loader

Hlavná

Pažerák

Cochrane

Tento prehľad odhadol rozdiel vo výsledkoch medzi chirurgickým ošetrením prietrže s alebo bez oka..

Kýla je výstupok orgánu cez stenu tela, ktorý ho zvyčajne obsahuje; V tomto prehľade skúmame črevá alebo okolité tukové tkanivo, ktoré vyčnieva cez brušnú stenu v trieslovej oblasti. Toto je veľmi častý zdravotný problém postihujúci 27 zo 100 mužov. Tieto kýly môžu spôsobiť značné nepohodlie a niekedy sa môžu zaseknúť tak pevne, že je možné prerušiť prívod krvi (štípanie), čo si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok. Radikálna liečba prietrže je chirurgická plastická chirurgia, ktorú je možné uzavrieť pomocou šijacích techník (bez sieťky) alebo tenkou sieťkou, aby sa podporil rast tkaniva na posilnenie predtým slabej oblasti (plast so sieťkou). Plastická chirurgia s pletivom je v mnohých krajinách čoraz obľúbenejšia, najmä v kombinácii s laparoskopickou chirurgiou („cez kľúčovú dierku“)..

Hľadali sme výskum v niekoľkých databázach; Toto vyhľadávanie bolo naposledy aktualizované 9. mája 2018..

Do tejto aktualizácie prehľadu, pôvodne uverejneného v roku 2001, sme zaradili celkom 25 štúdií (zahŕňajúcich celkom 6 293 ľudí), ktoré sa vykonali v niekoľkých rôznych krajinách. Hodnotili sa rôzne výsledky, vrátane návratu prietrže po počiatočnej plastickej chirurgii (recidíva prietrže), rôzne komplikácie vrátane bolesti, trvania operácie, pobytu v nemocnici a času na návrat k normálnej činnosti..

V prípade všetkých 46 plastov s použitím oka sa zabráni jednej recidíve hernie v porovnaní s nedostatkom oka. V porovnaní s obnovou bez ok, je obnovenie siete s väčšou pravdepodobnosťou príčinou hromadenia tekutín v blízkosti chirurgickej rany, ale s menšou pravdepodobnosťou spôsobí ťažkosti s močením po chirurgickom zákroku alebo poškodenie nervov, krvných ciev alebo iných orgánov. Pooperačnú bolesť nebolo možné jednoznačne porovnávať medzi štúdiami kvôli rozdielom v metódach merania a časovom rámci, ale z celkových štúdií vyplýva, že účastníci, ktorí podstúpili plastickú chirurgiu s okami, mali menšiu bolesť. Trvanie operácie bolo mierne kratšie pri plastickej chirurgii oka. Účastníci, ktorí mali plast s pletivom, mali skôr kratší pobyt v nemocnici a kratší priemerný čas na zotavenie pred návratom k normálnym činnostiam.

Štúdie zahrnuté v tomto prehľade využívali kvalitné metódy, skúmali potenciálne faktory, ktoré by mohli ovplyvniť výsledky, a jasne zvážili ich navrhované výsledky. Pri hodnotení kvality dôkazov sme znížili kvalitu niektorých výsledkov na „stredné“ (stredné), najmä z dôvodu premenlivosti výsledkov..

Všeobecne sa ukázalo, že oprava prietrže s alebo bez oka je účinná pri liečbe hernií, hoci oprava oka vykazuje menej recidív prietrže, kratšie operačné časy a rýchlejší návrat k normálnej činnosti. Netkaný plast sa stále široko používa, často kvôli nákladom a zlej dostupnosti samotného sieťového produktu.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Sieť hernia je lepšia

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Odrody sietí

Sieťka je endoprotéza, ktorá vykonáva funkcie spojovacej membrány brucha. Vo väčšine klinických prípadov v chirurgii používa pri operácii brušnej hernie materiál, ktorý má kvalitu kontrolovaného lineárneho predĺženia (návrat do pôvodného stavu).

Prolínové vlákna pre plastiku postihnutej oblasti sú najvhodnejšie, pretože nespôsobujú nežiaduce reakcie v pooperačnom období, čo znižuje počet relapsov..

Kýly majú 3 typy sietí:

 1. Vstrebateľné. V podmienkach zlej regenerácie spojivového tkaniva lekári tento typ pacienta neodporúčajú.
 2. Nevstrebateľných. Eslan je vyrobený z vysokopevnostných dacronových vlákien, Uniflex sa často používa v prípade komplikácií počas choroby, Fluorex je sieť, ktorej vlákna sú impregnované látkou, ktorá chráni ranu pred sekundárnou infekciou..
 3. Čiastočne absorbovateľné (Ultrapro) sa používajú v prípade rozsiahlych ohnísk poškodenia tkaniva. Ľahko sa implantuje do tkaniva. Nemusíte tlačiť okraje prietrže.

Trojrozmerné siete sa skladajú z týchto častí:

 • krycia plocha lézie zvonku;
 • blokovanie bránkovej brány zvnútra;
 • pripojovacia zástrčka (vyplní otvor).

Chirurgickú sieť na prietrž vyberá lekár s prihliadnutím na typ prietrže a spôsob operácie.

Siete sa líšia veľkosťou, technikou tkania, ale všetky majú také vlastnosti:

 • hypoallergenicity;
 • flexibility;
 • non-toxicita;
 • odolnosť proti mikróbom;
 • pružnosť.

V závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené, existujú tri druhy sietí.

Škála špeciálnych sietí na opravu prietrže je neustále doplňovaná, komplexná, kombinovaná, pozostávajúca z niekoľkých vrstiev, vnútorne potiahnutá kolagénom alebo oxidovanou regenerovanou celulózou, ktorá zabraňuje tvorbe adhézií..

nevstrebateľných

Tieto siete sa používajú najčastejšie. Majú nasledujúce vlastnosti:

 • stimulovať rast spojivového tkaniva;
 • nepodliehajú hydrolýze (rozkladné reakcie vo vodnom prostredí);
 • nerozkladajú sa v dôsledku aktivity mikroorganizmov.

Pevnosť materiálu, z ktorého sú vyrobené (polytetrafluóretylén alebo propylén) sa v priebehu času nemení..

Sú vyrobené z polypropylénu s adhezívnym povlakom, ktorý po vytvorení vlákien v bunke ustúpi a pevná báza naďalej zabraňuje vytláčaniu vnútorných orgánov z brušnej dutiny..

Materiál pre ne je kyselina polyglykolová. Takáto mriežka sa začne rozpúšťať 30 dní po operácii a úplne vymizne za 3 až 4 mesiace. Predpokladá sa, že tento čas je dostatočný na tvorbu spojivového tkaniva. Pri zlej regenerácii sa zvyšuje riziko relapsu a reoperácie. Preto chirurgovia zriedka používajú absorbčnú sieť.

V závislosti od materiálu, z ktorého sú vyrobené, existujú tri druhy sietí: neabsorbovateľný, čiastočne absorbovateľný, plne vstrebateľný.

Všeobecné informácie

Pred viac ako 60 rokmi sa siete a obrazovky začali používať v herniológii a ortopedických procedúrach. Boli vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Pri hľadaní nekovových a neabsorbovateľných materiálov na zošívanie sa testovali na zvieratách protetiká, nylon, laminát, orlon, polyetylén, polyvinylová špongia, teflón atď. Niektoré materiály sa ukázali ako vhodné na pevnosť a nerozpúšťali sa v ľudských tkanivách, ale ak boli nejaké, boli odtrhnuté. infekcie.

Pred 20 rokmi sa polypropylén začal používať na liečbu kýly. Štúdia o jeho vplyve na telo ukázala, že sa v priebehu času neabsorbuje a nevráči sa. Polypropylén bol odolný voči infekcii - ani pri miernom hnisaní nedochádza k odmietnutiu implantátu. Môže zmäknúť pri teplotách nad 260 ° C.

Materiál ôk, veľkosť ôk a hrúbka propylénových monofilov prispievajú k lepšej integrácii do tkaniva, v priebehu času nahrádza brušnú fasciu.

Rozsah špeciálnych sietí na opravu prietrže je neustále doplňovaný, komplexný, kombinovaný, pozostávajúci z niekoľkých vrstiev, potiahnutých vnútorne kolagénom alebo oxidovanou regenerovanou celulózou, ktorý zabraňuje tvorbe adhézií. Sieťovina je šitá na tkaniny so spojitým švom.

kontraindikácie

Je dôležité pochopiť prietrž s herniou, ako zvoliť správnu polypropylénovú sieťku na základe jej veľkosti a techniky tkania.

Iba chirurgický zákrok umožňuje navždy zbaviť sa herniálneho výčnelku, ale nezabudnite na indikácie a kontraindikácie, ktoré existujú pri prietrži chrbtice na vykonanie tohto postupu:

 1. Poruchy panvy: ťažkosti s močením, zápcha a erektilná dysfunkcia.
 2. Riziko ochrnutia.
 3. Atrofia svalov dolných končatín.
 4. Intenzívna bolesť.
 5. Absencia pozitívnej dynamiky klinických symptómov do 2 mesiacov od liekovej terapie choroby.

Ak je narušená inguinálna hernia, v herniológii sa študuje etiológia, patogenéza, typy a lokalizácia brušných hernií a vyvíjajú sa metódy terapeutických účinkov, preventívne opatrenia, zvažuje sa možnosť chirurgického zákroku minimálne invazívnym spôsobom.

Ale niekedy je potrebná resekcia nekrotického hrubého čreva..

Chirurgická sieť na kýlu je kontraindikovaná v mnohých prípadoch:

 1. Deti do 5 rokov.
 2. Mŕtvica.
 3. Obdobie tehotenstva.
 4. Exacerbácia chronických chorôb akejkoľvek etiológie.
 5. Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 6. Patológia dýchacieho systému.

Inguinálna kýla

Odstránenie trieslovej prietrže sa uskutočňuje otvorenou alebo laparoskopickou hernioplastikou. Každá verzia operácie sa môže vykonať s inštaláciou sieťového implantátu..

Ten sa spojí s tkanivami brušnej dutiny, drží orgány na svojom anatomickom mieste a bráni ich výstupu cez oslabené svaly prednej brušnej steny..

Inštalácia mriežky sa môže vykonať s vadou akejkoľvek veľkosti a typu.

Endoprotézy pri prietrži môžu urýchliť proces zotavenia a zabrániť vzniku relapsu a pooperačnej prietrže.

U mužov je často diagnostikovaná hnačka a môže spôsobiť neplodnosť, preto lekár po zistení choroby predpíše operáciu a začne sa príprava. Oprava prietrže s inštaláciou sieťky vedie k zotaveniu a zotaveniu pacienta do šiestich mesiacov.

Sieť na trieslovinu prietrže je endoprotéza, ktorá nahrádza fasciu pobrušnice a preberá ich funkciu. Takýto implantát sa vyrába častejšie z polypropylénových nití, ktoré sa môžu natahovať, čo nezasahuje do prirodzeného sťahovania svalov..

Aby sa posilnila predná brušná stena, používa sa niekoľko typov sietí. Líšia sa veľkosťou, technikou tkania a materiálom.

Existujú tri hlavné typy sietí:

 1. vstrebateľné.
 2. nevstrebateľných.
 3. Čiastočne absorbovateľné.

Absorpčné siete sa používajú zriedkavo, majú obmedzený zoznam indikácií.

Výber v ich prospech sa uskutočňuje po vyhodnotení zložitosti pripravovaného chirurgického zákroku a veľkosti brány prietrže. Pri slabom spojivovom tkanive sa takmer nikdy nepoužívajú, pretože v tomto prípade je potrebné svaly počas celého života udržiavať. Pre veľké a obrie hernie sa uvádzajú nenasiakavé alebo čiastočne vstrebateľné implantáty..

Pri často sa opakujúcej patológii nemá zmysel zavádzať dočasnú endoprotézu, pretože kýla sa čoskoro opäť objaví na pozadí vysokej fyzickej námahy a zvýšeného vnútrobrušného tlaku..

Pri ingvinálnej prietrži je indikované použitie neabsorbovateľných sietí, ktoré po chirurgickom zákroku fúzujú s tkanivami a fixujú oslabené väzivo na prevenciu vyčnievania vnútorných orgánov..

V Rusku je najslávnejším výrobcom sieťových implantátov spoločnosť Linteks, ktorá vyrába rôzne modely endoprotéz..

Zástupcovia protéz spoločnosti Linteks:

 • „Fluorex“ - majú špeciálny náter, ktorý zabraňuje infekcii;
 • „Esfil“ - sú vyrobené z monofilného polypropylénu;
 • „Flexylén“ - flexibilné endoprotézy;
 • „Uniflex“ - používajú sa na opravu defektu v pooperačných kýlach;
 • „Eslan“ - vyrobené z mäkkých dakronových vlákien.

Výrobca Linteks vyrába sieťové implantáty na mieru pre jednotlivé parametre podľa typu tkania a veľkosti.

Čiastočne absorbovateľné siete vyrába tak dobre známa ruská spoločnosť ako Ultrapro. Tieto produkty majú tendenciu postupne sa rozpúšťať pri raste spojivového tkaniva. Takéto implantáty sa častejšie používajú na pokrytie veľkých a stredných defektov..

Pri kýle v slabinách sa používajú tiež trojrozmerné implantáty, ktoré sa vyznačujú zvýšenou silou. Táto sieť pozostáva z predného, ​​zadného a spojovacieho laloku.

Na výrobu implantátov sa používajú polymérne a komerčné siete. Prvá štruktúra je podobná komárom, má nízku cenu a používa sa v krajinách so zlou finančnou situáciou pacientov. Obchodné pletivo vyrobené z polyesteru a polypropylénu. Známy zástupca vyrábajúci kvalitné komerčné siete, spoločnosť „Bio-A“.

Výhody použitia sieťového implantátu pri slabinovej prietrži:

 • rýchla rehabilitácia po oprave kýly;
 • nespôsobuje nepohodlie, ktoré je pre pacienta absolútne nepostrehnuteľné;
 • zabraňuje opätovnému rozvoju patológie;
 • neodtrháva sa, nespôsobuje alergickú reakciu;
 • nie je tam žiadny pocit napätia v tkanive.

Pri výbere variantu sieťového implantátu sa berie do úvahy technika operácie. Na zavretie trojuholníka chirurg fixuje implantát široký 6 cm a 9 cm dlhý. Veľkosť ôk je veľmi dôležitá, pretože pri inštalácii malého implantátu existuje riziko opätovného výskytu choroby, a ak je implantát príliš veľký, vrásky sa.

Ukázalo sa, že väčšina mladých pacientov má nainštalovanú malú endoprotézu na uzavretie trojuholníka. U starších pacientov, u ktorých sa riziko relapsu významne zvyšuje, je na inštaláciu v oblasti peritoneálneho priestoru zobrazená široká sieť.

Mínus implantátu je prítomnosť kontraindikácií, ale v opačnom prípade je to skvelý spôsob, ako uzavrieť defekt trieslového kanálu.

Oprava prietrže začína prístupom k herniovému vaku, potom je odstránená ingvinická prietrž a oko je upevnené v oblasti trojuholníka.

Počas fixácie sieťového implantátu sú dôležité tieto body:

 • implantát by mal byť dobre udržiavaný medzi aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jeho migrácii;
 • v prípade zmiešaných operácií, keď sa vykonáva zásah na odstránenie niekoľkých patologických procesov, je použitie neabsorbovateľných sietí kontraindikované;
 • implantát je nainštalovaný tak, aby neprišiel do styku s podkožným tukom.

Porušenie techniky na odstránenie prietrže alebo nesprávny výber implantátu môže viesť k komplikáciám.

Hernioplastika s inguinálnou herniou vykazuje dobré výsledky, ale do veľkej miery závisí od stavu pacienta, charakteristík patologického procesu a veľkosti defektu..

V niektorých prípadoch sa počas brušnej prietrže zistia ďalšie patológie brušnej dutiny, ktoré neboli predtým diagnostikované, a to tiež ovplyvní výber protézy..

Mriežka sama o sebe nespôsobuje žiadne nepohodlie. Implantát sa nastavuje na dlhú dobu alebo na celý život, a aj keď je potrebné vykonať ďalšiu operáciu v brušnej dutine, nebude rušiť a nebude odstránený.

Po operácii je veľmi zriedkavé, že existuje riziko takýchto komplikácií:

 • odmietnutie ôk;
 • hnisanie rany;
 • erózia produktu;
 • pocit cudzieho tela;
 • chronická bolesť
 • u mužov - porušenie ejakulácie;
 • priľnavosť oka;
 • migrácia implantátu.

Takéto komplikácie sú vylúčené, ak pacient dodržiava pooperačný režim. To zahŕňa diétu, elimináciu fyzickej aktivity, prevenciu zápchy a nadúvania, nosenie inguinálnej ortézy.

Náklady na sieťové implantáty sa výrazne líšia od rôznych výrobcov a cenový rozdiel pre jeden model môže byť niekoľko tisíc rubľov.

Koľko stojí endoprotéza pletiva na odstránenie defektu trieslového kanálika:

 • vstrebateľné - od 5 000 do 16 000 rubľov;
 • neabsorbovateľný - od 2 000 do 5 000 rubľov;
 • trojrozmerné - z 9000 rubľov;
 • čiastočne absorbovateľné - od 4 000 do 8 000 rubľov.

Použitie siete počas prevádzky poskytuje dobrú predpoveď na zotavenie. V súčasnosti je takýto implantát považovaný za najoptimálnejšiu možnosť prevencie recidívy a rozvoja ventrálnej prietrže.

Pri prvých príznakoch prietrže - nádorových formáciách s bolesťou pri chôdzi a kašľaní je potrebné poradiť sa s lekárom a naplánovať operáciu. Ak sa plast odloží, môže dôjsť k porušeniu - vytlačiť sa pri bráne prietrže. Pri takýchto závažných komplikáciách je potrebné bezodkladne prijať opatrenia. Ak sú tkanivá zapálené, šitie sieťky sa neodporúča, pretože to môže prispieť k rozvoju existujúcej infekcie. V tejto chvíli je pre chirurga hlavnou vecou záchrana života človeka.

Endoprotetika je kontraindikovaná pri týchto chorobách:

 • cirhóza pečene sprevádzaná ascitom, kŕčovými žilami pažeráka a konečníka;
 • chronické zlyhanie obličiek;
 • patológia dýchacieho systému;
 • obrovské ventrálne kýly u pacientov starších ako 70 rokov v prítomnosti sprievodného ochorenia srdca;
 • po mŕtvici.

Odloženie endoprotetiky počas tehotenstva.

Endoprotetika sa odkladá počas tehotenstva a niektorých chronických ochorení, ktoré je ťažké napraviť, napríklad ak cukrovka nemôže normalizovať hladinu cukru v krvi. Najskôr by sa mal zlepšiť celkový stav.

S rozvojom chirurgického vybavenia a techník sa zoznam kontraindikácií postupne zužuje a hernioplastika sa stáva dostupnejšou pre závažných pacientov..

Druhy sietí Lintex

V lekárňach a lekárskych zariadeniach si môžete kúpiť endoprotézy vyrobené v Taliansku, Francúzsku, Belgicku a ďalších krajinách. V Rusku sú siete a stehy vyrábané spoločnosťou Lintex. Kvalita výrobkov spoločnosti spĺňa požiadavky ruských a medzinárodných noriem, má potrebné certifikáty a označenie CE - znak zhody s požiadavkami Európskej smernice o bezpečnosti zdravotníckych pomôcok. Zamestnanci spoločnosti vykonávajú výskum v oblasti vývoja materiálov.

Na liečbu ingvinálnych, umbilikálnych, femorálnych a pooperačných ventrálnych hernií v katalógu spoločnosti sú tieto siete:

 1. Esfil. Vyrobené z polypropylénu z monofilu. Klinickou skúsenosťou s jeho použitím je viac ako 90 000 operácií na posilnenie brány prietrží na rôznych miestach.
 2. Uniflex. Je vyrobený z polyvinylidénfluoridu, ktorého hustota je dvakrát väčšia ako hustota polypropylénu, preto sa často používa vo vážnych prípadoch, napríklad na opravu pooperačných hernií. Experimentálne sa preukázalo, že použitie Uniflexu vedie k vytvoreniu tenkej, elastickej a odolnej kapsuly z tkaniva.
 3. Eslan. Je vyrobený z mylarových vlákien, preto sa používa, keď potrebujete mäkkú sieťku.
 4. Flexilen. Vyrobené z kombinácie polypropylénových a polyvinylidénfluoridových (PVDF) monofilov. Je flexibilný, ale pri manipulácii nemení tvar..

V Rusku sú siete a stehy vyrábané spoločnosťou Lintex.

Všetky sieťové implantáty sú ponúkané v 10 veľkostiach, z ktorých najmenšia je 6x12 cm a najväčšia je 30x30 cm. Spoločnosť môže vyrábať siete požadovanej veľkosti a typu tkania podľa individuálnej objednávky. Siete Lintex majú silné okraje, ktoré sú odolné voči odlupovaniu, a veľké bunky nedovoľujú tvoriť kolagénové mostíky, ktoré deformujú produkt.

Pre upevnenie chirurgických sietí Lintex ponúka vlákno potiahnuté fluórom fluórpolymérom, ktoré zvyšuje biologickú kompatibilitu a chráni ranu pred infekciou. Fluorex nepoškodzuje tkanivo a nevyžaduje spoľahlivé uzly na spoľahlivú fixáciu spoja.

Použitie sieťového implantátu na slabinovú prietrž

V lekárskej praxi sa používajú endoprotézy s dĺžkou 9 cm a šírkou 6 cm. Ak je implantát zvolený nesprávne, môžu sa objaviť vrásky (ak je veľkosť príliš veľká) alebo sa môže pri opakovanom výskyte tkaniva vyskytnúť prietrž (pri malej veľkosti ôk).

Neexistuje kontraindikácia pre slabinovú prietrž. Existujú však výhody a nevýhody:

 1. Endoprotéza je pripevnená k vnútorným tkanivám brušnej steny špeciálnymi lekárskymi zátvorkami, ale počas rehabilitačného obdobia neexistuje bolesť spôsobená napätím tkaniva. Protéza sa nepociťuje.
 2. Sieť pokrývajúca veľkú plochu môže spôsobiť ťažkosti pri operácii močového mechúra, čo je nevýhoda pre ľudí, ktorí majú problémy s týmto orgánom..

Operácie sú rozdelené na plánované a núdzové. Plánovaný zásah je indikovaný u pacientov, ktorí sa cítia nepohodlne v mieste lokalizácie, bez toho, aby sa pritlačili kýlový vak.

