loader

Hlavná

Späť

Od slabín po členky: najčastejšie zranenia vo futbale

Inguinálna zóna je miesto, kde sa veľké plexy nervových vlákien, krvných ciev a časti pohybového aparátu nachádzajú vo forme bedrových kĺbov. Tu sú pripevnené veľké svaly stehien (vnútorné a zadné povrchy), spojenie sa vytvorí pomocou zariadenia na väzivo šľachy. U osôb, ktoré nemajú dostatočnú fyzickú zdatnosť a môžu náhle prekročiť obvyklú amplitúdu pohyblivosti v bočných rovinách, môže dôjsť k rozťahovaniu slabinových svalov..

Zvýšené riziko zranenia nastáva z mnohých ďalších dôvodov:

 • porušenie pravidiel telesnej výchovy;
 • tendencia k obvyklej dislokácii bedrového kĺbu;
 • osteoartritída a artritída bedrového kĺbu;
 • zápalové pomalé procesy zo šľachového aparátu.

Príznaky vymývania slabín

V slabinách je akútna, subakútna a chronická forma výronu. V prvom prípade je predĺženie slabinových svalov charakterizované náhlou silnou bolesťou v oblasti slabín. Bolesť sa môže šíriť pozdĺž vnútorného a vonkajšieho stehna. Mobilita na postihnutej strane je obmedzená. V subakútnom procese sa vyskytujú viacnásobné alebo jednotlivé mikroskopické poranenia šliach alebo svalov. V tomto prípade môže výron v slabinách spôsobiť veľmi skromné ​​príznaky:

 • syndróm bolesti s nízkou intenzitou (môže sa objaviť iba pri snahe posunúť nohy na stranu);
 • mierne obmedzenie pohyblivosti v bočnej projekcii (bočne alebo z polohy únosu);
 • mierne opuch mäkkých tkanív.

Chronické rozťahovanie v slabinách nedáva príznaky v klasickej podobe. Zvyčajne sa táto trauma začína prejavovať už v štádiu tvorby sekundárnych patologických stavov na pozadí zmien v šliach a svalovom tkanive. Vyvíja sa najčastejšie u profesionálnych športovcov alebo u ľudí, ktorí sa podieľajú na vzpieraní.

Čo je podvrtnutie slabín?

V oblasti slabín sa zbližuje niekoľko stehenných svalov. K napínaniu však dochádza najčastejšie s náhodným poškodením aduktujúceho dlhého svalu. Líši sa neštandardným trojuholníkovým tvarom a prebieha pozdĺž vnútorného povrchu stehna. Zapínanie so šliach na okraji ochlpenia.

Tento sval u človeka, ktorý sa nezúčastňuje pravidelného cvičenia, je veľmi zle vyvinutý. Väzy, s ktorými sú spojené, majú zníženú elasticitu a minimálnu schopnosť meniť veľkosť. Takíto ľudia nie sú schopní vykonávať niektoré fyzické cvičenia, napríklad povrazy. Je to spôsobené skutočnosťou, že dlhý trojuholníkový sval je zodpovedný za pohyb, ktorý privádza nohy k sebe. Z dôvodu krátkych šliach neumožňuje rozmnožovanie dolných končatín do strán.

Keď sú tieto slabiny svalstva napnuté, objavujú sa charakteristické príznaky:

 • opuch inguinálnej zóny z boku lézie;
 • nedostatok schopnosti samostatne privádzať nohy z únosu na stranu;
 • zvýšenie alebo zníženie svalového tonusu;
 • palpácia je bolestivá;
 • stanoví sa lokálne zvýšenie teploty lézie svalových vlákien alebo väzov;
 • pri pokusoch o vedenie vozidla nepatrný náraz.

U športovcov sa môže pri nesprávnom prístupe k organizovaniu školení vyskytnúť výron slabinami. Najbežnejším dôvodom je absencia zahrievacieho a zahrievacieho obdobia pre tieto svalové skupiny..

Liečba podvrtnutia svalov a slabín

Bez riadneho ošetrenia vedie napínanie svalov a väzov slabín k smutným následkom. Spomedzi nich stojí za zmienku slabiny prietrže, ktoré sa môžu objaviť po určitom čase kvôli čiastočným prasknutiam v aponeuróze väzivového a svalového aparátu. Niektorí atléti, ktorí dostali tento typ zranenia, majú na vonkajšej projekcii zväčšený prstencový väzný kruh. Táto podmienka predstavuje vysoký rizikový faktor pre vypuklé prietrže..

Pred začatím liečby sú potrebné špeciálne štúdie na vylúčenie poranení kostí, kĺbov, šliach a svalov, ktoré si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok.

Typické výrony a slabiny sa dajú liečiť konzervatívne. Ak to chcete urobiť, musíte:

 • zabezpečiť úplný fyzický odpočinok v oblasti poškodenia (je možné imobilizovať končatinu pneumatikou alebo langetou);
 • chlad v prvých hodinách po zranení;
 • použitie zahrievacích mastí a protizápalových liekov deň po natiahnutí;
 • užívanie liekov proti bolesti na silnú bolesť.

Tréning a telesná výchova sa ukončujú až do úplného obnovenia poškodených vlákien. Vo fáze rehabilitácie je ukázané použitie špeciálnych fyzioterapeutických cvičení pod vedením skúseného inštruktora. Najlepšie je kombinovať cvičenia s terapeutickou masážou a inými typmi manuálnej expozície.

Naša klinika pre manuálnu terapiu ponúka celú škálu lekárskych a rehabilitačných opatrení pre ľudí, ktorí utrpeli rôzne športové zranenia..

Konzultácie s lekárom sú bezplatné. Nezamyťte sa, zavolajte a my pomôžeme +7 (495) 505-30-40

Inguinálny výron - liečba a nahrávanie slabinových svalov, príznaky u mužov a žien

Nesprávna cvičebná technika, ako aj zvýšená intenzita tried môžu viesť k rozťahovaniu.

Ak dôjde k predĺženiu inguinálnych väzov, človek čelí bolesti, kŕčom, objaveniu sa hematómov..

Zotavenie po zranení môže trvať pomerne dlho, a to nielen pri liečbe, ale aj pri rehabilitačných opatreniach. Budeme rozumieť všetkým vlastnostiam strečingu, jeho príčinám a metódam liečby.

Hlavné príčiny podvrtnutia väzov a svalov

Podvrtnutie Groin je stav, ktorému čelí takmer každý. Takéto zranenie môžete dosiahnuť pri natiahnutí sa do povrazu, pri futbalu a behu. Tento jav sa vyskytuje počas nadbytku amplitúdy počas predlžovania bedra. V tomto okamihu sú trieslové väzivo roztrhané, integrita spojivových vlákien je narušená.

Vlákna často nedokážu vydržať záťaž, ktorú majú, v dôsledku čoho dochádza k úplnému alebo čiastočnému roztrhnutiu ingvinálneho väzu, ktorý je sprevádzaný silnou bolesťou..

Dôvody, prečo dochádza k podvrtnutiu slabín, sú:

 • Nadmerné svalové napätie.
 • Padajúce z výšky.
 • Fúka na ľade.
 • Slabosť väzivových väzov v dôsledku artritídy alebo osteoartrózy.
 • Ostré zákruty alebo pohyby bedra.
 • Zápalové degeneratívne patológie.
 • Nedostatok elastínu a kolagénu v tele.

Podvrtnutie v inguinálnej oblasti sa vyskytuje hlavne u netrénovaných športovcov, ako aj u tých, ktorí začínajú silový tréning bez prípravy svalov. Aby ste predišli napínaniu, musíte pred akýmkoľvek cvičením urobiť dobré cvičenie pre všetky svalové skupiny.

Klasifikácia výronov slabín

Napínanie inguinálneho svalu je druh zranenia šliach a svalov, ktoré spája femorálnu časť s kmeňom. Rozťahovanie sa vo svojich prejavoch líši v závislosti od závažnosti:

 • 1 - ľahké. Existujú menšie zranenia, ktoré nespôsobujú veľa nepohodlia osobe, umožňujú vám pohybovať sa bez bolesti. V tejto fáze sú obmedzené pohyby ako beh, skákanie, chôdza.
 • 2 - stredné. Osoba pozoruje nepríjemné rozšírenie v oblasti trieslovín, cíti miernu bolesť a má tiež obmedzenia v aktívnych pohyboch. V druhej etape sa človek nemôže aktívne pohybovať a robiť rôzne výkyvy, drepy, ostré svahy. V zasiahnutej oblasti je opuch.
 • 3 - ťažký. Preťahovanie sa vyznačuje silnou bolesťou, svalovými kŕčmi, pomliaždeninami, opuchmi. Ťažké štádium napínania je sprevádzané úplným pretrhnutím väzov.

Tretia etapa úplne zbavuje človeka možnosti aktívneho pohybu, športovania. Normálna chôdza je sprevádzaná silnou bolesťou, ktorá sa večer zosilňuje.

Známky výronu v slabinách

Natiahnutie inguinálnych svalov je sprevádzané silnou bolesťou, ako aj obmedzenou pohyblivosťou. V oblasti slabín sa objavuje charakteristická kríza, ako aj prudká bolesť, ktorá sa zhoršuje pohybom. Poranenie sprevádzajú aj tieto príznaky:

 • Obmedzenie mobility.
 • opuch.
 • kŕče.
 • hematómy.
 • Horúčka.
 • Pečate v poškodených oblastiach.

Natiahnutie, ktoré sa prejavuje v bedrovom kĺbe, je sprevádzané závažnými a závažnými príznakmi, ktoré sa vyskytujú niekoľko minút po zranení. Bolesť je dosť výrazná, spočiatku pokrýva postihnutú oblasť a potom sa šíri do ďalších oblastí.

Vonkajší prejav rozťahovania je zrejmý až nasledujúci deň alebo po niekoľkých dňoch. Aby ste sa pri chôdzi nestretli s komplikáciami a nevydržali vážnu bolesť, mali by ste sa okamžite poradiť so špecialistom, podstúpiť externé vyšetrenie a diagnostikovať stav slabinových väzov. Lekár vám predpíše lieky potrebné na úľavu od bolesti a vylúči exacerbáciu.

Príznaky napínania inguinálnych svalov

Popri vnútorných príznakoch, ktorými sú bolesť a nepohodlie, je predĺženie slabinových svalov sprevádzané aj výskytom dutiny a hrbole. V oblasti napínania dochádza k prasknutiu krvných ciev, po ktorých sa krv pohybuje. To je dôvod, prečo sa na natiahnutej svalovine tvoria podliatiny..

V oblasti prasknutia svalov sa stále pozoruje oslabenie svalovej sily, výskyt výrazných kŕčov, ktoré obmedzujú pohyb a zvyšujú nepríjemné pocity. Takéto prejavy možno zastaviť iba pomocou správne zvolených liekov predpísaných lekárom po predbežnom vyšetrení pacienta a diagnostike.

diagnostika

Podvrtnutie väzu je vážne zranenie, ktorému mnohí neprikladajú dôležitosť. Nie je možné samostatne diagnostikovať povahu úrazu a úroveň jeho komplexnosti, preto budete potrebovať špeciálne lekárske vybavenie a profesionálne oko lekára.

Diagnóza predĺženia inguinálneho väzu sa vykonáva pomocou nasledujúcich postupov:

 • MRI a CT. Pomocou týchto metód môžete zvážiť štruktúru poškodených tkanív a určiť, ktoré liečebné metódy v tomto prípade budú vhodné. Na základe údajov získaných po CT a MRI je možné zvoliť správnu liečebnú terapiu, ktorá eliminuje rozvoj patológie.
 • Rentgenografie Táto diagnostická metóda je predpísaná iba v prípade zlomeniny alebo vážneho zranenia..
 • ultrazvuk Tento postup umožňuje zistiť presnú prítomnosť a lokalizáciu poškodených svalov a väzov.

Toto sú tri hlavné diagnostické metódy na detekciu podvrtnutia väzov, ako aj na výber vhodného ošetrenia, ktoré poskytne požadovaný výsledok v čo najkratšom čase..

Prvá pomoc pri výronoch v slabinách

Drážďový výron je nepríjemná trauma, ktorá spôsobuje veľa nepríjemných prejavov pre pacienta, môže sa vyskytnúť v najnepriaznivejšom okamihu. Preto by mal každý človek vedieť, ako poskytnúť prvú pomoc sebe alebo obeti, aby zastavil bolesť, aby sa cítil lepšie pred príchodom sanitky alebo do nemocnice..

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je aplikovať na zranenú oblasť zima, ktorá zmierni bolesť. Môže to byť fľaša studenej vody, ľadu, mrazených potravín. Akonáhle chlad zmierni bolesť, musíte na slabiny a nohy položiť pevnú jutu. V tomto okamihu musí pacient zabezpečiť úplný pokoj, vylúčiť akýkoľvek pohyb. Najlepšie je zaujať vodorovnú polohu..

Prvá pomoc by nemala trvať dlhšie ako 15 minút, inak to jednoducho nedáva zmysel. V čase zranenia je dôležité zavolať sanitku, ak je to potrebné, a pristúpiť k núdzovej pomoci obeti. Správne poskytnutá pomoc spôsobí, že sa budete cítiť lepšie, aby pacient s minimálnou bolesťou čakal na príchod sanitky.

Ako liečiť?

Po poranení si človek kladie otázku, do akej miery sa hojenie predĺženia svalu brucha uzdravuje a aké liečebné metódy by sa mali použiť. Liečba prebieha konzervatívnou metódou a pomocou tradičnej medicíny.

Pri ľahkých zraneniach stačí použiť tradičný liek, ktorý zmierňuje bolesť a zmierňuje stav pacienta..

Ak dôjde k vážnym zraneniam, je uvedené použitie liekov, fyzioterapeutické postupy, fyzioterapeutické cvičenia a ďalšie činnosti, ktoré sa dozvieme nižšie..

Konzervatívne zaobchádzanie

Konzervatívna metóda liečby výronov v slabinách zahŕňa použitie týchto opatrení:

 • Drogová terapia.
 • fyzioterapia.

Každá odroda hrá veľkú úlohu, pretože pomáha odstraňovať prejavy bolesti a vracia pacientovi stratenú amplitúdu a funkčnosť svalov a väzov..

Ortopedický chirurg alebo traumatológ po predbežnej diagnóze stanoví diagnózu, na základe ktorej sa vyberú potrebné lieky. K liečbe výronov slabín dochádza pomocou protizápalových a dekongestantných látok, konkrétne:

 • diclofenac.
 • Dolobene.
 • Hlboký útes.
 • Ichthyolová masť.

Okrem týchto liekov lekári tiež predpisujú injekcie, ktoré rýchlejšie a účinnejšie ovplyvňujú postihnutú oblasť:

Po obnove slabín sa mnohí zaujímajú o to, ako ju rozmazať, aby sa eliminovala bolesť. Najlepšie sú gél Fastum a gél Voltaren, ktoré pôsobia chladivo a rýchlo vám umožňujú zastaviť bolesť.

Ak dôjde k vážnemu natiahnutiu inguinálneho väzu s jeho prasknutím, lekár predpíše operáciu a pomocou chirurgického zákroku ušije roztrhané spojivové tkanivo, vypustí hematóm, zošije kožu a použije fixatív. Niekoľko dní po operácii je predpísané použitie terapeutických mastí. Zotavenie po operácii trvá od niekoľkých dní do niekoľkých mesiacov.

Podvrtnutie ligvinálneho väzu sa lieči nielen pomocou liekov, ale sú aktívne predpisované aj fyzioterapeutické látky, ktoré pomáhajú zotaviť sa v najkratšom možnom čase a obchádzajú všetky komplikácie. Fyzioterapia zahŕňa použitie nasledujúcich postupov:

 • Laserová terapia.
 • magnetoterapia.
 • elektroforéza.
 • masáž.
 • Ultrazvukové ošetrenie.
 • parafín.
 • Manuálna terapia.

Fyzioterapeutické procedúry majú pozitívny vplyv nielen na postihnuté miesto, ale aj na celé telo ako celok, a to:

 • Obnovte funkcie motora.
 • Urýchlite regeneráciu tkanív.
 • Eliminujte zápal.

Aký spôsob fyzioterapie bude vhodný, lekár rozhodne po úplnej diagnóze stavu. V ideálnom prípade používajú integrovaný prístup a na dosiahnutie čo najlepšieho účinku uplatňujú niekoľko postupov súčasne.

ethnoscience

Alternatívna medicína s výronmi tiež pomáha predchádzať komplikáciám a relapsom vo fáze zotavovania. Existujú účinné ľudové lieky na liečbu, ktoré si zasluhujú pozornosť:

 • Použitie surových zemiakov. Surové zemiaky musíte zmiešať s čerstvou kapustou a cibuľou posypanou cukrom. Do zmesi pridajte trochu ílu, vopred nariedený jogurt. Aplikácia sa vykonáva v noci a aplikuje sa na poškodenú oblasť.
 • Cibuľa. Zoberú sa stredne veľké cibule, nastrúhajú sa a pridajú sa 2 čajové lyžičky granulovaného cukru. Obklad sa aplikuje na postihnutú oblasť niekoľko hodín.
 • Cesnak komprimovaný. Na živočíšny tuk musíte cesnak opečiť, z neho vyrobiť homogénny kaše. Pridajte do zmesi čerstvé drvené listy eukalyptu a vtierajte ich do kože.

Tieto ľudové lieky pomôžu zmierniť zápalové procesy v slabinách, odstránia bolesť a prispejú k rýchlejšiemu uzdraveniu..

Rehabilitácia

Fyzické cvičenia vo fáze zotavenia sa zobrazujú iba so súhlasom lekára, ako aj dobré testy. Cvičenia musíte vykonávať pomalým tempom, v príjemnom tvare a topánky, ktoré nekĺzajú a spôsobujú riziko opakovaného poškodenia. Fyzioterapeutické cvičenia zahŕňajú:

 • Chôdza na mieste.
 • Imitácia chôdze ležiacej na jej boku.
 • Mahi tam a späť pomaly.
 • Vyťahovanie špičiek.
 • Kolená hore.

Fyzioterapeutické cvičenia by nemali trvať dlhšie ako 15 minút denne, najmä v prvých fázach zotavenia. Bude to stačiť na obnovenie mobility a nespustí relaps.

prevencia

Liečba a zotavenie po zraneniach a výronoch trieslových väzov môže trvať dlho, všetko závisí od stupňa poškodenia a od súvisiacich chorôb. Je však oveľa ľahšie predchádzať škodám na väzoch, preto je potrebné dodržiavať tieto preventívne pravidlá:

 • Pred akoukoľvek činnosťou musíte určite zahriať.
 • Pasívny životný štýl musí obsahovať viac aktivít..
 • Denná prechádzka najmenej 10 000 krokov.
 • Cyklistika a kúpanie v bazéne 2-3 krát týždenne.
 • Správna výživa, vyvážená strava.
 • Záves po silovom tréningu a naťahovacích cvičeniach.
 • Včasné zvládanie zranení.

Vyvrtnutie trieslových väzov je vždy sprevádzané silnou bolesťou, trhaním vlákien a obmedzením pohybu. Osoba sa cíti nepohodlne, stráca schopnosť plne sa pohybovať. Aby sa zabránilo rozvoju patológie, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia na odstránenie takýchto zranení a poskytnúť osobe pohodlie a bezpečnosť..

Liečba väzivových tkanív: lepenie, injekcie, masti a ďalšie metódy liečby

Pružné a trvanlivé väzobné väzivo spájajú ilium a ochlpenie. Pri náhlom pohybe nad normálnu amplitúdu končatiny sa napínajú.

Traumatické pretrhnutie vlákien je sprevádzané zápalom, opuchom, hematómom. Pacient trpí silnou bolesťou a ťažko sa pohybuje. Včasným začiatkom liečby slabinových väzov sa predíde komplikáciám.

Komplexná terapia zahŕňa nahrávanie, lieky, masti a injekcie, ktoré zmierňujú zápal.

Príčiny podvrtnutia svalov a slabín

V oblasti trieslovín sú svaly stehien, väzov, veľkých krvných ciev. Náhle pohyby a nadmerné zaťaženie spôsobujú prasknutie kolagénových vlákien. Dôvody naťahovania:

 • nadmerné úsilie pri cvičeniach;
 • nedostatočné zahriatie svalov pred tréningom;
 • neúspešný pád;
 • patológia femorálnych kĺbov: artritída, osteoartróza;
 • vrodená slabosť väzivového aparátu;
 • infekcia, zápal lymfatických uzlín v slabinách.

Príznaky patológie sú výrazné: bavlna v stehne v čase poranenia, ktorá súvisí s pretrhnutím vlákien. Existuje syndróm ostrej bolesti, opuch slabín. V dôsledku prasknutia krvných ciev sa vyskytuje hematóm. Prejavy úrazu závisia od jeho stupňa.

Klasifikácia vývrtiek

 • 1 stupeň - celková integrita väzov je zachovaná, jednotlivé vlákna sú roztrhané. Bolesť je mierna, opuch je takmer nepostrehnuteľný. Pohodlie zmizne za pár dní..
 • 2 stupne - zranenie je rozsiahlejšie, príznaky sú ostrejšie. Bolesť je silná, je opuch, pohyblivosť je obmedzená. Je ťažké sa spoľahnúť na končatinu. Potrebné je konzervatívne ošetrenie.
 • Stupeň 3 - výrazné pretrhnutie väzov sprevádzané silnou bolesťou, rozsiahlym opuchom. Liečba sa vykonáva v nemocnici, pacient potrebuje odpočinok na lôžku, imobilizáciu končatín, anestetizačné injekcie.

Príznaky rozťahovania sa objavujú postupne. Nasledujúci deň po zranení sa objaví pečať vo forme hrče alebo dutiny, zmení sa farba pokožky. Svaly strácajú schopnosť sťahovať sa. V prípade ruptúry puppartikulárneho (inguinálneho) vazu môže byť potrebný chirurgický zákrok, takže sa návšteva nemocnice neodkladá..

diagnostika

Pri podvrtnutí sa poraďte s traumatológom. Lekár zistí príznaky patológie, vyšetrí pacienta. Amplitúda pohybu končatiny odhaľuje pravdepodobnosť zlomeniny. Ak existuje podozrenie na závažné zranenie, je predpísaná fluoroskopia. V iných prípadoch sú predpísané CT alebo MRI. Počítačové alebo magnetické rezonancie môžu vyhodnotiť stupeň poškodenia tkaniva..

Ultrazvuk inguinálnej oblasti - cenovo dostupná a dostatočná informačná možnosť.

Hlavné metódy liečby slabinových väzov

Prvá pomoc pri podvrtnutí - položenie nohy do zdvihnutej polohy a stlačenie za studena. Môžete použiť studenú vodu vo vyhrievacej podložke, ľad zabalený v uteráku.

Pri zraneniach 1 - 2 stupňov je predpísaná konzervatívna ambulantná liečba. Lekár vyberie terapiu so zameraním na klinický obraz patológie. Komplexná expozícia poskytuje najlepší výsledok..

nahrávanie

Poklepaním na slabiny sa fixuje väz, bez toho, aby sa obmedzoval pohyb okolitých tkanív

Ako doplnková terapia sa odporúča poklepanie na trieslové väzivo. K poranenej oblasti je prilepená elastická náplasť, kinesio páska. Páska je umiestnená pozdĺž vlákien poškodeného svalu. Teip sa aplikuje po opuchnutí. Elastická páska podporuje oslabenú zónu, fixuje väzivo. Výhody metódy:

 • je zaručená sloboda pohybu;
 • prírodný materiál nespôsobuje alergie;
 • elastická štruktúra prilieha pevne k telu;
 • spoľahlivá podpora svalov a väzov.

Náplasť pozostáva z bavlny a spandexu (90:10), fixáciu zaisťuje akrylové lepidlo. Teip je pripevnený k suchej pokožke po odstránení základne papiera. Konce sú pevné bez napnutia, lepidlo sa zahreje trením. Nosná páska sa nosí 3-5 dní, v prípade potreby nalepte novú.

injekcie

V prípade komplexného zranenia s ťažkou bolesťou sa predpíšu injekcie do pupartického väzu. Injekcie pôsobia priamo v mieste prasknutia a zápalu vlákien. Zavedené intramuskulárne, rýchlo zastavte negatívne symptómy. Predpísané lieky NSAID s analgetickou aktivitou, zmiernením zápalu a teploty: „Olfen“, „Movalis“. "Revmoxicam".

Účinok lieku je zrejmý po 30-40 minútach, účinok trvá až 22 hodín.

lieky

Terapeutická terapia zahŕňa pilulky, ktoré zmierňujú bolesť a zápal. Odporúča sa použitie analgetík a nesteroidných protizápalových liekov: Ibuprofen, Nimesil, Ketoprofen. Ich príjem je časovo obmedzený, po týždni prechádzajú na masti. V zložitých prípadoch je spojená liečba hormonálnymi protizápalovými liekmi.

Použitie externých činidiel je bezpečnejšie ako perorálne látky, ktoré majú kontraindikácie a vedľajšie účinky. Lekár vám povie, ktorá masť je lepšia na liečenie ingvinálneho väzu a ktorá je vhodná na odstránenie opuchu. Používa sa niekoľko typov externých činiteľov, ktoré majú svoj vlastný účinok:

 • lieky proti bolesti (chladenie);
 • protizápalové;
 • otepľovania;
 • integrovaný.

Protizápalové masti sú nesteroidné lieky. Prienikom cez pokožku inhibujú syntézu prostaglandínov, znižujú opuchy a zabraňujú vzniku krvných doštičiek. Medzi obľúbené možnosti patria Diclofenac, Ketoprofen. Masti sa nanášajú v tenkej vrstve na trieslovinu 2 až 3-krát denne, až kým zápal neustane..

Nasledujúce môžu pomôcť zmierniť nepohodlie v oblasti zranenia:

 • Ketonal - zmierňuje bolesť a zápal.
 • „Lidokaín“ - lokálne anestetikum pôsobiace na nervové zakončenie.
 • „Dimexid“ - zmierňuje bolesť, urýchľuje hojenie väzov. Používajte 2-3 krát denne.

Pri liečbe trieslových väzív rozširujú masti komplexného pôsobenia krvné cievy, odtok tekutiny a zmierňujú bolesť a zápal. Medzi ne patrí Dolobene, Nikofleks. 3 dni po natiahnutí sú uvedené postupy zahrievania. Počas tohto obdobia sa odporúčajú masti na báze hadího jedu alebo éterických olejov. Aplikácia je možná po skúšobnej reakcii.

Masáže, cvičenie, fyzioterapia

Vykonávanie masáží a cvičení sa zobrazuje iba v období regenerácie. Počas prvých troch dní je fyzická aktivita zakázaná. Počas tohto obdobia masáž vyvoláva ďalší opuch. Fyzioterapia pomáha obnoviť tkanivo:

Magnetoterapia zmierňuje bolesť, zlepšuje krvný obeh

 • ultrazvuk;
 • laserová terapia;
 • parafínové zábaly;
 • magnetoterapia.

Komplex cvičebnej terapie sa vykonáva na koberci v pohodlnej obuvi. Preventívne opatrenia bránia opätovnému natiahnutiu. Jednoduché cvičenia sa vykonávajú bez veľkého zaťaženia a náhlych pohybov. Čas hojenia poranených oblastí závisí od regeneračných schopností tela, s tým spojeného poškodenia.

Podvrtnutia a modriny sú najčastejšou príčinou liečby v pohotovosti. Problémy s väzivovými väzmi sa vyskytujú častejšie u mužov zapojených do športu. Použitie techník lepenia pri liečbe umožňuje dosiahnutie pozitívneho výsledku v krátkom čase. Počas obdobia zotavovania by sa mal športový výcvik ukončiť. Povolený je len súbor cvičení fyzioterapie.

Jednoduché spôsoby liečby slabín - ako sa vysporiadať s ochorením doma

Natiahnutie väzového väzu je porušením integrity väzivového aparátu, ktorý spája stehennú kostru s panvovým rámom. Intuitívne väzy určujú amplitúdu pohybov nôh. Preto sa pri prekročení tohto prahu amplitúdy vyskytuje rozťahovanie a trhanie.

Mnoho ľudí si myslí, že výrony a šľachy sú to isté. Toto nie je pravda, pretože šľachy pripevňujú svaly a väzy medzi kosti.

Obnovenie slabinových väzov po napínaní, najmä po prasknutí, môže trvať dlho. Preto by sa liečba mala začať čo najskôr. Prispieva to k rýchlemu a úplnému zotaveniu. V opačnom prípade sa väzivá po zranení môžu stať krehkými, čo môže viesť k opakovaným chronickým výronom..

Všetci sme sa pokúsili sedieť na motúzi. Každý vie tento ťahavý pocit v slabinách. Toto je ingvinálny väz. Určujú amplitúdu pohybu bedra a nedovoľujú nadmerne. Keď predĺženie stehna presiahne túto amplitúdu, začervenané väzy začnú "praskať", naruší sa integrita spojovacích vlákien. To sa tiahne. Ak vlákna nedokážu odolať záťaži, dôjde k čiastočnému alebo úplnému pretrhnutiu ingvinálneho väzu. Keď sa však postupne posadíme na povraz, nedochádza k rozťahovaniu. Faktom je, že určitá sila musí konať ostro.

Vo väčšine prípadov je výron v slabinách pozorovaný u ľudí, ktorí hrajú šport - športovci, kulturisti, gymnastky, powerliftery. Protahovanie sa však môže vyskytnúť v každodennom živote..

Príčiny podvrtnutia trieslových väzov:

 • padajúce z výšky alebo na ľad;
 • nadmerné zaťaženie svalov;
 • ostré zákruty, hojdačky a iné pohyby bedra;
 • slabosť väzivových väzov v dôsledku osteoartritídy, artritídy a iných zápalových a degeneratívnych patológií bedrového kĺbu;
 • nedostatok kolagénu a elastínu v tele, ktorý oslabuje väzivový aparát.

Je známe, že u fyzicky nepripravených ľudí dochádza k napínaniu, keď je vystavený faktoru, ktorý je bezvýznamný. Preto môže byť zlá fyzická kondícia rizikovým faktorom podvrtnutia.

Symptómy sa zvyčajne vyskytujú okamžite po vystavení silnému podnetu. Najskôr bolesť.

Charakterizácia bolesti pri podvrtnutí:

 1. Bolesť je spočiatku ostrá. Po chvíli (v závislosti od stupňa napínania) je nuda. Potom tupá bolesť zmizne.
 2. Ďalšie impulzy bolesti sa prejavujú iba pri chôdzi, behu alebo pri iných pohyboch stehna. To všetko výrazne znižuje výkon..
 3. Potom je bolesť pociťovaná iba v oblasti bedrového kĺbu a nikde sa nevzdáva.

Bolesť pri natiahnutí trieslovín je výrazná, pretože v oblasti trieslovín je veľa nervových zakončení..

Druhým príznakom je výskyt zvláštnych fialových škvŕn. Zvyčajne sa pozorujú pri stredne ťažkom až ťažkom roztiahnutí, s pretrhnutím väzov. Tieto škvrny sú krvácania, ktorých výskyt naznačuje poškodenie krvných ciev. Môžu však chýbať pri poškodení hlbokých väzov, keď dôjde k krvácaniu, ale neobjavujú sa zvonka so škvrnami..

Zostávajúcimi príznakmi sú opuchy, miestna horúčka. Tieto príznaky sú dôsledkom zápalového procesu..

Všetky príznaky a ich prejavy závisia od stupňa napínania:

 • 1 stupeň (mierny) - bolesť alebo nepohodlie v oblasti slabín, keď sa snažíte vziať nohu v akomkoľvek smere. Žiadne ďalšie príznaky.
 • 2 stupne (stredná) - intenzívna bolesť v slabinách počas pohybu bedra. To obmedzuje mobilitu. Môžu sa vyskytnúť krvácanie, opuchy..
 • Stupeň 3 (silná) - silná bolesť, v dôsledku ktorej je pre človeka veľmi ťažké premiestniť poškodené bedro. Pohyb je výrazne obmedzený. Existujú fialové škvrny, rozsiahle opuchy.

Pri prasknutí ingvinálnych väzov sú príznaky takmer rovnaké ako pri podvrtnutí stupňa 3.

Jediným rozdielom medzi medzerou a roztiahnutím je zreteľné zvýšenie amplitúdy pohybu bedra. Väzy sú pri 3 stupňoch na pokraji rozpadu, ale stále plnia svoju funkciu. Po prestávke nemá obeť blok, ktorý vykonáva väzivo, čo znamená, že bedra sa môžu rozširovať v akomkoľvek rozsahu (to sa kontroluje pasívnym únosom bedra)..

Na diagnostiku postačujú typické príznaky. Pri ťažkých výronoch a prasknutiach by sa však mali vylúčiť komplikácie, ako je hemartróza (akumulácia krvi v kĺbovej kapsule), dislokácia bedrového kĺbu, zlomenina krčka stehennej kosti (najmä bez výtlaku), ktorá zakrýva a často sprevádza poškodenie väzivového aparátu..

Pri hemartróze bude zreteľne rovnomerné zvýšenie bedrového kĺbu. Počas zlomeniny bude počuť zvláštna kríza (krepitus), ktorá nastane v dôsledku trenia kostí. V prípade dislokácie bude poškodená končatina kratšia ako zdravá.

Vykoná sa rádiografia bedrového kĺbu. Ak chcete objasniť, aký druh väzov bol poškodený a určiť stupeň poškodenia, vykonajte magnetickú rezonanciu (MRI).

Nesprávna liečba vedie k oslabeniu väzov. Neustále sa budú natahovať pri miernom zaťažení, ktoré povedie k prasknutiu. Podvrtnutie slabín zvyšuje riziko slabinovej alebo femorálnej prietrže. Správne zaobchádzanie je kľúčom k úspechu a úplnému uzdraveniu..

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je znehybniť končatinu. To vytvorí úplný fyzický pokoj a zmierni bolesť..

Ak pohyby spôsobujú silnú bolesť, môžete použiť dlahu alebo dlahu (doska, ktorá pôsobí ako obsadenie)..

Na zníženie opuchu, krvácania a bolesti sa používa studený predmet alebo hypotermický balíček „Snehová guľa“. Na miesto napínania sa môže aplikovať anestetická masť (Diclofenac, Ketonal).

Na zabezpečenie pokoja väzov a vytvorenie podmienok na ich zotavenie by človek mal obmedziť pohyb v slabinách na 1 až 2 týždne. Je lepšie sa pohybovať po barle a používať lepenie (postup pri nanášaní špeciálnej lepiacej pásky na oblasť roztiahnutia, ktorá obmedzuje pohyb v kĺbe). Prečítajte si viac o tom, ako sa správne pohybovať s barlami a špičkami, prečítajte si tu.

Na zmiernenie zápalu sa používajú masti ako Diclofenac, Fastum Gel, Ketoprofen.

Trvanie liečby a obdobia zotavenia ingvinálnych väzov:

 • 1 stupeň - asi 7 dní;
 • 2 stupne - do 3 týždňov;
 • 3 stupne - viac ako mesiac.

Pri úseku 3 stupne je potrebná hospitalizácia. Je potrebné vylúčiť ďalšie komplikácie a zranenia: dislokáciu, hemartrózu bedrového kĺbu, zlomeninu stehennej kosti, úplné pretrhnutie väzov. V nemocnici sa urobí röntgenové vyšetrenie a traumatológ vyšetrí pacienta pomocou obsadenia alebo teipu. Pri komplexnom zranení sa vykonáva chirurgická liečba.

2-3 dni po zranení sa odporúča použitie fyzioterapeutických procedúr - UHF, elektroforéza, magnetoterapia. Zlepšujú krvný obeh v oblasti slabín, čo urýchľuje obnovu väzivového aparátu.

Pri rozťahovaní môžete aplikovať surové zemiaky. Odporúča sa zmiešať surové zemiaky s čerstvou kapustou a nastrúhanou cibuľou s cukrom, pridať hlinu rozriedenú jogurtom. Žiadosť o noc.

Môžete pripraviť obklad cibule. Olúpeme stredne veľkú cibuľu, pomeleme ju a pridáme 2 čajové lyžičky granulovaného cukru. Na postihnutú oblasť naneste obklad.

Cesnak uvarený v kaši na miernom ohni so živočíšnym tukom. Pridajte čerstvé nakrájané listy eukalyptu. Napnite túto hmotu a votrite ju do kože, aby ste odstránili zápal.

Namočte tenká tkanina zložená do niekoľkých vrstiev studenou infúziou cesnaku. Lisovanú citrónovú šťavu vytlačte do tenkého plátna a pripevnite k boľavému miestu. Kompresiu držte, kým sa nezohreje na telesnú teplotu. Potom postup zopakujte s čerstvou studenou infúziou..

Intuuálny výron: ako liečiť, prevencia, príznaky mrikrnts.rf

Pri gymnastických cvičeniach alebo ostrých pohyboch nôh sa často vyskytuje predĺženie väzivových väzov. Tento stav je sprevádzaný ostrou „horúcou“ bolesťou, výskytom opuchov a hematómov, ťažkosťami pri pohybe. Obete by mala byť okamžite poskytnutá prvá pomoc a mala by byť poskytnutá na pohotovosť, pretože iba špecialista môže predpísať účinnú liečbu.

V oblasti slabín sa sústreďujú veľké svaly, väzivo, šľachy, nervy, cievy a kĺby dolnej chrbtice, takže sa musí včas liečiť aj mierne roztiahnutie..

Príznaky: aké je zranenie?

Lekári zdieľajú 3 formy rozťahovania, ktorých príznaky sú nasledujúce:

 • Subakútna, ktorá sa vyznačuje slabou bolesťou, miernym opuchom a miernym ochabnutím.
 • Sharp. Vyznačuje sa bolesťou z vonkajšej a vnútornej strany v oblasti slabín..
 • chronický Vyskytuje sa na pozadí jazvových zmien svalov a spojivového tkaniva.

Popri formách sú v slabinách 3 stupne závažnosti výronu, ktoré sa prejavujú symptómami uvedenými v tabuľke:

štádiumznámky
jednoduchýMierna bolesť
Výkon končatín je udržiavaný
priemernýHmatateľná bolesť v slabinách
Obmedzenie pohybov, keď sa snažíme hojdať nohou, skákať, krčiť sa
Niekedy je mierny opuch alebo hematóm
ťažkýSilná bolesť
Ťažkosti s pohybom
Kŕče svalov krku
Hematóm alebo opuch
U mužov môže byť vonkajšia genitália spôsobená bolesťou
Možné pretrhnutie alebo úplné pretrhnutie trieslových väzov

Ako poskytnúť prvú pomoc?

 1. Poskytnite chodidlu úplný pokoj. Ak potrebujete ísť, mali by ste použiť ďalšiu podporu - barle alebo trstinu..
 2. Naneste 20 minút studený obklad, ľad zabalte do handry a vyhnite sa priamemu kontaktu s pokožkou.
 3. Použite fixačný obväz, ktorý začína v bandáži v špirále od stredu stehna po spodnú časť chrbta, pričom zachytíte zadok.
 4. Ak je podozrenie na ingvinálny väz, odporúča sa končatinu upevniť doskou alebo iným tvrdým predmetom..
 5. Podávajte lieky proti bolesti podľa potreby.
 6. Odveďte obeť do pohotovostnej miestnosti.

Drogová terapia

Podľa výsledkov rádiografie diagnostikuje traumatológ alebo ortopéd. Ľahké a stredné napínanie svalov a väzov slabín sa môže liečiť protiedematóznymi a protizápalovými nátermi, ako napríklad:

 • diclofenac,
 • Hlboký útes,
 • Dolobene,
 • KETOPROFEN BCH,
 • Finalgon,
 • Voltaren,
 • heparín alebo ichtyol masť.

Okrem mazania sú účinné aj injekcie, pretože pôsobia okamžite v mieste poranenia. Lekári predpisujú tieto lieky:

Ak dôjde k prasknutiu svalov alebo väzov slabín, vykoná sa chirurgický zákrok.

Lekár šije roztrhané spojivové tkanivo, čistí a odtokuje hematóm, šije kožu, obväzuje šitie sterilným obväzom a aplikuje fixatív.

Po niekoľkých dňoch sa odporúča použiť terapeutickú masť. Čas na zotavenie po natiahnutí sa pohybuje od 2 - 3 dní do 2 mesiacov, v závislosti od zložitosti poškodenia.

Ak sa natiahne ingvinálny väz, odporúča sa dočasne opustiť šport alebo fitnes, inak môžu nastať vážne následky.

Fyzioterapia na podvrtnutie väzov

Protahovanie brušných svalov a väzov sa lieči rýchlejšie pri fyzioterapii. Lekári odporúčajú nasledujúce metódy:

 • magnetoterapia,
 • elektroforéza,
 • zahrievanie ozokeritom alebo parafínom,
 • laserová terapia,
 • ultrazvukové ošetrenie,
 • manuálna terapia,
 • masáž.

Terapeutický účinok na poškodenie spojivového tkaniva je nasledovný:

 • zmierňuje ťažné príznaky,
 • eliminuje zápal,
 • urýchľuje regeneráciu tkanív,
 • obnovuje funkcie motora,
 • normalizuje krvný obeh a metabolizmus v oblasti poškodenia.

Liečebné cvičenia

Restoratívnu telesnú výchovu môže vykonávať iba lekár. Cvičenia musíte vykonávať v pohodlných, stabilných a nekĺzavých topánkach na špeciálnej podložke. Neúspešný pád môže spôsobiť recidívu zranenia. Odporúčajú sa nasledujúce pohyby:

 • chôdza na mieste,
 • elegantné hojdačky dozadu a dopredu a zo strany na stranu,
 • vyťahovanie špičiek,
 • imitácia chôdze ležiaca na jej boku.

Prevencia a prognóza

S včasným prístupom k lekárovi a prísnym vykonaním schôdzky, výrony prechádzajú bez následkov. V opačnom prípade sa môže vyskytnúť hnačka alebo subkutánny zápalový proces spôsobený hematómom..

Aby sa predišlo zraneniu, lekári od detstva odporúčajú pripojiť sa k športu a viesť zdravý životný štýl. Pred tréningom by mali športovci zahriať na zahriatie svojich svalov a väzov. Odporúča sa tiež nosiť pohodlné a stabilné topánky so širokými podpätkami, ktorých výška nepresahuje 4 cm.

Poklepaním na trieslovinový sval Athleticmed.ru

Zranenia zraneniam sa vyskytujú u športovcov pôsobiacich v oblasti gymnastiky, kickboxu, karate a iných športov, v ktorých sú nevyhnutné vysoké hojdačky nôh. V čase prasknutia väzov alebo poškodení aduktorských svalov stehna sa objaví akútna horúca bolesť, opuchy a hematómy a pohyb sa sťažuje. V oblasti slabín je veľa dôležitých štruktúr: cievy, nervy, šľachy a iné. Po zranení je potrebné náležite ošetriť, aby sa zabránilo negatívnym zdravotným účinkom. Aké metódy liečby existujú v modernej medicíne?

Čo robiť okamžite po zranení?

Po zranení inguinálnej oblasti musíte obeti okamžite poskytnúť prvú pomoc. Pokiaľ je to možné, je najlepšie ho položiť a zabezpečiť absolútny mier. Na odstránenie akútnej bolesti použite kompresiu za studena.

Ľad sa zabalí do polyetylénu, potom do tkaniva a aplikuje sa na oblasť bolesti asi 20 minút. Potom musíte použiť elastický obväz od stehna k dolnej časti chrbta, ktorý zachytáva zadok.

Ak existuje podozrenie na prasknutie trieslových väzov, odporúča sa stehenný povrch upevniť tvrdým predmetom. Po ukončení všetkých procedúr musí byť pacient evakuovaný na pohotovosť.

Na odstránenie bolesti vo trieslovine a na ošetrenie natiahnutých alebo natrhnutých väzov sa používajú lieky. Môžu to byť rôzne dekongestanty a protizápalové masti, ako aj injekcie. Dobrým efektom je hardvérová terapia: elektroforéza, ultrazvuk, magnetoterapia, otepľovanie ozokeritom. V kritických situáciách je predpísaný chirurgický zákrok.

Technika Kinesiotape

Okrem uvedených spôsobov liečby sa kinezioterapia často používa aj v športovej medicíne - efektívny a cenovo dostupný spôsob, ako zmierniť bolesť, upokojiť poškodené svaly a pomôcť im rýchlejšie sa zotaviť po zranení. Na tento účel používajte špeciálne omietky - teipsy.

Ide o vatovú pásku na priľnavej báze s priedušnou hypoalergénnou vrchnou vrstvou, ktorá je podľa poškodeného miesta pripevnená podľa určitého vzoru. Kinesio teip poskytuje podporu pre napnuté svaly, znižuje namáhanie šliach a väzov, zlepšuje mikrocirkuláciu krvi v tkanivách.

Teips pomáhajú vyriešiť opuchy a pomliaždeniny, ktoré pomáhajú neutralizovať zápalový proces. Profesionálni športovci používajú na prevenciu úrazov pri tréningoch a súťažiach.

Elastické športové teiny spoločnosti Kinesio bezpečne upevňujú svaly a bránia im v napínaní aj pri náhlom pohybe.

Takéto náplasti sa dajú kedykoľvek použiť, ak si to situácia vyžaduje. Môžete ich nosiť nepretržite až päť dní pri sprchovaní, plávaní, plávaní - teip sa neodlupuje vo vode.

Konvenčné náplasti, ktoré sa predtým používali, napríklad korenie alebo čínština, ktoré obsahujú vrstvu s liekom, nemôžu taký účinok poskytnúť. Športoví lekári odporúčajú používať kinesio teip pri zraneniach nielen profesionálnych, ale aj domácich.

Kinesio teip si môžete kúpiť v našom internetovom obchode za prijateľnú cenu. Táto ponuka zahŕňa všetky typy lepidiel, ktoré pomôžu vyrovnať sa s následkami zranení..

Inguinálne nahrávanie

Vnútorný povrch stehna je často poškodený vysokými hojdačkami nôh alebo pri pokuse o sedenie na rozdelení. V tomto prípade jedna z adduktorových svalov trpí (celkovo ich je päť).

Poklepávanie na trieslové svaly je pomerne komplikovaný proces, pretože vzhľadom na anatomické vlastnosti panvy je takmer nemožné ich úplne zakryť náplasťou..

Na porušenia tohto druhu sa používa aplikácia teips na vnútorný povrch stehna. Poďme sa podrobnejšie zaoberať tým, ako sa takýto postup vykonáva..

 1. Musíte zaujať stabilné miesto na sedenie a roztiahnuť nohy doširoka.
 2. Páska je prilepená zvnútra kolena pozdĺž stehna smerom k ochlpeniu.
 3. Prvý a posledný 2-3 cm (nazývajú sa „kotvy“) je potrebné zlepiť bez napätia, ale stred lepiacej pásky by sa mal roztiahnuť asi o 30 - 50%, čo zabezpečí následnú fixáciu tkaniva..
 4. Vo vnútri stehna môžete prilepiť niekoľko teepov s medzerou medzi nimi 1 - 2 cm. Táto metóda zabezpečí rovnomerné zaťaženie aduktorov..
 5. Ďalším spôsobom lepenia je zakrytie stehna cez pozdĺžne pásky kolmé. Aký typ systému nahrávania pásky si vyberte pre konkrétne zranenie - odborník vám poradí.

Je možné klepnúť na seba?

Niektoré časti tela, ktoré nevyžadujú príliš komplikované spôsoby lepenia (to sa týka stehna), je možné nalepiť doma bez pomoci odborníka. Tu je niekoľko tipov pre tých, ktorí sa rozhodnú urobiť sami:

 • Pred začatím procedúry by ste sa mali poradiť s lekárom - ukáže, ako správne aplikovať náplasti.
 • Je lepšie zaokrúhliť konce nožnice nožnicami, potom sa nedotknú odevov a neodlúpia sa.
 • Všetky náplasti kinesio sú jednorazové, po použití by sa mali zlikvidovať a znova nelepiť.
 • Ihneď po aplikácii teipu na pokožku vyhladzujte povrch stláčaním, aby ste mohli s pokožkou lepšie spolupracovať.
 • Nemali by ste sa pokúšať prilepiť náplasť na ťažko prístupné miesta sami - lepšie požiadajte niekoho iného, ​​aby to urobil.
 • Odporúča sa lepiť pásku 30 minút alebo hodinu pred plánovanou fyzickou aktivitou.

Vysoko kvalitné kinezové pásky na stehne neobmedzujú pohyby a zároveň poskytujú športovú podporu 24 hodín denne. Sortiment nášho obchodu predstavuje iba kvalitné výrobky od známych výrobcov. Môžete si objednať dodanie tovaru do ktorejkoľvek oblasti Ruska.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Konichiva, moji milí! Poviem vám jeden fascinujúci a poučný príbeh. Nie je to tak dávno, čo moje obličky začali horúčkovito bolieť. Kŕče alebo koliky začali rušiť ráno, keď som strávil dlhý čas v rovnakom postavení vo sne.
Operácia odstránenia žlčníka - cholecystektómia - sa vykonáva v prípadoch exacerbácie žlčníkovej choroby metódou otvorenej brucha (laparotómia) alebo laparoskopiou.
Prehľad syntetických materiálov pre membránové plasty. Vývoj technológie a zlepšenie dýchacích prístrojov na liečbu novorodencov. Metódy mimotelovej membránovej oxygenácie. Anatómia bránice.