loader

Príčiny vývoja a metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Bohužiaľ, v modernej pediatrii je často diagnostikovaná ingvinická hernia u detí. Chirurgia je niekedy jediná možná liečba. Táto patológia samozrejme u rodičov vyvoláva veľké obavy. Preto sa mnohí zaujímajú o otázku, čo je kýla a aké sú mechanizmy jej vytvorenia. Aká nebezpečná môže byť choroba a aké metódy liečby ponúka moderná medicína? Aké sú príčiny rozvoja patológie a aké vonkajšie príznaky sú sprevádzané? Odpovede na tieto otázky budú pre mnohých čitateľov zaujímavé a užitočné..

Čo je kýla?

Táto patológia sa v pediatrickej chirurgii považuje za celkom bežnú. Inguinálna hernia je vyčnievanie obsahu brušnej dutiny smerom von cez trieslovinový kanál. Vnútorné orgány, ako napríklad slučka tenkého čreva, vaječníky, omentum, sa vydúvajú cez svaly brušnej steny..

Za zmienku stojí, že takáto patológia je častejšie diagnostikovaná u kojencov mužského pohlavia a že predčasne narodené deti patria do skupiny so zvýšeným rizikom. Vo väčšine prípadov môže byť prietrž diagnostikovaná pomerne rýchlo - vyzerá to ako mierny opuch v oblasti slabín a prietržný vak sa stáva viditeľnejším vo vzpriamenej polohe. Kýla je dobre liečiteľná, najmä ak bola diagnostikovaná v ranom štádiu. Napriek tomu je vhodné podrobnejšie študovať príčiny a príznaky tejto patológie..

Hlavné dôvody rozvoja slabinovej prietrže u dieťaťa

Mnoho rodičov sa pýta, prečo má dieťa prietrž. Dôvody môžu byť v skutočnosti veľmi odlišné. Tu je zoznam najbežnejších rizikových faktorov:

  • Pomerne často je príčinou nedostatočné rozvinutie brušnej steny.
  • Medzi rizikové faktory patrí fyzické nadmerné zaťaženie. Prirodzene, ak hovoríme o dieťati, stres nie je spojený s fyzickou aktivitou alebo vzpieraním. Ak je brušná stena slabá, môže vystupovanie brušných orgánov vyplývať z ťažkého kašľa alebo zvracania..
  • Prietrž je niekedy výsledkom poškodenia brušnej steny vrátane obdobia vývoja plodu.
  • Táto patológia môže byť výsledkom nadváhy u dieťaťa.

Patogenéza choroby

Ako už bolo spomenuté, prietrž je u chlapcov častejšie diagnostikovaná prietrž, čo je spojené s vlastnosťami anatomického vývoja. Spočiatku sa semenníky plodu nachádzajú v oblasti obličiek. Bližšie k pôrodu zostúpia do mieška a ťahajú pozdĺž časti pobrušnice. V šourku sa teda vytvorí určitý druh vrecka, ktorého základom je spojivové tkanivo. Normálne vrecko prerastie v čase narodenia. Ale niekedy z jedného alebo druhého dôvodu sa tak nestane. Prítomnosť vrecka zvyšuje pravdepodobnosť vyčnievania vnútorných orgánov.

Okrem toho je slabinový kanál u mužov omnoho dlhší ako u žien, čo tiež zvyšuje riziko vzniku prietrže. Pokiaľ ide o dievčatá, ich patológia je zvyčajne spojená so slabosťou spojivového tkaniva, ako aj s fyzickým stresom. Je potrebné poznamenať, že prietrž môže byť vrodená alebo sa môže rozvinúť po narodení dieťaťa. Drážky sa môžu objaviť na jednej strane (častejšie na pravej strane) a na oboch stranách. U detí sa niekedy diagnostikuje pooperačná slabá hernia, aj keď v skutočnosti sú relapsy so správnym postupom minimálne..

Aké sú príznaky choroby??

Užitočný článok? Zdieľajte odkaz

Saz stojí za zmienku, že znaky priamo závisia od stupňa vyčnievania. Prietrž je spravidla malý oválny, niekedy trojuholníkový vak, ktorý sa nachádza buď nad ohniskom alebo na vonkajšej strane ochlpenia. Vypuknutie sa spravidla stáva viditeľnejším vo zvislej polohe. Kýla sa zvyšuje so zvyšujúcim sa vnútrobrušným tlakom, ktorý sa pozoruje napríklad počas kričania alebo plaču..

Niekedy to spôsobuje silnú paroxyzmálnu bolesť. Bolestivosť spôsobuje, že dieťa je nepokojné, často plače, zle spí. Medzi príznaky patrí nevoľnosť, strata chuti do jedla a vracanie..

Ak hovoríme o chlapcoch, potom sa ingvinická prietrž dokáže pohybovať smerom k miešku (nazýva sa šikmá prietrž). V takýchto prípadoch je možné pozorovať zvýšenie mieška, opuchu hrádze..

Teraz viete, ako je u detí determinovaná slabinová prietrž. Prevádzka nie je vo všetkých prípadoch potrebná. Napriek tomu, ak si všimnete znepokojujúce príznaky, potom by malo dieťa okamžite ukázať chirurgovi. Čím skôr sa diagnostikuje a začne sa s liečbou, tým je menej pravdepodobné, že dôjde k komplikáciám.

Komplikácie vyplývajúce z kýly

V skutočnosti je trieslová kýla vážnym problémom. Ak sa dieťaťu neposkytla kvalifikovaná lekárska starostlivosť, potom sa časom stáva výraznejší výčnelok brušných orgánov. Na pozadí patológie je možné narušiť normálny obeh, čo má za následok oneskorenie alebo nesprávny vývoj orgánov. U chlapcov môžu byť následkom prietrže patológie reprodukčného systému.

Najnebezpečnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži je jej porušenie. Podobná situácia je spojená so zvieraním tkanív a zhoršenou normálnou cirkuláciou v konkrétnom orgáne. Na druhej strane je táto situácia plná nekrózy tkanív, zápalu, otravy krvi atď..

Porušenie a jeho príznaky

Krvácanie je kritická situácia, najmä pokiaľ ide o malé dieťa. V takýchto prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutný. Porušenie prietrže môže vyvolať zvýšenie tlaku v bruchu, ktoré je napríklad pozorované pri silnom kriku a plaču, fyzickej námahe, kašle, zvracaní atď..

Určenie porušenia je pomerne jednoduché. Hernálny vak sa stáva konvexnejším a ťažko na dotyk. Palpácia spôsobuje bolestivosť. Dieťa sa stáva nepokojným, často plače, kričí. Koža okolo kýly často získa červenkastý odtieň. Spolu s tým sa objavujú systémové príznaky, najmä zvýšenie telesnej teploty, únava, strata chuti do jedla, zvracanie, ospalosť, podráždenosť. Ak spozorujete takéto príznaky u svojho dieťaťa, musíte ho okamžite zobrať do nemocnice, pretože nedostatok kvalifikovanej pomoci môže viesť k masívnej nekróze, bolestivému šoku atď..

Moderné diagnostické metódy

Počas všeobecného vyšetrenia je možné podozrenie na prítomnosť patológie. Hrudný vak sa stáva viditeľným vo zvislej polohe, ako aj počas kašľa, plaču atď. Počas hmatu môže lekár cítiť jemnú elastickú formáciu. Mimochodom, niekedy je možné odstrániť prietrž - priložiť vnútorné orgány späť dovnútra. Postup by samozrejme mal vykonávať odborník a nie všetky hrče sú na takúto manipuláciu náchylné. Ak je vo vrecku obsiahnutá časť čreva, budete počuť charakteristický dunivý zvuk.

V budúcnosti sa spravidla vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny alebo panvových orgánov (u dievčat). Až potom môže lekár rozhodnúť, či je potrebná operácia prietrže.

V prípade, že sa špecialista rozhodol podstúpiť chirurgický zákrok, je potrebné podrobnejšie lekárske vyšetrenie, ktoré zahŕňa všeobecné krvné a močové testy, ESR test a zrážanie krvi. Niekedy sa dodatočne uskutoční irigografia - röntgenové vyšetrenie čreva pomocou špeciálneho kontrastného činidla. Na rozdiel od toho sa spravidla používa suspenzia bária. Tento postup vám umožňuje určiť prítomnosť patológií alebo abnormalít vo vývoji hrubého čreva.

Existujú účinné konzervatívne liečby??

Okamžite stojí za zmienku, že konzervatívna terapia je možná iba v tých prípadoch, keď bola patológia zistená v skorých štádiách. Podľa štatistík môže byť choroba novorodencov niekedy eliminovaná bez chirurgických zákrokov.

