loader

Hlavná

Liečba

Paramedian hernia

Zhrnutie: Hernia diskediánov z hnačky je spravidla dôsledkom degeneratívneho procesu na medzistavcovej platni a vedie k chronickej bolesti v krku alebo chrbte, ako aj k ďalším nepríjemným symptómom.

Čo je to záchranárska kýla?

Herniacia paramediánskeho disku je posunutie medzistavcového disku doprava a doľava od stredovej čiary. V tejto polohe môže hernia disku vytlačiť korene miechy a spôsobiť pretrvávajúcu bolesť, ako aj veľkú alebo úzku štruktúru miechy a miechy..

Tento stav, ako už bolo uvedené, je často dôsledkom prirodzeného procesu degenerácie miechy, čo vedie k zvýšenému tlaku na medzistavcové platničky. Disky sa nachádzajú medzi stavcami a pôsobia ako tlmiče nárazov, čo zabraňuje treniu medzi susednými stavcami. Medzistavcové platničky sú okrem toho zodpovedné za pohyblivosť a flexibilitu chrbtice. Ak je na disk vyvíjaný príliš veľký tlak, môže zmeniť svoj tvar a ísť nad rámec svojho normálneho stavu.

Vnútorný gélový materiál disku (vláknité jadro) pritláča tvrdý vonkajší obal (vláknitý prstenec), čo nakoniec vedie k prasknutiu vonkajšieho plášťa disku v mieste tlaku a k vyčnievaniu časti vnútorného materiálu disku do miechového kanála. Tento stav sa nazýva medziobratlová kýla. Pri paramediánskej hernii vyčnieva vnútorný materiál disku smerom do stredu chrbtice, v oblasti medzi chrbticou a miechou. Ak prietrž stlačí nervový koreň v blízkosti miechy, môže to mať za následok silnú bolesť a ďalšie príznaky..

Pretože herniacia paramediánskeho disku je podobná ako pri iných medzistavcových prietržiach, je dôležité porozumieť rozdielu, aby sa zistilo správne zaobchádzanie..

Možnosti umiestnenia medzistavcových hernií:

Medián (centrálnej) hernie disku

Kýla je umiestnená smerom do stredu miechy a miechy;

Bočná (laterálna) hernia disku

Kýla je umiestnená na ľavej alebo pravej strane miechového kanála, kde môže stlačiť nervové korene siahajúce od miechy;

Kardiansky disk hernia

Prietrž sa nachádza blízko stredu miechového kanála, kde môže stláčať miechu a korene miechových nervov;

Hýranie posterolaterálneho disku

Kýla je umiestnená za a vľavo alebo za a vpravo vo vzťahu k miechovému kanálu a môže stlačiť korene miechových nervov..

Okrem toho existujú dve možnosti pre herníciu diskov pomocou paramediánov:

Kýla na ľavej strane záchranára

Ľavá paramediánska disková kýla je disková prietrž umiestnená v ľavej stredovej časti chrbtice. Pretože ľavá paramediánska kýla je umiestnená na ľavej strane miechy, spravidla stláčajú nervové korene siahajúce od miechy na ľavej strane, príznaky ľavej paramediánskej prietrže sa zvyčajne prejavujú na ľavej strane tela. Ak sa tieto príznaky neliečia, môžu následne viesť k ireverzibilnému poškodeniu;

Pravá záchranárska kýla

Hernia pravého paramediánskeho disku je prietrž umiestnená v pravej stredovej časti chrbtice. Spravidla komprimuje nervové korene siahajúce od miechy doprava, preto sa príznaky s herniou pravého paramediánskeho disku zvyčajne prejavujú na pravej strane tela. Ak sa tieto príznaky ignorujú, môžu následne viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervového tkaniva..

Príčiny a rizikové faktory pre vývoj kýly paramediánskej

S vekom sa medzistavcové platničky začínajú pomaly zrútiť. Tento proces sa nazýva degenerácia. Degenerácia vedie k zmenšeniu priestoru medzi stavcami a zvýšenému riziku medzistavcových prietrží.

Existujú tiež určité rizikové faktory pre vývoj medzistavcovej prietrže. Medzi tieto faktory patria:

 • poranenie krku alebo chrbta;
 • stále a nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • nesprávne držanie tela pri zdvíhaní závaží;
 • obezita;
 • fajčenie.

Príznaky a príznaky

Väčšina medzistavcových kýly v bedrovej chrbtici sa vytvára medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom alebo medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. Medzistavcové prietrhy v krčnej chrbtici sa zvyčajne objavujú medzi piatym a šiestym alebo medzi šiestym a siedmym krčným stavcom.

Medzistavcové kýly spravidla spôsobujú príznaky na jednej strane tela, pretože prietrž stláča korene miechových nervov na úrovni chrbtice, čo zodpovedá jej umiestneniu. Kompresia nervových koreňov vedie k bolesti, necitlivosti a svalovej slabosti v končatinách, za ktorých inerváciu je zodpovedný postihnutý nerv..

Medzi príznaky hernie paramediánskeho disku v bedrovej chrbtici patria:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • bolesť vyžarujúca do zadku a nohy (ischias);
 • znecitlivenie a brnenie v zadku alebo nohe (parestézia);
 • svalová slabosť v jednom, niekedy na oboch nohách;
 • strata kontroly nad funkciou močenia a / alebo vyprázdnenia (objaví sa, ak veľká prietrž poškodzuje skupinu nervových koreňov siahajúcich od konca miechy - tzv. konský chvost). Syndróm konského chvosta je núdzový stav, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.

Medzi príznaky hernie paramediánskeho disku v krčnej chrbtici patrí:

 • bolesť v krku;
 • bolesť ramena;
 • bolesť v paži;
 • znecitlivenie a brnenie v ramene alebo paži;
 • slabosť v jednej, niekedy v oboch rukách;
 • zriedka - znížená citlivosť alebo slabosť nôh (v dôsledku kompresie miechy).

Diagnostika a liečba

Fyzikálne vyšetrenie môže odhaliť zníženie citlivosti, svalovej slabosti alebo zníženie reflexov hlbokých šliach končatiny inervovanej postihnutým nervom..

Pri medziobratlovej hernii v bedrovej chrbtici sa kompresia nervových koreňov potvrdí pozitívnym Lasegovým testom: pacient pociťuje bolesť na chrbte nohy pri zdvíhaní nohy v polohe na bruchu a so vyrovnaným kolenom.

Rádiologické testy

 • X-ray chrbtice môže vykazovať degeneráciu medzistavcového priestoru disku, ale neukazuje samotné disky;
 • počítačová tomografia poskytuje podrobnejšie snímky štruktúr chrbtice. Kvalita CT vyšetrení však nie je príliš vysoká, preto sa pri diagnostike medzistavcovej prietrže používajú CT vyšetrenia iba v prípade kontraindikácií na MRI;
 • zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) využíva rádiové vlny a silný magnet na vytváranie trojrozmerných podrobných snímok štruktúr chrbtice a okolitých tkanív. Je to hlavná rádiologická metóda na diagnostiku medziobratlovej kýly;
 • myelografia zahŕňa zavedenie farbiva do mozgomiechového moku a ďalšiu rádiografiu na vytvorenie obrazov miechového kanála.

Štúdie nervov

 • elektromyografia hodnotí fungovanie nervov a svalov;
 • Štúdie nervového vedenia merajú, ako dobre elektrické signály putujú nervami.

liečba

Konzervatívne zaobchádzanie

Celkovo je 90% pacientov s paramediánskou herníciou medzistavcovej platničky úspešne liečených nechirurgickými liečebnými metódami, ktoré zahŕňajú:

 • protizápalové lieky ako ibuprofén, ktoré znižujú zápal a bolesť. Pri absencii účinku liekovej terapie počas 3 dní je potrebné ju opustiť a použiť iné metódy liečby.
 • nenatiahnutie chrbtovej trakcie, zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami a zníženie rýchlosti degenerácie medzistavcových platničiek;
 • terapeutické cvičenia, ktoré posilňujú svaly chrbta;
 • lekárska masáž, ktorá zlepšuje prietok krvi do svalov chrbta a zmierňuje svalové kŕče;
 • hirudotherapy

chirurgia

Vo väčšine prípadov pri herniacii paramediánskeho disku nie je nutný chirurgický zákrok. Po šiestich týždňoch konzervatívnej liečby je však možné chirurgický zákrok predpísať pacientom so silnou bolesťou, ako aj tým, ktorí majú problémy s chôdzou. Núdzové prípady, ako je napríklad syndróm konského chvosta, si vyžadujú neodkladný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo nezvratnému poškodeniu nervového tkaniva a v dôsledku toho strata funkcie. Najbežnejšie typy operácií pri medzistavcovej prietrži sú discektómia / mikrodiscektómia (odstránenie časti disku, ktorá komprimuje nerv) a fúzia chrbtice (fúzia stavcov medzi sebou, aby sa zabránilo nestabilite postihnutého stavca)..

prevencia

Rozvoj primeraného motorického stereotypu (nácvik správnych postojov pri sedení, státí, zdvíhanie predmetov) a správne držanie tela môžu znížiť riziko medzistavcovej prietrže. Napríklad pri zdvíhaní ťažkých predmetov by ľudia mali používať svaly na nohách, nie na chrbte, aby sa vyhli prudkému zaťaženiu chrbtice a v dôsledku toho ju traumatizovali..

Je tiež dôležité neustále udržiavať dostatočnú fyzickú aktivitu. Výsledky pravidelných cvičení - zdravá váha, silné svaly, vysoká flexibilita - zabezpečujú zdravie chrbtice a znižujú pravdepodobnosť medzistavcových prietrží.

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2018-04-24, 14:48.

Záchranná hernia medzistavcovej platničky chrbtice: rozdiely, príznaky, liečba

Paramediánska hernia (alebo paramedial) je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek, pri ktorej sa jej chrupavkové tkanivo začína posúvať a vyčnievať laterálne vzhľadom na miechu mimo stavcov. Môže byť ľavák a pravák. Vyskytuje sa v dôsledku nerovnomerného rozdelenia fyzickej aktivity v chrbtici.

Častejšie je herniálny výčnelok tohto typu lokalizovaný v krčnej chrbtici medzi stavcami C5 a C6 a v lumbosakrálnej oblasti. Je nebezpečné stlačiť a zovrieť nervové zakončenie miechy, čo vedie k bolesti a obmedzenej pohyblivosti.

Čo to je

Medzistavcové platničky sa skladajú z dvoch štruktúr - elastického vláknitého prstenca zvonku, ktorý pôsobí ako membrána, a buničitého jadra vo vnútri, ktoré má želatínovú štruktúru. Pri degeneratívnych procesoch a nadmernej fyzickej námahe stavce stlačia disk, vláknitý prsteň postupne stráca svoju elasticitu, potom sa praskne a buničina prechádza von z boku od chrbtice - doľava alebo doprava. Toto vytvára kýlu záchranára.

Taký herniálny výčnelok je nebezpečný zovretím nervových zakončení miechy a stavcov, čo vedie k narušeniu funkcie vnútorných orgánov a neurologických porúch..

Lumbosakrálna chrbtica má maximálnu záťaž, takže sa v nej často vyvíja paramediánska kýla. Menej časté v krčku a hrudníku.

Degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice sa diagnostikujú u 10–90% celej populácie našej krajiny. U pacientov s medzistavcovou prietržou je postihnutie 42%. Záchranná hernia je diagnostikovaná častejšie u ľudí v produktívnom veku - od 35 do 60 rokov (zdroj - vedecký článok „Skúsenosti s liečbou pacientov s herniovanými diskami na bedrovej úrovni“, autori - V. A. Sorokovnikov, Z. V. Koshkareva a kol., FSBI "Vedecké centrum pre rekonštrukčnú a rekonštrukčnú chirurgiu" SB RAMS, Irkutsk).

Druhy paramediánskej kýly

Kardénové kýly sa delia na niekoľko typov podľa miesta ich lokalizácie a charakteristík toku.

Existujú tieto typy kýly:

Typ prietržeVlastnosti
ParamedianníJasne sa vyskytuje na ľavej alebo pravej strane stavca.
Median ParamedianJe lokalizovaná v strede chrbtice, čiastočne prechádza do strán.
Paramedian sekvestrovalJadro medzistavcových platničiek vyčnieva nabok a úplne alebo čiastočne preniká kanálom miechy..
Paramedianní-foraminalVydutie do strany smerom k zakončeniu nervov miechy.

Na mieste paramediánskych výčnelkov sú:

 • Pravák. Ovplyvňuje nervové zakončenie, ktoré je zodpovedné za inerváciu pravej strany tela.
 • Ľavák. Ovplyvňujú fungovanie orgánov na ľavej strane tela.

Existujú paramediánske kýly v závislosti od časti chrbtice, kde sa tvorili. V tomto prípade sa pri stanovení diagnózy umiestni vedľa choroby písmeno a číslo v súlade s názvom stavca, kde je lokalizovaný herniálny výčnelok..

V 48% prípadov sa stredné kýly vyvíjajú v lumbosakrálnej chrbtici na úrovni stavcov L5-S1, v 46% - v bedrovej chrbtici na úrovni L4-L5. Zvyšných 6% sú výčnelky na iných miestach alebo na viacerých úrovniach dolnej časti chrbta a krížovej kosti súčasne.

V hrudnej chrbtici sa zriedkavo objavujú paramediánske kýly, pretože stavce tejto časti sú menej citlivé na stres a pevnejšie fixované rebrami..

príčiny

Hlavné príčiny patológie:

 • genetická predispozícia;
 • poranenie chrbta a chrbtice;
 • osteochondróza, skolióza;
 • vrodené choroby chrbtice;
 • profesionálne povolanie v ťažkých športoch;
 • systémové ochorenia postihujúce malé kĺby - reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída atď.;
 • metabolické poruchy v tele na pozadí nedostatku vápnika a fosforu;
 • nadváhou;
 • zle vyvinutá svalová kostra chrbta;
 • - porušenie polohy chodidla - ploché chodidlá,.

príznaky

Príznaky pri vývoji paramediálnej herniovej výčnelky sú klasickým prejavom poškodenia nervových zakončení. Znaky závisia od toho, v ktorej časti chrbtice sa vytvorila prietrž..

S lokalizáciou v krčnej chrbtici má pacient tieto príznaky:

 • silná bolesť v oblasti krku a goliera;
 • závraty, bolesti hlavy;
 • čiastočná strata citlivosti rúk, ich znecitlivenie;
 • skoky v krvnom tlaku, porušenie rytmu srdca;
 • príznaky vegetovaskulárnej dystónie u pacientov mladších ako 30 rokov.

S lokalizáciou paramediánskeho výčnelku v hrudnej chrbtici sú tieto príznaky nasledujúce:

 • znecitlivenie, pocit brnenia v horných a dolných končatinách;
 • bolesť chrbta na úrovni hrudníka v žalúdku;
 • poruchy tráviaceho traktu.

Prejavy medziobratlovej kýly v lumbosakrálnej chrbtici:

 • silná strelecká bolesť v bedrovej oblasti;
 • bolesť, znecitlivenie a slabosť v končatine zo strany, kde je lokalizovaný hernálny výčnelok;
 • svalová sila v nohe náhle zmizne, osoba môže spadnúť.

Nasledujúci klinický obraz sa vyvíja v jednom z dvoch scenárov - neurologickom alebo zápalovom:

 • Pri neurologických poruchách sa vyskytuje paralýza alebo paréza na tej strane tela, za ktorú je zodpovedná inervácia, ktorá je zodpovedná za radikálny nerv upnutý medzistavcovým tkanivom..
 • Pri zápale sa vyvíja opuch tkaniva, ktorý znižuje kompresiu nervových zakončení. To vyvoláva svalové napätie a zakrivenie chrbtice. Neskôr sa môže vytvoriť symetrická paramediálna hernia, ktorá je presne rovnaká, ale na zadnej strane medzistavcových platničiek, to znamená, že výstupok sa stane bilaterálnym.

diagnostika

Na identifikáciu herniálneho výčnelku vykonajte:

 • inšpekcia Určuje svalovú slabosť, zníženú citlivosť, znížené reflexy šliach v končatine, ktorá je inervovaná postihnutým nervom.
 • röntgenový Detekuje degeneratívne procesy v kostnom tkanive stavcov, ich ničenie, ale nevykazuje chrupavkové štruktúry.
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). Umožňuje získať podrobnejšie fotografie chrbtice, ale obrázky nie sú vysokej kvality. Metóda sa používa v neprítomnosti MRI na klinike alebo v prítomnosti kontraindikácií jej správania.
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Poskytuje podrobné trojrozmerné obrázky stavcov a ich tkanív. Hlavná metóda na detekciu akéhokoľvek typu medzistavcovej prietrže.
 • Elektromyografia. Poskytuje hodnotenie vodivosti svalových tkanív a nervových zakončení.

Ako liečiť paramediánsky herniovaný disk

Ak je detegovaná stredná kýla, pacientovi je predpísaná komplexná konzervatívna liečba. Sú to drogy, fyzioterapeutické cvičenia a fyzioterapia.

Ak nedôjde k pozitívnemu účinku, vykoná sa operácia. Chirurgický zákrok je indikovaný aj pre pokročilé formy herniálneho výčnelku, kompresie miechy a zhoršenú pohyblivosť pacienta..

Užívanie drog

Na liečbu medzistavcovej prietrže sa predpisujú tieto lieky:

 • Lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti - Ketanov, Ketoprofen.
 • Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie zápalu, opuchov, bolesti - ibuprofén, diklofenak.
 • Svalové relaxanciá na zmiernenie svalového kŕče - Midokalm.
 • Vitamínové komplexy obsahujúce vitamíny B. - Milgamma.

Bol preukázaný absolútny prínos rýchlej anestézie u pacienta s medzistavcovou prietržou. Čím skôr začne brať drogy, tým skôr sa dosiahne analgetický účinok. To znamená pozitívnu prognózu a nižšie riziko rozvoja chronických procesov. Spolu s liekmi proti bolesti a liekmi NSAID je možné predpísať lokálne anestetiká vo forme blokád. Vitamíny skupiny B sú nevyhnutné pre syndróm neuropatickej bolesti (zdroj - vedecký článok „Použitie analgetík a vysoké dávky vitamínu B na liečbu bolesti chrbta“, autor M. V. Pchelintsev, Ph.D., docent, Štátna lekárska univerzita v St. Petersburgu v Petrohrade pomenovaná po Acad. I P. Pavlova z Ministerstva zdravotníctva a sociálneho rozvoja Ruska, Petrohrad).

fyzioterapia

Drogová liečba paramediánskej kýly musí byť doplnená fyzioterapiou. Pozitívny účinok sa dosiahne, keď pacient podstúpi tieto postupy:

 • elektroforéza s použitím lidokaínového analgetika;
 • magnetoterapia;
 • ultrazvuková expozícia;
 • fonoforézou.

Môžu zlepšiť stav:

 • terapeutický masážny kurz - manuálny, vákuový, akupresúra;
 • manuálna terapia;
 • akupunktúra;
 • manuálna alebo hardvérová chrbtová trakcia.

Tieto metódy vykazujú vysokú účinnosť pri dlhodobom používaní až 6 mesiacov. Procedúry zlepšujú prietok lymfy a krvi v postihnutých tkanivách, obnovujú kostné a chrupavkové štruktúry, znižujú pravdepodobnosť komplikácií a relapsov.

Aby sa zabránilo vzniku negatívnych dôsledkov, takéto terapeutické opatrenia by mal vykonávať skúsený odborník.

fyzioterapia

Cvičebná terapia je hlavnou metódou pri liečení paramediánskej kýly spolu s liekmi a fyzioterapiou. Cieľom fyzioterapeutických cvičení je posilnenie chrbtových svalov, obnovenie krvného obehu a vyživovanie postihnutých štruktúr.

Komplex cvičení na herniálny výčnelok vyberie lekár v závislosti od príznakov a prejavov. Malo by sa vykonávať najmenej 3-4 krát týždenne, trvanie 1 až 2 mesiace.

Pravidlá vykonávania cvičení:

 • Je zakázané vykonávať náhle pohyby, skoky, robiť všetky cviky pomaly.
 • Začnite s malými nákladmi a postupne ich zvyšujte.
 • Pri prudkej bolesti zastavte cvičenie.
 • V prípade poškodenia krčnej chrbtice by ste sa nemali ostre hádzať hlavou dozadu a prietrž hrudnej chrbtice sa neopierajte dozadu..

Prvé výsledky fyzioterapeutických cvičení budú zjavné až po niekoľkých týždňoch.

operácie

Ak konzervatívna terapia nedáva pozitívnu dynamiku a ak existuje riziko ochrnutia, je indikovaný chirurgický zákrok.

Vykonáva sa nasledujúcimi spôsobmi:

 • Laserové odparovanie je odparovanie buničitého tkaniva medzistavcového disku laserovým lúčom.
 • Discectómia - excízia herniálneho výčnelku pomocou malých rezov.
 • Endoskopická discektómia - odstránenie defektu punkciou.
 • Nukleoplastika studenej plazmy - vplyv na deformované štruktúry so studenou plazmou, v dôsledku čoho sa ich veľkosť zmenšuje.

Metóda mikrochirurgickej discektómie sa vykonáva od roku 1977 podľa Casparovej metódy. Je to „zlatý štandard“ na chirurgickú liečbu herniovaných diskov. Vyznačuje sa nízkou chorobnosťou, znížením počtu pooperačných komplikácií, obdobím rehabilitácie a vysokými klinickými výsledkami. Vykonáva sa za 30 - 40 minút, predpokladá sa minimálna strata krvi (zdroj - vedecký článok „Mikrochirurgická diskektómia podľa Caspara v liečbe pacientov s kýlami bedrovej chrbtice,“ autori M. Zh. Azizov, H. A. Nuraliev, atď.).

účinky

Záchranná hernia je nebezpečná pre rozvoj závažných komplikácií:

 • stenóza artériovej tepny - objavuje sa, keď je tepna stlačená prietržovým výčnelkom, môže spôsobiť narušenie krvného obehu v mozgu;
 • kompresia miechového nervu - spôsobuje svalovú atrofiu, parézu, zánik šľachových reflexov;
 • kompresia miechy - vyskytuje sa periférna paréza, strata citlivosti určitých častí tela.

Pri absencii núdzovej terapie sa tieto zmeny môžu stať nezvratnými. Aby sa predišlo vzniku komplikácií, je potrebné liečiť paramediánsku herniu medzistavcových platničiek na klinikách Českej republiky. Moderné techniky, európske technické vybavenie, najlepší lekári - to všetko pomôže zabrániť vážnym následkom a návratu do zdravého života.

Prevencia a prognóza

Aby sa predišlo výskytu prietrže chrbtice alebo aby sa zabránilo jej opakovaniu, je vhodné si vypočuť tieto odporúčania:

 • Mala by existovať pravidelná mierna fyzická aktivita, najmä so sedavým životným štýlom..
 • Je potrebné kontrolovať fyzickú aktivitu, je zakázané zdvíhať závažia.
 • Na spánok používajte ortopedické matrace.
 • Potreba sledovať držanie tela.
 • Je potrebné dodržiavať zásady správnej výživy, užívať vitamínové a minerálne komplexy.
 • Je lepšie vzdať sa zlých návykov.

S včasným prístupom na kliniku a začiatkom liečby je prognóza priaznivá. Užívaním liekov fyzioterapia zastavuje degeneratívne procesy, postupne obnovuje postihnuté tkanivo. Pri absencii lekárskej starostlivosti sa zvyšuje rozsah zápalového procesu a neurologických porúch, čo následne vedie k strate mobility a invalidite..

Čo je to záchranárska kýla a ako s ňou zaobchádzať

Ľudská chrbtica je základom pohybového aparátu a bez jej normálneho fungovania nie je možné úplne realizovať motorickú aktivitu. Ako každá iná štruktúra, aj chrbtica je náchylná na rôzne ochorenia, z ktorých jednou je prietrž. Preto sa ďalej zaoberáme tým, čo je stredne-paramediánska kýla a ako sa lieči.

Čo je to záchranárska kýla a prečo je to nebezpečné

Záchranná hernia je patologický jav, v ktorom sa vyskytuje proces vyčnievania medzistavcových platničiek za stavcami.

Tento patologický proces má niekoľko fáz vývoja. Začína to degeneratívnymi zmenami v disku, ktoré s progresiou vedú k prasknutiu vláknitého prstenca disku a prolapsu pulpózneho jadra..

Referencie. Jadro má gélovitú konzistenciu a je to 90% vody a vláknité tkanivo je tvorené vláknami prebiehajúcimi v rôznych smeroch.

Najbežnejšou príčinou vývoja tohto patologického procesu je:

 1. Poranenia chrbta.
 2. Hypodynamia.
 3. Nadmerné cvičenie.
 4. Zakrivenie chrbtice - skolióza, kyfóza, lordóza.
 5. Nadváha.
 6. Deštruktívne patológie kostí a chrupavky.
 7. Zápalové procesy v samotných diskoch alebo kapsulách medzistavcových kĺbov.

Hlavným dôvodom vzniku kýly je však osteochondróza.

Táto choroba je nebezpečná pri rozvoji závažných komplikácií:

 • radikulárny syndróm - kompresia prietrže miechového nervu, ktorá hrozí ochabnutím parézy s atrofiou svalov, vyhynutím šľachových reflexov a trofických porúch;
 • syndróm vertebrálnej artérie - vyskytuje sa pri drvení kýly stavcovej artérie. Môže byť príčinou cévnej mozgovej príhody;
 • diskogénna myelopatia - prietrž zužuje miechový kanál a komprimuje miechovú látku. Vyvíja sa periférna paréza, strata citlivosti, citlivá ataxia. Bez núdzového ošetrenia sa zmeny stanú nezvratnými.

Aby ste zabránili takýmto negatívnym dôsledkom, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.

odrody

Vzhľadom na skutočnosť, že poškodený medzistavcový disk sa môže pohybovať akýmkoľvek smerom, je stredová kýla klasifikovaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Stredná kýla alebo vektor s priemerným výstupkom nasmerovaný do miechového kanála.
 2. Bočná kýla alebo bočná - môže byť pravá alebo ľavá. K výčnelku dochádza na strane stavcov, často cez otvory v koreňoch miechových nervov..
 3. Foraminal - vyčnievanie disku smerom k foraminálnemu otvoru, kde sa miecha a nervové vlákna dotýkajú.
 4. Paramediánsko-foraminálna kýla - výstupok smerom k chrbtici.
 5. Medián-paramedián - premiestnenie disku do medziobratlového kanála.
 6. Bilaterálne - prolaps disku do stredu a do strán s dvojstranným porušením.
 7. Zadná stredná kýla disku - vyčnievanie prietrže v strede do kanála miechy.

V závislosti od stupňa rozvoja a umiestnenia predstavuje vzdelávanie rôzne stupne nebezpečenstva.

symptomatológie

Závažnosť príznakov tvorby hernie závisí od jej veľkosti. Čím väčšia prietrž, tým výraznejšia je symptomatológia..

Povaha znakov strednej kýly závisí aj od miesta, kde sa nachádza:

 • krčná chrbtica - bolesť v krku, znecitlivenie prstov rúk alebo celého ramena, svalová slabosť, bolesť hlavy, zhoršené videnie a sluch;
 • lumbosakrálna - silná bolesť v dolnej časti chrbta, pocit pálenia v členkoch a nohách, zlá pohyblivosť dolných končatín, čiastočná alebo úplná znecitlivenie nôh, porucha funkcie panvových orgánov.

Porážka týchto častí chrbtice je najbežnejšia. V prvom rade je výskyt kýly bedrovej chrbtice - 64% všetkých prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že tento segment pociťuje maximálne zaťaženie v procese ľudského života.

Vývoj patologického vzdelania v krčnej chrbtici je menej častý - v 30% prípadov, čo sa vysvetľuje vysokou mobilitou tohto miesta. Hrudná lézia je mimoriadne zriedkavá.

liečba

Liečba patologického javu sa začína dôkladným vyšetrením, ktoré vám umožní určiť umiestnenie, veľkosť útvaru, smer a povahu výčnelku..

Referencie. Počas diagnózy lekár hovorí s pacientom, zisťuje sťažnosti, vykonáva búšenie srdca a na objasnenie diagnózy vymenuje aj röntgenové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie..

Na základe výsledkov vyšetrenia špecialista vyberie primeraný terapeutický režim. Môžu sa použiť konzervatívne aj chirurgické metódy, zatiaľ čo počas obdobia exacerbácie sú postupy zamerané na uvoľnenie obmedzených nervov a obnovu motorických funkcií..

Počas obdobia remisie je úlohou týchto procedúr relaxovať a posilňovať svalový korzet, ako aj predchádzať možným relapsom..

Konzervatívne liečenie stredného výčnelku medzistavcovej platničky je použitie týchto terapeutických metód:

 1. Odpočinok na lôžku - sledujte najmenej 3 dni, zatiaľ čo povrch postele by mal byť pevný a pohodlný;
 2. Lieky - používajú sa rôzne skupiny liekov:
 • NVPS (Ibuprofen, Diclofenac) - na odstránenie bolesti;
 • diuretiká (Furosemid) - v prítomnosti opuchy;
 • chondroprotektory (glukózamínové maximum) - na obnovu chrupavky;
 • svalové relaxanciá (Midokalm) - na zmiernenie svalových kŕčov;
 • vitamínové komplexy (Complivit) - na posilnenie tela.
 1. Bandáž - je potrebné natiahnuť chrbticu a dať jej správnu polohu. Vybraté odborníkom.
 2. Terapeutická gymnastika - cvičenia sa vyberajú individuálne. Pomáhajú zmierniť bolesť, posilňujú svaly a normalizujú ich tón..
 3. Fyzioterapia (elektroforéza, ultrazvuk, magnetoterapia atď.) - poskytuje výrazné dekongestantné, analgetické, antispasmodické, protizápalové účinky.

Výber konzervatívnych techník vykonávajú odborníci, ktorí berú do úvahy štádium vývoja patológov a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Pri absencii pozitívnej dynamiky v konzervatívnej liečbe, ako aj pri hrozbe zdravotného postihnutia pacienta je predpísaný chirurgický zákrok.

Operáciu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Discectómia - odstránenie prietrže malými rezmi v koži.
 2. Laserové odparovanie - odparovanie tkaniva prietrže.
 3. Endoskopia s endoskopickým zariadením.

Po úspešnej liečbe, aby ste sa vyhli relapsom, mali by ste prehodnotiť svoj životný štýl odstránením zlých návykov, zmenou každodennej rutiny a stravovania.

Je možné robiť masáže

Je možné masírovať pri strednej prietrži? Pri liečbe tejto patológie sa môže použiť masáž, ale nie počas exacerbácie.

Dôležité! Masáž by mala byť vykonávaná odborníkom a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Nezávislosť v tejto záležitosti môže viesť k nepríjemným pocitom a dokonca k zhoršeniu patologického procesu.

Pri hernii sa používajú iba tie masážne techniky, ktoré zahŕňajú ľahké pohyby, ktoré uvoľňujú svaly.

Pozor! Nemali by sa vyskytovať žiadne ostré pohyby, intenzívne trenie a miesenie, silný tlak a potľapkanie, krútenie, pretože to môže poškodený disk ešte viac zdeformovať..

Na ošetrenie sa používajú masážne techniky, ako sú klasická, vákuová, akupresúra, reflexná segmentová masáž, hydromasáž.

záver

Po zvážení toho, čo je stredná kýla disku l5-s1 a ako s ňou zaobchádzať, môžeme dospieť k záveru, že porážka tohto segmentu chrbta je najbežnejšia a najnebezpečnejšia. Preto je lepšie predchádzať takýmto patológiám, viesť zdravý a aktívny životný štýl, správne a plnohodnotne jesť a regulovať fyzickú záťaž tela.

Kýlová medzistavcová platnička L5 S1: typy, príznaky a liečba

Kýla disku L5 S1 sa vyvíja medzi posledným (piatym) bedrovým stavcom a krížovou kosti: nachádza sa tam ťažisko ľudského tela..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Nad a pod telom každého stavca je zakrytá tenká chrupavka, cez ktorú je medziobratlový disk privádzaný. Čím väčšie je zaťaženie chrbtice, tým viac sú tieto štruktúry hustejšie, čo zhoršuje prenikanie živín do disku. Výsledkom takého porušenia je stav, keď nestlačiteľné gélové jadro disku vyschne bez dostatočného príjmu výživy a jeho periférna časť vyčnieva do miechového kanála a potom praskne. Toto je herniovaný disk.

Medzi disky stavcov L5 a S1 sa kladie veľké zaťaženie, takže pri tejto časti chrbtice sa pri častiach kýly vyskytuje pomerne často prietrž.

Už v počiatočnej fáze patológia výrazne ovplyvňuje kvalitu ľudského života a prejavuje sa ako silná bolesť chrbta a nôh. Je zdraviu nebezpečný, pretože môže viesť nielen k ochrnutiu dolných končatín, ale aj k vážnemu narušeniu brušných orgánov..

Konzervatívna terapia, ktorá sa vykonáva v počiatočných štádiách ochorenia, vám môže umožniť zabudnúť na chorobu na dlhú dobu (predmetom šetriaceho životného štýlu)..

Ak sa osoba obrátila na lekára neskoro - existuje vysoká pravdepodobnosť, že budete musieť vykonať operáciu. Nemalo by dôjsť k panike súčasne, pretože intervencia sa teraz vykonáva pomocou minimálne traumatických metód s vysokou mierou úspešnosti..

Príčiny patológie

Príčiny ochorenia herniovaného disku L5 S1 sú patológie, pri ktorých je narušená výživa chrbtice:

 • osteochondrosis;
 • vrodené choroby chrbtice, u ktorých má disk medzi 5 bedrovými a 1 krížovými stavcami zvýšené zaťaženie (spojenie posledného bedrového stavca s krížovou svorkou, väčší alebo menší, ako je nevyhnutný uhol fyziologického ohybu bedrového kĺbu);
 • skolióza bedrovej kosti, ktorá nebola ošetrená;
 • intenzívna fyzická aktivita spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží;
 • niektoré genetické choroby, ktoré spôsobujú slabosť svalov a / alebo väzov, ktoré držia chrbticu;
 • reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída;
 • obezita, keď medziobratlové platničky (vrátane L5 S1) majú zvýšené statické zaťaženie;
 • poranenia tohto segmentu chrbtice;
 • vaskulárne choroby, ktoré živia priamo stavce;
 • nízky príjem tekutín počas dňa;
 • nedostatok vápnika a fosforu v stavcoch.

Typy prietrže L5 S1 a príznaky s ňou spojené

V závislosti od toho, ktorým smerom vyčnieva stred disku (buničité jadro), herniovaný disk L5 S1 môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jadro sa tiahne doprava alebo doľava od miechy

Medzistavcové platničky vyčnievajú do oblasti, kde prechádzajú miechové nervy

Výstupok je umiestnený presne v stredovej línii a je poslaný do miechového kanála

Jadro sa rozprestiera po celom obvode miechy

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna a dolnej končatiny po chodidlo;
 • strata dobrovoľnej kontroly nad nohami;
 • porušenie močenia;
 • znížené libido.
 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po zadok a bedrový kĺb, s progresiou „zostupuje“ k prstom;
 • zmena chôdze;
 • nepohodlie pri sedení;
 • bolesť môže ustupovať, ale pri kašľaní alebo kýchaní v chrbte dochádza k „bolesti chrbta“;
 • znecitlivenie nôh;
 • únava nôh pri chôdzi;
 • zníženie svalov v stehne a dolných končatinách.

Paramedial - najnebezpečnejší typ prietrže, pri ktorom nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale miechy samotnej

 • Pálivá bolesť v perineu;
 • ťažkosti s močením a vyprázdňovaním, zatiaľ čo osoba sa cíti silne naliehavá, aby tak urobila;
 • znecitlivenie slabiny.

Kruhový - druhý najnebezpečnejší typ patológie, pretože pri určitej lokalizácii môže byť poškodená miecha, čo vedie k invalidite

 • Nízka bolesť chrbta aj v pokoji;
 • porušenie pohybov nôh;
 • nohy sa cítia slabé a mierne brnenie;
 • v závažných prípadoch sa nohy nepohybujú, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním.

Čím väčšia je hernia L5 S1, tým intenzívnejšia je bolesť v dolnej časti chrbta, perineum alebo nohe.

Ťažké pokročilé formy ochorenia môžu vyžadovať chirurgickú liečbu..

Posledným štádiom choroby je sekvestrovaná prietrž, keď obsah disku vteká do miechového kanála. Prejavuje sa to štyrmi znakmi:

silné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta;

bolesť zosilňuje kašľom, napätím, smiechom;

jedna noha znecitliví a stane sa neaktívnou až do rozvoja ochrnutia;

môže sa zhoršiť samovyprázdnenie a močenie.

Ak existuje podozrenie na sekvestráciu kýly, vyžaduje sa neodkladné ošetrenie.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Liečebné metódy

Kýla L5 S1 sa lieči konzervatívne a operatívne.

Operáciu robia len vtedy, ak sa vyvinuli močenie, pohyby čriev alebo ochrnutie. V iných prípadoch sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba..

Konzervatívna terapia

Konzervatívne liečenie musí byť komplexné:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržepríznaky

Eliminujte bolesť a zápal

Uvoľnite kŕče zo zovretých paravertebrálnych svalov

Pomáhajú obnoviť chrupavku, ktorá „dodáva“ jedlo do medzistavcových platničiek

Zmierňuje silnú bolesť

Vitamíny B.

Nechajte nervový impulz napriek tomu prejsť do svalov pozdĺž zúženého nervu

Zmierňuje kŕče zovretého svalu, tónov vysoko uvoľnených svalov chrbtice a končatín

Cvičenie pomáha zmierňovať stres od chorých stavcov, posilňuje ďalšie svaly na ich prerozdeľovanie

Magnetoterapia, elektroforéza, diadynamické prúdy

Zmierniť bolesť, uvoľniť paravertebrálne svaly, zlepšiť nervové vedenie

Fitness vybavenie (napr. Yulina hojdačka), hirudoterapia

Pomáhajú odstrániť zaťaženie z poškodeného disku. Zlepšite krvný obeh v postihnutých stavcoch

operácie

Takáto liečba sa vykonáva v extrémnych prípadoch: s neúčinnosťou konzervatívnej terapie, rozvojom paralýzy alebo „syndrómu chvosta koní“. Pri moderných operáciách sa časť medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nervy alebo miechu, odstráni rezom alebo vpichom. Disk sa odparí laserom alebo sa odsaje pomocou podtlaku. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa „veľká operácia“ vykonáva, keď je poškodený disk odstránený konvenčnými neurochirurgickými nástrojmi relatívne veľkým rezom..

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj, prosím, vysvetli, čo stredná kýla a stredná kýla znamenajú, sú to rôzne mená? Ak je to isté, tak prečo robiť také chyby? A to isté so slovami „dorzálny“ a „dorzálny“, čo je správne?

Ahoj Olko. Paramediánska hernia (alebo paramedial) je rovnaká koncepcia, ktorá charakterizuje degeneratívnu léziu medzistavcových platničiek, pri ktorej sa jej chrupavkové tkanivo začína pohybovať a vydúva sa bokom od stavcov vzhľadom na miechový kanál.
Dorsálna prietrž a dorzálne sú tiež rovnaké.
DORSAL, DORZAL -
[Lat. 1. anat. chrbtová, umiestnená blízko chrbtového povrchu tela alebo smerom k nemu (okolo orgánu alebo anatomickej formácie);
Tieto slová sú identické, synonymá, len tradícia výslovnosti sa zmenila.

Ahoj, urobil som MR. Mám dorzálny ľavostranný výčnelok disku do 4 mm s účinkom na predný epidurálny priestor, prolaps do ľavého formálneho kanála, dopad na nervový koreň na úrovni L4-5 a na úrovni L5-S1 je dorzálna paramediánska hernia disku do 5 mm s vystavením prednému epidurálnemu priestoru, prolapsom do foraminálnych kanálikov, vystavením nervovým koreňom.Na úrovni L2-S1 je stanovené nerovnomerné zhrubnutie zadného pozdĺžneho ligamentu Záver: degeneratívne-dystrofické zmeny medzistavcových platničiek s prítomnosťou výčnelkov L2-3, L3-4 a hernia diskov L5-S1. Spondylóza. Bolí to sedenie ako modrina. Aké strašidelné je, ako sa lieči a je liečené? Je potrebné podstúpiť chirurgický zákrok alebo ho možno vyliečiť konzervatívnym spôsobom?.

Olga, kýla nie sú liečené konzervatívnymi metódami (nemôžete ich vyriešiť). Zbaviť sa ich môžete iba chirurgickým zákrokom, ktorý sa zvyčajne robí iba vo výnimočných prípadoch..

Vo väčšine prípadov sa na liečbu výčnelkov používajú fyzioterapeutické metódy aj manuálna terapia. Ten však vyžaduje vysoko kvalifikovaného odborníka, opatrnosť a obozretnosť. Veľký dôraz sa kladie na trakčné (výfukové, napínacie) techniky, ktorých účelom je normalizovať anatomické podmienky na premiestnenie posunutého disku a uvoľnenie obmedzených nervových zakončení..

Ahoj. Prosím, povedzte mi: Mám spinálnu stenózu. Príznaky sú znížená citlivosť ľavej nohy a pocit pálenia na pravom stehne Pri skenovaní MRI má laterálna spinálna stenóza na úrovni L5-S1 prietrž až 9 mm. Čo si myslíte, že je možné urobiť bez operácie, alebo je ešte lepšie urobiť to? Naozaj sa teším na vašu odpoveď. poďakovať

Ahoj Leonid. Najprv je predpísaná konzervatívna terapia, jedná sa o nesteroidné protizápalové lieky, dehydratačné činidlá, vaskulárne lieky, vrátane venotonických liekov, ktoré zlepšujú prietok krvi cez rozšírené venózne plexy miechového kanála, čím sa vykonáva nepriama dekompresia neurovaskulárnych prvkov. Indikácie pre chirurgický zákrok sú silná netolerovateľná bolesť, ktorú nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód; progresívny neurologický deficit.

Špecialista vám môže dať najlepšiu radu po osobnej skúške na základe všetkých vašich skúšok..

Dobrý deň, povedzte mi, kýla L5 / S10,95 cm je veľa? Môže sa vyliečiť?

Dobrý deň, Natalia. Takáto prietrž je predmetom chirurgického ošetrenia. Ak je útvar menší ako 5 mm, potom sa lieči pomocou špeciálnej gymnastiky a trakcie stavcov..

Ahoj. Na MR som dostal stredo-paramediánsky bilaterálny rozmer L5 / S1 s veľkosťou 0,5 cm, ktorý sa na obe strany rozšíril do medzistavcovej priehlbiny bez stlačenia susedných sektorov duralového vaku. Záverom možno povedať, že obraz MR o dystrofických zmenách v lumbosakrálnej chrbtici, komplikovaný herníciou L5 / S1, malých rozmerov pomocou vystupovania diskov L3-L5. stredne výrazné ľavostranné zakrivenie chrbtice. aké vážne to je. a ako začať s liečením.

Ahoj, Alexey. Akákoľvek prítomnosť patológií a hernií môže v priebehu času významne zhoršiť kvalitu života. Výčnelok znamená zmenu medzistavcovej platničky, ktorá vedie k jej zvýšeniu (opuchu). Disk sa zväčšuje v dutine miechy, zatiaľ čo prstencový vláknitý disk si zachováva integritu, nepraská sa. Je to závažná patológia, ale nie nezávislé ochorenie, ale štádium osteochondrózy, ktorého prechod znamená výskyt prietrže. Všetky výstupky vytvorené na rôznych diskoch majú odlišný prejav. Najviditeľnejším znakom bolesti je výčnelok L5 - S1, ktorý máte. Nie je možné vyliečiť výčnelok chirurgicky, ale iba vtedy, ak je choroba zachytená v skorom štádiu.

Vyžaduje sa komplexná liečba, ktorú môže lekár po predpísanom vyšetrení predpísať.

Dobrý deň, mám diagnózu zadného stredného pretláčania (hernie) disku L5-S1 so sklonom k ​​sekvestrácii, so známkami kompresie ľavého koreňa. Známky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice. Povedzte mi, prosím, potrebujem operáciu alebo inú liečbu?

Dobrý deň, Vitaliy. V prípade hernie disku l5s1 so sklonom k ​​sekvestrácii je liečba bez chirurgického zákroku zameraná predovšetkým na zmiernenie klinických príznakov a zlepšenie stavu pacienta. Úplné odstránenie problému nie je možné, pretože dochádza k nezvratným zmenám. V tomto stave môže pulpózne jadro spadnúť do miechového kanála, čo vedie k silnému stlačeniu nervov.

Dobre vyvinutý terapeutický režim pomôže zmierniť závažnosť klinických príznakov, posilniť svalový korzet a zabrániť progresii výbežku..

Operácia je priradená ako posledná možnosť.

Dobrý deň, ďakujem za článok, je to veľmi zaujímavé, povedz mi o nasledujúcej diagnóze MRI: príznaky degeneratívnych-dimtrofických zmien v bedrovej chrbtici, komplikovaných ľavostrannou paramediálnou herniou disku l5-s1, ľavou radikulopatiou. Pohon kolesa l1-l2, l4-l5. Spondylarthrosis. Potrebujem chirurgický zákrok alebo sa môžem liečiť od chiropraktika. Ďakujem vopred

Ahoj, Dúfam. Ďakujeme za váš komentár, ktorý sa snažíme!

Herniation disku záchranca l5s1 je najbežnejším typom lézie bedrovej chrbtice, spôsobuje vážne nepohodlie, a preto si vyžaduje správne ošetrenie. A radikulopatia alebo radikulitída, radikulárny syndróm - definícia rovnakého bolestivého stavu. Pri opakovaných exacerbáciách sa často stáva chronickou.

Zatiaľ nepotrebujete operáciu, liečba je konzervatívna. To znamená, že terapeutická masáž odborníkom (najlepšie s dobrými skúsenosťami), manuálna terapia, svalové relaxanciá (odstraňujú ochranné napätie svalového tkaniva), nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká (napríklad diklofenak, ibuprofén), vitamíny (skupina B) - stabilizujú prenos nervových impulzov. Všetko predpíše lekár po vyšetrení a na základe vyšetrenia.

Pokiaľ ide o výčnelky, na liečbu sú zvyčajne vhodné aj konzervatívne metódy (trakcia miechy, masáže, reflexológia, atď.)..

Na liečenie spondylartrózy sú potrebné aj centrálne pôsobiace svalové relaxanciá, fonoforéza s hydrokortizónom, iónová galvanizácia s lidokaínom alebo novokaínom, modulované prúdy a / alebo magnetoterapia. Aktívne aplikujte chondroprotektory, ktoré spomaľujú degeneráciu chrupavky (glukozamín sulfát a chondroitín sulfát, Teraflex).

Dobrý deň, mám zadný pravý bočný herniovaný disk L5-S1 9 mm, boľavé bolesti na ľavej strane dolnej časti chrbta, nemôžem vstať na pravej nohe, zvlášť keď vyzerám veľa, röntgen chodidiel nič nenašiel

Ahoj láska. Hlavnými prejavmi tejto prietrže sú podráždenie koreňov veľkých nervových kmeňov, ktoré zaisťujú inerváciu dolných končatín. Okrem bolesti sa môžu objaviť pálenie alebo znížená citlivosť nôh. Mali by byť predpísané protizápalové lieky, fyzioterapia, masáže, terapeutické cvičenia.

Ahoj. Povedzte mi, prosím, na túto diagnózu je potrebný chirurgický zákrok, je to veľmi desivé. Na úrovni l5-s1 je stredný výtlak disku sagitálnou veľkosťou 5 mm, s discodurálnym konfliktom 1 stupňa. Lúmus miechového kanála nie je významne zúžený, sagitálna veľkosť na úrovni 15 až 11 mm. Záver týkajúci sa mr. Degeneratívne degeneratívne zmeny lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, spondylitída) štádium 1-2. Extrúzny disk 11-s1

Dobrý deň, Ksenia. Liečba závisí od závažnosti patológie a celkového stavu pacienta a je vybraná individuálne. Neošetrená extrúzia postupuje, môžu nastať vážne komplikácie. Požiadajte svojho lekára o ošetrenie.
Tip: vyvarujte sa preťaženia chrbta, ale nedovoľte fyzickej nečinnosti, ako aj sledujte hmotnosť, aby ste nepreťažili chrbticu..

Dobrý deň, mám zadnú strednú prietrž disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 cm, siahajúcu do oboch medzistavcových predných končatín, s ich zúžením, dotýkajúcimi sa koreňov miechy, čiastočne deformujúcou prednú stenu duralového vaku, povedzte mi, ako mám postupovať?

Ahoj, Alexander. Neodporúčam vykonať operáciu, ale musíte podstúpiť liečbu skúseným manuálnym terapeutom. Pozrite sa na to.

Ďakujem za článok

Dobrý deň! Mám strednú kýlu disku L5-S1 do 11 mm. Je v tomto prípade potrebná operácia??

Ahoj, Alexander. Stredná kýla disku l5 - s1 spôsobuje najväčšiu úzkosť, takže kýlový výčnelok sa vyskytuje v bedrovej oblasti a je nasmerovaný na miechový kanál. Pri rozsiahlych formáciách väčších ako 8 - 12 mm sa musí problém vyriešiť chirurgicky. A ak sa okrem toho taká prietrž rýchlo zväčší, potom hrozí oddelenie častí buničitého jadra a ich strata v miechovom kanáli (sekvestra). V tomto prípade je možný rozvoj autoimunitnej reakcie..
Počas rehabilitačného obdobia je veľmi dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - záleží na tom, ako úspešný bude výsledok liečby.

Ahoj, Tatyana. Hemangiom stavca je benígny nádor, ktorý sa vyvíja v tele jedného z stavcov. Napriek častému neprítomnosti príznakov zostáva toto ochorenie dosť nebezpečné, vážne oslabuje stavce, čo vedie k výrazne zvýšenému riziku zlomenín miechy. Najúčinnejšou liečbou je radiačná terapia. Táto metóda bola testovaná a overená už dávno, silné žiarenie úspešne ničí bunky rastúceho nádoru, v dôsledku čoho sa zastaví vývoj nádoru a znižuje sa syndróm bolesti. Táto metóda však nie je vždy účinná, ak chrbtica nádoru prešla významnými zmenami. Ďalším existujúcim liečením je embolizácia. Zriedkavo sa používa chirurgické odstránenie nádoru..

Výstupok disku L5 S1 naznačuje, že k posunu došlo medzi piatym stavcom bedrovej oblasti a prvým stavcom sakrálnej oblasti. Táto oblasť chrbtice predstavuje väčšinu záťaže. Keď výstupok dosiahol viac ako 5 mm, lekári obvykle diagnostikujú pacienta medziobratlovou kýlou. V tomto prípade sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba. Ak sú nervové zakončenie, miecha stlačená a je znížená citlivosť, potom sa vykoná operácia.

Pigmentovaná prietrž na l5c4, neustála bolesť v dolnej časti chrbta a nohy. Je nevyhnutné vykonať operáciu a aká je nebezpečná?

Alena, rozhodnutie o potrebe chirurgického zákroku môže urobiť iba chirurg po vyšetrení pacienta a po odobratí anamnézy. Všetky kýly môžu byť nebezpečné, môžu mať v budúcnosti rôzne komplikácie. Veľa záleží na prítomnosti zápalu a poškodení koreňa. Kompresia koreňov spôsobuje poškodenie zmyslov.

Ahoj, Galina! Ďakujem za článok! Odpovedzte na otázku: stredná hernia dorzálnej časti disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 so sklonom k ​​sekvestrácii. Kompresia ľavého koreňa S1 deformuje duralový vak. Aké sú predpovede? Dnes som urobil MRI, ešte som nemal doktora. Po prečítaní internetu to nejako prepadlo. Môžem to urobiť bez operácie? Krotké, otupené nohy atď. 35 rokov.

Diagnóza je paramediánska prietrž segmentu 15 s1 za 0,5 mm pozdĺž osi 0,9 mm a 0,5 mm. bude potrebná operácia?

Ahoj Svetlana. Záchranná kýla je najnebezpečnejším typom prietrže, pri ktorej nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale samotnej miechy. Liečba môže byť konzervatívna a operatívna, v závislosti od vedľajších účinkov (v akom stave je močenie, dochádza k pohybu čriev, silnej necitlivosti nôh až po ich odmietnutie). Konzervatívna terapia by mala byť komplexná a pretrvávajúca. V prípade neúčinnosti takejto liečby by sa mal vykonať chirurgický zákrok.

Ďakujem mnohokrát. Prístupný článok, všetko je jasne opísané.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.!

Dobrý deň, povedzte mi, prosím, s prietržou na úrovni L5-S1 môže vzniknúť ľavostranná paraforaminálna prietrž disku s diskom do 7 mm, môže sa vyskytnúť nevoľnosť a problém, ako je refluxná gastritída?)

Terminológia kýly disku l5 s1, Igor naznačuje, že vydutie sa nachádza medzi piatym driekom a prvým krížovým stavcom. Paraforaminálna hernia pokrýva nervy zo všetkých strán, patológia sa nachádza priamo na výstupe nervových zakončení z miechy. To znamená, že muži môžu mať zvyčajne ťažkosti s močením, akt defekácie; niekedy sú tieto procesy aktivované svojvoľne, bez ohľadu na vôľu samotnej osoby; zápcha znížená potencia, znížené libido, stuhnutosť lumbosakralu atď. Pri gastritíde musíte kontaktovať gastroenterológa..

Zaujímavý a upokojujúci článok. Ďakujem, existuje nádej bez chirurgického zákroku

Alexander, ďakujem za odpoveď!

a so symptómami hernie sa nemýlili? v tomto článku je paramedián označený ako najnebezpečnejší, práve mi bola diagnostikovaná takáto MRI, ale príznaky sú úplne odlišné, zodpovedajú dorzálnej prietrži z vášho stola

Dobrý deň, Rómovia. V tomto článku nájdete všeobecný prehľad príznakov a typov kýly. Nemyslím si, že váš lekár urobil chybu v diagnostike. Faktom je, že paramediánska kýla je rozdelená na 3 typy, jedná sa o dorzálne (premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami), bočné (ovplyvňujúce zadnú časť vláknitého prstenca) a sekvestrované (diagnostikované, keď časť disku spadne do oblasti miechového kanála). Symptómy u pacientov sa môžu mierne líšiť, pretože veľa závisí od príčin objavenia sa prietrže, umiestnenia, typu prietrže a času jeho výskytu. V počiatočnej fáze ochorenia sú rušivé príznaky mierne a vyznačujú sa bolesťou, bolesťou strednej intenzity a neskôr sa nepríjemné pocity zosilňujú, objavujú sa ďalšie príznaky, ktoré sa ešte nemusia cítiť. Všetko individuálne.

Ďakujem veľmi pekne. Informácie sú aktuálne, trpím bolesťou chrbtice.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Membrána je silný orgán, ktorý pozostáva hlavne zo svalov a oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny a zúčastňuje sa aj na dýchaní. V strednej časti bránice sa nachádzajú prírodné otvory, cez ktoré prechádzajú veľké cievy (aorta) a orgány (pažerák), na ktorých sa veľmi často tvoria hernie.
Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..
Všeobecné informácieReumatoidná artritída je chronické ochorenie, ktoré má autoimunitný charakter. Jeho podstata spočíva v systémovom zápale spojivového tkaniva, pri ktorom sú kĺby prevažne ovplyvňované typom progresívnej erozívnej deštruktívnej polyartritídy.
Terapeutická metódaČo sa používaPrečo