loader

Hlavná

Hlava

Príčiny semenníkovej kýly u dieťaťa a ako sa s ňou liečiť

Príčiny semenníkovej kýly u dieťaťa a ako sa s ňou liečiť

Príznaky semenníkovej kýly u dieťaťa, metódy liečby patológie

Semenná hernia u dieťaťa je choroba, pri ktorej slučka tenkého čreva z brušnej dutiny zostupuje do mieška. Tvorba choroby sa vo väčšine prípadov vyskytuje v lone a je spojená s komplexným procesom prolapsu semenníkov cez trieslovinový kanál. Porušenie tohto procesu pod vplyvom rôznych príčin má u detí za následok vývoj kýly s trieslovinami. Kódy ICD: Q53 Neostúpené semenník, K40 kýlová kýla.

Príčiny choroby

Kôra Scrotum u chlapcov je vrodená a získaná. Vrodený typ choroby je dôsledkom porušenia procesu prolapsu semenníkov z pobrušnice do mieška. Normálne do konca 36 týždňov vývoja plodu semenníky zostúpia do mieška. Aby to mohli urobiť, musia ísť cez trieslovinový kanál. Keď semenníky ostávajú v kanáli, jeho steny sa rozširujú, vďaka čomu sa rozširuje priemer kanála, slučka tenkého čreva vstupuje do vytvoreného voľného priestoru a klesá do mieška..

Získaná forma ochorenia sa u chlapcov vyvíja z nasledujúcich dôvodov:

 • častá zápcha;
 • dlhodobý kašeľ;
 • opakované vracanie;
 • poranenia pri narodení;
 • silná fyzická námaha u detí;
 • vrodená svalová slabosť trieslového kanála.

Vrodené brušne-hmatné hernie sa diagnostikujú u 5% novorodencov. U chlapcov predčasne narodených je patológia zaznamenaná 5-krát častejšie.

Aká patológia môže vyzerať u detí

U dieťaťa nie je ťažké diagnostikovať semenníkovú kýlu. Z vonkajšej strany sa patológia prejavuje vo forme výčnelku v miešku kruhovej alebo oválnej povahy. Zaznamenajú sa nasledujúce príznaky:

 • zvýšenie prietrže pri napätí brušných svalov (kašeľ, kýchanie, defekácia, plač);
 • formácia je mierna, čiastočne alebo úplne zmizne, keď je pacient v horizontálnej polohe;
 • keď črevné slučky vstúpia do mieška, v oblasti vyčnievania je pozorovaná charakteristická burácanie;
 • po stlačení je útvar skrytý.

Pri kýloch značnej veľkosti sa dieťa cíti bolestivosť, nepohodlie, zažívacie ťažkosti s rozvojom zvracania, plynatosťou. Často dochádza k všeobecnému zhoršeniu pohody, nedostatku chuti do jedla. Aby sa predišlo nebezpečným následkom, je dôležité diagnostikovať chorobu včas.

Možné komplikácie

Napriek tomu, že u mnohých pacientov môže patológia zmiznúť bez viditeľných príznakov, nemožno chorobu ignorovať. Ak sa choroba nelieči, má obrovské následky:

 1. Pripnuté - závažný stav, pri ktorom dochádza k stlačeniu črevnej slučky v bráne kýly. Časť orgánu sa izoluje, je narušený krvný obeh, čo vedie k nekróze tkaniva a rozvoju silného zápalového procesu..
 2. Obštrukcia čriev, poruchy trávenia - nastáva v dôsledku vstupu črevných slučiek do trieslovca. Dôsledkom toho sú závažné poruchy trávenia - hnačka, zápcha, vracanie, nechutenstvo.
 3. Nezničiteľnosť - nastáva, keď sa tvoria veľké kýly. V tomto prípade sa prietrž nemôže samostatne umiestniť na svoje miesto ani v horizontálnej polohe dieťaťa.

S rozvojom bolesti, nepohodlia, sčervenania prietrže, poruchy trávenia a ďalších rušivých príznakov je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc..

diagnostika

V nemocnici je diagnostikovaná kýlová kýla u dieťaťa. Patológiu určuje lekár pri vyšetrení dieťaťa. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s kvapkou semenníka.

Ďalšie informácie o stave vnútorných orgánov možno získať pomocou ultrazvuku. Táto metóda vám umožňuje jasne určiť, ktorý orgán v priebehu choroby trpí..

Taktika liečby závisí od veľkosti výčnelku, rizika porušenia a ďalších komplikácií. Pri kýloch malej veľkosti je pacientovi predpísaná konzervatívna liečba. Veľké výčnelky vyžadujú chirurgický zákrok.

Konzervatívna terapia

Indikácie pre nechirurgickú liečbu sú kýly malej veľkosti a stavu pacientov, u ktorých sa chirurgický zákrok neodporúča. Pre prevádzku sú zakázané nasledujúce podmienky:

 • všeobecné zlé zdravie;
 • prítomnosť chronických zápalových chorôb;
 • vek do 6 mesiacov;
 • akútne obličky, zlyhanie pečene;
 • krvné choroby;
 • patológia kardiovaskulárneho systému;
 • odmietnutie chirurgického zákroku.

Konzervatívna terapia pozostáva z radu preventívnych opatrení zameraných na zníženie herniového výčnelku, posilnenie svalov pobrušnice a prevenciu komplikácií:

 1. masáž.
 2. Nosiť obväz a elastické plavky.
 3. Jesť stravu, aby sa zabránilo zápche, zvracaním a iným zažívacím tromfom.
 4. Terapeutická gymnastika.
 5. Liečba liekom na odstránenie príznakov patológie.

Nechirurgická liečba si vyžaduje značné úsilie zo strany lekárov aj samotných pacientov a nie vždy poskytuje požadovaný výsledok. Kýlu sa môžete úplne zbaviť iba pomocou operácie.

Pomocou ľudových metód

Recepty tradičnej medicíny sa často používajú ako pomocné látky pri konzervatívnej liečbe..

Je prísne zakázané liečiť deti s ľudovými liekmi. Kýla na semenníkoch novorodencov nie je konspiraciami liečená. Terapia prírodnými produktmi je povolená po dosiahnutí 3 rokov dieťaťa pod prísnym dohľadom lekára.

Na odstránenie príznakov patológie použite:

 1. Odvar ďateliny. Rastlinné kvety sa nalejú vriacou vodou v pomere 1: 2, nechajú sa pôsobiť slabým plameňom počas 3 až 5 minút, nechajú sa variť 30 až 40 minút. Liek sa užíva perorálne.
 2. Odvar z paliny. Čerstvá tráva je rozdrvená, nalejte pohár vriacej vody. Výsledný nástroj sa používa na pleťové vody v oblasti vyčnievania.
 3. Kompresia na báze kapusty. Na ošetrenie sa odporúča používať šťavu bez soli. V prípade obkladov si môžete vziať aj listy kapusty.
 4. Pleťová voda z dubovej kôry. Pohár rozdrvenej stromovej kôry sa naleje litrom červeného vína, môžete tiež použiť žalude a dubové listy. Výsledný liek sa používa na obklady..
 5. Čaj vyrobený z chrípky. Na varenie lyžice rastliny nalejte pohár vriacej vody, nechajte variť 1 - 2 hodiny. Čaj vo forme tepla s prídavkom cukru alebo medu.
 6. Odvar z lúk. Predpokladá sa, že lúčna lúka má schopnosť posilňovať svaly a väzy osoby. Tráva sa používa na prípravu čaju. Vezmite liek v lyžici 3 až 4 krát denne.

Liečba ľudovými liekmi začína malými dávkami. Prijatie potrebných opatrení pomáha predchádzať alergiám a iným vedľajším účinkom..

Chirurgické ošetrenie

Chirurgia je považovaná za jedinú spoľahlivú metódu na úplné odstránenie hernie. Pri inkontinálnych herniách u chlapcov sa operácia vykonáva podľa plánu. S rozvojom komplikácií je potrebné vykonať operáciu v naliehavom prípade bez predbežnej prípravy pacienta, pretože existuje riziko pre život a zdravie pacienta.

Príprava na naplánovanú operáciu má nasledujúce kroky:

 1. Čistenie čriev a močového mechúra.
 2. Niekoľko hodín pred operáciou je zakázané jesť jedlo..
 3. Užívanie antibiotík na prevenciu infekcie rán.
 4. Inštalácia močového katétra.

Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii a netrvá dlhšie ako hodinu. Počas operácie chirurg vykoná malú incíziu v trieslovej oblasti a pitve tkaniva vo vrstvách. Po vyhodnotení stavu vnútorných orgánov sa stanoví obsah herniálneho vaku, zašíva sa ingvinálny kruh. Na tento účel sa používajú vlastné tkanivá pacienta alebo špeciálny implantát. Poslednou fázou operácie je zošívanie peritoneálnych tkanív pacienta.

Deti majú chirurgický zákrok dobre znášaný, zriedka sú sprevádzané komplikáciami a opätovným rozvojom kýly.

Rehabilitácia

Obdobie po operácii trvá od 7 do 14 dní. V tejto dobe dieťa dostáva antibakteriálne lieky, aby sa predišlo komplikáciám. Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa nosiť špeciálne elastické plavecké kmene, ktoré bránia opakovanému znižovaniu vnútorných orgánov a divergencii stehov. Dôležitým prvkom rehabilitácie je diéta. Ak matka používa umelé kŕmenie, sú z tejto diéty vylúčené výrobky tvoriace plyn. V období neskorého zotavenia je dieťaťu predpísané masérske a terapeutické cvičenie. Pomocou týchto metód je možné posilniť svaly pobrušnice, čo je dôležité na prevenciu opakovaného výskytu choroby..

prevencia

Prevencia chorôb sa vykonáva bez ohľadu na vek dieťaťa. V ranom veku, aby ste predišli patológii, musíte monitorovať normálne fungovanie tráviaceho systému. Nie je možné zabrániť chorobám sprevádzaným zápchou, zvracaním, nadmernou tvorbou plynu. Je dôležité liečiť respiračné ochorenia včas, pretože dlhotrvajúci kašeľ môže spôsobiť rozvoj kýly.

Posilnenie svalov sa vykonáva pomocou gymnastiky. Telesná výchova môže nielen posilniť svaly pobrušnice, ale tiež zabrániť vzniku nadváhy, má pozitívny vplyv na všetky systémy a vnútorné orgány človeka..

Scrotum hernia je často sprevádzaná závažnými komplikáciami. Aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom, je nevyhnutné operovať s dieťaťom. Pri včasnej liečbe je prognóza na uzdravenie priaznivá, väčšina pacientov vedie plnohodnotný životný štýl.

Liečba kýly u dojčiat: chirurg alebo čarodejnica?

Príčiny inguinálnej a pupočnej kýly u detí. Ako liečiť?

Kýla prednej brušnej steny je najbežnejšou chirurgickou patológiou u detí. Táto téma je celkom triviálna a je známa každému lekárovi a väčšine rodičov. Diagnostické aspekty, termíny a metódy chirurgickej liečby hernií sa už dlho vyvíjajú. Na internete nájdete dostatok informácií o povahe tejto choroby ao tom, kde a ako sa s dieťaťom poradiť a liečiť. Počet neskorých návštev v nemocnici s obmedzenými kýlovými prietržami, identifikácia predtým nediagnostikovaných rôznych prietrží prednej brušnej steny u adolescentov je však stále prekvapujúca. A samozrejme, samozrejme neúčinné, ale v poslednom čase nezvyčajne populárne, nekonvenčné metódy liečby kýly rôznymi tradičnými liečiteľmi, pôrodnými asistentkami atď. Vzhľadom na uvedené „ale“ povedieme medzi mladými rodičmi malý „vzdelávací program“.

Kýla je patologický výčnelok, ktorý sa môže vyskytnúť v rôznych anatomických oblastiach. Kýla pozostáva z kýly hernia, obsahu kýly, ako aj brány prietrže, z ktorej vychádza hernia vak s obsahom (pozri obrázok 1).

Zameriame sa na ingvinálne a pupočné kýly, pretože sú najbežnejšie.

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia u detí je výčnelok v oblasti trieslovín v dôsledku prítomnosti neuzatvoreného vaginálneho procesu, ktorý obsahuje slučku čreva, omentum alebo vaječníkov..

Tieto kýly sa vyskytujú u viac ako 5% detí, ale u predčasne narodených detí sa vyskytujú 3 až 3-krát častejšie ako u detí s úplným pôrodom. U detí trpiacich zhoršeným vývojom spojivového tkaniva na pozadí geneticky spôsobených chorôb je možné pozorovať hernie prednej brušnej steny 2-3 krát častejšie. Pomerne často sa trieslové kýly kombinujú s rôznymi vrodenými ortopedickými patológiami (napríklad vrodená dislokácia stehien) a malformáciami nervového systému (spinálne hernie)..

Pomer chlapcov a dievčat trpiacich touto chorobou je podľa rôznych zdrojov od 3: 1 do 10: 1. Možno je to kvôli procesu vynechania semenníkov (semenníkov) u chlapcov z brušnej dutiny do mieška. Podľa niektorých autorov majú chlapci v 60% prípadov pravostrannú tříslovnú prietrž av 10% prípadov dvojstrannú prišívanú prietrž. U dievčat sa vo viac ako 50% prípadov diagnostikujú brušné prietrže na oboch stranách.

Pri štúdiu dedičnej predispozície sa zistilo, že u 11,5% detí s trieslovinovými kýlami bol predtým jeden z rodičov operovaný pre rovnaké ochorenie..

Prejavy choroby

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat je výčnelok v oblasti trieslovín. Pri kýlovo-bradavkovej kýle sa herniálny výčnelok rozširuje až na dno mieška. Výčnelok je obzvlášť viditeľný po fyzickej námahe, pri plaču, plaču dieťaťa, čo je spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku. Nekomplikovaná ingvinická prietrž má mäkkú elastickú konzistenciu, keď sa stlačí, ľahko sa ľahko vsunie do brušnej dutiny, niekedy s dunením, ak je obsahom slučka čreva. Palpácia a redukcia nekomplikovanej trieslovej kýly nespôsobujú dieťaťu žiadne nepohodlie.

Kvapka semenníkov je u novorodencov pomerne častá. V tomto prípade je opuch vizuálne stanovený v miešku, potom zmizne a potom sa zvyšuje, najmä pri kričaní, plaču.

Zvyčajne kvapka semenníkových membrán u malých detí spontánne prechádza v prvom roku života. Ak kvapka pretrváva vo vyššom veku (po 2 rokoch), je potrebná chirurgická liečba.

Výskyt herniového výčnelku v oblasti trieslovín alebo trieslovín by mal varovať rodičov a mal by sa stať príležitosťou na kontaktovanie detského chirurga. V súčasnosti sa plánovaná chirurgická liečba slabinovej kýly u detí obvykle vykonáva okamžite po stanovení diagnózy. Avšak u detí mladších ako 6 mesiacov života, najmä pri akejkoľvek sprievodnej patológii, sa môže chirurgická liečba v prípade voľného zníženia herniového obsahu oneskoriť až do druhej polovice prvého roku života. Malo by sa pamätať na to, že toto dieťa by malo byť pod dohľadom pediatrického chirurga a rodičia by mali byť informovaní o príznakoch svrbenia prietrže. Dokonca aj jedna epizóda porušenia je údajom o plánovanej operácii.

Zranená slabinová prietrž

Porušenie je kompresia obsahu herniálneho vaku s vývojom porúch obehového systému v obmedzených orgánoch až po nekrózu (nekróza tkaniva)..

U detí mladších ako 1 rok, zvyčajne u predčasne narodených dojčiat, sa často pozoruje stiesnená prietrž. U chlapcov sa najčastejšie porušuje črevná slučka alebo omentum, u dievčat vaječník, menej často vajcovod alebo slučka čreva. Obsah herniálneho vaku vnútorným trieslovým kruhom preniká do trieslového kanálika. Porušenie je spojené s vývojom postupného opuchu obsahu herniálneho vaku, zhoršeného venózneho a lymfatického výtoku, zvýšeného opuchu, ktorý vedie ku kompresii. Poškodený arteriálny prietok krvi a nekróza zadržovaného orgánu sa vyvíja. Zároveň môžete vizuálne identifikovať príznaky kompresie (uškrtenie) obsahu herniálneho vaku: herniálny výčnelok je hustý, silno bolestivý, opuch a začervenanie sa vyskytuje v oblasti trieslovín..

Ovariálne tkanivo u dievčat je najcitlivejšie na zastavenie prívodu krvi. Dokonca aj krátke trvanie porušenia môže viesť k nekróze orgánov. Poranenie vaječníkov tiež spôsobuje smrť vajíčok, ktoré môžu v budúcnosti ovplyvniť reprodukčné schopnosti. Vzhľadom na tieto okolnosti je obvyklé pri urovnaní kýly pri dievčatách vykonať núdzový chirurgický zákrok.

Pri prijatí do nemocnice, chlapca s malým predpisom, ktorý porušuje priľahlú kýlu a neprítomnosť príznakov kompresie (uškrtenia) obsahu herniového vaku, je obvyklé vykonať súbor konzervatívnych opatrení zameraných na uvoľnenie svalov, zníženie opuchov a zníženie obsahu prietrže. Deti sa podávajú antispasmodiká, sedatíva..

Pri obnove inguinálnej kýly a zlepšovaní stavu dieťaťa sa odporúča vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pri uspokojivom stave dieťaťa a neprítomnosti závažných sprievodných chorôb by sa chirurgická liečba nemala odkladať na dlhú dobu, pretože vždy existuje hrozba opakovaného porušenia, ktoré môže prebiehať menej bezpečne. Okrem toho opakované porušovanie inguinálnych hernií komplikuje chirurgický zákrok v súvislosti s vytváraním tesných adhézií medzi herniálnym vakom a prvkami spermatickej šnúry..

Pri absencii konzervatívnych opatrení pre obmedzenú prietržovú prietrž sa chirurgická liečba vykonáva naliehavo. Ak je porušenie už dávno a existujú príznaky kompresie obsahu herniálneho vaku, chirurgický zákrok sa začne okamžite bez akejkoľvek konzervatívnej liečby..

Vďaka anatomickým vlastnostiam je technika obsluhy u dievčat o niečo jednoduchšia ako u chlapcov. V prípade strangulovanej ingvinálnej hernie počas operácie sa hodnotí stav strangulovaného orgánu (slučka čreva, omentum, vaječník). V prípade poruchy krvného obehu v obmedzenom orgáne sa vykonáva súbor konzervatívnych opatrení zameraných na obnovenie jeho životaschopnosti. Pri absencii účinku sa nekrotický orgán odstráni. Našťastie sa to stáva veľmi zriedka: podľa zahraničných autorov je v prípade porušenia črevnej slučky v 1,5% prípadov potrebná resekcia neživotaschopnej oblasti (odstránenie časti orgánu)..

Ďalšou komplikáciou porušenia ingvinálnej prietrže u chlapcov je narušenie krvného obehu semenníkov. Táto komplikácia sa vyskytuje u 5% detí s obmedzenou tříslovou herniou a v prípade neskorej diagnózy môže viesť k atrofii (zmenšenie veľkosti a zastavenie práce) semenníka..

Podľa svetovej lekárskej literatúry relapsy hernie tvoria menej ako 1% a najčastejšie sa vyskytujú u predčasne narodených detí a detí s ochorením spojivového tkaniva. Niektorí autori tvrdia, že po núdzových chirurgických zákrokoch sa často vyskytuje opakovaný výskyt prietržovej kýly. Včasná diagnóza inguinálnych hernií s následnou plánovanou liečbou tak môže znížiť počet komplikácií a riziko, ktoré je vždy prítomné počas núdzových operácií.

Podľa našich pozorovaní netradičné metódy liečby ingínových hernií (vrátane sprisahaní) nevedú iba k uzdraveniu, ale tiež komplikujú následnú chirurgickú liečbu v dôsledku vývoja adhézií. Zahrnutie vas deferens do procesu adhézie môže viesť k jeho uzavretiu s rozvojom reprodukčných dysfunkcií. Obrovská viera rodičov v moc sprisahania a utlmenie ich bdelosti často vedie k neskorým návštevám nemocnice, keď je kýla zranená, čo je spojené s rozvojom týchto komplikácií..

Pupočná prietrž

Pupočná prietrž je jednou z najbežnejších chirurgických patológií v detstve a vyskytuje sa u každého piateho dieťaťa a u každého tretieho u predčasne narodených detí. Pri narodení sa u takmer každého novorodenca zistí minimálna defekt pupočníka. Keď kričia, plačúce dieťa sa javí ako herniálny výčnelok, ktorý zvyčajne rodičov varuje. Rodičia často spájajú úzkosť dieťaťa s prítomnosťou pupočnej kýly. Prípady porušenia pupočnej kýly sú však veľmi zriedkavé.

Pupočné prietrže sú náchylné na spontánne uzavretie. V tomto prípade je dôležitá veľkosť defektu pupočného krúžku: s jeho priemerom menším ako 1,5 cm sa spravidla do 3 až 5 rokov života defekt uzavrie. Ak pupočná hernia pretrváva aj po 5 rokoch, je potrebná chirurgická liečba.

Ak dôjde k defektu pupočného prstenca veľkého priemeru, samozatváranie je prakticky nemožné, čo tiež vyžaduje chirurgický zákrok - pravdepodobne v skoršom veku (3 až 4 roky). Umbilikálna prietrž si teda vyžaduje pozorovanie dieťaťa pediatrickým chirurgom, aby sa určila taktika liečby.

Prax ukázala, že nalepovanie pupka, aplikovanie mincí do oblasti pupka nemá žiadny účinok a často spôsobuje podráždenie kože pupočnej oblasti..

Medzi konzervatívne opatrenia zamerané na odstránenie defektu pupočného krúžku u detí do jedného roka patrí všeobecná masáž, masáž prednej steny brucha, ležanie na bruchu a cvičenia fyzioterapie. Všeobecné masážne a fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú maséri a lekári cvičebnej terapie. Masáž prednej brušnej steny - hladením brucha v smere hodinových ručičiek - môžu vykonať všetci rodičia pred každým kŕmením, potom sa odporúča položiť dieťa na žalúdok po dobu 5-10 minút. Pri veľkých kýlach by sa však človek nemal spoliehať na tieto metódy.

Účelom chirurgického zákroku na pupočníkovú prietrž je šitie defektu pupočného prstenca. Nad pupkom v záhybe kože sa urobí malý rez, ktorý spolu s kozmetickými stehmi robí pooperačnú jazvu takmer neviditeľnou. S vekom sa elasticita tkanív znižuje a malý defekt pupočného kruhu, ktorý sa neodstránil v detstve, sa u dospelých mení na veľkú pupočníkovú herniu. U žien sa pupočná prietrž často začína zvyšovať. Pupočné prietrže u dospelých sú náchylné na porušenie a časté recidívy. Preto je na celom svete obvyklé liečiť kýly prednej brušnej steny v detstve, pokiaľ možno pred školskou dochádzkou..

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah). U detí sú slabinové kýly zvyčajne vrodené. Získané sú veľmi zriedkavé - vyvíjajú sa u chlapcov v školskom veku, ktorí majú slabú brušnú stenu alebo sa podieľajú na vzpieraní.

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí. Často kombinované s inou patológiou:

 • kvapka semenníka (hydrocele);
 • spermatická cysta;
 • Marfanov syndróm a iné choroby spojivového tkaniva;
 • abnormality vo vývoji miechy;
 • miechová kýla;
 • dysplázia bedra.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Príčiny a rizikové faktory

Hlavný význam pri formovaní vrodenej ingvinálnej prietrže u detí patrí slepej kapse pobrušnice vyčnievajúcej cez trieslový kanál do mieška (vaginálny proces). Keď semenník zostúpi do mieška, vaginálny proces sa vyhladí, t. K tomu zvyčajne dochádza v čase narodenia. Ak z nejakého dôvodu nedôjde k obliterácii, nezavrie sa trieslový kanálik a so zvýšeným vnútro-brušným tlakom ním prechádzajú vnútorné orgány. Hernálna brána je vonkajším krúžkom ingvinálneho kanálika a vaginálnym procesom pobrušnice je herniálny vak, ktorý môže zahŕňať črevné slučky, omentum, vajcovodu a vaječníky (u dievčat)..

Pri vývoji slabinovej kýly u detí dôležitá úloha spočíva v dedičných predispozíciách. Podľa štatistík malo asi 12% detí s touto patológiou, jeden alebo obaja rodičia tiež ingvinálnu prietrž.

Získané trieslové kýly u detí, ako už bolo uvedené, sú veľmi zriedkavé. Faktory vyvolávajúce ich vývoj:

 • obezita;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • sedavý spôsob života;
 • zdvíhať závažia;
 • respiračné choroby sprevádzané ťažkým kašľom;
 • chronická zápcha.

Formy choroby

V závislosti od umiestnenia sú tříslové kýly u detí bilaterálne, ľavostranné a pravostranné. U dievčat sú v 50% prípadov pozorované bilaterálne hernálne výčnelky. U chlapcov sa bilaterálne hernie vyskytujú v 10% prípadov, v 30% - ľavostranné, v ostatných prípadoch pravostranné.

U detí inguinálne kýly spravidla prechádzajú vnútorným trieslovým kruhom a sú umiestnené vo trieslovom kanáli, t.j. sú šikmé. Priame trieslové prietrže v pediatrickej praxi sú veľmi zriedkavé. Herniový výstupok v tomto prípade prechádza defektom vo svaloch prednej brušnej steny v oblasti vonkajšieho trieslového prstenca..

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí.

U chlapcov môže herniálny vak spadnúť do mieška, čo vedie k tvorbe hnačiek triesloviny, ktoré sa ďalej delia na semenníky (vaječníky) a lanovky (spermie)..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u detí je prítomnosť výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Keď dieťa napína, plače, kričí, kašeľuje, zväčšuje sa, v pokoji sa zmenšuje a niekedy úplne zmizne.

Pri slabinovej kýle u chlapcov sa pozoruje deformácia mieška v dôsledku poklesu herniálneho vaku. U dievčat môže herniálny vak klesnúť do jednej z pyskov, čo vedie k jeho zhrubnutiu.

Intuitívne prietrže u detí sú často sprevádzané bolesťou lokalizovanou v oblasti brucha alebo slabín. Bolesť môže byť daná spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Môžu spôsobiť plač a rozpaky detí v prvom roku ich života. V staršom veku deti hovoria rodičom o bolesti v dolnom bruchu.

diagnostika

Inguinálnu prietrž u detí zvyčajne zisťujú rodičia alebo lekári pri rutinnom vyšetrení.

Palpácia odhaľuje elastickú alebo mäkkú textúru vyčnievania v oblasti slabín. Pri nekomplikovanom priebehu sa hernálny obsah ľahko vkladá do brušnej dutiny. V čase redukcie môžete počuť charakteristický dunenie, ktoré naznačuje prítomnosť slučkového čreva v herniálnom vaku. Po zavedení herniálneho výčnelku do brušnej dutiny je cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Na objasnenie diagnózy:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, panvy, trieslových kanálikov a mieška;
 • irrigografie;
 • cystografii.

Hnačka u detí si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

 • femorálna prietrž;
 • inguinálna lymfadenitída;
 • cysta okrúhlych väzov maternice (u dievčat);
 • kryptorchidizmus (u chlapcov);
 • cysta spermatického kordu (u chlapcov);
 • kvapka semenníka (u chlapcov).

Liečba slabiny prietrže u detí

V súčasnosti sa konzervatívna liečba slabinovej prietrže u detí adhezívnymi obväzmi a bandážami nevykonáva.

Odstránenie trieslovej kýly u detí s nekomplikovaným priebehom sa vykonáva plánovaným spôsobom vo veku viac ako šesť mesiacov. Počas chirurgického zákroku chirurg izoluje, obväzuje a odrezáva hernálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív pacienta alebo pomocou špeciálnej propylénovej siete.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgický zákrok na tříslovnú kýlu u detí sa môže uskutočňovať klasickou otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopických technológií. Tento spôsob je výhodnejší, pretože je sprevádzaný minimálnym traumatom mäkkých tkanív, menšou stratou krvi a krátkym rehabilitačným obdobím..

U chlapcov by sa mala odstraňovať trieslová kýla s veľkou opatrnosťou, aby sa zabránilo možnému poškodeniu cievnych ciev a ciev varlat (spermatická šnúra). Ich poškodenie ďalej vedie k atrofii semenníkov a / alebo mužskej neplodnosti.

Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže u dievčat je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok, pretože existuje veľmi vysoké riziko úmrtia vajcovodov alebo vaječníkov. U chlapcov v prvých mesiacoch života, s rozvojom porušovania v prvých niekoľkých hodinách, sa uskutočňuje konzervatívna terapia zameraná na korekciu prietrže. V tomto prípade sa používa nasledujúci liečebný režim pri slabinovej kýze u detí:

 • teplý kúpeľ alebo vyhrievacia podložka;
 • intramuskulárne podávanie liekov s antispasmodickým účinkom;
 • dávať dieťaťu zvýšenú polohu panvy.

Pokiaľ liečba nepovedie k nariedeniu priľahlej prietrže, uchýli sa k pohotovostnému chirurgickému zákroku. S obmedzenými trieslovými kýlami u detí má táto operácia svoje vlastné charakteristiky. Chirurg musí predovšetkým posúdiť životaschopnosť orgánov zahrnutých v herniálnom vaku. Redukcia do brušnej dutiny je možná iba vtedy, ak životaschopnosť čreva, omentum, vaječníkov alebo iných prvkov nespôsobuje žiadne pochybnosti. Inak sú resekované..

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Možné následky a komplikácie

Hlavnou komplikáciou slabinovej prietrže u detí je jej porušenie. Vyvíja sa ako výsledok kompresie herniálneho obsahu vonkajším trieslovým kruhom (vaječník, omentum, črevná slučka, mechúrová stena), čo vedie k ischémii zadržiavaných orgánov..

Zápcha, nadúvanie, ťažký kašeľ môžu vyvolať vývoj porušenia predpisov.

Hlavnými príznakmi porušenia ingvinálnej prietrže u detí sú:

 • bolesť slabín (malé deti plačú, pritlačia nohy na žalúdok);
 • herniálny výčnelok sa stáva prehmataným a ostro bolestivým pri pohmate, nie je možné ho narovnať do brušnej dutiny;
 • nevoľnosť, opakované vracanie;
 • nadúvanie;
 • oneskorenie plynu a stolice.

S oneskorením chirurgickej liečby sa u dieťaťa rozvíja peritonitída.

Ovariálne tkanivo je veľmi citlivé na ischémiu, takže aj krátkodobé porušenie môže spôsobiť nekrózu vaječníkov, smrť vajíčok.

Porušenie je tiež nebezpečné pre mužský reprodukčný systém. U 5% chlapcov, ktorí podstúpili porušenie ingvinálnej prietrže, sa ďalej vyvinie atrofia semenníkov.

predpoveď

Odstraňovanie nekomplikovanej kýly prietrže u detí sa v súčasnosti vo väčšine prípadov vykonáva v dennej nemocnici. Dieťa je prepustené na ambulantnú liečbu v deň operácie alebo nasledujúce ráno.

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Komplikácie pri odstraňovaní prietrže sú mimoriadne zriedkavé. Tie obsahujú:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymfokéla;
 • lymfatáza semenníkov.

prevencia

Prevencia tvorby slabinových kýly u detí zahŕňa:

 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • liečba zápchy;
 • liečba respiračných chorôb sprevádzaných kašľom;
 • fyzická aktivita zodpovedajúca veku a svalovej sile.

Video z YouTube na tému článku:

Inguinálna kýla u detí

Intuálna hernia u detí je patologický výčnelok herniálneho vaku (vaginálny proces peritoneum) spolu s obsahom hernie (slučka čreva, zámok omentum alebo vaječníkov) v oblasti trieslovín. Inguinálna hernia sa u detí prejavuje bezbolestným výčnelkom v slabinách, ktorý sa zvyšuje s plačom a chôdzou a mizne v pokoji alebo v polohe na chrbte; niekedy má dieťa porušenie ingvinálnej prietrže. Diagnóza inguinálnej kýly u detí zahŕňa konzultáciu s pediatrickým chirurgom, palpáciu, záťažové testy, ultrazvuk brušnej dutiny, triesloviny a miešok. Liečba trieslovej kýly u detí je výlučne chirurgická, najmä laparoskopická.

Všeobecné informácie

Inguinálna hernia u detí - výstup z parietálnej vrstvy peritonea a vnútorných orgánov cez trieslovinový kanál pod kožu. Inguinálne kýly sa nachádzajú približne u 5% dlhodobých detí a 15 až 25% predčasne narodených detí. Pomerne často sa inguinálne kýly u detí kombinujú so spermatickou cýstou, cystou semenníkov, dyspláziou bedrového kĺbu, miechami chrbtice, abnormalitami chrbtice, chorobami spojivového tkaniva (Marfanov syndróm). V pediatrii a pediatrickej chirurgii sa inguinálne kýly diagnostikujú u chlapcov 3 až 10-krát častejšie ako u dievčat, čo je najpravdepodobnejšie kvôli procesu migrácie semenníkov z dutiny brušnej cez trieslovinu a trieslovinu do šourku..

Príčiny slabinovej prietrže u detí

V detstve sa vyskytujú hlavne vrodené trieslové kýly. Hlavnú úlohu pri formovaní vrodenej trieslovej kýly u dieťaťa patrí vaginálny proces pobrušnice, ktorý je „vodičom“ pohlavných žliaz z brušnej dutiny do šourku. Normálne je po poklesnutí semenníkov vaginálny proces obliterovaný (znečistený), a ak je tento proces narušený, vytvárajú sa podmienky na vývoj slabinovej kýly u detí. Vaginálny proces pobrušnice v skutočnosti slúži ako herniálny vak, do ktorého upadá črevná slučka, omentum, vaječník a vajcovod (u dievčat). V tomto prípade vonkajší krúžok ingvinálneho kanálika slúži ako brána prietrže.

Pri vývoji slabinovej kýly u detí je dôležitá úloha dedičnej predispozície: je známe, že 11,5% detí s touto patológiou má jedného z rodičov, ktorí predtým podstúpili operáciu prietrže.

Získané trieslové kýly u detí sú mimoriadne zriedkavé. Zvyčajne sa vyskytujú u chlapcov školského veku, ktorí zažívajú zvýšenú fyzickú aktivitu a majú ťažkú ​​svalovú slabosť v prednej brušnej stene..

Klasifikácia tříslovnej kýly u detí

Vrodené trieslové kýly u detí sú spravidla šikmé, to znamená, že sa dostávajú do trieslovinového kanálika prostredníctvom vnútorného prstenca. Priame trieslové kýly u detí sa vyskytujú vo veľmi zriedkavých prípadoch; vystupujú cez svalový defekt v brušnej stene v priemete vonkajšieho ingvinálneho prstenca.

Podľa lokalizácie môžu byť tříslové kýly u detí pravostranné, ľavostranné a bilaterálne. Navyše, v 60% prípadov majú chlapci pravostranné kýly, u 30% - ľavostranné a 10% - dvojstranné. U dievčat bola viac ako polovica pozorovaní na troch stranách prietržovej kýly.

Chlapci majú okrem toho hernie triesloviny a triesloviny. Na druhej strane môže byť tříslová kýla u detí kordická (lanovka, 90%) a semenník (semenník, 10%). Pri kordovej hernii je peritoneálny proces čiastočne potlačený iba v spodnej časti a je otvorený v hornej a strednej časti. V prípade semenníkovej hernie nie je vaginálny proces pobrušnice po celom období zarastený, a preto semenník obklopený seróznymi membránami siaha do lúmenu herniálneho vaku..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž u detí sa prejavuje už v novorodeneckom období. Jej hlavným prejavom je herniálny výčnelok v oblasti trieslovín, ktorý sa zvyšuje s namáhaním, kašľom, plačom a v pokoji klesá alebo úplne zmizne. Opuch v trieslovej oblasti je bezbolestný, má oválny alebo zaoblený tvar. Môže byť zaznamenaná bolesť v oblasti brucha a stehna..

Pri slabinovej hernii u chlapcov je hernálny vak znížený do mieška, čo vedie k napínaniu a asymetrii jednej polovice. U dievčat môže herniálny výčnelok spadnúť do pyskovitej majory..

Nebezpečnou komplikáciou inguinálnej kýly u detí je jej porušenie - kompresia (uškrtenie) črevnej slučky, omentum alebo vaječník, ktorá sa dostala do herniálneho vaku, s vonkajším trieslovým kruhom, ktorý je sprevádzaný poruchami krvného obehu v obmedzených orgánoch. Nafukovanie, zápcha, zvýšený tlak v bruchu môžu prispieť k potlačeniu inguinálnej kýly u detí..

Keď dôjde k porušeniu ingvinálnej prietrže, deti sa stanú nepokojnými, plačú, sťažujú sa na bolesť v slabinách. Hrudný výčnelok sa stáva ostro bolestivý, napätý a nie je vedený do brušnej dutiny. Kvôli rozvoju črevnej obštrukcie sa môže čoskoro objaviť zvracanie, perzistentný plyn a nadúvanie. Perforácia a peritonitída môžu byť výsledkom nekrózy črevnej steny..

Dievčatá sú najcitlivejšie na narušenie dodávky krvi do ovariálneho tkaniva, takže aj krátke porušenie môže spôsobiť smrť vajíčok alebo nekrózu orgánov. Prerušenie dodávky semenníkovej krvi sa vyskytuje u 5% chlapcov s uviaznutými trieslovými kýlami a môže prispievať k atrofii semenníkov. Porušenie slabinovej prietrže u detí je teda rizikovým faktorom znižovania reprodukčných schopností v dospelosti.

Diagnóza slabiny prietrže u detí

Hnačka u detí môže byť u dieťaťa zistená detským chirurgom alebo pediatrom počas rutinného vyšetrenia alebo samotnými rodičmi. Diagnóza slabiny prietrže je založená na histórii, vyšetrení, palpácii a ultrazvuku u detí.

Na zistenie brušnej prietrže sa požaduje, aby sa dieťa ohýbalo, namáhalo, kašeľovalo a chodilo. Palpácia výstupku odhaľuje jeho mäkkú alebo elastickú konzistenciu. V horizontálnej polohe sa do brušnej dutiny dá ľahko vložiť nekomplikovaná hnačka u detí. ak črevo vstúpi do herniálneho vaku, ozve sa pri premiestnení kýly charakteristický dunivý zvuk. Po redukcii prietrže je možné zreteľne prehmatať zväčšený trieslový prsteň. Na objasnenie diagnózy sa vykonáva ultrazvuk brušných orgánov, ultrazvuk ingvinálnych kanálov, ultrazvuk panvy u dievčat, v prípade potreby irigografia..

Inguinálnu prietrž u detí je potrebné odlíšiť od hydrocelu, spermatických cýst, kryptorchidizmu (u chlapcov), cýst maternicového guľatého väziva (u dievčat), ingvinálnej lymfadenitídy a femorálnej prietrže. Určitá hodnota v diferenciálnej diagnóze patrí do diafatoskopie mieška, ultrazvuku mieška.

Liečba slabiny prietrže u detí

Jedinou radikálnou alternatívou na liečbu slabinovej prietrže u detí je chirurgický zákrok. Konzervatívne metódy (obväzy, obväzy) sa v súčasnosti v pediatrickej chirurgii nepoužívajú.

Nekomplikovaná inguinálna kýla u detí sa vykonáva podľa plánu, zvyčajne vo veku 6-12 mesiacov. Základom chirurgie prietrže (hernioplastika) je izolácia, obväz a odrezanie herniálneho vaku, obnovenie normálnej anatómie trieslového kanála. Ak je to potrebné, inguinálny kanálik sa posilňuje pomocou vlastných tkanív alebo polypropylénovej siete. Kýlová operácia u detí sa môže vykonávať otvoreným spôsobom alebo pomocou laparoskopie. Počas operácie by sa malo zabrániť traumatizácii prvkov spermatickej šnúry (cievy semenníkov a vas deferens), pretože ich poškodenie môže spôsobiť smrť semenníkov alebo zhoršenú reprodukčnú funkciu..

Strangulovaná prietržová prietrž u dievčat je vo všetkých prípadoch indikáciou urgentného chirurgického zákroku (kvôli vysokému riziku úmrtia uškrteného vaječníka a vajcovodu)..

V prvých hodinách po porušení inguinálnej hernie sa chlapec môže pokúsiť o konzervatívnu liečbu samokontrolného obsahu hernia: teplý kúpeľ, zavedenie antispasmodík a dieťa so zvýšenou panvou. Ak nie je požadovaný účinok, je indikovaný urgentný chirurgický zákrok. Charakteristickým znakom chirurgického zákroku pri zadržiavaných prietržových hernií u detí je potreba vyhodnotiť životaschopnosť obsahu herniového vaku pred jeho opravou. Ak sú pochybnosti o životaschopnosti omentum, čreva a ďalších prvkov herniového vaku, resekujú sa..

Predikcia a prevencia slabinovej prietrže u detí

Výsledky chirurgickej liečby nekomplikovaných hernií u detí sú vo väčšine prípadov dobré. V súčasnosti sa v dennej nemocnici vykonáva operácia slabinovej prietrže, preto v ten istý deň môže byť dieťaťu dovolené ísť domov. Výsledky chirurgickej liečby obmedzených hernií u detí závisia od trvania zákroku; úmrtnosť je asi 0,5%.

Relapsy slabinovej prietrže sa pozorujú v menej ako 1% prípadov, zvyčajne u predčasne narodených detí s ochorením spojivového tkaniva, s núdzovými zásahmi. Medzi komplikácie spojené s porušením techniky prietrže hernie patria lymfhostáza v semenníkoch, lymfocele, vysoká fixácia semenníkov, neplodnosť.

Keďže vrodené trieslové kýly sa pozorujú hlavne u detí, hlavným preventívnym opatrením pri ich výskyte je včasné odhalenie rizikových faktorov choroby, pravidelné vyšetrenie dieťaťa pediatrickými špecialistami, predovšetkým pediatrickým chirurgom. Prevencia získanej trieslovej kýly u detí sa dosahuje racionálnou výživou, reguláciou črevnej funkcie, liečbou zápchy, odstránením ťažkej fyzickej námahy..

Ako vyzerá prietrž na mužskom semenníku a ako sa má liečiť

Muži, ktorí čelia intímnemu problému (napríklad rozšíreniu jedného zo semenníkov), často váhajú ísť k lekárovi, čím vystavujú svoje reprodukčné zdravie značnému riziku - od neplodnosti po rakovinu. Podobný príznak môže signalizovať patológiu u mužov, ako je napríklad semenníková hernia.

Definícia choroby

Scrotum-ingvinálna kýla je jednou z odrôd šikmej ingvinálnej prietrže, pri ktorej formovaní vyčnieva omentum alebo slučka čreva z brušnej dutiny zostupujúcej do semenníka do mieška. Zároveň sa jedna zo strán mieška významne zvyšuje, semenník je stlačený obsahom herniového vaku, preto sa u bežných ľudí takáto patológia nazýva testikulárna hernia. V závislosti od umiestnenia sa kýlová kýla klasifikuje do šnúry a semenníka.

Prítomnosť črevných slučiek v miešku a zhoršený krvný obeh spôsobuje nedostatočné ochladenie semenníkov a prehrievanie pohlavných žliaz (pohlavných žliaz, orgánov, ktoré tvoria vajíčka a spermie u ľudí) je plné neplodnosti. Okrem toho, hlavné nebezpečenstvo posuvy a slabostí, ako každá iná prietrž, spočíva v možnosti jej porušenia s následnou nekrózou črevnej slučky, nekrózy tkanív a výskytu infekčného ohniska. To ohrozuje človeka nielen možnosť zostať bez potomkov, ale aj smrteľné následky, preto je dôležité včas diagnostikovať chorobu a vykonať jej chirurgickú liečbu..

Priama prietrž v slabinách nespadá do šourku u mužov, na rozdiel od šikmého smeru.

príčiny

Scrotum-ingvinálna prietrž je vrodená alebo získaná.
Vrodená semenná hernia sa zvyčajne diagnostikuje u malých detí. Je to spôsobené embryonálnou patológiou nezvýšenia peritoneálneho otvorenia v procese anatomického znižovania semenníka v miešku, pretože pred narodením sa pohlavné žľazy chlapcov nachádzajú v brušnej dutine..

Faktory výskytu získanej klbovej a ingvinálnej prietrže:

  dedičná predispozícia k chorobe; podvrtnutie ingvinálneho ligamentu alebo svalu zvyšujúceho semenník; nadmerná fyzická aktivita; zdvíhanie neprimeraných hmotností; zvýšený vnútrobrušný tlak vyvolaný dlhodobým smiechom, chronickým kašľom, plynom, zápchou, namáhaním pri pohybe čriev; poranenie oblasti slabín; nadváhou alebo náhlym skokom v telesnej hmotnosti; zmeny súvisiace s vekom a oslabenie svalového tkaniva v dôsledku starnutia; kardiovaskulárne zlyhanie; lézie lymfatických uzlín v panve a slabine s narušením odtoku lymfy; zápal v slabinách alebo miešku; vývoj takých čisto mužských chorôb, ako sú kŕčové žily (kŕčové žily spermatickej šnúry) alebo hydrocele (kvapka semenníkov).

príznaky

Primárne príznaky:

  asymetria jednej strany mieška, jednej zo semenníkov väčšej ako druhej. V počiatočných štádiách ochorenia môže byť tento príznak jediný, v niektorých prípadoch sa prejaví až po fyzickej námahe alebo vo vzpriamenej polohe. Kýla môže byť vložená späť do peritoneálnej dutiny pomocou rúk, ale už v tomto štádiu (dokonca aj pri absencii bolestivých pocitov) by sa mal človek poradiť s urológom, aby zistil správnu diagnózu, aby sa zabránilo ďalšiemu zovretiu útvaru, ako aj vylúčeniu možnosti iných chorôb. výskyt nepohodlia a miernej bolesti pri chôdzi po trieslovine; zvýšený výčnelok v miešku a zvýšená bolesť v slabinách počas cvičenia, snaha sa ohýbať vpred, zdvíhanie závaží, napätie počas smiechu, krik, kýchanie alebo kašeľ; oslabenie svalov prednej steny brucha, bolesť v dolnej časti brucha; opuch semenníkov, pálenie, pocit ťažkosti v slabinách; expanzia špirálových žíl, stagnácia krvi v semenníkoch; nadúvanie, častá zápcha.

Pri porušení brušnej a ingvinálnej prietrže sa pozoruje nasledujúci klinický obraz:

  výrazná formačná pečať v miešku; ostré, stiesnené bolesti v slabinách, semenníky; nevoľnosť, zvracanie (možné so žlčou); horúčka; črevná obštrukcia, zápcha (zápcha), prítomnosť krvných nečistôt v stolici.

diagnostika

Urológ najskôr vykoná vizuálne vyšetrenie pacientovho šourku a palpácie (palpácie) formácie v horizontálnych a vertikálnych polohách, ako aj v čase kašľa..

Povinnou metódou vyšetrenia na stanovenie presnej diagnózy pred chirurgickým zákrokom je ultrazvuk trieslovej oblasti vrátane mieška a lymfatických uzlín. Ak je to potrebné, lekár môže tiež určiť také nepovinné výskumné metódy, ako sú:

  herniografia (rtg. hernie); diafankoskopia (skenografické skenovanie); irrigoskopia (röntgenové kontrastné vyšetrenie so zavedením zmesi bária do čreva); cystografia (rôntgenový mechúr); cystoskopia (diagnostika močového mechúra pomocou špeciálneho prístroja).

Nižšie sú uvedené fotografie semenníkovej kýly u dospelých mužov. Tieto obrázky sú určené iba pre dospelých..

liečba

Ak sa choroba nezačala, tvorba malej veľkosti, neprináša bolesť a je nastavovaná manuálne, operácia nemôže byť odložená na dlhú dobu. Úplné odstránenie tejto patológie je možné iba chirurgickým zákrokom, pri absencii kontraindikácií pre chirurgický zákrok a po diagnostikovaní. Čím dlhšie pacient ignoruje prietrž, tým ťažšie bude jeho neskoršie nasadenie, čím sa zvyšuje riziko neplodnosti a porušenia. V prípade pochybností o etymológii ochorenia môže lekár v prípade, že k nemu dôjde, porušiť podmienky, aby si mohol na určitú dobu monitorovať dynamiku vývoja hernálnej patológie a pohody pacienta, aby si vyvinul následnú taktiku chirurgickej liečby. Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, zvyčajne u starších pacientov, vo vážnom stave as mnohými sprievodnými ochoreniami, odporúča sa na ochranu proti porušeniu predpisov použiť špeciálny obväz. Takíto pacienti by tiež mali byť liečení zápchou, chronickým kašľom - ochoreniami, ktoré vyvolávajú zvýšený tlak vo vnútri pobrušnice..

Moderné chirurgické technológie a metódy umožňujú prevádzku dospelých a detí. Ak nedôjde k porušeniu predpisov a komplikáciám, dojčatá zvyčajne nemajú operáciu bezprostredne po narodení, ale po dosiahnutí jedného alebo šiestich mesiacov veku, keď telo získa silu. Podstata operácie spočíva v otvorení prietrže, premiestnení brušných orgánov späť na svoje miesto, posilnení inguinálneho kanála pacientovými vlastnými tkanivami alebo pomocou špeciálnej lekárskej siete, aby sa zabránilo opätovnému výskytu výčnelkov. Deti nie sú lemované, pretože ich svalový korzet bude s vekom stále silnejší. Najlepšie je, ak sa chirurgický zákrok vykonáva podľa plánu so všetkými potrebnými sprievodnými postupmi a vyšetreniami, napríklad s výnimkou renálnej patológie, anémie atď. Nemá zmysel odkladať postup z dôvodu rizika porušenia, pri ktorom sa operácia vyžaduje okamžite.

Chirurgický zákrok sa vykonáva klasickým spôsobom otvoreným alebo endoskopickým, laparoskopickým. Pri obštrukčnej hernioplastike (oprava prietrže), ktorá je dnes najobľúbenejšou metódou, sa výčnelok vkladá späť do peritonea rezom a prietržová brána sa uzaviera tkanivami tela alebo implantátom zo sieťoviny.

Laparoskopia sa vykonáva v celkovej anestézii spôsobom zavedenia do tela cez malé otvory laparoskopického aparátu a pomocných zariadení. Táto metóda minimalizuje traumatické poškodenie tkaniva, je však kontraindikovaná u mužov s obezitou, hemofíliou (porucha zrážanlivosti krvi), keď sa používajú lieky na riedenie krvi, antikoagulanciá, choroby dýchacích ciest, predchádzajúci chirurgický zákrok na peritonea alebo nemožnosť použitia anestézie..

Ako si môžete prečítať obväz na slabinovú prietrž tu?.

účinky

Po operácii semenníkovej hernie sa môžu vyskytnúť tieto komplikácie:

  najčastejšie vývoj hydrocelu alebo kvapiek semenníkov, aby sa vylúčilo, ktoré budú v budúcnosti potrebovať ďalší chirurgický zákrok; u ľudí vo veku alebo fyzicky slabých existuje pravdepodobnosť trombózy, o čom svedčia bolesti v lýtkach na nohách. Na zníženie rizika trombózy a zníženie bolesti sú pacientom predpisované antikoagulačné lieky, trombolytiká; poškodenie semenných vývodov, spermatickej šnúry alebo nervu (napríklad počas opakovaného chirurgického zákroku) môže viesť k nesprávnemu fungovaniu spermatogénnych alebo hormonálnych hladín, čo má za následok atrofiu semenníkov, neplodnosť; antibiotiká sú predpísané na boj proti infekcii v rane; protizápalové lieky proti bolesti a rektálne čapíky sa predpisujú na zmiernenie bolesti a opuchu semenníkov prvý deň po chirurgickom zákroku. Úplne pooperačné hematómy a opuchy šourku zmiznú v priebehu niekoľkých týždňov; nedodržanie pooperačného režimu pacientom a lekárove predpisy počas rehabilitačného obdobia môžu vyvolať relapsujúci výčnelok, preto je dôležité pozorovať najprísnejší odpočinok na lôžku v prvých 2 dňoch po operácii, vylúčiť plytvotné produkty zo stravy, ktoré spôsobujú nadúvanie alebo zápchu, aby sa nezvýšil vnútrobrušný tlak. Aktivitu vo veľmi malých dávkach bude možné začať len pár týždňov po operácii. Kmeň bude možné namáhať po mesiaci a fyzická aktivita postupne, ale pravidelne sa podáva až po niekoľkých mesiacoch. Na posilnenie brušnej abs sa odporúča špeciálne rehabilitačné cvičenie.

Okamžitá lekárska starostlivosť, presná diagnostika, profesionálna chirurgická liečba a správne rehabilitačné obdobie pre semenníkovú herniu u mužov významne znižujú riziko jej porušenia, rozvoja komplikácií a neplodnosti..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Terapiu by mal vyberať kompetentný odborník v oblasti vaskulárnej chirurgie, flebológie a kardiológie. Kvôli efektívnosti a bezpečnosti konzervatívnej liečby sa v nej bezpodmienečne zohľadňuje vek pacienta, anamnéza, zdravotný stav, súčasná funkčná aktivita a životná prognóza.
Liečba chrbtovej prietrže ľudovými prostriedkami pomáha zbaviť sa bolesti chrbta a zabrániť vzniku komplikácií. Bez ohľadu na zvolenú metódu by liečba mala trvať dlho (najmenej 1 mesiac) a nezabudnite ju kombinovať s liekmi a postupmi predpísanými lekárom..
Vzhľad mäkkého tesnenia na zápästí s jasnými hranicami, ktorý sa cíti ako guľa naplnená tekutinou, môže byť znakom vývoja hygrómu zápästia - benígnej novotvary, ktorá nie je život ohrozujúca, ale môže spôsobiť estetické alebo fyzické nepohodlie.