dva alebo tri kliky. Ak sú tradičné kliky príliš zložité, môžete si odpočívať na kolenách.

Chrániče kolien

Poznámka! Všetky tieto cvičenia sa musia vykonávať pravidelne, musíte však tiež monitorovať svoju pohodu. Človek by nemal cítiť žiadne bolesti ani nepohodlie.

Počet opakovaní by sa mal denne zvyšovať, do budúcnosti môžu byť do komplexu zahrnuté aj ďalšie cvičenia.

Video - Kýla

Nakoniec si všimneme, že pooperačné komplikácie po odstránení prietrže môžu byť najzávažnejšie, ale ak operáciu vykonáva skúsený kvalifikovaný chirurg, nemusia sa objaviť. Samozrejme, dokonca aj odborníci niekedy robia chyby, ale pravdepodobnosť sa stále znižuje. Musíte však postupovať podľa všetkých odporúčaní lekára týkajúcich sa rehabilitačného obdobia, pretože niektoré komplikácie (napríklad opakovaný výskyt prietrže) vznikajú práve z tohto dôvodu.

Komplikácie po odstránení slabinovej prietrže

V ktorých prípadoch sa vyskytujú a ako sa liečia komplikácie slabinovej prietrže u mužov??

Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien kvôli fyziologickej slabosti ingvinálneho kanála a vývojovým vlastnostiam mužského reprodukčného systému. Pri včasnom odhalení a správnom liečení sa komplikácie inguinálnej prietrže u mužov vyvíjajú veľmi zriedka. Aby sa predišlo závažným dôsledkom, odporúča sa, aby pacienti s podobnou diagnózou okamžite vyhľadali lekársku pomoc, ak sa objavia príznaky naznačujúce progresiu patológie..

Inguinálna hernia je častejšia u mužov kvôli fyziologickej slabosti ingvinálneho kanála a vývojovým vlastnostiam mužského reprodukčného systému..

komplikácie

V skorých štádiách choroby vyčnieva časť väčšieho omentum alebo peritoneum do dutiny trieslového kanálika. Hlavnou príčinou komplikácií počas tvorby hernie v oblasti trieslovín je vstup do hernálnej dutiny iných panvových orgánov (črevné slučky, močový mechúr, vaječníky)..

Komplikácie s malými hernálnymi defektmi sa vyskytujú, keď sa náhle zvýši tlak v bruchu (na pozadí dlhodobého kašľa alebo kvôli vzpieraniu). Klinické príznaky prechodu choroby do komplikovaného štádia sú:

 • záchvaty nevoľnosti;
 • opakované vracanie (vo zvracaní sa pozorujú nečistoty v krvi);
 • syndróm akútnej bolesti, ktorý sa vyskytuje v dolnej časti brucha (vyžaruje do dolných končatín a bedrovej oblasti);
 • nadúvanie a zápcha;
 • tvorba bolestivého výbežku podobného nádoru vo trieslovinovej zóne.

Napriek špecifickosti klinického obrazu si vývoj týchto príznakov vyžaduje konzultáciu so špecializovaným odborníkom, ktorý vykoná diferenciálnu diagnostiku, určí typ komplikácií a vyberie optimálnu taktiku pre riadenie pacienta..

zápal

Impulzom pre rozvoj zápalových procesov v orgánoch nachádzajúcich sa v hernálnom vaku je prienik infekcie - zvonka alebo ako výsledok vnútornej infekcie..

K infekcii dochádza, keď je narušená integrita kože v mieste herniálneho výčnelku (napríklad odreniny a škrabance, ku ktorým dochádza pri dlhodobom nosení pásu). Príčinou zápalu obsahu herniálneho vaku sú často infekčné choroby brušnej dutiny..

Charakteristickým znakom zápalu je kožná hyperémia a zvýšenie teploty v mieste herniálneho výčnelku.

zneužívanie

Pri porušení (najnebezpečnejšia komplikácia prietrže) sa príznaky rýchlo vyvíjajú a sú výrazné. Dlhodobé stlačenie orgánov nachádzajúcich sa v hernálnom vaku má za následok vážne následky:

 • nekróza (nekróza) tkanív v dôsledku čiastočného alebo úplného zastavenia dodávky krvi;
 • peritonitída - rozsiahly zápal slizníc lemujúcich brušnú dutinu.

Pri potvrdení diagnózy obmedzenej prietrže je predpísaná núdzová operácia.

Poranenie prietrže môže vyvolať útok na akútnu apendicitídu, spôsobiť dysfunkciu čreva alebo močového systému. Z dôvodu vysokých rizík vývoja podmienok, ktoré ohrozujú život pacienta, sa pri potvrdení diagnózy obmedzenej prietrže, pri ktorej sa vymiznú mŕtve časti orgánov a zdravé sa vrátia do pôvodnej polohy, predpisuje núdzová operácia..

poškodenie

Pri ostrej úprave výbežku existuje možnosť narušiť integritu orgánov umiestnených v hernálnej dutine. Ruptúra ​​herniového výčnelku, ktorá je možná s uzavretým poranením brucha (napríklad následkom pádu alebo silného úderu), je sprevádzaná akútnou bolesťou v ingvinálnej zóne a výskytom hematómu v mieste formovania..

nevhodnosť

Kýla prietrže sa vyvíja v dôsledku často sa vyskytujúcich zranení a porušení prietrže. Pri nezredukovateľnosti sa nevyskytujú žiadne známky zápalu a bolesti charakteristické pre ťažké komplikácie, obsah prietrže sa však nedá vrátiť do pôvodného stavu kvôli skutočnosti, že orgány sú spojené so stenami vaku..

Závažnosť príznakov ireduciibility sa líši v závislosti od toho, ktoré orgány sú v herniálnom vaku.

Takže pri dlhom pobyte v kýlovej dutine je časť močového mechúra pacienta narušená neustálym nutkaním na močenie, črevnými slučkami - zadržiavaním stolice a zvýšenou tvorbou plynu..

Pri dlhom pobyte v kýlovej dutine je časť močového mechúra pacienta narušená neustálym nutkaním na močenie.

Obštrukcia čriev

K primárnym príznakom obštrukcie čreva, ktorá postupuje na pozadí prietrže, patrí pretrvávajúca bolesť v dolnej časti brucha a nadúvanie, ktoré je výsledkom straty časti čreva za brušnú stenu. Pri absencii adekvátnych terapeutických opatrení na pozadí obštrukcie čreva sa začína celková intoxikácia tela sprevádzaná zvracaním, horúčkou a záchvatmi slabosti..

Coprostasis

Pri nezvratných tříslovných kýlach, ktoré obsahujú časť hrubého čreva, sa zaznamenáva oneskorenie pohybu čriev až do nemožnosti vyprázdniť črevo. Stagnácia stolice (koprostáza) je pravdepodobnejšia u starších pacientov s nadváhou, ktorí vedú sedavý spôsob života a sú náchylní k prejedaniu..

Mierna symptomatológia je charakteristická pre koprostázu..

Pri tejto komplikácii sa nepozoruje žiadna akútna bolesť, výstupok nie je namáhaný, s prehmataním je definovaný ako mäkké tesnenie. Dlhá stagnácia fekálnych hmôt je nebezpečná pridaním závažnejších komplikácií - fekálna forma porušenia a upchatie čreva..

Pri ireverzibilných tříslovných kýlach, ktoré obsahujú časť hrubého čreva, sa zaznamenáva oneskorenie defekácie.

hypogonadizmus

S postupujúcou patológiou a rastom vzdelania klesá do mieška. Semenníky, ktoré podstupujú dlhšiu kompresiu, strácajú časom svoju sekrečnú funkciu.

Nedostatok mužských pohlavných hormónov vedie k erektilnej dysfunkcii, zníženej sexuálnej túžbe, letargii a depresii.

Zanedbané formy slabinovej prietrže spôsobujú reprodukčné dysfunkcie, spôsobujú obezitu ženského typu a prispievajú k rozvoju vegetatívnych cievnych porúch..

