loader

Príčiny výskytu a liečby slabinovej prietrže u detí

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah). U detí sú slabinové kýly zvyčajne vrodené. Získané sú veľmi zriedkavé - vyvíjajú sa u chlapcov v školskom veku, ktorí majú slabú brušnú stenu alebo sa podieľajú na vzpieraní.

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí. Často kombinované s inou patológiou:

 • kvapka semenníka (hydrocele);
 • spermatická cysta;
 • Marfanov syndróm a iné choroby spojivového tkaniva;
 • abnormality vo vývoji miechy;
 • miechová kýla;
 • dysplázia bedra.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Príčiny a rizikové faktory

Hlavný význam pri formovaní vrodenej ingvinálnej prietrže u detí patrí slepej kapse pobrušnice vyčnievajúcej cez trieslový kanál do mieška (vaginálny proces). Keď semenník zostúpi do mieška, vaginálny proces sa vyhladí, t. K tomu zvyčajne dochádza v čase narodenia. Ak z nejakého dôvodu nedôjde k obliterácii, nezavrie sa trieslový kanálik a so zvýšeným vnútro-brušným tlakom ním prechádzajú vnútorné orgány. Hernálna brána je vonkajším krúžkom ingvinálneho kanálika a vaginálnym procesom pobrušnice je herniálny vak, ktorý môže zahŕňať črevné slučky, omentum, vajcovodu a vaječníky (u dievčat)..

Pri vývoji slabinovej kýly u detí dôležitá úloha spočíva v dedičných predispozíciách. Podľa štatistík malo asi 12% detí s touto patológiou, jeden alebo obaja rodičia tiež ingvinálnu prietrž.

Získané trieslové kýly u detí, ako už bolo uvedené, sú veľmi zriedkavé. Faktory vyvolávajúce ich vývoj:

 • obezita;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • sedavý spôsob života;
 • zdvíhať závažia;
 • respiračné choroby sprevádzané ťažkým kašľom;
 • chronická zápcha.

Formy choroby

V závislosti od umiestnenia sú tříslové kýly u detí bilaterálne, ľavostranné a pravostranné. U dievčat sú v 50% prípadov pozorované bilaterálne hernálne výčnelky. U chlapcov sa bilaterálne hernie vyskytujú v 10% prípadov, v 30% - ľavostranné, v ostatných prípadoch pravostranné.

U detí inguinálne kýly spravidla prechádzajú vnútorným trieslovým kruhom a sú umiestnené vo trieslovom kanáli, t.j. sú šikmé. Priame trieslové prietrže v pediatrickej praxi sú veľmi zriedkavé. Herniový výstupok v tomto prípade prechádza defektom vo svaloch prednej brušnej steny v oblasti vonkajšieho trieslového prstenca..

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí.

U chlapcov môže herniálny vak spadnúť do mieška, čo vedie k tvorbe hnačiek triesloviny, ktoré sa ďalej delia na semenníky (vaječníky) a lanovky (spermie)..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u detí je prítomnosť výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Keď dieťa napína, plače, kričí, kašeľuje, zväčšuje sa, v pokoji sa zmenšuje a niekedy úplne zmizne.

Pri slabinovej kýle u chlapcov sa pozoruje deformácia mieška v dôsledku poklesu herniálneho vaku. U dievčat môže herniálny vak klesnúť do jednej z pyskov, čo vedie k jeho zhrubnutiu.

Intuitívne prietrže u detí sú často sprevádzané bolesťou lokalizovanou v oblasti brucha alebo slabín. Bolesť môže byť daná spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Môžu spôsobiť plač a rozpaky detí v prvom roku ich života. V staršom veku deti hovoria rodičom o bolesti v dolnom bruchu.

diagnostika

Inguinálnu prietrž u detí zvyčajne zisťujú rodičia alebo lekári pri rutinnom vyšetrení.

Palpácia odhaľuje elastickú alebo mäkkú textúru vyčnievania v oblasti slabín. Pri nekomplikovanom priebehu sa hernálny obsah ľahko vkladá do brušnej dutiny. V čase redukcie môžete počuť charakteristický dunenie, ktoré naznačuje prítomnosť slučkového čreva v herniálnom vaku. Po zavedení herniálneho výčnelku do brušnej dutiny je cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Na objasnenie diagnózy:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, panvy, trieslových kanálikov a mieška;
 • irrigografie;
 • cystografii.

Hnačka u detí si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

 • femorálna prietrž;
 • inguinálna lymfadenitída;
 • cysta okrúhlych väzov maternice (u dievčat);
 • kryptorchidizmus (u chlapcov);
 • cysta spermatického kordu (u chlapcov);
 • kvapka semenníka (u chlapcov).

Liečba slabiny prietrže u detí

V súčasnosti sa konzervatívna liečba slabinovej prietrže u detí adhezívnymi obväzmi a bandážami nevykonáva.

Odstránenie trieslovej kýly u detí s nekomplikovaným priebehom sa vykonáva plánovaným spôsobom vo veku viac ako šesť mesiacov. Počas chirurgického zákroku chirurg izoluje, obväzuje a odrezáva hernálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív pacienta alebo pomocou špeciálnej propylénovej siete.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgický zákrok na tříslovnú kýlu u detí sa môže uskutočňovať klasickou otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopických technológií. Tento spôsob je výhodnejší, pretože je sprevádzaný minimálnym traumatom mäkkých tkanív, menšou stratou krvi a krátkym rehabilitačným obdobím..

U chlapcov by sa mala odstraňovať trieslová kýla s veľkou opatrnosťou, aby sa zabránilo možnému poškodeniu cievnych ciev a ciev varlat (spermatická šnúra). Ich poškodenie ďalej vedie k atrofii semenníkov a / alebo mužskej neplodnosti.

Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže u dievčat je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok, pretože existuje veľmi vysoké riziko úmrtia vajcovodov alebo vaječníkov. U chlapcov v prvých mesiacoch života, s rozvojom porušovania v prvých niekoľkých hodinách, sa uskutočňuje konzervatívna terapia zameraná na korekciu prietrže. V tomto prípade sa používa nasledujúci liečebný režim pri slabinovej kýze u detí:

 • teplý kúpeľ alebo vyhrievacia podložka;
 • intramuskulárne podávanie liekov s antispasmodickým účinkom;
 • dávať dieťaťu zvýšenú polohu panvy.

Pokiaľ liečba nepovedie k nariedeniu priľahlej prietrže, uchýli sa k pohotovostnému chirurgickému zákroku. S obmedzenými trieslovými kýlami u detí má táto operácia svoje vlastné charakteristiky. Chirurg musí predovšetkým posúdiť životaschopnosť orgánov zahrnutých v herniálnom vaku. Redukcia do brušnej dutiny je možná iba vtedy, ak životaschopnosť čreva, omentum, vaječníkov alebo iných prvkov nespôsobuje žiadne pochybnosti. Inak sú resekované..

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Možné následky a komplikácie

Hlavnou komplikáciou slabinovej prietrže u detí je jej porušenie. Vyvíja sa ako výsledok kompresie herniálneho obsahu vonkajším trieslovým kruhom (vaječník, omentum, črevná slučka, mechúrová stena), čo vedie k ischémii zadržiavaných orgánov..

Zápcha, nadúvanie, ťažký kašeľ môžu vyvolať vývoj porušenia predpisov.

Hlavnými príznakmi porušenia ingvinálnej prietrže u detí sú:

 • bolesť slabín (malé deti plačú, pritlačia nohy na žalúdok);
 • herniálny výčnelok sa stáva prehmataným a ostro bolestivým pri pohmate, nie je možné ho narovnať do brušnej dutiny;
 • nevoľnosť, opakované vracanie;
 • nadúvanie;
 • oneskorenie plynu a stolice.

S oneskorením chirurgickej liečby sa u dieťaťa rozvíja peritonitída.

Ovariálne tkanivo je veľmi citlivé na ischémiu, takže aj krátkodobé porušenie môže spôsobiť nekrózu vaječníkov, smrť vajíčok.

Porušenie je tiež nebezpečné pre mužský reprodukčný systém. U 5% chlapcov, ktorí podstúpili porušenie ingvinálnej prietrže, sa ďalej vyvinie atrofia semenníkov.

predpoveď

Odstraňovanie nekomplikovanej kýly prietrže u detí sa v súčasnosti vo väčšine prípadov vykonáva v dennej nemocnici. Dieťa je prepustené na ambulantnú liečbu v deň operácie alebo nasledujúce ráno.

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Komplikácie pri odstraňovaní prietrže sú mimoriadne zriedkavé. Tie obsahujú:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymfokéla;
 • lymfatáza semenníkov.

prevencia

Prevencia tvorby slabinových kýly u detí zahŕňa:

 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • liečba zápchy;
 • liečba respiračných chorôb sprevádzaných kašľom;
 • fyzická aktivita zodpovedajúca veku a svalovej sile.

Inguinálna kýla u dieťaťa: príčiny, príznaky, metódy liečby a možné komplikácie

Riziko a príčiny patológie

Inguinálna hernia môže byť vrodená alebo získaná. Dedičná predispozícia k tvorbe tejto formácie je spôsobená skutočnosťou, že malá sila spojivového tkaniva, ktoré tvorí kanál svalovej šľachy, nie je schopná obmedziť vnútrobrušný tlak. Získaná hernia sa naopak vyvíja v dôsledku vzpierania, systematickej zápchy, zhoršeného močenia a chronického kašľa..

K hlavným faktorom, ktoré prispievajú k rozvoju prišívanej prietrže, patrí:

 • Genetická, veková a rodová predispozícia. Faktom je, že ak bola patológia diagnostikovaná v histórii najbližšej príbuznej rodiny, pravdepodobnosť jej výskytu u mužského dieťaťa sa niekoľkokrát zvyšuje. Rovnaké riziko sa pozoruje u starších ľudí, pretože v priebehu času sa tón brušných svalov výrazne znižuje.
 • Obezita alebo nadmerná asténia;
 • Viac ako 3 narodení;
 • So systematickým vykonávaním ťažkej fyzickej práce.

klasifikácia

Podľa klinickej klasifikácie sa výčnelky delia na:

 • Priamy. Vzťahuje sa na získané. Ich hlavnou charakteristikou je tvorba výbežku pobrušnice priamo cez trieslovinový kanál, pričom sa ohýba okolo spermatickej šnúry.
 • Šikmé. Môže sa týkať vrodených aj nadobudnutých. Ich hlavnou charakteristikou je to, že obsah herniálneho vaku prenikne do trieslového kanálika vnútorným krúžkom a prechádza blízko spermatickej šnúry..

Hnačka u detských pacientov je oveľa menej častá ako u dospelých. Napriek tomu si každý rodič musí pamätať na to, že ak sa na tele dieťaťa objavia nejaké zvláštne zmeny, vyhľadajte lekársku pomoc.

Príznaky a príznaky

Sťažnosti pacientov priamo závisia od toho, ktoré orgány boli poškodené v procese tvorby prietrže, od veľkosti vrecka a od vývoja akýchkoľvek komplikácií. Hlavným príznakom patológie je spravidla prítomnosť výčnelku a jeho bolesť.

Zhromaždené sťažnosti určujú znaky individuálneho prístupu k ďalšiemu algoritmu inguinálnej operácie prietrže u dieťaťa alebo dospelého. Pri objektívnom vyšetrení pacienta sa venuje pozornosť:

 • veľkosť sférického útvaru v oblasti slabín;
 • stanovenie intenzity bolesti počas búšenia dutiny brušnej a vyčnievania;
 • prítomnosť častého dvojstupňového močenia, čo je znakom zapojenia močového mechúra do hernie.

V niektorých situáciách sa hernia dá vyriešiť sama o sebe, najmä ak pacienti ležia na chrbte. Ak nie je možné premiestniť obsah hernie do peritoneálnej dutiny, je obvyklé hovoriť o jej neredukovateľnej odrode..

diagnostika

Diagnóza prietrže v slabinách vo väčšine prípadov nespôsobuje žiadne ťažkosti: viditeľné výstupky sa dajú ľahko zistiť pri fyzickom vyšetrení..

