loader

Hlavná

Žalúdok

Novokainický blok v prípade miechy

Choroby chrbtice môžu viesť k silnej bolesti. Niekedy bolesť nielen narúša pracovnú schopnosť človeka, ale tiež mu neumožňuje zapojiť sa do známych domácich prác.

Vysoká intenzita syndrómu bolesti je charakterizovaná prietržom medzistavcovej platničky v cervikálnych a bedrových oblastiach. Niekedy nie je možné eliminovať príznaky užívaním protizápalových liekov a analgetík..

V tomto prípade injekcie do chrbtice - novokainová blokáda nervového koreňa - môžu zmierniť stav..

Mechanizmus akcie

Terapeutickým účinkom postupu je vytvorenie skladu liečiva okolo koreňového nervu - veľké množstvo liečiva, ktoré pôsobí po dlhú dobu s vysokou intenzitou. Novokain sa najčastejšie používa na blokádu. Droga bráni prenosu nervového impulzu z miesta zápalu do časti mozgu, kde sa vytvára pocit bolesti..

Pretože sa liek podáva priamo na miesto pôsobenia bez toho, aby prešiel cez základné tkanivá a svaly, jeho účinok dosahuje maximálne hodnoty a rýchlosť nástupu účinku je minimálna..

Indikácie blokády

Indikáciami pre blokádu novokainu môže byť akákoľvek intenzívna bolesť v chrbte, ktorá nie je eliminovaná inými metódami liečby. Lekári môžu blokovať novokain pri nasledujúcich chorobách:

 • Závažné formy cervikálnej a bedrovej osteochondrózy chrbtice.
 • Radikulitída - zápal koreňov miechového nervu.
 • Nejasná neuralgia.
 • Lumbalgia - silná bolesť v bedrovej podlahe.
 • Myositis - zápalové ochorenia svalov chrbtice.
 • Výčnelok a medzistavcová prietrž.
 • Uškrtenie nervu prietrži, spondylolistéza, osteofyty.
 • Bolesť silnej intenzity pre zlomeniny a iné poranenia chrbta.
 • Príprava na operáciu.
 • Rehabilitačné obdobie po chirurgickom zákroku.

Najčastejšie je blokáda spôsobená bolesťou v bedrovej oblasti chrbta. To predisponuje k štruktúre príslušného dna chrbtice. V tejto oblasti je technika manipulácie najjednoduchšia a komplikácie sú pomerne zriedkavé.

Príprava na postup

Ak lekár rozhodol, že pacient potrebuje opísanú manipuláciu, nie sú potrebné osobitné opatrenia na strane pacienta na prípravu na zákrok. Mali by ste informovať svojho lekára o prípadoch alergických reakcií na podávanie liekov. Zdravotnícky personál bude vykonávať tieto činnosti:

 1. Pripravia sa sterilné nástroje a priestor pre injekcie.
 2. Sestra pripravuje roztoky analgetík.
 3. Koža na blokáde je ošetrená antiseptickými činidlami..
 4. Koža sa anestetizuje niekoľkými injekciami anestetika.
 5. Pacient je požiadaný, aby prijal polohu ohybu v krčnej a bedrovej chrbtici.

Technika vykonávania

Priamo manipuláciu vykonávajú výlučne vedúci zdravotnícky personál - neurológovia, chirurgovia, traumatológovia alebo vertebroológovia. Postup je rozdelený do nasledujúcich typov lokalizácie injekcie:

 • Blokáda krčnej chrbtice.
 • Blokáda hrudnej chrbtice.
 • Blokáda lumbosakrálnej chrbtice.

Okrem toho existuje rozdelenie manipulácie s technikou. Rozlišujú sa tieto typy:

 • Paravertebrálny blok.
 • Epidurálna blokáda.

Tieto techniky sa vyznačujú hĺbkou podávania liečiva, a teda blokovanou nervovou štruktúrou..

Paravertebrálny blok

Najčastejšie vykonávanou blokádou je paravertebrálny variant. V takom prípade postup pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Po začiatku pôsobenia povrchového analgetika, zavedeného na anestéziu kože, lekár cez kožu a svaly prepadne spinálne procesy stavcov, medzi ktorými by sa mala podať injekcia..
 2. Pomocou hrubej ihly (pacient prakticky necíti bolesť spôsobenú analgetikami), lekár dosiahne oblúk stavcov..
 3. V tejto oblasti sú korene miechových nervov, práve vďaka zavedeniu lieku strácajú svoju citlivosť a vodivosť..
 4. Ďalší analgetický účinok je dosiahnutý skutočnosťou, že pohybom ihly do stavca lekár podáva liek. Väzy a svaly obklopujúce chrbticu sa anestetizujú..

Táto metóda je účinná pri zahrnutí výlučne koreňov miechových nervov. Pri lumbálnej osteochondróze, ktorá je v koncovej časti miechy, je patológia, je nemožné anestetizovať túto oblasť paravertebrálnou blokádou..

Epidurálna blokáda

Medzistavcová kýla v bedrovej chrbtici často narúša cauda equina, dolnú miechu. Ako dosiahnuť zastavenie nervových impulzov v lumbosakrálnej oblasti? Najlepším spôsobom je použiť epidurálny blok. Pri tomto spôsobe podávania liečiva dochádza k:

 1. Pacient leží na bruchu.
 2. Valček sa umiestni pod ochlpenie na ohnisku, aby sa dosiahla flexia v bedrovej chrbtici.
 3. Roztok sa vstrekuje do otvoru sakrálneho kanála - do nádoby finálnej miechy.
 4. Lekár vloží ihlu do pocitu zlyhania svalov a väzov miechy, kedy môže byť látka zavedená do priestoru okolo membrán miechy..
 5. Pri postupe sa roztok novokainu používa v nízkej dávke, ale vo väčšom objeme ako pri paravertebrálnej verzii manipulácie..

Pri správnom postupe sa môže zväčšiť bolesť v oblasti bedrovej prietrže. V tomto prípade je liečivo podávané postupne v intervaloch, potom čo je liečivo rovnomerne distribuované a absorbované, bolesť je oslabená.

kontraindikácie

V tele pacienta sú podmienky, pri ktorých je podávanie liečiva do chrbtice kontraindikované. Takéto prípady zahŕňajú:

 • Individuálna precitlivenosť na podávané liečivo.
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému.
 • Zlyhanie obličiek a pečene.
 • Choroby centrálneho nervového systému.
 • Akútne obdobie infekčného procesu.
 • Nízky krvný tlak.
 • epilepsie.
 • tehotenstvo.
 • Pustulárne a iné kožné ochorenia v mieste vpichu. Procedúru je možné vykonať až po ošetrení pokožky.

Pred použitím tejto liečebnej metódy lekár pohovorí s pacientom. Od pacienta sa vyžaduje, aby poskytol spoľahlivé informácie o rušivých príznakoch, chronických ochoreniach a alergiách.

komplikácie

Možné nežiaduce reakcie po paravertebrálnej alebo epidurálnej novokainovej blokáde je možné rozdeliť do niekoľkých skupín. Podmienky priamo súvisiace s mechanizmom postupu:

 1. Krvácajúci. Pozoruje sa, keď je ihla poškodená veľkou cievou. Riziko komplikácií sa zvyšuje pri ochoreniach krvi a pečene, čo je porušením hemostatického systému.
 2. Infekčný proces. Mimoriadne zriedkavá komplikácia v dôsledku použitia sterilných jednorazových nástrojov. Infekcia môže ovplyvniť jedno zo základných tkanív, ak nie je dostatočne ošetrená alebo sa svalovina pri vniknutí infekčného agens s ihlou.
 3. Alergická reakcia. Možno to pozorovať pri zavedení akéhokoľvek liečiva. Je dôležité zhromaždiť kompletnú alergologickú anamnézu pacienta a vykonať testovaciu injekciu.

Ďalšie komplikácie sa môžu líšiť v závislosti od použitého lieku. Novokain (podobne ako iné lokálne analgetiká) môže spôsobiť nasledujúce patologické účinky:

 • Epileptický záchvat.
 • Svalové zášklby, kŕčový syndróm.
 • Strata vedomia.
 • Narušenie dýchacieho centra.
 • Hypertenzná kríza.

Okrem miestnych analgetík sa pri zákroku často používajú hormonálne lieky - kortikosteroidy. Tieto látky môžu spôsobiť nasledujúce účinky:

 • Imunitná supresia.
 • Horúčka.
 • Porušenie metabolizmu voda-soľ.
 • Pretrvávajúca hypertenzia.
 • Autoimunitné reakcie.
 • Vaskulárna nekróza je zriedkavá komplikácia s častým užívaním steroidov.

Blokáda doma

Pri silnej bolesti chrbta pacienti začínajú premýšľať o tom, či je možné blokádu urobiť doma? Ako je uvedené vyššie, postup by mal vykonávať iba lekár s vyšším vzdelaním a špeciálnym vzdelaním.

Samoliečba bolesti pomocou blokády je nebezpečná pre rozvoj závažných neurologických porúch. Okrem toho vykonávanie postupu mimo sterilnej miestnosti je spojené s tvorbou infekčných komplikácií.

Epidurálna aj paravertebrálna blokáda sú komplexné manipulácie, ktoré musí vykonávať kvalifikovaný odborník.

Čo je paravertebrálna blokáda

Chronická bolesť postihuje každého piateho dospelého. Niektorí z nich pociťujú bolesť 20 a viac rokov. Lekári kategoricky žiadajú, aby nepohodlie ignorovali, ale pri prvých príznakoch choroby vyhľadali odbornú pomoc.

Stav stavcov priamo ovplyvňuje pohodu iných systémov tela. Lekári odporúčajú paravertebrálnu blokádu na rýchle zmiernenie bolesti a rýchlu stabilizáciu pacienta. Zvážte, čo je paravertebrálna blokáda a ako sa vykonáva.

Podstata manipulácie

Paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej oblasti - terapeutické podávanie liekov proti bolesti chrbtici.

Vertebroológovia, t. špecialistom na liečbu chrbtice sa odporúča rýchlo vylúčiť bolesť chrbta a nôh. Predčasné použitie analgetík alebo injekcií zhoršuje priebeh ochorenia. Na tomto pozadí hrozí osobe riziko depresie a vypadnutia z obvyklého rytmu života. Ak konzervatívne metódy nezastavili bolesť, je paravertebrálny blok opodstatnený.

Blokáciu vykonávajú praktici ambulancie pre pohodlnú hospitalizáciu so syndrómom výraznej bolesti. Potreba okamžitého zlepšenia pocitu pacienta v nemocnici tiež odôvodňuje zavedenie zmesi liekov do paravertebrálnych oblastí..

Metóda je účinná, ale bezpečnú injekciu môže vykonať iba skúsený lekár (ortopedický traumatológ, neurochirurg, vertebroológ). Vyžaduje si dokonalú znalosť štruktúry ľudského tela, berúc do úvahy potenciálne komplikácie a zvládnutie techník reakcie na núdzové situácie. Pohyby ihly sú starostlivo kontrolované podľa ľudskej anatómie..

Dôležité! Je absolútne neprijateľné samostatne viesť paravertebrálnu blokádu!

Na prvý pohľad nie je ľahké určiť bolestivú oblasť a úlohou diagnostika je čo najpresnejšia identifikácia. Liečebný koktail úspešne zavedený do paravertebrálnej zóny, do kĺbového alebo kĺbového vaku okamžite prináša úľavu, znižuje opuch nervových vlákien a uľahčuje výživu koreňov nervov. Kortikosteroidy sa zmiešajú s anestetikom, ak nepomáha ani liek, ani fyzioterapia. Táto zmes zvyšuje analgéziu a bojuje so zápalom..

Diagnostická hodnota postupu nie je o nič menej dôležitá - vymiznutie bolesti by sa malo očakávať iba v prípade patológie stavcov. Inak sa zistia ďalšie odchýlky..

Klinické skúšky blokády preukázali svoju účinnosť pri zmierňovaní bolesti. V ideálnom prípade bolesť opustí osobu až na päť hodín, ale nelichotí sa - nejde o liečebnú metódu. Injekcia je potrebná ako oddych a nelieči základné ochorenie. Je racionálnejšie použiť moment úľavy na primeranú terapiu a na konzultáciu s stavovcom.

Výhody a nevýhody používania

Výhody injekcie ako spôsob boja proti bolesti v porovnaní s perorálnymi látkami:

 • najbližšie riešenie k postihnutej oblasti;
 • uloženie všetkých výhod liekov a ich priameho dodania do bolestivých miest;
 • rýchla úľava od bolesti;
 • neškodnosť žalúdka a čriev;
 • prevencia chronických svalových kŕčov;
 • záchrana z opuchu nervových zakončení v dôsledku bolestivých svalových kontrakcií;
 • zníženie zápalu;
 • minimálne komplikácie s odbornou pomocou;
 • algoritmus sa používa na nové exacerbácie.

Dôležité! Lekári varujú pred najvyšším rizikom nezávislých pokusov o použitie blokády. Tipy alebo videá z internetu nenahradia lekárske vzdelanie! Obeti pomáha len lekár.

Blokovanie novokainu je drahšie ako užívanie tabliet - o čom svedčia aj recenzie pacientov. Cena závisí od liekov, ktoré sú obsiahnuté vo farmakologickom kokteile..

Druhy paravertebrálnej blokády

Vo vede neexistuje jasná systematizácia typov manipulácie, preto sa delenie akceptuje v závislosti od zamerania bolesti a miesta podania analgetika. Rozdelenie je možné aj podľa autorových metód (napríklad podľa mena zakladateľa metódy Vishnevského)..

V tomto článku budeme bývať v oblasti chrbtice.

Lekár vyberie typ a techniku ​​pre každú osobu. Na výber má vplyv diagnóza, sprievodné choroby, pohoda pacienta a profesionalita anestetika:

 1. Lokálne blokády ovplyvňujú tkanivá v blízkosti kĺbov (paraartikulárny blok) a kanály, ktorými nervové zakončenie prechádza (radiálny blok)..
 2. Segmentálny vstreknutý cez protínajúce sa nervové tkanivo: paravertebrálne vypína reflex bolesti v chrbtici, stavca anestetizuje dolnú časť chrbta.

Týmto spôsobom je možné anestetizovať ktorúkoľvek časť chrbtice, skupinu svalov alebo nervových vlákien.

indikácia

Blokáda je účinná na dispergovanie zmesi liečiv pozdĺž nervovej dráhy spojenej so stlačeným koreňom miechy. Výhody postupu nemožno zanedbať, ak sa má vykonať prísne jednostranné blokovanie stavcov alebo svalových skupín..

Dôležité! Metóda je predpísaná výlučne individuálne po konzultácii s neurológom alebo stavcom s neúčinnosťou iných terapeutických opatrení..

Hlavnými oblasťami aplikácie sú patológia chrbtice (hernie, chondróza, neuralgia atď.) A ambulantná chirurgia..

Pri jednodňových operáciách je výhodná epidurálna anestézia, pretože:

 • minimálne poškodzuje sympatický nervový systém, ktorý dodáva telu dôležité živiny;
 • platné do 10 hodín;
 • takmer neovplyvňuje močenie a funkciu nôh;
 • zrýchľuje vypúšťanie.

Špecifické oblasti použitia sú:

 • chirurgia prsníka;
 • trieslová prietrž;
 • anestézia po chirurgickom zákroku;
 • zlomenina rebra;
 • herpes zoster (herpes zoster);
 • chronická bolesť (jednorazová alebo kontinuálna infúzia).

kontraindikácie

Absolútne kontraindikácie:

 • individuálna neznášanlivosť na zložky zmesi;
 • roztrúsená skleróza a iné demyelinizačné choroby;
 • nefunkčné onkologické formácie;
 • stav terminálu;
 • poruchy centrálneho nervového systému.

relatívna:

 • abscesy, peritonitída;
 • hypotenzia;
 • sklon ku krvácaniu;
 • horúčka;
 • detstva;
 • závažné ochorenia vnútorných orgánov a kardiovaskulárneho systému;
 • infekcie v akútnom štádiu;
 • kožné lézie v mieste infúzie;
 • tehotenstva a laktácie.

Technika vykonávania

Ľudia sa obávajú lekárskych procedúr a primeraná veľkosť ihiel pre paravertebrálnu blokádu neprináša optimizmus. Prirodzene existujú pochybnosti o bezbolestnosti injekcie.

Rovnaké terapeutické manipulácie spôsobujú u pacientov rôzne pocity v závislosti od prahu bolesti. Ak je nízka, potom akýkoľvek zásah lekára spôsobí hmatateľné nepohodlie. V tomto prípade môže infúzia dočasne zhoršiť zdravotný stav pacienta. Predbežné anestetikum sa nazýva na zastavenie bolesti, ktorá sa vstrekuje do kože v oblasti budúcej injekcie až do zmyslovej nudy..

Dôležité! Blokáda ovplyvňuje oblasť okolo chrbtice a ako metóda anestézie je superproduktívna, výsledok však závisí od úrovne odbornej prípravy anestéziológa. Najmenšia nepresnosť v priebehu zásahu spôsobuje vážne poškodenie zdravia.

Osoba sa presunie do polohy na chrbte a oblasť najväčšej bolesti chrbtice, postihnutého nervového koreňa, sa manuálne vyšetrí. Koža sa dezinfikuje a podáva sa stredná dávka anestetika, kým sa neobjaví kôra citrónov.

Keď novokain pôsobí, silná dlhá ihla na blokádu sa pomaly zavádza do hĺbky asi 4 cm. Lekár ju posúva kolmo k telu, kým sa nedotkne priečneho spinálneho procesu stavcov a vstrekne anestetikum do celej cesty. Zaoblenie ihly prejde ďalšími 2 cm a vstrekne anestetizačnú zmes do tvaru vejára. Prípustné sú nepríjemné pocity: ťažkosť alebo bolesť v oblasti vpichu.

Po niekoľkých sekundách sa prejaví výrazný výsledok až do posledného ústupu bolesti.

Spravidla postačuje jedna injekcia, ale niekedy je potrebných až 15 blokád v intervaloch štyroch alebo šiestich dní.

Dôležité! Primerane zvolená a správne zavedená blokáda nehrozí komplikáciám. Opuch, poškodenie nervov a alergie sú v tomto prípade zriedkavé. Profesionalita neurológa zaručuje analgetický účinok, ale nie je schopná liečiť. Odpustenie v súlade s účelom použitia na účely liečby.

Použité drogy

Prípravky na paravertebrálnu infúziu sú rozdelené do kategórií:

 • jednozložkový - s jedným liekom v kompozícii;
 • Dekomponent - s dvoma prostriedkami;
 • viaczložkové - viac ako dva lieky.

Na vypnutie nervových zakončení sa ako základ berie do úvahy lokálne anestetikum. Lieky proti bolesti sú prítomné v blokádach z jednej zložky az väčšieho počtu:

 1. Novokain zmierňuje bolesť najviac na dve hodiny (paravertebrálna novokainová blokáda).
 2. Lidokaín trvá až tri hodiny.
 3. Merkain blokuje nervové impulzy až päť hodín.

Dôležité! Pred použitím sa vyžaduje test analgetickej tolerancie. Terapeutickú dávku overuje iba lekár.

Glukokortikosteroidy sa pridávajú na zmiernenie zápalu a opuchov. Tieto hormonálne lieky sú klasifikované ako silné lieky a predpisujú sa na odstránenie neznesiteľných bolestí, ktoré nereagujú na tradičné účinky..

Kortikosteroidy sa zmiešajú s liekmi proti bolesti, aby sa zosilnil účinok a zastavila pravdepodobnosť alergií:

 1. „Hydrokortizón“ - vhodný na nervovú blokádu, kde je dôležitá rýchlosť.
 2. „Dexametazón“ - na krátky čas blokuje nervové impulzy a je určený na zavedenie do kĺbov a mäkkých tkanív..
 3. „Diprospan“ - dlhodobo pôsobiaci liek na kĺby, chrbticu, mäkké tkanivá a nervové vlákna.
 4. „Kenalog“ - liek s predĺženým účinkom na blokády kĺbov.

Trojzložková zmes ďalej obsahuje vitamíny B, aby sa zlepšila výživa nervových zakončení a enzýmov, antispazmodiká, chondroprotektory.

Možné komplikácie

Nedodržanie dezinfekcie počas paravertebrálnej blokády je spojené s nežiadúcimi následkami: pocit pálenia, bolesť, opuch, svrbenie a výskyt hematómov..

V zložitejších prípadoch dochádza k prudkému poklesu krvného tlaku alebo život ohrozujúcemu zhoršeniu krvného obehu. Takáto akútna vaskulárna nedostatočnosť je mimoriadne nebezpečná a potenciálne fatálna..

Anestetické koktaily sú postihnuté poruchami močenia, dýchania a neurologickými problémami.

Injekcia spolu s kortikosteroidmi vyvoláva nevoľnosť, vracanie a alergické reakcie. Najbežnejším vedľajším účinkom blokády chrbta je nevoľnosť a zvracanie. Menej časté sú poruchy príjmu potravy, reakcie z pečene, srdca alebo nervového systému.

Ďalšími dôsledkami sú:

 • otrava tela;
 • bolesti hlavy;
 • krvácajúci
 • hematómy;
 • zhoršená funkcia a citlivosť nôh.

Príčiny nežiaducich následkov, okrem individuálnych charakteristík tela, sú spôsobené neprofesionalizmom anestéziológa..

Dôležité! Nesprávna paravertebrálna injekcia poškodzuje miechu a je plná ochrnutia. Porušenie aseptických pravidiel infikuje pacienta a spôsobuje myelitídu alebo meningitídu.

Aby sa zabránilo vyššie uvedeným reakciám, do liekovej zmesi sa pridávajú adrenalín alebo antihistamíny.

recenzia

Názory používateľov na sieť sú rôzne, ale v jednej veci je zaznamenaná jednomyseľnosť - na úplné uzdravenie je potrebné komplexné ošetrenie chrbtice..

Nižný Novgorod Olga: „Dlho som bolí chrbát, najmä dolnú časť chrbta. Navyše, dolná časť chrbta vždy bolí, niekedy preto, že neviete, ako vstať alebo ako si sadnúť a kam sa umiestniť. Vždy som si myslel, že potrebujem manuálnu terapiu, ale túto chvíľu som odložil, pretože toto je drahé „potešenie“ (keď som sa zaujímal o cenu okolo 1500 rubľov).

Počas blokády sa mi tieto pocity zdali ako bodnutie včiel, potom sa mi zdá, že v chrbte bola strela. Tento pocit prechádza nasledujúci deň. Nechcel som jesť po prvých troch injekciách. Piť len kefír a / alebo jesť banán. Nasledujúce tri injekcie boli pre mňa ľahšie: po nich som mohol jesť a pocity neboli také jasné. Bedra neubližuje a to je dokonca prekvapujúce. Som tak zvyknutý preniknúť bolesťou, že z nej nedokážem odstaviť. Je pre mňa ľahšie narovnať sa. Predtým, keď som sa narovnal, veľa ma to bolelo. Práve naopak, chcem byť neustále v priamom chrbte. Lekár povedal, že účinok bude trvať roky. “.

Victoria: „Urobili mi to, ale musíte pochopiť, že ide iba o dočasnú úľavu od bolesti, nie o liečbu. Robil v kombinácii s inými postupmi (extrakt, akupunktúra). Jediným spôsobom, ako podporiť chorú chrbticu, je vytvoriť pre ňu silný svalový korzet. “.

záver

Vertebroológovia trvajú na okamžitom zmiernení akútnej neznesiteľnej bolesti chrbta a nôh. Takmer stavcová blokáda je moderný spôsob pohotovostnej starostlivosti o takýchto pacientov a pri profesionálnom podávaní neohrozuje zdravie. Tradičná blokáda novocainu okamžite anestetizuje postihnuté miesto a umožňuje špecialistovi diagnostikovať príčiny zlého zdravia. Ak po injekcii dôjde k úľave, potom sa zóna nepohodlia považuje za zistenú. V opačnom prípade pokračuje hľadanie zdroja bolesti..

Kvalifikovaný anestéziológ okamžite neutralizuje nervové impulzy, je však potrebné si uvedomiť, že blokáda nie je liečebnou metódou! Počas pôsobenia anestetika bude najvhodnejšie zvoliť liečebnú stratégiu, aby sa v budúcnosti predišlo problémom s chrbticou..

Paravertebrálny blok

Paravertebrálna blokáda je všeobecný koncept, ktorý sa týka zavedenia anestetík do paravertebrálnej oblasti s cieľom zmierniť bolesť..

indikácia

Blokovanie sa používa, keď má pacient silnú bolesť, ktorú nie je možné zastaviť konzervatívnymi metódami liečby. Indikácie pre paravertebrálnu blokádu:

 • osteochondróza bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice;
 • intercostal neuralgia;
 • zápalové ochorenia kostrových svalov;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • kýla medziobratlovej platničky;
 • mechanické poškodenie chrbtice;
 • herpes 3. typu (herpes zoster);
 • radiculitis;
 • akútna bolesť bedrovej oblasti (bedrovej);
 • spondylartróza medzistavcových kĺbov;
 • bolesť vyvolaná kontrakciami kostrových svalov;
 • choroby miechy.

Paravertebrálna blokáda sa najčastejšie vykonáva v prípade degeneratívnych procesov v chrbtici, ak bežné lieky nezmierňujú akútnu bolesť. Vo väčšine prípadov stačí jeden postup, avšak u niektorých pacientov je požadovaný účinok dosiahnutý až po viacerých blokádach (až 15) s intervalom 4 až 5 dní..

kontraindikácie

Injekcie do paravertebrálnej oblasti sú nebezpečnou procedúrou a pred jej vymenovaním je potrebné zohľadniť celkový stav pacienta, súvisiace patológie, ako aj kontraindikácie..

Použitie tohto spôsobu zmiernenia bolesti je zakázané v týchto prípadoch:

 • choroby sprevádzané poruchami krvácania alebo neustáleho používania antikoagulancií;
 • závažné ochorenia srdca a krvných ciev;
 • zlyhanie obličiek, pečeň;
 • epilepsie;
 • infekčné choroby v akútnom štádiu;
 • nízky krvný tlak;
 • choroby centrálneho nervového systému;
 • myasthenia gravis;
 • obdobie tehotenstva a dojčenia;
 • neznášanlivosť alebo kontraindikácie anestetík.

Nerobte takúto manipuláciu deťom a ľuďom starším ako 65 rokov. Injekcia do paravertebrálnej oblasti je kontraindikovaná, ak v mieste údajnej injekcie dôjde k poškodeniu kože..

Účinnosť metódy

Výhody tohto spôsobu zmiernenia bolesti zahŕňajú:

 • rýchly analgetický účinok v dôsledku zavedenia lieku v bezprostrednej blízkosti postihnutej oblasti;
 • vysoký výkon;
 • ak sa vykonáva správne, postup poskytuje minimálne množstvo vedľajších účinkov;
 • blokáda rýchlo zmierňuje bolesť, odstraňuje zápaly, opuchy, zmierňuje kŕče kostrových svalov.

Ak je to potrebné, postup sa opakuje až do maximálneho účinku. Medzi výhody tejto metódy liečby patrí prístupnosť, nízke náklady na postup.

Prípravná fáza

Na uskutočnenie paravertebrálnej blokády je pacient položený na gauči na žalúdok. Lekár opatrne pohmatá chrbát, aby určil najbolestivejšie oblasti. Po ich nájdení špecialista spracuje miesta údajných injekcií antiseptickým roztokom.

Potom sa urobia 4 injekcie tenkou ihlou na anestéziu kože. Tieto injekcie sa injektujú na určené miesta na stranách spinálneho procesu. Keď táto anestézia funguje, podávanie liekov na blokovanie začína priamo..

Technika vykonávania

Bolo vyvinutých niekoľko techník na uskutočnenie paravertebrálnej blokády. Algoritmy sa líšia v závislosti od postihnutej oblasti, ktorú je potrebné anestetizovať..

Ak má pacient ochorenie chrbtice v krku, použije sa nasledujúca technika. Po príprave pacienta a určení miesta vpichu vás lekár požiada, aby ste otočili hlavu v opačnom smere, ako bude podaná injekcia..

Takúto blokádu častejšie uskutočňuje novokain alebo jeho zmes s hydrokortizónom. Ihla pre túto manipuláciu je hrubá, je držaná kolmo na telo. Vzťažným bodom je extenzor chrbta, ihla je vložená blízko svojej vonkajšej časti.

Lekár ju postupne posúva dovnútra, až kým nepocíti kontakt s postihnutým stavcom. Potom sa ihla trochu ohne na seba, liek sa vstrekne 1 cm nad miestom vpichu. Nasledujúce injekcie sa podávajú vo vzdialenosti 15 mm od miesta predchádzajúcej injekcie.

Pre bedrové a sakrálne existuje ďalšia technika. Po prípravnej fáze lekár vezme silnú ihlu a vloží ju až na stranu spinálneho procesu. Potom sa ihla mierne pretiahne a uvedie do priečneho procesu (s lokalizáciou bolesti v oblasti hrudníka sa ihla vloží nad ňu).

Na každú úroveň miechového segmentu sa injikuje presne vypočítaný objem liečiva. V závislosti od oblasti postihnutej oblasti sa blokáda vykonáva na 3 až 6 bodoch.

Možné komplikácie

Podobne ako v prípade akéhokoľvek iného postupu v medicíne, blokáda paravertebrálnej oblasti niekedy vedie k negatívnym dôsledkom. Medzi nimi:

 • krvácajúci;
 • intoxikácie;
 • penetrácia infekcie;
 • narušenie citlivosti a funkcie motora v oblasti vstrekovania;
 • poškodenie mäkkých tkanív, tvorba hematómov.

Nesprávna injekcia má za následok poškodenie miechy a ochrnutie. Nedodržanie aseptických pravidiel a porušovanie pravidiel počas manipulácie vedú ku komplikáciám. V mieste vpichu sa vyvinie bolesť, svrbenie, opuchy.

V niektorých prípadoch telo reaguje na podávanie liečiva prudkým poklesom tlaku až do život ohrozujúceho stavu kolapsu. Niekedy anestetiká vyvolávajú poruchy fungovania močového mechúra, reakcie nervového a dýchacieho systému.

Jedným z najbežnejších vedľajších účinkov anestetík a kortikosteroidov je dyspepsia. Nesprávne vypočítaná dávka lieku vyvolá toxické poškodenie. Alergické reakcie na lieky sú možné, niekedy až závažné, až po anafylaxiu.

Paravertebrálna blokáda je nevyhnutným postupom u mnohých pacientov s chorobami chrbtice, predstavuje však vážne nebezpečenstvo. Jeden nesprávny krok - a osoba môže zostať imobilizovaná. Z tohto dôvodu musíte starostlivo pristupovať k výberu odborníka, prečítajte si recenzie, požiadajte priateľov, aby odporučili lekára.

Paravertebrálnu blokádu v Moskve môžete vykonať v ktoromkoľvek zo zdravotníckych stredísk uvedených na tejto webovej stránke. Cena služby začína od 1 000 rubľov. Môžete zistiť, koľko bude procedúra stáť na vybranej klinike pri uvedených telefónoch.

Paravertebrálna blokáda - čo to je a ako sa to robí

V ktorých prípadoch sa vykonáva paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej chrbtice: indikácie a kontraindikácie, použité lieky

Bolesť chrbta významne komplikuje život človeka, obmedzuje pohybovú aktivitu. Akýkoľvek pokus o vykonanie akéhokoľvek pohybu môže viesť k zvýšenej bolesti. Najmä častá patológia stavcov trpí lumbosakrálnou oblasťou, ktorá má najväčšiu záťaž.

Na odstránenie akútnej bolesti a bolesti chrbta sa používajú rôzne spôsoby liečby. Jeden z najrýchlejších je považovaný za paravertebrálnu blokádu. Toto je injekcia určitých liečivých zmesí do postihnutej oblasti, aby sa rýchlo "vypol" syndróm bolesti. Aj keď je blokáda paliatívnou liečbou, je najrýchlejšia.

všeobecné informácie

Paravertebrálna blokáda je kolektívny koncept. Výraz „paravertebrálny“ znamená taký, ktorý sa vykonáva v tesnej blízkosti miechy. Pri lumbosakrálnej bolesti sa injekcia vstrekne do najbolestivejšej oblasti blízko výstupu nervových zakončení. To umožňuje na chvíľu zastaviť záchvat bolesti, posilniť nervovú výživu a zmierniť opuchy..

Okrem terapeutického účelu majú paravertebrálne blokády na anestéziu postihnutej oblasti profylaktický účinok sprievodných patológií. Chronická bolesť môže spôsobiť svalové kŕče, môže zhoršiť funkčnosť stavcov. Blokáda bráni postupu tohto procesu.

Táto manipulácia sa niekedy používa na diagnostické účely. Niektoré choroby je veľmi ťažké vidieť. V takýchto prípadoch je zavedenie selektívnej blokády účinné na objasnenie diagnózy. Napríklad, ak sa bolesť v lumbosakrálnej oblasti zastaví po injekcii anestetík, potom je táto oblasť jej zdrojom.

výhody

Výhody paravertebrálnej blokády:

 • vysoká účinnosť a rýchla akcia;
 • bezprostrednú blízkosť injekcie k lézii;
 • minimálne vedľajšie účinky;
 • pri zhoršení bolesti sa postup môže opakovať;
 • komplexný efekt na problémové miesto (analgetikum, antispasmodikum, decongestant, anti-poburujúce).

Druhy paravertebrálnej blokády

V závislosti od toho, ktoré štruktúry sú blokádou ovplyvnené, sa rozlišujú jej typy:

 • tkanivo - injekcia sa podáva do tkanív obklopujúcich chorú oblasť chrbtice;
 • dirigent - lieky sa podávajú epidurálne, perineurálne, epidurálne, blokujú nervové vlákna;
 • ganglionikum - miestom podania lieku je nervový plexus;
 • receptor - injekcia do bioaktívnych miest svalového tkaniva, kože, šliach.

Dôležité! Akákoľvek blokáda by mala byť vykonávaná skúseným odborníkom. Lekár by mal anatómiu dobre poznať, pri manipulácii by mal vziať do úvahy všetky kontraindikácie. Blokáda je nevyhnutná v sterilných podmienkach, pacient musí pred zákrokom dať písomný súhlas na jeho vykonanie.

Indikácie pre

Paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej oblasti je potrebná na rýchle odstránenie bolesti pri nasledujúcich chorobách:

Blokády sa zvyčajne vyrábajú v degeneratívnych procesoch v mieche. Manipulácie sa vykonávajú striktne podľa svedectva odborníka. V každom prípade bude existovať vlastný liečebný režim a vlastný zoznam liekov na podávanie.

V niektorých prípadoch stačí jedna injekcia na trvalé odstránenie bolesti. Niekedy je potrebné absolvovať najmenej 2 injekcie s prestávkou 4-5 dní.

V tomto prípade sa nemôžete uchýliť k kurzom paravertebrálnej blokády častejšie 4-krát ročne.

Kontraindikácie a pravdepodobné komplikácie

Kontraindikácie:

 • infekcie a zápaly na koži v mieste vpichu;
 • náchylnosť na krvácanie;
 • individuálna neznášanlivosť na určité lieky;
 • choroby srdca a pečene;
 • tehotenstva a laktácie;
 • Poruchy CNS
 • detstva.

Po blokáde sa u niektorých pacientov môžu vyskytnúť komplikácie:

 • krvácajúci;
 • infekcia v tele cez miesto vpichu;
 • poškodenie kože;
 • alergická reakcia na lieky alebo iné vedľajšie účinky spojené s ich podávaním.

Použité lieky

V závislosti od počtu liekov používaných na manipuláciu sú blokády:

 • 1 zložka (1 liek);
 • 2-zložkový (2 lieky);
 • viaczložkové (viac ako 3).

Úľava od bolesti je spôsobená blokádou s použitím rôznych skupín liekov.

anestetiká

Používajte tak s jednosložkovými blokádami, ako aj s inými liekmi. Pri pôsobení na nervové vlákna anestetiká „vypínajú“ bolesť a oneskorujú nervové impulzy.

prípravky:

 • Novokain - používa sa častejšie ako iné. Liečivo sa vyrába vo forme roztoku s koncentráciou 0,25% až 2%. Novokain začína pôsobiť do 2 až 3 minút po blokáde. Analgetický účinok trvá až 2 hodiny.
 • Lidokaín - má rýchly anestetický účinok, ktorý trvá 2 - 3 hodiny.
 • Merkaín - liek začína pôsobiť 10 až 20 minút po podaní. Terapeutický účinok je dlhší v porovnaní s novokainom a lidokaínom (3-5 hodín).

Dávku lieku na podávanie má regulovať lekár. Pred blokádou musíte urobiť test citlivosti na podávaný liek.

kortikosteroidy

Vzťahujú sa na silné drogy. Majú výrazný protizápalový, analgetický účinok. V oblasti podania rýchlo odstráňte opuch.

Hormonálne lieky sa používajú na neznášanlivé bolesti, ktoré nemožno zastaviť bežnými analgetikami..

Lieky sa prakticky nepoužívajú samostatne, ale podávajú sa súčasne s anestetikami na zvýšenie terapeutického účinku a zabránenie vzniku alergickej reakcie..

Účinné kortikosteroidy na blokádu:

 • Hydrokortizón (účinný pri nervovej blokáde);
 • Dexametazón (vhodný na zavedenie do mäkkých tkanív a kĺbov);
 • Diprophos;
 • Kenalog (liek na predĺžené pôsobenie na blokádu kĺbov).

Iné lieky

Lieky môžu byť predpísané ako dodatočné prostriedky ako súčasť viaczložkových blokád. Tie obsahujú:

 • Vitamíny B;
 • Rumalon;
 • Lidase;
 • Papain a ďalšie.

technika

Keďže sa injekcia podáva do chrbtice, postup by mal vykonať špecialista. Akákoľvek chyba môže stáť zdravie pacienta. Vo väčšine prípadov paravertebrálnu blokádu vykonáva neurológ alebo neurochirurg. Skrinka na manipuláciu by mala mať špeciálne sterilné vybavenie.

Blokáda lumbosakralu sa vykonáva v špecifickej oblasti kože, svalov a iných štruktúr. Liek alebo zmes liekov sa podáva v špecifickom bode, kde je bolesť akútnejšia.

1. etapa blokády - prípravná. Musíte ležať na bruchu. Lekár skúma najbolestivejšie miesto. Koža okolo navrhovaného miesta vpichu musí byť ošetrená antiseptikom (jódom alebo alkoholom). Potom, s niekoľkými injekciami tenkej ihly na pravú a ľavú stranu určitých oblastí chrbtice v ohnisku bolesti, sa vykoná anestézia, aby sa vytvorila „citrónová kôra“..

Etapa 2 - priamo postup paravertebrálnej blokády. Keď anestézia začne pôsobiť, zoberte silnú ihlu, ktorou sa bude liek podávať.

Na vykonanie postupu existujú 2 metódy:

 • Ihlu s hrúbkou 10 cm naplnenú liekom s bočným posunom z spinálnych procesov vložte priamo do medzistavcového priestoru postihnutej oblasti dolnej časti chrbta alebo krížovej kosti. Ihla by mala spočívať oproti doplnku. Potom ihlu trochu vytiahnite a nasmerujte ju pod priečny proces. Každá úroveň patologického segmentu musí dostať určitú dávku lieku. Také body paravertebrálnej blokády môžu byť 3-6.
 • Ihla sa vloží nad odstredivý proces poškodeného segmentu chrbtice. Počas držania ihly na povrchu procesu by ste mali cítiť pošmyknutie. Roztok liečiva sa podáva nepretržite. Ihla sa vkladá, kým nespočíva v chrbtovej klenbe, potom sa pohybuje 1,5 cm smerom do stredu tela.

Paravertebrálna blokáda je jednou z najrýchlejších a najúčinnejších metód eliminácie bolesti pri patológiách stavcov. Túto manipuláciu musíte brať veľmi vážne. Blokáciu môže vykonať iba skúsený špecialista. Ak je technika postupu porušená alebo sa nezohľadňujú všetky kontraindikácie, môže to spôsobiť nenapraviteľné komplikácie..

Zistite viac o tom, ako sa vykonáva paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej chrbtice počas kýly po sledovaní nasledujúceho videa:

Funkcie paravertebrálnej blokády

Pri akútnej bolesti chrbta, keď liečba neprináša výsledky a dlho očakávanom uvoľňovaní symptómov, sa uchyľujú k metóde zastavenia bolesti chrbtice pomocou paravertebrálnej blokády..

Termín „paravertebrálny blok“ je súhrnný pojem, ktorý znamená zavedenie anestetických injekcií do paravertebrálnej oblasti chrbta. Uplatňuje sa v prípadoch, keď sa vyskúšali iné typy liečby a akútna bolesť, opuch a zápal v stavcoch nezmiznú. Hlavné výhody tejto metódy sú:

 • rýchly analgetický účinok;
 • možnosť opakovaného konania v prípade relapsu;
 • nízka pravdepodobnosť vedľajších účinkov;
 • zmierňuje zápaly, opuchy a má antispazmodický účinok.

Výber spôsobu podávania závisí od choroby pacienta a anamnézy. Lekár individuálne vyberie spôsob, ktorým sa bude podávať injekcia:

 • blokáda tkanív sa uskutočňuje cez tkanivá umiestnené v postihnutej oblasti chrbtice;
 • blokáda vodivosti spôsobuje znecitlivenie nervových vlákien. Uskutočňuje sa zavedením lieku do priestoru okolo nervového kmeňa alebo do tukového tkaniva meningov;
 • gangliová blokáda je zavedená do plexu nervových uzlín.

Blokáda v neurológii sa používa nielen na zmiernenie bolesti, ale aj na objasnenie diagnózy. Správne diagnostikovaná diagnóza pomáha pri výbere spôsobu liečby a pri určovaní potreby použitia blokády v budúcnosti..

Vo svojom zložení môže byť injekcia blokády jednosložková (používa sa iba anestetikum), dvojzložková (používajú sa dva typy liekov) a viaczložková (ak sa používajú tri alebo viac liekov)..

Ako použitá anestézia:

 • novokain - jeho účinok sa pozoruje po 2 minútach a trvá až 2 hodiny;
 • lidokaín - anestetizuje 3 hodiny;
 • merkaín - pokračuje v činnosti do 5 hodín po podaní, zriedkavo sa však používa kvôli vedľajším účinkom.

Pri výbere anestetika sa berie do úvahy, ako liek účinkuje a možnosť jeho kombinácie s inými zložkami v injekcii. Aby sa zabránilo alergickým reakciám, pacient je testovaný na citlivosť na liečivo.

Pri dvojzložkových a viaczložkových blokádach sa kortikosteroidy používajú na zmiernenie opuchov a zápalov: Diprospan, Dexametazón, Hydrokortizón, Kenalog. Majú tiež antialergické vlastnosti..

Na zvýšenie terapeutického účinku sú viaczložkové blokády doplnené: vitamínmi B, platifilínom (má sedatívny a antispasmodický účinok), ľudázou (podporuje hojenie a zvyšuje priepustnosť tkanív) a ďalšími liekmi, ktoré pomáhajú pri liečbe choroby.

Tento postup sa najčastejšie vykonáva s degeneratívnymi-dystrofickými léziami chrbtice, keď je degradácia tkaniva v neskorom štádiu. Choroby, pri ktorých môžete blokovať:

 • osteochondrosis;
 • radiculitis;
 • herpes zoster;
 • intercostal neuralgia;
 • poranenia miechy;
 • svalové kŕče;
 • zovreté nervy miechy.

Blokáda nervu miechy zastaví vedenie impulzov pozdĺž nej a potláča receptory. Spravidla postačuje jeden postup. Inak sa injekcia blokády môže opakovať až 15 krát, ale s intervalom 3 až 6 dní. Samotný priebeh liečby sa nemôže vykonávať častejšie 4-krát ročne.

Existujú dôvody, pre ktoré je zakázané vykonávať akúkoľvek techniku ​​blokovania:

 • pacient je v bezvedomí;
 • zlá koagulácia krvi, sklon ku krvácaniu (hemofília);
 • nízky počet krvných doštičiek (trombocytopénia);
 • alergická reakcia pacienta na aktívne liečivo;
 • ochorenie srdca
 • epilepsie;
 • únava pruhovaných svalov (myasténia gravis);
 • rôzne duševné choroby;
 • nízky krvný tlak (hypotenzia);
 • detstva;
 • rôzne infekčné choroby;
 • závažné ochorenie pečene a zlyhanie obličiek;
 • tehotenstva a laktácie.

Postup sa vykonáva niekoľkými spôsobmi. Vyznačujú sa zavedením ihly na dodávanie liekov na miesto bolesti. Výber tejto metódy závisí od stavu pacienta a dôvodov blokády.

Pacient leží na bruchu. Lekár pomocou palpácie určí najbolestivejšie miesto na chrbtici a lieči ho antiseptikom. Potom pomocou tenkej ihly anestetizuje toto miesto pomocou anestetika, aby sa vytvorila „citrónová kôra“.

Pri použití hustejšej ihly sa 0,5% roztok novokainu vstrekne do vzdialenosti asi 4 cm od spinálnych procesov. Novocaine sa podáva injekčne rovnomerne, keď sa ihla pohybuje smerom dovnútra. V hĺbke 2 cm sa zavedie až 20 ml roztoku. Maximálna hĺbka ihly - 6 cm.

Pretože lumbosakrálna oblasť je častejšie poškodená v dôsledku toho, že medzistavcové foramen v tejto oblasti je najužšie a chrbtica ju úplne pokrýva, vykonáva sa tu blokáda. Ak je bolesť jednostranná, postačí zavedenie lieku z troch bodov. Ak je bolesť na oboch stranách, potom je potrebných šesť injekcií.

V závislosti od pohody pacienta a charakteru bolesti sa používa iná dávka hydrokortizónu. Na jednu injekciu (z troch alebo šiestich) je potrebných až 30 mg liečiva.

Po prvom zákroku bolesť úplne zmizne alebo výrazne ustúpi. Blokovanie môžete opakovať až po 3 dňoch.

Po zákroku by mal pacient pozorovať najmenej tri hodiny odpočinku, najlepšie ležiaci na zdravej strane.

Miesto, kam sa vloží blokovacia ihla, sa štiepi novokainom, kým nevznikne citrónová kôra. Potom sa ihla vloží nad odstredivý proces alebo na vonkajší okraj a posúva sa pozdĺž jeho bočného povrchu tak, že sa dotýka kosti. Novocaine sa podáva rovnomerne podľa postupu ihly..

Keď ihla dosiahne oblúk chrbtice, je cítiť kostný odpor - ihla sa vychýli do stredu a posúva o ďalších 1,5 cm pozdĺž zadného povrchu oblúka. Poloha ihly je pevná a vstrekne sa ďalších 15 ml novokainu..

Vzhľadom na to, že jeden postihnutý stavec je mimoriadne zriedkavý, blokáda sa umiestni na úroveň iba troch susedných stavcov.

Táto technika je výhodná v tom, že aj s obojstrannou bolesťou môžete urobiť iba tri vpichy. V takom prípade sa odporúča použiť 0,25% roztok novokainu.

 • Paravertebrálna blokáda so zmesou B.A. Afonin.
 1. 1. hydrochlorid pachykarpínu - 0,3 g;
 2. 2. hydrotartráty platyfylínu - 0,03 g;
 3. 3. novokain - 0,25% - 200,0 ml.

Používa sa na radiálnu blokádu. Celkový objem injikovaného roztoku v závislosti od počtu vpichov je až 80 ml. Do spermatickej šnúry sa dodáva až 8 ml, pričom sa berie do úvahy typ a závažnosť choroby. Vo väčšine prípadov stačí jedno použitie, ale v prípade potreby sa postup opakuje až po 6 dňoch. Jeden kurz môže pozostávať najviac zo 4 blokád.

V čase zákroku cíti pacient ťažkosti, tlak alebo bolesť v mieste vpichu.

Epidurálny blok je blokáda koreňov nervov miechy. Liečivo je novokain, vstrekuje sa do sakrálnej oblasti chrbtice. Pretože liek vstupuje do tukového tkaniva epidurálnej vrstvy, postup sa považuje za absolútne neškodný pre pacienta.

Táto metóda je predpísaná pre radikulitídu a epiduritídu. Epidurálny blok je zvlášť potrebný pri prietrži lumbálnej chrbtice, nemá však účinok na arachno- a meningoradikulitídu alebo na liečenie neuritídy sedacieho nervu..

 1. 1. Pacient stojí na všetkých štyroch alebo leží na jednej strane a kolená mu pritlačí k hrudi. Riť je izolovaný tampónmi a sterilnou utierkou.
 2. 2. Po dezinfekcii povrchu pokožky lekár tápa po vstupe do sakrálneho kanála. Toto miesto sa anestetizuje veľmi tenkou ihlou.
 3. 3. Ihla s priemerom 6 cm spôsobuje ostrú punkciu kože, podkožného tkaniva a membrány. Potom sa ihla spustí takmer vodorovne a vstrekne sa 4 cm do sakrálneho kanála. Ihla sa reguluje nasávaním pomocou injekčnej striekačky: ak sa v nej objaví mozgomiešna tekutina, postup sa zastaví a blokáda sa opakuje až po 24 hodinách..
 4. 4. Ak sa v injekčnej striekačke objaví krv, ihla sa vráti do pôvodnej polohy a potom sa podávanie znovu opakuje, pričom sa kontroluje plnenie injekčnej striekačky. V neprítomnosti krvi a mozgomiechového moku začnite podávať novokain veľmi pomaly, v malých dávkach, bez pocitu odporu. V tomto prípade pacient cíti plnosť a stúpa pozdĺž chrbtice.
 5. 5. Po zákroku je pacient monitorovaný v nemocnici. Mal by stráviť asi hodinu v horizontálnej polohe na boľavej strane.

Blokáda bedrovej chrbtice sa uskutočňuje použitím 30 až 60 ml novokainu. Spolu s tým sa môžu podávať vitamíny B1 a B12. Okrem toho sa používa blokáda novokainu s kortikosteroidmi. Je účinný pri diskogénnej radikulitíde pri zápaloch a opuchoch..

Najbežnejší postup k dnešnému dňu. Táto technika spočíva v tom, že sa liek vstrekne do epidurálneho priestoru. Ak je postihnutých veľa bedrových koreňov, epicentrum bolesti je lokalizované na hranici medzi bedrovou a sakrálnou oblasťou. Močová blokáda s prietržom v tejto oblasti je najúčinnejšia.

 1. 1. Pacient leží na chorej strane. Miesto vpichu sa lieči a anestetizuje. Na postup sa používa prepichovacia ihla s mandrínou (drôtová tyč zakrývajúca medzeru v ihle).
 2. 2. Aby sa dostala do epidurálneho priestoru, ihla prechádza asi 6 cm Po injekcii 2 cm sa mandrin odstráni a pripojí sa injekčná striekačka s roztokom novokainu. Pod piestom striekačky je vždy vzduchová bublina..
 3. 3. Ďalej sa postup uskutoční miernym stlačením piestu. Ak pramení a stlačí sa guľa vzduchu, ihla je v stavovcových väzoch. Ukončenie odporu piesta naznačuje, že ihla dosiahla epidurálny priestor. Liek do neho začína voľne prúdiť.
 4. 4. Aby sa zabezpečilo, že ihla padla do epidurálneho priestoru a neprepichla dura mater, striekačka je odpojená a vyzerajú, či z ihly unikne tekutina. Ďalším spôsobom, ako zaistiť, aby ihla bola na správnom mieste, je rozdiel medzi atmosférickým tlakom a tlakom v epidurálnom priestore (tu je nižší ako atmosférický tlak). Kvapka roztoku sa umiestni na špičku striekačky po zasunutú ihlu. Ak sa kvapka „natiahne“ smerom k ihlovej medzere - postup sa vykoná správne.
 5. 5. Novokain sa podáva pomaly v malých dávkach. Celkový objem liečiva je až 40 ml. Niekedy sa s ním používa hydrokortizón a vitamín B1..

Epidurálny blok je pomerne komplikovaný postup. Ak bol novokain zavedený do subarchálneho priestoru, je pacient vystavený riziku respiračnej zástavy. Pri prvej pomoci sa pacient dostane do polohy na sedenie, lekár odoberie 20 ml mozgomiechového moku a niekoľko hodín sleduje jeho stav..

Indikácie blokády sympatického kmeňa sú:

 • trofické poruchy (podvýživa buniek);
 • obehové poruchy;
 • syndróm bolesti (chronická bolesť).

Hlavným priaznivým účinkom tohto postupu je vazodilatácia. Odstránenie vazospazmu vedie k zlepšeniu prietoku krvi a zníženiu bolesti.

Choroby, pri ktorých môžete blokovať sympatický kmeň:

 • mozgovej vaskulárnej trombózy;
 • syndróm vertebrálnej artérie a vertebrálneho nervu („cervikálna migréna“);
 • neuropatia a neuralgie;
 • Raynaudov syndróm (spazmus malých ciev);
 • kauzalgia (silná pálivá bolesť s poškodením periférneho nervu).

Pacient leží na chrbte, hlava otočí hlavu k lekárovi. Ihla sa vkladá kolmo na kosť a potom zmení jej smer dopredu. Anestetika sa podáva pozdĺž zadného okraja a uprostred sternocleidomastoidného svalu.

Blokáda sympatického kmeňa je pomerne komplikovaným postupom. Kvalifikovaný neurológ by mal dobre poznať anatomické vlastnosti pacienta. Na túto blokádu sa používa 0,5%, 1% a 2% novokainu..

Vzpieranie alebo sedavý spôsob života spôsobujú degradáciu tkanív stavcových platničiek a vedú k vzniku osteochondrózy, ktorá sa vlieva do deštrukcie jadra disku - prietrže.

Na anestéziu a odstránenie opuchu prietrže a osteochondróze sa používa epidurálna metóda blokády. V tomto prípade je epidurálna blokáda chrbtice menej pravdepodobná z dôvodu jej menej dlhodobého účinku..

V mieste podania injekcie existujú dva spôsoby, ako vykonať postup:

 • Intralaminar - liek sa podáva medzi stavcami.
 • Transforaminálna injekcia sa vykonáva do výstupných otvorov nervov miechy.

Pri blokovaní driekovej chrbtice sa používajú obe metódy. Obidve sú účinné, ale zmiernia príznaky iba na chvíľu..

Blokáda osteochondrózy bedrovej chrbtice je predpísaná, ak sa v bedrovej oblasti začali dystrofické zmeny..

Pred predpísaním medziobratlovej kýly sa vykoná ďalšie vyšetrenie pomocou magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie..

Samotný epidurálny blok sa vyskytuje pod kontrolou kontrastného média a fluoroskopu. Procedúra netrvá dlhšie ako hodinu. Pod dohľadom lekára je pacient stále asi dve hodiny. Pravdepodobne sa objaví znížená citlivosť končatín a slabosť. Tieto príznaky vymiznú po niekoľkých hodinách. Môžete riadiť auto 12 hodín po blokáde.

Blokovanie krčnej chrbtice sa vykonáva, keď pacient sedí alebo leží na svojej strane. Lekár vykoná vpich na úrovni šiesteho stavca krčnej chrbtice. Počas blokády osteochondrózy sa okrem novokainu používajú lieky ako chlórprocain, bupivacaine alebo ropivacaine. Ďalej sa používajú adrenergné blokátory (dilatujúce krvné cievy) - norepinefrín alebo adrenalín..

Nesprávna punkcia môže viesť k:

 • poranenie a ochrnutie miechy;
 • migrény a bolesti chrbta;
 • infekcie a rozvoja meningitídy alebo myelitídy.

Aby sa predišlo takýmto komplikáciám, musí sa pacient poradiť s renomovaným odborníkom. Takéto postupy môže vykonávať iba vysoko kvalifikovaný lekár..

Paravertebrálna blokáda: čo to je, realizačná technika

Eliminácia bolesti je hlavnou úlohou vertebralagológov.

Čím silnejšia bolesť, tým vyššia je pravdepodobnosť chronickej patológie a výskyt nepriaznivých komplikácií somatickej aj psychogénnej povahy..

Až po odstránení rušivých príznakov môžete začať s inými terapeutickými opatreniami. Na tento účel sa používa paravertebrálna blokáda..

Všeobecné informácie

Čo je paravertebrálna blokáda, ošetrujúci lekár to povie. Táto metóda predstavuje zavedenie injikovateľných liekov proti bolesti na paravertebrálnu bolesť na miesto, kde sa cítia najnepríjemnejšie príznaky, to znamená v blízkosti chrbtice, kam smerujú nervové zakončenie..

 • rýchlo zastaviť bolesť;
 • zvýšiť tok živín do nervu;
 • znížiť závažnosť opuchov.

Blokáda sa okrem terapeutických účelov používa aj ako preventívne opatrenie. Silná bolesť môže spôsobiť svalové kŕče, čo môže viesť k zhoršeniu funkčných schopností chrbtice. Pri vykonávaní takejto anestézie sa zabráni progresii týchto procesov.

Táto technika sa niekedy používa na diagnostické účely. Vzhľadom na to, že niektoré patológie je ťažké diagnostikovať, implementácia blokády pomáha objasniť situáciu. Napríklad, ak po zavedení liekov do lumbosakrálnej oblasti dôjde k odstráneniu rušivých symptómov, potom s najväčšou pravdepodobnosťou môžeme predpokladať, že táto zóna je ich zdrojom.

Vlastnosti

V niektorých oblastiach sa podávajú injekcie - to poskytuje lokálnu anestéziu nervových zakončení.

Zavádzanie liekov sa môže uskutočňovať aj v:

 • kĺbová dutina;
 • spoločná taška.

V tejto oblasti dochádza k blokovaniu nočných receptorov. Okrem liekov proti bolesti sa pridávajú kortikosteroidy, ktoré účinne eliminujú zápal a nepohodlie v oblasti kĺbov. Ich použitie v tomto prípade je preukázané, že neexistujú výsledky iných terapeutických opatrení. Liečba by sa mala vykonávať pod dohľadom ultrazvuku (ultrazvukové vyšetrenie kĺbu)..

Výhody blokády

Nervy vystupujúce z chrbtovej vetvy a sú zodpovedné za inerváciu určitých častí ľudského tela. V tomto ohľade je možné počas blokád anestetizovať nielen spinálnu zónu, ale aj vzdialenejšie oblasti. Táto technika sa preto nazýva segmentálna, ktorá ju odlišuje od miestnych metód.

Všetky typy blokád stavcov v porovnaní s inými analgetickými metódami majú niekoľko výhod, a to:

 1. Prispievajte k veľmi rýchlemu odstráneniu bolestivosti. Prenos signálov bolesti do miechy a mozgu je okamžite prerušený, čo sa pri iných metódach nepozoruje.
 2. Pravdepodobnosť výskytu nežiaducich reakcií je minimálna. Liek sa vstrekuje priamo do ohniska, takže sa znižuje jeho účinok na iné orgány a tkanivá. Pri intravenóznom, intramuskulárnom podaní liekov, ako aj pri tabletových formách sa vstrebávajú do krvného obehu, kde sa prenášajú v tele a až potom sa dostanú na miesto určenia. V týchto prípadoch sa časť liečiva usadí na iných miestach a dosiahne miesto lézie v menších množstvách, čo následne znižuje jeho účinok. S blokádami to tak nie je.
 3. Možné viacnásobné blokády.
 4. Miesto vpichu je maximálne lokalizované podľa patologického zamerania.
 5. Má komplexný účinok, a to nielen to, že sa odstraňujú nielen rušivé príznaky, ale aj zápaly, opuchy, kŕče..

Značný počet pozitívnych hodnotení naznačuje vysokú účinnosť techniky, rýchle odstránenie bolesti.

Indikácie na použitie na zmiernenie bolesti

Vykonávanie paravertebrálnych blokád je indikované na patológie chrbtice, nervových tkanív, svalov sprevádzané silnou bolesťou a neúčinnosť iných metód na zmiernenie bolesti. O vykonávaní postupov rozhoduje výlučne ošetrujúci lekár, ktorý sa spolieha na výsledky štúdií a stav pacienta.

Blokády sa vykonávajú hlavne za nasledujúcich podmienok:

 • pri osteochondróze hernie medzistavcovej kosti;
 • pri poranení chrbtice zlomenina rebier;
 • s intercostálnou neuralgiou, zvieraním nervov, radikulitídou;
 • pri myozitíde (zápal svalov) vyrážka oparu herpes zoster;
 • s intenzívnou bolesťou v dolnej časti chrbta, ako aj pri obličkách alebo pečeni.

Podobné lieky proti bolesti sa predpisujú vždy individuálne, pričom sa berie do úvahy typ patológie a jej závažnosť. Vyjadrená bolesť je však vždy hlavnou indikáciou.

kontraindikácie

Paravertebrálny blok je v technickej implementácii pomerne komplikovaným postupom. Existuje značné množstvo kontraindikácií na dirigovanie, ktoré sú rozdelené na absolútnu a relatívnu.

Použitie tejto techniky sa tiež neodporúča pre:

 1. Individuálna citlivosť alebo neznášanlivosť na lieky používané na zmiernenie bolesti.
 2. Sklon k nízkym krvným tlakom.
 3. Patológie centrálneho nervového systému.
 4. Ochorenia srdca, poruchy rytmu.
 5. Zvýšená telesná teplota.

Blokády sa nevykonávajú v prípade prítomnosti nádorových útvarov, zápalových procesov, rán, zranení v oblasti, údajného podávania lieku. A tiež ich implementácia je kontraindikovaná v prípadoch porúch krvácania, liečby heparínom.

Vyžaduje si osobitnú opatrnosť pri blokovaní so zakrivením chrbtice, zhoršenom držaní tela v dôsledku zvýšeného rizika vpichu epidurálnej membrány v týchto prípadoch.

zariadenie

Postup zavádzania anestetík do paravertebrálnej oblasti by mal vykonávať iba lekár (neurológ, neurochirurg). Akékoľvek chyby môžu viesť k závažným komplikáciám a následkom..

Paravertebrálna blokáda a technika jej realizácie sa líšia v závislosti od chrbtice injekcie:

Na zavedenie lieku do cervikálnej oblasti je potrebné, aby pacient zaujal ležiacu polohu na bruchu a hlava sa odvrátila od oblasti injekčnej injekcie. Oblasť kože je vopred namazaná antiseptickým roztokom..

Ihla je umiestnená iba kolmo na kožu a bližšie k vonkajšiemu extenzoru chrbta. Úvod sa vykonáva až do stretnutia s stavcami, po ktorom sa posunie o 1 centimeter. Následné paravertebrálne blokády krčnej oblasti sa uskutočňujú vo vzdialenosti 1,5 cm od seba.

Blokáda v bedrovej a sakrálnej oblasti sa uskutočňuje dvoma spôsobmi:

 1. V prvom prípade musí pacient ležať na bruchu. Doktor sondovaním určí najbolestivejší bod a potom lieči túto oblasť antiseptickým roztokom. Najskôr sa odoberie tenká ihla, pomocou ktorej sa uskutočnia 4 intradermálne injekcie novokainu. Trvá nejaký čas, kým sa začne znecitlivenie tejto oblasti pokožky. Po podaní ihly je dĺžka 10 centimetrov. S jeho pomocou sa liečivá vstrekujú do priestoru v blízkosti chrbtice, spinálne procesy slúžia ako usmernenie. Je potrebné, aby ihla na nich úplne spočívala. Počas svojho vývoja sa lieky neustále podávajú. Potom sa ihla mierne odstráni a odošle sa priečnym procesom. V každom segmente sa podáva určité množstvo liečiva. Čím je väčší, tým viac lieku je potrebné.
 2. Druhá metóda je v mnohých ohľadoch podobná prvej. Proces prípravy je podobný, pacient leží na bruchu, je to najbolestivejšie miesto, je ošetrené antiseptickým roztokom, oblasť je odrezaná anestetikom na zmiernenie bolesti. Iba v tomto prípade sa zavádzanie ihly uskutočňuje cez odstredivé procesy a posúva sa po ich povrchu, až kým sa nedosiahne oblúk stavcov. Potom sa posunú o 1,5 od stredovej čiary a mierne vyčnievajú, zatiaľ čo liek sa podáva nepretržite.

Podrobnejšie sa funkcie paravertebrálnej blokády môžu študovať sledovaním videí a fotografií uverejnených na internete.

Mechanizmus účinku paraventerálnej blokády je ten, že injikované anestetikum sa okamžite usadí na nervových vláknach. V dôsledku svojho účinku na metabolické procesy dochádza k blokovaniu vedenia nervového impulzu, čo vedie k eliminácii bolesti..

Použité drogy

V jednej injekcii sa môže podať jedna alebo dve alebo viac zložiek. Tento prístup vám umožňuje dosiahnuť najpriaznivejší výsledok..

Na zmiernenie bolesti sa používajú hlavne dve skupiny liekov:

 • lokálne anestetiká;
 • glukokortikosteroidmi.

Ďalej je možné zadať aj:

 • Vitamíny B na zvýšenie analgetického účinku;
 • antihistaminiká na zabránenie alergickým reakciám;
 • vazodilatácia na dosiahnutie trvalého terapeutického výsledku anestetikami;
 • chondroprotektory (prírodný liek Alflutop sa používa na stimuláciu obnovy tkanív).

Najbežnejšie používané lokálne anestetiká sú Lidokaín, Novokaín, Bupivakaín, Merkaín.

Ich závažnosť účinku do značnej miery závisí od koncentrácie roztoku, avšak s jeho zvyšovaním sa zvyšuje aj toxicita týchto liekov. Z tohto hľadiska je dôležité pri výbere dávkovania postupovať opatrne..

Tieto lieky popri úľave od bolesti prispievajú k vazodilatácii, lepšiemu príjmu živín..

Glukokortikoidy (dexametazón, hydrokortizón, kenalog) sa tiež široko používajú na blokády. Majú výrazné protizápalové, protišokové a antialergické vlastnosti. Jedinou nevýhodou je potlačenie imunity takýmto spôsobom, preto sa dávky vyberajú prísne individuálne pod kontrolou stavu pacienta..

Počas obdobia remisie je možné používať homeopatické liečivá, vykonávať masáže, fyzioterapiu a terapeutickú gymnastiku. Všetky tieto metódy musia byť dohodnuté s lekárom..

Vedľajšie účinky

Ak nie sú splnené aseptické podmienky, je vysoká pravdepodobnosť výskytu nežiaducich reakcií, ako je svrbenie, pálenie, bolesť, hematóm, edém v mieste vpichu..

A tiež počas paravertebrálnych blokád sú možné tieto nepriaznivé účinky:

 1. Prudký pokles krvného tlaku až do kolapsu.
 2. Neurologické poruchy.
 3. Dýchacie ťažkosti.
 4. Poškodenie močového mechúra.
 5. Alergické reakcie na lieky a ich zložky, ktoré tvoria.

Najčastejšie nežiaduce reakcie po zavedení lokálnych anestetík a glukokortikosteroidov sú nauzea a vracanie. V zriedkavých prípadoch sú možné poruchy trávenia..

V prípade akýchkoľvek nepriaznivých symptómov by mal byť ošetrujúci lekár okamžite informovaný.

Paravertebrálna blokáda sa široko používa v lekárskej praxi, ktorá je spôsobená rýchlym odstránením bolesti. Okrem analgetického účinku pomáha znižovať opuchy, zápaly a lepší príjem živín..

Existujú však prísne indikácie, ktoré predpisuje výlučne lekár. Technika blokovania je dosť komplikovaná, preto je dôležité pri vykonávaní tohto postupu oboznámiť s hlavnými kontraindikáciami a nežiaducimi účinkami..

Paravertebrálna blokáda lumbosakralu: vlastnosti a technika

Poyasnica.com> Liečba> Paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej oblasti: vlastnosti a technika

S moderným životným štýlom, keď vo väčšine obyvateľov nie sú žiadne aktívne pohyby a je tu nesprávna každodenná rutina a zlá výživa, sú bežné problémy s chrbticou, najmä bedrovej. Jedna z metód okamžitej úľavy od silnej bolesti sa považuje za paravertebrálny blok, ktorý sa používa osobitne na lumbosakrálnu liečbu..

Čo to je

Najvýraznejším príznakom choroby je akútna bolestivá bolesť. Je tak silný, že ochromuje akýkoľvek pohyb pacienta a prináša neznesiteľné utrpenie. Na rýchlu pomoc pacientovi a odstránenie ataku bolesti sa používa blokáda..

Blokáda je dočasné odstránenie jednej väzby z nervového reťazca, v oblasti ktorej došlo k lézii a kŕču bolesti.

Paravertebrálna blokáda zahŕňa prvky všetkých typov blokád a je zameraná na okamžité zmiernenie bolesti, opuchov a zápalov. Technikou jeho realizácie je zavedenie anestetika do výstupného miesta miechového nervu.

Poškodená oblasť je tak vylúčená z nervového systému, v dôsledku čoho bolesť zmizne.

Z dôvodu komplikovanej aplikačnej techniky sa uvedený postup používa iba v zdravotníckych zariadeniach a pri čiastočnej alebo úplnej paralýze pacienta z bolestivého šoku..

Blokáda bolesti v dolnej časti chrbta má nasledujúce pozitívne aspekty:

 1. Okamžitá a účinná úľava od bolesti - po niekoľkých minútach cíti pacient výraznú úľavu.
 2. Najbližšie podanie lieku do postihnutej oblasti - liek zasiahne okamžite a priamo do postihnutej oblasti.
 3. V prípade exacerbácie môžete vykonať opakovanú blokádu - je to predpísané až po komplexnom vyšetrení.
 4. Ak je postup uskutočňovaný presne, vedľajšie účinky sú vylúčené - zavedenie lieku je časovo náročný a presný proces.
 5. Okrem rýchlej eliminácie bolesti sa zápalový proces zastaví, svalové kŕče sa odstránia a dôjde k liečbe opuchov.

Pri vykonávaní všetkých uvedených opatrení dochádza k zlepšeniu výživy nervových koreňov a ich saturácie kyslíkom, čo vedie k urýchlenej regenerácii.

Blokáda bedrovej chrbtice má niekoľko odrôd. Výber manipulácií sa uskutočňuje v závislosti od choroby a získania požadovaného účinku. Túto voľbu robí ošetrujúci lekár. Druhy blokád sa líšia v mieste vplyvu, kde rozlišujú:

 1. Tkanivá - injekcie sa uskutočňujú v tkanive lokalizovanom okolo postihnutého segmentu stavcov.
 2. Realizácia - finančné prostriedky sa spravujú epidurálne, epidurálne, perineurálne, paraneválne alebo paravaskulárne. Odroda zahŕňa postup blokovania nervových vlákien.
 3. Ganglionik - postup je predstavovaný podaním lieku do uzlov a plexov nervových zakončení..
 4. Receptor - injekcie sa uskutočňujú v biologicky aktívnych miestach kože, väzoch, šliach a svaloch.

O tom, akú blokádu zvoliť pre bolesti dolnej časti chrbta, rozhodne lekár pre každého pacienta individuálne, berúc do úvahy existujúce ochorenie, klinický obraz a prítomnosť sprievodných patológií. Schopnosť ovládať techniku ​​manipulácie hrá dôležitú úlohu.

Keď bežia

Táto blokáda sa vykonáva u pacienta iba zo zdravotných dôvodov. O potrebe jeho použitia rozhoduje ošetrujúci lekár podľa analýzy a pohody pacienta. Existujú určité choroby a stavy pacienta, ktorých prítomnosť je dôvodom povinného použitia blokády.

Rozlišujú sa tu tieto choroby, lézie miechy a komplikácie:

 • osteochondróza lumbosakrálnej chrbtice;
 • radiculitis;
 • lumbago;
 • vyčnievanie disku;
 • medziobratlová kýla;
 • intercostal neuralgia;
 • myositis;
 • zovretý nerv.

Existujú ďalšie choroby, ktoré spôsobujú blokádu. Najbežnejšie sú tieto patológie a prejavy:

 1. Syndrómy chronickej bolesti - štádiá exacerbácie existujúcej choroby.
 2. Bolesť pri zápale a opuch nervových zakončení.
 3. Bolesť pri stlačení chrbtice na pozadí svalového kŕče - vyskytuje sa v dôsledku fyzickej únavy alebo zranenia chrbta spôsobeného nesprávnym zdvíhaním závažia (zdvíhanie ťažkého predmetu trhnutím).

Okrem toho je možné vykonať postup pri vážnych zraneniach chrbtice. Na zmiernenie akútnej bolesti stačí jedna injekcia. Ak je prípad veľmi náročný, môžete urobiť až 15 blokád, čo vám poskytne 4 až 6 dní na odpočinok. Ročne nie sú povolené viac ako 4 kurzy.

Množstvo povoleného podávania liečiva určuje iba lekár na základe existujúcich sprievodných alebo iných patológií.

Posudzovaný postup má tiež kontraindikácie, ktorých dodržiavanie je povinné. Inak môže dôjsť k vážnemu zraneniu pacienta. Kontraindikácie zahŕňajú tieto faktory:

 • pacient v bezvedomí;
 • sklon ku krvácaniu;
 • zlá koagulácia krvi;
 • patológia v obehovom systéme;
 • prítomnosť krvných zrazenín;
 • závažný stav pacienta;
 • neznášanlivosť liekov na blokádu;
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • epilepsie;
 • duševná choroba;
 • nízky tlak;
 • závažné ochorenie pečene a obličiek;
 • detstva;
 • nosenie dieťaťa a dojčenie.

S exacerbáciou infekčných chorôb je tiež zakázaná blokáda. Ignorovanie týchto kontraindikácií môže viesť ku komplikáciám, ktoré môžu zhoršiť priebeh základného ochorenia, komplikácie často vedú k invalidite..

Aké lieky sa používajú

Injekcie do dolnej časti chrbta na bolesť používajú jeden, dva alebo iba tri liečivé roztoky z rôznych farmakologických skupín. Rozlišujú sa tu tieto možné lieky:

 1. Anestetika - sú hlavnou súčasťou blokády. Keď sa dostanú do nervových vlákien, oneskoria priebeh signálu bolesti, čím znefunkčnia všetky citlivé reflexy. Najčastejšie používaný novokain, jeho účinok sa objaví za 2 až 5 minút a trvá až 2 hodiny. Jeho analóg, lidokaín, trvá až tri hodiny. Merkain - účinok nastane za 10-20 minút, ale jeho trvanie sa zvýši na 5 hodín. Má veľa vedľajších účinkov, preto sa používa zriedka..
 2. Kortikosteroidy - zastavujú zápalové procesy, rýchlo a nepretržite odstraňujú bolesť a vytvárajú opuchy. Poskytujú tiež antialergické účinky. Používajú sa na blokovanie kĺbových prvkov chrbtice. Najobľúbenejšie z nich sú Diprospan - používa sa na blokovanie tkanív a nervov. Dexametazón - má rýchly, ale nie trvalý účinok, používa sa na blokádu mäkkých tkanív a kĺbov. Hydrokortizón - poskytuje rýchly účinok, preto sa používa na nervovú blokádu. Kenalog - má takmer okamžitý účinok, v dôsledku čoho je potrebný na blokádu kĺbov a chrbtice.

Používajú sa aj iné lieky, ktoré zvyšujú účinok hlavných zložiek, ktoré môžu dodatočne ovplyvniť liečbu. Môže to byť: Lidáza, Rumalon, vitamíny B, ATP, Platifillín a ďalšie lieky. Ktorý z nich sa má použiť, závisí od povahy vzniku bolesti a celkového stavu pacienta.

zariadenie

Blokáda bedrovej chrbtice má dve metódy na jej implementáciu, medzi ktoré patria tieto body:

 1. Pacient leží na gauči so žalúdkom dole a lekár pomocou prstov nájde najbolestivejšiu oblasť a lieči ju antiseptikom. Potom injekčne aplikuje novokain do štyroch miest tenkou ihlou, aby pokožka vyzerala ako citrónová kôra. Po miernom očakávaní znecitlivenia tohto miesta sa anestetikum injikuje priamo do postihnutého medzistavcového priestoru ihlou 10 cm. Ihla prechádza až do nervového procesu. Ďalej je ihla trochu vytiahnutá a odoslaná v priečnom procese. Na všetkých úrovniach segmentu sa podáva presné množstvo liečiva. Počet blokovacích bodov závisí od veľkosti postihnutej oblasti: 3 alebo 6.
 2. Druhá metóda spočíva v rovnakom preparáte pacienta - ošetrujú nájdenú postihnutú oblasť a injikujú ju novokainom. Ihla sa vkladá nad spinálny proces chorého stavca a pohybuje sa ním po povrchu nervového zakončenia, pričom sa cíti, že ihla prekĺzava po kosti. Roztok liečiva sa počas postupu podáva kontinuálne. Ihla sa posúva až na doraz oblúka chrbtice, potom sa posunie o 1,5 cm bližšie k stredovej línii tela, ihla sa mierne natiahne a zavedie sa posledná dávka lieku..

Je to veľmi zložitý postup, ktorý musí vykonať odborník so zodpovedajúcimi zručnosťami, aby priniesol pozitívny výsledok a nepoškodil zdravie pacienta..

Paravertebrálna blokáda pri osteochondróze lumbálnej chrbtice sa vykonáva, ak patológia ovplyvňuje lumbosakrálne-kostrčový plexus, vytvoril sa lumbago, vyvinula sa ischias..

Zo všetkých blokád je postup pre bedrovú a sakrálnu časť najbezpečnejším opatrením s minimálnymi komplikáciami. Preto je prezentovaná injekcia populárna, ale uchyľuje sa k nej iba v extrémnych prípadoch.

komplikácie

Blokáda má určité komplikácie, napriek tomu, že lekár dodržiava sterilné podmienky a je vysoko kvalifikovaný - to všetko pomáha znižovať riziko negatívnych následkov. Blokáda chrbtice však môže spôsobiť tieto komplikácie a nepríjemné následky:

 • Krvácajúci;
 • infekcia v mieste vpichu;
 • Alergická reakcia;
 • možné poškodenie tkanív, kde sa vykonávajú vpichy;
 • dysfunkcie tela po zavedení liečivých roztokov;
 • toxické otravy zvýšenou dávkou liekov;
 • punkcia brušných, miechových a pleurálnych dutín;
 • sú možné porušenia v vegetatívno-cievnom systéme;
 • zápalové procesy v dôsledku nesterilných podmienok postupu.

Na zníženie rizika ich prejavov sa vyžaduje príprava lekára aj pacienta, ako aj dodržiavanie techniky podávania liečiva a sterilných podmienok operácie. Po jeho zadržaní je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku. Možné dlhodobé zotavenie pacienta.

Metóda blokovania sa vykonáva na rýchle zmiernenie nepríjemných symptómov u pacienta. Samotná choroba sa nedá vyliečiť. Lekár by potom mal pacienta vyšetriť a predpísať účinnú liečbu problémov s chrbticou.

Uplatnenie uvedeného postupu zahŕňa povinný pobyt pacienta v nemocničnom prostredí - špecialisti musia sledovať stav pacienta po aplikácii blokády, aby sa predišlo komplikáciám a ich včasnému odstráneniu v prípade výskytu.

Podobné videá

Paravertebrálny blok

Paravertebrálna blokáda je lekárska manipulácia používaná v neurológii na úplné zastavenie alebo zníženie intenzívnej bolesti chrbtice..

Spočíva v zavedení určitého zloženia liekov do postihnutej oblasti, čo je klasická injekcia do výstupného miesta nervového koreňa.

Následne sa dočasne vypne reflex bolesti, zníži sa opuch a zlepšia sa výživové procesy.

Táto technika kombinovala nielen funkciu anestézie, ale aj prevenciu výskytu sprievodných chorôb. Paravertebrálna blokáda je účinné terapeutické opatrenie, ktoré blokuje rozvoj možných patologických stavov.

Výhody paravertebrálnej blokády sú nasledujúce:

 1. Maximálna blízkosť zóny bolesti, čo umožňuje nasmerovať účinok lieku na špecifickú oblasť.
 2. Chirurgický analgetický výsledok je výsledkom rýchleho prenikania lieku do „zdroja“ bolesti.
 3. Vedľajšie účinky sú minimalizované..
 4. Opakovaný postup je prijateľný..

Indikácie paravertebrálnej blokády chrbtice

Túto manipuláciu predpisuje výlučne ošetrujúci lekár po vyhodnotení príznakov, zistení určitých chorôb a analýze výsledkov vyšetrení..

Hlavné indikácie možno rozdeliť do troch skupín:

 1. Choroby chrbtice:
  • radiculitis;
  • osteochondrosis;
  • neuralgia;
  • myositis;
  • lumbago;
  • výstupok;
  • porušenie periférneho nervu;
  • medziobratlová kýla.
 2. Iné bolestivé stavy:
  • bolesť spôsobená zápalom alebo opuchom nervového koreňa;
  • syndrómy chronickej bolesti;
  • bolesť, ktorá sa objaví na pozadí svalového kŕče pri stlačení nervového kmeňa.
 3. Poranenie miechy.

Kontraindikácie paravertebrálnej blokády

Hlavným faktorom, ktorý sa stane prekážkou paravertebrálnej blokády, je individuálna intolerancia látok, ktoré tvoria zmes liekov..

Ďalšie kontraindikácie budú:

 • akútne infekčné choroby;
 • nízky krvný tlak
 • ochorenie obličiek
 • kardiovaskulárne zlyhanie;
 • významné poškodenie centrálneho nervového systému;
 • epilepsie;
 • tehotenstvo (kedykoľvek).

Ak sa zistia zrejmé kožné defekty a lokálne infekčné procesy, je potrebné odložiť paravertebrálnu blokádu až do úplného zotavenia.

Paravertebrálna blokovacia technika

Napriek tomu, že paravertebrálny blok je bežnou injekciou, mal by ju vykonať iba vysokokvalifikovaný odborník (neurológ alebo neurochirurg), pretože akékoľvek nesprávne pôsobenie na chrbticu môže viesť k nezvratným následkom a narušeniu muskuloskeletálneho systému. Na zákrok je k dispozícii špeciálna kabína a sterilné vybavenie..

Aby ste pochopili techniku, musíte zvážiť vlastnosti štrukturálnych procesov. Paravertebrálnu blokádu možno nazvať aj segmentovú, pretože injekcia sa podáva do špecifického segmentu chrbtice, ktorý pozostáva z spojivového, svalového a kostného tkaniva.

Každé také miesto má svoje vlastné nervové vlákna, vzájomne interagujú a vzájomne pôsobia krížovo. Je to rys týchto štruktúr, ktorý umožňuje pomocou konvenčnej injekcie poskytnúť živý terapeutický účinok.

Úľava od bolesti je hlavným cieľom paravertebrálnej blokády chrbtice. Ak dodržiavate pravidlá a nariadenia (asepsia a bezpečnosť) vo všetkých etapách postupu, môžete dosiahnuť dobrý a trvalý výsledok a vyhnúť sa rizikám a komplikáciám.

Pred paravertebrálnou blokádou sa určí bod, v ktorom je bolesť najakútnejšia. Potom sa koža ošetrí antiseptickým roztokom (často sa používa jód alebo etylalkohol) a vykoná sa lokálna anestézia, pri ktorej sa odoberie veľmi tenká ihla. Niekoľko injekcií na obidve strany požadovaného segmentu zníži prah bolesti.

Priame podávanie liekov

Po aktivácii anestézie postupuje odborník do hlavnej časti paravertebrálneho bloku. Na injekciu sa používa pomerne silná ihla, lieky ňou pretekajú do zóny bolesti.

Dopad spočíva v tom, že kompozícia obaluje nervový koreň zo všetkých strán, takže dochádza k rýchlej anestézii, odstráneniu zápalu a opuchom..

Krvné cievy sa rozširujú, vďaka čomu sa v tejto oblasti zlepšuje prietok krvi a metabolické procesy.

Komplikácie po paravertebrálnej blokáde chrbtice

V rozpore s technikou a pravidlami paravertebrálnej blokády možno pozorovať nasledujúce komplikácie:

 1. Pri veľkých objemoch podávania liečiv, všeobecnej intoxikácii tela;
 2. Poranenie jednotlivých miechových nervov, ktoré ohrozuje neuropatiu;
 3. Vaskulárne lézie;
 4. infekcie
 5. zbaliť;
 6. Krvácajúci.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prolaps steny kýlovou bránou sa nazýva kýla močového mechúra. Ochorenie sa vyskytuje u žien a mužov. Kýla sa prejavuje bolestivým a častým močením, pocitom neúplného vyprázdnenia močového mechúra.
Gryzhnik je bylina, ktorej liečivá sila je ľuďom známa už od staroveku. Prvýkrát bola rastlina opísaná starým rímskym lekárom a farmakológom Dioscoridesom.
Je možné, že si nemožno spomenúť na jediný prípad, v ktorom pacientka dokázaná medzistavcová prietrž nevyžaduje skôr alebo neskôr užívanie drog.