loader

Hlavná

Žalúdok

Inguinal hernia - operujte alebo skóre?

Herurg na klinike ponúka dve možnosti:
1. Operácia brucha
2. Laparoskopia

Poslané do okresnej nemocnice, uviedlo, že tablety sa neliečia a neexistujú žiadne iné možnosti, neexistuje však ani naliehavosť. Strávil asi 5 sekúnd na prehliadku scény.

Na OMS je to zadarmo, ale na laparoskopii môžu byť siete, ktoré je potrebné kúpiť, ktoré a prečo.

World Wide Web z veľkej časti radí laparoskopiu.
Čítal som tiež názor, že pri športe a obväze je možné, ak nie, vrátiť ho späť, potom ho aspoň zastaviť vo vývoji a opraviť ho v bezbolestnej fáze..

Kto má pravdu? Osvetlite, dobre, kto je v predmete. Ak potrebujete kúpiť oká, tak čo a prečo, áno.

Obr. Strong. Závidím to zjavne. Náhodne nemáte voľné miesta? A okrem hlavného a zástupcu pri stole príde aspoň niekto iný?

Tento rok sme zmenili aj vedenie. Zástupca pre chirurgiu je už tretí po našom starom, ktorý tu pracoval 20 rokov. Ale normálna laparoskopia môže len snívať. Siete si kupujú sami pacienti. Samozrejme existuje nejaký základ, ale je to naliehavé.

Intuálna hernia u mužov a žien: odstránenie prietrže. Potrebujete operáciu?

Ako sa zbaviť slabinovej prietrže: laparoskopia

"Čítali ste recenzie a ste prekvapení - pacient našiel v sebe slabinovú prietrž a týždeň som na internete hľadal" dobrého lekára ". Áno, ako to! Aj ja, dospelý človek, keď som videl TOTO, som bol zdesený a okamžite som bežal na prvú kliniku, ktorá bola blízko. O čom môžu ženy hovoriť! “ Stepan L.

Takto bývalý pacient našej najlepšej kliniky Stepan Ligunov citovo popisuje jeho stav. Je potrebné poznamenať, že má úplnú pravdu - veľa ľudí, ktorí dostanú inguinálnu herniu, zažije paniku a sníva o tom, ako sa rýchlo zbaviť nepríjemného problému..

Čo je nebezpečné slabinová prietrž a či je potrebný chirurgický zákrok

Prvá otázka, ktorá sa obáva pacientov s ingvinálnou prietržou, je otázka, či je chirurgický zákrok skutočne potrebný. Zaujímajú sa tiež (najmä ženy) o to, či to bude bolieť a či jazvy po operácii zostanú.

Ak chcete odpovedať na otázku o potrebe chirurgického zákroku, mali by ste sa zaoberať diagnózou - čo je slabinová prietrž.

Príčinou patológie je oslabenie svalového tkaniva. Pohybuje sa od seba a pod váhou hrubého čreva sa medzera zväčšuje. Vnútornosti na tomto mieste drží iba pokožka. V priebehu času sa pokožka napína a prietrž sa zvyšuje. Akákoľvek fyzická námaha môže spôsobiť vážne komplikácie. Pacientovi hrozí zúženie vnútorných orgánov, neznesiteľná zápcha (koprostáza) a rozvoj akútnej peritonitídy - stav ohrozujúci život.

Mnoho odborníkov odporúča mierne traumatický laparoskopický zásah, ktorý zahŕňa zníženie počtu orgánov a implantáciu špeciálneho implantátu, ktorý uzatvára dieru vo svalovom tkanive..

Odstránenie prietrže: Laparoskopia

„Pri výbere metódy na liečbu slabinovej prietrže som študoval z tuctu miest a videl som dosť takých hrôz, ktoré som sa vzdal a rozhodol som sa, že sa stane čokoľvek, ale nesúhlasím s operáciou. Výsledkom je, že som našiel miesto lekárskeho strediska Best Clinics, kde laparoskopia odstraňuje trieslovú prietrž bez závažnej anestézie a veľkých jaziev. Rozhodol som sa využiť šancu. V skutočnosti to nebolo bolestivé a normálne sa po anestézii zobudilo. Pokiaľ ide o jazvy, sú veľmi malé, asi centimeter. “ Julia K.

Toto hodnotenie je ďalším z našich pacientov, ktorý veľmi presne charakterizuje laparoskopiu. Laparoskopická operácia je skutočne bezpečná a menej traumatická, preto sa v európskej medicíne táto metóda uznáva ako „zlatý štandard“ na liečbu hernií a mnohých ďalších patológií. Pozrime sa na výhody tejto techniky.

anestézie Laparoskopia sa môže vykonávať v lokálnej a všeobecnej anestézii, takže aj pacient, ktorému nemôže byť poskytnutá celková anestézia, sa týmto spôsobom môže zbaviť inguinálnej kýly..

Pacienti niekedy zásadne odmietajú hlbokú anestéziu, ktorá sa obáva komplikácií. Špecialisti najlepšej kliniky získali najnovšiu generáciu „inteligentného“ anestéziologického prístroja, ktorý monitoruje stav pacienta, na ktorom sa pracuje počas zaspávania a spánku. Stav pacienta je monitorovaný senzormi, v závislosti od výsledkov, zariadenie mení hladinu kyslíka a ďalšie charakteristiky.

Po takejto anestézii je ľahké opustiť spánok, ale anestéziológ musí pacienta po operácii sprevádzať..

Prevádzka. Laparoskopia nevyžaduje otvorenie brucha. Do punkcií sa vkladá laparoskop s pevnou videokamerou. Pomocou miniatúrnych nástrojov chirurg nastavuje vyzrážané štruktúry a umiestni implantát biokompatibilný s ľudskými tkanivami do tela. Lekár vykonáva všetky manipulácie tak, že sleduje jeho činnosť na monitore. Laparoskopia zahŕňa minimálne stehy, obvykle jednu na punkciu.

implantát Jedná sa o malú sieťku zo špeciálneho syntetického materiálu, ktorý nahrádza svaly. Po určitom čase implantát „rastie“ do tkaniva. Veľkosť a hustota materiálu závisí od parametrov prietrže a ďalších faktorov. Lekári na dobrých klinikách používajú vysoko kvalitné dovážané implantáty, pretože rýchlo zakorenia a vydržia akékoľvek zaťaženie.

Výsledky laparoskopie. Všeobecná rehabilitácia po laparoskopii je veľmi rýchla. Ak bola prietrž malá, pacient môže za pár hodín ísť domov. Ako je uvedené vyššie, na miestach vpichu zostávajú malé jazvy. Nevyžadujú obväzy a liečia sa rýchlo.

Riziká odstránenia slabinovej prietrže laparoskopickou metódou

Na internete existuje veľa protichodných informácií o laparoskopii - pozitívnych aj negatívnych. Samotní lekári považujú túto metódu za čo najbezpečnejšiu, ale úprimne varujú, že akýkoľvek zásah je vždy určitým rizikom. Výsledok je ovplyvňovaný faktormi, ako je vek a stav organizmu, na ktorom sa organizuje, a životný štýl je dôležitý. Skúsenosti chirurga a vybavenie operačnej sály sú veľmi dôležité.

Laparoskopia poškodzuje tkanivá v miernej miere, preto komplikácie potom, ako sa prakticky nevyskytnú. Lekári najlepších kliník vykonali viac ako 1 000 takýchto operácií, z toho pätina - slabiny prietrže, všetky prešli ľahko, a to aj u starších pacientov. Tieto úspechy sa dosiahli použitím nových prístrojov PLASMAJET a LigaSure, ktoré pracujú na základe elektrochirurgických a plazmových technológií, ktoré v doslovnom zmysle slova „zalepujú“ cievy a zabraňujú krvácaniu. Je potrebné poznamenať, že rehabilitácia pacientov sa uskutočnila pod lekárskym dohľadom v modernej pohodlnej nemocnici Best Clinics.

Ak vám bola diagnostikovaná „ingínová prietrž“ - neprepadajte panike, dohodnite si stretnutie s chirurgmi v ktoromkoľvek lekárskom stredisku Best Clinic. Lekár vám predpíše laparoskopiu a do jedného alebo dvoch dní po konzultácii sa tento problém zbaví. Skúsení, kompetentní chirurgovia, nové lekárske vybavenie a opatrovateľský personál sú výhodou diverzifikovaného centra Best Clinics.

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

POUČNÉ POŠTOVNÉ OBDOBIE HERNIE

Vykonanie schôdzky +7 (495) 103-46-23, ul. Myasnitskaya, 19

Konzultácie v súkromných správach a telefonicky NIE sú vedené.

O liečbe v neprítomnosti
Podľa ruského práva (článok 70 federálneho zákona Ruskej federácie č. 323-ФЗ „O základoch ochrany zdravia občanov v Ruskej federácii“) má právo predpisovať liečbu len ošetrujúci lekár..

VYTVORIŤ NOVÚ SPRÁVU.

Ste však neoprávnený používateľ.

Ak ste sa už predtým zaregistrovali, potom „prihlasovacie meno“ (prihlasovací formulár v pravej hornej časti stránky). Ak ste tu prvýkrát, zaregistrujte sa.

Ak sa zaregistrujete, budete môcť v budúcnosti sledovať odpovede na vaše správy, pokračovať v dialógu o zaujímavých témach s ostatnými používateľmi a konzultantmi. Okrem toho vám registrácia umožní viesť súkromnú korešpondenciu s konzultantmi a ostatnými používateľmi stránok.

Inguinálna kýla. Laparoskopický alebo priamy prístup?


Fóra o chirurgii: Flebologia, cievna chirurgia, Fórum pre chirurgov

Hľadať vo fóre
pokročilé vyhľadávanie
Nájsť všetky poďakované príspevky
Vyhľadávanie blogov
pokročilé vyhľadávanie
Na stránku.

