loader

Inguinálna hernia u novorodencov: príznaky a liečba

Nakoniec som sa rozhodol začať sériu príspevkov o ingínovej prietrži u novorodencov, alebo skôr, poviem vám o svojich vlastných skúsenostiach, o tom, ako môj syn našiel prietrhy pri operácii a koľko bolo možné urobiť bez operácie.

Nikdy by som si nemyslel, že kýla môže byť v takom ranom veku. Koniec koncov, dieťa sa práve narodilo. Každý je zvyknutý si myslieť, že táto choroba sa vyskytuje u dospelých mužov v súvislosti so vzpieraním. Ale priviesť môjho syna po prvýkrát do lekárskej komisie o 1 mesiac, bolo ma nepríjemne prekvapené.

Aké sú príznaky slabinovej prietrže u novonarodených chlapcov a môžeme, rodičia, nezávisle určiť jej prítomnosť? poviem!!

Chirurg sa pýtal, ako dlho tu bola táto pečať, a ukázal na inguinálny región, samozrejme, nevedel som, pretože to bol môj prvorodenec, nemyslel som si, že je to možné. Ale naozaj, ak sa pozriete pozorne, na boku slabiny bola viditeľná vydutina a po stlačení bola cítiť tvrdú guľu. Toto je hlavný a hlavný príznak slabinovej prietrže novorodencov..

Takže múmie, môžete sami vykonať vyšetrenie dieťaťa, ale, bohužiaľ, som o tom potom nevedela. Doktorka povedala, že má vrodený charakter. Dokonca aj v lone je tento herniálny vak u detí sprísnený, a ak nie, potom v budúcnosti budeme mať herniu (ako to chápem, ak chcete presné lekárske údaje a termíny, toto nie je pre mňa).

Intuitívna hernia u novonarodených chlapcov je častým javom, je zriedkavá u dievčat, ale u nich je oveľa nebezpečnejšia, pretože bude poranená, maternica môže.

Aká nebezpečná je slabinová prietrž novorodencov? Áno, je to veľmi nebezpečné. Pretože tieto kýly sú často porušované. Porušenie je, keď napríklad časť orgánu, čreva, vstúpi do herniálneho vaku. A ak sa to stane, musíte okamžite vziať dieťa do nemocnice. Ak operáciu nevykonáte do 6 hodín, postihnutý orgán začne zomrieť a nedá sa uložiť. Neobmedzená kýla nie je nebezpečná, nespôsobuje žiadne nepohodlie a bolesť.

Strangulated tříslová kýla u detí, príznaky

Príznaky obmedzenej trieslovej prietrže u detí sú jednoduché. Stále si pamätám, ako som ich vyskúšal u lekára, veľmi som sa bál, že bude zranená, ale nechápem. Všetkým matkám, ktoré sa obávajú, rovnako ako ja poviem: „Okamžite pochopíš všetko.“ Dieťa má pekelné bolesti a divoko kričí. A nemôžete ho upokojiť a pomôcť mu tiež, nemôžete mu pomôcť, nezoberie mu hruď a neprestajne plače..

Ak chcete nejako zmierniť jeho stav, nájdete pózu pre dieťa, ktorá zmierni jeho bolesť. Držal som svojho syna vo zvislej polohe a pritlačil si ho ku mne. nedovoľujúc sa pohybovať, pretože akýkoľvek pohyb s nohami vyvolal novú vlnu bolesti.

Kýla je spočiatku umiestnená v brušnej dutine a nie je to viditeľné, ale keď dieťa napína žalúdok, stláča alebo plače, prietrž sa vyliezie do trieslovej oblasti, je viditeľná, a potom existuje možnosť zovretia. Chirurgka v nemocnici ubezpečila, že nie je potrebné ju upravovať, pretože sa sama opustí. Potom som ju počúval a nedotkol som sa jej, v dôsledku toho bola porušená o dva týždne.

Teraz, keď plynie čas, som pevne presvedčený, že je jednoducho potrebné to napraviť. Prečo som sa rozhodol? Po pol roku našiel môj syn v slabinách ďalšiu prietrž, ale na druhej strane. Mali sme veľmi zriedkavý prípad. Dve kýly naraz. Tu som to už upravil. V dôsledku toho bol môj syn operovaný podľa plánu, podľa výkonu jedného a pol roka. Kýla sa zotaví jednoducho. Stlačte tesnenie dvoma prstami. Tlak by mal byť zvýšený. To je dôvod, prečo ďalším príznakom porušenia ingvinálnej prietrže, okrem plaču, je nemožnosť ich umiestnenia do brušnej dutiny, zatiaľ čo je tvrdá ako kameň. Ak došlo k priestupku, musíte okamžite zavolať sanitku.

Liečba trieslovej prietrže u novorodenca

Liečba slabiny prietrže novorodenca je jedna. A to je operácia. Nič iné nemôže pomôcť. To je ťažké prijať. Na rozdiel od pupočnej kýly tu nepomôžu žiadni liečitelia, obväzy a lieky. Mimochodom, ak chcete vedieť, ako som liečil pupočnú kýlu u môjho syna, môžete si prečítať tento príspevok.

Je potrebné pochopiť, že je potrebná operácia, táto prietrž sa nevyrieši. Vykonáva sa podľa plánu po dosiahnutí jedného roku života dieťaťa. V zriedkavých prípadoch šesť mesiacov. Robí sa to preto, aby mi chirurg neskôr vysvetlil, že veľmi malé deti majú herniálny vak, ktorý je tenký a že v budúcnosti je pravdepodobné veľmi vysoké percento relapsu. Ak je však náchylnosť na porušenie, operácia sa vykonáva bez ohľadu na vek pacienta, pretože už existuje otázka o kvalite života a o tom, čo môžeme povedať o zdraví dieťaťa v budúcnosti.

Lekár mi dal odporúčania, aby nedošlo k porušeniu prietrže. Dieťa by sa nemalo tvrdo tlačiť a nahnevane plakať. To znamená, že akékoľvek napätie vo svaloch brucha by mohlo spôsobiť porušenie. Bohužiaľ, tieto tipy neboli v mojej situácii možné, pretože môj syn trpel zápchou až 3 mesiace a neustále vzlykal, bol veľmi nepokojný. Ako som zaobchádzal so svojím zápchovým synom, môžete si prečítať tu. Nie je ťažké uhádnuť, že prietržová kýla stále porušená. O dva týždne sme sa dostali do nemocnice. Aká bola operácia a čo sa stalo ďalej, prečítajte si tento príspevok.

Inguinálna hernia u dojčiat: príčiny vzniku patológie u novorodencov, príznaky u chlapcov a dievčat, liečba

Inguinálna hernia u novorodencov je patologický stav, ktorý sa vyznačuje bezbolestným vyčnievaním brušných orgánov v slabinách alebo miešku. Táto choroba sa najčastejšie prejavuje u chlapcov, je diagnostikovaná na pravej strane, ale môže byť obojstranná. Vo väčšine prípadov je toto ochorenie vrodené a objavuje sa, ak je narušený proces spúšťania semenníkov do mieška..

Inguinálna hernia môže byť sprevádzaná ďalšími komplikáciami, poruchami vo vývoji nervového systému a ortopedickými poruchami. U dievčat je choroba diagnostikovaná pomerne zriedka, ale v polovici prípadov - vo forme bilaterálnej prietrže. Na fotografii nižšie vidíte vzhľad a lokalizáciu ingvinálnej prietrže u detí.

Príčiny choroby

Inguinálna hernia sa vyvíja predovšetkým v dôsledku slabého spojivového tkaniva brušnej steny a dedičnej predispozície. Je možné rozlíšiť tieto hlavné príčiny kýly u dojčiat:

Vrodená inguinálna hernia u chlapcov sa objavuje kvôli inhibícii znižovania semenníkov do dutiny mieška, ku ktorej by malo dôjsť počas vnútromaternicového vývoja (od 5 do 9 mesiacov). V prípade, že semenníky zostupujú pomaly, nemusí samostatná časť brušnej steny prerastať. Podobný proces sa často dá diagnostikovať na genetickej úrovni..

U dievčat je prietrž hernia dôsledkom zhoršenej fixácie maternice a vaječníkov. V dôsledku vývoja ochorenia môžu tieto orgány atrofovať a zomrieť, nie sú úplne formované v dôsledku narušeného toku krvi a zvýšenej fyzickej aktivity..

Ako určiť inguinálnu prietrž novorodenca?

Inguinálnu herniu u novorodencov je možné určiť mnohými charakteristickými príznakmi:

Ak sa prietrž dostane do dieťaťa, dôjde k narušeniu práce orgánov gastrointestinálneho traktu, objavia sa prvé príznaky intoxikácie tela:

 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • nadúvanie;
 • porušenie pohybov čriev;
 • prudké zvýšenie telesnej teploty;
 • slabina.

Všetky tieto prejavy nepriaznivo ovplyvňujú celkovú pohodu a zdravie dieťaťa a vyžadujú neodkladnú hospitalizáciu dieťaťa s pohotovostnými chirurgickými zákrokmi..

Diagnostické metódy

Bežné diagnostické metódy zahŕňajú:

 • všeobecná analýza moču a výkalov;
 • krvná chémia;
 • Ultrazvuk (určuje obsah herniálneho vaku, hodnotí stav peritoneálnych orgánov);
 • irigografia (vykonáva sa, ak je to potrebné).

Vonkajšie príznaky slabinovej prietrže sa môžu podobať príznakom kvapiek semenníkov alebo prítomnosti cýst v spermatickej šnúre, preto je nevyhnutné prijať opatrenia na vylúčenie takýchto patológií..

Ako liečiť?

Na vyliečenie kýly je potrebné použiť niekoľko metód liečby. U dojčiat je konečná metóda liečby vybraná podľa výsledkov diagnostiky a na základe charakteristík tela dieťaťa, výskytu komplikácií a súvisiacich chorôb..

Konzervatívny prístup

Konzervatívna metóda liečby sa používa u detí mladších ako 5 rokov, a pokiaľ je prietrž malá a dá sa ľahko opraviť. Liečba zahŕňa pravidelné vykonávanie špeciálnych fyzických cvičení, ktoré posilňujú svaly stien brušnej dutiny a trieslového prstenca. Použitie obväzu tiež pomôže zabrániť tomu, aby sa brušné orgány dostali do slabín.

Chirurgický zákrok

Operácie u novorodencov sa vykonávajú iba ako posledná možnosť. Existujú určité kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • ochorenie obličiek
 • choroby orgánov kardiovaskulárneho systému;
 • peritonitída, sepsa;
 • akútne infekčné choroby;
 • poruchy čriev;
 • obezita;
 • predtým prevedené operácie.

Operácia pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. otvorenie prístupu do trieslovinového kanála;
 2. izolácia a odstránenie hernálneho vaku z tkanív;
 3. ak je to potrebné, je trieslový otvor šitý;
 4. rekonštrukcia slabinového kanála.

Chirurgia je dnes považovaná za pomerne účinnú metódu. Operácia odstránenia prietrže sa vykonáva rýchlo, 5. deň po zákroku, keď je dieťa prepustené z nemocnice, a 10. deň - stehy sa odstránia.

Rodičia musia venovať osobitnú pozornosť rehabilitácii po operácii. Dieťa musí do 2 mesiacov nosiť špeciálne elastické plavecké kmene, ktoré pomáhajú zotaviť sa po operácii, podporujú hojenie rán, znižujú riziko relapsu, udržiavajú miešok v správnej polohe..

Dieta pre deti by mala obsahovať vysoko kalorické potraviny obsahujúce dostatočné množstvo bielkovín. Na vylúčenie možnosti infekcie rán sú v poslednej inštancii predpísané širokospektrálne antibiotiká.

Aké komplikácie môže mať slabinová prietrž u dieťaťa?

Komplikácie sa často prejavujú vo forme zovretia prihryzovej prietrže u chlapcov aj dievčat (vylisovanie črevnej slučky, omentum alebo vaječník vonkajším trieslovým krúžkom, ktorý spadol do herniálneho vaku). Tento stav je veľmi nebezpečný pre zdravie dieťaťa, pretože vedie k narušeniu tráviaceho systému, poruchám obehového systému v obmedzených orgánoch a príznakom intoxikácie..

V dôsledku toho môže obmedzený orgán vymrieť, procesy močenia môžu byť narušené, existuje riziko neplodnosti. Zlé liečenie choroby v detskom veku môže viesť k vážnym problémom s genitourinárnym systémom v dospelosti.

Do herniálneho vaku môže tiež spadnúť apendix, v takom prípade sa vyvíja apendicitída s charakteristickými príznakmi. V dôsledku toho - otrava tela dieťaťa.

Preventívne opatrenia

Aby ste znížili riziko slabinovej prietrže, musíte postupovať podľa jednoduchých preventívnych odporúčaní:

 • včasné liečenie ťažkého kašľa;
 • prevencia zápchy;
 • správna výživa;
 • príjem vitamínových komplexov;
 • eliminácia silnej fyzickej námahy.

Pravidelné fyzické cvičenia (fyzioterapeutické cvičenia) a masáže, ktoré priaznivo ovplyvňujú stav celého organizmu, sú tiež vhodné ako prevencia posilnenia brušných svalov..

Príčiny, diagnostika a liečba semenníkovej hernie u dieťaťa

Semenná kýla u dieťaťa je patológia, pri ktorej spolu s pohlavnými žľazami spadá slučka čreva do šourku dieťaťa. Toto ochorenie je poddruh trieslovej kýly, ale predstavuje oveľa väčšie riziko zovretia a nezvratnosti výčnelku. Liečebná metóda, rovnako ako pri iných patológiách, je chirurgický zákrok, ale vysoká frekvencia diagnostikovania vrodenej chyby určuje uplatniteľnosť konzervatívnej liečby..

Liečebnou metódou, rovnako ako pri iných patológiách, je chirurgický zákrok.

príčiny

Testikálna prietrž, nazývaná tiež scrotal, sa klasifikuje ako vrodená alebo získaná. Oba typy defektov sú výsledkom zväčšenia alebo inej patológie trieslového kanálika.

vrodený

Vrodená kýla sa vyskytuje, keď je proces spúšťania semenníkov v miešku prerušený. Pri normálnom vývoji plodu sa to vyskytuje na konci 3. trimestra, 36 týždňov gravidity.

Po opustení pobrušnice prechádzajú gonády chlapcov cez trieslovinový kanál a zostupujú na určené miesto. Ak sa však semenníky zadržia v kanáliku, jeho steny sa rozšíria a vytvorí sa hernálna brána, do ktorej črevná slučka voľne preniká.

Rizikovými faktormi výskytu defektu novorodenca sú predčasne narodené deti (gestačný vek menej ako 36 týždňov) a vnútromaternicové patológie plodu. Vrodené trieslové kýly sa vyskytujú u 20 - 25% predčasne narodených samčích kojencov.

Rizikovými faktormi vady novorodenca sú predčasne narodené dieťa.

akvizícia

Získaná verzia patológie sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • častá zápcha, nadúvanie;
 • predĺžený plač, plač v dieťati;
 • silné zvracanie a kašeľ;
 • veľká fyzická námaha.

Rizikovými faktormi pre kýlovú prietrž sú: genetická predispozícia na slabosť stien trieslového kanálika, poranenia pri narodení a kvapka semenníkov..

príznaky

Pri absencii komplikácií sa prietrže často prejavujú jedným príznakom - výraznou asymetriou mieška. Výstupok má zaoblený tvar, takže rodičia dieťaťa môžu najskôr venovať pozornosť iba veľkosti defektu. Medzi ďalšie príznaky, ktoré naznačujú vznik herniálneho výčnelku, patria:

 • zväčšenie objemu mieška s napätím brušných svalov, pohybmi čriev, kašľom, plačom;
 • vymiznutie defektu s tlakom na ňu a vo vodorovnej polohe tela (s veľkými kýlami a v neskorých štádiách patológie symptóm chýba alebo je iba čiastočne pozorovaný);
 • pružnosť a mäkkosť výučby počas hmatu v miešku;
 • dunenie v oblasti konvexného útvaru, ak sú v miešku črevné slučky.

Pri veľkej veľkosti defektu alebo vývoji komplikácií u dieťaťa sa pozorujú nasledujúce:

 • silná bolesť pri výčnelku;
 • narušenie fungovania zažívacieho systému (nevoľnosť, vracanie, nechutenstvo, strata hmotnosti, zápcha, hnačka, nadmerná tvorba plynov v čreve);
 • hyperémia, opuchy prietrže;
 • celková slabosť, výrazné zhoršenie pohody.

Pri veľkej veľkosti defektu alebo rozvoji komplikácií nemá dieťa chuť do jedla.

Poruchy trávenia, bolesť brucha a mieška, opuch a zmena farby kože v oblasti tvorby defektov sú alarmujúce príznaky, ktoré sú znakom okamžitého kontaktu s detským chirurgom.

diagnostika

V nemocnici sa vyskytuje diagnóza vrodenej slabinovo-kýlovej prietrže. Prítomnosť defektu sa určuje počas lekárskych vyšetrení novorodenca. V neskoršom veku si diagnostika patológie vyžaduje návštevu chirurga. Na potvrdenie diagnózy prietrže sa používajú tieto metódy:

 • diafankoskopia (skeletová kontrola svetelným lúčom);
 • ultrazvuková diagnostika semenníkov a lymfatických uzlín slabín, aby sa vylúčili nádorové útvary a stanovil sa objem defektu;
 • rádiografia s kontrastom;
 • biopsia prietrže (zriedka sa vykonáva, ak existuje podozrenie na spermatickú cystu).

Patológia vyžaduje diferenciáciu s kvapkami, zápalmi a vazodilatáciou semenníkov.

V nemocnici sa vyskytuje diagnóza vrodenej slabinovo-kýlovej prietrže.

Možné komplikácie

V počiatočnej fáze ochorenia môže stav dieťaťa zostať v rámci normálnych limitov. Avšak ani prítomnosť prietrže, ktorú je možné opraviť v brušnej dutine pri stlačení mieška, nie je dôvodom na ignorovanie patológie..

Pri absencii konzervatívnej alebo chirurgickej liečby môže herniálny výstupok viesť k závažným komplikáciám. Medzi ne patrí porušenie čreva, upchatie výkalov, zápal pobrušnice alebo slepého čreva, vytvorenie nenapraviteľnej chyby šourku..

zneužívanie

Porušenie obsahu herniálneho vaku je stav, v ktorom je črevná slučka stlačená v dutine mieška. V tomto prípade sa zastaví prísun krvi a vyvíja sa závažný zápal izolovanej časti orgánu. Porušenie môže viesť k nekróze črevného traktu.

Symptomatické porušenie sa prejavuje silným opuchom, sčervenaním a bolesťou v miešku.

zápal slepého čreva

Zápal procesu slepého čreva (slepého čreva) alebo celého pobrušnice (peritonitída) sa často vyskytuje s veľkými trieslovými kýlami. Pravdepodobnosť vzniku tejto komplikácie s výbežkom výbežku je pomerne vysoká. Je to kvôli anatomickým rysom defektu slabinového kanála..

Pri týchto zápalových procesoch má dieťa bolesť, ktorá sa zhoršuje búšením srdca, nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou, celkovou slabosťou a horúčkou..

Črevná obštrukcia

Ak sa črevné slučky dostanú do mieška a stlačia ich do herniálneho vaku, môže dôjsť k upchatiu výkalov. To spôsobuje zadržiavanie stolice, nadúvanie, zvracanie, nevoľnosť, celkovú slabosť a stratu chuti do jedla, kŕče v bruchu..

nevhodnosť

Nezvratné prietrže sa určujú pokusom vytlačiť konvexný útvar do brušnej dutiny. Prejav bez ohľadu na polohu tela a tlakovú silu je charakteristický veľkými defektmi. Kvôli vysokému riziku nebezpečnejších komplikácií by sa mali čo najrýchlejšie odstrániť veľké zhluky..

liečba

Liečba semennej kýly u novorodencov je možná iba nechirurgickými metódami. Operácia, ktorá natrvalo odstráni vadu, sa odporúča najskôr 6 mesiacov od života dieťaťa. S rozvojom komplikácií je indikovaná pohotovostná intervencia bez ohľadu na vek pacienta.

Konzervatívna terapia

Nechirurgická liečba sa odporúča nielen pre dojčatá mladšie ako 6 mesiacov, ale aj pre pacientov, ktorí majú:

 • chronické zápalové ochorenia;
 • necítiť sa dobre;
 • akútne zlyhanie obličiek a pečene;
 • choroby hematopoetického systému;
 • kardiovaskulárna patológia;
 • neurologické poruchy spojené s predčasnou istotou, hypoxiou atď.;
 • malá kýla.

Nechirurgická terapia sa odporúča nielen u detí mladších ako 6 mesiacov, ale aj u pacientov s kardiovaskulárnym ochorením.

Konzervatívna terapia zahŕňa množstvo terapeutických opatrení, ktoré sú zamerané na odstránenie výčnelkov, posilnenie brušných svalov dieťaťa a zabránenie vzniku prietržových komplikácií. Tieto činnosti zahŕňajú:

 • masáž a výčnelok (mal by byť vykonávaný iba odborníkom);
 • nosiť obväz, aby sa zabránilo porušeniu obsahu herniálneho vaku;
 • diéta dieťaťom alebo dojčiacou matkou na normalizáciu stolice a prevenciu gastrointestinálnych porúch;
 • lieková terapia pri ochoreniach spôsobujúcich kašeľ, zvýšené poruchy plynu a stolice.

Nechirurgická terapia je pomerne riskantnou metódou na liečbu prietrže a neodporúča sa na použitie pri absencii kontraindikácií pre chirurgický zákrok..

Pomocou ľudových metód

Tradičná medicína sa používa ako pomocná metóda popri konzervatívnej liečbe. Používanie domácich prostriedkov nápravy je povolené iba za týchto podmienok:

 • vek pacienta je viac ako 3 roky;
 • terapia sa vykonáva pod dohľadom lekára po konzultácii s chirurgom;
 • ak existujú kontraindikácie na operáciu, liečba ľudovými prostriedkami sa vykonáva súbežne s obvazom, diétnou terapiou a masážnym kurzom;
 • s rozvojom príznakov komplikácií sa liečba pomocou domácich liekov okamžite zastaví ďalšou návštevou lekára.

Pri porušení prietrže sa môže nekróza tkaniva vyvinúť v priebehu niekoľkých hodín, takže akékoľvek oneskorenie a nádeje na účinnosť tradičnej medicíny sa môžu zmeniť na nebezpečné následky a dokonca smrť..

Tradičná medicína sa používa ako pomocná metóda popri konzervatívnej liečbe..

Pri symptomatickej liečbe brušnej prietrže:

 • odvar ďateliny a lúky (vo vnútri);
 • čaj z kvetov chrpy;
 • Pleťové vody s infúziou paliny a dubovej kôry;
 • kyslá kapusta.

