loader

Hlavná

Pažerák

Záchranná hernia

Foto: zadný výbežok záchranára

Paramediánska (paramediálna) hernia je patologický stav medzistavcových platničiek, keď je ich časť premiestnená do miechy a spôsobuje jednostrannú alebo obojstrannú kompresiu miechy..

Vyvíja sa v dôsledku chronických stavov chrbtice (osteochondróza, skolióza, dysplázia) alebo zranení. Tento typ, ktorý predstavuje 70% hernie, je najnebezpečnejší pre zdravie a právnu spôsobilosť pacienta, pretože zvýšenie prietrže vyvoláva kompresiu miechy alebo nervov, čo často vedie k invalidite.

Klasifikácia paramediálnej kýly závisí od miesta jej lokalizácie.

Foto: typy stavovcovej hernie

Najbežnejšie typy:

 • vzhľadom na strednú čiaru: ľavák, pravák, stredný (pozdĺž stredovej čiary);
 • medián-paramedián (výstupok medzistavcovej platničky je umiestnený v strede strednej línie a na jej boku);
 • stredná-paramediánska kýla, stredná, stredná, dorzálna - sú jej odrody, prietrž je zameraná na chrbticu, medzistavcový kanál;
 • mediánsko-záchranárska bilaterálna prietrž, keď je výstupok nasmerovaný do stredu a zboku, ale radiálny syndróm sa prejavuje porušením na oboch stranách;
 • paramediánska sekvestrovaná hernia, keď sa v miechovom kanáliku vyskytuje prolaps buničitého jadra alebo jeho časti;
 • paramediánsko-foraminálna kýla disku, výstupok smerujúci k koreňu miechy;
 • herniácia zadnej mediánsko-stredomorskej platničky, ventrálna, kruhová (oveľa menej častá).

K dispozícii je tiež klasifikácia v závislosti od chrbtice, v ktorej bola vytvorená prietrž: v krčku, hrudníku, drieku alebo bedrovej kosti.

Ľavostranná paramediánska kýla

Ľavostranná paramediánska hernia sa vyznačuje tým, že stlačuje nervy vychádzajúce z miechy do ľavej polovice ľudského tela, v tomto poradí sú narušené funkcie orgánov a častí tela vľavo. Pri stláčaní miechy samotnej sa symptomatológia stáva menej zreteľne lokalizovanou, avšak dôraz sťažností sa posunie doľava..

Pravostranná paramediánska kýla

Môže sa tvoriť vo všetkých častiach chrbtice, ale vo väčšine prípadov v bedrovej alebo krčnej oblasti. Vyznačuje sa prevažujúcimi symptómami na pravej strane, napríklad zníženou citlivosťou, zníženým svalovým tonom, stratou citlivosti v pravom ramene (nohe), stratou zraku alebo sluchu napravo atď..

Herniation disku záchranca l5 s1

Je považovaná za najzraniteľnejšie miesto v chrbtici. Bez ohľadu na skutočnosť, že stavce sú najsilnejšie, zažívajú zvýšené zaťaženie vo všetkých polohách tela bez výnimky. Kýly v tejto časti sú tiež náchylnejšie na komplikácie. Cauda equina syndróm je priamou indikáciou chirurgického zákroku, preto liečba medián-paramediánskej kýly disku l5 s1 zahŕňa hlavne chirurgický zákrok.

Foto: bolesť pri zvieraní nervových koreňov

Herniation disku záchranca l4 l5

Výčnelok (výčnelok) medzi 4. a 5. bedrovými stavcami je pri frekvencii výskytu prietrží na druhom mieste. Toto oddelenie trpí zlým držaním tela, najmä pri sedavých prácach. Nefyziologická poloha tela pri sedení zvyšuje zaťaženie chrbtice trikrát. Pri herniacii paramediánskeho disku l4 l5 sa chirurgická liečba používa až po nedostatku účinku pri konzervatívnych metódach..

Herniation disku záchranca c5 c6

Krčné stavce sú najviac zraniteľné (najmä u športovcov a po nehode), degeneratívne zmeny chrbtice sa vyskytujú predovšetkým v tejto časti kvôli skutočnosti, že stavce sú menšie a menej vyvinuté svaly v porovnaní s ostatnými časťami stavcov. pilier.

Foto: bolesť pri poškodení disku c5-c6

Príznaky a príznaky

V štádiu vývoja patológie sú príznaky slabo vyjadrené a pacient je umiestnený ako matný, bolesť chrbta (dolná časť chrbta, krk) kvôli únave alebo nadmernému zaťaženiu. Ale ak časom nebudete venovať náležitú pozornosť „únave“, vyvinie sa to na syndróm intenzívnej bolesti, spôsobí narušenie motorickej funkcie končatín a vedie k narušeniu fungovania vnútorných orgánov..

Ak dôjde k paramediánskej hernii disku c6 c7, vyskytujú sa sťažnosti na znecitlivenie prstov rúk alebo celého ramena, svalová slabosť, bolesť v mieste lokalizácie prietrže, rovnako ako bolesti hlavy podobné migréne, zhoršené videnie a sluch..

Hernia disku pravou alebo ľavou stranou záchranára disku l4 l5 spôsobuje dysfunkciu dolných končatín (obidve alebo jednu stranu lézie) vo forme trasu, slabosti, zníženej citlivosti. Závažná bolesť chrbta sa spája s abnormalitami fungovania panvových orgánov.

liečba

Liečebný režim pre všetky typy paramediánskych hernií je podobný a začína konzervatívnou liečbou, ak neexistuje indikácia pre akútny chirurgický zákrok. Používa sa chirurgická metóda odstránenia prietrže iba vtedy, ak existuje dôkaz alebo žiadny výsledok.

Drogová terapia spočíva predovšetkým v vymenovaní:

 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • kortikosteroidmi;
 • úľava od bolesti
 • znamená, že zlepšujú trofické (výživové) tkanív.

Lieky sa používajú vo forme injekcií, mastí a podávajú sa priamo punkciou v mieste prietrže. Po odstránení syndrómu bolesti a odstránení zamerania zápalu, predpíšte masáž, ultrazvukovú terapiu, liečbu rázovou vlnou, liečebné cvičenia, akupunktúru, použite bandáž chrbtice, používajte trakciu chrbtice, hardvér aj manuálne.

Ak odborník zistil, že je potrebná operácia, vykonávajú sa neurochirurgovia modernými prostriedkami, ktoré minimalizujú pooperačné zranenia. Mikrodisektómia, použitie implantátu, laserové odparenie disku - každý typ chirurgického zákroku je vybraný individuálne.

Pooperačné obdobie a rehabilitácia

Úspešnosť operácie je stanovená správnym manažmentom pacienta v pooperačnom období. V počiatočných dňoch sa ukazuje mier a výrazné obmedzenie fyzickej aktivity, odporúča sa nosiť korzet. Je potrebné dávky dávkovať správne a postupne ich zvyšovať. Sedavá práca je povolená iba mesiac po operácii a nie viac ako 30-45 minút denne, môžete sedieť za volantom najskôr 1-1,5 mesiaca a len na krátky čas.

V rehabilitačnom období je opodstatnené použitie fyzioterapie, masáže, je indikované kúpanie a cvičenie v terapeutickej gymnastike. Pacient musí dodržiavať šetriaci režim vitálnej aktivity nielen v prvých mesiacoch, ale aj v dlhodobom období zotavenia..

Príčiny paramediánskej kýly a liečebných metód

Druhy paramediánskej kýly


Posun chrbtice môže byť v ľubovoľnom smere a prietrž záchranára môže byť:

 • pravák,
 • ľavák,
 • medián,
 • postranné,
 • oddelený,
 • foraminal.

Pri kýle s pravou rukou sa disk posunie doprava a príznaky sa sústreďujú na pravú stranu tela. Pri ľavostrannej prietrži príznaky ovplyvňujú ľavú stranu. Výstupok disku je nasmerovaný na miechový kanál. Mediánsko-záchranárska prietrž tiež vedie ku kompresii nervových zakončení a miechy.


Pri laterálnom prejave patológie sa prietrž nasmeruje do medzistavcových foramenov a vyvinie sa ako výsledok úplnej straty časti disku do lúmenu miechy. Sekvestrovaná hernia sa vyznačuje úplnou stratou lúmene miechy. Má rôzne príznaky, ktoré závisia od stupňa kompresie miechy. Foraminálne formy v oblasti malého otvoru, v ktorom koreň chrbtice opúšťa kanál. Táto patológia sa prejavuje intenzívnou bolesťou, iba chirurgickým zákrokom.

Liečba medzistavcovej prietrže

Lekári predpisujú liečbu pacientov na základe príznakov a údajov získaných počas vyšetrenia (MRI, ultrazvuk, röntgen). Stanoví sa teda stupeň rozvoja patológie a môžeme dospieť k záveru o účinnosti konkrétnej techniky.

Dôležité! Chirurgický zákrok je predpísaný iba v extrémnych prípadoch, keď konzervatívne metódy už nepomáhajú.

Komplexné zaobchádzanie je predpísané individuálne pre každý prípad a zahŕňa niekoľko metód.

 1. Užívanie liekov: lieky proti bolesti, nesteroidné protizápalové lieky, svalové relaxanciá, vitamíny.
 2. Korzetová terapia: Korzetová extrakcia chrbtice.
 3. Na konci akútneho obdobia je pacient poslaný na fyzioterapiu a manuálnu terapiu, musí navštevovať lekársku gymnastiku, masáže a plávať.

Chirurgický zákrok

Prístup k stredným kýlam je pomerne zložitý, preto sa operácie s takouto diagnózou považujú za ťažké. Zároveň musia lekári správne vykonávať všetky manipulácie, aby sa nedotýkali miechy a nespôsobovali ešte väčšie komplikácie..

Referenčné! Počas operácie je prietrž odstránená a na jej miesto je nainštalovaný umelý implantát, ktorý umožňuje zachovať štruktúru chrbtice..

Prvý deň po zákroku pacient utráca lieky proti bolesti. Potom lekári starostlivo monitorujú stav pacienta, aby sa predišlo recidíve. Aby sa predišlo komplikáciám, je predpísaný priebeh antibiotík, ktoré sa podávajú injekčne. Znižuje tiež pravdepodobnosť recidívy..

Po prepustení by mal pacient vyhovieť pokoju na lôžku a po uplynutí doby stanovenej lekárom začať rehabilitačné obdobie, navštevovať fyzioterapiu, robiť terapeutické cvičenia, ktoré postupne umožňujú zakoreneniu implantátu.

Účinnosť ľudových metód

Väčšina tradičných lekárskych metód je zameraná na zmiernenie bolesti a zmiernenie zápalu. Mnoho receptov je, samozrejme, účinných a je ich možné použiť, avšak v žiadnom prípade nemôžete odmietnuť komplex metód, ktoré lekár predpísal..

Niektorí pacienti majú záujem o to, ako vyliečiť paramediánsku prietrž ľudovou metódou predtým, ako dostanú lekársku konzultáciu o správnej liečbe. Je potrebné pamätať na to, že v niektorých prípadoch dokonca aj najúčinnejšie recepty môžu len poškodiť chrbát a zhoršiť patológiu..

Pozor! Kýla by ste v žiadnom prípade nemali liečiť sami, ľudovými metódami, bez predbežného vyšetrenia lekárom.

Mnoho receptov na tinktúry a pleťové vody skutočne zmierňuje bolesť, ale to neznamená, že prietrž je preč. Zúčastnite sa kurzov fyzioterapie, masáže, lekárskej gymnastiky, musíte.

prevencia

Za hlavné metódy prevencie chorôb chrbtice sa považuje správna výživa, aktívny životný štýl a neprítomnosť silných záťaží. Ľahké športy budú mať pozitívny vplyv aj na chrbticu. Môžete si urobiť ranný jogging a chôdzu, ale plávanie bude najlepšou prevenciou strednej kýly: vo vode sa chrbtica uvoľňuje a zároveň posilňuje..

Dôležitá je aj kontrola prítomnosti vitamínov v tele. Správna strava zabezpečí ich vstup do chrbtice a jej posilnenie, ako aj zníži pravdepodobnosť obezity.

Musíte tiež sledovať svoju polohu, držať chrbát rovno, neskláňať sa, sedieť alebo stáť. Pri výbere obuvi zostaňte na plochej podrážke s miernym zdvihnutím päty a ženy by radšej mali úplne opustiť svoje podpätky.

Zdravie chrbtice je dôležitým faktorom správneho fungovania tela. Akákoľvek bolesť a sprievodné príznaky by mali byť signálom a objaveným problémom a príležitosť navštíviť lekára. Tým sa predíde komplikáciám a urýchli sa proces liečby..

diagnostika


Paramediánska hernia je diagnostikovaná na základe klinického obrazu, manuálnych postupov, laboratórnych a hardvérových výskumných metód. Na objasnenie diagnózy:

 • rádiografické vyšetrenie,
 • MRI,
 • CT,
 • Ultrazvukové vyšetrenie,
 • myelografia.

Rádiografia vám umožňuje určiť umiestnenie deformovaného disku, výstupok, stupeň deformácie, poškodenie susedných stavcov. Podrobnejší obrázok ukazuje MRI. Je zaujímavé prečítať si prvú pomoc pri syndróme predĺženého stláčania..

symptomatológie


Záchranná hernia má v závislosti od miesta lézie charakteristické príznaky.

Príznaky poškodenia krčných stavcov (C5-C7):

 • intenzívna bolesť siahajúca po rameno alebo rameno,
 • bolesti hlavy a závraty,
 • vysoký krvný tlak,
 • parestézia prstov horných končatín,
 • hypotrofia ramena.

Krčné stavce sú pravdepodobne zranené v dôsledku dopravných nehôd a počas výcviku.

S herniou v lumbosakrálnej chrbtici (L5-S1):

 • bolesť je lokalizovaná v oblasti poškodeného miechového disku a zosilňuje sa pri pohybe (lumbalgia),
 • znecitlivenie v dolnej končatine v dôsledku zovretia nervových zakončení a narušenia inervačného procesu,
 • strata citlivosti v dolných končatinách,
 • dysfunkcia vnútorných orgánov (poruchy močenia, stolice, znížená potencia),
 • Pri zhoršenej motorickej aktivite je pre pacienta ťažké vykonávať normálne pohyby, sedieť alebo stáť.

Menej často sú postihnuté disky hrudnej chrbtice. Klinický obraz: nepretržitá bolesť na hrudníku. Pri diagnostike je potrebné rozlišovať prietrž od iných patológií (pneumónia, infarkt myokardu, angína pectoris atď.), Ktoré majú podobné príznaky. Je tiež zaujímavé prečítať si prietrž miechy.

Kardiansky disk hernia

Paramediánska (paramediálna) hernia je degeneratívna lézia medzistavcovej chrupavky diskov s ich čiastočným posunutím, čo vedie ku kompresii mozgovomiechového moku z jednej alebo dvoch strán. 70% všetkých diagnostikovaných hernií je tohto typu. Patológia je nebezpečná, pretože jej rast sa stáva príčinou štípania nervových zakončení miechy, čo výrazne obmedzuje ľudskú kapacitu, až po postihnutie. Zvyčajne sa vyvíja na pozadí existujúcej skoliózy, osteochondrózy a dysplázie.

Druhy paramediánskej kýly

Podľa umiestnenia po strednú čiaru sa líšia: patológia ľavostranná, pravostranná, stredná. Patológie sa tiež klasifikujú podľa stupňa vyčnievania a lokalizácie. Hernia disku Paramedian je:

 • Dorsal - premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami;
 • Postranná - formácia ovplyvňuje zadnú stranu vláknitého prstenca;
 • Sekvestrované - diagnostikovaná strata časti disku v miechovom kanáli.

Taktiež existuje oddelenie herniálnych výčnelkov v závislosti od časti chrbtice, v ktorej sa porucha vytvorila: krčný, hrudný (zriedkavo), bedrový (najčastejšie) alebo lumbosakrálny.

Vľavo alebo vpravo je vytvorená paramediálna kýla disku, v závislosti od smeru prolapsu. V prvom prípade sú nervy na ľavej strane miechy stlačené, čo narúša normálne fungovanie orgánov a systémov na tejto strane tela. Pravé hernie spôsobuje nepohodlie na pravej strane.

Typickou lokalizáciou herniálnych útvarov sú bedrové stavce L5-S1 a L4-L5, niekedy sú poruchy diagnostikované na úrovni krčnej chrbtice - C5-C6. V prvom prípade dochádza k patologickému vývoju medzi piatym stavcom dolnej časti chrbta a krížovou kosti. L4-L5 je lokalizovaný v bedrovej oblasti, charakterizovaný prasknutím alebo stratou obsahu disku do priestoru medzi stavcami. C5 - C6 je diagnostikovaná v oblasti medzi 5. a 6. krčným stavcom.

príčiny

Možné dôvody zahŕňajú:

 • Poranenia chrbta (v dôsledku dopravnej nehody, skákania z výšky, zdvíhania závaží);
 • Reumatoidná artritída;
 • Neliečená skolióza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Znížená výška medzistavcových platničiek;
 • Dlhodobý nedostatok vápnika, fosforu;
 • Obezita;
 • Vrodené anatomické rysy chrbtice;
 • osteochondróza;
 • Nadmerná fyzická námaha;
 • Fyziologické zmeny veku chrbtice súvisiace s vekom;
 • Dedičný faktor.

príznaky

V počiatočnej fáze ochorenia sú rušivé príznaky mierne a vyznačujú sa bolesťou, bolesťou strednej intenzity v chrbte, dolnej časti chrbta alebo krku. Neskôr sa nepríjemné pocity zosilnia, objavia sa ďalšie príznaky:

 • Pri tvorbe kýly C6-C7 sa častejšie vyskytujú problémy so stratou citlivosti horných končatín, s bolesťou v mieste vzniku prietrže, závratmi, zvýšeným alebo zníženým tlakom, ako aj s vizuálnymi a zvukovými funkciami..
 • Herniová tvorba L4-L5 spôsobuje tras, slabosť nôh, ich opuchy a tiež vyvoláva výskyt problémov s potenciou, pohybmi čriev a močením..
 • Pri herniálnej tvorbe L5-S1 sa prejavuje svalová slabosť, znížená citlivosť mieška, zhoršuje sa citlivosť nôh..

diagnostika

Pri kontakte s pacientom odborník odoberie anamnézu a pohmatá postihnutú oblasť. Na potvrdenie diagnózy sú predpísané MRI, CT, ultrazvuk, rádiografia. Tieto diagnostické metódy vám tiež umožňujú určiť lokalizáciu, stupeň a typ výčnelku, aby ste odlíšili patológiu od iných chorôb. Konzultácia s lekárom v počiatočnom štádiu vzniku paramediálnej kýly vám umožňuje robiť drogovú terapiu.

Liečebné metódy

Odstránenie problému pri absencii indikácie okamžitého chirurgického zákroku začína konzervatívnymi metódami. Ak sú neúčinné - odporúčame chirurgický zákrok. Lieky na prieduškovú kýlu zvyčajne pozostávajú z:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • Svalové relaxanciá;
 • kortikosteroidy;
 • Anestetika a svalové tonikum.

Po úľave od bolesti a zápalového procesu sa predpisuje akupunktúra, terapeutická masáž a gymnastika, ultrazvuk, terapia rázovými vlnami. Lekár môže odporučiť bandáž chrbtice, ako aj hardvér alebo manuálnu trakciu chrbtice. Tieto postupy na liečenie prietržnej hernie sa predpisujú na dlhé obdobie až do 6 mesiacov. Chirurgia sa obvykle vykonáva laserom alebo endoskopicky. Iné metódy sa zriedka používajú kvôli neprístupnému umiestneniu prietrže. Kontraindikácie pri operácii sú tehotenstvo, nízky krvný tlak, ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Pooperačná rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku paramediánskej kýly je veľmi dôležitý oddych, maximálne obmedzenie fyzickej aktivity, odporúča sa používať korzet. Zaťaženie muskuloskeletálneho systému by sa malo merať a postupne by malo stúpať v malých objemoch.

Sedavá práca je možná iba 1 mesiac po operácii, asi 30 minút denne. Jazdite autom na krátku dobu 1,5 mesiaca po ošetrení.

Na skoré zotavenie budú užitočné kúpacie, masážne a terapeutické cvičenia. Šetriaci režim fyzickej aktivity a záťaže vyžaduje dlhú dobu.

Hernia disku záchranára je vážnou patológiou, ktorá spôsobuje veľa nepríjemných pocitov a tiež výrazne zhoršuje kvalitu života. Včasná diagnostika a správna liečba však pomáhajú predchádzať komplikáciám a zabudnúť na chorobu.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Herniatika ľavého boku paramediánskeho disku L5 S1: ošetrenie

popis

Ľavostranná paramediánska hernia medziobratlového disku L5 S1 je pomerne častým prípadom spinálnych lézií. Lumbosakrálna oblasť je najviac vystavená rôznym zaťaženiam a je tiež pohyblivým segmentom, ktorý prispieva k rýchlejšiemu opotrebovaniu diskov. V súlade s tým je disk, ktorý sa nachádza medzi posledným bedrovým stavcom L5 a prvým sakrálnym S1, často najskôr poškodený.

Ľavostranná paramediánska hernia je roztrhnutie vláknitého prstenca disku a vyčnievanie jeho obsahu (buničité jadro) v smere naľavo od stredu chrbtice. Nebezpečenstvo tohto typu prietrže spočíva v tom, že môže stlačiť tak procesy miechy, ako aj nervové korene siahajúce až po jej stranu..

príznaky

Paramediánska kýla na ľavej strane diskov L5 S1 sa často prejavuje symptómami, ktoré sú výraznejšie na ľavej strane tela, ale tento rozdiel je často dosť rozmazaný a deteguje sa iba palpáciou. Človek pociťuje bolesť v oblasti, za ktorú je zovretý nerv zodpovedný: môže to byť ľavé zadok, stehno, dolná časť nohy. Okrem bolesti môžu príznaky zahŕňať:

 • stuhnutosť,
 • horenie, husacie kožušiny, brnenie,
 • strata pohyblivosti končatín, svalová slabosť, znížené reflexy šliach.

príčiny

Kardiova ľavica sediaca na ľavú stranu L5 S1 sa môže vyskytnúť súčasne iba v dôsledku traumatickej expozície. Vo väčšine prípadov sa vyvíja postupne.

Pod vplyvom nesprávne rozložených záťaží na chrbticu dochádza v niektorých častiach medzistavcového kotúča L5 S1 k väčšiemu tlaku, čo vedie k postupnému opotrebovaniu kotúča v tejto časti. Výsledkom je, že sa vytvorí výčnelok - pretrhnutie vnútorných vlákien a výčnelok disku z tejto strany v dôsledku tlaku na ztenčenú stranu buničitého jadra. Ak sa ošetrenie neuskutoční a záťaž nie je normalizovaná, vonkajší obal disku sa roztrhne, želatínová hmota jadra sa pod vplyvom záťaže posunie smerom von. Nerovnomerné zaťaženia nie sú len také zrejmé veci, ako sú napríklad dlhé nepohodlné držanie tela, ale aj vnútorné svalové kŕče, ktoré nemôžeme určiť v dôsledku rôznych chorôb brušných orgánov..

Nadmerné zaťaženie tiež prispieva k výskytu paramediánskej hernie diskov L5 S1 - mikrotraumy a praskliny v puzdre disku, čo tiež vedie k jeho deštrukcii.

Nezabudnite, že stav pohonu L5 S1 závisí od jeho napájania. Nemá vlastné krvné cievy, konzumuje živiny z okolitých tkanív difúziou, najúčinnejšie s tlakovým rázom vo vnútri disku, tj s pohybmi chrbtice. Sedavý spôsob života, ako aj metabolické choroby, zhoršujú jeho výživu a urýchľujú procesy ničenia..

Klinika BIOSFÉRY pripomína: čím skôr vyhľadáte pomoc lekára, tým väčšia je šanca na udržanie zdravia a znížite riziko komplikácií s ľavostrannou paramediánskou herniou disku L5 S1:

komplikácie

Hlavnou vecou, ​​ktorej sa treba báť prietrže, je štípaný nerv. Kompresia nervových koreňov a procesov miechy ľavostrannej paramediánskej hernie diskov L5 S1 môže viesť k pomerne vážnym komplikáciám: paréza a paralýza, ako aj strata kontroly nad takými dôležitými funkciami, ako je močenie a defekácia..

liečba

Ľavicová paramediánska hernia diskov L5 S1 - najúčinnejšia je liečba osteopatickými metódami bez nadsádzky. Neexistujú žiadne relapsy, zabráni sa vzniku nových prietrží medzi bedrovými a sakrálnymi stavcami. A to aj napriek tomu, že osteopatický lekár neodstráni prietrž samotnú - môžete s ňou bez problémov žiť celé desaťročia..

Dôvodom účinnosti je to, že osteopatia nerieši následky, ale ich príčiny a následky sa v dôsledku toho odstránia. Obnovujeme rovnováhu záťaže, zmierňujeme svalové kŕče, normalizujeme krvný obeh, eliminujeme opuchy. Obnovujeme normálnu polohu stavcov, odstraňujeme blokádu jej pohybov a dávame odporúčania na udržanie zdravia chrbtice. Výsledkom je, že nervy a krvné cievy už nie sú stlačené, stavce sa voľne pohybujú, medzistavcové platničky prestávajú trpieť neustálym preťažením a sú uvoľňované. Proces deštrukcie membrány je inhibovaný a nehrozí vám ani zhoršenie alebo relaps paramediánskej ľavostrannej prietrže L5 S1 ani výskyt inej prietrže..

Čo je paramediánsky disk hernie

Miechová hernia je vyčnievanie medzistavcových platničiek medzi stavcami. Je to jedna z komplikácií osteochondrózy a je najčastejšie lokalizovaná v bedrovej oblasti. Termín „záchranár“ označuje smer výčnelku, ktorý sa posúva smerom dovnútra a na stranu vzhľadom na miechový kanál.

Čo to je

Medzistavcová hernia je pomerne zložitá a nepredvídateľná patológia pohybového aparátu. Zistila sa u približne 100 ľudí na 100 000, iba v Rusku sa táto diagnóza robí takmer pol milióna ľudí každý rok.

Disky, ktoré rozdeľujú stavce, pôsobia ako prírodné tlmiče nárazov, zmäkčujú nárazy a chránia chrbticu pred poškodením. V nich nie sú žiadne krvné cievy, takže okolité tkanivo poskytuje výživu. Pre nepretržité dodávanie živín na disky je nutná motorická aktivita a tu vzniká problém.

Väčšina moderných ľudí vedie sedavý spôsob života, čo vedie k skorému vývoju dystrofických procesov v chrbtici. Na druhej strane, vysoké fyzické zaťaženie - zdvíhacie a nosné hmotnosti, časté stúpania - tiež zvyšujú riziko tvorby prietrže, aj keď z iného dôvodu.

odrody

Medzistavcové prietrže sa klasifikujú podľa výskytu, lokalizácie, smeru a veľkosti. Sú primárne a sekundárne: primárne sa tvoria na pozadí úplného zdravia v dôsledku mechanického alebo nadmerného namáhania chrbta. Sekundárne výčnelky sú výsledkom degeneratívnych zmien v chrupavke hyalínu disku, ktorá je sploštená a zdeformovaná.

Kýla sa môže vytvoriť kdekoľvek, ale častejšie sa vyskytuje v dolnej časti chrbta. Trochu menej - v krčnej chrbtici a veľmi zriedka - v hrudníku. V závislosti od klinického priebehu sa hernie delia na dorzálne, kruhové, stredné a paramediálne.

Druh a vlastnosti prietrže ovplyvňujú jej prejavy a výber metódy liečby. Klietka paramediánska môže mať niekoľko odrôd:

 • stredne-paramediálna kýla - je tvorená v strednej časti stavca a mierne sa posúva doľava alebo doprava;
 • paramediánsko-foraminálna kýla disku - vyjde zreteľne nabok, v uhle 45 ° k stredu;
 • paramediánsky sekvestrovaný - buničité jadro vyčnieva nabok a úplne alebo čiastočne preniká do miechového kanála.

Samotná paramediálna hernia sa mierne odchyľuje od stredu v uhle menšom ako 45 v pravom alebo ľavom smere. Preto sa rozlišujú ľavostranné a pravostranné výčnelky. Pravostranné prietrže ovplyvňujú miechové nervy, ktoré inervujú pravú stranu tela, vľavo - vľavo. Toto rozdelenie je však podmienené, pretože za určitých okolností sa môžu vyskytnúť príznaky na oboch stranách..

bedrový

Na presnú diagnostiku sa vedľa názvu patológie umiestňujú latinské písmená a čísla, ktoré označujú číslo stavca a úroveň poškodenia. Napríklad paramediánska kýla disku l4l5 sa nachádza na samom spodnom konci spodnej časti chrbta medzi 4. a 5. bedrovým stavcom. V tomto konkrétnom segmente sa vyskytuje približne polovica všetkých hernií..

Heteriacia pravého obedného disku hédia l4l5 spôsobuje bolesť a znecitlivenie pod miestom poškodenia, to znamená v pravom zadku a nohe. Pri takejto lokalizácii hrozí zovretie koreňa 15 a rozvoj ischias - kompresia sedacieho nervu..

Ak sa prietrž vytvorila o niečo nižšie, medzi 5 bedrovým stavcom a sakrálnou kosťou, bude to paramediánska kýla disku l5s1. Toto je ťažisko osoby a tento disk má najväčšie zaťaženie. Poškodenie ľavého alebo pravého disku v tomto segmente vedie k tlaku na miechu a spôsobuje pálivé bolesti a necitlivosť v perineu, narušenie panvových orgánov..

Medzi príznaky zadnej paramediánsko-foraminálnej hernie l4l5 patrí intenzívna bolesť a svalová slabosť. Bolesť sa často objavuje náhle a núti osobu zamrznúť v jednej póze, aby sa predišlo jej zosilneniu.

FAKT! Čím väčšia prietrž, tým väčšia bolesť.

Medián-paramediánsky l5s1 sa líši od predchádzajúcej odrody v tom, že môže zmeniť smer a pokryť významnú oblasť disku. Je to obzvlášť nebezpečné, ak sa po dlhšiu dobu nevyskytujú žiadne príznaky..

Ak nie sú ovplyvnené nervové kmene a kýla pokračuje v raste, hrozí to vážnymi komplikáciami. Prudká a náhla kompresia miechy a nervových koreňov povedie k ochrnutiu dolných končatín a výraznej poruche močenia a vyprázdnenia. Aby ste tomu zabránili, musíte okamžite vyhľadať lekársku pomoc po miernom pocite pálenia, pocite ťažkosti a nepohodlia v dolnej časti chrbta..

krčnej

V hornej časti chrbta prietrže sa najčastejšie deteguje na úrovni 5 až 6 stavcov. Pravostranná paramediálna kýla disku C5C6 je lokalizovaná bližšie k pleciam a prehlasuje sa bolesťou..

Spočiatku sa bolesť objavuje z času na čas a často sa považuje za prejav nadmernej práce a únavy. S rastom herniového výčnelku sa však objavujú ďalšie príznaky:

 • porucha citlivosti na postihnutej strane - znížená citlivosť, pocit bežiacich husacích hrčiek a brnenie v krku na pravej alebo ľavej strane, ramene a paži;
 • znížený svalový tonus, slabosť v hornej končatine;
 • bolesť nadobudne rozšírený charakter a dá sa cítiť dokonca medzi lopatkami lopatky a tiež sa zvyšuje počas zatáčok a vyklápaní hlavy;
 • silné a časté bolesti hlavy;
 • zníženie zrakovej ostrosti a sluchu.

Medián-paramediánska kýla krčka C5C6 má podobný klinický obraz. K príznakom môžu byť pridané skoky v krvnom tlaku, búšenie srdca, závraty, bolesť v oblasti krčka-obojok. Mladí ľudia do 30 rokov majú niekedy príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie. Pri poškodení miechy na úrovni krčných stavcov nie je vylúčená necitlivosť a slabosť nôh..

Aké je nebezpečenstvo

Záchranné hernie sú závažnou patológiou, ktorá môže viesť k narušeniu funkcie celého muskuloskeletálneho systému, k zníženiu alebo nemožnosti motorických schopností. V závažných prípadoch sa človek nemôže obslúžiť.

U pacientov s herniou sa vyskytuje silná bolesť, ktorú je ťažké prestať liečiť a významne znižuje kvalitu života. Okrem toho sa príznaky paramediánskych výčnelkov neobmedzujú iba na lokálne prejavy a spôsobujú chronickú únavu, zhoršený spánok a náladu. Pri absencii včasnej a adekvátnej liečby je možná paréza a paralýza končatín, svalová atrofia a postihnutie..

Najnáročnejšou komplikáciou prietrží tohto typu je kompresia a mechanické poškodenie miechy. Z miechového kanálu vychádzajú nervové procesy, ktoré inervujú vnútorné orgány. Ak sú zasiahnuté, najmä v bedrovej oblasti, môže sa objaviť syndróm tzv. Konského chvosta, komplex symptómov, ktorý zahŕňa:

 • ostrá bolesť v dolnej časti chrbta s roztiahnutím na jednu alebo obe nohy;
 • porucha citlivosti v perineu a vnútorných stehnách typu „nohavíc“, ktorá sa prejavuje znecitlivením alebo brnenie;
 • svalová slabosť nôh až k ochrnutiu;
 • vymiznutie reflexov kolenných a / alebo Achillových šliach, ako aj zníženie tónu vonkajšieho zvierača konečníka;
 • močová a fekálna inkontinencia spôsobená znížením tonusu hladkého svalstva;
 • erektilná dysfunkcia u mužov.

Je tiež potrebné poznamenať, že neurologický nedostatok sa môže kombinovať s rozvojom zápalového opuchu, ktorý znižuje tlak na nervy. Prispieva to však k nesprávnej funkcii a svalovým kŕčom, ktoré spôsobujú zakrivenie chrbtice. Výsledkom je, že na druhej strane existuje vysoká pravdepodobnosť vytvorenia paramediánskej kýly a potom bude výčnelok dvojstranný.

Diagnostika a liečba

Medzistavcová kýla nemá špecifické diagnostické vlastnosti a má významné podobnosti s klinikou osteochondrózy. Ten je jasne viditeľný na röntgenových lúčoch, ale röntgenová snímka neodhalí patológiu diskov. Navrhnúť výčnelok umožňuje pretrvávajúcu bolesť alebo jej zosilnenie.

Pre podrobnú štúdiu sú predpísané MRI (magnetická rezonancia) alebo CT (počítačová tomografia). Okrem toho je výhodná metóda MRI, pretože s ňou môžete vidieť nielen lokalizáciu a veľkosť, ale aj stupeň zúženia miechy. V niektorých prípadoch je možné vykonať kontrastnú myelografiu..

V prípade ťažkostí s bolesťou krčnej chrbtice, ktoré sú kombinované so symptómami poškodenia stavcov, lekári navyše predpíšu reoencefalografiu alebo ultrazvukovú dopplerografiu..

Kýla sa môže liečiť konzervatívne a chirurgicky. Kombinovaná terapia obvykle zahŕňa lieky, fyzioterapiu a fyzioterapiu. Zmierňujú predovšetkým bolesť, pre ktorú sú predpísané analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - Meloxikam, ibuprofén a jeho deriváty, ketoprofén, diklofenak a lieky na jeho báze, Naproxen, Ketanov. Účinné sú aj lieky s metamizolom sodným - Baralgin, Analgin, Pentalgin.

Na zmiernenie svalovo-tonického syndrómu sa používajú svalové relaxanciá - napríklad tolperison. Vitamínové komplexy s vitamínmi B v zložení Milgamma, Combilipen, Neurobion, Neuromultivit pomáhajú obnoviť nervové tkanivo..

Niektorým pacientom sa ukázali dekongestanty.

Chondroprotektory sú predpísané ako dlhodobá liečba. Začínajú procesy obnovy hyalínovej chrupavky diskov a bránia ich ďalšiemu ničeniu. Aby sa však dosiahli výsledky, berú sa na niekoľko mesiacov. Pri kýloch sú účinné lieky ako Chondroxid, Teraflex a Arthra.

Syndróm pretrvávajúcej bolesti, ktorý sa nedá zastaviť užívaním tabletiek a injekcií, je eliminovaný terapeutickými blokádami. Takéto postupy zahŕňajú lokálne podávanie hormónov a lokálnych anestetík, ktoré zmierňujú bolesť rýchlo a na dlhú dobu..

fyzioterapia

Fyzioterapia sa môže predpísať v akútnom období na včasné zmiernenie bolesti a zápalu. Pacienti s paramediánskou herniou dolnej časti chrbta sú uvedení na UHF, elektroforéza. Vo fáze regenerácie sa používa elektrická stimulácia svalov, akupunktúra, bahenné aplikácie..

Trakčná trakcia chrbtice poskytuje dobré výsledky, vďaka čomu sa zväčšujú medzery medzi stavcami a tlak na disky. Vývoj prietrže sa zastaví a niekedy sa disk takmer úplne obnoví.

Manuálna terapia môže tiež pomôcť liečiť prietrž, ale iba ak ju vykonáva skúsený odborník. Chyby v technológii často vedú k rôznym komplikáciám a zhoršujú stav pacientov.

Fyzikálna terapia je nevyhnutnou súčasťou liečby. Pomocou špeciálne vybraného komplexu je možné dosiahnuť trakciu chrbtice a posilnenie chrbtových svalov, čím sa zlepší prísun krvi a výživa disku..

Pod podmienkou systematického tréningu a správneho vykonávania pohybov existuje každá šanca na taký zdravý a posilňujúci svalový korzet, že exacerbácia prietrže alebo jej formovania v iných oddeleniach je prakticky vylúčená. Účinok cvičebnej terapie sa mnohokrát zintenzívni, ak kombinujete tréning s plávaním a masážou.

operácie

Chirurgický zákrok sa vykonáva s neúčinnosťou konzervatívnej liečby alebo s výskytom závažných komplikácií vo forme syndrómu pretrvávajúcej bolesti, ktorý trvá jeden a pol mesiaca; silná kompresia syndrómu miechy alebo stavcov v kombinácii s prechodnými ischemickými záchvatmi.

Operácie sú vymenované iba vo výnimočných prípadoch a tvoria najviac 15% všetkých prípadov. Väčšina pacientov sa dokáže konzervatívnymi metódami zbaviť príznakov prietrže. Počas postupu sa môže uskutočniť čiastočné alebo úplné odstránenie výstupku..

predpoveď

Liečba nekomedikovanej hernie záchranára trvá asi mesiac, po ktorom nezostanú žiadne príznaky. V približne polovici prípadov je však potrebné dlhšie obdobie - od dvoch mesiacov do šiestich mesiacov. Úplné zotavenie sa niekedy objaví po roku alebo viac.

Úspešná liečba vedie k tomu, že tá časť disku, ktorá presahuje jej anatomické hranice, sa prirodzene vylieči, v dôsledku čoho sa prietrž zmenšuje. Traja z 10 ľudí tento proces trvá niekoľko mesiacov, zvyšných 7 sa zotaví za 5-6 rokov.

Dlhodobé vystavenie mieche vedie k nezvratným následkom a symptomatológia pretrváva aj po odstránení prietrže. Prognóza je nepriaznivá, človek často zostáva postihnutý.

Čo je to záchranárska kýla a ako s ňou zaobchádzať

Ľudská chrbtica je základom pohybového aparátu a bez jej normálneho fungovania nie je možné úplne realizovať motorickú aktivitu. Ako každá iná štruktúra, aj chrbtica je náchylná na rôzne ochorenia, z ktorých jednou je prietrž. Preto sa ďalej zaoberáme tým, čo je stredne-paramediánska kýla a ako sa lieči.

Čo je to záchranárska kýla a prečo je to nebezpečné

Záchranná hernia je patologický jav, v ktorom sa vyskytuje proces vyčnievania medzistavcových platničiek za stavcami.

Tento patologický proces má niekoľko fáz vývoja. Začína to degeneratívnymi zmenami v disku, ktoré s progresiou vedú k prasknutiu vláknitého prstenca disku a prolapsu pulpózneho jadra..

Referencie. Jadro má gélovitú konzistenciu a je to 90% vody a vláknité tkanivo je tvorené vláknami prebiehajúcimi v rôznych smeroch.

Najbežnejšou príčinou vývoja tohto patologického procesu je:

 1. Poranenia chrbta.
 2. Hypodynamia.
 3. Nadmerné cvičenie.
 4. Zakrivenie chrbtice - skolióza, kyfóza, lordóza.
 5. Nadváha.
 6. Deštruktívne patológie kostí a chrupavky.
 7. Zápalové procesy v samotných diskoch alebo kapsulách medzistavcových kĺbov.

Hlavným dôvodom vzniku kýly je však osteochondróza.

Táto choroba je nebezpečná pri rozvoji závažných komplikácií:

 • radikulárny syndróm - kompresia prietrže miechového nervu, ktorá hrozí ochabnutím parézy s atrofiou svalov, vyhynutím šľachových reflexov a trofických porúch;
 • syndróm vertebrálnej artérie - vyskytuje sa pri drvení kýly stavcovej artérie. Môže byť príčinou cévnej mozgovej príhody;
 • diskogénna myelopatia - prietrž zužuje miechový kanál a komprimuje miechovú látku. Vyvíja sa periférna paréza, strata citlivosti, citlivá ataxia. Bez núdzového ošetrenia sa zmeny stanú nezvratnými.

Aby ste zabránili takýmto negatívnym dôsledkom, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.

odrody

Vzhľadom na skutočnosť, že poškodený medzistavcový disk sa môže pohybovať akýmkoľvek smerom, je stredová kýla klasifikovaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Stredná kýla alebo vektor s priemerným výstupkom nasmerovaný do miechového kanála.
 2. Bočná kýla alebo bočná - môže byť pravá alebo ľavá. K výčnelku dochádza na strane stavcov, často cez otvory v koreňoch miechových nervov..
 3. Foraminal - vyčnievanie disku smerom k foraminálnemu otvoru, kde sa miecha a nervové vlákna dotýkajú.
 4. Paramediánsko-foraminálna kýla - výstupok smerom k chrbtici.
 5. Medián-paramedián - premiestnenie disku do medziobratlového kanála.
 6. Bilaterálne - prolaps disku do stredu a do strán s dvojstranným porušením.
 7. Zadná stredná kýla disku - vyčnievanie prietrže v strede do kanála miechy.

V závislosti od stupňa rozvoja a umiestnenia predstavuje vzdelávanie rôzne stupne nebezpečenstva.

symptomatológie

Závažnosť príznakov tvorby hernie závisí od jej veľkosti. Čím väčšia prietrž, tým výraznejšia je symptomatológia..

Povaha znakov strednej kýly závisí aj od miesta, kde sa nachádza:

 • krčná chrbtica - bolesť v krku, znecitlivenie prstov rúk alebo celého ramena, svalová slabosť, bolesť hlavy, zhoršené videnie a sluch;
 • lumbosakrálna - silná bolesť v dolnej časti chrbta, pocit pálenia v členkoch a nohách, zlá pohyblivosť dolných končatín, čiastočná alebo úplná znecitlivenie nôh, porucha funkcie panvových orgánov.

Porážka týchto častí chrbtice je najbežnejšia. V prvom rade je výskyt kýly bedrovej chrbtice - 64% všetkých prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že tento segment pociťuje maximálne zaťaženie v procese ľudského života.

Vývoj patologického vzdelania v krčnej chrbtici je menej častý - v 30% prípadov, čo sa vysvetľuje vysokou mobilitou tohto miesta. Hrudná lézia je mimoriadne zriedkavá.

liečba

Liečba patologického javu sa začína dôkladným vyšetrením, ktoré vám umožní určiť umiestnenie, veľkosť útvaru, smer a povahu výčnelku..

Referencie. Počas diagnózy lekár hovorí s pacientom, zisťuje sťažnosti, vykonáva búšenie srdca a na objasnenie diagnózy vymenuje aj röntgenové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie..

Na základe výsledkov vyšetrenia špecialista vyberie primeraný terapeutický režim. Môžu sa použiť konzervatívne aj chirurgické metódy, zatiaľ čo počas obdobia exacerbácie sú postupy zamerané na uvoľnenie obmedzených nervov a obnovu motorických funkcií..

Počas obdobia remisie je úlohou týchto procedúr relaxovať a posilňovať svalový korzet, ako aj predchádzať možným relapsom..

Konzervatívne liečenie stredného výčnelku medzistavcovej platničky je použitie týchto terapeutických metód:

 1. Odpočinok na lôžku - sledujte najmenej 3 dni, zatiaľ čo povrch postele by mal byť pevný a pohodlný;
 2. Lieky - používajú sa rôzne skupiny liekov:
 • NVPS (Ibuprofen, Diclofenac) - na odstránenie bolesti;
 • diuretiká (Furosemid) - v prítomnosti opuchy;
 • chondroprotektory (glukózamínové maximum) - na obnovu chrupavky;
 • svalové relaxanciá (Midokalm) - na zmiernenie svalových kŕčov;
 • vitamínové komplexy (Complivit) - na posilnenie tela.
 1. Bandáž - je potrebné natiahnuť chrbticu a dať jej správnu polohu. Vybraté odborníkom.
 2. Terapeutická gymnastika - cvičenia sa vyberajú individuálne. Pomáhajú zmierniť bolesť, posilňujú svaly a normalizujú ich tón..
 3. Fyzioterapia (elektroforéza, ultrazvuk, magnetoterapia atď.) - poskytuje výrazné dekongestantné, analgetické, antispasmodické, protizápalové účinky.

Výber konzervatívnych techník vykonávajú odborníci, ktorí berú do úvahy štádium vývoja patológov a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Pri absencii pozitívnej dynamiky v konzervatívnej liečbe, ako aj pri hrozbe zdravotného postihnutia pacienta je predpísaný chirurgický zákrok.

Operáciu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Discectómia - odstránenie prietrže malými rezmi v koži.
 2. Laserové odparovanie - odparovanie tkaniva prietrže.
 3. Endoskopia s endoskopickým zariadením.

Po úspešnej liečbe, aby ste sa vyhli relapsom, mali by ste prehodnotiť svoj životný štýl odstránením zlých návykov, zmenou každodennej rutiny a stravovania.

Je možné robiť masáže

Je možné masírovať pri strednej prietrži? Pri liečbe tejto patológie sa môže použiť masáž, ale nie počas exacerbácie.

Dôležité! Masáž by mala byť vykonávaná odborníkom a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Nezávislosť v tejto záležitosti môže viesť k nepríjemným pocitom a dokonca k zhoršeniu patologického procesu.

Pri hernii sa používajú iba tie masážne techniky, ktoré zahŕňajú ľahké pohyby, ktoré uvoľňujú svaly.

Pozor! Nemali by sa vyskytovať žiadne ostré pohyby, intenzívne trenie a miesenie, silný tlak a potľapkanie, krútenie, pretože to môže poškodený disk ešte viac zdeformovať..

Na ošetrenie sa používajú masážne techniky, ako sú klasická, vákuová, akupresúra, reflexná segmentová masáž, hydromasáž.

záver

Po zvážení toho, čo je stredná kýla disku l5-s1 a ako s ňou zaobchádzať, môžeme dospieť k záveru, že porážka tohto segmentu chrbta je najbežnejšia a najnebezpečnejšia. Preto je lepšie predchádzať takýmto patológiám, viesť zdravý a aktívny životný štýl, správne a plnohodnotne jesť a regulovať fyzickú záťaž tela.

Dorsálna prietrž

Medzistavcová dorzálna prietrž je jedným z najbežnejších a zároveň nebezpečných druhov prietrží medzistavcových platničiek. Nachádza sa v miechovom kanáli, t. J. Za chrbticou, preto sa nazýva aj chrbát. Pretože miecha a početné nervové korene sa nachádzajú v tesnej blízkosti, sú obzvlášť nebezpečné dorzálne hernie.

Štruktúra medzistavcových platničiek

Dorsálna hernia najčastejšie postihuje medzistavcové platničky L4 - L5, L5 - S1, C5 - C6, C6 - C7..

Druhy dorzálnej prietrže

V závislosti od toho, kde je smerovaný výčnelok pulpózneho jadra, sa rozlišujú nasledujúce typy dorzálnych hernií:

 • paramedián - prietrž sa nachádza na ľavej alebo pravej strane miechového kanála;
 • medián - výčnelok sa vytvára v strede miechového kanála (najčastejšie sa diagnostikuje stredná dorzálna hernia L4 - L5, L5 - S1);
 • foraminal - rastie do úzkych foraminálnych dier tvorených stavcami, diskami a fazetovými kĺbmi;
 • difúzna - prietrž medziobratlovej platničky má tendenciu postupne obsadzovať celý priestor miechového kanála, pretože výstupok sa rozširuje na celý zadný povrch disku.

Komplikáciou každej z nich môže byť sekvestrácia vzdelávania. To znamená, že v priebehu degeneratívnych procesov sa časť buničitého jadra, ktorá siaha za vláknitý prsteň, môže „uvoľniť“ a môže sa voľne pohybovať po miechovom kanáli. V takýchto prípadoch sa diagnostikujú kýly s kýlou, čo je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok, pretože je spojený s nebezpečnými komplikáciami..

Príznaky dorzálnej hernie

Povaha klinického obrazu závisí od mnohých faktorov. Najprv to je to, v ktorej časti chrbtice sa nachádza prietrž a jej typ. Veľkosť nie je vždy určujúcim faktorom. Aj malé formácie nachádzajúce sa vo foraminálnych otvoroch alebo s vrodenou úzkosťou miechového kanála môžu spôsobiť silnú bolesť a vážne neurologické poruchy..

Ak je dorzálna hernia umiestnená v krčnej oblasti, môžu sa stlačiť nervy a krvné cievy, ktoré dodávajú krv do mozgu. Preto môžu príznaky byť:

 • bolesti hlavy, ktoré majú tendenciu šíriť sa cez krk, plecia, ramená;
 • znížená citlivosť a znecitlivenie rôznych častí rúk, dlaní;
 • hluk v ušiach;
 • závraty;
 • slabosť v ruke;
 • bolesti siahajúce pod lopatku;
 • nedostatok pohybu v kefke.
Lokálna klasifikácia kýly

Hrudná chrbtica je mimoriadne zriedkavá. V takomto prípade je ťažké rozpoznať vznik prietrže bez použitia inštrumentálnych diagnostických metód, pretože príznaky sa často podobajú patológiám srdca, pľúc alebo gastrointestinálneho traktu..

Kýla sa v bedrovej chrbtici vyskytuje najčastejšie na úrovni L4 - L5, oveľa menej často na úrovni L3 - L4. Veľmi často je diagnostikovaná dorzálna hernia L5 - S1 lumbosakrálnej kosti. Nasleduje:

 • bolesť v bedrovej oblasti, siahajúca až po zadok, perineum, stehno, dolnú časť nohy, kolená a chodidlá;
 • zvýšená bolesť počas náhlych pohybov, smiechu, kašľa alebo namáhania a zníženie ich intenzity po ľahnutí;
 • znížená citlivosť a postupná atrofia svalov nôh;
 • paréza a ochrnutie jednej alebo oboch nôh;
 • znížená alebo stratená kontrola nad močením a vyprázdňovaním;
 • znížené libido a znížená účinnosť.

Ak sa objaví aspoň jeden z týchto príznakov, kontaktujte neurológa alebo stavovca.

diagnostika

Konzultácia s lekárom začína prieskumom a vyšetrením. Ak existuje podozrenie na medziobratlovú prietrž, reumatológ vymenuje vyšetrenie. To môže byť:

 • MRI
 • CT
 • röntgenové vyšetrenie chrbtice.
Diagnostika MRI

Hlavnou diagnostickou metódou dorzálnej medzistavcovej prietrže, rovnako ako iné, je MR. Magnetické rezonancie sú u tomografov uzavretého typu preferované, pretože poskytujú najúplnejšie informácie o stave chrbtice. Výsledkom vyšetrenia sa stane nielen dôvod na narušenie stavu pacienta, ale aj presný vzhľad, ako aj veľkosť dorzálnej prietrže..

Konzervatívne liečby

Od chirurgického zákroku sa možno upustiť iba v počiatočných štádiách vývoja patológie. Konzervatívna liečba je v priemere účinná, ak sa zistí dorzálna hernia medzistavcovej platničky L5 - S1 alebo iná veľkosť do 0,5 - 0,7 cm. V iných prípadoch je tiež predpísaná, ale pravdepodobnosť zníženia bolesti a zlepšenie stavu pacienta sa výrazne znižuje.

V rámci konzervatívnej liečby predpisuje stavovec súbor opatrení, z ktorých každé zosilňuje účinok druhého. Jej zložkami sú preto:

 • lieková terapia;
 • trakčná terapia;
 • Cvičebná terapia;
 • rehabilitácia;
 • použitie ortopedických korzetov, bandáží alebo golierov.
Bedrový polotuhý korzet

Pacientom sa na začiatku odporúča prísne odpočívať, aby sa minimalizovalo zaťaženie chrbtice. O koľko presne musíte zostať doma v posteli, lekár rozhodne individuálne. V budúcnosti je povolené krátke chôdze, sedenie, ale je prísne zakázané zdvíhať závažia a vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu. Inak sa dorzálna hernia zvýši a stav pacienta sa zhorší. Výsledkom bude, že chirurgický zákrok bude jediným spôsobom, ako sa zbaviť bolesti..

Drogová terapia

Cieľom liekovej liečby je odstránenie bolesti, odstránenie svalových kŕčov, zlepšenie vodivosti nervových impulzov, vytvorenie lepších podmienok pre regeneráciu medzistavcových platničiek. Preto sú pacienti predpisovaní:

 • NSA;
 • svalové relaxanciá;
 • Vitamíny B;
 • Preparáty pre křupavku.
Prípravky na odstránenie bolesti pri hernii disku

Niekedy dorzálna difúzna prietrž disku L5 - S1 s veľkosťou 0,5 cm alebo viac vyvoláva silné bolesti, na ktorých reliéf je potrebné blokovanie. Procedúra sa vykonáva iba v lekárskom zariadení a vyžaduje si injekciu roztokov proti bolesti a protizápalových látok v presne definovaných bodoch okolo postihnutej oblasti..

Trakčná terapia

Trakcia chrbtice v počiatočných štádiách vývoja dorzálnej hernie môže byť veľmi účinná. Vďaka priebehu procedúr tlak na medzistavcové platničky klesá, čo rýchlo vedie k zlepšeniu stavu pacienta.

Trakčný záber krčnej chrbtice

Základom konzervatívnej terapie je fyzioterapia. Správne vybraný súbor cvikov zmierňuje kŕče od nadmerne namáhaných svalov a vedie k uvoľneniu tónu. Cvičenie tiež pomáha znižovať bolesť..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy sa predpisujú mimo akútneho obdobia zápalového procesu a sú zamerané na urýchlenie procesov opravy tkanív. Preto možno pacientov odporučiť:

Magnetoterapia bedrovej chrbtice

 • elektroforéza;
 • magnetoterapia;
 • massotherapy.

Alternatívne metódy

S cieľom zvýšiť účinnosť konzervatívnej liečby môžu pacienti absolvovať kurzy:

 • akupunktúra;
 • reflexná terapia;
 • osteopatia;
 • kinezioterapia.
Akupunktúrne body

Operácia dorzálnej hernie

Ak konzervatívna terapia neprináša pozitívne výsledky do 1-3 mesiacov, pacientom sa odporúča konzultovať s neurochirurgom a zistiť, či existujú náznaky na chirurgickú liečbu. Vykonáva sa s:

 • sekvestrované hernie;
 • závažné neurologické poruchy;
 • strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním (často spôsobuje dorzálnu strednú kýlu disku L5 - S1 výrazne väčšiu ako 0,5 - 0,6 cm);
 • znížená kvalita života.

Chirurgické ošetrenie dorzálnej prietrže disku L5 - S1 alebo akejkoľvek inej sa môže vykonať pomocou rôznych metód:

 • punkčná chirurgia (nukleoplastika a hydroplastika);
 • endoskopická chirurgia;
 • microdisectomy.
Shaboldin A.N. Mikrochirurgicky odstraňuje herniation disku.

O tom, ktorý z nich je pre konkrétneho pacienta najvhodnejší, rozhodujú neurochirurgovia individuálne. Ak operácia zahŕňa odstránenie významnej časti jadra spolu s vláknitým prstencom, pacientovi bude ponúknutá inštalácia špeciálnej sieťky barikády, aby sa zabránilo recidíve hernie na rovnakom mieste..

V prípadoch, keď je potrebné odstrániť celý postihnutý disk, je potrebné jeho nahradenie plne biologicky kompatibilnou a vysoko funkčnou endoprotézou M6. Ak to nie je možné z jedného alebo druhého dôvodu, neurochirurgovia pravdepodobne odporúčajú transpedikulárnu fixáciu..

Protéza medzistavcových platničiek M6

V obidvoch prípadoch recidíva prietrže na rovnakej úrovni úplne chýba, pretože samotný disk je odstránený, ale jeho tvorba na iných úrovniach chrbtice zostáva, ak pacient nedodržiava odporúčania lekára a nezmení svoj životný štýl..

Nucleoplasty

Operácia vpichu zahŕňa zníženie objemu jadra buničiny v dôsledku zničenia jej časti energiou lasera, rádiových vĺn, studenej plazmy alebo tlaku kvapaliny. Nástroj sa vkladá prepichnutím mäkkých tkanív, ktorých hodnota nepresahuje niekoľko milimetrov.

Metóda využívajúca tlak tekutiny sa považuje za jeden z najúčinnejších a najbezpečnejších, pretože nie je spojená s rizikom prehriatia okolitých tkanív a poskytuje vysoký stupeň kontroly nad objemom zásahu. Hovorí sa tomu hydroplastika..

Prístroje SpineGet Hydronucleoplasty

Použitie metód chirurgického vpichu je však možné len pri dorzálnej prietrži disku s rozmermi do 0,7 mm. Okrem toho, ak pacient nezmení svoj obvyklý spôsob života, bude aj naďalej tráviť veľa času v sede alebo naopak, aby vykonával príliš tvrdú fyzickú prácu, prietrž sa môže znova vytvárať v rovnakom segmente stavovcov av inom.

Endoskopická chirurgia

Jemná technika na chirurgickú liečbu dorzálnej hernie, ktorá sa používa, keď je umiestnená na úzkom mieste miechového kanála alebo vo veľkých rozmeroch. Na rozdiel od nukleoplastiky a hydroplastiky sa operácia vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje hospitalizáciu na jeden deň.

Shaboldin A.N. endoskopicky odstraňuje herniation disku

Zároveň je to menej traumatické, pretože všetky manipulácie sa vykonávajú rovnakým spôsobom cez bod, vpichy mäkkých tkanív. Je nainštalovaná tenká priechodka (dutá trubica), cez ktorú sa pod kamkordérom odstráni prietrž disku. Intraoperačné riziká sú zanedbateľné, pretože prístup k postihnutému medzistavcovému disku je zabezpečený holiacim strojčekom.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je otvorená, ale menej traumatická operácia vykonaná rezom asi 2 cm. Vykonáva sa v celkovej anestézii a umožňuje vám odstrániť takmer každú prietrž, vrátane sekvestrovaných.

Vzdialená prietrž disku

Vo zvlášť zložitých prípadoch môže byť potrebné, aby jednotliví pacienti mali traumatickú operáciu - laminektómiu. Táto operácia zahŕňa prístup k chrbtici prostredníctvom veľkého rezu, ale umožňuje starostlivo preskúmať všetky anatomické štruktúry a vyriešiť komplex problémov v tejto oblasti. Výsledkom je, že sa dá odstrániť nielen celý disk, ale aj časť stavca.

Rehabilitácia

Zložitosť a trvanie rehabilitácie závisí od typu vykonanej operácie. Pri hydroplastike alebo pri použití iného spôsobu punkcie môže pacient opustiť kliniku v ten istý deň na vlastných nohách. V budúcnosti mu stačí vzdať sa zvýšenej fyzickej námahy a sklonu.

Po zobrazení ďalších typov zásahov:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • Cvičebná terapia;
 • šetriace cvičenie.

Ako dlho sa telo zotaví, závisí od objemu operácie a individuálnych charakteristík. Niekedy je zobrazený tvrdý alebo polotuhý korzet alebo golier.

Zvládnutie dorzálnej prietrže je teda vždy jednoduchšie v počiatočných fázach jej vývoja. Niekedy postačujú konzervatívne metódy, v iných prípadoch je indikovaný chirurgický zákrok. Ale aj v takýchto situáciách by sa človek nemal báť, moderní neurochirurgovia majú špičkové vybavenie, ktoré umožňuje minimalizovať riziká spojené s operáciou a pravdepodobnosť komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V dnešnom svete je veľa ľudí neustále vystavených nadmernej fyzickej námahe. Tvrdá fyzická práca poškodzuje pohybový aparát. Bedrová chrbtica je viac postihnutá, pretože na ňu padá celá záťaž.
Pupočná prietrž je elastický výčnelok podobný nádoru, ktorý sa vyskytuje v dôsledku oslabenia spojivového tkaniva pobrušnice. Je možné urobiť bar s pupočnou prietržou?
Bolesť prietrže bedrovej chrbtice je jedným z najbežnejších symptómov choroby. Intenzita bolesti závisí od závažnosti patológie. V skorých štádiách ochorenia trpia pacienti pravidelnou bolesťou krížového typu, v neskorších štádiách sa syndróm bolesti stáva konštantným, zhoršuje kvalitu života pacienta.