loader

Hlavná

Pažerák

Zbohom návštevník!

U tehotných žien sa riziko kolízie s trieslovitou prietržou niekoľkokrát zvyšuje, čo je spojené so zmenami v tele a zvýšeným zaťažením. Porucha trieslového kanála sa vyskytuje v prípade porušenia svalového väzu v oblasti anatomického otvorenia a spustenia vnútorných orgánov do neho. Táto forma prietrže je častejšia u mužov, pretože ich ingvinálny väz je fyziologicky slabší. U žien je to možné pozorovať počas tehotenstva, keď sa trieslový kanál stane jedným z najzraniteľnejších miest v tele. Hernálny vak často obsahuje slučku čreva alebo časti omentum, ktorá naďalej normálne funguje až do porušenia..

Inguinálna hernia počas tehotenstva môže byť výsledkom nesprávneho liečenia vrodeného defektu, keď sa chirurgický zákrok nevykonával, ale pravdepodobne sa získal v čase maximálneho zaťaženia tela počas rastu maternice a kompresie vnútorných orgánov..

U tehotných žien je tento stav nebezpečný, pretože tlak stúpa postupne a pokračuje až do pôrodu. Prietrž, ktorá sa vyskytuje v skorých štádiách, môže byť v druhom alebo treťom trimestri tehotenstva komplikovaná..

Riziko spočíva v kontraindikácii tehotnej ženy, preto je mimoriadne dôležité nosiť inguinálny obväz a úplne eliminovať zaťaženie tela..

Patológia v oblasti slabín počas nosenia plodu nemusí súvisieť s tehotenstvom, ale skôr sa objavuje na pozadí ochorenia gastrointestinálneho traktu a zápchy. Pred počatím sú prípady vyčnievania a v takom prípade bude potrebné chirurgickú liečbu odložiť do narodenia..

Príznaky u tehotných žien

Inguinálna hernia sa v ženskej verzii vyvíja v tkanivách, ktoré sa nachádzajú v oblasti spojenia vagíny a maternice, ale môže sa vyskytnúť aj vyčnievanie v oblasti stehien, čo je priamo spojené s narušením svalového väzu trieslového kanála. Vzhľadom na slabinovú prietrž u tehotných žien stojí za zváženie frekvencia femorálnej prietrže a nevylučuje výskyt oboch foriem patológie súčasne..

Funkcie trieslovej a stehnovej prietrže pri prenášaní plodu:

  1. Intuinálna línia - u žien sa objavuje pomerne zriedka, rizikovým faktorom je tehotenstvo a nadváha. Pravdepodobnosť sa zvyšuje v neskorom tehotenstve, keď existujú ďalšie faktory predisponujúce kýlu;
  2. Femoral - častejšie sa vyskytuje u žien a tehotenstvo pre takúto chorobu je priaznivý stav. Na hornej časti stehna sa vytvára výčnelok a chirurgicky sa lieči až po narodení..

Príznaky trieslového výbežku u žien dokážu rozlíšiť bezbolestnú bezbolestnú oválnu tvorbu v oblasti slabín a jej postupné zvyšovanie s pridaním nepríjemných pocitov.

Ako liečiť?

Liečba gravidných žien s trieslovkou prietrž sa vykonáva bez chirurgického zákroku, žena nosí obväz s trieslovinou, pravidelne sa vyšetruje a odpočíva, čo úplne eliminuje stres. Lekár vám môže predpísať liečebnú masáž, špeciálnu gymnastiku, stravu, ktorá v komplexe umožní ochorenie pozastaviť.

Výčnelok môže byť porušený kedykoľvek počas tehotenstva, čo je nebezpečné pre ženu aj pre nenarodené dieťa. Tento stav nie je indikáciou potratu, ale vyžaduje sa núdzová operácia. Po pôrode sa môže vyskytnúť komplikácia, ale ak je už diagnostika stanovená, lekári sú na to pripravení a urobia všetko, čo je potrebné na zníženie bolesti u žien a normálneho narodenia dieťaťa..

Vyšetrenie tehotnej ženy s trieslovkou prietrže:

 1. Konzultácia s brušným chirurgom, vyšetrenie prietrže, hodnotenie progresie ochorenia;
 2. Ultrazvuk brušnej dutiny, gastroskopia;
 3. Röntgen a herniografia;
 4. Krvný test a ďalšie vyšetrenie podľa indikácie.

Všeobecné vyšetrenie brušnej dutiny vám umožní sledovať vývoj choroby a prijímať včasné lekárske opatrenia. Ak existuje riziko porušenia, uskutoční sa príprava na operáciu.

Prevencia tehotenstva

Počas tehotenstva sa u žien môžu objaviť hnačky Inguinal a umbilical bez ohľadu na stav svalového tkaniva. Zvýšenie brucha napína vazy, čo sa stáva hlavnou príčinou choroby. Tehotné ženy by mali nosiť špeciálny obväz a robiť gymnastiku, navštíviť bazén a dodržiavať diétu. Prevencia by mala pokračovať počas celého tehotenstva, čo dodá pocit bezpečia a poskytne skutočnú pomoc..

Pre ženy je užitočné robiť jogu, zdatnosť pre celkové posilnenie tela a oslabenie svalov. Na nápravu výsledku pomôže strava, ktorá eliminuje prírastok na hmotnosti, zápchu a poruchy tráviaceho traktu, čo ovplyvňuje výskyt výbežkov..

Neexistuje žiadna univerzálna a absolútna profylaxia a prietrž sa môže objaviť z akéhokoľvek vonkajšieho alebo vnútorného faktora, ktorý závisí od charakteristík tela každej ženy..

Intuálna hernia počas tehotenstva: príčiny, príznaky, liečba

obsah

Počas tehotenstva je telo ženy vystavené zvýšenému zaťaženiu, ktoré môže slúžiť ako predpoklad pre výskyt určitých zdravotných problémov u tehotnej ženy. Medzi patológiami, ktorých riziko rozvoja sa zvyšuje počas tehotenstva, je ingvinická prietrž, ktorá je nebezpečná z dôvodu jej závažných komplikácií..

Aké faktory môžu spustiť tvorbu slabinovej prietrže; Ako rozpoznať príznaky choroby a aké sú spôsoby jej liečby a prevencie počas tehotenstva? Vyšetrovanie MedAboutMe pomáha zodpovedať tieto otázky.

Príčiny vzniku slabinovej prietrže u tehotných žien

Inguinálna hernia je vyčnievanie orgánov brušnej dutiny do trieslovinového kanálika, ku ktorému dochádza na pozadí oslabenia svalov brušnej steny. Najčastejšie je v hernálnom vaku prítomný segment omentum alebo čreva, menej často - časť močového mechúra, maternice, vaječníkov..

Pravdepodobnosť vzniku slabinovej prietrže počas tehotenstva je predovšetkým dôsledkom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý sa zvyšuje so zvyšujúcim sa obdobím tehotenstva. Nasledujúce faktory môžu tiež spôsobiť tehotenskú kýlu počas tehotenstva:

 • znížený svalový tonus brušnej steny;
 • napínanie brušných svalov sprevádzajúce postupný rast maternice;
 • vzpieranie, nadmerná fyzická námaha;
 • nadváha, obezita;
 • poruchy stolice (chronická zápcha).

Každý z uvedených faktorov môže spôsobiť vznik defektov v ingvinálnom kanáli, čo má za následok výskyt prietrže u tehotnej ženy..

Inguinálna kýla počas tehotenstva: príznaky a znaky

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je vizuálne rozlíšiteľný výstupok v oblasti slabín, ku ktorému dochádza, keď žena zaujme vertikálnu polohu a pri namáhaní výrazne stúpa..

Patológia spravidla nie je sprevádzaná príznakmi silnej bolesti. Môže sa vyskytnúť dočasný výskyt bolesti alebo nepohodlia pri ťahaní v oblasti trieslovín alebo lumbosakrálnej oblasti v dôsledku stresu pri fyzickej námahe alebo namáhaní pri pohybe čriev. Bolesť sa zvyčajne prejavuje pri chôdzi a ustupuje po tom, čo pacient leží v horizontálnej polohe.

Primárnu klinickú diagnózu choroby vykonáva lekár na základe výsledkov vizuálneho vyšetrenia a vyšetrenia palpáciou. Na účely konečnej diagnózy sa môže pacientovi odporučiť podrobiť sa špeciálnemu ultrazvukovému vyšetreniu..

Čo je nebezpečné slabinová prietrž počas tehotenstva?

Inguinálna kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré nielenže neprechádzajú v priebehu času, ale majú tendenciu rýchlo napredovať. Pre tehotné ženy je táto patológia obzvlášť nebezpečná z dôvodu prítomnosti vysokého rizika porušenia prietrže a v dôsledku toho narušenia krvného zásobovania v orgánoch nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Pri absencii včasných lekárskych opatrení tento stav nevyhnutne spôsobuje rozvoj nekrózy tkanív a potom peritonitídu (akútny zápal brušnej dutiny), čo môže byť fatálne pre matku a dieťa..

Nasledujúce príznaky môžu signalizovať porušenie ingvinálnej prietrže:

 • výskyt silnej bolesti v oblasti slabín, ktorá sa zhoršuje pritlačením na oblasť herniálneho vaku;
 • výskyt nevoľnosti, zvracania, zimnice, horúčka;
 • výčnelok sa stáva tvrdým a nezmizne ani potom, čo žena leží v ľahu.

Prítomnosť vyššie uvedených príznakov by mala byť signálom pre tehotnú ženu, aby naliehavo potrebovala lekársku pomoc, pretože porušenie prietrže je priamo spojené s rizikom pre život pacienta.

Liečba kýly počas tehotenstva: znaky lekárskej taktiky

Liečba prietrže v slabinách sa vykonáva iba chirurgickým zákrokom. Počas tehotenstva sa chirurgický zákrok zvyčajne nevykonáva z dôvodu možných komplikácií počas operácie.

Výnimkou sú situácie, keď dôjde k porušeniu prietrže. Pacient s takouto diagnózou sa podrobuje naliehavej hospitalizácii, po ktorej lekári rozhodnú o výbere optimálnej chirurgickej taktiky a vykonajú kýlu pomocou pohotovostného chirurgického zákroku..

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií pri slabinovej prietrži počas tehotenstva, žena pomôže nosiť špeciálny obväz, ktorý odporúča jej ošetrujúci lekár. Ako ďalší preventívny prostriedok, zvyčajne terapeutická masáž a gymnastika, ako aj vylúčenie akejkoľvek fyzickej námahy a stravy zameranej na normalizáciu fungovania gastrointestinálneho traktu.

Je možné narodiť sa v prírode??

Ak kýla nie je príliš veľká, prirodzený pôrod tehotnej ženy nie je kontraindikovaný. Aby sa minimalizovalo riziko komplikácií pri inguinálnej hernii, pacient musí mať po dobu dodávky špeciálny obväz, ktorý vykonáva podpornú funkciu a znižuje zaťaženie brušnej steny. V čase úsilia pôrodná asistentka tlačí ruku na plochu herniálneho vaku, čím bráni zvýšeniu výčnelku..

Ak je prietrž veľká a zväčšuje sa dokonca s miernym napätím v brušných svaloch, otázka predpisovania cisárskeho rezu pacientovi je pre lekárov naliehavá. Takéto opatrenie môže byť potrebné z dôvodu vysokej pravdepodobnosti porušenia prietrže počas prirodzeného pôrodu.

Prevencia slabiny prietrže počas tehotenstva

Aby sa zabránilo rozvoju slabinovej prietrže počas tehotenstva tehotnej ženy, súbor opatrení pomôže:

 • Organizácia zdravej, racionálnej a vyváženej stravy s cieľom normalizovať funkcie tela vrátane činnosti zažívacieho traktu..
 • Dávkovaná fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať brušné svaly.
 • Prevencia nadváhy, systematická kontrola dynamiky zmien telesnej hmotnosti.
 • Nosiť obväz od asi 25-28 týždňov tehotenstva.

Na základe týchto jednoduchých odporúčaní umožní žena nielen vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám počas tehotenstva, ale aj efektívne pripraviť svoje telo na nadchádzajúci proces pôrodu..

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom brušné orgány vstupujú do trieslovinového kanálika a prekonávajú hranice brušnej steny. Toto ochorenie je častejšie u mužov a chlapcov - riziko výskytu je 27% (u žien iba 3%).

príčiny

Napriek tomu, že patológia najčastejšie postihuje mužskú polovicu populácie, dievčatá môžu trpieť aj touto chorobou. Za určitých podmienok existuje patológia. Dospelé dievčatá sa často stretávajú s takýmto problémom počas nosenia dieťaťa.

Výskyt slabinovej prietrže u dievčat počas tehotenstva je spojený so zvýšeným tlakom rastúcej maternice na okolité orgány. Inguinálny kanál je jedným z najzraniteľnejších. Za týchto podmienok sa vytvorí prietrž, z ktorej môže dôjsť k prolapsu črevného traktu.

Existuje určitý zoznam faktorov, ktoré môžu v budúcej matke spôsobiť vznik slabiny prietrže:

 • svalová slabosť brušnej steny;
 • narušenie zažívacieho traktu (častá zápcha);
 • dlhodobý kašeľ;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov počas tehotenstva;
 • nadmerné cvičenie.

Kombinácia týchto faktorov v podmienkach neustáleho zvyšovania tlaku na steny brušnej dutiny vyvoláva výskyt defektov vo trieslovom kanáliku. Je veľmi dôležité včas určiť takúto podmienku a prijať potrebné opatrenia. Aby ste to dosiahli, musíte vedieť, ako sa prejavuje slabá prietrž..

príznaky

Tehotné ženy spravidla dokážu samy rozpoznať prvé príznaky slabinovej prietrže. Prejav patológie je spojený s výskytom mäkkého, mäkkého na dotyk opuchu v oblasti trieslovín. Neoplazma môžu sprevádzať ďalšie charakteristické príznaky:

 • necítite žiadnu bolesť, keď tlačíte na prietrž;
 • pri fyzickej námahe alebo námahe (napríklad pri kašľaní) cítite zvýšený výčnelok;
 • prietrž je prietrž silnejšia a v polohe na chrbte je takmer neviditeľná.

Mnoho nastávajúcich matiek si všimne príznaky ako bolesť v slabinách. Takáto bolesť zvyčajne začína v treťom trimestri. V niektorých prípadoch sa prejavuje veľmi silne a dokonca dáva krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Tiež niekedy ťažkosti s močením a vyprázdňovaním.

Diagnóza slabiny prietrže počas tehotenstva

Príznaky patológie si môžete určiť sami, ale iba odborník bude schopný presne diagnostikovať chorobu. Na ďalšie vyšetrenie prietrže je možné predpísať ultrazvukové vyšetrenie. Vyšetrenie umožňuje stanoviť presnú diagnózu, určiť veľkosť prietrže a presnú polohu spadnutého orgánu.

komplikácie

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v rôznych štádiách tehotenstva. Mnoho pacientov čeliacich takejto diagnóze sa obáva ďalšieho priebehu tehotenstva a pôrodu.

Vo väčšine prípadov neexistuje dôvod na obavy. Pri malej prietrži sa pôrod môže vykonávať samostatne, ak stav kýly monitorujú odborníci..

V niektorých situáciách sa však môže vyžadovať cisársky rez. Uskutočňuje sa pri veľkých veľkostiach trieslovej prietrže a pri výskyte sprievodných patológií v zdravotnom stave tehotnej ženy alebo jej dieťaťa..

Najnepríjemnejšou komplikáciou ako pri slabinovej prietrži je nebezpečenstvo, môže byť štípanie. Tento prejav predstavuje určité ohrozenie stavu budúcej matky a plodu, a preto podlieha okamžitej operácii.

Diagnóza trieslovej prietrže nie je príčinou predčasnej paniky. Takéto zmeny nemusia nijakým spôsobom ovplyvniť váš stav, ak venujete dostatočnú pozornosť svojmu pocitu zdravia a zdravia..

liečba

Liečba tohto ochorenia u dievčat vo väčšine prípadov zahŕňa chirurgický zákrok. Operácia je však kontraindikovaná u tehotných žien. Ak je prietrž malá a nemá tendenciu zvyšovať sa, udržiava sa až do konca tehotenstva.

Čo môžeš urobiť

Hlavná vec, ktorú môžete urobiť, je udržiavať ingvinovú prietrž. Za týmto účelom vám môže byť pridelený obväz. Bez ohľadu na to, kedy sa výčnelok objavil - v skorých alebo neskorých štádiách - musí sa nosiť pred narodením dieťaťa.

Čo robí lekár?

Ak sa prietrž nezvýši, predpíše odborník udržiavaciu terapiu. Z toho vyplýva účasť na masážnych sedeniach, vedenie špeciálnej gymnastiky. Samozrejme, že takáto technika nebude schopná liečiť patológiu. Zabezpečí však, aby sa váš stav udržiaval na správnej úrovni až do narodenia dieťaťa..

V niektorých prípadoch môže byť predpísaný chirurgický zákrok. Operácia sa vykoná, keď sa u vás diagnostikuje porušenie ingvinálnej prietrže. Tento stav predstavuje určité nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Takéto zhoršenie sa prejavuje prudkou bolesťou pri slabinovej prietrži.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu prietrže, je potrebné, aby nastávajúce matky boli veľmi opatrné. Aby ste sa ochránili pred takýmito patológiami, niektoré pravidlá vám pomôžu:

 • nezdvíhajte závažia, snažte sa vyhnúť nadmernému fyzickému namáhaniu;
 • starať sa o rôzne prechladnutia, ktoré sú často sprevádzané zdĺhavým kašľom;
 • nosiť obväz: to pomôže nielen zabrániť vzniku slabinovej prietrže, ale tiež vás ochráni pred striami, zbaví stresu z dolnej časti chrbta;
 • u tehotných dievčat môžete vykonávať aj špeciálne cvičenia určené na udržanie svalov prednej brušnej steny.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj špeciálnej strave. Počas tehotenstva sa vyskytujú časté zápchy. Nadmerný stres môže tiež vyvolať slabinovú prietrž. Poruchy gastrointestinálneho traktu, nesprávna výživa spôsobujú oslabenie tonusu svalov brušnej dutiny, čo často vedie k divergencii mäkkých tkanív..

Pokúste sa sledovať svoju váhu. Vylúčte z potravy potraviny, ktoré vyvolávajú poruchy v gastrointestinálnom trakte. Toto vás nielen ochráni pred možným výskytom slabinovej prietrže, ale tiež bude mať priaznivý vplyv na samotné tehotenstvo a priebeh pôrodu..

Inguinálna kýla počas tehotenstva - príznaky, liečba a prevencia

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom brušné orgány vstupujú do trieslovinového kanálika a prekonávajú hranice brušnej steny. Toto ochorenie je častejšie u mužov a chlapcov - riziko výskytu je 27% (u žien iba 3%).

príčiny

Napriek tomu, že patológia najčastejšie postihuje mužskú polovicu populácie, dievčatá môžu trpieť aj touto chorobou. Za určitých podmienok existuje patológia. Dospelé dievčatá sa často stretávajú s takýmto problémom počas nosenia dieťaťa.

Výskyt slabinovej prietrže u dievčat počas tehotenstva je spojený so zvýšeným tlakom rastúcej maternice na okolité orgány. Inguinálny kanál je jedným z najzraniteľnejších. Za týchto podmienok sa vytvorí prietrž, z ktorej môže dôjsť k prolapsu črevného traktu.

Existuje určitý zoznam faktorov, ktoré môžu v budúcej matke spôsobiť vznik slabiny prietrže:

 • svalová slabosť brušnej steny;
 • narušenie zažívacieho traktu (častá zápcha);
 • dlhodobý kašeľ;
 • zdvíhanie ťažkých predmetov počas tehotenstva;
 • nadmerné cvičenie.

Kombinácia týchto faktorov v podmienkach neustáleho zvyšovania tlaku na steny brušnej dutiny vyvoláva výskyt defektov vo trieslovom kanáliku. Je veľmi dôležité včas určiť takúto podmienku a prijať potrebné opatrenia. Aby ste to dosiahli, musíte vedieť, ako sa prejavuje slabá prietrž..

príznaky

Tehotné ženy spravidla dokážu samy rozpoznať prvé príznaky slabinovej prietrže. Prejav patológie je spojený s výskytom mäkkého, mäkkého na dotyk opuchu v oblasti trieslovín. Neoplazma môžu sprevádzať ďalšie charakteristické príznaky:

 • necítite žiadnu bolesť, keď tlačíte na prietrž;
 • pri fyzickej námahe alebo námahe (napríklad pri kašľaní) cítite zvýšený výčnelok;
 • prietrž je prietrž silnejšia a v polohe na chrbte je takmer neviditeľná.

Mnoho nastávajúcich matiek si všimne príznaky ako bolesť v slabinách. Takáto bolesť zvyčajne začína v treťom trimestri. V niektorých prípadoch sa prejavuje veľmi silne a dokonca dáva krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Tiež niekedy ťažkosti s močením a vyprázdňovaním.

Diagnóza slabiny prietrže počas tehotenstva

Príznaky patológie si môžete určiť sami, ale iba odborník bude schopný presne diagnostikovať chorobu. Na ďalšie vyšetrenie prietrže je možné predpísať ultrazvukové vyšetrenie. Vyšetrenie umožňuje stanoviť presnú diagnózu, určiť veľkosť prietrže a presnú polohu spadnutého orgánu.

komplikácie

Inguinálna hernia je pomerne časté ochorenie, ktoré sa môže vyskytnúť v rôznych štádiách tehotenstva. Mnoho pacientov čeliacich takejto diagnóze sa obáva ďalšieho priebehu tehotenstva a pôrodu.

Vo väčšine prípadov neexistuje dôvod na obavy. Pri malej prietrži sa pôrod môže vykonávať samostatne, ak stav kýly monitorujú odborníci..

V niektorých situáciách sa však môže vyžadovať cisársky rez. Uskutočňuje sa pri veľkých veľkostiach trieslovej prietrže a pri výskyte sprievodných patológií v zdravotnom stave tehotnej ženy alebo jej dieťaťa..

Najnepríjemnejšou komplikáciou ako pri slabinovej prietrži je nebezpečenstvo, môže byť štípanie. Tento prejav predstavuje určité ohrozenie stavu budúcej matky a plodu, a preto podlieha okamžitej operácii.

Diagnóza trieslovej prietrže nie je príčinou predčasnej paniky. Takéto zmeny nemusia nijakým spôsobom ovplyvniť váš stav, ak venujete dostatočnú pozornosť svojmu pocitu zdravia a zdravia..

liečba

Liečba tohto ochorenia u dievčat vo väčšine prípadov zahŕňa chirurgický zákrok. Operácia je však kontraindikovaná u tehotných žien. Ak je prietrž malá a nemá tendenciu zvyšovať sa, udržiava sa až do konca tehotenstva.

Čo môžeš urobiť

Hlavná vec, ktorú môžete urobiť, je udržiavať ingvinovú prietrž. Za týmto účelom vám môže byť pridelený obväz. Bez ohľadu na to, kedy sa výčnelok objavil - v skorých alebo neskorých štádiách - musí sa nosiť pred narodením dieťaťa.

Čo robí lekár?

Ak sa prietrž nezvýši, predpíše odborník udržiavaciu terapiu. Z toho vyplýva účasť na masážnych sedeniach, vedenie špeciálnej gymnastiky. Samozrejme, že takáto technika nebude schopná liečiť patológiu. Zabezpečí však, aby sa váš stav udržiaval na správnej úrovni až do narodenia dieťaťa..

V niektorých prípadoch môže byť predpísaný chirurgický zákrok. Operácia sa vykoná, keď sa u vás diagnostikuje porušenie ingvinálnej prietrže. Tento stav predstavuje určité nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Takéto zhoršenie sa prejavuje prudkou bolesťou pri slabinovej prietrži.

prevencia

Aby sa predišlo výskytu prietrže, je potrebné, aby nastávajúce matky boli veľmi opatrné. Aby ste sa ochránili pred takýmito patológiami, niektoré pravidlá vám pomôžu:

 • nezdvíhajte závažia, snažte sa vyhnúť nadmernému fyzickému namáhaniu;
 • starať sa o rôzne prechladnutia, ktoré sú často sprevádzané zdĺhavým kašľom;
 • nosiť obväz: to pomôže nielen zabrániť vzniku slabinovej prietrže, ale tiež vás ochráni pred striami, zbaví stresu z dolnej časti chrbta;
 • u tehotných dievčat môžete vykonávať aj špeciálne cvičenia určené na udržanie svalov prednej brušnej steny.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať aj špeciálnej strave. Počas tehotenstva sa vyskytujú časté zápchy. Nadmerný stres môže tiež vyvolať slabinovú prietrž. Poruchy gastrointestinálneho traktu, nesprávna výživa spôsobujú oslabenie tonusu svalov brušnej dutiny, čo často vedie k divergencii mäkkých tkanív..

Pokúste sa sledovať svoju váhu. Vylúčte z potravy potraviny, ktoré vyvolávajú poruchy v gastrointestinálnom trakte. Toto vás nielen ochráni pred možným výskytom slabinovej prietrže, ale tiež bude mať priaznivý vplyv na samotné tehotenstvo a priebeh pôrodu..

Inguinálna kýla počas tehotenstva - ako rodiť v takejto situácii?

Pri malých veľkostiach herniálneho výčnelku sa môže narodenie dieťaťa uskutočniť prirodzene. Ak inguinálna kýla počas tehotenstva dosiahla veľkú veľkosť, existuje vysoké riziko zovretia, indikuje sa chirurgická prišívacia prietrže. V neskorších fázach sa môže odporučiť cisársky rez..

Čo je nebezpečné prietrž?

Intuálna hernia u tehotných žien je náchylná k neustálemu rastu, zvyšuje sa s veľkosťou brucha. Žena je pri chôdzi nepohodlná, s určitými pohybmi. Patológia často spôsobuje poruchy stolice (zápcha), plynatosť, bolesť v epigastriu, dyspeptické poruchy. Pri kĺzavej prietrži močového mechúra dochádza k oneskoreniu odtoku moču, bolesti pri močení, bolesti v oblasti ochlpenia..

Po ťažkej fyzickej námahe, pri silnom kašľaní, zdvíhaní hmotnosti, môže byť počas tehotenstva narušený hernálny výčnelok. V tomto prípade je narušená dodávka krvi do tkanív vo vaku. V dôsledku nedostatku kyslíka sa rozvíja nekróza, zápal brušnej pobrušnice - peritonitída. Takáto komplikácia ohrozuje nastávajúcu matku a dieťa. Príznaky porušenia ingvinálnej prietrže počas tehotenstva:

 • nevoľnosť, zvracanie;
 • ostrá rastúca bolesť v dolnej časti brucha;
 • krv v stolici;
 • nepokojné správanie;
 • bledú pokožku;
 • dlhodobý nedostatok stolice;
 • nadúvanie, žiadne výpary.

Výčnelok sa pri stlačení neupravuje, herniálny vak sa rýchlo zväčšuje, stáva sa opuchnutým a na palpácie bolestivý. Závažnosť klinického obrazu závisí od trvania kompresie brány prietrže.

Akútny zápal

Táto komplikácia je zriedkavá. Bakteriálna infekcia, ktorá preniká poškodenou kýlou cez poškodenú pokožku (škrabance, odreniny z obväzov), vyvoláva zápalový proces. Patológia počas tehotenstva sa tiež vyvíja s perforáciou čreva, ktoré je v vyčnievaní. Hnisavý zápal susedných vnútorných orgánov, lymfatických uzlín, močového systému môže byť zdrojom šírenia patogénnych baktérií..

Ochorenie je charakterizované akútnou bolesťou, horúčkou, infiltráciou postihnutých tkanív. Pokožka je opuchnutá, červená, na dotyk horúca, palpácia je sprevádzaná ostrým nepohodlím.

Liečebné metódy

Ak je prietrž počas tehotenstva malá a nespôsobuje nepohodlie, do narodenia sa predpisuje špeciálny obväz. Je potrebné obmedziť fyzickú aktivitu, aby nedošlo k náhlym pohybom. Na posilnenie brušných svalov je užitočné vykonávať terapeutické cvičenia. Odporúča sa tiež dodržiavať šetrnú stravu, aby sa zabránilo zvýšenej tvorbe plynu.

Pri porušení sa vykoná chirurgický zákrok. Vo väčšine prípadov sa používa hernioplastika, pri ktorej sa vrecko odreže malými punkciami v brušnej stene, sú upevnené črevné prstence a na posilnenie svalového rámu je zahnuté polypropylénové pletivo. Pooperačné obdobie trvá najviac 3 dni.

Ak je počas tehotenstva diagnostikovaná kĺzavá tříslová prietrž, herniálny vak sa neodstráni, ale upraví smerom k brušnej dutine. Táto technika eliminuje riziko poškodenia močového mechúra, slepého čreva, hrubého čreva.

Pri akútnom zápale herniálneho výčnelku sa vykonáva systémová a lokálna protizápalová terapia, identifikuje sa a eliminuje sa zdroj infekcie. Predpíšte antibiotiká, obkladajte Dimexidum, aplikujte fyzioterapeutické procedúry. Chirurgický zákrok sa vykonáva iba pri tvorbe abscesov, hlienu.

Je možné rodiť prirodzene?

Ako bude pôrod prebiehať, závisí od stupňa vyčnievania prietrže, prítomnosti komplikácií počas tehotenstva, porušení. Pri malom priemere kýly môže žena rodiť sama. Počas pôrodu má pôrodník problémovú oblasť, aby sa zabránilo jeho porušovaniu.

Chirurgický zákrok je indikovaný, keď trieslový uzol dosiahol veľkú veľkosť a existuje riziko porušenia. Indikácie cisárskeho rezu môžu tiež slúžiť ako nesprávna poloha plodu, slabá práca, oddelenie placenty, eklampsia..

S malou veľkosťou slabinovej prietrže môže žena rodiť sama. V prípade komplikácií tehotenstva je indikovaná vysoká pravdepodobnosť porušenia, chirurgické odstránenie patologického výčnelku so znížením vrecka a lemovanie fixačného oka.

Inguinálna kýla počas tehotenstva

Intuálna hernia počas tehotenstva je sprevádzaná závažnými symptómami alebo úplnou absenciou. Iba špecialista môže diagnostikovať takúto patológiu počas ultrazvukového vyšetrenia. Žena by mala byť neustále sledovaná lekárom. Patológia ovplyvňuje vlastnosti dieťaťa a práce.

Čo je to trieslová prietrž

Inguinálny kanál poskytuje špecifický priestor vo forme medzery. Je lokalizovaná medzi svaly rekta abdominis. Toto miesto sa považuje za zraniteľné. U žien prechádza týmto kanálom kruhový väz maternice. Kýla v slabinách poskytuje vývod pre brušné orgány cez tento kanál.

Tento typ prietrže má vrodenú alebo získanú formu.

Hlavným dôvodom jeho vývoja je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Počas tehotenstva sa zvyšuje v dôsledku zvýšenia maternice a rastu plodu.

To je hlavný dôvod objavenia sa slabinovej prietrže u žien v pozícii. Rozvoj tejto chirurgickej patológie môže spustiť mnoho faktorov..

Prečo vzniká

Bežná hernia u tehotných žien je bežná. Maternicový väz prechádza cez trieslovinový kanál. Kvôli zväčšeniu veľkosti maternice je na ňu vyvíjaný tlak. Keď sa objaví prietrž, do nej spadnú vnútorné orgány a zakryjú sa pobrušnice. Počas tehotenstva sa výrazne znižuje svalový tonus pred brušnou stenou. To zvyšuje riziko rozvoja patológie..

Faktory, ktoré vyvolávajú rozvoj a množenie prietrže:

 • chronický kašeľ;
 • konštantné zdvíhacie závažia;
 • chronická zápcha;
 • nadmerné cvičenie.

Tehotná žena by mala starostlivo sledovať svoj životný štýl a venovať osobitnú pozornosť zdraviu. Pomôže to predchádzať rozvoju patológie a komplikácií počas pôrodu.

Ako sa vyvíja

Každá žena si vyvíja prietrž inak. V prvých fázach je zriedkavo sprevádzaný charakteristickými príznakmi a diagnostikovať ho môže iba lekár. Za týmto účelom sa vykonáva ultrazvuková diagnostika a hmatové vyšetrenie..

Patológia sa môže rýchlo rozvíjať pri akejkoľvek fyzickej námahe, dokonca pri dlhodobom alebo chronickom kašli.

V takom prípade existuje zdravotné riziko. Najmä ak lekár zistí porušenie. Ak je operácia kontraindikovaná, žena je hospitalizovaná kvôli udržaniu tehotenstva a sledovaniu jej stavu.

Pozor! Prítomnosť prietrže si vyžaduje neustále sledovanie a pozorovanie odborníkom.

Čo je nebezpečné

Ak je prietrž malá, zabraňuje prirodzenému prechodu práce. Pri veľkých patológiách existuje riziko porušenia. V tomto prípade lekári vykonajú chirurgické šitie. V neskorších fázach sa odporúča, aby žena mala cisársky rez.

Intuálna hernia počas tehotenstva má schopnosť neustále rásť a zväčšovať svoju veľkosť. V tomto prípade by žena mala mať nepríjemné pocity pri chôdzi a vykonávaní niektorých pohybov.

Pri tejto patológii sa často pozoruje porušenie stolice, ktoré je sprevádzané zápchou, bolesť v konečníku.

V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť prietrž močového mechúra. Táto patológia je sprevádzaná oneskorením odtoku moču, pocitmi rezania počas močenia, bolesťou dolného brucha..

Po ťažkej námahe alebo pri ťažkých kašľavých záchvatoch môže byť narušený hernálny výčnelok. Pri lokalizácii patológie dochádza tiež k porušeniu krvného obehu. Kyslíkové hladovanie vedie k rozvoju nekrózy a peritonitídy (zápal pobrušnice). Tieto komplikácie ohrozujú život ženy a nenarodeného dieťaťa.

Keď dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, objavia sa tieto príznaky:

 • vracanie, nevoľnosť, nepríjemné pocity v zažívacom trakte;
 • ostré bolesti v dolnej časti brucha;
 • nečistoty krvi v stolici;
 • chronická zápcha;
 • nadúvanie.

Výčnelok patologickej formácie nie je eliminovaný tlakom. Veľkosť samotného vaku sa pri palpácii stáva bolestivou.

Dôležité! Stupeň vývoja symptómov závisí od trvania kompresie prietrže. Pri prvých takýchto prejavoch by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

príznaky

Prvé príznaky tejto chirurgickej patológie sa nedajú v prvých štádiách určiť samostatne. Tehotná žena necíti nepohodlie. Výčnelok je charakterizovaný prítomnosťou mäkkého, elastického opuchu v oblasti slabín. Kýla môže byť sprevádzaná týmito príznakmi:

 • pri tlaku nemusí byť žiadna bolesť;
 • po fyzickej námahe alebo strese sa môže výčnelok zväčšiť;
 • pri chôdzi sa prietrž cíti oveľa silnejšia ako pri ľahnutí.

Je dôležité vziať do úvahy, že keď je žena v pokoji, prietrž sa stáva neviditeľnou.

Väčšina nastávajúcich matiek pociťuje bolesť v oblasti slabín. Takéto pocity však vznikajú hlavne v treťom trimestri. Patológia sa niekedy môže prejaviť silným prejavom bolesti, ktorá dáva sakrálnej oblasti a dolnej časti chrbta. Prítomnosť prietrže komplikuje akt defekácie a močenia.

Ak sa počas tehotenstva objaví ingvinická prietrž, každá žena by mala vedieť, čo robiť. To pomôže eliminovať prítomnosť patológie v ranom štádiu choroby..

diagnostika

V niektorých prípadoch je možné nezávisle určiť prítomnosť tejto patológie. Presnú diagnózu môže odborník potvrdiť až po dôkladnom vyšetrení.

Spoľahlivou metódou je ultrazvuková diagnostika. Toto vyšetrenie umožňuje nielen stanoviť presnú diagnózu, ale tiež určiť veľkosť patológie a jej presné umiestnenie. Potom lekár stanoví metódu liečby a možnosť prirodzeného pôrodu.

liečba

Túto patológiu je možné liečiť iba chirurgickou metódou. Počas tehotenstva je tento spôsob liečby kontraindikovaný. Ak kýla nie je veľká a nie je náchylná na zväčšenie, potom sa tehotná žena pozoruje až do konca tehotenstva.

Po narodení lekár určí možnosť liečby. Je dôležité si uvedomiť, že nie je možné samostatne vyliečiť patológiu liekmi alebo ľudovými liekmi.

V prípade kýly by tehotná žena mala byť vždy pod dohľadom špecialistov.

Pozor! Ak je patológia nízka, môže byť pri narodení s ingvinálnou prietržou prirodzené.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo takejto patológii, žena v pozícii by mala starostlivo sledovať svoje zdravie. Za týmto účelom môžete postupovať podľa preventívnych opatrení a jednoduchých pravidiel:

 • nezdvíhajte závažia, vyvarujte sa fyzickej námahe;
 • chrániť telo pred prechladnutím, najmä pred chronickým kašľom;
 • v treťom trimestri nosia obväz, pomáhajú predchádzať rozvoju prietrže, chránia pred napínaním a znižujú napätie v dolnej časti chrbta;
 • vykonávať špeciálne cvičenia pre tehotné ženy, ktorých cieľom je podpora svalov prednej brušnej dutiny.

Ženy by mali venovať osobitnú pozornosť výžive. Je dôležité zahrnúť do stravy výrobky, ktoré podporujú správne trávenie a nevyvolávajú zápchu. Nadmerný stres počas defekácie je často príčinou rozvoja prietrže. Porucha gastrointestinálneho traktu v dôsledku podvýživy. To vedie k oslabeniu tónu svalov brušnej časti.

Je dôležité sledovať hmotnosť. Počas celého tehotenstva by žena nemala priberať na váhe viac ako 15 kg. V každom prípade sa zohľadňujú individuálne vlastnosti tela..

Z stravy je potrebné vylúčiť všetky potraviny, ktoré negatívne ovplyvňujú trávenie. To vyvoláva vývoj kýly, ale aj iných chorôb.

Je dôležité pamätať na to, že počas tehotenstva klesá imunita a chronické choroby majú tendenciu zhoršovať sa.

Ako sa narodí

Bude užitočné, aby všetky ženy v pozícii zistili, či je možné porodiť s trochou kýly. V každom prípade prítomnosť tejto patológie nie je kontraindikáciou pri pôrode..

Porodiť môžete sami, iba ak je patológia malá a nezvyšuje sa. V iných prípadoch môže byť potrebná cisárska rez..

Počas prirodzeného pôrodu sa musí použiť špeciálny obväz na zníženie zaťaženia brušnej oblasti.

Počas kontrakcií by mal lekár alebo zdravotná sestra položiť ruku na miesto prietrže. Zabráni sa tak jeho zvýšeniu. Ak aj malé zaťaženie vedie k zvýšeniu rastu prietrže, potom by sa mal zvážiť rez cisárskym rezom.

Táto technika sa vykonáva aj vtedy, ak sa zistí porušenie patológie. V tomto procese sa súčasne používa hernioplastika - chirurgická liečba formácií. Táto metóda sa v prípade naliehavej potreby používa aj v počiatočných fázach. Najmä ak bolesť brucha v priebehu tehotenstva bolí.

Pôrodné ošetrenie

Vo väčšine prípadov patológia prechádza nezávisle po pôrode. Ak sa tak nestane a prietrž je nenapraviteľná, je nutný chirurgický zákrok. Takéto ošetrenie sa vykonáva najskôr 3 až 6 mesiacov po narodení. Tentoraz je potrebné obnoviť ženské telo.

Pri včasnom prístupe k lekárovi má prítomnosť takejto patológie priaznivú prognózu.

Inguinálna hernia u tehotnej ženy: prečo sa vyskytuje a ako sa má liečiť?

Ženy sú často vystavené takémuto ochoreniu, ako je slabinová prietrž počas nosenia dieťaťa. Výskyt tohto ochorenia je spôsobený vplyvom niekoľkých faktorov. Výskyt prietrže je sprevádzaný určitými príznakmi, o ktorých by mala každá žena vedieť, aby sa mohla včas poradiť s odborníkom. Koniec koncov, akékoľvek ochorenie počas tehotenstva predstavuje nebezpečenstvo pre budúcu matku aj pre jej dieťa, takže by v žiadnom prípade nemalo ignorovať výskyt alarmujúcich príznakov. Lekár potom rozhodne, ako dôjde k pôrode, a poradí, čo presne má žena robiť s takouto chorobou do deviatich mesiacov od očakávania dieťaťa

Príčiny slabinovej prietrže počas tehotenstva

V skutočnosti je slabá prietrž pozorovaná pri spravodlivom sexe veľmi zriedka. Počas obdobia nosenia omrvín sa však pravdepodobnosť jeho vývoja niekoľkokrát zvyšuje.

Inguinálny kanál je malý priestor vo forme medzery, ktorá sa nachádza v brušnej stene. Prostredníctvom tohto priestoru prechádza väz maternice. Ak sa týmto kanálom vytvorí prietrž, vnútorné orgány „pokryté“ peritoneum „vypadnú“ pod kožu. Hernálny vak vo väčšine prípadov zahŕňa črevné slučky, ako aj veľké omentum.

Inguinálna hernia u žien v pozícii sa spravidla objavuje v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorého zvýšenie je vyvolané skutočnosťou, že maternica sa počas tehotenstva niekoľkokrát zvyšuje..

Do deviatich mesiacov sa tón svalov nachádzajúcich sa v prednej brušnej stene znižuje. Lekári identifikujú množstvo faktorov, ktoré vedú k vzniku prietrže a jej rastu. Zahŕňajú:

 • významné záťaže na pozadí oslabenia brušných svalov;
 • výskyt zápchy;

Hlavné príznaky slabinovej prietrže

Inguinálna hernia sa u tehotných žien objavuje rovnako ako u iných žien alebo mužov. Budúca matka si môže všimnúť akýsi výčnelok, ktorý sa objaví v oblasti trieslovín. Vyznačuje sa mäkkosťou a elasticitou, pri tlaku nedochádza k bolesti.

Pri častejšom nosení dieťaťa si žena často všimne zvýšenie prietrže. Môže sa vyskytnúť nepríjemný pocit, ako aj bolesť v mieste, kde je vyčnievajúci výbežok. Toto sa pozoruje najmä v treťom trimestri. Niektoré ženy v pozícii tvrdia, že bolesť je taká silná, že vyžaruje do krížovej kosti alebo spodnej časti chrbta.

Keď žena stojí, vyčnieva z trieslovej kýly omnoho silnejšia. V horizontálnej polohe je výstupok takmer nepostrehnuteľný. Osobitným príznakom choroby je zvýšenie prietrže pri námahe alebo kašľaní. S rastom takého výčnelku sa žena cíti stále a viac ťažkostí aj pri pomalej chôdzi. Zároveň je močenie komplikované a zápcha sa zhoršuje.

Ak žena položí prst na výčnelok, ale ide hlbšie, môžete počuť dunenie, akoby žalúdok žiadal jedlo.

Komplikácie slabinovej prietrže počas tehotenstva

Pri slabinovej prietrži sa môžu vyskytnúť komplikácie. Najčastejšie ide o priestupok, pri ktorom sú vnútorné orgány, ktoré sú v hernálnom vaku, zovreté v trieslovom kruhu, čo má za následok zlyhanie zásobovania krvi. Porušenie sa vyvíja najmä s náhlym zvýšením vnútrobrušného tlaku, napríklad pri dlhodobom kašľaní alebo pri ťažkom zaťažení..

Okrem toho krv neprúdi do orgánov, ktoré sú vo formovanom vaku. Ak sa s lekárom včas nekonzultujete a nezabezpečíte primeranú pomoc, rozvoj nekrózy sa začne, inými slovami, nekróza sa objaví. V dôsledku toho sa môže vyskytnúť peritonitída, pri ktorej je pozorovaný zápalový proces pobrušnice..

Žena cíti bolesť, výčnelok sa nedá napraviť - stáva sa ťažkým. To všetko môže sprevádzať nevoľnosť, zvracanie..

Liečba slabiny prietrže u tehotných žien

Najúčinnejšou liečbou tohto ochorenia je samozrejme chirurgický zákrok. V priebehu tehotenstva sa však táto metóda neplánuje. Jedinou výnimkou je prípad, keď je prietržie komplikované a existuje porušenie, pri ktorom sa operácia vykonáva okamžite.

Aby sa výčnelok nezmenil vo veľkosti, lekár môže predpísať žene, ktorá má nosiť špeciálny obväz, ktorý bude podporovať svaly, gymnastiku a masáže. Bandáž sa musí často zakúpiť už v prvých mesiacoch tehotenstva a mala by sa nosiť až do narodenia dieťaťa..

Okrem toho by ste sa mali vyvarovať fyzickej námahy, nenosiť alebo zdvíhať závažia, pretože to vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, v dôsledku ktorého kýla začína rásť..

Nezabudnite tiež na stravu, vďaka ktorej môžete zabrániť vzniku zápchy a zvýšenej tvorbe plynov..

Genitálna aktivita s trieslovinou prietrže

Ak sa pri očakávaní dieťaťa vyskytuje prietrž, potom na základe testov a stavu ženy rozhodne lekár o tom, ako sa pôrod uskutoční. Pôrod prirodzeným spôsobom je povolený iba vtedy, ak je výstupok malý (ak žena mala nosný obväz). Počas pokusov lekár alebo zdravotná sestra položí dlaň na miesto prietrže a podopiera ju tak, aby nedošlo k jej zovretiu.

Ak je prietrž pomerne veľká a existuje aj nejaká patológia, ktorá sprevádza chorobu, napríklad nesprávne umiestnenie dieťaťa v maternici, ťažké tehotenstvo, pôrod, odporúča sa mať cisársky rez..

Vo väčšine prípadov po narodení dieťaťa kýla zmizne sama. Ak zostáva, lekári vykonajú plánovaný chirurgický zákrok.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo inguinálnej prietrži, musí tehotná žena dodržiavať niektoré pravidlá. Je nevyhnutné použiť špeciálny obväz, ktorý bude plniť podpornú funkciu. To umožňuje znížiť zaťaženie pobrušnice..

Okrem toho je dôležité posilňovať svaly, zatiaľ čo dieťa čaká. Vykonajte to gymnastické cvičenia. Nesmie sa zabúdať na správnu výživu. Je potrebné opustiť výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov a sťažujú pohyb čriev. Je dôležité sledovať svoju váhu, aby sa zabránilo jej nadmernému zvýšeniu..

Ak sa v ingvinálnej oblasti stále vyskytuje výčnelok, určite sa poraďte s lekárom a postupujte podľa jeho odporúčaní, aby sa prietrž nezvýšila a nevyvinuli sa komplikácie. byť zdravý!

Intuálna hernia počas tehotenstva: príčiny, príznaky, liečba

Počas tehotenstva je telo ženy vystavené zvýšenému zaťaženiu, ktoré môže slúžiť ako predpoklad pre výskyt určitých zdravotných problémov u tehotnej ženy. Medzi patológiami, ktorých riziko rozvoja sa zvyšuje počas tehotenstva, je ingvinická prietrž, ktorá je nebezpečná z dôvodu jej závažných komplikácií..

Aké faktory môžu spustiť tvorbu slabinovej prietrže; Ako rozpoznať príznaky choroby a aké sú spôsoby jej liečby a prevencie počas tehotenstva? Vyšetrovanie MedAboutMe pomáha zodpovedať tieto otázky.

Príčiny vzniku slabinovej prietrže u tehotných žien

Inguinálna hernia je vyčnievanie orgánov brušnej dutiny do trieslovinového kanálika, ku ktorému dochádza na pozadí oslabenia svalov brušnej steny. Najčastejšie je v hernálnom vaku prítomný segment omentum alebo čreva, menej často - časť močového mechúra, maternice, vaječníkov..

Pravdepodobnosť vzniku slabinovej prietrže počas tehotenstva je predovšetkým dôsledkom zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ktorý sa zvyšuje so zvyšujúcim sa obdobím tehotenstva. Nasledujúce faktory môžu tiež spôsobiť tehotenskú kýlu počas tehotenstva:

 • znížený svalový tonus brušnej steny;
 • napínanie brušných svalov sprevádzajúce postupný rast maternice;
 • vzpieranie, nadmerná fyzická námaha;
 • nadváha, obezita;
 • poruchy stolice (chronická zápcha).

Každý z uvedených faktorov môže spôsobiť vznik defektov v ingvinálnom kanáli, čo má za následok výskyt prietrže u tehotnej ženy..

Inguinálna kýla počas tehotenstva: príznaky a znaky

Hlavným príznakom slabinovej prietrže je vizuálne rozlíšiteľný výstupok v oblasti slabín, ku ktorému dochádza, keď žena zaujme vertikálnu polohu a pri namáhaní výrazne stúpa..

Patológia spravidla nie je sprevádzaná príznakmi silnej bolesti. Môže sa vyskytnúť dočasný výskyt bolesti alebo nepohodlia pri ťahaní v oblasti trieslovín alebo lumbosakrálnej oblasti v dôsledku stresu pri fyzickej námahe alebo namáhaní pri pohybe čriev. Bolesť sa zvyčajne prejavuje pri chôdzi a ustupuje po tom, čo pacient leží v horizontálnej polohe.

Primárnu klinickú diagnózu choroby vykonáva lekár na základe výsledkov vizuálneho vyšetrenia a vyšetrenia palpáciou. Na účely konečnej diagnózy sa môže pacientovi odporučiť podrobiť sa špeciálnemu ultrazvukovému vyšetreniu..

Čo je nebezpečné slabinová prietrž počas tehotenstva?

Inguinálna kýla patrí do kategórie chorôb, ktoré nielenže neprechádzajú v priebehu času, ale majú tendenciu rýchlo napredovať. Pre tehotné ženy je táto patológia obzvlášť nebezpečná z dôvodu prítomnosti vysokého rizika porušenia prietrže a v dôsledku toho narušenia krvného zásobovania v orgánoch nachádzajúcich sa v hernálnom vaku. Pri absencii včasných lekárskych opatrení tento stav nevyhnutne spôsobuje rozvoj nekrózy tkanív a potom peritonitídu (akútny zápal brušnej dutiny), čo môže byť fatálne pre matku a dieťa..

Nasledujúce príznaky môžu signalizovať porušenie ingvinálnej prietrže:

 • výskyt silnej bolesti v oblasti slabín, ktorá sa zhoršuje pritlačením na oblasť herniálneho vaku;
 • výskyt nevoľnosti, zvracania, zimnice, horúčka;
 • výčnelok sa stáva tvrdým a nezmizne ani potom, čo žena leží v ľahu.

Prítomnosť vyššie uvedených príznakov by mala byť signálom pre tehotnú ženu, aby naliehavo potrebovala lekársku pomoc, pretože porušenie prietrže je priamo spojené s rizikom pre život pacienta.

Liečba kýly počas tehotenstva: znaky lekárskej taktiky

Liečba prietrže v slabinách sa vykonáva iba chirurgickým zákrokom. Počas tehotenstva sa chirurgický zákrok zvyčajne nevykonáva z dôvodu možných komplikácií počas operácie.

Výnimkou sú situácie, keď dôjde k porušeniu prietrže. Pacient s takouto diagnózou sa podrobuje naliehavej hospitalizácii, po ktorej lekári rozhodnú o výbere optimálnej chirurgickej taktiky a vykonajú kýlu pomocou pohotovostného chirurgického zákroku..

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií pri slabinovej prietrži počas tehotenstva, žena pomôže nosiť špeciálny obväz, ktorý odporúča jej ošetrujúci lekár. Ako ďalší preventívny prostriedok, zvyčajne terapeutická masáž a gymnastika, ako aj vylúčenie akejkoľvek fyzickej námahy a stravy zameranej na normalizáciu fungovania gastrointestinálneho traktu.

Je možné narodiť sa v prírode??

Ak kýla nie je príliš veľká, prirodzený pôrod tehotnej ženy nie je kontraindikovaný. Aby sa minimalizovalo riziko komplikácií pri inguinálnej hernii, pacient musí mať po dobu dodávky špeciálny obväz, ktorý vykonáva podpornú funkciu a znižuje zaťaženie brušnej steny. V čase úsilia pôrodná asistentka tlačí ruku na plochu herniálneho vaku, čím bráni zvýšeniu výčnelku..

Ak je prietrž veľká a zväčšuje sa dokonca s miernym napätím v brušných svaloch, otázka predpisovania cisárskeho rezu pacientovi je pre lekárov naliehavá. Takéto opatrenie môže byť potrebné z dôvodu vysokej pravdepodobnosti porušenia prietrže počas prirodzeného pôrodu.

Prevencia slabiny prietrže počas tehotenstva

Aby sa zabránilo rozvoju slabinovej prietrže počas tehotenstva tehotnej ženy, súbor opatrení pomôže:

 • Organizácia zdravej, racionálnej a vyváženej stravy s cieľom normalizovať funkcie tela vrátane činnosti zažívacieho traktu..
 • Dávkovaná fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať brušné svaly.
 • Prevencia nadváhy, systematická kontrola dynamiky zmien telesnej hmotnosti.
 • Nosiť obväz od asi 25-28 týždňov tehotenstva.

Na základe týchto jednoduchých odporúčaní umožní žena nielen vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám počas tehotenstva, ale aj efektívne pripraviť svoje telo na nadchádzajúci proces pôrodu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Okrem obvyklých liekov a receptov tradičnej medicíny je možné liečiť rôzne patologické stavy kĺbov pomocou homeopatických liekov. Tento spôsob liečby vďačí za svoj vzhľad nemeckému lekárovi Friedrichovi Hahnemannovi.
Muskuloskeletálny systém človeka je komplexný mechanizmus, v ktorom každá časť plní dôležitú funkciu a je nevyhnutným článkom jedného celku. Pod vplyvom rôznych príčin vznikajú choroby, ktoré narúšajú normálne fungovanie chrbtice, čo so sebou prináša množstvo ďalších príznakov, ktoré významne znižujú kvalitu života pacienta.
Hygróm je benígny novotvar, ktorý nezasahuje v počiatočných fázach, neubližuje, nespôsobuje komplikácie. Odstránenie hygrómu je nevyhnutné, keď začína rýchlo rásť, čo spôsobuje nielen estetické nepohodlie, ale aj fyzické nepohodlie.