S rozvojom objemovej hernie u mužov sa spravidla zvyšuje jedna polovica mieška, jej koža sa napína a penis sa odchyľuje opačným smerom..

V prípade predčasného hľadania pomoci môže hernálny vak narásť do gigantických rozmerov a úplne skryť penis v záhyboch kože..

Počas hmatu špecialista posudzuje tvar a objem hernálneho vaku v polohe pacienta, ležiaceho a stojaceho. Pre jeho umiestnenie sú dve možnosti:

 • šikmá prietrž - výčnelok má podlhovastý tvar a nachádza sa v oblasti trieslového kanálika (pozdĺž jeho priebehu), v niektorých situáciách sa môže presunúť do mieška;
 • priama kýla je útvar, ktorý má okrúhly alebo oválny tvar a je umiestnený v strednej časti trieslového väzu..

Ak je výstupok umiestnený nad priemetom vonkajšieho otvoru ingvinálneho kanála, potom je potrebné vykonať diferenciálnu diagnostiku s prieniteľnou a medzistupňovou kýlou. V prítomnosti dvoch výčnelkov je možné podozrenie na vývoj kombinovanej prietrže.

Kde je nebezpečenstvo

Ak sa po vyšetrení, oneskorenom chirurgickom zákroku alebo predčasnom odvolaní do nemocnice nebudú dodržiavať odporúčania lekára, môžu sa vyskytnúť tieto komplikácie:

 • štipľavý hernial vak;
 • rozvoj črevnej obštrukcie;
 • výskyt zápalového procesu medzi listami pobrušnice (peritonitída);
 • krvácajúci;
 • šírenie zápalu v miešku;
 • rozvoj neriadenej prietrže.

Konzervatívne zaobchádzanie

V súčasnosti je obväz metlou medzi pacientmi a rodičmi detí, ktorí podstúpili vznik tejto patológie. Faktom je, že toto zariadenie pomáha znižovať zaťaženie inguinálnej oblasti a znižuje tlak v herniálnom vaku. Použitie obväzu môže mať terapeutický účinok iba pri kontrolovanej prietrži v počiatočných štádiách ochorenia.

Použitie tohto typu liečby v konzervách u detí môže viesť k rozvoju nasledujúcich následkov:

 • rast oblasti herniálneho výčnelku v dôsledku zjazvenia tkaniva;
 • stlačenie obsahu herniálneho vaku;
 • rozvoj atrofie v oblasti fasciálnych hrán;
 • kompresia spermatickej šnúry.

Liečba trieslovej kýly u detí bez chirurgického zákroku je možná, indikácie pre jej vykonanie by však mali byť opodstatnené výlučne odborníkom na základe anamnézy a diagnózy. Pohyb je život. Každý rodič by si mal pamätať na toto tvrdenie a zabrániť tomu, aby sa u detí s predispozíciou k tejto chorobe vyvinula priľahlá kýla, aby sa od detstva vštepovala športová láska. Vďaka systematickým cvičeniam sa posilnia brušné svaly a zníži sa riziko tvorby prietrže..

Chirurgické metódy

V súčasnosti sa používajú tri najbežnejšie metódy chirurgickej liečby slabinovej kýly u detí. Tie obsahujú:

 • Metóda napínania. Pri použití tejto metódy dochádza k odstráneniu herniálneho vaku v dôsledku použitia tkaniva pacienta. Okraje vytvorenej chyby sú následne stiahnuté k sebe pomocou spoja. V súčasnosti sa táto technika používa menej často z dôvodu vysokého rizika relapsu a zložitého obdobia zotavenia..
 • Ľahká hernioplastika. Oprava herniovej chyby sa vykonáva pomocou špeciálnej syntetickej siete, ktorá hrá úlohu druhu kostry a bariéry, ktorá zabraňuje opätovnému vytvoreniu prietrže.
 • Laparoskopia. Toto je najšetrnejší chirurgický zákrok. Cez niekoľko malých rezov sa do brušnej dutiny vkladajú trokary, endoskop a potrebné nástroje. Laparoskopia tiež vytvára oká..

V súčasnosti sa jednodenný chirurgický zákrok stáva bežnejším. Laparoskopická operácia kýly u detí - metóda liečby s minimálnym poškodením tkaniva a najkratšou dobou zotavenia.

Je potrebná operácia, ak je u pacienta diagnostikovaná „ingínová prietrž“?.

Ultrazvukový postup

U detských pacientov sa na diagnostiku spravidla používa ultrazvukové vyšetrenie trieslovcov a šourku. Vďaka ultrazvuku môžete určiť nasledujúce vlastnosti:

 • lokalizácia a veľkosť tvorby kýly;
 • určenie vnútorných orgánov zapojených do patologického procesu;
 • stav stien a otvorov kanála.

Tiež pomocou ultrazvuku môžete určiť, či sú postihnuté vaječníky a vajcovody a aká časť čreva sa nachádza v herniálnom vaku..

Komentáre rodičov

Catherine, Oryol, 31 rokov, 12-ročný syn

V minulom roku sa syn podrobil laparoskopickej operácii šikmej guľovej prietrže. Obdobie zotavenia a ďalšia rehabilitácia boli vďaka chirurgom úspešné. Žiadne sťažnosti ani preškolenie.

Oleg, Tula, 38 rokov, 9-ročný syn

Môjmu synovi bola diagnostikovaná inguinálna kýla včas. Po absolvovaní diagnózy a podrobnom vyšetrení dieťaťa odborníkom lekár uviedol, že v tejto situácii by pomohla konzervatívna metóda liečby. Uplynulo viac ako šesť mesiacov, nepozorovali sa žiadne sťažnosti ani relapsy.

záver

Nadmerné zaťaženie, vzpieranie na váhe a konštantná zápcha sú rizikovými faktormi rozvoja herniálnej kýly u detí, a preto je to práve rodičia, ktorí musia sledovať dávkovanie fyzickej aktivity dieťaťa a výskyt všetkých patologických opuchov na tele. Hlavnou vecou je pamätať na to, že chorobe sa dá ľahšie predchádzať, ako sa liečiť neskôr, a včasné preventívne vyšetrenie pomôže zvládnuť túto úlohu..

Každý rodič by sa mal nezávisle starať o zdravie dieťaťa a osobným príkladom by mal preukazovať potrebu zdravého životného štýlu. S mladými pacientmi s komplikovanou anamnézou (trieslová prietrž v najbližšej rodine) je potrebné, aby sa s lekárom včas poradili a identifikovali rizikové faktory..

V prípade ich neprítomnosti musí dieťa (podobne ako iné deti) rásť, rozvíjať a posilňovať svalovú štruktúru tela prostredníctvom behu, horolezectva a akýchkoľvek druhov športov. O príčinách slabinovej kýly u tehotných žien sa dozviete v nasledujúcom videu.

Intuálna hernia u detí: prejavy a liečba

Inguinálna hernia je čiastočný výčnelok brušných orgánov cez jeho anatomické umiestnenie cez trieslovinový kanál.

príčiny

Inguinálna hernia je spôsobená prítomnosťou slabosti v brušnej stene, ktorá je prítomná už pri narodení. Je to preto, že svaly brušnej steny sa nezatvárajú správne. Inguinálny kanál (v slabinách) sa vytvára spojením rôznych vrstiev brušnej steny na križovatke brušných a bedrových svalov v slabinách. Táto oblasť je obzvlášť zraniteľná u mladých chlapcov, pretože spermatická šnúra pripojená k semenníku prechádza cez jeden z troch druhov na druhý a zanecháva na jednom konci potenciálny otvor a okolo neho potenciálny priestor. Keď sa peritoneum, ktoré uzatvára otvor, nemôže správne priblížiť, vyvinie sa slabinová prietrž. 9 z 10 detí s trieslovými kýlami sú chlapci. Samice bábätiek nie sú ohrozené, pretože ich kanály obsahujú iba guľatý vaz a nedovoľujú priechod cez brušnú dutinu. V takejto situácii sa vydutie objaví alebo sa zväčší, keď sa zvýši vnútro-brušný tlak, napríklad keď sa dieťa napína pohybmi čriev, kašľa, kýcha alebo plače.

druhy

Inguinálna kýla môže byť priameho alebo nepriameho typu. Priame trieslové kýly sú spôsobené získanou slabosťou brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja s traumou alebo stresom. K tomu dochádza u mužov v dospelosti. Obsah brušnej dutiny tlačí na slabé miesto v oblasti trieslovín, aby sa nakoniec dostal zo strany do brušného kanála zo strany..

Nepriame trieslové kýly sú častejšie ako priame trieslové kýly. Vyskytujú sa u približne 2 - 3% detí mužov, ale iba u 1% žien žien. Vyskytujú sa v dôsledku klesania brušnej dutiny pozdĺž trieslového kanálika otvorom, ktorý zostáva otvorený a nezatvorí sa, ako by mal.

Obsah brušnej dutiny nakoniec zhrnie pobrušnicu a vytvorí prietrž. U týchto detí sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie prietrž na druhej strane. Inguinálne kýly sa môžu úplne dostať do mieška.

príznaky

Inguinálne kýly spôsobujú príznaky alebo môžu zostať asymptomatické po dlhšiu dobu v závislosti od ich veľkosti a prítomnosti ďalších komplikácií. Zahŕňajú:

 • Vypuknutie v ingvinálnej oblasti, ktoré sa zvyšuje s napätím alebo inou príčinou zvýšeného tlaku vo vnútri brucha.
 • Kýla môže spôsobiť pálenie alebo bolesť alebo pocit ťažkosti, najmä so zvýšením vnútrobrušného tlaku, ktorý počas odpočinku klesá alebo chýba..
 • Uzatvorenie črevného segmentu v herniálnom vaku spôsobuje bolesť, nevoľnosť, zvracanie a zápchu. To platí najmä v prípade, že je vak malý alebo mierny, čo sťažuje pohyb črevnej slučky cez trieslový kanálik malým otvorom..
 • Uškrtená kýla je stav, pri ktorom je vaskulárne zásobovanie čreva vo vnútri hernálneho vaku prerušené tlakom zúžených hraníc herniálneho otvoru, v dôsledku čoho sa črevo stáva gangrenóznym, ak sa tlak neuvoľní rýchlo..

Pozri tiež: Kýla: čo je to umenie liečby „opovrhnutia a šitia“

Prietrž sa musí chirurgicky rekonštruovať odstránením herniálneho vaku po kontrakcii črevnej slučky, ktorú obsahuje, ak existuje, späť do brušnej dutiny, uzatvorením otvoru alebo slabého miesta a posilnením steny ingvinálneho svalu..

Náhľad fotografie: Módny dámsky časopis

Ak chcete dostávať prevádzkové komentáre a správy, vložte do svojho informačného toku reťazec „Pravda.Ru“:

Pridajte do svojich zdrojov Pravda.Ru na stránkach Yandex.News alebo News.Google

Radi vás tiež uvidíme v našich komunitách na stránkach VKontakte, Facebook, Twitter, Odnoklassniki.

Inguinálna kýla u detí

RCHR (Republikánske centrum pre rozvoj zdravia Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky)
Verzia: Klinické protokoly Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky - 2017

všeobecné informácie

Stručný opis

Inguinálna hernia je patologický výčnelok herniálneho vaku (vaginálny proces peritoneum) spolu s herniálnym obsahom (slučka čreva, zámok omentum alebo vaječník) v inguinálnej oblasti..

Vrodená trieslovinová kýla u detí je lokálnym prejavom syndrómu mezenchymálnej nedostatočnosti. Inguinálne kýly v detskom veku sú zvyčajne šikmé, to znamená, že prechádzajú inguinálnym kanálom cez svoje vnútorné a vonkajšie otvory. Štrukturálna anatómia prietrže zahŕňa: prietržová brána - defekty brušnej steny vrodenej alebo posttraumatickej genézy; hernial sac - pretiahnutý list parietálneho pobrušnice; herniálny obsah - abdominálne orgány premiestnené do herniálneho vaku. Hernálny vak je čiastočne alebo úplne nebielený vaginálny proces pobrušnice.

Kódy ICD-10:

ICD-10
Kód
nadpis
K40.2Dvojstranná ingvinová prietrž bez prekážky alebo gangrény
K40.9Jednostranná alebo nešpecifikovaná tříslová prietrž bez prekážky alebo gangrény

Dátum vypracovania / revízie protokolu: 2017.

Skratky použité v protokole:

ALTalanínaminotransferáza
ASTaspartátaminotransferáza
APTTVaktivovaný parciálny tromboplastínový čas
HIVVírus AIDS
UPUVrodená srdcová vada
INRmedzinárodný normalizovaný postoj
ICDmedzinárodná klasifikácia chorôb
bodnutievšeobecná analýza krvi
OAMvšeobecná analýza moču
Ultrazvukové vyšetrenieultrazvuk
ECGelektrokardiogram
ECHOKGechokardiografia

Používatelia protokolu: pediatrickí chirurgovia, praktickí lekári.

Kategória pacienta: Deti.

Úroveň dôkazov:

AKvalitná metaanalýza, systematické preskúmanie RCT alebo RCT vo veľkom meradle s veľmi nízkou pravdepodobnosťou (++) systematickej chyby, ktorých výsledky je možné rozdeliť do zodpovedajúcej populácie.
ATVysoko kvalitný (++) systematický prehľad kohortných alebo prípadových kontrolných štúdií alebo kvalitný (++) kohortový alebo prípadových kontrolných štúdií s veľmi nízkym rizikom systematickej chyby alebo RCT s nízkym (+) rizikom systematickej chyby, ktorých výsledky sa môžu rozšíriť na príslušnú populáciu..
WITHKohortová alebo prípadová kontrolná štúdia alebo kontrolovaná štúdia bez randomizácie s nízkym rizikom systematickej chyby (+), ktorých výsledky možno distribuovať do príslušnej populácie alebo RCT s veľmi nízkym alebo nízkym rizikom systematickej chyby (++ alebo +), ktorých výsledky nemožno priamo distribuované príslušnému obyvateľstvu.
DOpis série prípadov alebo nekontrolovaný výskum alebo znalecký posudok.
GPPNajlepšia klinická prax

- Profesionálni lekárski sprievodcovia. Štandardy liečby

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

- Profesionálni lekárski sprievodcovia

- Komunikácia s pacientmi: otázky, recenzie, stretnutia

Stiahnite si aplikáciu pre ANDROID

klasifikácia

Klasifikácia [1-3,5-7]:

I. Podľa etiológie:

1) Vrodená slabinová prietrž;
2) Získaná inguinálna prietrž.

II. Vo vzťahu k prsteňu:
1) šikmá inguinálna prietrž;
2) Priama tříslová prietrž.

III. V závislosti od úrovne potlačenia vaginálneho procesu pobrušnice a projekcie herniálneho vaku:
1) trieslový;
2) ingvinálne a scrotal;
lano;
b) semenník.

IV. Lokalizáciou:
1) Právo;
2) ľavou rukou;
3) Obojstranná.

V. Opakujúce sa.
Tiež sa rozlišujú hernie, ktoré sú korigované (keď je obsah hernálneho vaku voľne vložený do brušnej dutiny), ireucibilné a znehybnené. Neredukovateľné tříslové kýly nespôsobujú akútne klinické prejavy a vyskytujú sa zriedkavo, častejšie u dievčat s fixáciou vaječníkov na stene herniálneho vaku. Obmedzené trieslové kýly spôsobené kompresiou obsahu hernálneho vaku v aponeurotickom kruhu a poruchami v zásobovaní krvi obmedzeným orgánom sa prejavujú komplexom akútnych symptómov..
V závislosti od štruktúry herniového vaku je možné rozlíšiť klznú kýlu. V tomto prípade sa jedna zo stien herniálneho vaku stane stenou orgánov (napríklad mechúr, stúpajúce hrubé črevo)..
Vrodená tříslová prietrž je prevažne jednostranná a napravo trikrát častejšie a vyskytuje sa hlavne u chlapcov. Medzi prietržovitými prietržami sú najčastejšie prietrže (90%), pričom vaginálny proces nie je zahladený v hornej a strednej časti, ale oddelený od spodnej časti ktoré tvorili samotnú testikulárnu membránu. Pri semenníkovej hernii, pozorovanej v 10% prípadov, zostáva peritoneálny proces v celom objeme nevylučovaný, preto sa niekedy mylne verí, že semenník leží v herniálnom vaku. V skutočnosti je od nej oddelený seróznymi membránami a zasahuje iba do jeho lúmenu.
Získané trieslové kýly u detí sú mimoriadne zriedkavé, zvyčajne u chlapcov starších ako 10 rokov so zvýšenou fyzickou námahou a silnou slabosťou prednej brušnej steny..
Priame trieslové kýly u detí sú mimoriadne zriedkavé a vo väčšine prípadov sú spojené s vrodenou alebo iatrogénnou patológiou prednej brušnej steny..

diagnostika

DIAGNOSTICKÉ A ZAOBCHÁDZAČSKÉ METÓDY, PRÍSTUPY A POSTUPY [1,4,6,7,13]

Diagnostické kritériá

Sťažnosti: nádorový výčnelok v trieslovine, v ingvinálnej oblasti.

Anamnéza choroby: príčinou vyšetrenia je dispenzárne vyšetrenie detí alebo sťažnosti rodičov o pravidelnom výskyte nádorovej formácie v oblasti trieslovín alebo zväčšenie rozsahu mieška..

Fyzikálne vyšetrenia:
Pri vyšetrení: klinický obraz nekomplikovanej inguinálnej hernie sa prejavuje prítomnosťou tvorby podobnej nádoru v inguinálnej oblasti, ktorá sa zvyšuje s kričaním a úzkosťou a v pokojnom stave klesá alebo mizne. Výstupok má zaoblený (s trieslovinovým) alebo oválnym (s trieslovinovým prietržom).
Pri pohľade na elastickú konzistenciu zmizne bezbolestný herniálny výčnelok, keď sa pacient pohybuje do horizontálnej polohy alebo v dôsledku tlaku prstov. Zároveň je zreteľne počuť zreteľný zvuk. Po premiestnení obsahu prietrže sa rozprestrie rozšírený vonkajší trieslový kruh.

U dievčat má výčnelok v trieslovej kýle zaoblený tvar a je určený vonkajším trieslovým prstencom. Pri veľkej prietrži môže výstupok spadnúť do pyskovej majory..
Staršie deti sa vyšetrujú v stoji, s napätím brušných svalov, kašľom.

Laboratórny výskum: č.

Prístrojový výskum (UD - V) [1,4,6,7,13]:
· Ultrazvukové vyšetrenie slabín, miešok.

Zoznam potrebných štúdií pre plánovanú hospitalizáciu:
· Všeobecná analýza krvi;
· Všeobecná analýza moču;
· Biochemická analýza krvi (celkový proteín a jeho frakcie, močovina, kreatinín, ALT, AST, glukóza, celkový bilirubín a jeho frakcie, amyláza, draslík, sodík, chlór, vápnik);
Koagulogram (protrombínový čas, fibrinogén, trombínový čas, INR, APTT);
Krvný test na hepatitídu B, C;
Krvný test na HIV;
Výkaly na vajciach červov
· EKG - vylúčiť patológiu srdca pred nadchádzajúcou operáciou;
· ECHOCG - ak existuje podozrenie na CHD;
· Konzultácie s úzkymi odborníkmi - podľa indikácií (anémia-hematológ, patológia srdcového kardiológa atď.).

Pokyny pre odborné poradenstvo:
· Konzultácie s úzkymi odborníkmi - podľa pokynov.

Diagnostický algoritmus:

Odlišná diagnóza

diagnózaOdôvodnenie diferenciálnej diagnostikyprieskumyKritériá vylúčenia z diagnostiky
Neviazaná (nekomplikovaná) ingvinická prietržPrítomnosť nádoru podobného výčnelku v oblasti trieslovín, trieslovín a štrbinyFyzikálne vyšetrenie.
Diaphanoscopy
Ultrazvuk inguinálnej oblasti
Nádorový výčnelok, ktorý sa zvyšuje s kričaním a úzkosťou a v pokojnom stave klesá alebo zmizne. „Rumbling“ s doskou na prsty. Elastická konzistencia. Vonkajší trieslový prsteň je rozšírený. Diafaloskopia je negatívna. Ultrazvuk - črevné slučky, zväčšený inguinálny prsteň.
Kvapka testikulárnych membránPrítomnosť nádoru podobného výčnelku v oblasti trieslovín, trieslovín a štrbinyFyzikálne vyšetrenie.
Príznak diafaloskopie.
Ultrazvuk inguinálnej oblasti
Tesná konzistencia, cystická povaha. V dopoludňajších hodinách stúpa menšie, ochabnuté večer.
Diafaloskopia je pozitívna.
Ultrazvuk - obsah tekutiny, vonkajší trieslový prsteň sa nerozťahuje.

liečba

Lieky (účinné látky) používané pri liečbe
Ibuprofen (ibuprofen)
Paracetamol (Paracetamol)

Liečba (ambulancia)

LIEČEBNÉ TAKTIKY NA ÚROVNI Ambulancie: títo pacienti sú liečení iba na lôžkovej úrovni. Pred chirurgickým zákrokom, v štádiu prípravy na chirurgické ošetrenie - pri nosení špeciálneho obväzu, sa starším deťom odporúča vyhnúť sa fyzickej námahe, vylúčeniu faktorov, ktoré zvyšujú intraabdominálny tlak (prevencia kašľa, zápcha)..

Nedrogová liečba: nie.

Liečba liekmi: pri absencii komplikácií nie je indikovaná lieková terapia.

Zoznam základných a doplnkových liekov: č.

Chirurgický zákrok: nie.

Ďalšia údržba:
· Postúpenie detí do chirurgickej nemocnice na elektívny chirurgický zákrok.

Indikátory účinnosti liečby: nie.

Liečba (nemocnica)

STACIONÁRNE ZAOBCHÁDZACIE TAKTIKY: Jedinou radikálnou metódou na liečbu slabinovej kýly je chirurgický zákrok.

Nedrogová liečba:
· Režim Ward, v skorej pooperačnej perióde - posteľ.
· Strava súvisiaca s vekom: dojčenie, tabuľka č. 16, 15.

Liečba drogami (pozri tabuľku 1 nižšie):
Anestetická terapia
Symptomatická terapia.

Zoznam základných liekov:
Zmiernenie bolesti narkotickými analgetikami - na primerané zmiernenie bolesti v pooperačnom období.

Chirurgický zákrok:
Oprava prietrže.
indikácie:
· Klinické a inštrumentálne potvrdenie diagnózy slabinovej prietrže.
Kontraindikácie:
Akútny zápal horných dýchacích ciest;
Akútne infekčné choroby;
Ťažká hypotrofia, krivica;
Hypertermia neznámej etiológie;
Hnisavé a zápalové zmeny v pokožke;
absolútne kontraindikácie kardiovaskulárneho systému.

Ďalšia údržba:
Školské deti po prepustení z domu sú vyňaté z tried na 7-10 dní a z fyzickej aktivity na 2 mesiace. Následne je pre dieťa nevyhnutné sledovanie lekára, pretože v 3,8% prípadov dochádza k recidíve prietrže vyžadujúcej opakovaný chirurgický zákrok.

Indikátory účinnosti liečby:
· Zmiznutie po operácii prejavu prietrže;
· Hojenie pooperačnej rany primárnym úmyslom;
· Neprítomnosť dlhodobej pooperačnej periódy ligatúry a prejav recidívy prietrže.

Tabuľka 1. Tabuľka porovnávajúca lieky:

Nie.
p / p
Názov liekuCesta podaniaDávka a frekvencia použitia (koľkokrát za deň)UD,
odkaz
1paracetamol


v / m, iv, peros, rektálnePredčasné pôrody pri 28. až 32. tehotenstve - 20 mg / kg ako jedna dávka, potom 10-15 mg / kg každých 8-12 hodín podľa potreby; maximálne 30 mg / kg denne, rozdelené do niekoľkých dávok.
Novorodenci narodení viac ako 32. hniezdo - 20 mg / kg v jednej dávke, potom 10-15 mg / kg každých 6-8 hodín podľa potreby; maximálne - 60 mg / kg denne, rozdelené do niekoľkých dávok.
1-3 mesiace - 30-60 mg každých 8 hodín podľa potreby; so závažnými príznakmi - 20 mg / kg ako jedna dávka, potom 15-20 mg / kg každých 6-8 hodín; maximálne - 60 mg / kg denne, rozdelené do niekoľkých dávok.
3-12 mesiacov - 60 - 120 mg každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky do 24 hodín); so závažnými príznakmi - 20 mg / kg každých 6 hodín (maximum 90 mg / kg denne, rozdelených do niekoľkých dávok) počas 48 hodín (alebo dlhšie, ak je to potrebné; ak sú vylúčené nepriaznivé účinky, potom 15 mg / kg každých 6 hodín).
rektálne.
Predčasné pôrody pri 28. až 32. tehotenstve - 20 mg / kg ako jedna dávka, potom 15 mg / kg každých 12 hodín podľa potreby; maximum - 30 mg / kg denne, rozdelené do niekoľkých dávok.
Novorodenci narodení viac ako 32. gravidita - 30 mg / kg ako jedna dávka, potom 20 mg / kg každých 8 hodín podľa potreby; maximálne - 60 mg / kg denne, rozdelené do niekoľkých dávok.
1-3 mesiace - 30-60 mg každých 8 hodín podľa potreby; so závažnými príznakmi - 30 mg / kg ako jedna dávka, potom 20 mg / kg každých 8 hodín; maximálne - 60 mg / kg denne, rozdelené do niekoľkých dávok.
3-12 mesiacov - 60 - 120 mg každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky do 24 hodín); so závažnými príznakmi - 40 mg / kg jedenkrát, potom 20 mg / kg každých 4-6 hodín (maximum 90 mg / kg denne, rozdelených do niekoľkých dávok) počas 48 hodín (alebo dlhšie, ak je to potrebné; ak sú vylúčené nepriaznivé účinky, potom 15 mg / kg každých 6 hodín).
1-5 rokov - 120-250 mg každých 4-6 hodín podľa potreby (maximum - 4 dávky počas 24 hodín); so závažnými príznakmi - 40 mg jedenkrát, potom 20 mg / kg každých 4-6 hodín (maximum 90 mg / kg denne, rozdelených do niekoľkých dávok) počas 48 hodín (alebo dlhšie, ak je to potrebné; ak sú vylúčené nepriaznivé účinky, potom 15) mg / kg každých 6 hodín).
5-12 rokov - 250 - 500 mg každých 4-6 hodín podľa potreby (maximum - 4 dávky počas 24 hodín); so závažnými príznakmi - 40 mg / kg (maximum - 1 g) raz, potom 20 mg / kg každých 6 hodín (maximum - 90 mg / kg denne, rozdelených do niekoľkých dávok) počas 48 hodín (alebo dlhšie, ak je to potrebné; ak je to potrebné; ak je to potrebné; nežiaduce účinky sú vylúčené, potom 15 mg / kg každých 6 hodín).
Vo veku 12 - 18 rokov - 500 mg každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky do 24 hodín); so závažnými príznakmi - 0,5 - 1,0 g každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky za deň v niekoľkých dávkach).
1-5 rokov - 120 - 250 mg každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky do 24 hodín); so závažnými príznakmi - 20 mg / kg každých 6 hodín (maximum 90 mg / kg denne, rozdelených do niekoľkých dávok) počas 48 hodín (alebo dlhšie, ak je to potrebné; ak sú vylúčené nepriaznivé účinky, potom 15 mg / kg každých 6 hodín).
6-12 rokov - 250-500 mg každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky do 24 hodín); so závažnými príznakmi - 20 mg / kg (maximum - 1 g) každých 6 hodín (maximálne 90 mg / kg denne, rozdelených do niekoľkých dávok, nie viac ako 4 g za deň) počas 48 hodín (alebo dlhšie, ak je to potrebné; pokiaľ nie sú vylúčené) nežiaduce účinky, potom 15 mg / kg každých 6 hodín, maximálne 4 g denne).
Vo veku 12 - 18 rokov - 500 mg každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky do 24 hodín); so závažnými príznakmi - 0,5 - 1,0 g každých 4-6 hodín (maximum - 4 dávky do 24 hodín).O [16]2ibuprofenv / m, iv, peros, rektálne• Deti mladšie ako 2 roky sú kontraindikované na perorálne podanie, do 3 mesiacov - suspenzia na perorálne podanie, do 12 rokov - kapsuly s predĺženým účinkom.
• Bolesťový syndróm miernej až strednej intenzity, febrilný syndróm; bolesť a zápal pri léziách mäkkých tkanív.
◊ Vnútri. 1-6 mesiacov, s telesnou hmotnosťou viac ako 7 kg: 5 mg / kg 3-4 krát denne; maximálna denná dávka je 30 mg / kg. 6-12 mesiacov: 5-10 mg / kg (priemerne 50 mg) 3-4 krát denne, v ťažkých prípadoch sa pre 3-4 dávky predpisuje 30 mg / kg × deň. 1 - 2 roky: 50 mg 3-krát denne, v ťažkých prípadoch sa predpisuje 30 - 3 mg / kg × deň pre 3 - 4 dávky. 2-7 rokov: 100 mg 3-krát denne, v ťažkých prípadoch sa predpisuje 30 mg / kg × deň na 3 - 4 dávky. Vek 7-18 rokov: počiatočná dávka je 150 - 300 mg 3-krát denne (maximálna denná dávka je 1 g), potom 100 mg 3-krát denne; v ťažkých prípadoch sa predpisuje 30 mg / kg x deň na 3-4 dávky. Na horúčku s telesnou teplotou vyššou ako 39,2 ° C sa predpisuje 10 mg / kg × deň, pri telesnej teplote pod 39,2 ° C 5 mg / kg × deň.O [16]

hospitalizácia

INDIKÁCIE HOSPITALIZÁCIE S OZNAČENÍM TYPU HOSPITALIZÁCIE [1,4-7,13]

Indikácie pre plánovanú hospitalizáciu:
· Deti s diagnostikovanou brušnou prietržou pri absencii absolútnych kontraindikácií pre chirurgický zákrok;
· Vek dieťaťa - moderné metódy analgézie vám umožňujú vykonávať operáciu v akomkoľvek veku, počnúc novorodeneckým obdobím. Podľa relatívnych kontraindikácií (minulé choroby, podvýživa, krivica atď.) V nekomplikovaných prípadoch je operácia prevedená do staršieho veku (6-12 mesiacov)..

Indikácie pre pohotovostnú hospitalizáciu:
Klinika obmedzenej trieslovej prietrže.

informácie

Zdroje a literatúra

 1. Zápisnica zo stretnutí Spoločnej komisie pre kvalitu zdravotníckych služieb Ministerstva zdravotníctva Kazašskej republiky, 2017
  1. 1) Yu.F. Isakov, A.Yu. Razumovsky. Detská chirurgia - Moskva, 2015 - S. 523-525 2) Detská chirurgia: diagnostika a liečba Christopher P. Coppola, Alfred P. Kennedy, Jr., Ronald J. Scorpio. Springer, 2014; 207. 3) Daniel H Teitelbaum, Hock Lim Tan, Agostino Pierro. Operačná pediatrická chirurgia Siedme vydanie. CRCPress, 2013; 277-288 4) P. Puri, M. Golvart. Atlas detskej chirurgie, preklad z anglického jazyka, editoval T.K. Nemilovať. 2009, str. 153-159. 5) Edoskopická operácia u detí. A. F. Dronov, I.V. Poddubny, V.I. Kotlobovsky. 2002 - S. 208-212. 6) K.U. Ashcraft, T.M. Držiteľ pediatrickej chirurgie Hardford. Petrohrad 1996. Preklad z angličtiny do rúk T.K. Nemilova 251-260. 7) Yu.F. Isakov, A.F. Národný sprievodca detskej chirurgie Dronov. Moskva 2009, s. 685 - 690. 8) Oprava laparoskopickej verzus otvorenej trieslovej kýly u detí ≤ 3: randomizovaná kontrolovaná štúdia. Gause CD, Casamassima MG, Yang J., atď. PediatrSurg Int. 2017 mar; 33 (3): 367-376. 9) Chan KL, Hui WC, Tam PKH. Prospektívne, randomizované, jednocentrické, slepo slepé porovnanie laparoskopických verzus otvorená oprava detskej triesloviny prietrže. Chirurgická endoskopia 2005; 19: 927-32. 10) Melone JH, Schwartz MZ, Tyson DR a kol. Ambulantná brušná herniorraphy u predčasne narodených detí: je to bezpečné? Journal of Pediatric Surgery 1992; 27: 203-8. 11) Niyogi A. Tahim AS, Sherwood WJ a kol. Porovnávacia stádia [otváranie otvorenej herniotomie inguinálnej s hernioskopiou a bez hernioskopie na laparoskopickú opravu guinejovej kýly u detskej populácie. Pediatrická chirurgia medzinárodná 2010; 26: 387-92. 12) Skinner MA, Grosfeld JL. Oprava ingulinálnej a pupočnej kýly u dojčiat a detí. Chirurgické kliniky Severnej Ameriky 1993; 73: 439 - 49. 13) BNF pre deti 2014 - 2015. 14) Elektronická databáza (MEDLINE, PUBMED). 15) Veľký adresár liekov. Editoval L. Ziganshina.

informácie

ORGANIZAČNÉ ASPEKTY PROTOKOLU

Zoznam vývojárov protokolov s kvalifikačnými údajmi:
1) Dzhenalayev Damir Bulatovich - doktor lekárskych vied, vedúci oddelenia detskej chirurgie, odbor lekárskej fakulty UF, Národné vedecké centrum pre zdravie matiek a detí, Astana.
2) Mustafinov Dulat Akhmetkalievich - lekár oddelenia detskej chirurgie, odbor lekárskeho strediska UF „Národné vedecké centrum pre materstvo a detstvo, Astana.
3) Mamlin Omar Askarovich - Ph.D., rezident oddelenia detskej chirurgie, odbor lekárskej fakulty UF, Národné vedecké centrum pre zdravie matiek a detí, Astana.
4) Rustemov Dastan Zeynollaevich - lekár oddelenia detskej chirurgie, odbor lekárskeho centra UF „Národné vedecké centrum pre materstvo a detstvo, Astana.
5) Aflatonov Nurzhan Bakhytbekovich - lekár oddelenia chirurgie RGKP „Vedecké centrum pediatrie a detskej chirurgie“, Almaty.
6) Mazhitov Talgat Mansurovich - doktor lekárskych vied, profesor Katedry klinickej farmakológie a praxe Astanskej lekárskej univerzity JSC, klinický farmakológ.

Údaj o konflikte záujmov: žiadny konflikt záujmov.

Zoznam recenzentov:
1) Askarov Meiram Satybaldinovich - doktor lekárskych vied, profesor, vedúci oddelenia detskej chirurgie, Republikánskej štátnej pedagogickej univerzity na Permskej štátnej univerzite „Karaganda State Medical University“.

Podmienky na revíziu protokolu: revízia protokolu 5 rokov po jeho uverejnení a odo dňa nadobudnutia jeho platnosti alebo v prítomnosti nových metód s úrovňou dôkazov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza bedrovej chrbtice je dnes veľmi častým ochorením. Charakteristickými črtami choroby sú dystrofické a degeneratívne odchýlky na medzistavcových platničkách.
Miechová kýla je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu pomocou moderných liekov, masáží a špeciálnych fyzických cvičení. Pacientovi sú predpísané injekcie, berúc do úvahy jeho stav, vlastnosti tela a možné kontraindikácie.
Tiež odporúčam934 rub -fifteen%* Povedzte operátorovi, aké ďalšie veľkosti chcete zmerať, náš kuriér prinesie výber na vybavenie (iba pri výbere našej doručovacej služby alebo vyzdvihnutia)