Pooperačné komplikácie

Hlavnými príčinami komplikácií po hernioplastike (chirurgická operácia zahŕňajúca redukciu obsahu herniálneho vaku a posilnenie brušnej steny) je nedostatok kompetentnosti chirurga a operácia pacienta, ktorá nebola dodržaná, odporúčaná počas rehabilitácie..

Poškodenie spermatickej šnúry

Aby sa získal prístup k herniálnemu výčnelku a odstránil sa, musí chirurg v procese hernioplastiky izolovať spermatickú šnúru a odobrať orgán na stranu, predtým zbavený patologicky zmenených tkanív..

Poškodenie šnúry je možné v prípade porušenia chirurgickej techniky.

Poškodenie šnúry je možné v rozpore s technikou vykonávania chirurgickej operácie. Riziko krájania alebo zovretia spárovaného orgánu sa zvyšuje pri opakovanej oprave kýly.

Poškodenie spermatického nervu a spermatickej šnúry, ktoré je dôležitou súčasťou mužského reprodukčného systému, je nebezpečné z dôvodu porúch hormonálneho pozadia, zhoršenej spermatogenézy a nekrózy testikulárneho tkaniva, čo následne vedie k mužskej neplodnosti..

Poškodenie čriev

Opravy otvorenej prietrže sa vykonávajú s pitvou prednej steny brucha, takže spodná časť čreva sa dostáva do oblasti chirurgického poľa..

Riziko poškodenia črevných stien sa zvyšuje s ireverzibilnými prietržami fúzovanými s herniovým vakom.

Aby sa zabránilo tejto pooperačnej komplikácii, pred oddelením črevnej slučky od herniálneho vaku sa uskutoční prehmatanie vyčnievajúcich stien..

Trombóza po operácii postihuje starších ľudí s anamnézou narušenej hematopoézy.

Krvné zrazeniny

Trombóza po operácii je náchylná k starším ľuďom s anamnézou narušenej hematopoézy. Aby sa znížila pravdepodobnosť žilovej trombózy dolných končatín, pacientom s rizikom sa odporúča, aby pred hernioplastikou užívali antikoagulanciá (látky proti krvným doštičkám, trombolytiká), ktoré podporujú riedenie krvi a blokujú tvorbu krvných zrazenín..

Krvácajúci

Manipulácie s herniou pri úprave slabinovej prietrže sa vykonávajú v blízkosti veľkých plavidiel. Pri nedostatočnej presnosti lekárskych úkonov v konečnej fáze operácie (pri zošívaní) sa môže vyskytnúť krvácanie vo veľkom meradle, ktoré sa eliminuje stláčaním poškodenej cievy a aplikovaním ďalšieho stehu na ňu..

Poškodenie bedra v kĺbe

Keď sa hrubé švy umiestnia na trieslovinu alebo iliopubický šnúr, riziko zranenia blízkeho bedrového kĺbu je vysoké.

Chyba lekára môže spôsobiť zničenie chrupavky a kostného tkaniva poškodeného kĺbu.

Aby sa predišlo oneskoreným negatívnym účinkom, lekár pred zošívaním pohmatá ohrozené oblasti.

Hydrocele je hromadenie tekutiny v miešku, ku ktorému dochádza v skorej rehabilitácii po operácii prietrže.

hydrokéla

Jednorazová alebo bilaterálna kvapka semenníkov je najbežnejšou komplikáciou hernioplastiky (vyskytuje sa v 1% prípadov). Hydrocele je hromadenie tekutiny v miešku, ku ktorému dochádza v skorej rehabilitačnej perióde alebo niekoľko mesiacov po operácii v dôsledku narušenia integrity lymfatických kapilár..

Kvapka semenníkov je určená charakteristickým nárastom v miešku zo strany, kde sa vytvorila ďalšia vnútorná membrána naplnená tekutinou..

Pri potvrdení diagnózy je predpísaná druhá operácia (na odstránenie varikokély)..

Opakovaný výskyt prietrže

K opätovnému rozvoju slabinovej prietrže dochádza najčastejšie, keď pacient ignoruje odporúčania ošetrujúceho lekára týkajúce sa obmedzení fyzickej aktivity a stravovania. Riziko relapsu sa zvyšuje s obrovskými kýlami zložitého tvaru, ktoré sú prevádzkované otvoreným spôsobom, ak boli steny posilnené vlastnými tkanivami pacienta. Medzi rizikové faktory patrí slabosť stien trieslového kanálika (vrodená alebo v dôsledku pokročilého veku pacienta)..

V rámci eliminácie a prevencie pooperačných infekčných komplikácií je pacientovi predpísaný kurz antibiotickej liečby.

Infekčné komplikácie

Infekcia hernioplastikou je možná pri neodbornej práci chirurga: chybné vyrezanie nepoškodených miest tkaniva alebo porušenie pravidiel pre spracovanie pooperačného povrchu rany. V rámci eliminácie a prevencie pooperačných infekčných komplikácií je pacientovi predpísaný kurz antibiotickej liečby.

diagnostika

Po prehmatnutí vyčnievajúcej zóny a vyhodnotení príznaku kašľového tlaku sa vykoná predbežná diagnostika ingvinálnej prietrže. Na objasnenie povahy komplikácií a určenie obsahu prietrže sa ďalej predpisuje:

 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • prenos tkaniva mieška (diafankoskopia);
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie prietrže).

Ak existuje podozrenie, že do patologického procesu sú zapojené orgány močového systému alebo čreva, vykoná sa röntgenové žiarenie s predbežným zavedením kontrastných látok (cystografia, irrigoskopia)..

Na objasnenie povahy komplikácií a určenie obsahu prietrže sa ďalej predpisuje ultrazvuk brušných orgánov..

liečba

Komplikované trieslové prietrže sa liečia chirurgickými metódami. Konzervatívna taktika sa vyberie iba v prípade dočasných kontraindikácií pri hernioplastike.

Neodôvodnené odloženie operácie vedie k tomu, že podmienky na odstránenie prietrže sa zhoršujú: v brušnej dutine sa tvoria zrasty a obsah kýly rastie na jej vnútorné steny..

obväz

V období prípravy na hernioplastiku sa odporúča nepretržité nosenie podporného tesného obväzu, pomocou ktorého sú orgány umiestnené v hernálnom vaku držané v najbezpečnejšej polohe pre pacienta. Ošetrujúci lekár nasadil obväz, ktorý predtým vrátil obsah prietrže do fyziologického stavu.

operácie

V závislosti od typu prístupu použitého na opravu prietrže sa rozlišujú dva typy chirurgických zákrokov:

 1. Laparoskopia je metóda endochirurgie, ktorá sa vyznačuje krátkou dobou zotavenia a vysokou presnosťou dosiahnutou endoskopickými prístrojmi a videom sledovaním operácie..
 2. Otvorená hernioplastika - odporúča sa pacientom s pokročilými štádiami choroby, keď už nie je možné odstrániť rezy z nekrotického tkaniva pomocou malých rezov.

Otvorená hernioplastika - odporúča sa pacientom s pokročilým štádiom choroby.

V prvej fáze operácie chirurg eliminuje herniálny výčnelok, po ktorom je hernia brána zatvorená, čo sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

 • vlastné tkanivá pacienta (trakčná hernioplastika);
 • implantácia sieťových implantátov (nenapínavá hernioplastika).

Po zosilnení trieslového kanála špeciálnou sieťou sa zriedka vyskytujú relapsy. Medzi ďalšie výhody nestresenej hernioplastiky patrí rýchle zotavenie (pacient sa môže vrátiť do práce do dvoch týždňov po operácii)..

Ako sa vyhnúť komplikáciám

V období skorého zotavenia (do 2 až 4 týždňov od operácie) sa odporúča, aby sa obsluhovaná osoba zdržala fyzickej námahy. Aby ste zabránili recidíve patológie a zabránili abnormálnej fúzii vnútorných tkanív počas prvých 7 dní, musíte nosiť obväz, bez odstránenia dokonca aj počas nočného spánku..

diéta

Počas zotavovania je dôležité minimalizovať črevný stres..

Ovocie sa zo stravy odstraňuje, aby sa zabezpečili optimálne podmienky pre hojenie tkanív a urýchlila rehabilitácia.

Na zabezpečenie optimálnych podmienok pre hojenie tkanív a urýchlenie rehabilitácie sa zo stravy odstraňujú výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynu a zápchu:

 • strukoviny, kapusta, čerstvé ovocie;
 • marinády a údené mäso;
 • sýtené nápoje, silný čaj, káva.

Najskôr sa uprednostňuje tekuté jedlo. Po odstránení švov sa strava postupne rozširuje vďaka polotekutým jedlám pripraveným z potravín s vysokým obsahom bielkovín.

prevencia

V rámci prevencie primárnych prietrží pri tejto lokalizácii sa mužom odporúča, aby sa odmietli zapojiť do silových športov (vzpieranie, kulturistika, posilňovanie). Na posilnenie brušných svalov je potrebné pravidelne sa venovať špeciálnej gymnastike, vyhýbať sa náhlym pohybom a rovnomerne rozdeľovať záťaž..

Na minimalizáciu pravdepodobnosti vzniku pooperačných komplikácií pomôže komplex terapeutických cvičení vyvinutých rehabilitológom.

Ako vyzerá slabá prietrž u mužov a ako ju určiť? INGUINAL HERNIA: CELÁ PRAVDA PRE PACIENTOV

Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa pacientom podstupujúcim hernioplastiku sledovať telesnú hmotnosť, predchádzať prejedaniu a zápche, prestať fajčiť a včas liečiť anatomické patológie..

Dôvody a metódy liečby opakujúcej sa slabinovej prietrže

Po chirurgickom zákroku dochádza k recidíve pri inguinálnej hernii v dôsledku chyby lekára alebo v dôsledku pooperačných komplikácií. Opakované ochorenie sa vyskytuje u každých 10 pacientov. Recidácia prietrže je indikáciou pre druhú operáciu, ale iným spôsobom. Ak bola chyba predtým zošitá tkanivami, opätovné ošetrenie sa uskutoční inštaláciou oka, s najväčšou pravdepodobnosťou podľa lichtenštajnskej metódy..

Relapsu a ventrálnu prietrž je potrebné rozlišovať. V prvom prípade sa defekt objaví na rovnakom mieste, choroba sa úplne opakuje. Ventrálna alebo pooperačná prietrž je výčnelok orgánov v oblasti chirurgickej jazvy. Opakujúca sa prietrž nie je vždy spojená s operáciou, môže byť spôsobená faktormi pred a po operácii. Príčinou ventrálnej prietrže je iba chirurgický zákrok.

Po 3 až 3 operáciách sa môže objaviť opakovane hnačka. Opakovane sa opakujúca porucha sa týka najzložitejších foriem choroby a nie každý skúsený chirurg s ňou dokáže poradiť..

Prečo sa prietrž opakuje

Dôvody opätovného objavenia sa slabinovej prietrže po operácii sú rozdelené do 3 skupín:

 1. Nežiaduce faktory pred operáciou.
 2. Doktorova chyba počas operácie.
 3. Pooperačné komplikácie.

Lekári zvažujú hlavné dôvody nesprávneho výberu chirurgickej techniky a nedostatočného vyšetrenia pacienta. Prevádzka podľa všetkých pravidiel úplne eliminuje akékoľvek riziká počas a po liečbe. Ak však lekár počas prípravnej fázy alebo počas operácie niečo prehliadne, bude to mať následky.

Chirurg V.D. Fedorov vo svojich prácach vyjadruje názor, že všetky faktory výskytu kýly, ktoré existujú pred operáciou, pretrvávajú po chirurgickom zákroku a môžu kedykoľvek vyvolať relaps. A najvýznamnejším zo všetkých dôvodov, prečo lekár rozlišuje vrodenú slabosť spojivového tkaniva.

Väčšina relapsov sa vyskytuje v prvom roku po operácii. Častejšie k tomu dochádza pri veľkých, šikmých a posuvných prietržoch. Tendencia k opätovnému rozvoju patológie je pozorovaná u 30 - 45% pacientov, ale iba 10% pacientov po oprave prietrže má skutočne tento problém. Z toho môžeme vyvodiť, že veľa závisí od pooperačnej rehabilitácie, opatrení lekára a starostlivosti o zdravie pacienta..

Rizikové faktory pred operáciou

Inguinálna kýla nemusí pacienta dlhodobo rušiť, to však neznamená, že ho nie je potrebné odstrániť. Liečba defektu sa vykonáva iba chirurgicky s vrodenou aj získanou formou ochorenia. Ak sa operácia oneskorí na dlhú dobu, bude to už faktorom rizika relapsu.

Samoliečba doma, odmietnutie vyšetrenia a odstránenie prietrže končí vo vážnom stave, keď je operácia už vykonaná naliehavo. Za týchto podmienok existuje väčšie riziko chyby, ktorá povedie k pooperačným komplikáciám a opätovnému ochoreniu..

Starší ľudia sú v ohrození, ktoré je spojené so zmenami súvisiacimi s vekom, degeneratívnymi procesmi v oblasti slabín. U pacientov so sprievodnými ochoreniami v brušnej dutine a urogenitálnom systéme, ktoré sú sprevádzané zápchou, kašľom a zvýšeným tlakom v bruchu, sa môže vyskytnúť opakujúce sa ochorenie..

Pri recidíve zohráva úlohu aj nedostatočná príprava pred odstránením kýly. Ak telo nebolo dezinfikované, stratené infekčné ložiská môžu spôsobiť hnisavý zápal, v dôsledku čoho sa objaví prietrž.

Počas operácie

Druhá skupina príčin recidívy prietrže je spojená s nasledujúcimi faktormi:

 • nesprávny výber techniky - posilnenie iba prednej brušnej steny s rekurentnou a priamou prietržou môže viesť k opätovnému ochoreniu v dôsledku vysokej inguinálnej medzery a hlbokého kanála a ak sa chcete vyhnúť tomuto problému, je potrebné vykonať niekoľko štúdií, mali by sa zohľadniť patogénne znaky choroby;
 • chyby chirurgov počas operácie - šitie s veľkým napätím tkanív, poškodenie nervov a krvných ciev, nedostatočné rozdelenie hernia a mnoho ďalších akcií môže spôsobiť recidívu.

Podmienkou úspešnej prevádzky bude vždy kvalitná príprava a rehabilitácia. Deti a dospelí pacienti s indikáciami na chirurgickú liečbu by mali byť vyšetrení niekoľkými lekármi, vypočuť si názor všetkých a dôverovať názorom väčšiny odborníkov. Lekár musí poznať choroby a operácie. Niektoré chirurgické techniky sú kontraindikované pri predchádzajúcej chirurgickej liečbe tráviaceho traktu a panvy.

Po prevádzke

Komplikácie, najmä hnisavý zápal, krvácanie a poškodenie vnútorných orgánov, môžu spôsobiť ochorenie už po operácii.

Aké komplikácie sa objavujú v skorom a neskorom období po oprave kýly:

 • infekcia rany - hnisanie nastáva, keď dôjde k infekcii počas chirurgického zákroku alebo po nedodržaní pravidiel starostlivosti o pooperačnú jazvu;
 • hematóm - objavuje sa v dôsledku prasknutia krvných ciev;
 • poškodenie spermatickej šnúry - vyskytuje sa pri alokácii herniálneho vaku, chyba je typická pre neskúseného chirurga, táto komplikácia sa často vyskytuje už pri odstraňovaní opakovanej chyby a ohrozuje neplodnosť;
 • trombóza holennej žily - vyskytuje sa u starších a mladých pacientov s neaktívnym životným štýlom, na liečbu sa používajú antikoagulanciá;
 • kvapka je najčastejšou komplikáciou, lieči sa iba opakovaným chirurgickým zákrokom;
 • poškodenie čreva - vyskytuje sa pri nepresnom spracovaní herniového vaku, chirurg sa môže tiež dotknúť močového mechúra;
 • porušenie femorálneho kĺbu - nastáva pri nesprávnom šití, v prípade použitia hrubého materiálu, čo môže viesť k krvácaniu.

