loader

Hlavná

Žalúdok

Obmedzená vonkajšia prietrž brucha - taktika v predhospitálnom štádiu

Vonkajšia brušná hernia (hernia abdominalis externa) je choroba, pri ktorej orgány brušnej dutiny, spolu s parietálnym pobrušníkom, ktoré ich zakrýva, prechádzajú prírodnými alebo patologickými dierami v brušnej stene pod kožou..

Porušenie je najčastejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou vonkajších brušných hernií. Frekvencia porušovania vonkajších prietrží sa podľa rôznych autorov pohybuje od 10 do 20% a pooperačná úmrtnosť je od 3 do 24%.

V tomto ohľade sú otázky diagnostiky a lekárskej taktiky v prípade zranených sanitiek v prehospitálnom štádiu rovnako dôležité ako otázky chirurgických taktík v nemocniciach..

Patologická anatómia

Hlavným mechanizmom rozvoja obmedzenej prietrže je kompresia orgánov, ktoré vstúpili do prietrže pri bráne prietrže. V dôsledku kompresie herniálneho obsahu v hernálnej bráne je prísne narušená dodávka krvi a rýchlo sa vyvíjajú nekrotické zmeny v orgánoch a tkanivách nachádzajúcich sa v hernálnom vaku..

Ak sa v ňom nachádza časť tenkého alebo hrubého čreva, nastáva uškrtená črevná obštrukcia - najnepriaznivejšia forma tejto komplikácie. Vyskytujúce sa závažné autonómne poruchy a endogénna dysfunkcia v krátkom čase vedú k zlyhaniu viacerých orgánov.

Malo by sa pamätať na to, že závažnosť výskytu porúch je priamo závislá od časového faktora, a preto by všetky liečebné a diagnostické opatrenia na obmedzenú prietrž v predhospitálnej fáze lekárskej starostlivosti mali byť naliehavé.

V závislosti od umiestnenia a veľkosti prietrže môžu byť porušené rôzne vnútorné orgány a dokonca aj ich kombinácie. Najčastejšie sa slučka tenkého čreva vyskytuje v herniálnom vaku - 63 - 68% prípadov, omentum je narušené v 16 - 20% prípadov a hrubé črevo v 6 - 8% prípadov. Iné brušné orgány pri vonkajšej prietrži sú zriedkavo porušené.

V závislosti od prevládajúceho mechanizmu kompresie herniálneho obsahu sa rozlišuje elastické a stoličné porušenie prietrže. V prípade elastického porušenia je kompresia herniálneho vaku a orgánov v ňom umiestnených spôsobená úzkymi hernálnymi bránami (ako „stranglehold“). Tento mechanizmus porušenia sa najčastejšie vyskytuje so silnou fyzickou námahou, kašľom a napätím.

Pri fekálnom porušení je kompresný mechanizmus spôsobený zvýšením objemu herniového vaku v dôsledku pretečenia črevnej slučky vedúcej k prietrži s chyme alebo výkaly, čo je najtypickejšie pre nezvratné prietrže. Je zrejmé, že v mnohých prípadoch existuje kombinovaný mechanizmus porušovania.

V závislosti od polohy uškrteného čreva vzhľadom na uškrtený prsteň sa rozlišuje úplné, parietálne (Richter) a retrográdne porušenie. Pri retrográdnom poškodení poškodeného sa v brušnej dutine nachádza slučka čreva a vytlačí sa medzi ďalšie dve črevné slučky, ktoré idú do kýly.

Patologická anatómia s obmedzenou prietržou je spôsobená tlakom zadržiavacieho krúžku na mezentériu a stene čreva, čo vedie k poruchám krvného a lymfatického obehu, a na prvom mieste je narušený venózny výtok v stene čreva až do rozvoja žilovej trombózy..

Vaskulárna hypertenzia vedie k poteniu krvnej plazmy do dutiny herniálneho vaku s tvorbou "herniálnej vody". Ako sa vyvíjajú nekrotické zmeny v črevnej stene, môže sa infúzia nakaziť, čo v pokročilých prípadoch vedie k vývoju hnisavých komplikácií v tkanivách obklopujúcich prietrž a tvorbe hlienu herniálneho vaku.

Klasifikácia ventrálnych kýly

Vo vedeckej literatúre sú uvedené rôzne klasifikácie vonkajších brušných hernií, ktorých autori boli takí významní domáci lekári ako MF Zarivchatsky, V.F. Yagovkin, V. V. Zhebrovský, F. N. Ilchenko, A. I. Mariev a ďalšie, ktoré sú založené na anatomických, etiologických a klinických princípoch.

Podľa anatomickej klasifikácie zahŕňajú vonkajšie hernie trieslovinu, stehennú, pupočníkovú, perineálnu, bedrovú prietrž, prietrže bielej a spigelovej línie brucha a prietrže, ktoré vystupujú cez sedací alebo obštrukčný otvor..

Etiologická klasifikácia rozdeľuje vonkajšiu prietrž na vrodenú a získanú prietrž. Podľa nej sa rozlišujú predpripravené kýly, ktoré sa vyskytujú v typických, takzvaných „slabých“ miestach prednej brušnej steny (trieslovina, stehno, pupok a iné prietrže)..

Rozlišujú sa tiež opakujúce sa, pooperačné a poúrazové hernie vznikajúce z rôznych poranení brušnej steny a hernií neurologického pôvodu, ktorých vzniku predchádza narušenie inervácie s následnou atrofiou svalov brušnej steny..

Podľa klinickej klasifikácie sa rozlišujú nekomplikované (opraviteľné) hernie, pri ktorých sa herniálny obsah ľahko vkladá do brušnej dutiny a komplikuje sa prietrže. Medzi komplikovanými prietržami sa oddelene rozlišujú neredukovateľné (fixné) prietrže, pri ktorých nie je herniálny obsah úplne vložený do brušnej dutiny; uškriabaná prietrž; hernie komplikované koprostázou alebo obštrukciou črevnej obštrukcie v herniálnom vaku a hernie komplikované zápalom.

Odporúča sa osobitne prezentovať klasifikáciu pooperačných ventrálnych hernií navrhnutých v roku 2004 V. V. Zhebrovským a F. N. Ilchenkom ako najkompletnejšiu klasifikáciu pooperačných hernií, v ktorej autori identifikovali tri najbežnejšie varianty abnormálnej topografie brušnej steny v pooperačných ventrálnych herniách..

 • 1. možnosť - herniálna defekt sa vytvorí zničením bielej línie brucha bez narušenia integrity svalu konečníka..
 • 2. možnosť - herniálna defekt sa vytvorí zničením bielej línie brucha narušením integrity rekta alebo bočných svalov brucha..
 • 3. možnosť - herniálna vada má znaky oboch variantov, líši sa však v rozsiahlej oblasti (15 × 15 cm alebo viac) a nepravidelného tvaru.

Z praktického hľadiska je s pooperačnými ventrálnymi kýlami najvýhodnejšia klasifikácia SWR - klasifikácia navrhnutá v roku 2000 J. R. Chevrel a A. M. Rath.

 • Podľa tejto klasifikácie sa pooperačné ventrálne prietrže delia na stredné (M), laterálne (L) a kombinované (ML) kýly.
 • Šírka kýly (W) je rozdelená na prietrž W1 (prietržová brána do 5 cm), prietrž W2 (prietržová brána od 6 do 10 cm), prietrž W3 (prietržová brána od 11 do 15 cm) a prietržová brána W4 (prietržová brána viac) 15 cm).
 • Podľa tejto klasifikácie je v prípade pooperačných ventrálnych prietrží podľa tejto klasifikácie prvá recidíva prietrže R1, druhá recidíva je R2, tretia recidíva prietrže je R3 podľa tejto klasifikácie..

Domáca klinická klasifikácia pooperačných ventrálnych hernií ich rozdeľuje na korigovateľné, čiastočne korigovateľné a neredukovateľné hernie. Rozlišujú sa jednoduché, viacnásobné, opakujúce sa a opakovane sa vyskytujúce prietrže, ako aj nekomplikované a komplikované pooperačné kýly. Medzi komplikovanými kýlami patria hernie, ktoré sú komplikované štipnutím, zápalom, hlienom hernálneho vaku a adhezívnou intestinálnou obštrukciou..

Klinický obraz a diagnostika

Klinický obraz uškrtených prietrží je typický. U pacienta s vonkajšou prietržou brušnej steny sa náhle objaví bolesť v oblasti predtým voľne upravenej prietrže, ktorej povaha a intenzita závisí od postihnutého orgánu..

Bolesť sa spravidla vyskytuje po silnej fyzickej námahe alebo po epizóde prudkého zvýšenia vnútrobrušného tlaku (kašeľ, napätie). Vyznačuje sa zvýšenou bolesťou prietrže s akoukoľvek ďalšou fyzickou námahou.

Taktiež nie je možné nastaviť kýlu, ktorá bola predtým voľne stanovená. V oblasti herniálneho výčnelku je napätie a bolesť. Pri vyšetrení tohto pacienta sa zistí neprítomnosť prenosu „kašľa“ do prietrže. S týmito klinickými príznakmi sa objavuje nekomplikovaná vonkajšia uškrtená hernia..

V prítomnosti uškrtenej prietrže s črevnou obštrukciou u pacienta sa príznaky akútnej črevnej obštrukcie spájajú s miestnymi príznakmi porušenia. Takže v prípade uškrtenia pacient navyše smäd, sucho v ústach, tachykardia, periodicky sa opakujúce vracanie. Pacient sa sťažuje na oneskorené vypúšťanie plynov a nedostatok stolice. Pri vyšetrení takéhoto pacienta sa klinicky určuje nadúvanie, zvýšená peristaltika a „striekajúci hluk“.

S mechanizmom fekálneho porušovania je klinický obraz vymazaný a do popredia prichádzajú znaky obštrukčnej intestinálnej obštrukcie s charakteristickými kŕčovými bolesťami..

Ak závažnosť celkového stavu pacienta predchádza príznakom akútnej obštrukcie čreva, malo by sa predpokladať nekróza orgánu obmedzeného prietrže. V prítomnosti obmedzenej kýly s gangrénou obmedzeného orgánu, príznakov endotoxémie, horúčky sa spájajú s vyššie uvedenými príznakmi, existuje kožná hyperémia a opuchy podkožného tkaniva, ktoré presahujú herniálny výčnelok a naznačujú vývoj hlienu hernia. Možno prítomnosť krepitu v okolitom herniálnom výčnelku.

Lekárska taktika v predhospitálnej fáze

V prehospitálnom štádiu by sa u pacientov s podozrením na uškrtenú prietrž, ako aj na ťažkosti s bolesťou brucha, mali byť príznaky akútnej intestinálnej obštrukcie cielene vyšetrené na prítomnosť herniálnych výčnelkov v typických výstupných miestach vonkajšej kýly: výčnelky vonkajších trieslovitých prstencov, pupočníkový krúžok, biela čiara brucha, projekcia. oválna fossa (oblasť femorálneho trojuholníka).

Ak má pacient pooperačné jazvy, musí sa vykonať podrobná palpácia po celej dĺžke pooperačnej jazvy pacienta, aby sa určili herniálne výčnelky a (alebo) ich porušenia..

V prípade príznakov akútnej obštrukcie čreva by pohotovostný lekár a ambulantný chirurg mali navyše vyšetriť výstupné miesta vonkajších kýly zriedkavých lokalizácií:

 • predná strana vnútornej strany stehna je prekážkou prietrže;
 • čiara spájajúca umbilicus a prednú lepšiu iliakálnu chrbticu - hernie lunátovej línie (spigel hernias);
 • v bedrovej oblasti, Petitov trojuholník a Grünfeld-Lesgaftov priestor - bedrové kýly,
 • projekcia veľkej a malej ischiatickej predsieňovej kýly.

Vyšetrenie pacienta sa vykonáva v stojacej polohe, ako aj v ľahu..

Strangulovaná prietrž by mala byť klinicky rozlíšená s chorobami, ako je inguinálna femorálna lymfadenitída; kŕčové žily veľkej safénovej žily; akútna orchioepididymitída a fungiculitída; hematóm mieška, kvapka semenníkov; pupočníkové nádory (mts), abscesy a infiltráty.

Avšak v predhospitálnom štádiu by si lekár v predhospitálovom štádiu mal pamätať na nevyhnutné pravidlo: pri diagnostikovaní konkurencie s narušenou prietržou by sa malo pri rozlišovaní diagnózy medzi porušenou prietržou a iným ochorením vyriešiť všetky pochybnosti v prospech diagnózy „narušenej prietrže“. Toto nastavenie zabraňuje závažným klinickým chybám, ktoré majú pre pacienta život ohrozujúce následky..

Druhým nevyhnutným pravidlom pre lekára v predhospitálnej fáze by malo byť aj to, že diagnóza alebo primeraný predpoklad (ako aj pochybnosti) o prítomnosti poranenej prietrže u pacienta sú dôvodom okamžitého odporúčania pacienta do chirurgickej nemocnice v ležiacej polohe na nosidlách..

Malo by sa zdôrazniť, že splnenie vyššie uvedených ustanovení lekármi v prehospitálnom štádiu urgentnej lekárskej starostlivosti, aj keď pacient porušil vonkajšiu prietrž, vedie k včasnému doručeniu pacienta do nemocnice, skracuje časový interval do poskytnutia chirurgickej starostlivosti a tiež významne znižuje počet komplikácií spojených s rozvojom akútnej liečby. črevná obštrukcia, hernia vak na vaky atď..

Keď lekári dorazia do predhospitálneho štádia, aby zavolali pacienta s podozrením na obmedzenú prietrž a na ambulanciu s chirurgom na klinike, pacient by sa mal účelne opýtať na čas, od ktorého došlo k nezvládnutiu predtým nezávisle upravenej vonkajšej prietrže a času výskytu bolesti v ňom..

Táto otázka je rozhodujúca, pretože od uplynutia času od porušenia vonkajšej prietrže po vyšetrenie pacienta v kombinácii s klinickými príznakmi je možné nepriamo posúdiť mieru zmien orgánov s poruchou funkcie. Získané údaje z anamnézy by mali slúžiť ako ďalší faktor pre správne taktické rozhodnutie lekára predhospitálneho štádia urgentnej lekárskej starostlivosti, ako aj určiť naliehavosť prepravy pacienta do nemocnice, aby mu bola poskytnutá úplná chirurgická starostlivosť..

V predhospitálnej fáze je zakázané znižovať obmedzenú prietrž a podávať lieky proti bolesti. Malo by sa pamätať na to, že pokusy o premiestnenie hernie sú neprijateľné, pretože v praxi existujú známe prípady, keď tieto účinky viedli k prasknutiu spevnenej črevnej slučky, k vytvoreniu rozsiahleho hematómu jej mezentérie, k pretrhnutiu krku hernálneho vaku alebo k imaginárnej redukcii herniálneho obsahu do brušnej dutiny..

Pri samolegalizácii obmedzenej prietrže v prehospitálnom štádiu by mal byť pacient poslaný do nemocnice na ďalšie dynamické pozorovanie, najmä ak bol časový interval medzi obmedzením prietrže a jeho premiestnením veľký.

V prípade obmedzenej prietrže je pacient transportovaný do nemocnice iba v polohe na chrbte. Pri nekomplikovanej prietrži počas prepravy nepotrebuje špeciálne lekárske opatrenia.

V prípade príznakov akútnej (-ých) črevnej (-ých) obštrukcie (-í) alebo endotoxémie, hypovolémie (suchý obalený jazyk, tachykardia, hypotenzia), ťažkej intoxikácie (horúčka, zimnica), vývoj akútneho abdominálneho symptomatického komplexu (pozitívny symptóm Shchetkin-Blumberg) v prehospitálnom štádiu, periférna katetrizácia žily a infúzie 400 ml 5% roztoku glukózy alebo 400 ml izotonického roztoku chloridu sodného, ​​ktorý sa vykonáva počas prepravy. Počas prepravy sa monitorujú životne dôležité funkcie pacienta.

Vzhľadom na to, že obmedzená prietrž je všeobecná chirurgická patológia a chirurgický zákrok na jej odstránenie je vykonávaný chirurgmi, ktorí majú skúsenosti a zručnosti v chirurgii brušných orgánov, hlavným miestom hospitalizácie pre takého pacienta by mala byť nemocnica s oddelením všeobecnej chirurgie..

Vzhľadom na dočasný faktor, ktorý zohráva v tejto patológii zásadnú úlohu pri vývoji nekrotických zmien v orgánoch so zníženou funkciou, je potrebné sa viac riadiť zásadou územnej blízkosti takejto nemocnice ako jej úzkou špecializáciou..

záver

Výsledky chirurgickej liečby uškrtených hernií v nemocniciach do značnej miery závisia od správneho diagnostického a taktického pôsobenia lekárov v prehospitálnej fáze urgentnej lekárskej starostlivosti..

Včasná diagnóza obmedzenej prietrže v prehospitálnom štádiu vám umožňuje včas dopraviť pacienta do nemocnice, skrátiť časový interval pred operáciou v prítomnosti obmedzenej prietrže a eliminuje možnosť vzniku takých život ohrozujúcich komplikácií, ako sú akútna črevná obštrukcia, flegmonová kýla, peritonitída, zlyhanie viacerých orgánov a iné.

M. V. Romashkin-Timanov, I. M. Barsukova, A. A. Tereshichev

Ventrálna pooperačná kýla spôsobuje, príznaky a liečbu

Online konzultácia o chorobe „Poranenie prietrže“. Spýtajte sa odborníkov na otázku: Chirurg.

 • etiológie
 • klasifikácia
 • symptomatológie
 • diagnostika
 • liečba
 • Možné komplikácie
 • Prevencia a prognóza

Klinický obraz pozostáva z pomerne špecifických symptómov, medzi ktoré patria: nekontrolovanie herniálnej vyčnievania, syndróm bolesti rôznej intenzity a zväčšenie veľkosti defektu.

Diagnóza patológie je možná na základe informácií získaných po preštudovaní životnej anamnézy, údajov z objektívnych vyšetrení a inštrumentálnych vyšetrení pacienta..

Liečba prietrže pažeráka alebo akejkoľvek patológie akejkoľvek inej lokalizácie sa uskutočňuje iba pomocou operácie vyrezania prietrže, pri ktorej je možné resekovať aj obsah vaku..

Medzinárodná klasifikácia chorôb poskytuje niekoľko šifrov pre takúto chorobu. Z toho vyplýva, že kód pre ICD-10 bude K40.3-K45.8.

etiológie

Bez ohľadu na to, kde bola umiestnená prietržová kýla, bude mechanizmus rozvoja patológie podobný pre všetky možnosti. V takýchto situáciách proces kompresie tkanív vnútorných orgánov, ktoré spadajú do dutiny herniálneho vaku.

Všetky hernie zahŕňajú nasledujúce komponenty:

 • brány - predstavujú oslabenú dieru v väzoch alebo svaloch;
 • vak je dutina, do ktorej priamo padajú vnútorné orgány;
 • herniálny obsah - je časťou orgánov prenikajúcich do patologického otvoru, ktorý sa vytvára medzi väzmi. Vo veľkej väčšine situácií sú neoddeliteľnou súčasťou herniového vaku črevné slučky, veľká omentum, ako aj časť žalúdka alebo močového mechúra, ktoré sa nemôžu samostatne vrátiť do svojej normálnej anatomickej polohy..


Komponenty prietrže

Hlavným dôvodom, ktorý ovplyvňuje porušenie prietrže, je zvýšenie tlaku v brušnej dutine, ktoré môže byť vyvolané:

 • silné napätie počas defekácie;
 • kašeľ alebo kýchanie;
 • ostré zdvíhanie závaží;
 • porušenie procesu močenia;
 • slabosť brušných svalov;
 • traumatické poškodenie brucha;
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • črevná atónia, ezofagitída a iné gastroenterologické choroby;
 • najsilnejší plač alebo kričanie - to sú základné zdroje porušenia kýly brucha v pupku u detí;
 • ťažký priebeh práce;
 • prítomnosť akejkoľvek fázy obezity u pacienta;
 • nosiť nadmerne pevné pásy alebo pásy.

Keď sa vnútrobrušný tlak vráti k normálu, dôjde k zmene veľkosti brány prietrže na menšiu stranu, proti ktorej nastáva proces privretia vnútorných orgánov, ktoré presahujú prietrž. Je potrebné poznamenať, že pravdepodobnosť vzniku takého procesu nezávisí od priemeru brán patologického výčnelku a jeho veľkosti..

Všeobecné informácie

Súčasťou brušnej steny je svalová aponeurotická oblasť, ktorá pozostáva z pojivového tkaniva. Túto zónu možno označiť za najzraniteľnejšiu, pretože jej hrúbka je na niektorých miestach v porovnaní s ostatnými časťami steny menšia. Kombináciou nepriaznivých faktorov je narušená integrita aponeurózy. Diera má spočiatku mikroskopické rozmery, ale pod tlakom brušných orgánov sa začína rozširovať. V dôsledku toho môžu do nej spadnúť orgány v okolí. Pri anatómii ľudského tela obsahuje prietrž vo väčšine prípadov prietrž prvky omentum, tenké alebo sigmoidné črevá.

Skladá sa z troch komponentov - brány, tašky a obsahu. Kýlová brána je presne tá časť aponeurózy, v ktorej sa objavila diera. Hernálny vak je tvorený z parietálneho tkaniva brušnej steny, ktoré sa tiahne pod vplyvom závažnosti vnútorných orgánov a padá do lúmenu. Obsah - orgány, ktoré vypĺňajú kýlu.

klasifikácia

Odrody choroby v závislosti od umiestnenia vaku:

 • porušenie pupočnej kýly, ktorá sa najčastejšie diagnostikuje u detí;
 • porušenie prietržovej kýly - sem patrí aj vývoj prierezovej kýly u mužov;
 • porušenie diafragmatickej prietrže;
 • porušenie femorálnej prietrže, čo je veľmi dôležité na odlíšenie od ingvinálnej prietrže. Je to spôsobené skutočnosťou, že takéto choroby majú prakticky podobný klinický obraz;
 • porušenie prietrže bielej línie brucha;
 • porušenie pooperačnej ventrálnej prietrže - najčastejšie sa diagnostikuje;
 • porušenie kýly alebo lýtie prietrže - zatiaľ čo sa zameriava na čiaru, ktorá spája pupok s prednou hornou časťou ilium;
 • porušenie lumbálnej prietrže;
 • porušenie sedacej kýly;
 • porušenie obštrukčnej prietrže.

