loader

Hlavná

Späť

Príčiny inguinálnej kýly u novorodencov a chlapcov, liečba patológie

Kojenecká hernia sa pozoruje u dojčiat pomerne často. Chlapci sú náchylnejší k vyčnievaniu vnútorných orgánov cez oslabenú svalovú stenu brušnej dutiny.

Oválne alebo guľaté výstupky charakteristické pre túto patológiu sú dobre vizualizované. Rodičia voľným okom môžu na tele dieťaťa vidieť určitý druh hrudiek. Choroba musí byť diagnostikovaná čo najskôr, pretože prietrž často vedie k závažným komplikáciám..

Ak má dieťa slabinovú prietrž, bude voľným okom viditeľné

Čo je to trieslová prietrž?

Kýla sa vytvára v dôsledku toho, že časť vnútorného orgánu alebo tkaniva opúšťa normálnu anatomickú zónu. To je podporené slabosťou spojivového tkaniva brucha..

Inguinálna hernia sa môže objaviť v akejkoľvek oblasti medzi brušnou dutinou a boky. Vypuknutie nie je nič iné ako orgány slabín, omentum alebo črevá, ktoré sa presunuli z brušnej dutiny do trieslovinového kanála. Stenou brucha prechádza priama trieslová kýla. Mnoho detí sa rodí s herniou, pretože nie všetky anatomické štruktúry dieťaťa fungujúceho v lone majú čas sa uzdraviť.

Inguinálne kýly u novorodencov sa veľmi líšia od tých, ktoré sa vyskytujú u ľudí v dospelosti. Svalová stena brušnej dutiny pred narodením dieťaťa niekedy nemá čas prejsť všetkými fázami vnútromaternicového vývoja. Kýla môže byť bezbolestná, nedáva dieťaťu žiadne nepríjemné pocity, ale častejšie je sprevádzaná bolesťou a všeobecným zhoršením pohody..

Patologická klasifikácia

Kýly vyskytujúce sa v oblasti slabín u dojčiat sa klasifikujú takto:

 • vrodené a získané;
 • zdržanlivý a nezdržiavaný;
 • správne a nesprávne;
 • jednostranné a dvojstranné;
 • rovné a šikmé.

Väčšina ingvinských kýiel u dojčiat je vrodená, získaná patológia je oveľa menej častá. Ochorenie postihuje chlapcov a dospievajúcich so slabými brušnými svalmi, ktorí zažívajú intenzívnu fyzickú námahu..

V závislosti od miesta môže byť výstupok šikmý, priamy alebo kombinovaný. Výstup z čreva cez spermatickú šnúru do mieška je pozorovaný iba u chlapcov a vzťahuje sa na šikmý vzhľad prietrže. Pri priamom vyčnievaní orgány prenikajú pod kožu cez trieslovinový kanál. Zriedkavo sa u novorodencov diagnostikuje kombinovaná kýla..

Škodlivé pre zdravie dieťaťa je bilaterálny výčnelok, pri ktorom sa v ľavej a pravej časti trieslovej oblasti tvorí prietrž. S takouto patológiou potrebuje dieťa pohotovostnú operáciu. Kýla, keď je brucho vtiahnuté alebo s ľahkým tlakom, vykonávané výlučne lekárom, sa niekedy môže usadiť späť do brušnej dutiny..

Príčiny hernie u dojčiat

Existuje veľa dôvodov na vývoj herniálnej výčnelky, ktorá je v rozpore s procesom sklerózy. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v detstve kvôli nasledujúcim faktorom:

 • veľká telesná hmotnosť (viac ako 5 kg);
 • genetické patológie vedúce k nedostatočnému rozvoju brušnej steny;
 • trauma po pôrode do brucha;
 • slabosť spojivového tkaniva dieťaťa;
 • silné kašeľ alebo trvalé zvracanie u dieťaťa.
Príčinou vzniku slabinovej kýly u dieťaťa je niekedy silný pretrvávajúci kašeľ

Rozdiely v patológii u detí rôznych pohlaví

U mužov sa trieslová kýla pozoruje 10-krát častejšie. Mechanizmus vývoja herniového výčnelku u heterosexuálnych detí sa mierne líši. Predčasne narodené deti sú vystavené väčšiemu riziku, ich prietrž je dvakrát bežnejšia.

U mužského plodu v lone sa semenníky postupne presúvajú z brušnej dutiny do mieška. Počas tohto procesu sa vytvorí vrecko, ktoré by sa malo následne uzavrieť. Z jedného alebo druhého dôvodu zostáva diera, ktorá nemá čas zarastať. Orgány jednoducho padajú do výsledného ingvinálneho otvoru.

U dievčat sa prietrže vyskytujú kvôli prolapsu maternice z peritoneálnej oblasti do dolnej dutiny brušnej. Počas tohto procesu reprodukčný orgán zachytáva spojivové tkanivo a vytvára záhyb. Výsledkom je, že novorodenec tvorí prietrž.

Príznaky slabinovej prietrže u dieťaťa

Keď vytečie slučka čreva alebo časť reprodukčného orgánu, vyzerá navonok skôr ako sférický nádor. Zvyčajne v polohe na chrbte kýla u dieťaťa zmizne a pri namáhaní a plaču sa výčnelok zväčšuje. Na dotyk je formácia mäkká a elastická, často nespôsobuje dieťaťu nepohodlie.

Ak má chlapec ingvinálny výbežok, štrbina sa zvyšuje. U dievčat s podobnou patológiou sa zväčšuje veľkosť pyskov.

Ak je prítomný močový mechúr, potom močenie pre dieťa môže byť bolestivé. Frekvencia nutkania na toaletu sa zvyšuje. Ak je slepé črevo v herniálnom vaku, môže sa u pacienta vyskytnúť nadúvanie, zvýšený plyn a bolesť v brušnej dutine..

Liečba patológie u novorodencov

Ak sa dieťaťu nelieči včas, môže v dospelosti čeliť narušeniu procesu močenia a neplodnosti. Ochorenie je zriedkavo liečiteľné konzervatívnymi metódami, takže lekári sa často uchyľujú k chirurgickému zákroku. Je lepšie operáciu neodložiť, pretože existuje vysoké riziko priškrtenia prietrže.

Na stole lekára dostanú deti od šiestich mesiacov veku. Podávajú sa v celkovej anestézii a herniálny vak sa odreže do 15 minút. Ak sa dieťa narodilo pred dátumom splatnosti, bude mu predpísané konzervatívne ošetrenie.

Ukázalo sa, že dieťa užíva analgetiká. Na zmiernenie bolesti je možné použiť vyhrievaciu podložku alebo teplé kúpele. Aby ste vylúčili možnosť prolaps herniálneho vaku, obliekajte si obväz.

Teplé kúpele majú pozitívny vplyv na trieslovinu prietrže a zmierňujú bolesť

Hernia Komplikácie

Najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie. Orgány, ktoré siahajú za normálnu anatomickú zónu, sú porušené v oblasti trieslového kanála. Komplikácia môže viesť k obehovým poruchám v stláčanej slučke čreva u chlapca, vajcovodov a vaječníkov u dievčaťa..

Po stlačení čriev dochádza k zápche. V priebehu času znehybnené tkanivá odumierajú, čo vedie k peritonitíde. V tomto momente má dieťa nevoľnosť, túžbu po zvracaní a zvyšovanie telesnej teploty. Dieťa je trápené bolesťou, stáva sa náladovým a nepokojným.

Rozhodujúcim príznakom urgentnej chirurgie je prítomnosť krvi v stolici. Rodičia si môžu všimnúť, že prietrž získala namodralý odtieň. Inguinálna prietrž môže tiež u chlapca vyvolať vývoj kvapiek semenníkov alebo vyvolať zápalový proces vo vaječníku u dievčaťa..

Príčiny vývoja a metódy liečby slabinovej prietrže u detí

Ako sa u detí prejavuje ingvinická prietrž

Tento proces je spojený s tvorbou a vyčnievaním intraperitoneálneho obsahu špeciálnym kanálom umiestneným v slabinách. U chlapcov sa spravidla objaví prietrž na pozadí vývoja semenníkov a tvorby miešku. Prípady vzniku patologického procesu u dievčat však nie sú zriedkavé. Je to kvôli štruktúre a procesu tvorby maternice..

Pri chlapcoch je bežná hernia u detí častejšia

Podľa štatistík je postihnutých asi 5% všetkých novorodencov. V prípade predčasnej dospelosti prekračujú prípady patológie 3-5 až 5-násobok normálnych ukazovateľov.

S tvorbou semenníkov u chlapcov v 45% prípadov sa pozoruje pravá kýla, sprevádzaná kryptorchidizmom a často vedú k ďalším komplikáciám..

Intuinálna hernia u mužov má výraznejšiu symptomatológiu ako u detí.

Ochorenie sa tvorí počas vývoja plodu aj po narodení.

Patológia je rozdelená podľa miesta a charakteru útvaru. Nástup choroby je trikrát častejší u detí s genetickou predispozíciou. Príčina rozvoja patológie môže často slúžiť ako vrodená anomálie v štruktúre hrubého čreva - Hirschsprungova choroba..

Druhy a poddruhy trieslovej prietrže

Dedičná forma patológie je rozdelená do niekoľkých typov a poddruhov. Priamy typ choroby je diagnostikovaný zriedka. Ochorenie je prietrž hernie cez stenu pobrušnice. Šikmá forma je vyjadrená prietržou, ktorá pri prechode vypadáva a padá priamo cez samotný prsteň.

V mieste patológie je ľavostranná, pravostranná a dvojstranná. Navyše vo viac ako 60% prípadov u novorodencov mužského pohlavia sa pozoruje ľavostranný vývoj choroby.

U novorodencov sa v mieste vyvinú dve formy choroby: trieslovina a trieslovina. U dievčat sa viac ako polovica prípadov vyskytuje v bilaterálnom vzdelávaní..

Príčiny a faktory rozvoja patológie

K vývoju choroby dochádza z rôznych dôvodov. Vo väčšine prípadov choroba postihuje deti s poruchami alebo nedostatočným vývojom v systéme štruktúry stien pobrušnice. Patológia sa vytvára aj na pozadí nadmernej telesnej hmotnosti dieťaťa.

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nadmerné zaťaženie: kašeľ, škytavka, vracanie;
 • slabosť spojivového tkaniva pobrušnice;
 • deformácie a zmeny v stenách pobrušnice v dôsledku zranení.

Patológia je vrodená kvôli genetickej predispozícii a získava sa - formuje sa v procese vývoja dieťaťa.

Príznaky a znaky vývoja

V jednom prípade z piatich nastáva patologický proces dokonca aj v období tehotenstva. Pri narodení sa v oblasti slabín dojčiat pozoruje mierne vydutie, čo naznačuje začiatok choroby.

 • vyčnievanie v slabinách v čase napätia: so škytavkou, plačom alebo počas pohybov čriev;
 • neprítomnosť bolesti počas búšenia srdca;
 • mäkkosť a drobivosť vydutia pri vyšetrení a stlačení rukami.

Dlhodobý stav vedie k ďalším komplikáciám a rozvoju výrazných symptómov.

Známky choroby s predĺženým vývojom:

 • konsolidácia hrčiek;
 • bledú pokožku;
 • celková slabosť, letargia;
 • vznik opuchu prietrže;
 • nepohodlie a bolesť pri pohmate;
 • dyspeptické poruchy: grganie, čkanie, vracanie, podráždená stolica.

S predĺženým priebehom choroby sa symptómy zosilňujú a stav je komplikovaný tvorbou nekrózy susediacich tkanív. Predčasný chirurgický zákrok môže ohroziť šírenie nekrotických lézií do susedných oblastí a vnútorných orgánov.

Kýla u dievčat s nekrotickými léziami môže spôsobiť ďalšiu neplodnosť. Pri kýle u chlapcov je tento proces komplikovaný úplnou alebo čiastočnou atrofiou semenníkov.

Ženská hernia u žien je oveľa menej častá ako u mužov.

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Včasná diagnostika zvyšuje šance na klinické vyliečenie a obnovenie normálneho fungovania tela.

Ochorenie môžete identifikovať pravidelným vyšetrením u detského lekára alebo detského chirurga. Vykonáva sa vizuálne vyšetrenie, palpácia, aby sa určila závažnosť a stupeň vývoja. Ďalej sa predpisuje ultrazvukové vyšetrenie slabín, peritoneálnych orgánov a panvovej oblasti..

Na objasnenie diagnózy sa vykonáva irigografia - röntgenové skenovanie oblasti hrubého čreva pomocou kontrastu.

Liečba prietržnej hernie

Ako terapia je predpísaný chirurgický zákrok. Plánovaná operácia sa vykonáva u dojčiat vo veku od šiestich mesiacov do jedného roka. Operácia - hernioplastika - je zameraná na odrezanie a odstránenie herniálneho vaku. Cez kožu sa urobí malý rez, cez ktorý sa posilní spojivové tkanivo, čím sa zabráni vypadnutiu vaku.

Uskutočňuje sa operácia na liečenie slabinovej prietrže

Na spevnenie trieslového kanála sa používa špeciálna plastová sieť alebo sa používajú vlastné prírodné tkanivá dieťaťa. Operácia sa vykonáva otvoreným spôsobom. Často sa predpisuje metóda laparoskopického rezu - touto metódou sa vylučuje hydronefróza u detí a považuje sa za najúčinnejšiu. Laparoskopia sa vykonáva veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu spermatickej šnúry, ktorá môže spôsobiť ďalšie poruchy vo forme čiastočnej alebo úplnej straty reprodukčných funkcií..

Pri hernii sa dievčatám predpisuje chirurgický zákrok kvôli vysokým rizikám atrofie alebo úmrtia vajcovodov..

U chlapcov sa pri prvých príznakoch a prejavoch choroby môže podať konzervatívna liečba. Ako terapia sa predpisujú teplé kúpele, antispasmodiká a iné preventívne postupy. Ak výsledky konzervatívnej metódy neexistujú, je indikovaný chirurgický zákrok.

Počas operácie špecialista vyhodnotí herniálny vak, aby určil jeho životaschopnosť. Inak sa všetok obsah chirurgicky odstráni. Trvanie operácie sa mení do pol hodiny.

Ako domáca terapia sa odporúčajú rôzne bylinné infúzie a odvary, ktoré prispievajú k eliminácii zápalových reakcií a urýchľujú regeneráciu tkanív..

Rastlinná medicína sa vykonáva iba po konzultácii s ošetrujúcim lekárom a najskôr dva týždne po operácii!

S predčasnou liečbou alebo úplným odmietnutím hospitalizácie môže tento proces viesť k akútnym formám patológie a môže byť komplikovaný rôznymi zápalovými procesmi..

Prognóza zotavenia pri slabinovej prietrži

Prognóza včasného začiatku liečby je priaznivá. Chirurgické výkony sa vykonávajú na lôžkovom oddelení detskej pohotovosti. Po jednom alebo dvoch dňoch od dátumu operácie môže byť dieťa prevedené na ambulanciu.

Laparoskopia vedie k menšiemu zraneniu v porovnaní s hernioplastikou. Obdobie rehabilitácie je v prvom prípade výrazne skrátené a dieťa môže opustiť ústavnú jednotku oveľa skôr. Proces domácej obnovy sa tiež zmenšuje. V každom prípade však musíte prísne dodržiavať odporúčania lekára.

Podľa klinických údajov sú exacerbácie a opätovný výskyt choroby pozorované v menej ako 1% prípadov.

Inguinálna hernia môže niekedy viesť ku komplikáciám vo forme lymfhostáz, lymfocytov a porúch spojených so schopnosťou otehotnenia a otehotnením..

Prevencia slabinovej prietrže u detí

Ako preventívne opatrenia sa odporúča systematické vyšetrenie detským špecialistom, návšteva lekára a vykonanie všetkých potrebných diagnostických postupov..

Aby sa predišlo rozvoju choroby, odporúča sa tiež dodržiavať správnu výživu, sledovať činnosť čriev a včas odstraňovať choroby spojené s poruchami gastrointestinálneho traktu..

Po operácii trvajúcej jeden až dva týždne sa odporúča vyhnúť sa nadmernej fyzickej námahe a nadmernému zaťaženiu.

Hnačka u detí je diagnostikovaná v ranom štádiu, čo vám umožňuje predpísať potrebnú terapiu včas. Liečba patológie sa uskutočňuje chirurgickým zákrokom. Predčasná operácia môže viesť k rozvoju komplikácií a zhoršeniu celkového stavu dieťaťa. Dodržiavanie potrebných preventívnych opatrení pomôže predchádzať rozvoju relapsov a výskytu choroby..

Pupočná prietrž u novorodencov

Pupočná prietrž - patológia prejavujúca sa výčnelkom okrúhleho alebo oválneho tvaru v pupočnom kruhu, ktorý sa zväčšuje s výkrikom alebo úzkosťou dieťaťa.

Aby to bolo jasnejšie, kvôli tomu, čo sa javí ako pupočníková prietrž, trochu sa dotýka anatomických a fyziologických charakteristík pupočnej oblasti plodu a novorodenca..

Namiesto pupka je vytvorené miesto otvoru pupočného krúžku, ktorým prechádza pupočníková šnúra. Po ligácii pupočníkovej šnúry v priebehu prvých 5 dní zvyšná časť pupočníkovej šnúry vyschne a spadne a počas prvého mesiaca života sú cievy pupočnej šnúry úplne uzavreté. Umbilikálny krúžok je stiahnutý, zjazvený a pokrytý kožným záhybom.

V prípade, že sa pupočníkový kruh nezatvorí úplne (čo je známe u niektorých novorodencov), môžu jeho otvorom (slabá škvrna) vyčnievať z kože fragmenty brušných orgánov, ako je napríklad omentum, peritoneum, črevné slučky. Toto je pupočná kýla.

Príznaky pupočnej kýly

Pri malej veľkosti sa prietrž môže objaviť iba počas plaču, so strachom alebo napätím. Pri veľkej prietrži v oblasti pupka je neustále viditeľný opuch, ktorý sa zvyšuje počas plaču.

Predispozičné faktory pre vývoj pupočnej kýly

To všetko vedie k oslabeniu konečníka abdominis a brušných svalov. Je to predčasne narodená a nízka pôrodná hmotnosť (malé deti), pretože táto kategória detí sa vyznačuje vrodenou slabosťou spojivového tkaniva a svalov. U starších detí môže častá zápcha, plynatosť a tiež dlhotrvajúci plač viesť k vzniku prietrže pupka.

Niektorí autori zaznamenávajú dedičný faktor - riziko rozvoja prietrže u dieťaťa sa zvyšuje, ak bolo pozorované u jedného z rodičov..

Patológia tehotenstva môže tiež spôsobiť prietrž. Rôzne infekčné choroby, škodlivé chemické látky, faktory životného prostredia môžu ovplyvniť ukladanie a vývoj spojivového tkaniva a svalov plodu. Čo môže viesť k narušeniu formovania štruktúry pupočného prstenca a následne k pupočnej prietrži.

V niektorých prípadoch sa pupočníkové prietrže u detí môžu objaviť bez zjavného dôvodu..

Najčastejšie sa vyskytujú malé kýly (do 1 cm). Takéto hernie môžu odísť bez špeciálnej liečby do 3 rokov, keď sa brušné svaly stanú silnejšími a napjatými.

Aj pri malej prietrži je potrebné pozorovanie pediatrom alebo chirurgom, pretože existuje riziko zovretia prietrže. Na posilnenie svalov by sa mala pravidelne vykonávať masáž a gymnastika..

Liečba pupočníkovej hernie

Tu je niekoľko všeobecných pokynov na liečbu kýly u dojčiat a dojčiat:

 • Dieťa často položte na žalúdok;
 • Uistite sa, že dieťa má pravidelnú stolicu, nedovoľte zápchu a nadúvanie;
 • Nedovoľte dieťaťu zadlžiť sa a nahnevať kričať;
 • Do spevňujúcu masáž a gymnastiku. Základné techniky nie je ťažké sa naučiť, po ktorých mama môže robiť masáže a gymnastiku sama.

Masážna technika pre pupočnú kýlu

Začnite s masážou ľahkými hladkými pohybmi po bruchu dieťaťa v smere hodinových ručičiek (pozdĺž čreva). Položte dlaň na žalúdok tak, aby sa pupok nachádzal v strede dlane a otočte ruku v smere hodinových ručičiek. Ďalšou metódou na posilnenie brušných svalov je položiť ruky na boky dieťaťa (na úrovni šikmých svalov brucha) a jemnými hladkými pohybmi ťahať zdola (zozadu) k pupku. Jemné zvieranie okolo pupka, pomáha posilňovať svaly (tiež v smere hodinových ručičiek), klepanie prstami v pupku - to sú hlavné techniky. Počas masáže by mali byť ruky teplé. Je lepšie masírovať brucho 30 až 40 minút pred jedlom alebo 1,5 až 2 hodiny po jedle na tvrdom a rovnom povrchu. Po zahojení pupočnej rany začnite s masážou.

V záujme lepšieho zvládnutia masážnych a gymnastických postupov požiadajte maséra alebo zdravotnú sestru, aby ich ukázal, v tomto prípade si budete istí, že robíte všetko správne.

Pokiaľ ide o zníženie prietrže mincou a náplasťou, táto metóda sa v súčasnosti nepoužíva z dôvodu vysokého rizika infekcie pupočnej rany. Smer prietrže s následnou fixáciou pomocou pásovej pomôcky by mal vykonať lekár. Teraz sa vyrábajú špeciálne hypoalergénne náplasti na liečenie pupočnej kýly..

V týchto prípadoch, ak je hernia väčšia ako 2 cm, zaznamená sa zväčšenie veľkosti a nezmizne samo o sebe po 5 rokoch, je indikovaná chirurgická operácia.

Kýla u dieťaťa môže vyžadovať okamžitú starostlivosť - v prípadoch, keď je hernálny vak bolestivý, hustý, nezasadený. Tieto príznaky môžu naznačovať upchatie pupočnej kýly. Toto je veľmi nebezpečný stav, pretože časť čreva je zaseknutá v pupočníkovom kruhu, čo môže viesť k obštrukcii čreva a nekróze časti čreva. Pri priestupkoch vykonajte pohotovostnú operáciu.

Mnoho rodičov sa snaží vyskúšať všetky metódy na pomoc svojmu dieťaťu. Takže dej pupočnej kýly u dojčiat je celkom populárny. Ak ste dostali odporúčanie dobrého ľudového liečiteľa a skutočne veríte, že vám pomôže, tak prečo nezačať hovoriť o pupočnej kýle u dieťaťa. Len nezabudnite na tradičné metódy liečby. A zamerať sa na posilnenie brušných svalov a prevenciu chorôb, ktoré prispievajú k progresii prietrže (zápcha, plynatosť, krivica a iné).

Inguinálna kýla u detí

Okrem pupočnej kýly majú deti často aj ingvinálne kýly. Hnačka u novorodencov je zriedkavo diagnostikovaná. Je však potrebné poznamenať, že u predčasne narodených detí je riziko vzniku tejto patológie výrazne vyššie. Inguinálna hernia u dieťaťa je výčnelok v slabine.

Táto patológia je najčastejšie spojená s nezatvorením vaginálneho procesu pobrušnice. U chlapcov je častejšia brušná prietrž, pretože majú tiež šnúru, ktorá sprevádza semenníky a spermatickú šnúru na ceste k šourku v prenatálnom období, mala by sa zvyčajne vyhladiť (prerastať). Ak sa tak nestane, potom sa tento kanál stane slabým miestom a súčasťou omentum, do voľného priestoru môže vyčnievať črevná slučka. U dievčat je patológia menej častá, ale do slučkového vaku sa môže okrem slučiek čreva a omentum dostať aj vajíčková trubica s vaječníkom (to je veľmi nebezpečné)..

Ako sa prejavuje slabá prietrž

V oblasti trieslovín sa objaví nádorovitá formácia, ktorá sa s úzkosťou dieťaťa stáva viditeľnejšou a v pokojnom stave zmizne. U chlapcov sa môže polovica šourku zväčšiť na strane prietrže. Dievčatá môžu mať opuchy stydkých pyskov.

S opatrným tlakom na vyčnievanie sa ľahko vsunie do brušnej dutiny, zvyčajne s dunením (ak je obsahom črevné slučky)..

Jednostranná ingvinická prietrž je častejšia.

Ak má brušný výčnelok v oblasti triesloviny (bez ohľadu na vek dieťaťa), mali by ste okamžite kontaktovať detského chirurga. Mali by ste vedieť, že tříslové prietrže sa neprenášajú samy o sebe, liečia sa iba chirurgicky.

Poranenie slabinovej prietrže

Jednou z nebezpečných komplikácií pri slabinovej prietrži je jej porušenie. V dôsledku porušenia je obsah herniálneho vaku stlačený s vývojom obehových porúch v tejto oblasti, ktoré môžu viesť k nekróze (odumretie tkaniva)..

U chlapcov sa často porušujú črevné slučky, u dievčat vaječníky. S porušením má dieťa paroxyzmálnu rastúcu úzkosť. Opuch pretrváva mimo záchvatu úzkosti, neuspokojuje sa s tlakom. V budúcnosti sa objaví opuch a začervenanie. Ak sa prietrž nezotaví sama o sebe a dieťaťu nepomôže, môže sa vyvinúť obštrukcia čreva, peritonitída a nekróza zadržovaných orgánov. Porušenie môže byť sprevádzané bežnými príznakmi - horúčka, vracanie, odmietnutie jesť, úzkosť.

Pri narušení sa u dievčat vykonáva núdzová operácia z dôvodu rizika ovariálnej kompresie. Pretože aj krátke porušenie vaječníkov vedie k usmrteniu vajíčok, čo môže následne ovplyvniť reprodukčný systém.

V prípade porušenia prietrže u chlapcov (po prijatí do nemocnice s krátkym predpisom pre porušenie) je možná skupina konzervatívnych opatrení, ktoré sú zamerané na uvoľnenie svalov, zníženie opuchov a korekciu prietrže.

Ak dôjde k zníženiu a zlepšeniu, odporúča sa vykonať plánovaný chirurgický zákrok.

Liečba prietržnej hernie

V súčasnosti sa odporúča, aby sa rutinná chirurgická liečba ingínovej prietrže uskutočňovala okamžite po diagnostikovaní. U malých detí je operácia vykonaná po 6 mesiacoch života (ak neexistujú žiadne známky porušenia), ale dieťa musí byť sledované chirurgom a rodičia sú informovaní o riziku porušenia.

Intuálna hernia u dieťaťa: príčiny a nebezpečenstvo patológie, spôsob liečby a naliehavá starostlivosť o porušenie

Inguinálna hernia u novorodencov je pomerne častou chirurgickou patológiou. Na rozdiel od dospelých sa u detí považuje za narušenie vnútromaternicového vývoja. U chlapcov je toto ochorenie rádovo častejšie ako u dievčat kvôli štrukturálnym vlastnostiam reprodukčného systému. Percento patológie u predčasne narodených detí je tiež vyššie..

Príčiny vyčnievania prietrže

Pri odchode z brušnej dutiny cez trieslovinový kanálik určitých orgánov alebo tkanív sa u dieťaťa vytvára inguinálna hernia. Batoľatá trpia hlavne šikmou formou choroby, ktorá sa objavuje napravo a začína sa vyvíjať od veku 6 mesiacov. Môžete to ľahko nájsť: keď dieťa kašle alebo kričí, v oblasti slabín sa objaví novotvar.

Nebezpečenstvo problému spočíva v tom, že formácia môže stlačiť orgány, napríklad črevá a semenníky, ktoré spôsobia vážne narušenie ich práce. Tento stav je sprevádzaný množstvom nepríjemných symptómov a môže byť spôsobený rôznymi dôvodmi. Hnačka u detí postihuje najčastejšie chlapcov. Ochorenie sa vyvíja pod vplyvom vrodených príčin v dôsledku štrukturálnych porúch štruktúry spojivového tkaniva.


Výčnelok dieťa zvyčajne neobťažuje, s výnimkou obmedzenej prietrže

Medzi ďalšie dôvody môžu patriť:

 • chirurgické zásahy do mieška a brušných orgánov;
 • poranenie;
 • vzpieranie a iné bremená.

Kýly u detí môžu spôsobiť komplikácie, takže pri prvom náznaku musíte navštíviť lekára, aby určil typ a taktiku liečby.

Terapia je predpísaná v závislosti od veku dieťaťa, typu formácií a celkového stavu tela pacienta. U novorodencov sa okrem pupočníkovej prietrže často vyskytuje aj pupočná hernia.

Konzervatívna terapia

Ak neexistujú absolútne indikácie chirurgického zákroku po príchode dieťaťa do nemocnice, vykonáva sa niekoľko opatrení konzervatívnej povahy na samočinnú redukciu prietrže hernia.

Pacientovi sa podá jedna dávka pantoponu závislá od veku, po ktorej sa uskutoční teplý 15 minútový kúpeľ (teplota vody by mala byť približne 38 stupňov). K oblasti slabín môžete jednoducho pripojiť vyhrievaciu podložku.

V dôsledku procedúr sa dieťa postupne upokojuje a zaspáva, potom dochádza k spontánnemu zmenšeniu prietrže. Pozitívny výsledok sa dosiahne približne v 1/3 prípadov.

Maximálne trvanie konzervatívnej liečby je 1 hodina. Ak výstupok nezmizne počas tejto doby, je naplánovaná operácia. V tomto prípade je komplexom prijatých opatrení predoperačná príprava..

Ak dôjde k spontánnemu zníženiu pred začiatkom anestézie alebo v dôsledku konzervatívnej liečby, dieťa sa ponechá v nemocnici na vykonanie potrebných štúdií a následného plánovaného chirurgického zákroku..

V prípade absolútnych indikácií pre chirurgický zákrok sa predoperačná príprava nevykonáva, s výnimkou prípadov oneskoreného prijatia do nemocnice (tretí alebo štvrtý deň). V zásade sú tieto deti vo veľmi vážnom stave v dôsledku intoxikácie dehydratáciou a príznakmi peritonitídy.

Pred operáciou sa vykonávajú tieto činnosti:

 • predpísať 10% roztok glukózy (intravenózne kvapkanie);
 • transfúzna krv;
 • podávať antipyretické a srdcové lieky.

Po znížení teploty a zlepšení celkového stavu sa vykoná operácia.

Podstatou chirurgickej liečby je odstránenie porušenia a vykonávanie radikálnej plastickej chirurgie trieslového kanálika.

Klasifikácia a znaky prejavu

Inguinálna hernia u dieťaťa môže byť nasledujúcich typov:

vrodenýakvizícia
Jednostranný Zobrazí sa iba na jednej strane.Obojsmerne sa objaví na dvoch stranách.
Priamy Je umiestnený bližšie k stredu vertikálnej čiary tela a vzniká v dôsledku získaných príčin.Šikmo umiestnené na vrchole spermatickej šnúry alebo väziva maternice. Môže byť vrodený alebo získaný..
Zároveň sú okolité orgány, ktoré sú v herniálnom vaku, stlačené spojivovým tkanivomnevýrazný
Orgány v okolí netrpia.
Ľavá stranaSprávny
Intuinálna ingvinálna hernia u novorodencov bude okamžite zrejmá. To môže byť videné vizuálnym výstupkom v slabinách, najmä pri kašľaní alebo plaču. V pokoji nie sú žiadne známky. Opuch má svoje vlastné vlastnosti: je bolestivý, má oválny alebo okrúhly tvar, sprevádzaný bolesťou v oblasti brucha a stehna..Inguinal-scrotal Inguinal-scrotal hernia u mužského dieťaťa rozťahuje miešok a vedie k asymetrii jeho polovíc. U dievčat môže vystrčiť pysky. Táto forma je rozdelená na šnúru a semenník.

Charakteristika prietrže

Taká kýla sa nazýva kosou. Jej herniálny otvor sa nachádza na úrovni laterálnej pupočnej fossy, odkiaľ hernálny vak prechádza cez trieslovinový kanál a zostupuje priamo do mieška. V prvých dňoch života detí je takmer nemožné si všimnúť prítomnosť šikmej prietrže.

Hernálny vak zostáva úzky a klinicky sa neprejavuje. S pribúdajúcim vekom sa rozširuje v trieslovom kanáli a kanáliku a vytvára tak kýlu hernie. Kýla sa objavuje od niekoľkých mesiacov na viacerých príznakoch:

 • Mierne zhrubnutie v slabinách a kanáli.
 • Vzhľad volumetrického dutého vzdelávania v miešku.
 • Bezbolestné zväčšenie skeletu.

Nebezpečenstvo patológie

Nebezpečenstvo problému spočíva v pravdepodobnosti porušenia. V tomto prípade je črevná slučka, vaječník alebo omentum stlačené spojivovým tkanivom, čo vedie k narušeniu toku krvi a nesprávnemu fungovaniu týchto orgánov. Prietržová kýla a iné typy prietrže môžu byť sprevádzané zúžením v dôsledku zápchy, nadúvania alebo vysokého intraabdominálneho tlaku..

Danilov A.I., chirurg, kandidát lekárskych vied, vedúci chirurgického oddelenia, Mestská klinická nemocnica č. 61, Moskva

Liečbu tohto ochorenia je potrebné vykonávať už v detstve. Vďaka najnovším pokrokom v modernej medicíne fungujú aj pri novorodencoch hernii.

Čím sú deti mladšie, tým rýchlejšie sa zotavujú po zákroku. Hneď nasledujúci deň si dieťa nemusí pamätať túto operáciu.

Ak došlo k porušeniu predpisov, potom je spokojnosť pacienta oveľa horšia. Trpí bolesťou v slabinách, neustále plače a málo spí. Výstupok v tomto prípade bude tvrdý, dotyk ho spôsobí bolesť a nedá sa vložiť do brušnej dutiny.

Postupne sa vyvíja črevná obštrukcia, ktorá je sprevádzaná:

 • zvracanie
 • nedostatočné vypúšťanie plynu;
 • nadúvanie.

Črevná stena ďalej postupne odumiera a zvyšuje sa riziko rozvoja peritonitídy. U semenníkov môžu u chlapcov atrofovať. Patológia sprevádzaná porušovaním môže v budúcnosti viesť k porušeniu reprodukčných funkcií. Je veľmi dôležité včas identifikovať chlapcovú prietrž. Fotografie s typmi výčnelkov vám pomôžu naučiť sa vizuálne identifikovať problém:

Inguinálna hernia je zvlášť ťažká pre dojčatá. Stlačenie vaječníkov a narušenie krvného obehu v nich, dokonca aj na krátky čas, môže spôsobiť smrť orgánov.

Čo je nebezpečné?

Najbežnejšou komplikáciou tejto choroby je rozdrvená trieslová kýla.

Tento jav sa považuje za veľmi nebezpečný pre zdravie dieťaťa, pretože spôsobuje porušenie tráviaceho systému, prispieva k rozvoju príznakov intoxikácie..

Poškodený orgán navyše časom zomiera (nekróza), čo vedie k nezvratným následkom.

V niektorých prípadoch, keď vypadne slepý steh v hernálnom vaku, u dieťaťa sa vyvinie zápal slepého čreva so symptómami charakteristickými pre túto chorobu. Zápalový proces začína, otravu tela. Dieťa potrebuje neodkladnú lekársku starostlivosť.

Absencia riadneho zaobchádzania s trieslovkou prietrže v detstve môže viesť k vážnym problémom pri práci orgánov genitourinárneho systému..

Najmä sú narušené procesy močenia, môže sa objaviť neplodnosť.

Liečebné metódy

Ak je vrodená herniálna neoplazma novonarodených dievčat alebo chlapcov, potom sa monitoruje stav detí, pretože operácia sa odporúča vykonávať iba od veku 6 mesiacov. V tomto prípade sa na zníženie vydutia používajú konzervatívne techniky:

 1. Injekcie Promedolu a Atropínu.
 2. Na žalúdok sa umiestni teplá vyhrievacia podložka..
 3. Odložili sa a zdvihli nohy.
 4. Vytvorte teplé kúpele.

Ak nedochádza k žiadnym účinkom a došlo k porušeniu, je predpísaná pohotovostná operácia. Ako liečiť pupočníkovú prietrž, čítajte tu.

Niektorí veria, že nosenie obkladov, bandáží, zosilňovanie výčnelkov pomocou pomôcok na bandážovanie môže priniesť pozitívny výsledok a pomôže zbaviť sa problému. Ale to tak nie je. Pomocou týchto metód môžete čakať iba na vývoj komplikácií. Najúčinnejšou metódou riešenia problému je chirurgický zákrok.

Chirurgický zákrok

Ak je ochorenie vrodené, chirurgické odstránenie slabinovej prietrže sa uskutoční u detí. Operácia je nevyhnutne predpísaná, pretože z konzervatívnych metód je účinok nestabilný a riziko porušenia je vysoké. Operáciu je možné vykonať, ak je dieťa už 6 mesiacov. Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii. Jeho trvanie nie je dlhšie ako 15 minút.

Foal EV, pediatr, "Life Medical Clinic", Krasnodar

Mnohí sa obávajú, že anestézia poškodí organizmus, najmä pokiaľ ide o veľmi malé drobky. Riziko komplikácií je však minimálne, pretože sa používajú najnovšie lieky, ktoré umožňujú chirurgický zákrok bez následkov.

Moderná anestézia umožňuje chirurgický zákrok v akomkoľvek veku, počnúc novorodencom.

Operácia ingvinálnej prietrže u detí spočíva v rozrezaní herniálneho vaku a premiestnení orgánov, ktoré sú v ňom, do brušnej dutiny. Potom pomocou svojich vlastných tkanív alebo polypropylénovej sieťoviny spevňujú dieru, takže orgány znovu nevypadnú.

Po operácii je potrebné nosiť obväz, ktorý je možné odstrániť iba v noci. Po 2 týždňoch po zákroku sa im umožní obvaz odstrániť obväz. Čas chôdze bez nej sa postupne predlžuje, až kým sa zariadenie úplne neopustí.

Po operácii je dôležité vykonať masáž brušných a fyzioterapeutických cvičení. Zabráni to recidíve..

laparoskopia

Okrem štandardného chirurgického zákroku je možné vykonať aj laparoskopiu - odstránenie prietrže malými punkciami tkanív a zavedenie video zariadenia do brušnej dutiny. Na prednej brušnej stene sa uskutočnia laparoskopické rezy.


Po otvorenej operácii zostanú stehy 1,5-5 cm, po laparoskopii - jazva 3-6 mm

Počas postupu sa manipulátory používajú na zobrazenie obrazu brušnej dutiny na monitore. Chirurg tak neustále kontroluje, čo sa deje. Operácia trvá v priemere 20 - 30 minút.

Výhodou laparoskopie oproti štandardnej chirurgii je, že po laparoskopii nezostali žiadne stehy a pooperačné jazvy sú iba 3 mm.

Rehabilitačné obdobie je iba 1 týždeň a najčastejšie prechádza bez komplikácií. Náklady na takúto operáciu sú však oveľa vyššie ako otvorené.

Ako dochádza k chirurgickému odstráneniu prietrže, pozri nižšie uvedené video:

Praktické aspekty operácie

Chirurgia akejkoľvek veľkosti u novorodencov je spojená s množstvom praktických problémov. tkaniny


Dojčatá sú stále slabo vyvinuté a pobrušnice sú oveľa tenšie ako obyčajná plastová fólia. Je jednoducho nemožné ju primerane prišiť a namiesto výhody chirurgický zákrok iba poškodí. Chirurgovia preto využívajú taktiku monitorovania a vykonávania plánovanej, ale oneskorenej operácie.

Od roku dieťaťa sa vykonáva oveľa úspešnejšie ako v ranom veku. Ak sa v novorodeneckom období objavia príznaky hernie, nemali by ste sa s operáciou ponáhľať - rok sa nemôže odkladať operácii s herniovým vakom a miešokmi. Intervencia až do jedného roka môže viesť k listnatému a infekčnému zápalu alebo poškodeniu mnohých ďalších membrán semenníka a jeho prívesku..

Všetky tkanivá novorodenca sú veľmi mäkké, je ťažké ich šiť, ale ľahko sa roztrhnú. Preto sa aj chirurgický rez na laterálnom povrchu oblasti drene uzdraví na dlhú dobu. Navyše, počas operácie môže ktorýkoľvek praktický chirurg poškodiť spermatickú šnúru, čo môže mať za následok ťažkosti s priechodom zárodočných buniek a riziko neplodnosti..

Z tohto dôvodu musia rodičia porozumieť dvom pravidlám priority. Prvý - lekár, ktorý odmietne operáciu vyrezať šikmú inguinálnu prietrž, by nemal byť obviňovaný z nečinnosti, nemali by byť napísané žiadne sťažnosti. Druhé pravidlo je dôležité, aby rodičia viac dodržiavali: musia dieťa monitorovať a starostlivo sa starať o jeho hygienu. Dieťa sa bude musieť každý deň vykúpať a pokúsiť sa hľadať príznaky zvýšenia mozgu alebo šourku..

Núdzová pomoc

Ak inguinálna prietrž u dojčiat chlapcov a dievčat viedla k stlačeniu orgánov, potom musí byť dieťa neodkladne odvezené do nemocnice, kde mu bude poskytnutá pomoc.

Najprv sa snažia vyriešiť túto situáciu:

 1. Na odstránenie kŕčov čriev používajte lieky.
 2. Prázdne oblasti čreva, ktoré sa nachádzajú za oblasťou, ktorá bola porušená.

Ak z týchto postupov nevyplýva žiadny účinok, potom sa liečba vykonáva chirurgicky.

Fedotova L.V., pediatr, LLC DLT "Info-Medica", Novosibirsk

Podobné problémy sa musia vyriešiť chirurgicky. Reakcia na anestéziu sa u každého pacienta môže líšiť. Preto ho možno na niekoľko hodín poslať na jednotku intenzívnej starostlivosti na pozorovanie.

Ako dlho tam bude musieť zostať, závisí od mnohých faktorov. Rodičia by však nemali panikáriť, pretože ide o povinné opatrenie aj po krátkodobej anestézii.

V prípade kýly v dolnej časti brucha u dojčiat predstavuje liečba bez chirurgického zákroku iba dočasný účinok. Preto, aby sa predišlo komplikáciám, je potrebné problém odstrániť chirurgicky.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu ochorenia alebo jeho relapsu, musia sa dodržiavať tieto preventívne opatrenia:

 1. Starostlivo sledujte stav dieťaťa, úroveň jeho fyzickej aktivity. U novorodencov je neustály plač a kričanie vážnou záťažou na svaly v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku. Reagujte na tieto podmienky a pokúste sa im vyhnúť a upokojte dieťa. Ak novorodenec často plače dlhú dobu, je to príležitosť obrátiť sa na detského lekára.
 2. Skontrolujte telo dieťaťa, dávajte pozor na neprirodzené hrče, vzdelávanie. Ak sa nájdu, obráťte sa na lekára.
 3. Pravidelne kontrolujte svojho detského lekára..
 4. Ak máte predpísané ošetrenie, dôsledne dodržiavajte všetky pokyny, ktoré sú potrebné na rýchle uzdravenie..
 5. Sledujte svoju stravu, obmedzte príjem potravín, ktoré spôsobujú plyn a / alebo zápchu (biela kapusta, strukoviny).

Pooperačné zotavenie

Rehabilitácia po oprave prietrže u detí je stabilná, čo je spôsobené rýchlym vývojom a aktívnou tvorbou nových tkanív. V počiatočnom období, pri nosení inguinálnych obväzov, je predpísaná špeciálna strava, preťaženia sú vylúčené. Niekoľko týždňov po operácii s dieťaťom môžete začať robiť terapeutické cvičenia, navštevovať masážneho terapeuta, plávať v bazéne.

Hlavným cieľom rehabilitácie je eliminácia rizikových faktorov, ktoré môžu viesť k relapsom a komplikáciám..

Komplikácie po hernioplastike sa môžu vyskytnúť vo forme týchto stavov:

 • vysoká fixácia semenníkov;
 • hnisanie pooperačnej rany;
 • krvácanie a rozsiahly hematóm;
 • syndróm bolesti;
 • zápal epididymis;
 • lymfocyt, atrofia semenníkov.

Príznaky a liečba slabinovej prietrže u novorodencov

Inguinálna hernia u novorodencov je rozšírenou chirurgickou patológiou charakterizovanou prolapsom vnútorných orgánov cez zväčšený trieslovinový kanál. Dlhý priebeh choroby je sprevádzaný vývojom nebezpečných komplikácií, preto by sa nemal ignorovať.

Inguinálna hernia u novorodencov je rozšírenou chirurgickou patológiou charakterizovanou prolapsom vnútorných orgánov cez zväčšený trieslovinový kanál..

príčiny

Príčiny choroby sú vrodené a získané. Závisí od toho typ kýly a znaky jej vývoja.

vrodený

Príčiny vrodenej kýly u dojčiat sú:

 1. Anomálie vaginálneho procesu pobrušnice. Tento orgán je zapojený do procesu vylučovania semenníkov z brušnej dutiny do mieška. Po vynechaní semenníkov tento proces prerastie, ak je tento proces narušený, vytvorí sa herniálny vak, do ktorého vypadávajú črevné slučky, omentum alebo mechúr..
 2. Vrodená slabosť svalového a spojivového tkaniva panvového dna. U dievčat sa považuje za hlavnú príčinu vzniku trieslových výčnelkov. Vonkajšie otvorenie inguinálneho kanála sa stane prietržnou bránou.
 3. Genetická predispozícia. Postihnuté deti, ktorých rodičia v minulosti podstúpili operáciu kýly.

Príčinou kýly môže byť dedičná predispozícia.

akvizícia

Získané trieslové kýly u malých detí sa vyskytujú na pozadí:

 • slabosť spojivového tkaniva pobrušnice;
 • perineálne a abdominálne úrazy;
 • zvýšenie tlaku v bruchu pri kašľaní, zvracaní alebo dlhšom plaču.

príznaky

Nasledujúce príznaky pomáhajú podozriť na kýlu u dieťaťa:

 • Prítomnosť výčnelku v slabinách. Má zaoblený tvar a hustú, ale elastickú konzistenciu. Hrudný vak sa môže zväčšovať alebo zmenšovať so zmenou polohy tela dieťaťa. Kýla sa zvyšuje počas pohybov čriev, kýchania a kašľa.
 • Akútna bolesť v slabinách. Súvisí s kompresiou krvných ciev a nervových zakončení.
 • Zvýšenie veľkosti polovice šourku u chlapcov alebo stydkých pyskov u dievčat.
 • Zmena správania dieťaťa. Dieťa odmieta prsník, zle spí, často plače.
 • Rachot v žalúdku. Vyskytuje sa pri pokuse o premiestnenie čreva do čreva do dutiny brušnej.
 • Celková slabosť, letargia dieťaťa.
 • Známky tráviaceho ústrojenstva. Veľké kýly u detí sú sprevádzané nadúvaním, zadržiavaním plynu, zápchou.

diagnostika

Diagnóza choroby zahŕňa použitie nasledujúcich výskumných metód:

 1. Vyšetrenie pacienta. Na palpácii inguinálnej oblasti sa nachádza elastická formácia, ktorá sa manuálne nastavuje. Po redukcii vnútorných orgánov je zreteľne cítiť rozšírený trieslovinový kanál.
 2. Všeobecný krvný test. Pri nekomplikovanej hernii nemá žiadnu diagnostickú hodnotu. Používa sa na detekciu príznakov zápalu a nekrózy prolapaných orgánov. V takýchto prípadoch sa zistí zvýšený počet leukocytov a ESR..
 3. Ultrazvuk brušnej dutiny a panvy. Inštrumentálne metódy sú potrebné na stanovenie objemu herniálneho vaku. Nádor môže obsahovať tak črevné slučky, ako aj tekutinu. Ultrazvuk pomáha odlíšiť prietrž od iných chorôb, ktoré majú podobné príznaky..
 4. Irrigografie. Röntgenové vyšetrenie hrubého čreva s použitím kontrastného činidla sa používa na identifikáciu abnormalít v štruktúre orgánu, zápalových procesov a obštrukcie. Procedúra sa vykonáva po vyčistení čriev..

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pomocou kvapiek semenníkov a kryptorchidizmu (patológia charakterizovaná narušením procesu prolapsu semenníkov do mieška), ktorý sa často vyskytuje u chlapcov. U dievčat má lymfadenitída, cysta okrúhlych väzov maternice a femorálna prietrž príznaky podobné prejavom prietrže.

klasifikácia

Klasifikácia tříslovnej kýly u dojčiat sa vykonáva na základe typu herniálneho vaku a jeho umiestnenia, času výskytu výčnelku, výskytu komplikácií..

Na základe mobility herniálneho obsahu existujú:

 1. Porovnateľné vzdelávanie. Orgány sa ľahko vrátia na svoje miesto.
 2. Nenapraviteľné. Vyznačujú sa prítomnosťou adhézií, ktoré bránia návratu obsahu do brušnej dutiny..

Z dôvodu lézie prietrže existujú:

 • ľavostranné (vzdelávanie sa týka iba ľavej strany inguinálneho regiónu);
 • pravák (prietrž sa objavuje vpravo);
 • bilaterálne.

umiestnenia

Špecialisti rozlišujú tieto typy kýly:

 1. Trieslová. Herniálny výčnelok je tvorený v oblasti trieslového kanálika. U detí je také ochorenie zriedkavé, je kombinované s defektom v brušnej stene. Prostredníctvom nej orgány a vypadávajú.
 2. Lano. Pri tejto forme ochorenia sa herniálny obsah vylučuje vonkajším otvorením trieslovinového kanálika a nachádza sa v rôznych častiach spermatickej šnúry..
 3. Inguinal scrotal. Brušné orgány v tomto prípade spadajú do mieška.

Umiestnenie herniálneho vaku

Podľa typu vaku sa tieto prietrže rozlišujú ako:

 1. Straight. Obsah brušnej dutiny vypadáva cez strednú trieslovú dutinu prednej brušnej steny a predlžuje zadnú časť trieslového kanálika. Hernálny vak neovplyvňuje spermatickú šnúru zostávajúcu mimo výstupku.
 2. Šikmé. Herniové membrány prechádzajú hlbokým trieslom, pokrývajú celý kanál a sú vypúšťané cez vonkajší trieslový otvor. Formácia sa nachádza pod vnútorným svalom spermatickej šnúry. Táto časť reprodukčného systému chlapca je v úzkom kontakte so stenami výčnelku.
 3. Kombinovať. Vyznačuje sa prítomnosťou niekoľkých dutín, ktoré spolu nekomunikujú. Taká kýla môže kombinovať príznaky predchádzajúcich 2 typov.

Schéma klasifikácie brušnej hernie.

Možné komplikácie

Inguinálna kýla u dojčiat môže byť komplikovaná:

 1. Porušenie. Vyskytuje sa s ostrým sťahom hernálnej brány alebo pretečením črevných slučiek vo vaku. Vyznačuje sa rýchlym vývojom, prispieva k výskytu silnej bolesti. Vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok, pri absencii liečby sa vyvinie nekróza zadržiavaných orgánov a peritonitída, čo má za následok smrť.
 2. Porušenie funkcií vnútorných orgánov. Ak močový mechúr vypadne, pozoruje sa zadržiavanie moču, močenie sa obnoví až po zmene polohy tela dieťaťa.
 3. Nenapraviteľnosť. Ak nie je možné redukovať vnútorné orgány, vyvíja sa akútna črevná nevyhnutnosť, ktorá môže viesť k smrti dieťaťa..
 4. Coprostasis. Stagnácia výkalov sa vyvíja s prolapsom hrubého čreva. Odstraňovanie výkalov je ťažké, pretože dieťa je mučené dlhodobou zápchou. Stolica je nebezpečná intoxikácia tela a možnosť zovretia črevných slučiek.
 5. Zápal. Baktérie môžu preniknúť do prietrže, ktorej aktívna reprodukcia vyvoláva vývoj zápalového procesu. Patologický stav je sprevádzaný zápchou, zvracaním, horúčkou. Koža nad výstupkom zčervená a začne byť horúca. Ak sa nelieči, rozvíja sa peritonitída..

liečba

Lieky a homeopatia na slabinové kýly u dojčiat sú neúčinné.

Používajú sa, keď nie je možné vykonať chirurgický zákrok na dočasné zmiernenie stavu dieťaťa. Ortopedické pomôcky sa používajú na udržanie orgánov v správnej polohe. Pri pretrvávajúcej bolesti sa predpisujú lieky proti bolesti (Panadol, Ibuprofen).

Konzervatívna terapia

Konzervatívna terapia zahŕňa:

 1. Obväz. Jeho dieťa je vychovávané iba pri absencii známok zápalu a porušenia prietrže. Používa sa vo dne, ak novorodenec má kašeľ alebo zvracanie, zariadenie sa používa nepretržite. Bandáž spôsobí dieťaťu nepríjemnosti, ale časom si dieťa zvykne. Nosenie fixatívu vedie k zníženiu tónu brušných svalov, takže ho nemožno dlho používať.
 2. Masáž. Zameriava sa na posilnenie prednej brušnej steny. Deje sa to v polohe na chrbte. Zahŕňa hladenie a sprísnenie brušných svalov, trenie chrbta. Postup sa uskutočňuje denne po dobu 5 až 10 minút. Ak výčnelok neklesne o 6 mesiacov, je lekárovi ukázané dieťa.

Masáž herniou je zameraná na posilnenie prednej brušnej steny.

Ľudové lieky

Alternatívna medicína sa používa iba na nekomplikovanú prietrž pri čakaní na plánovanú operáciu. Doma platí:

 1. Nakladaná kapusta. Gáza sa impregnuje tekutinou, ktorá sa nanáša na výstupok 2-3 hodiny denne.
 2. Roztok kyseliny octovej. 3% ocot sa zmieša s vodou v pomere 1: 4. Kvapalina sa používa na prepláchnutie postihnutej oblasti..
 3. Dubová kôra komprimovať. Rozdrví sa 100 g surovín, naleje sa 200 ml vody. Droga sa ponechá 3 týždne. Kompresia s infúziou sa udržuje 1 hodinu a potom sa pokožka premyje teplou vodou.

Niektorí rodičia sa ponáhľajú navštíviť liečiteľov, ktorí sľubujú vyliečiť svoje deti sprisahaním. Účinnosť tejto metódy nebola potvrdená. Odborníci sa domnievajú, že je založená na možnosti spontánneho uzavretia kýlovej brány.

Chirurgický zákrok

Operácia pomáha dieťaťu natrvalo zbaviť choroby a vyhnúť sa komplikáciám. Utraťte ju po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Intervencia spočíva v navrátení vnútorných orgánov do brušnej dutiny a prišití herniálneho portálu. Sieťové implantáty na uzavretie trieslového kanála u detí sa nepoužívajú.

Plán otvorenej chirurgie zahŕňa:

 • vytvorenie rezu v vyčnievajúcej oblasti (tkanivá sa rozrežú vo vrstvách, čo vylučuje zranenia);
 • pridelenie herniálneho vaku;
 • prehliadka padlých orgánov, ich návrat do normálu;
 • resekcia čreva alebo omentum (vykonáva sa, ak existujú príznaky nekrózy);
 • šitie herniálneho otvoru;
 • šitie na rozrezanom tkanive.

Operácia pomáha dieťaťu natrvalo zbaviť choroby a vyhnúť sa komplikáciám.

Počas laparoskopickej chirurgie sa všetky potrebné manipulácie uskutočňujú pomocou endoskopických nástrojov, ktoré sa zavádzajú malými punkciami do brušnej steny. Operácia sa vykonáva pod kontrolou videa, čo znižuje riziko komplikácií. Po odstránení výčnelku sa steny vaku odstránia. Hernálny otvor je uzavretý vlastnými tkanivami. Na vpichy sa aplikujú kozmetické stehy.

prevencia

Keďže prietrže kojencov sú vo väčšine prípadov vrodené, prevencia spočíva v eliminácii faktorov prispievajúcich k rozvoju malformácií. Tehotná žena by mala jesť správne, pravidelne sa podrobovať vyšetreniam, vzdať sa zlých návykov. Pediatr a pediatrický chirurg by mal vyšetriť novorodencov.

Včasná liečba zápchy a kašľa pomáha predchádzať objaveniu sa prietrže..

Charakteristiky priebehu choroby

Priebeh patológie závisí od pohlavia dieťaťa.

dievčatá

Kýly u dievčat sa tvoria pri prijímaní fyziologického postavenia maternice. V tomto prípade sa môže objaviť peritoneálny prolaps, ktorý prispieva k tvorbe herniálnych membrán. Ovce, črevá, vajcovody spadajú cez trieslovinový otvor. Výčnelok u dievčat sa najčastejšie vyskytuje v oblasti labia majora a má šikmý charakter. Priama kýla u žien je extrémne zriedkavá.

Chlapci

Intuitívna hernia u chlapcov je detekovaná 10-krát častejšie ako u dievčat, čo sa vysvetľuje zvláštnosťou tvorby pohlavných orgánov počas vývoja plodu. Najbežnejším typom prietrže je hnačka. Priebeh choroby je sprevádzaný kompresiou semenníkov a semenných šnúr, čo môže v budúcnosti viesť k neplodnosti..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Strava na endometriózu a adenomyózu sa príliš nelíši od všeobecne uznávaných noriem zdravej výživy. V prvom rade by jedlo malo obsahovať všetky potrebné vitamíny a minerály, posilňovať imunitný systém a zlepšovať črevnú mikroflóru..
U všetkých odrôd miechy v krčnej chrbtici sa táto tvorba vyskytuje menej často. Nebezpečenstvo lokalizácie na krčnej chrbtici sa však považuje za najvyššie, pretože tu prechádzajú hlavné cievy a plexy nervov zodpovedných za funkcie mozgu, tvárové centrá atď..
Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie.