loader

Hlavná

Späť

Inguinálna kýla u dieťaťa

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Hlavná vec týkajúca sa slabinovej prietrže u detí: príčiny, príznaky a liečba

S chorobou vyčnieva tříslová prietrž u detí pod kožou v oblasti trieslovín jeden alebo viac orgánov v brušnej dutine. Stáva sa to, keď má dieťa tenké štruktúry, ktoré tvoria vrodenú (najčastejšie) alebo získanú príčinu prednú stenu brucha.

Toto ochorenie sa najčastejšie prejavuje v prvých 2 rokoch života dieťaťa.

Kýla sama o sebe zvyčajne deti nijako neobťažuje, neubližuje - prejavuje sa iba ako kozmetická vada. Niekedy však môže dôjsť k porušeniu obsahu herniového vaku - potom je potrebná urgentná operácia.

Chirurgia je jediná liečba. Môže byť vykonaná aj ambulantne, dobre vyvinutá a takmer vždy úspešná.

Ak sa operácia vykonáva plánovaným spôsobom, potom choroba navždy zmizne zo života dieťaťa.

Prečítajte si podrobný prehľad choroby: prečo sa vyskytuje, aké typy chorôb existujú, ako diagnostikovať a liečiť?

V trieslovom kanáli majú chlapci spermatickú šnúru a dievčatá majú okrúhly väz maternice. Inguinálny výčnelok sa vytvára, keď brušné orgány prechádzajú cez trieslovinový kanál..

Dôvody rozvoja patológie

Táto patológia je veľmi častá: vyvíja sa u 5% novorodencov a predčasne narodených detí - 3 až 5-krát častejšie (15 - 25%)..

Príčiny vývoja detskej inguinálnej hernie sa podmienečne delia na vrodené a získavané.

Vrodené príčiny

Vrodené výčnelky sa vyskytujú v dôsledku patológie spojivového tkaniva.

Chlapci sú chorí 3-10 krát častejšie ako dievčatá. Dôvodom je skutočnosť, že u chlapcov s vrodenými príčinami sa prietrže tvoria len vtedy, keď sa semenníky presunú do mieška. Pochádzajú z brušnej dutiny, kde boli utvorené, a musia prejsť do podkožného trieslového kanálika.

Dievčatá nemajú semenníky. Vaječníky neprechádzajú fázou pohybu, ale navždy zostávajú tam, kde sa tvoria. Inguinálna prietrž u dievčat je preto mimoriadne zriedkavá.

Vrodený herniálny výčnelok je často kombinovaný s patológiami, ako sú cysta spermatického kordu, kvapka semenníkov, abnormality chrbtice a bedrových kĺbov..

Získané príčiny - v detstve

Získaná forma patológie sa vyvíja v dôsledku:

 • operácie na orgánoch v miešku alebo brušnej dutine, pri ktorých sa vykoná incízia v trieslovej oblasti;
 • poranenia oblasti blízko krčmy;
 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, kašeľ alebo neskrývajúce zvracanie).

Druhy patológie

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jednostranný (to znamená, že vzdelanie sa pozoruje v slabinách iba na jednej strane).

Priamy (nachádza sa bližšie k stredovej línii tela ako spermatická šnúra alebo väzivo maternice).

Tento typ patológie sa vyvíja iba v dôsledku získaných príčin..

Šikmé (umiestnené mimo spermatickej šnúry alebo väziva maternice).

Táto lokalizácia môže mať vrodený aj získaný charakter..

V neredukovateľnej fáze je proces adhézie silne rozvinutý (medzi orgánmi z pojivového tkaniva, podobne ako peritoneum), vznikajú špeciálne „preklady“, čo nedovoľuje „skrývať“ obsah hernálneho vaku v brušnej dutine..

Strangulovaný (existuje kompresia orgánov prítomných v hernálnom vaku s herniálnym portálom - krúžok spojivového tkaniva)

Priama trieslová prietrž leží mimo spermatickej šnúry a v nej prechádza šikmá čiara. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Charakteristické príznaky

Rodičia môžu zistiť príznaky patológie v akomkoľvek veku, od narodenia, ale najčastejšie chlapci do dvoch rokov.

Ochorenie sa prejavuje vo forme elastickej pečate v oblasti trieslovín, ktorá môže mať pokračovanie v miešku alebo labia majora..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Hovädzie hernie u dieťaťa sú

Nachádza sa na jednej alebo dvoch stranách (u chlapcov je 60% hernií ľavostranných, u dievčat viac ako 50% dvojstranných).

Ťažká bolesť pri výčnelku

Po stlačení bezbolestne

Dieťa úzkostlivo plače

Pri kašľaní, plaču alebo namáhaní sa formácia zvyšuje

Pri zatlačení na výstupok a vo vodorovnej polohe sa nastaví (voliteľný znak)

Plyny prestávajú plynúť (dieťa neprestáva prdať a zároveň nadúvajú)

Ak je prietrž rovná, má tvar gule, šikmé výčnelky majú podlhovastý tvar.

Ak v nemocnici okamžite nekontaktujete pediatrického lekára so známkami porušenia, objavia sa príznaky peritonitídy (zápal pobrušnice): je možné nauzea, horúčka, zvracanie, strata vedomia. Toto je život ohrozujúci stav..

Bilaterálna prietrž môže byť iba šikmá

Ľavá bočná kýla: takto to vyzerá, keď stojíte s napätím vo svaloch brušnej steny.

Ako lekár robí správnu diagnózu

Detský chirurg diagnostikuje dieťa. Zohľadní:

výsledky niektorých testov (napr. vytrhávajú sa pri kašľaní, namáhaní, chôdzi);

ultrazvukové výsledky (ktoré ukážu, ktoré orgány sú v herniálnom vaku, sú adhézie alebo nie);

údaje z irigografie - röntgenové vyšetrenie s kontrastom (ktoré preukáže prítomnosť čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku).

liečba

Hnačka sa lieči iba operatívnym spôsobom (u dospelých aj u detí). Operácia sa vykonáva od veku 6 mesiacov.

Bandáže, obklady, spevnenie kýlovej brány pomocou bandážnych pomôcok - jedná sa o neúčinné ošetrenie.

Ak sa operácia vykonáva podľa plánu, bez čakania na vývoj komplikácií, potom sa vykonáva laparoskopicky pomocou troch malých rezov. Laparoskopická operácia sa vykonáva za 15-30 minút v anestézii a nasledujúci deň môže byť dieťa prepustené z domu.

Laparoskopická operácia sa vykonáva malými rezmi na prednej brušnej stene. Chirurg vykonáva zásah pomocou manipulátorov a na monitore vidí, čo sa deje v brušnej dutine..

Podstatou operácie je rozobrať herniálny vak, premiestniť orgány nachádzajúce sa v ňom „na miesto“ - do brušnej dutiny. Potom je diera, cez ktorú vyšli orgány, zosilnená vlastnými tkanivami alebo polypropylénovou sieťou, aby sa zabránilo opätovnému výskytu prietrže..

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý sa nosí iba pri ležaní a najprv odstránený až v noci. Po 14 dňoch začnú predlžovať čas chôdze bez obväzu počas dňa.