Podľa stupňa prekrývania lúmenu sa ochorenie stáva:

 • dokončiť;
 • neúplné, čo sa tiež nazýva parietálne porušenie prietrže;
 • otvorené - tento variant priebehu choroby je možný iba vtedy, ak je porušené pripojenie slepého čreva alebo Meckel diverticulum.

V závislosti od vývojových prvkov sa porušenie prietrže delí na:

 • antegrade;
 • retrográdna;
 • nepravdivé alebo imaginárne;
 • náhly.

Podľa formačného mechanizmu, porušenie inguinálnej prietrže u mužov, žien a detí, rovnako ako akékoľvek iné, existuje v 4 formách. Takto priraďte:

 • elastické porušenie - vytvára sa na pozadí náhleho zvýšenia tlaku vo vnútri brušnej dutiny, ktoré spôsobuje hladovanie kyslíka a odumretie tkaniva obsahom vaku;
 • fekálne porušenie prietrže - sa vyskytuje v prípadoch preplnenia črevnej slučky vo výčnelku trusu. V tomto prípade dochádza k porušeniu obehového procesu, zhoršeniu motorickej funkcie čreva a rozvoju adhézií;
 • retrográdne porušenie - vyskytuje sa, keď je do patológie zapojených niekoľko vnútorných orgánov;
 • Bohatšie porušenie prietrže - v tomto prípade je porušený iba okraj vnútorného orgánu nachádzajúci sa v herniovom vaku..

U niektorých pacientov sa vyvinie zmiešané štipnutie.

Okrem toho dôjde k porušeniu prietrže:

Šírenie patologického vyčnievania choroby môže byť:

 • vonkajšia - zahŕňa to ingvinálnu, pupočnú, femorálnu a kýlu prietrž;
 • vnútorné - táto kategória zahŕňa suprafrenický, subfrenický, intraabdominálny, epigastrický a panvový kýlový vak.

Príznaky ventrálnej prietrže

 • Výčnelok vytvorený v oblasti pooperačnej rany na prednej stene pobrušnice. Je lokalizovaná pozdĺž existujúcej jazvy..
 • Ak sa prietrž objavila nedávno, potom je možné ju napraviť, u osoby nedochádza k bolesti v skorých štádiách.
 • Bolesť v oblasti vyčnievania sa objavuje s postupujúcou patológiou. Môžu sa vyskytnúť v momentoch ťažkého zdvíhania, pri namáhaní a náhle pohybe.
 • Ak sa kýla nelieči, bolesť sa ustáli, jej charakter sa krčí.
 • Ak sa v suprapubickej oblasti vytvorí prietrž, môže dôjsť k narušeniu procesu močenia.
 • Hyperémia kože, horúčka, gastrointestinálne poruchy (nevoľnosť, vracanie, zvýšená tvorba plynov), výskyt krvi vo výkaloch - tieto príznaky sa objavujú, keď je narušená ventrálna výčnelka alebo sa objavujú iné komplikácie..

symptomatológie

Klinické prejavy sa mierne líšia v závislosti od toho, ktorá konkrétna prietrž bola zovretá. Vo všetkých prípadoch sú však prvým a hlavným príznakom, na pozadí ktorého sa vyvíjajú ďalšie príznaky, bolestivé pocity, ktoré môžu mať rôznu intenzitu..

Nasledujúce prejavy sú charakteristické pre porušenie pupočnej kýly:

 • zväčšenie veľkosti brucha;
 • začervenanie a opuch kože obklopujúcej herniálny vak;
 • zvýšenie miestnej teploty;
 • horúčka;
 • nevoľnosť a zvracanie - zvracanie môže cítiť stolicu;
 • porušenie zákona o defekácii;
 • nedostatok výtoku plynu v dôsledku upchatia čriev;
 • prítomnosť krvných nečistôt vo výkaloch;
 • slabosť tela;
 • brnenie v herniálnom vaku;
 • migréna;
 • vypuklosť vydutia;
 • kolísanie krvného tlaku.


Známky porušenia prietrže

Medzi príznaky porušenia normálnej hernie patrí:

 • bolestivý šok;
 • zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • zníženie krvného tonusu;
 • oneskorenie stolice a plynu;
 • nadúvanie;
 • jedno zvracanie;
 • bledú pokožku;
 • úzkosť;
 • šírenie bolesti v epigastrii, slabine a stehne;
 • príznaky intoxikácie.

Príznaky porušenia prietrže bielej línie brucha:

 • pretrvávajúca nevoľnosť s občasným zvracaním;
 • bledú pokožku;
 • oslabenie pulzu;
 • horúčka;
 • nadúvanie;
 • šokový stav;
 • úzkosť a nepokoj;
 • napätie a zvýšenie objemu vrecka.

Porušenie bránkovej hernie alebo HPH môže naznačovať:

 • časté grganie;
 • pravidelné nadúvanie prednej brušnej steny;
 • dýchavičnosť a zvýšená srdcová frekvencia;
 • vzhľad charakteristického dunenia;
 • nevoľnosť a zvracanie;
 • asymetria brucha;
 • silný studený pot;
 • zvýšenie ukazovateľov teploty;
 • opuch a hypertermia kože okolo prietrže.

Ostatné typy patológie sú relatívne zriedkavé a majú podobné príznaky..

Je tiež veľmi dôležité pamätať na to, že obmedzená prietrž vyžaduje prvú pomoc, ktorá zahŕňa také manipulácie:

 • pohotovostné volanie;
 • poskytnutie obete vodorovnej polohe tela;
 • zbavenie osoby tesného oblečenia;
 • zavedenie studených obkladov na čelo;
 • poskytnutie malého množstva tekutiny;
 • vetranie miestnosti, v ktorej je pacient.

Je prísne zakázané umiestňovať herniálny vak sám, brať horúce kúpele, podávať pacientovi lieky a umývať žalúdok..

Zranená prietrž brucha

Uškrtená prietrž je dosť nepríjemné a nebezpečné ochorenie, keď sa objaví kompresia orgánov v brušnej dutine. Toto ochorenie vedie takmer vždy k významnému zníženiu prietoku krvi v zovretom orgáne a dokonca k smrti buniek.

Príčiny porušenia

Toto ochorenie môže spôsobiť množstvo príčin..

 • Poranenia brucha.
 • Kašeľ na pľúcne ochorenia.
 • Poruchy genitourinárneho systému.
 • Zápcha s porušením gastrointestinálneho traktu.
 • Prevádzkové postupy.

Príznaky porušenia

Existuje niekoľko indikatívnych prejavov tejto choroby.

 • „Tvrdé“ brucho, ostrá bolesť v oblasti kýly. Dokonca aj malé zvýšenie objavenej hrbole je sprevádzané silným napätím brušných svalov a výraznou bolesťou.
 • Docela silná bolesť v pobrušnici. Ukazovatele bolesti sú hlavné príznaky choroby. Bolesť sa môže objaviť po silnej fyzickej stránke. svalové tlaky.
 • Výčnelok. Tento príznak sa prejavuje neočakávaným výskytom hrbole, ktorá je charakteristická iba pri porušení kýly.
 • Nedostatok prenosu impulzov kašľa. Tento prejav je najdôležitejším ukazovateľom. Faktom je, že keď dôjde k porušeniu, herniálny kužeľ stráca kontakt so svalmi pobrušnice a stáva sa úplne nezávislým, čo vedie k úplnej absencii svalovej reakcie charakteristickej pre kašeľ..
 • Reflexné zvracanie. Táto manifestácia tiež najviac svedčí o tomto ochorení. Ďalej, pri zintenzívnení procesu gastrointestinálnej obštrukcie dochádza pravidelne k zvracaniu, je zelená a má nepríjemný zápach.

Druhy chorôb

 • Obmedzená prietrž bielo-bielej línie brucha. Je to tradičný typ porušenia prietrže, ktorý je opísaný vo všetkých učebniciach, ale zriedka sa vyskytuje v živote. Častejšie sa zovreté tukové tkanivo berie na obmedzenú prietrž.
 • Pupočná prietrž. Táto prietrž je takmer vždy spojená s komisármi, ktoré spôsobujú bolesť, ako aj gastrointestinálnu obštrukciu. Jediným spoľahlivým ukazovateľom pre diagnostiku tejto choroby môže byť nedostatok prenosu kašľa.

Liečba obmedzenej hernie

Toto ochorenie je veľmi nebezpečné a vyžaduje si okamžité chirurgické ošetrenie bez ohľadu na typ prietrže a jeho trvanie. Jedinou kontraindikáciou pri operácii môže byť iba veľmi vážny stav zdravia pacienta.

Počas liečby a po operácii bude najúčinnejším a najrozumnejším vymenovaním moderných regeneratívnych liekov, ako sú gastroenteroprotektory. Gastro - enteroprotektory - sú kompenzátory porúch fungovania orgánov spojených s obrannými mechanizmami tela.

diagnostika

Kvôli prítomnosti typického klinického obrazu sa diagnostikujú všetky typy porušenia prietrží úplne bez problémov. Z toho vyplýva, že správna diagnóza sa môže urobiť už vo fáze počiatočného vyšetrenia, ktoré zahŕňa:

 • štúdium anamnézy;
 • analýza životnej histórie - je potrebné nájsť príčinu porušenia prietrže;
 • dôkladné vyšetrenie a prehmatanie patologického výčnelku;
 • podrobný prehľad pacienta - na zostavenie úplného obrazu o priebehu choroby a určenie závažnosti symptómov.

Dodatočné inštrumentálne skúšky môžu zahŕňať:

 • Ultrazvuk peritoneum;
 • rádiografia s kontrastom;
 • CT a MRI.


Ultrazvuk brucha

Pri vykonávaní laboratórneho výskumu a diferenciálnej diagnostiky nie je nutkaná prietrž.

liečba

Bez ohľadu na priebeh, umiestnenie a načasovanie štípania je indikovaný chirurgický zákrok na vyrezanie prietrže. Operácia pre porušenie prietrže musí nevyhnutne zahŕňať:

 • uvoľnenie vnútorne postihnutých orgánov;
 • resekcia herniálneho vaku s následnou drenážou a zošitím rany;
 • plastika;
 • stanovenie životaschopnosti zložiek patologického výčnelku - v prípade potreby sa uskutoční excízia nekrotických alebo atrofovaných miest.

Chirurgický zákrok možno vykonať niekoľkými spôsobmi:

 • otvorená cesta;
 • laparoskopicky - v súčasnosti najvýhodnejšia technika.

Možné komplikácie

V prípade porušenia prietrže má človek najskôr pocit bolesti v tejto oblasti. O niečo neskôr sa príznaky klasickej črevnej obštrukcie - bolesť brucha, vracanie, nedostatok stolice - spájajú s nepohodou.

Keď sa zvracanie stane výraznou stoličkou, telo signalizuje kritický stav. Ignorovanie takýchto príznakov patológie môže stáť život človeka.