Typy relapsov

Rozlišujte medzi skutočným a falošným relapsom. V prvom prípade sa choroba úplne opakuje. K falošnému relapsu dochádza, keď sa defekt vyvíja v inej oblasti alebo inej podobe. Pravda a nepravda priama hernia v slabinách sú častejšie, diagnostikujú sa šikmé výbežky 1/5.

Opakovaná inguinálna prietrž je nasledujúcich typov:

 • šikmý - obklopený spermatickou šnúrou, úplne opakuje priebeh inguinálneho kanála;
 • priamy - stredný alebo suprapubický v bočnej časti trieslového kanálika;
 • bočné - nachádza sa v blízkosti trieslového kruhu mimo spermatickej šnúry;
 • suprapubické - vyskytuje sa s nedostatočným posilnením trieslového kanála;
 • stredná - tvar pripomína hubu, ktorá sa nachádza v trojuholníku;
 • kompletný - s úplným zničením trieslovej steny je medzera v kanáli vyplnená veľkou prietržou.

Inguinálna hernia sa častejšie odstraňuje lichtenštajnskou metódou a po tejto operácii sú typickými formami relapsu laterálne a mediálne relapsy..

Chirurgia pre opakovanú trieslovinu prietrže

Spôsob liečby bude závisieť od stupňa obtiažnosti:

 1. Prvý stupeň - hernia objem do 100 cm³, metóda Kukujanova, Schouldays.
 2. Druhý stupeň - hernia objem do 300 cm³, Lichtenštajnská metóda.
 3. Tretí stupeň - hernia objem do 400 cm³, metóda Rivera.
 4. Štvrtý stupeň - objem kýly od 400 cm³, metóda TEP, TABP.

Výber techniky je určený typom predtým vykonaného plastu, umiestnením prietrže a jeho stavom. Univerzálnou operáciou bude laparoskopická hernioplastika, môže sa vykonať v ktorejkoľvek fáze výčnelku, s výnimkou obmedzenej prietrže. Spoľahlivými technikami sú Lichtenštajnská chirurgia a rekonštrukčná obštrukčná hernioplastika.

Operácia sa vykonáva dvoma spôsobmi - otvoreným a laparoskopickým prístupom. Chirurgia pooperačné jazvy sa vykonáva klasickou metódou podľa Lichtenštajnska pomocou úplnej rekonštrukčnej hernioplastiky alebo čiastočnej obštrukčnej plastiky. Laparoskopická metóda spočíva v vytvorení prístupu k prietrži tromi vpichmi v brušnej dutine, cez ktoré sa vkladajú rezacie nástroje na kýlu a kamera na vizuálnu kontrolu..

Funkcie rôznych typov operácií pri opakujúcej sa prietrži v slabinách:

 • Lichtenštajnská metóda - s veľkou veľkosťou herniálneho vaku a opakovaným relapsom, uskutočneným s lemovaním implantátu zo siete, je doba hospitalizácie až 3 dni;
 • kompletná rekonštrukčná hernioplastika - v prípade relapsu po plastike so zachovaním štruktúry je implantát počas operácie fixovaný stehy, aby sa zabránilo posunu, doba hospitalizácie je až 3 dni;
 • čiastočná hernioplastika - pri predtým vykonanej plastickej chirurgii zadnej steny mozgu, v prípade malej hernie je to najmenej traumatická metóda, pacient je prepustený z nemocnice okamžite po operácii;
 • laparoskopická metóda - pri obojstrannej prietrži zahŕňa zavedenie implantátu cez brušnú dutinu do prietrže z vnútornej strany, jedná sa o komplexnú verziu operácie, je možné ju vykonať iba v celkovej anestézii, preto je predpísaná menej častá otvorená technika.

Pooperačná rehabilitácia

V závislosti od typu operácie bude v nemocnici trvať 1 až 5 dní. Keď lekár zistí, že je všetko v poriadku a neexistujú žiadne komplikácie, poskytne odporúčania týkajúce sa starostlivosti o jazvu a životného štýlu v prvých týždňoch po liečbe..

Ak sa vyskytnú nejaké problémy bezprostredne po operácii, lekár zistí, či to môže byť spôsobené chirurgickým zákrokom alebo anestéziou. Po zistení príčiny odborník predpíše ďalšie ošetrenie, ktoré bude potrebné vykonať doma. Ak sa okamžite objaví opakovaná prietrž, vykoná sa druhé vyšetrenie a predpíše sa druhá operácia.

Všeobecné pravidlá v období skorej rehabilitácie po oprave kýly:

 • denné obliekanie a ošetrenie rán antiseptikami;
 • strava, vylúčenie akejkoľvek fyzickej práce;
 • nosiť obväz niekoľko hodín počas vykonávania každodenných činností;
 • návšteva u lekára v týždni na vyšetrenie av prípade komplikácií.

Po operácii sa môžu objaviť príznaky komplikácií, s ktorými musíte ísť k lekárovi:

 • opuch v slabinách neodstráni niekoľko dní;
 • silná bolesť a hnisanie pooperačnej rany;
 • opuch tkanív v slabinách s celkovou nevoľnosťou a horúčkou;
 • pálenie, znecitlivenie alebo senzibilizácia kože v mieste operácie.

Normálne príznaky po operácii budú mierne nepohodlie pri chôdzi, mierne pálenie v slabinách, opuch. Stav sa zlepší po niekoľkých dňoch, ale do 1-2 mesiacov je potrebné vylúčiť fyzickú aktivitu a počas nabíjania a vykonávania cvičení vždy používajte obväz.

Strava je nevyhnutnou súčasťou pooperačného zotavenia. Diéta je predpísaná na prevenciu zápchy a nadúvania, pretože tieto poruchy vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, čo je faktorom rozvoja opakovanej prietrže.

Ako jesť prvé 2 týždne po oprave kýly:

 • musíte jesť v malých porciách a všetko dôkladne žuť;
 • jedlo by malo mať príjemnú teplotu a nesmie byť korenené;
 • je dôležité zvýšiť obsah bielkovín v potrave;
 • musíte piť veľa čistej vody, ale nie počas jedla, ale 30 minút pred alebo po;
 • strava môže zahŕňať varené biele mäso, tvaroh, obilniny, ryby;
 • vylúčené sú fixačné a plynotvorné výrobky.

Podporný obväz po operácii je možné nosiť nie vždy a nie neustále. Je kontraindikovaný pri hnisavej pokožke a prvých pár dní po oprave kýly. Keď sa rana uzdraví, lekár odporučí lekársky pás na nosenie pri domácich prácach a telesnej výchove. Bandáž zníži tlak na švy, zabráni ich divergencii a tiež pomôže predchádzať relapsom.

Pás musí byť po operácii opatrený mäkkými vložkami, prepúšťať vzduch a absorbovať vlhkosť. Pred nasadením na opasok musí byť opasok ošetrený antiseptikom. Pooperačnú bandáž sa odporúča nosiť maximálne 5 hodín denne, musí sa odstrániť v noci.

Úplný prehľad všetkých príznakov slabinovej prietrže

Autor článku: Nivelichuk Taras, vedúci oddelenia anesteziologickej a intenzívnej starostlivosti, pracovná prax 8 rokov. Vysokoškolské vzdelanie v odbore „Všeobecné lekárstvo“. Dátum uverejnenia článku: 14. 5. 2015 Dátum aktualizácie článku: 08/08/2018

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.

