loader

Žovinná hernia u žien

Inguinálna hernia u žien je patologickým výstupkom niektorých vnútorných orgánov mimo prednej steny brucha cez trieslovinový kanál..

Živé hernie u žien sa takmer vždy získavajú. Sú jednostranné aj bilaterálne. Slučky hrubého alebo tenkého čreva, omentum, vaječníky, močový mechúr, vajcovody môžu preniknúť do herniálneho vaku.

Inguinálny kanál je párový anatomický útvar, ktorý je medzerou od 4 do 6 cm dlhý a ktorý je umiestnený v dolnej časti inguinálnej oblasti vľavo a vpravo. U žien prechádza kruhový väz maternice a u mužov spermatická šnúra. Steny inguinálneho kanála sú tvorené aponeurózou vonkajších šikmých brušných svalov, priečnou fasciou, vláknami priečnych a vnútorných šikmých svalov brucha, slabinou triesloviny. U žien je priemer inguinálneho kanála menší ako u mužov. Okrem toho je aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha silnejšia a vlákna spojivového tkaniva, ktoré ohraničujú vonkajší kruh trieslovinového kanálika, sú pevnejšie vzájomne prepletené ako u mužov. Preto sú u žien ingvinálne kýly zriedkavé.

Príčiny a rizikové faktory

Hlavnými príčinami vzniku slabinovej hernie u žien sú stavy vedúce k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, v prítomnosti svalovej slabosti, ktoré tvoria vonkajší kruh ingvinálneho kanála. Tieto podmienky zahŕňajú:

 • výrazná fyzická námaha (vzpieranie, vzpieranie, tlačové cvičenia);
 • chronická zápcha;
 • opakované tehotenstvo;
 • silné narodenie (veľký plod, pri panvovej prezentácii);
 • nadváhou;
 • choroby bronchopulmonálneho systému sprevádzané chronickým kašľom.

Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko slabinovej prietrže u žien, patria:

 • prudká zmena telesnej hmotnosti;
 • vrodená svalová slabosť;
 • fyzická nečinnosť;
 • častý plač a plač v detstve;
 • dedičná predispozícia.

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u žien je jej chirurgické odstránenie.

Formy choroby

Inguinálne kýly u žien sú iba priame, kvôli absencii spermatickej šnúry v ženskom trieslovom kanáli.

Hrudný výčnelok môže byť korigovateľný (v polohe na chrbte, jeho veľkosť sa zmenšuje alebo úplne zmizne) a je možné ho zredukovať.

Pri stláčaní herniálneho vaku v oblasti hernálnej brány sa u žien vyvinie obmedzená ingvinálna prietrž.

Obzvlášť nebezpečné sú kĺzavé trieslové kýly. Sú tvorené viscerálnymi a parietálnymi peritoneálnymi listami a sú náchylné na časté porušenia.

Príznaky slabinovej prietrže u žien

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u žien je výskyt charakteristického výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Jeho veľkosti sa môžu líšiť a žiadnym spôsobom neovplyvňujú riziko porušenia. Malé kýly zvyčajne v náchylnej polohe a v uvoľnenom stave sa spontánne opravujú a keď sú napäté, objavujú sa znova..

Znaky ingvinálnej prietrže u žien tiež závisia od toho, v akom štádiu je choroba. S počiatočnou prietržou nie je stanovená objemová tvorba v slabinách, bolesť chýba. Ochorenie sa prejavuje iba v tom, že u niektorých pacientov, pod vplyvom intenzívnej fyzickej námahy v trieslovine, sa objavuje pocit ťažkosti, nepohodlia.

S formovanou slabinou prietrže u žien sa príznaky stávajú výraznejšími. V oblasti inguinálneho záhybu alebo v oblasti pyskovitej pysky sa objaví výbežok podobný nádoru. Bolesť sa časom objavuje, ich intenzita sa zvyšuje, stávajú sa trvalými a nezmiznú ani po dlhom odpočinku, čo významne znižuje schopnosť pracovať. Významné množstvo herniálnych výčnelkov spôsobuje značné nepohodlie pri pohybe, pri vykonávaní normálnej dennej práce.

Ostatné príznaky slabinovej prietrže u žien sú do značnej miery určené tým, ktoré orgány vyplnia herniálny vak. Pri výstupe z trieslového kanála maternice, vajcovodov alebo vaječníkov sa ženy sťažujú na bolesť v spodnom bruchu, ktorá vyžaruje do krížovej kosti alebo dolnej časti chrbta. Charakteristické zvýšenie intenzity bolesti v dňoch menštruačného krvácania.

Výstup slučky hrubého čreva do hernálneho vaku je klinicky sprevádzaný plynatosťou, črevnou kolikou, chronickou zápchou..

Pri posuvnej ingvinálnej prietrži vstupuje stena močového mechúra a niekedy aj močovod často do herniálneho vaku. V tomto prípade sa dysurické poruchy (časté, bolestivé močenie) stávajú príznakmi slabinovej prietrže u žien.

Ak dôjde k porušeniu priľahlej kýly, u žien sa vyskytnú príznaky akútneho brucha:

 • ostré bolesti v dolnej časti brucha;
 • silná nevoľnosť, opakované vracanie;
 • oneskorené vypúšťanie plynov a výkalov;
 • silné svalové napätie prednej brušnej steny ochrannej povahy (doskové brucho);
 • pozitívny príznak Shchetkin - Blumberg, čo naznačuje podráždenie pobrušnice.

Inguinálne kýly u žien sú iba priame, kvôli absencii spermatickej šnúry v ženskom trieslovom kanáli.

diagnostika

Diagnóza inguinálnej hernie u žien zvyčajne nie je zložitá a je založená na charakteristických klinických príznakoch choroby (prítomnosť nádorovej formácie v inguinálnej oblasti v kombinácii so syndrómom bolesti určitej lokalizácie), ako aj na údajoch z inštrumentálneho vyšetrenia vrátane:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, malá panva (močový mechúr, maternica, vaječníky);
 • herniografia - röntgenová metóda na vyšetrenie herniového vaku pomocou injekcie kontrastného média;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva po jeho naplnení báriovým kontrastom;
 • cystoskopia - endoskopická metóda, ktorá umožňuje vyšetriť vnútorný povrch močového mechúra.

Liečba slabiny prietrže u žien

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u žien je jej chirurgické odstránenie. Odporúča sa vykonať operáciu plánovaným spôsobom pred vývojom porušení a komplikácií. Konzervatívna taktika je možná iba vtedy, ak existujú kontraindikácie pre plánovaný zásah (tehotenstvo, vek, prítomnosť závažných sprievodných ochorení). V takom prípade sa pacientom odporúča:

 • obmedziť úroveň fyzickej aktivity;
 • nosiť obväz systematicky.

Bandáž je vybraná chirurgom individuálne. Mali by ste ho nosiť ráno, bez toho, aby ste vstali z postele, a uistite sa, že tesniace výstupky sú umiestnené presne nad herniálnym výstupkom. Bandáž pravidelne umývajte neutrálnym čistiacim prostriedkom. Nosenie bandáže nelieči chorobu, jej účelom je zastaviť progresiu prietrže, znížiť riziko porušenia. Ak u žien stále dochádza k porušeniu inguinálnej prietrže, potom je jediným spôsobom liečby chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva podľa vitálnych (životne dôležitých) indikácií.

Druhy operácií pri slabinovej prietrži u žien

V súčasnosti sa na odstránenie slabinovej prietrže žien používajú nasledujúce chirurgické metódy:

 1. Napätie (klasická) hernioplastika. Uzavretie brány prietrže je kvôli kontrakcii svalových oblastí, fascie. Táto technika sa v súčasnosti používa veľmi zriedka a iba s malými hernálnymi výčnelkami, pretože relapsy sú často časté. Okrem toho môžu byť v oblasti zúžených tkanív pozorované poruchy obehu s rôznym stupňom závažnosti..
 2. Laparoskopická hernioplastika. Zákrok sa vykonáva pomocou moderného endoskopického zariadenia pomocou malého rezu (nie viac ako 1 cm) v brušnej dutine. Hlavnými výhodami tejto operácie pri slabinovej prietrži u žien sú nízka trauma mäkkých tkanív, nízka strata krvi, nízke riziko komplikácií a krátke rehabilitačné obdobie..
 3. Ľahká hernioplastika. Táto technika zahŕňa uzavretie prietrže bránkou pomocou špeciálnej sieťovej protézy. Spojivové tkanivové vlákna následne vyrastú cez svoje bunky a spoľahlivo uzavrú lúmen trieslového kanálika. Hlavnou výhodou tejto operácie je nízka miera opakovania. Nevýhodou však je, že protéza z oka je pre telo materiálnym mimozemšťanom a u malého počtu pacientov je odmietnutá..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

V pooperačnom období sa predpisuje antibiotická liečba, aby sa zabránilo infekčným zápalovým komplikáciám. Jeho trvanie je určené chirurgom na základe charakteristík choroby, stavu pacienta a typu chirurgického zákroku..

Laparoskopická operácia inguinálnej hernie u žien sa často vykonáva ambulantne a pacient môže opustiť kliniku v ten istý deň. V ostatných prípadoch je doba hospitalizácie 7-14 dní..

V pooperačnom období sa odporúčajú fyzioterapeutické cvičenia a diétna strava, medzi ktoré patria ľahko stráviteľné jedlá bohaté na vitamíny a minerály..

Možné následky a komplikácie

Komplikácie inguinálnej prietrže u žien sa môžu vyvinúť, ak budú porušené. Tie obsahujú:

 • nekróza orgánov vstupujúcich do herniálneho vaku (vaječník, črevná slučka, stena močového mechúra);
 • peritonitídy;
 • coprostasis;
 • črevná obštrukcia.

Pravdepodobnosť opätovného výskytu slabinovej prietrže u žien je približne 10%. K recidívam najčastejšie dochádza po vykonaní klasickej hernioplastiky..

Fyzikálna terapia pri slabinovej prietrži u žien

Niektoré ženy veria, že pravidelné cvičenie im pomôže vybudovať abs a zbaviť sa slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku. Toto stanovisko je v skutočnosti nesprávne. Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť výlučne operáciou. Intenzívna fyzická aktivita navyše ohrozuje porušenie ingvinálnej prietrže a rozvoj život ohrozujúcich komplikácií..

Fyzioterapeutické cvičenia môžu byť účinné iba ako metóda prevencie rozvoja choroby (v prítomnosti dedičnej predispozície, ale skôr, ako sa objavia prvé príznaky choroby), ako aj jej opakovaného výskytu v budúcnosti. Po oprave kýly by sa s liečebným cvičením malo začať so súhlasom ošetrujúceho lekára. Výber cvikov a kontrolu ich správnej realizácie vykonáva inštruktor cvičebnej terapie. Keď pacient zvládne techniku ​​každého cvičenia, môže to urobiť sama doma..

Pravdepodobnosť opätovného výskytu slabinovej prietrže u žien je približne 10%. K recidívam najčastejšie dochádza po vykonaní klasickej hernioplastiky..

predpoveď

S včasným odhalením slabinovej prietrže a jej odstránením je prognóza priaznivá. Pracovná kapacita ženy sa v krátkom čase úplne obnoví.

Pri porušení herniálneho obsahu a komplikáciách sa prognóza výrazne zhoršuje. S rozvojom difúznej peritonitídy je to najzávažnejšie, miera úmrtnosti je v tomto prípade podľa rôznych autorov od 5 do 20%.

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie tvorby slabinovej prietrže u žien sú:

 • udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti (index telesnej hmotnosti v rozmedzí 18,5 - 24,99);
 • predchádzanie poraneniam v ingvinálnej oblasti;
 • nosiť špeciálnu bandáž počas tehotenstva a po pôrode;
 • pri praktizovaní vzpierania žien povinné používanie špeciálnych ochranných obväzov;
 • včasná a aktívna liečba respiračných chorôb spojených s kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy.