Pomerne často lekári odporúčajú nosiť špeciálny obväz inguinal. Nanáša sa po oprave kýly. Toto zariadenie podporuje brušnú stenu a zabraňuje vyčnievaniu vnútorných orgánov. Pravidelne sa počas dňa nosia ingvinálne obväzy. V noci však môže zostať, ak dieťa napríklad trpí nočným kašľom.

Bandáž nie je alternatívou k chirurgickému zákroku, ale iba dočasným opatrením. Malému pacientovi sú tiež predpísané pravidelné masáže a špeciálne terapeutické cvičenia. Tieto postupy sú zamerané na posilnenie brušnej steny. Aj keď terapia vedie k pozitívnemu výsledku, je potrebné starostlivo monitorovať stav dieťaťa, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku relapsov v prvých 4 rokoch života..

Inguinálna hernia u detí: chirurgický zákrok

Niekedy chirurgický zákrok s takouto patológiou jednoducho nemôže urobiť. Tento postup sa spravidla vykonáva vo veku 6-12 mesiacov. Jeho podstata je pomerne jednoduchá. Pomocou špeciálnych nástrojov lekár odpojí herniálny vak a brušnú dutinu. V takom prípade je potrebné zabezpečiť, aby vnútorné orgány zostali na svojom mieste. Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá asi 30 minút. Takto vyzerá operácia prietrže prietrže. Recenzie ukazujú, že postup poskytuje skutočne dobré výsledky..

V tomto prípade je, samozrejme, mimoriadne dôležité nájsť dobrého chirurga. Napriek tomu, že v tomto prípade je technika pomerne jednoduchá, lekár musí mať určité zručnosti. Jediným spôsobom, ako sa liečiť slabinovú prietrž, je chirurgický zákrok. Náklady na postup nie sú také vysoké (od 18 000 do 48 000 rubľov) a vykonávajú sa v mnohých nemocniciach.

Laparoskopia ako alternatíva k plne rozvinutej chirurgii

Niekedy lekár ako alternatívu k tradičnému chirurgickému zákroku odporúča postup nazývaný „laparoskopia pri kýlovej prietrži“. Technika vykonávania takýchto manipulácií je výrazne odlišná. Toto je uzavretá operácia, ktorá sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia. Prietrž sa odstraňuje tromi malými vpichmi v koži. Potom sa tkanivový plast vykoná aj so špeciálnou výstužnou sieťou, ktorá pomáha predchádzať rozvoju relapsu v budúcnosti..

Laparoskopia prietržovej hernie má svoje výhody. Tento postup je najmä menej traumatizovaný a rehabilitačné obdobie je pre dieťa oveľa ľahšie tolerovateľné. Na druhej strane tento druh operácie nie je vo všetkých prípadoch zďaleka možný. Napríklad nie je možné predpísať bilaterálnu prietrž. Pretože laparoskopia vyžaduje špeciálne vybavenie, jeho náklady sú vyššie a nájdenie kliniky ponúkajúcej túto službu je oveľa ťažšie.

Je možná alternatívna liečba slabinovej prietrže?

Ako už bolo uvedené, moderná medicína ponúka niekoľko spôsobov, ako odstrániť taký problém, ako je slabinová prietrž u detí. Chirurgia, plastická chirurgia, obväz - to všetko pomáha vyrovnať sa s patológiou a vyhnúť sa nepríjemným následkom v budúcnosti. Niektorí rodičia sa napriek tomu zaujímajú o otázku, čo ponúka náprava tradičnej medicíny a či je vhodné ich používať..

Bezprostredne stojí za zmienku, že domáce prostriedky nápravy by sa v žiadnom prípade nemali používať na porušenie prietrže alebo iných komplikácií. Na druhej strane, v počiatočných fázach vývoja choroby môžete vyskúšať niektoré recepty od tradičných liečiteľov. Napríklad účinné obaly z čerstvo pripravenej odrezky z paliny sa považujú za účinné..

Lekári niekedy odporúčajú robiť obklady z nakladaného kapusty alebo kýly. Okrem toho si môžete vziať odvar z listov kostí, angreštu, kôry smrekovca, infúzie kvetov chrpy. Opäť je potrebné pripomenúť, že tieto prostriedky nemôžu nahradiť plnohodnotnú terapiu a môžu sa použiť na liečbu dieťaťa iba so súhlasom lekára..