Hlavné príznaky slabinovej prietrže:

 • bolesť v ingvinálnej oblasti vľavo alebo vpravo, často tupá, predĺžená;
 • opuchy v slabinách vľavo alebo vpravo, ktoré sa môžu vyskytnúť alebo zvýšiť po jedle, s napätím;
 • trávenie, močenie, u žien - menštruácia.

Samotný pacient môže vysvetliť tieto príznaky ochoreniami čriev, genitálií atď. Len s nárastom prietrže, objavením sa príznakov neredukovateľnej, obmedzenej alebo kĺzavej prietrže (viac o tomto nižšie), mnohí prichádzajú k myšlienke navštíviť chirurga.

PGR prakticky nemôže zasahovať do zvyčajného spôsobu života alebo ho dramaticky narušiť - všetko individuálne.

Vzniknutá prietrž nemôže byť liečená konzervatívnymi metódami. Moderné operácie vykonávané minimálne invazívnymi metódami (endoskopickými) s použitím sieťových implantátov v takmer 100% prípadov však zaručujú riešenie problému..

Počiatočné prejavy slabiny prietrže

Kýla sa vytvára postupne na pozadí systematického alebo neustáleho zvyšovania vnútrobrušného tlaku: s konštantným namáhaním v prípade chronickej zápchy, s predĺženým kašľom, so zdvíhaním závaží.

Prvými príznakmi choroby sú bolesť a opuch prietrže. Bolesť je zvyčajne tupá a boľavá. Môže sa stať stálym spoločníkom osoby alebo sa môže vyskytovať pravidelne. Keď cítite trieslovinu na boku lézie, môžete si všimnúť opuch, ktorý sa môže objaviť alebo zväčšiť, keď je osoba vo zvislej polohe, a úplne zmizne, ak si pacient ľahne. Nepozoruje sa ani miestne zvýšenie teploty, ani sčervenanie na opuchnutej časti tela nekomplikovaným PGR.

Najprv je možné napraviť veľa hernií: obsah herniového vaku, keď sa naň pritlačí, alebo dokonca sám (so znížením vnútrobrušného tlaku, zmenou polohy tela), sa vráti do dutiny brušnej. Zároveň zmizne bolesť a opuch.

Najväčší problém pri diagnostike predstavuje práve taká malá ingvinská prietrž. Ale skúsený lekár (chirurg), dokonca aj s opraviteľnou prietržou, môže navrhnúť správnu diagnózu vyšetrením a prehmataním, pri ktorom nájde rozšírenie otvorenia trieslovinového kanála..

Príznaky veľkých tříslovných kýly

Ako choroba postupuje, jej príznaky sú výraznejšie:

 • Veľkosť opuchu sa zvyšuje, hernálny výčnelok sa stáva voľným okom jasne viditeľný.
 • Pohodlie pri chôdzi, vážne postihnutie je spojené s bolesťou v oblasti PGR.
 • Veľmi veľký PGR môže úplne zakryť penis alebo viesť k jeho odchýlke v smere opačnom k ​​herniálnemu výčnelku.
 • Ak PGr zostúpi do mieška, veľkosť semenníkov na postihnutej strane sa dramaticky zvýši. Keď máte pocit, šourek má jemnú konzistenciu a semenník je ľahko hmatný oddelene od herniálneho výčnelku. Tieto príznaky pomáhajú rozlíšiť tříslovnú prietrž a kvapku semenníka, v ktorom je štrbina napätá, a semenník nemôže byť hmatateľný osobitne..

Rysy rôznych typov slabinovej prietrže

Slučky čreva, močového mechúra, močovodov, vajcovodov a vaječníkov u žien môžu vstúpiť do veľkého herniálneho vaku. Príznaky PGH sa líšia v závislosti od toho, ktorá časť orgánu predstavuje herniálny výčnelok.

Zvážte možné typy kýly.

Ak je prietrž tvorená slučkami čriev

V tomto prípade sa vyskytnú tieto príznaky slabinovej prietrže:

 • nadúvanie,
 • rýchly výboj plynov (plynatosť),
 • zápcha,
 • bolesť čriev.

Porušenie normálnej peristaltiky čriev ulovených v herniálnom vaku môže vyvolať rozvoj akútnej apendicitidy. V tomto prípade osoba pociťuje prudké zhoršenie: bolesť sa zintenzívni, vyvinie sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, telesná teplota sa môže zvýšiť na 37–38 ° C a srdcová frekvencia sa zvýši nad normálne hodnoty..

Ak sú orgány močového systému v herniálnom výčnelku

Ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, často sa vyvíja veľmi charakteristický príznak „močenia v dvoch dávkach“. Pri močovom mechúre nie je potrebné močiť, ale pacient môže močiť. Po vyprázdnení močového mechúra je nutkanie na močenie - a druhá časť moču je možná.

Ďalšie typické príznaky PGH tvorené orgánmi močového systému:

 • časté močenie, zníženie bolesti počas močenia;
 • často, aby vyprázdnil močový mechúr, musí osoba zaujať nútené postavenie;
 • po odchode na záchod u týchto pacientov sa opuch projekcie prietrže výrazne zníži, ale postupne sa zväčšuje veľkosť vystupovania.

Ak sa vaječník a vajcovod dostane do herniálneho vaku (u žien)

V tomto prípade sa popri príznakoch typických pre trieslovinové kýly (opuch, tupá bolesť pri výbežku) vyskytuje aj silná bolesť počas menštruácie. Tieto bolesti môžu byť nudné a boľavé, alebo môžu mať povahu kontrakcií, sprevádzajú celé menštruačné obdobie alebo sa objavujú v prvých dňoch menštruácie..

Príznaky obmedzeného PGR

PGR môže významne zhoršiť kvalitu ľudského života. Najnebezpečnejšia situácia je však v prípade porušenia prietrže pri bráne prietrže. Keď dôjde k porušeniu Pgr, krvný obeh je výrazne narušený v tej časti orgánu, ktorá spadla do herniálneho vaku. Ak nie je pacientovi poskytnutá neodkladná chirurgická starostlivosť, sú možné veľmi vážne následky: obštrukcia čreva, nekróza (nekróza) čreva, fekálna peritonitída - to sú najzávažnejšie ohrozenia života.

Telo signalizuje vývoj obmedzeného PGR prudkým nárastom bolesti a zmenou v jej povahe. Zvyčajne vyvoláva porušenie, prudké zvýšenie tlaku v bruchu, napríklad pri zdvíhaní závaží.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

V oblasti CHZO sa vyskytuje akútna bolesť, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu.

V prvých minútach a hodinách môže nastať nutkanie na defekáciu a objavia sa uvoľnené stolice. Ale po nejakej dobe zmizne každá stolica (hoci sa môže vyskytnúť neproduktívne nutkanie na toaletu), a tým sa zastaví vypúšťanie plynu.

Najdôležitejším príznakom uškrtenej prietrže: pri namáhaní alebo kašľaní sa herniálny výčnelok nezvýši, ako tomu bolo pred uškrtením..

Nauzea sa rýchlo hromadí, dochádza k zvracaniu. Ak odložíte návštevu u lekára - zvracanie sa stane nezvratným.

Často teplota stúpa, srdcový rytmus sa stáva častým a krvný tlak klesá.

Bez liečby môže šokový stav viesť k smrti.

V tomto prípade nie je obraz taký jasný: bolesť môže byť celkom znesiteľná a celkový zdravotný stav nespôsobuje podozrenie na urgentnú chirurgickú patológiu.

U mužov sa v dôsledku porušenia inguinálnej hernie môže vyvinúť ischemická orchitída (zápal semenníkov v dôsledku narušenia jej krvného zásobovania), ktorý sa prejavuje začervenaním, napätím a bolesťou v miešku na postihnutej strane..

Môže sa objaviť akútna retencia moču.

