loader

Hlavná

Pažerák

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice do priestoru trieslového kanálika. Patológia sa vyskytuje hlavne u mužov. U žien, vrátane tehotenstva, sa toto ochorenie vyskytuje zriedkavo. Čo ohrozuje slabinovú prietrž budúcej matke a jej dieťaťu?

príčiny

Inguinálny kanál je priestor medzi širokými svalmi brucha. Dĺžka kanála je 4 až 6 cm, u žien v ingvinálnom kanáli prechádza kruhový väz maternice. S rozvojom prietrže spadajú do kanálika listy pobrušnice a orgány brušnej dutiny (črevo, omentum atď.)..

Hlavným dôvodom rozvoja slabinovej prietrže je zvýšený vnútrobrušný tlak v kombinácii so slabosťou svalov brušnej steny. Tento stav sa vyskytuje s nasledujúcou patológiou:

 • abnormality štruktúry brušnej dutiny;
 • dysfunkcia spojivového tkaniva;
 • chronická zápcha.

Všetky tieto stavy vedú k zníženiu elasticity tkaniva a postupnému vyčnievaniu pobrušnice do priestoru trieslového kanálika. Po listoch pobrušnice vstupujú do kanálika črevné slučky, omentum a ďalšie orgány. V oblasti trieslovín je kýla - výčnelok. Ak dôjde k porušeniu prietrže, je prerušený prísun krvi do uväznených vnútorných orgánov, čo môže mať veľmi nepriaznivé následky pre tehotnú ženu..

Samotné tehotenstvo je rizikovým faktorom pri slabinovej prietrži. Tento problém sa vyskytuje hlavne po 24 týždňoch. V treťom trimestri tehotenstva mnoho žien trpí chronickou zápchou. Neustále napätie v čreve vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý vyvoláva výskyt slabinovej prietrže. Pravdepodobnosť rozvoja patológie sa zvyšuje s týmito stavmi:

 • viacnásobné tehotenstvo;
 • polyhydramnios;
 • veľké ovocie.

Riziko slabiny prietrže sa vyskytuje počas druhého a nasledujúcich tehotenstiev na pozadí výrazného oslabenia svalov brušnej dutiny. Počas prvého tehotenstva a zdravých žien s aktívnym životným štýlom sa zriedkavo vyskytuje slabina prietrže..

príznaky

Inguinálna kýla je hustá, elastická, elastická výčnelka v inguinálnej oblasti (obvykle na jednej strane). Vedená slabá hernia s tlakom ľahko odchádza. Pri kašľaní, smiechu, kýchaní, fyzickej námahe sa výčnelok zväčšuje. Vzdelávanie je bezbolestné, v počiatočných fázach nezasahuje do chôdze. S rastom prietrže je možný výskyt bolestivých pocitov, mierne brnenie a nepohodlie v oblasti vyčnievania..

Podľa anatomickej štruktúry sa rozlišujú dva typy slabinovej prietrže:

Šikmá prierezová prietrž môže byť vrodená a získaná, priama vždy získaná iba počas života. Počas tehotenstva sa vyskytujú hlavne získané hernie. Vrodené trieslové kýly sa v detstve úspešne korigujú.

Nekomplikovaná slabinová prietrž môže existovať dlhý čas bez toho, aby spôsobovala veľké nepohodlie. Pri porušení prietrže sa vyskytnú tieto príznaky:

 • náhla, ostrá, postupne sa zvyšujúca bolesť v oblasti trieslovín;
 • opakované vracanie;
 • nevoľnosť;
 • držanie kresla;
 • napätie a bolesť v oblasti herniálneho vaku.

Je nemožné narovnať zranenú prietrž samostatne. Nepokúšajte sa problém riešiť doma. Čím dlhšie pokračuje porušovanie herniálneho obsahu, tým menšia je pravdepodobnosť priaznivého výsledku. Pri dlhodobej kompresii pobrušnice a brušných orgánov, ktoré sa dostali do herniálneho výčnelku, je narušený prísun krvi a dochádza k nekróze tkaniva (smrť). Ak sa objavia prvé príznaky porušenia prietrže, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

diagnostika

Pri skúmaní inguinálnej oblasti lekár upozorňuje na veľkosť herniového výčnelku, farbu kože, na pocit pacienta počas hmatovej kýly. Je stanovená možnosť manuálneho zmenšenia prietrže, sú odhalené známky porušenia. Vyžaduje sa test na kašeľ. Počas testu lekár požiada ženu, aby kašľala, zatiaľ čo prstom drží prstenec na vonkajšom ingvinálnom krúžku (miesto výstupu prietrže). Pri kašľaní bude hernie vyčerpano vyčnievať, čo ju odlíši od ostatných formácií v ingvinálnej oblasti..

Na potvrdenie diagnózy sa vykoná ultrazvukové vyšetrenie. Ultrazvukom lekár určí obsah herniálneho vaku, stav slučiek čreva a iných orgánov. Na základe výsledkov ultrazvuku sa rieši problém odstránenia prietrže počas tehotenstva.

Zásady liečby

Liečba halovej hernie je iba chirurgická. Taktika operácie bude závisieť od tvaru a veľkosti výčnelku, obsahu herniálneho vaku a stavu orgánov zachytených v pasci. Pri nekomplikovanej prietrži sa uskutočňuje jej redukcia a zosilnenie slabých stien brušnej dutiny. Vlastné tkanivá pacienta sa používajú na spevnenie alebo sa používajú umelé materiály..

Porušením inguinálnej kýly sa rozsah operácie rozširuje. Chirurg disekuje herniálny vak, vyhodnotí stav orgánov, ktoré sa v ňom nachádzajú, excituje neživotaschopné tkanivo, obnoví integritu čreva. Po revízii brušných orgánov sa defekt zošije a brušné svaly sa posilnia..

Počas tehotenstva sa chirurgická liečba vykonáva iba pri veľkých prietržoch a pri stlačení. V iných situáciách je indikovaná konzervatívna terapia:

 1. Nosenie podpornej pásky v oblasti slabín.
 2. Terapeutické cvičenia na posilnenie brušných svalov.

Všetky tieto opatrenia vám nedovolia úplne sa zbaviť prietrže, ale pomôžu nastávajúcej matke prežiť až do narodenia. Po narodení dieťaťa sa operácia vykonáva podľa plánu. Výber metódy chirurgickej korekcie bude závisieť od typu prietrže.

Doručenie s nekomplikovanou slabinovou prietržou prechádza včas. Možno narodenie dieťaťa cez prirodzený pôrodný kanál. Pri veľkej prietrži, ako aj pri komplikáciách môže lekár navrhnúť cisársky rez. Konečné rozhodnutie sa prijme po úplnom preskúmaní a posúdení stavu ženy a jej dieťaťa.

Inguinálna kýla u žien počas tehotenstva

Inguinálna kýla počas tehotenstva - ako rodiť v takejto situácii?

Pri malých veľkostiach herniálneho výčnelku sa môže narodenie dieťaťa uskutočniť prirodzene. Ak inguinálna kýla počas tehotenstva dosiahla veľkú veľkosť, existuje vysoké riziko zovretia, indikuje sa chirurgická prišívacia prietrže. V neskorších fázach sa môže odporučiť cisársky rez..

Čo je nebezpečné prietrž?

Intuálna hernia u tehotných žien je náchylná k neustálemu rastu, zvyšuje sa s veľkosťou brucha. Žena je pri chôdzi nepohodlná, s určitými pohybmi. Patológia často spôsobuje poruchy stolice (zápcha), plynatosť, bolesť v epigastriu, dyspeptické poruchy. Pri kĺzavej prietrži močového mechúra dochádza k oneskoreniu odtoku moču, bolesti pri močení, bolesti v oblasti ochlpenia..

Po ťažkej fyzickej námahe, pri silnom kašľaní, zdvíhaní hmotnosti, môže byť počas tehotenstva narušený hernálny výčnelok. V tomto prípade je narušená dodávka krvi do tkanív vo vaku. V dôsledku nedostatku kyslíka sa rozvíja nekróza, zápal brušnej pobrušnice - peritonitída. Takáto komplikácia ohrozuje nastávajúcu matku a dieťa. Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže počas tehotenstva:

 • nevoľnosť, zvracanie;
 • ostrá rastúca bolesť v dolnej časti brucha;
 • krv v stolici;
 • nepokojné správanie;
 • bledú pokožku;
 • dlhodobý nedostatok stolice;
 • nadúvanie, žiadne výpary.

Výčnelok sa pri stlačení neupravuje, herniálny vak sa rýchlo zväčšuje, stáva sa opuchnutým a na palpácie bolestivý. Závažnosť klinického obrazu závisí od trvania kompresie brány prietrže.

Akútny zápal

Táto komplikácia je zriedkavá. Bakteriálna infekcia, ktorá preniká poškodenou kýlou cez poškodenú pokožku (škrabance, odreniny z obväzov), vyvoláva zápalový proces. Patológia počas tehotenstva sa tiež vyvíja s perforáciou čreva, ktoré je v vyčnievaní. Hnisavý zápal susedných vnútorných orgánov, lymfatických uzlín, močového systému môže byť zdrojom šírenia patogénnych baktérií..

Ochorenie je charakterizované akútnou bolesťou, horúčkou, infiltráciou postihnutých tkanív. Pokožka je opuchnutá, červená, na dotyk horúca, palpácia je sprevádzaná ostrým nepohodlím.

Liečebné metódy

Ak je prietrž počas tehotenstva malá a nespôsobuje nepohodlie, do narodenia sa predpisuje špeciálny obväz. Je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu, aby nedošlo k náhlym pohybom. Na posilnenie brušných svalov je užitočné vykonávať terapeutické cvičenia. Odporúča sa tiež dodržiavať šetrnú stravu, aby sa zabránilo zvýšenej tvorbe plynu.

Pri porušení sa vykoná chirurgický zákrok. Vo väčšine prípadov sa používa hernioplastika, pri ktorej sa vrecko odreže malými punkciami v brušnej stene, sú upevnené črevné prstence a na posilnenie svalového rámu je zahnuté polypropylénové pletivo. Pooperačné obdobie trvá najviac 3 dni.

Ak je počas tehotenstva diagnostikovaná kĺzavá tříslová prietrž, herniálny vak sa neodstráni, ale upraví smerom k brušnej dutine. Táto technika eliminuje riziko poškodenia močového mechúra, slepého čreva, hrubého čreva.

Pri akútnom zápale herniálneho výčnelku sa vykonáva systémová a lokálna protizápalová terapia, identifikuje sa a eliminuje sa zdroj infekcie. Predpíšte antibiotiká, obkladajte Dimexidum, aplikujte fyzioterapeutické procedúry. Chirurgický zákrok sa vykonáva iba pri tvorbe abscesov, hlienu.

Je možné rodiť prirodzene?

Ako bude pôrod prebiehať, závisí od stupňa vyčnievania prietrže, prítomnosti komplikácií počas tehotenstva, porušení. Pri malom priemere kýly môže žena rodiť sama. Počas pôrodu má pôrodník problémovú oblasť, aby sa zabránilo jeho porušovaniu.

Chirurgický zákrok je indikovaný, keď trieslový uzol dosiahol veľkú veľkosť a existuje riziko porušenia. Indikácie cisárskeho rezu môžu tiež slúžiť ako nesprávna poloha plodu, slabá práca, oddelenie placenty, eklampsia..

S malou veľkosťou slabinovej prietrže môže žena rodiť sama. V prípade komplikácií tehotenstva je indikovaná vysoká pravdepodobnosť porušenia, chirurgické odstránenie patologického výčnelku so znížením vrecka a lemovanie fixačného oka.

Inguinálna hernia u tehotnej ženy: prečo sa vyskytuje a ako sa má liečiť?

Ženy sú často vystavené takémuto ochoreniu, ako je slabinová prietrž počas nosenia dieťaťa. Výskyt tohto ochorenia je spôsobený vplyvom niekoľkých faktorov. Výskyt prietrže je sprevádzaný určitými príznakmi, o ktorých by mala každá žena vedieť, aby sa mohla včas poradiť s odborníkom. Koniec koncov, akékoľvek ochorenie počas tehotenstva predstavuje nebezpečenstvo pre budúcu matku aj pre jej dieťa, takže by v žiadnom prípade nemalo ignorovať výskyt alarmujúcich príznakov. Lekár potom rozhodne, ako dôjde k pôrode, a poradí, čo presne má žena robiť s takouto chorobou do deviatich mesiacov od očakávania dieťaťa

Príčiny slabinovej prietrže počas tehotenstva

V skutočnosti je slabá prietrž pozorovaná pri spravodlivom sexe veľmi zriedka. Počas obdobia nosenia omrvín sa však pravdepodobnosť jeho vývoja niekoľkokrát zvyšuje.

Inguinálny kanál je malý priestor vo forme medzery, ktorá sa nachádza v brušnej stene. Prostredníctvom tohto priestoru prechádza väz maternice. Ak sa týmto kanálom vytvorí prietrž, vnútorné orgány „pokryté“ peritoneum „vypadnú“ pod kožu. Hernálny vak vo väčšine prípadov zahŕňa črevné slučky, ako aj veľké omentum.

Inguinálna hernia u žien v pozícii sa spravidla objavuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorého zvýšenie je vyvolané skutočnosťou, že maternica sa počas tehotenstva niekoľkokrát zvyšuje..

Do deviatich mesiacov sa tón svalov nachádzajúcich sa v prednej brušnej stene znižuje. Lekári identifikujú množstvo faktorov, ktoré vedú k vzniku prietrže a jej rastu. Zahŕňajú:

 • významné záťaže na pozadí oslabenia brušných svalov;
 • výskyt zápchy;

Hlavné príznaky slabinovej prietrže

Inguinálna hernia sa u tehotných žien objavuje rovnako ako u iných žien alebo mužov. Budúca matka si môže všimnúť akýsi výčnelok, ktorý sa objaví v oblasti trieslovín. Vyznačuje sa mäkkosťou a elasticitou, pri tlaku nedochádza k bolesti.

Pri častejšom nosení dieťaťa si žena často všimne zvýšenie prietrže. Môže sa vyskytnúť nepríjemný pocit, ako aj bolesť v mieste, kde je vyčnievajúci výbežok. Toto sa pozoruje najmä v treťom trimestri. Niektoré ženy v pozícii tvrdia, že bolesť je taká silná, že vyžaruje do krížovej kosti alebo spodnej časti chrbta.

Keď žena stojí, vyčnieva z trieslovej kýly omnoho silnejšia. V horizontálnej polohe je výstupok takmer nepostrehnuteľný. Osobitným príznakom choroby je zvýšenie prietrže pri námahe alebo kašľaní. S rastom takého výčnelku sa žena cíti stále a viac ťažkostí aj pri pomalej chôdzi. Zároveň je močenie komplikované a zápcha sa zhoršuje.

Ak žena položí prst na výčnelok, ale ide hlbšie, môžete počuť dunenie, akoby žalúdok žiadal jedlo.

Komplikácie slabinovej prietrže počas tehotenstva

Pri slabinovej prietrži sa môžu vyskytnúť komplikácie. Najčastejšie ide o priestupok, pri ktorom sú vnútorné orgány, ktoré sú v hernálnom vaku, zovreté v trieslovom kruhu, čo má za následok zlyhanie zásobovania krvi. Porušenie sa vyvíja najmä s náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku, napríklad pri dlhodobom kašľaní alebo pri ťažkom zaťažení..

Okrem toho krv neprúdi do orgánov, ktoré sú vo formovanom vaku. Ak sa s lekárom včas nekonzultujete a nezabezpečíte primeranú pomoc, rozvoj nekrózy sa začne, inými slovami, nekróza sa objaví. V dôsledku toho sa môže vyskytnúť peritonitída, pri ktorej je pozorovaný zápalový proces pobrušnice..

Žena cíti bolesť, výčnelok sa nedá napraviť - stáva sa ťažkým. To všetko môže sprevádzať nevoľnosť, zvracanie..

Liečba slabiny prietrže u tehotných žien

Najúčinnejšou liečbou tohto ochorenia je samozrejme chirurgický zákrok. V priebehu tehotenstva sa však táto metóda neplánuje. Jedinou výnimkou je prípad, keď je prietržie komplikované a existuje porušenie, pri ktorom sa operácia vykonáva okamžite.

Aby sa výčnelok nezmenil vo veľkosti, lekár môže predpísať žene, ktorá má nosiť špeciálny obväz, ktorý bude podporovať svaly, gymnastiku a masáže. Bandáž sa musí často zakúpiť už v prvých mesiacoch tehotenstva a mala by sa nosiť až do narodenia dieťaťa..

Okrem toho by ste sa mali vyvarovať fyzickej námahy, nenosiť alebo zdvíhať závažia, pretože to vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, v dôsledku ktorého kýla začína rásť..

Nezabudnite tiež na stravu, vďaka ktorej môžete zabrániť vzniku zápchy a zvýšenej tvorbe plynov..

Genitálna aktivita s trieslovinou prietrže

Ak sa pri očakávaní dieťaťa vyskytuje prietrž, potom na základe testov a stavu ženy rozhodne lekár o tom, ako sa pôrod uskutoční. Pôrod prirodzeným spôsobom je povolený iba vtedy, ak je výstupok malý (ak žena mala nosný obväz). Počas pokusov lekár alebo zdravotná sestra položí dlaň na miesto prietrže a podopiera ju tak, aby nedošlo k jej zovretiu.

Ak je prietrž pomerne veľká a existuje aj nejaká patológia, ktorá sprevádza chorobu, napríklad nesprávne umiestnenie dieťaťa v maternici, ťažké tehotenstvo, pôrod, odporúča sa mať cisársky rez..

Vo väčšine prípadov po narodení dieťaťa kýla zmizne sama. Ak zostáva, lekári vykonajú plánovaný chirurgický zákrok.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo inguinálnej prietrži, musí tehotná žena dodržiavať niektoré pravidlá. Je nevyhnutné použiť špeciálny obväz, ktorý bude plniť podpornú funkciu. To umožňuje znížiť zaťaženie pobrušnice..

Okrem toho je dôležité posilňovať svaly, zatiaľ čo dieťa čaká. Vykonajte to gymnastické cvičenia. Nesmie sa zabúdať na správnu výživu. Je potrebné opustiť výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov a sťažujú pohyb čriev. Je dôležité sledovať svoju váhu, aby sa zabránilo jej nadmernému zvýšeniu..

Ak sa v ingvinálnej oblasti stále vyskytuje výčnelok, určite sa poraďte s lekárom a postupujte podľa jeho odporúčaní, aby sa prietrž nezvýšila a nevyvinuli sa komplikácie. byť zdravý!

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom brušné orgány vstupujú do trieslovinového kanálika a prekonávajú hranice brušnej steny. Toto ochorenie je častejšie u mužov a chlapcov - riziko výskytu je 27% (u žien iba 3%).

príčiny

Napriek tomu, že patológia najčastejšie postihuje mužskú polovicu populácie, dievčatá môžu trpieť aj touto chorobou. Za určitých podmienok existuje patológia. Dospelé dievčatá sa často stretávajú s takýmto problémom počas nosenia dieťaťa.

Výskyt slabinovej prietrže u dievčat počas tehotenstva je spojený so zvýšeným tlakom rastúcej maternice na okolité orgány. Inguinálny kanál je jedným z najzraniteľnejších. Za týchto podmienok sa vytvorí prietrž, z ktorej môže dôjsť k prolapsu črevného traktu.

Existuje určitý zoznam faktorov, ktoré môžu v budúcej matke spôsobiť vznik slabiny prietrže:

 • svalová slabosť brušnej steny;
 • narušenie zažívacieho traktu (častá zápcha);
 • dlhodobý kašeľ;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov počas tehotenstva;
 • nadmerné cvičenie.

Kombinácia týchto faktorov v podmienkach neustáleho zvyšovania tlaku na steny brušnej dutiny vyvoláva výskyt defektov vo trieslovom kanáliku. Je veľmi dôležité včas určiť takúto podmienku a prijať potrebné opatrenia. Aby ste to dosiahli, musíte vedieť, ako sa prejavuje slabá prietrž..

príznaky

Tehotné ženy spravidla dokážu samy rozpoznať prvé príznaky slabinovej prietrže. Prejav patológie je spojený s výskytom mäkkého, mäkkého na dotyk opuchu v oblasti trieslovín. Neoplazma môžu sprevádzať ďalšie charakteristické príznaky:

 • necítite žiadnu bolesť, keď tlačíte na prietrž;
 • pri fyzickej námahe alebo námahe (napríklad pri kašľaní) cítite zvýšený výčnelok;
 • prietrž je prietrž silnejšia a v polohe na chrbte je takmer neviditeľná.

Mnoho nastávajúcich matiek si všimne príznaky ako bolesť v slabinách. Takáto bolesť zvyčajne začína v treťom trimestri. V niektorých prípadoch sa prejavuje veľmi silne a dokonca dáva krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Tiež niekedy ťažkosti s močením a vyprázdňovaním.

Diagnóza slabiny prietrže počas tehotenstva

Príznaky patológie si môžete určiť sami, ale iba odborník bude schopný presne diagnostikovať chorobu. Na ďalšie vyšetrenie prietrže je možné predpísať ultrazvukové vyšetrenie. Vyšetrenie umožňuje stanoviť presnú diagnózu, určiť veľkosť prietrže a presnú polohu spadnutého orgánu.

komplikácie

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v rôznych štádiách tehotenstva. Mnoho pacientov čeliacich takejto diagnóze sa obáva ďalšieho priebehu tehotenstva a pôrodu.

Vo väčšine prípadov neexistuje dôvod na obavy. Pri malej prietrži sa pôrod môže vykonávať samostatne, ak stav kýly monitorujú odborníci..

V niektorých situáciách sa však môže vyžadovať cisársky rez. Uskutočňuje sa pri veľkých veľkostiach trieslovej prietrže a pri výskyte sprievodných patológií v zdravotnom stave tehotnej ženy alebo jej dieťaťa..

Najnepríjemnejšou komplikáciou ako pri slabinovej prietrži je nebezpečenstvo, môže byť štípanie. Tento prejav predstavuje určité ohrozenie stavu budúcej matky a plodu, a preto podlieha okamžitej operácii.

Diagnóza trieslovej prietrže nie je príčinou predčasnej paniky. Takéto zmeny nemusia nijakým spôsobom ovplyvniť váš stav, ak venujete dostatočnú pozornosť svojmu pocitu zdravia a zdravia..

liečba

Liečba tohto ochorenia u dievčat vo väčšine prípadov zahŕňa chirurgický zákrok. Operácia je však kontraindikovaná u tehotných žien. Ak je prietrž malá a nemá tendenciu zvyšovať sa, udržiava sa až do konca tehotenstva.

Čo môžeš urobiť

Hlavná vec, ktorú môžete urobiť, je udržiavať ingvinovú prietrž. Za týmto účelom vám môže byť pridelený obväz. Bez ohľadu na to, kedy sa výčnelok objavil - v skorých alebo neskorých štádiách - musí sa nosiť pred narodením dieťaťa.

Čo robí lekár?

Ak sa prietrž nezvýši, predpíše odborník udržiavaciu terapiu. Z toho vyplýva účasť na masážnych sedeniach, vedenie špeciálnej gymnastiky. Samozrejme, že takáto technika nebude schopná liečiť patológiu. Zabezpečí však, aby sa váš stav udržiaval na správnej úrovni až do narodenia dieťaťa..

V niektorých prípadoch môže byť predpísaný chirurgický zákrok. Operácia sa vykoná, keď sa u vás diagnostikuje porušenie ingvinálnej prietrže. Tento stav predstavuje určité nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Takéto zhoršenie sa prejavuje prudkou bolesťou pri slabinovej prietrži.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu prietrže, je potrebné, aby nastávajúce matky boli veľmi opatrné. Aby ste sa ochránili pred takýmito patológiami, niektoré pravidlá vám pomôžu:

 • nezdvíhajte závažia, snažte sa vyhnúť nadmernému fyzickému namáhaniu;
 • starať sa o rôzne prechladnutia, ktoré sú často sprevádzané zdĺhavým kašľom;
 • nosiť obväz: to pomôže nielen zabrániť vzniku slabinovej prietrže, ale tiež vás ochráni pred striami, zbaví stresu z dolnej časti chrbta;
 • u tehotných dievčat môžete vykonávať aj špeciálne cvičenia určené na udržanie svalov prednej brušnej steny.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj špeciálnej strave. Počas tehotenstva sa vyskytujú časté zápchy. Nadmerný stres môže tiež vyvolať slabinovú prietrž. Poruchy gastrointestinálneho traktu, nesprávna výživa spôsobujú oslabenie tonusu svalov brušnej dutiny, čo často vedie k divergencii mäkkých tkanív..

Pokúste sa sledovať svoju váhu. Vylúčte z potravy potraviny, ktoré vyvolávajú poruchy v gastrointestinálnom trakte. Toto vás nielen ochráni pred možným výskytom slabinovej prietrže, ale tiež bude mať priaznivý vplyv na samotné tehotenstvo a priebeh pôrodu..

Príčiny a liečba slabinovej prietrže počas tehotenstva

Inguinálna hernia počas tehotenstva je častejšia ako iné typy orgánov pohybujúcich sa mimo brušnej dutiny. Počas tehotenstva sa zaťaženie brušných svalov ženy niekoľkokrát zvyšuje a strácajú svoj tón, čo vedie k výskytu patológie. V závislosti od charakteristík priebehu tehotenstva a stavu prietrže sa lekári rozhodujú, či majú alebo nemajú podstúpiť operáciu, ale častejšie sa operácia odloží na obdobie po pôrode..

Inguinálna hernia počas tehotenstva je častejšia ako iné typy orgánov pohybujúcich sa mimo brušnej dutiny.

Funkcie a príčiny problému

V tele sa slabinový kanál považuje za slabý bod, pretože ide o defekt vo forme medzery od 4 do 6 cm, ktorý sa nachádza medzi svaly rekta abdominis. U žien prechádza touto dierou kruhový väz maternice. Keď tlak v bruchu stúpa, elastické tkanivá sa napnú, slučky čreva alebo časť omentum padajú do medzery. To vytvára prietrž. Počas tehotenstva ovplyvňujú výskyt patológie tieto faktory:

 1. Časté zápchy.
 2. Chronický alebo ťažký kašeľ.
 3. Nárast hmotnosti (telesná hmotnosť).
 4. Zdvíhať závažia.
 5. Nerozvinutá tlač.
 6. Vrodená slabosť spojivového tkaniva.

Častá zápcha je jedným z faktorov slabinovej prietrže počas tehotenstva..

V dôsledku rastu maternice stúpa vnútrobrušný tlak a konštantný tlak zvyšujúceho sa svalového orgánu na slabinách a spodnom bruchu ďalej prispieva k premiestneniu častí omentum a čriev do vonkajšieho kruhu kanála. Po prechode herniovou bránou orgány zostupujú do podkožného tkaniva stydkých pyskov.

príznaky

Kýla sa môže objaviť v ktoromkoľvek mesiaci tehotenstva, ale ak sa vytvorila v prvom trimestri, potom s rastom plodu a maternice sa bude postupne zväčšovať veľkosť výčnelku a príznaky choroby sa budú objavovať čoraz viac. Na začiatku môže mať žena časté túžby po deurinácii, problémy s močením. Má zápchu, plynatosť (zvýšená tvorba plynu) je znepokojujúca. Ale pretože takéto príznaky sú charakteristické pre mnoho tehotných žien, nastávajúca matka netuší podozrenie na prítomnosť patológie v tele.

V druhom trimestri gravidity stúpa vnútrobrušný tlak v dôsledku rastu maternice a zaťaženia tela, takže herniálny výčnelok sa začína prejavovať viac.

Vidno to v nasledujúcich prípadoch:

 1. Keď je žena vzpriamená.
 2. Ak močový mechúr tehotnej ženy je plný moču.
 3. Pri namáhaní.
 4. Po fyzickej aktivite (chôdza, ohýbanie).

Podkožné vydutie má oválny tvar, je mäkké na dotyk a je bezbolestné. Niekedy majonéza pyskov veľmi zväčšuje a nastávajúca matka cíti vo vagíne cudzie telo. Tehotná žena je pri chôdzi nepohodlná.

Keď žena zaujme vodorovnú polohu, výstupok zmizne, dá sa ľahko upraviť. V poslednom trimestri gravidity sa všetky príznaky patológie ešte prehĺbia, bolesť v krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta môže narušiť.

diagnostika

Intuálna hernia u tehotných žien sa často deteguje vizuálnou kontrolou. Ak si lekár všimne, že sa vydutie orgánov objaví u ženy v stoji a zvyšuje sa s kašľom a pokusom, a keď pacient leží na gauči, rýchlo zmizne, čo je dôvod na predbežnú diagnostiku..

Lekár môže vyšetriť inguinálny prsteň vložením prsta do kanála a požiadať pacienta o kašeľ. Prítomnosť patológie bude indikovaná šokom zo vzduchu, ktorý bude lekár cítiť prstom. Takúto štúdiu je však ľahšie vykonať u mužov ako u žien z dôvodu rozdielov v ich anatómii. Lekár môže pocítiť tlak v tehotnej žene iba vtedy, keď je prsteň prsteňa výrazne rozšírený.

V tejto oblasti sa môže vyskytnúť vydutie pod kožou v dôsledku lymfadenitídy (zápalu lymfatických uzlín) alebo nádorov, a preto je potrebné na presnú diagnostiku tehotnej ženy vykonať ďalšie vyšetrenie (ultrazvuk brušnej dutiny a panvových orgánov)..

Na presnú diagnostiku tehotnej ženy je potrebné podrobiť sa ďalšiemu vyšetreniu ultrazvuku brušnej dutiny a panvových orgánov..

Najlepším spôsobom diagnostiky patológie je herniografia. Je to štúdia uskutočnená pomocou lokálnej anestézie. Pred zákrokom musí pacient vyprázdniť močový mechúr, aby boli údaje o metóde presné. Žena leží na stole s opierkou hlavy vysokej 25 cm. Po začiatku anestézie sa koža v oblasti slabín ošetrí antiseptikom a brušná stena sa prepichne Veressovou ihlou a potom sa do nej vstrekne 50 ml kontrastného média..

Pacientka je požiadaná, aby sa opatrne prevrátila na brucho a umiestnila pod ňu malú rolu mäkkého tkaniva. Žena by mala kašľať tak, aby kontrastná látka vnikla do herniálneho vaku a kmeňa. V tejto dobe lekár vykoná röntgen. Vďaka kontrastu na obrázku sú zreteľne viditeľné steny vaku a slabiny, ako aj veľkosť hrče, stupeň jeho vývoja, prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií..

Herniografia pomáha lekárom určiť presnú diagnózu, ak je prietrž malá a pri vizuálnom vyšetrení nie je viditeľná..

V poslednom trimestri tehotenstva sa zákrok nevykonáva, pretože sa neodporúča, aby žena ležala na bruchu ani na krátky čas..

Čo je nebezpečné slabinová prietrž počas tehotenstva?

Vypuknutie brušných orgánov v posledných mesiacoch tehotenstva môže viesť k ich porušeniu v taške. Nasledujúce príznaky naznačujú komplikáciu patológie:

 • svalová slabosť;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť alebo zvracanie
 • silné dunenie v žalúdku;
 • držanie kresla;
 • kŕčové bolesti slabín, siahajúce až po spodnú časť chrbta alebo hrádzu;
 • vypuklé kalenie;
 • bolesť pri neúspešných pokusoch umiestniť orgány do brušnej dutiny.

Zvýšenie telesnej teploty je jedným z príznakov slabinovej prietrže u tehotných žien.

Komplikácia je nebezpečná, pretože po objavení sa vyššie uvedených príznakov časti orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku, nedostávajú krv a začína hladovanie kyslíkom. Počas dňa sa môže vyskytnúť nekróza (smrť) obsahu vaku. U tehotných žien sa môže vyvinúť peritonitída (zápal pobrušnice), čo povedie k úmrtiu plodu alebo nastávajúcej matky..

liečba

Pri absencii komplikácií sa patológia lieči alternatívnymi metódami. Ak sú orgány zovreté vo vrecku, je potrebný chirurgický zákrok.

Pri absencii komplikácií sa patológia lieči alternatívnymi metódami.

obväz

Po identifikácii choroby bude musieť tehotná žena nosiť špeciálny obväz až do samého narodenia. Zníži sa tým zaťaženie prednej steny pobrušnice, zabráni sa ešte väčšiemu oslabeniu a zoslabeniu svalového tkaniva. Bandáž udrží brušné orgány a maternicu na svojom mieste a bude prekážkou ďalšieho prenikania črevných slučiek do trieslovinového kanála. Elastický pás zabraňuje vzniku prietrže chrbtice, pretože zmierňuje stres zo chrbta a znižuje bolesť v krížovej kosti v posledných týždňoch tehotenstva..

Ľudové lieky

Mnoho žien sa snaží zbaviť patológie pomocou tradičnej medicíny, pričom ako lieky používa kôru, kvety a listy rastlín. Z byliniek sa vyrábajú masti, obklady za studena, pripravujú sa infúzie a odvary. Prijaté prostriedky pomáhajú zmierniť bolesť a nepohodlie v oblasti slabín, znižujú množstvo vydutia a sú povolené po konzultácii s lekárom.

Aby sa pripravil obklad žihľavy, jej listy sa premyjú studenou vodou, vysušia sa a rozdrvia sa na kašovitý stav. Hmota sa aplikuje na postihnutú oblasť po dobu 2-3 hodín mesačne.

Zmierniť príznaky prietrže pomôžu nakladať kyslé kapusta. Musia nasiaknuť niekoľko vrstiev gázy a aplikovať na problémovú oblasť, až kým komprimácia nezaschne..

Odvar z smrekovca sa pripraví odvar. Za týmto účelom, 5 lyžice. l rozdrvené suroviny nalejeme 1 liter prevarenej vody a trvajú 12 hodín. Tekutinu prefiltrujte a vypite 200 ml 5-krát denne pred jedlom. Náradie sa spotrebúva najmenej 1 mesiac. Odvar z kôry môže byť tiež použitý ako obklad.

Masť z listnatých listov, zlatý fúzy a indická cibuľa pomáhajú pri hernii. Všetky zložky sa odoberajú v rovnakých pomeroch a prechádzajú cez mlynček na mäso. Pridajte k zelenej hmote 8 lyžíc. l bravčový tuk, ktorý ho najskôr roztavil, a opäť je všetko zmiešané. Nástroj sa prenesie na panvicu a zapáli sa. Zmes sa zahreje na teplotu +60... + 70 ° C, vyberie sa zo sporáka a ochladí sa. Uchovávajte ľudový liek v chladničke v sklenenej miske s vekom. Masť sa vtiera do kože nad vydutie 1-krát denne.

Niektoré ženy sa uchyľujú k pomoci tradičných liečiteľov, ktorí čítali sprisahanie z kýly a dočasne zmiernili problém.

Touto metódou nie je možné úplne vyliečiť patológiu. Pomáhajú však nastávajúcej matke vyhnúť sa komplikáciám pred koncom tehotenstva a znižujú nepohodlie. Po pôrode je vydutie operatívne eliminované.

Chirurgický zákrok

Patológiu je možné odstrániť počas tehotenstva iba v prípadoch, keď existuje ohrozenie života ženy (s obmedzeným ochorením, črevnou obštrukciou a peritonitídou). Lekári vykonávajú laparoskopickú hernioplastiku pre tehotné ženy, ktorá netrvá dlhšie ako 1 hodinu.

Patológiu je možné odstrániť počas tehotenstva iba v prípadoch, keď existuje ohrozenie života ženy.

Táto operácia sa nazýva nenapínanie, pretože po vložení orgánov do peritoneálnej dutiny nie sú okraje trieslovinového kanálika uzavreté vlastnými tkanivami, ťahajú ich, ale na vrchnú časť implantujú sieťový implantát. Svoje okraje leží na svaloch a je udržiavaný v medzere vnútorným tlakom a zabraňuje následnému vniknutiu častí orgánov vo vnútri..

Tretí deň po hernioplastike je žena prepustená z nemocnice. Po skončení pracovnej neschopnosti, počas celého zvyšku tehotenstva, sa musí riadiť špeciálnou diétou a nosiť obväz.

Pôrod s trieslovinou prietrže

V závislosti od stavu kýly a jej veľkosti rozhodujú lekári o spôsobe dodania: cisársky rez alebo prirodzený pôrod..

V závislosti od stavu kýly a jej veľkosti rozhodujú lekári o spôsobe dodania.

prírodné

Ak je slabinová prietrž počas tehotenstva malá a nespôsobuje komplikácie, potom sa žena môže narodiť. Počas tohto procesu by sa na ňom mal nachádzať podporný obväz, ktorý zníži riziko porušenia. Ďalším preventívnym opatrením, ktoré zabráni zvýšeniu vydutia, bude dlaň pôrodnej asistentky, s ktorou bude držať inguinálnu oblasť ženy v práci.

Cisársky rez

Cisársky rez je jediný spôsob, ako sa dieťa môže narodiť, ak dôjde k ukončeniu tehotenstva a k porušeniu orgánov.

V procese pôrodu je prietrž odstránená a je uskutočnená plastická chirurgia..

Je možné otehotnieť s existujúcou prietržou?

Ak sa žena chce stať matkou, ale v oblasti slabín má mierne vyklenutie, musí najskôr odstrániť patológiu operatívnym spôsobom, aby neporušila tehotenstvo alebo pôrod. Po hernioplastike by malo uplynúť najmenej 6 mesiacov a až potom je možné naplánovať tehotenstvo.

prevencia

Aby sa znížilo riziko ochorenia pred tehotenstvom alebo počas tehotenstva, žena musí dodržiavať diétu, ktorá vylučuje výskyt zápchy. K tomu patria fermentované mliečne výrobky, čerstvé ovocie a bobule, obilniny z pohánky, ovos a perlový jačmeň. Odporúča sa piť veľa tekutín, vykonávať fyzickú aktivitu (viac sa pohybovať), kontrolovať svoju hmotnosť.

Na posilnenie intímnych svalov a tkanív brušnej dutiny je potrebné urobiť gymnastiku (cvičenie Kegel), pumpovať tlač, robiť plávanie, jogu, vodný aerobik. Vyplatí sa prestať fajčiť, čo vyvoláva silný kašeľ a posilňuje imunitu, aby sa nedostala chrípka alebo SARS.

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Intuálna hernia počas tehotenstva je sprevádzaná závažnými symptómami alebo úplnou absenciou. Iba špecialista môže diagnostikovať takúto patológiu počas ultrazvukového vyšetrenia. Žena by mala byť neustále sledovaná lekárom. Patológia ovplyvňuje vlastnosti dieťaťa a práce.

Čo je to trieslová prietrž

Inguinálny kanál poskytuje špecifický priestor vo forme medzery. Je lokalizovaná medzi svaly rekta abdominis. Toto miesto sa považuje za zraniteľné. U žien prechádza týmto kanálom kruhový väz maternice. Kýla v slabinách poskytuje vývod pre brušné orgány cez tento kanál.

Tento typ prietrže má vrodenú alebo získanú formu.

Hlavným dôvodom jeho vývoja je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Počas tehotenstva sa zvyšuje v dôsledku zvýšenia maternice a rastu plodu.

To je hlavný dôvod objavenia sa slabinovej prietrže u žien v pozícii. Rozvoj tejto chirurgickej patológie môže spustiť mnoho faktorov..

Prečo vzniká

Bežná hernia u tehotných žien je bežná. Maternicový väz prechádza cez trieslovinový kanál. Kvôli zväčšeniu veľkosti maternice je na ňu vyvíjaný tlak. Keď sa objaví prietrž, do nej spadnú vnútorné orgány a zakryjú sa pobrušnice. Počas tehotenstva sa výrazne znižuje svalový tonus pred brušnou stenou. To zvyšuje riziko rozvoja patológie..

Faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj a množenie prietrže:

 • chronický kašeľ;
 • konštantné zdvíhacie závažia;
 • chronická zápcha;
 • nadmerné cvičenie.

Tehotná žena by mala starostlivo sledovať svoj životný štýl a venovať osobitnú pozornosť zdraviu. Pomôže to predchádzať rozvoju patológie a komplikácií počas pôrodu.

Ako sa vyvíja

Každá žena si vyvíja prietrž inak. V prvých fázach je zriedkavo sprevádzaný charakteristickými príznakmi a diagnostikovať ho môže iba lekár. Za týmto účelom sa vykonáva ultrazvuková diagnostika a hmatové vyšetrenie..

Patológia sa môže rýchlo rozvíjať pri akejkoľvek fyzickej námahe, dokonca pri dlhodobom alebo chronickom kašli.

V takom prípade existuje zdravotné riziko. Najmä ak lekár zistí porušenie. Ak je operácia kontraindikovaná, žena je hospitalizovaná kvôli udržaniu tehotenstva a sledovaniu jej stavu.

Pozor! Prítomnosť prietrže si vyžaduje neustále sledovanie a pozorovanie odborníkom.

Čo je nebezpečné

Ak je prietrž malá, zabraňuje prirodzenému prechodu práce. Pri veľkých patológiách existuje riziko porušenia. V tomto prípade lekári vykonajú chirurgické šitie. V neskorších fázach sa odporúča, aby žena mala cisársky rez.

Intuálna hernia počas tehotenstva má schopnosť neustále rásť a zväčšovať svoju veľkosť. V tomto prípade by žena mala mať nepríjemné pocity pri chôdzi a vykonávaní niektorých pohybov.

Pri tejto patológii sa často pozoruje porušenie stolice, ktoré je sprevádzané zápchou, bolesť v konečníku.

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť prietrž močového mechúra. Táto patológia je sprevádzaná oneskorením odtoku moču, pocitmi rezania počas močenia, bolesťou dolného brucha..

Po ťažkej námahe alebo pri ťažkých kašľavých záchvatoch môže byť narušený hernálny výčnelok. Pri lokalizácii patológie dochádza tiež k porušeniu krvného obehu. Kyslíkové hladovanie vedie k rozvoju nekrózy a peritonitídy (zápal pobrušnice). Tieto komplikácie ohrozujú život ženy a nenarodeného dieťaťa.

Keď dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, objavia sa tieto príznaky:

 • vracanie, nevoľnosť, nepríjemné pocity v zažívacom trakte;
 • ostré bolesti v dolnej časti brucha;
 • nečistoty krvi v stolici;
 • chronická zápcha;
 • nadúvanie.

Výčnelok patologickej formácie nie je eliminovaný tlakom. Veľkosť samotného vaku sa pri palpácii stáva bolestivou.

Dôležité! Stupeň vývoja symptómov závisí od trvania kompresie prietrže. Pri prvých takýchto prejavoch by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

príznaky

Prvé príznaky tejto chirurgickej patológie sa nedajú v prvých štádiách určiť samostatne. Tehotná žena necíti nepohodlie. Výčnelok je charakterizovaný prítomnosťou mäkkého, elastického opuchu v oblasti slabín. Kýla môže byť sprevádzaná týmito príznakmi:

 • pri tlaku nemusí byť žiadna bolesť;
 • po fyzickej námahe alebo strese sa môže výčnelok zväčšiť;
 • pri chôdzi sa prietrž cíti oveľa silnejšia ako pri ľahnutí.

Je dôležité vziať do úvahy, že keď je žena v pokoji, prietrž sa stáva neviditeľnou.

Väčšina nastávajúcich matiek pociťuje bolesť v oblasti slabín. Takéto pocity však vznikajú hlavne v treťom trimestri. Patológia sa niekedy môže prejaviť silným prejavom bolesti, ktorá dáva sakrálnej oblasti a dolnej časti chrbta. Prítomnosť prietrže komplikuje akt defekácie a močenia.

Ak sa počas tehotenstva objaví ingvinická prietrž, každá žena by mala vedieť, čo robiť. To pomôže eliminovať prítomnosť patológie v ranom štádiu choroby..

diagnostika

V niektorých prípadoch je možné nezávisle určiť prítomnosť tejto patológie. Presnú diagnózu môže odborník potvrdiť až po dôkladnom vyšetrení.

Spoľahlivou metódou je ultrazvuková diagnostika. Toto vyšetrenie umožňuje nielen stanoviť presnú diagnózu, ale tiež určiť veľkosť patológie a jej presné umiestnenie. Potom lekár stanoví metódu liečby a možnosť prirodzeného pôrodu.

liečba

Túto patológiu je možné liečiť iba chirurgickou metódou. Počas tehotenstva je tento spôsob liečby kontraindikovaný. Ak kýla nie je veľká a nie je náchylná na zväčšenie, potom sa tehotná žena pozoruje až do konca tehotenstva.

Po narodení lekár určí možnosť liečby. Je dôležité si uvedomiť, že nie je možné samostatne vyliečiť patológiu liekmi alebo ľudovými liekmi.

V prípade kýly by tehotná žena mala byť vždy pod dohľadom špecialistov.

Pozor! Ak je patológia nízka, môže byť pri narodení s ingvinálnou prietržou prirodzené.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo takejto patológii, žena v pozícii by mala starostlivo sledovať svoje zdravie. Za týmto účelom môžete postupovať podľa preventívnych opatrení a jednoduchých pravidiel:

 • nezdvíhajte závažia, vyvarujte sa fyzickej námahe;
 • chrániť telo pred prechladnutím, najmä pred chronickým kašľom;
 • v treťom trimestri nosia obväz, pomáhajú predchádzať rozvoju prietrže, chránia pred napínaním a znižujú napätie v dolnej časti chrbta;
 • vykonávať špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, ktorých cieľom je podpora svalov prednej brušnej dutiny.

Ženy by mali venovať osobitnú pozornosť výžive. Je dôležité zahrnúť do stravy výrobky, ktoré podporujú správne trávenie a nevyvolávajú zápchu. Nadmerný stres počas defekácie je často príčinou rozvoja prietrže. Porucha gastrointestinálneho traktu v dôsledku podvýživy. To vedie k oslabeniu tónu svalov brušnej časti.

Je dôležité sledovať hmotnosť. Počas celého tehotenstva by žena nemala priberať na váhe viac ako 15 kg. V každom prípade sa zohľadňujú individuálne vlastnosti tela..

Z stravy je potrebné vylúčiť všetky potraviny, ktoré negatívne ovplyvňujú trávenie. To vyvoláva vývoj kýly, ale aj iných chorôb.

Je dôležité pamätať na to, že počas tehotenstva klesá imunita a chronické choroby majú tendenciu zhoršovať sa.

Ako sa narodí

Bude užitočné, aby všetky ženy v pozícii zistili, či je možné porodiť s trochou kýly. V každom prípade prítomnosť tejto patológie nie je kontraindikáciou pri pôrode..

Porodiť môžete sami, iba ak je patológia malá a nezvyšuje sa. V iných prípadoch môže byť potrebná cisárska rez..

Počas prirodzeného pôrodu sa musí použiť špeciálny obväz na zníženie zaťaženia brušnej oblasti.

Počas kontrakcií by mal lekár alebo zdravotná sestra položiť ruku na miesto prietrže. Zabráni sa tak jeho zvýšeniu. Ak aj malé zaťaženie vedie k zvýšeniu rastu prietrže, potom by sa mal zvážiť rez cisárskym rezom.

Táto technika sa vykonáva aj vtedy, ak sa zistí porušenie patológie. V tomto procese sa súčasne používa hernioplastika - chirurgická liečba formácií. Táto metóda sa v prípade naliehavej potreby používa aj v počiatočných fázach. Najmä ak bolesť brucha v priebehu tehotenstva bolí.

Pôrodné ošetrenie

Vo väčšine prípadov patológia prechádza nezávisle po pôrode. Ak sa tak nestane a prietrž je nenapraviteľná, je nutný chirurgický zákrok. Takéto ošetrenie sa vykonáva najskôr 3 až 6 mesiacov po narodení. Tentoraz je potrebné obnoviť ženské telo.

Pri včasnom prístupe k lekárovi má prítomnosť takejto patológie priaznivú prognózu.

Všetko o slabinovej prietrži. Čo je nebezpečné slabinové prietrže u žien počas tehotenstva?

Telo tehotnej ženy je vzhľadom na zvýšené zaťaženie počas tohto obdobia a oslabený imunitný systém vo veľmi zraniteľnom stave. Jedným z ochorení, ktorým môže budúca matka čeliť, je slabinová prietrž počas tehotenstva, ktorá je nebezpečná z dôvodu jej závažných komplikácií..

Ak dôjde k otehotneniu a cítite sa pri brušnej prietrži s charakteristickými príznakmi, mali by ste okamžite kontaktovať lekára, ktorý rozhodne o nevyhnutnosti a vhodnosti operácie..

Inguinálny kanál, ktorým prechádza spermatická šnúra u mužov a okrúhly väz maternice u žien, je medzerou medzi svaly rekta abdominis. Pri ingvinálnej prietrži vystupujú orgány brušnej dutiny, hlavne gastrointestinálneho traktu, cez trieslovinový kanál, zatiaľ čo obsah hernálneho vaku je najčastejšie slučkou čreva alebo segmentu omentum..

Výskyt inguinálnej hernie u tehotných žien vyvoláva zvýšený vnútrobrušný tlak, ktorý sa zvyšuje s rastom maternice. Častým zápalom je tiež predurčujúcim faktorom pri vývoji tohto ochorenia u nastávajúcich matiek, čo nie je nezvyčajné počas tehotenstva, vzpieraní a ťažkej fyzickej námahe, chronický pretrvávajúci kašeľ, strata tonusu v brušných svaloch. Medzi ďalšie dôvody vyvolávajúce výskyt slabinovej prietrže patrí skutočnosť, že zväčšená maternica vyvíja silný tlak na slabiny a dolné brucho..

Výskyt trieslovej kýly je indikovaný výskytom mäkkej a elastickej výčnelky v spodnej časti slabiny, ktorá je vo väčšine prípadov oválna a zväčšuje sa v čase zvýšeného napätia v brušných svaloch, čo je vyvolané kašľom alebo kýchaním. Kýla môže spôsobiť bolesti tehotnej ženy, zatiaľ čo bolesť trvalého charakteru sa zvyčajne vyskytuje pri chôdzi a ustupuje, keď je zaujatá horizontálna poloha. V oblasti prietrže, sčervenania kože, pozorovaní búšenia srdca a nevoľnosti, tehotná žena zaznamenáva časté nutkania na močenie a často trpí zápchou. V niektorých prípadoch môžu charakteristické symptómy ingvinálnej prietrže chýbať a lekár pri vyšetrení pacienta zistí prítomnosť choroby..

Inguinálna hernia je jednou z tých chorôb, ktoré samy osebe neodstránia a postupom času postupujú iba rýchlo. U tehotných žien je toto ochorenie obzvlášť nebezpečné, pretože jednou z jeho komplikácií je štiepenie prietrže, čoho dôsledkom je narušenie procesov dodávky krvi v orgánoch v herniálnom vaku. Poškodené tkanivá v dôsledku tohto stavu trpia nedostatkom kyslíka, na tomto pozadí sa vyvíja nekróza a pri absencii včasných vhodných opatrení sa môže začať peritonitída..

Žena trpiaca slabinou prietrže počas tehotenstva by mala venovať osobitnú pozornosť príznakom svedčiacim o jej porušení:

- výskyt zvracania a nevoľnosti, zimnice;

- výčnelok z mäkkého na dotyk je tvrdý;

- pri pokuse o premiestnenie prietrže je cítiť silnú bolesť.

Kombinácia trieslovej prietrže a tehotenstva vedie k tomu, že žena, ktorá má výčnelok významnej veľkosti, prirodzený pôrod, sa stáva kontraindikovanou. Tento zákaz sa vysvetľuje skutočnosťou, že nútené obdobie pôrodu predstavuje väčšie riziko pre telo ženy trpiacej týmto ochorením, a preto je pri narodení dieťaťa cisárskym rezom..

Ak sa však herniálny výčnelok nelíši vo veľkých rozmeroch, lekár sa môže s prihliadnutím na posúdenie stavu tehotnej ženy rozhodnúť uskutočniť prirodzený pôrod. Súčasne sa na ženu kladie špeciálny obväz, ktorý zaisťuje zníženie zaťaženia brušnej steny a je určený na vykonávanie podpornej funkcie. Počas pokusu pracovník materskej nemocnice (pôrodná asistentka alebo lekár) položí ruku na umiestnenie herniálneho vaku, čím zabráni zväčšeniu jeho veľkosti..

Liečba trieslovej prietrže u akejkoľvek osoby, vrátane tehotnej ženy, sa uskutočňuje chirurgickou metódou, v tomto prípade sa neposkytuje lieková terapia. Počas tehotenstva nie je takýto zákrok predpísaný, avšak v prípade porušenia prietrže je tehotná žena neodkladne privezená na operačný stôl a lekárka v prípade tehotenstva na plný úväzok urýchlene vykoná pôrod a herniu. V prípade, že dôjde k porušeniu prietrže v skorých štádiách tehotenstva, čo je mimoriadne zriedkavý prípad, špecialista vyberie typ operácie indikovaný pre slabinovú prietrž, ktorá je pre plod a ženu najbezpečnejšia.

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u žien je bezbolestná, s relapsom choroby v 10-15% prípadov v priebehu času. Nie sú vylúčené také komplikácie ako poškodenie nervových vlákien, orgány susediace s trieslovinou prietrže alebo pooperačné infekcie. Zároveň sa prakticky eliminuje riziko poškodenia orgánov reprodukčného systému tela a objavenie sa súvisiacich problémov s plodnosťou..

Aby sa predišlo ďalšiemu rozvoju prietrže a zvýšila pravdepodobnosť, že nebude zaseknutá, kvalifikovaná špecialistka vymenuje budúcu matku, aby nosila špeciálnu bandáž..

Aby sa predišlo slabinovej prietrži a všetkým jej nepríjemným komplikáciám počas tehotenstva, musí nastávajúca matka dodržiavať určité odporúčania:

- od tretieho trimestra tehotenstva a do procesu pôrodu je potrebné nosiť obväz, ktorý znižuje tlak vyvíjaný maternicou na spodnú časť chrbta a prednú stenu brucha;

- počas tehotenstva je na posilnenie svalov brušnej tlače užitočné vykonávať miernu fyzickú aktivitu, ktorá zahŕňa plávanie, vodný aerobik, špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, jogu, prechádzky na čerstvom vzduchu;

- je potrebné starostlivo monitorovať ukazovatele telesnej hmotnosti. Napriek všeobecne prijatému tvrdeniu, že tehotná žena by mala jesť dve, by mala nastávajúca matka upraviť svoju stravu tak, aby sa zabránilo rýchlemu prírastku na váhe a rozvoju obezity, ktorá je jedným z spúšťacích faktorov rozvoja ingvinálnej prietrže počas tehotenstva.

- v čase narodenia dieťaťa je potrebné minimalizovať alebo úplne upustiť od používania potravín, ktoré vyvolávajú zápchu alebo zvýšenú tvorbu plynu. Čerstvá zelenina a ovocie musia byť prítomné v potrave, bohaté nielen na množstvo minerálnych a vitamínových látok, ale aj na vlákninu, ktorá má priaznivý vplyv na trávenie. Medzi produkty, ktoré by budúca matka mala odmietnuť používať, patria fazuľa, fazuľa, hrach, kapusta, uhorky, hrozno, hlávkový šalát, reďkovky, reďkovky.

- odmietnutie zdvíhania závaží a oslabenie fyzickej aktivity, čo prispieva k nadmernému napätiu brušných svalov.

Inguinálna hernia počas tehotenstva je mimoriadne nežiaduce ochorenie, ktoré spôsobuje neschopnosť viesť prirodzený pôrod. Z tohto dôvodu sa tehotným matkám dôrazne odporúča od prvých týždňov tehotenstva, aby prijali všetky možné opatrenia zamerané na prevenciu výskytu slabinovej prietrže, aby sa predišlo komplikáciám tohto ochorenia..

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom brušné orgány vstupujú do trieslovinového kanálika a prekonávajú hranice brušnej steny. Toto ochorenie je častejšie u mužov a chlapcov - riziko výskytu je 27% (u žien iba 3%).

príčiny

Napriek tomu, že patológia najčastejšie postihuje mužskú polovicu populácie, dievčatá môžu trpieť aj touto chorobou. Za určitých podmienok existuje patológia. Dospelé dievčatá sa často stretávajú s takýmto problémom počas nosenia dieťaťa.

Výskyt slabinovej prietrže u dievčat počas tehotenstva je spojený so zvýšeným tlakom rastúcej maternice na okolité orgány. Inguinálny kanál je jedným z najzraniteľnejších. Za týchto podmienok sa vytvorí prietrž, z ktorej môže dôjsť k prolapsu črevného traktu.

Existuje určitý zoznam faktorov, ktoré môžu v budúcej matke spôsobiť vznik slabiny prietrže:

 • svalová slabosť brušnej steny;
 • narušenie zažívacieho traktu (častá zápcha);
 • dlhodobý kašeľ;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov počas tehotenstva;
 • nadmerné cvičenie.

Kombinácia týchto faktorov v podmienkach neustáleho zvyšovania tlaku na steny brušnej dutiny vyvoláva výskyt defektov vo trieslovom kanáliku. Je veľmi dôležité včas určiť takúto podmienku a prijať potrebné opatrenia. Aby ste to dosiahli, musíte vedieť, ako sa prejavuje slabá prietrž..

príznaky

Tehotné ženy spravidla dokážu samy rozpoznať prvé príznaky slabinovej prietrže. Prejav patológie je spojený s výskytom mäkkého, mäkkého na dotyk opuchu v oblasti trieslovín. Neoplazma môžu sprevádzať ďalšie charakteristické príznaky:

 • necítite žiadnu bolesť, keď tlačíte na prietrž;
 • pri fyzickej námahe alebo námahe (napríklad pri kašľaní) cítite zvýšený výčnelok;
 • prietrž je prietrž silnejšia a v polohe na chrbte je takmer neviditeľná.

Mnoho nastávajúcich matiek si všimne príznaky ako bolesť v slabinách. Takáto bolesť zvyčajne začína v treťom trimestri. V niektorých prípadoch sa prejavuje veľmi silne a dokonca dáva krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Tiež niekedy ťažkosti s močením a vyprázdňovaním.

Diagnóza slabiny prietrže počas tehotenstva

Príznaky patológie si môžete určiť sami, ale iba odborník bude schopný presne diagnostikovať chorobu. Na ďalšie vyšetrenie prietrže je možné predpísať ultrazvukové vyšetrenie. Vyšetrenie umožňuje stanoviť presnú diagnózu, určiť veľkosť prietrže a presnú polohu spadnutého orgánu.

komplikácie

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v rôznych štádiách tehotenstva. Mnoho pacientov čeliacich takejto diagnóze sa obáva ďalšieho priebehu tehotenstva a pôrodu.

Vo väčšine prípadov neexistuje dôvod na obavy. Pri malej prietrži sa pôrod môže vykonávať samostatne, ak stav kýly monitorujú odborníci..

V niektorých situáciách sa však môže vyžadovať cisársky rez. Uskutočňuje sa pri veľkých veľkostiach trieslovej prietrže a pri výskyte sprievodných patológií v zdravotnom stave tehotnej ženy alebo jej dieťaťa..

Najnepríjemnejšou komplikáciou ako pri slabinovej prietrži je nebezpečenstvo, môže byť štípanie. Tento prejav predstavuje určité ohrozenie stavu budúcej matky a plodu, a preto podlieha okamžitej operácii.

Diagnóza trieslovej prietrže nie je príčinou predčasnej paniky. Takéto zmeny nemusia nijakým spôsobom ovplyvniť váš stav, ak venujete dostatočnú pozornosť svojmu pocitu zdravia a zdravia..

liečba

Liečba tohto ochorenia u dievčat vo väčšine prípadov zahŕňa chirurgický zákrok. Operácia je však kontraindikovaná u tehotných žien. Ak je prietrž malá a nemá tendenciu zvyšovať sa, udržiava sa až do konca tehotenstva.

Čo môžeš urobiť

Hlavná vec, ktorú môžete urobiť, je udržiavať ingvinovú prietrž. Za týmto účelom vám môže byť pridelený obväz. Bez ohľadu na to, kedy sa výčnelok objavil - v skorých alebo neskorých štádiách - musí sa nosiť pred narodením dieťaťa.

Čo robí lekár?

Ak sa prietrž nezvýši, predpíše odborník udržiavaciu terapiu. Z toho vyplýva účasť na masážnych sedeniach, vedenie špeciálnej gymnastiky. Samozrejme, že takáto technika nebude schopná liečiť patológiu. Zabezpečí však, aby sa váš stav udržiaval na správnej úrovni až do narodenia dieťaťa..

V niektorých prípadoch môže byť predpísaný chirurgický zákrok. Operácia sa vykoná, keď sa u vás diagnostikuje porušenie ingvinálnej prietrže. Tento stav predstavuje určité nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Takéto zhoršenie sa prejavuje prudkou bolesťou pri slabinovej prietrži.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu prietrže, je potrebné, aby nastávajúce matky boli veľmi opatrné. Aby ste sa ochránili pred takýmito patológiami, niektoré pravidlá vám pomôžu:

 • nezdvíhajte závažia, snažte sa vyhnúť nadmernému fyzickému namáhaniu;
 • starať sa o rôzne prechladnutia, ktoré sú často sprevádzané zdĺhavým kašľom;
 • nosiť obväz: to pomôže nielen zabrániť vzniku slabinovej prietrže, ale tiež vás ochráni pred striami, zbaví stresu z dolnej časti chrbta;
 • u tehotných dievčat môžete vykonávať aj špeciálne cvičenia určené na udržanie svalov prednej brušnej steny.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj špeciálnej strave. Počas tehotenstva sa vyskytujú časté zápchy. Nadmerný stres môže tiež vyvolať slabinovú prietrž. Poruchy gastrointestinálneho traktu, nesprávna výživa spôsobujú oslabenie tonusu svalov brušnej dutiny, čo často vedie k divergencii mäkkých tkanív..

Pokúste sa sledovať svoju váhu. Vylúčte z potravy potraviny, ktoré vyvolávajú poruchy v gastrointestinálnom trakte. Toto vás nielen ochráni pred možným výskytom slabinovej prietrže, ale tiež bude mať priaznivý vplyv na samotné tehotenstvo a priebeh pôrodu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Najlepší špecialisti
Ruské lekárske stredisko „Doktor Ost“
prijímať a liečiť pacientov v nasledujúcich oblastiach:Sme pripravení poskytnúť pomoc v týchto oblastiach:liečba bolesti hlavy a závratov
Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice.
Kýla sú výčnelkom vnútorných orgánov z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, v dôsledku defektov v stenách dutiny. U dojčiat je najbežnejším typom prietrže pupočník - jedná sa o vyčnievanie časti čreva do pupočného kruhu, oblasti, kde bola pupočníková šnúra pripevnená v maternici a kde sa nachádza pupok.