loader

Príčiny výskytu a liečby slabinovej prietrže u detí

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u detí sa vykonáva, ak nie je možné premiestniť herniálny vak, pri absencii pozitívnej dynamiky z liekovej terapie, av núdzovom prípade, ak bola narušená tvorba prietrže.

Inguinálna hernia sa uskutočňuje u detí, ak nie je možné premiestniť hernálny vak, ako aj ak došlo k porušeniu herniálnej formácie..

príčiny

U chlapcov je patológia oveľa častejšia ako u dievčat. Príčiny vzhľadu sú vrodené anomálie. Výskyt herniálneho vaku je možný v dôsledku silného dlhodobého plaču alebo kašľa, ktorý sa vyskytuje pri infekčných chorobách už v ranom veku..

Ak brušné orgány zostupujú ďalej od slabín do mieška, potom sa vyskytuje priľahlá kýla.
Čo je nebezpečné a ako sa má liečiť čítajte tu.

U dievčat môže dôjsť k patológii kvôli prolapsu maternicovej dutiny, u chlapcov - kvôli výčnelku pobrušnice do vaginálneho procesu.

Indikácie na odstránenie kýly

Operácia odstránenia herniálneho vaku u dieťaťa sa vykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • rýchly nárast prietrže;
 • dysfunkcie genitourinárneho systému, vznikajúce v dôsledku prítomnosti prietrže;
 • nedostatok pozitívnej dynamiky z prebiehajúceho konzervatívneho liečenia;
 • porušenie herniálneho vaku;
 • zhoršený krvný obeh vo slabinách, čo môže viesť k množstvu komplikácií a stagnujúcich procesov;
 • nekróza mäkkých tkanív (nekróza).

V prípade syndrómu silnej bolesti sa vykonáva operácia odstránenia herniálneho vaku u dieťaťa.

Poranenie prietrže je mimoriadne závažný patologický stav, pri ktorom je hernálny vak zachytený v herniovej bráne. V prípade porušenia sa operácia vykonáva ako núdzová situácia.

klasifikácia

Chirurgický zákrok na odstránenie herniového vaku sa uskutočňuje hlavne v detskom veku. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že mäkké tkanivá u dieťaťa sú elastické, deti mladšie ako 2 roky majú ľahšiu operáciu opravy hernie a komplikácie sú mimoriadne zriedkavé. Druhy chirurgických zákrokov:

 1. Otvorená prevádzka. Otvorené metódy chirurgického zákroku sa používajú pri prietrži slabín, postupujú komplikáciami alebo majú veľké rozmery.
 2. Laparoskopia. Pri absencii akýchkoľvek komplikácií je výhodná metóda laparoskopického odstránenia, ktorá je menej traumatická, pretože nevyžaduje vyrezanie dutín v slabinách..

Otvorený spôsob činnosti sa vykonáva metódou napínania a napínania:

 1. Strečová metóda odstránenia prietrže je excízia herniového vaku pomocou napätia svalov a väzov, obnovenie integrity mäkkých tkanív.
 2. Metóda odstránenia bez ťahania spočíva v použití špeciálneho implantátu, ktorý uzatvára hernálny vak, hrá úlohu držiteľa svalov, ktorý bráni ďalšiemu zväčšovaniu a vypadávaniu hernálneho vaku..

Chirurgický zákrok na odstránenie herniálneho vaku sa uskutočňuje hlavne v detskom veku..

Laparoskopia pri herniovej hernii

Prietržový vak sa odstraňuje niekoľkými malými vpichmi v brušnej dutine. Používa sa špeciálne zariadenie - endoskop. Táto operácia vylučuje tvorbu pooperačných jaziev. Regenerácia po laparoskopii trvá oveľa menej ako po otvorenej chirurgii.

Výhodou laparoskopie je minimálne riziko komplikácií a relapsov. Neuskutočňuje sa v prípade porušenia prietrže, keď je potrebný núdzový chirurgický zákrok.

kontraindikácie

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže sa uskutočňuje v prípadoch, keď nie je možné znížiť hernálny vak kvôli jeho veľkosti. Uprednostňuje sa chirurgický zákrok, ale nie je vždy možné uskutočniť excíziu otvorenou metódou alebo laparoskopiou. Existuje niekoľko kontraindikácií:

 • choroby obehového systému, najmä tie, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi;
 • srdcové choroby, vrodené malformácie;
 • dysfunkcia pečene a obličiek;
 • infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • horúčka (horúčka, zimnica);
 • neurologické poruchy.

Operácia sa nevykonáva, ak dôjde k zhoršeniu zápalového procesu v tele.

Príprava na operáciu trieslovej prietrže u dieťaťa

Odstránenie prietrže v slabinách dieťaťa je plánovaný chirurgický zákrok, ktorého termín je stanovený vopred, výnimkou sú núdzové prípady, keď dôjde k porušeniu prietrže hernia.

Pred operáciou sa dieťa podrobí lekárskej prehliadke, ktorej cieľom je zistiť možné kontraindikácie.

Chirurg skúma anamnézu pacienta, vykoná vyšetrenie, vyberie najprijateľnejšiu a najúčinnejšiu metódu operácie. Lekárske vyšetrenie zahŕňa:

 • dodanie všeobecného a podrobného krvného testu;
 • ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov genitourinárneho systému;
 • elektrokardiogram.

Anesteziológ pracuje s dieťaťom, ktoré na základe výsledkov štúdie vyberie druh anestézie.

V deň plánovanej operácie by nemala byť zvýšená telesná teplota, kašeľ. Po poslednom prenesenom infekčnom alebo zápalovom ochorení by malo uplynúť najmenej 2 týždne. Nejedzte ani nepite ráno pred operáciou..

Pred operáciou musí pacient podstúpiť všeobecný a podrobný krvný test.

Rehabilitácia

Dieťa ľahko podstúpi operáciu na odstránenie slabinovej prietrže. Rovnako ako u dospelých, úplná rehabilitácia po odstránení trieslovej kýly netrvá dlhšie ako 2 dni. Rodičia musia sledovať starostlivú hygienu dieťaťa, pravidelne vymieňať sterilné obväzy. Do školy alebo do predškolského zariadenia je možné chodiť do 1-3 dní po operácii.

Fyzická aktivita je vylúčená na niekoľko týždňov. Počas prvého týždňa je zakázané plávať, aby sa infekcia nedostala do rany. Odporúča sa nosiť obväz po dobu niekoľkých týždňov, ktorý zabraňuje opätovnému výskytu slabinovej prietrže. Možné komplikácie po odstránení herniálneho vaku:

 • výskyt hematómu;
 • opuch mäkkých tkanív;
 • dysfunkcia močového mechúra;
 • otvorenie krvácajúcej žľazy.

Komplikácie, ako je hematóm alebo opuch mäkkých tkanív, sú dočasné a samy odchádzajú bez lekárskeho zásahu. Bolesť po operácii môže byť prítomná niekoľko dní, jej intenzita je mierna.

Ak sa edém neklesne v priebehu niekoľkých dní, dieťa má teplotu po operácii pri slabinovej kýle, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom..

Výživa

Pre rýchle zotavenie sú dôležité nutričné ​​úpravy. Zo stravy je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré môžu spôsobiť zápchu a nadmernú tvorbu plynov. Prvýkrát po chirurgickom zákroku je potrebné vylúčiť prírastok na váhe, pretože to môže spôsobiť opakovaný výskyt slabinovej prietrže.

Prvýkrát po operácii je potrebné vylúčiť prírastok na váhe, pretože to môže spôsobiť recidívu trieslovej kýly. Staršie deti by nemali jesť sladkosti..

Vylúčené sú sladké, sýtené nápoje, korenie a marinády. Povolený je obmedzený počet múčnych výrobkov. Odporúča sa používať mliečne výrobky a výrobky z kyslého mlieka, ktoré priaznivo ovplyvňujú črevnú motilitu a zabraňujú vzniku zápchy..

cvičenie

Prvé 2 až 3 týždne na vykonávanie akejkoľvek fyzickej aktivity sú zakázané. Ak počas rehabilitačného obdobia nedochádza k žiadnym komplikáciám, môžete začať športovať po 3 týždňoch..

Odporúča sa začať s plávaním - pomáha posilňovať všetky svaly bez nadmerného zaťaženia. V škole je dieťaťu udelená výnimka z hodín telesnej výchovy, ktorú možno vrátiť až po lekárskej skúške.

Núdzová prevádzka

Porušenie herniálneho vaku je patológia, ktorá si vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva otvorene, pretože nie je čas pripraviť sa na laparoskopiu kvôli vysokým rizikám rozvoja peritonitídy - stav ohrozujúci život.

Počas chirurgického zákroku lekár excituje herniálny vak a v prípade potreby nainštaluje sieťový implantát. Núdzový otvorený chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii..

Nevýhodou takéhoto chirurgického zákroku je vysoké riziko komplikácií v pooperačnom období. Aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné včas odstrániť operáciu na odstránenie ingínovej prietrže, hoci lekári nemajú zhoda o načasovaní operácie..

Niektorí lekári sa domnievajú, že optimálny vek je od 4 rokov, zatiaľ čo iní odborníci sa domnievajú, že je lepšie vykonať resekciu po dosiahnutí veku 6 mesiacov..

Niektorí lekári sa domnievajú, že optimálny vek je od 4 rokov, zatiaľ čo iní odborníci sa domnievajú, že je lepšie vykonať resekciu po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Záver o potrebe chirurgického zákroku robí lekár na základe závažnosti klinického prípadu.

recenzia

Anna, 28 rokov, Volgograd: „Môj syn podstúpil operáciu kýly, keď mal jeden rok, pretože taška sa začala rýchlo zväčšovať a lekár povedal, že existuje vysoké riziko komplikácií, vrátane štípania. Všetko šlo rýchlo a ľahko, po týždni už dieťa viac nevenovalo pozornosť miestu, kde bol obväz. A cena operácie nie je taká vysoká, ako som si myslel. “.

Olga, 35 rokov, Vladivostok: „U môjho syna bola diagnostikovaná hernia v 4 mesiacoch, lekár povedal, aby počkal s operáciou, pretože vzdelanie sa nezvýšilo a neobťažovalo. Zneužitie sa stalo náhle, dieťa bolo prevezené do pohotovostnej operácie. Po odstránení prietrže bol týždeň strávený v nemocnici, podstúpil operáciu na slabinovej prietrži a na prevenciu sa užívali protizápalové lieky. Po dvoch mesiacoch, ktoré už bežia a znova skočia “.

Eugenia, 32 rokov, Petrohrad: „Moja dcéra mala herniu kvôli vrodenému prolapsu maternice, ak ju mala bronchitída, zhoršil ju silný kašeľ. Operácia sa uskutočnila vo veku 5 rokov, všetko šlo dobre. Chirurg ubezpečil, že v budúcnosti to nebude mať vplyv na kvalitu života a prácu genitourinárneho systému a reprodukčnú funkciu. “.

Intuálna hernia u detí, chlapcov: príznaky a liečba, odstránenie chirurgického zákroku

Intuálna hernia u detí je výčnelok herniálneho vaku s obsahom v oblasti slabín. Dieťa spravidla nespôsobuje žiadne nepohodlie. Chlapci a dievčatá majú v tejto veci určité rozdiely. Presnejšie, choroba je jedna, ale príznaky a príčiny sa mierne líšia. O tomto ochorení sa bude diskutovať v tomto článku..

Inguinálna hernia u chlapcov: príčiny a príznaky, ako ich určiť?

Nie každý rodič si môže určiť slabinovú prietrž svojho dieťaťa. Ako je uvedené vyššie, neexistuje žiadna bolesť, zjavne nie je viditeľný opuch.

Intuálna hernia u chlapcov je patologickým výstupom z brušného obsahu do oblasti slabín. Najmä u chlapcov to môžu byť črevné zákruty (alebo slučka). Oni sami môžu pravidelne vypadávať a padať na svoje miesto. Preto rodičia nemôžu vždy okamžite venovať pozornosť tomu. Takúto diagnózu môže urobiť iba skúsený pediater..

Zvyčajne sa pri brušných časoch zväčší veľkosť trieslovej prietrže. Keď dieťa plače, silne mahá alebo je príliš dlho príliš aktívne. V pokoji môže všetko padnúť na svoje miesto.

Preto sa mnohí rodičia považujú za vinných. Neroztrhajte si vlasy. Tento proces je prirodzený a nijako nezávisí od ostatných. Existujú iba dva dôvody, ktoré priamo závisia od individuality a fyziológie samotného dieťaťa.

 • Stále tu boli diery, cez ktoré zostupovali semenníky do mieška. To sa deje v lone. V zásade, keď sa narodia, sú tieto diery zarastené. Ak sa tak nestane, potom sa dieťaťu diagnostikuje vrodená trieslová kýla.
 • Slabé svaly v brušnej a trieslovej dutine. Konkrétne: v mieste výstupu semenníkov. Áno, plač a stres môžu vyvolať slabinovú prietrž. Dôvodom však nie je len to. V tomto prípade s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k získanej prietrži.

POZOR! U chlapcov sa toto ochorenie vyskytuje takmer 10-krát častejšie! Získaná kýla sa navyše môže vyskytnúť v každom veku. Spravidla až sedem rokov. Existujú však výnimky z tohto problému..

Dokonca aj najmenší opuch v oblasti slabín by mal prinútiť rodičov, aby vydali poplach. Toto je jediné a prvé znamenie:

 1. U detí kýla nespôsobuje bolesť. Aj keď kliknete na boľavé miesto.
 2. Má okrúhly alebo oválny tvar, na dotyk mäkký. Okrem toho je možné po stlačení spadnutú časť orgánu vymeniť.
 3. V ležiacej alebo uvoľnenej polohe môže byť všeobecne neviditeľná. Preto je potrebné venovať osobitnú pozornosť, keď dieťa plače alebo je namáhané..

Inguinálna hernia u dievčat: príčiny a príznaky, ako ich určiť?

U dievčat je takéto ochorenie zriedkavé, ale stáva sa. Preto by rodičia nikdy nemali stratiť ostražitosť. Inguinálna hernia u dievčat je vyčnievaním vnútorných orgánov (najčastejšie vaječníkov alebo trubičiek maternice) v oblasti slabín. To možno pozorovať u stydkých pyskov.

Rovnako ako u chlapcov sa stretáva s vrodenou prietržou aj získanou herniou. Rozdiel je v tom, že dievčatá majú pravdepodobnejšie vrodenú chorobu, preto sú diagnostikované v prvom roku života. Získaná kýla je mimoriadne zriedkavá a to hlavne po každom zranení alebo chirurgickom zákroku. Môže sa vyskytnúť v každom veku.

Z tohto dôvodu je možné identifikovať aj dva dôvody na vznik slabinovej prietrže:

 • Patológia. Vyvíja sa dokonca aj v lone matky, keď maternica spadne na svoje miesto. Môže sa vytvoriť brušný záhyb, čo vedie k vytvoreniu prietrže.
 • Preťaženie, zranenie alebo chirurgický zákrok. Ale opäť to priamo závisí od vývoja svalov, ktoré sa tvoria pred narodením.

Príznaky a následky sú rovnaké ako u chlapcov. Existuje však malá vlastnosť:

 1. Na pyskoch sa môže vytvárať opuch. Preto sa na prvý pohľad môže zdať, že dieťa má iba rôzne veľkosti. To je dôležité!
 2. A predsa u dievčat sú komplikácie oveľa nebezpečnejšie. To môže viesť nielen k narušeniu funkčnosti priechodnosti vaječníkov alebo skúmaviek, ale aj k úplnej neplodnosti..

Preto sa oplatí venovať pozornosť tomu, či sa vyskytuje opuch vo zvislej polohe a v stave činnosti. Tiež je potrebné byť opatrný, keď dieťa kašle. Stáva sa to pri takom napätí v bruchu, kýla sa môže objaviť ostro a rýchlo zmizne.

POZOR! U dievčat nikdy neodíde sám. Ak sa chlapci neponáhľajú, aby okamžite vykonali operáciu, pretože svaly sa posilnia a všetko padne na svoje miesto (ale iba lekár môže rozhodnúť). Že dievčatá - neopravuje to. Pretože má buď patologickú povahu, alebo je spojená s vonkajšími faktormi.

Intuálna hernia u detí: liečba

Liečba slabiny prietrže u detí je iba chirurgický zákrok. Žiadne sprisahania a tinktúry starej mamy. Koniec koncov, život dieťaťa je na stupnici, takže by ste nemali nechať všetko ísť samo od seba alebo samoliečiť..

 • Lekári niekedy predpisujú obväz. Nezabudnite však, že ide iba o preventívne opatrenie proti opakovanému alebo novému zvieraniu. A mimochodom, musíte ho nosiť iba v okamihu činnosti. Pretože pri neustálom opotrebovaní môžu slabšie brušné svaly oslabovať ešte viac.
 • U chlapcov je možné (hoci skôr ako výnimka), že prietrž môže byť bez chirurgického zákroku zredukovaná na svoje miesto. Posilnia sa svaly a sprísnia sa hernálne brány. Túto otázku môže vyriešiť iba lekár, a ešte lepšie - dve.
 • Stáva sa, že samotní lekári predpisujú obklady pre slabinovú prietrž. Toto sú iba ďalšie aspekty hlavného liečenia. Spravidla môžu byť vymenovaní buď po operácii, alebo pred ňou. V druhom prípade, aby sa zabránilo stlačeniu. Týmto sa však problém žiadnym spôsobom nevyrieši..

Odstránenie slabinovej prietrže u dieťaťa

Odstránenie sa vykonáva iba chirurgicky. Samotná operácia je veľmi rýchla, ale vyžaduje zručnosti a vynikajúcu techniku..

 • Dieťa je v priemere v prevádzke 15 minút, ak nedochádza k jeho zvieraniu. Hovoríme o plánovanom odstránení prietrže. Aj keď aj v prípade komplikácií to nebude trvať dlho, ak sa obrátite včas.
 • Je vhodné, aby dieťa malo najmenej šesť mesiacov. Ešte lepšie - jeden rok. Napriek tomu sa chirurgia aj anestézia ľahšie vykonávajú a prenášajú na staršie deti. Je pravda, že odloženie operácie je možné, ak nehrozí nebezpečenstvo pomliaždenia.
 • Áno, predčasne narodené deti sťažujú tento postup. Ale iba z technických dôvodov. A v tomto prípade nie je vhodné odložiť operáciu, pretože je oveľa ľahšie získať komplikácie. A budú oveľa vážnejšie. Ako sa hovorí, „dvojsečný meč“.
 • Vykonáva sa v celkovej anestézii. Mnoho rodičov sa obáva tohto konkrétneho aspektu. Neprepadajte panike vopred, pretože analýzy sa vykonávajú pred akoukoľvek operáciou. A ako ukazuje prax, deti ľahko vydržia operáciu aj anestéziu.
 • Aby sa zabránilo ďalšej opätovnej tvorbe slabinovej prietrže, prišívajú sa herniové otvory. Z estetického hľadiska môžete byť tiež pokojní - nebudú žiadne viditeľné jazvy.
 • Polypropylénová sieť na posilnenie brušnej oblasti nie je určená pre malé deti!

Napriek tomu, že dieťa podstúpi operáciu, za pár hodín sa bude cítiť, akoby sa nič nestalo. Neexistuje žiadne zvláštne nepohodlie ani bolesť. Po prvé, samozrejme, musíte mierne obmedziť fyzickú aktivitu. To však neznamená, že dieťaťu je predpísaný odpočinok na lôžku.

 • Chvíľu stojí za to sa držať malej stravy. Sody a potraviny, ktoré môžu spôsobiť zápchu alebo tvorbu plynu, by sa mali zo stravy vylúčiť. Prvýkrát však nemusíte bruško namáhať.
 • Vypite viac tekutín.
 • Lekár môže niekedy predpísať špeciálne gymnastické cvičenia. Zameriavajú sa predovšetkým na posilnenie brušných svalov. Každé dieťa má svoju osobnosť..
 • A opäť musíte zaistiť, aby sa dieťa neťažilo a nebolo menej aktívne. To platí najmä pre problémové deti..

Prietoková hernia u detí

Meno už hovorí samo za seba. Stáva sa to iba u chlapcov, je častejšie vrodené, ale môže sa vyskytnúť aj v staršom veku. Je to z veľkej fyzickej námahy. V zásade je to rovnaká ingvinická prietrž, iba jej umiestnenie je o niečo nižšie, blízko šourku.

 • Taká kýla má tiež zaoblený tvar, elastický na dotyk. Nespôsobuje žiadne nepohodlie ani bolesť
 • Ľahko sa zmestí na miesto. V ležiacom stave. Niekedy môžete počuť dunivý zvuk. V žiadnom prípade sa to nesnažte opraviť sami
 • Iba chirurgické ošetrenie

POZOR! To je často zamieňané s dropsy. Preto sa v žiadnom prípade nemedikujú. Pre správnu diagnózu sa čo najskôr poraďte s lekárom.

Laparoskopia pri hernia pri deťoch

Toto je relatívne nová metóda odstraňovania prietrže, ale už sa stala veľmi populárnou. Hlavnou výhodou tejto metódy je jej estetický vzhľad. Jazvy sú takmer neznateľné. Pretože pri tejto technike sa robia iba tri malé rezy a všetko sa zobrazuje na monitore pomocou fotoaparátu.

Tu sú niektoré z výhod takéhoto postupu:

 • Výrazne rýchlejšie hojenie švov
 • Pooperačné obdobie je omnoho kratšie.
 • Veľmi malé percento relapsov. Podľa štatistík nie viac ako 2%
 • Obzvlášť vhodné pre bilaterálnu prietrž. Pretože je pravdepodobnosť recidívy choroby vyššia
 • Bolesť okamžite zmizne
 • Neviditeľný šev
 • Dá sa povedať, ideálne pre malé deti
 • Žiadne komplikácie
 • Relatívne vysoká cena v porovnaní s konvenčným spôsobom odstraňovania.
 • Je ťažké nájsť dobrého skúseného špecialistu. Koniec koncov, táto metóda sa nedávno použila a nie na všetkých klinikách takýto postup vykonávajú.

Inguinálna hernia u detí: liečba bez chirurgického zákroku

V niektorých prípadoch môže byť slabinová prietrž liečená bez chirurgického zákroku. Platí to najmä pre chlapcov. Stáva sa, že konzervatívna terapia je predpísaná na chvíľu, kým dieťa nevyrastie.

A sú také prípady, keď sa svaly posilnia a prietrž sa prestane obťažovať. Ale na tento účel musíte monitorovať režim a spĺňať niektoré požiadavky.

 • Dieťa je určené na nosenie špeciálneho obväzu. Stáva sa tak jednostranným, ako aj dvojstranným. Mal by sa nosiť počas bdelosti. Ak má dieťa kašeľ, budete ho musieť nosiť neustále.
 • Vykonajte špeciálnu gymnastiku. Nemusí sa to robiť v nemocnici, môžete to urobiť doma, sami. Mali by ste však robiť všetko podľa pokynov a nie preskočiť triedy.
 • Môžete si tiež predpísať masáže. Tu je, samozrejme, lepšie pre špecialistu. Pretože tým, že to urobíte sami, môžete situáciu len prehĺbiť.

POZOR! Takéto metódy sa používajú aj pre dieťa, ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok a iba na odporúčanie lekára.

Uštipnutá trieslová kýla u dieťaťa

Najhoršie na tejto chorobe (rovnako ako na iných) je komplikácia. Je vysoká pravdepodobnosť, že slučka čreva alebo vaječníkov, ktorá spadla do oblasti slabín, nemusí prechádzať späť cez malé diery (tzv. Herniálne brány). V takom prípade môže dôjsť k zovretiu.!

POZOR! Je to desivé, pretože to môže viesť k smrti zovretej oblasti. To sa nestane viac ako za 2-3 hodiny. Ak počas tohto obdobia nemáte operáciu, dieťa môže zomrieť.

Toto sú hlavné príznaky drvenia tříslovnej prietrže:

 • Dieťa je nepokojné a neustále plače. Lisuje nohy.
 • Dieťa bude mať bolesti brucha. Navyše bolesť bude ťažká. Koniec koncov, jedlo zostáva v hornej časti čreva. Dieťa nemôže ísť na záchod, gazikov neopustí.
 • V mieste prietrže môže byť začervenanie.
 • Jeho veľkosť sa výrazne zvyšuje..
 • Môže sa vyskytnúť zvracanie. Toto je najnebezpečnejší príznak.

Ak máte aspoň jeden príznak, mali by ste zavolať sanitku alebo bezodkladne ísť do nemocnice na hospitalizáciu.

Podľa prehľadov matiek, ktorých deti odhalili uvažovanú patológiu, prietržová prietrž, hoci je to nebezpečná choroba, ale ak je dieťa identifikované včas a včas sa lieči, proces hojenia bude veľmi rýchly. Postarajte sa o svoje dieťa a potom žiadna prietrž nebude mať problémy s jeho náladou a zdravím.

Hnačka pri operácii detí: typy zásahov, rehabilitácia dieťaťa

Akékoľvek choroby, ktoré sa vyskytujú v detstve, si vyžadujú včasnú diagnostiku a okamžitú liečbu. Čo najskôr sa vykoná operácia na odstránenie slabinovej prietrže u detí.

Kýla znamená odchod brušných orgánov do trieslového kanálika. Zbaviť sa choroby môžem iba pomocou chirurgickej liečby.

Znaky výskytu kýly u detí

U detí sa vyskytuje hlavne vrodená patológia. U chlapcov sa toto ochorenie vyskytuje v dôsledku patologického presahovania pobrušnice do vaginálneho procesu. Toto meno má dieru, cez ktorú počas intrauterinnej formácie zostávajú semenníky v miešku.

Počas vývoja dieťaťa sa vrecko zarastie, ale v prípade narušenia zostupu semenníka do mieška zostáva kanál otvorený a dochádza k patologickému vyčnievaniu vnútorných orgánov v oblasti slabín..

U dievčat je trieslovinový kanál kratší ako u chlapcov, takže u chlapcov je väčšia pravdepodobnosť, že trpia patológiou (viac ako 60%). U dievčat je toto ochorenie spojené najmä so slabosťou spojivového tkaniva a abnormalitami kostry panvového pletenca..

Ohrozené sú deti predčasne narodené. U predčasne narodených detí (predtým 36 týždňov) sa patológia vyskytuje päťkrát častejšie.

Čo by mali rodičia vedieť o tejto chorobe

Inguinálna hernia je vážna patológia, ktorá si vyžaduje starostlivú pozornosť, ktorú nemožno nikdy liečiť. V súvislosti s touto chorobou by rodičia mali vedieť:

 1. Operácia sa najlepšie vykonáva podľa plánu, bez čakania na komplikácie.
 2. Patológia je nebezpečná z dôvodu rizika porušenia.
 3. Ak došlo k priestupku, musíte okamžite priviesť dieťa do nemocnice, bez ohľadu na to, ako sa ukáže čas.
 4. Núdzový zásah výrazne zvyšuje riziko vážnych následkov a relapsov.

Dnes má medicína potrebné znalosti a vybavenie na úplné vyliečenie patológie bez toho, aby riskovala zdravie dieťaťa.

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Výskyt prietrže je hlavnou indikáciou chirurgického zákroku. Nevykonáva sa v týchto prípadoch:

 • krvné choroby;
 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • akútna infekcia;
 • ťažká renálna a hepatálna insuficiencia;
 • vysoká telesná teplota;
 • neurologické poruchy.

Ak existujú kontraindikácie, vykonáva sa konzervatívna liečba, ktorá spočíva v posilnení svalov dieťaťa pomocou masáže, gymnastiky, obvazu..

S rozvojom komplikácií sa chirurgický zákrok vykonáva v naliehavom prípade. Indikácie sú príznakmi porušenia prietrže:

 • vývoj tkanivovej nekrózy;
 • zápalový proces;
 • črevná obštrukcia;
 • silná bolesť.

Príprava dieťaťa na chirurgický zákrok

Zvyčajne sa inguinálna kýlová operácia u dieťaťa vykonáva pomocou moderných metód, ktoré sa vyznačujú bezpečnosťou a minimálnym poškodením tkanív pacienta. Postup na vyrezanie kýly laparoskopickou metódou netrvá dlhšie ako hodinu, je dobre tolerovaný malými pacientmi, zriedka sprevádzaný relapsami, nezanecháva žiadne jazvy..

Aby sa predišlo komplikáciám, dieťa podstúpi komplexné lekárske vyšetrenie, vrátane laboratórnych testov krvi, moču. Lekár hodnotí pohodu pacienta, študuje históriu choroby. Pred operáciou je potrebná konzultácia s detským lekárom, kardiológom, neuropatológom.

Výber anestézie závisí od individuálnych charakteristík pacienta. Dnes sa používajú moderné lieky, ktoré znižujú riziko komplikácií. Anestézia sa vykonáva pomocou kombinovaných liekov, ktoré sú povolené aj pre novorodencov.

Názory lekárov na načasovanie chirurgickej liečby sú rozdielne. Niektorí sa domnievajú, že kýlová excízia sa najlepšie vykonáva v druhej polovici života, zatiaľ čo iní tvrdia, že je potrebné počkať, kým má dieťa 4 roky..

Dnes sa operácie čoraz častejšie vykonávajú v detstve. Pružnosť tkanív dieťaťa a schopnosť rýchlo sa regenerovať zabezpečujú úspech liečby.

Metóda otvorenej chirurgie

Inguinálna hernia sa u detí vykonáva uzavretou a otvorenou metódou. Otvorená operácia zahŕňa:

 1. Rez v oblasti tvorby prietrže. Disekcia je malá, do 7 cm, koža je rozrezaná vo vrstvách, čo eliminuje vážne poškodenie tkaniva..
 2. Herniová detekcia vaku.
 3. Posúdenie stavu a redukcie vnútorných orgánov do peritoneálnej dutiny. Ak dôjde k poškodeniu tkaniva, chirurg sa rozhodne odstrániť časť čreva alebo omentum.
 4. Šitie inguinálneho otvoru - v tejto fáze sa používa jedna z techník. Jedná sa o napätie (kontrakcia a šitie vlastných tkanív pacienta) a nenatiahnutý plast (inguinálny otvor je uzavretý sieťovým implantátom)..
 5. Šitie disekovaného tkaniva brucha.

Operácia otvoreným spôsobom sa musí robiť s komplikovanými kýlami a veľkými výčnelkami. Pre plánovaný zásah sa používa laparoskopická metóda..

Vlastnosti laparoskopie

Laparoskopia je realizácia nevyhnutných lekárskych postupov na odstránenie prietrže pomocou malých vpichov v brušnej stene. Prostredníctvom vpichov sa do pupku vloží mikroskopický endoskop (videokamera), do ďalších dvoch otvorov sa vloží trubica pre mikroprocesor.

Po nastavení výčnelku je potrebné odstrániť tkanivo hernálneho vaku a potom ho vyrobiť z plastu tak, že hernálny portál uzavriete vlastnými svalmi alebo špeciálnou sieťou, ktorú musíte opustiť a prišiť na aponeurózu svalu rekta abdominis. Punkcie kože sa šijú vnútornými kozmetickými stehmi. To eliminuje tvorbu jaziev na tele. Procedúra netrvá dlhšie ako pol hodiny.

Nevýhodou tejto metódy je neschopnosť používať ju s veľkými kýlami. Medzi výhody rozlišovať:

 • nedostatok pooperačných jaziev;
 • krátka doba na zotavenie;
 • s výnimkou silnej bolesti;
 • zriedkavé relapsy.

Použitie laparoskopie nie je viac ako 15% všetkých operácií. Dôvodom sú vysoké náklady na ošetrenie, nedostatok vybavenia a kvalifikovaní odborníci s potrebnými znalosťami o postupe. Po endoskopickej operácii môže dieťa vstať za 1-2 hodiny.

Komplikácie po operácii

Po plánovanom chirurgickom zákroku sú následky mimoriadne zriedkavé. Prvý deň sa môžu zaznamenať malé hematómy a krvácania v mieste rezu. Najčastejšie takéto prejavy zmiznú samy za pár dní. Je veľmi zriedkavé, aby sa hematóm vyčerpal opakovane.

Najčastejšie komplikácie sú:

 • rozvoj silnej bolesti;
 • edém škrupiny;
 • hnisanie pooperačnej jazvy;
 • infekcia rán.

Ak bola hernia významná, je možné, že dôjde k relapsu patológie. Najčastejšie sa komplikácie tohto typu vyskytujú u detí narodených predčasne a u detí s významnými vývojovými poruchami.

Mnoho rokov po operácii môže zanechať známku, ktorá sa prejavuje vo forme neplodnosti. Je to spôsobené poškodením spermatickej šnúry. U dievčat môže byť negatívnym dôsledkom premiestnenie (rotácia) maternice kvôli obriezke väziva maternice..

Aby sa predišlo závažným komplikáciám, liečba by sa mala vykonávať včas a dôkladnou prípravou pred budúcim chirurgickým zákrokom.

Rehabilitačné funkcie

Po operácii sa deti rýchlo zotavia. Úlohou rodičov je venovať pozornosť dieťaťu. Po prepustení z nemocnice je potrebné monitorovať čistotu detských obväzov, aby sa vylúčili dôvody fyzickej námahy. Je dôležité navštíviť lekára včas.

Dôležitú úlohu hrá strava. Ak dieťa nie je dojčené, strava by mala pozostávať z polievok, želé, zeleniny, ovocia. Jedlo je upravené tak, aby sa zabránilo zápche, zvracaniu. Mliečne výrobky, sladké pečivo, čokoláda, mastné mliečne výrobky, ryby a mäso z tukových odrôd sú vylúčené. Prednosť by sa mala dať duseným a uvareným jedlám.

Aby sa vylúčilo preniknutie do rany infekcie, je kúpanie počas prvých 5-7 dní zakázané. Vodné procedúry sa vykonávajú po hojení švov. S rozvojom hnisania, sčervenania alebo opuchu v oblasti jazvy sa nemôžete samy liečiť, musíte sa okamžite poradiť s lekárom.

Po odstránení obväzu sa rana po určitú dobu ošetrí 5% roztokom jódu, žiarivo zelenou alebo peroxidom. Je potrebné zabezpečiť, aby sa špina a prach nedostali do rany.

Ak sú dodržané všetky predpísané pravidlá, obnovenie bude rýchle, bez následkov. Cvičenie a udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti dieťaťa vylúči recidívu choroby v budúcnosti.

Intuálna hernia u detí - chlapcov a dievčatá: príznaky, chirurgický zákrok

Pri narodení dieťaťa možno diagnostikovať rôzne choroby, ktorých príčinou je abnormálny vnútromaternicový vývoj. Jednou z patológií je slabina prietrže u detí.

Spravidla sa choroba diagnostikuje u dojčiat do 1 roka, u starších detí sa vyskytujú prietrže. Najčastejšie sa javí v dôsledku nadmerného zaťaženia, ale získané prietrže sú mimoriadne zriedkavé.

Rodičia by mali poznať prvé príznaky choroby, prečo sa objavuje a ako dlho trvá liečba, aby sa dieťaťu poskytla nevyhnutná pomoc.

Čo je kýla a prečo sa vyskytuje?

Kýla - vyčnievanie brušných orgánov (slučka tenkého čreva, vaječníky, omentum) cez trieslovinový kanál. V tomto prípade je zrejmý mierny opuch v oblasti trieslovín.

Môže sa zvyšovať u novorodencov so zvýšeným tlakom v brušnej dutine (plač alebo kašeľ), u starších detí - pri behu a zdvíhaní závaží a v pokojnom stave zmizne.

Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u predčasne narodených detí, najmä u chlapcov.

Štruktúra trieslovej prietrže:

 • brána - diera, cez ktorú vyčnievajú orgány;
 • vak - spojivové tkanivo, v ktorom sú umiestnené orgány, ktoré spadli z normálnej polohy;
 • obsah - u jednoročných detí a chlapcov, najčastejšie slučiek tenkého čreva, u dojčiat od 5 rokov - omentum, menej často - slepé črevo alebo časť močového mechúra.

Príčiny inguinálnej kýly:

 • dedičnosť;
 • nezrelosť;
 • nedostatočné rozvinutie brušnej steny;
 • slabé spojivové tkanivo pobrušnice;
 • trauma do brušných orgánov;
 • nadváhou;
 • svalové napätie (silný plač, kašeľ, vzpieranie).

Chlapci sú náchylnejší k chorobám ako dievčatá. Je to kvôli zvláštnosti vnútromaternicového vývoja. Pred narodením sú semenníky plodu v tesnej blízkosti obličiek. Keď sa vyvíjajú, zostupujú do mieška a ťahajú sa pozdĺž časti pobrušnice.

V tomto prípade sa vytvorí vrecko šourku, ktoré prerastie v čase narodenia dieťaťa. Ak sa vrecko nezatvorí, vytvorí herniálny vak, do ktorého môžu vstúpiť brušné orgány. Spravidla sa vak do dvoch rokov zarastie.

Kvôli štrukturálnym vlastnostiam niektorých orgánov sa u dievčat zriedka vyskytuje ingvinická prietrž. U dievčat sa vyskytujú prípady vnútromaternicovej a získanej prietrže.

Typy subjektov

V závislosti na štrukturálnych vlastnostiach sa trieslové prietrže delia na:

 • rovný - neovplyvňuje oblasť mieška, k výčnelku dochádza cez oblasť trieslového prstenca;
 • šikmý - prolaps sa vyvinie do trieslovinového kanálika prostredníctvom trieslového prstenca;
 • kombinované - súčasne sa vytvorí niekoľko vriec.

U chlapcov sa vyskytujú priľahlé hernie. V tomto prípade sa opuch šíri do oblasti mieška. Nemôže dieťa obťažovať a vyčnievať iba pri kašľaní alebo plaču.

Príznaky slabinovej prietrže

Príznaky slabinovej prietrže sa môžu líšiť v závislosti od stupňa vysunutia. Časté príznaky:

 • objavenie sa opuchu v ingvinálnej zóne alebo nad ňou zaobleného alebo oválneho tvaru;
 • bolesť v mieste lokalizácie;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • strata chuti do jedla;
 • nepokojný spánok;
 • zmeny stolice (hnačka, zápcha);
 • bolesť pri močení;
 • bledú pokožku;
 • slabosť;
 • nevoľnosť.

U chlapcov

inguinálna hernia u chlapcov môže mať charakteristické znaky v závislosti od miesta výskytu. opuch je schopný prejsť na miešok, čo spôsobí jeho zväčšenie a napnutie o jednu polovicu.

Vyvíja sa šikmá (inguinálno-štrbinová) prietrž. najčastejšie sa objavuje napravo kvôli patologickému zníženiu semenníkov.

výskyt prietrže v staršom veku je charakterizovaný prítomnosťou nádoru a silnou bolesťou v oblasti slabín..

u dievčat

choroba je zriedkavá u dievčat kvôli štruktúre vnútorných orgánov. niekedy môže výčnelok ísť dole na stydké pysky, pretože tlačí slučku čreva alebo vaječníkov do trieslovej oblasti. zatiaľ čo výstupok vyzerá ako súvislá podlhovastá šnúra.

patologická diagnostika

Pri prvých príznakoch patológie sa musíte poradiť s lekárom. Diagnostické metódy:

 • Inšpekcia a prehmatanie. Ak dôjde kýla, skúsený lekár si všimne opuch, pri pohmate nájdete elastické mäkké tkanivo. Lekár požiada dieťa o kašeľ alebo námahu, aby sa zväčšila prietrž.
 • Ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny. Používa sa na určenie obsahu herniálneho vaku (črevná slučka alebo tekutina) a umiestnenie opuchu.
 • Pelvický ultrazvuk. Takáto štúdia sa vykonáva pre dievčatá, aby identifikovali znaky prietrže a jej presnú polohu..
 • Irrigografie. Umožňuje určiť prítomnosť výčnelkov a črevnej obštrukcie. Podstatou metódy je röntgenové vyšetrenie hrubého čreva. Po pohybe čriev sa vykoná röntgenové žiarenie, ktoré sa vopred naplní rádioaktívnym materiálom.

Konzervatívna liečba: indikácie a metódy

Konzervatívne metódy liečby bez chirurgického zákroku sú účinné v skorých štádiách ochorenia pred dosiahnutím veku 4 rokov. Nedávajú 100% výsledok, takže pri používaní je potrebné starostlivo monitorovať stav dieťaťa a podrobiť sa plánovaným vyšetreniam.

Metódy zamerané na posilnenie svalov pobrušnice. Hlavné spôsoby:

 • Smer. Kýla môže opraviť iba skúsený lekár. Ak sa v hernálnom vaku vyskytla slučka čreva, po zákroku sa ozve charakteristický výkrik v bruchu. Pri tvorbe tvrdého a bolestivého opuchu nie je redukcia účinná.
 • Obväz. Je to špeciálne zariadenie, ktoré sa nosí na trieslovine. Odporúča sa pri hernii, ktorá nespôsobuje nepohodlie. Bandáž je potrebné nosiť počas dňa, ak je dieťa mučené silným nočným kašľom, nie je v noci odstránené. Spočiatku sa bude dieťa cítiť nepríjemne, nakoniec si na to zvykne. Nosenie ortézy pomáha uvoľniť brušné svaly.
 • Masáž. Účelom akcií je posilnenie svalov brušnej dutiny. Dieťa sa musí položiť na chrbát a jemne ho hladiť a potom na žalúdok stlačiť. Procedúra sa vykonáva denne počas 7 minút.

Nemali by ste používať tradičné metódy liečby, napríklad sprisahanie a bylinnú terapiu. Neprinášajú správny výsledok a stratíte čas potrebný na poskytnutie lekárskej starostlivosti..

Chirurgické ošetrenie

Kýlová chirurgia sa vykonáva vo veku od 6 do 12 mesiacov. V tomto okamihu telo ľahšie znáša účinok anestézie. Operácia je naplánovaná a je predpísaná lekárom..

Nemá zmysel odďaľovať liečbu, pretože prietrž môže spôsobiť rozvoj komplikácií:

 1. Porušenie - kompresia opuchom vnútorných orgánov. V tomto prípade dieťa pociťuje silnú bolesť, nevoľnosť a slabosť. Porušenie môže viesť k nekróze a zápalu tkaniva..
 2. Zápal slepého čreva. Zriedkavo sa vyskytuje, keď sa dodatok dostane do herniálneho vaku. Tento proces môže spôsobiť poruchy obehového systému, intoxikáciu a prasknutie doplnku.
 3. Invalidita. Vyznačuje sa veľkou prietržou, ktorá dieťaťu bráni aj v pokoji.

Tradičná prevádzka

Kýla sa prevádzkuje takto:

 • je zavedená celková anestézia, dieťa zaspí;
 • v oblasti slabín sa vykoná rez 2 cm;
 • je tu hernial vak;
 • črevná slučka je zatlačená do normálnej polohy;
 • odstráni sa prázdny herniálny vak;
 • svalová stena je pevná;
 • rez je zošitý.

Procedúra trvá asi 30 minút. Počas chirurgického zákroku u detí sa na posilnenie svalovej steny nepoužíva sieťový implantát.

laparoskopia

Laparoskopia pri herniovej hernii - odstránenie opuchu pomocou špeciálnych prístrojov. V tomto prípade nie je potrebné robiť veľké rezy, pre postup postačujú tri malé otvory.

Zariadenie sa vkladá punkciami do kože, prietrž sa rýchlo odstraňuje, čo sa deje, sa odráža na monitore. Metóda sa nepoužíva pre bilaterálnu patológiu. Výhody laparoskopickej metódy spočívajú v tom, že dĺžka chirurgického zákroku a rehabilitácie je skrátená.

Po laparoskopii sa dieťa zotavuje oveľa rýchlejšie.

Pooperačné obdobie

Po operácii zostáva dieťa pod dohľadom lekárov. Dĺžka pobytu v nemocnici závisí od zložitosti operácie a individuálnych charakteristík. Prvý deň musíte zmeniť obväz a ošetriť ranu. Po operácii sa obväz často navlhčí. Pri použití hodvábneho materiálu na stehy sa stehy odstránia po týždni..

Rodičia by mali dieťaťu poskytovať výživnú výživu s výnimkou výrobkov, ktoré zvyšujú tvorbu plynu z potravy. Ak je dieťa dojčené, matka by sa mala riadiť stravou.

Užívanie liekov proti bolesti by ste mali konzultovať so svojím lekárom. Predpíše účinný liek (Paracetamol, Ibuprofen), jeho dávkovanie a frekvenciu použitia. Po operácii dieťa potrebuje mier.

Malo by to chrániť dieťa pred fyzickou námahou a vyhnúť sa prudkému plaču a kašľu..

Možné komplikácie

Spravidla sa deti po operácii ľahko zotavujú. Možné komplikácie:

 • hnisanie stehov;
 • zápal semenníkov;
 • vývoj krvácania;
 • tvorba hematómov;
 • prítomnosť silnej bolesti;
 • švy.

Operácia nezaručuje ochranu pred opakovanou prietržou. Recidíva je možná 3 až 4 roky po operácii. Aby sa zabránilo tvorbe opuchov, musia sa dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • včasné vyšetrenie špecialistami s cieľom zistiť patologické nálezy v ranom štádiu;
 • poskytnúť dieťaťu miernu aktivitu (bábätká, ktoré sa môžu pohybovať, musia sa plaziť alebo chodiť);
 • vykonávať večerné prechádzky a ranné cvičenia pre deti staršie ako 2 roky;
 • zabrániť zvýšeniu tlaku v bruchu (silný kašeľ, plač, zápcha);
 • neprekrmujte dieťa.

Ako sa odstráni trieslová prietrž u detí? Chirurgická hernia

Predná brušná stena u detí je najčastejším miestom pre kýly. Iste, každý rodič je oboznámený so situáciou, keď má dieťa po narodení malú hrudku v bruchu.

Liek dlhodobo vyvíja diagnostické a liečebné metódy pre túto patológiu. World Wide Web je dnes plný informácií o povahe choroby ao metódach liečby slabinových hernií, tradičných aj netradičných..

Okrem toho na stránkach môžete vidieť, ako vyzerá priľahlá kýla u dieťaťa, fotografie jej rôznych typov a pochopiť, aká nebezpečná je patológia..

Odborníci sú však stále prekvapení, že rodičia nemôžu viesť svoje dieťa na konzultáciu. Počet neskorých návštev u lekára je nad najvyššou úrovňou, a preto zanedbanie patológie nedáva dôveru v úspech budúcej liečby. Percentuálny podiel prichádzajúcich malých pacientov s komplikáciami pri inguinálnej hernii dáva právo vyhlásiť, že rodičia sa „ťahajú za poslednými“, bez premýšľania o dôsledkoch.

Čo je to trieslová prietrž

Inguinálna hernia je prolaps vnútorných orgánov do trieslového kanálika. Podľa klasifikácie sa hernie delia na vrodené a získané, priame a šikmé, porušené a neporušené. U chlapcov sa najčastejšie pozorujú vrodené šikmé inginy. Je to spôsobené fyziologickým prolapsom semenníkov a tvorbou „chyby“ vo trieslovom kanáliku..

Špecialisti sú často zmätení alebo možno pobúrení skutočnosťou, že uprednostňujú liečbu slabínovej kýly u detí s rôznymi ľudovými liečivami, sprisahaním babičiek, modlitbami atď..

To sú samozrejme úplne neúčinné metódy..

V čase, keď matky a otcovia dúfajú, že sa dieťa zotaví, predstavuje prípadná komplikácia vo forme drvenia tříslovnej prietrže extrémne a smrteľné nebezpečenstvo.!

Inguinálna kýla u detí: všeobecné informácie pre rodičov

Kýla je patologická formácia, ktorá sa vyskytuje v rôznych anatomických častiach tela. Patológia má herniálny vak, obsah a brány. Poďme hovoriť o slabinových kýlach, ktoré sa dnes najčastejšie vyskytujú u detí.

Inguinálna hernia dostala svoje meno podľa názvu miesta jej lokalizácie. Intuuálny výčnelok sa vyskytuje u 5% detí a predovšetkým sú ohrozené predčasne narodené deti. Poruchy spojivového tkaniva možno pozorovať u mnohých dojčiat, a to aj v kombinácii s malformáciami nervovej a ortopedickej gule..

Pokiaľ ide o pomer patológie medzi chlapcami a dievčatami, nemožno uviesť presné údaje. Väčšina odborníkov dáva pomer 3: 1 až 10: 1. Ako vidíte, chlapci sú viac náchylní na patológiu v dôsledku špeciálnej štruktúry tela.

Inguinálne kýly sa často kombinujú so oneskorením pri znižovaní semenníkov. Prolaps semenníkov do mieška teda môže vyvolať proces tvorby prietrže. Viac ako 50% chlapcov trpí pravostrannou patológiou a iba 10% - ľavostrannou.

Niekedy sa u chlapcov odoberie slabinová prietrž na kvapku semenníkov (ochorenie, pri ktorom sa štrbina zväčšuje kvôli nadmernej akumulácii tekutiny obklopujúcej semenníky)..

Preto je prísne zakázané samoliečenie tejto patológie.

Nezabudnite však, že ingvinská prietrž sa vyskytuje aj u dievčat. Pre nich je to obzvlášť nebezpečné, pretože je možné vylisovať iba vyvíjajúce sa vaječníky, čo je plné ich smrti. Lokalizácia prietrže u dievčat sa pozoruje hlavne na oboch stranách.

Ako sa vyskytuje prietrž??

Hlavnú a rozhodujúcu úlohu pri formovaní ingvinovej kýly u detí má vaginálny proces, ktorý sa stále tvorí v maternici. Už od 12 týždňov vývoja plodu pripomína výbežok v oblasti trieslovín.

Úlohou procesu, napríklad u chlapcov, je znížiť semenníky do mieška.

Potom, s pomocou hormónov, vaginálny proces prerastie, ale porušenie tohto procesu vedie k rozvoju slabín kýly, kvapky semenníkov alebo iných patológií.

Ak časť pobrušnice, omentum alebo vaječník (u dievčat) vstúpi do vaginálneho procesu, potom vo väčšine prípadov to vedie k objaveniu sa prietrže. Ako vidno, príloha hrá úlohu herniálneho vaku, pozdĺž ktorého zadnej steny prechádzajú dôležité orgány, a to ako u dievčat, tak u chlapcov..

Známky slabinovej prietrže

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u detí je tvorba výčnelku, ktorý sa zmenšuje alebo mizne v horizontálnej polohe tela. Inguinalne-kýlna prietrž sa vyznačuje šírením výstupku na spodok mieška. Tento typ kýly u detí je často viditeľný pri úzkosti alebo smiechu, fyzickej námahe a plaču.

Ak pocítite tento výčnelok, dá sa dokázať, že má elastický tvar, ľahko sa vojde do brušnej dutiny a nespôsobuje bolestivé a nepríjemné pocity u dieťaťa, pokiaľ to nie je porušené. Kýla má často oválny alebo zaoblený tvar. Ak dieťa pociťuje bolesť, musíte sa okamžite poradiť s lekárom. Možno je to obmedzená prietrž.

Inguinálna kýla u detí: čo potrebujete vedieť o komplikáciách?

Napriek zjavnej bezpečnosti slabinových kýly u detí môžu v živote dieťaťa hrať krutý žart. Porušenie je komplikácia, keď dochádza k prudkému narušeniu krvného obehu s nekrózou tkanív a vnútorných orgánov..

Tento jav sa zvyčajne pozoruje u detí do jedného roka. Vyvíja sa postupne so zvyšujúcim sa edémom obsahu vaku a porušením venóznych a lymfatických výtokov..

U chlapcov môže dôjsť k poškodeniu časti omentum alebo čreva au dievčat vajcovodov, čriev alebo vaječníkov..

Stlačenie vaku vedie k prudkému zastaveniu dodávky arteriálnej krvi a nekrotizácii tkaniva. To zasa vedie k zápalu pobrušnice (peritonitídy), čo môže mať fatálne následky..

Najcitlivejšie a najzraniteľnejšie na porušenie právnych predpisov sú dievčatá. Dokonca aj krátkodobé prerušenie dodávky krvi môže viesť k nekrotizácii orgánu. V budúcnosti to spôsobí reprodukčné problémy a neplodnosť..

Ak chlapec príde do nemocnice so zhoršenou a bez príznakov kompresie prietrže, potom sa tento stav dá vyriešiť konzervatívne, čo bude mať relaxačný a dekongestantný účinok, ako aj možné šetrné zníženie prietrže..

Po zlepšení stavu dieťaťa po znížení brušnej prietrže sa odporúča plánované operačné opatrenie.

Nemá zmysel odkladať intervenciu na dlhú dobu, pretože komplikácia sa môže opakovať a priebeh nie je taký priaznivý.

Opakované porušovanie drážkovanej hernie u chlapcov je komplikované chirurgickým zákrokom v dôsledku skutočnosti, že medzi hernálnym vakom a spermatickou šnúrou je adhézia..

dôležitý!

V prípade zmeny stavu dieťaťa (úzkosť, bolesť, zvracanie, horúčka) v kombinácii so zhrubnutím a začervenaním trieslovej kýly sa odporúča ihneď zavolať lekára! A zatiaľ čo ingvinálna prietrž, fotografia, ktorú rodičia často hľadajú na internete kvôli vizuálnemu porovnaniu, nepriniesla komplikácie, musíte sa dohodnúť s chirurgom!

Liečba tříslovnej kýly u detí

Na liečbu slabínovej kýly u detí mladších ako 5 rokov, ak k porušeniu nedochádza, sa používajú konzervatívne taktiky. Spočíva v neustálom nosení špeciálnych obväzov. Ak po 5 rokoch nedôjde k uzdraveniu, odstráni sa slabinová prietrž.

Chirurgická hernia

Podstatou odstránenia trieslovej prietrže u detí v neprítomnosti komplikácií je vytvorenie rezu tkaniva nad prietržou, jej izolácia a vloženie obsahu herniálneho vaku do brušnej dutiny. Ďalej sa odstráni herniálny vak a obnoví sa defekt brušnej steny. Existuje mnoho úprav tejto operácie, ale hlavné fázy v nich sú nezmenené..

Ak dôjde k porušeniu slabinovej prietrže u detí, operácia by sa mala vykonať okamžite bez ohľadu na vek dieťaťa. Konzervatívna liečba znehybnených kýly (výhrevná doska v žalúdku, teplý kúpeľ) môže byť u predčasne narodených a oslabených novorodencov prijateľná iba počas prvých 8 - 12 hodín. Ak nie je účinná, vykoná sa aj táto operácia..

Chirurgický zákrok na odstránenie slabinovej prietrže u dievčat je ľahší kvôli anatomickým rysom. Počas núdzových operácií počas porušenia sa najprv vyhodnotí stav stlačeného orgánu. Ak je krvný obeh narušený, prijímajú sa komplexné opatrenia na obnovenie jeho výživy a vitality. V prípade príznakov nekrotizácie sa orgán úplne alebo čiastočne odstráni..

Komplikácie po operácii

Oprava prietrže je postup, ktorý si vyžaduje veľké zručnosti a skúsenosti odborníka, a operácia malých detí je obzvlášť zodpovedná.

Úspech zákroku a pooperačné obdobie dieťaťa závisia od rúk chirurga. Komplikácie sú mimoriadne zriedkavé, pretože prietrž hernie sa vykonáva iba skúsenými chirurgmi..

V počiatočnom období po zásahu však môžu byť niektoré javy:

 • hematóm
 • opuch
 • Krvácaniny na rany
 • Poškodenie močového mechúra
 • Stočená slučka
 • Krvácanie zo žľazy

K relapsom môže dôjsť neskôr. Opakovaná prietrž môže byť spôsobená negramotným chirurgom.

Počas operácie dochádza k chybám, napríklad pri nesprávnom spracovaní krku hernálneho vaku alebo prišívaní nevhodným materiálom na šitie..

Pri veľkej prietrži s deformovaným trieslovým kanálom je relapsu ochorenia predvídateľnejšia. Vyskytuje sa to hlavne u predčasne narodených detí a detí mladších ako 6 mesiacov s veľkými kýlami..

Medzi ďalekosiahlejšie komplikácie patrí poškodenie vazov u chlapcov. V budúcnosti to môže ovplyvniť priechodnosť semien a viesť k neplodnosti. Po chirurgickom zákroku majú dievčatá vaječník, ktorý sa sťahuje do trieslového kanála.

Inguinálna kýla: ako pripraviť a podrobiť sa operácii dieťaťu?

Dnešné moderné metódy chirurgického riešenia choroby a ich výsledky nás presvedčujú, že každé dieťa toleruje liečbu patológie. Nízkotraumatická technika operácie umožňuje, aby sa ošetrenie uskutočnilo rýchlo a bez akýchkoľvek špeciálnych komplikácií..

Na klinike dieťa vytvára všetky potrebné podmienky na prípravu na zákrok. V predvečer zásahu pediatr vedie rozhovor s dieťaťom, zisťuje choroby od rodičov, vyšetruje a predpisuje ďalšie testy. Ak je dieťa zaregistrované u neurológa alebo kardiológa, vyžaduje sa záver o možnosti opravy hernie.

Intuálna hernia u detí: rehabilitácia

Zotavenie po operácii trieslovej prietrže prichádza rýchlo. V prvých dňoch budú rodičia musieť venovať pozornosť dieťaťu a kontrolovať čistotu obväzu.

Ak sa obväz vykonáva v nemocnici, musíte prísne dodržiavať pravidlá a nevynechajte návštevu lekára.

Po 1-2 dňoch môže dieťa navštevovať školu alebo materskú školu, ale fyzická aktivita a cvičenia po dobu 2 až 3 týždňov by sa mali vylúčiť.

Je zakázané navlhčiť chirurgickú ranu, aby nedošlo k infekcii, ale po 5 až 7 dňoch, keď sa šitie uzdraví, môžete úplne zobrať vodu. Ak sa objaví sčervenanie, opuch alebo hnisanie rany, ihneď sa obráťte na lekára!

Intuálna hernia u detí: náklady na chirurgický zákrok

Náklady na zásah závisia od objemu chirurgických zákrokov, kliniky a autority plastického chirurga. Cena tiež závisí od toho, či je plánovaná prevádzka alebo núdzová situácia. Pri výpočte zdravotníckych služieb sa môže brať do úvahy aj vek a pohlavie dieťaťa..

Pre podrobnejšie informácie môžete kontaktovať kliniku, ale iba návšteva rodičov s dieťaťom na konzultáciu určí presné náklady na postup a zabráni rozvoju nežiaducich komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah).
Počas celého života zažívajú ženy niekoľko vážnych hormonálnych nevoľností. Prvá súvisí s obdobím dozrievania, s následnými, s tehotenstvom a narodením detí.
V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.