Zhluk slabín u žien: pravý, ľavý, tvrdý, mäkký

Akékoľvek, dokonca aj tie najvýznamnejšie zmeny na prvý pohľad, zmeny štruktúry kože v oblasti genitálií najčastejšie naznačujú nerovnováhu v tele. Tvorba hrudiek v oblasti slabín u žien môže súvisieť s vývojom vnútorných patológií, preto ak sa nájdu hrudky, vyhľadajte lekársku pomoc.

Vo väčšine prípadov včasná diagnóza príčin novotvarov a kompetentná terapia zameraná na elimináciu účinkov patogénnych faktorov pomáhajú úplne zbaviť choroby a zabrániť jej možným relapsom..

príčiny

Hrudka v trieslovej oblasti je hustá, pohyblivá neoplazma vyčnievajúca nad povrchom kože. Vzhľad zhutnenia môže byť sprevádzaný bolesťou, pálením a svrbením, horúčkou alebo môže byť asymptomatický, čo môže ženu narušiť ako kožnú defekt..

Správne určiť príčinu rozvoja novotvaru, určiť stupeň nebezpečenstva pre telo a zvoliť vhodné metódy liečby môže byť lekárom iba po úvodnom vyšetrení a prehmataní lézie, ako aj po preskúmaní výsledkov laboratórnych testov. Šišky vo trieslovej zóne môžu byť príznakom takýchto patologických procesov:

 1. Folikulitída. Vývoj zápalového procesu vo vlasových folikuloch spôsobený prienikom bakteriálnej infekcie do vlasového folikulu je zvyčajne sprevádzaný tvorbou hustej podkožnej formácie - bolestivou hnisavým zhutňovaním obklopujúcim vlasovú šachtu a priľahlú mazovú žľazu. Výskyt malého kužeľa (s priemerom od 1 do 3 mm) na krčme s hnisom môže vyvolať mikrotraumatu kože spôsobenú depiláciou, zvýšeným potením, podráždením syntetických textílií ľanu. Na liečbu tohto ochorenia sa používajú antibakteriálne lieky..
 2. Furunkulóza. So komplikáciou priebehu folikulitídy v dôsledku príliš aktívnej práce potných žliaz alebo podráždenia kože sa môžu ložiská infekčných lézií rýchlo šíriť na povrch kože. Tento proces je sprevádzaný tvorbou hustých, bolestivých novotvarov vyplnených hnisavým exsudátom, zvýšením lymfatických uzlín a zvýšením telesnej teploty. Na zmiernenie zápalu a odstránenie patogénneho účinku infekcie je predpísaný priebeh antibiotík, lokálne použitie antibakteriálnych mastí.
 3. Intuitívna lymfadenitída. Na pozadí vývoja pohlavného ochorenia, ako aj so zápalovými procesmi v panvových orgánoch, dochádza súčasne so zápalom lymfatických uzlín so zväčšením ich veľkosti, so zjavnými bolesťami a nepríjemnými pocity pri pohybe. Tento proces tiež sprevádza zvýšenie telesnej teploty, celková slabosť. V skorom štádiu patogenézy je predpísaná konzervatívna lieková terapia. Ak sa v mieste zhutnenia vyvíja hnisavý proces, odporúča sa chirurgický zákrok.
 4. Lipóm. Pri metabolických poruchách, oslabenej imunitnej obrane alebo pri cukrovke sa môže v oblasti slabín objaviť benígny nádor tvorený bunkami tukového tkaniva. Lipóm má vzhľad obmedzeného bezbolestného nádoru mäkkej konzistencie, ktorý nie je fúzovaný s okolitými tkanivami. Pružnosť a farba kože v mieste vývoja nádoru sú zachované. Nezhubné zhutnenie sa odstráni chirurgicky, aby sa zabránilo jeho degenerácii na liposarkóm - zhubný nádor.
 5. Pseudofolliculitis. V prípade narušenia smeru rastu vlasov, keď vlasový prúžok neprenikne cez pokožku a nezačne rásť hlboko do epidermy, vytvorí sa červená, bolestivá a svrbivá pečať. Hyperkeratóza, oholenie nechcených vlasov v intímnej zóne môže vyvolať patológiu. Zápal hnisavého abscesu otvára lekár sterilným nástrojom.
 6. Ateróm. V oblasti slabín je často lokalizovaný ateróm - benígna cysta, ktorá sa vyskytuje na pozadí nedodržiavania pravidiel osobnej hygieny, hormonálnej nerovnováhy, pohlavne prenosných infekcií alebo mechanického poškodenia kože. Takéto tesnenie je pohyblivé, elastické, vyznačené jasným obrysom. Pri hnisavom výskyte aterómu sa pozorujú opuchy, bolesť a začervenanie. Aby sa zabránilo sekundárnej infekcii a transformácii nádoru na purulentný absces, hrudka sa chirurgicky odstráni.
 7. Inguinálna kýla. U žien, ktoré utrpeli poškodenie väzov vnútorných orgánov alebo sú obézne, sa môže vyvinúť slabinová prietrž. Na krčme sa objaví pohyblivá pečať, ktorá počas cvičenia vyčnieva, kašeľ. Pri operácii je potrebné odstrániť prietrž.

Hrudka v slabinách u žien naľavo sa vytvára pod vplyvom rovnakých dôvodov ako napravo. Patogenéza ochorenia sa líši iba v opačnom prípade ako je lokalizácia novotvaru. Tesnenia môžu byť tiež vytvorené súčasne na oboch stranách. Samoliečivé kužele na krčme žien vpravo, na oboch stranách alebo naľavo sa dôrazne neodporúčajú. Použitie alternatívnych a alternatívnych medicínskych metód, samo odstránenie zhutnenia nie je spojené iba s rozvojom sepsy a rýchleho šírenia infekcie na povrchu kože, ale aj s tvorbou zhubných nádorov. Aby ste ochránili svoje zdravie a efektívne sa zbavili nepríjemného problému, musíte včas vyhľadať lekársku pomoc..

Prevencia a liečba

Liečba doma je povolená iba vtedy, ak ste si istí, že príčina spočíva vo folikulitíde alebo obvyklom hnisavom akné. A dokonca aj tu existuje riziko infekcie, ktorá môže viesť k zápalovému procesu v genitourinárnom systéme. Čo sa týka tulení slabín, ktorými môžu byť lipómy alebo aterómy, lekár rozhodne o ich odstránení. Zápalové procesy sa liečia liekmi.

Ako preventívne opatrenie sa odporúča zabrániť náhodnému sexuálnemu kontaktu, podchladeniu a poraneniu v oblasti trieslovín. Ak sa nájdu tvrdé alebo mäkké šišky, je lepšie okamžite vyhľadať lekára. Včasná manipulácia môže zabrániť chirurgickému zákroku..

"Zápal lymfatických uzlín v slabinách: čo musí žena vedieť?"

6 komentárov

Výskyt zväčšených lymfatických uzlín vždy naznačuje poruchu v tele ženy. Dôvod - banálne škrabance alebo závažné ochorenie vnútorných orgánov - môže určiť iba kvalifikovaný lekár. V tomto prípade je pre ženu takmer zbytočné samostatne liečiť zápal lymfatických uzlín v slabinách. Až po odstránení „základného“ ochorenia spôsobujúceho zápal sa lymfatické uzliny vrátia do normálu.

Príčiny zápalu lymfatických uzlín v slabinách

Lymfadenitída je reakcia lymfatického systému na zavedenie patogénnych mikroorganizmov alebo toxínov. Lymfatické uzliny, vrátane triesloviny, nie sú zvyčajne hmatateľné. Intuitívne lymfatické uzliny chránia zdravie panvových orgánov a dolných končatín. Ak dôjde k infekcii, často krvou alebo lymfou z primárneho zamerania, aktivuje sa syntéza lymfocytov, ktorej účelom je bojovať proti patogénnej agresii. V tomto prípade sa lymfatické uzliny zväčšujú a sú detekované palpáciou.

V závislosti od lokalizácie zápalového procesu sa zvyšujú rôzne skupiny lymfatických uzlín v slabinách:

 • Horné lymfatické uzliny umiestnené v horných rohoch trojuholníka sú zodpovedné za gluteálnu oblasť, bočný povrch kmeňa a ich brucho;
 • Priemerný zhluk (uprostred inguinálnych záhybov) reaguje na choroby pohlavných orgánov, močového mechúra a konečníka;
 • Dolné lymfatické uzliny umiestnené bližšie k perineu sa zapália chorobami nôh.

Medzi príčiny zápalu lymfatických uzlín v slabinách u žien patria:

 1. Poranenie kože - poranenie počas holenia pri holení, poškriabanie mačiek (aj pri najmenšom poškodení, zápal spôsobuje Bartonella), modrina v trieslovej zóne, poškodenie a poranenie nôh (zlomeniny, bodné rany);
 2. Hnisavý zápal kože v slabinách alebo končatinách - najčastejšie je vyvolaný streptokokom, stafylokokom, Escherichia coli;
 3. Alergická reakcia - použitie nových nástrojov na intímnu hygienu, ako aj vedľajší účinok užívania určitých liekov (penicilíny, sulfanilamidy, chemoterapia, cefalosporíny, finlepsín atď.);
 4. Vírusové ochorenia - ťažká chrípka u ženy s oslabeným imunitným systémom, rubeola, genitálny herpes (vrátane infekcie vírusom Epstein - barr), osýpky;
 5. Nešpecifická infekcia pohlavných orgánov - drozd, najmä v akútnom období, ako aj zápal vulvy alebo bartholinových žliaz (bartholinitis) môžu vyvolať regionálnu lymfadenitídu v slabinách;
 6. Sexuálne prenosné choroby - zo syfilis a chlamýdií, ktoré sa vyskytujú so závažnými primárnymi príznakmi, končiace kvapavkou, chlamydiou a ureaplazmózou s latentným alebo asymptomatickým klinickým obrazom;
 7. Nezápalové ochorenia ženskej genitálnej oblasti - cysty vaječníkov (charakteristickým príznakom je zvýšenie inguinálnych lymfatických uzlín), hormonálna nerovnováha;
 8. Patológia močových orgánov - chronická cystitída / uretritída, kamene v močovom mechúre (pri prechode močovou trubicou poškodzujú sliznicu, spôsobujú zápalovú reakciu), pyelonefritída;
 9. Špecifická infekcia je tuberkulóza, cytomegalovírus, mononukleóza, HIV, toxoplazmóza;
 10. Choroby dolných končatín - artritída bedrových a kolenných kĺbov, erysipel, trofické vredy;
 11. Reakcia na chirurgický zákrok - najmä často sa lymfadenopatia (neinfekčná lymfadenitída) vyskytuje po operáciách na hnisavých ložiskách (gangrenózna apendicitída, peritonitída, šitie špinavej rany na nohe atď.), Ako aj počas odmietnutia implantátu počas plastickej chirurgie pohlavných orgánov;
 12. Onkologické choroby - lymfogananuloatóza (Hodgkinov lymfóm), zhubné nádory konečníka a pohlavných orgánov, lymfosarkóm, metastázy v panvových orgánoch.

Dôležité! Počas obdobia aktívneho rastu sa môže pravidelne vyskytovať zápal lymfatických uzlín u dieťaťa. Dospievajúce dievča sa môže sťažovať na bolesť v slabinách kvôli základnej osobnej hygiene.