Najnebezpečnejšou komplikáciou porušenia je však peritonitída, ktorá sa môže vyvinúť bez ohľadu na to, ktorý orgán vyplní hernálny vak. Ochorenie je rýchle a vyvoláva ostré porušenie funkcií všetkých orgánov. V dôsledku toho sa vyvíja viacnásobné zlyhanie orgánov, čo vyvoláva zástavu srdca.

Prevencia a prognóza

Medzi preventívne opatrenia na zabránenie porušenia herniálneho vaku patria:

 • včasné ošetrenie kýly pri akejkoľvek lokalizácii;
 • prevencia zvýšenia vnútrobrušného tlaku;
 • posilnenie brušných svalov;
 • kontrola telesnej hmotnosti v rámci normálnych limitov;
 • odmietnutie nosenia bezpečnostných pásov;
 • pravidelné profylaktické vyšetrenie v zdravotníckom zariadení.

Včasná operácia zabezpečuje priaznivý výsledok choroby. Neskoré použitie kvalifikovanej pomoci alebo nezávislých pokusov o odstránenie porušenia vedie k komplikáciám. Úmrtnosť na túto chorobu je približne 10%.

Liečba a prvá pomoc pri chorobe

Najčastejšou a, bohužiaľ, najnebezpečnejšou chybou, ktorú človek urobil v prípade štipky prietrže, je túžba samostatne vrátiť vzdelanie do pôvodného stavu. Pocit cudzieho útvaru a jeho bolestivosť spôsobuje nedobrovoľnú túžbu opraviť vyčnievajúci tuber. Takéto konanie je neprijateľné. Takéto manipulácie by ste v žiadnom prípade nemali vykonávať, pretože môžu viesť k tzv. Minimálnemu zníženiu. Tento stav je lekárom opísaný ako oddelenie elastického prstenca prietrže a vedie k presunu prietrže do peritoneálnej dutiny bez toho, aby sa vylúčilo samotné porušenie. Zaseknutá prietrž umiestnená v brušnej dutine zasa spôsobuje zrýchlený rozvoj peritonitídy a rozšírenie poškodenia..

Ak sa u vás vyskytnú predtým opísané príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc. Zdržanlivá prietrž, ktorej liečba sa dlho nevykonáva, môže vyvolať vývoj rôznych ochorení. Poranenie prietrže sa eliminuje výlučne pomocou chirurgického zákroku. Okrem toho by ste sa v žiadnom prípade nemali uchýliť k použitiu preháňadiel alebo klystýru v prípade zvieracích príznakov, ako je zápcha, nadúvanie..

V čase hospitalizácie musíte informovať lekára:

 • približný čas výskytu prvej bolesti;
 • presná oblasť, v ktorej sa vyskytuje akútna bolesť;
 • či už bola prietrž hernie predtým diagnostikovaná;
 • okolnosti, za ktorých sa vyskytla akútna bolesť;

Výskyt priškrtenej kýly je najbolestivejšou, najnebezpečnejšou a najsmrteľnejšou zo všetkých možných komplikácií. Napriek skutočnosti, že pohotovostná chirurgia je vždy spojená s rizikom pre život, neexistuje žiadny iný účinný spôsob, ako odstrániť zovretú prietrž. Tento problém nedokážu vyriešiť žiadne iné prostriedky, vrátane liečby drogami, a najmä tradičné lieky. Ak lekár odporúča operáciu, musí sa rozhodnúť čo najskôr. V prípade odmietnutia chirurgického zákroku je pravdepodobnosť výskytu komplikácií vrátane nekrózy a šoku maximálna. V prípade takýchto komplikácií bude rozhodnutie o vykonaní pohotovostnej operácie delegované na najbližších príbuzných pacienta, chirurgický zákrok v takom stave pacienta však výrazne zvyšuje riziko úmrtia.

Počas operácie chirurg určí oblasť porušenia, oblasť a stupeň poškodenia tkaniva, ak existuje, a spôsoby odstránenia porušenia. Pri najrýchlejšej liečbe lekárskej starostlivosti a chirurgického zákroku je často možné vyhnúť sa odstráneniu miest tkaniva, čo výrazne skracuje obdobie pooperačnej rehabilitácie.

Pruh

Poranenie prietrže je kompresia herniálneho obsahu v bráne prietrže (defekty prednej brušnej steny, otvory bránice, vrecká brušnej dutiny atď.). V tomto prípade je prerušená dodávka krvi do postihnutej časti orgánu, čo môže v prípade neexistencie včasnej lekárskej starostlivosti viesť k nekróze tkaniva (smrť) a peritonitíde..

V priemere k porušeniu dochádza približne u 20% pacientov s herniou. V štruktúre pohotovostnej chirurgickej hospitalizácie je porušenie prietrže na štvrtom mieste po akútnej apendicititíde, akútnej pankreatitíde a cholecystitíde 1.

Pooperačná úmrtnosť v skupine pacientov s obmedzenou prietržami dosahuje 10% 2, čo je spravidla spojené s neskorou návštevou lekára.

Klasifikácia porušení prietrže

Mechanizmom výskytu môže byť porušenie:

 • Elastický: pod vplyvom náhleho zvýšenia vnútrobrušného tlaku sa do hernálneho vaku vytlačí viac orgánov, ako sa „zmestí“ do hernálneho portálu, a porušuje sa pri normalizácii tlaku v brušnej dutine;
 • Kalov: v slučkách čreva nachádzajúcich sa v hernálnom vaku sa stolica postupne hromadí, ich nadmerné množstvo začína stláčať črevnú stenu.

Povaha porušenia:

 • priama - je narušená črevná slučka;
 • retrográdna (v tvare W) - dve slučky čreva vystupujúce do herniálneho vaku a porušená je slučka umiestnená medzi nimi v brušnej dutine;
 • parietálny (Richter) - narušená je časť črevnej steny.
 • primárne porušovanie - je mimoriadne zriedkavé, keď sa pri veľmi vysokom zaťažení súčasne vytvorí skôr neexistujúca prietrž a porušuje sa časť orgánu, ktorá sa doň dostala;
 • sekundárne - je narušená časť orgánu v už existujúcej prietrži.

Podľa umiestnenia môže byť obmedzená prietrž trieslová, femorálna, pupočná atď..

Orgán umiestnený v hernálnom vaku môže byť porušením slučiek čriev, omentum, močového mechúra, žalúdka, maternice, maternicových príveskov..

Príčiny porušenia prietrže

Na elastické porušenie prietrže, ako aj na jej tvorbu je potrebné periodicky sa opakujúce zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Dôvodov môže byť veľa:

 • chronický kašeľ (chronická bronchitída, CHOCHP);
 • zápcha
 • ťažkosti s močením (s adenómom prostaty);
 • nadúvanie;
 • ascites.

Pri krátkodobom zvýšení vnútrobrušného tlaku sa hernálna brána rozširuje, okrem už existujúceho herniálneho obsahu, do nich vháňa aj časť orgánov. Keď sa vnútrobrušný tlak vráti do normálu, brána prietrže sa zužuje a porušuje herniálny obsah.

Porušenie stolice sa zvyčajne vyskytuje u pacientov s vekom so senilnou atóniou (znížená motorická aktivita) čreva.

Príznaky porušenia prietrže

Po porušení dôjde k oprave kýly, ktorá bola predtým opravená. Hrudný vak sa zväčšuje, je napätý, ostro bolestivý.

Pri narušení črevnej slučky sa postupne vyvíjajú prejavy črevnej obštrukcie: plyny a stolica prestávajú odchádzať, objavujú sa kŕče v bruchu, vracajú sa najskôr jedlá potravy a neskôr - stolice..

Po stlačení steny močového mechúra si pacient sťažuje na časté bolestivé nutkania na močenie.

Ak zomrie porušený obsah herniového vaku, môže sa vyvinúť hlien hernálneho vaku. Prietržová oblasť sa zmení na červenú, zahreje sa, opuchne. Horúčka, slabosť, závraty sa spájajú s ťažkosťami pacientov.

V prípade absencie včasnej lekárskej starostlivosti zomrie nielen časť čreva, ktorá je poškodená prietržovou bránou, ale aj vodiace a odkloňujúce slučky. Potom sa vyvinú príznaky peritonitídy - akútny zápal pobrušnice. Na krátku dobu bolesť úplne zmizne alebo úplne zmizne v dôsledku smrti nervových buniek v nekrotickej oblasti orgánu. Potom sa bolesť rozliala, silná, takže pacient je nútený otočiť sa na bok a tlačiť si kolená na žalúdok, aby ho aspoň mierne znížil. Žalúdok sa stáva tvrdým, napučiava. Palpitácie, pokles krvného tlaku.

Diagnóza porušenia prietrže

Diagnóza obmedzenej prietrže sa vykonáva na základe prieskumu pacienta (charakteristické sťažnosti) a údajov z vyšetrení:

 • syndróm bolesti;
 • nezmeniteľnosť predtým opraviteľnej prietrže:
 • napätie a bolestivosť herniálneho vaku;
 • negatívny príznak impulzu kašľa (pri kašľaní sa neprenáša stres na hernálny vak).

Na vyhodnotenie stavu zadržaného obsahu sa môže odporučiť ultrazvuk herniálneho vaku. Pri podozrení na črevnú obštrukciu alebo peritonitídu sa často predpisuje aj ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov..

Ak sa vyskytnú príznaky obštrukcie čreva, na potvrdenie sa odporúča röntgenové vyšetrenie brušnej dutiny..

Ak existuje podozrenie na oblasť močového mechúra, odporúča sa cystoskopia (endoskopia) a cystografia (röntgenové vyšetrenie)..

Na vyhodnotenie celkového stavu pacienta sú predpísané všeobecné a biochemické krvné testy.

Liečba obmedzenej hernie

Ak máte podozrenie na peritonitídu, nevyhnutne sa musí vykonať otvorená operácia, počas ktorej sa dôkladne preštuduje stav vnútorných orgánov a abdominálna dutina sa prepláchne bohatými špeciálnymi roztokmi, ktoré odstraňujú zápalové toxíny..

Obmedzená prietrž je niekedy spontánne opravená. V tomto prípade je operácia stále nevyhnutná, pretože pri porušovaní orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku, môžu nastať nezvratné zmeny..

V prípade, že od porušenia uplynulo viac ako 12 hodín, musí byť pacient hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti. Súbežne s vyšetrením sa vykonávajú intenzívne prípravy operácie: vykonávajú sa detoxikačné opatrenia, normalizuje sa srdcový rytmus a krvný tlak a upravuje sa rovnováha vody a elektrolytov v tele..

Predikcia a prevencia porušenia prietrže

[1] V.V. Rybachkov, E.N. Kabanov, A.V. Tevyashov a kol., O chirurgickej taktike obmedzených hernií. Ordinácie. Časopis je. N.I. Pirogova, 2011.

[2] Národné klinické usmernenia pre herniológiu. Inguinálne a pooperačné prietrže. Moskva, 2018 /

Poranenie prietrže: príčiny, príznaky, liečba a núdzové metódy pacienta

Zdržanlivá prietrž je stav, pri ktorom sú komprimované orgány, ktoré prepadli patologickým otvorom. Dôvodom je narušenie krvného obehu. Akákoľvek prietrž (medzistavcová, pupočná, femorálna, biela línia brucha, trieslovina) môže byť rozdrvená. Tento stav si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok..

Príčinou uškrtenej prietrže je narušenie krvného obehu.

príčiny

Príčiny prietrže:

 • ťažká fyzická práca;
 • zdvíhať závažia;
 • prudké zvýšenie tlaku v brušnej dutine (pravdepodobne s ťažkým kašľom, kýchaním alebo skúšaním počas zápchy);
 • prudké zníženie telesnej hmotnosti;
 • zlá výživa;
 • obezita;
 • nízka fyzická aktivita.

Rizikové faktory štipnutia sú ťažké pri narodení dieťaťa, nadmerná fyzická námaha, ťažkosti s močením, ťažké pláče a zranenia brucha a chrbta..

príznaky

Ak dôjde k porušeniu hernia, v mieste patológie sa objaví silná bolesť.

Znaky porušenia hernia (slučky čreva, omentum, žalúdok, močový mechúr):

 • Intenzívna lokálna alebo rozptýlená bolesť. Nezmizne sám. V prípade črevnej obštrukcie sa bolesť stáva spastickou. Trvá to niekoľko hodín alebo dní. Prudké zmiznutie naznačuje smrť nervov na pozadí nekrózy tkanív.
 • Neschopnosť nastaviť herniálny vak.
 • Napätie a bolesť.
 • Neprítomnosť kašľa (stanovená počas hmatu).
 • Pokles krvného tlaku.
 • úzkosť.
 • Tachykardia (častý pulz).
 • Koprostáza (fekálna retencia). Vyskytuje sa na pozadí črevnej obštrukcie. Pozoruje sa, keď sú svrbené a femorálne prietrže zovreté.
 • Bledosť kože. Bežnou príčinou je krvácanie.
 • nadúvanie.
 • Poruchy močenia (časté močenie alebo zadržiavanie moču). Vyskytuje sa v prípade zovretia močového mechúra. Najčastejšie sa dysuria vyvíja v starobe..
 • zvracanie.
 • Opuch a začervenanie pokožky. Označte vývoj komplikácií vo forme hlienu.
 • Horúčka.

Pri pritlačení herniového výčnelku v oblasti otvoru bránice sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • ostrá kŕčová bolesť v hypochondriu, bruchu alebo hrudníku;
 • zvracanie ako mletá káva alebo fontána, často zmiešané so žlčou a výkaly;
 • tesnosť a suchosť jazyka;
 • dýchavičnosť;
 • nadúvanie;
 • studený a vlhký pot; utláčanie vedomia (stupor alebo omráčenie).

diagnostika

Ak existuje podozrenie na zovretie orgánov (črevné slučky, žalúdok) v oblasti hernálnej brány, vyžaduje sa komplexné vyšetrenie. Je potrebné poradiť sa s gastroenterológom alebo chirurgom. Na objasnenie diagnózy a vylúčenie inej patológie budete potrebovať:

 • Prieskum pacienta a jeho príbuzných. Určujú sa sťažnosti, predpisovanie príznakov, povaha bolesti a podmienky výskytu..
 • Posúdenie objektívneho stavu. Zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, meranie telesnej teploty, tlaku, srdcového rytmu a dýchania. Dôležitým diagnostickým znakom obmedzenej prietrže je absencia peristaltiky. V prípade črevnej obštrukcie sú stanovené pozitívne Valya príznaky a striekajúci hluk.
 • X-ray krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice. Vykonané s podozrením na medziobratlovú kýlu.
 • CT alebo MRI. Najspoľahlivejšie a informatívne metódy na diagnostikovanie choroby.
 • inšpekcia Pri brušnej hernii sa často zisťuje asymetria brucha a príznaky peritonitídy (pozitívny príznak Shchetkin-Blumberg)..
 • Ultrazvuk brušnej dutiny. Vzhľad Kloiberových misiek naznačuje črevnú obštrukciu.
 • Črevná endoskopia.

Ak existuje podozrenie na zovreté orgány, pacient sa podrobí ultrazvukovej procedúre..

Táto patológia sa musí odlišovať od orchoepididymitíd (zápal semenných váčkov a semenníkov), hydrocelu (kvapka semenníkov), akútny koronárny syndróm a pažerák (s bolesťou na hrudníku), peptický vred dvanástnika a žalúdka, zápal žlčníka a pankreasu, ako aj nádory a choroby ženských pohlavných orgánov.

klasifikácia

Pridelte Richterovi a klamlivé porušenie prietrže. V prvom prípade dochádza k čiastočnej kompresii čreva, ktorá je plná tkanivovej nekrózy.

Črevná obštrukcia sa zriedka vyvíja. Tento typ porušenia je charakteristický pre pupočnú a kýlu bielej línie brucha.

Falošné štípanie sa vyznačuje tým, že nekróza tkaniva chýba, ale existuje klinický obraz charakteristický pre štiepenie orgánov. Príčinou je výpotok, ktorý sa dostane do herniálneho vaku, čo vedie k zápalu..

Primárne a sekundárne porušenie

K primárnemu porušeniu dochádza v čase silného stresu. V tomto prípade sa vytvorí prietrž, ktorá sa okamžite zviera. K sekundárnemu porušeniu dochádza u ľudí s predtým diagnostikovanou kýlou.

Medzi bežnými uškrtenými kýlami, slabinami.

Anatomické umiestnenie

Rozlišujú sa vonkajšie (femorálne, epigastrické, ischiatické, hernie xiphoidného procesu a biela línia brucha, triesloviny, pupočníka) a vnútorné (intraabdominálne, medzistavcové a bránice) ušliapnuté hernie. Prvé sa vyznačujú prolapsom orgánov pod kožou. Sú stanovené vizuálne vo forme kruhových alebo oválnych útvarov..

Na orgáne zadržiavanom pri bráne prietrže

Kýly s poškodením črevnej slučky, maternice, Cooperovho ligamentu, prívesky pohlavných orgánov, močového mechúra, omentum a žalúdka sú izolované. Tieto orgány často upúšťajú. Meckelov divertikulum a vermiformová príloha cecum (dodatok) sa zriedka porušujú.

Povaha porušenia

V závislosti od charakteristík vývoja sa porušenie delí na tieto typy:

 • antegráda (poškodenie 1 slučky čreva alebo iného orgánu);
 • retrográdne (2 slučky čreva sa stlačia okamžite, zatiaľ čo slučka spojivového tkaniva zostáva v brušnej dutine);
 • parietálny (charakterizovaný porušením 1 steny čreva, ktorá sa nachádza oproti mezentériu).

Porušenie je úplné a neúplné. V druhom prípade sa zachovajú funkcie orgánu.

Stupeň stlačenia vyzrážaného orgánu

Porušenie je úplné a neúplné. V druhom prípade sa zachovajú funkcie orgánu.

Tuhá femorálna prietrž

Ak dôjde k porušeniu femorálnej prietrže, zapália sa orgány, ktoré prechádzajú femorálnym kanálikom. Jedná sa o prílohy maternice, dodatku a čriev. Hrudný vak je zväčšený a nie je nastavený.

Palpácia odhalila zvýšenie hustoty orgánov a silnú bolesť.

Predĺžené štípanie je spojené s črevnou obštrukciou, ktorá sa prejavuje zvracaním stolice, škytavkou, zadržiavaním stolice a plynu, nadúvaním a kŕčou..

Kontrakcia prietrže chrbtice

Poranenie prietrže chrbtice je najčastejšie pozorované u ľudí trpiacich osteochondrózou. Známky patológie:

 • silná bolesť pozdĺž chrbtice;
 • torticollis (s poškodením krčnej chrbtice);
 • bolesť na hrudníku podľa typu angíny (s prietržou hrudnej oblasti);
 • svalové kŕče;
 • ťažkosti s prehĺtaním;
 • obmedzenie mobility;
 • panvovej dysfunkcie.

Prietržovaná prietrž chrbtice sťažuje prehĺtanie.

Zaseknutý ischiadický nerv, syndróm stavcov, radiálny syndróm, zhoršená citlivosť, motorické poruchy, zhoršené zmyslové vnímanie a vyblednutie reflexov.

liečba

Ak sa zistí obmedzená prietrž, je indikovaná pohotovostná chirurgická liečba. Sebahojenie je zriedkavý jav. Pohotovostná starostlivosť zahŕňa privolanie sanitky, poskytnutie anestetika a poskytnutie úplného fyzického odpočinku pacientovi. Konzervatívna terapia a použitie ľudových prostriedkov na fekálne porušenie sú neúčinné. Vyvíjajú sa obklady na odstránenie bolesti..

 • chirurgický zákrok na obnovenie normálneho umiestnenia orgánov;
 • gymnastické cvičenia po operácii na posilnenie svalovej kostry a na zabránenie recidívy;
 • dobrá výživa;
 • obmedzenie fyzickej aktivity;
 • nosenie elastickej ortézy na upevnenie orgánov.

Liečba priškrtenej prietrže s elastickým obväzom na fixáciu orgánov.

Absolútne zakázané

Pri obmedzenej prietrži je zakázané:

 • nezávisle pred príchodom sanitky podať pacientovi antispasmodiká alebo NSAID;
 • postaviť herniálny vak;
 • vezmite preháňadlá;
 • self-liečiť;
 • napínanie brušných svalov.

Chirurgický zákrok

Účelom operácie je uvoľnenie orgánov zadržiavaných v herniálnom vaku. Ciele liečby:

 • odstránenie príznakov;
 • obnova normálneho umiestnenia orgánov;
 • posilňovanie svalov a prírodných otvorov pomocou vlastných tkanív alebo syntetických materiálov;
 • predchádzanie komplikáciám a relapsom.

Pri obmedzenej prietrži je účinná hernioplastika.

Pri obmedzenej prietrži sú účinné nasledujúce zásahy:

 • Ťahová hernioplastika. Zahŕňa posilnenie orgánov pomocou laloku tkanív. Nevýhody tohto spôsobu plastiky sú vysoké riziko relapsu a dlhá doba zotavenia. Prístup k tkanivám si vyžaduje strednú laparotómiu. Počas operácie lekár disekuje pokožku, priraďuje vrece s vypadnutými orgánmi, otvára ju, odstraňuje tekutinu, starostlivo vyšetruje (v prípade nekrózy odstraňuje odumreté tkanivo), obnovuje orgány a vykonáva plastickú chirurgiu. Vyžaduje sa tiež šitie (uzavretie rany)..
 • Oprava sieťovej kýly (netahový plast). Tento spôsob liečby je účinnejší. Miera recidívy je omnoho nižšia..
 • Zavádzanie črevných fistúl. Vyžaduje sa, ak nie je možné odstrániť časť čreva v prípade nekrózy.
 • Laparoskopia (endoskopický zásah pomocou sondy vybavenej kamerou). Takéto ošetrenie je menej traumatické.

predpoveď

Pri včasnej operácii nie je prietrž nebezpečná. Prognóza sa zhoršuje, ak sa vyskytnú komplikácie. U starších ľudí dosahuje úmrtnosť 10%. Vývoj hernia sac phlegmon zhoršuje prognózu zdravia.

Pri včasnej prevádzke nie je prietrž nebezpečná.