Kýla u novorodencov sú pravdepodobne najbežnejšou detskou chorobou. Preto rodičia musia vedieť o príznakoch tejto detskej choroby, ako aj o spôsobe jej liečby a prevencie..

Najbežnejšie typy prietrže u novonarodených chlapcov a dievčat sú triesloviny a pupočníky. Tieto patológie sa môžu pre dieťa javiť mierne a úplne bezbolestne, to však neznamená, že nie je potrebné túto chorobu liečiť. Kýla u detí vyžadujú moderné a vysoko kvalitné metódy liečby a prevencie. Hlavnou radou pri tomto ochorení bude včasné oslovenie špecialistu a absencia samoliečby.

Druhy hernie u dojčiat

Pupočné prietrže u novorodencov sú guľaté alebo oválne výčnelky okolo pupka. Tieto útvary sú mäkké a ľahko nasaditeľné dovnútra a prietrže môžu produkovať charakteristické burčiace zvuky..

Pupok sa vytvára v prvom mesiaci života človeka a v mieste pupočného prstenca sa pokožka sťahuje a lieči. V prípadoch, keď pupočníkový prsteň nie je pritiahnutý až do konca, môžu na tomto mieste pod kožou získať prvky vnútorných orgánov, ktoré sú v brušnej dutine. Tento jav sa u novorodencov bežne nazýva kýla.

Rozmery

Ak hovoríme o veľkosti takýchto patologických formácií, potom sa pupočná kýla u dieťaťa môže líšiť. Objem prietrže sa môže meniť od veľkosti hrášku po veľkosť veľkej slivky.

Injekčné prietrže sa u novorodencov vytvárajú vtedy, keď fragmenty vnútorných orgánov spadajú do oblasti trieslového kanálika, najčastejšie sú to slučky čreva a dievčatá, vajíčkovody a vaječníky..

Príznaky pupočnej kýly u dojčiat

Symptomatológia tohto ochorenia je jasná a výrazná, preto každý rodič môže nezávisle určiť prítomnosť tejto patológie u svojho dieťaťa. Pupok s kýlou môže silne vyčnievať smerom von, najmä v čase, keď dieťa plače a kričí. Príznaky prietrže u novorodencov je dôležité včas zistiť. Postupom času sa taký výčnelok pupka stáva výraznejším a žalúdok dieťaťa vyzerá mierne zväčšený. Aby ste sa vyhli možným komplikáciám takéhoto porušenia, mali by ste príznaky starostlivo sledovať.

Odborníci považujú dedičné faktory za dôvod rozvoja pupočnej kýly u novorodencov (na obrázku). A ak sa ich rodičom diagnostikovala pupočná prietrž v detstve, potom je veľmi pravdepodobné, že potomstvo bude mať podobnú patológiu.

Definícia ingínovej prietrže

Tento typ prietrže u novorodencov je ťažšie odhaliteľný ako pupočník, pretože nespôsobuje žiadne bolestivé prejavy a rodičia si to nemusia všimnúť, kým sa formácia nezvýši na určitú veľkosť. Príznaky tohto typu patológie sú podobné symptómom pozorovaným pri vývoji pupočnej kýly. Medzi tieto príznaky patrí:

  1. Menší opuch v oblasti panvy.
  2. Kýla sa dá ľahko nasadiť dovnútra.
  3. Pri plaču a namáhaní sa formácia zväčšuje.

Hlavným nebezpečenstvom je porušenie. Táto komplikácia spočíva v stlačení určitých fragmentov brušných orgánov, ktoré spadajú do herniálneho vaku, v dôsledku čoho je narušený krvný obeh, a krv do týchto orgánov len ťažko vstupuje. Charakteristickými znakmi takýchto patologických situácií sú akútna bolesť, ako aj nekontrolovaný výčnelok herniálneho vaku.

liečba

Dobrou správou pre všetkých rodičov by malo byť to, že tento druh pupočnej kýly u novorodencov (na obrázku) je vyliečený nezávisle. Postupom času sa dieťa rozrastá, začína sa pohybovať, čo pomáha posilňovať svaly brušnej steny. Umbilikálny prsteň sa postupne zmenšuje, zužuje a prietrž sa tak môže uzavrieť bez zásahu chirurgov. Existuje však malé percento prípadov, keď by sa liečba mala vykonávať pod prísnym dohľadom odborníkov.