Charakteristické príznaky

Lymfadenitída je zápal jednostranných a obojstranných jednorazových lymfatických uzlín alebo skupín. Proces zvyčajne začína závažným zápalom, avšak absencia liečby (odstránenie príčiny) môže viesť k hnisavosti a tvorbe adenoflegmónu. Intuitívna lymfadenitída sa vyznačuje:

 • Zväčšenie priemeru lymfatických uzlín na 1 cm alebo viac (normálne na 0,7 cm, pričom choroba môže dosiahnuť veľkosť prepeličích vajec);
 • Bolestivosť - v pokoji neprítomná, ale dosť výrazná počas hmatu (palpácie) a chôdze;
 • Zmeny kože na lymfatických uzlinách - sčervenanie, zvýšenie lokálnej teploty, napätie pokožky, šupky a svrbenie;
 • Celkové príznaky - najvýraznejšie v štádiu hnisania lymfatických uzlín: zvyšovanie telesnej teploty, pacient zaznamenáva slabosť a bolesti hlavy, nedostatok chuti do jedla, chudnutie.

Chronická lymfadenitída je charakterizovaná mierne vyjadrenými symptómami, avšak obdobia exacerbácie prebiehajú rýchlo a neprítomnosť liečby prispieva k tvorbe fibróznych inklúzií v lymfatických uzlinách ak zníženiu ich funkčnosti..

Znaky zápalu lymfatických uzlín u žien

V závislosti od typu infekcie, ktorá spôsobila zápal v slabinách, sa tieto príznaky objavujú v rôznej miere: bolestivosť, hustota a pohyblivosť lymfatických uzlín..

 • Zápal lymfatických uzlín počas tehotenstva je často spôsobený chronickými chorobami - kolpitídou, zápalom príveskov, drozdom. V dôsledku slabosti imunitnej obrany môže dokonca aj banálna podchladenie nôh vyvolať zvýšenie inguinálnych lymfatických uzlín..
 • Pri syfilis sa lymfatické uzliny zväčšujú 5 až 10-krát, ale sú úplne bezbolestné, nedochádza k začervenaniu kože. Okrem toho v prípade syfilis v počiatočnej fáze (40 dní po infekcii) je charakteristický výskyt chancre - bezbolestný vred, ktorý sa zahojí asi 1 mesiac..
 • Aj keď kvapavka u žien často prechádza opotrebovanou formou, u väčšiny pacientov sa priemerná inguinálna lymfatická uzlina zväčšuje v priemere na 2 cm. Husté formácie, pohyblivé (pohybujúce sa pod kožou) a veľmi bolestivé. Zápal často postihuje aj blízke lymfatické cievy: cítia sa vo forme bolestivých hustých šnúr v trieslovinových záhyboch..
 • Pri infekčnej mononukleóze je inguinálna lymfadenitída kombinovaná so zápalom iných skupín lymfatických uzlín (krčka maternice, axilary atď.). Pri tomto ochorení zväčšené lymfatické uzliny s priemerom 2 až 3 cm vytvárajú určitý reťazec. Husté a nespálené lymfatické uzliny s hmatom nespôsobujú silnú bolesť. Zápalové príznaky na pokožke - sčervenanie, svrbenie sa nepozoruje, v postihnutej skupine lymfatických uzlín je možný mierny opuch.
 • Pri genitálnom opare, v ktorom sa na genitáliách objavujú ťažko bolestivé vodné vezikuly, spôsobujú lymfatické uzliny naopak pri pohmate iba malú bolesť. Koža nad nimi je prakticky nezmenená, samotné lymfatické uzliny sú mäkké (podobné konzistencii cesta), nie sú spojené s okolitými tkanivami..
 • Cytomegalovírus - pri tejto chorobe sú zväčšené inguinálne lymfatické uzliny menej ako ostatné skupiny (axilárne, týlové, atď.). Na rozdiel od mononukleózy, pri cytomegalovírusovej infekcii často dochádza k jedinému miernemu zvýšeniu až do priemeru 1 cm, bolesť je mierna.
 • Inguinálna lymfogranulomatóza je výsledkom chlamýdiovej infekcie pri pohlavnom styku. V jednom ingvinálnom záhybe sa objaví reťazec zväčšených lymfatických uzlín, ktoré sa zlúčia a vytvoria jednu hľúzovú oblasť. V priebehu choroby sa pocity bolesti zvyšujú. Výsledkom je otvorenie hnisavých lymfatických uzlín, ktoré na pokožke vytvárajú fistulu.
 • Pri erysipelách, ktoré sa často vyvíjajú na nohách, sú ingvinálne lymfatické uzliny veľmi bolestivé, ale koža nad nimi sa nemení, ich mobilita je zachovaná.
 • Borelióza je choroba vyvolaná kliešťovým uhryznutím. Spolu s inguinálnou lymfadenitídou v dolnej časti tela (panva, nohy) je možné zistiť hyperemické uhryznutie..
 • Lymfadenopatia (zvýšenie lymfatických uzlín bez výskytu zápalových príznakov na koži) je v dôsledku onkopatológie charakterizovaná absenciou bolesti v oblasti zväčšených lymfatických uzlín a ich adhéziou na okolité tkanivá (nehybný)..

Na ktorého lekára mám ísť? Diagnostický plán

Keďže hlavnou príčinou zápalu lymfatických uzlín v slabinách je infekcia, ak sa zistí žena, odporúča sa najskôr kontaktovať gynekológa alebo dermatovenerológa..

S výnimkou genitálnej infekcie a nešpecifického zápalu pošvy a maternice, žena ide k terapeutovi, ktorý predpíše komplexný vyšetrovací komplex. V prípade potreby sa obráti na lekára, onkológa alebo špecialistu na infekčné choroby.

Môžu sa vykonať tieto diagnostické testy a analýzy:

 • gynekologické vyšetrenie a náter;
 • Ultrazvuk panvových orgánov;
 • všeobecné krvné testy (zvýšená ESR, leukocytóza), reumatizmus a sérologické testy;
 • Analýza moču;
 • komplexný krvný test na infekcie - HIV, hepatitída, syfilis, toxoplazmóza atď.
 • so zrejmými príznakmi hnisania a vylúčením metastatickej lymfadenopatie - biopsia lymfatických uzlín;
 • s podozrením na závažnú patológiu (rakovina, prasknutie cysty) - CT, MRI.

Ako sa liečia zapálené lymfatické uzliny??

Jedinou správnou taktikou pri liečbe zápalu lymfatických uzlín v slabinách je liečba základného ochorenia, ktoré vyvolalo nárast lymfatických uzlín..

 • V závislosti od povahy ochorenia sa predpisujú antibakteriálne, antivírusové a protiplesňové lieky. Výber liekov, dávka a trvanie liečby určuje lekár!
 • Používanie domácich prostriedkov (zahrievanie, trenie atď.) Môže urýchliť hnisanie lymfatických uzlín av niektorých prípadoch sú jednoducho neprijateľné (!).
 • Lokálna terapia - použitie Vishnevského masti, Levomekolu a antiseptických krémov - sa odporúča iba v kombinácii so systémovým použitím antibiotík..
 • Fyzioterapia - elektroforéza s antibiotikami, UHF - zakázaná pri hnisavej lymfadenitíde.
 • Chirurgická liečba - chirurgická excízia sa vykonáva iba so hnisavými lymfatickými uzlinami a tvorbou fistúl..

Prognóza a prevencia inguinálnej lymfadenitídy

Včasná identifikácia a liečba príčinnej choroby zabezpečuje odstránenie lymfadenitídy. Zvýšenie lymfatických uzlín však môže pretrvávať až 2 týždne. po ukončení antibakteriálneho cyklu. Ako preventívne opatrenie sa odporúča ženám:

 • Dodržiavajte osobnú hygienu, starostlivo si vyberte intímne prostriedky (depilátor krému, gély, mydlo).
 • Udržujte imunitu, dezinfikujte chronické ložiská infekcie, a to aj v ústnej dutine.
 • Pravidelne vykonávajte gynekologické vyšetrenie. Doprajte drozd a udržiavajte normálnu vaginálnu mikroflóru a vyhýbajte sa tomu, aby mnohé ženy „hrali“.
 • Ak je to možné, vylúčte infekciu sexuálnymi infekciami - praktizujte chránený pohlavný styk, vyhnite sa náhodným vzťahom.

Liečba lymfatických uzlín v slabinách u žien

Náš lymfatický systém je komplexná sieť kapilár, ciev, kanálikov, uzlov a kmeňov, ktoré pomáhajú chrániť a udržiavať vnútornú tekutinu tela produkciou, filtrovaním a transportom lymfy a rôznych krviniek. Je súčasťou imunitného systému a po oslabení môže viesť k opuchom lymfatických uzlín. Lymfatické uzliny sa nachádzajú v celom tele v skupinách, najmä v krku, podpazuší a slabine. Zvyčajne sú sotva viditeľné, ale niekedy sa zvyšujú. Aký je dôvod vzniku hrčiek v slabinách u žien? Čo robiť a ako liečiť opuchy a zápaly vo trieslovej zóne? Povedzme si to v našom článku..

Za akých podmienok sú lymfatické uzliny zapálené vo trieslovej zóne

Lymfatické uzliny sú malé oválne štruktúry, ktoré filtrujú lymfy a bojujú proti infekcii. Majú rôzne veľkosti: niektoré veľmi malé, s špendlíkovou hlavou a iné veľkosť fazule. Každý uzol je uzavretý v kapsule. Keď sa v slabinách vyskytnú bolestivé hrbole (cítia sa ako malé hrče elastickej štruktúry), môže to byť spôsobené infekciou. Menšia patológia je sprevádzaná malým opuchom, ktorý zmizne, keď infekcia zmizne. Ak lymfatické uzliny zostanú zväčšené na dlhú dobu a naďalej rastú, môže to byť príznak vážnej choroby..

Uzly inguinálnej zóny filtrujú lymfu z genitálií, nôh, nôh, slabín. Lymfatické uzliny sú plné bielych krviniek, ktoré sú zamerané na boj proti infekcii. Zachytávajú baktérie, vírusy a iné infekčné agens a ničia ich. Hlavné príčiny opuchu lymfatických uzlín v oblasti slabín sú:

 • poškodenie a infekcia nôh, chodidiel, trieslovej oblasti;
 • filariózy;
 • Hodgkinova choroba;
 • leukémie;
 • toxoplazmóza;
 • syfilis;
 • felinóza (mačka proti poškriabaniu);
 • transplantácia orgánov;
 • Infekčná mononukleóza.

Tvorba hrčiek v slabinách u dievčat môže byť spojená s genitálnym oparom, ktorý sa objavuje na pysku, vo vagíne, v konečníku. V postihnutých oblastiach sa objavujú malé bubliny naplnené tekutinou. Ženy môžu pociťovať pálenie a svrbenie v oblasti genitálií, môžu mať problémy s močením a nepohodlie počas pohlavného styku. Dievčatá sa tiež často sťažujú na bolesti svalov, zimnicu.

Intuitívna lymfadenopatia často sprevádza choroby, ako sú:

 • systémový lupus erythematodes;
 • reumatoidná artritída;
 • tuberkulóza;
 • zhubné útvary panvy;
 • melanóm.

Keď už hovoríme o masívnom opuchnutí lymfatických uzlín, nemožno hovoriť len o infekcii HIV a AIDS.

Uvádzame zoznam a menej hrozné príčiny nárastu inguinálnych lymfatických uzlín:

 • syndróm dráždivého čreva;
 • gynekologické problémy;
 • apendicitída;
 • prechladnutie a chrípka;
 • Infekcie močových ciest.

Žiaľ, hrbole v slabinách u žien môžu byť spôsobené určitými liekmi. Napríklad, antikonvulzívne liečivo fenytoín (Dilantin), antibakteriálne a antimalarické liečivo pyrimetamín, niektoré sulfonamidy, osýpky, príušnice, rubeola a tyfusová horúčka..

