loader

Hlavná

Liečba

Chirurgická operácia kýly: indikácie, metódy, rehabilitácia

Kýla je odchod orgánov alebo ich častí z ich obvyklého umiestnenia cez slabé miesta vo svalovej stene.

Najčastejším typom brušnej prietrže je hnačka (65 - 80% z celkového počtu hernií). Toto je výstup slučiek čreva, omentum, menej často - močový mechúr vnútorným alebo vonkajším otvorom ingvinálneho kanála. Inguinálny kanál je tunel dlhý asi 4,5 cm v šikmom smere, cez ktorý spermatická šnúra u mužov a guľatý väz maternice u žien opúšťajú brušnú dutinu. U mužov sa vyskytuje viac ako 90% všetkých slabinových hernií.

Inguinálne kýly sú:

 • Rovný a šikmý (šikmá prietrž vedie šikmo pozdĺž trieslového kanála, priama vedie priamo do vonkajšieho otvoru),
 • Získané a vrodené,
 • Nekomplikované a komplikované.

Obsah prietrže je v herniálnom vaku (parietálny list pobrušnice).

10 až 15% všetkých operácií v chirurgických nemocniciach sú operácie pri slabinách.

Indikácie pre operáciu s trieslovkou prietrže

Prítomnosť prietrže je už indikáciou na jej rýchle odstránenie. Napriek navrhovaným mnohým konzervatívnym metódam je úplné odstránenie prietrže možné iba chirurgicky.

Preto, ak je diagnostikovaná „ingínová prietrž“, pacientovi sa zvyčajne ponúkne okamžité chirurgické odstránenie plánovaným spôsobom.

Je zrejmé, že v prvom rade sa navrhuje pôsobiť na kýly, ktoré sa prejavujú určitými nepríjemnými príznakmi: bolesť, zápcha, nadúvanie, nepohodlie, ako aj nevedená kýla.

Ale aj keď kýla sa neobťažuje alebo nepohodlie vôbec, otázka operácie je len otázkou času. Skôr alebo neskôr je stále potrebné rozhodnúť..

Prečo potrebujete operovať kýlu, aj keď neexistujú žiadne sťažnosti?

Prítomnosť prietrže v tele je časovaná bomba. Je plná vývoja rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyvíjať postupne alebo akútne.

Hernia Komplikácie:

 1. Invalidita. Je to spôsobené tvorbou adhézií medzi herniálnym vakom a orgánom v ňom umiestneným. Kýla prestane voľne odpočívať na svojom mieste. Táto komplikácia nie je akútna a je predmetom chirurgického zákroku plánovaným spôsobom, ale prispieva k rozvoju ďalších hroznejších komplikácií..
 2. zápal.
 3. Koprostáza - vyskytuje sa, keď sa v hernálnom vaku objavia slučky hrubého čreva. S hromadením výkalov v nich je možné črevné upchatie.
 4. Porušenie je najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže. Vyvíja sa kompresiou v herniálnych bránach orgánov spolu s cievami, ktoré ich zásobujú, a vývojom nekrózy..

S rozvojom komplikácií, ako je koprostáza, zápal, porušenie, sa zo zdravotných dôvodov vykonáva núdzová operácia. Núdzová prevádzka bez riadnej prípravy a vyšetrenia je vždy väčšie riziko ako plánovaný zásah.

Kontraindikácie pre odstránenie slabinovej prietrže

Stále existuje množstvo kontraindikácií, ktoré sú v podstate podobné kontraindikáciám všetkých plánovaných operácií. to:

 • Infekčné choroby.
 • Závažné dekompenzované chronické ochorenia (cukrovka, srdce, obličky, pečeň, zlyhanie dýchacích ciest, rakovina, choroby krvi).
 • Počas tehotenstva je nežiaduce pôsobiť na kýlu.
 • Relatívne kontraindikácie sú tiež veľmi vysoký vek a vysoká obezita (vysoké riziko komplikácií a relapsov)..

Základné princípy a štádiá hernie

Existujú dva hlavné spôsoby, ako odstrániť slabinovú prietrž:

Otvorená kýla sa odstráni vonkajším rezom brušnej steny priamo v mieste herniálneho výčnelku. Doteraz sa takáto operácia nazývala kýlová oprava, čo nie je úplne správne, pretože kýla nie je vyrezaná. Sadne si na svoje miesto. Hlavným cieľom operácie je šitie kýlnych brán a posilnenie (plastových) slabín. Preto sa v súčasnosti stále viac používa výraz „hernioplastika“.

Laparoskopický - prietrž sa odstraňuje „zvnútra“ pomocou laparoskopu vloženého malými punkciami do brušnej dutiny.

Hlavné fázy otvorenej metódy:

 1. anestézie.
 2. Incízia kože a aponeuróza pre prístup k prietrži.
 3. Oddelenie herniálneho výčnelku od okolitých tkanív.
 4. Disekcia prietrže kýly.
 5. Revízia obsahu, redukcia vnútorných orgánov do brušnej dutiny.
 6. Šitie ústia herniálneho vaku a jeho vyrezanie (v niektorých metódach je pahýľ ponechaný a tiež opravený).
 7. Uzávery prietrže prietrže.
 8. Posilnenie steny trieslového kanála.

anestézie

Výber anestézie na opravu prietrže závisí od štádia ochorenia, celkového zdravotného stavu pacienta a jeho preferencií. V každom prípade sa pri plánovaní operácie upozorňujú na nevýhody a výhody každého typu anestézie.

Hlavné typy anestézie používané pri operáciách prietrže:

 • Lokálna infiltračná anestézia.
 • Spinálna anestézia.
 • Celková anestézia.

Lokálnu anestéziu je možné ponúknuť pre malé začínajúce kýly, ako aj pre pacientov so sprievodnými chronickými ochoreniami, ktorí sa neodporúčajú pre celkovú anestéziu. Okrem toho má táto anestézia výhodu skrátenia pooperačného obdobia, čo platí najmä pre taktiku opravy ambulancie, ktorá sa v súčasnosti používa. Pri malých kýlach je niekedy potrebné namáhať pacienta, aby lepšie vyhľadal hernálny vak, preto je chirurg tiež lepší, keď je pacient pri vedomí.

Napriek existujúcim presvedčeniam, že operácie v 21. storočí by sa nemali vykonávať v rámci miestneho „zmrazenia“, je používanie lokálnych anestetík na opravu prietrže pomerne častým javom a v niektorých prípadoch je to prednosť nielen chirurgom, ale aj samotným pacientom, a to nielen v našej krajine. doma, ale aj v zahraničí.

Miechová anestézia je čoraz obľúbenejšou látkou na zmiernenie bolesti. Anestetika sa injektuje do miechového kanála a zakáže všetky citlivé nervové zakončenie v inervačnej zóne. Pacient je pri vedomí, ale necíti bolesť..

Všeobecná anestézia sa určite použije pri laparoskopických operáciách, ako aj pri veľkých kýlach zostupujúcich do mieška, komplikovaných prietržiach (nezavádzaných, obmedzených), prietrže u detí. Všeobecná anestézia je tiež preferovaná u príliš vzrušujúcich a emocionálnych jedincov s nízkym prahom citlivosti na bolesť.

Princípy moderných metód hernioplastiky

Hlavné etapy operácie odstraňovania prietrže sa prakticky dlho nezmenili. Iba posledná etapa (plast a vystuženie stien trieslového kanálika) v posledných desaťročiach získala mnoho rôznych modifikácií, niekedy skutočne revolučných, ktoré boli vynájdené s jediným cieľom - zabrániť rozvoju recidívy tříslovínovej kýly po ich odstránení..

Hernioplastika má asi sto možností. Niektoré z nich sú najbežnejšie (metóda Bassiniho, Kimbarovského, Martynova atď.). Každý chirurg zvyčajne používa svoju obľúbenú metódu..

Hernioplastika je napätie a napätie:

Napätý plast je zosilnenie stien zošitím alebo zdvojením steny trieslového kanálika s vlastnými tkanivami. Toto je sprevádzané tkanivovým napätím, ktoré vytvára ďalšiu traumatizáciu v chirurgickom poli, predlžuje pooperačné hojivé obdobie, zvyšuje bolesť po operácii a čo je najdôležitejšie, zvyšuje riziko recidívy prietrže (podľa rôznych zdrojov, od 6 do 10%).

Ťahová hernioplastika sa v súčasnosti vykonáva iba v 20% prípadov (hlavne u detí a žien), stále častejšie ju nenapínajú, to znamená plastové kýlové brány a steny trieslového kanála syntetickými materiálmi. Tieto protézy sa vyrábajú vo forme pletiva vyrobenej z polyesteru, polypropylénu a polytetrafluóretylénu. Tieto materiály sú inertné, trvanlivé, nespôsobujú alergie a aseptický zápal. Štruktúra ôk je potrebná, aby po inštalácii v oblasti prietrže slúžila ako rámec na klíčenie jej spojivovým tkanivom..

Po fáze redukcie prietrže a odstránení herniálneho vaku sa pod spermatickú šnúru umiestni chlopňa s veľkosťou ôk 6 × 8 cm a prišije sa do okolitých svalov a väzov. Po vyklíčení spojivového tkaniva do neho sa vytvorí duplikát zadnej steny trieslového kanálika, porovnateľný s pevnosťou ako aponeuróza..

Okrem spevnenia steny existujú aj spôsoby obštrukčnej hernioplastiky: vnútorný ingvinálny prsteň je, ako to bolo, blokovaný korkom vyrobeným z rovnakej polypropylénovej sieťoviny vo forme dáždnika alebo valca. Je tiež možná kombinácia týchto dvoch metód (obštrukčná metóda a vystuženie zadnej steny pomocou pletiva).

Výhody ľahkej hernioplastiky:

 1. Nízka miera recidívy (do 2%).
 2. Mierna bolesť.
 3. Môže sa vykonať ambulantne, v lokálnej anestézii.
 4. Skrátenie obdobia rehabilitácie.
 5. Komplexné vybavenie nie je potrebné, môže byť vykonané na akomkoľvek chirurgickom oddelení.

Endoskopická hernioplastika sa vykonáva nasledovne:

 • Prostredníctvom punkcie v pupku sa do brušnej dutiny vloží laparoskop, cez ktorý chirurg sleduje chirurgické pole..
 • Chirurgické manipulátory sa zavádzajú prostredníctvom niekoľkých ďalších vpichov.
 • Kýla sa upravuje pod kontrolou laparoskopu zvnútra brušnej dutiny.
 • Kýla je vystužená sieťovinou.

Existuje tiež technika na zavedenie endoskopu do predperitoneálneho priestoru a manipulácie nie z brušnej dutiny, ale medzi vrstvami brušnej steny bez rezania pobrušnice..

Laparoskopická metóda je pre pacientov mimoriadne atraktívna a má niekoľko výhod:

 1. Najkratšia doba na zotavenie,
 2. Nízka miera recidív,
 3. Možnosť fyzickej aktivity za pár dní,
 4. Vylúčené sú komplikácie otvorenej metódy, ako je poškodenie spermatickej šnúry a ileoinguinálneho nervu, pooperačná ortoepididymitída.

Malo by sa však poznamenať, že endoskopická hernioplastika je pomerne komplikovaná operácia, vyžaduje si nákladné vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, vykonáva sa iba v celkovej anestézii a na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa nevzťahuje na minimálne invazívne metódy. Takáto operácia teda nemá žiadne osobitné výhody v porovnaní s otvorenou hernioplastikou bez ťahu. Okrem toho je chirurgická niť po otvorenej operácii umiestnená v trieslovine a je takmer neviditeľná (pre mnohých pacientov je to relevantné)..

Pri výbere operácie sú tiež dôležité jej náklady. Hernioplastika otvoreného typu sa môže vykonávať bezplatne ako súčasť povinného zdravotného poistenia (spravidla bude potrebné čakať v rade niekoľko mesiacov). Na platených klinikách sa ceny za takúto operáciu pohybujú od 25 000 rubľov (otvorená metóda) do 90 tisíc (laparoskopická operácia). Cena závisí od typu anestézie, hodnotenia kliniky, kvality použitého implantátu, rozsahu zásahu, dĺžky pobytu v nemocnici..

Video: trieslová hernioplastika podľa Lichtenštajnska

Príprava na operáciu

Príprava na operáciu odstránenia trieslovej prietrže sa príliš nelíši od prípravy na iné operácie. Ide o plánovanú operáciu, preto sa o dátume jej vykonania rokuje vopred. Obzvlášť obéznym pacientom sa odporúča chudnúť..

 • Maximálne 10 dní pred operáciou je potrebné vykonať testy - všeobecné krvné testy, testy moču, biochemickú analýzu, koagulogram, EKG, fluorografiu, konzultácie s terapeutom a gynekológom pre ženy..
 • Maximálna korekcia chronických stavov, najmä tých, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kašeľ pri chronických bronchopulmonálnych ochoreniach, zápcha, problémy s močením adenómom prostaty)..
 • Rozsah chirurgického zákroku, výber anestézie sa prediskutujú s ošetrujúcim lekárom.
 • Ak pacient neustále užíva lieky na zníženie zrážanlivosti krvi (antikoagulanciá), musí sa zrušiť 5 dní pred operáciou.
 • Niekoľko dní pred operáciou sa odporúča jesť potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov (surová zelenina, ovocie, strukoviny, muffiny, sladkosti, hnedý chlieb, plnotučné mlieko, sýtené nápoje)..
 • V predvečer operácie - ľahká večera najneskôr do 18:00, večer klystírový klystír.
 • Ráno v deň operácie: nejesť, znova sa vykoná očistná klyzma, miesto chirurgického poľa sa oholí.
 • Pred operáciou vyprázdnite močový mechúr.
 • Premedikácia: 15 až 20 minút pred začiatkom operácie sa pacientovi podáva trankvilizér alebo narkotikum..