Po operácii sa obnova neobjaví okamžite. Rehabilitácia trvá najmenej mesiac. Pri vykonávaní hernioplastiky sa prietrže môže vytvárať a znova porušovať.

prevencia

Najúčinnejšie opatrenia na zabránenie výskytu a priškrtenia prietrže:

 • odmietnutie ťažkej fyzickej práce a vzpierania;
 • posilnenie svalov chrbta a brucha;
 • zvýšená motorická aktivita;
 • udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti;
 • prevencia poranení chrbtice a brucha;
 • včasná liečba respiračnej patológie so silným kašľom (bronchitída, pneumónia, tuberkulóza, čierny kašeľ, laryngotracheitída);
 • normalizácia stolice;
 • správna výživa (obohatenie jedálneho lístka o ovocie a zeleninu, čiastočné jedlá, obmedzenie spotreby sladkostí a mastných potravín);
 • včasný prístup k lekárovi.

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia prietrže.

Príznaky obmedzenej prietrže a metódy liečby

Patológia nie je zriedkavá, môže to však ohrozovať život. Obmedzená prietrž často vedie k tomu, že sa zhoršuje funkčnosť vnútorných orgánov. Prirodzene môžu existovať aj iné vážne komplikácie..

Čo je to choroba?

Patologickým stavom je stlačenie herniového vaku pri bráne prietrže. V tomto prípade je narušený krvný obeh v tkanivách a v tých častiach orgánov, ktoré ho tvoria, sa začína nekróza. To znamená, že silné napätie v brušnej stene rozširuje prietržovú bránu a vyvoláva prolaps orgánov. Potom sa svaly stlačia a všetok obsah sa zovrie..

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, pretože ide o akútny chirurgický stav. Nepovažuje sa za menej nebezpečný ako zápal slepého čreva. Môže byť ovplyvnená akákoľvek prietrž brucha. Hlavným nebezpečenstvom takejto patológie je, že u pacienta sa vyvinie obštrukcia čreva, ako aj akútna peritonitída.

Porušenie je vždy náhle:

 1. U pacienta sa rozvíja silná bolesť, ktorá pretrváva aj po uvoľnení brušných svalov..
 2. Kýla sa nedá ustúpiť, je napätá.
 3. Stav pacienta sa rýchlo zhoršuje: objavuje sa arytmia, krvný tlak sa znižuje.

Prvé príznaky nekrózy tkanív sa môžu objaviť po 7 hodinách. Ak sa s lekárom vopred nekonzultujete, pacient môže zomrieť. Včasný chirurgický zákrok vám však umožňuje rýchlo vyriešiť problém s minimálnym poškodením tela..

Primárne a sekundárne porušenie

Primárne porušenie prietrže je pomerne zriedkavé. Vyzerá to v dôsledku veľmi silného fyzického okamžitého stresu, ak je osoba náchylná na výskyt takého výčnelku. To znamená, že človek v dôsledku takéhoto úsilia súčasne vyvinie prietrž a je narušený.

Diagnostikovanie uškrtenej prietrže je dosť ťažké. Môže to urobiť iba skúsený lekár, ktorý nezabudne na možnosť svojho vzhľadu. Toto je nebezpečenstvo zákernej choroby.

Pacient jednoducho nedokáže pochopiť, čo sa s ním deje, a môže mu uniknúť drahocenný čas.

V dôsledku toho začína peritonitída, odumieranie tkanív vnútorných orgánov, ako aj ťažká intoxikácia.

Sekundárne porušenie prietrže sa zistí oveľa rýchlejšie, pretože sa vyvíja na pozadí existujúceho výčnelku. To znamená, že pacient už môže situáciu vysvetliť pohotovostnému lekárovi.

Druhy patologických stavov

Existuje taká klasifikácia typov porušenia prietrže:

Vypučením miesta:

 • vonkajší: trieslový, pupočný, femorálny a zriedkavejší - prietrž lumbálneho trojuholníka a špicatá čiara;
 • vnútorná: suprafrenická, subfrenická, intraperitoneálna, epigastrická, kýla panvového dna.

Podľa toho, ktorý orgán trpí porušením:

 • upchávka;
 • močového mechúra;
 • slepé črevo a hrubé črevo;
 • tenké črevo;
 • v zriedkavých prípadoch vypadáva dolný pažerák, semenný kanál, maternica, žalúdok.
 • antegráda, v ktorej je stlačená iba jedna slučka čreva alebo iného vnútorného orgánu;
 • retrográdna, pri ktorej vypadnú 2 slučky, zatiaľ čo spoj zostane vo vnútri a najviac sa zovrie;
 • parietálnej;

Podľa stupňa porušenia orgánov:

Elastický mechanizmus je charakteristický pre ostrý súčasný vstup veľkého herniálneho obsahu do brány. Vnútorné orgány sa zároveň nemôžu usadiť samy. Kýlová brána je v tomto prípade úzka.

Aby bolo možné určiť, aké porušenie prietrže je prítomné u pacienta, lekár musí nevyhnutne počúvať a analyzovať sťažnosti pacienta.

Dôvody rozvoja

Prezentovaná patológia sa, prirodzene, neobjavuje sama o sebe. Zvieranie sa môže vyskytnúť takmer u každého, kto má tento výčnelok. Stačí urobiť nejakú akciu, ktorá vyvolá napätie svalov brušnej tlače.

Existujú určité dôvody, ktoré vedú k porušeniu prietrže:

 • ostré zdvíhanie príliš ťažkého predmetu trhnutím;
 • tlačenie zo zeme počas vysokého skoku;
 • neznesiteľný ťažký kašeľ;
 • svalové napätie brucha spôsobené zápchou;
 • adenóm prostaty;
 • svalová slabosť brušného korzetu;
 • črevná atónia charakteristická pre starších ľudí

Okrem toho existujú ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie prietrže: periodický komplexný pôrod, príliš rýchly úbytok na váhe, trauma do brušnej steny, príliš veľká fyzická námaha..

Príznaky patológie

Nepriaznivé pocity sa často vyskytujú na stehne, slabine a iných častiach brucha. Pohodlie pacienta nezmizne, aj keď klamie a nepohybuje sa. Časom sa bolesť stáva závažnou, až kým nekróza dosiahne nervy..

Ak má pacient prietrž prietrže, príznaky sú nasledujúce:

 1. Veľmi častý nepravidelný srdcový rytmus (pulz dosahuje 120 úderov za minútu).
 2. Rýchly pokles krvného tlaku.
 3. Bledosť kože.
 4. Nízka intenzita symptómov môže naznačovať, že pri hromadení výkalov sa objavila uškrtená prietrž.
 5. Črevná obštrukcia, ktorá sa vyznačuje neskrývateľným neustálym zvracaním s postupne sa zvyšujúcim zápachom výkalov.
 6. Ak je štipnutie parietálne, pacient nebude vykazovať príznaky črevnej obštrukcie.
 7. Výčnelok sa výrazne zväčší a tiež sa stáva napätým.
 8. Nedostatok príznaku „kašľa“.
 9. Objavuje sa zvýšená úzkosť a úzkostné správanie..

Pri uškrtenej prietrži sa symptómy prejavujú veľmi jasne, takže diagnostika patológie nie je tak zložitá.

Diagnostické funkcie

Lekár okrem toho skontroluje prenos kašľa, ktorý pri stlačení chýba. Peristaltiku nad prietržou nemožno počuť. Symetria brucha je často narušená. Možno budete potrebovať brušný röntgen - umožňuje diagnostikovať obštrukciu čriev.

Pri diferenciálnej diagnostike sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie vnútorných orgánov pobrušnice.

Liečebné vlastnosti

Zdržané kýly sa majú liečiť iba chirurgicky. Okrem toho by mal byť naliehavý a vykonávaný „zo zdravotných dôvodov“. To znamená, že keď pacient pocítil prvé znamenie zjavného porušenia prietrže, musí naliehavo zavolať sanitku. Pred príchodom si musí pacient ľahnúť pod vankúšik s malým vankúšom.

Ak je bolesť príliš silná, môže sa na postihnutú oblasť nasadiť ľadový obklad. Nemôžete robiť nič iné, dokonca brať lieky proti bolesti. Okrem toho je zakázané:

 • vykúpať sa, zvlášť horúco;
 • používať otepľovacie obklady, ktoré aktivujú krvný obeh a proces iba zhoršujú;
 • piť antispasmodiká;
 • sa samostatne zapájajú do regulácie výčnelku.

Inguinálna kýla: čo sa dá jesť po odstránení

Faktom je, že takéto pôsobenie môže spôsobiť prasknutie krvných ciev s výskytom krvácania v herniálnom vaku. A prietrž hernie môže prasknúť, v tomto prípade odumreté tkanivo spadne do brušnej dutiny.

Takúto patológiu je možné liečiť iba pomocou chirurgického zákroku. Predtým však musí chirurg vedieť, či má pacient vážne ochorenie srdca alebo či nedávno prekonal infarkt..

Aké druhy operácií existujú

Chirurgický zákrok sa teda nevyhnutne vykonáva pomocou lokálnej, spinálnej anestézie alebo celkovej anestézie. Existujú také druhy operácií:

 1. Tradičné. Vyrába sa nasledovne: koža sa odreže nad prietrž a potom sa rozreže stena hernálneho vaku. V tejto fáze musí chirurg rýchlo vyhodnotiť stav výčnelku. Ďalej je potrebné upevniť upnutý orgán a vyrezať hernálnu bránu. Ak tkanivá nie sú poškodené a sú v uspokojivom stave, môžu sa vrátiť späť do brušnej dutiny. V prípade poškodenia orgánov sa tieto oblasti musia odstrániť. Na výrobu plastových bránkových hernií sa používajú buď ich vlastné tkanivá alebo špeciálne pletivo.
 2. Laparoskopia. Toto je minimálne invazívna operácia, ktorá nevyžaduje dlhé obdobie na zotavenie. Takýto zásah si však vyžaduje celkovú anestéziu. Laparoskopia sa používa, ak: výčnelok je malý, pacient nemá sprievodné patológie, neuplynuli viac ako 3 hodiny po upnutí tkaniva, nedochádza k všeobecnej intoxikácii tela alebo peritonitídy. Nemôžete použiť laparoskopiu počas tehotenstva, v prípade silnej obezity, ako aj pri výskyte príznakov črevnej obštrukcie..

Druhý spôsob operácie má niekoľko výhod:

 • pacient netvorí pooperačné jazvy;
 • riziko komplikácií je znížené;
 • okolité tkanivá nie sú prakticky poškodené.

Prognóza a prevencia

Už dlho je známe, že porušenie prietrže je dosť nebezpečné pre ľudské zdravie a život. Napríklad v dôsledku vývoja takéhoto patologického stavu môže zomrieť 10% pacientov, ktorí dosiahli pokročilý vek. Dôkazom toho sú štatistiky.

Ak osoba vyhľadá lekársku pomoc príliš neskoro, liečba to značne komplikuje. A pokusy zmierniť bolesť a samostatne napraviť prietrž vedú k zhoršeniu stavu pacienta, ťažkostiam pri diagnostike.

Najnebezpečnejšou komplikáciou tohto ochorenia je nekróza zovretej črevnej slučky, ktorá vedie k jej obštrukcii. V tomto prípade sa môže začať peritonitída a bude sa musieť vykonať závažnejšia operácia, obdobie zotavenia po ktorom je dlhá a náročná.

Pokiaľ ide o prevenciu patológie, ustanovuje:

 1. Včasná liečba brušnej prietrže.
 2. Vylúčenie všetkých činností, ktoré môžu vyvolať silné napätie brušných svalov.

Prezentovanú patológiu lieči gastroenterológ a chirurg. Včasná operácia nielen šetrí život pacienta, ale tiež udržuje zdravie. Niekoľko dní po operácii môže pacient vstať a pokúsiť sa chodiť. Proces rehabilitácie nezaberie veľa času, ale je potrebné obnoviť normálnu funkčnosť tela.

Prvá pomoc pri porušení prietrže

Čo je kýla? Hovoríme o porušení štruktúry stien brušnej dutiny, ktoré má za následok vyčnievanie určitých orgánov. Príznaky a následky prietrže závisia od jej umiestnenia a postihnutého orgánu. Predčasné ošetrenie prietrže môže spôsobiť jej porušenie. O tejto podmienke budeme hovoriť podrobnejšie.

Všeobecné informácie

Súčasťou brušnej steny je svalová aponeurotická oblasť, ktorá pozostáva z pojivového tkaniva. Túto zónu možno označiť za najzraniteľnejšiu, pretože jej hrúbka je na niektorých miestach v porovnaní s ostatnými časťami steny menšia. Kombináciou nepriaznivých faktorov je narušená integrita aponeurózy.

Diera má spočiatku mikroskopické rozmery, ale pod tlakom brušných orgánov sa začína rozširovať. V dôsledku toho môžu do nej spadnúť orgány v okolí. Pri anatómii ľudského tela obsahuje prietrž vo väčšine prípadov prietrž prvky omentum, tenké alebo sigmoidné črevá.

Skladá sa z troch komponentov - brány, tašky a obsahu. Kýlová brána je presne tá časť aponeurózy, v ktorej sa objavila diera. Hernálny vak je tvorený z parietálneho tkaniva brušnej steny, ktoré sa tiahne pod vplyvom závažnosti vnútorných orgánov a padá do lúmenu. Obsah - orgány, ktoré vypĺňajú kýlu.

Príznaky priškrtenej prietrže

Prietrž nie je vo väčšine prípadov zdrojom silnej bolesti, človek pociťuje určité nepohodlie priamo, keď je jej mechanicky vystavená.

Situácia sa zhoršuje, keď je prietrž stlačená - v tomto prípade orgán nachádzajúci sa vo vnútri trpí a už nie je možné upravovať spadnutú časť obsahu brušnej dutiny rukami. Pocity bolesti priamo závisia od stupňa dopadu na nervové zakončenie.

V niektorých prípadoch je bolesť mierna a v niektorých je veľmi závažná, čo vyvoláva celkový stres tela a spôsobuje šokový stav..

Ďalším znakom zvierania herniového vaku:

 • jeho ostrý výstupok;
 • zvýšenie objemu;
 • steny sa stávajú elastickými;
 • nie je tu žiadny kašeľ.

Podozrenie na zovretie prietrže je dôvodom okamžitého kontaktu so špecialistom, pretože taký stav ohrozuje rozvoj peritonitídy. V niektorých prípadoch sa hnis začína hromadiť veľmi vysokou rýchlosťou, takže neskoršie hľadanie lekárskej pomoci je fatálne.

Prečo dochádza k porušovaniu predpisov?

Zranená prietrž je vyvolaná rôznymi faktormi. V závislosti od príčiny tohto javu je možné rozlišovať tri typy porušení:

 1. Elastický - príčinou patológie je prudký nárast tlaku vo vnútri brušnej dutiny. Môže to spôsobiť kŕč alebo kašeľ. Čo sa stane v tejto chvíli prietrže? So zvyšujúcim sa tlakom sa brány samovoľne rozťahujú a ďalší obsah padá do vaku. Hneď ako sa tlak normalizuje, vráti sa brána do svojej pôvodnej veľkosti a stlačí obsah prietrže, čím zabráni návratu do svojej prirodzenej polohy..
 2. Fekálne - podobný jav je charakteristický pre pacientov so závažnými poruchami črevnej motility. Môžu to byť vrodené patológie a zmeny tela súvisiace s vekom. Z tohto dôvodu sa v čreve, ktoré je obsahom prietrže, hromadí výkaly. Keď sa jeho objem stane kritickým, dôjde k porušeniu.
 3. Zmiešané - tento stav je vyvolaný práve akumuláciou výkalov v črevnej slučke a vyplnením herniálneho vaku. Mechanizmus rozvoja patológie je nasledujúci - fekálna masa tlačí na herniálnu bránu, rozširuje ich a keď sa dostane dovnútra, brána sa uzavrie.

Bez ohľadu na príčiny vývoja a typ porušenia prietrže je táto podmienka spojená s vysokými rizikami pre ľudský život a zdravie. Čím rýchlejšie sa stanoví správna diagnóza a začne sa liečba, tým priaznivejšia je prognóza pre budúcnosť pacienta.

Možné komplikácie

V prípade porušenia prietrže má človek najskôr pocit bolesti v tejto oblasti. O niečo neskôr sa príznaky klasickej črevnej obštrukcie - bolesť brucha, vracanie, nedostatok stolice - spájajú s nepohodou.

Keď sa zvracanie stane výraznou stoličkou, telo signalizuje kritický stav. Ignorovanie takýchto príznakov patológie môže stáť život človeka.

Najnebezpečnejšou komplikáciou porušenia je však peritonitída, ktorá sa môže vyvinúť bez ohľadu na to, ktorý orgán vyplní hernálny vak. Ochorenie je rýchle a vyvoláva ostré porušenie funkcií všetkých orgánov. V dôsledku toho sa vyvíja viacnásobné zlyhanie orgánov, čo vyvoláva zástavu srdca.

Prvou a jedinou pomocou, ktorú možno poskytnúť pacientovi s podozrením na kýlu, je jeho rýchle dodanie do zdravotníckeho zariadenia..

Túto patológiu nie je možné odstrániť sami - pokus o manuálne narovnanie prietrže môže spôsobiť imaginárnu redukciu, to znamená, že orgán zostáva narušený, ale presúva sa priamo do brušnej dutiny..

Tento jav vždy zaručuje rozvoj peritonitídy..

Liečba porušenia prietrže zahŕňa chirurgický zákrok. Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Po rozrezaní stien herniálneho vaku vyhodnotí špecialista stav orgánu, ktorý ho naplní.

Ak je pacient oslovený včas, tkanivá orgánov nemajú čas na atrofiu. V tomto prípade sa brány, ktoré vyvíjajú tlak, rozširujú, orgány sa usadzujú a integrita brušnej steny sa obnoví..

Pri zanedbanom prípade existujú náznaky excízie odumretého tkaniva stlačeného orgánu.

Výsledkom je, že porušenie prietrže je nebezpečná patológia, preto je vhodnejšie zabrániť jej rozvoju. U pacientov s kýlami sa môže odporučiť plánovaná operácia na obnovu brušnej steny. Je lepšie prijať takúto ponuku ošetrujúceho lekára a zbaviť sa choroby navždy.

Núdzová starostlivosť o uškrtenú prietrž

Existujú ingvinálne, femorálne, epigastrické kýly. Zriedkavé lokalizácie zahŕňajú kýlu línie Spigel, perineálnu, obštrukčnú a bránicu. Získané kýly sú častejšie ako vrodené. Získané tiež zahŕňajú traumatické a pooperačné kýly. Všetky kýly sú rozdelené na nekomplikované a komplikované.

Najbežnejšou a život ohrozujúcou komplikáciou prietrže je štípanie: náhla kompresia obsahu prietrže v bráne prietrže.

Okamžitou príčinou porušenia môže byť náhle zvýšenie tlaku v bruchu s prudkým fyzickým stresom v dôsledku vzpierania, kašľa, zvracania atď..

Poruchy hnačiek sú často porušované, femorálne prietrže majú druhé miesto vo frekvencii.

Podľa mechanizmu výskytu sa rozlišuje elastické a fekálne porušenie.

Pri elastickom narušení vystupujú brušné orgány cez natiahnuté herniálne brány a potom sú porušené v herniálnom krúžku.

V týchto prípadoch sa vyvíja obraz akútnej obštrukcie čreva, ktorá sa potom stáva ťažšou kvôli poruchám obehového systému v obmedzených orgánoch, po ktorej nasleduje ich nekróza a perforácia..

S prechodom zápalového procesu na brušnú stenu dochádza k hlienu hernálneho vaku a pri perforácii čreva - abscesov a vonkajších črevných fistúl. Ak dôjde k perforácii vo voľnej dutine brucha, objaví sa obraz peritonitídy.

Pre fekálne porušenie je predispozičným faktorom prítomnosť pomerne širokých herniálnych brán. Dôležité je spomalenie peristaltiky, zalomenia a pretečenia slučky čreva, ktorá vstúpila do herniálneho vaku. V takýchto prípadoch k porušeniu dôjde v dôsledku prudkého pretečenia čreva nachádzajúceho sa v herniálnom vaku.

Klinický obraz. Časté príznaky s obmedzenou prietržou: bolesť, napätie v hernálnom vaku, potom sú príznaky akútnej obštrukcie čreva av pokročilých prípadoch je to závažná intoxikácia..

Klinické prejavy narušenej prietrže závisia od času, ktorý uplynul od porušenia, závažnosti porúch obehového systému a zmien v poškodenom orgáne..

Rozlišujte medzi všeobecnými a miestnymi znakmi obmedzenej prietrže.

Medzi miestne príznaky patrí hernia prietrže, ktorá bola predtým ľahko fixovaná, stanovenie hustej zväčšenej a napnutej herniovej výčnelky, nedostatok prenosu kašľa..

Perkusia v oblasti herniálneho výčnelku v prípade črevného porušenia je spôsobená tympanitídou.

V prípade porušenia omentum alebo nahromadenia veľkého množstva herniálnej vody sa zaznamená prudké otupenie nárazového zvuku..

Bežné príznaky zahŕňajú náhly nástup akútnej bolesti v oblasti herniálneho výčnelku, nevoľnosti, zvracania as oneskorenou diagnostikou intoxikáciu a charakteristické znaky charakteristické pre akútnu črevnú obštrukciu. Bolesť sa zvyčajne vyskytuje náhle v mieste herniálneho výčnelku.

Na začiatku porušenia môžu byť škytavky a zvracanie obvykle reflexnej povahy. S rozvojom črevnej obštrukcie a zvýšenou toxikózou sa zvracanie stáva fekálnym zápachom.

Bolestivosť celého brucha sa zosilňuje, objavuje sa plynatosť, stolica a plyn sú oneskorené, vyskytuje sa prudká črevná motilita (Valya symptóm).

V neskorých štádiách, pri všetkých typoch porušenia, sa stav pacientov prudko zhoršuje v dôsledku nekrózy zadržovaného orgánu, rozvoja črevnej obštrukcie, hernie flegmon a peritonitídy..

Diagnóza v typických prípadoch nie je náročná. Výskyt silnej bolesti v oblasti herniálneho výčnelku a neschopnosť voľne vtlačiť herniálny obsah do brušnej dutiny sú charakteristické znaky obmedzenej prietrže..

Rozpoznanie malých prietrží môže nastať vtedy, keď je narušená črevná slučka iba v oblasti porušujúceho prstenca alebo ak dôjde k parietálnemu porušeniu čreva (Richterova hernia). Takéto porušenia sa dajú zistiť iba opatrným pohmatom hernálneho portálu brušnej steny.

Diferenciálna diagnóza sa vykonáva z akútneho vývoja kvapiek semenníkov, zapálených trieslových lymfatických uzlín, trombózy femorálnej žily atď..

Je potrebné rozlíšiť uškrtenú prietrž od ireducibilnej, na rozdiel od uškrtenia pri neredukovateľnej prietrži neexistuje žiadna ostrá bolesť a napätie v oblasti herniového výčnelku. Vo všetkých prípadoch je pre presnú diagnózu dôležitá správna anamnéza.

Urgentná starostlivosť. Všetci pacienti s obmedzenou prietržou, bez ohľadu na trvanie a miesto porušenia, sú podrobení pohotovostnej hospitalizácii v chirurgickej nemocnici..

Prepravujú sa na nosidlách v náchylnej polohe. Nútené manuálne zníženie, používanie preháňadiel, teplých kúpeľov, podávanie liekov a antispasmodík je zakázané.Ručné zníženie obmedzenej prietrže v prehospitálnom štádiu je možné u závažných pacientov s prítomnosťou sprievodných chorôb a iba vtedy, ak neprejde od porušenia. viac ako 2 hodiny sa podkožne injikuje 1 ml 0,1% roztoku atropínu, v prípade potreby sa katétruje močový mechúr, vyprázdni sa žalúdok (premyje sa hustou sondou) a vykoná sa očistný nález. Potom sa pacient vloží do horúceho kúpeľa. ak nie je pacient opravený, je neodkladne hospitalizovaný v nemocnici

Je potrebné pamätať na to, že pri obnove obmedzenej prietrže a najmä pri samoopravení môže dôjsť k falošnej redukcii, keď je hernálny výčnelok zasunutý do brušnej dutiny so zostávajúcim porušením orgánov. Preto by pacienti mali byť po znížení prietrže hospitalizovaní v chirurgickej nemocnici.

Zranená hernia - príznaky, stav núdze

Vo vedeckej literatúre sú uvedené rôzne klasifikácie vonkajších brušných hernií, ktorých autori boli takí významní domáci lekári ako MF Zarivchatsky, V.F. Yagovkin, V. V. Zhebrovský, F. N. Ilchenko, A. I. Mariev a ďalšie, ktoré sú založené na anatomických, etiologických a klinických princípoch.

Podľa anatomickej klasifikácie zahŕňajú vonkajšie hernie trieslovinu, stehennú, pupočníkovú, perineálnu, bedrovú prietrž, prietrže bielej a spigelovej línie brucha a prietrže, ktoré vystupujú cez sedací alebo obštrukčný otvor..

Odrody choroby v závislosti od umiestnenia vaku:

 • porušenie pupočnej kýly, ktorá sa najčastejšie diagnostikuje u detí;
 • porušenie prietržovej kýly - sem patrí aj vývoj prierezovej kýly u mužov;
 • porušenie diafragmatickej prietrže;
 • porušenie femorálnej prietrže, čo je veľmi dôležité na odlíšenie od ingvinálnej prietrže. Je to spôsobené skutočnosťou, že takéto choroby majú prakticky podobný klinický obraz;
 • porušenie prietrže bielej línie brucha;
 • porušenie pooperačnej ventrálnej prietrže - najčastejšie sa diagnostikuje;
 • porušenie kýly alebo lýtie prietrže - zatiaľ čo sa zameriava na čiaru, ktorá spája pupok s prednou hornou časťou ilium;
 • porušenie lumbálnej prietrže;
 • porušenie sedacej kýly;
 • porušenie obštrukčnej prietrže.

Podľa stupňa prekrývania lúmenu sa ochorenie stáva:

 • dokončiť;
 • neúplné, čo sa tiež nazýva parietálne porušenie prietrže;
 • otvorené - tento variant priebehu choroby je možný iba vtedy, ak je porušené pripojenie slepého čreva alebo Meckel diverticulum.

V závislosti od vývojových prvkov sa porušenie prietrže delí na:

 • antegrade;
 • retrográdna;
 • nepravdivé alebo imaginárne;
 • náhly.

Klinický obraz a diagnostika

Kvôli prítomnosti typického klinického obrazu sa diagnostikujú všetky typy porušenia prietrží úplne bez problémov. Z toho vyplýva, že správna diagnóza sa môže urobiť už vo fáze počiatočného vyšetrenia, ktoré zahŕňa:

 • štúdium anamnézy;
 • analýza životnej histórie - je potrebné nájsť príčinu porušenia prietrže;
 • dôkladné vyšetrenie a prehmatanie patologického výčnelku;
 • podrobný prehľad pacienta - na zostavenie úplného obrazu o priebehu choroby a určenie závažnosti symptómov.

Dodatočné inštrumentálne skúšky môžu zahŕňať:

 • Ultrazvuk peritoneum;
 • rádiografia s kontrastom;
 • CT a MRI.

Pri vykonávaní laboratórneho výskumu a diferenciálnej diagnostiky nie je nutkaná prietrž.

liečba

Obmedzená prietrž vyžaduje urgentný chirurgický zákrok. Po hospitalizácii v prítomnosti sprievodných komplikácií sa pacientovi podávajú srdcové a proteínové prípravky, infúzne roztoky.

Počas chirurgického zákroku je dôležité rýchlo zistiť a opraviť obmedzený orgán. Ak sa nekróza tkanív ešte nevyskytla, orgán sa umiestni do brušnej dutiny.

S neživotaschopnosťou - herniálny obsah sa odstráni. Po hernioplastike (plastová hernia brána).

Bez ohľadu na priebeh, umiestnenie a načasovanie štípania je indikovaný chirurgický zákrok na vyrezanie prietrže. Operácia pre porušenie prietrže musí nevyhnutne zahŕňať:

 • uvoľnenie vnútorne postihnutých orgánov;
 • resekcia herniálneho vaku s následnou drenážou a zošitím rany;
 • plastika;
 • stanovenie životaschopnosti zložiek patologického výčnelku - v prípade potreby sa uskutoční excízia nekrotických alebo atrofovaných miest.

Chirurgický zákrok možno vykonať niekoľkými spôsobmi:

 • otvorená cesta;
 • laparoskopicky - v súčasnosti najvýhodnejšia technika.

Akýkoľvek pokus o vynútenie obmedzenia obmedzenej prietrže by sa mal uznať za neprijateľný.

Rehabilitácia po operácii

V prvých dňoch po operácii bude mať pacient v oblasti odstránenej prietrže mierny diskomfort. Okrem toho syndróm bolesti môže trvať niekoľko dní, všetko záleží na zložitosti operácie a individuálnej tolerancii bolesti. Celková doba zotavenia trvá jeden až šesť týždňov, rehabilitáciu je možné predĺžiť v závislosti od zdravotného stavu pacienta.

Napriek operácii lekári odporúčajú postupné zavádzanie fyzickej aktivity. Pre začiatočníkov to môže byť ľahká chôdza. Je prísne zakázané zdvíhať zariadenia na silový tréning (aj keď predtým sa osoba aktívne podieľala na športe) a ťažké fyzické námahy (ak práca súvisí s fyzickou prácou).

Je užitočné urobiť ľahké ranné cvičenie. Doslova pár ručných swapov, otočenie hlavy.

Prvá pomoc pri uškrtenej prietrži

Keď sa objavia prvé príznaky porušenia prietrže, pacient musí byť okamžite hospitalizovaný v chirurgickej nemocnici. Preprava pacienta sa vykonáva iba v polohe na chrbte na nosidlách. Akékoľvek pokusy o zmiernenie a nezávislé zmiernenie bolesti u osoby bez lekárskeho vzdelania povedú iba k komplikáciám tohto ochorenia.

Výnimky sa vzťahujú iba na vážne chorých pacientov, ktorí okrem obmedzenej prietrže majú množstvo zhoršených chorôb. Manuálne zníženie je prípustné, ak od porušenia uplynulo menej ako dve hodiny. Pred manipuláciou dostane pacient klystír, výplach žalúdka so silnou sondou a katetrizáciu močového mechúra. Potom sa pacient umiestni do horúceho kúpeľa.

Malo by sa pamätať na to, že existuje tzv. „Nepravdivé zníženie“. V tomto prípade sa ukáže, že prietrž sa vloží do brušnej dutiny a poškodenie orgánov zostáva. V záujme predchádzania komplikáciám je povinné zavolať lekára.

Prevencia chorôb

Ľudia v riziku alebo s genetickou predispozíciou na kýlu by mali prijať preventívne opatrenia, aby sa predišlo ich porušeniu. Po prvé, nevykonávajte ťažkú ​​fyzickú námahu a nezdvíhajte závažia.

Správna výživa a absencia zlých návykov nebudú provokujúcimi faktormi. Ľudia náchylní k plnosti by mali jasne sledovať svoju stravu a viesť mobilný životný štýl..

Včasné zistené a správne diagnostikované ochorenie nespôsobí nepohodlie. Plánovaný chirurgický zákrok významne zníži dobu zotavenia tela a zabráni výskytu sprievodných ochorení.

Medzi preventívne opatrenia na zabránenie porušenia herniálneho vaku patria:

 • včasné ošetrenie kýly pri akejkoľvek lokalizácii;
 • prevencia zvýšenia vnútrobrušného tlaku;
 • posilnenie brušných svalov;
 • kontrola telesnej hmotnosti v rámci normálnych limitov;
 • odmietnutie nosenia bezpečnostných pásov;
 • pravidelné profylaktické vyšetrenie v zdravotníckom zariadení.

Včasná operácia zabezpečuje priaznivý výsledok choroby. Neskoré použitie kvalifikovanej pomoci alebo nezávislých pokusov o odstránenie porušenia vedie k komplikáciám. Úmrtnosť na túto chorobu je približne 10%.

Diéta po odstránení obmedzenej prietrže

Výživa je základným faktorom pri regenerácii tela po operácii. Jedlá by sa mali deliť štyrikrát denne. Nejedzte tuhé nespracované potraviny, husté obilniny, ovocie, zeleninu. Pri varení musíte úplne opustiť vyprážanie, údené, mastné. Sýtené nápoje, alkohol a fajčenie negatívne ovplyvňujú celkovú pohodu..

Nezabudnite jesť tekuté jedlo, polievky, mleté ​​obilniny na vode, tekuté zemiakové kaše. Zahrňte vlákniny, varené ryby a chudé mäso.

O mesiac neskôr sa po porade s lekárom môžete postupne vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Sekvestrovaná kýla chrbtice je jednou z najzávažnejších možností porážky vláknitého prstenca, pri ktorej dochádza nielen k mechanickému stlačeniu miechy, ale aj k autoimunitnej reakcii na proteíny, ktoré vstupujú do miechy.
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!
Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..