Abnormálne opuchnuté lymfatické uzliny v slabinách môžu byť výsledkom alergie, pretože imunitný systém sa snaží aktívne liečiť alergény.

Šišky v slabinách dievčaťa sa môžu objaviť na oboch stranách alebo len na jednej strane: vpravo alebo vľavo. Lymfatické uzliny do priemeru 1 cm sa považujú za normálne. Pečate sú dôležité na rozlíšenie s trieslovitou prietržou, aterómom (zablokovanie mazových žliaz v slabinách vpravo alebo vľavo), zápal vlasových folikulov, kŕčové žily.

Liečba kužeľov v slabinách

Bez ohľadu na príčiny zápalu a zväčšených lymfatických uzlín musí dievča navštíviť lekára. Špecialista vykoná fyzické vyšetrenie, skontroluje, či hrbole nie sú citlivé a počas hmatu posúdia aj veľkosť, štruktúru a teplotu. Na identifikáciu potenciálnych nádorov alebo zdrojov infekcie lekár predpíše pacienta, aby podstúpil krvný test, ultrazvukové vyšetrenie, röntgenové vyšetrenie alebo počítačovú tomografiu pochybnej oblasti. Žena môže potrebovať biopsiu lymfatických uzlín alebo inú podozrivú hmotu v slabinách. To vám umožní presne určiť diagnózu a predpísať správnu terapiu..

Antibiotiká sa používajú iba na liečbu bakteriálnych infekcií. V prípade vírusových chorôb, infekcií HIV, sa predpisujú osobitné lieky, ako aj pri rakovine, keď môže byť potrebné ožarovanie, chemoterapia a chirurgický zákrok..

Nasledujúce domáce metódy pomôžu zmierniť nepríjemné pocity spojené s opuchom a bolestivosťou lymfatických uzlín.

 1. Na zmiernenie bolesti a zápalu v slabinách používajte striedavo studené a teplé obklady..
 2. Pite teplú vodu s citrónovou šťavou v zmesi s 1 čajovou lyžičkou medu 3x denne.
 1. Harmančekový čaj účinne lieči opuchnuté žľazy. Vypite šálku harmančekového čaju 2-krát denne.
 2. Ricínový olej sa jemne vtiera do postihnutej oblasti.
 3. Olej z mäty piepornej upokojuje bolesť uzlov a bojuje s baktériami. Namažte bolestivé miesta niekoľkými kvapkami oleja..
 1. Liečivé kurkuma sa používa už veľmi dlho. Pripravte si pastu z 1 čajovej lyžičky kurkumy a malého množstva medu. Jemne votrite zmes do hrčiek. Tento postup opakujte 2-krát denne po dobu jedného týždňa.

Akákoľvek metóda domácej liečby, vrátane postupov zahrievania, sa poraďte so svojím lekárom. Neexistuje žiadna jediná metóda na liečbu kuželíkov v slabinách a akonáhle lekár zistí príčinu patológie, ponúkne najúčinnejšiu možnosť liečby.!

Žovinná hernia u žien

Herniové defekty inguinálnej oblasti sú choroby, pri ktorých vnútorné orgány brušnej dutiny pri zachovaní integrity pobrušnice lobujú inguinálny kanál a prednú brušnú stenu slabiny vľavo alebo vpravo. U žien má herniálny výčnelok sférický tvar s veľkosťou od 1 cm do 10 cm alebo viac.

U slabšieho pohlavia je toto ochorenie zriedkavé - asi 8 až 10% všetkých prípadov herniálnych defektov v ingvinálnej oblasti. Dôvodom je rozdielna štruktúra canalis inguinalis (trieslový kanál) u žien a mužov.

 • Inguinálna medzera je menšia (prietržová brána)
 • Inguinálny kanál je užší, má tvar úzkej medzery.
 • Vo vnútri trieslovca, u žien, prechádza okrúhly väz maternice, u mužov spermatická šnúra
 • Štruktúra aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha v oblasti triesloviny má hustejšiu štruktúru..

Príčina kýly

 • Vrodená anomálie vývoja spojivového tkaniva v tele, čo znamená slabosť spojivového tkaniva celého organizmu, nielen v trieslovinovej oblasti. Zvyšuje sa tiež hernia v iných častiach brušnej dutiny.
 • Poškodenie inguinálnej oblasti následkom mechanického poškodenia. (Nehody, bojové umenia atď.)
 • Vysoká intenzita fyzickej práce (rýchle zdvíhanie ťažkých predmetov vedie k prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku).
 • Záchvaty silného kašľa, chronickej zápchy (počas kašľa, kýchania alebo namáhania dochádza k brušnému napätiu a vedie k prudkému zvýšeniu vnútrobrušného tlaku)
 • Nadváha je tiež rizikovým faktorom pri slabinovej prietrži.

príznaky

V počiatočných fázach vývoja tejto patológie sa pacient nesťažuje vôbec. Postupom času sa herniálny nádor zväčšuje a stáva sa viditeľným. Už so vzdelaním v inguinálnej oblasti pacient ide k lekárovi.

A tak v poriadku, čo trápi:

 • Prítomnosť herniálneho výčnelku v ingvinálnej oblasti (najčastejšie sférická).
 • V stojacej polohe sa zväčšuje veľkosť útvaru, v polohe na chrbte je prispôsobená brušnej dutine a nie je vizuálne určená..
 • Pozitívny príznak „kašľa“ - ak pritiahnete prst k spodnej časti kýly, potom keď zakašľáte, cítite tlak z brušnej dutiny a symptóm sa považuje za pozitívny, pri absencii tlaku, negatívny.
 • Výskyt nepríjemných pocitov pri chôdzi, fyzická aktivita.

Ak dôjde k porušeniu právnych predpisov, zistí sa:

 • Ostrá bolesť v slabinách z prietrže.
 • Kýla prietrže je fixovaná v bráne prietrže a pri palpácii je výrazný syndróm bolesti.
 • Edém sa môže zvýšiť, hyperémia v ingvinálnej oblasti na strane porušenia.
 • Môže sa vyvinúť zvracanie, nevoľnosť, črevná obštrukcia.

Ak máte tieto príznaky, musíte sa bezodkladne obrátiť na lekárske zariadenie a poradiť sa s lekárom. Nedostatok včasnej liečby povedie k rozvoju komplikácií.

diagnostika

Na objasnenie diagnózy je potrebná konzultácia s chirurgom. Počas vyšetrenia lekár vykoná prehmatanie útvaru, vyhodnotí stav prietrže v čase vyšetrenia (rozmery, šikmé, rovné, nastaviteľné, neredukovateľné atď.). Vo väčšine prípadov nie je diagnostikovanie slabinovej prietrže u žien ťažké. Ak vzniknú kontroverzné problémy, môžete použiť ultrazvuk. Drahšie výskumné metódy ako CT, MRI sa používajú iba v prípadoch, ktoré je ťažké diagnostikovať (najčastejšie u žien s indexom telesnej hmotnosti nad 45 kg / m2)..

liečba

Môžete to urobiť bez operácie?

Konzervatívna liečba herniálnych defektov je neúčinná, preto je preferovaná chirurgická liečba.

Súbor fyzických cvičení, obvaz hernie, použitie tinktúr, krémov a iných ľudových prostriedkov vám nepomôže pri liečbe tejto choroby. Ak sa obväz do istej miery poistí proti porušeniu prietrže, potom fyzické cvičenie a používanie ľudových prostriedkov môže viesť k zhoršeniu stavu.

Preto ste v prítomnosti ingvinálnej prietrže ukázali plánovanú chirurgickú liečbu. Výnimkou môžu byť iba ľudia, ktorí majú kontraindikácie na chirurgickú liečbu z dôvodu celkového somatického stavu.

Chirurgické ošetrenie

Ako každá chirurgická operácia, všetko začína anestéziou a existuje niekoľko možností:

 • Najjednoduchšia je lokálna anestézia. Okamžite upozorňujeme, že nikto vám nezaručí úplnú neprítomnosť bolesti počas operácie. Pocity, že sa niečo deje pod bruchom, keď sa stlačí, pritiahne, rozlúči, bude isté, a to je normou, ale nemalo by to byť akútne bolesti, keď sa objaví, pridávajú tiež lokálne anestetikum. Výhodou tejto anestézie je to, že pacient je k dispozícii pre kontakt počas operácie, na oddelení ihneď po operácii môže jesť a piť.
 • Ďalšou možnosťou je spinálna anestézia. Po „bodnutí v chrbte“, po 10-15 minútach, stráca pacient citlivosť v dolnej polovici tela, čo zaisťuje, že počas operácie nie je žiadna bolesť, je pacient, ako aj pri použití lokálnej anestézie, k dispozícii počas celého postupu. Nevýhodou tohto typu anestézie je: je zakázané vystupovať z nemocničného lôžka do nasledujúceho dňa (prevencia bolesti hlavy po spinálnej anestézii), citlivosť na dolných končatinách sa objaví po 4-6 hodinách, pri jedle večer po anestézii je možná nevoľnosť.
 • Najzriedkavejším variantom anestézie používaným pri liečbe slabínovej kýly u žien je celková anestézia. Používa sa pri liečbe tejto patológie je veľmi zriedkavá.

Ďalšou fázou je priame chirurgické ošetrenie:

 • Rez sa uskutoční v koži, podkožnom tukovom tkanive v ingvinálnej oblasti pri premietnutí hernie..
 • Otvorí sa inguinálny kanál.
 • Herniový vak vystupuje, otvára sa.
 • Obsah herniálneho vaku je ponorený do brušnej dutiny.
 • Vak je zošitý na základni, prechádza krížom a jeho pahýľ je ponorený do brušnej dutiny.
 • Plastická chirurgia zadnej steny mozgu s polypropylénovým pletivom.
 • Rany s vrstveným švom.
 • Aseptický dresing.

Vykonajte laparoskopiu?

V tejto situácii nie sú potrebné moderné metódy, pretože obvyklá otvorená technika poskytuje požadovaný účinok.

 • U žien prakticky nedochádza k relapsom choroby.
 • Používa sa lokálna alebo spinálna anestézia (pre laparoskopickú hernioplastiku - jedná sa iba o endotracheálnu anestéziu)..
 • Náklady na otvorenú techniku ​​sú omnoho lacnejšie.
 • Konvenčný plast s polypropylénovou sieťou poskytuje dobrý kozmetický efekt..

Pooperačné obdobie

Prvý deň po operácii by sa mal pacient nezávisle zdvihnúť a chodiť po oddelení.

Dovolené dodržiavať obvyklú stravu. Odporúča sa pridať produkty, ktoré prispievajú k relaxácii stolice, pretože sa neodporúča tlačiť v skorej pooperačnej perióde..

Priemerná hospitalizácia bude 3 dni.

Na klinike sú denné obväzy zobrazené po prepustení, každý druhý deň (pri absencii komplikácií pooperačnej rany).

Švy sa odstránia 8 až 10 pooperačných dní.

Dočasné postihnutie bude 15-18 dní.

Odporúča sa obmedziť fyzickú aktivitu do 2 mesiacov.

Inguinálna hernia u žien: príčiny, príznaky, chirurgický zákrok

Kde sú lymfatické uzliny vo trieslovej zóne u žien

 • 1 Kde sú lymfatické uzliny vo trieslovej zóne u žien
 • 2 Čo naznačuje výskyt inguinálnej lymfadenitídy
 • 3 Hlavné príčiny zápalu lymfatických uzlín vo trieslovej zóne u žien
 • 4 Ako sa lieči lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín) v slabinách u žien?
 • 5 Ako liečiť lymfatické uzliny v slabinách ľudovými metódami 5.1 Kompresia z púpavovej šťavy
 • 5.2 Mätové listy sa stlačia
 • 5.3 Bylinkový zber oreganu, rebríčka a vlašských orechov
 • 5.4 Kúpeľ s harmančekom
 • 5.5 Infúzie (čaje) z bylín
 • 5.6 Infúzia liesky
 • 5.7 Bylinkový čaj
 • 6 Užívanie drog
 • 7 Prechod fyzioterapeutických procedúr
 • 8 Chirurgia
 • 9 Užitočné videá o zápaloch lymfatických uzlín v slabinách

  Každá skupina ľudských orgánov spojených do jedného systému (tráviaci, nervový, vylučovací a reprodukčný) je kontrolovaná špecifickou skupinou lymfatických uzlín..

  Takže, kde presne sú lymfatické uzliny vo trieslovej zóne u žien? Nachádzajú sa v záhyboch slabín, v tesnej blízkosti orgánov genitourinárneho systému.

  Lymfatický systém tejto zóny je priamo zodpovedný za ochranu genitourinárneho systému. Zväčšená a bolestivá palpačná lymfatická uzlina v trieslovej zóne, prvá upozorňujúca na hroziace ochorenie zvané lymfadenitída.

  ČASTÉ DÔVODY NA ZVÝŠENIE Lymfatických uzlín v záhyboch slabín môže byť porušením reprodukčných funkcií ženy, pohlavného ochorenia, ako aj kože a furunkuózy..


  Na tomto obrázku môžete vidieť umiestnenie lymfatických uzlín v tele ženy..


  Inguinálna lymfadenitída je ochorenie, ktoré je zápalom lymfatických uzlín v trieslovej oblasti tela. V prípade najmenšieho podozrenia na jeho výskyt je potrebné čo najskôr konzultovať s lekárom.

  Príčiny prietrže

  Vo väčšine prípadov sa výbežok vyskytuje u dievčat vo veku od 1 do 2 rokov, ako aj u žien po 40 rokoch. Výskyt anomálií u detí je spojený s poruchou väzivového aparátu. U starších ľudí môže byť patológia spôsobená niekoľkými dôvodmi..

  Provokatívne faktory

  Inguinálna hernia sa u žien môže objaviť v dôsledku anatomických znakov tela:

  • slabé svaly a fascia prednej brušnej steny, ktoré bránia orgánom preniknúť do trieslovinového kanálika;
  • genetická predispozícia na prietrž;
  • nedostatok pohybu - slabé svaly kvôli sedavému životnému štýlu;
  • vrodené patológie väzivového a svalového aparátu v oblasti slabín.

  Produkčné faktory

  Prítomnosť provokujúcich príčin nie vždy vedie k výskytu výčnelkov. Impulzom pre jej vznik môžu byť vnútorné choroby a ženský životný štýl. Existujú dve rôzne príčiny výroby:

  faktorZdroj patológie
  Zvýšenie tlaku v brušnej dutine
  • časté, dlhotrvajúce plačanie u dojčiat a malých detí;
  • chronický kašeľ;
  • častá hnačka, zápcha, vracanie;
  • problémy s odtokom moču;
  • ťažké narodenie;
  • špecifická práca (vzpieranie, hranie dychových nástrojov, fúkanie skla).
  Svalová slabosť prednej brušnej steny
  • sedavý spôsob života;
  • obezita;
  • sedavá práca;
  • poranenia brucha;
  • laparotómia (chirurgický zákrok, pri ktorom sa urobil brušný rez);
  • choroby, ktoré vyvolali oslabenie svalového rámu a chudnutie;
  • druhé a následné tehotenstvo.

  Hlavné príčiny zápalu lymfatických uzlín vo trieslovej zóne u žien

  Lekári rozlišujú tieto hlavné príčiny zápalu lymfatických uzlín vo trieslovej zóne:

  • Zápal v močovom mechúre. Popísané ochorenie je niekedy vyvolané uretritídou..
  • Sexuálne prenosné choroby. Napríklad syfilis alebo kvapavka. Tieto choroby často spôsobujú poškodenie lymfatických uzlín.
  • Choroby reprodukčného systému vrátane spojené s vonkajšími genitáliami (často - kolpitída alebo balanopostitída).
  • Zápal kože inguinálnej oblasti, alergické reakcie.
  • Onkologické choroby (zhubné nádory orgánov lokalizovaných v trieslovine).
  • Plesňové ochorenia kože chodidiel.
  • Dôsledky chrípky, akútne infekcie dýchacích ciest.


  Ak sa zápal lymfatických uzlín posunul do neskorého štádia, môžu sa objaviť ďalšie príznaky, ktoré naznačujú zlý stav ľudského tela ako celku a často sú v tele ženy aj iné choroby..
  Nemali by ste však robiť unáhlené závery sami, ale v prvom rade musíte kontaktovať špecialistu.

  Možno liečba slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku?

  Je možné vyliečiť prietrž pomocou tabliet??

  U žien neexistujú žiadne konzervatívne metódy na liečbu slabinovej prietrže. S malým vzdelaním sa môžete pokúsiť zastaviť proces posilnením brušných svalov, samozrejme so súhlasom lekára. Môže sa to uskutočniť pomocou fyzickej terapie, gymnastiky, plávania alebo mierneho aeróbneho cvičenia.

  Jediným konzervatívnym liekom na slabinovú prietrž je obväz. Odporúča sa nosiť pri vyčnievajúcich veľkých herniálnych útvaroch, ktoré nemôžu byť operované kvôli kontraindikáciám - s vývojom hnisavých procesov a relapsov, u starších alebo detských pacientov alebo počas tehotenstva..

  Bandážová ponožka samozrejme problém nedokáže vyriešiť. Bandáž pomôže zastaviť nepríjemné príznaky a zlepšiť stav ženy, zabrániť nebezpečenstvu porušenia a ďalšiemu herniálnemu vývoju. Ak ju odstránite, nepríjemné príznaky sa okamžite vrátia. To však neznamená, že ju musíte nosiť neustále. V noci je potrebné odstrániť, pretože riziko rozvoja svalovej atrofie je veľmi vysoké.

  Nie je možné vyliečiť slabinovú prietrž žiadnymi konzervatívnymi metódami. Môžu iba dočasne zastaviť príznaky choroby, a tým zmierniť celkový stav pacienta. Jediným účinným spôsobom liečby patológie u žien je odstránenie trieslovej prietrže pomocou chirurgických techník.

  Dnes sa používa niekoľko operačných hernioplastických technológií - metóda napínania a inštalácia syntetického sieťového implantátu (endoprotéza), endovidoskopická extraperitoneálna technika, ako aj laparoskopická metóda. Ale bez ohľadu na zvolenú chirurgickú techniku ​​sa na začiatku krúžku herniálneho vaku odstráni jeho následné odstránenie. Orgány, ktoré spadli do prietrže, sa uvoľnia a vrátia do pôvodnej polohy. Pri príznakoch poškodenia tkaniva je odrezané tkanivo s nekrózou.

  1. Pri aplikácii hernioplastiky sa prešívanie tkanív pri vstupe do prietrže uskutočňuje obvyklým spôsobom ich napínania. Hoci bola táto technika vyvinutá, ľahko implementovateľná a cenovo dostupná, nie je populárna kvôli vysokej možnosti relapsu a prítomnosti hrubej pooperačnej jazvy..
  2. Hernioplastika so sieťovou protézou je najbežnejšou technikou, ktorá spočíva v posilnení medzery so syntetickým implantátom, ktorý je prišitý na šľachovú platňu (aponeuróza). Táto metóda eliminuje poškodenie svalov. Zároveň z dôvodu nedostatku tkanivového napätia je riziko relapsu oveľa menšie. Okrem toho implantát z oka nie je alergický a nevylieči sa, takže možnosť infekcie je minimálna.
  3. Technika endovidoskopickej extraperitoneálnej hernioplastiky je rovnaká metóda bez napínania, ale jej hlavným znakom je technika extraperitoneálneho prístupu. Implantát sa umiestni pod kožu nad pobrušnicu. Aj keď je operácia náročná, jej úspešná implementácia zaisťuje neprítomnosť adhézií v peritoneálnej dutine, čo kladie veľké plus v prospech tejto techniky..
  4. Technika laparoskopického zošívania stien je pozoruhodná pri ľahkých zraneniach a minimalizácii kozmetických defektov. Vykonáva sa pomocou celkovej anestézie. Aj keď je táto metóda inovatívna, väčšina lekárov ju uprednostňuje pred chirurgickou technikou s otvoreným prístupom, pretože ju považuje za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu.

  Ľudové metódy - rozprávky a realita

  Na internete a v inej literatúre je často možné prečítať lekárske „opusy“ týkajúce sa nechirurgickej liečby ingvinálnej prietrže u žien s ľudovými prostriedkami, pomocou obkladov, obkladov alebo rôznych metód umývania brucha..

  Ak sa pozriete na štatistiku, je možné poznamenať, že prívrženci takejto liečby sú s väčšou pravdepodobnosťou na stole u lekára s poranenou prietržou ako ostatní pacienti..

  Aby ste predišli takej situácii, mali by ste sa pred začatím samoliečby poradiť s odborníkom. Ešte pred chirurgickým zákrokom predpíše vhodnú symptomatickú liečbu najbezpečnejšími liekmi, ktoré sú oveľa účinnejšie ako mnoho ľudových liekov.

  Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže nie je zložitá operácia a ich výsledok je väčšinou priaznivý. Dva týždne po operácii sa žena vracia k obvyklému rytmu života. Iba nedodržanie lekárskych odporúčaní môže spôsobiť recidívu a obnovenie prietrže.

  zdravie kýly

  Ako sa lieči lymfadenitída (zápal lymfatických uzlín) v slabinách u žien?

  POKIAĽ IDE O PLAVIDLÁ Lymfatické uzliny umiestnené v slabinách žien, pri chôdzi a akomkoľvek pohybe sa vyskytne nepríjemný pocit..

  Naučiť sa, ako liečiť lymfatické uzliny v slabinách u žien, po prvé, je dôležité poradiť sa s lekárom o radu a diagnóze choroby, a po druhé, venovať pozornosť životnému štýlu a pokúsiť sa eliminovať škodlivé faktory, ktoré môžu byť spôsobené výskytom zapálených lymfatických uzlín..

  Najprv je potrebné poradiť sa s odborníkom, aby ste mohli presne diagnostikovať chorobu, či sú zapálené lymfatické uzliny. Často je dosť ťažké diagnostikovať zápal lymfatických uzlín samostatne..

  V počiatočnej fáze lekár vykonáva externé vyšetrenie pacienta, ako aj palpáciu (palpáciu inguinálnej zóny). Potom vypíše odporúčanie na všeobecný krvný test. Ak krvný test nepomôže presne diagnostikovať zápal lymfatických uzlín, vykonajú sa ďalšie postupy (ultrazvuk, MRI, CT alebo biopsia)..

  Nesteroidné protizápalové lieky sa zvyčajne predpisujú na liečbu zapálených lymfatických uzlín vo trieslovine. Patria medzi ne také účinné lieky ako Nimesil alebo Nise. Tieto lieky rýchlo zmierňujú zápal..

  Ak sú neúčinné, predpisujú sa zvýšené hormonálne protizápalové lieky.

  V prípade závažného zdĺhavého štádia choroby lekári často odporúčajú použitie antibiotík. Ak bolo ochorenie vyvolané parazitmi, lekár predpíše antihelmintiká v komplexnej liečbe lymfadenitídy..

  A pokiaľ ide o hnisavé lézie, bude predpísaný urgentný chirurgický zákrok.

  Ako mnohí odborníci poznamenávajú, je najlepšie liečiť zapálené lymfatické uzliny v ingvinálnej zóne u žien integrovaným prístupom: od užívania liekov, používania krémov a mastí, po špeciálne jedlá a iné ľudové recepty.

  Ale v skorých štádiách zápalu lymfatických uzlín sa používajú liečebné metódy, ako sú ľudové liečivá, lieky a fyzioterapia..

  Náklady na operáciu pri slabinovej kýle u starších mužov

  Náklady na chirurgickú liečbu sa určujú vo výške 15 000 - 50 000 rubľov a závisia od rôznych faktorov:

  1. anestézie Cena, ktorá je zahrnutá v celkových nákladoch na chirurgickú liečbu, je ovplyvnená typom anestézie - všeobecnou alebo lokálnou anestéziou. Laparoskopia a núdzová otvorená chirurgia sa vykonávajú iba pomocou všeobecnej anestézie..
  2. Naliehavosť. Cena plánovaných a naliehavých operácií sa líši.
  3. Prestíž kliniky a skúsenosti chirurga. Prestížne lekárske inštitúcie zavádzajú pokrokové technológie a využívajú lepšie a drahšie materiály a nástroje.
  4. Rôzne komplikácie. Atypické herniálne patológie, prítomnosť sprievodných chorôb a komplikácií, pokročilé štádium choroby ovplyvňujú trvanie a náklady na chirurgickú liečbu.
  5. Kvalita a povesť výrobcu nosnej siete. Čím vyššie sú kvalitatívne charakteristiky siete, tým drahšie sú náklady.
  6. Metóda chirurgického zákroku. Otvorená chirurgia je výrazne nižšia kvôli dlhému obdobiu rehabilitácie a jazvám, ktoré zostávajú v dôsledku liečby.

  Prečítajte si súvisiaci materiál: Ochorenia mozgu u starších ľudí: Diagnostické a preventívne metódy

  Ako liečiť lymfatické uzliny v slabinách pomocou ľudových metód

  Existuje niekoľko známych ľudových metód liečby zápalových lymfatických uzlín v slabinách:

  • obklady;
  • kúpeľa;
  • použitie bylinných infúzií.

  Na obklady používajte čerstvé lístky mäty, púpava a džús, rovnako ako bylinné prípravky z oregano, yarrow a vlašských orechov.

  Dandelion Juice Compresses

  Púpavy sa musia zbierať bezprostredne pred prípravou obkladu, pretože rýchlo miznú a strácajú svoje užitočné vlastnosti pri liečbe lymfatických uzlín. Listy a stonky kvetu sa musia najskôr umyť pod tečúcou vodou, potom dať do gázy a vytlačiť šťavu.

  Po odšťavení púpavy impregnujú tkaninu z prírodných vlákien (môžete použiť gázu alebo vatu) a okamžite ju aplikovať na postihnuté miesto. Malo by sa to ponechať najmenej 2 hodiny a je vhodné tráviť 2-krát denne po dobu jedného týždňa.

  Mätový list komprimuje

  Na prípravu obkladu lístkov mäty sa používajú čerstvé listy. Listy sa musia nechať pretiecť cez mixér do zamatového stavu. Výsledná hmota sa potom opatrne zabalí do gázy a aplikuje sa na zapálené lymfatické uzliny na 2 hodiny počas týždňa. Túto komprimáciu môžete opraviť.

  Bylinná zbierka oregano, yarrow a orechových listov

  Je vhodné použiť na zmiernenie zápalu lymfatických uzlín v slabinách u žien pomocou bylinného zberu z oregano, horkej rebríčka a listov vlašských orechov (lepšie je použiť listy lieskových orechov). Vezmite 2 polievkové lyžice bylín v rovnakých pomeroch a varte nie viac ako 10 minút v 400 ml vody.

  Spôsoby odstránenia slabinovej prietrže

  Chirurgia prietrže sa vykonáva metódou napínavej a nenapínavej hernioplastiky. Oprava lichtenštajnskej prietrže sa najčastejšie prejavuje, keď sú kýlové brány vystužené sieťovým implantátom. Tenzná chirurgia sa v súčasnosti zriedka praktizuje, potom, čo existuje vyššie riziko relapsu a rozvoja pooperačnej prietrže.

  Počas operácie sa používa sieťový implantát, ktorý bude predstavovať kostru, ktorá zabráni brušným orgánom preniknúť do slabinového kanálika. Tento prístup k liečbe sa považuje za zlatý štandard a používa sa pri hýrii v akomkoľvek veku bez ohľadu na pohlavie.

  Konzervatívne liečby

  Operácia má kontraindikácie a vyžaduje dlhú prípravu. Aj keď sú eliminované všetky nepriaznivé faktory, ktoré interferujú s odstraňovaním prietrže, je dôležité udržať chorobu v jednom štádiu. Na zlepšenie pohody a prevenciu komplikácií sa používajú lieky, vyžaduje sa inguinálny obväz a strava.

  Nasledujúce opatrenia pomôžu zmierniť príznaky prietrže u žien:

  Pred operáciou a po nej bandáž vykonáva niekoľko funkcií:

  • má prietrž, ktorá zabraňuje prolapsu orgánov;
  • zabraňuje náhodnému nárazu a zraneniu;
  • zmierňuje bolesť a znižuje kompresiu orgánov;
  • zabraňuje nezredukovateľnosti a porušovaniu.

  Oporný obväz pre ženy má na jednej alebo oboch stranách mäkké vložky, ktoré zabraňujú treniu pokožky. Je pohodlné nosiť pod oblečením, je neviditeľné pre ostatných a nezasahuje do bežných činností.

  S bolestivou prietržou môžete brať lieky proti bolesti. Antispasmodiká a nesteroidné protizápalové lieky sú na to vhodné. Pitie tabliet by malo byť iba v období silnej bolestivosti, ale keď je vylúčená komplikácia. Môže to byť prípravok No-Shpa, Ketanov, Nise, Ibuprofen, Drotaverín..

  Recepty tradičnej medicíny budú vyhovovať každému, ale ich použitie na liečenie kýly samotnej je úplne neúčinné. Sú vhodné v prípade podráždenia a zápalu kože v oblasti slabín, ako aj na celkové posilnenie tela, čo pomôže k lepšiemu prenosu liečiv a chirurgických zákrokov..

  Pri slabinovej kýle sa používa masť z bravčového tuku, obklad z listov kapusty, infúzie egrešov, chrpy, ďateliny..

  1. diéta.

  Čím vyšší je brušný tlak, tým jasnejšia je symptomatológia kýly u ženy. A táto podmienka vyvoláva prejedanie. Na zníženie bolesti a zlepšenie pohody sa odporúča vylúčiť ťažké produkty, ktoré prispievajú k akumulácii plynov.

  Rehabilitácia po operácii

  Po odstránení prietrže sa liečba práve začína, pretože musíte obnoviť silu a odstrániť faktor, ktorý túto chorobu vyvolala. Ak je svalová slabosť v prednej brušnej stene, po skorej rehabilitácii môžete urobiť gymnastiku, prihlásiť sa do telocvične a poradiť sa s trénerom o optimálnom zaťažení na dosiahnutie požadovaného výsledku..

  Školenie o individuálnom programe poskytuje pozoruhodný výsledok, ktorý sa nielen transformuje navonok, ale tiež nedáva šancu na opätovný rozvoj prietrže..

  Pri použití lokálnej anestézie je regenerácia rýchlejšia, len pár hodín po operácii môžete ísť domov, riadiť sa všetkými odporúčaniami a navštíviť lekára na obväzy a vyšetrenia. Po celkovej anestézii sa prepustenie z nemocnice uskutoční nasledujúci alebo v niekoľkých dňoch v závislosti od zložitosti operácie..

  Prvé dva týždne je vylúčená akákoľvek fyzická aktivita. Je potrebné nosiť inguinálny obväz, riadiť sa šetrnou stravou, nie prepracovať morálne a fyzicky. Musíte sa vrátiť k obvyklému rytmu života.

  Všeobecné pravidlá počas rehabilitačného obdobia po oprave kýly:

  • Obväzy sa robia každý deň;
  • je dodržaný odpočinkový režim;
  • prejedanie je vylúčené;
  • bandáž sa odstráni na niekoľko hodín pred spaním;
  • fyzická aktivita je obmedzená na chôdzu.

  Od druhého týždňa po operácii môžete začať ľahkými cvičeniami ležať a ležať. Najprv to budú dychové cvičenia, potom cvičenie, a keď sa telo zotaví, môžete už cvičiť na svaloch brucha, nôh, chrbta..

  Kontraindikácie pri slabinovej prietrži

  Čo ženy nemôžu urobiť so slabinovou prietržou:

  • na kýlu naneste vyhrievaciu podložku, otrite postihnuté miesto, urobte masáž brucha;
  • pokúsiť sa opraviť prietrž použitím sily;
  • pokračovať v ťažkej fyzickej práci;
  • vystavte sa riziku náhodného zranenia.

  Užívanie drog

  Ak alternatívne spôsoby liečby nie sú dôveryhodné, musíte sa obrátiť na lieky. Na liečbu lymfatických uzlín v slabinách u žien sa používajú dva druhy liekov - vnútorné a vonkajšie použitie:


  Pustulárne rany v prípade ich výskytu. namazané masťou "Levomekol"

  • antibiotiká: Amoxicilín, Amoxiclav, Dimexid, Ciprolet, Azitromycín, Cifran, Biseptol;
  • tablety s antibakteriálnymi a baktericídnymi vlastnosťami: Siflox, Vilprafen, Sumerolim, Solexin-forte, Streptocid, Septrin;
  • masti: Levomekol, Vishnevsky masť, ichtyol masť.

  Fyzioterapeutické postupy

  Bežnou metódou liečby zápalu lymfatických uzlín v slabinách u žien, najmä v skorých štádiách, je tiež fyzioterapeutická metóda, ako je elektroforéza liekov..

  Počas elektroforézy sa do tela ženy zavádzajú lieky pomocou externého jednosmerného prúdu.

  Elektroforéza má protizápalový účinok, je kontraindikovaná v neskorých štádiách zápalu lymfatických uzlín u žien, napríklad pri hnisavých procesoch..

  Nenechajte si ujsť rady lekárov o tom, ako liečiť svrbivú pokožku a prečo sa objavuje? Hlavné dôvody.

  Poloha inguinálnych lymfatických uzlín u žien

  Ak chcete zistiť, kde sa nachádzajú ingvinálne lymfatické uzliny u žien, pomôže vám nižšie uvedený diagram. Požadované formácie sa nachádzajú v blízkosti orgánov genitourinárneho systému a sú lokalizované v záhyboch ingvinálnej oblasti..

  Lymfatické uzliny v slabinách sú zodpovedné za zdravie močového systému a sú zapálené v dôsledku chorôb vrátane gynekologických. Norma veľkosti útvarov by nemala byť väčšia ako 0,5 - 0,7 cm.

  Je potrebné poznať umiestnenie lymfatických uzlín v slabinách u žien, aby bolo možné včas reagovať na odchýlky a poradiť sa s lekárom. U zdravého človeka sú útvary v oblasti triesloviny ľahko prehmatateľné a nachádzajú sa medzi nohou a ochlpením tela..

  Lymfatická uzlina vyzerá ako mierne vyvýšenie nad pokožkou. Pri infekčných chorobách sa stáva bolestivou, zápalovou a zväčšuje sa..

  Možné komplikácie

  Hlavnou komplikáciou slabinovej prietrže u žien je porušenie. Vyskytuje sa približne v 12% všetkých prípadov choroby. U žien sa najčastejšie vyvíja zranená hernia napravo. Najčastejšie sa porušujú tenké črevo, omentum, slepé črevo. Požitie iného orgánu v hernálnom vaku je zriedkavé.

  Relatívne často sa pri nezavádzanej kýle vyvíja koprostáza (stagnácia výkalov). Pacient dostane klystírový sifón a ak neprináša úľavu, potom sa choroba lieči chirurgicky.