Pooperačné obdobie

Samotná operácia odstránenia prietrže trvá 30 minút až 1,5 hodiny, v závislosti od množstva zásahu.

 1. Po operácii sa odporúča odpočinok na 1-2 dni.
 2. Jedlo by malo byť ľahké, nespôsobuje kvasenie ani plyn.
 3. Chlad sa aplikuje na pooperačnú ranu.
 4. Na zabránenie infekcie môžu byť predpísané antibiotiká..
 5. Obväzy sa konajú denne.
 6. Švy sa odstránia 7. až 8. deň.

Niektoré kliniky ponúkajú ambulancie na kýly. Pacient ide domov buď nasledujúci deň (po celkovej anestézii) alebo po niekoľkých hodinách s lokálnou anestéziou. Nie je to však vždy bezpečné..

Rehabilitačné obdobie

Celá doba zotavenia po nekomplikovanom chirurgickom zákroku je priemerne 2 - 3 týždne. V tomto období:

 • Fyzické aktivity sú obmedzené, najmä zdvíhanie záťaže, nie je vítaný ani pasívny a sedavý spôsob života.
 • Niekedy sa odporúča nosiť špeciálny obväz..
 • Odporúčaná abstinencia.
 • Je potrebné zabrániť vzniku zápchy (pitie dostatočného množstva tekutiny, dodržiavanie vyváženej stravy s obsahom vlákniny, samomasírovanie čreva, pri prvých známkach zadržiavania stolice brať ľahké preháňadlá rastlín).

Vzpieranie sa odporúča obmedziť na 4-6 mesiacov po operácii. Preto, ak je toto povolanie spojené s ťažkou fyzickou prácou, je možné získať od lekárskej komisie osvedčenie o dočasnom zamestnaní pre iné zamestnanie..

Komplikácie po operácii

Akýkoľvek chirurgický zákrok je vždy spojený s rizikom pooperačných komplikácií, na ktoré je pacient vždy vopred upozornený, po čom podpíše súhlas s operáciou.

Možné komplikácie počas samotnej operácie:

 • Poškodenie spermatickej šnúry, ktoré môže viesť k podvýžive a atrofii semenníkov.
 • Poškodenie inguinálneho iliakálneho nervu (narušená citlivosť v inguinálnej oblasti).
 • Poškodenie vnútorných orgánov posuvnou prietržou.
 • Krvácajúci.

Včasné pooperačné komplikácie:

 1. Hnisanie v pooperačnej rane.
 2. Zápal pobrušnice s rozvojom peritonitídy.
 3. švy.
 4. Krvácajúci.
 5. Tvorba hematómu.
 6. Orchepididymitis (zápal semenníkov).
 7. Dropsy semenník.
 8. tromboflebitída.
 9. Zadržiavanie moču.

Neskoré komplikácie:

 • Vývoj relapsov (pooperačná prietrž).

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je v podstate vrodená (vždy šikmá) inguinálna hernia u chlapcov. U dievčat je táto patológia veľmi zriedkavá.

Vrodená kýla sa dá zistiť už u novonarodeného dieťaťa (najmä často u predčasne narodených detí a detí s inými malformáciami spôsobenými nedostatočným vývojom spojivového tkaniva) alebo sa prejavuje, keď dieťa rastie v každom veku..

Pomerne častou patológiou u detí je vrodená ingvinálno-bradlová hernia kombinovaná s kvapkami semenníkov..

Liečba slabinovej kýly u detí je tiež funkčná, pretože prietrž u detí je ešte náchylnejšia na porušenie ako u dospelých. U dojčiat môže byť plánovaná operácia oneskorená až do veku 7-8 mesiacov, niektorí lekári neodporúčajú prevádzkovať deti do 4 rokov. Pred chirurgickým zákrokom sa odporúča nosiť obväz a ak je to možné, obmedziť fyzický stres, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak (u detí plače, kašeľ, zápcha).

Samotná operácia sa príliš nelíši od operácie u dospelých. Jediný bod: u detí sa chirurgická liečba vykonáva iba v celkovej anestézii. Laparoskopické odstránenie prietrže u detí je tiež rozšírené.

Prevádzka prietržnej hernie

Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinike

Laparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..

Inguinálna hernia je vážna patológia, pri ktorej brušné orgány spadajú do prstenca triesloviny a vytvárajú v slabinách opuch. Je častejšia u mužov ako u žien a liečba spočíva v chirurgickom zákroku.

Lekárske centrum „KDS Clinics“ ponúka operáciu na odstránenie slabiny prietrže u žien a mužov s minimálnym zranením. Našim pacientom sú k dispozícii iba moderné vybavenie a skúsení chirurgovia. Cena za operáciu slabinovej prietrže závisí od veľkosti novotvaru.

Miera odstránenia prietržnej hernie

Zoznam služiebcena
Prijímanie lekárov
Primárne, ambulantné vyšetrenie lekára1200
Menovanie sekundárneho chirurga1000
Lekár s vedeckým vzdelaním KMN, lekár primárnej ambulancie najvyššej kategórie1500
Doktor s profesorom vedeckého vzdelania, DMN, primárne2500
Doktor s profesorom vedeckého titulu, DMN, opakoval1500
chirurgia
Hernia opravy 1. kategórie obtiažnosti18700
Kýla opravuje 2 kategórie zložitosti24200
Kýla opravuje 3 kategórie zložitosti31900
Kýla opravuje 4 kategórie obtiažnosti44000

Lekári

Náklady na vstupné sú 1500 ₽

Cievny chirurg, fleboológ, angiológ

Náklady na vstupné sú 1500 ₽

Príčiny a príznaky slabinovej prietrže

Existujú také príčiny slabinovej prietrže:

 • dedičnosť;
 • nadmerné zaťaženie;
 • obezita;
 • následky chronického adenómu prostaty;
 • tehotenstva;
 • ťažké narodenie.

Inguinálna hernia sa vyznačuje bolestivosťou a nepohodlím v oblasti vyčnievania útvaru. Bolestivý syndróm sa zhoršuje s nadmernou fyzickou námahou. Pacient je narušený poruchami gastrointestinálneho traktu. U žien je patológia sprevádzaná zvýšenou bolesťou počas menštruácie.

Ak sa objavia rušivé príznaky, mali by ste okamžite navštíviť lekára v lekárskom centre a vykonať liečbu.

Príprava na operáciu odstránenia slabinovej prietrže

Počas prípravy na operáciu chirurg vyšetrí pacienta, prehmatá prietrž a predpíše tiež:

8 hodín pred operáciou sa neodporúča jesť jedlo a tekutiny. Úrodná oblasť je zbavená vegetácie.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Bez ohľadu na skutočnosť, že operácia na odstránenie ingínovej prietrže sa považuje za jediné ošetrenie, existujú určité kontraindikácie:

 • nízka zrážanlivosť krvi;
 • vážne abnormality pri práci srdca;
 • zápal v oblasti tvorby prietrže;
 • tehotenstvo.

Operácia by sa mala vykonať okamžite po stlačení prietrže do 6 hodín bez ohľadu na kontraindikácie. V opačnom prípade je možná smrť..

Priebeh operácie

Na základe získaných údajov z vyšetrenia chirurg určuje typ prietrže kýly u mužov a žien:

 • laparoskopia - odstránenie prietrže pomocou resektoskopu s inštaláciou sieťového implantátu;
 • otvorená metóda - rozrezanie slabinového tkaniva, s fixáciou ich vlastných tkanív alebo pomocou implantátu.

Trvanie operácie je od 30 minút do 1,5 hodiny. Lekári anestetiká vyberú pre pacienta individuálnu anestéziu, takže operácia bude bezbolestná.

Náklady na operáciu pri slabinovej prietrži závisia od použitej techniky..

Rehabilitácia po operácii

Zotavenie po operácii trieslovej kýly u žien alebo mužov je od 24 hodín do niekoľkých dní, v závislosti od zvoleného spôsobu odstránenia kýly. Pacient je momentálne v posteli v nemocnici, kde je zabezpečená kvalitná starostlivosť o zamestnancov a nepretržitý lekársky dohľad.

Po operácii by sa mal záťaž vylúčiť na 2-3 týždne a strava.

komplikácie

V období po chirurgickom zákroku na odstránenie ingvinálnej prietrže u mužov a žien sa diagnostikuje zhoršenie v 1 zo 100 prípadov:

 • krvácajúci
 • hematómy;
 • recidíva
 • infekcie
 • bolesť v slabinách;
 • zápal
 • poškodenie kýly vak.

dôležitý!

Kýla bez chirurgického zákroku spôsobuje množstvo komplikácií a vedie k smrti.

Podobné postupy

Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste sa čo najskôr podrobiť vyšetreniu a začať liečbu. V počiatočných štádiách patológie sú pacienti liečení liekmi, aby sa vyhli operácii.

Odstránenie brušnej prietrže pomocou chirurgického zákroku: typy procedúr, rehabilitácia

Indikácia chirurgického zákroku pri slabinovej prietrži je prítomnosť samotnej prietrže. Iba chirurgická liečba môže pacienta ochrániť pred ochorením. Ani dúfam, že „to prejde samo o sebe“ - oddialenie návštevy lekára zvýši iba riziko porušenia.

Operácia s inguinálnou kýlou je jednou z najrozvinutejších vo všeobecnej chirurgii, môže ju vykonať ktorýkoľvek stážista (absolvent lekárskej univerzity, ktorý práve začal pracovať vo svojej špecializácii). Pacienti zvyčajne intervenciu dobre tolerujú, komplikácie zriedkavo.

V typických prípadoch chirurgický zákrok poskytuje úplnú celoživotnú liečbu. Je pravda, že človek má dva trieslové kanály a odstránenie výčnelku na jednej strane slabiny nezaručuje jej vzhľad na druhej strane..

Štruktúra ingvinovej prietrže

Indikácie a kontraindikácie

Indikácia pre túto operáciu odstránenia je prítomnosť prietrže samotnej, nie sú potrebné žiadne ďalšie podmienky.

Ak je výstupok dobre nastavený a nemá príznaky zápalu, potom sa chirurgický zákrok uskutoční podľa plánu. Pred zákrokom sa vykonáva určitá lekárska príprava pacienta, aby sa predišlo možným komplikáciám, ktoré trvajú až niekoľko týždňov.

Ak dôjde k porušeniu alebo ak dôjde k upchatiu čriev, potom sa chirurgický zákrok vykoná podľa núdzových indikácií: ihneď po stanovení diagnózy.

Kontraindikácie pri plánovanej operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže sú rovnaké ako pri iných chirurgických postupoch:

 • horúčka akéhokoľvek pôvodu;
 • akútne infekčné procesy alebo zhoršenie chronických;
 • závažné zlyhanie obličiek, srdca, dýchacích ciest alebo pečene;
 • tehotenstva;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • pokročilý vek;
 • poruchy v systéme zrážania krvi;
 • akútne obdobie infarktu alebo mŕtvice.

Núdzový chirurgický zákrok na vyčnievanie do slabín nemá kontraindikácie, avšak riziko možných komplikácií narastá rádovo.

anestézie

V dňoch ZSSR sa v 80% prípadov uskutočňovali plánované chirurgické zákroky pre túto patológiu v lokálnej anestézii. Dnes čoraz častejšie používajú všeobecnú anestéziu - anestéziu. Áno, a dnes sa bezpečnosť anestézie výrazne zvýšila.

Pohotovostný chirurgický zákrok sa takmer vždy vykonáva v celkovej anestézii..

Prevádzkové techniky

Otvorené

Pri otvorených operáciách pri slabinovej prietrži sa uskutoční incízia kože. Po pitve tkanív po vrstvách chirurg izoluje a vyreže herniálny vak. Potom vykonáva plastickú chirurgiu zadnej steny trieslového kanálika, aby odstránil príčinu kýly.

Podľa metódy plastickej chirurgie trieslového kanálika je rozdelená do 2 veľkých skupín:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Posilnenie zadnej steny sa vykonáva pomocou vlastných tkanív tela. Existuje veľa možností, ale nemá zmysel ich opisovať, pretože bez lekárskeho vzdelania nie je možné im porozumieť. Vymenujem iba názvy najobľúbenejších v Rusku: operácia podľa Schuldera, podľa Bassiniho, podľa Halsteada, podľa Postempského.

Zadná stena je vystužená umelými materiálmi. Spravidla sa jedná o polypropylénovú sieťku, ktorá je zošitá do vlastných tkanív trieslového kanálika.

Operácie s komplikovanými kýlami (so štípaním, črevnou obštrukciou, zápalom hernálneho vaku atď.) Sa vo väčšine prípadov vykonávajú otvorenou metódou..

Polypropylénová sieť na spevnenie trieslového kanálika

Endoskopická metóda

Podstatou endoskopickej chirurgie je uzavretie vstupu do trieslovinového kanála zvnútra umelým štepom (zvyčajne rovnakou polypropylénovou sieťkou)..

Prostredníctvom vpichov v brušnej stene lekár vloží do brušnej dutiny optické zariadenie a 2 (zriedkavo 3 alebo viac) manipulátorov, pomocou ktorých sa upraví prietrž a z vnútornej strany brušnej steny sa zošíva syntetická sieťovina..

Výhody a nevýhody rôznych techník

Odstránenie ingvinálnej prietrže akýmkoľvek spôsobom má svoje klady a zápory.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

1. Techniky napínania2. Ľahké techniky
 • Jednoduchosť vykonávania,
 • technická prepracovanosť,
 • môže byť uskutočňovaná v lokálnej anestézii,
 • najnižšia cena (od 25 do 57 tisíc rubľov).
 • Najvyššia miera recidívy,
 • dlhá doba zotavenia,
 • u starých ľudí je vo väčšine prípadov neprijateľná,
 • veľké opakujúce sa hernie a hernie sa nedajú liečiť.
metódavýhodynevýhody
Stretch techniky
Ľahké techniky
 • Môžete liečiť hernie akejkoľvek veľkosti;
 • najnižšia miera recidívy, najmä u starších ľudí;
 • kratšie rehabilitačné obdobie.
 • Potrebné špeciálne doplnky,
 • sofistikovanejšia technika,
 • niekedy je nutná anestézia.
Endoskopické techniky
 • Minimálna prevádzková ujma,
 • najkratšia doba rehabilitácie,
 • najlepší kozmetický efekt (bez veľkých jaziev),
 • schopnosť súčasne vyliečiť prietrž na oboch stranách.
 • Vyžaduje sa špeciálne vybavenie a vysoko kvalifikovaný chirurg,
 • je potrebná anestézia,
 • najvyššia cena (asi 90 000 rubľov).

Podľa pacientov je najlepšie tolerovať endoskopickú operáciu pri slabinovej prietrži. Dôvody sú jasné: menšia bolesť v skorom pooperačnom období, najnižší pobyt v nemocnici, krátka doba rehabilitácie.

Pooperačná rehabilitácia

Po oprave prietrže sa vytvorí hustá jazva po dobu približne 6 mesiacov - takto dlho trvá rehabilitačné obdobie po operácii pri slabinovej prietrži.

Dĺžka hospitalizácie pri otvorených metódach je asi týždeň, pri endoskopických 1 - 2 dni.

Ihneď po operácii môže pacient na odstránenie výčnelku pocítiť bolesť vo slabinovom kanáliku - potom mu budú predpísané lieky proti bolesti. U niektorých pacientov je toto obdobie 2 až 3 dni, u iných to môže trvať niekoľko týždňov.

Odpočinok na lôžku v skorom pooperačnom období sa nevyžaduje.

Po odstránení stehu sa pacientovi nemá zdvihnúť viac ako 5 kg a zabrániť zápche.

Po otvorených metódach môže pacient začať pracovať po 1–1,5 mesiaci, po endoskopickej operácii je to 2 až 3 týždne..

Je liečba možná bez chirurgického zákroku?

Áno, je to možné. Spočíva v nosení špeciálnej bandáže, ktorá zabraňuje preniknutiu brušných orgánov do zväčšeného trieslového prstenca. Typicky sa takáto terapia používa na prípravu na chirurgický zákrok alebo ak chirurgický zákrok na odstránenie trieslovej kýly nie je možný z akéhokoľvek dôvodu (pokročilý vek, závažné srdcové alebo respiračné zlyhanie, vyčerpanie)..

Mužská operácia brušnej prietrže

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice do trieslového kanálika. Vzhľadom na anatomické vlastnosti tela ochorenie často postihuje mužov. Členovia silnejšieho pohlavia radšej ignorujú zmeny, až kým zmeny v tele nezačnú spôsobovať vážne nepohodlie.

Hlavným desivým faktorom, ktorý bráni včasnej lekárskej starostlivosti, je potreba chirurgického zákroku. Odborníci dokázali, že konzervatívna liečba a používanie tradičnej medicíny môžu iba zhoršiť priebeh choroby a spôsobiť vážne poškodenie celého tela..

Ak má človek slabinovú prietrž

V prvej fáze si všimne iba mierny opuch. Postupne sa zvyšuje a dosahuje veľkosti, ktoré môžu prekážať v pohybe.

Postupom času problém nezmizne sám, objavujú sa však stále závažnejšie príznaky:

 • Pri namáhaní (napríklad pri defekácii alebo kašľaní) opuch kolíše,
 • Existuje pocit pálenia alebo nepohodlia, bolesť v slabinách,
 • Pri fyzickej aktivite sa v dolnom bruchu objavuje tupá bolesť. V pokročilých prípadoch sa bolesť prejavuje aj pri najmenšom namáhaní,
 • Stimulácia orgánov spôsobuje časté močenie a poruchu trávenia.

Komplikácie trieslovej prietrže

Porušenie orgánu môže spôsobiť jeho smrť alebo rozvoj peritonitídy. Obidva stavy ohrozujú život pacienta, preto sa vykonáva neodkladný chirurgický zákrok..

Zranená prietrž predstavuje nebezpečné a ďalšie patologické zmeny v tele:

 • Ťažké močenie môže viesť k úplnému zadržaniu moču.
 • Poruchy čreva vedú k nadúvaniu a pretrvávajúcej zápche.
 • Nízka účinnosť.
 • Porucha spermatogenézy vo vaječníkoch sa môže zmeniť na neplodnosť.
 • Zápal trieslovej prietrže alebo samotného semenníka. Predstavujeme vám podobný článok na tému: pupočná kýla u mužov.

Ako liečiť slabinovú prietrž u mužov?

Prietržová hernia sa odstraňuje primárne chirurgicky. Toto však nie je jediná cesta von.

S ingvinálnou prietržou sa teda dá zaobchádzať nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Štatistiky ukazujú, že konzervatívna liečba sa vo väčšine prípadov mení na relapsy alebo nie je schopná pacienta úplne zmierniť. Uchyľujú sa k nemu vo veľmi raných štádiách choroby alebo ak existujú kontraindikácie pre operáciu. Iný článok o pupočníkovej prietrži skúmal otázku, ako ju vyliečiť bez chirurgického zákroku.?
 2. Chirurgický zákrok. Inguinálna hernia môže byť odstránená niekoľkými spôsobmi, čo úplne eliminuje opätovný vývoj choroby a včasnú rehabilitáciu s minimálnym rizikom komplikácií..
 3. Ethnoscience. Zmierniť stav môžu iba lokálni agenti, ale iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Samoliečba môže situáciu len prehĺbiť a vyvolať stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok na záchranu života človeka. Špecialista môže odporučiť priebeh prírodných prípravkov iba v prípade, že je pri najskorších štádiách kýla.

Príprava na operáciu odstránenia slabinovej prietrže

Na úspešné vykonanie operácie a minimalizáciu rizika komplikácií v pooperačnom období musí chirurg dostať najkompletnejšie a najspoľahlivejšie informácie o stave svojho pacienta..

Pacient musí mať k dispozícii zdravotnícke zariadenie:

 • Výsledky krvných a močových testov, smer, ktorým sa dostáva od svojho dozerajúceho lekára.
 • elektrokardiogram.
 • Vyplnený dotazník, ktorý naznačuje všetky prenášané choroby, najmä reakciu na rôzne lieky, prítomnosť / neprítomnosť chronických patológií.
 • Vykonajte test tolerancie lieku použitého ako anestézia.
 • Fajčiari by mali minimalizovať množstvo nikotínu spotrebovaného týždeň pred operáciou.
 • 8 hodín pred zákrokom úplne prestať fajčiť, jesť a piť.

Chirurgická hernia

Cieľom operácie na odstránenie ingvinálnej prietrže je nasmerovanie orgánov na ich prirodzené miesto a odstránenie herniálneho vaku.

Trvanie konania závisí od niekoľkých faktorov:

 1. Zážitok chirurga.
 2. Tvar, veľkosť a umiestnenie prietrže.
 3. Celkové zdravie pacienta.

Metódy odstránenia prietrže

Výber spôsobu odstránenia závisí od uváženia odborníka. Vyberá najdostupnejší a najbezpečnejší spôsob, ako sa problému zbaviť..

Medzi spôsoby odstránenia prietrže sú možné tieto možnosti:

 • Otvorené. Počas operácie sa uskutoční rez, ktorý lekárovi umožní zistiť herniálny vak. Otvorí sa a skontroluje sa stav padlých orgánov. Ak chýbajú, sú jednoducho opravené, v iných prípadoch sú potrebné ďalšie manipulácie chirurga. Potom je hernálny vak ligovaný, prešitý a odstránený. V ďalšom štádiu je prišitý prostriedok na podporu svalov, ktorý pomáha predchádzať opätovnému vytvoreniu herniálneho vaku.
 • Laparoskopická Manipulácie sú rovnaké ako pri otvorenej metóde, ale pre ich povolanie chirurgom sa v pobrušnici urobia tri vpichy. Na obrazovke videa sa zobrazujú všetky informácie o stave orgánov a vykonaných akciách..

Nevýhody a výhody konkrétneho spôsobu

Obe metódy sa považujú za najúčinnejšie, ale prístup k nim nie je vždy závislý od schopností lekárskeho zariadenia. Chirurg berie do úvahy individuálne charakteristiky pacienta, povahu prietrže a nuansy každej z techník. Odstránenie prietržovej hernie sa uskutočňuje podľa jedného scenára, ale v rôznych situáciách je jedna z metód najvýhodnejšia.

Výhody metód:

 1. Laparoskopický spôsob vykonávania chirurgického zákroku minimalizuje riziko infekcie. Obdobie rehabilitácie a trvanie samotnej operácie nezaberie veľa času. Do dvoch týždňov sa pacient môže vrátiť k normálnemu životu a ani stopy pripomínajúce skúsený zásah nezostanú na tele.
 2. Otvorená metóda umožňuje všetky manipulácie v lokálnej anestézii. Na vykonanie týchto operácií nie je potrebné ísť na drahú platenú kliniku, môže ich tiež vykonať chirurg v pravidelnej okresnej nemocnici. Pravdepodobnosť recidívy je prakticky nulová (za predpokladu, že počas rehabilitačného obdobia sa dodržiavajú všetky odporúčania ošetrujúceho lekára). Týmto spôsobom sa odstráni hernia akejkoľvek veľkosti..

Každá zo svojich metód má významné nevýhody:

 1. Laparoskopia je u starších pacientov prísne kontraindikovaná. Ak predtým musel človek prežiť operáciu v dolnej časti pobrušnice, je mu zakázané odstraňovať hernálny vak. Všetky manipulácie môže vykonávať iba skúsený, neustále praktizujúci chirurg. A dokonca ani prvotriedny špecialista nevykoná odstránenie veľkej trieslovej kýly pomocou laparoskopických schopností. Operácia sa vykonáva s povinným použitím celkovej anestézie. Pri inštalácii nosnej mriežky nie je vždy možné ju bezpečne opraviť, čo môže v budúcnosti viesť k relapsu patológie.
 2. Pri otvorenej metóde odstránenia je riziko komplikácií dosť vysoké a doba rehabilitácie sa zvyšuje na tri týždne. Muž sa môže vrátiť do normálneho života najskôr po 3 mesiacoch.

Náklady na odstránenie prietržovej hernie

Náklady na chirurgický zákrok sú určené hranicami 15 000 - 50000 rubľov.

Pozostáva z niekoľkých faktorov:

 1. anestézie Je okamžite stanovená v nákladoch na operáciu, ale množstvo závisí od typu anestézie (všeobecne, lokálne). Laparoskopia a pohotovostná chirurgia otvoreným spôsobom vylučujú možnosť vedomého pacienta.
 2. Naliehavosť. Rovnaká operácia, ktorá sa vykonáva plánovaným a naliehavým spôsobom, sa líši v cene.
 3. Skúsenosti lekára a prestíž kliniky. Tento stav poskytuje materiály a nástroje najvyššej kvality a kvalitu, ktorú musíte zaplatiť navyše.
 4. Zložitosť situácie. Prítomnosť sprievodných chorôb, veľkosť prietrže, jej zanedbávanie, prítomnosť komplikácií ovplyvňujú trvanie operácie a jej náklady.
 5. Kvalita nosnej mriežky. Zdravotnícke výrobky sa nelíšia od zvyšku: čím vyššia je kvalita a povesť výrobcu, tým vyššie sú konečné náklady.
 6. Intervenčná metóda. Otvorená metóda chirurgického zákroku je vždy výrazne nižšia z dôvodu dlhodobej rehabilitácie a zostávajúcich jaziev..

Dôsledky operácie

Vo väčšine prípadov sa po zákroku incízia postupne oneskorí, stehy sa odstránia a človek pomaly zvyšuje fyzickú aktivitu. Jazva zostáva pripomienkou patológie.

