loader

Hlavná

Žalúdok

Pečate v oblasti slabín u žien

Vzhľadom na to, že ženský reprodukčný systém má svoje vlastné individuálne vlastnosti, vznikajú menšie inguinálne formácie v spravodlivejšom pohlaví častejšie ako u mužov. Ich vzhľad môže byť dôsledkom nesprávnej činnosti v tele, priebehu zápalových procesov alebo patológií odlišnej povahy, vyžadujúcich starostlivú diagnostiku a včasnú liečbu..

Druhy pečatí a príčiny u žien

Nádor, ktorý vznikol v intímnej zóne ženy, je schopný indikovať latentný priebeh patologických procesov, takže ignorovanie tohto signálu je mimoriadne nebezpečné. Typické plomby sa môžu objaviť vo výklenku medzi trieslovinou a vnútorným povrchom stehna, na pubis, v perineu alebo priamo na koži vonkajších pohlavných orgánov. Najčastejšie nie je možné samostatne identifikovať príčinu a samoliečba je spojená s rozvojom komplikácií. Ak sa zistí, že vizuálna prehliadka alebo kvôli vzhľadu bolesťou tesnenie, neprepadajte panike. Žena by mala aspoň všeobecne poznať hlavné príčiny týchto patológií.

Opuchnuté lymfatické uzliny

Lymfatický systém je sieť ciev, ktoré tvoria lymfatickú uzol. Zloženie tekutiny obsahuje dôležité bunky, lymfocyty, ktoré ničia patogény, ktoré rôznymi spôsobmi prenikajú. Pri nízkej imunite sa systém nezaoberá svojimi funkciami, a preto sa vyvíja lymfadenitída sprevádzaná zvýšeným počtom uzlín. Tvorba kužeľov v slabinách naznačuje vývoj patológie v genitourinárnom systéme.

Bežné príčiny zápalu sú:

 • bakteriálne alebo vírusové infekcie akéhokoľvek pôvodu;
 • plesňové infekcie genitourinárneho systému;
 • sexuálne prenosné choroby - syfilis, chlamydia, kvapavka;
 • furunkulóza;
 • novotvary zlej alebo benígnej povahy.

Lymfadenitída môže byť určená prítomnosťou nasledujúcich prejavov:

 • zväčšenie veľkosti lymfatických uzlín a zvýšenie hustoty;
 • príznaky intoxikácie - slabosť, nevoľnosť;
 • pretrvávajúca hypertermia, horúčka;
 • sčervenanie kože v oblasti lymfatických uzlín.

Inguinálna kýla

Táto patológia je charakteristickejšia pre mužov, ale tiež u žien. Odborníci identifikujú množstvo predispozičných faktorov.

 • Poranenia prednej brušnej steny. Poškodenie väzov znižuje schopnosť svalových štruktúr odolať akejkoľvek záťaži.
 • Zvýšený brušný tlak v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, vzpierania.
 • Svalová slabosť v dôsledku vyčerpania alebo atrofie.
 • Nadváha, obezita.

Ak sa zhutnenie zväčší a začne bolieť, malo by sa vykonať vyšetrenie, pretože sa môže poškodiť prietrž, ktorá vedie k nekróze tkaniva a rozvoju peritonitídy..

bartholinitis

Prekrývanie kanálov bartholinskej žľazy, ktoré vytvára tajomstvo, často spôsobuje zhluky v intímnej oblasti. Hlavné faktory vyvolávajúce patológiu sú:

 • oslabenie imunitnej obrany tela;
 • zanedbávanie hygienických postupov;
 • Pohlavne prenosné choroby
 • vážne následky potratov;
 • prechladnutie, podchladenie;
 • nosiť oblečenie, ktoré obmedzuje pohyb;
 • chirurgické operácie.

Tesnenie sa objaví v predvečer vagíny a spôsobuje nepohodlie. Pri náhodnom dotyku alebo stlačení sa objaví bolesť. Niekoľko dní po objavení hrudky na jej povrchu sa vytvorí absces.

Zápal potrubí mazových žliaz

Na pozadí vývoja zápalu mazových žliaz sa objaví pečať na krčme alebo slabinách. V dôsledku ich tvrdej práce je sekrécia narušená, čo vedie k zablokovaniu potrubí. Toto porušenie sa zvyčajne vyskytuje na pozadí:

 • hormonálne poruchy;
 • endokrinná dysfunkcia;
 • reštrukturalizácia tela v období dospievania.

Tento proces je sprevádzaný vytvorením ohniska zápalu vo trieslovej zóne a malej hustej kapsuly naplnenej hnisom. Pacienti sa sťažujú na slabosť, horúčku, zimnicu. Niektoré z nich vykazujú známky všeobecnej intoxikácie..

Hydradenitis

Zhutnenie v ingvinálnej oblasti u žien sa môže vyskytnúť v dôsledku zápalu potných žliaz, ktorý je spôsobený prienikom Staphylococcus aureus. Rozoznávajú sa etiologické faktory choroby:

 • hormonálny nárast súvisiaci s vekom;
 • metabolické poruchy v tele;
 • oslabená imunita;
 • hyperhidróza - zvýšené potenie;
 • nedostatočná hygiena vonkajších pohlavných orgánov;
 • trauma tkaniva - holenie, česanie.

Formácia trvá v priemere 10 až 14 dní a zhutňovanie sa postupne zvyšuje, čo spôsobuje opuch tkanív. Priebeh ochorenia je sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • horúčka, zimnica;
 • slabosť, únava;
 • bolesť v oblasti ohniska zápalu;
 • opuch a hyperémia tkanív.

Ak sa vyvinie hlien, zvyšuje sa riziko vzniku abscesu. Vyskytne sa spontánna pitva sprevádzaná uvoľňovaním hnisavej hmoty a neskôr zjazvením rany. S výskytom hydradenitídy je možné časté opakovanie relapsov, ktoré by malo slúžiť ako dôvod pre návštevu špecialistu..

alergie

Výskyt malého pohyblivého útvaru v slabinách je v niektorých prípadoch výsledkom reakcie tela na prienik špecifického alergénu. Najčastejšie sa ukazuje, že ide o jedlo alebo lieky určitých skupín. V dôsledku ochrany dochádza k zvýšeniu lymfatických uzlín.

Onkologické novotvary

Najčastejšie je to lipóm alebo ateróm. V tomto prípade sa čapíky zväčšia na značnú veľkosť a spôsobujú nepohodlie pri pohybe, nosení spodnej bielizne. Pretože povaha formácií je benígna, bolesť a iné špecifické príznaky onkológie chýbajú. Ženy nemajú žiadne sťažnosti, oveľa viac sa obávajú kozmetickej chyby.

Zhubné procesy sú sprevádzané živým klinickým obrazom a nádory sú malé. Takéto pečate sa objavujú vpravo alebo vľavo, sú odhalené v skorých štádiách, počas tohto obdobia sú lepšie liečiteľné.

Súvisiace príznaky

Tvorba tuleňov v slabinách u žien môže prebiehať bezbolestne a nepostrehnuteľne, ale vo väčšine prípadov je sprevádzaná určitými príznakmi, čo umožňuje špecialistovi navrhnúť možnú povahu patológie a mieru možného zdravotného rizika. Najčastejšie prejavy:

 1. Bolestivé pocity. Sprevádzajú väčšinu procesov vyskytujúcich sa v tele. Považujú sa za charakteristické pre lymfadenitídu, trieslovú prietrž, onkológiu. Bolesť vzniká pri dotyku alebo stlačení v oblasti zhutnenia.
 2. Výčnelok. Označuje zápal pri vzniku hnisavého procesu alebo pri vzniku slabinovej prietrže. Keď sa zvyšuje, začína sa vydávať a spôsobuje nepohodlie pri pohybe alebo nosení spodného prádla. V budúcnosti sa stáva príčinou závažných komplikácií, môže viesť k nekróze tkaniva alebo otrave krvi..
 3. Spontánna pitva. Tento jav je charakteristický pre pečate, ktoré majú tvar kapsuly s hnisavou hmotou. Vyskytuje sa s celým radom ochorení - zápal mazových žliaz, hydradenitída, furunkulosa, bartholinitída. Roztrhnutie vrecka nastane po 10 až 14 dňoch a je sprevádzané odtokom hnisavého obsahu. Po očistení kapsuly začína jazvenie rany. Opätovný vývoj ochorenia nie je vylúčený..
 4. Asymptomatický kurz. Je charakteristický vývojom benígnych útvarov. Zvýšenie zhutnenia naznačuje iba objavujúce sa nepohodlie. Nádor interferuje s pohybom, pri nosení alebo výmene spodného prádla a je kozmetickou chybou.

Diagnostické metódy

Výskyt malej formácie v inguinálnej zóne je vážnym dôvodom návštevy špecialistu. Napriek tomu, že väčšina prípadov takéhoto porušovania nepredstavuje ohrozenie zdravia alebo života, nemožno vylúčiť možnosť vzniku nádoru alebo prietrže..

Na určenie liečebného režimu je potrebné vykonať dôkladnú komplexnú diagnostiku. Na tejto udalosti sa môžu zúčastniť odborníci z rôznych lekárskych profilov: gynekológ, špecialista na infekčné choroby, onkológ, dermatovenerológ, endokrinológ.

Medzi hlavné postupy patrí:.

 1. Pohmat. Pečate zapríčinené hnisavým zápalovým procesom majú mäkkú elastickú štruktúru a sú vysoko pohyblivé. Naopak, onkologické formácie sú ľahko hmatateľné, pretože sú tvrdé.
 2. Biopsia. Je to mikroskopické vyšetrenie vzorky postihnutého tkaniva. Vykonáva sa s podozrením na vývoj onkológie..
 3. ultrazvuk Považuje sa za pomocnú metódu na štúdium brušnej dutiny a panvových orgánov. Určený na potvrdenie slabinovej prietrže, rakoviny.
 4. MRI sa určia, keď iné vyšetrovacie metódy neumožňujú vykonať presnú diagnózu. Pomocou tomografie môžete potvrdiť / vylúčiť prítomnosť benígneho nádoru alebo rakoviny.

Liečebné vlastnosti

Metóda liečby sa vyberie s ohľadom na diagnózu, štádium choroby, veľkosť pečate. V súčasnosti sa takéto metódy používajú..

 • Liečba antibakteriálnymi liekmi. Je indikovaný na choroby infekčnej povahy, keď pôvodcom sú baktérie, huby, vírusy vrátane pohlavne prenosných.
 • Lokálna terapia. Uskutočňuje sa s hnisavými zápalovými procesmi, najmä s furunkulózou, hydradenitídou, bartholinitídou. Lézia sa lieči roztokom "chlórhexidínu", "furacilíny". Môžu sa použiť antimikrobiálne masti - Levomekol, Nystatín, Triderm.
 • Oprava prietrže. S miernym vyčnievaním, obvazom je ukázané, cvičenie na posilnenie svalov trieslovej zóny. Ak sa ochorenie začne, vykoná sa chirurgický zákrok.
 • Onkologické ošetrenie. Zahŕňa ožarovanie, rádioterapiu alebo chemoterapiu, chirurgické metódy zákroku. Podporná terapia je možná..
 • Ordinácie. Ak účinok užívania liekov chýba alebo sa považuje za nedostatočne uspokojivý, otvorí sa kužeľ. Hnisavý obsah sa odstráni, potom sa dutina ošetrí antiseptikom a rana sa zošije. Aby sa zabránilo recidíve, odstráni sa nádor s malou oblasťou zdravého okolitého tkaniva..

zistenie

Výskyt malej pečate v ingvinálnej oblasti ženy sa považuje za pomerne častý stav, ktorý môže byť vyvolaný vývojom infekčných a zápalových procesov, tvorbou nádorových útvarov a môže byť dôsledkom zlej hygieny, zníženej imunity a alergií. Príčinou jeho výskytu môže byť len odborník, ktorý predpíše príslušné ošetrenie.

Prečo sa objaví a ako liečiť ateróm v intímnej zóne

Inguinálna oblasť je bohatá na vlasové folikuly, ktoré sa považujú za prospešnú pôdu pre výskyt benígnych podkožných útvarov. Atheroma v slabinách u žien a mužov sa vyskytuje, keď sú zablokované mazové žľazy nachádzajúce sa v kanáliku vlasového folikulu. Je to benígny nádor, guľatý a na dotyk hustý. Vo vnútri mazového kanálika je vytvorená kapsula, v ktorej sa zhromažďuje hustá pastovitá hmota žlto-bielej farby s nepríjemným zápachom. Aj keď je nádor asymptomatický, ak sa zistí, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Prečo sa u žien a mužov formujú ingvinálne aterómy

Ateróm v slabinách najčastejšie vyzerá ako niekoľko malých cýst pokrývajúcich oblasť slabín. Začína sa zablokovaním mazových kanálikov. Aj napriek zápalu mazová žľaza naďalej pôsobí a vylučuje kožný maz na povrchu pokožky. Postupne sa vytvára hustá kapsula, ktorá obsahuje mazu a odumreté epitelové bunky. Nachádza sa v najnižšej vrstve kože - derme, pri stlačení bolí. V strede je charakteristická čierna bodka - to je výstup z potrubia mazovej žľazy. Na tomto základe sa ateróm v slabinách líši od ostatných subkutánnych novotvarov. Tento nádor je dvakrát častejší u mužov ako u žien.

Oblasť slabín je neustále vystavená treniu a stlačeniu, či už je to nepohodlné spodné prádlo alebo pevné oblečenie. Ak sem pridáme znečistené prostredie a zlú hygienu tela, dostaneme hlavnú skupinu príčin aterómu v slabinách:

 • Neúspešné holenie a odstránenie chĺpkov, zarastené vlasy.
 • Poškodenie kože, podráždenie odevu.
 • Zlá hygiena intímnych oblastí.
 • Hormonálna nerovnováha.
 • Bohaté potenie.
 • Alergické reakcie vrátane liekov.
 • Genetická predispozícia.
 • Podchladenie alebo prehrievanie.

Napriek tomu, že tieto cysty nie sú skutočnými nádormi, v zapálenej forme predstavujú vážne riziko pre vaše zdravie.

Pubis je druhou najčastejšou cystickou vyrážkou po hlave. Zvláštnosťou formovania aterómu v tejto zóne je: okrem hojnosti vlasových folikulov sa v slabinách - mazových potoch sústreďuje aj veľa žliaz s vonkajšou sekréciou. Tajomstvo, ktoré produkujú, vytvára dobré podmienky pre množenie patogénnych baktérií, ktoré, keď sa dostanú do vylučovacích kanálikov vlasových folikulov, spôsobujú zápal.

Čím väčší je vek aterómu v slabinách, tým väčší je, môže dosiahnuť priemer 5-7 cm, preto bude ťažšie ho odstrániť.

Ateróm na krčme vyzerá ako malá, jasne definovaná hustá hrudka. Neubližuje, kým v ňom nezačal zápal. A to sa stáva často a je to kvôli zlej hygiene tela, podráždeniu slabín v dôsledku nosenia nekvalitného oblečenia a spodného prádla.

Vonkajšie príznaky a subjektívne pocity

Normálne sa perineálny ateróm správa asymptomaticky, ak nie je zapálený. Jedná sa o malý tubercle pod kožou, pri stlačení mierne posunutý, v jeho strede je výstup z mazovej žľazy. Jeho obsah vstupuje do potrubia vo forme tvarohovej hmoty s nepríjemným zápachom. Takéto vzdelávanie je častejšie kozmetickým defektom ako choroba.

Ateróm v slabinách u mužov sa zvyčajne vyskytuje v miešku, semenníkoch a ochlpení. U žien postihuje oblasť stydkých pyskov. Vzdelanie je zriedka jednoduché a veľké, zvyčajne malé vyrážky z niekoľkých malých cýst. Ak si všimnete, že pečate v slabinách sú sčervenené, pri dotyku bolesť, znamená to, že sa nakazili a začal sa zápalový proces. Neodkladajte návštevu špecialistom zapáleného aterómu, ktorý hrozí s veľkými komplikáciami pri predčasnej liečbe.

Riziko komplikácií

Ateróm v slabinách je neustále vystavený treniu a stláčaniu odevov a ľanu, a preto sa často zapáli. Vzhľad novotvarov stydkých pyskov je spôsobený častým holením a odstraňovaním chĺpkov v tejto zóne, nekvalitnými prostriedkami na intímnu starostlivosť a nosením úzkeho nepohodlného spodného prádla. Nechránený sexuálny kontakt je tiež schopný infikovať ateróm v slabinách a spustiť zápalový proces.

Najnebezpečnejšou komplikáciou aterómu v intímnej zóne môže byť jeho spontánny prienik. A to sa môže stať dvoma smermi:

 • Ak dôjde k vypuknutiu aterómu v perineu, bude to priaznivý výsledok, pretože mazové hmoty so zhlukovaním sa dostanú na povrch kože, rana sa vyčistí a uzdraví. Kapsula, ktorá zostane vo vnútri, sa nakoniec znovu naplní. V dôsledku toho bude stále potrebné chirurgicky odstrániť.
 • Keď inguinálny ateróm prepukne dovnútra, jeho obsah preniká do krvného riečišťa a priľahlých tkanív, dochádza k zápalu spodných vrstiev kože a začína sepsa. Tento stav si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pretože existuje priame ohrozenie života.

Aterómy nie sú na rozdiel od lipómov a fibroidov náchylné k degenerácii na zhubné nádory. Ak však sami diagnostikujete nesprávnu diagnózu, stratíte drahocenný čas na liečbu nebezpečnejších kožných nádorov..

Ako je diagnostikovaná

Diagnózu aterómom v oblasti slabín vykonáva gynekológ alebo dermatovenerológ počas fyzického vyšetrenia a hmatu. Faktom je, že mnohé podkožné výrastky sa podobajú. Napríklad medzi ľuďmi sa často aterómy a lipómy často nazývajú jedným slovom. Aj keď sa jedná o úplne odlišné formácie štruktúry a pôvodu. Na rozdiel od mäkkých a mobilných lipómov sa ateróm pri stlačení takmer nepohybuje a má hustú konzistenciu.

Okrem toho je na ňom bodka označujúca prítomnosť potrubia mazovej žľazy. Toto je jeho hlavný rozlišovací znak..

Ak má lekár pochybnosti o benígnosti cysty, môžu vám predpísať aj ďalšie vyšetrenia - ultrazvuk, biopsia a po odstránení - histológia..

Liečebné metódy

Raz a navždy sa môžete zbaviť aterómu v slabine iba tromi spôsobmi - pomocou skalpelu, lasera alebo rádiovej vlny. Všetky ostatné možnosti, ako sú syntetické lieky alebo recepty babičky, neprinášajú nič iné ako sklamanie zo straty času. Takéto činidlá sú účinné iba na liečenie pooperačného švu alebo na urýchlenie spontánneho otvorenia hnisavej cysty na jej ďalšie odstránenie..

Lekárne a ľudové lieky na lokálne použitie

Masti a gély z aterómu v slabinách sa používajú v prípadoch, keď je potrebné vyvolať rýchly odtok hnisu. Keď obsah vyjde, vykoná sa operácia odstránenia aterómu. Naneste masti v nádeji, že pečať v slabinách sa vyrieši sama, nemá zmysel.

Vonkajšie prostriedky na ateróm v slabinách sa dajú použiť v nasledujúcich situáciách:

 • Po otvorení a vypustení cýst sa predpíšu protizápalové masti - Solcoseryl, Vishnevsky masť, propolisová masť.
 • Na resorpciu pooperačných stehov sú predpísané Troxevasin, Heparin, Mederma.

Doma sa môžete pokúsiť otvoriť inguinálny ateróm pomocou tradičných medicínskych metód:

 • Kompresia z listov podbeľa: čisté čerstvé listy rastliny sa aplikujú na cystu, fixované obväzom, zmenené 2-krát denne. Terapia sa uskutočňuje 3 až 5 dní. Po prerazení aterómu by sa rana mala ukázať lekárovi.
 • Kompresia z listov skorocelu: čerstvé, čisto umyté a mierne rozdrvené listy by sa mali aplikovať na postihnuté miesto slabín, meniť každých 12 hodín. Ak cysta nevyjde do 10 dní, nezabudnite sa poradiť s lekárom.
 • Stlačiť z listov kapusty: zobrať čerstvý list, jemne rozdrviť, aby sa štava rozliala a pripevnila na ranu. Pri zaschnutí fólie vymeňte obklad.

Hlavným pravidlom pri liečbe tradičnej medicíny je: musíte si byť istí diagnózou. Preto sa pred začatím liečby poraďte so svojím lekárom.

Radikálne odstránenie cysty

Mnoho pacientov mylne verí, že by sa mali odstrániť iba veľké aterómy v slabinách. V skutočnosti, čím menší je novotvar, tým menšia je pooperačná stopa a tým lepší je kozmetický účinok liečby.

Veľké a hnisavé aterómy sa chirurgicky odstránia. Operácia odstránenia cysty je spravidla naliehavá, keď zapálila, vybuchla a vyvolala absces alebo sepsu. Počas procedúry sa hnis vytlačí, na niekoľko dní sa zavedie drenáž. Po odznení zápalu sa z kanálika odstráni kapsula a aplikujú sa stehy. Všetky manipulácie sa uskutočňujú v lokálnej anestézii. Po zákrokoch zostáva na slabinovej koži viditeľná jazva, ale riziko recidívy je úplne vylúčené..

Plánovaným spôsobom je možné vykonávať laserové operácie - je to menej traumatické a minimalizuje sa riziko infekcie rán a veľká strata krvi. Podstatou tejto metódy je odparenie trieslového aterómu spolu s jeho škrupinou. To vylučuje jej následný relaps. Po chirurgickom zákroku sa rana tiež zošije, ale po odstránení stehov zostáva na jej mieste sotva viditeľná stopa..

Najprogresívnejším spôsobom, ako sa zbaviť aterómu v oblasti slabín, je cielená deštrukcia buniek v cysti pomocou rádiovej vlny. Používa sa iba na malé cysty - do 5 mm. Po zákroku zostáva kôra, ktorá po 5-7 dňoch zaschne a zmizne.

Prevencia novotvarov

Ateróm v oblasti trieslovín sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku u mužov aj žien. Niektoré preventívne opatrenia vám umožnia znížiť riziko jeho výskytu a znížiť počet recidív:

 • starostlivo dodržiavajte intímnu hygienu, používajte kvalitné výrobky;
 • vyberte si správne spodné prádlo podľa veľkosti a zloženia látky;
 • cvičiť chránený sex;
 • odstraňovanie chĺpkov iba od špičkových odborníkov;
 • holiace prístroje musia byť vysokej kvality a udržiavané čisté;
 • jesť vyvážene, aby posilnil imunitu.

Všeobecne platí, že ateróm v oblasti slabín nie je nebezpečný pre zdravie. Musíte len venovať pozornosť svojmu telu a zdraviu, a ak je to potrebné, neodkladajte návštevu lekára na dlhú dobu..

Ateróm v slabinách

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Inguinálna oblasť je bohatá nielen na mazové žľazy, ale aj na vlasové folikuly, tj také štruktúrne časti tela, ktoré možno považovať za priaznivé prostredie pre rozvoj rôznych benígnych retenčných novotvarov..

Ateróm v trieslovom regióne je na druhom mieste v zozname najbežnejších oblastí mazových cýst, pričom v tomto zozname je hlavica na hlave.

Faktory prispievajúce k tvorbe aterómu v trieslovej oblasti:

 • Prítomnosť vlasov, vlasových folikulov.
 • Poranenie inguinálnej zóny počas intímnych konaní.
 • Inguinálna kožná infekcia.
 • Zvýšené potenie.
 • Pohodlné, pevné prádlo.
 • Dedičná predispozícia.
 • Hormonálna nerovnováha.
 • Metabolická porucha.
 • Porušenie osobnej hygieny.
 • Poranenie mozgu, zmäkčenie tkaniva v oblasti miestneho krvácania.

Ateróm v ingvinálnej oblasti sa nepovažuje za skutočný nádor a nie je zhubným novotvarom. Takéto cysty sú však náchylné na zápal, takmer vždy hnisavé a môžu sa vyvinúť do abscesu. V slabinách je ateróm často definovaný ako retenčná formácia, to znamená, že sa vyvíja v dôsledku zablokovania mazových žliaz a ich kanálikov (retentio retardácia, oneskorenie). Čím dlhšie sa cysta tvorí, tým viac dentritu (obsahu) sa v nej akumuluje, ateróm sa zvyšuje a môže dosiahnuť veľmi veľké veľkosti - až 5 až 7 centimetrov v priemere.

Diagnóza aterómu inguinálnej oblasti je celkom špecifická, pretože takmer všetky choroby tejto zóny sú dobre študované. Okrem toho cysta mazovej žľazy slabiny sa zapáli v 6 až 70% prípadov, to znamená, že je sprevádzaná typickými príznakmi hnisavého procesu - sčervenaním kože, silnou bolesťou a zvýšením miestnej teploty v oblasti zápalu. Takéto aterómy sú mimoriadne bolestivé, vyžadujú si okamžitý lekársky zásah, adekvátnu liečbu, aby sa zabránilo vzniku závažnejších komplikácií - flegmon a sepsa. Komplexné hnisavé cysty slabín sú prevádzkované v stacionárnych podmienkach, operatívne sa liečia aj jednoduché aterómy v ingvinálnej zóne, ale ambulantne.

ICD-10 kód

Ateróm v slabinách

Inguinálna zóna ľudského tela je pokrytá ochrannou pokožkou a je bohatá na mazové žľazy, ktoré sa nachádzajú priamo vo vlasových folikuloch..

Ateróm v slabinách je pomerne častý, a to z týchto dôvodov:

 • Kontaminácia a podráždenie kože v slabinách.
 • Mechanické poškodenie a podráždenie oblasti slabín pri nosení tesného spodného prádla, nesprávna depilácia.
 • Nepresné holenie, zarastené vlasy.
 • Poranenia krupicami.
 • Nedodržiavanie hygienických pravidiel intímnych zón.
 • Hormonálna dysfunkcia.
 • Zvýšené potenie.
 • Pohlavné choroby.
 • Pohlavne prenosné choroby.
 • alergie.
 • avitaminóza.
 • Dedičný faktor.
 • Tepelný faktor - podchladenie alebo prehrievanie.

Ateróm v slabine sa najčastejšie diagnostikuje ako niekoľko malých cyst, ktoré vyzerajú ako vyrážky, ktoré pokrývajú celú slabinu. Menej často sa v slabinách vytvára veľká subkutánna cysta, ktorá je náchylná na zápal, sekundárne infekcie a transformáciu na hnisavý absces..

Cysty retinálnej slabiny sa ošetrujú laserom alebo metódou rádiových vĺn, abscesované cysty sa najskôr otvoria, ošetria antiseptickými látkami, vypustia, po odznení zápalových príznakov sa excízia odstráni.

Ateróm v slabinách sa považuje za benígnu cystu, ale rovnako ako iné nádory podobné nádorom vyžaduje presnú diferenciálnu diagnostiku, často histológiu a včasné enuklúzie..

Ateroma na krčme

Obľúbené miesto na lokalizáciu aterómu je akákoľvek časť tela, ktorá má mazové žľazy a vlasy. Najčastejšie sa detegujú cysty mazových žliaz na hlave, oblasť podpazušia, slabín, krčma nasleduje jedna za druhou, nie príliš nízka vo frekvencii vývoja subkutánnych novotvarov..

Glandulae sebaseae - mazové žľazy nachádzajúce sa v tele, s výnimkou oblasti dlaní a chodidiel, tieto alveolárne štruktúry pravidelne vytvárajú sekréciu lipidov, ktorá je potrebná na ochranu pokožky a lubrikáciu vlasov, takže vo väčšine prípadov sú žľazy úzko spojené s folikulárnym vlasom. V oblasti ochlpenia sú lokalizované žľazy sebaseae, ktoré majú štruktúru viacnásobného laloku, okrem toho počet žliaz v tejto oblasti, ako aj v oblasti stydkých pyskov a žien, je veľmi vysoký..

Ateróm na pubis je spôsobený rôznymi faktormi, medzi ktoré môžu patriť:

 • Porucha autonómneho nervového systému.
 • Hormonálna dysfunkcia, porucha.
 • Porucha periférneho nervového systému.
 • Metabolická porucha.
 • Tehotenstvo u žien.
 • Menopauza u žien a mužov.
 • Vírusové choroby.
 • Itsenko-Cushingova choroba.
 • Znížená funkcia kôry nadobličiek.
 • Choroby prednej hypofýzy.

Všetky tieto patológie sú sprevádzané porušením sekrečnej produkcie z mazových žliaz, seborrhea, čo sa prejavuje najmä v oblasti genitálií, vrátane v oblasti ochlpenia. Takéto porušenia vedú k tvorbe lipidových zátok, ktoré sa nachádzajú vo vylučovacích kanáloch žliaz, často majú formu komedónov, ako aj aterómov, steatómov. Takými situáciami môžu byť tiež faktory, ktoré vyvolávajú aterómiu na pubis:

 • Nedodržanie osobnej intímnej hygieny
 • Dôsledky neúspešnej depilácie
 • Mechanické podráždenie pokožky pri pevnom spodnom prádle.
 • Alergická reakcia vrátane alergie na lieky.

Ateróm v oblasti ochlpenia vyzerá ako malá pečať s jasnými kontúrami, cysta neubližuje, kým sa v nej nevyvíja zápalový proces, ktorý sa stáva dosť často. Jednoduchá retenčná cysta, ktorá sa vytvára v dôsledku hromadenia cystickej dentitídy, sa chirurgicky odstráni bez závažných komplikácií. Purulentný ateróm na krčme sa prevádzkuje až po otvorení abscesu, jeho drenáži, liečbe zápalu. Takéto aterómy podliehajú enuklúzii iba vtedy, ak je hnisavý exsudát úplne odstránený z dutiny cysty a príznaky zápalového procesu ustupujú. Odstránenie cysty mazových žliaz v intímnych oblastiach nie je ťažké, takéto postupy sa často vykonávajú ambulantne, hlavnou vecou je konzultovať s lekárom včas a zabrániť hnisaniu aterómu..

Ateróm na pysky

Ateróm na stydkých pyskoch je pomerne zriedkavý. Je to spôsobené odlišnou štruktúrou týchto orgánov, presnejšie tým, že pysky neobsahujú dostatočné množstvo mazových žliaz, ktoré sú obľúbeným miestom na lokalizáciu subkutánnych cýst. Malé mazové žľazy, ktoré nesúvisia s vlasovými folikulami, prenikajú do spojivového tkaniva vonkajších pohlavných orgánov a môžu sa stať miestom, ktoré je potenciálne „atraktívne“ pre rozvoj aterómu..

Mazové žľazy stydkých pyskov sa nazývajú voľné, oddelené, sú menšie ako klasické alveolárne žľazy a majú užšie vylučovacie kanáliky. Okrem toho sa tieto žľazy vyznačujú zvýšenou produkciou mazového sekrétu, ktorý sa stáva obsahom cysty a často upcháva výtok..

Ateróm pyskov je v 90% definovaný ako retencia, obsahuje charakteristický exsudát v zložení - dendrit, pozostávajúci z tukových, epiteliálnych a keratinizovaných epidermálnych buniek. Cysty Labia môžu dosiahnuť veľké rozmery vďaka mechanickému, traumatickému faktoru - na sebe spodnú bielizeň, sexuálne kontakty.

Subkutánne cysty v tejto oblasti sú náchylné na zápal a hnisanie, často sú vystavené riziku sekundárnej infekcie. Preto, ak sa na stydkých pyskoch objaví atypická pečať, žena by sa mala kvôli vyšetreniu a diagnostike poradiť s gynekológom..

Diferenciálna diagnóza aterómu BPH (labia majora) a PGM (labia majora) sa vykonáva s takýmito chorobami podobnými v klinických prejavoch:

Ateróm stydkých pyskov sa lieči iba chirurgicky, hnisavá cysta sa otvorí, vypustí a potom úplne vyreže, aby sa zabránilo recidíve.

Ateróm perinea

Ateróm sa najčastejšie tvorí v mazových žľazách spojených s vlasovým folikulom, folikulom. Akákoľvek pokožka hlavy je preto potenciálne nebezpečnou oblasťou pre vývoj retenčných benígnych cýst.

Perineálny ateóm je spôsobený skutočnosťou, že koža v tejto oblasti je veľmi zraniteľná a často sa podieľa na procese nadmerného vylučovania mazových žliaz. Rozkrok vyžaduje starostlivú starostlivosť v hygienickom zmysle, pretože každé znečistenie, podráždenie, vyrážka, poškodenie kože je spojené so sekundárnou infekciou a rozvojom zapálených hnisavých cystí mazových žliaz..

Subkutánne novotvary hrádze sa vyznačujú malými rozmermi, najčastejšie sú mnohonásobné, umiestnené po celej vulvánnej oblasti. Klinické prejavy aterómov sú nešpecifické, môžu byť podobné ako u malých pupienkov, whiteheads. Prejavujúce sa príznaky charakteristické pre zapálené cysty, ktoré sa rýchlo zväčšujú, potlačujú a spôsobujú bolesť. Takéto aterómy sú náchylné na spontánne otvorenie a ulceráciu. Predčasná diagnóza a nedostatok adekvátnej liečby vedie k relapsu procesu, vzniku rozsiahlych abscesov.

Diagnóza perineálneho aterómu sa vykonáva vyšetrením na gynekologickom kresle, zberom náterov, menej často sa vyžaduje biopsia. Odstránenie viacerých aterómov vulvy je možné pomocou nechirurgických laserov, metódami rádiových vĺn, jednotlivé cysty väčšie ako 1 centimeter sa operatívne odstránia pomocou totálnej excízie v zdravých neporušených tkanivách..

Vulvarový ateróm je operovaný v ktorejkoľvek fáze vývoja, odstránenie cysty je považované za jediný spoľahlivý a efektívny spôsob, ako sa zbaviť tohto novotvaru..

Ateróm v slabinách u žien: znaky liečby a odstraňovania

Ateróm sa nazýva cystický novotvar, ktorý má benígny charakter a následne sa vyskytuje zablokovanie mazového kanálika. V medicíne sa taký nádor nazýva epidermálna cysta. Miestom jeho lokalizácie môžu byť rôzne časti tela, kde sú vlasové folikuly. Ateróm v slabinách u žien je častým javom, muži s podobnou patológiou v lekárskej praxi sú však oveľa častejšími. Vo väčšine prípadov sa novotvary vyskytujú vo veku od 20 do 45 rokov..

Príčiny a príznaky aterómu v slabinách u žien

Inguinálna oblasť je druhá v zozname v mieste epidermálnej cysty po pokožke hlavy. Je to kvôli veľkému počtu vlasových folikulov, ktoré sa nachádzajú tam, vedľa ktorých sú umiestnené kanály mazových žliaz..

Z rôznych dôvodov sa kanál upcháva, ale železo s vonkajšou sekréciou naďalej funguje a vylučuje kožný maz, ktorý je potrebný na lubrikáciu vonkajšej vrstvy ľudskej kože. A keďže tajomstvo nemôže ísť von, potom sa v kanáliku vypĺňajú mazové sekréty.

Presné príčiny takéhoto vzdelania, ako je ateróm na slabine, medicína zatiaľ nebola schopná určiť. Bolo však identifikovaných niekoľko faktorov ovplyvňujúcich výskyt novotvarov:

 • dedičnosť choroby;
 • zvýšené potenie spojené s porušením termoregulácie pri všeobecnom ochorení (dysfunkcia štítnej žľazy, vegetatívno-vaskulárna dystónia);
 • hormonálna nerovnováha, ktorej príčinou je reštrukturalizácia tela spojená s vekom, môže sa objaviť nepríjemný zápach;
 • metabolické ochorenie;
 • poškodenie kože;
 • nedostatočná pozornosť na osobnú hygienu;
 • sklon tela k objaveniu sa akné a akné;
 • nosenie príliš tesného spodného prádla;
 • holenie vlasových folikulov.

Pubertálny ateróm sa dá veľmi ľahko zamieňať s lipómom, ktorý je tiež benígnym nádorom na koži..

Jeho vonkajšie príznaky sú podobné príznakom epidermálnej cysty, a to: guľatý tvar, jasné obrysy, normálny stav kože na patologickom mieste, ako aj bezbolestný vývoj a nedostatok svrbenia. Stále však existujú chvíle, kedy sa dá ateróm odlíšiť od lipómu:

 1. Ateróm je mobilnejší pod kožou ako lipóm. Ak je cystická formácia pritlačená prstom, potom sa objaví neďaleko a potom, ako nazývajú lipóm, zostanú pod prstom.
 2. Ak starostlivo skúmate rast, môžete si všimnúť tmavý bod zväčšeného póru - upchatý kanálik.
 3. Zhirovik je zriedkavo zapálený a pre cysty je to častý a bežný jav.

Nádor môže dosiahnuť obrovské veľkosti - viac ako 20 cm.

Na rozdiel od lipómu má ateróm tendenciu k rýchlemu rastu a častému zápalu. Ohrozenie tohto vzdelania predstavuje nebezpečenstvo pre zdravie žien.

Epidermálna cysta sa môže preniknúť sama osebe a jej obsah vyjde, ale niekedy sa kapsula vtrhne a nahromadený mazu s hnisavými masami prúdi do tkaniva. Táto okolnosť môže vyprovokovať ich infekciu, sepsu, intoxikáciu tela..

Diagnóza perineálneho aterómu

Rast rastu na stydkých pyskoch môže byť spôsobený poškodením vlasovej cibule počas holenia, nedodržiavaním hygienických pravidiel, neustálym kontaktom s tesnou bielizňou, problémami s funkciou žliaz a inými dôvodmi. Ateróm perinea je jednoduchý a mnohonásobný. Nádory sa častejšie podobajú belavým alebo žltkastým tuberkulám. Zapálená pečať vo väčšine prípadov spôsobuje pacientovi bolesť a nepohodlie.

Charakteristickým rysom epidermálnej cysty v perineu je častý zápal a hnisanie v dôsledku nevyhnutného kontaktu s odevom. To spôsobuje mechanické poškodenie tela nádoru, ktoré je sprevádzané podráždením aterómu. V lekárskej praxi sa vyskytlo veľa prípadov nezávislého prelomenia cystickej formácie, čo značne uľahčilo stav pacienta, ale po chvíli sa choroba znova objavila. Keď sa nádor odstráni v špecializovanej kancelárii, odstráni sa tiež kapsula, ktorá obsahuje nahromadenú hmotu výsledku rozkladu. Pri otvorení v iných podmienkach zostáva membrána v hrúbke kože a vyvoláva opätovné formovanie patológie.

Ak sa v slabinách nachádzajú hrbole, nemali by ste odďaľovať návštevu lekára. Gynekológ alebo chirurg pracuje s takýmito problémami. Pre skúseného lekára nebude ťažké vizuálne určiť typ nádoru. Vyšetrenie novotvaru, priľahlej kože a prehmatanie patologického miesta sú všetko potrebné na stanovenie diagnózy. A ak je uprostred viditeľný upchatý mazový kanálik, potom cysta nie je vôbec ťažké rozoznať. Na objasnenie kompletného obrazu gynekológ rozmazáva a po odstránení tela nádoru pri odstránení nádoru sa vykonávajú ďalšie cytologické štúdie..

Ako sa liečia mazové cysty v slabinách

Jediným riešením je odstránenie aterómu. Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako vyradiť:

 1. Chirurgické odstránenie je najbežnejším, cenovo dostupným a radikálnym spôsobom, ako sa zbaviť nádoru. Vykonáva sa pod vplyvom lokálnych anestetík. Chirurgia sa často používa pri veľkých nádoroch..
 2. Rádioaktívna vlna je netraumatickým spôsobom, ako sa zbaviť epidermálnej cysty v slabinách. Procedúra trvá niekoľko minút a nezanecháva takmer žiadnu pooperačnú značku..
 3. Laserová excízia sa široko používa pri liečbe rôznych typov benígnych nádorov, vrátane aterómu. Táto metóda sa vyznačuje schopnosťou laserového skalpelu pri rezaní pokožky kauterizovať malé krvné cievy a dezinfikovať miesto excízie. To prispieva k operácii bez krvácania a znižuje sa riziko infekcie rany. Minimálnym rezom na koži (5 - 7 mm) sa do tela nádoru zavedie laserová LED a obsah rastu sa „odparí“. Kapsula je tiež zničená spolu s mazovou hmotou, ktorá zabraňuje opätovnej tvorbe na rovnakom mieste.

Funkcie odstránenia

Ateróm na krčme sa odstráni podobnými metódami ako na ktorejkoľvek inej časti tela..

Zapálený ateróm sa nedá vyrezať. Na začiatku sa formácia otvorí a vypustí a uvoľní sa z veľkého množstva produktov rozkladu s mazovými masami. A až po odznení zápalového procesu začnú chirurgický postup odstránenia nádorového tela a jeho kapsuly.

Starostlivosť po operácii

Chirurgická excízia aterómu sa nazýva „jednodňová operácia“, pretože to trvá veľmi málo času. Po odstránení nádoru sa podkožné tkanivo zošíva absorbovateľnými stehmi, potom sa okraje rany vytiahnu dohromady a aplikuje sa aj niekoľko stehov. Takéto nite sa po hojení rán neodstránia. Nanášaný sterilný obväz chráni miesto operácie pred infekciou. Zdravotnícky pracovník podrobne vysvetlí, ako sa starať o sutúru, ošetriť ho antiseptickým roztokom, a ak je to potrebné, predpíše lieky, ktoré zabránia zápalu a zabezpečia rýchle hojenie..

Po excíznych postupoch je dôležitým bodom dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny. Dva dni po operácii by mal byť šev chránený pred vodou. Keď sa rana konečne uzdraví a trvá to asi dva týždne, na jej mieste zostane malá jazva. Jeho farba sa časom bude zhodovať s farbou pokožky a stane sa neviditeľnou.

Pri laserovej terapii nie sú stehy prekrývané, pretože rez na koži je veľmi zanedbateľný. V tomto prípade sa náplasť jednoducho prilepí na ranu.

Po zákroku sa rana vylieči maximálne po 5 dňoch. A nevyžaduje to osobitnú starostlivosť, okrem toho, že sa počas prvých dní lieči antiseptikom.

Ateróm v slabinách u žien: na stydkých pyskách, pubis, perineu

Ateróm v slabinách u žien (na stydkých pyskách, krčme): príznaky, príčiny, liečba a prevencia

Ateróm je benígny novotvar, ktorého príčinou je porucha mazových žliaz a zlá hygiena. Ak sa nelieči v dôsledku trvalého mechanického poškodenia, môže sa zmeniť na zhubný nádor. Intuuálny ateróm vyžaduje chirurgické odstránenie.

Ateróm má vzhľad malej kapsuly, vo vnútri ktorej je žltá alebo biela tekutina. Nádor má schopnosť voľne sa pohybovať po povrchu kože. Ťažkosti s pomalým vývojom.

Nádor sa dá lokalizovať na stydkých pyskoch alebo krčme, najčastejšie sa však nachádza v oblasti, kde je pozorovaný veľký počet vlasových folikulov..

Keď je lokalizovaný v oblasti slabín, je neustále vystavený mechanickému poškodeniu. V dôsledku toho vznikajú malé otvory, cez ktoré sa uvoľňuje nepríjemný zápach..

Okrem toho cez ne môže infekcia preniknúť do nádoru, čo vyvoláva tvorbu hnisavých hmôt. Koža nad povrchom formácie je na dotyk bolestivá.

Ateróm v slabine má tvar kužeľa. Veľkosti nádorov sa pohybujú od najmenších po najväčšie. V lekárskej praxi sú známe prípady, keď formácia dosiahla priemer 5 cm. Môže byť jednoduchý a viacnásobný. Patológia sa vyskytuje u žien vo veku 30 až 50 rokov..

Presné príčiny vzniku aterómu odborníkmi neboli stanovené. Vedci zároveň identifikovali množstvo faktorov, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu nádoru v ingvinálnej oblasti a zvýšiť pravdepodobnosť jeho vzniku..

Tie obsahujú:

 1. Dedičnosť. U väčšiny pacientov trpel ďalší príbuzný rakovinou..
 2. Zvýšené potenie. V tomto prípade dochádza k porušeniu termoregulácie na pozadí iných patológií, napríklad poruchy funkcie štítnej žľazy..
 3. Hormonálna nerovnováha počas telesných zmien súvisiacich s vekom.
 4. Poranenie hornej vrstvy epidermy. Ateróm sa nachádza v oblasti trieslovín, kde je neustále vystavený treniu s oblečením. Výsledkom je, že vykrváca alebo utajuje tajomstvo..
 5. Nesprávna výživa. Používanie tukových potravín alebo rýchleho občerstvenia vedie k narušeniu tráviaceho procesu, metabolizmu, čo je dôvodom upchávania pórov a mazových žliaz..
 6. Metabolická porucha.
 7. Vystavenie toxickým látkam. Najčastejšie sa vyskytujú u žien, ktorých profesionálne činnosti sú spojené s neustálym vystavením škodlivým podmienkam.
 8. Zlé návyky. Fajčenie a pitie negatívne ovplyvňujú metabolizmus.
 9. Nedostatočná hygiena. V tomto prípade sa pozoruje upchávanie pórov a mazových žliaz, čo vyvoláva vznik nádoru.
 10. Noste pevné spodné prádlo vyrobené zo syntetických materiálov. Takéto odevy neumožňujú priechod vzduchu, neabsorbujú vlhkosť a v dôsledku tesného priliehania na povrch pokožky vyvolávajú zablokovanie mazových žliaz..
 11. Poškodenie vlasových folikulov počas holenia alebo vrastania chĺpkov v pokožke, čo vedie k zápalu.

Okrem toho sa môže vyvinúť patológia v súvislosti s tendenciou tela k akné a akné, alergickou reakciou, nedostatkom vitamínov, podráždením hornej vrstvy epidermy, podchladením a rozvojom sexuálne prenosných chorôb..

Ateróm rastie v podkožnom tkanive a nie je spojený so susednými tkanivami. V dôsledku trvalého mechanického poškodenia je zranený a z otvoru je uvoľnená tekutina s nepríjemným zápachom. Môže byť žltkastá alebo biela..

V niektorých prípadoch sa samotná neoplazmatická kapsula sekretuje spolu s tajomstvom. Ak v dutine nezostanú žiadne častice, dôjde k úplnému zotaveniu. Stáva sa to však v zriedkavých prípadoch..

Počas hromadenia sekrécie sa nádor neobjavuje, nepohodlie a bolesť neexistujú. Vzhľadom na to, že rastie pomaly, si ju žena nemusí dlho všimnúť. V dôsledku zápalu, ktorý sa môže vyvinúť z rôznych dôvodov, sa vyskytujú tieto príznaky:

 1. Horúčka.
 2. Opuch mäkkého tkaniva okolo nádoru.
 3. Bolesť hlavy pri palpácii.

V prípade príznakov je potrebné poradiť sa s odborníkom, pretože existuje možnosť degenerácie nádoru na zhubný nádor..

Diagnóza aterómu nie je náročná. Po prvé, lekár vykoná externé vyšetrenie, aby určil miesto a veľkosť. Najčastejšie sa nachádza na krčme, pretože v tejto oblasti je veľká akumulácia vlasových folikulov.

Potom sa uskutoční palpácia, pri ktorej sa stanoví presná diagnóza. Je elastický a na dotyk mobilný, čo odlišuje ateróm od ostatných novotvarov. Na zistenie príčiny lekár starostlivo študuje anamnézu.

Je dôležité zistiť prítomnosť vylučovacieho kanála, cez ktorý sa uvoľňuje biela alebo žltkastá kvapalina. To je hlavný príznak aterómie. Toto ochorenie nevyžaduje ďalšie diagnostické metódy.

K samovoľnému uzdraveniu aterómu dochádza vo výnimočných prípadoch a iba v prípade, že kapsula vyjde. Častice však takmer vždy zostávajú v dutine, čo vedie k recidíve.

Jediným spôsobom, ako liečiť ateróm v slabinách u žien, je odstránenie.

Odstránenie aterómu sa nevykonáva v prípadoch, keď je zapálené. V tomto prípade je riziko samovoľného otvorenia nádoru významne zvýšené. Nádor spôsobuje nepríjemné pocity a bolesť.

Z kanála sa začína prejavovať obsah krvi, hnisu a svokry a má nepríjemný zápach. Lekári odporúčajú odstrániť všetok exsudát vatovým tampónom a ošetriť otvor antiseptikom. Potom by sa mal použiť sterilný obväz a konzultovať s odborníkom..

Liečba hnisania nádoru prebieha ambulantne. Špecialista vykonáva pitvu tumoru, odstraňuje nahromadenú tekutinu a lieči dutinu, aby sa zabránilo opätovnému zápalu. Potom by sa mal ateróm odstrániť. Operácia sa vykonáva 8 až 12 týždňov po odvodnení.

Dnes existuje niekoľko metód excízie..

Chirurgická metóda

Je indikovaný v prítomnosti veľkého nádoru. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii. Chirurgické odstránenie je najbežnejším spôsobom, ako sa zbaviť nádoru. Po resekcii však zostáva jazva alebo jazva.

Rádioterapia

Týka sa netraumatických metód odstraňovania. Postup pokračuje niekoľko minút. Po operácii v mieste vzniku nádoru prakticky nezostali žiadne stopy.

Laserové odstránenie

Je široko používaný pri liečbe rôznych typov benígnych novotvarov. Procedúra sa vykonáva pomocou laserového skalpelu, ktorý pri pitve mäkkých tkanív kauterizuje krvné cievy a dezinfikuje rany, čím zabráni infekcii..

Tým sa výrazne znižuje riziko krvácania a rozvoja infekčných chorôb..

Na povrchu kože lekár urobí malý rez, ktorého dĺžka je od 5 do 7 mm. Do kapsuly sa zavedie laserová LED, ktorá pôsobí na novotvar a odstraňuje vlhkosť z buniek. Kapsula s hmotou sa odstráni. To zabraňuje opätovnej tvorbe nádoru..

Aby sa zabránilo výskytu aterómu v slabinách, mali by sa dodržiavať preventívne opatrenia. Tie obsahujú:

 1. Sledujte svoju stravu. Denné menu by malo obsahovať čerstvú zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínov a živín. Správna výživa pomáha podporovať metabolizmus. Strava by mala obsahovať aj mliečne výrobky, ktoré majú pozitívny vplyv na pokožku, vďaka čomu je zdravá a pružná. Obmedzte používanie instantných a mastných potravín..
 2. Pravidelne sa sprchujte. V horúcom období lekári odporúčajú vykonávať vodné procedúry ráno a večer. Pomáha to zabrániť upchatiu mazových žliaz a zhoršeniu výkonnosti..
 3. V prípadoch, keď práca vyžaduje stály kontakt s toxickými a škodlivými látkami, použite špeciálny odev a používajte respirátory..
 4. Odmietnuť zlé návyky. Trvalá konzumácia alkoholu a fajčenie môžu spôsobiť poruchy metabolizmu..
 5. Vylúčte sexuálny kontakt bez antikoncepcie.
 6. Noste spodnú bielizeň vyrobenú iba z prírodných materiálov. Takéto tkanivá nespôsobujú podráždenie, prepúšťajú vzduch a absorbujú vlhkosť, umožňujúc pokožke dýchať.

Okrem toho by ste mali pravidelne navštevovať lekára, aby ste vykonali preventívne vyšetrenia a v prípade príznakov patológie. Vykonávanie jednoduchých pravidiel umožňuje niekoľkokrát znížiť pravdepodobnosť novotvaru v oblasti mozgu.

Ateróm v oblasti slabín je výsledkom nesprávnej hygieny, narušenia mazových žliaz a metabolického procesu. Nádor nemusí vykazovať príznaky po dlhú dobu, ale s ľahkým poškodením sa zapáli.

Jedinou liečbou je chirurgické odstránenie. Samoliečenie je možné, ale vyskytuje sa v zriedkavých prípadoch, zatiaľ čo choroba sa stále vyvíja. Preto je potrebné okamžite kontaktovať odborníka.

Ateróm v slabinách u žien: znaky liečby a odstraňovania

Ateróm sa nazýva cystický novotvar, ktorý má benígny charakter a následne sa vyskytuje zablokovanie mazového kanálika. V medicíne sa taký nádor nazýva epidermálna cysta..

Miestom jeho lokalizácie môžu byť rôzne časti tela, kde sú vlasové folikuly. Ateróm v slabinách u žien je častým javom, ale muži s podobnou patológiou sú v lekárskej praxi častejší.

Vo väčšine prípadov sa novotvary vyskytujú vo veku od 20 do 45 rokov..

Príčiny a príznaky aterómu v slabinách u žien

Inguinálna oblasť je druhá v zozname v mieste epidermálnej cysty po pokožke hlavy. Je to kvôli veľkému počtu vlasových folikulov, ktoré sa nachádzajú tam, vedľa ktorých sú umiestnené kanály mazových žliaz..

Z rôznych dôvodov sa kanál upcháva, ale železo s vonkajšou sekréciou naďalej funguje a vylučuje kožný maz, ktorý je potrebný na lubrikáciu vonkajšej vrstvy ľudskej kože. A keďže tajomstvo nemôže ísť von, potom sa v kanáliku vypĺňajú mazové sekréty.

Presné príčiny takéhoto vzdelania, ako je ateróm na slabine, medicína zatiaľ nebola schopná určiť. Bolo však identifikovaných niekoľko faktorov ovplyvňujúcich výskyt novotvarov:

 • dedičnosť choroby;
 • zvýšené potenie spojené s porušením termoregulácie pri všeobecnom ochorení (dysfunkcia štítnej žľazy, vegetatívno-vaskulárna dystónia);
 • hormonálna nerovnováha, ktorej príčinou je reštrukturalizácia tela spojená s vekom, môže sa objaviť nepríjemný zápach;
 • metabolické ochorenie;
 • poškodenie kože;
 • nedostatočná pozornosť na osobnú hygienu;
 • sklon tela k objaveniu sa akné a akné;
 • nosenie príliš tesného spodného prádla;
 • holenie vlasových folikulov.

Pubertálny ateróm sa dá veľmi ľahko zamieňať s lipómom, ktorý je tiež benígnym nádorom na koži..

Jeho vonkajšie príznaky sú podobné príznakom epidermálnej cysty, a to: guľatý tvar, jasné obrysy, normálny stav kože na patologickom mieste, ako aj bezbolestný vývoj a nedostatok svrbenia. Stále však existujú chvíle, kedy sa dá ateróm odlíšiť od lipómu:

 1. Ateróm je mobilnejší pod kožou ako lipóm. Ak je cystická formácia pritlačená prstom, potom sa objaví neďaleko a potom, ako nazývajú lipóm, zostanú pod prstom.
 2. Ak starostlivo skúmate rast, môžete si všimnúť tmavý bod zväčšeného póru - upchatý kanálik.
 3. Zhirovik je zriedkavo zapálený a pre cysty je to častý a bežný jav.

Odporúčame prečítať si:

 1. Laserové odstránenie bradavíc
 2. Atheroma na chrbte
 3. HPV typ 31 u žien

Nádor môže dosiahnuť obrovské veľkosti - viac ako 20 cm.

Na rozdiel od lipómu má ateróm tendenciu k rýchlemu rastu a častému zápalu. Ohrozenie tohto vzdelania predstavuje nebezpečenstvo pre zdravie žien.

Epidermálna cysta sa môže preniknúť sama osebe a jej obsah vyjde, ale niekedy sa kapsula vtrhne a nahromadený mazu s hnisavými masami prúdi do tkaniva. Táto okolnosť môže vyprovokovať ich infekciu, sepsu, intoxikáciu tela..

Diagnóza perineálneho aterómu

Rast rastu na stydkých pyskoch môže byť spôsobený poškodením vlasovej cibule počas holenia, nedodržiavaním hygienických pravidiel, neustálym kontaktom s tesnou bielizňou, problémami s funkciou žliaz a inými dôvodmi. Ateróm perinea je jednoduchý a mnohonásobný. Nádory sa častejšie podobajú belavým alebo žltkastým tuberkulám. Zapálená pečať vo väčšine prípadov spôsobuje pacientovi bolesť a nepohodlie.

Charakteristickým rysom epidermálnej cysty v perineu je častý zápal a hnisanie v dôsledku nevyhnutného kontaktu s odevom. To spôsobuje mechanické poškodenie tela nádoru, ktoré je sprevádzané podráždením aterómu.

V lekárskej praxi sa vyskytlo veľa prípadov nezávislého prelomenia cystickej formácie, čo značne uľahčilo stav pacienta, ale po chvíli sa choroba znova objavila. Pri odstraňovaní nádoru v špecializovanej kancelárii sa tiež odstráni kapsula, ktorá obsahuje nahromadenú hmotu výsledku rozkladu.

Pri otvorení v iných podmienkach zostáva membrána v hrúbke kože a vyvoláva opätovné formovanie patológie.

Ak sa v slabinách nachádzajú hrbole, nemali by ste odďaľovať návštevu lekára. Gynekológ alebo chirurg pracuje s takýmito problémami. Pre skúseného lekára nie je ťažké vizuálne určiť typ nádoru.

Vyšetrenie novotvaru, priľahlej kože a prehmatanie patologického miesta sú všetko potrebné na stanovenie diagnózy. A ak je uprostred viditeľný blokovaný mazový kanálik, potom cysta nie je vôbec ťažké rozpoznať.

Na objasnenie kompletného obrazu gynekológ rozmazáva a po odstránení tela nádoru pri odstránení nádoru sa vykonávajú ďalšie cytologické štúdie..

Ako sa liečia mazové cysty v slabinách

Jediným riešením je odstránenie aterómu. Existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako vyradiť:

 1. Chirurgické odstránenie je najbežnejším, cenovo dostupným a radikálnym spôsobom, ako sa zbaviť nádoru. Vykonáva sa pod vplyvom lokálnych anestetík. Chirurgia sa často používa pri veľkých nádoroch..
 2. Rádioaktívna vlna je netraumatickým spôsobom, ako sa zbaviť epidermálnej cysty v slabinách. Procedúra trvá niekoľko minút a nezanecháva takmer žiadnu pooperačnú značku..
 3. Laserová excízia sa široko používa pri liečbe rôznych typov benígnych nádorov, vrátane aterómu. Táto metóda sa vyznačuje schopnosťou laserového skalpelu pri rezaní pokožky kauterizovať malé krvné cievy a dezinfikovať miesto excízie. To prispieva k operácii bez krvácania a znižuje sa riziko infekcie rany. Minimálnym rezom na koži (5 - 7 mm) sa do tela nádoru zavedie laserová LED a obsah rastu sa „odparí“. Kapsula je tiež zničená spolu s mazovou hmotou, ktorá zabraňuje opätovnej tvorbe na rovnakom mieste.

Funkcie odstránenia

Ateróm na krčme sa odstráni podobnými metódami ako na ktorejkoľvek inej časti tela..

Zapálený ateróm sa nedá vyrezať. Na začiatku sa formácia otvorí a vypustí a uvoľní sa z veľkého množstva produktov rozkladu s mazovými masami. A až po odznení zápalového procesu začnú chirurgický postup odstránenia nádorového tela a jeho kapsuly.

Starostlivosť po operácii

Chirurgická excízia aterómu sa nazýva „jednodňová operácia“, pretože to trvá veľmi málo času. Po odstránení novotvaru sa podkožné tkanivo zošíva absorbovateľnými stehmi, potom sa okraje rany vytiahnu dokopy a zašíva sa aj niekoľko stehov..

Takéto nite sa po hojení rán neodstránia. Aplikované sterilné obväzy ochránia miesto chirurgického zákroku pred infekciou.

Zdravotnícky pracovník podrobne vysvetlí, ako sa starať o sutúru, ošetriť ho antiseptickým roztokom, a ak je to potrebné, predpíše lieky, ktoré zabránia zápalu a zabezpečia rýchle hojenie..

Po excíznych postupoch je dôležitým bodom dodržiavanie pravidiel osobnej hygieny. Dva dni po operácii by mal byť šev chránený pred vodou. Keď sa rana konečne uzdraví a trvá to asi dva týždne, na jej mieste zostane malá jazva. Jeho farba sa časom bude zhodovať s farbou pokožky a stane sa neviditeľnou.

Pri laserovej terapii nie sú stehy prekrývané, pretože rez na koži je veľmi zanedbateľný. V tomto prípade sa náplasť jednoducho prilepí na ranu.

Po zákroku sa rana vylieči maximálne po 5 dňoch. A nevyžaduje to osobitnú starostlivosť, okrem toho, že sa počas prvých dní lieči antiseptikom.

Článok skontrolovaný redaktormi

Ateróm v perineu: odstránenie - ošetrenie

Medzi všetkými prípadmi epidermálnych cýst (ateróm) sú genitálie druhé v distribúcii, druhé iba po ateróme pokožky hlavy. U žien sa najčastejšie vyskytujú na stydkých pyskoch pyskov stydkých pyskov a u stydkých pyskov stydkých pyskov u mužov.

Príčiny cysty

Aterómy sú benígne zaoblené tesnenia, ktoré sa nachádzajú priamo pod kožou a vyvíjajú sa v kanálikoch upchatých mazových žliaz. V každodennom živote sa nazývajú wen..

Typickou lokalizáciou aterómov sú časti tela s veľkým počtom mazových žliaz: pokožka hlavy, tvár, slabina..

Na intímnych miestach sa to stáva často, a to je zvýhodnené niekoľkými faktormi:

 1. Mechanické poškodenie odieraním, stlačenie genitálií pevným a tesne priliehajúcim spodným prádlom.
 2. Poranenia vlasovej cibule počas odstraňovania a piercingu.
 3. Vystavenie zápalu v dôsledku nedodržania základných hygienických predpisov.

Patologická riziková skupina zahŕňa mužov a ženy s akné, dedičnou predispozíciou, inými kožnými léziami a infekciami, endokrinnými poruchami.

Ateróm je bezbolestný a pohyblivý novotvar so sférickým tvarom a hustou formovanou membránou. Ak to dôkladne preskúmate, môžete vidieť temný bod - miesto zablokovania mazového potrubia.

Zhirovik rastie pomaly, bez toho, aby spôsoboval nepohodlie a bolesť. Zvyčajne sa nelíši farbou pokožky, ale niekedy získa červenkastý, belavý alebo žltkastý odtieň. Ak jeho veľkosť nepresahuje 6 mm, lekársky zákrok sa nevyžaduje. Novotvar od 7 do 50 mm sa považuje za benígny, ale náchylný k degenerácii, a preto si vyžaduje dohľad nad odborníkom..

Malé bezbolestné aterómy nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Komplikácie sa môžu vyvinúť z poškodenia a infekcie. Ateróm slúži ako priaznivé prostredie pre život patogénnych mikroorganizmov, a preto je náchylný k zápalom a infiltrácii hnisu. Typické príznaky:

 • hyperémia zamerania;
 • bolesť, opuch;
 • miestne zvýšenie teploty.

Purulentná cysta vyžaduje chirurgický zákrok v chirurgickej nemocnici.

Dlhodobé používanie olejovej kozmetiky prispieva k rastu aterómu.

Intuitívne epidermálne cysty u mužov

Husté a elastické útvary s jasnými hranicami pohlavných orgánov sa vyskytujú u oboch pohlaví, ale muži trpia častejšie tvorbou tukového tkaniva v dôsledku zvýšenej produkcie testosterónu a veľkého množstva mazových a potných žliaz v perineu. Primárnym aterómom mieška je jediná cysta do 10 mm, pohybujúca sa na palpácii a mierne bolestivá. Zvláštnym príznakom je, že sa oblasť pokožky nad ňou neohýba. Cysta nedáva iné nepríjemné príznaky.

Sekundárny ateróm kože šourku je hustý, bolestivý, s modrastým nádychom, náchylný k nadmernému rastu v mnohých cystách. Tento typ novotvaru často postihuje mužov so seborrhou, hyperhidrózou, metabolickými poruchami v tele..

Ateróm penisu je tvorený zvýšenými trením a zmenami teploty a najčastejšie malými rozmermi. Má podobné príznaky a po neestetickom vzhľade a raste nádoru prežíva komplexy a psychologické ťažkosti..

Ateróm penisu je tiež náchylný na zápal a spôsobuje ostrú bolesť, opuch a hyperémiu. Infikovaný ateróm mieška alebo penisu sa môže bez liečby prelomiť sám, ale v takýchto prípadoch sa pravdepodobnosť recidívy niekoľkokrát zvyšuje..

Inguinálne epidermálne cysty u žien

Aterómy na stydkých pyskoch rastú veľmi pomaly a na dlhú dobu zostávajú nepovšimnuté. Keď rastie jeden novotvar na 5–8 mm, pri pohmate sa cíti bezbolestná a zvýšená pečať, ktorá nie je spojená s okolitými tkanivami..

Predpokladá sa, že ženy majú niekoľko období, v ktorých je vysoká pravdepodobnosť rozvinutia ingvinálneho aterómu. Prvý - od 20 do 35 rokov, druhý - nad 55 rokov, tretí - s nástupom tehotenstva. Po silnom hormonálnom prispôsobení, ku ktorému dôjde počas tohto obdobia, sa môže vyskytnúť ateróm na pubis, slabinách a mliečnych žľazách..

Príčiny novotvarov:

 • Dedičná predispozícia.
 • Poruchy metabolizmu.
 • Patológie endokrinného systému.
 • Chronické choroby.
 • Dlhodobé užívanie hormonálnych liekov.
 • Akné kožné vyrážky.
 • Zvýšené potenie.
 • neporiadok.
 • Používanie nevhodných prípravkov na starostlivosť.
 • nadváha.

Od nedostatočnej hygieny a častého traumu počas pohlavného styku aterómu v slabinách u žien je náchylný na zápal a trhanie hnisavého obsahu..

Na rozdiel od novotvarov u mužov sa aterómy ženských pohlavných orgánov nepovažujú za absolútne bezpečné. Pri hnisaní spôsobujú zápal vo veľkej časti sliznice.

Ateróm šourku, penisu, pyskov nie je zdraviu škodlivý a sexuálne sa neprenáša z partnera na partnera.

liečba

Epidermálne cysty v intímnych oblastiach bez vonkajšej expozície nezmiznú a samy sa nerozpúšťajú. Tiež neúspešná liečba pomocou externých činidiel. Žiadny lokálny liek nie je schopný preniknúť do epidermy a rozpustiť zapuzdrenú zrazeninu cysty.

Chirurgické odstránenie aterómu mieška, penisu a stydkých pyskov sa považuje za jedinú účinnú a účinnú metódu a vykonáva sa jednou z metód:

 1. Otvorenie, vytlačenie obsahu a následné zošívanie.
 2. Odstránenie pomocou okolitých tkanív (používa sa na zápal), čistenie rán, postupné odtokovanie.
 3. Punkcia nasledovaná odsatím alebo excíziou endoskopom.
 4. Laserové odstránenie.
 5. Elektrokoagulácia (s niekoľkými malými neoplazmami).

Akýkoľvek typ zákroku sa vykonáva v lokálnej anestézii, netrvá dlhšie ako pol hodiny a používa sa pri akejkoľvek veľkosti aterómu. Prognóza po liečbe je priaznivá a relapsy sa vyskytujú iba v 10% prípadov.

Ateróm v slabinách u žien: na stydkých pyskách, pubis, perineu

Benígne nádory sa objavujú v rôznych častiach tela, keď sú vylučovacie kanáliky zablokované. V prítomnosti rizikových faktorov sa môže vytvoriť ateróm na krčme žien. Pretože môže dosiahnuť veľké rozmery, je indikované jeho odstránenie. Veľké tesnenia spôsobujú nepohodlie, navyše sa v nich môže vyvinúť zápalový proces..

Inguinálny ateróm u žien môže dosiahnuť veľké rozmery, preto je indikované jeho odstránenie.

Čo je ateróm?

Ateróm v slabinách je guľatá pečať, ktorá sa vyskytuje v dôsledku uzavretia vylučovacieho kanála u žien. Pretože sa tajomstvo nevylučuje, vytvára cystu alebo ateróm. Skladá sa z kapsuly naplnenej tekutým obsahom. Vo vnútri môžu byť hnis alebo krvné zrazeniny (s poškodením cievnych stien).

Tesnenie O-krúžkom kvôli upchatiu výstupného potrubia.

Na rozdiel od lipómu je tento novotvar mobilnejší. U žien sa valí pod kožu, ak sa jej dotknete prstom.

Lipóm zostáva na svojom mieste, zatiaľ čo ateróm na stydkých pyskoch sa pohybuje rôznymi smermi. V pečati je často čierna bodka. Je to upchatie potrubia, ktoré je umiestnené v strede.

Benígne nádory sú často lokalizované tam, kde prechádzajú mazové žľazy. V slabinách žien obsah niekedy vyteká a usadí sa na pokožke. Smrdí to.

príčiny

Ateróm sa vyskytuje na stydkých pyskách, v ochlpení, v vulve a ďalších trieslových zónach. Presné príčiny vzniku nie sú známe. Špecialisti nazývajú hlavné rizikové faktory, kvôli ktorým môžu ženy čeliť nádoru:

 • hormonálne poruchy, endokrinné zlyhanie;
 • mechanické poškodenie kože, zvýšené zranenia kože a vlasových folikulov;
 • dedičný faktor;
 • časté použitie bielizne vyrobenej zo syntetických materiálov, ktorá obmedzuje pohyb;
 • nadmerné používanie nekvalitnej kozmetiky určenej na intímnu starostlivosť o ženy;
 • nedodržiavanie hygienických pravidiel;
 • zlé návyky (alkohol, fajčenie);
 • použitie veľkého množstva mastných korenených jedál, ako aj cukroviniek;
 • choroby spojené s nadmernou produkciou mazu.

Častá depilácia spôsobuje poranenie vlasovej línie a výsledkom je výskyt aterómu v slabinách. Choroby pohlavných orgánov navyše prispievajú k jeho formovaniu u žien..

Príznaky aterómu

S výskytom aterómu v slabinách u žien sa príznaky nemusia objaviť dlho. Vo väčšine prípadov sa tento nádor pomaly zväčšuje, takže to ženu neobťažuje. Často si ho nevšimne, až kým nenastane mechanická trauma, pri ktorej je kapsula poškodená..

Teplota tela stúpa, zahusťovanie bolí aj v čase, keď sa ich nedotkne.

V tomto prípade sa vyvíja zápalový proces. Telesná teplota stúpa, zahusťovanie bolí aj v čase, keď sa ho nedotknete. Lézia sa zväčšuje.

U žien je výskyt aterómu na stydkých pyskoch sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • nádor je pohyblivý, pohybuje sa pod prstami a nie je viazaný na konkrétne miesto v slabinách;
 • absces pyskov labských pyskov obsahuje v strede tmavú bodku - zablokovaný kanálik;
 • so zápalom koža v lokalizačnej zóne u žien redukuje a na dotyk je horúca.

Pretože perineálny ateróm sa nachádza v citlivej oblasti, spodná bielizeň alebo odev často tlačí na kapsulu, dochádza k konštantnému treniu. Z tohto dôvodu sa môže novotvar u žien spontánne otvoriť. V tomto prípade bude nepríjemný pach svetlého odtieňa na pokožke a spodnom prádle. Potom sa kapsula začne znova plniť a zhusťovacie formy sa znova tvoria.

Nebezpečenstvo komplikácií

Vo väčšine prípadov ateróm v slabinách nie je u žien nebezpečenstvom pre život ani zdravie. Toto tvrdenie je však platné iba dovtedy, kým neoplazma nedosiahne veľkú veľkosť a nehrozí riziko hnisania. Obsah môže vstupovať do vnútorných tkanív a bude sa vyvíjať sepsa..

Ak sa zhrubnutie neodstráni včas, hrozí u žien riziko nasledujúcich komplikácií:

 • infekcia preniká do rany, čo vyvolá zvýšený rast benígneho nádoru;
 • proces hnisania vedie k spontánnemu pretrhnutiu kapsuly a požitiu hnisavého obsahu do tela;
 • benígny ateróm sa v niektorých prípadoch môže zmeniť na rakovinu;
 • ak sa škrupina spontánne otvorila, často sa na jej mieste vytvorili dlhé nehojace sa rany.

Preto, ak existuje podozrenie na zhutnenie v oblasti trieslovín, žena by určite mala navštíviť ošetrujúceho lekára.

Patologická diagnostika

Na presné určenie aterómu u stydkých pyskov sa žena musí dohodnúť s gynekológom. Lekár môže naplánovať ďalšie konzultácie s chirurgom. Diagnóza sa robí na základe vyšetrenia inguinálnej zóny, ako aj pri prehmatnutí tuleňa. To zvyčajne stačí na diagnostikovanie patológie..

Ultrazvuk sa vykonáva pred operáciou..

Lekár okrem toho vezme náter, predpíše ultrazvuk, ako aj biopsiu. Použitím punkcie sa obsah kapsuly vyčerpá a potom sa odošle na histologické vyšetrenie. Tým sa vylúči malígna povaha nádoru.

Liečba cýst mazových žliaz v slabinách

Pri ateróme sa používajú rovnaké liečebné metódy ako pri iných cystických formáciách. Pretože nie sú prístupné liekovej terapii, odporúča sa žene, aby bola kapsula chirurgicky odstránená.

Avšak pri hnisaní sa postup nevykonáva. V tejto situácii sa lieky najskôr používajú na odstránenie zápalového procesu a potom sa predpíše chirurgický zákrok.

Metódy odstránenia

Na odstránenie aterómu lekári používajú jednu z nasledujúcich metód intervencie:

 • klasická chirurgia. Toto je najbežnejší spôsob odstránenia nezhubných nádorov u žien. Pri tomto type zásahu je koža excidovaná, rovnako ako otvorenie kapsuly. Odstráni sa spolu s obsahom a potom sa prišije. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a najčastejšie sa predpisuje, ak zhutnenie dosiahlo veľké rozmery. V tomto prípade sú stopy stehov a sú odstránené po niekoľkých týždňoch, po hojení vyrezaných tkanív. Možnosť opätovného rozvoja aterómu pri klasickom postupe je minimalizovaná, operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a najčastejšie sa predpisuje, ak sa zhutnenie zvýšilo..
 • žiarenie rádiovými vlnami zahŕňa deštrukciu štruktúry novotvarových buniek pomocou rádiových vĺn. Počas operácie sa žena prakticky necíti dobre, navyše netrvá dlho (niekoľko minút). V mieste expozície nezostali žiadne jazvy, objaví sa však iba malá depresia, ktorá následne zmizne;
 • laserový postup sa používa pre rôzne typy cystických formácií. Použitím lasera sa ateróm otvorí bezkrvnou metódou. Koža je okamžite kauterizovaná, takže riziko infekcie tkaniva je minimalizované. Použitím malého rezu laserovým skalpelom sa novotvar otvorí a kapsula sa kauterizuje, pričom sa odstráni jej obsah. Mazové hmoty po operácii sa odparia a obal sa zničí. Recidíva je vylúčená.

Ak má žena zápal aterómu alebo jeho spontánne otvorenie, predpisuje sa antibiotická a antiseptická liečba. Po odstránení hnisavého obsahu by malo chirurgické zákroky trvať 2 až 3 mesiace.

Rehabilitácia po operácii

Samotný zásah trvá trochu času, ale potom žena potrebuje starostlivosť a lekársky dohľad na niekoľko mesiacov. Vo väčšine prípadov sa používajú stehy, ktoré sa samy rozpustia 1 až 2 týždne po operácii..

Denne ošetrujte miesto odstránenia aterómu antiseptikom.

Počas obdobia zotavenia bude potrebné piť lieky, ktoré lekár predpíše, a denne liečiť miesto, kde bol ateróm vyrezaný, antiseptickými roztokmi. Tento postup je potrebný niekoľkokrát denne, aby sa zabránilo infekcii rany..

V priebehu 2 až 3 dní po operácii je nemožné, aby sa voda dostala na šev. Plávať môžete až potom. Liečba trvá priemerne asi 2 týždne. Ak sa použije klasické odstránenie aterómu, na pokožke zostane malá jazva. Po niekoľkých mesiacoch to však bude prakticky neviditeľné.

V prítomnosti benígneho nádoru v oblasti trieslovín sa vyžaduje povinné sledovanie ošetrujúcim lekárom. Atheroma sa nelieči sama osebe, preto je nevyhnutné jej odstránenie. Operácia sa vykonáva klasickou chirurgickou metódou alebo pomocou lasera, rádiových vĺn. Obnova trvá v priemere 2 týždne.

Ateróm v slabinách žien a mužov (príčiny a liečba)

Inguinálna oblasť je bohatá na vlasové folikuly, ktoré sa považujú za prospešnú pôdu pre výskyt benígnych podkožných útvarov. Ateróm v slabinách u žien a mužov sa vyskytuje, keď sú zablokované mazové žľazy nachádzajúce sa v kanáliku vlasového folikulu..

Je to benígny nádor, guľatý a na dotyk hustý. Vo vnútri mazového kanálika sa vytvára kapsula, v ktorej sa zhromažďuje hustá pastovitá hmota žlto-bielej farby s nepríjemným zápachom..

Aj keď je nádor asymptomatický, ak sa zistí, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Prečo sa u žien a mužov formujú ingvinálne aterómy

Ateróm v slabinách najčastejšie vyzerá ako niekoľko malých cýst pokrývajúcich oblasť slabín. Začína sa zablokovaním mazových kanálikov. Aj napriek zápalu mazová žľaza naďalej pôsobí a vylučuje kožný maz na povrchu pokožky..

Postupne sa vytvára hustá kapsula, ktorá obsahuje mazu a odumreté epitelové bunky. Nachádza sa v najnižšej vrstve kože - derme, pri stlačení bolí. V strede je charakteristická čierna bodka - to je výstup z potrubia mazovej žľazy.

Na tomto základe sa ateróm v slabinách líši od ostatných subkutánnych novotvarov. Tento nádor je dvakrát častejší u mužov ako u žien.

Oblasť slabín je neustále vystavená treniu a stlačeniu, či už je to nepohodlné spodné prádlo alebo pevné oblečenie. Ak sem pridáme znečistené prostredie a zlú hygienu tela, dostaneme hlavnú skupinu príčin aterómu v slabinách:

 • Neúspešné holenie a odstránenie chĺpkov, zarastené vlasy.
 • Poškodenie kože, podráždenie odevu.
 • Zlá hygiena intímnych oblastí.
 • Hormonálna nerovnováha.
 • Bohaté potenie.
 • Alergické reakcie vrátane liekov.
 • Genetická predispozícia.
 • Podchladenie alebo prehrievanie.

Napriek tomu, že tieto cysty nie sú skutočnými nádormi, v zapálenej forme predstavujú vážne riziko pre vaše zdravie.

Pubis je druhou najčastejšou cystickou vyrážkou po hlave..

Zvláštnosťou formovania aterómu v tejto zóne je: okrem množstva vlasových folikulov sa v slabinách koncentruje aj veľa žliaz vonkajšej sekrécie - mazový, potný..

Tajomstvo, ktoré produkujú, vytvára dobré podmienky pre množenie patogénnych baktérií, ktoré, keď sa dostanú do vylučovacích kanálikov vlasových folikulov, spôsobujú zápal.

Čím väčší je vek aterómu v slabinách, tým väčší je, môže dosiahnuť priemer 5-7 cm, preto bude ťažšie ho odstrániť.

Ateróm na krčme vyzerá ako malá, jasne definovaná hustá hrudka. Neubližuje, kým v ňom nezačal zápal. A to sa stáva často a je to kvôli zlej hygiene tela, podráždeniu slabín v dôsledku nosenia nekvalitného oblečenia a spodného prádla.

Normálne sa perineálny ateróm správa asymptomaticky, ak nie je zapálený. Jedná sa o malý tubercle pod kožou, pri stlačení mierne posunutý, v jeho strede je výstup z mazovej žľazy. Jeho obsah vstupuje do potrubia vo forme tvarohovej hmoty s nepríjemným zápachom. Takéto vzdelávanie je častejšie kozmetickým defektom ako choroba.

Ateróm v slabinách u mužov sa zvyčajne vyskytuje v miešku, semenníkoch a ochlpení. U žien postihuje oblasť stydkých pyskov. Vzdelanie je zriedka jednoduché a veľké, zvyčajne malé vyrážky z niekoľkých malých cýst.

Ak si všimnete, že pečate v slabinách sú sčervenené, pri dotyku bolesť, znamená to, že sa nakazili a začal zápalový proces.

Neodkladajte návštevu špecialistom zapáleného aterómu, ktorý hrozí s veľkými komplikáciami pri predčasnej liečbe.

Riziko komplikácií

Ateróm v slabinách je neustále vystavený treniu a stlačeniu odevov a ľanu, a preto sa často zapáli.

Vzhľad novotvaru stydkých pyskov je spôsobený častým holením a odstraňovaním chĺpkov v tejto zóne, nekvalitnými prostriedkami na intímnu starostlivosť, nosením úzkeho nepohodlného spodného prádla..

Nechránený sexuálny kontakt je tiež schopný infikovať ateróm v slabinách a spustiť zápalový proces.

Najnebezpečnejšou komplikáciou aterómu v intímnej zóne môže byť jeho spontánny prienik. A to sa môže stať dvoma smermi:

 • Ak dôjde k vypuknutiu aterómu v perineu, bude to priaznivý výsledok, pretože mazové hmoty so zhlukovaním sa dostanú na povrch kože, rana sa vyčistí a uzdraví. Kapsula, ktorá zostane vo vnútri, sa nakoniec znovu naplní. V dôsledku toho bude stále potrebné chirurgicky odstrániť.
 • Keď inguinálny ateróm prepukne dovnútra, jeho obsah preniká do krvného riečišťa a priľahlých tkanív, dochádza k zápalu spodných vrstiev kože a začína sepsa. Tento stav si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu, pretože existuje priame ohrozenie života.

Aterómy nie sú na rozdiel od lipómov a fibroidov náchylné k degenerácii na zhubné nádory. Ak však sami diagnostikujete nesprávnu diagnózu, stratíte drahocenný čas na liečbu nebezpečnejších kožných nádorov..

Ako je diagnostikovaná

Diagnózu aterómom v oblasti slabín vykonáva gynekológ alebo dermatovenerológ počas fyzického vyšetrenia a hmatu. Faktom je, že mnohé podkožné výrastky sa podobajú.

Napríklad medzi ľuďmi sa často aterómy a lipómy často nazývajú jedným slovom. Aj keď sa jedná o úplne odlišné formácie štruktúry a pôvodu.

Na rozdiel od mäkkých a mobilných lipómov sa ateróm pri stlačení takmer nepohybuje a má hustú konzistenciu.

Okrem toho je na ňom bodka označujúca prítomnosť potrubia mazovej žľazy. Toto je jeho hlavný rozlišovací znak..

Ak má lekár pochybnosti o benígnosti cysty, môžu vám predpísať aj ďalšie vyšetrenia - ultrazvuk, biopsia a po odstránení - histológia..

Liečebné metódy

Raz a navždy sa môžete zbaviť aterómu v slabine iba tromi spôsobmi - pomocou skalpelu, laserovej alebo rádiovej vlny.

Všetky ostatné možnosti, ako sú syntetické lieky alebo recepty babičky, neprinášajú nič iné ako sklamanie zo straty času..

Takéto činidlá sú účinné iba na liečenie pooperačného švu alebo na urýchlenie spontánneho otvorenia hnisavej cysty na jej ďalšie odstránenie..

Lekárne a ľudové lieky na lokálne použitie

Masti a gély z aterómu v slabinách sa používajú v prípadoch, keď je potrebné vyvolať rýchly odtok hnisu. Keď obsah vyjde, vykoná sa operácia odstránenia aterómu. Naneste masti v nádeji, že pečať v slabinách sa vyrieši sama, nemá zmysel.

Vonkajšie prostriedky na ateróm v slabinách sa dajú použiť v nasledujúcich situáciách:

 • Po otvorení a vypustení cýst sa predpíšu protizápalové masti - Solcoseryl, Vishnevsky masť, propolisová masť.
 • Na resorpciu pooperačných stehov sú predpísané Troxevasin, Heparin, Mederma.

Doma sa môžete pokúsiť otvoriť inguinálny ateróm pomocou tradičných medicínskych metód:

 • Kompresia z listov podbeľa: čisté čerstvé listy rastliny sa aplikujú na cystu, fixované obväzom, zmenené 2-krát denne. Terapia sa uskutočňuje 3 až 5 dní. Po prerazení aterómu by sa rana mala ukázať lekárovi.
 • Kompresia z listov skorocelu: čerstvé, čisto umyté a mierne rozdrvené listy by sa mali aplikovať na postihnuté miesto slabín, meniť každých 12 hodín. Ak cysta nevyjde do 10 dní, nezabudnite sa poradiť s lekárom.
 • Stlačiť z listov kapusty: zobrať čerstvý list, jemne rozdrviť, aby sa štava rozliala a pripevnila na ranu. Pri zaschnutí fólie vymeňte obklad.

Hlavným pravidlom pri liečbe tradičnej medicíny je: musíte si byť istí diagnózou. Preto sa pred začatím liečby poraďte so svojím lekárom.

Radikálne odstránenie cysty

Mnoho pacientov mylne verí, že by sa mali odstrániť iba veľké aterómy v slabinách. V skutočnosti, čím menší je novotvar, tým menšia je pooperačná stopa a tým lepší je kozmetický účinok liečby.

Veľké a hnisavé aterómy sa chirurgicky odstránia. Operácia odstránenia cysty je spravidla naliehavá, keď zapálila, prorazila a vyprovokovala absces alebo sepsu.

Počas procedúry sa hnis vytlačí, na niekoľko dní sa zavedie drenáž. Po odznení zápalu sa z kanálika odstráni kapsula a aplikujú sa stehy. Všetky manipulácie sa uskutočňujú v lokálnej anestézii..

Po zákrokoch zostáva na slabinovej koži viditeľná jazva, ale riziko recidívy je úplne vylúčené..

Plánovaným spôsobom je možné vykonávať laserové operácie - je to menej traumatické a minimalizuje sa riziko infekcie rán a veľká strata krvi. Podstatou tejto metódy je odparenie trieslového aterómu spolu s jeho škrupinou. To vylučuje jej následný relaps. Po chirurgickom zákroku sa rana tiež zošije, ale po odstránení stehov zostáva na jej mieste sotva viditeľná stopa..

Najprogresívnejším spôsobom, ako sa zbaviť aterómu v oblasti slabín, je cielená deštrukcia buniek v cysti pomocou rádiovej vlny. Používa sa iba na malé cysty - do 5 mm. Po zákroku zostáva kôra, ktorá po 5-7 dňoch zaschne a zmizne.

Prevencia novotvarov

Ateróm v oblasti trieslovín sa môže vyskytnúť v akomkoľvek veku u mužov aj žien. Niektoré preventívne opatrenia vám umožnia znížiť riziko jeho výskytu a znížiť počet recidív:

 • starostlivo dodržiavajte intímnu hygienu, používajte kvalitné výrobky;
 • vyberte si správne spodné prádlo podľa veľkosti a zloženia látky;
 • cvičiť chránený sex;
 • odstraňovanie chĺpkov iba od špičkových odborníkov;
 • holiace prístroje musia byť vysokej kvality a udržiavané čisté;
 • jesť vyvážene, aby posilnil imunitu.

Všeobecne platí, že ateróm v oblasti slabín nie je nebezpečný pre zdravie. Musíte len venovať pozornosť svojmu telu a zdraviu, a ak je to potrebné, neodkladajte návštevu lekára na dlhú dobu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Hygróm je choroba, ktorá postihuje predovšetkým ľudí mladého a stredného veku. Samotné to nie je nebezpečné, ale spôsobuje vážne nepohodlie: zhoršuje vzhľad, v niektorých prípadoch ovplyvňuje mobilitu a narúša obvyklé činnosti.
Aký podvod leží pod slovami osteochondróza, vyčnievanie a prietrž chrbtice?Predtým, ako sa podelím o svoje vlastné skúsenosti v tejto veci a otvorím svoje oči tomuto problému z pohľadu tradičnej jogy a ajurvédy, budem s vami hovoriť o jazyku ľudského tela..
Osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom sú najčastejšie postihnuté medzistavcové platničky. Liečba je zvyčajne komplexná, predpisujú sa lieky, fyzioterapeutické cvičenia, masáže, fyzioterapia.