  Kýla sa môže zapáliť v dôsledku peritonitídy, apendicititídy a prítomnosti cudzieho tela v čreve. Klinický obraz takejto komplikácie spôsobuje ťažkosti pri diagnostike, preto je väčšina pacientov operovaná s diagnózou uškrtenej prietrže.

  Diagnóza možných porušení

  Ak má žena v slabinách zápal lymfatických uzlín, príčiny tohto javu môže zistiť iba špecialista. Vyžaduje si to výskum.

  Ktorého lekára by som mal konzultovať s vizuálnou zmenou inguinálnych lymfatických uzlín alebo s ich bolesťou? Na základe dôvodu, ktorý viedol k rozvoju choroby, budete potrebovať pomoc jedného alebo viacerých úzkych odborníkov. Lekár musí prijať odporúčanie na vyšetrenie. Ak pacient nevie, na ktorého lekára má ísť, potom je najlepšie ísť k terapeutovi, ktorý napíše akčný plán..

  Primárnou diagnostickou metódou je hmatové vyšetrenie ženských trieslových lymfatických uzlín, pri ktorých sa zisťuje ich bolesť, hustota a pohyblivosť. Lekár zbiera históriu pacienta, t. J. Informácie o chorobách, ktoré predchádzali zmene formácií.

  Na identifikáciu príčiny patológie sa vyžaduje:

  • štúdia klinického krvného testu (zvýšenie ESR a leukocytózy bude znamenať infekciu v tele);
  • stanovenie odchýlok pri analýze moču;
  • punkčná biopsia (s podozrením na metastatickú lymfadenopatiu);
  • štúdium biochemického zloženia krvi;
  • použitie iných diagnostických metód: ultrazvuk, rádiografia, MRI a CT (ak nie je vylúčená gynekologická patológia);
  • krvný test na infekčné choroby vrátane HIV, syfilis, toxoplazmózy.

  Pre podrobnú diagnostiku sa niekedy vykonáva:

  • imunogram;
  • biopsia lymfatických uzlín;
  • špecifické testy na stanovenie obsahu pôvodcu tuberkulózy v tele (Mantouxova reakcia, Diaskinov test).

  Aspiračná biopsia so zväčšenou lymfatickou uzlinou v slabine ženy nie je uvedená. V prípade rakoviny tkaniva môže spôsobiť poškodenie krvných ciev a tvorbu kapsúl s ďalšou divergenciou rakovinových buniek v tele. Autorizovanou diagnostickou metódou je excisná biopsia, pri ktorej je vyrezaná lymfatická uzlina a prenesená na úplné histologické vyšetrenie..

  Prečo u žien bolí inguinálne lymfatické uzliny

  Hlavnou príčinou bolesti v lymfatických uzlinách v slabinách je infekcia v tele, po ktorej sa zapália alebo zväčšia..

  zápal

  Príčiny nepohodlia a bolesti v zapálených lymfatických uzlinách v oblasti trieslovín spočíva v zavedení infekcie do tela. Škodlivé mikroorganizmy prenikajú z patologických ohnísk do tvorby lymfatických ciev.

  Bežné príčiny, ktoré spôsobujú zápal inguinálnych lymfatických uzlín u žien, sú:

  • furunkulóza;
  • hnisavé lézie kože;
  • bakteriálna aktivita;
  • vírusové ochorenia;
  • mechanické poškodenie lymfatických uzlín;
  • hematologické a onkologické choroby;
  • STI
  • ovariálna cysta a niektoré ďalšie patológie reprodukčnej sféry;
  • alergie;
  • Infekcia HIV;
  • Crick;
  • zvýšený rast počas puberty;
  • vedľajší účinok niektorých liekov;
  • choroby genitourinárnej oblasti;

  Zvýšiť

  Väzby lymfatického systému ženy nachádzajúcej sa v oblasti trieslovín sa zväčšujú s rôznymi chorobami. Zároveň sa zväčšujú a stávajú sa bolestivými. Ak chcete zistiť etiológiu zväčšeného uzla, musíte podstúpiť vyšetrenie.

  Príčiny zväčšených lymfatických uzlín sú:

  • ich mechanické poškodenie;
  • znížená imunita;
  • infekcie
  • onkológia;
  • furunkulóza;
  • plesňové lézie;
  • patológia reprodukčného systému (pri týchto chorobách môže byť zápal spojov lymfatického systému spôsobený cystou).

  Lymfatické uzliny sa často zväčšujú tam, kde sú lokalizované patogény. Príčinou patológie môže byť stafylokoková infekcia (toto ochorenie môže postihnúť akúkoľvek osobu), činnosť plesne alebo urogenitálneho systému..

  Príčiny slabinovej prietrže u starších mužov

  S vekom u mužov sa elasticita brušnej steny znižuje. Patologický defekt v prednej brušnej stene je spôsobený anatomickými vlastnosťami. Výsledný herniálny vak otvorom trieslového kanálika vyčnieva pod kožu, zväčšuje sa na veľkú veľkosť a môže klesnúť do mieška. V tomto prípade je nevyhnutná operácia inguinálnej kýly u starších mužov.

  Lekári špecializujúci sa na liečbu slabinovej kýly identifikujú hlavné faktory, ktoré spôsobujú túto bolestivú patológiu:

  • Predisponujúce. Pri znížení elasticity brušnej steny sa vo vrstvách vyskytujú zraniteľné časti - slabé steny ingvinálneho kanálika, povrchový a hlboký ingvinálny prsteň, oslabenie brušných svalov a fascia brucha..
  • Produkovať. Nadváha, nadmerná fyzická aktivita, patológia tráviaceho a genitourinárneho systému, ťažké kašeľ, rôzne zranenia zvyšujú tlak na brušnú stenu a oblasť slabín, čo vedie k ich oslabeniu.

  Prečítajte si súvisiaci materiál: Oči staršej osoby a ich najčastejšie choroby

  Potrebné zaobchádzanie

  Pamätať! Iba lekár vám povie, ako liečiť zápal lymfatických uzlín v slabinách, zbaviť sa bolesti a zmenšiť ich veľkosť. Samostatné podávanie liekov môže iba poškodiť a viesť k rozvoju komplikácií. Prostriedky a metódy liečby sa vyberajú na základe základného ochorenia.

  Ak lymfatické uzliny v slabinách u žien prešli patologickými zmenami, potom platí:

  1. Nesteroidné lieky, napríklad ibuprofén alebo nimesil.
  2. Hormonálne lieky, t. J. Glukokortikoidy, ktorých liečenie sa uskutočňuje s neúčinnosťou predchádzajúcich liekov av prípade opuchu tkanív..
  3. Širokospektrálne antibiotiká. Výber liekov je založený na citlivosti mikroorganizmov, ktoré na ne spôsobili ochorenie.
  4. Špecifická liečba zameraná na odstránenie príčiny zápalu lymfatických uzlín.

  Pre úspešnú liečbu je dôležitý správny výber liečiva, fyzioterapeutický účinok na postihnuté oblasti slabín a odstránenie príčiny patológie. Ak zapália skupiny uzlov, potom to často znamená vážne odchýlky v práci tela a vyžaduje dôkladné vyšetrenie.

  Pri lymfadenitíde spôsobenej patológiou genitourinárneho systému je možná liečba ľudovými liekmi, ale iba so súhlasom lekára. Takže, od odstránenia bolesti, opuchov, obklady z lístkov mäty pomáhajú. Ak chcete pripraviť kompozíciu, musíte zomlieť čerstvú ingredienciu v mixéri, umiestniť rastlinnú hmotu do niekoľkých vrstiev gázy a bez vylisovania šťavy aplikovať na postihnutú formáciu 1-2 hodiny. Trvanie kurzu je 2 týždne a zahŕňa súčasné užívanie liekov.

  Všeobecná terapia inguinálnych lymfatických uzlín ženy je komplexná a je navrhnutá tak, aby zabránila divergentným patogénom v tele. Terapeutické metódy a prostriedky sa určujú po preštudovaní histórie ochorenia a dôvodov, ktoré ho vyvolali.

  Liečba prietrže

  Úspech liečby a riziko komplikácií závisia od pacienta - čím skôr pôjde do nemocnice, tým lepšie pre seba. Problém je v tom, že toto ochorenie sa veľa neobťažuje, pretože sa pravidelne objavuje tvorba malých veľkostí, ktorým ľudia nevenujú pozornosť.

  Liečba je vždy rýchla. Uskutočňuje sa operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže u mužov a žien, ktorá sa nazýva hernioplastika, čo je tiež herniografia. Počas operácie chirurgovia disekujú prietrž a vyhodnotia tam umiestnené orgány. Ak je s nimi všetko v poriadku, vrátia sa na miesto a posilní sa brušná stena. Ak sú orgány poškodené, ischemické, musia sa odstrániť. Počas operácie musí chirurg vyhodnotiť hernálny obsah podľa nasledujúcich kritérií:

  • farba;
  • prítomnosť zvlnenia;
  • peristaltické pohyby.

  Teraz v hernioplastike sa často používajú špeciálne siete, ktoré môžu znížiť riziko komplikácií a zabrániť opakovaným herniám. V niektorých prípadoch sa operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže u mužov alebo žien vykonáva bez notoricky známych rezov - laparoskopickou operáciou. Prvý týždeň po tom, čo je potrebné upustiť od používania výrobkov tvoriacich plyn, av nasledujúcich 3 až 4 mesiacoch zabrániť intenzívnej fyzickej námahe.

  Kde sú trieslové lymfatické uzliny

  Inginálne lymfatické uzliny sú lokalizované v perineu (v záhyboch medzi nohami a panvovou oblasťou). Cítia sa tiež v femorálnom trojuholníku, vo vnútri a mimo stehien. Aby sme pochopili, kde sú tieto útvary umiestnené, schéma pomôže.

  Usporiadanie trieslových lymfatických uzlín a lymfatických ciev

  Umiestnenie inguinálnych lymfatických uzlín u ľudí naznačuje ich rozdelenie do 3 skupín:

  • v oblasti bokov je dolná časť brucha a zadku horná úroveň žľazy;
  • blízko konečníka, vonkajšie genitálie - priemerná úroveň imunitných spojení;
  • na nohách sú umiestnené útvary nižšej úrovne blízko seba.

  Lymfatické uzliny umiestnené medzi slabinami a stehnami sú prehmatané. V tomto prípade sa určia zaoblené útvary mäkkej konzistencie, ktoré sa ľahko pohybujú pod kožou. Ak ich veľkosť nie je väčšia ako hrach, nie je potrebné hovoriť o patológii.

  Prepojenie imunity v ingvinálnej oblasti je hlboké a povrchné. Ten leží v hrúbke spojivového tkaniva brušnej steny. Hlboké žľazy sa nachádzajú v blízkosti femorálnej žily. Sú zodpovedné za filtrovanie lymfy pochádzajúcej z vonkajších genitálií a dolných končatín..

  Liečebné metódy

  Najobľúbenejšími metódami na liečbu ingínovej prietrže sú laparoskopia a otvorená chirurgia. Otvorená chirurgia sa považuje za zlatý štandard pri liečbe kýly v slabinách viac ako sto rokov. Chirurgia umožňuje použitie sedatív a lokálnej anestézie. Takáto príležitosť je výhodou, pretože celková anestézia môže byť u niektorých pacientov kontraindikovaná. Mince však má druhú stranu - po tradičnej operácii sú dosť veľké jazvy. Okrem toho pacienti pociťujú pomerne silnú bolesť niekoľko dní ako po laparoskopii.

  Druhy chirurgických zákrokov:

  Natiahnutá hernioplastika sa vykonáva kombináciou ich vlastných tkanív (aponeuróza). Tento typ plastu bol predtým jediným spôsobom liečby kýly. Tento postup zahŕňa narezanie prednej brušnej steny nad herniálnu hmotu, zmenšenie vyčnievajúceho tkaniva do správnej polohy v brušnej dutine a zašívanie rezu. Pri oprave prietržovej kýly sa použijú stehy na uzavretie defektu..

  Tento spôsob chirurgického zákroku môže spôsobiť nepohodlie a bolesť. Táto skutočnosť vysvetľuje, prečo lekári zriedka odporúčajú túto konkrétnu liečebnú techniku. Tenzná hernioplastika má vysokú mieru recidívy s ingvinálnou prietržou - 15-30%.


  Oprava prietržnej hernie

  Tesná hernioplastika zahŕňa použitie sieťovej protézy. Táto metóda je najobľúbenejšia a najúčinnejšia. Americkí chirurgovia odporúčajú ako štandardnú liečbu pri poranení hernie nerozťažnú hernioplastiku. Počas operácie sú hrany hernálnej chyby spojené špeciálnou chirurgickou sieťou vyrobenou z polypropylénu. Takáto mriežka slúži ako rámec pre to, aby tkanivo klíčilo, čo spája a zabraňuje strate vnútorných orgánov z brušnej dutiny. Cenová kategória operácie závisí od materiálu, ale v každom prípade je pravdepodobnosť relapsu nízka.

  Oprava slabiny prietrže hernie

  Laparoskopická hernioplastická chirurgia je minimálne traumatickou metódou na liečbu slabinovej prietrže, ktorá si v posledných desiatich rokoch získala popularitu. Stále viac chirurgov sa učí a praktizuje laparoskopickú liečbu. Postup laparoskopickej hernioplastiky počas kýly zahŕňa malé rezy na 3 až 4 miestach na stene brucha, cez ktoré sa trubice vkladajú. Potom sa trubicami vloží endoskop a ďalšie potrebné nástroje. Celý priebeh operácie je možné sledovať na obrazovke monitora..

  Vďaka laparoskopii dochádza k účinnému ošetreniu herniálneho výčnelku a tkanivá brušnej steny sú minimálne poškodené. Tento spôsob liečby vám umožňuje zotaviť sa čo najskôr a umožňuje rýchly návrat do aktívneho života..

  Je však potrebné vziať do úvahy niektoré faktory, pri ktorých je laparoskopia kontraindikovaná:

  • individuálna intolerancia k celkovej anestézii;
  • tehotenstva;
  • závažné ochorenie pľúc;
  • zvýšená telesná hmotnosť;
  • poruchy krvácania so sklonom ku krvácaniu;
  • užívanie liekov proti krvným zrazeninám;
  • predchádzajúci chirurgický zákrok na brušnej dutine.

  Použitie lasera počas liečby slabinovej prietrže je nevhodné, pretože laser je potrebný na zničenie nádorov. Kýla sa nezničí, ale vráti sa len herniovou bránou do brušnej dutiny.

  Je dôležité to vedieť! Neexistuje žiadna liečba drogy prietrže. Nie je možné vyliečiť prietrž tým, že sa vezmú vitamíny, pretože nedôjde k zvýšeniu vývoja kolagénu v spojivovom tkanive. Na druhej strane, vitamín C a ďalšie vitamíny zlepšia kvalitu vyvíjaného jazvového tkaniva. Zvýšený príjem vitamínov je veľmi užitočný pri prevencii recidívy..

  diagnostika

  Ak sa nájdu hrče, hrče v oblasti trieslovín alebo bolesť, mali by ste sa čo najskôr poradiť s lekárom. Špecialista vykoná podrobné vyšetrenie a určí skutočnú príčinu porušenia.

  Metódy diagnostiky trieslových lymfatických uzlín:

  1. História, palpácia formácií. Imunitné väzby sa určujú dotykom, pri lymfadenitíde sa u pacienta cíti bolesť.
  2. Štúdia moču a krvných testov. Zápalový proces je indikovaný zvýšením počtu leukocytov a zrýchlením ESR v krvi..
  3. Stanovenie obsahu C-reaktívneho proteínu (marker zápalu).
  4. Biopsia lymfatických uzlín. Punkcia sa vykonáva, ak existuje podozrenie na zhubnú degeneráciu formácií, zistia sa zmeny v tkanive.
  5. Röntgen pľúc (ak existuje dôvodné podozrenie na prítomnosť tuberkulózy).
  6. Krvný test na protilátky proti vírusu ľudskej imunodeficiencie (ak je to potrebné).

  Hlavné patológie lymfatických uzlín v slabinách

  Hyperplázia lymfatických uzlín je proliferácia a patologická zmena v lymfoidnom tkanive. Najbežnejšie príčiny sú uvedené nižšie:

  1. „Choroba mačacích škrabancov. Ochorenie sa vyskytuje 7 až 14 dní po poškodení pokožky osoby mačkou infikovanou určitým typom chlamýdií. V priebehu času sa na mieste oderu vytvára škvrna, ktorá sa premení na malý vred. Po 7 až 14 dňoch sa objaví regionálna lymfadenitída. V postihnutej oblasti sa nachádza veľký bubo. Do tej doby sa obeť začne cítiť horšie. „Cat Scratch Disease“ postupuje pomaly. V priebehu 2 až 3 týždňov po objavení sa bubo začne hnisať. Niekedy sa v nej objaví fistula, cez ktorú vystupuje hnis. Ochorenie je diagnostikované anamnézou (berúc do úvahy interakciu s mačkou), detekciou protilátok v krvi.
  1. Tuberkulóza. Pôvodca ochorenia málokedy postihuje inguinálne lymfatické uzliny. Preniká z tráviaceho traktu, kostí, kože dolných končatín alebo pohlavných orgánov. Kochov prútik sa usadil v jednej alebo viacerých imunitných jednotkách naraz a spôsobil zápal. V slabinách sú 3 typy tuberkulóznej lymfadenitídy:
  • infiltrácia, pri ktorej sa lymfatické uzliny pevne dotýkajú, zväčšujú, nespôsobujú bolesť, pod tlakom sa pohybujú pod kožou (choroba má benígny priebeh);
  • prípadný, sprevádzaný rozpadom tkaniva inguinálnych lymfatických uzlín s ich hnisaním a tvorbou masy pripomínajúcej tvaroh, zvýšenie hustoty žliaz, ich bolestivosť, niekedy - výskyt fistúl;
  • Indukčné, ktoré majú malú intenzitu zápalu, charakterizované transformáciou tkaniva na tkanivo jazvy, zatiaľ čo žľazy sú redukované, stuhnú a sú imobilné..
  1. Inguinálna lymfogranulomatóza je infekcia spôsobená chlamydiami. K infekcii dochádza pri pohlavnom styku bez použitia kondómu. Najprv sa v genitáliách objaví malá erózia. Neubližuje a rýchlo prechádza. Po 1,5 - 2 mesiacoch sa v slabinách zvyšuje jedna alebo viac lymfatických uzlín. Spojujú sa navzájom a okolité tkanivá. Ďalej sa na povrchu imunitných spojení objavujú diery, cez ktoré vystupujú hnisavé masy. Diagnostikovaná patológia detegovaním protilátok v krvi.
  1. Syfilis je pohlavne prenosné infekčné ochorenie spôsobené bledým treponémom. Intuitívne lymfatické uzliny sa zvyšujú v počiatočnom štádiu ochorenia. V mieste zavedenia svetlého treponému sa vytvorí hustá tuberkulóza. Po 1-1,5 týždni sa inguinálna lymfatická uzlina zapáli vpravo aj vľavo (zvyčajne je lézia dvojstranná). Syfilis je diagnostikovaný detekciou protilátok v krvi a treponémom v nátere..
  1. Rakovina imunitných jednotiek. Metastázy v lymfatických uzlinách prenikajúce z iných tkanív vedú k zvýšeniu žliaz. Onkológia je charakterizovaná skutočnosťou, že formácia je pevná, hustota takmer porovnateľná so stromom. V tomto prípade je bolesť zanedbateľná alebo chýba. Pohodlie pacienta sa postupne zhoršuje. Pri ničení nádorového tkaniva sa pozoruje horúčka až do 38 - 39 rokov. Diagnóza zahŕňa anamnézu, sťažnosti pacientov, vyšetrenie, prehmatanie oblasti slabín. Použité laboratórne metódy.

  Vyšetrenia kýly

  Diagnóza slabiny prietrže nie je náročná. Žena je vyšetrená chirurgom a gynekológom, ktorý pacienta povedie pred a po operácii. Navonok lekár vidí na jednej strane opuch v slabinách, menej často sa vyskytuje bilaterálna defekt.

  Na získanie úplného obrazu prietrže sú predpísané ďalšie štúdie:

  • Ultrazvuk brušnej dutiny a panvy - viditeľný hernálny vak a okolité tkanivo;
  • irrigoskopia - röntgenové žiarenie s použitím kontrastnej látky sa vykonáva na vyšetrenie gastrointestinálneho traktu, ukazuje črevo v herniálnom vaku;
  • herniografia - priradená na vizualizáciu obsahu herniálneho vaku.

  Diferenciálna diagnóza sa uskutočňuje s cystami väziva maternice a femorálnej prietrže. Tieto choroby majú podobné príznaky, presnú diagnózu je možné zistiť iba vizualizáciou panvových orgánov. V prípade cysty sa neobjaví v náchylnej polohe a samo zmizne, ako je to pri slabinovej prietrži..

  Dôvody porušenia

  Inguinálne (podobne ako niektoré iné) lymfatické uzliny podliehajú patologickým zmenám v reakcii na infekciu a môžu byť spôsobené:

  • furunkulóza;
  • plesňové a bakteriálne choroby pohlavných orgánov;
  • vírusové ochorenia (nachladnutie, kiahne oviec, rubeola alebo osýpky);
  • mechanické poškodenie;
  • alergie
  • hematologické alebo rakovinové ochorenia;
  • infekcia tkanív v blízkosti lymfatických uzlín;
  • porušenia práce reprodukčného systému (cysta vaječníkov, hypofunkcia orgánov);
  • vírus ľudskej imunodeficiencie (v tomto prípade sú postihnuté ďalšie skupiny formácií);
  • podvrtnutie počas fyzickej aktivity;
  • vedľajšie účinky určitých liekov (v zriedkavých prípadoch);
  • sexuálne prenosné choroby;
  • choroby močového ústrojenstva (cystitída);
  • balanopostitída;
  • borelióza
  • yersinióza;
  • erysipel;
  • žľazový mor, bubonický mor, čierny mor.

  Hlavné príznaky chorôb slabinových lymfatických uzlín

  Príznaky patológie sú:

  • zvýšenie hustoty lymfatických uzlín (niekedy je na dotyk ťažké);
  • jej zväčšenie;
  • sčervenanie kože počas formovania;
  • prejavy intoxikácie (horúčka, bolesti hlavy, slabosť);
  • bolesť v žľaze (často to bolí pri pohybe nôh).

  Intoxikácia sa pozoruje so zhlukovaním formácií a progresiou choroby. V tomto prípade pacient prejavuje prejavy sebavytravy tela (hnisavé zrazeniny), zrýchlenú ESR a v UAC sa pozoruje zvýšenie počtu leukocytov. Chronická forma patológie je často sprevádzaná príznakmi nevoľnosti..

 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Cervikálna osteochondróza je chronická degeneratívna-dystrofická patológia. Ak sa nelieči, progreduje rýchlo a vyvoláva príznaky.
  Osteochondróza je jedným z bežných ľudských ochorení, jej prítomnosť v krčnej oblasti je jednou z nebezpečných.p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->
  Kýla bedrovej chrbtice významne znižuje kvalitu života pacienta. Musí sa pohybovať v bolesti, zmierniť pohyblivosť, sprievodné neurologické poruchy, problémy so zažívacím traktom a genitourinárny systém.