Ahoj milí chirurgovia!

Žiadam vás, aby ste pomohli určiť typ operácie priamej ingvinálnej prietrže.

Muž, 30 rokov, výška 185, hmotnosť 110. Žiadne sťažnosti na zdravie.
Asi pred týždňom som objavil výčnelok v dolnom bruchu. Po konzultácii s chirurgom je diagnózou priama trieslová kýla.

Chirurg navrhol niekoľko možných spôsobov chirurgického zákroku. Nemám med. vzdelania, preto sa vopred ospravedlňujem za prípadné chyby v prezentácii informácií.

1. Laparoskopická hernioplastika s inštaláciou sieťovej protézy v preperitoneálnom priestore. Operácia (na žiadosť pacienta) sa vykonáva v epidurálnej alebo celkovej anestézii.

2. Operácia pomocou priameho prístupu, buď podľa Lichtenštajnska, alebo podľa Trabucco, alebo pomocou trojrozmernej protézy („cievky“)..
/ Zatiaľ to nerozumiem - pri použití „cievky“ je spodný lalok nastavený za pobrušnicu, t. v brušnej dutine. /

Pri akejkoľvek intervencii nie je hernálny vak vyrezaný, ale je „zastrčený“ (?) Do brušnej dutiny..

Samotný chirurg odporúča laparoskopický prístup pod epidurálnou cestou, pričom priamy prístup nazýva „včera“. Existujú však pochybnosti o úprimnosti a pravdivosti takéhoto vyhlásenia, pretože klinika je súkromná a celkové náklady na laparoskopickú operáciu sú trikrát vyššie a možno práve to určuje odporúčanie..

Pomôcť pri rozhodovaní, pretože podľa názoru laika sú v oboch prípadoch „+“ aj „-“. Hmotnosť týchto plusy / mínusy je však ťažké odhadnúť.


Rád by som zaujal nezaujaté názory
S uv.

USER71
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od USER71
pomoshnik
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od pomoshnik
kpripper
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od kpripper
Ilyhin
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od Iluhin
Aslan
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od AslanE
pomoshnik
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od pomoshnik

Prečo uznaní účastníci považujú laparoskopický prístup za nevyhnutne brušný? V našom prípade je manželovi ponúknutý predbežný prístup. Táto technika je stručne opísaná tu..[Odkazy sú k dispozícii iba registrovaným používateľom]

Sme naklonení k „cievke“. Hlavným dôvodom odmietnutia laparoskopie je schopnosť upustiť od lokálnej anestézie. Budeme v prevádzke o niekoľko dní.

USER71
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od USER71
Endovideo chirurgická hernioplastika s prepperitoneálnym prístupom a extraperitoneálnym umiestnením implantátu
Ilyhin
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od Iluhin

Súčasný prístup k problému:

- Laparoskopická metóda sa odporúča pri bilaterálnych herniách alebo relapsoch;
- „Zlatý štandard“ (s minimálnym počtom relapsov) sú metódy Lichtenštajnska alebo Schuldisa;
- Anestézia (podľa voľby pacienta) - lokálna anestézia alebo anestézia. Muži s hmotnosťou 110 kg nebudú epidurálne ponúkaní (zvyčajne).

Ospravedlňujem sa za svoju nevedomosť. Náš chirurg vysvetlil podstatu tejto metódy pomocou týchto slov. Zrejme sa snaží zjednodušiť pochopenie procesu..

Po napísaní posledného príspevku došlo k ďalšiemu rozhovoru s chirurgom. Povedal, že momentálne nie sú žiadne „cievky“ - musíte si ich objednať a počkať. Navrhuje sa urobiť niečo ako Lichtenštajnsko, ale s tým rozdielom, že (ak si správne pamätám pojmy) je pletivo lemované zozadu zadnej fascie, t. z pobrušnice.

Do zajtra (pred obedom) sa musíte rozhodnúť - čakáme na špirálu alebo Lichtenštajnsko. Existujú skutočne významné výhody pre cievku. A potom na prvej konzultácii ju náš lekár veľmi chválil, ale teraz hovorí, že z hľadiska pooperačného obdobia aj z hľadiska relapsov sú obe protézy rovnocenné.

Pokiaľ ide o muža s hmotnosťou 110 kg, epidurály sa nebudú ponúkať (spravidla), nielenže sa ponúkajú, ale takmer trvajú na tom. Manžel však kategoricky odmieta.

USER71
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od USER71
Ilyhin
Prezrieť profil
Nájsť všetky príspevky od Iluhin

Máte, samozrejme, pravdu. A ak náš chirurg, bez podrobností, povedal niečo ako: „Ak chcete bez jaziev v celkovej anestézii, robíme ECC hernioplastiku; ak chcete v lokálnej anestézii robíme Lichtenstein“ - neboli by pre mňa žiadne otázky. Situácia je však trochu iná. Chirurg hovorí: „Môžem vám to ponúknuť, toto, toto a napriek tomu toto.“ Moje odporúčanie je zásah ECV v epidurálnej anestézii. “Ak nám to nevyhovuje, urobí to, čo mu povieme. Neboli od neho predložené žiadne ďalšie odporúčania..

Po prvej návšteve si sadnem k počítaču a snažím sa zistiť, čo sa skrýva za všetkými menami, ktoré znejú. Čítal som, čítal som, čítal som. Prechádza týždeň a panika začína, pretože musíte sa rozhodnúť a ešte ťažšie to urobiť. Rozhodli sa odložiť na chvíľu.
Teraz je opäť čas sa rozhodnúť. Hovorili sme s chirurgom - jeho pozícia sa nezmenila. Nepovažuje otvorený prístup za správny, a preto nedáva odporúčania. Urobí to, čo si zákazník objedná. A manžel chce iba v miestnej anestézii. A jeho brat už mal tretí výskyt hernie, hoci žije a pracuje v Spojených štátoch na zdanlivo slušnej klinike. Musím však prevziať zodpovednosť za výber metódy.
Taká je olejomaľba.

Ospravedlňujeme sa za výrečnosť. Už to neurobím znova. Ďakujem všetkým, ktorí odpovedali!

slabinová prietrž.

Odpovedať Citovať
Odpovedať Citovať
Odpovedať CitovaťOdpovedať CitovaťOdpovedať Citovať

Irin, a povedz mi, prosím, ktorú nemocnicu si robil? Chceme ísť do pohotovostnej nemocnice, obávame sa chmk. Ako dlho trvá táto operácia a v akej anestézii? vopred ďakujem za odpoveď, teraz aspoň vieme, na čo treba venovať pozornosť.

Odpovedať CitovaťOdpovedať CitovaťOdpovedať Citovať
Odpovedať Citovať

Mal dve stehy kĺbovej prietrže. S jedným (neživým) išiel do armády. Prišiel - bol prevádzkovaný dňa. O niekoľko rokov neskôr, na druhej strane. Operácia sa uskutočnila bez celkovej anestézie. Pokožka nič necítila, ale očividne bolo možné pozorovať šitie inguinálneho krúžku ihlou. Bolestne. Je to však možné. Pri celkovej anestézii - buďte opatrní. Nemusí sa prebudiť. Anesteziológovia, tam sú všetci. Pokúsil som sa vstať okamžite po operácii. Shatalo.. Bok - pevná modrina. Fantómové bolesti v noci trápili. Je to, akoby šili znova ihlou. Liečenie bolesti..

Operácia na šitie detskej trieslovej kýly u 5-ročnej dcéry prebehla dobre. Celková anestézia, manželka na oddelení. Do večera poslal domov. Darujte lekárovi a ďakujem.

Odpovedať Citovať
Odpovedať Citovať

Je potrebné objasniť lekárovi, že aj vy, žart, viete, o čo ide. A ďalej. Ak je lekár plný, je to pre pacienta ľahšie.

Odpovedať Citovať
Odpovedať Citovať
Odpovedať Citovať

Nepravidelné močenie je prvým príznakom ochorenia obličiek alebo prostaty. Bad je lekár, ktorý sa nelieči.

Odpovedať Citovať
Odpovedať CitovaťOdpovedať Citovať

Viete, existujú rôzne. existuje aj alkoholická kronika s pseudiváciami. Tí istí ničomu nerozumejú

. A namiesto vďačnosti sa usilujú vytvoriť muck kaku-nit..

Z tohto nejakého dôvodu som počul. Nerobte to dobre, nedostanete zlo. Skoro som tam spadol, predtým som nikdy nepočul

Odpovedať Citovať

Ale čo sviatostná veta „Cesta do pekla je vydláždená dobrými úmyslami“? Ani som to nepočula. analógia.

Odpovedať Citovať

Počul som, že. keď bol malý. čítať čestne

Odpovedať Citovať

Čítal som však, že Rasputina sa vzhľadom na svätého starca pýtali: „Staršie, prečo sa nemodlíš za deti?“

Takže tento bič a bastard odpovedali: „Nie. Kto vie, čo z neho vyrastie. A tak - za dušu máš hriech...“

A mal pravdu, temný. Koľko bastardov v detstve bolo zachránených z budúceho sveta... Keby sme vedeli, ktorý z nich by uspel. Svojimi vlastnými rukami by sa uškrtili.

Inguinal hernia - operujte alebo skóre?

Herurg na klinike ponúka dve možnosti:
1. Operácia brucha
2. Laparoskopia

Poslané do okresnej nemocnice, uviedlo, že tablety sa neliečia a neexistujú žiadne iné možnosti, neexistuje však ani naliehavosť. Strávil asi 5 sekúnd na prehliadku scény.

Na OMS je to zadarmo, ale na laparoskopii môžu byť siete, ktoré je potrebné kúpiť, ktoré a prečo.

World Wide Web z veľkej časti radí laparoskopiu.
Čítal som tiež názor, že pri športe a obväze je možné, ak nie, vrátiť ho späť, potom ho aspoň zastaviť vo vývoji a opraviť ho v bezbolestnej fáze..

Kto má pravdu? Osvetlite, dobre, kto je v predmete. Ak potrebujete kúpiť oká, tak čo a prečo, áno.

Obr. Strong. Závidím to zjavne. Náhodne nemáte voľné miesta? A okrem hlavného a zástupcu pri stole príde aspoň niekto iný?

Tento rok sme zmenili aj vedenie. Zástupca pre chirurgiu je už tretí po našom starom, ktorý tu pracoval 20 rokov. Ale normálna laparoskopia môže len snívať. Siete si kupujú sami pacienti. Samozrejme existuje nejaký základ, ale je to naliehavé.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Inguinálna kýla u mužov, operácie, recenzie, história atléta

Naozaj sa chcem s vami podeliť o svoj príbeh. Keď som ležal v nemocnici, počul som veľa desivých dôsledkov toho, ako ľudia odďaľujú liečbu na poslednú. V mojom prípade liečba pri slabinovej prietrži.

Na úvod, napriek zdanlivej neškodnosti nie je diagnóza taká jednoduchá. Ak sa odložíme na neskoršie obdobie, oddialenie nevyhnutného môže mať nepríjemné následky.
Po počúvaní spolubývajúcich som sa rozhodol, že by som mal niekde napísať svoj prípad. V nádeji, že môžem pomôcť aspoň jednej osobe.

Kulturistiku robím nie dlho, asi 7 mesiacov. Vždy som sa blížil k tréningu múdro, pretože za mojimi plecami bola atletika atletiky a kôry CCM.

Ale raz to očividne neodhalil váhou tyče. Tu to je (tyčinka) v mojich rukách, je tu trhan a... pamätám si iba ostrú bolesť v oblasti slabín. Pustil som bar a našiel som vyčnievajúcu guľu v slabinách.

Ale ja som išiel do doktorovej bitky. Našťastie som bol prijatý v lekárskom stredisku, hneď ako som vošiel. S chirurgom som mal veľké šťastie. Situácia pre muža nie je veľmi príjemná, ale začal klásť toľko otázok, že som sa sústredil a zabudol na celú hanbu. Takže ma okamžite diagnostikovala slabina prietrže. Podľa lekára je však liečba iba chirurgická.

Kto chce ísť do nemocnice? Navyše, operácia?! Určite majú aj iné myšlienky plížiace sa dovnútra. Je to ako keby títo chirurgovia niekoho len porezali. Ale vďaka podrobným vysvetleniam o možných dôsledkoch odmietnutia operácie som už nepochyboval.

Operácia v týždni, príprava, zozbieranie testov, séria udalostí nepochopiteľná pre mňa. A tak v deň operácie. Všetko šlo dobre, dali mi injekciu, nasadili masku a požiadali o počítanie od 10 opačným smerom. Potom si pamätám iba hlas sestry, už na oddelení.

Ako povedal môj chirurg, odstránili kýlu, zavreli defekt (dieru v bruchu) špeciálnou sieťou (ako som povedal, táto sieť bola potrebná, aby sa kýla znova neobjavila), rana bola zošitá a za pár dní som mohol ísť domov. Keby som s operáciou nesúhlasil, mohlo by sa mi stať čokoľvek. Jedným z najhorších je štípanie tejto „gule“.

Nechcel by som nikomu, čo som počul v miestnosti. Niekto stratil vedomie a bol na pokraji straty časti čreva. Niekto sotva prežil počas operácie, keď sa objavili komplikácie.

Preto, ak si niekto iný myslí, urob to! A športovci majú také nepríjemné chvíle.

Kedy je u mužov predpísaná operácia brušnej prietrže: recenzie a odporúčania

Odstránenie slabiny prietrže zostáva jedinou správnou možnosťou liečby s minimálnym rizikom relapsu a komplikácií..

U mužov je toto ochorenie zvlášť nebezpečné, pretože môže viesť k neplodnosti, preto keď sa objavia prvé príznaky, musíte sa poradiť s chirurgom, aby podstúpil diagnózu a naplánoval naplánovanú operáciu.

Inguinálna hernia bez chirurgického zákroku má rad negatívnych následkov, vrátane trvalého nepohodlia, bolesti, zhoršenej potencie a chorôb gastrointestinálneho traktu. Ak sa chcete rozhodnúť pre správnu voľbu liečby, musíte sa oboznámiť s každou metódou odstránenia kýly, preskúmaním recenzií, preskúmaním pozitívnych aspektov a možných negatívnych bodov..

Inguinálna hernia bez chirurgického zákroku má rad negatívnych následkov, vrátane pretrvávajúcich nepohodlia, bolesti, zhoršenej potencie a chorôb gastrointestinálneho traktu.

Kedy je potrebný chirurgický zákrok??

Inguinálna hernia sa vyskytuje v dôsledku zvýšeného vnútromaternicového tlaku a vydutia orgánov do trieslovinového kanála. Hneď ako bolo možné zistiť takúto odchýlku u mužov, je predpísaná plánovaná alebo pohotovostná chirurgická operácia.

Okamžité ošetrenie sa vykonáva podľa nasledujúcich indikácií:

 1. Pripnuté prietrže - kýlové brány môžu voľne prechádzať orgánmi alebo ich opravovať. Fixovaná prietrž je často komplikovaná zovretím, keď sa prietržný krúžok uzavrie a začne komprimovať obsah vaku. Ak sa objavia príznaky vnútorného krvácania alebo peritonitídy trvajúce niekoľko hodín so zvýšením telesnej teploty, vyžaduje sa okamžitý chirurgický zákrok. V tomto prípade je indikovaná chirurgia s otvoreným prístupom na účinné odstránenie odumretého tkaniva a vyčistenie herniálneho vaku;
 2. Predĺžená neúčinná terapia liekmi a fyzioterapia je tiež indikáciou už plánovanej chirurgickej operácie. Muž je predbežne diagnostikovaný, vyšetrí sa genitourinárny systém, gastrointestinálny trakt, srdce a stav obehového systému, aby sa zistila príčina progresie kĺbovej hernie. Ak sú vylúčené všetky absolútne kontraindikácie pre chirurgický zákrok, pacientovi je predpísaná laparoskopia alebo otvorený chirurgický zákrok, v závislosti od zložitosti ochorenia;
 3. Detský vek do 6 mesiacov: novorodenci s inguinálnou kýlou by mali byť operovaní čo najskôr, aby sa predišlo možným komplikáciám. Aj keď bolo možné zastaviť vývoj choroby a výčnelok je preč, po niekoľkých rokoch alebo v dospelosti sa to môže stať vážnym problémom. Deti podstupujú laparoskopickú operáciu brušnej prietrže.

Diagnóza trieslovej kýly zahŕňa ultrazvuk, darovanie krvi a moču na analýzu a röntgenovú snímku. Chirurg skúma mužov, prehmatáva inguinálnu zónu a určuje štádium patologického procesu. Na základe výskumných údajov je vybraná optimálna chirurgická možnosť a po príprave je muž podrobený odstráneniu prietrže.

výcvik

Pred chirurgickým zákrokom musí človek informovať lekára o prítomnosti chronických ochorení, alergiách a neznášanlivosti na určité lieky, o dynamike choroby pred návštevou špecialistu..

V prípade laparoskopickej chirurgie sa vykonáva celková anestézia s otvorenou chirurgiou, lokálna alebo kombinovaná, čo môže tiež ovplyvniť výber chirurgického zákroku..

Pred chirurgickým zákrokom musí človek informovať lekára o prítomnosti chronických ochorení, alergiách a neznášanlivosti na určité lieky, o dynamike choroby pred návštevou špecialistu..

Technika odstraňovania slabinovej prietrže u mužov

Operácia je vybraná individuálne pre každého pacienta, ale môžu existovať výnimky. Ak človek vstúpi do nemocnice v pohotovostnej ambulancii vo vážnom stave, s najväčšou pravdepodobnosťou sa uskutoční tradičná operácia - oprava prietrže s otvoreným prístupom. Pri kontaktovaní súkromnej kliniky v ranom štádiu choroby si muž vyberie nezávisle od navrhovaných možností.

Štandardná oprava prietrže pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. V oblasti slabinovej prietrže sa uskutoční incízia rovnobežne s väzom;
 2. Chirurg prideľuje herniálny vak a rozpráva ho;
 3. Kontroluje orgány, hodnotí ich stav;
 4. Zdravé orgány ponorené do brušnej dutiny;
 5. Patologické tkanivá sú vyrezané;
 6. Inguinálny kanál je šitý vlastnými alebo syntetickými textíliami..
 7. Nanáša sa šva a rana sa lieči..

Ak človek vstúpi do nemocnice v pohotovostnej ambulancii vo vážnom stave, s najväčšou pravdepodobnosťou bude vykonaná tradičná operácia - oprava prietrže s otvoreným prístupom.

Takáto operácia sa vykonáva u zdravých mužov, ktorí sa predtým nestretli s herniou a neklamali na chirurgickom stole..

Laparoskopická operácia

Endovaskulárna chirurgická korekcia alebo laparoskopia je moderná a bezpečná metóda na minimálne invazívne liečenie inguinálnej kýly u mužov aj u žien. Vďaka laparoskopu lekár skúma vnútorné orgány a herniálny vak bez rezania kože. Odstránenie defektu je možné prepichnutím nie viac ako 3 cm (pri normálnej prevádzke sa vykoná rez 12 cm).

Podstatou tejto techniky je odstránenie prietrže a zmenšenie diery, cez ktorú prenikli vnútorné orgány. Porucha brucha je šitá tesniacim stehom, ktorý zaisťuje bezpečné uchytenie.

Etapy odstránenia laparoskopickej prietrže u mužov:

 1. Na brušnej dutine chirurg urobí tri vpichy trokarom;
 2. Prvý trokár sa vkladá okolo pupka, aby sa spustil laparoskop;
 3. Zostávajúce skúmavky sú potrebné na zavedenie chirurgických nástrojov;
 4. Trokary zavádzajú zariadenia na upevnenie ôk a svoriek;
 5. Svorka fixuje implantát, ktorý je pripevnený pomocou stehu.

Endovaskulárna chirurgická korekcia alebo laparoskopia je moderná a bezpečná metóda na minimálne invazívne liečenie inguinálnej kýly u mužov aj u žien..

Indikáciami pre laparoskopiu u mužov sú obezita, šport, tolerancia k anestézii. Podľa recenzií táto minimálne invazívna technika nevyžaduje dlhodobú rehabilitáciu, rany sa hoja rýchlo bez zanechania akýchkoľvek známok a komplikácie sú mimoriadne zriedkavé..

Operácia v Lichtenštajnsku sa nevyhnutne vykonáva so zosilnením sieťového implantátu, ktorý je pripevnený za spermatickou šnúrou. Táto metóda je známa ako klasická a má niekoľko výhod: riziko relapsu je znížené na nulu, rýchla rehabilitácia, mierna bolesť po operácii, nízke percento pooperačných komplikácií životne dôležitých orgánov..

Endoskopická hernioplastika sa vykonáva pod kontrolou videa. Inštalácia ôk sa môže vykonať extraperitoneálne alebo predperitoneálne. Výhody: obojstranné ovládanie operačného priestoru, malé rezy, rýchle zotavenie s možnosťou návratu k fyzickej aktivite.

Operácia v Lichtenštajnsku sa nevyhnutne vykonáva so zosilnením sieťového implantátu, ktorý je pripevnený za spermatickou šnúrou.

Obštrukčná hernioplastika zahŕňa upchatie brány prietrže pomocou sieťky bez lemovania trieslového kanála. Výhody sú podobné endoskopickej metóde, navyše po operácii prakticky neexistuje žiadna bolesť.

Pooperačné obdobie

Obdobie rehabilitácie trvá od niekoľkých týždňov do šiestich mesiacov. Po celú dobu musí človek dodržiavať pravidlá odporúčané lekárom, ktoré sú potrebné na predchádzanie komplikáciám, zlepšenie pohody a rýchle uzdravenie..

Všeobecné odporúčania v pooperačnom období:

 1. Denné ošetrenie stehu antiseptickým roztokom;
 2. Vyvážená výživa, strava;
 3. Užívanie liekov proti bolesti;
 4. Nosenie inguinálnej ortézy počas fyzickej práce;
 5. Normalizácia psychologického stavu, sedatíva.

Neskoré zotavovacie obdobie zahŕňa gymnastiku. Fyzikálna terapia pomáha udržiavať stav svalov prednej brušnej steny, aby sa zabránilo sekundárnemu vzhľadu kýly.

 • infekcia rán;
 • alergia na anestetikum;
 • krvácanie v dôsledku poškodenia ciev;
 • hnisanie švu, sepsa.

Inguinálna kýlová operácia nezaručuje úplné vyliečenie. Človek musí pochopiť, že opakovaný vplyv negatívneho faktora môže vrátiť prietrž. Tiež po operácii budú bolesti po určitú dobu znepokojené, činnosť bude obmedzená na neurčitý čas, ale čoskoro sa zlepší kvalita života a človek sa bude môcť vrátiť do práce, športu a normálnej výživy..

Ako urobiť inguinálnu prietrž

Výskyt trieslovej kýly je sprevádzaný nielen vizuálnou vadou v dôsledku vystupovania vnútorných orgánov, ale tiež vnútorným nepohodlím a nepohodlím. Kýla môže spôsobiť zvýšený tlak na brušnú stenu, slabosť spojivového tkaniva a patologické zmeny v tele.

Ochorenie postihuje deti aj dospelých. U dojčiat je bradavická prietrž často vrodená, u dospelých je to dôsledok nesprávneho životného štýlu a fyziologickej predispozície..

Podľa štúdií je inguinálny výčnelok častejšie diagnostikovaný u mužov, u žien sa môže vyskytnúť prietrž počas tehotenstva a po pôrode..

Inguinálna kýla si vyžaduje chirurgické ošetrenie, konzervatívne metódy môžu zmierniť iba hlavné príznaky a dočasne zlepšiť zdravotný stav pacienta. Ak dôjde k výčnelku, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu.

Prvá vec, ktorá je pacientovi pridelená na röntgenové vyšetrenie, aby sa určila veľkosť útvaru a jeho lokalizácia.

Ďalej sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, aby sa vylúčila možnosť zovretia a stanovenia obsahu herniálneho vaku..

Primárna palpácia sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe. Po vyšetrení prietrže určí lekár možnosť jej premiestnenia a veľkosť brány prietrže. Ak výčnelok dosiahol veľkú veľkosť, prietrž sa stala nekontrolovateľnou a existuje riziko zovretia.

Príprava na operáciu

Pred vykonaním plánovanej operácie musí pacient prejsť všeobecnou a biochemickou analýzou krvi a moču. Pacientovi je podaný elektrokardiogram, môžu byť potrebné ďalšie konzultácie s gastroenterológom. Pred chirurgickým zákrokom sa vykonáva prieskum pacienta, kde by mal naznačovať individuálnu znášanlivosť liekov a prítomnosť chronických chorôb.

S inguinálnou kýlou musia ženy vyšetriť gynekológ, muži urológ.

Ak má pacient taký zlý zvyk, ako je fajčenie, niekoľko dní pred operáciou, je potrebné minimalizovať používanie nikotínu. Posledné jedlo a voda by mali byť najmenej 8 hodín pred operáciou.

Operácia prietržnej hernie u mužov

Na základe komplexnosti pripravovanej operácie a veľkosti prietrže sa pacient podrobí oprave prietrže. Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať chirurgickú manipuláciu:

 • otvorené (s pitvou tkanív);
 • laparoskopia.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. S normálnym priebehom choroby a neprítomnosťou kontraindikácií, ako aj u detí, dochádza k lokálnej anestézii. Ak je pacient pred nadchádzajúcim chirurgickým zákrokom v šoku, manipulácia sa vykonáva v celkovej anestézii.

Pri operácii otvoreným spôsobom chirurg urobí rez v oblasti tvorby prietrže rovnobežne s trieslovým väzom..

Potom sa rozreže herniálny vak a vykoná sa vyšetrenie vnútorných orgánov, ktoré sa do neho posunuli..

Ak nedošlo k porušeniu tkaniva a nekróze, orgány sa umiestnia na svoje miesto a vak sa odreže. V prípade komplikácií sa herniálny vak odstráni spolu s obsahom.

V procese zošívania trieslového kanála sa rana napne vlastnými tkanivami aponeurózy alebo sa uzavrie špeciálnou syntetickou sieťou. Použitie pletivového implantátu má niekoľko nesporných výhod, najmä absenciu rizika relapsu choroby a divergenciu stehov..

Video ukazuje operáciu na ošetrenie slabinovej prietrže s prekrytím oka pomocou videokamier.

Medzi nevýhody tejto metódy patrí:

 • dlhá doba rehabilitácie;
 • prítomnosť pooperačnej jazvy;
 • možnosť recidívy (ak sa nepoužíva polypropylénová sieťovina).

Operácia trvá priemerne jednu a pol až dve hodiny, v závislosti od zložitosti výčnelku a skúseností lekára..

Ak je pacientovi diagnostikovaná bilaterálna hernia, potom sa operácia vykoná na každom výčnelku osobitne s prestávkou niekoľkých mesiacov..

Laparoskopická metóda chirurgického zákroku sa považuje za šetrnejšiu na telo a pooperačná rehabilitácia je oveľa kratšia.

Okrem toho sa laparoskopia odporúča ľuďom, ktorí majú kontraindikácie pre otvorený chirurgický zákrok alebo ktorí už podstúpili operáciu prietrže.

Príprava na operáciu zahŕňa vykonanie potrebných skúšok, konzultáciu s odborníkmi a diagnostiku výčnelkov. Osem hodín pred operáciou nemôžete jesť jedlo a piť veľa tekutín, pacient dostane klystír.

Počas operácie sa pacientovi urobí v inguinálnej oblasti malý rez a zavedie sa špeciálne zariadenie - laparoskop. Zariadenie je pripojené k fotoaparátu, ktorý na monitore umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie.

Aby sa preskúmal obsah herniálneho vaku, vykonajú sa vpichy a vykoná sa diagnostika stavu vnútorných orgánov. Po všetkých manipuláciách je pacient šitý.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje si vysokú kvalifikáciu ošetrujúceho lekára..

kontraindikácie

Operácia má niekoľko kontraindikácií:

 • porucha krvácania;
 • srdcovo-cievne ochorenia;
 • zápalové procesy tkanív v oblasti prietrže.

Pri obmedzenej brušnej prietrži sa operácia vykonáva okamžite, aj keď existujú kontraindikácie. Ak sa hernálny vak neodstráni včas, môže dôjsť k nekróze znehybnených orgánov, intoxikácii tela až do smrti..

Žovinná hernia u žien

Diagnóza a liečba slabinovej prietrže u žien je rovnaká ako u mužov. Výnimkou je výskyt prietrže počas tehotenstva. Počas nosenia dieťaťa sa prietrž kýly nevykonáva. Aby sa predišlo komplikáciám a zvýšeniu vyčnievania, žena by mala nosiť obväz a obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Inguinálna kýla nepredstavuje nebezpečenstvo pre ženu pri pôrode a pre jej dieťa a žiadnym spôsobom neovplyvňuje vývoj plodu. Okrem toho, po lekárskych predpisoch počas tehotenstva, sa narodenie dieťaťa objavuje prirodzene. V zriedkavých prípadoch, keď kýla neustále rastie a počas pokusu môže dôjsť k porušeniu, pacient sa podrobí cisárskym rezom..

Operácia sa vykonáva šesť mesiacov po narodení, keď sa zotaví ženské telo a posilnia sa brušné svaly.

Inguinálna kýla u detí

Hnačka u detí je vo väčšine prípadov vrodená. Výčnelok sa môže objaviť bezprostredne po narodení aj v prvých mesiacoch života. Žiadne konzervatívne metódy nedokážu úplne vyliečiť patológiu, aj keď kýla je malá a dieťa neobťažuje, mali by ste sa poradiť s chirurgom.

Operácia sa vykonáva od veku šiestich mesiacov do jedného roka v celkovej anestézii. Chirurgia v staršom veku je nežiaduca, pretože novorodenci narkózu dobre tolerujú. Trvanie operácie je asi pol hodiny a vykonáva sa laparoskopickou metódou a priamou pitvou tkanív..

Dojčatá nie sú umiestnené s implantátom zo sieťky, keď je odstránená trieslová kýla. Pretože telo sa ešte nevytvorilo a bude aktívne rásť, v mieste oka sa môžu objaviť slzy a napätie.

Komplikácie po operácii

Prvýkrát po operácii by mal byť pacient pod dohľadom lekára a starostlivo dodržiavať bezpečnostné opatrenia, aby sa predišlo pooperačným komplikáciám.

Ak operáciu vykonal vysokokvalifikovaný odborník a počas operácie nedošlo k žiadnym komplikáciám, nemali by to mať žiadne negatívne následky.

Avšak s prítomnosťou predisponujúcich faktorov a chronických ochorení má takéto komplikácie 1% všetkých pacientov;

 • relapsu choroby;
 • vnútorné krvácanie;
 • mechanické poškodenie obsahu herniálneho vaku;
 • kvapka vaječníka, zápal spermatickej šnúry;
 • hnisavosť stehu;
 • alergické prejavy anestézie;
 • predĺžená bolesť v mieste opravy prietrže.

Prevádzkové náklady

Po diagnostikovaní inguinálnej kýly by sa liečba nemala odložiť, včasná operácia zaručuje pozitívny výsledok a nehrozí riziko recidívy. Náklady na operáciu odstránenia ingínovej prietrže nezávisia nielen od chirurgického postupu, ale aj od kvalifikácie lekára a typu zdravotníckeho zariadenia (súkromná klinika alebo verejné)..

Druh transakciecena
Otvorená kýlaod 25 000 rub.
laparoskopiaod 45 000 rub.
Laparoskopia bilaterálnej prietrže s umiestnením ôkod 50 000 rub.
Laparoskopia jednostrannej prietrže s umiestnením ôkod 45 000 rub.

Náklady na chirurgický zákrok sa môžu líšiť od typu sieťového implantátu. Pacient si môže kúpiť mriežku domáceho výrobcu a použiť importovaný analóg. Okrem toho to nezahŕňa náklady na lieky, ktoré môžu byť potrebné v prípade komplikácií.

Rehabilitácia po operácii

Prvých dní po chirurgickom zákroku by mal byť pacient v nemocnici, aby lekár mohol sledovať stav stehu a celkovú pohodu pacienta. Prvé dva týždne sú prísne kontraindikované na akúkoľvek fyzickú aktivitu. Po tomto období môže pacient po konzultácii s ošetrujúcim lekárom pristúpiť k liečebnému a profylaktickému komplexu cvičení..

V niektorých prípadoch sa pacientovi s otvorenou metódou vykonávania chirurgického zákroku bez použitia oka odporúča nosiť obväz. Zabráni štiepeniu švov a zníži tlak na brušnú stenu..

Rehabilitačné obdobie po operácii pri slabinovej prietrži.

diéta

Výživa je jedným z kľúčových faktorov, od ktorých závisí priaznivý výsledok operácie. Pacient musí starostlivo sledovať diétu a podávať si čiastočné jedlo až päťkrát denne.

Výrobky, ktoré spôsobujú nadmerný plyn, zápchu alebo naopak trávenie, sa musia vylúčiť. Patria sem: strukoviny, jablká, sódy, alkohol, údené mäso, múka z kysnutého cesta.

Mali by ste jesť ľahké odtučnené polievky, zeleninové vývary, tekuté cereálie na vode, varené kuracie prsia, tvarohový koláč, sušený chlieb. Hlavným pravidlom nie je prejedanie sa.

Chirurgia pri slabinovej prietrži je jediným účinným spôsobom, ako sa zbaviť choroby. Čím skôr je choroba diagnostikovaná a operácia je vykonaná, tým menej traumatické následky. Moderná lekárska technológia vám umožňuje zbaviť sa výčnelkov raz a navždy, pričom riziko recidívy je minimálne.

Mužská operácia brušnej prietrže

V modernom lekárskom svete sa predpokladá, že chirurgický zákrok zameraný na odstránenie slabinovej prietrže u mužov je jediným spôsobom, ako sa zbaviť problému s minimálnymi zdravotnými rizikami..

Z tohto článku sa dozviete, ako vyzerá priľahlá kýla, jej odrody a moderné metódy chirurgickej liečby.

Príčiny slabinovej prietrže u mužov

Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien. Vysvetľuje to rysy anatomickej štruktúry tela.

Inguinálny kanál ženy má vzhľad medzery, má opevnené steny, pretože prolaps orgánu z brušnej dutiny je obtiažny. U mužov má naopak prierez v tvare trojuholníka v priereze.

Pri oslabení tkanív brušnej steny vnútorné orgány s väčšou pravdepodobnosťou opustia hranice brušnej dutiny..

Zistilo sa, že príčiny vzniku ingínovej prietrže sú:

 • vzpieranie v prípade nesprávnej polohy tela;
 • nakladanie a vykladanie bez použitia výstužnej bandáže;
 • vrodená alebo získaná slabosť tkanív brušnej steny;
 • zvýšenie intraperitoneálneho tlaku;
 • defekty peritoneálnej a perineálnej aponeurózy.

Najväčšiu úlohu hrá prítomnosť defektov alebo dystrofie vlákien konečníka a šikmých svalov brucha. Na tomto mieste môžu orgány nachádzajúce sa v brušnej dutine prekročiť anatomické miesto a spôsobiť u mužov slabinovú prietrž.

Klasifikácia ingulárnej prietrže

Intuitívne kýly u mužov sú klasifikované podľa umiestnenia herniálneho kanála a štádia. V závislosti od toho, do ktorého typu patológie patri, si chirurg vyberie optimálnu taktiku operácie na odstránenie ingvinálnej prietrže u mužov.

Šikmá prietržová prietrž sa vyskytuje u mužov akéhokoľvek veku vrátane detí. Patológia je charakterizovaná prolapsom vnútorných orgánov pozdĺž krvných a lymfatických ciev, ako aj spermatickej šnúry a vazov. Šikmá inguinálna hernia sa v závislosti od stupňa vývoja zvyčajne delí na tieto typy:

 • počiatočné - vytvorenie herniálneho vaku, začiatok prolapsu orgánu herniovým kanálom;
 • kanál - časť čreva alebo iného orgánu zaberá celý herniálny kanál, ale nepresahuje za herniovú bránu;
 • formovaná - vlastná šikmá inguinálna kýla, ktorá má kanál, kýlu a herniálny vak naplnený spadnutým orgánom alebo jeho časťou.

Šikmá prierezová prietrž u mužov môže mať vrodený a nadobudnutý charakter.

Priama ingvinálna prietrž sa najčastejšie vyskytuje u mužov nad 40 rokov. Na rozvoj patológie je nevyhnutné oslabenie svalových vlákien a prolaps orgánov mimo miesta vas deferens..

Kombinovaná hernia je kombináciou rôznych patológií, ktoré sa vyskytujú hlavne u žien. Tento článok sa nebude brať do úvahy.

Podľa lokalizácie sú kýly rozdelené do troch typov.

 1. Pravostranná tříslová prietrž - výstup z pobrušnice a vnútorných orgánov na pravej strane. Na patologickom procese sa môže zúčastniť črevné trakt, omentum, mechúr. Najbežnejší typ prietrže u mužov.
 2. Ľavá bočná kýla - brušné orgány a pobrušnice padajú do trieslovinového kanálu na pravej strane. Menej bežná ako prietrž hernie
 3. Bilaterálne - v tomto prípade sa prolapse objavia okamžite na dvoch stranách. Tento typ prietrže môže mať znaky priamej alebo šikmej prietrže, ako aj zmiešanej povahy.

Najväčším nebezpečenstvom pre život človeka je obmedzená prietrž. V tomto prípade sa môže prolapovaný orgán náhle stlačiť v herniálnom portáli s vytvorením rezov spojivového tkaniva. Bez včasnej lekárskej starostlivosti so zovretou prišívanou prietržou existuje riziko vzniku peritonitídy, nekrózy a je pravdepodobné, že dôjde k fatálnemu výsledku..

Ak potrebujete vedieť, ako vyzerá pri trocha kýla u mužov, pozrite si fotografiu. Vybrali sme vysoko kvalitný materiál, ktorý jasne demonštruje vzhľad prietrže u rôznych ľudí.

Ako sa pripraviť na odstránenie slabinovej prietrže

Ak nehovoríme o porušení predpisov, potom sa operácia uskutoční podľa plánu. Vzhľadom na narušenie integrity tkanív a pravdepodobné riziko komplikácií sa pacientovi udelí písomné povolenie na chirurgickú liečbu..

Chirurgia pri slabinovej prietrži u mužov - typy operácií, príprava, prognóza

Chirurgia je jedinou účinnou liečbou pri slabinovej prietrži. Všetky ostatné metódy (obväzy, lieky) sa môžu použiť iba ako dočasné opatrenie alebo v prípadoch, keď je chirurgická liečba z akéhokoľvek dôvodu kontraindikovaná..

Účelom operácie je radikálne odstránenie prietrže a vytvorenie podmienok, ktoré bránia jej opätovnému výskytu. Odstráňte hernálny vak a zatvorte bránu prietrže.

Na opravu kýly s následnou plastickou chirurgiou bolo vyvinutých veľa chirurgických techník - pri ingvinovej kýle existuje viac ako 100 druhov operácií, avšak len niektoré z nich dostali praktickú aplikáciu..

V Rusku sú najobľúbenejšie operácie podľa metódy Spasokukotského, Girarda, Bassiniho, Martynova a ich variácií. Chirurg uprednostňuje túto alebo tú metódu v závislosti od charakteristík prietrže u tohto pacienta, pričom berie do úvahy špecifiká topografie trieslového kanála, typ prietrže a veľkosť brány prietrže. Dôležité sú aj vlastné praktické zručnosti (úroveň znalostí konkrétnej techniky).

Druhy operácií pri slabinovej prietrži

Kýlová chirurgia je rozdelená podľa prístupu (otvorená a laparoskopická) a podľa metódy spevnenia stien trieslového kanála (pomocou vlastných tkanív pacienta alebo umelých transplantátov)..

Porovnanie typov chirurgických zákrokov

Pri otvorených operáciách sa vykonáva jeden rez kožou od 5 do 8 cm, s laparoskopickým vyšetrením - tri, 1,5 až 2 cm dlhé.

Pri endoskopických operáciách sa optické zariadenie (laparoskop) vkladá do jedného rezu na vizuálnu kontrolu a do ostatných manipulátorov na priamy zásah..

Na obrazovke počítača sa zobrazí obraz operácie, ktorú môže sledovať chirurg a jeho asistenti.

Ďalšie stupne s oboma prístupmi spočívajú v odstránení časti pobrušnice, ktorej výstupok spôsobil vytvorenie prietrže, ako aj v ďalšej plastickej chirurgii (posilnenie alebo vytvorenie nového) trieslového kanálika. Plastická chirurgia zadnej steny kanála sa vykonáva pomocou šľachových doštičiek šikmého svalu brucha pacienta (metódy napínania) alebo pomocou šitia umelej sieťoviny (metódy bez napnutia)..

V modernej chirurgii sa používajú ako nenasiakavé (polypropylén), tak čiastočne vstrebateľné (propylén v kombinácii s monokrylom) štepy. Výhodou posledného uvedeného je, že sa v priebehu niekoľkých mesiacov rozpustí na polovicu svojho objemu a výsledkom je, že v tele pacienta zostáva menej cudzieho materiálu..

Tabuľka 1 - Výhody a nevýhody rôznych možností na opravu prietrže.

Otvorené
 • lokálna anestézia vo väčšine prípadov;
 • schopnosť vykonávať primárne a opakované operácie s akýmkoľvek typom a veľkosťou (až po obrie hernie);
 • s komplikovanou prietržou (jej porušenie v herniovej bráne, črevná obštrukcia, zapálený hernálny vak) umožňuje nielen posilnenie ingvinálneho kanálu, ale tiež eliminuje následky komplikácií.
 • dlhšie pooperačné obdobie;
 • kozmetická vada;
 • pravdepodobnosť poškodenia počas operácie nervových plexov, krvných ciev, spermatickej šnúry;
 • pooperačné komplikácie: retencia moču, upchatie výtoku plynov a črevné funkcie, hnisanie pooperačnej rany, zápal semenníkov a epididymis (orchoepididymitis);
 • vyššia pravdepodobnosť recidívy.
Laparoskopická
 • malé jazvy;
 • schopnosť spevniť steny nielen trieslovinového, ale aj femorálneho kanála na prevenciu priamej a šikmej triesloviny, ako aj femorálnej kýly;
 • možnosť simultánnej korekcie slabinovej prietrže z dvoch strán;
 • krátke rehabilitačné obdobie;
 • zriedkavé komplikácie (2-3%).
 • vždy celková anestézia;
 • špeciálne drahé endoskopické vybavenie;
 • povinná skúsenosť chirurga s takýmito operáciami.

Laparoskopická operácia je lepšie tolerovaná, bolesť je menej intenzívna, čas strávený v nemocnici, ako aj doba všeobecného zotavenia je kratšia ako pri otvorenej chirurgii (zvyčajne nie viac ako 2 týždne).

Výber spôsobu operácie

Po stanovení diagnózy a určení indikácií pre chirurgický zákrok sa vyberie prístup a spôsob vykonania operácie. Typ (rovný alebo šikmý, jednostranný alebo obojstranný), veľkosť, či ide o kombináciu s femorálnou prietržou, berú sa do úvahy komplikácie.

Všeobecné faktory ovplyvňujúce výber operácie:

 • Vek;
 • fyzický stav pacienta, prítomnosť závažných chronických chorôb (najmä dýchacích ciest a kardiovaskulárneho systému);
 • režim fyzickej aktivity (konštantná fyzická aktivita alebo kancelárska práca).

Anesteziológ hodnotí riziko celkovej anestézie.

Na základe komplexného vyšetrenia lekár a anestéziológ dospejú k záveru o metóde chirurgického zákroku a analgézii (všeobecná, miestna, epidurálna).

Predoperačná príprava

Operácia odstránenia trieslovej prietrže sa zvyčajne vykonáva v lokálnej anestézii - štiepením tkaniva roztokom novokainu alebo iného anestetika. Anestézia sa používa zriedka v prítomnosti určitých indikácií (príliš nervózni, excitabilní pacienti). Pri liečbe na úkor prostriedkov pacienta je na jeho žiadosť možné vykonať aj anestéziu.

Predoperačná príprava na zásah do trieslovej kýly spočíva vo vykonaní predbežného vyšetrenia pacienta, aby sa získal názor na možnosť chirurgického ošetrenia a povolenia na hospitalizáciu:

 1. Po stanovení diagnózy inguinálnej hernie chirurg určí optimálne načasovanie zákroku - spravidla sa operácia odporúča vykonať v blízkej budúcnosti bez oneskorenia.
 2. Pri plánovanej hospitalizácii na chirurgickom oddelení je potrebné vykonať niekoľko testov: všeobecný krvný test (vrátane koagulogramu s určením koagulačného času, trvanie krvácania a počtu krvných doštičiek), všeobecný rozbor moču, krvný test na syfilis, hepatitída B a C, HIV, stanovenie krvnej skupiny a rézus faktora.
 3. Záver o absencii kontraindikácií pre chirurgický zákrok je daný terapeutom po odstránení EKG a vyšetrení pacienta. V prípade sprievodných chronických chorôb môže byť potrebná konzultácia s inými odborníkmi. Ak sa plánuje operácia pod anestéziou, v nemocnici sa konzultuje s anestéziológom.

Priama príprava pacienta na chirurgický zákrok spočíva v týchto krokoch:

 • počas celého prípravného obdobia vrátane času vyšetrenia je potrebné prestať piť alkohol;
 • 10 - 12 hodín pred operáciou je vylúčený príjem potravy;
 • ráno pred zákrokom sa vykoná očistná klyzma;
 • večer pred operáciou sú na sedáciu predpísané špeciálne lieky (na zvýšenie účinku anestetika pri lokálnej anestézii) - hypnotiká, sedatíva, antihistaminiká.

Priebeh operácie

Po štiepení s novokainom chirurgického poľa sa rozreže koža, podkožné tkanivo, povrchová fascia a aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha. Upínacie a obväzné alebo kauterizujúce krvácacie cievy.

Hernálny vak je oddelený od okolitého tkaniva prstom alebo nástrojom a úplne ho uvoľňuje. Potom sa vrecko opatrne otvorí, skontroluje sa obsah, odpojia sa existujúce adhézie a obsah sa vytlačí do brušnej dutiny.

Hernálny vak je prišitý pri krku a odrezaný nad stehu.

Potom sa plast z trieslovinového kanálika vykoná jedným zo spôsobov, zatiaľ čo chirurg sa pokúša vytvoriť hustú svalovo-aponeurotickú vrstvu, ktorá zabráni opakovanému výstupu prietrže.

V priebehu plastov sa môžu použiť buď naše vlastné tkanivá (aloplastické látky) alebo špeciálne implantáty - môžu sa použiť polymérne siete..

Táto posledná uvedená technika je výhodná, pretože uľahčuje zotavenie a skracuje dobu pooperačnej periódy.

Pred plastickou chirurgiou je vhodné zošívať rozšírený hlboký inguinálny krúžok na normálne veľkosti, ale táto fáza nie je vždy vykonaná kvôli určitým ťažkostiam. Po plastike so štepou zo štepu sa šije podkožné tkanivo a na kožu sa aplikujú hodvábne švy..

Trvanie operácie závisí od zložitosti prístupu k herniálnemu vaku a zvolenej technike plastiky trieslového kanála a priemeru asi 1 hodiny.

Okrem štandardného chirurgického zákroku je možné vykonať prietrž hernie a plastickú chirurgiu pomocou šetrných metód, najmä pomocou laparoskopického chirurgického zákroku s odstránením hernálneho vaku malým rezom pomocou špeciálneho nástroja (laparoskop). Táto metóda má pre pacienta mnoho výhod (menšie traumy, absencia vonkajších defektov vo forme pooperačných jaziev), je však oveľa nákladnejšia a vykonáva sa na komerčnom základe..

predpoveď

Samotná operácia spravidla nepredstavuje žiadne zvláštne ťažkosti, pretože je veľmi bežné, a dokonca aj v malých nemocniciach majú chirurgovia dobrú znalosť techniky. Pacient sa nechá vstávať 2-3 dni, stehy sa odstránia po 10 dňoch.

Po zákroku však nie je vždy možné dosiahnuť úplné uzdravenie - u približne tretiny pacientov je návrat kýly možný do jedného roka po operácii.

Aby sa znížila pravdepodobnosť recidívy, je potrebné dodržiavať určité odporúčania, najmä - nosiť obväz a vyhnúť sa ťažkým bremenám..

Po dobu 3 mesiacov po operácii je fyzická aktivita do značnej miery obmedzená, potom sa pacient postupne vracia do svojho obvyklého životného štýlu.

komplikácie

Približne 10% operovaných pacientov (hoci v posledných rokoch má toto číslo tendenciu klesať) sa môže vyvinúť neplodnosť mužov v dôsledku obštrukčnej aspermie v dôsledku poškodenia pri operácii vas deferens.

V budúcnosti zápalovo-jazdecký proces okolo potrubia narúša funkciu semenníkov nielen na strane zásahu, ale aj na opačnej strane..

Okrem toho má malá časť pacientov sťažnosti na sexuálne dysfunkcie (poruchy ejakulácie, impotencia atď.)..

Medzi ďalšie možné pooperačné komplikácie patrí infekcia a hnisanie rany, tvorba veľkého hematómu (v dôsledku krvácajúcej cievy), divergencia švov..

Inguinálna hernia: príznaky a liečba chirurgicky

Nevoľnosť, zvracanie, ťažké kŕče, závraty a prítomnosť novotvaru, ktorý sa cíti ako guľa naplnená vzduchom v dolnom bruchu, sú prvé príznaky toho, že u človeka sa vyvinula prietrž, čo môže viesť k smutným následkom. Keďže u mužov sa najčastejšie vyskytuje pri brušnej hernii, odporúčame vám podrobne sa oboznámiť s týmto ochorením, zvážiť príznaky, priebeh choroby a pochopiť, aké liečebné metódy existujú dnes..

Inguinálna hernia je choroba, pri ktorej je narušené správne usporiadanie orgánov v brušnej dutine: vyčnievajú za hranice prednej brušnej steny v oblasti trieslového kanála. Nie je ťažké si všimnúť nádor, bolestivé pocity sa obzvlášť zreteľne prejavujú v oblasti, kde sa nachádza, a počas cvičenia sa zhoršujú..

Formácia okrem toho vyniká a môže byť videná vo forme „hrbole“, keď človek leží na chrbte alebo je veľmi zúfalý zápchou..

Pri prvých alarmujúcich príznakoch alebo podozreniach je potrebné poradiť sa s chirurgom, aby sa predišlo vážnym následkom a aby sa pokúsila vyliečiť ingvinálnu prietrž v skorom štádiu bez chirurgického zákroku..

Mnoho mužov nevenuje pozornosť bolestivým pocitom, spolieha sa na dočasnú poruchu v tele a na skutočnosť, že nádor prejde časom sám, a tým urobí fatálnu chybu, ktorá niekedy môže stáť život.

Medicína skutočne pozná prípady, keď sa slabinová prietrž, hoci u detí, sama osebe vylieči bez toho, aby vyžadovala chirurgický zákrok, ale to sa zaznamenáva iba u pacientov mladších ako 3 roky, treba pripomenúť, že tieto skutočnosti nemožno nazvať pravidelnosťou - sú to skôr výnimky..

Keďže je však operácia inguinálnej hernie extrémnym opatrením, mali by ste poznať príznaky choroby, aby ste mohli včas vydať alarm a chrániť sa pred zbytočnými problémami. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Ako rozpoznať príznaky choroby?

Ako už bolo spomenuté vyššie, výskyt tohto ochorenia je zvyčajne ovplyvnený mužmi, ale ženy často vykonávajú operácie na odstránenie slabinovej prietrže. Napriek tomu muži predstavujú takmer 90% chirurgických zákrokov, zatiaľ čo v prípade ženského publika je koeficient operácií do 10%..

Dôvodom sú anatomické črty, konkrétne štruktúra inguinálnej oblasti. U mužov sú tkanivá vo trieslovej zóne relatívne slabšie ako u žien, zatiaľ čo samotný trieslový kanál je oveľa väčší ako u žien. To zvyšuje riziko ochorenia u silnejšieho pohlavia..

Proces vývoja slabinovej prietrže u mužov teda začína malým opuchom v dolnej časti brucha a jemným nepohodlím s dočasnou bolesťou. Ak sa však včasná liečba nezačne, nádor sa do niekoľkých týždňov zväčší na veľké veľkosti. Potom sa objavia hmatné príznaky hnačky, konkrétne:

 1. Účinok balóna. Prvá vec, ktorá by vás mala zaujať, je formácia, ktorá sa dotkne ako guľa naplnená vzduchom. Zvlášť zreteľne to pociťujeme pri gymnastických cvičeniach alebo pri ľahnutí. Tento „vzduchový“ vak nemá žiadne špecifické parametre, môže byť malý, stredný alebo veľký.
 2. Je to nudná bolesť. Pre každú osobu sa môže prejaviť rôznymi spôsobmi: niekto sa neustále obáva, ale pre niekoho sa občas objavuje. Tento faktor závisí od individuálnych charakteristík tela, prahu bolesti a zložitosti prietrže;
 3. Pálenie. Tento príznak je obzvlášť výrazný v oblasti trieslovín po ťažkej fyzickej námahe..
 4. Nepohodlie. Zvyšuje sa každý deň, ak sa choroba nezastaví v skorých štádiách.

Výskyt slabinovej prietrže u mužov môže byť podporený niekoľkými rôznymi faktormi. V niektorých je tento faktor vrodený, to znamená, že otvorenie ingvinálneho kanála je svojou povahou malé. Pre ostatných - výsledok nesprávne rozloženého zaťaženia tela. Tento problém často postihuje amatérskych športovcov, napríklad tých, ktorí sa podieľajú na vzpieraní v dôsledku vzpierania.

Okrem charakteristických bolestí v epicentri problému, existujú sprievodné symptómy, ktoré spolu s vyššie uvedenými symptómami pomáhajú pochopiť, že problém je skutočne v ingvinálnej prietrži. Pacienti sú mučení pravidelným kašľom a častou zápchou, ktorá spôsobuje vysoký vnútrobrušný tlak.

Okrem toho si môžu muži pri pohybe čriev všimnúť zväčšený výčnelok v trieslovej oblasti a môžu mať nepríjemné pocity, akoby dolné brucho bolo naplnené vodou. Pri výskyte vyššie uvedených príznakov sa odporúča, aby ste sa okamžite poradili s lekárom, ak začnete s ochorením, výrazne to ovplyvní vaše zdravie. Začínajú časté horúčky, pretrvávajúca nevoľnosť a palpitácie.

Je potrebné poznamenať, že ingvinická prietrž nemusí byť zrejmá okamžite. Nádor porastie a bolesť bude stále chýbať.

Pri vizuálnej prehliadke tela musíte byť opatrný, ak sa nájde vydutie, ale vyššie sa nenachádzajú žiadne príznaky - napriek tomu sa poraďte s lekárom.

Včasná návšteva chirurga vám umožní vyhnúť sa nasledujúcim nepríjemným následkom, medzi ktorými sú najnebezpečnejšie:

 • zápalový proces prietrže alebo semenníkov;
 • prechod z jednoduchej kýly na zložitejší typ „obmedzenej“ ingvinálnej prietrže, ona je považovaná za najnebezpečnejšiu a často končí smrťou;
 • zápcha, stagnácia výkalov v čreve, ktorá vedie k obštrukcii.

Pozrime sa, čo je obmedzená ingvinská prietrž? Toto je jedna z najťažších foriem..

Jeho príznaky sa môžu objaviť nasledovne:

 1. Krv vo výkaloch.
 2. Ťažká bolesť pri kliknutí na boľavé miesto.
 3. Neustála nevoľnosť, ktorá po zvracaní neuľahčuje.
 4. Neschopnosť tlačiť prietrž dovnútra, keď je pacient v ľahu, hoci pri normálnej ingvinálnej prietrži sa to robí veľmi ľahko.

S obmedzenou prietržou sa nemôžete pokúsiť opraviť vzdelanie sami.

Zvážte proces operácie na odstránenie slabinovej prietrže u mužov.

Metódy liečby slabinovej prietrže

Pri potvrdení inguinálnej kýly ponúkne chirurg jediný správny spôsob - vykonať operáciu na odstránenie. Tu je niekoľko možných možností..

Ide o štandardnú operáciu, pri ktorej sa na koži odreže skalpel alebo šetrný zákrok - laparoskopia, čo je vpich kože v postihnutej oblasti..

Ak je prietrž malá a nespôsobuje človeku nepríjemnosti, môžu s operáciou chvíľu počkať..

Predtým, ako sa rozhodne, bude lekár určite hmatať, vziať na vedomie sťažnosti pacienta, napísať odporúčanie na ultrazvuk, röntgen a prípadne ďalšie súvisiace štúdie. A až potom bude na základe získaných údajov možné vidieť obraz choroby: veľkosť prietrže, jej umiestnenie, možné následky po odstránení, možnosť progresie atď..

Pozrime sa podrobnejšie na prípravu na samotnú operáciu. Bezpochyby bude pacientovi predpísané odporúčanie na testy.

Zoznamy predoperačných postupov zahŕňajú aj CTG a špeciálny prieskum, ktorý pomáha pochopiť, či má pacient alergické reakcie na akékoľvek lieky, chronické choroby, či v čase choroby užíva nejaké silné lieky. Toto všetko sa zaväzuje úspešne vykonať operáciu na korekciu prietrže alebo v pooperačnom období..

Po prijatí testov a rozhodnutí lekára o operácii môže byť pacient umiestnený do nemocnice. Ak je pacient fajčiarom, operácia bude predpísaná neskôr, aby pacient mohol bez cigariet vykonávať niekoľko dní. 10 hodín pred operáciou bude pacientovi zakázané piť a jesť.

Aký typ operácie sa pacientovi ponúkne, do veľkej miery závisí od lekárskeho zariadenia, na ktoré sa pacient obráti. Takže v štátnej nemocnici s najväčšou pravdepodobnosťou ponúknu obvyklú operáciu brucha.

Ak voľba pripadne na súkromnú inštitúciu, pravdepodobne ponúkne modernejší typ operácie - genioraphy.

Nezabudnite, že úspech takejto operácie závisí od zručnosti chirurga.

Akýkoľvek typ operácie sa vykonáva v celkovej anestézii, lokálnej aj všeobecnej. Samotní lekári uprednostňujú lokálnu anestéziu, pretože sa považuje za oveľa bezpečnejšiu, ale ak má pacient strach z rôznych druhov zákrokov, použije všeobecnú anestéziu..

Samotná operácia je nasledujúcim algoritmom akcií:

 1. Všetko to začína rezom kože, ktorý sa vykonáva cez trieslovinu, paralelne s ňou..
 2. Potom je odhalený samotný trieslový kanál a lekár dostane príležitosť cítiť herniálny vak. Medicína pozná prípady, keď lekári s veľkými skúsenosťami to jednoducho nemohli nájsť, potom bol pacient požiadaný, aby tlačil. To je ďalšie plus v prospech miestnej anestézie, pretože s ňou môže človek vydávať signály svojmu telu.
 3. Po nájdení vaku je strihaný a chirurg preskúma jeho obsah. Je potrebné poznamenať, že orgány, ktoré sa dostali do prietrže, sú podrobené najpodrobnejšiemu vyšetreniu. Ak lekár zistí, že nie sú poškodené a správne fungujú, jednoducho ich vtlačí späť do brušnej dutiny. Ak sa po vyšetrení zistí poškodenie orgánov, budú odstránené, herniálny vak bude obviazaný a odrezaný.
 4. Roztiahnuté svaly sa zošívajú dozadu. Takmer vždy je na svaly pripevnená sieť syntetického materiálu. Vo svojom zložení je dosť rigidný, ale vnútorné tkanivá ho ľahko berú do tela. Nezamietajú cudzí predmet, ale skôr spolu s ním dorastú
 5. Poslednou fázou operácie je šitie kože.

Inguinálna kýla môže byť v prevádzke niekoľko hodín. Čas strávený do značnej miery závisí od profesionality chirurga, ako je zložitosť, umiestnenie samotnej kýly, veľkosť a tvar. Existujú prípady bilaterálnych hernií, v tomto prípade budú predpísané dve operácie, ale budú sa vykonávať striedavo s odstupom niekoľkých mesiacov..

Teraz zvážte variant operácie, v ktorej môžete urobiť bez rezania pokožky. Bolo to možné vďaka rozvoju medicíny - to je laparoskopia..

Spravidla sa ponúka na opakované operácie alebo na prítomnosť kontraindikácií tradičného spôsobu odstraňovania trieslovej prietrže. Príprava na laparoskopickú genetickú rez sa uskutočňuje rovnakým spôsobom ako pri normálnom chirurgickom zákroku a vykonáva sa aj rezom. Čas operácie na slabinovej prietrži sa v tomto prípade pohybuje od jednej do niekoľkých hodín. Tento druh operácie znamená:

 1. Laparoskop je tenké zariadenie vybavené mini kamerou, ktorá sa vkladá do kanyly. Pri ponorení do herniálneho vaku má chirurg možnosť vidieť všetko, čo je v ňom. Celý proces je zobrazený na monitore, čo výrazne zjednodušuje prácu;
 2. Ďalej sa urobí niekoľko prepichnutí, aby sa pracovalo vo vrecku;
 3. Potom sa na prednej stene vykoná operácia s inštaláciou mriežky pomocou špeciálnych upevňovacích prvkov.

Ak chcete získať všeobecnú predstavu o postupe, odporúčame vám pozrieť si video o chirurgii pri poranení kýly, ktoré je uvedené nižšie. Takto sa môžete duševne a jasne pripraviť, aby ste pochopili, s čím presne budete musieť čeliť v prípade, že máte trieslovinu prietrže.

Ďalším dôležitým bodom sú náklady na operáciu na odstránenie slabinovej prietrže u mužov. Aj tu záleží všetko na výbere typu zákroku a na cenách za odstránenie slabinovej prietrže stanovenej samotnou klinikou..

Oprava prietrže pri bežnej kýle bude stáť asi 25 000 rubľov. Ceny v Moskve sa pohybujú od 20 000 do 35 000 rubľov, veľa tu záleží na výbere lekárskeho zariadenia.

Ak je zvolená laparoskopia, bude to stáť v priemere 35 000 až 45 000 rubľov.

Ďalej zvážime, čo sa stane po operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže v ľudskom tele, a tiež sa zoznámime s recenziami ľudí, ktorí už podstúpili inguinálnu prietrž.

Obdobie adaptácie a pripomienky bývalých pacientov

Mnoho pacientov sa oprávnene zaujíma o túto otázku - aké sú dôsledky operácie na odstránenie ingvinálnej prietrže??

Odpovedáme, že po operácii triesloviny pri hýžach u mužov spravidla neexistujú žiadne problémy, s výnimkou možných infekcií vyvolaných pri operácii, podráždenia nervových zakončení alebo orgánov postihnutých pri operácii, zlej kožnej fúzie alebo zriedkavých prípadov návratu prietrže. Ale väčšina operácií je rýchla a bezbolestná..

Režim hospitalizácie po chirurgickom zákroku spravidla nie je dlhší ako 10 dní, pacienti často ležia iba 3 až 4 dni a sú prepustení. Súkromné ​​kliniky vykonávajú prepúšťanie v ten istý deň po operácii. Z hľadiska medicíny je to zásadne nesprávne, pretože v tomto období je pacient veľmi zraniteľný a jeho preprava určite ovplyvní spojenie..

Po napísaní pacienta lekár predpíše špeciálnu diétu. Pacient bude musieť opustiť múku, sladké, kyslé mliečne výrobky, sýtené nápoje a mastné jedlá. Strava je dočasná, kým sa telo nedostane do normálneho stavu - je to asi 20 dní.

Lekári tiež odporučia zdržať sa sexu po dobu najmenej 15 dní, aby nespôsobili pooperačné komplikácie..

Aj počas mesiaca bude zakázané zdvíhanie závaží, na oplátku ponúknu zdravotnú gymnastiku, ktorú je možné precvičiť po týždni, ak na ňu nie sú kontraindikácie.

Lekári často po operácii na slabinovej prietrži odporúčajú zakúpenie špeciálneho obväzu, ktorý bude správne podporovať fúzované tkanivo..

Po 10 dňoch sa v nemocnici odstránia aj vonkajšie švy, súčasne sa vyhodnotí stav pacienta a vydajú sa ďalšie odporúčania..

Navrhujeme, aby ste sa oboznámili s recenziami mužov, ktorí zažili z prvej ruky všetky súvisiace postupy a ich dôsledky. Urobili sme malý výber komentárov, ktoré zostali na oficiálnych webových stránkach kliník a lekárskych fór.

Môj otec mal v čase operácie 63 rokov. Urobili to v celkovej anestézii. Pohyboval sa v zásade ľahko, ale bol v nemocnici viac ako týždeň, stále vo veku, predtým, ako nebol prepustený. Odporúčalo sa zdržať sa fyzickej námahy až 3 mesiace. Je tu jeden bod: začal som sa sťažovať na pálivý pocit v nohách vedľa slabiny, ktorý sa predtým nestaol.

Asi pred 10 rokmi som mal slabinovú prietrž.

Možno vtedy bol liek slabší, ale ležal som v nemocnici dlhšie ako 3 mesiace, nezlepšil sa, pravdepodobne som niečo poškodil alebo priniesol infekciu.

Nevysvetlili mi nič, iba to mávli. Ale bez ohľadu na to, ako som to bol, po 3 mesiacoch som konečne prepustil, samozrejme, vykonal som veľa lekárskych pokynov, zatiaľ čo ticho nič nebráni.

Ani my sme neboli ušetrení problémami, náš syn mal priškrtenú prietrž, bol v bezvedomí odvezený do bezvedomia, o dve hodiny neskôr bol syn už v intenzívnej starostlivosti, až do posledného premýšľania o najstrašnejšej možnosti. Hrešil tým, že nemocnica je štát. Ale nie, o týždeň neskôr sa syn vrátil domov a po niekoľkých mesiacoch sa plne venoval športu

Mal som ingvinálnu prietrž, operovanú. A keď bola takáto operácia predpísaná môjmu päťročnému synovi, vydali rozsudok - choroba bola zdedená a objavila sa veľmi skoro..

Veľmi sme sa obávali, ako to bude znášať - koniec koncov bol ešte dieťaťom a viem, aké to je pre človeka po takejto operácii odísť na týždeň.

Ale zdá sa, že deti vydržia ľahšie, hneď nasledujúci deň syn kráčal chodbou, ďakujem Bohu, všetko pre nás fungovalo.

Na záver by som chcel dodať, že by ste sa nemali báť operácie na odstránenie ingvinálnej prietrže, hlavnou vecou je včasné a presné vykonanie preventívnych pokynov ošetrujúceho lekára a všetko bude v poriadku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zasiahla som strednú špičku. Nepamätám si pravdu, kedy a ako - myslím, že je hore. Faktom je, že prst zasiahol pred týždňom a pol. Okamžite som si toho nevšimol a po asi 4 dňoch sa mi na prste objavila modrá hrbolka, ktorá bolí.
Výčnelok krčnej chrbtice je posunutie (dislokácia) progresívneho medzistavcového disku. Ďalší výstupok môže viesť k vytvoreniu prietrže. V skutočnosti je vyčnievanie krčnej chrbtice počiatočnou fázou prietrže.
Výčnelok disku 15 s1 je patológia lumbálneho otelenia chrbtice, ktorá sa vyznačuje asymptomatickým nástupom choroby, čo veľmi komplikuje včasnú diagnostiku.