V modernej chirurgii je pletivo na brušnú prietrž nainštalované dvoma spôsobmi:

Zásady inštalácie endoprotézy

Aby sa predišlo komplikáciám v pooperačnom období, musí chirurg nainštalovať sieťku správne. Princípy inštalácie pletiva na prietrž sú tieto:

 • mriežka je fixovaná medzi svalovo aponeurotickými tkanivami, aby sa zabránilo jej posunutiu;
 • endoprotéza by nemala prísť do styku s podkožným tukom;
 • v zmiešaných operáciách sa neabsorbovateľná sieťovina nepoužíva;
 • multifilamentové priadze sa nepoužívajú na pripevnenie makroporéznej sieťoviny.

Po nainštalovaní kýly sa pacient zotavuje dostatočne rýchlo. Ak porovnáme výsledky operácie s inštaláciou siete a bez nej, potom v prvom prípade existuje niekoľko výhod:

 • vysoké pozitívne výsledky výsledku operácie, v budúcnosti je relapsu prakticky vylúčený;
 • v tele nedochádza k alergickým reakciám a odmietnutiu;
 • spoľahlivé uzavretie herniových brán: sieťka spoľahlivo fixuje otvor okolo celého obvodu, po ktorom je obklopená spojivovými tkanivami;
 • po inštalácii je implantát pre pacienta takmer nepostrehnuteľný a neovplyvňuje jeho pohyb, nespôsobuje nepohodlie;
 • Obnova trvá menej ako šesť mesiacov. Pacient po operácii je prepustený druhý deň;
 • pacient nemá žiadne nepohodlie, bolesť, tkanivové napätie.

Obdobie obnovy závisí od typu operácie. S laparoskopiou to zaberie oveľa menej času. Pacient je pod dohľadom lekára 3 až 4 dni. Do dvoch týždňov po operácii môže pacient robiť obvyklé veci, šesť mesiacov po operácii je odstránené obmedzenie fyzickej aktivity a po 8 mesiacoch - začať hrať šport.

Pri otvorenej operácii trvá liečenie stehov veľa času. Prvých 5-7 dní si vyžaduje dohľad lekára, obväzy, ošetrenie stehu. Okrem toho môžu byť predpísané lieky. Obnova trvá asi šesť mesiacov, počas ktorých sa odporúča, aby pacient zdvihol bremeno s hmotnosťou do 5 kg, obmedzil akúkoľvek fyzickú aktivitu a zapojil sa do športových aktivít.

Hlavnou vecou pri liečbe kýly je uzavretie herniálneho otvoru (miesto výčnelku). Operácia môže byť uskutočnená laparoskopicky alebo otvorene. Ako - lekár rozhoduje, vzhľadom na vek a celkový zdravotný stav pacienta a na základe týchto údajov:

 • umiestnenie a veľkosť prietrže;
 • prítomnosť komplikácií;
 • stav tkanív brušnej steny.

Hernia opravná sieť znižuje pravdepodobnosť opätovného vydutia až o 2%.

Hlavnou vecou pri liečbe kýly je uzavretie herniálneho otvoru (miesto výčnelku)..

Otvorená cesta

Používa sa na veľké kýly, silný nevynútený výčnelok a zovretie. Pri otvorenej operácii sa v koži a tkanivách urobí široký rez, herniálne brány sa zosilnia sieťovinou. Sieť je pripevnená šijacím materiálom. Pre mnoho pacientov je dôležité, aká veľká bude jazva. Po otvorenej operácii hernie v ingine je vo fínskej fosílii a je takmer neviditeľný.

laparoskopia

Pomocou špeciálnej trubice - trokaru sa na koži urobí niekoľko rezov, cez ktoré sa vkladá laparoskop a nástroje. Cez trokary prechádza tkanivová svorka, sieťovina a zariadenie na jej zabezpečenie. Malé rezy (1,5 - 2 cm) sa hojia rýchlejšie. Nevýhody laparoskopie sú:

 • zavedenie veľkého objemu oxidu uhličitého do dutiny pre voľnú manipuláciu;
 • miesta vpichu - potenciálne brány pre trokárové kýly.

Počas laparoskopie sa na koži urobí niekoľko rezov, cez ktoré je vložený laparoskop, prechádza tkanivová svorka, sieťovina a zariadenie na jej upevnenie.

Pooperačné zotavenie

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno. Vo večerných hodinách sa obliekajte. Počas prvých 1 až 2 dní pacient sleduje lôžko, vstávanie je povolené 2 až 3 dni. Lekár vám môže predpísať lieky proti bolesti a antibiotiká, predpísať špeciálnu diétu, ktorá zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko relapsu..

10-20 dní po inštalácii siete nie je možné vykonávať ani ľahké cvičenia. 2 týždne po operácii implantátom sa pacient vráti do normálneho života, nie je pre neho ťažké napríklad umývať podlahy alebo rýchlo šplhať po schodoch. Po 1,5 - 2 mesiacoch môžete navštíviť bazén, behať, zdvíhať hmotnosť až do 5 kg - do tejto doby sa sieť zakorenuje. Tlač nemožno stiahnuť do šiestich mesiacov.

Ak sa operácia vykonala pomocou sieťky na hernie, obväz je potrebný iba na začiatku zotavenia, keď bolesť ešte neprešla. Po obnovení fyzickej aktivity implantát spoľahlivo podporuje tkanivo.

Prvých 1 až 2 dni po operácii pacient sleduje lôžko, vstávanie je povolené 2 až 3 dni.

Sexuálne vzťahy môžu byť obnovené 2 týždne po operácii trieslovej kýly, ak je zotavenie normálne, bez bolesti a opuchov. Intímne vzťahy skôr s tlakom na oblasť pôsobenia a nadmerné zaťaženie môžu spôsobiť takéto komplikácie:

 • krvácajúci
 • švy na ozubenie;
 • zintenzívnenie bolesti;
 • kompenzácie mriežky.

Riziko opakovaného vydutia prietrže môže pri kašľaní spôsobiť napätie brušných svalov, preto by ste sa mali vyhnúť prechladnutiu..

Pracovná neschopnosť sa vydáva na 30 - 45 dní a celková doba na zotavenie po inštalácii siete závisí od celkového zdravotného stavu, veku, charakteristík tela pacienta a môže trvať až 6 mesiacov, niekedy až rok..

Porušenie odporúčaní lekára počas obdobia zotavenia môže viesť k opakovanému vydutiu prietrže.

Pre brušnú prietrž

Pri oprave prietrže v brušnej dutine sa používajú siete, ktoré neabsorbujú alebo čiastočne nerozkladajú.

Pri hernii sa musí spevniť sieťovina: posilnenie prednej brušnej steny si vyžaduje ďalšiu fixáciu endoprotézy stehmi, ak má pacient vrodené patológie spojivového tkaniva..

Váš lekár vám môže odporučiť laparoskopický zákrok..

V chirurgii sa najčastejšie odporúčajú polypropylénové siete na použitie pri ventrálnej prietrži (pomocou laparoskopickej metódy)..

Fixácia pomocou ventrálnej prietrže nevyžaduje fixáciu stehu, ak sa použije makroporézna sieťka, ktorá má potrebný tvar. To prispieva k rýchlemu hojeniu tkanív..

Pri otvorenej metóde na opravu kýly zostáva veľká jazva.

Pre spinálnu prietrž

Existujú také metódy na inštaláciu herniovanej oka: otvorená chirurgia a laparoskopia.

Hernioplastika sa delí na:

 1. Metóda napínania. Aby sa zabezpečil počiatočný stav miechy, používa sa na zošívanie postihnutej oblasti tkanivo pacienta..
 2. Alloplasty. Metóda vkladania mriežky na opravu deformácie.
 3. Kombinovaná metóda.

Problémy spojené s chrbticou a jej oddeleniami sa začínajú znepokojovať nielen ľudia v ich veku, ale aj mladí ľudia, ktorí vedú aktívny životný štýl. To zanecháva nepríjemný dojem o rytme života. Doteraz urobila medicína veľké pokroky v liečbe chorôb chrbtice..

Trakcia miechy pod vodou je v Rusku úspešná viac ako pol storočia a používa sa na liečbu rôznych chorôb spojených s narušením správneho fungovania pohybového aparátu..

Výhody inštalácie kýly

Inštalácia pletiva na prietrž sa vykonáva jej pripevnením vo forme náplasti so špeciálnymi konzolami. Tkaniny sa neťahajú. Rozťažnosť oka je obmedzená vo všetkých smeroch, preto nezasahuje do činnosti svalov, krvného obehu v okolitých tkanivách a necíti sa ako cudzie teleso. Obnova je rýchla. To je hlavná výhoda chirurgickej siete..

Jeho nevýhody sú nasledujúce:

 1. Ak pokrýva veľkú oblasť brušnej dutiny, môže spôsobiť problémy s operáciou močového mechúra.
 2. Počas chirurgických zákrokov s poškodením veľkého počtu krvných a lymfatických ciev medzi tkanivami a sieťou sa môžu tvoriť dlhotrvajúce fistuly. Najčastejšie sa táto komplikácia vyskytuje pri použití viacvrstvovej siete alebo ak je jej veľkosť väčšia ako je potrebné (je zložená), ako aj pri obsluhe obéznych ľudí..

Sieť je sterilizovaná etylénoxidom. Nesmie sa používať, ak je obal poškodený. Re-mesh nie je sterilizovaný.

Pre femorálnu prietrž

Liečba femorálnej prietrže spočíva v tom, že počas operácie je otvor v femorálnom kanáli, cez ktorý vyčnieva prietrž, uzavretý špeciálnou viacvrstvovou sieťou (endoprotéza)..

Použité siete sú flexibilné a ľahko roztiahnuteľné, čo neobmedzuje mobilitu brušnej steny.

S plastickým tkanivom tela nie je účinok terapeutického účinku taký vysoký, pretože existuje silný syndróm bolesti s tkanivovým napätím a narušené sú aj procesy krvného obehu..

recenzia

Moja matka mala prietrž, ktorá bola odstránená špeciálnou sieťou pred 5 rokmi, stehy boli odstránené 7. deň. Jazva bola malá, v pupku, po 2-3 mesiacoch sa stala takmer neviditeľnou. Nesťažuje sa. Lepšie ako tieto siete ešte nič nenašli.

Dmitry, 29, Astrakhan

Môj otec bol hotový pred rokom, pletivo bolo vložené do epidurálnej anestézie. Asi tri mesiace nebolo možné ho zdvihnúť, teraz sa všetko zdá byť v poriadku, iba si sťažuje, že v nohách bol pocit pálenia, ak stojíte alebo chodíte dlhú dobu. Má 63 rokov.

Operácia sa uskutočnila vo veku 36 rokov. Sieť bola vložená, ako je vysvetlené, takže nedošlo k relapsu. Bolí to v deň operácie. Po 1,5 dni potom zostúpila nezávisle na 3 poschodiach nemocnice, aby dýchala vzduch. Na to boli sily - je to vtedy, keď niekto verí, že zotavenie dospelých je ťažké. Po 4 dňoch som šla domov po prijatí.

Oleg, 30 rokov, Moskva

Kýla vytvorená od školských rokov. Odstránil som ho v októbri 2017, cítim sa dobre. Operácia trvala 40 minút. Pre Rusko je obyčajná.

Ako dlho sa oko zakorení

Mnoho pacientov s diagnostikovanou prietržou sa zaujíma o dĺžku rehabilitačného obdobia po odstránení: koľko ok prežije a aké sú príznaky možného odmietnutia.

V zriedkavých prípadoch sa po operácii endoprotéza stáva príčinou vývoja patologického procesu:

 • absces;
 • mastný infarkt;
 • neuritída pri vstupe do švu nervových plexov.

Nie je potrebné čakať na to, aby sieťka trvala dlho (1 - 2 týždne), vzhľadom na skutočnosť, že v priebehu niekoľkých hodín po operácii môžu pacienti opustiť kliniku.

Závažná bolesť je hlavným znakom toho, že telo odmieta endoprotézu ako cudzie teleso.

Možné komplikácie

Znaky odmietnutia sú nasledujúce:

 1. Krvácanie v oblasti operácie. Najmä vtedy, keď odmietate nosiť pooperačnú (prietržovú) bandáž, ktorá spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku..
 2. Roztrhnutie švu.
 3. Hromadenie tekutín po inštalácii s herniou, keď okolo endoprotézy vzniká hnisanie.
 4. Pooperačná prietrž. Tvoria sa po dlhodobej tamponade alebo drenáži brušnej dutiny. Novotvar je nádorový výčnelok v oblasti pooperačnej jazvy, ktorý je sprevádzaný bolesťou brucha. Pri porušení môže dôjsť k zvracaniu, poruchám črevnej motility, sú pozorované problémy s výtokom plynu.

Ignorovanie odporúčaní lekára po odstránení patológie vedie k tomu, že implantát nemôže zakoreniť prietrž (bolesť neprestáva obťažovať).

Po operácii prietrže s umiestnením ôk sa môžu vyskytnúť niektoré komplikácie. Najbežnejšie z nich:

 • hnisanie stehov. Liečbu vyžaduje chirurg, pitva abscesov, je predpísaný priebeh antibiotík;
 • bolesť v pooperačnom období. Lieky proti bolesti sú predpísané;
 • krvácajúci. Používajú sa lieky alebo je potrebný ďalší chirurgický zákrok;
 • sieťové odmietnutie prietrže. Individuálna reakcia tela, v ktorom chcete implantát odstrániť.

Čo sa stane, ak opustíte mriežku

Hrudná sieťka plní funkciu svalového väzu (keď je lokalizovaná v ingvinálnej zóne), podporuje orgány. Chirurgia je jediným spôsobom liečby choroby, a ak je operácia odmietnutá, následky (komplikácie) môžu byť nasledujúce:

 1. Poranenie prietrže, ktoré má za následok narušenie zásobovania krvou z uškrteného tkaniva až po nekrózu vnútorných orgánov..
 2. Peritonitída (hnisavý zápal, pri ktorom je možný smrteľný následok).

Ak sa ochorenie nelieči v chrbtici, pacient bude mať neustále bolesti hlavy a je možná paralýza končatín.

Odhadované ceny siete

Ceny chirurgických sietí Johnson sú nasledujúce:

 1. Náklady na absorbovateľné endoprotézy sa pohybujú od 5 000 do 14 000 rubľov.
 2. Neabsorbovateľné implantáty sa dajú kúpiť za cenu asi 2 000 rubľov.
 3. Náklady na endoprotézy, ktoré sú čiastočne absorbované, sú 3 000 - 7 000 rubľov.

Implantáty sa vyrábajú na objednávku. Potrebnú veľkosť a kvalitu materiálu vyberie lekár s prihliadnutím na povahu priebehu choroby a fyziologické vlastnosti tela. Vyžadujú sa odborné konzultácie.

Účinným spôsobom liečby prietrže je prietrž prietrže, ktorý možno vykonať dvoma spôsobmi: otvoreným a použitím laparoskopie.

Pri operácii sú herniové brány zosilnené špeciálnou sieťou, ktorá pomáha urýchliť proces hojenia a zabrániť možnosti recidívy choroby..

Hernioplastika pomocou sieťky na prietrž vám umožní zbaviť sa herniálneho výčnelku a do šiestich mesiacov sa vrátiť do svojho obvyklého životného štýlu.

Chirurgická sieť na kýlu je endoprotéza, ktorá úplne nahrádza brušnú fasciu a je schopná plniť svoju funkciu. Sieťovina je vo väčšine prípadov vyrobená z polypropylénových priadzí, ktoré sú tkané špeciálnym spôsobom.

Lekárska sieť má tendenciu sa po zavedení do tela natiahnuť, nespôsobuje nepohodlie, čo umožňuje prirodzene sťahovať svaly.

Okrem toho, u pacientov nespôsobuje polypropylén rejekcie a alergické reakcie, riziko relapsu je prakticky nulové.

Druhy sietí

V modernej lekárskej praxi existuje niekoľko druhov sietí na prietrž, ktoré sa líšia nielen veľkosťou a technikou tkania, ale aj materiálom výroby. Rozlišujú sa tri typy endoprotéz:

 • vstrebateľné;
 • nevstrebateľné;
 • čiastočne absorbovateľné.

Použitie úplne absorbovateľných sietí sa vykonáva výlučne po konzultácii s lekárom po analýze zložitosti pripravovanej operácie a veľkosti brány prietrže. Ak má pacient slabosť spojivového tkaniva a jeho nahromadenie je pomalšie ako resorpcia oka samotného, ​​existuje riziko recidívy. V tomto prípade sa pacientovi poskytne iný typ chirurgickej siete..

V chirurgii sa najčastejšie vyskytuje neabsorbovateľný typ kýly. Mriežky ruského výrobcu Linteks sú k dispozícii v rôznych modifikáciách s použitím rôznych materiálov. Medzi ktorymi:

 • Flexylén (charakterizovaný zvýšenou flexibilitou).
 • Esfil (vyrobený z monofilného polypropylénu).
 • Eslan (mäkký, vyrobený z mylarických vlákien).
 • Uniflex (používa sa na ukončenie pooperačných hernií s komplexným priebehom choroby).
 • Fluorex (vlákna pletiva sú potiahnuté špeciálnou látkou, ktorá chráni ranu pred infekciou).

Lekárske siete Lintex môžu byť vyrobené na objednávku, požadovanej veľkosti a typu tkania.

Čiastočne absorbovateľné siete zahŕňajú Ultrapro. Ich charakteristickou črtou je schopnosť vstrebávať častice materiálu po raste spojivového tkaniva. Takéto siete sa často používajú na rozsiahle poškodenie tkanív a na uzatváranie veľkých herniálnych brán..

Jednou z odrôd chirurgických sietí na herniu sú trojrozmerné sieťové systémy. Takáto endoprotéza sa vyznačuje zvýšenou spoľahlivosťou a pozostáva z niekoľkých častí:

 • predný lalok (uzatvára herniové brány zvonka);
 • zadný lalok (prekrýva bránu zvnútra);
 • spojovací valec (určený na vyplnenie samotného otvoru).

Zavedenie trojrozmernej sieťky počas operácie vyžaduje jej fixáciu niekoľkými švami, takže implantát je bezpečne pripevnený a nedá sa posunúť.

Výhody použitia kýly:

 • vysoký pozitívny výsledok operácie, nízka pravdepodobnosť recidívy choroby;
 • Telo nie je odmietnuté telom, nespôsobuje alergické reakcie;
 • podporuje spoľahlivé uzavretie herniálnych brán (sieť fixuje okraje diery, po ktorej sú zarastené spojivovým tkanivom);
 • implantát je po operácii nepostrehnuteľný, nebráni pohybu, neovplyvňuje kvalitu života pacienta;
 • krátke rehabilitačné obdobie, pacient je v nemocnici na jeden deň, telo je úplne obnovené do šiestich mesiacov;
 • po inštalácii endoprotézy neexistuje žiadna bolesť a nepohodlie, nepociťuje „napätie“ tkanív.

V závislosti od typu chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži sa zvolí typ endoprotézy. Pri zatváraní veľkej plochy trojuholníka sa používa sito s dĺžkou 9 cm a šírkou 6 cm. Je veľmi dôležité zvoliť najlepšiu možnosť implantácie, pretože pri inštalácii veľkého oka sa môžu vyskytnúť vrásky a malý - nezrovnalosti v tkanivách a riziko opätovného vyčnievania.

Počas chirurgického zákroku u mladých pacientov so šikmou inguinálnou prietržou sa odporúča vložiť malú sieťku na prietrž, ktorá pokrýva malé trojuholníky..

Veľký chirurgický implantát sa umiestni do oblasti predperitoneálneho priestoru, keď existuje riziko relapsu alebo je diagnostikovaná masívna lézia zadnej brušnej steny..

Malo by sa poznamenať, že chirurgická sieť pokrývajúca veľkú oblasť sa môže v budúcnosti stať prekážkou pri operáciách na močovom mechúre alebo cievach ilea. U starších pacientov sa táto funkcia nezohľadňuje..

Implantácia chirurgickej siete s trieslovinou prietrže.

Operácia na odstránenie pupočnej kýly sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvorením a použitím laparoskopie. Pri laparoskopii sa často používa herniálny systém, ktorý pozostáva z dvoch vzájomne prepojených sietí.

Takáto endoprotéza dokonale uzatvára hernálny otvor akéhokoľvek priemeru a spoľahlivo fixuje hernálnu bránu.

Rehabilitačné obdobie po hernioplastike je skrátené na niekoľko dní, pacient nepociťuje nepohodlie v pupočnej oblasti, cudzie teleso nie je organizmom odmietnuté.

Malé herniové brány sú uzavreté konvenčnou neabsorbovateľnou chirurgickou sieťou. Okraje implantátu sú pripevnené k vnútorným tkanivám brušnej steny pomocou špeciálnych lekárskych výstuží, ktoré môžu byť buď titánové alebo samo-vstrebateľné..

V posledných rokoch získalo čoraz väčšiu obľubu používanie čiastočne absorbovateľných sietí na pupočníkovú prietrž. Je oveľa ľahšie zarastať spojivovými tkanivami a vylučujú možnosť zjazvenia fibrózy..

Pri operáciách na odstránenie kýly u pacientov mladších ako dvadsať rokov sa neodporúča používať herniovú sieť. Dôvodom je skutočnosť, že telo sa ešte úplne nevytvorilo a je možné odmietnutie (vráskanie, napätie)..

Pri zatváraní herniálneho otvoru v bruchu sa používa neabsorbovateľná alebo čiastočne absorbovateľná sieťovina.

Ak bola choroba diagnostikovaná včas a operácia je naplánovaná v skorých štádiách choroby, chirurg nahradí otvor dierkou malou polypropylénovou vložkou.

Pri veľkom výčnelku, keď sa vyžaduje rozsiahla implantácia, sa používa veľká etiketa, ktorá sa zaistí špeciálnym lekárskym zošívačom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia u detí je varianta hernie prednej brušnej steny, pri ktorej k rozšíreniu vnútorných orgánov dochádza prostredníctvom rozšíreného pupočného krúžku. Umbilická kýla u detí je veľmi častá.
Väčšina svetovej populácie nad tridsať rokov vie, čo je to bolesť chrbta. Častou príčinou nepohodlia je osteochondróza 1. stupňa, ktorá predchádza závažným formám deštrukčnej patológie.
Liečba kýly bielej línie brucha bez chirurgického zákroku je možná, ak sa choroba nezačne. Brušná stena je viacvrstvová a skladá sa z pojivových tkanív, tukového brušného tuku, svalov, ktoré sú upevnené šlachami pozdĺž vertikálneho stredu brucha.