V niektorých prípadoch sú však možné komplikácie:

 • Ak posuvnú prietrž odstráni neskúsený chirurg, existuje riziko črevných porúch alebo poškodenia spermatickej šnúry..
 • Hrubé stehy môžu poškodiť femorálny kĺb.
 • Najčastejšou komplikáciou je kvapka semenníkov. Patológia vizuálne vyzerá ako zväčšenie šourku. Pacient potrebuje druhú operáciu.
 • Infekcia počas zásahu.
 • Vzhľad hematómu, ktorému nebolo možné zabrániť aplikáciou ľadu ihneď po operácii.
 • Pasívny životný štýl pacienta počas rehabilitačného obdobia.
 • Zanedbanie lekárovho zákazu vzpierania môže viesť k divergencii švov a iným komplikáciám.

Rehabilitácia po operácii

Počas rehabilitačného obdobia sa pozornosť venuje niekoľkým dôležitým bodom:

 • Pain. V prvých dňoch po zákroku a veľkosti odstránenej prietrže je možné pozorovať silnú bolesť. Pacientovi sa predpisujú lieky proti bolesti vo forme injekcií alebo tabliet.
 • Stehy. Potrebujú pravidelnú liečbu špeciálnymi masťami na resorpciu a antiseptické lieky. Prvá výmena obväzu sa uskutoční do niekoľkých hodín po operácii. Ak sa pozoruje infekcia, potom sa liečba vykonáva oveľa častejšie a pacientovi sa predpisujú antimykotiká, antibakteriálne lieky..
 • Traffic. Povolenie vstať po chirurgickom zákroku môže dať iba lekár, vzhľadom na stav pacienta. Po tomto, pacient sa musí pravidelne pohybovať, odpočinok v posteli zvýši dobu rehabilitácie a môže viesť k rozvoju komplikácií.
 • diéta.
 • Vylúčenie fyzickej aktivity.

Stravovacia hernia strava

Ak si človek pred operáciou môže dovoliť „uvoľnenie režimu“, potom sa po zákroku musí prísne riadiť odporúčaniami lekára.

Počas rehabilitačného obdobia by základom všetkých jedál v ponuke malo byť:

 1. vajíčka,
 2. ryby,
 3. Nízkotučné mäso (kuracie, králičie, kozie mäso),
 4. pohánka,
 5. Nízkotučné mlieko a tvaroh.

Včasné vyhľadávanie lekárskej pomoci vám umožní zbaviť sa patológie rýchlo a bez následkov.

Liečba doma nie je možná, ale moderná medicína ponecháva pacientovi právo zvoliť si spôsob, ako bojovať s patológiou.

Odstránenie prietržnej hernie

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom dochádza k úplnému alebo čiastočnému vyčnievaniu brušných orgánov prostredníctvom oslabeného tkaniva trieslového kanálika..

klasifikácia

V závislosti od obdobia výskytu sa rozlišujú vrodené a získané trieslové kýly. Vrodená hernia sa vyskytuje, keď je semenník spustený z brušnej dutiny do mieška. Normálne by sa na konci tohto procesu mala prerastať gonadálna vrstva pobrušnice, ktorá pokryje trieslovinový kanál. Ak sa tak nestane, vytvorí sa porucha, prostredníctvom ktorej môžu byť lobované vnútorné orgány. Získané kýly vznikajú počas života v dôsledku zoslabenia alebo oslabenia aponeurotického aparátu svalu pod vplyvom provokujúcich faktorov..

Druhá klasifikácia je založená na anatomických vlastnostiach prietrže. Rozlišujú sa tu:

 • Šikmá prietrž - vnútorný vstupný kruh slúži ako vstupná brána. V tomto prípade je hernálny vak umiestnený vedľa spermatickej šnúry.
 • Priama kýla - herniálna brána je stredná fossa, ktorá sa nachádza oproti vonkajšiemu ingvinálnemu prstencu. Ovplyvnený nie je ani trieslovinový kanál ani spermatická šnúra.
 • Kombinovaná prietrž. Je to zložitá formácia, ktorá zahŕňa šikmé aj priame kýly, zatiaľ čo medzi sebou nekomunikujú.

Príčiny slabinovej prietrže u mužov

U dospelých mužov je tvorba trieslových prietrhov podporovaná anatomickými vlastnosťami ingvinálneho kanálika - je širšia, kratšia a nie je tak silne posilnená svalmi a šliach ako u žien. Samotné anatomické vlastnosti však nestačia, sú však potrebné provokujúce faktory:

 • Zmeny súvisiace s vekom vedú k oslabeniu svalového tonusu a štruktúr spojivového tkaniva.
 • Systémové ochorenia vedúce k zhoršeniu funkcie svalov.
 • Časté zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Tento stav je charakteristický pre zápchu, chronický kašeľ, obezitu atď..

Diagnóza choroby

Diagnóza choroby je založená na sťažnostiach, údajoch z fyzického vyšetrenia a metódach inštrumentálneho výskumu..

sťažnosti

Hlavnou sťažnosťou pri slabinovej prietrži je tvorba nádoru v ingvinálnom záhybe, ktorá sa zvyšuje s namáhaním a mizne (alebo aspoň klesá) pri ležaní. Na tomto mieste sa pravidelne vyskytujú tupé bolesti rôznej intenzity, ktoré môžu dať krížovej kosti.

Fyzikálne vyšetrenie

Fyzikálne vyšetrenie sa vykonáva v dvoch polohách - horizontálnej a vertikálnej. Zároveň je veľkosť vzdelania, jeho bolestivosť, tvar a tiež možnosť redukcie.

Prístrojová diagnostika

Pre diferenciálnu diagnostiku sa vykonáva herniografia a ultrazvuk. V prípade potreby sú predpísané ďalšie metódy výskumu.

Ako sa pripraviť na odstránenie slabinovej prietrže

Na prípravu na opravu ingínovej hernie je potrebné podstúpiť štandardné vyšetrenie, ktoré sa vykonáva pri všetkých chirurgických zákrokoch. Tie obsahujú:

 • Všeobecné klinické testy - krv, moč, biochémia.
 • Krvný test na infekcie - syfilis, HIV, hepatitída B a C.
 • Koagulogram - analýza, ktorá odráža fungovanie systému zrážania krvi.
 • Stanovenie krvného typu a faktora Rh.
 • Meranie krvného tlaku.
 • RTG hrudníka (nie starší ako jeden rok).
 • ECG.

Okrem toho je možné v rámci predoperačného vyšetrenia podľa indikácií predpísať irrigoskopiu, vyšetrenie gynekológa, cystoskopiu a počítačovú tomografiu. Spravidla sa takáto rozsiahla diagnóza vyžaduje pre veľké prietrže, pri ktorých sú do procesu zapojené vnútorné panvové orgány.

Príprava tesne pred operáciou

U pacientov s veľkými kýlami sa často pozoruje vytesnenie vnútorných orgánov. Ich poklesom sa mení úroveň vnútrobrušného tlaku, čo môže ovplyvniť činnosť kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Aby sa pacient na takéto zmeny vopred pripravil, odporúča sa vykonať prietrž hernie (ak je to možné) s kompresným obväzom aplikovaným niekoľko hodín. To mu umožní prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam..

V predvečer operácie je potrebné oholiť vlasy v slabinách a na krčme. Vykoná sa tiež čistenie čriev. V deň operácie nepite ani nejedzte.

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácia plánovaného odstránenia ingínových prietrží je nekomplikované ochorenie. Pri výbere chirurgickej techniky sa berie do úvahy stav pacienta, jeho vek a história. Musia sa posúdiť riziká.

Plánovanú operáciu môžu odmietnuť v týchto prípadoch:

 • Gigantické trieslové kýly u pacientov starších ako 70 rokov s dekompenzovanými poruchami kardiovaskulárneho systému.
 • Cirhóza pečene, komplikovaná ascitom, zväčšená slezina, rozšírené žily pažeráka.
 • Dekompenzovaná cukrovka.
 • Inguinálne kýly, ktoré vznikli po paliatívnej chirurgii, napríklad pri liečbe zhubných nádorov.

Núdzové operácie sa vykonávajú v prípade ohrozenia života pacienta. Napríklad pri porušení kýly alebo výskytu črevnej obštrukcie v pozadí. Preto v tomto prípade neexistujú žiadne kontraindikácie, a to ani pri vážnom stave pacienta alebo jeho veľmi slušnom veku, keď je riziko komplikácií dosť vysoké..

Informácie o druhoch operácií odstraňovania prietrže a ich vlastnostiach

Všetky metódy odstraňovania prietrže, ktoré sú dnes k dispozícii, zahŕňajú nasledujúce kroky:

 • Rez v mieste vyčnievania herniálneho vaku.
 • Smer vnútorných orgánov do brušnej dutiny.
 • Plastová brána prietrže.

Posledný bod je kľúčový, pretože je to on, kto musí zabrániť opakovaniu choroby. Všetky typy hernie opravy sú rozdelené do dvoch veľkých skupín:

Strečová hernioplastika - prietržová brána je prišitá vlastnými tkanivami. Zároveň sa zužujúci kanál zužuje na normálne veľkosti - 0,6 - 0,8 cm. Nevýhodou tejto operácie je vysoké riziko relapsu, dlhá bolesť v pooperačnom období a pomerne dlhá rehabilitácia. Z tohto hľadiska sa v ekonomicky vyspelých krajinách táto metóda prakticky nepoužíva, s výnimkou liečby detí mladších ako 16 rokov..

Hernioplastika bez napätia - umelé implantáty sa používajú na posilnenie brány prietrže (spravidla majú formu sieťoviny vyrobenej z inertných syntetických materiálov). Implantát nielen preberá zaťaženie, ktoré sa vyskytuje so zvyšujúcim sa tlakom, ale tiež posilňuje tkanivá, bráni im v napínaní a reverznej tvorbe herniálneho výčnelku. Použitie implantátov vám umožní ušetriť anatómiu trieslového kanálika a vyhnúť sa napätiu v tkanive. Poskytne to jednoduchšie obdobie na zotavenie..

Laparoskopická operácia

Laparoskopická chirurgia je relatívne nová, minimálne invazívna metóda na odstránenie slabinovej prietrže. Všetky manipulácie sa uskutočňujú pomocou niekoľkých malých vpichov. To minimalizuje poškodenie tkaniva. Preto pacient v pooperačnom období pociťuje menšie bolesti a nepohodlie. Postihnutie sa obnoví doslova za pár dní. Pri tomto zásahu sa používa špeciálna technika: laparoskop, ktorý poskytuje prehľad o chirurgickom poli, a trokary s miniatúrnymi nástrojmi, pomocou ktorých eliminujú herniálny výčnelok, vytvárajú a fixujú implantát zo sieťoviny.

Liečba bez chirurgického zákroku

Konzervatívna liečba slabinovej prietrže nie je možná, dokonca ani u malých detí.

Pooperačné obdobie

Funkcie chirurgického obdobia sa budú líšiť pre každý typ hernioplastiky. Najdlhšia a najbolestivejšia fáza zotavenia po odstránení metódou napätia. Obdobie zdravotného postihnutia môže v tomto prípade dosiahnuť niekoľko týždňov. Laparoskopická chirurgia sa najľahšie toleruje, pretože zahŕňa minimálne zasahovanie do tkanív. Obnovenie po niekoľkých dňoch.

Bez ohľadu na to, ako sa operácia vykonáva, najprv je potrebné zdržať sa fyzickej námahy, najmä tých, ktoré vedú k zvýšenému tlaku v brušnej dutine. Výživa sa tiež odporúča, aby sa zabránilo zápche. Do práce sa môžete vrátiť a pokračovať v fyzickej aktivite iba po konzultácii s lekárom.

Možné komplikácie

Moderné metódy plánovaného odstránenia prietrže veľmi zriedka vedú k nežiaducim dôsledkom. Situácia je o niečo zložitejšia pri pohotovostných operáciách, ktoré sa vykonávajú na komplikovaných kýlach, najmä u pacientov so sprievodnými chorobami:

 • Hematóm v oblasti slabín.
 • Opuch šourku.
 • Syndróm bolesti.
 • Šedé kožné rany.
 • Infekcia rán.
 • Porucha močenia.
 • Opakujúca sa prietrž.

predpoveď

Ak sa nelieči, bude mať ingvinická prietrž nevyhnutne pokrok a skomplikuje sa. Preto sa odporúča, aby ste si boli istí, že operácia je a čím skôr je operácia vykonaná (v mäkkých tkanivách ešte nie sú výrazné zmeny), tým väčšie sú šance na radikálnu liečbu bez následných relapsov.

V každom prípade sa však odporúča postupovať podľa jednoduchých odporúčaní, aby sa predišlo návratu problému:

 • Udržiavajte zdravú váhu.
 • Vyhnite sa vzpieraniu.
 • Ak je to možné, je tiež potrebné liečiť choroby, ktoré vedú k neustálemu zvyšovaniu vnútrobrušného tlaku, napríklad chronický kašeľ, zhoršený odtok moču, zápcha atď..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcové hernie a športy - sú tieto koncepcie kompatibilné? Športy v niektorých prípadoch spôsobujú medzistavcovú prietrž, ale súčasne sú niektoré z nich základom základnej liečby choroby..

Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu.
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.