Príznaky iných komplikácií pri slabinovej prietrži

Okrem porušenia, ku ktorému dochádza u 10–20% ľudí s inguinálnou lokalizáciou prietrže, sa môžu komplikácie prietrže stať aj ďalšie stavy: zápal Hg alebo koprostáza (stázová fáza).

Pri koprostáze (stagnácia výkalov) v reakcii na kašeľ a napätie dochádza k ďalšiemu zvýšeniu herniálneho výčnelku (diferenciálna diagnostika s porušenou PGR). Kýla samotná sa výrazne zväčšuje a po prehmataní získa konzistencia podobná cesta. Ak sa neprijmú opatrenia, môže to viesť k porušeniu fekcií..

Pri zápale HFG sa koža nad herniovým výčnelkom sčervená, pri hmatnej prietrži alebo pri pokuse o jej korekciu sa objaví bolesť. Prídavok príznakov, ako je horúčka, zvracanie, zimnica, narušenie vypúšťania plynov, môže naznačovať prechod zápalu do hnisavej formy. Hnisavý zápal, ako obmedzená prietrž, si vyžaduje chirurgické ošetrenie.

Inguinálna hernia je patológia, ktorú nemožno vyliečiť konzervatívnymi metódami. Bez riadneho zaobchádzania je komplikovaný v 20% prípadov a takmer vždy výrazne zhoršuje kvalitu života osoby, ktorá ním trpí. Chirurgia je jedinou účinnou taktikou kontroly prietrže.

Moderné endoskopické a otvorené zásahy zaručujú, že sa PGH zbaví a tým aj všetky nepríjemné príznaky, ktoré sa prejavujú. Ak máte podozrenie na prietrž, potom najistejším krokom, ktorý môžete urobiť, je navštíviť chirurga.

Majiteľ a zodpovedný za stránky a obsah: Afinogenov Alexey.

Komplikácie s trieslovými kýlami.

 • • Chirurgická chirurgia hlavy.
 • • 8. Liečba rán hlavy.
 • • 9. Kraniotomia s tvorbou kože a svalovo-kostrového svalstva. Osteoplastické a resekčné metódy.
 • • 10. Zastavte krvácanie v prípade poškodenia strednej meningálnej tepny a žilových dutín.
 • • jedenásť. Treoporácia mastoidov.
 • • Chirurgická operácia krku.
 • • dvadsať. Rezy na krk.
 • • 21. Tracheostomie. Indikácie a komplikácie.
 • • 22. Operácia štítnej žľazy: enukleácia struma, resekcia podľa Nikolaeva.
 • • Enukleačná (lúpaná) struma štítnej žľazy:
 • • Medzisúčetová subfasciálna resekcia štítnej žľazy podľa Nikolaeva:
 • • Hrudná chirurgia.
 • • 29. Lekárska taktika na prenikanie rán do hrudníka (prgk).
 • • II. Eliminácia hemotoraxu
 • • tridsať. Punkcia pleurálnej dutiny.
 • • 31. Princípy pľúcnych operácií: lobektómia, pulmonektómia, segmentová resekcia.
 • • 32. Chirurgia pri rakovine prsníka. Chirurgia pri mastitíde.
 • • 33. Koncept fungovania umelého pažeráka.
 • • 34. Chirurgia pri koronárnej nedostatočnosti. Priame zásahy do koronárnych tepien. Transplantácia srdca.
 • • Transplantácia srdca.
 • • 35. Chirurgická liečba získaných srdcových vád.
 • • 36. Chirurgická liečba vrodených srdcových vád.
 • • 37. Perikardiálna punkcia. Chirurgia pri poraneniach srdca. Perikardiálna punkcia.
 • • Operácia srdcových rán.
 • • Operácia brucha. Všeobecné informácie o oprave kýly. Hlavné etapy opravy prietrže (napríklad šikmá inguinálna prietrž):
 • • Komplikácie opravy slabinovej prietrže.
 • • Nové metódy opravy prietrže.
 • • 1. Gernioplastika od Lichtenštajnska
 • • 2. Hernioplastika od e.Shouldice
 • • 53. Chirurgia pre priamu trieslovinu prietrže. Bassiniho cesta. komplikácie.
 • • 54. Operácie so šikmou prietržovou kýlou. Spôsoby Girarda, Spasokukotského, Martynova, stehu Kimbarovsky. komplikácie.
 • • 55. Chirurgia pupočnej kýly a kýly bielej línie brucha (Lexer, Sapezhko, Mayo-Dyakonova). komplikácie.
 • • Pupočná prietrž.
 • • Kýly bielej línie brucha.
 • • Plastové kýly bielej línie brucha podľa Sapezhko-Dyakonova:
 • • 56. Operácie s obmedzenou prietržovou prietržou. komplikácie.
 • • 57. Chirurgia vrodenej slabinovej prietrže. komplikácie.
 • • 58. Chirurgia pre nezvratnú posuvnú prietrž. komplikácie.
 • • 59. Črevné švy (Lambert, Albert, Schmiden, Mateschuk).
 • • 60. Črevná resekcia s anastomózou zo strany na stranu. Uzatvorenie črevnej rany.
 • • Šitie rán čreva.
 • • 61. Resekcia čreva s anastomózou end-to-end. Uzatvorenie črevnej rany.
 • • 62. Chirurgia žalúdočnej fistuly (Witzel, Kader, Toprover).
 • • 1. Witzelova cesta.
 • • 2. Metóda Strain-Senn-Cader:
 • • 3. Metóda navrhovateľa:
 • • 63. Operácia gastrointestinálnej anastomózy. Predná anastomóza (Welflerova metóda s hnedou enteroenteroanastomózou).
 • • 64. Základy gastrektómie podľa typu Billroth 1, Billroth 2; Prevádzka Hoffmeister-Finsterrer. gastrektómia.
 • • Chirurgia pre perforovaný žalúdočný vred.
 • • Vagotómia. Vypúšťacie operácie.
 • • 65. Operácia črevnej fistuly.
 • • 66. Operácia stolice fistuly a neprirodzený konečník.
 • • 67. Online prístup k apendektómii.
 • • 68. Slepého čreva. Odstránenie divertikla Meckel.
 • • 69. Šitie pečene. Pečeňové operácie: resekcia, zastavenie krvácania.
 • • 70. Biliárne tráviace anastomózy.
 • • 71. Odstránenie žlčníka.
 • • 72. Operácie na spoločnom žlčovom kanáli.
 • • I. Choledochotómia: 1. Supraduodenál 2. Retroduodenál 3. Transduodenál
 • • II. Transduodenálna papilotomia.
 • • III. Transduodenálna sfinkterotómia (sfinkteroplastika).
 • • 73. Operácie na poškodenie brušných orgánov.
 • • 74. Laparoskopia, punkcia brucha.
 • • Lumbálna oblasť, retroperitoneálny priestor, panva.
 • • 81. Pyelotomia, resekcia obličiek, nefrektomia, transplantácia obličky.
 • • I. Chirurgický prístup k obličkám:
 • • V. Transplantácia obličky.
 • • 82. Vpich močového mechúra. cystostomie.
 • • 83. Odstraňovanie močového mechúra.
 • • I. Ak chcete odstrániť kamene močového mechúra, je otvorený:
 • • II. Endoskopické metódy na odstránenie kameňov močového mechúra.
 • • 84. Operácie s kvapkami semenníkov (podľa Winkelmana, Bergmana).
 • •Horná končatina
 • • 87. Pozícia fragmentov v zlomeninách humeru na rôznych úrovniach.
 • • 1) V hornej tretine:
 • • 93. Expozícia a ligácia axilárnej tepny.
 • • 94. Expozícia a podviazanie ramenných tepien.
 • • 95. Cievne šitie (Carrelova príručka, mechanické šitie). Operácie pre rany veľkých plavidiel.
 • • 96. Šitie šľachy (cuneo) a nervov.
 • • 97. Amputácia pleca.
 • • 98. Chirurgická liečba panarícia.
 • • Dolná končatina
 • • 103. Pozícia fragmentov v zlomeninách stehennej kosti na rôznych úrovniach.
 • • 1) Zlomeniny krku
 • • 2) mimozemské a intertrochanterické zlomeniny
 • • 1) Horná tretina
 • • 3) Dolná tretina
 • • 109. Chirurgická taktika pri poraneniach gluteálnej artérie.
 • • 110. Expozícia a ligácia femorálnej artérie v femorálnom trojuholníku.
 • • 111. Expozícia a ligácia femorálnej artérie v aduktorovom kanáli.
 • • 112. Všeobecné zásady amputácie končatiny podľa núdzových indikácií (primárna, sekundárna amputácia). Prestavenie končatín.
 • • replantácia.
 • • 113. Amputácia bedra.
 • • 114. Chirurgia pre kŕčové žily a flebotrombóza.
 • • Chirurgické nástroje:

Funkcie liečby pacientov po oprave prietrže

Všeobecné zásady liečby pacientov po oprave prietrže s miestnymi tkanivami nemajú prakticky žiadne rozdiely v riadení pooperačného obdobia pri iných chorobách. Na prevenciu respiračných komplikácií, pooperačnej črevnej parézy a tromboembolických komplikácií je pacient včas aktivovaný. Okrem toho je na prevenciu pľúcnej embólie uvedené použitie kompresného nemocničného úpletu a zavedenie antikoagulancií k úplnej aktivácii pacienta. U pacientov s vysokým rizikom infekčných komplikácií sa vykonáva antibakteriálna profylaxia jednorazovým intravenóznym podaním antibiotika 1 hodinu pred operáciou. Hlavnými indikáciami pre podávanie antibiotík v pooperačnom období sú prítomnosť zápalového infiltrátu alebo hematómu chirurgickej rany, hypertermia, ako aj liečba zápalových komplikácií z iných orgánov a systémov..
Pri použití syntetických explantátov, najmä ak sa nachádzajú nad aponeurózou, má priebeh pooperačného obdobia svoje vlastné charakteristiky. Tieto rozdiely sú dôsledkom širokej mobilizácie kožných chlopní a podkožného tkaniva z predného povrchu plášťa rekta alebo aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha a prítomnosti cudzieho tela v rane. Porušenie odtoku venóznej krvi a lymfy z podkožného tkaniva, ktoré z toho vyplýva, vedie k akumulácii veľkého množstva serózneho výboja v rane a spomaľuje jeho hojenie..
Aby sa zabránilo tvorbe sérómov, je potrebné uskutočňovať aktívne drenážovanie rany s dvoma drenážmi umiestnenými medzi podkožným tukovým tkanivom a explantátom po dobu 1 až 2 dní. Spolu s aktívnou drenážou sa používa kompresia odmeranej rany s použitím elastického obväzu, ktorý umožňuje, aby sa kožné chlopne rovnomerne pritlačili na povrch explantátu, a brušná stena sa plne zúčastnila dýchacieho procesu. Následne dochádza k postupnému poklesu množstva rany a jej organizácie. Dodatočné odstránenie rany by sa malo vykonať pomocou vpichov s frekvenciou 1-2 krát počas 10 dní.
Po 1 až 2 mesiacoch je znázornená elastická bandáž po plastickej chirurgii prednej brušnej steny pomocou syntetických explantátov. Použitie obväzu vo veľkých obdobiach je nepraktické kvôli oslabeniu svalov prednej brušnej steny a je indikované iba vtedy, keď pacient vykonáva fyzickú aktivitu. Odporúča sa, aby pacienti začali fyzickú prácu najskôr 2-3 mesiace po operácii.

Dôvody výskytu pooperačných komplikácií sú dosť rozdielne a môžu byť spôsobené nesprávnym výberom metódy na odstránenie prietrže a porušením chirurgickej techniky. Všetky komplikácie po vykonaní opravy prietrže sa zvyčajne delia na dve veľké skupiny: komplikácie bezprostredného a vzdialeného pooperačného obdobia.

Komplikácie bezprostredného pooperačného obdobia

Najtypickejšími komplikáciami skorého pooperačného obdobia sú lokálne komplikácie rán: hematóm, zápalový infiltrát a hnisanie. Sérum pooperačnej rany po chirurgických zákrokoch pomocou syntetických explantátov sa nepovažuje za komplikáciu rany; seróm je dôsledkom pravidelnej reakcie tukového tkaniva na implantáciu syntetického cudzieho materiálu. Malo by sa poznamenať, že plastika ingvinálneho kanálika v porovnaní s plastom prednej brušnej steny s ventrálnymi kýlami je sprevádzaná významne nižšou incidenciou sérom. Je to tak kvôli zníženej agresivite chirurgického zákroku, ako aj kvôli umiestneniu explantátu pod aponeurózou bez toho, aby bol v kontakte s tukovým tkanivom. Okrem toho sa zaznamenáva minimálny výskyt sérom pri použití techniky explantácie sublayov a pri použití polypropylénových explantátov..
Pooperačný hematóm je výsledkom nedostatočnej hemostázy. Je potrebné poznamenať, že pri plastickej chirurgii prednej brušnej steny pomocou explantátov sa požiadavky na kvalitu hemostázy výrazne zvyšujú. Je to spôsobené skutočnosťou, že použitie tohto typu plastu nám nedovoľuje dúfať v stlačenie a upchatie krvácavých ciev a môže byť sprevádzané tvorbou rozsiahlych hematómov. Hlavnými opatreniami zameranými na prevenciu tvorby hematómov sú opatrná hemostáza, minimalizácia traumy do tkanív prednej brušnej steny počas ich prípravy na explantáciu, použitie kompresných obväzov a lokálna hypotermia prvý deň po operácii..
Purulentno-septické komplikácie zaujímajú osobitné miesto v štruktúre pooperačných komplikácií po plastickej chirurgii pomocou syntetických explantátov; definujú konkrétne požiadavky na správu pacienta. Ak sa vyskytnú náznaky hnisania pooperačnej rany, jej okraje sa riedia liečebnou taktikou v súlade s klasickými kánonmi purulentnej chirurgie. V prípade použitia explantátov vyrobených z monofilných nekonečných vlákien sa tieto odstránia iba pri tvorbe hnisavých fistúl, ktoré sa nedajú liečiť. Okrem toho celý explantát nie je ani zďaleka excidovaný, častejšie sa obmedzuje na jeho resekciu.
Pre prevenciu hnisavých-septických komplikácií rany má veľký význam dodržiavanie zásad asepsie. Používanie explantátov, ktorých sterilizácia sa nevykonávala v továrni a najmä po opakovanej sterilizácii, je neprijateľné. Okrem toho je potrebné fixáciu explantátu a zošitie chirurgickej rany vykonať aj pomocou inertného materiálu na šitie, ktorý bol podrobený vysokokvalitnému spracovaniu v továrni..
Zmäkčenie pooperačnej rany môže byť tiež spôsobené porušením techniky vykonávania chirurgického zákroku: nedostatočná tesnosť pooperačnej rany a miesta na inštalovanie odtokov, nedodržiavanie zásad neustálej aspirácie výtoku z rany. V týchto prípadoch je potrebné použiť slepú steh pooperačnej rany, dôkladné sledovanie účinnosti fungovania drenáží a ich včasné odstránenie (2. - 3. deň po chirurgickom zákroku), po ktorom nasleduje punkcia zvyškovej dutiny..

