loader

Čo je pupočná kýla?

Čo je pupočná kýla?

Pupočná a pupočná kýla

Pupočné a pupočné kýly sú spojené s defektom pupočného kruhu alebo tkanív, ktoré sú okolo neho. Do rizikovej skupiny patria ženy vo vyššom veku. Môžu sa zaznamenať ďalšie faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť defektu: prítomnosť jaziev po operácii, nadváha, poranenie brucha, časté ťažké fyzické namáhanie. U žien sa defekt vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku rýchleho napínania stien brucha. Hernie tejto lokalizácie, ktorá je anatomickým rysom tela u žien, predisponuje aj veľká šírka strednej bielej línie brucha..

Klinický obraz choroby

Všetky pupočnej kýly sa dajú rozdeliť na vrodené a získané. Vrodené kýly (embryonálne a zárodočné) sú pomerne zriedkavé a sú väčšinou neoddeliteľnou súčasťou ťažkých kombinovaných malformácií. Porucha prednej brušnej (a niekedy hrudnej) steny je dôsledkom toho, že všetky vnútorné orgány sú mimo. Takéto deti rýchlo zomierajú na ťažké septické komplikácie, peritonitídu a zápal pľúc..

Získané kýly v počiatočných štádiách sú zriedkavo sprevádzané výrazným klinickým obrazom a je pravdepodobnejšie, že spôsobujú estetické nepohodlie. Ide o výstupok vo forme gule s priemerom od jedného do niekoľkých centimetrov, ktorý sa objaví, keď sa brucho napne a zmizne v pokoji.

V počiatočných štádiách choroby je prietrž ľahko pomocou prstov liečená, ale potom sa v oblasti kýlovej brány vytvorí komix, v dôsledku čoho sa formácia stane nenapraviteľnou. Symptomatológia prietrže závisí od jej veľkosti, ale celkovo sa najčastejšie prejavuje nestabilnou stolicou, bolesťami brucha, periodickou nevoľnosťou..

Nebezpečnou komplikáciou pupočnej a pupočnej kýly je ich porušenie. Prejavuje sa ako silná, ostro vznikajúca bolesť, špinenie v stolici, ťažkosti pri defekácii a vypúšťanie plynu. Kýla je na dotyk napätá, ostro bolestivá. Tento stav je indikáciou pre pohotovostný chirurgický zákrok.

Liečebné metódy

Existuje niekoľko metód chirurgickej liečby prietrže. Poruchy malého priemeru môžu byť pokryté miestnymi tkanivami. Plastická chirurgia Mayo spočíva v odstránení herniálneho vaku spolu s chlopňou kože po jeho otvorení a umiestnení obsahu späť do brušnej dutiny. Súčasne sa aponeuróza šije tak, že jej chlopne sú navrstvené na seba. Spôsob podľa Sapezhka zahŕňa vertikálny rez pozdĺž bielej línie brucha a po odstránení herniálneho vaku sa tkanivo aponeurózy navrství na seba. Metóda Lexera sa používa v prípade adhézie herniálneho vaku na pupočný kruh a pupočníkové tkanivá. V takýchto situáciách musíte niekedy pomocou kožného gombíka odstrániť kožné lalok.

Pri veľmi veľkých herniach pupočného prstenca sa odporúča zošiť defekt pomocou polypropylénových sietí. Najmenej traumatická je chirurgická intervencia pomocou video endoskopických a laparoskopických technológií.

Definujte a ošetrite pupočníkovú prietrž

Paraumbilická hernia sa vyznačuje uvoľňovaním brušných orgánov do pupočného kruhu. Na vrchole pupka sa vytvára výstupok, obsah herniálneho vaku môže byť slučka čreva, tukového tkaniva alebo veľké omentum. Podľa symptómov a povahy útvaru je taká hernia často zamieňaná s pupočníkovou šnúrou, iba lekár môže vykonať presnú diagnostiku po komplexnom vyšetrení pobrušnice..

Druhy paraumbilickej prietrže

Umbilikálnu prietrž možno pociťovať nezávisle, prietrž hernia je umiestnený nad pupkom a môže byť často uzavretý. Z tohto dôvodu paraumbilikálnu prietrž nemožno opraviť samostatne, nezmizne a nezmenší sa, ak zaujmeme vodorovnú polohu..

Ochorenie môže byť vrodenej povahy, keď sa u dieťaťa počas plaču a napätia brušných svalov vyvinie výčnelok v hornej časti pupka. Tiež je možné získať pupočníkovú prietrž, ktorá sa prejavuje u starších ľudí.

Druhy paraumbilickej prietrže:

  rovný (charakterizovaný vytvorením priečnej fascie, obsah herniálneho vaku vystupuje z pupočného kruhu); šikmé (rôzna tvorba párov pod pupočníkovým prstencom a nad ňou sa obsah herniálneho vaku nachádza medzi fasciou a bielou čiarou brucha, potom opúšťa pupočníkový prstenec do podkožného tkaniva).

Hlavné príznaky pupočnej kýly:

  výstupok v blízkosti pupku, ktorý môže zmiznúť v náchylnej polohe; bolesť v pupku, ktorá sa zvyšuje s fyzickou námahou; nadúvanie, nevoľnosť, dyspepsia; vizualizácia divergencie svalov v stredovej línii brucha.

Výsledná kýla u dospelých má dve etapy vývoja. Počiatočná forma ochorenia je lipóm. Prietrž ešte nie je vizualizovaná, tukové tkanivo vstupuje do subkutánnej vrstvy a výsledný tubercle vyzerá ako mierny defekt kože. Druhá fáza sa začína, keď kýla začína rásť, brušné orgány a pupočné tkanivá vstupujú do herniálneho vaku.

Dôvody vzniku pupočnej kýly:

  choroby čriev, ktoré sú sprevádzané predĺženou zápchou; fyzická aktivita, tvrdá práca; poranenia a operácie brušných orgánov; chronický kašeľ, choroby broncho-pľúcneho systému; metabolická porucha, obezita, kachexia (vyčerpanie).

Paraumbilická kýla u detí

Takmer pupočná kýla u detí je vrodená a môže sa vyskytnúť od prvých mesiacov života. Dôvodom jeho vzniku je patológia tvorby aponeurózy a silný plač dieťaťa, počas ktorého sa napínajú brušné svaly a zvyšuje sa vnútrobrušný tlak..

Rodičia často strácajú zo zreteľa prvé príznaky choroby. Kýla v počiatočných fázach neprekračuje 1 - 2 centimetre. Príznaky sa môžu podobať kolike, dieťa plače, so zvyšujúcou sa bolesťou, môže ohýbať nohy a klepať na ne. Zvýšená plynatosť a zápcha.

Znakom paraumbilickej prietrže u detí je jej neschopnosť ju napraviť, pretože brána prietrže má veľmi malú dieru. Prietrž sa pri ľahnutí nezmenšuje. Lekári odporúčajú iba chirurgické ošetrenie, aby sa zabránilo rastu útvaru a jeho komplikáciám s vekom pacienta.

Umbilická hernia nemá tendenciu k samoliečeniu, vyžaduje si nepretržité sledovanie lekárom. S vekom môže prietrž nielen zväčšiť svoju veľkosť, ale aj natiahnuť bránu prietrže, ktorá sa sama o sebe netiahne. Deti sa podrobia operácii prietrže, keď dosiahnu šesť rokov, otvor sa uzavrie vlastnými tkanivami.

Všeobecná diagnóza choroby

Pred začatím liečby pupočnej kýly by sa mal človek podrobiť kompletnej diagnóze choroby a absolvovať potrebné testy. Pacienti sú zaradení:

1 röntgen (umožňuje vám zistiť, ktorý orgán spadol do herniálneho vaku).

2 ultrazvuk (určuje povahu pupočníkovej hmoty).

3 Gastroduodenoskopia (vykonáva sa s cieľom vylúčiť prítomnosť sprievodných chorôb).

Okrem toho sa po prijatí do nemocnice vyžaduje všeobecná analýza moču a biochémia krvi. Výsledky určujú prítomnosť zápalových procesov v tele.

Pupočná prietrž

/ liečba / pediatria / pupočná kýla je typ brušnej prietrže charakterizovaný vystupovaním vnútorných orgánov cez pupočníkový kruh. Prejavy pupočnej hernie sú sférické hrče v pupočnej oblasti, ktoré sa vyskytujú pri kašľaní alebo plaču, bolesti brucha, nevoľnosť. Diagnózu pupočnej kýly vykonáva chirurg; v tomto prípade sa používajú ďalšie inštrumentálne metódy - rádiografia žalúdka, endoskopia, herniografia, ultrazvuk brušnej dutiny a herniálny výčnelok. Pri pupočníkovej prietrži u detí mladších ako 5 rokov sa vykonáva cvičebná terapia, masáž brušnej steny a celková masáž. U dospelých, ako aj pri absencii pozitívnej dynamiky u detí starších ako 5 rokov, je liečebnou metódou chirurgické odstránenie pupočnej kýly.

ICD-10

Všeobecné informácie

Umbilická hernia je najčastejšou chirurgickou patológiou v pediatrii, ktorá je diagnostikovaná u 20% novorodencov a 30% predčasne narodených detí. U dospelých je pupočná kýla častejšia u žien starších ako 40 rokov, čo predstavuje 5 až 12% v štruktúre kýly prednej brušnej steny. V operatívnej gastroenterológii sa pupočná hernia chápe ako stav sprevádzaný uvoľňovaním vnútorných orgánov (časť čreva a väčšie omentum) cez zväčšený pupočníkový krúžok mimo prednej brušnej steny..

Príčiny pupočnej kýly

Vo väčšine prípadov sa pupočná kýla objaví v ranom detstve. Keď pupočníková šnúra u novorodencov odpadne, pupočníkový prstenec sa normálne uzavrie, diera je vyhladená zjazvivým tkanivom. Pri posilňovaní pupočného otvoru patrí dôležitá úloha do brušných svalov, ktoré dodatočne dotiahnu prsteň. Zatiaľ čo procesy obliterácie pupočného prstenca ešte nie sú ukončené, akékoľvek zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže prispieť k výstupu slučiek čreva, omentum a peritonea do pupočného priestoru. Tak vznik pupočnej kýly.

Hlavnou príčinou pupočnej kýly je dedičná slabosť peritoneálnej fascie. Prítomnosť pupočnej kýly u rodiča v detstve zvyšuje riziko vzniku podobného ochorenia u dieťaťa až o 70%. Krik dieťaťa, pretrvávajúca zápcha, tvorba plynu v čreve, predčasná starostlivosť prispievajú k tvorbe pupočnej kýly v detstve.

Niekedy sa výskyt prietrže zhoduje s nástupom obehu dieťaťa, najmä v prípadoch, keď je príliš skoro vo vzpriamenej polohe. Deti s vrodenou hypotyreózou, Downovou chorobou, Harlerovou chorobou, nedostatkom laktázy, intestinálnou dysbiózou majú tendenciu vytvárať pupočníkovú herniu. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia nie je tvorba pupočnej kýly nijako spojená s technikou pupočníkovej šnúry..

V dospelosti môže vývoj pupočnej kýly predisponovať k obezite, prítomnosti pooperačných jaziev, ascitu, kašľu, ťažkej fyzickej práci a zraneniam brucha. U žien sa tvorba pupočnej kýly spravidla vyskytuje počas tehotenstva v dôsledku rozšírenia pupočného kruhu, atrofie tkanív, ktoré ju obklopujú, a zníženia rezistencie brušnej steny proti zvýšenému vnútrobrušnému tlaku..

Prevencia pupočnej kýly u žien sa vysvetľuje anatomickými a fyziologickými znakmi - širšia biela línia brucha, oslabenie pupočného krúžku počas tehotenstva a pôrodu. U dospelých sa pupočná kýla často kombinuje s ochabnutosťou brucha, diastázou svalu rekta abdominis.

Klasifikácia pupočnej kýly

Pri chirurgii sa pupočné kýly rozdeľujú na vrodené a získané. Vrodená patológia zahŕňa embryonálnu pupočníkovú prietrž, embryonálnu pupočníkovú prietrž (pupočníková kýla). Medzi získané defekty patrí pupočná kýla v detskom veku a pupočná kýla dospelých.

U dospelých existujú priame a šikmé pupočné kýly. Tvorba priamej hernie je spojená so stenčením priečnej fascie susediacej s pupočníkovým krúžkom. V tomto prípade herniálny vak vstupuje priamo do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom. Pri šikmých pupočných herniách sa herniálny výčnelok tvorí nad alebo pod pupočníkovým krúžkom, prechádza medzerou medzi bielou čiarou brucha a priečnou fasciou (pupočníkový kanál) a potom vystupuje do podkožného tkaniva pupočníkovým krúžkom..

Podľa kritéria premiestnenia sú pupočné kýly správne a nesprávne. Alternatívou pre nezvratnú prietrž je obmedzená pupočná kýla.

Príznaky pupočnej kýly

Embryonálne pupočné kýly sa zvyčajne vyskytujú pri závažných kombinovaných defektoch, ktoré nie sú kompatibilné so životom. Pri tomto type defektu sa skutočne pozoruje nedostatočné rozvinutie prednej brušnej steny, prostredníctvom ktorého vychádza herniálny vak obsahujúci vnútorné orgány (črevá, pečeň). Pri embryonálnych pupočníkových herniách dochádza často k rozštiepeniu hrudnej kosti, k nedostatočnému rozvoju ochabnutia kĺbov, defektom bránice, ektopii srdca, ektopii močového mechúra. Smrť dieťaťa sa spravidla vyskytuje pri 3 životných nárazoch spôsobených peritonitídou, zápalom pľúc, sepsou; existuje len málo prípadov priaznivého výsledku.

Získaná pupočná kýla je omnoho priaznivejšia. Pupočná kýla u dieťaťa je skôr kozmetickým defektom a nie je sprevádzaná rozsiahlymi príznakmi, nie je náchylná na porušenie. Výdutie má zvyčajne priemer 1 až 5 cm, najvýraznejšie sa stáva pri plaču, kašľaní a napínaní dieťaťa. V kľude alebo na náchylnej polohe je pupočná kýla takmer neviditeľná.

Prvým príznakom pupočnej kýly je objavenie sa malého sférického výčnelku v pupočníkovom kruhu. Spočiatku je táto vydutie úplne bezbolestné a dá sa ľahko upraviť stlačením herniového výčnelku. Keď sa tvoria adhézie medzi prednou brušnou stenou a herniálnym vakom, výstupok sa stáva nekontrolovateľným. Závažnosť príznakov pupočnej kýly závisí od jej veľkosti, veľkosti brány prietrže, prítomnosti adhézií atď. Pri úzkej prietrži kýly je strata prietrže s kýlom sprevádzaná nepohodlím a bolesťou brucha, nevoľnosťou, chronickou zápchou..

Pupočné prietrže môžu byť komplikované štipnutím, zápalom prvkov herniálneho vaku, koprostázou. Poranenie pupočnej kýly je sprevádzané náhlou ostrou bolesťou, ktorá sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním, výskytom krvi vo výkaloch, oneskoreným vypúšťaním plynu a vyprázdňovaním, prietrž nie je korigovaná v horizontálnej polohe, napätím prietržového výčnelku.

Diagnóza pupočnej kýly

Vyšetrenie pupočnej kýly vykonáva detský lekár alebo chirurg. Pri vyšetrení pacienta upozorňuje prítomnosť sférického výčnelku v pupočnej oblasti. Niekedy v prietrži cez tenkú kožu sú viditeľné kontúry črevných slučiek a peristaltika. Palpácia pupočného prstenca odhaľuje defekt v brušnej stene, herniálny vak, ktorý spravidla obsahuje slučku čreva a veľké omentum. Keď dieťa plače, napätie brucha, zväčšuje sa herniálny výčnelok.

Vykonanie endoskopických (EGDS) a röntgenových štúdií (herniografia, rádiografia žalúdka, rádiografia priechodu báriom tenkým črevom) vám umožní získať predstavu o obsahu herniálneho vaku, vyhodnotiť priechodnosť čriev a závažnosť adhézií. Potrebné informácie sú špecifikované pri vykonávaní ultrazvuku brušnej dutiny a herniálneho výčnelku.

Diferenciálna diagnóza pupočnej kýly sa uskutočňuje pri prietrži bielej línie brucha, metastáz v pupku pri rakovine žalúdka, extragenitálnej endometrióze pupka..

Liečba pupočníkovej hernie

U detí sa umbilikálna prietrž môže spontánne zhoršovať, čo je spojené s fyziologickým posilnením brušných svalov. Preto je indikovaný dohľad nad pupočnou kýlou až do veku 5 rokov. Počas tohto obdobia sa odporúča rozloženie detí na bruško, predpíše sa tonická masáž prednej brušnej steny, celková masáž, cvičebná terapia, aplikácia lekárskeho adhezívneho obväzu na pupok..

Dospelí a deti staršie ako 5 rokov s neprogresívnou pupočníkovou prietržou sú indikované na chirurgickú liečbu (hernioplastika). Pri pupočníkovej prietrži sa používajú dva typy operácií - hernioplastika s miestnymi tkanivami a pomocou sieťových implantátov.

V tradičnej plastickej chirurgii sa urobí rez v infubilikálnom (umbilikálnom) záhybe, herniálny vak sa sekretuje a otvorí, jeho obsah sa vloží do brušnej dutiny a pobije sa pobrušnica. Potom sa vytvorí duplikát aponeurózy v priečnom alebo vertikálnom smere. U pacientov s obezitou a nadmernou zásterou kožného tuku sa môže abdominoplastika s prenosom pupka vykonať súčasne. Nevýhody opravy pupočnej kýly lokálnymi tkanivami sú potreba predĺženého (až 1 roka) obmedzenia fyzickej aktivity a vysoká pravdepodobnosť recidívy..

Gernioplastika so sieťovou protézou nemá nevýhody prvej operácie. Sieťový systém môže byť v tomto prípade inštalovaný pod kožu nad aponeurózou (s veľkými hernálnymi bránami) alebo pod aponeurózou pod pupočníkom. Tento typ chirurgického zákroku znižuje rehabilitáciu na 1 mesiac, zatiaľ čo počet recidív pupočnej kýly nepresahuje 1%.

Predikcia a prevencia pupočnej kýly

U detí je operácia pupočnej kýly ľahko tolerovateľná, spravidla nie je komplikovaná relapsami a umožňuje dosiahnuť dobrý kozmetický efekt. Pri neprítomnosti liečby môže pupočná kýla mať zložitú verziu kurzu - môže sa stať nekontrolovateľným, porušiť atď..

Medzi preventívne opatrenia pri profylaxii prsnej prietrže patrí: predchádzanie situáciám zahŕňajúcim namáhanie dieťaťa (plač a plač, nadúvanie, zápcha atď.), Racionálne kŕmenie, preventívna masáž a gymnastika zameraná na posilnenie brušnej steny, liečba intestinálnej dysbiózy a tehotné ženy nosiace prenatálne obväz.

Nezamieňajte si pupočníkovú a paraumbilikálnu prietrž s pupočníkovou

Periupikálna pupočná kýla je typ kýly bielej línie brucha. Vyskytuje sa pomerne často. V súvislosti s umiestnením, konkrétne - pri pupku, je taký výbežok niekedy zamieňaný s pupočnou kýlou.

Biela čiara brucha sa nachádza v strede brušnej zóny a oddeľuje pravé a ľavé brušné svaly. Názov dostal vďaka farbe vláknitej štruktúry kolagénneho spojivového tkaniva.

Medzi druhy vyčnievajúce z bielej línie brucha patria:

 • nadbrušku;
 • medzi xiphoidným procesom a pupkom;
 • pupočnej;
 • hypogastric;

Najbežnejšou operáciou bielej línie brucha sú epigastrické a pupočné kýly.

Kto sa stane?

Tento typ rúška v bruchu sa stáva každému, najčastejšie sa však môže objaviť u mužov vo veku 20 - 30 rokov. Dôvodov môže byť dosť.

 • jazvy po operácii;
 • obezita;
 • vrodené oslabenie tkanív brušnej dutiny;
 • aktívne cvičenie s veľkou hmotnosťou;
 • zvýšený vnútromaternicový tlak.

Diagnóza pupočnej kýly

Pupková kýla sa tiež nazýva paraumbilikálna a nachádza sa bezprostredne nad pupkom. Preto je často zamieňaný s pupočníkovou formáciou. Pri externom predbežnom vyšetrení je pre chirurgov dokonca ťažké okamžite pomenovať typ výčnelku.

Hlavnou charakteristickou črtou je, že prietrž pupka je priamo v pupku a má otvorený pupočný kruh..

Pupková kýla je zreteľne pociťovaná počas hmatu, to znamená hmatu formácie. Cítite, že herniálny prsteň je umiestnený mierne nad pupkom. Preto názov výčnelku. V tomto prípade môže byť krúžok úplne uzavretý. Preto je takéto spadnutie takmer nemožné napraviť a nezmizne so zmenou polohy tela.

Stáva sa, že tento jav nemá výrazné príznaky. Môže to spôsobiť bolesť. Najčastejšie sa to však spája s latentnými formami choroby. V takomto prípade iba lekár môže urobiť presnú diagnózu..

V každom prípade, ak sa v bruchu a pupku zistí nádorový výčnelok, mali by ste sa poradiť s chirurgom.

príznaky

Spravidla sa príznaky pupočnej kýly objavujú postupne. Najčastejšie sa objavujú po fyzickej námahe - pri behu, zdvíhaní závaží, športovaní. Symptómy sú tiež výraznejšie v prípade chronickej zápchy alebo dlhodobého kašľa..

 • výstupok cez pupok;
 • kreslenie bolesti a nepohodlia v bruchu počas námahy;
 • vo svaloch je stredná línia brucha;
 • niekedy nevoľnosť, plynatosť.

Ak sa bolesti brucha a oblasti pupka zhoršujú, objaví sa ťažká nevoľnosť a zvracanie, môže to spôsobiť porušenie. V takom prípade musíte okamžite zavolať sanitku.

Liečba paraumbilikálnej prietrže

Umbilikálna prietrž, rovnako ako ktorákoľvek iná biela línia brucha, nereaguje dobre na konzervatívnu liečbu. Preto sa rovnako ako každá iná prietrž lieči výlučne chirurgicky.

Naliehavosť operácie a povaha liečby závisí od jej veľkosti, bolesti, rizika porušenia. Je dôležité si uvedomiť, že v priebehu času môže rásť a prietrž hernia je natiahnutý. Môže to komplikovať operáciu..

Prietrž pri pupku sa najčastejšie odstraňuje hernioplastikou..

Periupikálna pupočná kýla u detí

U detí sa môže vyskytnúť paraumbilická hernia. Spravidla má malú veľkosť. V detstve môže výčnelok dosiahnuť len 1 až 2 centimetre, takže jeho rodičia ho nemusia okamžite vidieť.

Charakteristickým rysom pupočného výčnelku je jeho neschopnosť narovnať sa v dôsledku malého otvoru prietrže. Ak dieťa dal výčnelok tiež nezmizne.

Uštipnutie výčnelku nad pupkom u detí je pomerne zriedkavé. Táto komplikácia je častejšia u dospelých. To však neznamená, že sa dá ignorovať..

Pretože taký takmer pupočníkový fenomén nevyrieši, je možné ho liečiť iba chirurgicky. Nie je to tak, ako pri pupočníkovej prietrži, keď môže prejsť pred dosiahnutím veku troch rokov. Periupikálny výčnelok nemá v detstve ani v dospelosti tendenciu k samoliečbe.

Ak sa zistí choroba, mali by ste sa o operácii poradiť s lekárom, pretože prietrž môže prietrž rozširovať a predlžovať kýlové brány, ktoré sa samy o sebe nezmizujú. Spravidla sa však takáto operácia nevykonáva skôr, ako dieťa dosiahne vek 6 rokov.

Operácia na odstránenie formácie v detstve sa vykonáva uzavretím otvoru vlastnými tkanivami pomocou moderných technológií. V dospelosti sú herniové brány špeciálne uzavreté sieťkou, ktorú telo neodtrháva.

Pupočná prietrž

Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).

Na prednej a bočnej stene brucha sú zväzky brušných svalov. V strede brucha sú vzájomne prepojené. Spoj sa nazýva biela čiara. Je umiestnená zvisle, od hrudnej kosti po krčmu. Biela čiara pozostáva z pojivového tkaniva, na vrchu je hrubšia a širšia, zužuje sa a stenčuje sa. Uprostred bielej čiary je pupočný krúžok - jedná sa o zaoblený alebo štrbinovitý otvor. V prenatálnom období ňou prechádza pupočníková šnúra, ktorá spája plod s placentou. Po narodení dieťaťa a páde pupočnej šnúry sa pupočníkový krúžok uzavrie a prerastie jazvou. V procese zúženia pupočného prstenca sa zúčastnili svaly brucha.

Pretože v samotnom pupočnom kruhu nie je žiadne tukové tkanivo alebo svaly, je to najzraniteľnejšie miesto na prednej stene brucha. A v prítomnosti určitých negatívnych faktorov sa v tejto oblasti môže vytvoriť prietrž..

Kýla pozostáva z troch častí: hernia brána, herniálny vak a jeho obsah:

 • V tomto prípade je prietržnou bránou (otvor, cez ktorý orgán alebo jeho fragment opúšťa) pupočníkový pupok alebo pupočníkový kanál. Umbilikálny kanál je medzera umiestnená medzi bielou čiarou brucha a pupočnou fasciou (vnútorná membrána spojivového tkaniva), cez ktorú prechádza obličková žila.
 • Hernálny vak je parietálny list pobrušnice, vyčnievajúci vnútornými orgánmi. Peritoneum je tenká serózna membrána lemujúca vnútorné steny brušnej dutiny a vnútorné orgány. Skladá sa z dvoch listov: parietálny (pokrývajúci brušnú stenu) a viscerálny (obalujúci orgán)..
 • Obsah herniálneho vaku sú vyčnievajúce orgány (najčastejšie omentum, črevné slučky)..

Pupočné prietrže sa môžu vyskytovať u ľudí akéhokoľvek pohlavia a veku, ale častejšie sa u žien vyvíjajú. Dôvodom je to, že pupočníkový prsteň sa počas tehotenstva často napína. Viac ako 40 ľudí je na túto patológiu zraniteľnejšie ako mladších pacientov..

Druhy pupočnej kýly

Pupočné prietrže sú vrodené a získané. Vrodený vzniká v dôsledku zhoršeného vývoja tkaniva pupočníkového krúžku v prenatálnom období. Kýly sa diagnostikujú bezprostredne po narodení dieťaťa alebo počas prvého mesiaca života dieťaťa. Získané výčnelky sa objavujú kvôli slabosti svalov / väzov brucha a zvýšenému tlaku v bruchu v dôsledku vzpierania, silného smiechu, hlasného plaču alebo kričania atď..

Pupočné prietrže sa delia na šikmé a rovné. Šikmá prietrž nastáva, keď vnútorné orgány opúšťajú pupočníkový kanál - má šikmý smer. Ale s ďalším progresom sa taký výčnelok narovná.

K pupočníkovej prietrži môže byť tiež:

 • Opravená. Takú kýlu je možné upraviť ručne. Jeho obsah sa ľahko pohybuje z herniálneho vaku späť do brušnej dutiny..
 • Neodstrániteľné. Takéto kýly sa stávajú svorkami, fúziou obsahu s herniovým vakom alebo rozvojom zápalu.

Príčiny pupočnej kýly

Hlavným dôvodom objavenia sa pupočníkových výčnelkov je kombinácia slabosti brušnej steny a pupočného prstenca a zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Výskyt týchto faktorov prispieva k:

 • genetická predispozícia (dedičná slabosť retroperitoneálnej fascie - spojivová membrána);
 • tehotenstvo (najmä po 30 rokoch);
 • obezita;
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • ascites (kvapka brucha);
 • rýchlo rastúce nádory v brušnej dutine (benígne aj malígne);
 • prítomnosť jaziev spôsobených chirurgickým zákrokom;
 • diastáza (disparancia) svalov rekta abdominis;
 • chronická zápcha;
 • sedavý spôsob života;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • komplikované narodenie;
 • poranenia brucha;
 • silný smiech, nahnevaný kašeľ.

Nasledujúce faktory zvyšujú riziko rozvoja pupočnej kýly v detstve:

 • vrodená hypotyreóza (zvýšená aktivita štítnej žľazy);
 • intestinálna dysbióza;
 • Downova choroba;
 • dedičnosť (ak mal otec alebo matka pupočnú kýlu v detstve, potom je vysoká pravdepodobnosť jej vývoja v rovnakom veku dieťaťa);
 • predčasnosť.

U malých detí (do 5 rokov) je výskyt získanej prietrže často spôsobený oneskoreným uzavretím pupočníka. Zvyčajne sa pupočníkový krúžok uzavrie po páde pupočnej šnúry. V niektorých prípadoch je však tento proces predĺžený. Umbilická hernia často nedáva dieťaťu nepríjemné pocity a po posilnení pupočného prstenca (k tomu dôjde za 2-5 rokov) prejde sama. V každom prípade musí byť dieťa preukázané lekárovi, ktorý sa rozhodne, či sa uchýli k chirurgickému ošetreniu alebo či si zvolí taktiku pozorovania..

Príznaky pupočnej kýly

Príznaky pupočnej kýly sú:

 • nádorový výčnelok v pupku, klesajúci alebo vymiznutý v polohe na chrbte;
 • sfarbenie kože v pupku;
 • bolesť brucha;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • zápcha, plynatosť;
 • po jedle pocit žalúdka.

V počiatočných fázach môže iba výčnelok naznačovať vývoj pupočnej kýly, zostávajúce príznaky často chýbajú..

Komplikácie pupočnej kýly

Najbežnejšou komplikáciou je štípanie pupočnej kýly. Je to spôsobené skutočnosťou, že obsah herniového vaku je takmer vždy väčší ako hernálny portál. Riziko porušenia vnútorných orgánov je preto vyššie ako pri iných druhoch kýly. Porušenie sa môže vyskytnúť počas fyzickej námahy, zápchy, smiechu, kašľa. Dôsledkom tohto stavu môžu byť poruchy obehového systému a zápalové procesy v obmedzených orgánoch. Ak dôjde k porušeniu peritoneálnych tkanív, môže sa vyvinúť peritonitída (zápal pobrušnice). Aj keď kýla nespôsobuje veľké obavy, jej liečbu by ste nemali odložiť neskôr. Ak existujú príznaky porušenia predpisov, ktoré zahŕňajú:

 • vypuklé napätie;
 • zvýšenie teploty vo vnútri prietrže (formácia je na dotyk horúca);
 • zánik možnosti kýly;
 • silná bolesť v pupku;
 • príznaky intoxikácie tela: horúčka, bolesti hlavy, nevoľnosť a / alebo vracanie.

Vyskytujú sa aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže;
 • črevná stagnácia, črevná obštrukcia.

Diagnóza pupočnej kýly

Po prvé, chirurg vykoná prieskum. Potom môžu byť predpísané nasledujúce štúdie:

 • Ultrazvukový výčnelok a brušné orgány;
 • Röntgenové vyšetrenie žalúdka a čriev;
 • herniografia (röntgenové vyšetrenie herniového vaku pomocou kontrastného média);
 • CT sken;
 • črevnej endoskopie.

Ak má pacient tráviace poruchy alebo zápchu, bude možno potrebné poradiť sa s gastroenterológom a / alebo odborníkom na výživu.

Liečba pupočníkovej hernie

Liečba pupočnej kýly u dospelých a detí starších ako 5 rokov sa vykonáva iba chirurgickými metódami. Výnimkou sú prípady, keď operáciu nie je možné vykonať z dôvodu kontraindikácií pre pacienta (to znamená, že takýto zásah môže významne ovplyvniť jeho zdravotný stav alebo dokonca predstavovať nebezpečenstvo pre život). V takýchto situáciách sa používa konzervatívne liečenie vrátane:

 • nosiť špeciálny obväz;
 • masáž brucha;
 • terapeutické cvičenia zamerané na nácvik brušných svalov a zúženie pupočného prstenca (pri absencii kontraindikácií).

Kýlová chirurgia

Hernioplastika (chirurgické odstránenie prietrže) môže byť klasická (incízia je urobená v koži brucha, prostredníctvom ktorej sa vykonávajú ďalšie činnosti) a laparoskopická (operácia sa vykonáva vpichom dierok v koži pomocou optického laparoskopického zariadenia - potom sa pacient rýchlo zotaví), Klasická operácia sa vykonáva v anestézii aj lokálnej alebo regionálnej (spinálnej anestézii) anestézii, laparoskopická operácia sa vykonáva iba v celkovej anestézii. Môže sa vykonať chirurgický zákrok akýmkoľvek z nasledujúcich spôsobov:

 • S úsekom tkaniva. Umbilikálny krúžok je zošitý v priečnom a zvislom smere. Ak má pacient príliš veľa tukového tkaniva, prebytok sa odstráni počas operácie. Táto metóda je vhodná pre malé kýly..
 • Použitie sieťových implantátov. Toto je druh náplasti, ktorá je pripevnená nad alebo pod pupočníkovým krúžkom. Táto metóda sa dá použiť v prítomnosti hernií akejkoľvek veľkosti, dokonca aj veľkej.

Deti mladšie ako 5 rokov majú zriedkavo chirurgický zákrok (väčšinou sa vykonávajú v prípade porušenia prietrže). Ako už bolo uvedené, u takýchto malých pacientov výčnelky často samy odchádzajú. Preto sa používa konzervatívna terapia pozostávajúca z použitia obväzov alebo sadry, vymenovania terapeutických masáží a špeciálnej gymnastiky..

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Profylaxia pupočníkovej hernie je zameraná na posilnenie brušných svalov a zabránenie zvýšeniu vnútrobrušného tlaku. Aby nedošlo k hromadeniu ďalších libier a nespôsobeniu zápchy, mali by ste sa držať zdravej výživy. Ak už máte nadváhu, mali by ste sa ju postupne (nie náhle!) Zbaviť. Pravidelná mierna fyzická aktivita, ktorá zahŕňa brušné cvičenia, pomôže posilniť brušné svaly. Malo by sa zabrániť silnému fyzickému namáhaniu a vzpieraniu..

Počas tehotenstva sa odporúča nosiť špeciálny obväz (iba po konzultácii s lekárom - toto zariadenie sa nezobrazuje všetkým nastávajúcim matkám).

Periférna alebo parumbilikálna prietrž: príčiny, príznaky a liečba

Paraumbilická hernia je jednou z odrôd hernie v oblasti bielej línie brucha. Toto ochorenie je veľmi časté. Vzhľadom na zvláštnosti lokalizácie je vyčnievanie fragmentov brušných orgánov často považované za pupočníkovú prietrž. Avšak na rozdiel od nej sa pupočníková patológia vyvíja nad jazvou. Presnú diagnózu „paraumbilickej hernie“ môže vykonať špecialista až po sérii diagnostických postupov.

Čo je to choroba?

Biela čiara brucha sa nachádza uprostred brušnej zóny medzi podmienene rozdelenými pravými a ľavými svalmi tlače. Názov dostal vďaka špecifickej farbe vláknitej štruktúry. Medzinárodná klasifikácia chorôb identifikovala vhodný kód pre túto chorobu. Podľa ICD-10 je paraumbilikálna prietrž klasifikovaná ako "pupočná prietrž (K42)". Toto je hlavný kód, ktorý navyše objasňuje šifry pre patologické variácie vyskytujúce sa s komplikáciami alebo bez komplikácií.

Druhy kýly vyvíjajúce sa pri pupku

Obsah herniálneho vaku sa najčastejšie stáva črevnou slučkou, podkožným tukom alebo veľkým omentom. Medzi ochoreniami bielej línie brucha sa často vyskytuje epigastrická a pupočná kýla. Tá má dve hlavné odrody:

 • Priamy - charakteristika je priečna fascia a obsah herniálnej formácie vystupuje z pupočného kruhu..
 • Šikmé - tento typ sa vyznačuje prítomnosťou dvojitého vaku (nad a pod pupočníkovým krúžkom)..

Pacient môže cítiť formáciu pupočnej kýly samostatne, ale na rozdiel od pupočníka sa tento vyčnievajúci „vak“ neupravuje, nezmizne a nezmenšuje sa, aj keď je pacient v ľahu..

Čo vyvoláva patológiu

Dôvodom vzniku takejto choroby môže byť jeden z nasledujúcich faktorov alebo ich kombinácia:

 • Chronické ochorenie čriev sprevádzané predĺženou a častou zápchou.
 • Ťažká fyzická práca, nadmerné športy.
 • Poranenia brucha.
 • Komplikácie pooperačného obdobia.
 • Netrpiaci neliečený kašeľ.
 • Poruchy metabolizmu v tele.
 • nadváha.
 • Cachexia (vyčerpanie).

Klinický obraz

Príznaky prietrže, ktorá sa vyvíja v bielej línii brucha, sa neobjavujú okamžite. Po každej, dokonca aj malej fyzickej námahe, môže pacient cítiť prvé zmeny. Príznaky choroby sú výraznejšie proti zápche a chronickému kašľu. Môžete mať podozrenie na parumbilikálnu prietrž podľa nasledujúcich príznakov:

 • vytvorenie tuberkulózy nad pupočnou oblasťou;
 • bolesť brucha, ktorá sa vyskytuje pri behu, ohybe, zdvíhaní závaží;
 • vizuálne viditeľná divergencia brušných svalov;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie v bruchu;
 • nadúvanie.

Funkcie choroby v ranom veku

U detí môže byť paraumbilická kýla tiež vrodenou alebo získanou chorobou. V prvom prípade sa patológia vyvíja in utero a objavuje sa v prvých mesiacoch po narodení. Príčinou anomálie u detí sa spravidla považuje za prenatálnu aponeurózu. Kýla sa však môže vyvinúť aj kvôli častému nahnevanému plaču dieťaťa. Stres vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý oslabuje už aj tak slabé svaly bielej línie brucha..

Latentné príznaky pupočnej kýly sú hlavným dôvodom, prečo nie je choroba okamžite rozpoznaná. Ak má dieťa v pupku bolesti žalúdka, len málo rodičov premýšľa o paraumbilikálnom vzdelávaní. Znaky takejto prietrže majú veľa spoločného s prejavom koliky, nadúvania alebo zápchy. Okrem toho veľkosť výčnelku u malých detí najskôr nepresahuje 1 až 2 cm, vďaka čomu môže byť takmer neviditeľná. Deti sú znepokojené, plačú a konajú. Ak má dieťa v pupku bolesť brucha, môže si nohy ohnúť. Rodičia musia venovať tomuto príznaku osobitnú pozornosť a nezabudnite o tom informovať lekára. Pri rastúcom nepohodlí sprevádzanom nevoľnosťou a zvracaním je prvé, čo môžete mať podozrenie, že je možné štípanie, takže musíte okamžite konať..

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku

Najdôležitejšia vec, ktorú je potrebné pochopiť o paraumbilikálnej prietrži, je nemožnosť jej vyliečenie, s výnimkou chirurgického zákroku. Mnohí sa domnievajú, že výčnelok môže samy od seba odísť, keď dieťa dosiahne vek troch rokov, ako je to v prípade pupočnej kýly. Toto je však v zásade nesprávny názor. Výstupok z pupočnej oblasti je možné liečiť iba operatívnym spôsobom. U detí ani u dospelých nedôjde k samoliečeniu. Ak neexistuje urgentná indikácia pre chirurgický zákrok, kojenci mladšie ako 6 rokov nemajú odstránenú prietrž.

Vyšetrenie pacienta

Pred začatím liečby prietrže je pacient poslaný na komplexnú diagnózu:

 • Rádiografia - táto metóda výskumu vám umožňuje zistiť, ktorý orgán (alebo jeho časť) sa dostal do herniálneho krúžku presne.
 • Ultrazvuk - diagnostický postup, ktorého výsledky môžu určiť povahu pupočníka.
 • Gastroduodenoskopia - eliminuje prítomnosť ďalších ochorení gastrointestinálneho traktu.

Keďže vzdelávanie je možné odstrániť iba chirurgicky, je potrebné sa dôkladne pripraviť na nadchádzajúcu operáciu a absolvovať všetky príslušné klinické a biochemické testy (moč a krv), ktorých odpovede pomôžu určiť prítomnosť zápalového procesu..

Chirurgické ošetrenie paraumbilickej prietrže

Operácia, ktorá sa vykonáva na odstránenie patologickej tvorby, sa nazýva hernioplastika. Zásah do brušnej dutiny pacienta sa uskutočňuje v stenách stacionárneho lekárskeho zariadenia. Taktika liečby závisí od veľkosti a zložitosti lokalizácie výčnelku. Aby sa šije kýlová brána, chirurg sa môže uchýliť k použitiu:

 • tkanivá pobrušnice pacienta;
 • špeciálna sieť.

Druhá možnosť je v skutočnosti implantácia umelého implantátu, preto je zvolená hlavne na liečbu dospelých pacientov. V procese pooperačného zotavovania tela tento syntetický materiál zriedka spôsobuje odmietnutie. Medzi nedostatky tohto chirurgického zákroku stojí za zmienku možné odstránenie pupočnej dutiny, ako aj dlhé rehabilitačné obdobie. Úplné uzdravenie pacienta môže trvať až 12 mesiacov..

Komu je chirurgická liečba kontraindikovaná

Ak je u pacienta diagnostikovaná zovretie, operácia je okamžitá. Je nevyhnutné konať, pretože tento patologický stav vážne ohrozuje jeho život. Súčasne môžu byť v počiatočných štádiách choroby použité konzervatívne metódy liečby, ktorých použitie je zamerané na zmiernenie symptómov choroby a na zabránenie ďalšieho rastu výčnelkov. Okrem toho nie je možné vykonať operáciu na odstránenie prietrže:

 • tehotná žena;
 • pacientov s chronickými ochoreniami vnútorných orgánov;
 • starší ľudia (s kardiovaskulárnym zlyhaním).

Bandáž na herniu brucha

Najobľúbenejšou metódou je nosenie špeciálneho obväzu. Pomáha udržiavať rast prietrže a neumožňuje zväčšenie výčnelku..

Počas tehotenstva a prítomnosti kontraindikácií pre operáciu vám obväz umožňuje dočasne uzavrieť pupočníkový priestor. Pre správny výber je potrebné vziať do úvahy odporúčania odborníkov. Hlavné body, ktorým musíte venovať pozornosť pri výbere strečového plátna:

 • Minimálna šírka musí byť najmenej 20 cm.
 • Vybraná bandáž by mala priliehať k telu, ale v žiadnom prípade by nemala stláčať žalúdok a nemala by zasahovať do dýchania, chôdze..
 • Upevňovací prvok napínacieho pásu by mal byť umiestnený vpredu.

Bandáž by sa mala nosiť každý deň niekoľko hodín a pred spaním musí byť odstránená. Nadmerné používanie sťahovacej látky môže viesť k oslabeniu brušných svalov a progresii choroby.

Pupočná prietrž u dospelých - príčiny, príznaky a liečba

Ako liečiť pupočnú kýlu u dospelých. Príčiny, príznaky a liečba choroby. Tento článok napísali lekári špecializujúci sa na liečbu kýly.

Prečítajte si naše odborné poradenstvo

Patologický výčnelok omentum a časti tenkého čreva pod kožou cez oslabenú oblasť pupka sa nazýva pupočná kýla. Choroba sa vyznačuje slabosťou svalov, divergenciou spojivového tkaniva bielej línie brucha. Patológia sa často vyskytuje u dospelých a je získaná v prírode..

Umbilická hernia je častejšia u žien, čo je spôsobené zvýšeným vnútrobrušným tlakom počas tehotenstva au mužov - s nadváhou. Lekárska literatúra navyše obsahuje informácie o anatomických vlastnostiach bielej línie brucha v pupočníkovom kruhu, ktoré tiež ovplyvňujú pravdepodobnosť vzniku choroby. Takže u žien dosahuje 2 až 5 cm a u mužov 1,5 až 2,5 cm.

V tomto štádiu sa objavuje klinický obraz, v ktorom pupočná kýla u dospelých symptómy potvrdzujú progresiu patologického procesu. Hlavným príznakom je bolesť, ktorá sa prejavuje:

 • kašeľ
 • fyzická aktivita;
 • namáhania;
 • kýchanie
 • jesť;
 • pohyby.

Strata herniálneho vaku je okrem bolesti sprevádzaná nepohodlím a nasledujúcimi príznakmi choroby:

Príznaky pupočnej kýly:

 • zmena veľkosti vydutiny pri zmene horizontálnej aj vertikálnej polohy;
 • pupok sa po cvičení začne bolieť;
 • pri veľkých prietržoch sa pokožka stáva tenšou a pri pohmate je cítená črevná pohyblivosť.

Závažné príznaky sa vyvíjajú v posledných štádiách pupočnej kýly. V tomto štádiu choroby spadajú slučky tenkého čreva do herniálnej brány. To spôsobuje zhoršenie peristaltiky, vedie k porušeniu zákona o defekácii a narúša normálny život..

Tvorba pupočnej kýly u dospelých je spôsobená prítomnosťou provokujúcich faktorov:

 • dedičnosť;
 • oslabenie svalového tkaniva brucha;
 • pretiahnutie prednej brušnej steny;
 • zvýšenie tlaku v bruchu.

Provokatérmi predĺženia pupočného prstenca sú:

 • s nadváhou s ukladaním tukových látok v brušnej dutine
 • oblasti; pooperačné jazvy;
 • hromadenie tekutiny v brušnej dutine;
 • kašeľ;
 • držanie kresla;
 • zranenia
 • onkologické novotvary.

Ženy nosiace dieťa majú zvýšené riziko chorobnosti, čo sa vysvetľuje týmto:

 • divergencia pupočného krúžku spojená s rastom brucha počas tehotenstva;
 • atrofia brušných svalov;
 • nadmerný stres počas pôrodu.

U pacientov, ktorí boli liečení prietrže, charakteristický výčnelok naznačuje, rovnako ako prehmatanie prázdneho priestoru okolo pupka, kliknutia pripomínajúce zvuk praskajúcich mydlových bublín. Najcitlivejšie na túto chorobu:

 • ženy v práci po druhom narodení;
 • keď máte veľký plod;
 • s polyhydramniom;
 • ťažká práca.

Vo väčšine prípadov sa prietržná koža objaví prietrž. Ďalšou príčinou môže byť choroba, ako je napríklad diastáza svalu konečníka, vyznačujúca sa tým, že je natiahnutá aponeuróza šľachy v stredovej línii pupočníka..

V zriedkavých prípadoch sa rozšírenie pupočného krúžku, ktoré sa objavilo počas embryonálneho vývoja, nemusí u detí objaviť vo forme pupočnej kýly. Ale neskôr, z patologických alebo fyziologických dôvodov, sa môže vytvoriť prietrž.

Vzhľadom na lokalizáciu patologického procesu:

Umbilikálna hernia môže byť nekomplikovaná s „vymazanými“ symptómami alebo komplikovaná, keď sa objaví živý klinický obraz, ktorý signalizuje vývoj komplikácie. Vzhľadom na priebeh choroby existujú hernie pupočníka:

Vzhľadom na správnosť pupočnej kýly u dospelých:

Aby ste zabránili tvorbe pupočnej kýly, mali by ste postupovať podľa jednoduchých pravidiel pre všetkých, u ktorých existuje riziko rozvoja patológie..

Odporúčania na prevenciu pupočnej kýly:

 • správna výživa vám umožňuje nielen udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť, dobré trávenie, odstraňovať zápchu;
 • mierne cvičenie s pravidelným cvičením na posilnenie brušnej steny;
 • v prípade potreby vykonajte ťažkú ​​záťaž, použite korzet na preventívne účely;
 • odmietnutie tvrdej práce;
 • tonická masáž pre svalové tkanivo brucha;
 • včasné liečenie chorôb vnútorných orgánov, ktoré spôsobujú nadúvanie alebo pretrvávajúci kašeľ.

Ženy v pozícii by mali pochopiť potrebu prenatálnej ortézy alebo oporného spodného prádla v 2. a 3. trimestri, keď je predná brušná stena maximálne napnutá a zvyšuje sa vnútrobrušný tlak..

Prevádzkované sú tiež medzi tými, ktorí môžu mať patológiu. Pred konečnou tvorbou pooperačnej jazvy sa odporúča nosiť obväz podporujúci brucho, ako aj vylúčiť záťaže a zápchu, ak je to potrebné, berúc preháňadlá..

Lekár sa podľa výsledkov vyšetrenia zaoberá výberom spôsobu, ako sa zbaviť terciálneho vzdelávania:

 • Ultrazvuk vnútorných orgánov brušnej dutiny;
 • endoskopické vyšetrenie (endoskopické vyšetrenie);
 • rádiografia žalúdka a tenkého čreva, herniografia.

Chirurg objasňuje diagnózu (ICD kód 10 - K42.9), a aby sa vylúčila zápcha a normalizovala hmotnosť, dodatočne sa vyžaduje konzultácia s gastroenterológom a odborníkom na výživu..

Ak dôjde k porušeniu hernálnej chyby, operácia sa vykonáva v naliehavom prípade, pri absencii komplikácií - na plánovanom základe. Ako dlho operácia trvá a jej cena závisí od veľkosti prietrže a zvolenej metódy.

Niekedy je chirurgický zákrok na pupočníkovej hernii oneskorený alebo vylúčený za nasledujúcich podmienok:

 • dekompenzované srdcové zlyhanie;
 • závažné vaskulárne ochorenie;
 • porucha krvácania;
 • akútne patológie alebo exacerbácia chronických chorôb vnútorných orgánov;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • cirhóza a iné ochorenia pečene;
 • infekcie
 • tehotenstva a laktácie.

V tomto prípade je predpísané nosenie podporného zariadenia určeného pre pacientov s pupočníkovou herniou, ktoré slúži na prevenciu porušenia herniálneho vaku. Ak je prietrž opravená, je správne používať výrobok s pelotom, ktorý zabraňuje vyčnievaniu v pupku..

Šitie herniálneho vaku na odstránenie pupočného výčnelku sa nazýva hernioplastika. Operácia je 3 typov:

 1. Ťahová hernioplastika
 2. Ľahká hernioplastika
 3. Laparoskopická hernioplastika

Ťahová hernioplastika zahŕňa uzavretie prietrže a posilnenie pupočného prstenca ťahaním za jeho vlastné tkanivá. Počas operácie sa stehy aplikujú vo zvislom a priečnom smere v krajných bodoch aponeurózy. Pri výbere tejto metódy bude mať pacient dlhé zotavenie (asi rok) a vysokú pravdepodobnosť recidívy.

Hernioplastiku bez napätia vykonáva lekár pomocou špeciálneho sieťového implantátu. Ošetrenie na mriežke má niekoľko výhod:

 • spoľahlivo sa posilní brušná stena;
 • schopnosť zvoliť umiestnenie implantátu nad alebo pod aponeurózou;
 • implantát má vysokú biologickú kompatibilitu s mäkkými tkanivami, nespôsobuje nežiaduce reakcie;
 • pacient sa zotavuje rýchlo;
 • významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného výskytu pupočnej kýly.

Laparoskopia je najlepšou možnosťou liečby. Táto metóda sa vyznačuje nízkou traumou a krátkou dobou rehabilitácie. Pacient je v nemocnici, prepustený z nemocnice za pár dní a čoskoro bude schopný pracovať.

Vyrezanie pupočnej kýly sa uskutoční laparoskopom. Implantát sa vkladá niekoľkými malými rezmi. Hlavným znakom a tajomstvom účinnosti takejto operácie v mieste oka zo strany brušnej dutiny, skôr než aponeuróza..

Rehabilitačné činnosti zahŕňajú tieto aspekty:

 • V prvých hodinách po chirurgickej liečbe kýly sa odporúča odpočinok na lôžku. Pacient by mal ležať na chrbte a vykazovať minimálnu aktivitu tak, aby oblasť so švami zostala nehybná.
 • Ošetrujúci lekár predpisuje lieky: antibiotiká, lieky proti bolesti.
 • Ak sa operácia vykonala otvoreným spôsobom, vstávanie a chôdza sú povolené 2 až 3 dni, ale nemôžete sedieť.
 • Aby sa zabránilo opakovaniu pupočnej kýly a znížil tlak na prednú brušnú stenu, je potrebné nosiť pooperačnú bandáž. O tom, do akej miery bude zariadenie používať, určí lekár. Častejšie sa oznamujú dátumy - od 90 dní alebo viac, až kým sa v mieste incízie nevytvorí jazva.

Po týždni je pacient zo stehu odstránený a prepustený z chirurgického zákroku. V nasledujúcich dňoch by mal pravidelne navštevovať lekára na obväzy a vyšetrenie. Na prispôsobenie liečby najmenším negatívnym zmenám, ktoré si môže všimnúť iba skúsený špecialista, je potrebné ďalšie lekárske monitorovanie. S cieľom urýchliť návrat pacienta do aktívneho života dáva lekár odporúčania, ktoré by sa mali dodržiavať doma. Najčastejšie sú spojené s výživou a vykonávaním jednoduchých terapeutických cvičení.

Zotavenie po operácii pupočnej kýly bude rýchle, ak budete dodržiavať stravu počas prvých 3 mesiacov. V čase dozrievania jaziev je nutná frakčná výživa (4-5 krát denne) v malých porciách a úplne opustená:

 • zložité jedlá;
 • mastné a ostré;
 • vyprážané a pečené;
 • výrobky vedúce k nadmernej tvorbe plynov - zemiaky, strukoviny, kapusta;
 • odmietnuť alkoholické nápoje;
 • vylúčiť z výroby mliečne výrobky.

Po chirurgickom zákroku na pupočníkovú prietrž sa odporúča polokvapalné varené, dusené jedlo alebo dusené. Denná strava môže obsahovať:

 • pohánka;
 • vlákninové ovocie a zelenina;
 • nízkotučné odrody mäsa a rýb;
 • vajíčko.

Musíte sa vrátiť k obvyklej strave opatrne. Postupne zavádzajte nové misky 2-3 týždne po operácii, aby ste odstránili pupočnú kýlu.

V každom štádiu zotavenia je cvičenie pod dohľadom odborníka na fyzioterapiu. Liečebný komplex sa vyberá individuálne v závislosti od veku, zložitosti operácie a všeobecného funkčného stavu. Pri vykonávaní cvičení by človek nemal pociťovať bolesť. Pohyby by mali byť pomalé, hladké a mali by podliehať terapeutickému zaťaženiu:

 • Prvých 90 dní sa regeneračný program vykonáva v polohe na chrbte, s výnimkou tlaku na svaly brucha a hrudníka..
 • Dýchacie cvičenia na posilnenie brušnej steny a príprava na silové cvičenia.
 • Kardio cvičenia vám pomôžu vrátiť sa do normálneho stavu..

Ak sa v období narodenia dieťaťa objavia príznaky pupočnej kýly, chirurgická liečba sa oneskorí, pretože stres a anestézia môžu ohroziť plod. Po celú dobu pred operáciou by sa pacient mal o seba postarať a riadiť sa jednoduchými odporúčaniami:

 • nepretržité nosenie obväzu;
 • pravidelné návštevy chirurga;
 • použitie kompresie a podpornej bielizne.

Dátum operácie na odstránenie pupočnej kýly je lekárom predpísaný striktne individuálne, nie skôr ako 7-8 mesiacov po pôrode..

Bez ohľadu na trvanie priebehu ochorenia môže pupočná kýla viesť k rozvoju závažných patologických stavov:

 • zápal prvkov herniálneho vaku;
 • črevná obštrukcia (koprostáza);
 • porušenie.

Zápalová reakcia sa objaví, keď je pupočníková hernia infikovaná klinickými príznakmi:

 • hypertermia;
 • slabosť
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • začervenanie a lokálne zvýšenie telesnej teploty;
 • akútna bolesť brucha.

V tomto prípade sa môže objaviť hnisanie, ktoré hrozí vnútorným zápalom celej brušnej dutiny, peritonitídy alebo sepse. Koprostáza sa v črevách nazýva stolica, ktorá sa vyznačuje zápchou a bolesťou v brušnej oblasti..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vo fáze rehabilitácie sa po znížení veľkosti medzistavcových prietrží a dosiahnutí stabilnej remisie v terapii používajú ľudové prostriedky. Používanie alkoholovej tinktúry, bylinkových čajov a domácich mastí sa stáva vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov.
Obvaz pri pupočnej hernii pre novorodencovPupočná prietrž je jednou z najznámejších patológií vývoja dojčiat. Jeho vývoj nastáva v dôsledku spadnutia peritoneálnych orgánov cez špeciálnu dieru, ktorá je svalovým krúžkom obklopujúcim pupok.
Je dôležité, aby sa človek pozrel v súlade so svojimi predstavami o kráse, a preto sa už mnoho rokov vyvíjajú metódy na odstránenie vekom podmienených zmien na pokožke dolných a horných viečok bez toho, aby sa potenciálne poškodil zrakový orgán.