V pooperačnom období je veľmi dôležité zapojiť sa do fyzioterapie, masáže brucha, ktorá aktivuje krvný obeh v tejto oblasti a bude v budúcnosti vynikajúcou prevenciou prietrže..

Riešenie porušenia

Ak dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, je nevyhnutná okamžitá hospitalizácia v detskej nemocnici, ktorá má chirurgické oddelenie. Tam môžu lekári počas 1-2 hodín tlačiť poranené orgány do brušnej dutiny pomocou konzervatívnych metód pomocou:

 • zavádzanie liekov, ktoré zmierňujú črevné kŕče;
 • vyprázdňovanie oblastí čreva, ktoré sa nachádzajú za priestupkom, s opatrným pokusom narovnať obsah.

Ak tento účinok neexistuje, vykoná sa neodkladná operácia.

zistenie

Hnačka u dieťaťa sa vyskytuje hlavne v dôsledku vrodenej patológie spojivového tkaniva.

Pretože je nebezpečné zasahovať do orgánov nachádzajúcich sa v nej, ak je zistená, okamžite sa obráťte na pediatrického lekára. Povie vám, aké vyšetrenia musíte absolvovať, aby ste mohli operovať s dieťaťom. Takáto liečba je potrebná, aby najmenšie zvýšenie vnútrobrušného tlaku u dieťaťa pri namáhaní, kašľaní alebo plaču neviedlo k obmedzeniu vnútorných orgánov..

Inguinálna kýla u dieťaťa. Foto 1, 2, 3 roky, 5 rokov. Liečba ľudovými prostriedkami, operácia

Inguinálna hernia je vyčnievanie peritoneálnych orgánov v trieslovej oblasti. Deteguje sa u dieťaťa aj u dospelých. Rodičia by mali diagnostikovať patológiu včas, pretože v opomenutom stave môže dôjsť k štiepeniu orgánov, čo môže viesť k smrti. V záujme prehľadnosti bude článok obsahovať fotografie.

Čo je to trieslová prietrž

Inguinálna hernia je prolaps vnútorných orgánov (črevá, vajcovod, spermatická šnúra) do oblasti slabín. Vizuálne môžu rodičia vidieť miernu pečať, opuch. Ak je dieťa na bruchu, prietrž sa môže zmenšiť. Zároveň patológia nie je vždy sprevádzaná bolesťou.

Ak je vyzrážaný orgán v herniálnom vaku (spojivové tkanivo, ktoré sa rozprestiera do pobrušnice spolu s časťou vyzrážaného orgánu), potom je jeho fungovanie narušené. Preto choroba, aj keď v miernej forme, spôsobuje nenapraviteľné poškodenie zdravia dieťaťa.

U mužov je ochorenie fixované trikrát častejšie ako u žien. Je to kvôli charakteristikám fyziologickej štruktúry a vývoja. Prietrž v ingvinálnej oblasti sa môže vyskytovať jednak na jednej, jednak na druhej strane. Ak je podozrenie na chorobu, kvôli diagnostike je potrebné poradiť sa s pediatrickým chirurgom.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

Inguinálna kýla u detí môže byť vrodená a získaná.

Pravdepodobnosť patológie sa zvyšuje s týmito faktormi:

 • nezrelosť. Svaly a orgány dieťaťa ešte nie sú úplne formované, čo je priaznivý faktor pri vývoji choroby;
 • predispozícia na genetickej úrovni (je možné zdediť štrukturálny rys panvovej oblasti u rodičov, ktorý má predispozíciu na výskyt prietrže);
 • porušenie priebehu tehotenstva chorobami matky, fajčením a nadmerným požívaním alkoholu. V tomto prípade môže mať dieťa patologické stavy pri vývoji orgánov a svalov. Tým sa vytvoria priaznivé podmienky pre vzhľad prietrže.

Tieto faktory priamo nespôsobujú rozvoj patológie, ale v kombinácii s vrodenými alebo získanými príčinami sa pravdepodobnosť vzniku choroby zvyšuje o 90%. Vzhľadom na štrukturálne vlastnosti má výskyt vrodenej ingvinálnej prietrže u chlapcov a dievčat odlišný charakter vývoja choroby..

Vrodená hernia u chlapcov

Intuitívna hernia u dieťaťa (fotografie v tomto článku pomôžu rodičom presnejšie určiť prítomnosť patológie) je bežnejšia vo veku 1 roka a je vrodená.

U chlapcov je tento proces spôsobený vývojom orgánov reprodukčného systému. Počas obdobia formácie sa semenníky nenarodeného dieťaťa nachádzajú v bruchu a po šiestom mesiaci sa postupne dostávajú do mieška. Za nimi je časť pobrušnice, ku ktorej sú pripojené, pritiahnutá.

V čase narodenia je proces úplne ukončený. Všetky orgány sú na svojom mieste a dotiahne sa otvor pre semenníky, ktoré prechádzajú do mieška.

U predčasne narodených detí je tento proces neúplný, medzera zostáva otvorená alebo nie je úplne utiahnutá, preto sa u nich často zaznamenáva vývoj slabinovej kýly od narodenia..

Časť čreva alebo spermatického kordu môže spadnúť do medzery pre priechod semenníkov. Keď tieto orgány uviaznu, vyvinie sa proces trávenia a defekácie alebo dôjde k neplodnosti (v závislosti od toho, ktorý orgán je poškodený)..

Inguinálna kýla u dieťaťa: fotografia choroby u chlapcov

Vrodená prietrž môže byť aj u novorodenca, ak počas tehotenstva vznikli patologické nálezy vo vývoji reprodukčného systému, ktoré by mohli byť spôsobené chorobami matky, nikotínu alebo alkoholu. V tomto prípade je svalové tkanivo slabé a orgány vstupujú do medzery, cez ktorú zostávajú semenníky..

Ak kýla nie je nebezpečná, potom je chlapcom predpísaný chirurgický zákrok po 6 mesiacoch. V tomto veku sa brušné svaly posilňujú a prietrž sa môže samy sprísniť.

Vrodená hernia u dievčat

Z podobného dôvodu sa u dievčat vyskytuje vrodená trieslová prietrž. Maternica je spočiatku umiestnená v bruchu tesne nad priestorom, ktorý je na ňu vyhradený, a pri jej spúšťaní tiež ťahá vnútro pobrušnice, ktorá vytvára určitý druh záhybu. Pri normálnom ďalšom vývoji sa záhyb odstráni.

Ak sa tak nestane, potom sa v oblasti slabín rozvíja svalová slabosť, ktorá sa prejavuje prolapsom vajcovodov, vaječníkov alebo čriev. Nespracovaná kýla v dospelosti môže mať za následok prolaps maternice počas tehotenstva. Preto je táto patológia u dievčat okamžite chirurgicky odstránená.

Získaná kýla u detí

Získaná prietrž je oveľa menej častá a vyskytuje sa hlavne u mužov. Častejšie sa ochorenie zaznamenáva u detí s predispozíciou k rozvoju patológie.

Faktory vyvolávajúce vznik prietrže:

 • rýchle zvýšenie alebo zníženie hmotnosti. Svaly v trieslovej oblasti sú slabé a časť orgánov môže vypadnúť;
 • hmotnosť je oveľa vyššia ako normálne. V tomto prípade orgány vyvíjajú nadmerný tlak na spodnú časť brucha, svaly nemusia vydržať dlhé zaťaženie a môžu sa vytvárať kýly;
 • ostré zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • zvýšená alebo znížená fyzická aktivita;
 • časté a ťažké kašeľ. V procese kašľa je silný tlak na vnútorné orgány a ak sú svaly slabiny slabé, potom sa vyvinie patológia;
 • pravidelná zápcha, spôsobujú dieťaťu ťažšie namáhanie počas pohybov čriev, na spodnú časť pobrušnice je silný tlak. Pri stálej expozícii sa môže vytvoriť prietrž;
 • trauma do brucha alebo chirurgický zákrok v tejto oblasti;
 • benígnych a zhubných nádorov v slabinách.

Získaná kýla je už väčšie nebezpečenstvo ako vrodená. Svaly dieťaťa sú už vyvinuté a môže dôjsť k zovretiu spadnutého orgánu. V tomto prípade sa na liečbu často predpisuje chirurgický zákrok. V opačnom prípade nebude dieťa schopné viesť normálny život.

Druhy chorôb

Intuálna hernia u dieťaťa (fotografie uvedené v článku pomôžu rodičom určiť typ tvorby hernie) má niekoľko klasifikácií.

Hlavným rozdelením patológie je výčnelok, z ktorého sa objavila strana (napravo, naľavo alebo na oboch stranách). Pravá kýla je častejšia u chlapcov. U dievčat prevažujú bilaterálne hernie. Tieto druhy sa ďalej klasifikujú..

Charakteristické znaky prietržeZnaky porušenia
Ak je črevo v herniálnom vaku, potom sa pri stlačení rachotíslabosť
Podľa miestaPodľa miestaPorušením
Trieslová. Výčnelok sa nachádza v oblasti slabín, nepoškodzuje semenníky (u chlapcov).Šikmé. Rozbaľovací orgán prechádza cestou, po ktorej zostupujú semenníky alebo maternica. Vzdelávanie sa objavuje vedľa genitálií (semenníky alebo stydké pysky).Zdržanlivý. Nebezpečný stav, keď je orgán stlačený, sa uhynutie tkaniva v kýlovej vake ďalej rozvíja.

Tento typ sa delí na tieto typy porušení:

 • elastické. Je to drvenie upravenej prietrže počas fyzickej expozície (kýchanie, kašeľ, zdvíhanie ťažkosti);
 • fekálne. Zvieranie sa vyvíja v dôsledku pretečenia stolice;
 • retrográdna. Vyznačuje sa prolapsom a zovretím niekoľkých slučiek čreva naraz;
 • temennej. Varhany stena zovretá.
Inguinal scrotal. Taká kýla je charakteristická iba pre chlapcov, pretože herniálny vak je spustený do mieška.

V závislosti od toho, ako kýla zostúpila v miešku, je rozdelená:

 • lanová dráha. Prolaps sa vyskytuje do spermatickej šnúry, približne do stredu mieška;
 • semenníkov. Hériový vak úplne vyplní miešok.
Straight. Kýla sa nachádza tesne nad pubou a je tvorená výčnelkom orgánov cez brušnú stenu. Tento druh sa získava iba v prírode..Neviazané alebo nastaviteľné. Patológia prebieha bez akýchkoľvek konkrétnych príznakov. Padlý orgán sa dá redukovať prstami alebo je v pokojnom stave ťahaný sám. Procedúra je pre dieťa bezbolestná..Kombinovať. Dieťa má okamžite šikmé a priame kýly, ktoré nie sú vzájomne prepojené. Môžu sa objaviť s malým rozdielom v čase alebo v rovnakom čase. Rôzne orgány môžu vypadnúť.

Pri kontakte s chirurgom špecialista najskôr určí stav prietrže (či je postihnutý alebo nie), potom ďalšiu diagnostiku a liečbu.

Príznaky a príznaky patológie

U detí môže byť ingvinálna prietrž určená rodičmi vizuálne a pomocou sprievodných symptómov. Vonkajšie vyšetrenie dieťaťa sa môže vykonať pri kúpaní alebo pri zmene odevu.

V oblasti slabín sa objaví opuch alebo zväčšenie veľkosti semenníkov / pyskov. Keď kliknete na hrču, zmizne. Výčnelok sa zväčšuje s plačom, kašľom alebo inou fyzickou námahou. V pokoji to nemusí byť vizualizované. Stav kože sa nemení.

Pri výstupe z herniálneho vaku alebo pri jeho premiestnení sa ozve rachotenie (iba s prolapsom čreva). Dieťa môže cítiť bolesť a nepohodlie, malé deti to signalizujú plačom. Je tiež možné narušiť fungovanie tráviaceho traktu (s prolapsom čreva): nevoľnosť, zvracanie, oneskorené výkaly..

Jedným z príznakov slabinovej prietrže je nevoľnosť a zvracanie.

Táto symptomatológia je charakteristická pre kontrolovanú prietrž, keď sa objaví štípanie (bude diskutované nižšie), potom sa príznaky patológie dramaticky zmenia. Potom naliehavo potrebovali pohotovostnú starostlivosť. Čím rýchlejšie chirurg vyšetrí dieťa a predpíše liečbu, tým menšie bude poškodenie orgánu, ktorý spadol.

diagnostika

Intuitárna prietrž môže byť diagnostikovaná u dieťaťa pri nasledujúcom vyšetrení detským lekárom alebo chirurgom. Doma môžu rodičia z fotografie (dostupnej na internete) predpokladať prítomnosť kýly. Konečnú diagnózu môže chirurg urobiť až po úplnom vyšetrení.

Na presnú diagnózu špecialista zbiera všetky informácie o dieťati od narodenia (v akom období sa narodilo, či došlo k vývoju patologických nálezov, o správaní matky počas tehotenstva), ako aj o prítomnosti slabínovej kýly v detstve u rodičov. Chirurg okrem toho objasňuje, kedy sa prvýkrát objavil výčnelok, čo mu predchádzalo a či sa vyskytol príznak bolesti..

Ďalej sa vykonáva inšpekcia a prehmatanie. Špecialista hodnotí celkový stav dieťaťa, či je prietrž detegovaný v pokojnom stave a aký výrazný je pri fyzickej námahe (kašeľ, ohýbanie vpred). Stlačením herniového vaku sa stanoví bolestivosť a typ prietrže (upravenej alebo znehybnenej).

Priradené sú ďalšie diagnostiky:

 • Ultrazvuk dolnej časti brucha;
 • Röntgenové kontrastné činidlo;
 • diafaloskopia sa vykonáva v miešku. Počas postupu je orgán vystavený malému lúču svetla. V prítomnosti kvapaliny sa zmení farba lúča. Táto metóda eliminuje pokles ovárií.

Uvedené vyšetrenie hardvéru vám umožňuje vylúčiť choroby podobné symptómom ako pri slabinovej prietrži:

 • prietrž stehna;
 • nádorové útvary v reprodukčných orgánoch;
 • zápal lymfatických uzlín v slabinách.

Tiež sa určí, ktorý orgán vypadne alebo je stlačený. Je to nevyhnutné pre vymenovanie následného ošetrenia..

Konzervatívna terapia

Inguinálna kýla u detí môže byť odstránená konzervatívnou metódou (posilnením svalov pobrušnice) alebo chirurgickým zákrokom (prietržová trhlina sa odstráni chirurgicky).

Chirurg spočiatku určuje, či sa prietrž upravuje. Ak nie je v obmedzenom stave a existujú kontraindikácie pre operáciu (zlá koagulácia krvi, vyčerpanie tela alebo infekčné choroby), potom lekár predpíše konzervatívnu liečbu..

Ak tento typ liečby zlyhá a stav kýly sa zhorší, bude potrebná chirurgická liečba.

Ľudové lieky

Pri liečení ľudových prostriedkov sa používajú na spevnenie stien pobrušnice odvar na orálne použitie alebo príprava obkladov..

Táto metóda je vhodnejšia na profylaxiu alebo v kombinácii s fyzioterapeutickými procedúrami..

Bežne používané recepty a uznávané:

 1. Ak je prietrž minimálna a má malú veľkosť, môže sa k nej pripojiť medená minca. Zvyčajne sa na to používa lepiaca náplasť, potom treba mať na pamäti, že pokožka dieťaťa je veľmi tenká a pri odlupovaní sa môže zraniť. V tomto prípade mince neumožňuje, aby hernálny vak prešiel do štrbiny. Počas nosenia mincí môžu byť svaly silnejšie..
 2. Stlačiť šťavu z kyslej kapusty. Je potrebné urobiť 2-3 hodiny do 30 dní. Tento postup má priaznivý vplyv na stav svalov..
 3. Infúzia z riasy. V 180 - 200 ml vriacej vody naparte 20 - 25 g trávy. Nápoj by sa mal piť počas dňa (musí byť rozdelený do 3 dávok). Priebeh liečby nie je dlhší ako 15 dní.
 4. Každý večer utrite herniálny výčnelok s octom 9%.
 5. Infúzia ďateliny trávy. V 200 ml vriacej vody je potrebné napariť 15 g byliny. Rozdeľte na 3 dávky a konzumujte denne.
Ľudový liek proti slabinovej prietrži - infúzia ďateliny

Táto liečba by mala byť dohodnutá s detským lekárom, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť alergických reakcií. Ak má dieťa iné patologické abnormality, stav môže zhoršiť tradičná medicína.

fyzioterapia

Po korekcii kýly a tendencii k prerastaniu hernálnej pukliny môže chirurg predpísať detskú gymnastiku a nosiť obväz. Rodičia musia zvážiť všetky nuansy vykonávania fyzických cvičení a použitia obväzu:

 • Obväz. Ak kýla nespôsobí dieťaťu vážne ťažkosti, odporúča sa nosiť ho počas nabíjania alebo iného zaťaženia. Pri neustálom opotrebovaní môžu brušné svaly atrofovať, čo situáciu zhoršuje..

Ale ak má dieťa pravidelný silný kašeľ alebo existuje veľká šanca, že prietrž sa degeneruje na zadržiavaného a operácia je zakázaná, potom sa obväz neustále nosí. V takom prípade je potrebné dať telu odpočinok jedenkrát denne (čas určuje chirurg). Bandáž je potrebné správne upraviť tak, aby sa dieťa nepohodlo.

 • Fyzické cvičenia. Nemali by byť ostré a spôsobovať silné svalové napätie v pobrušnici. Pri ich vykonávaní je potrebné kýlu opraviť.

Druhy cvičení:

 • dieťa by malo ležať na chrbte, rodičia by sa mali ohýbať a striedavo stehovať nohy dieťaťa. Na oblasť prietrže nemôžete vyvíjať veľký tlak;
 • v polohe na chrbte dieťa zdvíha a spúšťa panvovú oblasť;
 • sediaca poloha, ohnuté nohy. V takom prípade by sa malo dieťa dotknúť pravého lakťa na ľavom kolene a naopak.
 • ležiace na chrbte by malo dieťa zhlboka dýchať s nafúknutím brucha a výdychom. Postupom času začnem ukladať malú záťaž.

O rozsahu cvičenia sa rokuje s chirurgom. Spočiatku sa odporúča, aby sa vykonávali v kancelárii LFK pod dohľadom odborníka. Neskôr už bolo povolené doma.

Ak fyzické cvičenie spôsobí bolesť prietrže, je to ohlásené ošetrujúcemu lekárovi, nabíjanie sa zruší.

Chirurgické metódy

Inguinálna hernia u dieťaťa (fotografie chirurgickej liečby sú uvedené nižšie) sa často eliminujú chirurgicky. U chlapcov, keď sa zistí výčnelok, sa na začiatku predpíše konzervatívna liečba. Ak prietrž nie je obmedzená a nespôsobuje nepohodlie, potom je operácia predpísaná po dosiahnutí 5 rokov (ak prietrž nie je konzervatívne odstránená).

U dievčat je patológia eliminovaná iba chirurgickým spôsobom. Je to odôvodnené skutočnosťou, že existuje vysoká pravdepodobnosť prolapsu a stlačenia vaječníkov (v tomto prípade obete vajíčok). V dospelosti hrozí prietrž pri výhľade maternice do pobrušnice hrozba prietrže. Operácia u dievčat sa vykonáva po dosiahnutí 6 mesiacov.

Chirurgický zákrok možno vykonať otvoreným alebo uzavretým spôsobom. Spôsob chirurgického zákroku určuje chirurg v závislosti od stavu prietrže a veku dieťaťa.

Pruh

Oprava prietrže je otvorený typ chirurgickej metódy na opravu prietrže. Ak je výčnelok veľký, je predpísané.

Postupnosť operácie:

 1. Dieťa sa vstrekne do anestézie a do prietrže sa uskutoční 2 až 3 cm rez.
 2. Chirurg vyhodnotí stav prolapsovaného orgánu (v prípade štípania je možné štiepenie tkaniva), pri normálnom fungovaní je prolapovaná časť umiestnená späť do brušnej dutiny. Ak sa zistí nekróza, je potrebné odstrániť poškodenú časť..
 3. Vyprázdnený kýlový vak je odstránený. Priepasť, ktorou prešla hernia, je šitá. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť nového výčnelku.

6 hodín pred operáciou nemôžete dieťa nakŕmiť, pretože pri zavedení anestézie je možné zvracanie. Ak sa po zákroku nezistia komplikácie, matka a dieťa sa prepustia 4. deň.

laparoskopia

Laparoskopia je uzavretý chirurgický zákrok na opravu prietrže. Uskutočňuje sa miernym vyčnievaním herniového vaku s obsahom.

Výhodou metódy je krátka doba na zotavenie (pacient je prepustený z domu 2. deň), absencia pooperačných švov (ktoré môžu spôsobiť komplikácie).

Počas operácie v oblasti kýly sa uskutočnia 3 rezy, prostredníctvom ktorých sa vloží kamera so svetelným zariadením (na vizualizáciu procesu), nástroje (na odstránenie prietrže) a trubica (na prívod vzduchu)..

Táto technika je podobná ako pri otvorenej metóde (na korekciu padlého orgánu, odstránenie herniálneho vaku a prešívanie medzery, cez ktorú došlo k výčnelku)..

Poranenie prietrže - indikácia pre pohotovostný chirurgický zákrok

Ingulinálna hernia u dieťaťa (fotografie z internetu nepomôžu identifikovať komplikácie) sa môžu kedykoľvek zhoršiť. Tento proces môže nastať v dôsledku kýchania, prudkého zvýšenia gravitácie. V takom prípade si rodičia môžu nezávisle všimnúť zmeny, ktoré si vyžadujú pohotovostnú operáciu.

Zmeny v porušovaní normálnej prietrže:

 • v oblasti slabín sa vyskytuje silná bolesť, je možné, že vyzrážaná oblasť zafarbí na modro;
 • dieťa zvracia;
 • brušné svaly sú napäté. Kýla samotná sa zväčšuje a dochádza k miestnemu zvýšeniu teploty;
 • nie je možné vrátiť prietrž samu (neodporúča sa to kvôli pravdepodobnosti prasknutia kýly a poškodeniu orgánu). Dieťa tiež jej nedovolí dotýkať sa kvôli bolesti;
 • po 5 až 6 hodinách môže bolesť ustupovať (pretože došlo k nekróze tkaniva), zatiaľ čo dieťa je bledé a letargické.

Štipnutý orgán prestáva prijímať kyslík a živiny, čo vedie k nekróze tkaniva. Smrť vaječníkov (ak boli v herniálnom vaku) nastáva 2 hodiny po štiepení iných orgánov, o 3 hodiny neskôr. Preto je dôležité, aby ste neodkladne priviedli dieťa k chirurgovi na pohotovostnú operáciu.

Pooperačná terapia

V závislosti od typu chirurgického zákroku, ako aj od veku a celkového stavu dieťaťa môže obdobie zotavenia trvať od 1 týždňa do mesiaca.

Po operácii je potrebná zmena obväzu. Inak môže dôjsť k hnisavému spoju. Ak sa objaví začervenanie a objaví sa cudzí výtok, je naliehavo potrebné ďalšie vyšetrenie dieťaťa, prípadne sa do rany dostala infekcia..

Po otvorení sa stehy odstránia po 7 dňoch, ak sa nepoužívajú absorpčné stehy. Ak sa vyskytne bolesť, vyskytuje sa pri tomto type chirurgického zákroku, predpisujú sa lieky proti bolesti (panadol, paracetamol, ibuprofén)..

Počas obdobia regenerácie je dieťaťu zakázané podávať produkty spôsobujúce tvorbu plynu (kapusta, jablká, fazuľa) a zápchu (mastné mäso, údené mäso, silný čaj). V ponuke používajte potraviny bohaté na vlákninu. Taktiež je vhodné nosiť obväz a robiť spevňujúce cvičenia (týždeň po operácii).

Na základe súhlasu pediatra sa odporúča podať imunostimulačné lieky, aby sa zabránilo prechladnutiu, pretože kašeľ a kýchanie môže spôsobiť rozvoj novej prietrže alebo stehy sa môžu zlomiť.

Ak sa zistí sčervenanie v mieste stehu alebo ak je dieťa pomalé, je tu teplota, musíte vyhľadať pomoc v núdzi, je možné vyvinúť komplikácie..

Sú možné relapsy??

Po chirurgickom zákroku sa hernia objaví zriedkavo (menej ako 0,1%) a ak sa nedodržiavajú opatrenia predpísané chirurgom. Možno vznik vedľajších účinkov, ak by bol chirurgický zákrok naliehavý a prietrž bola veľká. Až do úplného uzdravenia je dieťa zaregistrované u chirurga.

Inguinálna kýla nemôže dlhodobo spôsobovať bolesť a objaviť sa u dieťaťa s miernym výčnelkom počas plaču alebo námahy. Táto patológia vyžaduje chirurgickú alebo konzervatívnu liečbu, inak je pravdepodobnosť, že dôjde k porušeniu, vysoká. Fotografie uvedené v článku umožnia rodičom predstaviť si, ako vyzerá táto patológia.

Autor: Kotlyachkova Svetlana

Dizajn výrobku: Natalie Podolskaya

Video o slabinovej prietrži

Inguinálna kýla u dieťaťa - foto + video:

Inguinálna kýla u dieťaťa

Inguinálna kýla u detí. Príčiny, príznaky a liečba

Vo všeobecnosti je tříslová kýla u detí patologickým javom (alebo vydutím, vyčnievaním) brušných orgánov medzi brušnými svalmi. Týmito orgánmi môžu byť tenké črevo (jeho slučka, najbežnejší prípad) a ďalšie črevné fragmenty, močový mechúr, vaječník u dievčat a mnoho ďalších. Inguinálna hernia u dieťaťa v 30-50% prípadov je detekovaná v prvom roku života detským lekárom alebo neonatológom a je pomerne častou patológiou u dojčiat a malých detí (diagnostikovaná u 5% detí, najmä u predčasne narodených detí). U dievčat je táto patológia približne štyrikrát menej častá..

Inguinálne kýly u detí sú najčastejšie vrodené a ich príčinou je nesprávny vývoj (navyše geneticky určený) brušnej steny nenarodeného dieťaťa počas tehotenstva ženy. Okrem dedičnosti existujú ďalšie faktory, ktoré prispievajú k tejto patológii: nadváha u dieťaťa, zranenia brucha (presnejšie brušná stena), nadmerný fyzický stres.

Inguinálne kýly u získaného typu dieťaťa sa pozorujú oveľa menej často, častejšie však u chlapcov vo veku okolo 10 rokov so slabými svalmi brušnej steny v kombinácii s nadmernou fyzickou námahou..

Príznaky slabinovej prietrže

Vrodené trieslové kýly u detí sa zisťujú najčastejšie počas života od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov po narodení a najčastejšie u detí predčasne alebo oslabene. Zvyčajne si rodičia veľmi rýchlo všimnú malú formáciu, ako je opuch v slabinách dieťaťa. Počas fyzickej námahy tela (kašeľ, plač, ostré výkriky) táto oblasť vyčnieva ešte viac, ale rodičia sú „upokojení“ skutočnosťou, že tento výbežok zmizne (zapadne), keď je dieťa pokojné a leží, alebo je v teplom kúpeli. Ak sa však tento jav opakuje, potom sa čudný opuch postupne zvyšuje a dosahuje významné a desivé rozmery. Ak v tomto prípade bledá hernia u dieťaťa (chlapca) dosiahne oblasť šourku (t. J. Pády), môže dôjsť k zhoršeniu celkového zdravotného stavu dieťaťa..

Problém je v tom, že počiatočné štádium slabinovej prietrže u detí ich zvyčajne neobťažuje. S malou inguinálnou prietržou sa dieťa môže niekedy sťažovať na dočasnú bolesť, koliku, nafúknutý žalúdok a zápchu. Ale s porušením inguinálnej kýly sa príznaky stanú tak výraznými, že rodičia často oneskorene ľutujú, že neliečili čudné, ale čas od času opuchnutie detským chirurgom na klinike alebo pediatrovi..

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u dieťaťa. Poranenie (alebo zovretie) prietrže môže mať mnoho príčin a mnoho typov, ale v skutočnosti znamená izoláciu herniálneho obsahu so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami - nekróza časti orgánového tkaniva v priebehu niekoľkých hodín v dôsledku kompresie herniovým prstencom, zápalové procesy (peritonitída), črevná gangréna. Charakteristickým miestnym príznakom je prietrž, ktorú nemožno napraviť v žiadnej polohe, herniálny obsah sa stáva hustým. Častými príznakmi sú bolesť (dieťa neustále trhá nohy, plače, je veľmi úzkostné), nauzea u dieťaťa, zvracanie, strata vedomia a teplota. Porušenie slabinovej prietrže u detí - liečba vyžaduje rýchly chirurgický zákrok, pri oneskorenej liečbe je možný smrteľný výsledok.

Príčiny slabinovej prietrže u detí

Formálnou a generalizovanou príčinou slabinovej prietrže u dieťaťa je určitý patologický vývoj svalového tkaniva v prednej brušnej stene. Hrudný výčnelok (extrúzia) vnútorného orgánu sa vyskytuje spolu s peritoneom, ktoré ho obklopuje, cez trieslovinový kanál, ktorý sa nachádza v ingvinálnej oblasti a podmienečne predstavuje určitú medzikusovú medzeru v bruchu. Inguinálna kýla u detí pozostáva z herniovej brány (v skutočnosti sú to ingvinálny kanál), vaku (časť pobrušnice, má ústa, krk, telo a spodok) a obsahu (časť vnútorného orgánu, napríklad slučka tenkého čreva)..

„Hnacou silou“ herniálneho výčnelku je nadmerné zvýšenie vnútrobrušného tlaku so zápchou, silným a častým výkrikom a plačom, ťažkým kašľom, ťažkosťami s močením.

Typy slabinovej kýly u detí. Kýla u chlapcov a dievčat

Inguinálne kýly u detí sú niekoľkých typov:

 • šikmé (je vrodené alebo nadobudnuté; najbežnejšia forma a vyskytuje sa hlavne u chlapcov);
 • priame (zvyčajne získané; zriedkavé);
 • stehno (výčnelok v hornej časti stehna do podkožného tkaniva; veľmi zriedkavý vzhľad).

Šikmá prietrž je na svojom mieste nižšia ako priama prietrž a tenké črevo (presnejšie jeho slučka; obsah prietrže) u chlapcov môže dosiahnuť miešok a vyčnievať do neho..

Intuitívne kýly u chlapcov a dievčat sa mierne líšia z primárnych dôvodov, hoci ich vývoj a viditeľné symptómy sú vo všeobecnosti podobné.
Inguinálna hernia u chlapcov. Môže sa tvoriť počas fyziologického spúšťania semenníkov v miešku priestorom (chybou) v prednej brušnej stene. Navyše, na začiatku je ľavá semenník fyziologicky znížený, a potom ten pravý, a potom sa môžu ďalšie orgány pohybovať dynamicky (vrodené trieslové kýly sú preto častejšie, v 60% prípadov na pravej strane, na ľavej strane - u 25% a 15% je dvojstranných). Hernálny vak, ktorý najčastejšie obsahuje časť tenkého čreva (slučky), môže zostúpiť do mieška, ale nedosiahne zostupnuté semenník a môže ho obklopiť..
Inguinálna hernia u dievčat. V období vnútromaternicového vývoja dievčenského tela je maternica vyššia ako v obvyklom usporiadaní, ale po narodení postupne klesá. Súčasne sa ťahá pozdĺž časti pobrušnice a so slabosťou brušnej steny (predných svalov) sa tento záhyb pobrušnice rozširuje do trieslovinového otvoru a vytvára potenciál na vytvorenie ingvinálnej prietrže. V súlade s tým môže byť obsah prietrže (triesloviny) vakom vaječník alebo časť vajcovodov.

Intuálna hernia u detí: liečba

Ak je dieťaťu diagnostikovaná inguinálna hernia, potom je takmer vždy potrebný chirurgický zákrok. Zvyčajne sa operácia (otvorená alebo zatvorená, laparoskopická) uskutoční, keď dieťa dosiahne vek šiestich mesiacov. Lekári dôrazne neodporúčajú odďaľovať operáciu, pretože ingvinická prietrž môže byť kedykoľvek narušená. V druhom prípade je nevyhnutná núdzová operácia, zvyčajne nie neskôr ako 6 - 12 hodín po diagnostikovaní porušenia (čas oneskorenia závisí od stavu dieťaťa), čo je už oveľa komplikovanejšie a môže si vyžadovať dlhé zotavenie dieťaťa..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii (anestézia) a jej plánovaná, nie mimoriadna povaha, trvá v priemere 15 minút. Chirurgická liečba slabinovej prietrže u detí je vysoko účinná (napríklad podľa štatistík pri liečbe slabinovej prietrže u detí v Moskve sú relapsy zriedkavé, nie viac ako v 4% prípadov) a dieťa ich zvyčajne dobre toleruje..

Keďže sa krátkodobá anestézia používa pri chirurgickej liečbe brušnej prietrže u detí, existujú jej dočasné kontraindikácie na jej vykonanie: akútne infekcie v patológiách dieťaťa, srdca a obličiek, kožné lézie v prietrži. V takýchto prípadoch sa prijímajú predbežné opatrenia na stabilizáciu stavu dieťaťa a odstránenie zistených kontraindikácií.

Inguinálna hernia u detí: liečba bez chirurgického zákroku

Liečba trieslovej prietrže u detí bez chirurgického zákroku (tj konzervatívna liečba) sa môže predpísať iba v niektorých prípadoch, napríklad pri opakovanom výskyte prietržovej kýly po chirurgickom zákroku, pri oslabených alebo predčasne narodených deťoch. Doteraz existuje iba jeden čisto technický spôsob konzervatívneho, dočasného ošetrenia - použitie (nosenie) špeciálneho obväzu, na ktoré si musí dieťa zvyknúť po určité obdobie..

Niekedy sa používajú metódy pre predčasne narodené deti a oslabené deti, ale iba na začiatku, ktoré v niektorých prípadoch umožňujú „korigovať“ prietrž pomocou určitých liekov v kombinácii s vymenovaním teplých ohrievačov a vaní. Podľa detských lekárov sa však jednoznačný pozitívny účinok vo všetkých prípadoch nepozoruje, a tak sa nedá vyhnúť plánovanej operácii.

Liečba slabiny prietrže u detí bez chirurgického zákroku pomocou tzv „Ľudové lieky“ sú úplne vylúčené. Napríklad použitie rôznych obkladov na báze kyseliny octovej, odvarov z dubových listov, liečivých bylín, požitie rôznych infúzií na posilnenie svalového tkaniva. Takéto prostriedky môžu byť nanajvýš použité ako predbežné opatrenia na stabilizáciu a posilnenie tela dieťaťa pred plánovanou operáciou a iba po predchádzajúcej konzultácii s detským lekárom..

Inguinálna hernia u detí: liečba, príčiny, príznaky, príznaky, foto

Inguinálna hernia je stav, pri ktorom herniálny vak vystupuje cez pobrušnicu. Vo vnútri vaku sú vnútorné orgány, takže sa mení ich poloha a zhoršujú sa funkcie.

Teraz sa k tomu podrobnejšie venujme..

Čo je to „trieslová prietrž“?

Kýla sa môže vyskytnúť v rôznych oblastiach, s lokalizáciou v tvári, obvykle vyjde močový mechúr a črevá. Stáva sa to prostredníctvom triesloviny, ktorá sa nachádza medzi svaly a väzmi. U dievčat môže väz maternice tiež spadnúť do herniálneho vaku a u chlapcov do spermatickej šnúry.

Patológia je vrodená a získaná. Často sa vyskytuje u predčasne narodených detí. Samotný výčnelok môže byť bezbolestný, avšak pri fyzickej námahe je cítiť bolesť a vznikajú príznaky narušenia fungovania vnútorných orgánov..

Úplné odstránenie prietrže je možné iba chirurgickým zákrokom, ktorý sa odporúča deťom, ktorých patológia je viditeľná od narodenia. Toto ochorenie sa často spája s inými - kvapka semenníkov, dysplázia bedrového kĺbu, abnormality miechy. U chlapcov sa problém vyskytuje niekoľkokrát častejšie ako u dievčat. Je to kvôli zvláštnostiam vnútromaternicového vývoja, počas ktorého sa vytvára kanál na zníženie semenníkov do trieslovej oblasti. Za normálnych okolností by sa diera mala uzavrieť, ak sa tak nestane, objaví sa slabinová prietrž. Klinické prejavy nie sú vždy zreteľné okamžite a môžu sa objaviť počas života dieťaťa.

Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že pri fyzickej aktivite je možné porušiť prietrž, po ktorej sa vnútorné orgány samočinne neupravujú na pobrušnicu. To vedie k ich dysfunkcii a objaveniu sa ďalších symptómov..

Ako vyzerá slabá prietrž u detí s fotografiou

Stupeň vyčnievania prietrže sa môže líšiť. Často je to nemožné v polohe na chrbte a objavuje sa iba vtedy, keď sú svaly pobrušnice napnuté, napríklad počas plaču alebo smiechu dieťaťa. U chlapcov je prietrž podobná hnilobe semenníkov, u dievčat má charakteristickejší vzhľad. Príklady ingvinálnej prietrže sú uvedené na nižšie uvedenej fotografii:

Prvé príznaky slabinovej prietrže

Vrodené trieslové kýly sú viditeľné okamžite po narodení. Prvým znakom je vyčnievanie kože vo forme opuchu. Je bezbolestný, má zaoblený tvar a môže v kľudnom stave dieťaťa úplne zmiznúť. Pri veľkej prietrži nie je ťažké si ju všimnúť, pri malej prietrži sa zistí o niečo neskôr, keď sa dieťa začne aktívne alebo plakať.

Kýla majú pravákov a ľavákov. V niektorých prípadoch je patologický výstupok vytvorený z dvoch strán. Okrem toho sa rozlišujú šikmé a priame formácie a rozlišuje sa niekoľko typov v závislosti od stupňa mobility, ktorý je pre lekára dôležitý..

Príznaky slabinovej prietrže

Samotný opuch je bezbolestný, avšak pri pohybe orgánov cez hernálnu trhlinku a späť môže mať dieťa nepríjemné pocity. Niektorí sa sťažujú na ťahanie bolesti, iní si sťažujú na pocit ťažkosti v dolnom bruchu.

U chlapcov vedie prietrž prietrž k rozptylu a asymetrii semenníkov. V mieste prietrže sa rozšíri miešok. U dievčat je to pozorované u stydkých pyskov - jedna z nich bude zreteľne väčšia. Hernálny výčnelok nie vždy spadá do genitálií, ale môže zostať v dolnej oblasti pobrušnice. V tomto prípade bude opuchnutá guľa viditeľná oveľa lepšie. Častejšie sa na pravej strane vyskytuje výčnelok.

Telá ulovené v hernálnom vaku sa môžu počas pohybu stlačiť. To vedie k porušeniu prietrže a uzavretiu orgánov na vonkajšej strane pobrušnice. Tento stav je sprevádzaný poruchami krvného obehu, zvýšeným tlakom brucha, plynatosťou, zápchou a bolesťou.

Keď dôjde k porušeniu, dieťa začne prudko plakať, je nepokojné a sťažuje sa na bolesť. Vyčnievajúci región sa nemôže ustúpiť, je ťažký, napätý a bolestivý. Črevo takmer vždy vstupuje do herniálneho vaku, takže jeho porušenie vedie k upchatiu čreva. Výsledkom je zvracanie, nadúvanie, zápcha, vývoj zápalového procesu a neskôr nekróza stien orgánu. Pri absencii neodkladnej starostlivosti existuje pravdepodobnosť perforácie črevnej steny a rozvoj peritonitídy.

Obzvlášť nebezpečné je narušenie krvného zásobovania, ku ktorému dochádza pri porušovaní práva dievčat. Nedostatočná výživa tkanív vaječníkov a pohlavných orgánov vedie k smrti vajíčok a nekrotickým procesom.

Príčiny a prevencia trieslovej prietrže

U detí sú ingvinálne prietrže prevažne vrodeným znakom. Vo fáze tvorby plodu má dieťa vaginálny proces, ktorý sa po 12 týždňoch vývoja podobá výčnelku. Po vykonaní svojich funkcií tento proces prerastie a jeho porušenie vedie k tvorbe trhlín a objaveniu sa prietrže po narodení. U predčasne narodených detí je pravdepodobnosť vzniku prietrže vyššia, pretože oblasť nemá čas na zarastanie. Tento proces je herniálny vak, do ktorého vstupujú vnútorné orgány: u dievčat - čreva, vaječníkov a vajcovodov, u chlapcov - črevá, spermatická šnúra.

Predpokladá sa, že choroba sa dá dediť. Približne 11% detí s trieslovkou prietrže malo príbuzného s podobnou patológiou..

Všeobecne sa verí, že prietrž sa dá získať, ak dieťa príliš nosí ťažkosti alebo plače. V skutočnosti sa to stáva veľmi zriedka. Získané patológie sa v zásade môžu vyskytnúť u chlapcov školského alebo prechodného veku, ktorí sa zaoberajú silnou fyzickou námahou a zároveň majú vrodenú slabosť brušnej steny..

Inguinálna prietrž sa tak vytvára už pred narodením dieťaťa, ale patológia sa môže zväčšovať s intenzívnou fyzickou námahou, čo je dôvod, prečo mnohí považujú prietrž za získanú.

Z provokujúcich faktorov, ktoré vedú k vyčnievaniu herniálneho vaku, lekári rozlišujú:

 • cystické formácie vo vaječníkoch alebo spermatickej šnúre;
 • dysplázia bedra;
 • spinálne problémy;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • obezita;
 • zápcha
 • kašeľ.

Prevencia prietrže zahŕňa včasné odhalenie patológie a pravidelné návštevy odborníkov na sledovanie dynamiky rozvoja prietrže. Deti by mali vylúčiť provokujúce faktory, ktoré sú opísané vyššie, a potom bude počet výčnelkov a štipcov oveľa menší..

Aby sa zabránilo získanej prietrži, odporúča sa starať sa o celkové zdravie dieťaťa. Zahŕňa to miernu fyzickú aktivitu, ktorá pomôže posilniť brušné svaly, liečiť zápchu a správnu výživu na normalizáciu gastrointestinálneho traktu..

diagnostika

Prietrž sa obvykle diagnostikuje bezprostredne po narodení dieťaťa. Patologický výčnelok si všimnú samotní rodičia alebo lekár zistí pri rutinnom vyšetrení dieťaťa. Na presnú diagnostiku sa budú vyžadovať výsledky inštrumentálnych štúdií, vizuálneho vyšetrenia a hmatu, ako aj anamnézy..

Na identifikáciu prietrže to bolo ľahšie, je dieťa požiadané, aby sa ohlo, namáhalo alebo kašľalo. S napätím v brušných svaloch sa výbežok stáva zreteľnejším. Potom je dieťa požiadané, aby zaujalo vodorovnú polohu. S nekomplikovanou prietržou sa vnútorné orgány dajú ľahko upevniť na svoje miesto. Ak črevo vstúpi do herniálneho vaku, potom, keď sa pohybuje z pobrušnice a späť, je možné počuť charakteristické dunivé zvuky.

Po predbežnej diagnóze lekár pošle dieťaťu ultrazvuk. Ultrazvuk skúma panvové, trieslové a peritoneálne oblasti..

Špecialista musí tiež rozlíšiť keratínovú prietrž s inými chorobami, ktoré majú podobný vzhľad (inguinálna lymfadenitída, femorálna prietrž, cysta spermií)..

Liečba prietržnej hernie

Môžete poslať späť iba nespletené kýly. Ak sú orgány stále zovreté, patológia sa opraví iba chirurgickým zákrokom. Kvalita výsledku závisí od stupňa zanedbania procesu a štádia, v ktorom sa liečba začína. Konzervatívna terapia je teoreticky možná, ale v súčasnosti sa nepoužíva. Zahŕňa to nepretržité nosenie obväzov alebo kompresného prádla, ktoré zabráni vyčnievaniu orgánov von.

Operácia sa vykonáva pre malé deti vo veku 6-12 mesiacov. Postup spočíva v odrezaní herniálneho vaku a obnovení normálnej anatómie trieslového kanála. Môže tiež vyžadovať posilnenie postihnutej oblasti vašimi vlastnými tkanivami..

Chirurgické ošetrenie sa môže uskutočňovať otvoreným spôsobom a pomocou laparoskopie. Druhá technika je výhodná, pretože má menej vedľajších účinkov a vyžaduje minimálne rezy tkaniva. Pri výkone zákroku musí chirurg postupovať opatrne, aby nepoškodil spermatickú šnúru, inak by to narušilo reprodukčnú funkciu..

Operáciu vykonáva lekár v nemocnici a ak je úspešná, dieťa môže byť prevedené na domácu liečbu.

Pri porušení kýly u dievčat je indikovaný pohotovostný chirurgický zákrok, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť atrofie vaječníkov a zhoršenej reprodukčnej funkcie. Pri porušovaní prietrže u chlapcov môžete podniknúť opatrenia na zníženie počtu orgánov:

 • kúpať sa v teple;
 • vezmite antispasmodiká na uvoľnenie svalov a rozšírenie hernálnej pukliny;
 • postavte dieťa vodorovne alebo zdvihnite panvu, aby bolo pre orgány pohodlnejšie „sa vrátiť“.

Prognóza pre dieťa so slabinou prietrže je vo väčšine prípadov priaznivá. V nekomplikovaných podmienkach je chirurgická liečba veľmi účinná. Pred chirurgickým znížením zovretej prietrže je potrebné začať overovať životaschopnosť orgánov. Ak bol prísun krvi vážne narušený a objavili sa nekrotické oblasti, lekár vykoná resekciu.

komplikácie

Ako komplikácia sa zvažuje drvenie slabinovej prietrže a následky, ktoré takáto podmienka vedie. Nie je možné predvídať štípanie vopred. Je to prilepenie vnútorných orgánov medzi svaly pobrušnice, takže sa ukáže, ako sa vytrhávajú. V tomto prípade sú svaly často kŕčové, a preto nie je možné vrátiť obsah pobrušnice späť. Toto sa často stáva, keď je črevná slučka preplnená, ktorá spadla do herniálneho vaku a vypadla po cvičení..

Pri štiepaní potrebuje dieťa neodkladnú chirurgickú pomoc. Tento proces je akútny a prebieha náhle. Dieťa zrazu pociťuje silnú bolesť v slabinách, cíti nevoľnosť a zvracanie. Miesto kýly, ktorá vyčnieva zvonka, je ťažké a nenahraditeľné. Zdravie pacienta sa prudko a rýchlo zhoršuje.

Okrem bolestivých pocitov je štípanie nebezpečné, pretože narúša normálny prietok krvi v orgánoch, ktoré sú mimo pobrušnice. Po niekoľkých minútach sa u nich objaví hypoxia tkaniva a po niekoľkých hodinách sa vyvinú nekrotické procesy. V 10% prípadov lekári diagnostikujú gangrénu po stlačení. Takéto podmienky sú nebezpečné pre život dieťaťa a môžu byť fatálne, ak sa neposkytne včasná pomoc..

Ak sú rodičia požiadaní o operáciu prietrže, keď je dieťa ešte malé, mali by s tým súhlasiť. S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť zoštipnutia. Okrem toho sa bude musieť dieťa v každodennom živote do značnej miery obmedzovať, kým sa problému nezbaví. Injekčná kýla sama o sebe nezmizne a v každom prípade ju bude potrebné odstrániť v určitom veku.

Rehabilitácia

Po prvom chirurgickom zákroku sa dieťaťu odporúča odpočinok, aby sa obnovila práca vnútorných orgánov a vrátil sa do normálu. Asi po mesiaci lekári hovoria, že robia špeciálne cvičenia fyzioterapeutických cvičení, aby posilnili svaly brušnej steny a urýchlili regeneráciu tkanív..

Odporúča sa pridať špeciálne cvičenia na dýchanie, vďaka ktorým sa zlepšuje homeostáza a celková imunita dieťaťa. Do jedného mesiaca po operácii vám lekár môže umožniť návštevu bazéna alebo aktívny chôdzu.

Je veľmi užitočné zúčastniť sa masáží. Ich cieľom nie je len posilnenie brušných svalov, ale aj normalizácia črevnej motility. Masážne pohyby sa vykonávajú v pupku, slabine, šikmých svaloch brucha, ako aj na chrbte pozdĺž chrbtice..

Lekári niekedy odporúčajú užívať mierne preháňadlá, aby sa pri pohybe čriev vyhli namáhaniu a napínaniu operačnej oblasti. Absolútne bezpečnou drogou pre deti všetkých vekových skupín je Dufalac. Ako pomôcku možno použiť pooperačné obväzy. Musia byť zakúpené na špecializovaných miestach, berúc do úvahy individuálnu veľkosť dieťaťa.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
Elektroforéza s liekmi Caripain a Caripain PlusPrípravky Caripain Dry Balm a Caripain Plus na elektroforézu sú k dispozícii v dvoch liekových formách: vo forme balzamu na priame použitie a vo forme suchej zmesi..
Fibrómóm (leiomyóm) patrí do skupiny benígnych formácií (kód ICD-10 - D25) s pomalým rastom a nízkou úrovňou malignity (transformácia na zhubné nádory). Ako sa prejavia maternicové fibroidy, príčiny výskytu v dôsledku rôznych fyziologických procesov určia zloženie taktiky liečby.