Pri plastickej chirurgii s tkanivovým napätím a premiestňovaním obsahu herniálneho vaku do brušnej dutiny, najmä pri zmenšovaní jeho objemu, dochádza k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, čo určuje množstvo systémových porúch (tabuľka 68-3)..
Tabuľka 68-3. Funkčné poruchy pri syndróme brušného kompartmentu

Obmedzený orgánpríznaky
črevo
črevá
vaječník
mechúr
systémFunkčné poškodenie
kardiovaskulárneZnížený venózny návrat krvi, zvýšenie celkového periférneho vaskulárneho odporu, zníženie srdcového výdaja, zvýšenie CVP a tlak upchatia pľúcnej artérie
Dýchací systémZvýšený vrcholový inspiračný tlak, zvýšená rezistencia, hypoxémia, hyperkapnia, acidóza, znížená dynamická kompliancia
Systém močeniaZnížený prietok krvi obličkami, znížená glomerulárna filtrácia, znížená reabsorpcia glukózy, oliguria alebo anúria
Zažívacie ústrojenstvoZníženie perfúzneho tlaku gastrointestinálneho traktu, zníženie prietoku krvi v mezenteriálnom trakte, paréza čreva
centrálny nervový systémZvýšený intrakraniálny tlak, znížený cerebrálny perfúzny tlak

Najhroznejšou komplikáciou prudkého zvýšenia tlaku v brušnej dutine po plastickej chirurgii prednej steny brucha je syndróm brušnej komory, ktorý sa vyznačuje rozvojom zlyhania viacerých orgánov..
V závislosti od úrovne zvýšenia vnútrobrušného tlaku sa rozlišujú štyri stupne syndrómu brušného kompartmentu:

 • I stupeň - 10-15 mm Hg;
 • II stupeň - 15 - 25 mm Hg;
 • III stupeň - 25 - 35 mm Hg;
 • IV stupeň - viac ako 35 mm Hg.

U pacientov po vykonaní plánovanej laparotómie môže tlak v brušnej dutine dosiahnuť stupeň I bez rozvoja klinických príznakov syndrómu brušného kompartmentu a so zvýšením vnútrobrušného tlaku na 35 mm Hg. a vyššie, vyvíja sa v 100% klinických prípadov s vysokým rizikom úmrtia. Kritériá syndrómu brušného kompartmentu sa považujú za zvýšenie vnútrobrušného tlaku nad 15 mm Hg. a acidóza v kombinácii s takými príznakmi (jedným alebo viacerými), ako je hypoxémia, zvýšenie CVP alebo zvýšenie tlaku v pľúcnych artériách, zníženie krvného tlaku alebo srdcového výdaju, oliguria.
Klinické príznaky manifestácie syndrómu brušného kompartmentu sú nešpecifické. Denné vyšetrenie a prehmatanie brucha tiež neposkytuje presnú predstavu o hodnote vnútrobrušného tlaku. V tomto ohľade je pre špecifickú diagnózu syndrómu brušného kompartmentu v skorom pooperačnom období nevyhnutné denné monitorovanie vnútrobrušného tlaku, ktoré sa môže merať buď priamo pomocou odtokov alebo nepriamymi metódami cez dutinu žalúdka, do femorálnej žily alebo do močového mechúra..
Najjednoduchším spôsobom stanovenia tlaku v brušnej dutine je meranie tlaku vo vnútri močového mechúra. Dobre natiahnutá a elastická stena močového mechúra s objemom nepresahujúcim 100 ml pôsobí ako pasívna membrána a presne odráža vnútrobrušný tlak. Technika merania vnútrobrušného tlaku je podobná ako pri stanovení CVP. Pri meraní tlaku by mal byť pacient v polohe na chrbte, striktne na vodorovnom povrchu. Na stanovenie tlaku sa používa močový katéter Foley, cez ktorý sa do močového mechúra vstrekne 50 až 100 ml sterilného 0,9% roztoku chloridu sodného. Hodnota tlaku sa odhaduje na základe hladiny kvapaliny v komunikujúcej kapiláre pomocou meracieho pravítka, pričom sa pre nulu použije horná hrana ochlpenia. Pri hrozbe rozvoja tohto syndrómu by sa mal tlak v brušnej dutine merať každé 2 až 4 hodiny bez čakania na výskyt prvých klinických príznakov..
Aby sa predišlo rozvoju syndrómu brušného priestoru, umožňuje to najmä správny výber vhodnej metódy plastickej kýlovej brány. Určitá úloha sa tiež venuje prevencii črevných paréz. Jediným účinným spôsobom liečby už vyvinutého syndrómu brušného kompartmentu je chirurgická dekompresia, ktorá významne znižuje úmrtnosť; musí sa vykonať podľa vitálnych indikácií aj po plastickej chirurgii prednej brušnej steny. Bez chirurgickej dekompresie dosahuje úmrtnosť u pacientov so syndrómom brušného kompartmentu stupňa IV 100%.

Komplikácie vzdialeného pooperačného obdobia

Recidácia prietrže je jednou z neskorých komplikácií prietrže prietrže. Hlavnými dôvodmi návratu choroby sú slabosť vlastných tkanív pacienta, technické chyby pri operácii, ako aj nadmerná fyzická námaha bez silnej jazvy..
Nadmerné napätie prešívaných tkanív je hlavnou príčinou recidívy prietrže. Považuje sa za nepopierateľné, že miera recidívy je významne nižšia pri plastickej chirurgii bez ťahu pomocou syntetických explantátov. Recidácia kýly s plastom pomocou explantátu sa vyvíja v dôsledku posunutia oka alebo vzniku kýly prostredníctvom defektu aponeurózy nevystuženého sieťou. K posunu oka zvyčajne dochádza v dôsledku jej čiastočného alebo úplného oddelenia v dôsledku porušenia techniky fixácie alebo v dôsledku prudkého zvýšenia vnútrobrušného tlaku v skorých štádiách po chirurgickom zákroku, keď sa ešte nevytvorila dostatočne silná jazva, ktorá drží sieťku..
Hlavné porušenia techniky fixácie explantátu sú:

 • použitie nití s ​​malým priemerom alebo iba herniostaplerov, ktoré vedú k oddeleniu explantátu počas kašľa alebo fyzickej námahy;
 • fixácia explantátu na zmenené tkanivá;
 • výrazné tkanivové napätie, po ktorom nasleduje ich „zúbenie“;
 • nedostatočná kontaktná plocha medzi explantátom a pacientovými vlastnými tkanivami.

Neskoré komplikácie po plastickej chirurgii zahŕňajú infiltráty a fistuly pooperačnej rany, ktoré sa vyskytli po prepustení pacienta z nemocnice s nekomplikovaným priebehom skorého pooperačného obdobia. V týchto prípadoch, ak konzervatívna terapia zlyhá, explantát sa odstráni alebo resekuje a rana sa vypustí..
Neuralgia po vykonaní štandardných typov plastickej chirurgie je pomerne zriedkavou komplikáciou. Jeho vývoj je spravidla spojený s chybami v chirurgickej technike vykonávania plastickej chirurgie a najmä so vstupom nervových kmeňov do stehu alebo s ich kompresiou. Aby sa predišlo výskytu neuralgie počas chirurgického zákroku, je potrebná jasná vizualizácia nervových kmeňov a fixácia explantátu sa musí vykonať so stehami rovnobežnými s priebehom nervových kmeňov. Okrem toho klíčenie explantátu spojivovým tkanivom a tvorba hustého jazvového tkaniva zahrňujúceho nervové vlákna v procese sa tiež považujú za jednu z príčin bolesti v neskorom pooperačnom období..
V prípade chronickej neuralgie sa vykonáva konzervatívna terapia vrátane zavedenia nesteroidných protizápalových liekov, vitamínov B a fyzioterapeutickej liečby. Ak je konzervatívna terapia neúčinná, opakuje sa chirurgický zákrok zameraný na úplné alebo čiastočné odstránenie explantátu alebo neurotómie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Maternicové fibroidy sú benígne nádory závislé od hormónov, ktoré sa môžu vyvíjať v stene maternice, na jej povrchu a pod sliznicou. Jeho rozmery môžu byť veľmi veľké alebo s malým uzlom.
Pupočné prietrže tvoria asi polovicu formácií, ktoré sa vyskytujú v oblasti prednej brušnej steny. Štatistiky ukazujú, že každých 10 ľudí sa stretáva s touto patológiou.

Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek.