loader

Disk herniovaný paramediánom

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Znecitlivenie nôh a ramien, vzhľad pleti bez citlivosti alebo s prudkým poklesom v nej, bolesť v rôznych častiach chrbta. To všetko sú príznaky, ktoré sú rozšírené u moderných ľudí v strednom veku. A všetky z nich sú vo veľkej väčšine prípadov príznakmi osteochondrózy. Mimochodom, toto degeneratívne ochorenie chrupavkových tkanív medzistavcových platničiek sa v súčasnosti diagnostikuje u pacientov aj vo veku menej ako 20 rokov. A to hlavne kvôli sedavému životnému štýlu, ktorý vedie k dystrofii svalového chrbtového rámu.

Záchranná hernia medziobratlového disku je veľmi časté ochorenie, ktoré je svojou podstatou komplikáciou osteochondrózy. Môže sa tvoriť v krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtici. Na jeho vzhľad postačuje zvyčajne ostrý pohyb, vzpieranie a vystavenie silnému stresu.

Čo spôsobuje?

Najprv musíte zistiť, čo to je a čo to spôsobuje. Po prvé, stredová kýla medziobratlovej platničky je laterálna lézia vláknitého prstenca, môže byť pravou alebo ľavou rukou. Taký herniálny výčnelok je často spojený s nerovnomerným rozdelením fyzickej aktivity na chrbtici. Najčastejšia lokalizácia je na križovatke dolnej časti chrbta a krížovej kosti a na krku medzi stavcami C5 a C6.

Pravdepodobné príčiny herniatie medzistavcových platničiek paramediánov môžu zahŕňať:

 • nedostatočný vývoj svalovej kostry chrbta v detstve a dospievaní;
 • slabosť svalových vlákien bez pravidelnej fyzickej aktivity;
 • zakrivenie chrbtice so zmenou polohy tela v laterálnej rovine;
 • metabolické poruchy spojené s deštrukciou chrupavky a kostného tkaniva;
 • užívanie slabých a silných alkoholických nápojov a fajčenie spôsobuje narušenie cievneho tonusu malých kapilár;
 • traumatické lézie chrbtového tkaniva;
 • nesprávne umiestnenie chodidla (chodidla pre nohy alebo ploché chodidlá, vrátane fuzzy zníženia výšky vnútorného oblúka;
 • valgus deformita kostí palca na nohe, čo vedie k zmene uhla polohy kostí dolných končatín v kĺbovej dutine;
 • nadváhou;
 • nedostatočný príjem tekutín, čo vedie k zvýšeniu agregácie krvných doštičiek a k zníženiu percentuálneho podielu krvnej plazmy vo vzťahu k jej tvarovaným prvkom.

Teória genetickej predispozície a vzťah k hormonálnej nerovnováhe v orgazme človeka vo veku pred menopauzou sa považuje za.

Herniation disku so ľavým a pravým okrajom

Táto patológia je laterálna, v závislosti od jej lokalizácie, môže byť ľavostranná alebo pravostranná. Stanoví sa poloha rôntgenového obrazu. Vyznačuje sa silnou bolesťou, ktorá vyžaruje pozdĺž radiálneho nervu, ktorý je vystavený stlačeniu herniovým výstupkom z buničitého jadra..

Ľavostranná paramediánska kýla medzistavcovej platničky, ktorá sa nachádza v lumbosakrálnej chrbtici, je najčastejšie výsledkom porušenia pravidiel organizácie pracoviska. V tomto prípade je budúci pacient v polohe na sedenie v polohe zaujatosti chrbtice na pravú stranu. Medzistavcové platničky majú silné bočné zaťaženie. To vedie k výčnelku a herniálnym výbežkom. Pri tejto patológii je bolesť ožarovaná pozdĺž sedacieho nervu na ľavej strane.

Pravostranná paramediánska hernia medziobratlovej platničky v bedrovej oblasti vyvoláva pocit znecitlivenia a bolesti pravej nohy. Vyskytuje sa častejšie u ľudí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou spojenou s neustálym zdvíhaním závaží a dlhým pobytom v polohe naklonenia tela dopredu a do strán..

Ako predispozičný faktor sa uvažuje s degeneratívnou deštrukciou chrupavkového tkaniva vláknitého prstenca, ktorá chráni vnútorné pulpózne jadro. Aby sa zaistila dodacia elasticita a elasticita medziobratlovej chrupavkovej platničky, je potrebné ju úplne zásobiť všetkými potrebnými živinami rozpustenými v krvnej plazme. A existuje len jeden spôsob, ako to všetko prepraviť do chrupavky medzistavcových platničiek. Toto je difúzna výmena medzi svalom a chrupavkou. Na jeho implementáciu je však potrebná plná a pravidelná fyzická aktivita na svalovom chrbte..

Nedostatok fyzickej aktivity vedie k zníženiu objemu difúznej výmeny tekutín. V dôsledku toho vláknitý krúžok stráca vlhkosť a stáva sa krehkým a náchylným na praskanie. Tieto malé trhliny sa okamžite naplnia soľnými usadeninami. Začína sa teda proces kalcifikácie medzistavcových platničiek. V priebehu času vláknitý prsteň úplne stráca svoju flexibilitu a elasticitu. Začína sa deformácia tvaru tvaru výčnelku. A poslednou fázou tohto procesu je herniovaný disk.

Pri reaktívnej deformácii stavcov môže dôjsť k odkrytej artróze a nestabilite ich polohy. To ďalej zhoršuje pozíciu pacienta a vyvoláva silné záchvaty bolesti v dôsledku trvalej traumy na radiálnych nervoch.

Záchranná medzistavcová hernia je častou lokalizáciou kvôli anatomickej štruktúre väzivového aparátu. Predná a zadná plocha sú pevne spevnené šľachovými a väzivovými tkanivami. Ale v priečnych projekciách nie sú absolútne chránené. Preto je tu veľmi tenká škvrna, ktorá sa zlomí pod vplyvom extrémneho zaťaženia.

Príznaky herniovaného disku

Ak hovoríme o príznakoch tejto prietrže medzistavcovej platničky, je potrebné poznamenať, že sa týkajú klasických klinických prejavov neurologického obrazu poškodenia radiálneho nervu. Príznaky závisia od umiestnenia hernie medzistavcových platničiek záchranára. Poďme ich všetky zoradiť v poriadku.

Začnime krčnej chrbtice. Ak dôjde k hernii medziobratlových platničiek paramediánskeho pacienta, u pacienta sa môžu prejaviť nasledujúce prejavy:

 • narušenie citlivosti horných končatín;
 • znížená svalová sila v rukách;
 • ostrá bolesť v oblasti krku a goliera;
 • bolesti hlavy, závraty a znížená mentálna výkonnosť;
 • poruchy srdcového rytmu a pokles krvného tlaku;
 • príznaky vegetatívnej vaskulárnej dystónie u ľudí mladších ako 30 rokov.

Počiatočný klinický obraz sa navyše môže prejaviť vo forme prudkého rozvoja miechy v zadných mozgových štruktúrach. Vertebrálna povaha tejto prechodnej cerebrálnej ischémie zostáva veľmi často uznávaná dlho, respektíve je uskutočňovaná liečba, ktorá nespĺňa normy pre liečbu paramediánskej medzistavcovej prietrže.

Ďalšou častou lokalizáciou paramediánskej medzistavcovej prietrže je lumbosakrálna chrbtica. A tu najťažšia bolesť chrbta prichádza vo forme náhlej bolesti chrbta. Noha na postihnutej strane sa okamžite odstráni a svalová sila sa zníži. Ak pacient v tejto chvíli stojí, je možné náhly pokles.

K útoku s výskytom herniového výčnelku v bedrovej oblasti obvykle dochádza v čase prudkého zvýšenia závažnosti pri súčasnom rozšírení tela. V tejto chvíli je cítiť najsilnejší lumbago. Pacient sa nemôže narovnať sám a okamžite na jednom z dolných končatín je sťažnosť na slabosť a bolesť. Toto sú typické príznaky hernie medzistavcových platničiek paramediánov v lumbosakrálnej oblasti..

V budúcnosti sa klinický obraz môže vyvíjať podľa neurologického alebo zápalového scenára. V prvom prípade sa paréza alebo ochrnutie vyvíja na strane, za ktorú je za inováciu zodpovedný radikálny nerv, ktorý je stlačený z herniálneho výčnelku buničitého jadra. Zápalový proces je kompenzačný, v dôsledku opuchu tkanív dochádza k zníženiu kompresie na radiálnom nerve. To však vyvoláva vážne preťaženie svalov v bedrovej oblasti. To vedie k zakriveniu chrbtice. V budúcnosti sa na opačnej strane disku môže vyskytnúť symetrická paramediánska medzistavcová prietrž.

Liečba paramediánskej herniovanej platničky l5-S1

Paramediánska hernia medziobratlového disku l5-S1 je veľmi častá lokalizácia a je ťažké ju liečiť konzervatívnymi metódami liečby. Môžete dokonca povedať, že farmakologická liečba nevedie k pozitívnemu výsledku. Pomocou nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií môžete dočasne zastaviť proces zápalu a kompenzačné nadmerné zaťaženie svalov dolnej časti chrbta. Na tomto pozadí sa však proces degeneratívneho rozkladu medzistavcových platničiek iba zhoršuje.

Medzitým existuje účinná liečba herniovaného disku l5-S1 paramediánskej haly pomocou techník manuálnej terapie. Použitím trakčnej trakcie chrbtice sa dá účinne a rýchlo eliminovať kompresia a obnoviť normálna inervácia všetkých častí tela. V tomto prípade sa u pacienta vyskytne úľava od bolesti a jeho úplné vymiznutie po 2 až 3 zasadnutiach tohto postupu.

V budúcnosti upraví osteopat spadnuté vláknité jadro. Iní špecialisti na manuálnu terapiu začínajú systematicky pracovať na obnovení integrity a pružnosti vláknitého prstenca a jeho difúzneho zásobovania so všetkým potrebným.

Môžete sa prihlásiť na úvodnú bezplatnú konzultáciu s našimi lekármi. Počas prvého stretnutia vám budú poskytnuté komplexné informácie o možnostiach a perspektívach budúceho ošetrenia vo vašom individuálnom prípade.

Pamätať! Samoliečba môže byť nebezpečná! Navštívte lekára

Herniation disku záchranca: čo to je?

Jedným z hlavných problémov ortopédie, vertebológie, neurológie sú stále degeneratívne-dystrofické lézie chrbtice..

Typickým príkladom patologických zmien, ktoré sa vyskytujú v chrbtici, je hernia paramediánskeho disku..

Ochorenie sa týka spoločensky významných chorôb na viacerých pozíciách.

V neposlednom rade je to spôsobené skutočnosťou, že herniálne útvary môžu spôsobiť vážne komplikácie, čo výrazne znižuje fyziologické zdravotné ukazovatele a kapacitu pacienta..

Terapia paramediánskych hernií, okrem obnovenia funkcií chrbtovej podpory, je tiež zameraná na zlepšenie kvality života pacientov a ich návrat k plnej existencii..

Čo to je

Medzistavcové platničky sú zložité anatomické útvary. Vykonáva tieto hlavné funkcie:

 • pevne spája a drží priľahlé stavce blízko seba;
 • zabezpečuje pohyblivosť jedného stavca voči druhému;
 • chráni ich pred trvalým zranením.

Disk, ktorý neprešiel deformáciou, má tieto vlastnosti. Stav medzistavcových platničiek určuje také kritériá chrbtice, ako sú mobilita, elasticita a schopnosť vydržať zaťaženie. Všetky prvky medzistavcového disku sú úzko štrukturálne prepojené - buničité jadro, hyalínové platne, vláknitý kruh..

Zachovanie jadra závisí od stupňa biochemických zmien, ktoré sa v ňom vyskytujú. Z viacerých dôvodov sa jadro časom stáva hustejším, stráca mobilitu a je roztrieštené. Tieto procesy iniciujú nástup degeneratívnych-dystrofických zmien disku..

Nahradenie hyalínovej chrupavky spojivom súčasne vedie k zníženiu rezistencie hyalínových doštičiek..

S vekom a pod vplyvom negatívnych faktorov sa tieto javy vyvíjajú:

 • dystrofické zmeny - trhliny aj pri normálnom zaťažení - sú už zaznamenané vo vláknitom kruhu;
 • buničité jadro, ktoré stratilo svoju elasticitu, je sploštené;
 • úlomky rozpadnutého jadra sa premiestnia do strán a ohýbajú smerom von vlákna vláknitého prstenca, v ktorých sa objavujú delaminácie, praskliny a trhliny;
 • obsah buničiny cez tieto vytvorené dutiny vyčnieva von, čo vedie k podráždeniu alebo stlačeniu blízkeho nervu;
 • samotný disk sa dá presunúť do kanála.

Takýto komplex patologických zmien na medzistavcovej platni vedie k vytvoreniu paramediánskej (paramediálnej) kýly.

Klinický obraz

V počiatočnej fáze ochorenia sú príznaky pacienta mierne. V závislosti od umiestnenia herniovej formácie pacient trpí bolesťou strednej intenzity v krku, chrbte alebo spodnej časti chrbta. Ako sa choroba vyvíja, zvyšuje sa nepohodlie, klinický obraz sa rozširuje v dôsledku ďalších symptómov.

Kýla v segmente C6-C7 sa vyznačuje:

 • strata citlivosti kože horných končatín;
 • bolesť v oblasti tvorby prietrže;
 • závrat
 • javy hyper- alebo hypotenzie;
 • zrakové a sluchové postihnutie.
 • chvenie, slabosť, opuch dolných končatín;
 • porušenie pohybov čriev a močenia;
 • u mužských pacientov pokles potencie.

Herniová tvorba L5-S1 spôsobuje pocit pálenia, zníženú citlivosť v dolných končatinách. Progresívne ochorenie vedie najprv k obmedzeniu pohybu a potom v pokročilých prípadoch k svalovej atrofii a paralýze nôh..

klasifikácia

Podľa umiestnenia po strednú čiaru sa patológia vyznačuje ako ľavostranná a pravostranná a stredná. Existuje aj klasifikácia, ktorá odráža stupeň prolapsu (výčnelok) a lokalizáciu vzdelávania.

Odlíšiť strednú kýlu:

chrbtová (zadná)s posunom disku do medzistavcového lúmenu
bočné (bočné)vytvorený na zadnej strane vláknitého prstenca
oddelenýpozorované, keď fragment disku spadne do dutiny miechy

Klasifikácia založená na anatomickom mieste rozlišuje prietrž chrbtice:

Najčastejšie sa jedná o paramediánsku herniu bedrovej chrbtice (a najmä segmenty L4-L5, L5-S1) s posterolaterálnym vypadnutím, ktorá tlačí cez vláknitý prsteň s vektorom k stredovej línii..

Prevalencia a relevantnosť

Z celkového počtu diagnostikovaných hernií je 70% paramediánov. Najčastejšie sa vyskytujú trhliny degenerovaných diskov u mužov, ktorých činnosť súvisí s fyzickou prácou, ako aj u športovcov..

Vekovú kategóriu rizika tvoria predstavitelia zdravotne spôsobilej populácie vo veku 35 rokov a viac. Mnohé zdroje naznačujú mladší vek pacientov - 20 - 30 rokov av niektorých prípadoch 16 - 18 rokov. Výskyt zdravotného postihnutia u pacientov predstavuje asi 40% v štruktúre ochorení miechy. Vzhľadom na to je táto patológia súčasťou kruhu sociálno-lekárskych.

Rizikové faktory, príčiny

Najčastejšou príčinou poškodenia disku je traumatické poškodenie miechy. Silný dynamický efekt na zadnom povrchu chrbtice často spôsobuje premiestnenie disku v dôsledku jeho slabšej fixácie v porovnaní s stavcami..

Priamy úder smerujúci do oblasti priečnych procesov chrbtice a kombinovaný s nútenými rotačnými pohybmi a napínaním svalov (pri zdvíhaní závaží, pohyboch v ohybe, ostrom namáhaní, skákaní z výšky, páde) vedie k traumatickým deformáciám disku. Hlavnou rizikovou skupinou v tomto prípade sú športovci zapojení do basketbalu, boxu, vzpierania, silového vzpierania.

Druhá najčastejšia príčina poškodenia disku je spojená s výrazným tlakom na chrbticu, pri ktorom je pôsobiaca sila nasmerovaná nadol. Táto situácia sa zvyčajne vyskytuje pri preprave ťažkých predmetov priamo na pleci bez použitia zariadení, ktoré znižujú zaťaženie chrbtice. Patologické nálezy tohto druhu podliehajú ľuďom, ktorých povolanie je spojené s ťažkou fyzickou prácou (poľnohospodári, stavitelia, riggers, sťahováci)..

Ďalšími možnými príčinami tvorby prietrže sú:

 • dedičná predispozícia;
 • vrodené anatomické znaky ktoréhokoľvek zo segmentov chrbtice;
 • zmeny súvisiace s vekom v tkanive chrbtice;
 • metabolické poruchy a obezita;
 • sedavý spôsob života;
 • prítomnosť zápalových procesov medzistavcových platničiek alebo kapsúl medzistavcových kĺbov;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • novotvary (chondrómy) v chrupavkovej časti disku.

Dlhodobo ohrození ľudia tiež trpia dyspláziou, skoliózou, osteochondrózou: tieto choroby, progresívne ochorenia, vedú k výbežkom a prasknutiu vláknitého prstenca..

Video: „Prednáška o príčinách vývoja hernie disku L4-L5“

účinky

 • Dôsledkom neustáleho napätia chrbtových svalov, ktoré sa prejavuje pri dorzálnej paramediánskej hernii, je syndróm chronickej bolesti. To zase vedie k zhoršeniu celkovej pohody a zníženiu pracovnej kapacity pacienta..
 • Kýla, ktorá sa tvorí v segmente L5-S1, môže vyvolať vývoj krčka maternice, to znamená závratov spôsobených patológiou krčnej chrbtice. Aj keď také podmienky nepredstavujú nebezpečenstvo pre život, významne ovplyvňujú jeho kvalitu..
 • Pri prietrži s pravou rukou, keď je zapnutý komplex kompenzačných reakcií z ľavej strany, je komplikáciou krívanie ľavej dolnej končatiny..
 • Pri tvorbe paramediánsko-foraminálnej hernie, keď sa vyčnievanie buničinového obsahu uskutočňuje prostredníctvom otvorenia posterolaterálneho medzistavcového priestoru, existuje tu riziko stlačenia membrán miechy a lokalizovaných nervových koreňov. Okrem intenzívnej bolesti sa u pacienta v tomto prípade rozvíjajú aj neurologické príznaky.

Zmeškané prípady vedú k zdravotnému postihnutiu pacienta.

Príznaky a metódy diagnostiky

Celkom a prejavom príznakov je špecifický pre každý typ paramediánskej kýly..

Keď je zaznamenaná lokalizácia vzdelania na úrovni krčnej chrbtice v segmentoch C5-C6:

 • Silné bolesti hlavy;
 • parestézia, znecitlivenie prstov;
 • silná bolesť, slabosť a výrazné zníženie až do úplnej straty, svalová citlivosť horných končatín;
 • bolesť v krku a ramenách;
 • závraty a hučanie v ušiach.

Ak je chrbtica poškodená na úrovni segmentov L4-L5, L5-S1 bedrovej časti, symptomatický obrázok obsahuje:

 • bolesť chrbta a dolnej časti chrbta s ožiarením dolných končatín a zadku, zhoršená kašľom, kýchaním;
 • parestézia, necitlivosť, bolesť v nohách a chodidlách;
 • zhoršená funkcia motora;
 • znížený svalový tonus.

Pri priľahlej paramediánskej kýle na ľavej strane je spravidla ovplyvnená ľavá strana kmeňa s pravou stranou - príznaky sú výraznejšie na pravej strane..

Rozhovor s pacientom, pričom anamnéza, je hlavnou diagnostickou metódou, ktorá umožňuje dospieť k záveru, že lézia je lokalizovaná. Inšpekcia a palpácia pomáhajú určiť presné umiestnenie zamerania patológie. Objasnenie a konečné potvrdenie diagnózy sa vykonáva pomocou röntgenovej a ultrazvukovej počítačovej tomografie.

liečba

Vo väčšine prípadov sa hélium paramediánskeho disku môže liečiť konzervatívnymi metódami. Terapia by sa mala vykonávať komplexne pomocou liekov, fyzioterapie a cvičenia.

prípravy

 • zmiernenie bolesti;
 • zníženie intenzity zápalového procesu;
 • zníženie svalového napätia.

Najúčinnejšie v tomto zmysle sa ukázali byť paravertebrálne blokády s použitím lokálnych analgetík (roztoky novokainu, lidokaínu), ako aj ich kombináciou s hydrokortizónom a vitamínom B12..

Kombinované použitie týchto liečivých látok má lokálny anestetický, dekongestantný, protizápalový absorbovateľný účinok.

Používajte tiež špeciálne skupiny liekov:

 • analgetiká;
 • spazmolytiká;
 • NSAID
 • svalové relaxanciá;
 • lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh a trofické tkanivo v lézii.

Video: „Tvorba a eliminácia výčnelkov disku“

Cvičebné cvičenia, masáže

Po znížení intenzity syndrómu bolesti je cieľom konzervatívnej liečby normalizovať mobilitu a posilniť svalový korzet pacienta. Za týmto účelom sú predpísané masérske a terapeutické cvičenia.

Masážne procedúry tvoria základ pre napínanie chrbtice, ktoré sa následne vykonáva pomocou špeciálnych cvikových cvičení zameraných na vykonanie flexie-extenzie, posilnenie svalov a väzov chrbtice. Riešia tak problém fixácie chrbtice v určitej polohe, vylučujúc stlačenie nervových koreňov.

Dôležité! Masívne alebo dlhotrvajúce hernie nemusia reagovať na metódy konzervatívnej liečby. Masáž pre sekvestrovanú prietrž si tiež vyžaduje opatrnosť..

chirurgia

V prípade nedostatočných udržateľných pozitívnych výsledkov konzervatívnej liečby, pokročilého ochorenia alebo jeho rýchlo progresívnej formy je predpísaný chirurgický zákrok. Chirurgická liečba paramediánskej kýly je pomerne častým javom v dôsledku skutočnosti, že patológia často iniciuje roztrhnutie vláknitého prstenca..

V tomto prípade sa na zníženie tlaku na nervové zakončenie odstráni celý poškodený disk alebo jeho fragmenty. Prognóza výsledku operácie je zvyčajne priaznivá a za určitých podmienok má pacient stabilnú remisiu.

Domáca liečba

Možnosti samoliečby poskytujú len určitú úľavu od stavu pacienta, uvoľnenie spastických svalov a zníženie kompresie nervových koreňov, vyrovnanie prejavov bolesti.

Pri akútnom priebehu ochorenia by mal pacient v prvom rade obmedziť zaťaženie chrbtice a zabezpečiť mier: intenzívny stres iba zhoršuje priebeh choroby. Striedavé kontrastné obklady v lézii môžu pomôcť zmierniť zápal a bolesť..

Dôležité! Samomasáž v akútnej fáze diagnostikovanej paramediánskej kýly je kontraindikovaná. Po dvoch až troch dňoch odpočinku v posteli by sa mal pacient začať pohybovať a vyhnúť sa ostrým a aktívnym pohybom.

prevencia

Pri prevencii tvorby stredomorskej hernie zohrávajú hlavnú úlohu zdravé návyky, vyvážená strava, racionálny spôsob práce a odpočinku. Rovnako dôležitý je správny prístup k fyzickej aktivite, ku ktorej dochádza v určitých situáciách..

Ak z nejakého dôvodu nie je možné dynamický účinok na chrbticu obmedziť, mali by ste sa uchýliť k ortopedickým metódam ochrany pred poranením miechy - použite špeciálne pneumatiky, obväzy, korzety, pásy.

Prognóza zotavenia

Vyhliadky na hojenie závisia tak od lokalizácie herniovej formácie, ako aj od jej včasnej diagnózy. Liečba klinicky nedávnej neurologicky nekomplikovanej kriedy paramediánskej kýly obvykle končí úplným uzdravením.

Tento proces trvá šesť mesiacov až rok, podlieha správnemu režimu motora, eliminuje zaťaženie na osi chrbtice a prudké rotačné pohyby. Zlepšenie prognózy do značnej miery závisí od pacienta..

Príčiny paramediánskej kýly a liečebných metód

Degeneratívne zmeny v oblasti stavcov vedú k rozvoju rôznych patológií, z ktorých jednou je paramediánska hernia. Toto ochorenie sa vyznačuje zmenami medzistavcových platničiek a ich anatomickým umiestnením. V tomto prípade je mozgomiechová tekutina stlačená v mieste poškodenia. Medzi diagnostikovanými kýlami patrí zdravotník za viac ako polovicu prípadov. Ochorenie vedie k stlačeniu nervových zakončení, narušuje sa inervácia vnútorných orgánov a končatín, čo môže viesť k závažným komplikáciám až do straty motorickej aktivity a paralýzy..

Dôvody vzhľadu

Medzistavcová hernia je patológia, ktorá sa vyvíja na pozadí vytesnenia buničitého jadra medzistavcových platničiek a pretrhnutia vláknitého prstenca..

V každej časti chrbtice sa môže vyvinúť paramediánska kýla. Častejšie sú postihnuté krčné a bedrové bedrá, pretože sú viac vystavené stresu. Patológia je nebezpečná, pretože zmeny deformácie vo vláknitom tkanive disku a stavcov vedú ku kompresii kanálu miechy a koreňov nervov..

Príčiny deformačných procesov vo vláknitom tkanive sú:

 • osteochondrosis,
 • nedostatok fosforu a vápnika v tele,
 • metabolická porucha,
 • nadváha,
 • spinálna skolióza,
 • porušenie obehového systému v chrbtici,
 • patologické procesy v kostných a vláknitých tkanivách,
 • nadmerná fyzická námaha,
 • vysoký skok,
 • škody spôsobené nehodami, pádmi atď..,
 • zmeny veku,
 • výčnelky spojivového tkaniva.

symptomatológie


Záchranná hernia má v závislosti od miesta lézie charakteristické príznaky.

Príznaky poškodenia krčných stavcov (C5-C7):

 • intenzívna bolesť siahajúca po rameno alebo rameno,
 • bolesti hlavy a závraty,
 • vysoký krvný tlak,
 • parestézia prstov horných končatín,
 • hypotrofia ramena.

Krčné stavce sú pravdepodobne zranené v dôsledku dopravných nehôd a počas výcviku.

S herniou v lumbosakrálnej chrbtici (L5-S1):

 • bolesť je lokalizovaná v oblasti poškodeného miechového disku a zosilňuje sa pri pohybe (lumbalgia),
 • znecitlivenie v dolnej končatine v dôsledku zovretia nervových zakončení a narušenia inervačného procesu,
 • strata citlivosti v dolných končatinách,
 • dysfunkcia vnútorných orgánov (poruchy močenia, stolice, znížená potencia),
 • Pri zhoršenej motorickej aktivite je pre pacienta ťažké vykonávať normálne pohyby, sedieť alebo stáť.

Menej často sú postihnuté disky hrudnej chrbtice. Klinický obraz: nepretržitá bolesť na hrudníku. Pri diagnostike je potrebné rozlišovať prietrž od iných patológií (pneumónia, infarkt myokardu, angína pectoris atď.), Ktoré majú podobné príznaky. Je tiež zaujímavé prečítať si prietrž miechy.

Druhy paramediánskej kýly


Posun chrbtice môže byť v ľubovoľnom smere a prietrž záchranára môže byť:

 • pravák,
 • ľavák,
 • medián,
 • postranné,
 • oddelený,
 • foraminal.

Pri kýle s pravou rukou sa disk posunie doprava a príznaky sa sústreďujú na pravú stranu tela. Pri ľavostrannej prietrži príznaky ovplyvňujú ľavú stranu. Výstupok disku je nasmerovaný na miechový kanál. Mediánsko-záchranárska prietrž tiež vedie ku kompresii nervových zakončení a miechy.


Pri laterálnom prejave patológie sa prietrž nasmeruje do medzistavcových foramenov a vyvinie sa ako výsledok úplnej straty časti disku do lúmenu miechy. Sekvestrovaná hernia sa vyznačuje úplnou stratou lúmene miechy. Má rôzne príznaky, ktoré závisia od stupňa kompresie miechy. Foraminálne formy v oblasti malého otvoru, v ktorom koreň chrbtice opúšťa kanál. Táto patológia sa prejavuje intenzívnou bolesťou, iba chirurgickým zákrokom.

diagnostika


Paramediánska hernia je diagnostikovaná na základe klinického obrazu, manuálnych postupov, laboratórnych a hardvérových výskumných metód. Na objasnenie diagnózy:

 • rádiografické vyšetrenie,
 • MRI,
 • CT,
 • Ultrazvukové vyšetrenie,
 • myelografia.

Rádiografia vám umožňuje určiť umiestnenie deformovaného disku, výstupok, stupeň deformácie, poškodenie susedných stavcov. Podrobnejší obrázok ukazuje MRI. Je zaujímavé prečítať si prvú pomoc pri syndróme predĺženého stláčania..

terapia


Terapeutické opatrenia sa určujú po získaní úplného obrazu o lokalizácii, type a stupni deformácie medzistavcových platničiek. S diagnózou paramediánskej kýly sa vykonávajú komplexné terapeutické opatrenia. Konzervatívna terapia zahŕňa:

 • liečba drogami,
 • na sebe špeciálne ortézy,
 • chrbtová trakcia,
 • fyzioterapeutické procedúry,
 • lekárska gymnastika,
 • akupunktúra,
 • balneoterapia.

Pri hernii v bedrovej oblasti (lumbálnagia) sa pacientovi zobrazí kľud na niekoľko dní. Zobrazuje sa studená obklad alebo suché teplo.


Drogová terapia je založená na užívaní:

 • lieky proti bolesti,
 • nesteroidné protizápalové lieky,
 • svalové relaxanciá,
 • diuretiká,
 • Vitamíny B..

V subakútnom období a počas remisie sú zobrazené: záťažová terapia, manuálna terapia, masáže, fyzioterapeutické procedúry.

Liečba je zameraná na zmiernenie bolesti a stlačenia nervových koreňov, uvoľnenie svalového tkaniva, zmiernenie zápalu, zlepšenie krvného obehu v poškodenom segmente. Predchádzanie možným relapsom bude stálou implementáciou lekárskych predpisov..


Chirurgická liečba sa predpisuje, ak konzervatívne metódy neprinášajú požadované výsledky. Naliehavá chirurgia je indikovaná pre:

 • kompresia chvosta s klinikou paraparézy a panvových porúch,
 • kompresia nervových koreňov s progresívnou parézou,
 • syndróm bolesti, ktorý nie je zastavený liekmi,
 • konfiškácia,
 • predsieňová prietrž.

Počas operácie sa časti disku alebo disk úplne odstránia. použiteľné:

 • mikrodiscektómia - najmenej traumatická endoskopická operácia,
 • odparovanie jadra disku pomocou lasera - laserom,
 • dysektómia - úplné odstránenie medzistavcových platničiek, zatiaľ čo stavce strácajú pohyblivosť, v niektorých prípadoch je poškodený disk nahradený protézou.

Obdobie zotavenia po operácii je dlhé, môže trvať až 6 mesiacov.

Čo je to záchranárska kýla a ako s ňou zaobchádzať

Ľudská chrbtica je základom pohybového aparátu a bez jej normálneho fungovania nie je možné úplne realizovať motorickú aktivitu. Ako každá iná štruktúra, aj chrbtica je náchylná na rôzne ochorenia, z ktorých jednou je prietrž. Preto sa ďalej zaoberáme tým, čo je stredne-paramediánska kýla a ako sa lieči.

Čo je to záchranárska kýla a prečo je to nebezpečné

Záchranná hernia je patologický jav, v ktorom sa vyskytuje proces vyčnievania medzistavcových platničiek za stavcami.

Tento patologický proces má niekoľko fáz vývoja. Začína to degeneratívnymi zmenami v disku, ktoré s progresiou vedú k prasknutiu vláknitého prstenca disku a prolapsu pulpózneho jadra..

Referencie. Jadro má gélovitú konzistenciu a je to 90% vody a vláknité tkanivo je tvorené vláknami prebiehajúcimi v rôznych smeroch.

Najbežnejšou príčinou vývoja tohto patologického procesu je:

 1. Poranenia chrbta.
 2. Hypodynamia.
 3. Nadmerné cvičenie.
 4. Zakrivenie chrbtice - skolióza, kyfóza, lordóza.
 5. Nadváha.
 6. Deštruktívne patológie kostí a chrupavky.
 7. Zápalové procesy v samotných diskoch alebo kapsulách medzistavcových kĺbov.

Hlavným dôvodom vzniku kýly je však osteochondróza.

Táto choroba je nebezpečná pri rozvoji závažných komplikácií:

 • radikulárny syndróm - kompresia prietrže miechového nervu, ktorá hrozí ochabnutím parézy s atrofiou svalov, vyhynutím šľachových reflexov a trofických porúch;
 • syndróm vertebrálnej artérie - vyskytuje sa pri drvení kýly stavcovej artérie. Môže byť príčinou cévnej mozgovej príhody;
 • diskogénna myelopatia - prietrž zužuje miechový kanál a komprimuje miechovú látku. Vyvíja sa periférna paréza, strata citlivosti, citlivá ataxia. Bez núdzového ošetrenia sa zmeny stanú nezvratnými.

Aby ste zabránili takýmto negatívnym dôsledkom, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.

odrody

Vzhľadom na skutočnosť, že poškodený medzistavcový disk sa môže pohybovať akýmkoľvek smerom, je stredová kýla klasifikovaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Stredná kýla alebo vektor s priemerným výstupkom nasmerovaný do miechového kanála.
 2. Bočná kýla alebo bočná - môže byť pravá alebo ľavá. K výčnelku dochádza na strane stavcov, často cez otvory v koreňoch miechových nervov..
 3. Foraminal - vyčnievanie disku smerom k foraminálnemu otvoru, kde sa miecha a nervové vlákna dotýkajú.
 4. Paramediánsko-foraminálna kýla - výstupok smerom k chrbtici.
 5. Medián-paramedián - premiestnenie disku do medziobratlového kanála.
 6. Bilaterálne - prolaps disku do stredu a do strán s dvojstranným porušením.
 7. Zadná stredná kýla disku - vyčnievanie prietrže v strede do kanála miechy.

V závislosti od stupňa rozvoja a umiestnenia predstavuje vzdelávanie rôzne stupne nebezpečenstva.

symptomatológie

Závažnosť príznakov tvorby hernie závisí od jej veľkosti. Čím väčšia prietrž, tým výraznejšia je symptomatológia..

Povaha znakov strednej kýly závisí aj od miesta, kde sa nachádza:

 • krčná chrbtica - bolesť v krku, znecitlivenie prstov rúk alebo celého ramena, svalová slabosť, bolesť hlavy, zhoršené videnie a sluch;
 • lumbosakrálna - silná bolesť v dolnej časti chrbta, pocit pálenia v členkoch a nohách, zlá pohyblivosť dolných končatín, čiastočná alebo úplná znecitlivenie nôh, porucha funkcie panvových orgánov.

Porážka týchto častí chrbtice je najbežnejšia. V prvom rade je výskyt kýly bedrovej chrbtice - 64% všetkých prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že tento segment pociťuje maximálne zaťaženie v procese ľudského života.

Vývoj patologického vzdelania v krčnej chrbtici je menej častý - v 30% prípadov, čo sa vysvetľuje vysokou mobilitou tohto miesta. Hrudná lézia je mimoriadne zriedkavá.

liečba

Liečba patologického javu sa začína dôkladným vyšetrením, ktoré vám umožní určiť umiestnenie, veľkosť útvaru, smer a povahu výčnelku..

Referencie. Počas diagnózy lekár hovorí s pacientom, zisťuje sťažnosti, vykonáva búšenie srdca a na objasnenie diagnózy vymenuje aj röntgenové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie..

Na základe výsledkov vyšetrenia špecialista vyberie primeraný terapeutický režim. Môžu sa použiť konzervatívne aj chirurgické metódy, zatiaľ čo počas obdobia exacerbácie sú postupy zamerané na uvoľnenie obmedzených nervov a obnovu motorických funkcií..

Počas obdobia remisie je úlohou týchto procedúr relaxovať a posilňovať svalový korzet, ako aj predchádzať možným relapsom..

Konzervatívne liečenie stredného výčnelku medzistavcovej platničky je použitie týchto terapeutických metód:

 1. Odpočinok na lôžku - sledujte najmenej 3 dni, zatiaľ čo povrch postele by mal byť pevný a pohodlný;
 2. Lieky - používajú sa rôzne skupiny liekov:
 • NVPS (Ibuprofen, Diclofenac) - na odstránenie bolesti;
 • diuretiká (Furosemid) - v prítomnosti opuchy;
 • chondroprotektory (glukózamínové maximum) - na obnovu chrupavky;
 • svalové relaxanciá (Midokalm) - na zmiernenie svalových kŕčov;
 • vitamínové komplexy (Complivit) - na posilnenie tela.
 1. Bandáž - je potrebné natiahnuť chrbticu a dať jej správnu polohu. Vybraté odborníkom.
 2. Terapeutická gymnastika - cvičenia sa vyberajú individuálne. Pomáhajú zmierniť bolesť, posilňujú svaly a normalizujú ich tón..
 3. Fyzioterapia (elektroforéza, ultrazvuk, magnetoterapia atď.) - poskytuje výrazné dekongestantné, analgetické, antispasmodické, protizápalové účinky.

Výber konzervatívnych techník vykonávajú odborníci, ktorí berú do úvahy štádium vývoja patológov a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Pri absencii pozitívnej dynamiky v konzervatívnej liečbe, ako aj pri hrozbe zdravotného postihnutia pacienta je predpísaný chirurgický zákrok.

Operáciu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Discectómia - odstránenie prietrže malými rezmi v koži.
 2. Laserové odparovanie - odparovanie tkaniva prietrže.
 3. Endoskopia s endoskopickým zariadením.

Po úspešnej liečbe, aby ste sa vyhli relapsom, mali by ste prehodnotiť svoj životný štýl odstránením zlých návykov, zmenou každodennej rutiny a stravovania.

Je možné robiť masáže

Je možné masírovať pri strednej prietrži? Pri liečbe tejto patológie sa môže použiť masáž, ale nie počas exacerbácie.

Dôležité! Masáž by mala byť vykonávaná odborníkom a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Nezávislosť v tejto záležitosti môže viesť k nepríjemným pocitom a dokonca k zhoršeniu patologického procesu.

Pri hernii sa používajú iba tie masážne techniky, ktoré zahŕňajú ľahké pohyby, ktoré uvoľňujú svaly.

Pozor! Nemali by sa vyskytovať žiadne ostré pohyby, intenzívne trenie a miesenie, silný tlak a potľapkanie, krútenie, pretože to môže poškodený disk ešte viac zdeformovať..

Na ošetrenie sa používajú masážne techniky, ako sú klasická, vákuová, akupresúra, reflexná segmentová masáž, hydromasáž.

záver

Po zvážení toho, čo je stredná kýla disku l5-s1 a ako s ňou zaobchádzať, môžeme dospieť k záveru, že porážka tohto segmentu chrbta je najbežnejšia a najnebezpečnejšia. Preto je lepšie predchádzať takýmto patológiám, viesť zdravý a aktívny životný štýl, správne a plnohodnotne jesť a regulovať fyzickú záťaž tela.

Charakteristiky výskytu a liečby prietržnej kýly

Vážne abnormality, ako je napríklad stredná kýla chrbtice, predstavujú veľké riziko pre ľudské zdravie. Ako problém pokračuje, pacient postupne stráca schopnosť normálneho pohybu a udržiavania známeho životného štýlu. Bez včasného zásahu môže dôjsť k mnohým komplikáciám vrátane zdravotného postihnutia..

Definícia choroby

Záchranná hernia je častá porucha charakterizovaná poškodením jednej z chrbtice, pri ktorej vláknitý kruh prolapsuje a vytlačuje miechu, ako aj účinky na nervové zakončenie. Označené označenie herniacie paramediánskeho disku l5 a s1 znamená, že poškodenie je lokalizované medzi piatym bedrovým a prvým krížovým stavcom. V tejto oblasti je medzistavcový disk lichobežníkový a deštruktívne zmeny spôsobujú v dôsledku zvýšenej pohyblivosti počas fyzickej aktivity nepohodlie a bolesť.

Klasifikácia stredomorskej kýly

Stredová kýla sa klasifikuje v smere formovania vzhľadom na stredovú čiaru. Takto vyniknite:

 1. Ľavák. Vyznačuje sa kompresiou nervov smerujúcich k ľavej strane miechy.
 2. Pravák. V tomto prípade je tlak vyvíjaný na pravú stranu miechy..
 3. medián Kompresia nervových koreňov sa vykonáva priamo v strede.
 4. Foraminal. Negatívny účinok je charakterizovaný výstupom z miechy.
 5. Chrbtová. K posunu dochádza v medzere medzi diskami.
 6. Oddelený. Časť disku v tomto prípade padá do dutiny miechy.
 7. Laterálna. Lézia ovplyvňuje zadnú oblasť vláknitého prstenca.
 8. Bilaterálne. Porušenie sa vytvára na oboch stranách.

Podľa typu formácie sa tiež rozlišujú zadné, kruhové a ventrálne kýly, sú však zriedkavo diagnostikované..

Príčiny a pozadie choroby

Hlavnou príčinou prietrže je prasknutie vnútornej kapsuly miechy. Jadro nachádzajúce sa vo vnútri opúšťa interdisc priestor a poškodený disk vytvára tlak na nervové zakončenie umiestnené blízko. Predpokladom týchto procesov môžu byť tieto porušenia:

 • Nedostatok vápnika a fosforu v tele pacienta;
 • Porušenie metabolických procesov;
 • Progresia osteochondrózy;
 • Poškodenie, modriny a poškodenie miechy;
 • Nadmerná fyzická práca spojená s vzpieraním;
 • Vysoké skoky;
 • nadváhou;
 • skolióza;
 • Prerušenie dodávky krvi v chrbtici;
 • Patológia kostného tkaniva a chrupavky.

Všeobecné príznaky

Prvým dôležitým znakom tvorby prietrže je výskyt pretrvávajúcej bolesti. S postupujúcou patológiou sa bolesti tiež zosilňujú. V počiatočných fázach je však ťažké diagnostikovať porušenie z dôvodu slabej závažnosti sprievodných javov. Medzi sekundárne príznaky je možné rozlišovať:

 1. Bolesť na bolesť v dolnej časti chrbta a krku, podobná príznakom nadmerného zaťaženia (zhoršené pohybom);
 2. Svalový tonus;
 3. Únik končatín, pretrvávajúca necitlivosť a zhoršená pohyblivosť (je možná čiastočná alebo dočasná paralýza);
 4. Porušenie funkcie potencie (u mužských pacientov);
 5. Bolesť v oblasti sedacieho nervu;
 6. Opuch v postihnutej oblasti.

Hnačka záchranného disku l5 s1, spolu s uvedenými symptómami, môže spôsobiť močovú inkontinenciu, slabosť a systematické bolesti hlavy. Tvorba C6-C7 spôsobuje bolesť v hornej časti chrbtice, čiastočnú necitlivosť rúk, zníženie krvného tlaku, zhoršené videnie a sluch. Pravostranná paramediánska hernia medziobratlového disku c5 c6 spôsobuje bolesť v krku a ramenách, vyvoláva migrénu.

Príznaky choroby sa môžu objaviť súčasne alebo jeden po druhom, ako sa patológia vyvíja..

Diagnostické metódy pre paramediálnu prietrž

Diagnóza problémov miechy pozostáva z dvoch súborov štúdií. Pri prvej návšteve ordinácie sa vyžaduje anamnéza a zozbieranie informácií z anamnézy, ako aj externé vyšetrenie a závery získané pohmatom bolestivých oblastí. Dôvody podozrenia na prítomnosť prietržnej kýly v tomto prípade budú:

 • Oslabenie väzov stavcov;
 • Blokovanie mobility v bolestivej oblasti a po celej dĺžke chrbtice;
 • Vývoj zápalových procesov;
 • opuch.

Druhý komplex zahŕňa povinný výskum hardvéru:

 1. Röntgen (pomocou postupu sa vyrovná disk, určí sa výstupok, zúženie miechového kanála, posun stavcov);
 2. Počítačové a magnetické rezonancie (štúdie sú potrebné na štúdium stavu miechy a mäkkých tkanív okolo stavcov);
 3. Ultrazvuk (identifikuje oblasti hypechechicity, používané s Dopplerom).

terapia

Na odstránenie paramediálnej kýly sa spravidla používa jedna z hlavných metód liečby: lieky alebo radikály. pomocný.

Používanie liekov

Pri diagnostikovaní zadnej pravostrannej paramediánskej hernie disku l5 s1 je liečba najčastejšie vybraná konzervatívna. Táto metóda sa považuje za najjemnejšiu, ale menej jednoduchú a zahŕňa celý rad opatrení:

 • Užívanie liekov proti bolesti. Najefektívnejšie v tomto prípade sú Ketoprofen, Ketanov a Ibuprofen.
 • Použitie nesteroidných liekov proti zápalovým procesom: Diclofenac, Movalis.
 • Eliminácia opuchy pomocou diuretík: Furomemid, Hypotiazid.
 • Restoratívna a posilňujúca terapia vitamínovými komplexmi obsahujúcimi vitamíny B a chondoprotektory (chondroxid).
 • Svalová relaxácia pomocou svalových relaxancií: Spasmolgon, Midokalm.

Chirurgický zákrok

Konzervatívna terapia vyžaduje neustále zaznamenávanie výsledkov. Ak nedochádza k pozitívnej dynamike priebehu choroby, predpisuje sa chirurgická metóda liečby. Chirurgia sa tiež stáva preferovaným spôsobom liečby v závažných prípadoch progresie ochorenia a prítomnosti závažných deštruktívnych zmien tkaniva. Eliminácia hernie foraminálneho paramediánskeho disku l5 s1 má takmer vždy priaznivú prognózu.

fyzioterapia

Spolu s liečbou drogami sa pacientom často predpisuje liečebná masáž, liečebná gymnastika a fyzioterapia. Metódy preukazujú osobitnú účinnosť pri odstraňovaní stredne-paramediánskych kýly. Priama fyzioterapia zahŕňa:

 1. Náraz na postihnutú oblasť magnetickým poľom;
 2. Elektroforéza s použitím lidokaínového analgetika;
 3. Vystavenie ultrazvuku;
 4. fonoforézou.

Dôležitosť dodatočného účinku na chorobu je odstránenie bolesti a zápalových procesov. Okrem toho je pomocou nich možné vrátiť sa do pôvodnej polohy chrbtice..

Rehabilitácia

Počas a po liečbe je dôležité, aby pacient zabezpečil úplný odpočinok, odpočinok a zdravý spánok. Posteľ by mala trvať najmenej tri dni. Zaťaženie chrbtice by sa malo dávkovať s postupným zvyšovaním intenzity. Vykonávanie sedavej práce je možné najskôr jeden a pol mesiaca po operácii a nie viac ako pol hodiny denne. Povolené plávanie a liečebné cvičenia, masážny kurz.

Prevencia a prognóza

Nesprávna terapia môže viesť k závažnému poškodeniu medzistavcových platničiek, k zvýšeniu zápalu a paralýze v závažných prípadoch. Pri včasnom prístupe k lekárovi je prognóza zvyčajne priaznivá.

Odporúčania, ktoré môžu zabrániť výskytu alebo recidíve hernie disku zdravotníka:

 • Na spánok a odpočinok používajte ortopedickú matrac, zabezpečujúcu správne zaťaženie kostry;
 • Zapojte sa do telesnej výchovy a gymnastiky;
 • Sledujte držanie tela a včas eliminujte zakrivenie chrbtice;
 • Vytvorte správnu stravu, ktorá predpokladá zdravú rovnováhu bielkovín, uhľohydrátov a tukov, ako aj prítomnosť dostatočného množstva minerálnych zložiek a vitamínov;
 • Pravidelne absolvujte liečebné masáže;
 • Odmietnuť zlé návyky.

záver

Herniation disku záchranca l5 s1 - čo je a je možné sa vysporiadať s touto chorobou? Odpoveď na túto otázku je zaujímavá pre mnohých ľudí, ktorí pociťujú bolesť v dolnej časti chrbta..

Charakteristickým znakom liečby tohto problému je povinné odstránenie samotného porušenia, ako aj prevencia komplikácií a relapsu patológie. Aby bola terapia čo najefektívnejšia, používa sa integrovaný prístup.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak je diagnostikovaná hiátová prietrž, je možné ošetrenie bez chirurgického zákroku? Takáto kýla je závažné ochorenie, ktoré je tiež veľmi ťažké diagnostikovať. Ak lekár diagnostikoval hiátovú prietrž, je v zásade možné ju liečiť bez chirurgického zákroku, ale pacienti s ňou musia najčastejšie súhlasiť.
Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha.
Medzistavcová hernia je nepríjemná a mimoriadne bolestivá komplikácia osteochondrózy. Patológia sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami. Vývoj choroby môže byť indikovaný tonickým svalovým napätím a obmedzením pohybu v poškodenej oblasti chrbtice.