V tomto prípade je účinný obväz na pupočnú kýlu pre novorodencov.

Liečba iného typu kýly - triesloviny sa lieči výlučne chirurgickými metódami. Spravidla sa to deje vo veku asi 6 - 12 mesiacov. Operácia v tomto prípade by sa však nemala odložiť, a ak je to možné, potom iba v prípadoch, keď riziko porušenia vnútorných orgánov pobrušnice u dieťaťa absolútne chýba..

Aby sa nevyžadovalo ošetrenie kýly u novorodencov, je dôležité prijať preventívne opatrenia vopred.

prevencia

Každý vie, že akémukoľvek ochoreniu je najlepšie predchádzať alebo ho liečiť v počiatočnom štádiu jeho výskytu, preto je veľmi dôležité zvážiť vlastnosti preventívnych metód. Najlepšou prevenciou týchto chorôb je zabezpečenie náležitej starostlivosti o dieťa.

Jedným zo spôsobov, ako zabrániť vzniku prietrže, je preventívna masáž. Malo by byť vykonávané skúseným masážnym terapeutom, najlepšie je však využiť služby tohto špecialistu po konzultácii s detským lekárom. Túto procedúru môžete vykonať aj sami, musíte to však urobiť veľmi obozretne, najskôr ste sa oboznámili s určitými pravidlami masáže novorodencov. Je veľmi dôležité, aby sa dieťaťu tento postup páčil, inak bude pri masáži nervózny a kričí, čo predstavuje riziko pupočnej kýly u novorodencov alebo slabín..

Inou metódou na prevenciu takýchto patologických stavov sú fyzioterapeutické cvičenia, čo je súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie svalov brušnej steny..

Cvičenia na liečenie a prevenciu prietrže

S cieľom posilniť brušné svaly novorodenca existuje niekoľko jednoduchých cvičení.

  1. Vezmite dieťa za ruku a nohu a pomôžte mu prevrátiť sa na bok. Takéto prevrátenia by sa mali vykonávať striedavo na oboch stranách..
  2. Uchopte dieťa oboma rukami, premiestnite ho od seba a zodvihnite ho, aby ste zdvihli hlavu a hornú časť tela.
  3. Cvičte s loptou. Keď držíte dieťa za plecia, musíte ho položiť na gumovú guľu a naň ju položiť na žalúdok, potom na chrbát..

Takéto posilňovacie cvičenia pomôžu pri prevencii. Pri prvých príznakoch si môžete kúpiť bandáž pre pupočnú kýlu pre novorodencov.

Iné preventívne opatrenia

Rodičia by mali starostlivo sledovať stravu svojich detí. To je veľmi dôležité, aby dieťa nemalo nadúvanie a nadmernú tvorbu plynov v črevách, zápchu a koliku, pretože také situácie vyvolávajú napätie brušných svalov u dieťaťa a prispievajú k ich napínaniu, ktoré vedie k tvorbe pupočnej kýly.

Aké nebezpečenstvo predstavuje pupočná kýla?

Kýla je výstup z vnútorných orgánov novorodenca cez takzvané „herniové brány“, ktoré sa môžu tvoriť prirodzene alebo umelým otvorom v somatickej dutine. V prípade pupočnej kýly sú takéto „brány“ diery v zahojených spojivových tkanivách, ktoré boli počas vnútromaternicového vývoja súčasťou pupočnej šnúry..

Vizuálne prietrže, najmä pri slabinách pri novorodencoch, nie sú vždy viditeľné a v niektorých prípadoch ich prítomnosť môže určiť iba odborník - pediatrický chirurg. Patológia sa dá zistiť hmatom, ako aj napätím, keď dieťa kašle, tlačí alebo plače. Aj keď sa zistí prietrž, nemali by ste byť vystavení panike, pretože dieťa nie vždy trpí bolesťou. Aj keď dieťa plače, neznamená to, že je to práve táto patológia, ktorá mu vadí.

Výčnelok pupka môže byť tiež spôsobený zápchou u dieťaťa, ktorá môže spôsobiť úzkosť a bolesť brucha..

Pupočníková prietrž u dojčiat je veľmi častým javom, ktorý sa neoplatí obávať. Najčastejšie sa tieto patológie vyskytujú u dievčat a predčasne narodených detí. Vzdelávanie je možné liečiť samo od seba, je však potrebné pozorovať dieťa so špecialistom.

účinky

Ak takáto patológia u dieťaťa nespôsobí úzkosť a prejde časom, nemá zmysel sa obávať, pretože potom už nemôžu nastať žiadne negatívne následky. Akýkoľvek výčnelok tohto druhu má však len malú pravdepodobnosť vzniku niektorých komplikácií, medzi ktoré patrí porušenie vnútorných orgánov, zápal alebo náhodné poškodenie, narušenie čriev, až po črevnú obštrukciu a stagnáciu výkalov. V tomto prípade sa výčnelok stane vizuálne najvýraznejším a dieťa sa začne správať veľmi nepokojne. Môže zažiť nevoľnosť, zvracanie, celkovú intoxikáciu tela.

Patologické vzdelanie nemožno napraviť tradičnými metódami a potom existuje len jedna cesta zo situácie - chirurgická liečba prietrže. Lekári niekedy predpisujú obväz, ale tento spôsob liečby nie je najúčinnejší.

Liečba pupočnej kýly u novorodencov doma spočíva v niekoľkých jednoduchých pravidlách na organizovanie životného štýlu, napríklad je potrebné častejšie dávať bruško dieťaťu, robiť gymnastiku a masáže..

Chirurgické ošetrenie

Operácia podobnej povahy ako pri hernii u novorodencov (fotografia je znázornená) sa nazýva „herooplasty“ a môže sa vykonať niekoľkými spôsobmi. Taktika operácie závisí od toho, ako veľká je veľkosť výčnelku a od mnohých ďalších faktorov.

Nekomplikovaný chirurgický zákrok trvá približne 30 - 50 minút. U starších detí sa môže vykonať v lokálnej anestézii a u dojčiat sa postup vykonáva pomocou všeobecnej anestézie..

Chirurgické taktiky

V prvých prípadoch odborníci mierne rozrezávajú kožu v pupku. Prostredníctvom výslednej diery sú vnútorné orgány, ktoré sú súčasťou herniálnej formácie, upravené na miesto - vo vnútri brušnej dutiny..

Samotná kýla, ktorá sa skladá z pojivového tkaniva, je odrezaná odborníkmi a prišije jej brány. Po všetkých vyššie uvedených manipuláciách sa na miesta pitvy umiestnia stehy a chirurgický zákrok sa považuje za ukončený. Aby sa predišlo krvácaniu a tvorbe hematómov, lekár vloží do jamky pupka vatový tampón a na vrch sa prilepí sterilný gázový obväz..

Hernioplastika pre pupočníkovú herniu u novorodencov je najbežnejšou chirurgickou metódou používanou v pediatrickej chirurgii, takže technika tejto operácie je dobre zavedená. Pred chirurgickým zákrokom by dieťa nemalo byť kŕmené večer a pred chirurgickým zákrokom by ste mu nemali dať dve hodiny piť. Po aplikácii celkovej anestézie sa u detí môžu vyskytnúť mierne závraty, ospalosť, niekedy dokonca nevoľnosť, tieto príznaky však nie sú patologické a v pooperačnom období sa považujú za normálne..

Po niekoľkých hodinách už môže dieťa slobodne jesť a pohybovať sa. Dieťa je prepustené z nemocnice niekedy aj deň po operácii, ak sa dieťa cíti uspokojivo a jeho zdravie nespôsobuje lekárom žiadne obavy. Týždeň po chirurgickom zákroku patológie môžete odstrániť obväz a vrátiť sa k svojmu normálnemu životnému štýlu.

Skúmali sme, ako sa lieči pupočná kýla u novorodencov.

Inguinálna hernia je vydutie brušných orgánov. Toto ochorenie je najčastejšie v pediatrickej chirurgii a nepodlieha konzervatívnej liečbe. Deti sa veľmi často rodia s takouto patológiou. Napríklad inguinálna hernia u novorodencov sa vytvára v dôsledku abnormálnej tvorby vaginálneho brušného procesu, a to prostredníctvom toho, že semenník sa následne presúva do mieška, ako aj v dôsledku oslabených svalových stien guľového kanála (z rovnakého dôvodu ako u dievčat)..

V niektorých prípadoch sa tento typ patológie vyvíja jednostranne (vpravo). Zvyčajne sa u detí objavuje v ranom veku alebo v období novorodenca, v dolnej časti brucha (v ingvinálnej zóne) môžete pozorovať mierny výčnelok, ktorý sa zvyšuje s hlasným plačúcim dieťaťom. Na dotyk je táto konzistencia pomerne elastická a mäkká - pri ležaní sa hernálny vak ľahko vkladá do pobrušnice..

Ako vyzerá slabinová prietrž? Pokiaľ ide o chlapcov, ich vzdelanie má okrúhly alebo oválny tvar. V prípade oválnej konfigurácie herniálny vak prechádza do mieška - mení jeho asymetriu. Inguinálna kýla u novonarodených dievčat je vždy v oblasti slabín zaoblená, s veľkými rozmermi klesá do pyskov. V zásade takéto vzdelávanie nespôsobuje dieťaťu nepríjemné pocity a v pokojnom stave je prakticky nezaznamenateľné a iba pri namáhaní, kašľaní, kriku sa stáva hustejším a vybuchuje..

Podľa medicíny chlapci častejšie trpia slabinovou prietržou kvôli fyziologickým vlastnostiam. Hlavné príčiny patológie:

1. Obezita u dieťaťa

2. Dedičnosť (nedostatočné rozvinutie brušnej steny)

3. Fyzický stres

4. Poranenie brušnej steny

5. Problémy s močením.

Rodičia, ktorí sa dozvedeli, že takáto diagnóza bola urobená pre ich dieťa, sa bezpochyby bojí, pretože inguinálna hernia u novorodencov sa zásadne líši od pupočníkových krýs. Ak je pupočníková kýla diagnostikovaná u väčšiny detí a nakoniec zmizne sama (o tri roky), bez toho, aby vyžadovala chirurgický zákrok, zatiaľ čo inguinálne hrozí jej narušenie - ide o vážne ohrozenie života dieťaťa, v takom prípade sa uskutoční neplánovaná operácia.

Ako rozpoznať prvé príznaky porušenia

Znaky porušenia sa spravidla zvyšujú postupne. Dieťa je nepokojné, neustále plače, keď je stlačené brucho, dieťa kričí, keď je pozorovaná bolesť, herniálny vak veľmi vyčnieva a stáva sa ťažkým, zvracanie, zápcha a horúčka nie sú vylúčené. Po nejakom čase bolesť ustúpi - u dieťaťa sa vyvinie slabosť. V prípade zistenia takýchto príznakov je naliehavé obrátiť sa na zdravotnícke zariadenie (chirurg).

Na rozdiel od pupočnej kýly, ktorá je vo väčšine prípadov nezávisle sprísnená, je trieslovina odstránená iba chirurgicky. Vďaka moderným technológiám v oblasti medicíny sa trieslová kýla u novorodencov rýchlo odstraňuje pomocou prietrže prietrže. Táto operácia sa môže vykonávať v každom veku a nepredstavuje žiadnu zložitosť a riziko pre zdravie dieťaťa. Do pol hodiny chirurg excituje herniálny vak a posilní brušnú stenu.

V prípade oslabených alebo vážne chorých detí môže byť odstránenie ingvinálnej prietrže oneskorené o určité obdobie (až do zotavenia dieťaťa). Rehabilitačné obdobie po chirurgickom zákroku je iba 2 - 3 dni a dieťa je prepustené (so steťami) - po týždni sú stehy odstránené a dieťa sa bezpečne zotavuje. O mesiac budú rodičia a dieťa zabudnúť na tento problém, jedinou pripomínkou prietrže bude malá jazva v slabinách, ktorá sa nakoniec sprísní a vybledne..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla krčnej chrbtice je veľmi zriedkavá, pretože záťaž krčnej chrbtice nie je veľká. Ale stavce v hornej časti chrbtice sú malé, resp. V krku stavcov sú slabšie.
Kýla je veľmi časté ochorenie, ktoré sa často vyvíja na pozadí osteochondrózy. Čo spôsobuje kýlu? V tomto prípade dochádza k opotrebovaniu medzistavcovej chrupavky. Okrem toho pod vplyvom zaťaženia začne prasknúť chrupavkový krúžok medzistavcového disku a jeho jadro, ktoré je jeho obsahom, sa posunie na stranu.
Osteoporóza krčnej chrbtice je pomerne časté ochorenie, dokonca aj medzi mladými ľuďmi. Dôležitým bodom v liečbe, ako aj v prevencii, je fyzická aktivita, zdravý životný štýl.