loader

Hlavná

Liečba

Výživa pre herniu krčnej chrbtice

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Dôležitosť správnej výživy pre prietrž

Pri medzistavcových kýlach, ktoré sa častejšie diagnostikujú v bedrovej oblasti, je narušená výživa miechových štruktúr, ktoré tvoria stavce a medzistavcové platničky. Patologický proces zbavuje tkanivo dôležitých prvkov, ktoré poskytujú elasticitu, mobilitu a samoliečenie. To sa tiež deje v dôsledku fyziologického starnutia tela..

Kýla chrbtice je zničenie disku s jeho výstupom z stavcov. Takýto proces vedie ku kompresii okolitých tkanív, nervové korene a vlákna sú stlačené, čo vedie k silnému syndrómu bolesti. Hlavnou príčinou patológie sú degeneratívne-dystrofické procesy, ktoré začínajú podvýživou chrupavky. Škodlivá strava sa často stáva provokujúcim faktorom, používaním výrobkov, ktoré sú pre telo zbytočné, ale tiež poškodzujú.

Ďalším dôležitým faktorom vzhľadu a komplikácií hernie disku je nadváha. K normalizácii by mala prispievať strava s vertebrálnou prietržou, pretože sa tým súčasne zníži zaťaženie chrbta a posilní sa svalové tkanivo nahradené tukom..

Všeobecné pravidlá výživy pre patológiu medzistavcových platničiek:

 1. Nepite sa. Je dôležité neustále sledovať hmotnosť a mnohí chirurgovia pred operáciou odporúčajú dodržiavať prísnu diétu na zníženie hmotnosti, pretože to ovplyvní stav v pooperačnom období. Obezita nebude prispievať k normálnej rehabilitácii, ale komplikácie v tomto prípade sú časté.
 2. Choďte v malých porciách, najmenej však päťkrát denne. Jedna porcia jedla by nemala byť vyššia ako 250 mg, čo stačí na uspokojenie hladu a príjem správneho množstva látok. Odporúča sa jesť každé 3-4 hodiny, ale bez rýchleho občerstvenia. Večera by mala trvať 2 - 3 hodiny pred spaním, ale v prípade silného hladu ju môžete uhasiť ľahkými mliečnymi výrobkami a zeleninou..
 3. Škodlivé, ale milované výrobky postupne odmietajte. Akékoľvek prísne obmedzenia budú pre telo stresujúce a nepriaznivo ovplyvňujú fyzické zdravie. Potrebujete postupne prísť na novú stravu, s výnimkou stravy po operácii. A aby nedošlo k rozpadnutiu sa v jednom okamihu, je niekedy lepšie nechať sa jesť trochu sladkého a tuku, ale nezabudnite, že všetko by malo byť umiernené..

Naopak, prísne obmedzenia majú nepriaznivý vplyv na účinnosť komplexnej liečby. Blaho a harmóniu nie je možné kombinovať s neustálymi stresovými situáciami.

Prečo strava

Zmenou diéty môže pacient zabrániť bolesti v bedrovej a iných častiach chrbtice v dôsledku ukladania solí alebo zmenšenia hrúbky chrupavkových diskov. Okrem toho správna výživa prispeje k zrýchlenej regenerácii nervových vlákien a krvných ciev umiestnených v časti chrbtice, kde sa vyskytuje patologický proces..

V dôsledku toho sa zlepší prísun krvi do tkanív, výmena plynov a dodávanie živín do nich. V dôsledku neschopnosti vykonávať fyzické cvičenia a pohybovať sa v predchádzajúcom režime môžu pacienti začať priberať na váhe, čo negatívne ovplyvňuje chrbticu. V tejto súvislosti odborníci trvajú na tom, aby ľudia s diagnostikovanou medzistavcovou prietržou prešli na odporúčanú stravu. Tým sa udržiava normálna hmotnosť, predchádza sa nadmernému zaťaženiu a v dôsledku toho sa predchádza zhoršovaniu ochorenia..

Osteochondróza je lézia kĺbovej chrupavky, ktorá vedie k ich degenerácii. Patológia je spôsobená narušením metabolických procesov v medzistavcových platničkách a samotných stavcoch. Toto ochorenie si vyžaduje komplexnú liečbu. Správna výživa pre osteochondrózu je preto neoddeliteľnou súčasťou liečby. Pomáha odstraňovať príznaky choroby a výrazne zlepšuje zdravie..

Pri osteochondróze by ste mali konzumovať viac vitamínov a minerálov, ktoré majú pozitívny vplyv na chrbticu. V prvom rade by strava mala obsahovať potraviny ako želé, želé, pomáhajú posilňovať chrupavku a obsahujú dôležité bielkoviny.

Želé jedlá majú rovnaké vlastnosti, poskytujú správnu funkciu spojivového kostného tkaniva.

Počas výživy s osteochondrózou musia byť uspokojené denné potreby tela, obsahovať správne množstvo bielkovín, tukov a uhľohydrátov. Nezabudnite na príjem tekutín, pretože je potrebný na tvorbu intraosózneho obsahu, s nedostatkom ktorého sa vyvíjajú patológie miechy. Denne by sa malo vypiť najmenej 1,5 litra čistej vody..

Mali by ste tiež dodržiavať frakčnú výživu, ktorá sa vyznačuje častým jedlom v malom množstve. Pomôže to nepreťažiť tráviaci systém, ak je to potrebné, upraviť hodnotu, pretože nadváha je hlavnou príčinou choroby.

Pri takejto chorobe je potrebné dodržiavať určitú stravu, tj dodržiavať ju. Pomáhajú zlepšovať pohodu, znižujú syndrómy bolesti a posilňujú štruktúru spojivového tkaniva. Okrem toho možno použiť gymnastiku a ďalšie pomôcky..

Terapeutická strava na osteochondrózu by v žiadnom prípade nemala obsahovať žiadne obmedzenia, napríklad na chudnutie. Naopak, musia mať potrebné prvky dôležité pre obnovu a rozvoj chrupavky a spojivového tkaniva.

Krčná, hrudná a bedrová chrbtica sa môže liečiť nasledujúcimi typmi stravovania:

 1. Ryžová strava - efektívny spôsob liečby osteochondrózy, úspešne lieči krčnú, bedrovú, hrudnú a sakrálnu chrbticu. Jeho liečivé vlastnosti sú vyjadrené v schopnosti očistiť telo od solí a toxínov. Pokiaľ ide o choroby chrbtice, odporúča sa konzumovať tento produkt v surovom stave a predtým ho namočiť počas 6 dní. Táto strava sa používa nielen pri liečbe osteochondrózy, ale umožňuje vám normalizovať činnosť orgánov vylučovacieho systému. Deň vykládky ryže tiež pomôže očistiť telo od toxínov a produktov rozkladu..
 2. Strava bez obsahu solí - veľa ľudí vie, že soľ je biela smrť. Pri nadmernom používaní tohto produktu sa tento liek začína ukladať do tela, čo spôsobuje patológiu chrbtice. Odtiaľ pochádza cervikálna, hrudná, bedrová a sakrálna osteochondróza. Strava bez obsahu solí má osobitný význam, pretože nemá žiadne obmedzenia v potravinách, okrem soli a výrobkov s obsahom a má pozitívny terapeutický účinok. Takáto terapeutická strava pre osteochondrózu môže výrazne zlepšiť pohodu a zmierniť syndrómy bolesti, preto sa úspešne používa ako liečba patologických stavov miechy..

Zdravé jedlá

Pri chorobe hrudných, sakrálnych a iných oddelení by sa mala žena a muž držať správnej výživy. Malo by obsahovať užitočné produkty:

 • Kyslé mlieko - môže to byť mlieko, tvaroh, kefír a ďalšie, takéto výrobky poskytujú telu potrebné vitamíny, sú to vápnik, draslík, fosfor, vitamín D. Pomáhajú normalizovať stav kostí a chrupavkových tkanív, posilňujú ich a bránia deštrukcii.
 • Rastlinná potrava - obsahuje vitamíny, vlákninu, je obsiahnutá v strave a pomáha upravovať postavu, pretože má nízku energetickú hodnotu.
 • Seafood - potrebné jedlo, poskytne osobe určité vitamíny, ktoré majú priaznivý vplyv na zdravotný stav choroby.
 • Vitamíny a minerály - muž a žena potrebujú niektoré látky, ktoré pomáhajú posilňovať chrbticu a bránia jej deštrukcii.
 • Ovocie a zelenina sú pokladom všetkých druhov mikroelementov a vitamínov, používajú sa na rôzne patológie..

Správna strava, životný štýl a gymnastika pomáhajú zlepšovať celkovú pohodu a zdravie..

Škodlivé výrobky

Existujú určité produkty, ktoré negatívne ovplyvňujú chrbticu, ovplyvňujú vývoj hrudnej, bedrovej a krčnej osteochondrózy a môžu spôsobiť zhoršenie choroby..

Hlavnými potravinami, ktoré je potrebné vylúčiť zo stravy, sú:

 1. Soľ - poškodzuje zdravie a má tendenciu hromadiť sa v tele, čo vedie k rozkladu kostí a chrupavky. Preto sa pri osteochondróze odporúča vylúčiť tento produkt a všetko, čo ho obsahuje, najmä s poškodením krčka maternice.
 2. Cukor - zhoršuje krvný obeh a metabolické procesy v tele, preto môže spôsobiť komplikácie chrbtice a jej rôznych patológií. Často sa nahrádza medom, ktorý sa konzumuje v obzvlášť malých množstvách..

Mali by ste tiež opustiť kofeín, mastné, korenené jedlá a sledovať príjem kalórií.

Prvou a hlavnou úlohou stravy je saturácia tela užitočnými stopovými prvkami a vitamínmi a zníženie príjmu škodlivých látok. Vitamíny A, B, C, D, fosfor, vápnik, horčík, mangán sú najdôležitejšie pre ľudský kostrový systém. Pri príprave dennej stravy sa pokúste zvážiť obsah týchto látok v potravinách.

Vaša výživa by mala byť vyvážená a frakčná. Niektoré potraviny môžu zápal zhoršiť. Strava pre kýlu chrbtice, najmä uškrtená, by nemala obsahovať korenené, vyprážané a slané jedlá. Zanedbaním rady lekárov o špeciálnej výžive si osobne dáte prekážky na ceste k uzdraveniu a odložíte okamih úľavy. Je potrebné poznamenať, že v prípade akýchkoľvek sprievodných ochorení by strava mala byť vyvinutá ošetrujúcim lekárom, berúc do úvahy všetky vlastnosti tela.

Vitamíny na chrbticu

Poskytuje normálne regeneračné procesy, podieľa sa na úprave tkanív. Nachádza sa vo veľkých množstvách v potravinách, ako sú ryby, vajcia a pečeň..

Stimuluje rast kostí. Pri požití vápnikom sa dobre vstrebáva. Vitamín D nemá priamy vplyv na kostné štruktúry, ale podporuje rast tkanív a normalizuje krvný obeh. Môže byť získaný z mlieka, vajec, masla, rybieho oleja.

3. Vitamíny C a E.

Sú to prírodné antioxidanty, ktoré neutralizujú negatívne účinky stresových situácií. Vitamíny C a E pomáhajú bojovať proti zápalom. Nezhromažďujú sa v tele, preto ich treba konzumovať denne. Tieto vitamíny sú bohaté na zelenú zeleninu, ovocie, citrusové plody, bobule..

4. Vitamíny skupiny B.

Pri hernii disku sú pozorované neurologické príznaky, bolesť narušuje kompresiu nervových koreňov. Vitamíny B majú pozitívny vplyv na nervový systém, upokojujú bolestivé pocity. Tieto látky je možné získať pomocou produktov, ako je mozog, pečeň, srdce, ryby, pomaranče, kukurica, jačmeň. Iný lekár môže odporučiť komplexné vitamínové prípravky - pyridoxín a tiamín.

Základné princípy výživy

Predtým, ako začnete diskutovať o dennej strave, musíte si na chvíľu vyjasniť zakázané potraviny. Zoznam je pomerne rozsiahly. Osoba s vertebrálnou kýlou by nemala používať:

 • spracované mäsové výrobky (údené mäso, párky, párky);
 • omáčky do obchodov (kečup, majonéza);
 • prémiová múka;
 • sladkosti s cukrom;
 • margarín a všetky výrobky obsahujúce rastlinný tuk;
 • paradajky
 • leštená ryža;
 • alkohol;
 • Sýtené nápoje;
 • tukové mäso;
 • akékoľvek slané jedlá;
 • konzervy.

Ak nemôžete okamžite vylúčiť všetky predložené výrobky a jedlá, skúste ich používanie minimalizovať postupným znižovaním porcií. Keď hovoríme o zdravých potravinách pre chrupavku a kosť, mali by sme spomenúť orechy, fazuľa, sójový jogurt, želé a domáce želé, kopytá a chvosty; olejnaté morské ryby (sleď, losos). Z ovocia a zeleniny sú hrušky, artičoky Jeruzalem, jablká, šalát, maliny, špenát, jahody užitočné.

Mnoho odborníkov tvrdí, že človek nemôže dramaticky zmeniť svoje stravovacie návyky, aj keď si to vyžaduje jeho zdravie. Rýchly prechod na čerstvé a monotónne jedlo môže viesť pacienta k depresii. Prísne obmedzenia tiež vedú k prerušeniam, ktoré nie sú veľmi dobré. Preto sa snažte tieto odporúčania dodržiavať v maximálnej možnej miere, ale nejdú do extrémov. Ak naozaj chcete, napríklad sladkú, doprajte si ráno kúsok tmavej čokolády, nejaké sušienky alebo buchtu.

Stopové prvky a vitamíny

Tento stopový prvok sa podieľa na tvorbe kostného tkaniva a bez jeho dostatočného množstva je tento proces nemožný. Môžete získať fosfor s rybami, sójou, kapustou, syrom, otrubami.

Látka normalizuje výživu na bunkovej úrovni. Svoju rovnováhu môžete doplniť konzumáciou strukovín, zeleru, cibule, zemiakov, morských rias, vlašských orechov.

3. Horčík a vápnik.

Tieto látky do značnej miery určujú stav kostného tkaniva, som zodpovedný za jeho silu. Môžete získať vápnik a horčík spolu s pečeňou, morskými plodmi, mliekom, banánmi, hroznom, slnečnicovými semienkami, sušeným ovocím.

Je dôležité venovať náležitú pozornosť získavaniu vitamínov a minerálov z potravín, ktoré pomáhajú posilňovať medzistavcové platničky a zmierňujú bolesť..

 • Vajcia, fazuľa, kapusta, mrkva, uhorky, pomaranče a iné potraviny bohaté na vápnik prispievajú k správnej tvorbe kostného tkaniva..
 • Mangán, ktorý sa nachádza v zemiakoch, zeleru, fazuli a orechoch, pomáha pri obohacovaní buniek kyslíkom, čo platí najmä pre medzistavcové platničky, ktoré sú zbavené priameho krvného obehu.
 • Hrach, otruby, pšenica a špenát sú bohaté na fosfor, ktorý sa podieľa na rovnováhe metabolizmu.
 • Horčík zabraňuje zmäkčovaniu kostí. Tento užitočný stopový prvok sa nachádza nadbytočne v hrozienkach, prírodnom mede a slnečnicových semenách..

Je potrebné sledovať rovnováhu vitamínov v potravinách. Vitamíny A a D sú potrebné na vytvorenie správnych chemických zlúčenín s fosforom a vápnikom. Prvý sa nachádza v čerstvej zelenine a ovocí a druhý - v pečeni rýb, plnotučného mlieka a masla. Nie je zbytočné zahrnúť do kýly chrbtice pravidelný príjem vitamínu C, ktorý je zdrojom kolagénu, do stravy.

Tento prvok podporuje spoľahlivé spojenie kostných buniek. Zdrojmi tohto vitamínu sú bobule, citrusové plody a cesnak. Strava osoby trpiacej chorobami chrbtice musí obsahovať celý rad vitamínov B, ktoré sa nachádzajú v chudom bravčovom alebo hovädzom mäse, ako aj v pohári, kukurici a ovse..

Čerstvá zelenina a ovocie na doplnenie tela vitamínmi a minerálmi pre spinálnu prietrž

Odporúčané produkty

Menu osoby s diagnostikovanou kýlou bedrovej chrbtice by malo obsahovať nasledujúci zoznam výrobkov:

 1. Potraviny bohaté na vápnik zahŕňajú mliečne výrobky, najmä syr a tvaroh, droby z hydiny, králika a hovädzieho mäsa, ako aj niektoré druhy kapusty..
 2. Potraviny bohaté na fosfor - ryby, strukoviny, bylinky, najmä šalát a špenát, kapusta a syr.
 3. Potraviny bohaté na horčík - slnečnicové semienka, syry, strukoviny, špenát.
 4. Potraviny bohaté na mangán - hovädzie, kuracie alebo králičie droby, hydina, žĺtok, morské riasy alebo morské riasy nori, orechy vrátane gaštanov, zemiaky.

Okrem stopových prvkov bedrovej chrbtice v prítomnosti kýly sú užitočné aj vitamíny. Zoznam potravín bohatých na tieto zlúčeniny zahŕňa zeleninu, ovocie a zeleninu, niektoré droby, vajcia, mliečne výrobky a obilniny. Takže vitamíny skupiny A sú prítomné v oranžovej a žltej zelenine a ovocí, v rybách a pečeni.

Pri kýlách v rôznych častiach chrbtice a najmä v bedrovej oblasti sa neodporúča jesť uhorky a údené mäso. Faktom je, že vysoký obsah chloridu sodného (stolová soľ) v nich nevyhnutne vedie k tvorbe plakov na segmentoch chrbtice, čo môže spôsobiť zhoršenie bolesti a stuhnutosť pohybov..

Okrem toho soľ nepriaznivo ovplyvňuje obehový systém a zadržiava tekutinu v tele. Tento jav vedie k opuchu všetkých tkanív vrátane tých, ktoré susedia s chrbticou, a živočíšne tuky tiež podliehajú obmedzeniam: jahňacie, hovädzie a sadlo. Neodporúčajú sa na varenie. Živočíšne tuky sa najlepšie nahradia rastlinnými tukmi a smaženými hranolkami - dusením, dusením alebo pečením.

Ak je kýla dolnej časti chrbta, nepoužívajte slané, údené, korenené. Prebytočná soľ sa určite stane faktorom rastu solí, ktorý ďalej poškodí medzistavcové platničky..

Sádlo a maslo by mali byť obmedzené. Na nich nedráždte jedlo. Vo všeobecnosti je lepšie namiesto vyprážania používať paru na varenie, dusenie alebo pečenie. Silný alkohol a pivo zhoršujú stav pacienta s prietržou. Na obed alebo večeru si však môžete dať pohárik prírodného kvalitného červeného vína..

Vplyv nadmernej hmotnosti na chrbticu

Strava pre medziobratlovú prietrž sa vyberá s prihliadnutím na škodlivé účinky nadváhy na chrbticu. Ak budú k dispozícii ďalšie libry, vždy to zhorší už vážny stav. Zároveň celý muskuloskeletálny systém prijíma vysoké zaťaženie a samotná chrbtica trpí zvýšeným tlakom na disky a stavce. Čím vyššie zaťaženie, tým silnejšia kompresia..

Nadváha tiež ovplyvňuje stav chrupavky a urýchľuje jej opotrebovanie. Tukové tkanivo nahrádza svalové tkanivo, čo už ovplyvňuje udržiavanie chrbtice. Ak neexistuje silný svalový korzet, na medzistavcové štruktúry sa kladie ešte väčšie zaťaženie, vyskytne sa zakrivenie a zmenšuje sa priestor medzi stavcami..

Sedavý životný štýl vedie k tomu, že človek priberá na váhe. Zároveň je jeho chrbtica náchylná na preťaženie, pretože svaly, ktoré ju podporujú, sa oslabujú. Výsledkom je, že stavce začínajú pretláčať medzistavcové platničky. Nervy sú zovreté, dochádza k degeneratívnym procesom chrupavkového tkaniva.

Výsledkom je zmiernenie stavcov a následné zničenie medzistavcových platničiek. Najskôr sú bedrové výčnelky a potom hernie. Nadmerná telesná hmotnosť zhoršuje metabolizmus, čo znamená, že je narušená výživa chrupavky. Aby ste zabránili rozvoju komplikácií v dolnej časti chrbta, musíte začať schudnúť. To pomôže strave s kýlou bedrovej chrbtice.

Vzorové menu

Povolené potraviny sú dostatočné na vytvorenie kompletného menu. Pomáhajú udržiavať normálne telo, obnovujú tkanivo bedrovej chrbtice a nervové vlákna. Na raňajky si môžete uvariť:

 1. varené vajcia alebo vo forme omelety s prídavkom mlieka;
 2. obilniny v mlieku;
 3. müsli s ovocím.

Na obed odporúčame:

 • čerstvé ovocie alebo šaláty z nich;
 • niektoré orechy a / alebo sušené ovocie;
 • syrový sendvič a čaj;
 • dávka beztukovej tvarohu (môže byť zmiešaná s ovocím).

Počas obeda sú ako prvý kurz vhodné zeleninové polievky s mäsovým vývarom, rybie alebo húbové polievky. Na druhom môžete variť:

 • chudé mäso zdobené ovsenou kašou alebo varenou zeleninou;
 • morské alebo riečne ryby s prílohou zo zeleniny alebo obilnín;
 • Mäsové alebo rybie kotletky dusené ktorýmkoľvek bočným jedlom;
 • zeleninové alebo morské šaláty ochutené rastlinným olejom.

Na večeru si môžete uvariť:

 • hydinové mäso;
 • loviť;
 • chudé hovädzie mäso;
 • zeleninový guláš alebo šampiňóny;
 • dusená alebo pečená zelenina;
 • šalát z morských rias alebo zeleniny (ak sa nepodáva na obed).

Pred spaním môžete mať kyslé mlieko, čerstvé ovocie alebo šalát z nich, šalát z čerstvej zeleniny.

 • Ovocný šalát;
 • Orechy alebo sušené ovocie;
 • Mliečne výrobky.
 • Najprv - polievky na hovädzie vývary, ucho;
 • Morské plody s ryžou alebo pohánkou;
 • Rybie alebo hovädzie rezne;
 • Morské riasy s olivovým olejom.
 • Kura;
 • Nízkotučné hovädzie mäso;
 • Dušené huby alebo zelenina.

Pred spaním prietržnej bedrovej kýly si môžete vypiť pohár kefíru alebo jesť jablko.

Výživa chrupavky

Ničenie medzistavcovej chrupavky prietržou sa môže zastaviť, a to na základe mnohých odporúčaní týkajúcich sa výživy. Sú relevantné počas konzervatívnej liečby aj po chirurgickej liečbe..

Na obnovenie chrupavky sú dôležité tieto výživové pravidlá:

 • zničená chrupavka sa normálne uzdravuje pri dostatočnom príjme bielkovín, denná potreba je asi 70 - 110 g, ale je dôležité distribuovať spotrebu na raňajky, obedy a večere, čím sa zabezpečí nepretržitý proces regenerácie;
 • musíte vypiť veľa tekutín, aby ste udržali celkovú vodnú rovnováhu a obsah vody v chorej chrupavke, odporúča sa vypiť najmenej 1,5 litra denne;
 • na normálnu obnovu chrupavky sú potrebné glykozaminoglykány, ktoré sa dajú získať z potravy živočíšneho pôvodu, pretože vegetariánstvo neprispieva k regenerácii, ale nadmerné množstvo takýchto potravín je nežiaduce.

V každom prípade budú existovať rôzne odporúčania, pretože počas liečebného obdobia je potrebné ovplyvniť príčinný faktor, a je ich veľa. Ak pacient pred operáciou a po nej jedie podľa jedného režimu, nie je to úplne pravda, pretože potreby tela v rôznych obdobiach liečby sa budú líšiť.

Užitočné a škodlivé výrobky

Existuje zoznam škodlivých produktov spoločných pre všetkých pacientov s herniovaným diskom:

 • soľ, cukor;
 • korenie, sladkosti;
 • vyprážané, údené;
 • mastné a korenené jedlá;
 • paradajky, biele riziko;
 • alkohol, káva, energetické nápoje, silný čaj;
 • mäsové výrobky s konzervačnými látkami a farbivami;
 • zmrzlina, sladké nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Výživové doplnky užitočné pri prietrži zahŕňajú:

 • bylinné odvary, infúzie harmančeka, rebríčka;
 • zeleninové šťavy;
 • med s reďkovkami;
 • sezamové mlieko.

Vzorové menu pre tento deň:

 1. Prvé raňajky - kuracie vajce, kakao alebo slabý čaj.
 2. Druhé raňajky - nízkotučný tvaroh alebo ovsená kaša.
 3. Och, problémy - nízkotučná zeleninová polievka.
 4. P aldnik - varené zemiaky alebo pohánka.
 5. Jin má varenú zeleninu.

Posledné jedlo by malo byť najneskôr do 20:00, závisí však od denného režimu. Medzi jedlami by ste mali piť veľa čistej vody, ale nerobte to priamo s jedlom. Pri zostavovaní by sa malo menu zamerať na vlastnosti tela. Ak ráno nemáte chuť do jedla, nemusíte sa donútiť na raňajky, ale je tiež nesprávne úplne pripraviť jedlo o jedlo. V tomto prípade môžete piť sladký čaj alebo dve poháre teplej vody, čo prispeje k vzhľadu chuti do jedla.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je cirhóza pečene?Cirhóza pečene je rozsiahla lézia orgánov, pri ktorej dochádza k odumretiu tkaniva a k postupnému nahradeniu vláknitými vláknami.
Herniová hmota v pupku je treťou z vonkajších brušných hernií. Jedinou účinnou metódou odstránenia defektu je operácia odstránenia pupočnej kýly.
Kýlová hernia je patologický stav, pri ktorom spodná časť trubice pažeráka, srdcová časť žalúdka (niekedy aj antrum) prenikajú do hrudnej dutiny. U starších pacientov je toto ochorenie častejšie diagnostikované.