Príjem ľudových liekov začína malými dávkami, aby sa zabránilo alergickej reakcii a gastrointestinálnemu rozruchu.

Chirurgický zákrok

Chirurgia na odstránenie semenníkovej hernie je jedinou metódou liečby defektu, ktorá vedie k trvalému výsledku. Môže sa vykonať podľa plánu alebo naliehavo.

Plánované odstránenie prietržnej kýly u detí sa vykonáva za 1-1,5 roka. Dôvodom je skutočnosť, že deti v tomto veku sú už dostatočne silné na rýchlu rehabilitáciu po anestézii, chirurgickom zákroku a následnej liekovej terapii..

Odloženie na neskorší dátum bez príčiny týkajúcej sa zdravia dieťaťa môže viesť k komplikáciám, pretože jednoročné deti sú dosť mobilné a môžu náhodne narušiť črevo počas aktivity..

výcvik

Príprava na plánovaný chirurgický zákrok zahŕňa:

 • včasná liečba ložiskových infekcií v tele dieťaťa (zápal dýchacích ciest, kaz, atď.) a kompenzácia chronických systémových patológií;
 • predoperačné laboratórne a inštrumentálne štúdie (krvný test na cukor, infekcie a biochémia, analýza moču, EKG);
 • konzultácie s úzkymi odborníkmi (endokrinológ, kardiológ atď.) v prípade odchýlok;
 • zákaz stravovania niekoľko hodín pred zákrokom.

Bezprostredne pred operáciou:

 • čistenie čriev;
 • vyprázdňovanie močového mechúra, umiestnenie katétra.

Otvorená cesta

Operácia sa môže uskutočňovať klasickým spôsobom pomocou rezu. Pri zákroku chirurg disekuje tkanivá v oblasti trieslovín a nájde herniálny vak.

Ak je prietrž poškodená a sú v nej črevné slučky, musí sa skontrolovať ich funkčnosť: pri normálnej farbe a aktívnej motilite sa časť orgánu zachová, keď sú kontrakcie stmavnuté a kontrakcie sa spomalia, poškodená oblasť sa vyreže a medzi koncami čreva sa vytvorí umelý kĺb..

Po premiestnení čreva do brušnej dutiny sa odstráni herniálny vak a posilní sa ingvinálny kanálik. Na to môžete použiť vlastné tkanivo aj endoprotézu (polymérna sieťka). V prípade kýly u dieťaťa sa šitie často používa bez použitia cudzích materiálov.

Operácia sa končí drenážou dutiny rany z krvi, zošívaním odrezaných tkanív vo vrstvách a nanesením aseptického obväzu..

laparoskopia

Kýla môže byť odstránená menej traumatickou metódou - pomocou laparoskopie.

Pri tejto operácii sa neuskutočňuje incízia tkaniva, ale niekoľko malých vpichov s priemerom do 1,5 cm, ktorými sa zavádzajú nástroje do trieslovej oblasti.

Rehabilitácia

Rehabilitácia po odstránení kýly trvá 1 - 2 týždne v závislosti od veku dieťaťa, zvolenej metódy chirurgického zákroku a prítomnosti pooperačných komplikácií..

Po operácii sú deťom predpísané antibakteriálne lieky, aby sa vylúčili infekcie rán. Obväz sa musí vymieňať každý deň. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po zákroku.

Aby sa predišlo komplikáciám a relapsom, odporúčame nasledujúce opatrenia:

 • nosiť obväzové alebo elastické nohavičky počas obdobia rehabilitácie;
 • dodržiavanie špeciálnej diéty dojčaťa alebo dojčiacej matky (vylúčené sú produkty, ktoré vyvolávajú zápchu a nadúvanie);
 • masáž na posilnenie brušných svalov;
 • fyzioterapeutické cvičenia v období neskorého zotavenia.

Aby sa predišlo komplikáciám a relapsom, odporúča sa fyzická terapia v období neskorého zotavenia..

Testikulárny edém po operácii kýly

Testikulárny edém je častou komplikáciou prietrže prietrže. Považuje sa za výsledok stláčania alebo poškodenia ciev v miešku pri posilňovaní trieslového kanála.

Vo väčšine prípadov hematómy vymiznú v období rehabilitácie, ale opuch šourku po operácii je dôvodom konzultácie s lekárom. Pooperačný edém vyžaduje odborný dohľad..

Prevencia chorôb

Prevencia semenníkovej hernie je užitočná bez ohľadu na to, či existuje patológia v anamnéze. Špecifiká cvičení a iných opatrení závisia od veku dieťaťa:

 1. Deti by mali dostať normálnu stravu s dostatkom vlákniny. Tiež nemôžete dovoliť dlhý plač dieťaťa. Okrem toho sa musí dieťa pohybovať: predĺžené ležanie v jednej polohe znižuje pohyblivosť čriev.
 2. Starším deťom sa odporúča cvičiť gymnastiku na posilnenie brušných svalov..

Bez ohľadu na vek pacienta je potrebné liečiť gastrointestinálne patológie včas.

Bez ohľadu na vek pacienta je potrebné včas liečiť patológie gastrointestinálneho traktu a dýchacích ciest, ktoré vyvolávajú poruchy stolice, plynatosť, zvracanie a kašeľ..

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah). U detí sú slabinové kýly zvyčajne vrodené. Získané sú veľmi zriedkavé - vyvíjajú sa u chlapcov v školskom veku, ktorí majú slabú brušnú stenu alebo sa podieľajú na vzpieraní.

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí. Často kombinované s inou patológiou:

 • kvapka semenníka (hydrocele);
 • spermatická cysta;
 • Marfanov syndróm a iné choroby spojivového tkaniva;
 • abnormality vo vývoji miechy;
 • miechová kýla;
 • dysplázia bedra.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Príčiny a rizikové faktory

Hlavný význam pri formovaní vrodenej ingvinálnej prietrže u detí patrí slepej kapse pobrušnice vyčnievajúcej cez trieslový kanál do mieška (vaginálny proces). Keď semenník zostúpi do mieška, vaginálny proces sa vyhladí, t. K tomu zvyčajne dochádza v čase narodenia. Ak z nejakého dôvodu nedôjde k obliterácii, nezavrie sa trieslový kanálik a so zvýšeným vnútro-brušným tlakom ním prechádzajú vnútorné orgány. Hernálna brána je vonkajším krúžkom ingvinálneho kanálika a vaginálnym procesom pobrušnice je herniálny vak, ktorý môže zahŕňať črevné slučky, omentum, vajcovodu a vaječníky (u dievčat)..

Pri vývoji slabinovej kýly u detí dôležitá úloha spočíva v dedičných predispozíciách. Podľa štatistík malo asi 12% detí s touto patológiou, jeden alebo obaja rodičia tiež ingvinálnu prietrž.

Získané trieslové kýly u detí, ako už bolo uvedené, sú veľmi zriedkavé. Faktory vyvolávajúce ich vývoj:

 • obezita;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • sedavý spôsob života;
 • zdvíhať závažia;
 • respiračné choroby sprevádzané ťažkým kašľom;
 • chronická zápcha.

Formy choroby

V závislosti od umiestnenia sú tříslové kýly u detí bilaterálne, ľavostranné a pravostranné. U dievčat sú v 50% prípadov pozorované bilaterálne hernálne výčnelky. U chlapcov sa bilaterálne hernie vyskytujú v 10% prípadov, v 30% - ľavostranné, v ostatných prípadoch pravostranné.

U detí inguinálne kýly spravidla prechádzajú vnútorným trieslovým kruhom a sú umiestnené vo trieslovom kanáli, t.j. sú šikmé. Priame trieslové prietrže v pediatrickej praxi sú veľmi zriedkavé. Herniový výstupok v tomto prípade prechádza defektom vo svaloch prednej brušnej steny v oblasti vonkajšieho trieslového prstenca..

Inguinálne kýly u detí sú rozšírenou patológiou. Pozorujú sa u 5% dlhodobých detí a 20 až 25% predčasne narodených detí.

U chlapcov môže herniálny vak spadnúť do mieška, čo vedie k tvorbe hnačiek triesloviny, ktoré sa ďalej delia na semenníky (vaječníky) a lanovky (spermie)..

Príznaky slabinovej prietrže u detí

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u detí je prítomnosť výbežku podobného nádoru v oblasti slabín. Keď dieťa napína, plače, kričí, kašeľuje, zväčšuje sa, v pokoji sa zmenšuje a niekedy úplne zmizne.

Pri slabinovej kýle u chlapcov sa pozoruje deformácia mieška v dôsledku poklesu herniálneho vaku. U dievčat môže herniálny vak klesnúť do jednej z pyskov, čo vedie k jeho zhrubnutiu.

Intuitívne prietrže u detí sú často sprevádzané bolesťou lokalizovanou v oblasti brucha alebo slabín. Bolesť môže byť daná spodnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Môžu spôsobiť plač a rozpaky detí v prvom roku ich života. V staršom veku deti hovoria rodičom o bolesti v dolnom bruchu.

diagnostika

Inguinálnu prietrž u detí zvyčajne zisťujú rodičia alebo lekári pri rutinnom vyšetrení.

Palpácia odhaľuje elastickú alebo mäkkú textúru vyčnievania v oblasti slabín. Pri nekomplikovanom priebehu sa hernálny obsah ľahko vkladá do brušnej dutiny. V čase redukcie môžete počuť charakteristický dunenie, ktoré naznačuje prítomnosť slučkového čreva v herniálnom vaku. Po zavedení herniálneho výčnelku do brušnej dutiny je cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.

U chlapcov sa vyskytujú ingulinálne hernie trikrát častejšie. Pravdepodobne je to kvôli procesu migrácie semenníkov do šourku z brušnej dutiny cez trieslovinový kanál..

Na objasnenie diagnózy:

 • ultrazvuk brušnej dutiny, panvy, trieslových kanálikov a mieška;
 • irrigografie;
 • cystografii.

Hnačka u detí si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

 • femorálna prietrž;
 • inguinálna lymfadenitída;
 • cysta okrúhlych väzov maternice (u dievčat);
 • kryptorchidizmus (u chlapcov);
 • cysta spermatického kordu (u chlapcov);
 • kvapka semenníka (u chlapcov).

Liečba slabiny prietrže u detí

V súčasnosti sa konzervatívna liečba slabinovej prietrže u detí adhezívnymi obväzmi a bandážami nevykonáva.

Odstránenie trieslovej kýly u detí s nekomplikovaným priebehom sa vykonáva plánovaným spôsobom vo veku viac ako šesť mesiacov. Počas chirurgického zákroku chirurg izoluje, obväzuje a odrezáva hernálny vak a potom vykonáva plastickú chirurgiu hernálneho portálu pomocou vlastných tkanív pacienta alebo pomocou špeciálnej propylénovej siete.

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Chirurgický zákrok na tříslovnú kýlu u detí sa môže uskutočňovať klasickou otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopických technológií. Tento spôsob je výhodnejší, pretože je sprevádzaný minimálnym traumatom mäkkých tkanív, menšou stratou krvi a krátkym rehabilitačným obdobím..

U chlapcov by sa mala odstraňovať trieslová kýla s veľkou opatrnosťou, aby sa zabránilo možnému poškodeniu cievnych ciev a ciev varlat (spermatická šnúra). Ich poškodenie ďalej vedie k atrofii semenníkov a / alebo mužskej neplodnosti.

Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže u dievčat je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok, pretože existuje veľmi vysoké riziko úmrtia vajcovodov alebo vaječníkov. U chlapcov v prvých mesiacoch života, s rozvojom porušovania v prvých niekoľkých hodinách, sa uskutočňuje konzervatívna terapia zameraná na korekciu prietrže. V tomto prípade sa používa nasledujúci liečebný režim pri slabinovej kýze u detí:

 • teplý kúpeľ alebo vyhrievacia podložka;
 • intramuskulárne podávanie liekov s antispasmodickým účinkom;
 • dávať dieťaťu zvýšenú polohu panvy.

Pokiaľ liečba nepovedie k nariedeniu priľahlej prietrže, uchýli sa k pohotovostnému chirurgickému zákroku. S obmedzenými trieslovými kýlami u detí má táto operácia svoje vlastné charakteristiky. Chirurg musí predovšetkým posúdiť životaschopnosť orgánov zahrnutých v herniálnom vaku. Redukcia do brušnej dutiny je možná iba vtedy, ak životaschopnosť čreva, omentum, vaječníkov alebo iných prvkov nespôsobuje žiadne pochybnosti. Inak sú resekované..

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Možné následky a komplikácie

Hlavnou komplikáciou slabinovej prietrže u detí je jej porušenie. Vyvíja sa ako výsledok kompresie herniálneho obsahu vonkajším trieslovým kruhom (vaječník, omentum, črevná slučka, mechúrová stena), čo vedie k ischémii zadržiavaných orgánov..

Zápcha, nadúvanie, ťažký kašeľ môžu vyvolať vývoj porušenia predpisov.

Hlavnými príznakmi porušenia ingvinálnej prietrže u detí sú:

 • bolesť slabín (malé deti plačú, pritlačia nohy na žalúdok);
 • herniálny výčnelok sa stáva prehmataným a ostro bolestivým pri pohmate, nie je možné ho narovnať do brušnej dutiny;
 • nevoľnosť, opakované vracanie;
 • nadúvanie;
 • oneskorenie plynu a stolice.

S oneskorením chirurgickej liečby sa u dieťaťa rozvíja peritonitída.

Ovariálne tkanivo je veľmi citlivé na ischémiu, takže aj krátkodobé porušenie môže spôsobiť nekrózu vaječníkov, smrť vajíčok.

Porušenie je tiež nebezpečné pre mužský reprodukčný systém. U 5% chlapcov, ktorí podstúpili porušenie ingvinálnej prietrže, sa ďalej vyvinie atrofia semenníkov.

predpoveď

Odstraňovanie nekomplikovanej kýly prietrže u detí sa v súčasnosti vo väčšine prípadov vykonáva v dennej nemocnici. Dieťa je prepustené na ambulantnú liečbu v deň operácie alebo nasledujúce ráno.

Recidíva slabinovej kýly u detí sa pozoruje v 1% prípadov (najčastejšie po mimoriadnych zásahoch alebo u predčasne narodených detí)..

Komplikácie pri odstraňovaní prietrže sú mimoriadne zriedkavé. Tie obsahujú:

 • neplodnosť;
 • vysoká fixácia semenníkov;
 • lymfokéla;
 • lymfatáza semenníkov.

prevencia

Prevencia tvorby slabinových kýly u detí zahŕňa:

 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • liečba zápchy;
 • liečba respiračných chorôb sprevádzaných kašľom;
 • fyzická aktivita zodpovedajúca veku a svalovej sile.

Prietoková hernia u novorodencov

Prečo sa pri novorodencoch vyskytuje prietrž

Počas vnútromaternicového vývoja chlapci znižujú svoje semenníky v slabine z brušnej dutiny, počas ktorej sa vytvára vaginálny proces, cez ktorý bude následne prenikať črevo, omentum alebo močový mechúr. Prítomnosť samotného procesu ešte nemôže vytvoriť podmienky na výskyt prietrže, sú potrebné provokujúce faktory spojené s vrodenými anomáliami a získanými stavmi..

Dieťa monitoruje pediater, pediatrický chirurg a urológ. A iba ošetrujúci lekár vie, kedy je potrebné vykonať operáciu a aké metódy konzervatívnej liečby pomôžu pred a po oprave kýly. Aby sme tomu porozumeli, pomáha nielen klinický obraz a výsledky výskumu, ale aj príčina choroby, ktorá môže mať dlhodobý vplyv na stav dieťaťa..

Čo môže u novorodeného chlapca spôsobiť slabinovú prietrž:

 • abnormality tvorby inguinálnej fisúry, ktorá interferuje s normálnym prolapsom semenníkov;
 • oneskorenie pohybu semenníkov v hrúbke brušnej steny;
 • trauma po pôrode, poškodenie brušnej dutiny novorodenca;
 • dysfunkcia spojivového tkaniva;
 • genetická predispozícia, dedičnosť vývojových abnormalít.

Po narodení sa u dieťaťa objaví ingvinická hernia v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku, ku ktorému dochádza počas rozhnevaného plaču, častého plaču a v dôsledku ochorení gastrointestinálneho traktu. Tieto faktory vyvolávajú výskyt defektu u chlapcov aj dievčat..

Inguinálna hernia (hernia inguinalis) je uvoľňovanie brušných orgánov do tkaniva brucha cez trieslovinový kanál. Ak táto formácia u chlapcov zostúpi do mieška, nazýva sa to ingvinálny-scrotal.

Hnačka u detí sa vyskytuje u 5% prípadov všetkých hernií, u chlapcov 10-krát častejšie ako u dievčat, u predčasne narodených detí 5-krát častejšie ako u detí s úplným príchodom.

Deti s rôznymi abnormalitami spojivového tkaniva v pozadí mnohých genetických patológií (napríklad Morfanov syndróm) sú náchylnejšie na výskyt slabinových hernií..

Pravostranná tříslová prietrž u dieťaťa je viac ako polovica všetkých prietrží u chlapcov, v 10% prípadov sú prietrže na oboch stranách. U dievčat sú častejšie bilaterálne vrodené kýly.

Okolo 15 - 20% je výskyt slabinovej kýly spojený s dedičnou predispozíciou, z tohto dôvodu boli kedysi operovaní aj ich rodičia alebo príbuzní. Existuje predpoklad, že predispozícia na tříslovnú kýlu u detí sa neprenáša, dôvodom jej výskytu je vrodená chyba spojivového tkaniva..

Hlavnú úlohu pri výskyte prietrže v slabine dieťaťa patrí „vaginálnemu procesu“ - špeciálnej formácii, ktorá sa začína vyvíjať od 10 - 12 týždňov v brušnej dutine plodu..

Jeho hlavnou úlohou je znížiť pohlavné orgány dieťaťa na miesto, najmä proces spúšťania semenníkov, ktorý sa ukladá hlboko do brušnej dutiny a do šourku do konca 8. mesiaca tehotenstva..

Po znížení semenníkov nastáva pomerne komplikovaný proces, ktorý vedie k obliterácii (fúzii) dutiny vaginálneho procesu. Ak je tento proces narušený, objavujú sa predpoklady mnohých problémov v slabinách u chlapcov.

Okrem kýly sa môžu vyskytnúť kvapky semenníkov, miešok a spermatická cysta. Keď sa do vaginálneho procesu u dievčat, slučky čreva zavádza časť väčšieho omentum, vaječníkov alebo jeho väziva, dôjde k nezatvoreniu tohto procesu a vytvoreniu kýly..

Rovnako ako vo všetkých kýlach sa rozlišuje pri slabinovej kýle, ktorá je tvorená vonkajším krúžkom ingvinálneho kanálika, herniálny vak je vaginálny proces, pozdĺž ktorého zadnej steny sa nachádza spermatická šnúra s jej prvkami (u chlapcov), omentum, slučka čreva, maternicový okrúhly väz. jeho prvky (u dievčat).

Bez ohľadu na príčiny slabinovej prietrže u detí budú jej príznaky (príznaky) typické: opuch v trieslovej oblasti, zvyšujúci sa fyzickou námahou, plač, kričanie, namáhanie, t.j. vo všetkých stavoch, ktoré spôsobujú zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Prietrž má elastickú, mäkkú konzistenciu, po jej stlačení ľahko spočíva späť do brušnej dutiny, zatiaľ čo dunenie je cítiť pod prstami, zvlášť hlasné, keď sú črevné slučky v dutine herniálneho vaku. Nasmerovanie nekomplikovanej prietrže nespôsobuje bolesti alebo nepohodlie dieťaťa.

Niekedy môže mať dieťa ťažkosti s pálením, ľahkou bolesťou v slabinách, nadúvaním, zápchou.

diagnostika

Diagnóza nie je zložitá na základe sťažností dieťaťa alebo jeho rodičov, ako aj od odhalených príznakov slabiny prietrže u detí. Častejšie nájdu kýlu u dieťaťa bezprostredne po narodení, ale prvýkrát sa dajú zistiť vo veku 5-6 rokov a dokonca aj vo veku 7-8 rokov. Po vyšetrení, prehmataní a auskultácii chirurg odhalí jednostrannú alebo obojstrannú tříslovnú kýlu u dieťaťa.

Vykonajú sa všeobecné krvné a močové testy; na identifikáciu obsahu herniálneho vaku urobte ultrazvuk brušnej dutiny a samotný výčnelok.

Diferenciálna diagnostika u chlapcov sa vykonáva pomocou kvapiek semenníkov. Vyzerá to, že nádor v miešku sa zvyšuje s plačom a kričaním. Dropsy sa vyskytuje u mesačného dieťaťa aj za 2-4 mesiace, zvyčajne prechádza nezávisle od veku jedného roka..

Ak patológia pretrváva vo vyššom veku, vykoná sa plánovaná operácia uzavretia kanála o 2 roky.

Najnápadnejšou komplikáciou pri inguinálnej prietrži je porušenie jej obsahu (omentum, črevná slučka, vajcovod, vaječník) v prietrži.

Keď je orgán stlačený, začína sa narušiť jeho prísun krvi a výživa, čo môže viesť k nekróze tkaniva.

Zvyčajne rodičia presne označujú čas, kedy sa príznaky porušenia vyskytnú: dieťa sa bojí, hlasne plače, môže sa vyskytnúť zvracanie.

Hrudný výčnelok prestáva ustupovať v brušnej dutine, stáva sa tvrdým, pri palpácii prudko bolestivý, miestna teplota stúpa. Po chvíli sa bolesť znižuje, dieťa sa stáva letargickým, v stolici je oneskorenie.

Keď sa u detí objavia prvé príznaky porušenia ingvinálnej prietrže, následky (komplikácie) môžu byť nezvratné, preto musíte zavolať sanitku alebo okamžite vyhľadať lekársku pomoc!

Slučka čreva zomrie po 3 až 4 hodinách a dievčenské vaječníky zovrú - po 2 až 3 hodinách. Chlapec môže byť liečený bez chirurgického zákroku: po predbežnom podaní antispasmodík a sedatív sa najprv pokúsi napraviť prietrž, ktorá sa často robí. V tejto situácii je potrebné vyriešiť otázku: je v súčasnosti nevyhnutná operácia? Zasahuje do dieťaťa?

Operácia sa častejšie vykonáva podľa plánu, ale na dlhú dobu sa stále neodkladá. Pri opakovaných recidívach porušení medzi spermatickou šnúrou a herniovým vakom sa vytvára hustá adhézna adhézia, ktorá sťažuje vykonávanie detskej kýlovej chirurgie..

Nekomplikovanú detskú inguinálnu herniu možno liečiť konzervatívnymi metódami, z ktorých najúčinnejšia je obväz. Noste ju nepretržite a snímajte ju iba v noci. Ak je dieťa obťažované kýchaním, kašľom vo sne, potom ho nechajú na noc. Raz denne sa musí obväz odstrániť, aby sa pokožka ošetrila pod ňou..

Dlhodobé nosenie obväzu vedie k atrofii brušných svalov, čo má vplyv na zväčšenie veľkosti herniového výčnelku, preto je stále výhodný chirurgický spôsob liečby..

Dnes, na rozdiel od pupočnej kýly, keď sa u detí zistí priľahlá kýla, sa chirurgický zákrok (odstránenie) uskutoční okamžite po stanovení diagnózy. Ak má dieťa mladšie ako 5 až 6 mesiacov závažné sprievodné patológie, alergie alebo choroby nervového systému, operácia sa oneskorí o 7 až 8 mesiacov. Dieťa je v tomto prípade neustále pod dohľadom lekára.

Chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii, ale lokálna anestézia je možná aj u detí starších ako 9 rokov..

Odstránenie prietrže je možné pomocou otvorených a uzavretých metód. Pri otvorených operáciách sa vykoná rez na koži od 1,5 do 12 cm (v závislosti na technike), aby sa zabránilo vypadnutiu prietrže hernia, vykoná sa zosilnenie tkaniva buď aplikáciou polypropylénovej sieťoviny, alebo autoplastikou pomocou vlastných tkanív..

Pri uzatvorenej operácii - laparoskopii, sa prietrž odstraňuje pomocou troch malých vpichov v brušnej stene. To znižuje traumu tkaniva, znižuje bolesť v pooperačnom období, dieťa sa vracia do normálneho života oveľa skôr. Laparoskopia sa vykonáva iba v celkovej anestézii..

Rodičia sa musia spolu s lekárom rozhodnúť, ako liečiť, kde majú operovať prietrž, zvoliť spôsob chirurgického zákroku, druh implantovaného pletiva, od ktorého závisí cena liečby.

Pri inguinálnej hernii u detí nie je liečba ľudovými liekmi nielen neúčinná a zbytočná, ale aj nebezpečná!

S neustálym odkladom operácie a predčasným prístupom k lekárovi s epizódami porušovania je možný vývoj neplodnosti a ohrozenie života dieťaťa..

prevencia

Aby sa zabránilo tvorbe slabinovej kýly u detí, je potrebné monitorovať racionálnu výživu dieťaťa, správne fungovanie čriev, vyhnúť sa zápche, ťažkým zaťaženiam. Telesná výchova je potrebná na posilnenie svalov brušnej steny. Predchádzanie porušovaniu môže mať obväz.

príčiny

Príčiny choroby sú vrodené a získané. Závisí od toho typ kýly a znaky jej vývoja.

vrodený

Príčiny vrodenej kýly u dojčiat sú:

 1. Anomálie vaginálneho procesu pobrušnice. Tento orgán je zapojený do procesu vylučovania semenníkov z brušnej dutiny do mieška. Po vynechaní semenníkov tento proces prerastie, ak je tento proces narušený, vytvorí sa herniálny vak, do ktorého vypadávajú črevné slučky, omentum alebo mechúr..
 2. Vrodená slabosť svalového a spojivového tkaniva panvového dna. U dievčat sa považuje za hlavnú príčinu vzniku trieslových výčnelkov. Vonkajšie otvorenie inguinálneho kanála sa stane prietržnou bránou.
 3. Genetická predispozícia. Postihnuté deti, ktorých rodičia v minulosti podstúpili operáciu kýly.

Príčinou kýly môže byť dedičná predispozícia.

akvizícia

Získané trieslové kýly u malých detí sa vyskytujú na pozadí:

 • slabosť spojivového tkaniva pobrušnice;
 • perineálne a abdominálne úrazy;
 • zvýšenie tlaku v bruchu pri kašľaní, zvracaní alebo dlhšom plaču.

Medzi 12-14 týždňami vývoja plodu sa v brušnej dutine blízko obličiek tvoria semenníky. Keď sa dieťa vyvíja vnútromaternicovo, postupne sa posúva dole do brucha. Ešte pred narodením sú semenníky tlačené cez otvor v tkanivách medzi žalúdkom a slabinami a zostupujú do mieška..

Podobný proces sa vyskytuje u dievčat - vaječníky zostupujú do panvy. Potom sa otvor v brušnej stene uzavrie. Toto vylučuje akékoľvek spojenie medzi brušnou dutinou a mieškom alebo slabinami..

Ak sa tento kanál nezatvorí úplne a svaly v brušnej stene nezatvoria dostatočne dobre dieru, môže sa vyvinúť prietrž.

Hnačka u detí sa vyskytuje v každom veku, maximálna incidencia sa však pozoruje u dojčiat a do 5 rokov od 80 - 90% u chlapcov..

Približne 3 - 5% zdravých plnohodnotných detí sa môže narodiť s trieslovinou prietrže a tretina dojčiat a kojencov sa objaví v prvých šiestich mesiacoch. U predčasne narodených detí sa frekvencia inguinálnej kýly významne zvyšuje až o 30%. Pri viac ako 10% prípadov mala pri narodení alebo v detstve kýla aj iná príslušnosť rodiny..

Pravé bočné prietrže sú častejšie ako vľavo.

Inguinal-scrotal kýla sa vyskytuje iba u chlapcov, zatiaľ čo semenník je stlačený, čo vedie k neplodnosti u človeka v budúcnosti. Hnačka hnačky u detí je rozdelená na semenník a semenník.

U novorodencov je príčina vývoja choroby vrodená.

Je známe, že v prenatálnom období sú chlapčenské semenníky umiestnené v brušnej dutine, zostupujú do mieška po narodení dieťaťa..

Ak je tento proces z akéhokoľvek dôvodu narušený, do semennej oblasti môžu vstúpiť nielen semenníky, ale aj fragmenty iných orgánov brušnej dutiny..

Stáva sa to v dôsledku vnútromaternicových vývojových abnormalít, napríklad, keď existuje hrozba potratu, fetálna hypoxia a ďalšie nepriaznivé faktory, ktoré komplikujú priebeh tehotenstva..

U starších detí sa môže vyskytnúť slabinová prietrž v dôsledku nadmernej fyzickej aktivity, napríklad pri ťažkých športoch, pri zdvíhaní závaží.

Ak má dieťa nadváhu, zvyšuje sa riziko patológie.

Ako sa prejavuje slabina prietrže u chlapcov

Príznaky slabinovej prietrže u detí sú typické, vonkajšie a všeobecné prejavy nekomplikovanej formy choroby sú podobné u všetkých novorodencov. Navonok je viditeľný opuch v slabinách, ktorý pravidelne klesá, stúpa a úplne zmizne. Výstupok sa dobre prejavuje počas napätia, keď chlapec kričí, aktívne pohybuje nohami, plače.

S ľahkým tlakom na prietrž je možné pociťovať rozšírenie otvoru ingvinálneho prstenca, zatiaľ čo výstupok ľahko zasahuje do pobrušnice. U chlapcov má vzdelanie často oválny tvar, u dievčat zaoblené.

Keď je stlačený, v herniálnom vaku je počuť zvuk dunenia a klepania. Pre dieťa je vzdelanie bezbolestné, môže spôsobiť iba mierne nepohodlie. Ak sa komplikácie spoja, príznaky sa zvýšia, dieťa sa začne báť silnej bolesti.

Pri inguinálnych herniách u detí vystupujú vnútorné orgány z brušnej dutiny do podkožnej vrstvy prostredníctvom defektov v ingvinálnom kanáli. Keď herniálny vak u chlapcov upadne do mieška, vytvorí sa bradavková hernia.

Oveľa menej často sa u dieťaťa chlapca narodeného včas narodí inguinálna hernia ako u predčasne narodeného dieťaťa. U dievčat nie je to tak často, že sa v slabinách vyskytujú herniové hrbole ako u chlapcov. Pravostranné formácie u chlapcov sa vyvíjajú v 50% prípadov kýly, bilaterálne - v 10%. Dievčatá trpia hlavne bilaterálnymi kýlami.

Inguinálne hernie postihujú najmä deti s abnormálnym vývojom spojivového tkaniva a prítomnosťou genetických chorôb. Herniové výčnelky v slabinách sa dajú kombinovať s inými brušnými herniami. Sprevádzajú ich rôzne vrodené chyby..

Vyvíjajú sa na pozadí:

 • dysplázia bedra;
 • dislokácia stehna;
 • choroby nervového systému, vrátane spinálne lézie (posuny medzistavcových platničiek, tvorba degeneratívnych deštruktívnych zmien v inertných a chrupavkových tkanivách).

príčiny

U chlapcov narodených s trieslovinou prietrže sa jeden alebo iný člen rodiny podrobil chirurgickému zákroku s cieľom odstrániť ju.

Lekári sa domnievajú, že nie je zdedená predispozícia k patológii, ale faktory, ktoré ju spôsobujú: vrodené poruchy štruktúr spojivového tkaniva.

Po 10 až 12 týždňoch sa vaginálny proces u embrya začína vyvíjať. Na tom pohlavné orgány detí zostúpia na určené miesto. Varlata tvoria hlboko v brušnej dutine. Začnú klesať do šourku začiatkom 9. mesiaca tehotenstva. Hneď ako dôjde k poklesu genitálií, vaginálny proces sa začne liečiť.

Ak semenník neklesol na koniec, nezabral svoje miesto alebo ak fúzia vaginálneho procesu prešla s patologickými poruchami, existuje riziko:

 • kvapka semenníka a mieška;
 • cystické formácie na spermatickej šnúre;
 • herniálny výčnelok v slabinách (v tomto prípade sú segmenty omentum a čreva vtiahnuté do herniálneho vaku).

Kýla v slabinách je tvorená:

 • herniálne brány tvorené z trieslovinového kruhu;
 • hernálny vak pochádzajúci z tkanív vaginálneho procesu, za ktorým prechádza spermatická šnúra.

Faktory, ktoré vedú k hernii po narodení dieťaťa:

 • trauma do brušnej steny;
 • nadváhou;
 • mechanické prepätia vyplývajúce z plaču a plaču;
 • pooperačné jazvy;
 • ťažkosti s močením.

symptomatológie

Príznaky patológie u detí sa prejavujú stavmi spôsobenými zvýšeným intrakavitárnym tlakom. Hrudný výčnelok v slabine sa zvyšuje, keď dieťa plače, kričí, kmene, kmene. Deti sa niekedy sťažujú na:

 • pocit pálenia;
 • bolesť v trieslovine;
 • nadúvanie;
 • zápcha.

Hrudná hmota je elastická a mäkká. Po stlačení sa ľahko nastaví a zaujme svoju prirodzenú polohu.

V okamihu prehmatania sa objaví dunenie. Ak je časť čreva napnutá v herniálnom vaku, zvuk je hlasnejší. Pri úprave nevydaného vzdelania dieťa nepociťuje bolesť a nepohodlie.

diagnostika

Diagnóza je založená na opise problému dieťaťa a rodičov, vizuálnych prejavoch tvorby prietrže v slabinách. Pri vyšetrení, palpácii a auskultácii nájde lekár prietrž len pri pravej slabine alebo súčasne v oboch slabinách. Prietrž sa vyskytuje u detí vo veku 5 - 8 rokov a bezprostredne po narodení dieťaťa.

 • krvné a močové testy;
 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk určuje, ktoré orgány sú v herniálnom vaku).

Choroba sa odlišuje od iných patológií:

 • kvapka semenníkov (miešok je opuchnutý, zväčšujúci sa v čase plaču a kriku);
 • spermatická šnúra s cystami.

komplikácie

Nebezpečná komplikácia je prišívaná kýla. Stlačenie trieslovej prietrže u novorodencov vedie k poruchám krvného obehu. Dodávanie živín do zovretých orgánov je čiastočne alebo úplne zastavené.

Nedostatok alebo nedostatok výživy prispieva k nekróze tkaniva. Mŕtve tkanivo spôsobuje zápal, ktorý sa stáva peritonitídou..

Nebezpečný zápal, ktorý sa vyvinie do peritonitídy, je spôsobený hromadením výkalov (črevná obštrukcia). Kontaminovaná črevná atrofia počas dňa.

Dieťa zomrie bez núdzového chirurgického zákroku.

Rodičia dokážu presne určiť okamih porušenia herniového výčnelku. Dieťa môže vyzerať takto: zvracia, obáva sa a plače. Hrudná formácia stvrdne, nereaguje na redukciu. Palpačná bolesť. Potom bolesť ustúpi. Dieťa pretrvá na stoličke. Je letargický a slabý.

Pretože ireverzibilné procesy začínajú v tele ihneď po stlačení prietrže, je potrebné okamžite zavolať sanitku.

Chirurg po vyšetrení dieťaťa vykonáva núdzový chirurgický zákrok až do nekrózy tkanív zovretých orgánov. Črevné slučky odumierajú do 3 až 4 hodín.

V niektorých prípadoch sa obíďte bez chirurgického zákroku. Chlapcom sa podávajú antispasmodiká a sedatíva, robia sa pokusy napraviť herniálny výčnelok, ktorý bol porušený.

Ak orgány spadnú na miesto, chirurg analyzuje situáciu. Keď sa prietrž dieťa príliš neobťažuje, chirurgická liečba sa odloží, o niečo neskôr sa uskutoční podľa plánu.

Viacnásobné relapsy zovretia spôsobujú tvorbu hustých adhézií, schopných spojiť spermatickú šnúru s vakom. To komplikuje operáciu..

Nekomplikovaná inguinálna hernia u chlapcov sa lieči konzervatívnymi metódami. Pozitívna dynamika dáva použitie ortézy doma. Ráno nasaďte prístroj, vyberte ho pred spaním. Ak dieťa počas spánku kýcha a kašle, obväz sa neodstráni ani v noci.

Raz denne sa zariadenie vyberie, aby sa uskutočnili hygienické postupy a aby sa koža správne usporiadala.

Dlhodobé používanie obväzov spôsobuje svalovú atrofiu, zvýšenie vydutia. Preto je operácia výhodná.

Druhým spôsobom konzervatívnej terapie je zníženie tvorby prietrže. Obe metódy sú však iba dočasným opatrením. Chirurgické ošetrenie prietrže v slabinách.

S odstránením hernial formácie u detí neodkladajte. Dátum operácie potvrdí lekár, ktorý potvrdí diagnózu. Deti trpiace alergickými patológiami alebo chorobami nervového systému sa podrobia excesii prietrže. Výstupok za 7-8 mesiacov je odstránený. Po celú dobu pred chirurgickým zákrokom je dieťa pod lekárskym dohľadom.

Chirurgická liečba sa vykonáva pomocou celkovej anestézie (anestézie). V niektorých prípadoch sa používa lokálna anestézia (keď je dieťa staršie ako 9 rokov). Vyrezanie herniálneho výčnelku otvorenou a uzavretou metódou.

Počas otvoreného zásahu sa odstráni rez 1,5 až 12 cm, odstráni sa hernálny vak. Aby sa zabránilo ďalšiemu úpadku a herniálny vak nevypadne znova, tkanivá sa posilnia. Autoplastika sa vykonáva: konce prietrže hernie sa položia na seba, zošívajú sa vo vrstvách alebo sa na defekt fixuje sieťový implantát.

Pri použití tejto metódy sú tkanivá menej poškodené. Bolestivosť v pooperačnom období nie je taká vážna ako po otvorenej operácii. Dieťa sa rýchlo zotavuje.

Rodičia spolu s lekárom rozhodujú o tom, kedy a ako prevádzkovať herniálny výčnelok v slabinách, aký druh endoprotézy ôk dať dieťaťu.

prevencia

Intuálna hernia u chlapca je nebezpečná patológia. Masáž pomáha predchádzať chorobám. Rodičia to často využívajú sami na radu lekára. Procedúra poskytuje najlepší účinok, ak ju vykonáva masér..

S pomocou terapeutických cvičení sa posilňujú svaly brucha. Silné svaly bránia strate vnútorných orgánov.

Komplex liečebných cvičení:

 • Dieťa je uchopené za rukoväť a nohu a jemne sa otáča zo strany na stranu.
 • Dieťa sa umiestni na fitball, ktorý je držaný v oblasti hrudníka, prevalený okolo lopty na bruchu a chrbte.
 • Berú omrvinky za rukoväte, roztiahnu ich a vytiahnu telo na seba.
 • Dieťa je umiestnené na chrbte a hladí brucho v smere hodinových ručičiek. Uistite sa, že pupočná fossa je v strede dlane.
 • Ruky sa kladú na šikmé svaly (zo strán), jemnými pohybmi masírujú od chrbta k pupočnej dutine a chrbte..
 • Urobte ľahké brnenie v pupočnej dutine v smere hodinových ručičiek. Cvičenie posilňuje svalový korzet dieťaťa.

30 minút pred jedlom sa podáva gymnastika a masáž. Ak je dieťa kŕmené, postup sa začína po 1-2 hodinách. Jednoduchá gymnastika posilňuje brušné svaly a zabraňuje prietrži.

Pri kýlách veľa záleží na výžive. Každé dieťa vrátane detí potrebuje stravu. Ponuka pre deti obsahuje produkty, ktoré nespôsobujú koliku, plynatosť, zápchu (tieto javy sú silnými provokatérmi hernie).

Novorodenci by sa mali šíriť častejšie na bruško. Monitorujte stolicu bábätiek, zabráňte vzniku plynatosti a zápchy. Vytvorte podmienky tak, aby sa dieťa nerozplakalo alebo nekričalo. To vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý vytlačuje vnútorné orgány do oblasti slabín, prispieva k tvorbe prietrže.

príznaky

Kýla u staršieho dieťaťa alebo dieťaťa bude v oblasti slabín vyzerať ako vydutie alebo opuch. Inguinálna hernia sa u novorodencov niekedy môže prejaviť ako opuch v šourku.

V mnohých prípadoch sa opuchy môžu vyskytnúť iba počas plaču alebo kašľa. Z tohto dôvodu rodičia často predpokladajú, že plač je spôsobený herniou, zatiaľ čo najčastejšie sa toto ochorenie v strúhanke vyskytuje kvôli plaču z úplne iného dôvodu.

U dievčat je ingvinická prietrž oveľa menej bežná, ale niekedy sa stáva. V tomto prípade vaječníky alebo slučka čriev vtlačia brušnú stenu do slabín a niekedy dokonca až k jej pysku..

Výstupok sa bude cítiť ako súvislá podlhovastá šnúra.

Všeobecný opuch bezprostredne po narodení u stydkých pyskov je pravdepodobne spôsobený nadbytkom tekutín u novorodencov alebo ďalšou dávkou hormónov, ktoré boli podané krátko pred narodením matky. Tento opuch je neškodný a po niekoľkých dňoch odznie.

Nasledujúce príznaky pomáhajú podozriť na kýlu u dieťaťa:

 • Prítomnosť výčnelku v slabinách. Má zaoblený tvar a hustú, ale elastickú konzistenciu. Hrudný vak sa môže zväčšovať alebo zmenšovať so zmenou polohy tela dieťaťa. Kýla sa zvyšuje počas pohybov čriev, kýchania a kašľa.
 • Akútna bolesť v slabinách. Súvisí s kompresiou krvných ciev a nervových zakončení.
 • Zvýšenie veľkosti polovice šourku u chlapcov alebo stydkých pyskov u dievčat.
 • Zmena správania dieťaťa. Dieťa odmieta prsník, zle spí, často plače.
 • Rachot v žalúdku. Vyskytuje sa pri pokuse o premiestnenie čreva do čreva do dutiny brušnej.
 • Celková slabosť, letargia dieťaťa.
 • Známky tráviaceho ústrojenstva. Veľké kýly u detí sú sprevádzané nadúvaním, zadržiavaním plynu, zápchou.

Liečba tříslovnej kýly u detí

Inguinálna kýla u detí, novorodencov (dojčatá) - liečba, príčiny, príznaky

Chirurgická liečba sa považuje za najúčinnejšiu metódu na odstránenie vady. Mladšie deti však zvyčajne nie sú predpísané operácie.

Núdzový chirurgický zákrok je nevyhnutný, ak choroba rýchlo postupuje a spôsobuje dieťaťu silnú bolesť. Porušenie je tiež indikáciou pre naliehavý chirurgický zákrok.

Operácia sa považuje za pomerne jednoduchú a bezpečnú pre dieťa. Jeho trvanie zvyčajne nepresiahne pol hodiny. Na 4. až 5. deň je dieťa prepustené z nemocnice. Švy sa odstránia 7 až 10 dní po operácii.

 1. Anesteziológ (lekár špecializujúci sa na úľavu od bolesti) dáva dieťaťu celkové anestetikum, ktoré uvoľňuje svaly dieťaťa a spôsobuje spánok. Dieťa počas operácie necíti bolesť.
 2. V kožnom záhybe slabiny sa urobí malý rez (2 až 3 cm).
 3. Stanoví sa hernálny vak obsahujúci tenké črevo.
 4. Chirurg tlačí črevo vnútri hernálneho vaku späť do brušnej dutiny, v správnej polohe za svalovou stenou.
 5. Prázdna herniálna vak sa odstráni..
 6. Svalová stena je zaistená stehy, aby sa zabránilo ďalšej prietrži.
 7. Ak je dieťa mladšie ako 1 rok, je pravdepodobnosť, že sa prietrž na druhej strane slabiny, veľmi nízka. Preto sa odporúča korekcia inguinálnej oblasti. Pokiaľ v súčasnosti na druhej strane oblasti slabín neexistuje hernia, svalová stena je vystužená očkami.

Pri slabinovej prietrži u detí je chirurgický zákrok zvyčajne veľmi jednoduchý. Dieťa však môže mať ťažkosti. U chlapcov je otvorenie svalov veľmi blízko k cievam a šnúram, ktoré sú pripojené k semenníkom.

Prietrž môže tieto krvné cievy poškodiť, najmä ak je stlačená pred chirurgickým zákrokom, ale chirurg musí byť tiež opatrný pri ochrane ciev..

 • existuje malé riziko traumy na krvné cievy semenníka. To vedie k zlému rastu alebo dokonca k strate semenníkov;
 • môže dôjsť k infekcii rany, ktorá spôsobuje sčervenanie a vylučovanie hnisu niekoľko dní po operácii. V tomto prípade budú potrebné antibiotiká;
 • modriny v mieste opravy prietrže sú celkom viditeľné, ale samy o sebe zriedkavo spôsobujú opuchy. Opuchy zvyčajne zmiznú po niekoľkých dňoch;
 • prietrž sa prietrž len zriedka vracia a potom je potrebné ich znovu otvoriť. Môže sa to stať aj deň alebo dva po operácii..

Väčšina detí sa bude môcť vrátiť domov pár hodín po operácii. Avšak predčasne narodené deti a deti s určitými chorobami budú musieť stráviť jednu noc v nemocnici, aby ich mohli pozorovať.

Dieťa sa zvyčajne cíti dobre večer po operácii a nasledujúce ráno. Nie je stanovený žiadny čas, kedy sa dieťa môže vrátiť k normálnym činnostiam. Staršie dieťa by sa malo zamerať na svoje pohodlie a bolesť. Odporúča sa však, aby ste cvičenie nevykonávali niekoľko týždňov..

Po operácii nasledujúci deň môžete dieťa utrieť špongiou namočenou vo vode. Kúpanie vo vani je povolené 2 dni po operácii.

Ak dôjde k začervenaniu alebo vybitiu rany, vyhľadajte lekársku pomoc. Môžete dať dieťaťu

podľa predpisu každých šesť hodín počas 24 až 48 hodín.

Pred liečbou slabinovej prietrže sa dieťa podrobí komplexnému vyšetreniu. Diagnostika sa začína externým vyšetrením. Chirurg vidí charakteristický výčnelok v slabinách a absenciu známok podobných chorôb. Uskutoční sa ultrazvukové vyšetrenie na potvrdenie diagnózy a výber liečebnej taktiky. Na obrázku lekár vidí obsah kýly a stav okolitých štruktúr.

V procese diagnostiky lekár určuje tvar prietrže, môže to byť:

 • inguinálny - nachádza sa v oblasti vonkajšieho otvorenia trieslového kanála;
 • trieslovina a skľučovadlo - umiestnené blízko semenníka, ovplyvňuje miešok;
 • funiculus - nachádza sa v miešku nad semenníkmi, blízko spermatickej šnúry;
 • šikmý - prechádza trieslovým kanálom v blízkosti spermatickej šnúry;
 • priamy - prechádza cez pobrušnicu bez ovplyvnenia trieslového kanála;
 • kombinovaný - šikmý a priamy pohľad, vznikajúci nezávisle od seba.

Charakteristické znaky porušenia prietržovej prietrže u dievčat a chlapcov:

 • silná bolesť;
 • úzkosť a plač chlapca;
 • vypuklé napätie, nemožnosť jeho zníženia;
 • nedostatok stolice;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • bledosť dieťaťa, znížená aktivita.

Rehabilitácia po oprave prietrže u detí je stabilná, čo je spôsobené rýchlym vývojom a aktívnou tvorbou nových tkanív. V počiatočnom období, pri nosení inguinálnych obväzov, je predpísaná špeciálna strava, preťaženia sú vylúčené. Niekoľko týždňov po operácii s dieťaťom môžete začať robiť terapeutické cvičenia, navštevovať masážneho terapeuta, plávať v bazéne.

Komplikácie po hernioplastike sa môžu vyskytnúť vo forme týchto stavov:

 • vysoká fixácia semenníkov;
 • hnisanie pooperačnej rany;
 • krvácanie a rozsiahly hematóm;
 • syndróm bolesti;
 • zápal epididymis;
 • lymfocyt, atrofia semenníkov.

Čo môže zamieňať prietrž?

Iné podmienky, ktoré môžu vyzerať, ale nie sú to slabé prietrže.

 1. Komunikujúci hydrocele je podobný prietrži s tým rozdielom, že v šourku vytvára vydutie, tekutinu a nie vyčnievajúce tkanivo. V niektorých prípadoch sa veľkosť mieška mení v závislosti od toho, koľko tekutiny vstupuje a vystupuje.
 2. Zasunuté semenník (ktorý občas stúpa z mieška po kanáliku) niekedy spôsobuje vypuknutie v oblasti slabín. Nemusí to vyžadovať liečbu, ale stav by mal vyhodnotiť odborník..
 3. Femorálna prietrž je u detí zriedkavá a môže byť zamieňaná s trieslovinami. Prietrž sa prejavuje vydutím na hornom stehne, mierne nižším ako slabina.

Liečebné metódy

Liečba trieslovej prietrže u detí sa vykonáva chirurgicky. Je predpísaná operácia a dieťa je pripravené na opravu prietrže. Odstránenie prietrže má vždy riziká, ale bez liečby je choroba ešte nebezpečnejšia.

Cieľom liečby hernie u novorodencov bude:

 • eliminácia nepríjemných pocitov - obvaz, prevencia koliky a opuchov;
 • Predchádzanie priestupkom - vylúčenie náhlych pohybov, relaxačná masáž;
 • normalizácia krvného obehu panvových orgánov - cvičebná terapia, plávanie;
 • Odstránenie prietrže - hernioplastika.

Integrovaný prístup kýly u chlapca zahŕňa také opatrenia:

 1. Nosenie inguinálnej ortézy. Takéto užitočné zariadenie je potrebné pred a po chirurgickom zákroku na odstránenie prietrže, ktorá zabráni progresii choroby. Správne zvolený obväz, berúc do úvahy vlastnosti špecifické pre jeho vek, umožní dieťaťu bezpečne vykonávať rôzne pohyby bez rizika porušenia. Ale takýto pás môže spôsobiť veľa škody. Ak budete používať inguinálnu ortétu dlhšiu dobu, povedie to k svalovej slabosti, zhoršeniu stavu dieťaťa a po operácii sa stane faktorom relapsu..
 2. Fyzioterapia. Chlapec potrebuje gymnastiku s inguinálnou prietržou, aby posilnil svaly inguinálneho kanála. Je užitočné zapojiť sa s dieťaťom do bazéna, na fitball a do bežného prebaľovacieho stola. Cvičenia vyberá lekár, ale zvyčajne ide o jednoduché rotácie s nohami, otočenie dieťaťa zo strany na stranu, „nožnice“ a iné. S dieťaťom je potrebné zaobchádzať so zdravím.
 3. masáž Masáž herniou je možná, ale najskôr musíte u lekára skontrolovať, aké pohyby sú pre dieťa nežiaduce. Masáž brucha je tiež užitočná v prípade tráviacich problémov, ktoré často sprevádzajú prietrž.

operácie

Rutinná hernioplastika je hlavnou liečbou inguinálnej hernie u chlapcov. Operácia netrvá dlhšie ako 40 minút, trvanie a typ anestézie bude závisieť od techniky. Hernioplastika sa vykonáva uzavretou alebo otvorenou metódou. V prvom prípade sa prístup k prietrži vytvorí malými vpichmi brušnej steny, po ktorých nie sú žiadne široké jazvy..

Otvorená operácia zahŕňa široký rez do 10 cm, ktorý vám umožní rýchlo zašívať defekt, odstraňovať patologické tkanivo „ručne“. V prípade laparoskopie (uzavretá metóda) je regenerácia dieťaťa rýchlejšia, operácie majú najlepšie kozmetické ukazovatele, ale ide o zložitú techniku, ktorá si vyžaduje vysokú profesionalitu a neodpúšťa chirurgovým chybám..

Laparoskopická chirurgia sa vykonáva pod kontrolou videa a týka sa minimálne invazívnych techník. Riziko komplikácií po takejto operácii je nižšie, pretože existuje minimálne poškodenie tkaniva.

Komplikácie neliečenej prietrže

Inguinálna kýla u dojčiat môže byť komplikovaná:

 1. Porušenie. Vyskytuje sa s ostrým sťahom hernálnej brány alebo pretečením črevných slučiek vo vaku. Vyznačuje sa rýchlym vývojom, prispieva k výskytu silnej bolesti. Vyžaduje si urgentný chirurgický zákrok, pri absencii liečby sa vyvinie nekróza zadržiavaných orgánov a peritonitída, čo má za následok smrť.
 2. Porušenie funkcií vnútorných orgánov. Ak močový mechúr vypadne, pozoruje sa zadržiavanie moču, močenie sa obnoví až po zmene polohy tela dieťaťa.
 3. Nenapraviteľnosť. Ak nie je možné redukovať vnútorné orgány, vyvíja sa akútna črevná nevyhnutnosť, ktorá môže viesť k smrti dieťaťa..
 4. Coprostasis. Stagnácia výkalov sa vyvíja s prolapsom hrubého čreva. Odstraňovanie výkalov je ťažké, pretože dieťa je mučené dlhodobou zápchou. Stolica je nebezpečná intoxikácia tela a možnosť zovretia črevných slučiek.
 5. Zápal. Baktérie môžu preniknúť do prietrže, ktorej aktívna reprodukcia vyvoláva vývoj zápalového procesu. Patologický stav je sprevádzaný zápchou, zvracaním, horúčkou. Koža nad výstupkom zčervená a začne byť horúca. Ak sa nelieči, rozvíja sa peritonitída..

Intuálna hernia u detí má tendenciu uviaznuť, to znamená, že hrudka nezmizne, keď sa dieťa uvoľní. Toto sa nazýva priestupok..

K obťažovaniu dochádza často.

Príznaky môžu zahrnovať nasledovné:

 • dieťa vyzerá zle;
 • slabiny;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zväčšený žalúdok;
 • horúčka
 • opuch, ktorý sa javí červený a je zreteľne citlivý na palpáciu;
 • opuch, ktorý sa nezmení pri plaču.

Ak dôjde k uviaznutiu tkaniva, v konečnom dôsledku nebude zabezpečená kompletná dodávka krvi. Bez dobrého prísunu krvi môže orgán zomrieť. Môže to ohrozovať život..

diagnostika

Diagnóza choroby zahŕňa použitie nasledujúcich výskumných metód:

 1. Vyšetrenie pacienta. Na palpácii inguinálnej oblasti sa nachádza elastická formácia, ktorá sa manuálne nastavuje. Po redukcii vnútorných orgánov je zreteľne cítiť rozšírený trieslovinový kanál.
 2. Všeobecný krvný test. Pri nekomplikovanej hernii nemá žiadnu diagnostickú hodnotu. Používa sa na detekciu príznakov zápalu a nekrózy prolapaných orgánov. V takýchto prípadoch sa zistí zvýšený počet leukocytov a ESR..
 3. Ultrazvuk brušnej dutiny a panvy. Inštrumentálne metódy sú potrebné na stanovenie objemu herniálneho vaku. Nádor môže obsahovať tak črevné slučky, ako aj tekutinu. Ultrazvuk pomáha odlíšiť prietrž od iných chorôb, ktoré majú podobné príznaky..
 4. Irrigografie. Röntgenové vyšetrenie hrubého čreva s použitím kontrastného činidla sa používa na identifikáciu abnormalít v štruktúre orgánu, zápalových procesov a obštrukcie. Procedúra sa vykonáva po vyčistení čriev..

Ultrazvuk pomáha odlíšiť prietrž od iných chorôb, ktoré majú podobné príznaky..

Na palpácii pri vyšetrení inguinálnej oblasti sa nachádza elastická formácia, ktorá sa manuálne nastavuje.

Krvný test sa používa na zistenie príznakov zápalu a nekrózy prolapaných orgánov. V takýchto prípadoch sa zistí zvýšený počet leukocytov a ESR..

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pomocou kvapiek semenníkov a kryptorchidizmu (patológia charakterizovaná narušením procesu prolapsu semenníkov do mieška), ktorý sa často vyskytuje u chlapcov. U dievčat má lymfadenitída, cysta okrúhlych väzov maternice a femorálna prietrž príznaky podobné prejavom prietrže.

Ak si myslíte, že vaše dieťa má slabinovú prietrž, obráťte sa na lekára. Diagnóza sa vykonáva prostredníctvom dôkladného štúdia anamnézy a podrobného lekárskeho vyšetrenia. Ak pri návšteve nie je prietrž hernia, lekár sa ju pokúsi určiť ľahkým stlačením žalúdka dieťaťa..

Spravidla nie sú potrebné žiadne ďalšie testy na diagnostiku prietrže..

Na zistenie prítomnosti choroby je potrebné dieťaťu ukázať chirurgovi. Na stanovenie diagnózy lekár vyšetrí pacienta a odhalí klinický obraz choroby.

Navonok sa symptómy ingvinálnej prietrže podobajú príznakom kvapky, a preto je pri stanovení diagnózy dôležité venovať pozornosť príznakom charakteristickým len prietrži.

Skúsený odborník môže jednoducho urobiť správnu diagnózu..

V niektorých prípadoch sa však na jej potvrdenie vyžadujú aj laboratórne diagnostické metódy:

 • všeobecná analýza moču, stolice;
 • biochemický krvný test;
 • Ultrazvuk na stanovenie obsahu hernial vaku, posúdiť stav brušných orgánov.

prevencia

Opakovaná inguinálna hernia sa častejšie vyskytuje po štepení naťahovaním na pozadí vrodenej svalovej slabosti. Recidíva môže byť vyvolaná veľkou fyzickou námahou, nedodržaním pooperačného režimu, potlačením stehu, zápchou, náhodným zranením. Aby sa tomu zabránilo, je dôležitá riadna príprava na chirurgický zákrok..

Plánovaná operácia s predbežnou hygienou tela je kľúčom k uzdraveniu chlapca. Herniová formácia sa musí odstrániť a orgány sa musia vrátiť na miesto, a potom je už možné zaistiť správny režim, aby sa dieťa cítilo zdravé a žilo bez rizika vážnych komplikácií..

Riziko vzniku slabinovej prietrže u dieťaťa je možné znížiť, ak sa dodržiavajú jednoduché pravidlá, ako napríklad:

 • včasná liečba ťažkého kašľa, prevencia zápchy, ktorá môže spôsobiť výskyt prietrže;
 • správna výživa, užívanie vitamínových prípravkov, posilnenie imunitného systému dieťaťa;
 • obmedzenie nadmernej fyzickej aktivity.

Inguinálna hernia je jav, ktorý môže dieťaťu spôsobiť nepohodlie, ale v prípade komplikácií môže ohroziť aj jeho zdravie..

Ochorenie môže byť vrodené (vyvíja sa dokonca v prenatálnom období) alebo môže byť získané, keď k jeho výskytu prispejú nepriaznivé faktory.

Patológia má množstvo špecifických symptómov, pri výskyte komplikácií sa klinický obraz stáva rozsiahlejším..

Hlavná liečebná metóda je chirurgická, v niektorých prípadoch sa však používa konzervatívna terapia..

Keďže prietrže kojencov sú vo väčšine prípadov vrodené, prevencia spočíva v eliminácii faktorov prispievajúcich k rozvoju malformácií. Tehotná žena by mala jesť správne, pravidelne sa podrobovať vyšetreniam, vzdať sa zlých návykov. Pediatr a pediatrický chirurg by mal vyšetriť novorodencov.

klasifikácia

Na základe mobility herniálneho obsahu existujú:

 1. Porovnateľné vzdelávanie. Orgány sa ľahko vrátia na svoje miesto.
 2. Nenapraviteľné. Vyznačujú sa prítomnosťou adhézií, ktoré bránia návratu obsahu do brušnej dutiny..

Z dôvodu lézie prietrže existujú:

 • ľavostranné (vzdelávanie sa týka iba ľavej strany inguinálneho regiónu);
 • pravák (prietrž sa objavuje vpravo);
 • bilaterálne.

Ingulinálne a pupočníkové kýly u novorodencov. Prevádzka. Naše skúsenosti

Kýla u dieťaťa

umiestnenia

Špecialisti rozlišujú tieto typy kýly:

 1. Trieslová. Herniálny výčnelok je tvorený v oblasti trieslového kanálika. U detí je také ochorenie zriedkavé, je kombinované s defektom v brušnej stene. Prostredníctvom nej orgány a vypadávajú.
 2. Lano. Pri tejto forme ochorenia sa herniálny obsah vylučuje vonkajším otvorením trieslovinového kanálika a nachádza sa v rôznych častiach spermatickej šnúry..
 3. Inguinal scrotal. Brušné orgány v tomto prípade spadajú do mieška.

Podľa typu vaku sa tieto prietrže rozlišujú ako:

 1. Straight. Obsah brušnej dutiny vypadáva cez strednú trieslovú dutinu prednej brušnej steny a predlžuje zadnú časť trieslového kanálika. Hernálny vak neovplyvňuje spermatickú šnúru zostávajúcu mimo výstupku.
 2. Šikmé. Herniové membrány prechádzajú hlbokým trieslom, pokrývajú celý kanál a sú vypúšťané cez vonkajší trieslový otvor. Formácia sa nachádza pod vnútorným svalom spermatickej šnúry. Táto časť reprodukčného systému chlapca je v úzkom kontakte so stenami výčnelku.
 3. Kombinovať. Vyznačuje sa prítomnosťou niekoľkých dutín, ktoré spolu nekomunikujú. Taká kýla môže kombinovať príznaky predchádzajúcich 2 typov.

Schéma klasifikácie brušnej hernie.

Chirurgický zákrok

Operácia pomáha dieťaťu natrvalo zbaviť choroby a vyhnúť sa komplikáciám. Utraťte ju po dosiahnutí veku 6 mesiacov. Intervencia spočíva v navrátení vnútorných orgánov do brušnej dutiny a prišití herniálneho portálu. Sieťové implantáty na uzavretie trieslového kanála u detí sa nepoužívajú.

Plán otvorenej chirurgie zahŕňa:

 • vytvorenie rezu v vyčnievajúcej oblasti (tkanivá sa rozrežú vo vrstvách, čo vylučuje zranenia);
 • pridelenie herniálneho vaku;
 • prehliadka padlých orgánov, ich návrat do normálu;
 • resekcia čreva alebo omentum (vykonáva sa, ak existujú príznaky nekrózy);
 • šitie herniálneho otvoru;
 • šitie na rozrezanom tkanive.

Operácia pomáha dieťaťu natrvalo zbaviť choroby a vyhnúť sa komplikáciám.

Počas laparoskopickej chirurgie sa všetky potrebné manipulácie uskutočňujú pomocou endoskopických nástrojov, ktoré sa zavádzajú malými punkciami do brušnej steny. Operácia sa vykonáva pod kontrolou videa, čo znižuje riziko komplikácií. Po odstránení výčnelku sa steny vaku odstránia. Hernálny otvor je uzavretý vlastnými tkanivami. Na vpichy sa aplikujú kozmetické stehy.

Charakteristiky priebehu choroby

Priebeh patológie závisí od pohlavia dieťaťa.

dievčatá

Kýly u dievčat sa tvoria pri prijímaní fyziologického postavenia maternice. V tomto prípade sa môže objaviť peritoneálny prolaps, ktorý prispieva k tvorbe herniálnych membrán. Ovce, črevá, vajcovody spadajú cez trieslovinový otvor. Výčnelok u dievčat sa najčastejšie vyskytuje v oblasti labia majora a má šikmý charakter. Priama kýla u žien je extrémne zriedkavá.

Chlapci

Intuitívna hernia u chlapcov je detekovaná 10-krát častejšie ako u dievčat, čo sa vysvetľuje zvláštnosťou tvorby pohlavných orgánov počas vývoja plodu. Najbežnejším typom prietrže je hnačka. Priebeh choroby je sprevádzaný kompresiou semenníkov a semenných šnúr, čo môže v budúcnosti viesť k neplodnosti..

Inguinálna - sklerózna prietrž sa vyvíja, ak existuje slabina spojivového tkaniva inguinálneho krúžku, čo je v tomto prípade prirodzený otvor, cez ktorý brušné orgány spadajú do mieška..

Inguinálny prsteň má schopnosť sťahovať sa a rozširovať sa, v dôsledku čoho sa výrazne zvyšuje riziko zovretia prietrže.

Inguinalne - kýlová prietrž, pri absencii komplikácií, má často skryté príznaky, prítomnosť výbežku možno zaznamenať iba vtedy, ak dieťa napína brušné svaly. V pokojnom stave môžu klinické prejavy chýbať.

Hlavným príznakom slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat je výčnelok v oblasti trieslovín. Pri kýlovo-bradavkovej kýle sa herniálny výčnelok rozširuje až na dno mieška. Výčnelok sa prejavuje zvlášť po fyzickej námahe, pri plaču, plaču dieťaťa, čo je spojené so zvýšením vnútrobrušného tlaku..

Kvapka semenníkov je u novorodencov pomerne častá. V tomto prípade je opuch vizuálne stanovený v miešku, potom zmizne a potom sa zvyšuje, najmä pri kričaní, plaču.

Zvyčajne kvapka semenníkových membrán u malých detí spontánne prechádza v prvom roku života. Ak kvapka pretrváva vo vyššom veku (po 2 rokoch), je potrebná chirurgická liečba.

Hlavnú úlohu pri tvorbe inguinálnej kýly u detí hrá „vaginálny proces“ (pozri obr. 2), ktorý sa vyvíja v brušnej dutine plodu od 12 týždňov vývoja plodu. V skutočnosti je vaginálny proces výčnelok pobrušnice do trieslovej oblasti mimo brušnej dutiny. Hlavnou úlohou vaginálneho procesu je zníženie pohlavných žliaz (proces znižovania semenníkov z brušnej dutiny do mieška). Po prolapsi semenníkov nastáva komplexný, hormonálne závislý proces obliterácie (fúzie) vaginálneho procesu (obr. 2a). Ide o porušenie tohto procesu, ktoré vytvára predpoklady na vývoj ingvinských kýly (obr. 26), kvapiek semenníkov alebo

spermatická šnúra. Zavedenie omentumového zámku 1, slučky čreva a dievčat do vaginálneho procesu vedie vaječník v drvivej väčšine prípadov k vytvoreniu slabiny prietrže. Vaginálny proces je teda herniálny vak, ktorého zadná stena u chlapcov prechádza prvkami spermatickej šnúry a u dievčat - okrúhly väz maternice a jej sprievodných prvkov..

Výskyt herniového výčnelku v oblasti trieslovín alebo trieslovín by mal varovať rodičov a mal by sa stať príležitosťou na kontaktovanie detského chirurga. V súčasnosti sa plánovaná chirurgická liečba slabinovej kýly u detí obvykle vykonáva okamžite po stanovení diagnózy. U detí mladších ako 6 mesiacov, najmä s akoukoľvek sprievodnou patológiou, sa však môže chirurgická liečba v prípade bezplatného zníženia obsahu hernia oddialiť až do druhej polovice prvého roku života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.
Náš výberV snahe o ovuláciu: folikulometria OdporúčanéPrvé príznaky tehotenstva. Ankety. Sofya Sokolova uverejnila článok v Príznakoch tehotenstva, 13. septembra 2019OdporúčanéWobenzym zvyšuje pravdepodobnosť počatia OdporúčanéGynekologická masáž - fantastický efekt?
23. novembra 2016, 14:59 0 6,389Kombinácia liekov a liečby rakoviny žalúdka pomocou ľudových liekov je známa veľa príkladov pozitívnych výsledkov. S pomocou liečivých tinktúr a odvarov lastovičiek, hemlockov, aloe, koreňov lopúch alebo kalamárov, propolis, ASD: