loader

Hlavná

Hlava

Príčiny výskytu a liečby slabinovej prietrže u detí

Inguinálna hernia je čiastočný výčnelok brušných orgánov cez jeho anatomické umiestnenie cez trieslovinový kanál.

príčiny

Inguinálna hernia je spôsobená prítomnosťou slabosti v brušnej stene, ktorá je prítomná už pri narodení. Je to preto, že svaly brušnej steny sa nezatvárajú správne. Inguinálny kanál (v slabinách) sa vytvára spojením rôznych vrstiev brušnej steny na križovatke brušných a bedrových svalov v slabinách. Táto oblasť je obzvlášť zraniteľná u mladých chlapcov, pretože spermatická šnúra pripojená k semenníku prechádza cez jeden z troch druhov na druhý a zanecháva na jednom konci potenciálny otvor a okolo neho potenciálny priestor. Keď sa peritoneum, ktoré uzatvára otvor, nemôže správne priblížiť, vyvinie sa slabinová prietrž. 9 z 10 detí s trieslovými kýlami sú chlapci. Samice bábätiek nie sú ohrozené, pretože ich kanály obsahujú iba guľatý vaz a nedovoľujú priechod cez brušnú dutinu. V takejto situácii sa vydutie objaví alebo sa zväčší, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak, napríklad keď sa dieťa napína pohybmi čriev, kašľa, kýcha alebo plače.

druhy

Inguinálna kýla môže byť priameho alebo nepriameho typu. Priame trieslové kýly sú spôsobené získanou slabosťou brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja s traumou alebo stresom. K tomu dochádza u mužov v dospelosti. Obsah brušnej dutiny tlačí na slabé miesto v oblasti trieslovín, aby sa nakoniec dostal zo strany do brušného kanála zo strany..

Nepriame trieslové kýly sú častejšie ako priame trieslové kýly. Vyskytujú sa u približne 2 - 3% detí mužov, ale iba u 1% žien žien. Vyskytujú sa v dôsledku klesania brušnej dutiny pozdĺž trieslového kanálika otvorom, ktorý zostáva otvorený a nezatvorí sa, ako by mal.

Obsah brušnej dutiny nakoniec zhrnie pobrušnicu a vytvorí prietrž. U týchto detí sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie prietrž na druhej strane. Inguinálne kýly sa môžu úplne dostať do mieška.

príznaky

Inguinálne kýly spôsobujú príznaky alebo môžu zostať asymptomatické po dlhšiu dobu v závislosti od ich veľkosti a prítomnosti ďalších komplikácií. Zahŕňajú:

 • Vypuknutie v ingvinálnej oblasti, ktoré sa zvyšuje s napätím alebo inou príčinou zvýšeného tlaku vo vnútri brucha.
 • Kýla môže spôsobiť pálenie alebo bolesť alebo pocit ťažkosti, najmä so zvýšením vnútrobrušného tlaku, ktorý počas odpočinku klesá alebo chýba..
 • Uzatvorenie črevného segmentu v herniálnom vaku spôsobuje bolesť, nevoľnosť, zvracanie a zápchu. To platí najmä v prípade, že je vak malý alebo mierny, čo sťažuje pohyb črevnej slučky cez trieslový kanálik malým otvorom..
 • Uškrtená kýla je stav, pri ktorom je vaskulárne zásobovanie čreva vo vnútri hernálneho vaku prerušené tlakom zúžených hraníc herniálneho otvoru, v dôsledku čoho sa črevo stáva gangrenóznym, ak sa tlak neuvoľní rýchlo..

Pozri tiež: Kýla: čo je to umenie liečby „opovrhnutia a šitia“

Prietrž sa musí chirurgicky rekonštruovať odstránením herniálneho vaku po kontrakcii črevnej slučky, ktorú obsahuje, ak existuje, späť do brušnej dutiny, uzatvorením otvoru alebo slabého miesta a posilnením steny ingvinálneho svalu..

Náhľad fotografie: Módny dámsky časopis

Ak chcete dostávať prevádzkové komentáre a správy, vložte do svojho informačného toku reťazec „Pravda.Ru“:

Pridajte do svojich zdrojov Pravda.Ru na stránkach Yandex.News alebo News.Google

Radi vás tiež uvidíme v našich komunitách na stránkach VKontakte, Facebook, Twitter, Odnoklassniki.

Inguinálna kýla u detí

Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.

Dôvody rozvoja slabinovej prietrže v detstve

Počas vnútromaternicového vývinu dieťaťa sa semenníky tvoria v brušnej dutine a až potom dole po trieslovine zostupujú do mieška. Pri anomálii vývoja sa tento kanál nemusí úplne uzavrieť a zostane hlásenie medzi brušnou dutinou a mieškom, čo vedie k vzniku herniálnej chyby..

To je skutočnosť, ktorá vysvetľuje, že tieto hernie sa vyskytujú u chlapcov oveľa častejšie ako u dievčat (80% - 90% sa vyskytuje u mužov). U dievčat je príčinou defekt vo vývoji a tvorbe väzivového aparátu maternice.

Pri dlhodobom tehotenstve je nepravdepodobné, že v prípade neexistencie vyššie uvedených patológií vývoja bude vznik vrodenej trieslovej kýly

Stanovisko Dr. Komarovského

Je potrebné zamerať pozornosť rodičov na skutočnosť, že silné plačanie, časté zápchy, katarálne choroby, ktoré sú sprevádzané záchvatmi silného kašľa, vedú k skoršiemu prejavu choroby a zhoršujú jej priebeh. Je tiež potrebné poznamenať, že ani maximálne možné obmedzenie dieťaťa od všetkých vyššie uvedených problémov ho nezachráni pred patogenézou kongenézy, ktorá sa prejaví skôr či neskôr, a nikto sa nebude v tejto situácii obviňovať - ​​ani lekár, ani rodičia ani dedko. babička.

Pretože každý rodič má záujem o celý život svojho dieťaťa, pri diagnostikovaní hernálnej chyby by dieťa nemalo byť obmedzené fyzickou aktivitou ani inými voľnočasovými aktivitami, ale malo by sa poradiť s lekárom o chirurgickej liečbe, ktorá sa musí vykonať maximálne do 6 mesiacov..

diagnostika

Všetky deti v predškolskom veku musia podstúpiť povinnú skúšku od viacerých odborníkov, ktorých zoznam by mal obsahovať chirurga. Počas vyšetrenia chirurg upozorňuje na trieslovinu, vykonáva prehmatanie tejto oblasti, u chlapcov je povinné vyšetriť miešok na prítomnosť 2 semenníkov. Počas hmatu, v prítomnosti prietrže, sa rozprestrie rozšírený trieslový kruh alebo priamo prietrž, ktorá môže spadnúť do miešku..

Hernálny nádor sa zvyšuje so silným kašľom, keď dieťa plače alebo sa pokúša ísť na toaletu „z väčšej časti“. Z vizuálneho hľadiska to môže vyzerať ako asymetria inguinálnej oblasti alebo opuch. Ďalšie výskumné metódy sa spravidla nevyžadujú, ale je možné použiť ultrazvuk v oblasti trieslovín a miešok. MRI alebo CT sú veľmi zriedkavé, iba vo výnimočných prípadoch.

Taktika pri slabinovej prietrži u detí

Diagnóza kýly u dieťaťa je 100% indikáciou pre chirurgickú liečbu plánovaným spôsobom. Táto patológia by mala byť vykonaná do 6 mesiacov od jej diagnózy, bez ohľadu na vek dieťaťa. Všetky herniálne defekty prednej brušnej steny sa liečia výlučne chirurgickou metódou u detí aj dospelých. Použitie ľudových metód, špeciálnych cvikov, obväzov na kýlu v najlepšom prípade spomalí nárast veľkosti herniovej chyby a v najhoršom povedie k porušeniu predpisov, a v dôsledku toho k pohotovostnej hospitalizácii a chirurgickému zákroku..

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť?

Pri neexistencii včasnej liečby tejto patológie sa herniový defekt postupne zväčší, čo sa môže predĺžiť po celé roky (alebo mesiace, týždne), ale čím väčší je herniálny defekt, tým väčšia je pravdepodobnosť jeho porušenia. Obmedzená brušná prietrž vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu na chirurgickom oddelení, ak sa prietrž prietržuje a menej ako hodina uplynula, existuje možnosť spontánnej redukcie do brušnej dutiny, na pozadí konzervatívnej terapie, potom bude operovaná podľa plánu, ak k redukcii nedôjde alebo lekár má pochybnosti o životaschopnosti obmedzeného orgánu. - zobrazuje sa iba núdzová prevádzka. Za povšimnutie stojí, že obmedzená prirážka kýly u dievčat v každom prípade povedie k núdzovej operácii.

Príznaky obmedzenej prietrže

 • Ostrá bolesť v slabinách na strane herniálnej chyby.
 • Hernálny nádor sa stáva hustým, koža nad ním je hyperemická,.
 • Ak bolo pred porušením možné umiestniť ho do brušnej dutiny, potom po jeho upevnení v hernálnej bráne.
 • Telesná teplota sa môže zvyšovať, môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie, uvoľnené stolice.

operácie

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Pre skúseného chirurga táto operácia nespôsobuje technické ťažkosti a zriedka presahuje 30-40 minút. U chlapcov si kvôli anatomickým rysom a najmä prítomnosti spermatickej šnúry úzko spojenej s herniovým vakom vyžaduje tremózne ošetrenie všetkých prvkov v tejto oblasti. Po tomto štádiu sa technika operácie u dievčat a chlapcov nelíši, herniálny vak je vyrezaný, obviazaný a ponorený do brušnej dutiny. Vykoná sa plastický materiál z trieslovinového kanálika a zošitie po operácii po operácii. Dôležitým bodom je, že polypropylénové siete sa nepoužívajú u detí.

V modernom svete sa endoskopické plasty tříslovínovej kýly, vrátane plastov v detskom veku, vykonávajú stále častejšie a oproti otvoreným operáciám majú niekoľko výhod:

 • Menej chirurgická trauma.
 • Nižšia miera recidívy, pooperačné komplikácie.
 • Schopnosť vykonávať operácie súčasne na oboch stranách.
 • Výraznejší kozmetický efekt.

Bohužiaľ, nie každé lekárske centrum má potrebné lekárske vybavenie.

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku je pacient v nemocnici 2-3 dni, potom je prepustený na ambulantnú liečbu. V oblasti pooperačnej rany, ako aj v miešku, sa môže objaviť opuch tkaniva, ktorý sa postupne znižuje do 5 až 7 dní..

Obväzy sa vykonávajú raz za dva dni, je zakázané navlhčiť ranu, ak je obvaz mokrý alebo špinavý, ak by mal byť vymenený. Švy sa odstraňujú 7. až 8. deň, najčastejšie sa používajú u detí, kozmetické švy s resorbovateľnou niťou, preto nie je potrebné tieto švy odstraňovať. Prvý deň je dovolené piť vodu, čerstvé vývary.

Pri absencii pooperačných komplikácií na druhý deň môže byť dieťaťu poskytnutá obvyklá strava. V prvom mesiaci sa odporúča čo najviac obmedziť dieťa zo stresových situácií, ktoré môžu viesť k silnému plaču, u starších detí obmedziť fyzickú aktivitu na jeden mesiac.

Umbilické a ingvinálne prietrže u detí - liečba

Kýla prednej brušnej steny je najbežnejšou chirurgickou patológiou u detí. Téma je celkom triviálna, ktorú pozná každý lekár a väčšina rodičov. Diagnostické aspekty, termíny a metódy chirurgickej liečby hernií sa už dlho vyvíjajú. Na internete nájdete dostatok informácií o povahe tejto choroby ao tom, kde a ako sa s dieťaťom poradiť a liečiť. Počet neskorých návštev v nemocnici s obmedzenými kýlovými prietržami, identifikácia predtým nediagnostikovaných rôznych prietrží prednej brušnej steny u adolescentov je však stále prekvapujúca. A samozrejme neznášam zjavne neúčinné, ale v poslednej dobe veľmi populárne nekonvenčné metódy liečby kýly u rôznych tradičných liečiteľov, pôrodných asistentiek atď. Vzhľadom na uvedené „ale“ uskutočníme medzi mladými rodičmi malý „vzdelávací program“.

Alexey Stepanov
Chirurg, vedúci chirurgického oddelenia, Štátne oddelenie detskej klinickej nemocnice, docent, Ph.D. med. Vedy: Julia Averyanova chirurg, vedúca chirurgického oddelenia Štátnej klinickej nemocnice

Kýla je patologický výčnelok, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznych anatomických oblastiach. Kýla pozostáva z herniového vaku, herniového obsahu, ako aj z herniovej brány, z ktorej vychádza herniový vak s obsahom. Zameriame sa na ingvinálne a pupočné kýly, pretože sú najbežnejšie.

Inguinálna kýla u detí

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia u detí je výčnelok v oblasti trieslovín v dôsledku prítomnosti neuzatvoreného vaginálneho procesu, ktorý obsahuje slučku čreva, omentum alebo vaječníkov..

Tieto kýly sa vyskytujú u viac ako 5% detí, vyskytujú sa však u predčasne narodených detí 3 až 5-krát častejšie ako u detí s úplným pôrodom. U detí trpiacich zhoršeným vývojom spojivového tkaniva na pozadí geneticky podmienených chorôb je možné pozorovať kýly prednej brušnej steny 2–3 krát častejšie. Pomerne často sú trieslové kýly kombinované s rôznymi vrodenými ortopedickými patológiami. Napríklad vrodená dislokácia malformácií nervového systému, miechy.

Pomer chlapcov a dievčat. trpiaci touto chorobou je podľa rôznych zdrojov 3: 1 až 10: 1. Možno je to kvôli procesu vynechania semenníkov (semenníkov) u chlapcov z brušnej dutiny do mieška. Podľa niektorých autorov majú chlapci v 60% prípadov pravostrannú tříslovnú prietrž av 10% prípadov dvojstrannú prišívanú prietrž. U dievčat sa vo viac ako 50% prípadov diagnostikujú brušné prietrže na oboch stranách. Pri štúdiu dedičnej predispozície sa zistilo, že u 11,5% detí s trieslovinovými kýlami bol predtým jeden z rodičov operovaný pre rovnaké ochorenie..

Prejavy choroby

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat je výčnelok v oblasti trieslovín. Pri kýlovo-bradavkovej kýle sa herniálny výčnelok rozširuje až na dno mieška. Výčnelok je obzvlášť viditeľný po fyzickej námahe, pri plaču, plaču dieťaťa, čo je spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku. Nekomplikovaná ingvinická prietrž má mäkkú elastickú konzistenciu, keď sa stlačí, ľahko sa ľahko vsunie do brušnej dutiny, niekedy s dunením, ak je obsahom slučka čreva. Palpácia a redukcia nekomplikovanej trieslovej kýly nespôsobujú dieťaťu žiadne nepohodlie.

Hernial sac

Kvapka semenníkov je u novorodencov pomerne častá. V tomto prípade je opuch vizuálne stanovený v miešku, potom zmizne a potom sa zvyšuje, najmä pri kričaní, plaču.

Zvyčajne kvapka semenníkových membrán u malých detí spontánne prechádza v prvom roku života. Ak kvapka pretrváva vo vyššom veku (po 2 rokoch), je potrebná chirurgická liečba.

Výskyt herniového výčnelku v oblasti trieslovín alebo trieslovín by mal varovať rodičov a mal by sa stať príležitosťou na kontaktovanie detského chirurga. V súčasnosti sa plánovaná chirurgická liečba slabinovej kýly u detí obvykle vykonáva okamžite po stanovení diagnózy. Avšak u detí mladších ako 6 mesiacov života, najmä pri akejkoľvek sprievodnej patológii, sa môže chirurgická liečba v prípade voľného zníženia herniového obsahu oneskoriť až do druhej polovice prvého roku života. Malo by sa pamätať na to, že toto dieťa by malo byť pod dohľadom pediatrického chirurga a rodičia by mali byť informovaní o príznakoch svrbenia prietrže. Dokonca aj jedna epizóda porušenia je údajom o plánovanej operácii.

Prečo a ako sa vyskytuje slabinová prietrž?

Hlavnú úlohu pri tvorbe inguinálnych hernií u detí má „vaginálny proces“, ktorý sa vyvíja v brušnej dutine plodu od 12 týždňov vývoja plodu. V skutočnosti je vaginálny proces výčnelok pobrušnice do trieslovej oblasti mimo brušnej dutiny. Hlavnou úlohou vaginálneho procesu je zníženie pohlavných žliaz (proces znižovania semenníkov z brušnej dutiny do mieška). Po prolapsi semenníkov sa vyskytuje komplexný, hormonálne závislý proces obliterácie (fúzie) vaginálneho procesu. Ide o porušenie tohto procesu, ktoré vytvára predpoklady na vývoj prišívaných prietrží, kvapiek membrán semenníkov alebo cysty spermatickej šnúry. Zavedenie omentum, slučky čreva a dievčat do vaginálneho procesu vedie vo veľkej väčšine prípadov k vzniku vaječníkovej kýly. Vaginálny proces je teda herniálny vak, ktorého pozdĺž zadnej steny u chlapcov prechádzajú prvky spermatickej šnúry a u dievčat - okrúhly väz maternice a jej sprievodných prvkov..

Zranená slabinová prietrž

Porušenie je kompresia obsahu herniálneho vaku s vývojom porúch obehového systému v obmedzených orgánoch až po nekrózu (tkanivová nekróza). U detí mladších ako 1 rok, zvyčajne u predčasne narodených dojčiat, sa často pozoruje stiesnená prietrž. U chlapcov sa najčastejšie porušuje črevná slučka alebo omentum, u dievčat vaječník, menej často vajcovod alebo slučka čreva. Obsah herniálneho vaku vnútorným trieslovým kruhom preniká do trieslového kanálika. Porušenie je spojené s vývojom postupného opuchu obsahu herniálneho vaku, zhoršeného venózneho a lymfatického výtoku, zvýšeného opuchu, ktorý vedie ku kompresii. Poškodený arteriálny prietok krvi a nekróza zadržovaného orgánu sa vyvíja. Zároveň môžete vizuálne identifikovať príznaky kompresie (uškrtenie) obsahu herniálneho vaku: herniálny výčnelok je hustý, silno bolestivý, opuch a začervenanie sa vyskytuje v oblasti trieslovín..

Ovariálne tkanivo u dievčat je najcitlivejšie na zastavenie prívodu krvi. Dokonca aj krátke trvanie porušenia môže viesť k nekróze orgánov. Poranenie vaječníkov tiež spôsobuje smrť vajíčok, ktoré môžu v budúcnosti ovplyvniť reprodukčné schopnosti..

po prečítaní týchto okolností je obvyklé vykonávať urgentnú chirurgiu, keď dôjde k porušeniu inguinálnej hernie u dievčat.

Pri prijatí do nemocnice, chlapca s malým predpisom, ktorý porušuje priľahlú kýlu a neprítomnosť príznakov kompresie (uškrtenia) obsahu herniového vaku, je obvyklé vykonať súbor konzervatívnych opatrení zameraných na uvoľnenie svalov, zníženie opuchov a zníženie obsahu prietrže. Deti sa podávajú antispasmodiká, sedatíva..

Pri obnove inguinálnej kýly a zlepšovaní stavu dieťaťa sa odporúča vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pri uspokojivom stave dieťaťa a neprítomnosti závažných sprievodných chorôb by sa chirurgická liečba nemala odkladať na dlhú dobu, pretože vždy existuje hrozba opakovaného porušenia, ktoré môže prebiehať menej bezpečne. Okrem toho opakované porušovanie inguinálnych hernií komplikuje chirurgický zákrok v súvislosti s vytváraním tesných adhézií medzi herniálnym vakom a prvkami spermatickej šnúry..

Pri absencii konzervatívnych opatrení pre obmedzenú prietržovú prietrž sa chirurgická liečba vykonáva naliehavo. Ak je porušenie už dávno a existujú príznaky kompresie obsahu herniálneho vaku, chirurgický zákrok sa začne okamžite bez akejkoľvek konzervatívnej liečby..

Vďaka anatomickým vlastnostiam je technika obsluhy u dievčat o niečo jednoduchšia ako u chlapcov. V prípade strangulovanej ingvinálnej hernie počas operácie sa hodnotí stav strangulovaného orgánu (slučka čreva, omentum, vaječník). V prípade poruchy krvného obehu v obmedzenom orgáne sa vykonáva súbor konzervatívnych opatrení zameraných na obnovenie jeho životaschopnosti. Pri absencii účinku sa nekrotický orgán odstráni. Našťastie sa to stáva veľmi zriedka: podľa zahraničných autorov je v prípade porušenia črevnej slučky v 1,5% prípadov potrebná resekcia neživotaschopnej oblasti (odstránenie časti orgánu)..

Ďalšou komplikáciou pri porušovaní inguinálnej kýly u chlapcov je zhoršená cirkulácia semenníkov, ktorá sa vyskytuje u 5% detí s obmedzenou inguinálnou herniou a v prípade neskorej diagnózy môže viesť k atrofii semenníkov (zníženie a ukončenie práce)..

Podľa svetovej lekárskej literatúry relapsy hernie tvoria menej ako 1% a najčastejšie sa vyskytujú u predčasne narodených detí a detí s ochorením spojivového tkaniva. Niektorí autori tvrdia, že po núdzových chirurgických zákrokoch sa často vyskytuje opakovaný výskyt prietržovej kýly. Včasná diagnóza inguinálnych hernií s následnou plánovanou liečbou tak môže znížiť počet komplikácií a riziko, ktoré je vždy prítomné počas núdzových operácií.

Okamžitá lekárska pomoc je potrebná, ak sa celkový stav dieťaťa zmení (silná úzkosť, bolesť, zvracanie, u detí do jedného roku - legging, odmietnutie jesť, horúčka) v kombinácii s výskytom hustej, bolestivej formácie, ktorá je v brušnej dutine nezmeniteľná. Táto podmienka sa považuje za porušenie normálnej prietrže. Oneskorenie pri hľadaní lekárskej pomoci môže viesť k vážnym následkom: nekróza zadržiavaných orgánov, rozvoj atrofie semenníkov..

Je možné „hovoriť“ prietrž?

Medzi rodičmi sa všeobecne verí, že niektorí tradiční liečitelia môžu „hovoriť“ prietrž - a sama zmizne. Je to tak? Všetko je vysvetlené jednoducho. Šamani a pôrodné asistentky vedia o možnostiach spontánneho uzavretia defektu pupočného kruhu u detí mladších ako 3 až 5 rokov. Tieto vedecké poznatky im dávajú príležitosť účinne „liečiť“ deti s určitými materiálnymi výhodami. Toto je obojstranne výhodná možnosť, ktorá vám umožní zachovať mýtus o mimoriadnych možnostiach alternatívnych liečebných metód..

Podľa našich pozorovaní netradičné metódy liečby ingínových hernií (vrátane sprisahaní) nevedú iba k zotaveniu, ale tiež komplikujú následnú chirurgickú liečbu v dôsledku vývoja adhézií. Zahrnutie vas deferens do procesu adhézie môže viesť k jeho uzavretiu s rozvojom reprodukčných dysfunkcií. Obrovská viera rodičov v moc sprisahania a utlmenie ich bdelosti často vedie k neskorým návštevám nemocnice, keď je kýla zranená, čo je spojené s rozvojom týchto komplikácií..

Inguinálna kýla u detí

Pupočná prietrž je jednou z najbežnejších chirurgických patológií v detstve a vyskytuje sa u každého piateho dieťaťa au každého tretieho u predčasne narodených detí. Pri narodení sa u takmer každého novorodenca zistí minimálna defekt pupočníka. Keď kričia, plačúce dieťa sa javí ako herniálny výčnelok, ktorý zvyčajne rodičov varuje. Rodičia často spájajú úzkosť dieťaťa s prítomnosťou pupočnej kýly. Prípady porušenia pupočnej kýly sú však veľmi zriedkavé.

Pupočné prietrže sú náchylné na spontánne uzavretie. V tomto prípade je dôležitá veľkosť defektu pupočného krúžku: s jeho priemerom menším ako 1,5 cm sa defekt uzavrie spravidla do veku 3–5 rokov. Ak pupočná hernia pretrváva aj po 5 rokoch, je potrebná chirurgická liečba.

V prípade defektu pupočného prstenca veľkého priemeru je samozatváranie prakticky nemožné, čo tiež vyžaduje chirurgický zákrok - pravdepodobne v skoršom veku (3 až 4 roky). Umbilikálna prietrž si teda vyžaduje pozorovanie dieťaťa pediatrickým chirurgom, aby sa určila taktika liečby.

Prax ukázala, že nalepovanie pupka, aplikovanie mincí do oblasti pupka nemá žiadny účinok a často spôsobuje podráždenie kože pupočnej oblasti..

Medzi konzervatívne opatrenia zamerané na odstránenie defektu pupočného krúžku u detí do jedného roka patrí všeobecná masáž, masáž prednej steny brucha, ležanie na bruchu a cvičenia fyzioterapie. Všeobecné masážne a fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú maséri a lekári cvičebnej terapie. Masáž prednej brušnej steny - hladením brucha v smere hodinových ručičiek - môžu vykonať všetci rodičia pred každým kŕmením, potom sa odporúča položiť dieťa na žalúdok po dobu 5-10 minút. Pri veľkých kýlach by sa však človek nemal spoliehať na tieto metódy.

Účelom chirurgického zákroku na pupočníkovú prietrž je šitie defektu pupočného prstenca. Nad pupkom v záhybe kože sa urobí malý rez, ktorý spolu s kozmetickými stehmi robí pooperačnú jazvu takmer neviditeľnou. S vekom sa elasticita tkanív znižuje a malý defekt pupočného kruhu, ktorý sa neodstránil v detstve, sa u dospelých mení na veľkú pupočníkovú herniu. U žien sa pupočná prietrž často začína zvyšovať. Pupočné prietrže u dospelých sú náchylné na porušenie a časté recidívy. Preto je na celom svete obvyklé liečiť kýly prednej brušnej steny v detstve, pokiaľ možno pred školskou dochádzkou..

Inguinálna kýla u novorodencov

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom brušné orgány vstupujú do trieslovinového kanálika a prekonávajú hranice brušnej steny. Toto ochorenie je častejšie u mužov a chlapcov - riziko výskytu je 27% (u žien iba 3%).

príčiny

Inguinálna kýla je jedným z najbežnejších problémov, s ktorými sa deti stretávajú v prvých dňoch svojho života. U chlapcov sú takéto prejavy spojené s porušením procesu spúšťania semenníkov do mieška. U dievčat môže patológia narušiť vývoj vaječníkov a proces fixácie maternicového kruhového väziva..

V lone sa vyvíja slabina prietrže u dieťaťa. Dôvody, pre ktoré môže byť takáto patológia:

 • vývoj dieťaťa s odchýlkami;
 • diagnostika vrodených malformácií (miechová prietrž, dislokácia atď.);
 • patologické nedostatočné rozvinutie brušnej steny;
 • dedičnosť;
 • predčasný pôrod.

Inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie u chlapcov ako u dievčat. Veľmi často je zamieňaná s niektorými inými diagnózami. Takže, vzhľad, hernia u chlapcov pripomína kvapku semenníkov. Každá matka musí vedieť, ako sa prejavuje prietržová prietrž a aké následky môže vyprovokovať, aby mohla včas kontaktovať odborníka a získať kvalifikovanú pomoc..

príznaky

Prvé príznaky inguinálnej kýly si budete môcť sami zistiť doma. Pozorne sledujte zmeny v oblasti slabín dieťaťa počas jeho činnosti. Najlepšie je, keď to dieťa plače alebo sa smeje radostne. Toto správanie vytvára určitý tlak na telo. Vnútorné orgány sú pod napätím.

Dôvodom kontaktovania špecialistu sú niektoré prejavy:

 • počas aktivity dieťaťa v trieslovine sa objavuje opuch;
 • môžete cítiť prietrž, v tvare vyzerá ako kruh alebo ovál;
 • pri ľahkom tlaku prietrže mizne a vrhá sa späť do kanála;
 • tlak na opuch nespôsobuje negatívnu reakciu dieťaťa.

Ak sa spolu s takýmito príznakmi prejaví nespokojnosť dieťaťa, pociťuje bolesť, problém pravdepodobne súvisí s porušením orgánu. Ohýba sa v mieste výstupu z kanála, čo vyvoláva narušenie zásobovania krvi. V tomto prípade začína postupná smrť orgánu.

Aby ste rozpoznali patológiu a prijali potrebné opatrenia, musíte sa ihneď spojiť s odborníkom, ak si všimnete prvé podobné príznaky prietrže. Lekár bude schopný určiť povahu problému a nájsť najlepšie riešenie.

Diagnóza trieslovej prietrže u novorodenca

U dojčiat si môžete brať do úvahy známky slabinovej prietrže. Potom musíte navštíviť špecialistu a zistiť presnú diagnózu. Aby sa diagnostikovala keratínová hernia u dieťaťa, môže byť potrebné ďalšie vyšetrenie inguinálneho kanála ultrazvukom..

komplikácie

Hlavným prejavom rizika slabinovej prietrže pre novonarodené dieťa je porušenie. Vyzrážaný orgán je stlačený, čo vedie k poruchám krvného obehu a rýchlej nekróze. Z tohto dôvodu sa musí ingvinálna prietrž liečiť ihneď po jej diagnostikovaní. V opačnom prípade môže mať patológia kedykoľvek nebezpečnejšiu formu..

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, ktoré zažívajú rodičia novorodencov. V obvyklom stave patológia neohrozí život a zdravie dieťaťa, ak podniknete potrebné kroky včas.

liečba

Musí sa liečiť ingvinálna prietrž. Nezmizne sama. Jediným istým spôsobom, ako problém vyriešiť, je vykonať operáciu. Inak môže mať slabinová prietrž nebezpečné nebezpečenstvo pre zdravie a život dieťaťa..

Čo môžeš urobiť

Mnohí rodičia sa domnievajú, že slabinová prietrž za podmienok, keď sa dá ľahko vložiť dovnútra, sa dá liečiť pomocou podporných obväzov. Táto metóda sa považuje za konzervatívnu a nie vždy vyvoláva požadovaný účinok. Kýla, ktorá sa nelieči, okrem toho ohrozuje možnosť porušenia tohto orgánu, čo môže viesť k jej životaschopnosti..

Čo robí lekár?

Ak sa zistí slabina prietrže, odborník predpíše prípravu na operáciu. Ak bola hernia diagnostikovaná u dieťaťa mladšieho ako 6 mesiacov, môže sa chirurgický zákrok odložiť až do dosiahnutia stanoveného veku. Včasná operácia sa považuje za ťažšiu. Okrem toho bude dieťa vo veku 6 mesiacov oveľa ľahšie tolerovať anestéziu.

Ak bola zistená slabá prietrž s príznakmi porušenia, operácia sa vykoná okamžite. Inak táto podmienka predstavuje určité ohrozenie života dieťaťa..

Chirurgický zákrok spočíva v odrezaní trieslovej prietrže. Lekár zašíva herniálny vak a tlačí orgány späť do požadovaného stavu. Inguinálny kanál sa obnoví, po čom sa jeho steny posilnia udržiavaním určitých svalov a väzov.

U novorodencov sa často vykonáva chirurgický zákrok na odstránenie ingínovej prietrže. Sú však spojené s určitými ťažkosťami. Detské tkanivo je veľmi jemné a jemné. Pri zranení môže dôjsť k mnohým slzám a modrinám. Preto by tieto postupy mal vykonávať skúsený odborník, ktorý má bohaté skúsenosti a vie, čo v tomto prípade robiť..

U novorodencov sa operácia vykonáva v celkovej anestézii v trvaní 15 - 30 minút. Deti túto operáciu dostatočne dobre tolerujú. Obnova môže trvať približne dva týždne..

prevencia

Inguinálna kýla u dieťaťa sa vyvíja dokonca aj počas jeho nosenia. Preto neexistujú jasné pokyny, ako takýmto prejavom zabrániť. Rodičia by si však mali byť jasne vedomí svojej zodpovednosti pri zisťovaní prvých príznakov patológie. Rýchle zotavenie dieťaťa závisí od toho, ako skoro uvidíte lekára.

Pediatrická ingvinická prietrž: všetko, čo rodič potrebuje vedieť

Mnohí ľudia sú prekvapení, keď sa dozvedeli, že kýly sú u detí dosť bežné. Dojčatá (najmä predčasne narodené deti) sa môžu narodiť s herniou. Liečená je hernia pri dojčení detí, pretože ide o bežnú operáciu, ktorú vykonávajú deti. Je však dôležité vidieť jej príznaky včas, aby ste mohli dieťaťu poskytnúť primeranú lekársku starostlivosť..

Čo je kýla?

Kýla sa vytvára, keď časť orgánu alebo tkaniva v tele (napríklad slučka čriev) vyčnieva cez otvor alebo oslabenú oblasť svalovej steny a začína vyčnievať do priestoru, kde by nemala byť. Tento výčnelok je prietrž, ktorá vyzerá ako šnúra alebo hrudka.

Na rozdiel od kýly nájdenej u dospelých nie sú tieto oblasti vždy považované za slabú zónu svalovej steny. Je to normálna, zdravá časť tela, ktorej sa ešte nepodarilo prejsť všetkými fázami prenatálneho vývoja..

Tkanivá môžu byť niekedy stlačené v anatomických otvoroch svalovej steny, ktoré sú tu určené iba na priechod tepien alebo nervových kmeňov. V iných prípadoch záťaž alebo zranenie oslabuje alebo riedi špecifickú oblasť svalovej steny. Ak sa na tomto mieste objaví akýkoľvek orgán alebo jeho časť, potom ním vytvorený tlak môže tiež tvoriť herniálny výčnelok.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je neobvyklé vydutie, ktoré je možné vidieť a cítiť v oblasti slabín - oblasti medzi brušnou dutinou a boky. Hnačka u detí sa objaví, keď sa časť čreva, spolu s jej obsahom, ponáhľa cez hrúbku svalov brušnej steny..

príčiny

Medzi 12-14 týždňami vývoja plodu sa v brušnej dutine blízko obličiek tvoria semenníky. Keď sa dieťa vyvíja vnútromaternicovo, postupne sa posúva dole do brucha. Ešte pred narodením sú semenníky tlačené cez otvor v tkanivách medzi žalúdkom a slabinami a zostupujú do mieška..

Podobný proces sa vyskytuje u dievčat - vaječníky zostupujú do panvy. Potom sa otvor v brušnej stene uzavrie. Toto vylučuje akékoľvek spojenie medzi brušnou dutinou a mieškom alebo slabinami..

Ak sa tento kanál nezatvorí úplne a svaly v brušnej stene nezatvoria dostatočne dobre dieru, môže sa vyvinúť prietrž.

Hnačka u detí sa vyskytuje v každom veku, maximálna incidencia sa však pozoruje u dojčiat a do 5 rokov od 80 - 90% u chlapcov..

Približne 3 - 5% zdravých plnohodnotných detí sa môže narodiť s trieslovinou prietrže a tretina dojčiat a kojencov sa objaví v prvých šiestich mesiacoch. U predčasne narodených detí sa frekvencia inguinálnej kýly významne zvyšuje až o 30%. Pri viac ako 10% prípadov mala pri narodení alebo v detstve kýla aj iná príslušnosť rodiny..

Inguinal-scrotal kýla sa vyskytuje iba u chlapcov, zatiaľ čo semenník je stlačený, čo vedie k neplodnosti u človeka v budúcnosti. Hnačka hnačky u detí je rozdelená na semenník a semenník.

príznaky

Kýla u staršieho dieťaťa alebo dieťaťa bude v oblasti slabín vyzerať ako vydutie alebo opuch. Inguinálna hernia sa u novorodencov niekedy môže prejaviť ako opuch v šourku.

V mnohých prípadoch sa opuchy môžu vyskytnúť iba počas plaču alebo kašľa. Z tohto dôvodu rodičia často predpokladajú, že plač je spôsobený herniou, zatiaľ čo najčastejšie sa toto ochorenie v strúhanke vyskytuje kvôli plaču z úplne iného dôvodu.

U dievčat je ingvinická prietrž oveľa menej bežná, ale niekedy sa stáva. V tomto prípade vaječníky alebo slučka čriev vtlačia brušnú stenu do slabín a niekedy dokonca až k jej pysku..

Výstupok sa bude cítiť ako súvislá podlhovastá šnúra.

Všeobecný opuch bezprostredne po narodení u stydkých pyskov je pravdepodobne spôsobený nadbytkom tekutín u novorodencov alebo ďalšou dávkou hormónov, ktoré boli podané krátko pred narodením matky. Tento opuch je neškodný a po niekoľkých dňoch odznie.

Čo môže zamieňať prietrž?

Iné podmienky, ktoré môžu vyzerať, ale nie sú to slabé prietrže.

 1. Komunikujúci hydrocele je podobný prietrži s tým rozdielom, že v šourku vytvára vydutie, tekutinu a nie vyčnievajúce tkanivo. V niektorých prípadoch sa veľkosť mieška mení v závislosti od toho, koľko tekutiny vstupuje a vystupuje.
 2. Zasunuté semenník (ktorý občas stúpa z mieška po kanáliku) niekedy spôsobuje vypuknutie v oblasti slabín. Nemusí to vyžadovať liečbu, ale stav by mal vyhodnotiť odborník..
 3. Femorálna prietrž je u detí zriedkavá a môže byť zamieňaná s trieslovinami. Prietrž sa prejavuje vydutím na hornom stehne, mierne nižším ako slabina.

Komplikácie neliečenej prietrže

Intuálna hernia u detí má tendenciu uviaznuť, to znamená, že hrudka nezmizne, keď sa dieťa uvoľní. Toto sa nazýva priestupok..

Príznaky môžu zahrnovať nasledovné:

 • dieťa vyzerá zle;
 • slabiny;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zväčšený žalúdok;
 • horúčka;
 • opuch, ktorý sa javí červený a je zreteľne citlivý na palpáciu;
 • opuch, ktorý sa nezmení pri plaču.

diagnostika

Ak si myslíte, že vaše dieťa má slabinovú prietrž, obráťte sa na lekára. Diagnóza sa vykonáva prostredníctvom dôkladného štúdia anamnézy a podrobného lekárskeho vyšetrenia. Ak pri návšteve nie je prietrž hernia, lekár sa ju pokúsi určiť ľahkým stlačením žalúdka dieťaťa..

Spravidla nie sú potrebné žiadne ďalšie testy na diagnostiku prietrže..

liečba

Inguinálne kýly si vyžadujú chirurgický zákrok a chirurgický zákrok sa vykonáva čo najskôr, aby sa zabránilo stlačeniu brušných orgánov.

Lekári niekedy odporúčajú deťom nosiť obväz. Táto liečba je predpísaná, keď je chirurgický zákrok kontraindikovaný..

Kontraindikácie na opravu prietrže:

 • telo je výrazne vyčerpané;
 • existujú sprievodné vážne podmienky.

Veľkosť a typ obväzu sa vyberá prísne individuálne v závislosti od miesta prietrže. Bandáž nie je schopná odstrániť prietrž. Zabráni len zovretiu prietrže a chráni pred úplným prolapsom orgánov vo výslednom vaku.

Počas operácie

 1. Anesteziológ (lekár špecializujúci sa na úľavu od bolesti) dáva dieťaťu celkové anestetikum, ktoré uvoľňuje svaly dieťaťa a spôsobuje spánok. Dieťa počas operácie necíti bolesť.
 2. V kožnom záhybe slabiny sa urobí malý rez (2 až 3 cm).
 3. Stanoví sa hernálny vak obsahujúci tenké črevo.
 4. Chirurg tlačí črevo vnútri hernálneho vaku späť do brušnej dutiny, v správnej polohe za svalovou stenou.
 5. Prázdna herniálna vak sa odstráni..
 6. Svalová stena je zaistená stehy, aby sa zabránilo ďalšej prietrži.
 7. Ak je dieťa mladšie ako 1 rok, je pravdepodobnosť, že sa prietrž na druhej strane slabiny, veľmi nízka. Preto sa odporúča korekcia inguinálnej oblasti. Pokiaľ v súčasnosti na druhej strane oblasti slabín neexistuje hernia, svalová stena je vystužená očkami.

Pri slabinovej prietrži u detí je chirurgický zákrok zvyčajne veľmi jednoduchý. Dieťa však môže mať ťažkosti. U chlapcov je otvorenie svalov veľmi blízko k cievam a šnúram, ktoré sú pripojené k semenníkom.

Prietrž môže tieto krvné cievy poškodiť, najmä ak je stlačená pred chirurgickým zákrokom, ale chirurg musí byť tiež opatrný pri ochrane ciev..

 • existuje malé riziko traumy na krvné cievy semenníka. To vedie k zlému rastu alebo dokonca k strate semenníkov;
 • môže dôjsť k infekcii rany, ktorá spôsobuje sčervenanie a vylučovanie hnisu niekoľko dní po operácii. V tomto prípade budú potrebné antibiotiká;
 • modriny v mieste opravy prietrže sú celkom viditeľné, ale samy o sebe zriedkavo spôsobujú opuchy. Opuchy zvyčajne zmiznú po niekoľkých dňoch;
 • prietrž sa prietrž len zriedka vracia a potom je potrebné ich znovu otvoriť. Môže sa to stať aj deň alebo dva po operácii..

Starostlivosť o dieťa po operácii

Dieťa sa zvyčajne cíti dobre večer po operácii a nasledujúce ráno. Nie je stanovený žiadny čas, kedy sa dieťa môže vrátiť k normálnym činnostiam. Staršie dieťa by sa malo zamerať na svoje pohodlie a bolesť. Odporúča sa však, aby ste cvičenie nevykonávali niekoľko týždňov..

Po operácii nasledujúci deň môžete dieťa utrieť špongiou namočenou vo vode. Kúpanie vo vani je povolené 2 dni po operácii.

predpoveď

Prognóza je priaznivá. Ak je inguinálna hernia chirurgicky odstránená u detí, je nepravdepodobné, že sa znovu objaví. Znova sa objaví prietrž častejšie, ak dôjde k poškodeniu čriev..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ľudská chrbtica je základom jej kostry: chrbtica nielen vydrží zaťaženie ľudského tela, ale tiež kompenzuje účinok nerovnomerného rozdelenia závažnosti nesprávnym držaním tela, nerovnomerným nosením predmetov pri vykonávaní náročných cvičení..
Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha.
Chirurgia je pre telo vždy stresom, a preto musí pacient splniť všetky požiadavky ošetrujúceho lekára, aby sa v budúcnosti predišlo komplikáciám a poruchám v tele.