loader

Hlavná

Žalúdok

Inguinálna hernia - príznaky a liečba chirurgického zákroku

Tento článok bol napísaný spoločne s odborníkmi Centra pre laparoskopickú chirurgiu Hernia gryzha-operaciya.ru. Inguinálna hernia je mäkká formácia z pobrušnice, do ktorej orgány brušnej dutiny padajú a spadajú do medzery v slabinách (trieslovinový kanál). Deformačné zmeny sa častejšie vyskytujú u mužov v starobe. Podľa štatistík ide o najbežnejší typ prietrže - v 75% všetkých identifikovaných výčnelkov. Prietrž v ingvinálnej oblasti narúša chôdzu, spôsobuje bolesť, je nebezpečný pre rozvoj život ohrozujúcich komplikácií, môže sa liečiť iba chirurgicky.

Opis choroby

Inguinálna hernia sa dá opísať ako prolaps brušných orgánov cez trieslovinový kanál s tvorbou nádorových výbežkov..

Patofyziológia choroby sa vysvetľuje súčasným oslabením anatomického otvoru a zvýšeným tlakom z brušnej dutiny na brušnú stenu zvnútra. Pod jeho vplyvom sa obsah brušnej dutiny tlačí do oslabenej diery.

Inguinálny kanál má zložitú štruktúru:

 • 4 steny: aponeuróza (predná), priečna fascia vzadu, dolná hrana šikmých a priečnych svalov brucha (horná hranica), ingvinálny väz pod ňou;
 • 2 krúžky: povrch vlákien aponeurózy šikmého svalu brucha, hlboká je diera v intraabdominálnej fascii, do ktorej môže vytečať spermatická šnúra u mužov a okrúhly väz maternice u opačného pohlavia..

V dôsledku deformácie spojivového tkaniva sa trieslový kanál zmení na prietržovú bránu. V dôsledku zvláštností anatómie sa prietrže u mužov vyskytujú päťkrát častejšie ako u žien. Mužský trieslový kanál je spočiatku širší a kratší ako samica.

Patologická klasifikácia

V praktickej medicíne sa rozlišuje niekoľko typov slabinových hernií. Vzhľadom na miesto výstupu existuje priama, šikmá a kombinovaná patológia. Každá z nich sa môže objaviť počas života alebo formy už v lone. V súlade s tým sa takéto trieslové kýly nazývajú nadobudnuté a vrodené.

Priame trieslové kýly sa objavujú po narodení, častejšie u dospelých pacientov. Pri tejto odrode herniálny vak „spadne“ priamo do ingvinálneho priestoru. Vnútorný ingvinálny prsteň a spermatická šnúra prechádzajú šikmej prietržovej hernii. Tento typ herniovej chyby sa môže vyskytnúť u detí vrátane novorodencov. Šikmou kýlu prietrže môže byť:

 • kanál - hernial formácia zostupuje k vonkajšiemu krúžku kanálu;
 • spermatický - spodok defektu môže byť lokalizovaný v spermatickej šnúre;
 • inguinal-scrotal - výstupok zostupuje do mieška, v dôsledku čoho sa zväčšuje jeho veľkosť.

Kombinované hernie sú kombináciou niekoľkých patologických formácií, ktoré sa vyskytujú v rôznych dierach.

Kýla môže byť opraviteľná a nezmeniteľná. Vymeniteľná vada ľahko vracia orgány do správnej anatomickej polohy. Keď je kýlový vak a jeho obsah roztavený, objaví sa neredukovateľná formácia.

Inguinálna prietrž sa niekedy nazýva pošmyknutia. V tomto prípade herniálny vak vstupuje do močového mechúra, maternice, vaječníkov a ďalších vnútorných orgánov malej panvy a dutina je vytvorená z dvoch vrstiev.

Kýla sa môže objaviť na pravej strane - na pravej strane, na ľavej strane - na ľavej strane alebo na oboch stranách - bilaterálne. Podľa klinických prejavov existujú nekomplikované a komplikované kýly, ktoré boli porušené..

Dôvody vzhľadu

Vrodená hernia sa u mužov formuje už po 6 až 7 mesiacoch vývoja plodu, keď semenníky a semenná šnúra u chlapcov padajú cez trieslovinu a guľatý väz maternice u dievčat. Počas tohto obdobia sa už objavujú anatomické predpoklady na vývoj defektu..

Výskyt slabinovej prietrže u dospelých mužov prispieva k:

 • oslabenie svalov brušnej steny pri obezite;
 • degenerácia vlákien s náhlym úbytkom hmotnosti;
 • zmeny štruktúry tkanív súvisiace s vekom;
 • metabolické poruchy - zníženie syntézy kolagénu;
 • chronický suchý kašeľ, ktorý vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku;
 • narušenie čriev - častá zápcha;
 • zdvíhať závažia.

U žien s predispozíciou na vývoj kýlovej kýly môže porucha spôsobiť tehotenstvo. Pri operácii sa niekedy vyskytuje prietrž, aby sa odstránil žlčník, zapálený dodatok a chirurgická liečba chorôb ženského reprodukčného systému..

Vývojové fázy

Vznik herniálnej chyby je postupný. Lekári rozlišujú niekoľko stupňov vyčnievania - 3 v priamej línii a 4 v šikmej ingvinálnej prietrži:

etapyšikmýrovno
začiatokHernálny vak spadá do medzery medzi svalmi, ale nie úplne. Cítite to prstom, ak ho vložíte do vonkajšej diery a požiadate pacienta, aby kašľal.Malý tubercle sa objaví na zadnej strane triesloviny.
Kanál (šikmý)

Intersticiálna (priama)

Spodná časť prietrže dosahuje k vonkajšiemu krúžku.Tvorba strednej veľkosti, ktorá sa nachádza za aponeurózou šikmého svalu brucha.
Šikmé lano

Priamy ingvinálny scrotal

Herniový výstupok klesá na koniec kanála a je nahmataný zvonka.Kýla opúšťa kanál, ktorý sa nachádza vedľa spermatickej šnúry, ale nespadá do mieška.
Šikmé a slabé šikmoHernálny vak sa prekĺzne po celej dĺžke spermatickej šnúry a končí v miešku.Pri priamej ingvinálnej prietrži u mužov sa etapa 4 nestane.

príznaky

Pacient odhaduje herniu nezávisle vydutím v oblasti trojuholníka. Objaví sa v stojacej polohe s kašľom alebo kýchnutím a zmizne, keď si pacient ľahne. Na dotyk je formácia mäkká a bezbolestná. Ako choroba postupuje, zvyšuje sa „hrbol“. Klasickým príznakom slabinovej prietrže u mužov je asymetria mieška.

Veľká kýla je sprevádzaná objavením sa nasledujúcich príznakov:

 • výstupok zabraňuje počas pohybu;
 • bolesť v slabinách a dolnej časti chrbta po cvičení, dlhá chôdza;
 • bolesť je od tej doby konštantná.

Chronická bolesť je alarmujúcim symptómom prietrže, keď sa vyžaduje neodkladná lekárska starostlivosť..

U rôznych pacientov sa klinický obraz líši v závislosti od obsahu herniálneho vaku:

 • prvá časť hrubého čreva - oneskorené pohyby hrubého čreva, zvýšená tvorba plynu, nadúvanie, bolesť v črevách;
 • močový mechúr - časté močenie, bolesť v podbrušku, niekedy močová retencia;
 • zapálený dodatok - horúčka, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, búšenie srdca.

Hlavnými príznakmi slabinovej prietrže u žien sú nádorovité výčnelky a bolesť počas menštruácie. Časť maternice, vaječníkov alebo vajcovodov môže spadnúť do herniálneho vaku.

Možné komplikácie

Nedostatok včasnej a primeranej liečby slabinovej kýly je nebezpečne závažný. Akákoľvek komplikácia začína zhoršením vzdelania. Tento stav je charakterizovaný výstupom herniálneho vaku do trieslovinového kanálika s ostrým spazmom na herniálnom portáli. Výsledkom je zovretie častí vnútorných orgánov a krvných ciev, narušenie krvného obehu, výskyt akútnej ischémie. Ak neurobíte nič, poškodené tkanivo zomrie.

Nekróza obsahu herniálneho vaku vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • coprostasis - pretečenie hrubého čreva;
 • orchitída - zápal semenníkov na pozadí ischémie;
 • flegmon - hnisavý zápalový proces vo vnútri prietrže;
 • peritonitída, sepsa.

Znakmi porušenia sú ostrá intenzívna bolesť, záchvaty nevoľnosti, zvracanie, porušenie výtoku plynu. Ak sa takéto príznaky objavia, nemôžete sa stratiť v dohadoch. Pacient by mal okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc lekára. Rýchlo sa vyvíjajúce dôsledky nemusia byť kompatibilné so životom..

diagnostika

Diagnózu „ingínovej prietrže“ vykonáva chirurg. Lekár vykonáva fyzické vyšetrenie, študuje veľkosť a umiestnenie prietrže. Na skúmanie obsahu prietrže a jej diferenciácie na iné choroby sa ďalej predpisuje:

 • ultrazvukové vyšetrenie panvy a brušnej dutiny;
 • herniografia - získanie röntgenového snímky s kontrastom;
 • v prípade potreby irrigoskopia (vyšetrenie tenkého a hrubého čreva), cystoskopia, cystografia.

Diagnóza slabiny prietrže nie je náročná. Môžete ho zameniť s kvapkami semenníkov, femorálnou prietržou, zapálenými lymfatickými uzlinami, kŕčovými žilami spermatickej šnúry..

Liečebné metódy

Jediným spôsobom, ako eliminovať slabiny prietrže, je chirurgický zákrok. Porušenie anatomických štruktúr nie je možné napraviť doma masťami, tabletami alebo receptami tradičnej medicíny. Hlavným cieľom liečby slabinovej prietrže u mužov a žien je navrátenie „vnútorností“ herniálneho vaku do dutiny brušnej a zošívanie (posilnenie) slabej oblasti, aby sa zabránilo relapsu choroby. Toto je možné vykonať iba počas operácie.

Chirurgická hernia

Dnes existujú dva spôsoby, ako defekt uzavrieť - vlastnými tkanivami aponeurózy za predpokladu, že spojovacie tkanivo je vo vynikajúcom stave a oslabená oblasť je zosilnená chirurgickou sieťou. V závislosti od spôsobu odstránenia herniálnej formácie sa stáva:

Druhy hernioplastikyStručný opis
Otvorené (vonkajšie)Operácia sa uskutoční rezom 6-8 cm, otvorí sa trieslovinový kanál, izoluje sa herniálna defekt, vyreže sa obsah (časti vnútorných orgánov) a vráti sa do brušnej dutiny. Hernálny vak je vyrezaný a miesto hernálneho portálu je fixované lemovaním endoprotézy oka. V priebehu času sa biokompatibilná sieť propylénu vyplní spojivovým tkanivom, čím sa zabráni opätovnému výskytu slabinovej prietrže.
LaparoskopickáMinimálne invazívna technika spočíva v odstránení defektu prakticky bez narušenia integrity brušnej steny - po stranách a pod pupkom sú urobené 3-4 vpichy 1-1,5 cm. Najskôr sa do brušnej dutiny vstrekne teplý oxid uhličitý. Je to bezpečný postup a vyžaduje sa pre optimálne „manévrovanie“ chirurgických nástrojov. Endoskopické zariadenie s miniatúrnou videokamerou a osvetľovacím systémom (laparoskop) a manipulačné nástroje sa vkladajú cez duté trubice (trokary). Chirurg riadi všetky činnosti pomocou obrazu na monitore.

Výber liečby závisí od závažnosti príznakov slabinovej prietrže u mužov alebo ženy, od stavu pacienta. Bez ohľadu na typ hernioplastiky sa excízia defektu vykonáva v celkovej anestézii. Niekedy sa otvorená operácia vykonáva pomocou epidurálnej anestézie, pri ktorej je spodná časť tela „vypnutá“, zatiaľ čo je zachované vedomie pacienta..

Dĺžka rehabilitačného obdobia tiež závisí od typu operácie. Laparoskopia zaručuje rýchle uzdravenie, po 7 až 10 dňoch je osoba považovaná za funkčnú. Po otvorenej operácii sa pooperačná lehota oneskorí až o niekoľko mesiacov.

Bandážová aplikácia

Na profylaktické a terapeutické účely lekár predpisuje nosenie herniovej bandáže. Toto je ortopedický výrobok, ktorý zabraňuje vypadnutiu herniového vaku z trieslového kanálika. Korzet je vo forme spodných nohavičiek alebo v špeciálnom dizajne s vreckami, do ktorých môžete vložiť malé peloty (vankúšiky). Vložky možno použiť vpravo, ak má pacient prietrž s pravou rukou, vľavo alebo na obidvoch stranách súčasne.

Bandáž je nasadená v polohe na chrbte a predtým vložila trieslovú prietrž do panvovej dutiny. Ak nie je možné „odstrániť“ chybu rukou, produkt sa nemôže použiť. Nevratná prietrž - kontraindikácia pre nosenie korzetu prietrže.

Indikácie pre použitie:

 • prevencia zvyšovania a porušovania vady;
 • prevencia objavenia sa slabinovej prietrže počas cvičenia alebo chronického kašľa u ľudí s predispozíciou na vývoj choroby;
 • produkt je užitočný aj po chirurgickom zákroku - znižuje tlak na kĺby, čím sa eliminuje riziko pooperačnej prietrže.

Je vhodné, aby si muž so slabinovou prietržou nasadil obväz pred vykonaním ťažkej fyzickej práce, na dlhú dobu v horizontálnej polohe, ak pri pohybe je nepohodlie a bolesť..

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva podľa plánu a pred ňou chirurg predpíše ortopedický režim, ktorý zahŕňa použitie obväzu. Pacienti, u ktorých je chirurgická liečba kontraindikovaná kvôli veku alebo závažným somatickým ochoreniam, idú na život s pomôckou na uchovávanie triesloviny.

predpoveď

Pri včasnej naplánovanej operácii sa pacient úspešne zbaví nebezpečnej patológie. K relapsom dochádza zriedkavo, hlavne po trakčnej hernioplastike. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania lekára, je rehabilitácia rýchla a ľahká..

Pacient má právo odmietnuť chirurgický zákrok a potom bude musieť človek žiť s trieslovinou prietrže, rovnako ako s chronickým ochorením. V prípade porušenia sa predpoveď zmení na nepriaznivú. Komplikácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok, takže chirurgickej liečbe nie je možné sa vyhnúť. Ale ťahaním von bude mať človek dlhé uzdravenie proti negatívnym dôsledkom.

prevencia

Nie je možné úplne sa chrániť pred výskytom slabinovej kýly. Pri dodržaní všeobecne prijatých preventívnych opatrení je však možné minimalizovať pravdepodobnosť vzniku choroby:

 • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu;
 • ak je pracovná činnosť spojená so vzpieraním, používajte preventívne obväzy;
 • pravidelne vykonávať cvičenia na posilnenie svalového tkaniva;
 • kontrolná hmotnosť;
 • upravte jedlo tak, aby nedošlo k zápche a zvýšenej tvorbe plynu.

Ak sa objaví priľahlá kýla, nemali by ste váhať navštíviť lekára. Doma je nemožné zbaviť sa chyby. Inguinálna hernia by sa mala liečiť iba chirurgicky a pred operáciou je dôležité vylúčiť faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie alebo zvýšenie výčnelku. Ani pri absencii bolesti nie je možné ignorovať miestne príznaky choroby, prietrž predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta.

Inžinierska hernia u mužov

Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.

Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..

Štruktúra hernálneho vaku sa skladá z úst, krku, tela a dna. Vyrobené z parietálnych tenkých listov pobrušnice. Môže byť naplnená rôznymi intraperitoneálnymi orgánmi:


 • veľký omentum;
 • časť malého, slepého alebo sigmoidného hrubého čreva;
 • dodatok;
 • močový mechúr;
 • ženské pohlavné orgány.
Inguinálny kanál plní „rolu“ herniálneho portálu. Muži sú touto patológiou postihnutí takmer desaťkrát častejšie ako ženy. Dôvod spočíva v anatomických vlastnostiach. Priepasť medzi širokými svalmi brucha ženy je omnoho dlhšia a užšia, má silnejšiu štruktúru, dobre ju posilňujú väzivá, svaly a šľachy..

V tomto článku sa budeme zaoberať slabinovou prietržou: zoznámime sa s fotografiou a tiež zistíme príznaky a metódy liečby tohto problému u mužov..

Provokatívne faktory

Tvorba herniálneho výčnelku v slabinách prispieva k mnohým dôvodom:


 • dopad tvrdej fyzickej práce;
 • pretrvávajúci reflexný kašeľ;
 • dôsledok porušenia tráviaceho traktu;
 • akútne zadržiavanie moču;
 • abnormality v anatomickej štruktúre zadnej steny kanála;
 • problémy s prostatou
 • uzavreté poranenia brucha;
 • slabé svalové aponeurotické vrstvy brušnej steny.

Druhy skleníkových plynov

Podľa klasifikácie sú výčnelky u mužov rozdelené podľa anatomických znakov, štádií vývoja a pôvodu.

V súlade s anatomickými znakmi sú:


 • šikmé;
 • priamy;
 • kombinovaný.
Vznik patológie prechádza štyrmi fázami vývoja:

 1. 1) V počiatočnom štádiu je možné ľahko u pacienta vyčnievať výčnelky s kašľom alebo brušným napätím.
 2. 2) V druhej fáze sa vyvinie kanálikový výčnelok, ktorý sa nachádza pri samom otvorení trieslovinovej trhliny.
 3. 3) Tretie štádium je charakterizované vytvorením šikmej prietrže s umiestnením pozdĺž kanála cez laterálnu fosíliu;
 4. 4) Štvrtá etapa je charakterizovaná vynechaním obsahu hernia v miešku..
GHG sú vrodené a získané v pôvode.

Šikmý typ PG

Šikmý typ prietrže sa vyskytuje iba pri jednostrannej lokalizácii a prejavuje sa u mužov v ranom a strednom veku. Kýlová brána má sklonený smer, iba v počiatočnom štádiu choroby.

V procese zväčšovania herniálneho vaku sa medzera v priečnom svale rozširuje smerom k epigastrickým cievam a pohybuje sa smerom dovnútra. Expanzia herniálneho vstupu je viac stredná ako obvykle, spôsobuje oslabenie a dobré vyjadrenie cievnych a svalových medzier v zadnej stene kanála..

1) vrodený typy GHG u mužov sú spôsobené postupným znižovaním semenníkov plodu do muskuloskeletálneho mieška. Pred pôrodom by semenník mal dosiahnuť dolnú časť mieška a výstup za ním sa uzavrie. Ak sa tak nestane, fragmenty brušných orgánov môžu preniknúť do otvoreného priechodu muskuloskeletálneho mieška, čím sa vytvorí vrodená forma ingvinálnej prietrže..

Bežné procesy spôsobujú zväčšenie herniálnych vakov, v dôsledku čoho sa muskulocutánne mieško rozťahuje a zväčšuje, čím sa skrývajú genitálie pod kožou. Vlastné premiestnenie takéhoto vzdelania nie je možné. Pri pokuse o premiestnenie sa ozvú čuchotavé zvuky v črevách.

2) akvizícia typy GHG spôsobené tvorbou vyčnievania orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine v uzavretej pobrušnici, ktoré prechádzajú cestou z vnútorného do vonkajšieho otvoru.

odroda

Priamy PG

Tento typ výčnelku sa spravidla získava. Nevyhnutným predpokladom sú atrofické väzné a svalové patológie peritoneálnej steny, ktoré sú dôsledkom zmien súvisiacich s vekom. Tvorba herniálneho vaku je lokalizovaná v blízkosti ochlpenia stydkého výrezu, bez toho, aby sa dotýkala spermatickej šnúry, vyčnievajúcej fascie, ktorá slúži ako povlak zadnej steny trieslového kanálika..

Kombinovaný typ GHG zahŕňa do svojej klasifikácie anatomicky odlišné herniové vaky.

Ďalším typom GHG, až do 2% formácie, je klzná kýla, ktorej jedna stena prilieha na blízky orgán, ktorý nie je pokrytý pobrušnicou..

Typy lokalizácie GHG u mužov

V závislosti od polohy sú inguinálnymi kýlami u mužov:


 1. 1) S dvojstrannou lokalizáciou - charakterizovanou rovnakou alebo odlišnou veľkosťou výčnelku v pobrušnici na obidvoch stranách trieslovej oblasti alebo oblasti krížovky..
 2. 2) Ľavostranná lokalizácia PG - prejavuje sa anatomickými vlastnosťami pobrušnice. Výstupok na ľavej strane môže byť zo strany vnútorných orgánov - črevá alebo močový mechúr, omentum alebo vaječníky..
 3. 3) Výčnelky na pravej strane sú výsledkom nerovnováhy tlaku medzi okolitými svalmi a vnútornými orgánmi. Najskôr sa vytvorí prehĺbenie v brušnej dutine, po ktorom nasleduje zavedenie slučiek čreva, omentum alebo močového mechúra, čím sa zvyšuje miestny tlak..
V dôsledku napínania peritoneálnych tkanív sa vytvára herniálna membrána s následnou transformáciou na herniálny vak.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Klinické príznaky GHG sa prejavujú v nasledujúcich bodoch:


 • nádorový výčnelok;
 • bolesť
 • grganie a nevoľnosť;
 • zápcha alebo časté močenie;
 • nepohodlie a pocit pálenia v slabinách.
Najobjektívnejším príznakom slabinovej prietrže u mužov je charakteristický výčnelok, ktorý sa prejavuje v mieste, kde sa objavila prietržová brána (pozri fotografiu). Pomerne často môže trieslovina prietrže spadnúť do mieška, čím sa zvyšuje jej objem.

Pravdepodobnosť následkov

Muži by mali poznať všetky dôsledky neošetrenej trieslovej kýly a sú veľmi vážni. Najstrašnejšou komplikáciou je porušenie prietrže, ktorej výsledkom môže byť nekróza zadržovaných orgánov a vývoj hnisavých zápalových ochorení vnútorných orgánov..

Okrem toho je porušenie spojené s rôznymi komplikáciami v podobe:


 • akútne zadržiavanie moču;
 • porušenia tráviaceho traktu;
 • zápcha a nadúvanie;
 • porucha účinnosti;
 • zhoršená spermatogenéza, čo vedie k mužskej neplodnosti.

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Diagnóza kýly v slabinách sa vykonáva pri vyšetrení a prehmatávaní výčnelku, aby sa vyhodnotila poloha, tvar a veľkosť útvaru. Počas operácie sa vykonáva ďalšie vylepšovanie..

Jedinou účinnou liečbou pri slabinovej prietrži u mužov je chirurgický zákrok. Teraz sa operácia vykonáva hlavne laparoskopickou metódou, s použitím 3 až 4 vpichov v spodnej časti brucha, veľkosti ceruzky v priemere alebo staromódnym spôsobom normálnym rezom do slabiny. Všetko záleží na túžbe človeka, prítomnosti kontraindikácií a finančných príležitostiach..

Normálnu operáciu je možné vykonať v lokálnej anestézii a pri laparoskopii sa používa iba všeobecná alebo kombinovaná anestézia. V každom prípade je osoba v bezvedomí počas celej operácie. Z tohto dôvodu niektorí uprednostňujú štandardný rez v lokálnej anestézii, pretože sa obávajú „spodiny“ z ťažšej anestézie..


 1. 1) Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou nevyhnutných, v tomto prípade, techník vytvorených rôznymi autormi;
 2. 2) Najúčinnejším spôsobom je vytvorenie chirurgickej metódy, ktorá podopiera záhyby alebo plasty zadnej steny kanála pomocou špeciálnej sieťky;
 3. 3) Operácia opravy prietrže pomocou plastiky brušných stien;
 4. 4) Vrodené typy GHG sa liečia intraperitoneálnym a extraperitoneálnym prístupom pomocou laparoskopickej hernioplastiky..
Konzervatívna liečba slabinovej prietrže u mužov sa používa iba vo výnimočných prípadoch, keď existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Extrúzne injekcie liekov sa uskutočňujú s cieľom ich eliminácie a premeny na tkanivo jazvy. Táto metóda je spojená so závažnými komplikáciami a používa sa v beznádejných situáciách..

Ďalej je možné použiť špeciálny obväz, ktorý podporí GHG a zabráni jeho vypadnutiu. Je to však dočasné opatrenie, pretože brána prietrže sa nedá týmto spôsobom pripojiť, a akonáhle odstránite obväz, vyjde slabá prietrž. Preto sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.

Chirurgia pri slabinovej prietrži

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu lekára.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..

Ochorenie je charakteristické pre obidve pohlavia, ale ingvinická prietrž u mužov je 10-krát častejšia. Dôvodom tejto „nerovnosti“ je anatomická štruktúra: mužský trieslový kanál je širší a kratší ako ženský.

V počiatočnom štádiu ochorenie nespôsobuje nepohodlie, ale nemali by ste oddialiť liečbu - zanedbaná patológia narúša fungovanie vnútorných orgánov, vyvoláva ich porušenie a zápal..

Štruktúra prietržnej hernie

Anatomická štruktúra prietrže zahŕňa:

 • herniálne brány - hustý kruh spojivového tkaniva obklopený svalovým tkanivom, cez ktorý dochádza k vyčnievaniu vnútorných orgánov a štruktúr pod kožou; šírka lúmenu sa môže meniť od 2-3 do 10-15 cm - čím viac, tým vyššia je pravdepodobnosť porušenia;
 • hernial sac - tenká škrupina, ktorá lemuje povrch pobrušnice zvnútra a zakrýva herniálny výstupok zvonku; dĺžka formácie je obvykle 2 až 4 cm; v pokročilých prípadoch môže dosiahnuť 30 - 40 cm;
 • herniálny obsah môže zahŕňať akýkoľvek mobilný orgán pobrušnice; najčastejšie je to slučka čreva s omentom, u žien - vaječník; v pokročilých prípadoch môžu všetky slučky tenkého čreva s doplnkom, slezinou, časťou hrubého čreva a priľahlým omentom spadnúť do oblasti herniálneho vaku.

Hlavným „vinníkom“ tvorby GHG - trieslového kanálika (PC) - je prirodzená spárovaná medzera medzi svalmi v dolnej brušnej stene. Tvorí tunel medzi vnútorným priestorom pobrušnice a vonkajšou tukovou vrstvou. Začiatok tunela je interný ingvinálny prsteň, koniec je vonkajší ingvinálny prsteň. U žien prechádza okrúhlym väzom maternice s priľahlou oblasťou voľného spojivového tkaniva, u mužov spermatickou šnúrou, ktorá pozostáva z semenného vývodu a venózneho arteriálneho plexu..

Klasifikácia ingulárnej prietrže

Existuje niekoľko typov GHG, ktoré ich kombinujú podľa pôvodu a typu štrukturálnych porúch.

Podľa typu štruktúry:

 • Šikmý GHG prechádza priamo kanálom a vypadáva cez vonkajší trieslový kruh. Vzniká v dôsledku oslabenia brušnej steny. U mužov často zostupuje do mieška, čím vytvára kýlu s trieslovinou. Veľkosť môže byť buď malá (do 3 cm) alebo obrovská - do 40 cm alebo viac.
 • Priamy PG neovplyvňuje kanál, ale vyčnieva cez brušnú stenu v oblasti vnútorného prstenca. Nikdy sa nedostane do mieška a zriedka dosahuje veľké rozmery - v priemere nie viac ako 15 cm. Má nízke riziko zovretia.
 • Pohybujúci sa GHG je charakterizovaný neúplným prolapsom orgánu v herniálnom vaku (napríklad časť slepého čreva, časť močového mechúra).
 • Kombinovaný PG kombinuje priamu a šikmú odrodu, ktorá sa prejavuje prítomnosťou dvoch výčnelkov.

V užšej klasifikácii môžu lekári špecifikovať objasňujúce výrazy a zvýrazniť nadbytočné, parietálne, parietálne a iné typy štruktúr. To všetko sa dá rozdeliť do dvoch veľkých skupín podľa pôvodu..

Vrodené skleníkové plyny sú dôsledkom zlyhania vnútromaternicového rastu, pri ktorom vaginálny proces peritoneum neprerastá a vytvára herniálnu bránu. Tento jav je diagnostikovaný iba u chlapcov a v 90% prípadov sa prejavuje v detstve - bezprostredne po narodení alebo v prvých 10 rokoch života. Sú iba šikmé.

Získané skleníkové plyny predstavujú 85% všetkých nahlásených prípadov. Vyskytujú sa u človeka po narodení a najčastejšie sa vyvíjajú v dospelosti alebo v starobe. Môžu byť akéhokoľvek typu - šikmé, priame, kombinované.

Hlavné dôvody rozvoja patológie

Príčiny slabinovej prietrže sa dajú rozdeliť na likvidáciu a navodenie. Prvý z nich vytvára potrebné podmienky pre patológiu, druhý sa stáva hlavným impulzom pre jeho vývoj.

Úrodnú pôdu pre vývoj choroby tvoria:

 • vrodené anomálie - nezatvorenie vaginálneho procesu pobrušnice, slabosť spojivového tkaniva;
 • individuálne vlastnosti postavy (úzka panva, konvexné brucho, nízka poloha bránice) vystavujú svojho majiteľa riziku; čím užšia je panva, tým vyššie je riziko vzniku šikmého GHG; u ľudí (mužov a žien) so širšou panvou je trieslový kanál menej citlivý na negatívne účinky so zvýšeným vnútrobrušným tlakom, pretože je umiestnený pod iným uhlom;
 • slabá svalová kostra - u starších a oslabených ľudí so svalovou dystrofiou, s nízkou úrovňou fyzickej aktivity;
 • ostrý úbytok hmotnosti vedie k oslabeniu brušnej steny;
 • paralýza nervov brušnej steny v dôsledku mozgovej príhody.

V 25% prípadov herniovanej choroby sa potvrdzuje skutočnosť, že ide o dedičnú predispozíciu - v rodinnej anamnéze najbližších krvných príbuzných sa nachádza patológia.

Na tomto pozadí sa príčinou choroby stáva vysoký brušný tlak. Silný kašeľ, dlhá zápcha, hranie dychových nástrojov, ťažké opakovanie, nesprávne zdvíhanie môže spôsobiť stav, pri ktorom vnútorné orgány začnú vypadávať oslabeným kruhom trieslového kanála..

Na vedomie! Štatistiky ukazujú, že skleníkové plyny na pravej strane sú častejšie ako tie na ľavej strane. To sa vysvetľuje tlakom pečene na orgány na pravej strane pobrušnice a prevahou pravákov s príslušnou polohou tela počas práce. Pre mužov je dôležitý neskorší prolaps správnych semenníkov..

Príznaky choroby

Časté príznaky slabinovej prietrže u mužov:

 • nepríjemné pocity v dolnej časti brucha (pozdĺž trieslového kanálika);
 • opuch alebo vyčnievanie v oblasti slabín - formácia je na dotyk mäkká, pri fyzickej námahe sa môže zvýšiť; v polohe na chrbte sa ľahko upevní na svoje miesto;
 • s patologickým nálezom možno pozorovať jednostranné rozťahovanie mieška;
 • ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, je močenie narušené; v prípade črevných slučiek - nastane zápcha.

Na vedomie! Inguinalne-kýlová kýla je zamieňaná s hydrocelelom - kvapkou semenníkov. Hlavné rozdiely: pri kvapkách je semenník umiestnený v strede a samotná štruktúra je pevná a opuchnutá; s kýlou má semenník bočné miesto a vystupujúci povrch je mäkký a pružný.

Tento problém netrvá na jednej úrovni, ale neustále napreduje. Črevný kanál sa časom tiahne ešte viac a jeho steny sa oslabujú. V pokročilých prípadoch nie sú spadnuté orgány upravené ani v polohe na chrbte.

 • porušenie a zápal padnutej oblasti;
 • ischemická orchitída;
 • črevná obštrukcia v dôsledku stagnácie výkalov.

V takýchto prípadoch je nutná okamžitá hospitalizácia pacienta. Dôvodom poplachu bude: bolesť v bruchu, nevoľnosť a zvracanie, krv v stolici alebo neschopnosť vyprázdniť črevá..

V prípade zriedkavejších foriem GHG - kĺzanie, nadmerné množstvo, ako aj pri identifikácii patológie u žien je potrebné použiť ďalšie vyšetrovacie metódy..

Diagnóza slabiny prietrže

Všeobecná prehliadka sa vykonáva v polohe na sedenie a ležanie:

 • Posúdiť svalový tonus, typ tela. Palpácia skúma kožu inguinálnej zóny, priľahlé lymfatické uzliny, štruktúru semenníkov a spermatickú šnúru.
 • Skontrolujte stav prstenca povrchového spojivového tkaniva, pokus preniknúť indexom alebo prostredníkom cez kožu mieška. V normálnom stave môže falanga jedného prsta vstúpiť do kanála. Pri oslabenej svalovej stene sa otvor rozširuje a umožňuje mu prejsť 2 až 3 prsty a viac.
 • Vyhodnoťte „tlačenie proti kašľu“ - skontrolujte reakciu herniálneho vaku na zvýšenie vnútroabdominálneho tlaku počas kašľa. Pri netlačených intranazálnych prietržoch sa to deje prstom vloženým do trieslového prstenca; s výraznými formáciami položili ruku na samotný výstupok. Ak počas kašľa neexistuje žiadna reakcia na tlak, existuje podozrenie na zovretie prietrže.
 • Skontrolujte nastaviteľnosť - postup sa vykonáva v polohe na chrbte. Bežné šikmé a rovné kýly by mali byť ľahko upevnené. Veľké výčnelky, rovnako ako posuvné prietrže, prietrže s úzkym otvorom a vysokým rizikom zovretia, je ťažké dať do tohto postupu alebo vôbec nie..

Na určenie malých skrytých prietrží u žien, ako aj na presnú lokalizáciu vaku a na určenie zloženia herniálneho obsahu použite:

 • Ultrazvuk inguinálnej oblasti;
 • herniografia - röntgenové vyšetrenie kýly so zavedením kontrastného média.

Hlavné metódy liečby

Jediným spôsobom, ako eliminovať príznaky slabinovej prietrže, je chirurgická liečba.

 • Hernioplastika pomocou autoimplantátov (telesných tkanív) - po odstránení herniálneho vaku sa vykoná plastika ingvinálneho kanálika s lemovaním tkanív pacienta. Používajú sa ako staré prístupy k lemovaniu zónových svalov na ingvinálny ligament (metódy Bassiniho a Postempského), ako aj modernejšie „zlaté“ riešenia s spájaním tkanív po vrstve (Scholdaysova metóda)..
 • Gernioplastika s použitím aloimplantátu (umelá sieťovina) - materiály z polypropylénu a polyuretánu sa používajú na obnovu a posilnenie štruktúr. Sú hypoalergénne, odstraňujú napätie tkanív a poskytujú vysokú pevnosť..

Intervencia sa vykonáva otvorenou metódou aj laparoskopicky - intraperitoneálnou a extraperitoneálnou metódou. Typ anestézie závisí od stupňa vývoja patológie a stavu pacienta. Môžu používať všeobecnú aj regionálnu anestéziu - spinálnu alebo epidurálnu.

 • prestávka na lôžko - 12-24 hodín;
 • antibiotická terapia - trvanie podľa indikácie;
 • užívanie liekov proti bolesti - 3 až 4 dni;
 • zavedenie antikoagulancií (podľa indikácie) - do 7 dní;
 • odstránenie stehu - 7-10. deň.

Úplné zotavenie nastane za 3-6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa treba vyhnúť fyzickej aktivite, najmä vzpieraniu, a dodržiavať stravu..

V prípade porušenia GHG je indikovaná urgentná hospitalizácia s chirurgickým zákrokom. Neporušená prietrž nevyžaduje okamžitý zásah. V osobitných prípadoch je plánovaný dátum chirurgického odloženia alebo odloženia na neurčito. Na toto obdobie je pacientovi predpísaná nápravná liečba.

Inguinálna hernia u mužov: liečba bez chirurgického zákroku

Tento prístup zahŕňa súbor šetrných a ochranných opatrení na kompenzáciu zaťaženia a riešenie hlavných príčin rozvoja GHG:

 • nosiť špeciálne bandážové systémy;
 • znížená fyzická aktivita, najmä dlhodobá statická expozícia;
 • korekcia stravy a normalizácia gastrointestinálneho traktu na odstránenie zápchy a nadúvania;
 • liečenie chronických ochorení bronchopulmonálneho systému.

To všetko vám umožňuje znižovať tlak v brušnej dutine a umelo zosilňovať brušnú stenu, pričom hernia je udržiavaná v stabilnom a bezpečnom stave po celý život pacienta..

Pozor! Nosenie obväzu je nevyhnutným opatrením, nie náhradou za chirurgický zákrok. Ak existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, pacient potrebuje pravidelné lekárske vyšetrenie. Tým sa zabráni procesu adhézie charakteristickému pre tieto prípady v čase..

prevencia

Prevencia rozvoja hernie je najspoľahlivejším spôsobom, ako sa vyhnúť problémom, ktoré s ňou súvisia, najmä ak ste v riziku:

 • mužské pohlavie (najmä s astenickou postavou);
 • častý pôrod (u žien);
 • starší vek;
 • vaša činnosť súvisí so vzpieraním.

V takom prípade sa pokúste dodržať nasledujúce odporúčania:

 • Udržujte telesnú hmotnosť, ktorá je normálna pre vaše zloženie..
 • Cvičná gymnastika zameraná na posilnenie brušnej steny (prípustná iba pri absencii diagnostikovanej hernie).
 • Na zvýšenie fyzickej námahy (tehotenstvo, vzpieranie) noste špeciálny obväz.
 • Pravidelne navštevujte kliniku na vyšetrenie..

Klinika Otradnoye ponúka všetko, čo potrebujete na sledovanie stavu vášho tela - vlastné laboratórium, moderné vybavenie, kompetentní a skúsení lekári.

Pacienti s podozrením na tříslovú kýlu by sa mali dohodnúť na stretnutí s chirurgom. Náklady na liečbu budú závisieť od miesta patológie, štádia jej vývoja a individuálnych charakteristík tela pacienta (sprievodné choroby, prítomnosť kontraindikácií pre chirurgický zákrok atď.). Zadanie môžete vykonať telefonicky alebo prostredníctvom pohodlného online formulára na webovej stránke.

Inguinálna kýla - príznaky a liečba

Čo je to trieslová prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Svechkar I. Yu., Chirurg so skúsenosťami 12 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom cez „slabé miesto“ dolnej časti brušnej steny alebo skôr do trieslovej oblasti opúšťajú alebo vyčnievajú orgány brucha. Slabou stránkou je v tomto prípade slabinový kanál. Je prítomná u všetkých ľudí, u mužov, cez ňu prechádza spermatická šnúra, u žien - kruhový väz maternice..

Normálne sa tento kanál nerozširuje a prechádza iba vyššie uvedenými formáciami. Niekedy sa rozširuje a potom sa v ňom vytvára ďalší kýlový kanál. Tvorba prietrže je podporovaná chorobami alebo situáciami sprevádzanými zvýšeným vnútrobrušným tlakom (ťažké fyzické namáhanie, najmä s ich „výbušnou“ povahou - napríklad tlačenie tyčinky vo vzpieračoch, výrazné zvýšenie telesnej hmotnosti, zápcha, hromadenie tekutín, veľké tumory brušnej dutiny a retroperitoneálny priestor, niekedy - tehotenstvo). [3]

Rolu môže hrať tzv. „Slabosť spojivového tkaniva“ - geneticky určené alebo získané v priebehu života narušenie prirodzenej rovnováhy zložiek svalov a spojivového tkaniva, ktoré vedie k zníženiu ich tónov a zvýšeniu rozšíriteľnosti. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, zranenia (pády, úrazy do slabín) takmer nikdy nevedú k vytvoreniu kýly.

V rôznych vekových skupinách je výskyt choroby rôzny. Ak hovoríme o ranom veku, potom u detí sa inguinálne kýly vyskytujú takmer výlučne u chlapcov, sú vrodenej povahy spôsobené neúplným zamorením embryonálnych membrán semenníkov a objavujú sa v prvých rokoch života. U dievčat sú ingvinálne kýly veľmi zriedkavé. V mladosti a dospelosti je slabinová prietrž osudom mužov zapojených do fyzickej práce. Bližšie k starobe, kvôli zníženiu tónu svalov a spojivového tkaniva, sú ingvinálne kýly častejšie a opäť u mužov [3] [8] u žien - zriedka..

Príznaky slabinovej prietrže

Existuje málo klinických príznakov slabinovej prietrže, sú však celkom jasné a vo väčšine prípadov ich človek ľahko rozozná aj bez lekárskeho vzdelania:

1. Výčnelok v trieslovej oblasti je hlavným a najzreteľnejším symptómom, ktorý najčastejšie zistí samotný pacient. Výstupok môže mať rôzne veľkosti a tvary, umiestnené bližšie k stredovej línii brucha alebo bližšie k inguinálnemu záhybu. Môže klesať do mieška a výrazne zväčšiť jeho objem a deformáciu - v takýchto prípadoch je potrebné rozlišovať tento stav s kvapkou semenníka..

2. Bolesť. Toto je príznak, ktorý sa nemusí vždy vyskytnúť v menej ako polovici prípadov. Je lokalizovaná v oblasti úzkeho miesta prietrže hernia a najčastejšie indikuje zväčšenie prietrže a periodické kompresie hernia v tomto mieste, čo je výstražný signál. Operácia v prípade postupného zvyšovania bolesti je potrebná bez dlhých oneskorení. Okrem toho sa môže vyskytnúť bolesť, keď je hernálny vak stlačený nervovými kmeňmi, ktoré prechádzajú touto oblasťou - ileoinguinálny nerv a jeho vetvy..

3. nepohodlie v slabinách. Pozoruje sa častejšie ako bolesť, má rovnaký pôvod, ale je menej výrazný.

4. Porušenie močenia (ťažkosti, bolesť, pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra). Vyskytuje sa v prípadoch, keď časťou močového mechúra je herniálny obsah, v prípade tzv. Kĺzavej ingvinovej prietrže, čiastočne sa ohýba, zhoršuje funkciu a vyprázdňuje sa. Prakticky neexistujú žiadne prípady akútneho úplného zadržania moču proti prietrži.

5. Porucha funkcie čriev. Nájdenie časti tenkého alebo hrubého čreva v prietrži môže viesť k jej deformácii a narušeniu priechodu obsahu, čo sa prejavuje zápchou, nadúvaním, ťažkou stolicou a plynom, bolesťou v rôznych častiach brucha. Extrémnym prejavom tohto príznaku je vznik akútnej črevnej obštrukcie, ktorá si vyžaduje neodkladnú chirurgickú starostlivosť.

6. Porušenie plodnej funkcie u mužov. Viaceré vedecké štúdie uskutočnené v posledných rokoch preukázali súvislosť pri slabinovej prietrži so zhoršenou spermatogenézou, zníženou aktivitou a fertilizačnou schopnosťou spermií. Je to tak v dôsledku mechanického pôsobenia, ako aj porušenia primeraného teplotného režimu v zóne spermatogenézy. V tomto prípade môže operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže pomôcť odstrániť tento dôležitý problém tak z lekárskeho, ako aj sociálneho hľadiska..

Patogenéza ingvinovej prietrže

Ako sa vytvára šikmá inguinálna prietrž? So zvýšeným vnútrobrušným tlakom (ťažká fyzická námaha, kašeľ, zápcha atď.) Sa svalové a šľachové vlákna vnútorného prstenca ingvinálneho kanálika napínajú a deformujú (zvnútra, zo strany brušnej dutiny). Peritoneum preniká do tohto zväčšeného prstenca - tenká silná membrána lemujúca brušnú dutinu zvnútra. Pretože vnútorný trieslový prsteň je najodolnejšou a odolnou zložkou trieslového kanálika, je ďalšia expanzia spodných úsekov trieslového kanála omnoho jednoduchšia a rýchlejšia. Keď k tomu dôjde, peritoneum vytlačené intraabdominálnym tlakom preniká ďalej pozdĺž rozširujúceho sa trieslového kanálika a tvorí herniálny peritoneálny vak.

Priebeh a umiestnenie herniového vaku sa líši v závislosti od typu kýly. Rôzne orgány a tkanivá brušnej dutiny môžu vstúpiť do herniálneho vaku, najmä ak sú veľké - časť väčšieho omentum, hrubého a tenkého čreva, slepého čreva, maternicových príveskov, močového mechúra..

Hernálny vak môže rásť dlho a dosiahnuť značnú veľkosť. Opisujú sa prípady obrovských bradavínovitých hernií do 10 litrov, ktoré obsahujú väčšinu brušných orgánov, ktoré tam migrovali..

Klasifikácia a štádiá vývoja slabinovej prietrže

Akákoľvek ingvinálna prietrž by mala byť opravená na operačnej sále. V zásade sú všetky trieslové kýly v závislosti od charakteristík priechodu herniového kanála rozdelené na:

1. Šikmo - výstup cez vnútornú laterálnu trieslovinu, priechod cez ingvinálny kanál a jeho vnútorný krúžok, u mužov môžu zostúpiť nižšie do mieška. U mužov sú častejšie jednostranné. U žien sú takmer vždy pozorované šikmé kýly. Častejšie vedú k porušovaniu ako priame kýly.

2. Priamy - výstup vnútornou strednou trieslovinou fossa, neprechádzajú celým inguinálnym kanálom a oslabením jeho zadného vývodu do subkutánneho tkaniva suprapubickej oblasti. Častejšie bilaterálne a u mužov. U žien je to veľmi zriedkavé. Menej náchylné na porušenie ako šikmé.

K dispozícii sú tiež posuvné kýly - jedná sa o prietrž, do ktorej je časť brušného orgánu umiestnená anatomicky a upevnená vedľa nej, ako to bolo, sklíčka, napríklad močový mechúr alebo rektosigmoidné spojenie hrubého čreva..

Komplikácie trieslovej prietrže

Jedinou, ale nesmierne hroznou komplikáciou inguinálnej kýly je jej porušenie. Stáva sa to, keď v určitom okamihu herniálny obsah prechádza veľkým objemom do hernálneho vaku cez úzke miesto - herniové brány a vzhľadom na ich zúženie sa nemôžu vrátiť späť do svojej brušnej dutiny..

V tomto prípade dochádza k narušeniu dodávky krvi do obmedzeného orgánu (ischémia), čo môže v priebehu času rýchlo vyvolať nekrózu tkaniva (nekrózu) a vznik extrémne nežiaducich javov - peritonitída, hernia vak a flegmon mäkkých tkanív brušnej steny. Poranenie sa môže vyskytnúť u ktoréhokoľvek z vyššie uvedených orgánov, ale spravidla sa mu vystavia najmobilnejšie štruktúry brušnej dutiny - tenké črevo a omentum. Ak dôjde k porušeniu priľahlej prietrže, je nevyhnutná neodkladná operácia. Čím rýchlejšie je operácia vykonaná, tým menej výrazné ischemické zmeny obmedzených štruktúr budú, čím menší bude objem zásahu a tým lepšia bude celková prognóza zotavenia.

Neexistujú žiadne ďalšie komplikácie. Bolesť a neredukovateľnosť prietrže pri neprítomnosti porušenia (to sa stáva!) Nejde o komplikácie, ako sa často verí, ale o príznaky choroby..

Diagnóza slabiny prietrže

Identifikácia a diagnostika slabiny prietrže sa vykonáva chirurgom. Ako ukazuje život, diagnóza praktického lekára, praktického lekára alebo suseda Kolyu, ktorý „mal to isté pred tromi rokmi a bol vyrezaný“, sa často nepotvrdzuje. Existujú pochybnosti - choďte na vymenovanie chirurga. Odporúča sa chirurgovi, ktorý sám vykonáva operácie na trieslovinových kýlach a má potrebné skúsenosti. Lekár zhromažďuje anamnézu - vedie rozhovor s pacientom, určuje, ako dlho a za akých okolností sa prietrž vyskytla, či sa v priebehu času zvýšila a aké príznaky boli sprevádzané. Nasleduje najdôležitejšia časť diagnostického procesu (a toto nie je ultrazvuk, ako niektorí veria!) - vyšetrenie a prehmatanie trieslovej oblasti. Podľa štatistík skúsený chirurg v tejto fáze diagnostikuje v 97-99% prípadov. Diagnostická sila modernej medicíny vo forme ultrazvuku, CT a MRI s príslušnou chorobou nie je potrebná. Aj keď, ak je to žiaduce, nedôverčivých a pochybujúcich pacientov, tieto štúdie potvrdia prítomnosť slabinovej prietrže a pomôžu vyriešiť pochybnosti..

Liečba prietržnej hernie

Akákoľvek ingvinálna prietrž sa podrobuje chirurgickému ošetreniu. Žiadne iné metódy - užívanie liekov, nosenie obväzov, po odporúčaní liečiteľov, šťastcov a ostatných prívržencov alternatívnej medicíny ich nevylučuje.

Ak existuje inguinálna kýla - musí sa operovať podľa plánu na chirurgickom oddelení. Ak sa náhle vyskytne porušenie ingvinálnej prietrže, postup pri operácii sa zmení na núdzový stav. V ideálnom prípade by sa táto operácia mala vykonať do dvoch hodín od momentu porušenia. Preto je lepšie odložiť obavy a vyriešiť problém čo najskôr.

Teraz zvážte typy operácií používaných na liečbu slabinovej prietrže. Odhliadnuc od historických aspektov a desiatok predtým navrhovaných autorských techník, ktoré sa už používajú, môžeme povedať, že v skutočnosti ostávajú 3 až 3 metódy plastového trieslového kanála. Existuje otvorená metóda a laparoskopická.

Otvorená alebo vonkajšia metóda na odstránenie prietrže je, keď je pod všeobecnou alebo miechou (ale nie lokálna, je to tiež minulosť!) V inguinálnej oblasti sa vykoná incízia 6-8 cm dlhá incízia a otvorí sa inguinálny kanál. Kýla sa potom odstráni - izoláciou, otvorením a vyrezaním herniálneho vaku, vrátením herniálneho obsahu (črevo, omentum alebo močový mechúr) na svoje miesto v brušnej dutine. To, čo nasleduje, je najdôležitejšou časťou operácie - spevňovací alebo plastový trieskový kanál. Celá variabilita autorových návrhov bola práve v tejto fáze. Teraz sa takmer vždy používa lichtenštajnská metóda, ktorá zahŕňa šitie implantátu z polypropylénovej siete do zadnej steny trieslového kanála. [2] [3] [10]

Polypropylén je takmer rovnaký materiál, z ktorého je rybárska vlasnica vyrobená, je tenšia, plastickejšia a správne sterilizovaná. Je veľmi odolný, neabsorbuje sa a jeho medzera je prakticky vylúčená. Veľkosť ôk sa vyberá jednotlivo. Sieť je pripevnená pomocou samostatných stehov k silným šľachovým štruktúram v oblasti trieslovín. Trvanie operácie je v priemere od 30 minút do 2 hodín. Spoľahlivá metóda: 95-98% pravdepodobnosť, že nedôjde k relapsu. [2] [3] [7] [10] Z nuancií - možnosť lokálnych komplikácií rany (tvorba nahromadených tekutín v blízkosti oka, možnosť hnisania rany, bolesť po operácii, niekedy - pretrvávajúci syndróm dlhodobej bolesti spojený s poškodením nervových kmeňov prechádzajúcich dovnútra). zóna prevádzky).

Oprava laparoskopickej prietrže. Celé meno je transperitoneálna preperitoneálna laparoskopická hernioplastika (TAPP v anglickej skratke) a celková extraperitoneálna ingvinálna hernioplastika (TEP). [1] [4] [10] Uprednostňuje sa otvorená metóda. Najmodernejšia, najpokročilejšia a najspoľahlivejšia metóda na zbavenie sa slabinovej prietrže. Prvýkrát bol testovaný v roku 1991 v Európe, v širokom klinickom použití v ruskej medicíne, relatívne nedávno - po dobu 10 rokov. Vykonáva sa nie na každej klinike (je nutná prítomnosť drahých laparoskopických stánkov a nástrojov) a nie u každého špecialistu (je potrebná určitá úroveň výcviku a skúseností). Vykonáva sa v celkovej anestézii, rovnako ako pri akejkoľvek laparoskopickej operácii. Urobia sa tri rezy - punkcie brušnej steny dlhé 1-1,5 cm. Do brušnej dutiny sa zavedie oxid uhličitý (je to bezpečné!). Nasleduje zavedenie špeciálnych dlhých nástrojov a špeciálnych kamier cez špeciálne duté trubice (trokary). Pri operácii zvnútra, zo strany brušnej dutiny sa prietrž odstraňuje. Potom sa z vnútornej strany nainštaluje sieťový implantát (existujú variácie, ale vo všeobecnosti zodpovedá tomu, čo sa inštaluje otvorenou metódou). Anatomická vrstva sieťovej inštalácie - predperitoneálna - sa líši od otvorenej metódy. Veľkosť ôk vytvorená laparoskopiou je väčšia ako pri lichtenštajnskej metóde otvorenej v priemere 15 x 10 cm. A čo je veľmi dôležité, oblasť anatomického prekrývania oka je tiež väčšia a pokrýva miesta možného výstupu 3 hernie - šikmé triesloviny, priame triesloviny a stehná z príslušnej strany. Sieť je pripevnená špeciálnymi konzolami k šľachovým konštrukciám v trieslovej oblasti a je zvnútra uzatvorená peritoneálnou membránou, aby sa zabránilo tvorbe adhézií. Spoľahlivosť metódy je veľmi vysoká: pravdepodobnosť recidívy je 1-5%. [5] [6] [7] [9] [10] Výhody laparoskopickej techniky sú okrem vysokej spoľahlivosti tiež: vysoký kozmetický účinok (malé rezy sa hojia s tvorbou takmer nepostrehnuteľných jaziev), nízka frekvencia komplikácií rany, nižšia úroveň bolesti, rýchly - do jedného dňa - aktivácia pacienta, kratší pobyt v nemocnici. [4] [6] [8] [9]

Prognóza. prevencia

Neexistuje stopercentná prevencia, ktorá by zabránila formovaniu a porušovaniu trieslovej prietrže. Z odôvodnených odporúčaní je možné ponúknuť iba abstinenciu od ťažkej fyzickej námahy, prevenciu zápchy, včasnú liečbu chorôb sprevádzaných kašľom..

Prognóza včasnej chirurgickej liečby je priaznivá. Operácia vykonaná plánovaným spôsobom v chirurgickej nemocnici chirurgom s dostatočnými skúsenosťami je zriedkavo sprevádzaná komplikáciami a extrémne zriedka vedie k recidíve prietrže. Recidícia, mimochodom, nie je nič hrozného a podlieha chirurgickému zákroku. [1]

Ak pacient odmietne liečbu, existujú ďalšie dve možnosti rozvoja udalostí. Prvá - ingvinálna prietrž zostáva u človeka na celý život ako sprievodná patológia a do istej miery ovplyvňuje jeho pohodu. Druhý prípad - pri porušení prietrže je ďalšia prognóza veľmi variabilná a závisí už od mnohých faktorov (trvanie porušenia, povaha poškodeného obsahu prietrže, stupeň ischémie alebo nekrózy, ako aj vek, celkový stav tela, prítomnosť a stupeň kompenzácie sprievodných chorôb)..

Preto ak máte diagnostikovanú kýlu prietrže, nebuďte vystrašení, odložte pochybnosti a zaregistrujte sa na plánovanú operáciu. V takom prípade bude váš problém vyriešený. byť zdravý!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bežne sa vyskytuje pupočná kýla počas tehotenstva. Ochorenie je spojené s mnohými faktormi, ktoré sa vyskytujú pri narodení dieťaťa. Kýly sa častejšie vyskytujú v druhej polovici citlivého obdobia, sú tiež spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku zvýšenia veľkosti maternice.
Črevná divertikulóza je bežná patológia. Môže to čeliť osoba akéhokoľvek veku, častejšie sa však ochorenie vyskytuje u starších ľudí. Presné príčiny patologického procesu - tvorba divertikulárnych vakov na črevnú sliznicu - nie sú známe, ale priamy vplyv výživy na rýchlosť regenerácie je lekársky fakt.
Patológie chrbtice dávajú majiteľovi vážne nepríjemnosti. Ak existuje medzistavcová prietrž, je to neustála bolesť a obmedzený pohyb. Negatívny stav možno pozorovať dokonca aj u dospievajúcich.