loader

Hlavná

Pažerák

Výživa pupočníkovej hernie

Autor článku: Nadezhda Nikolaevna

Brušná prietrž - výčnelok brušných orgánov cez bránu prietrže. Hlavné dôvody: slabosť stien brucha a zvýšený vnútrobrušný tlak. Táto formácia sa vyskytuje u mužov a žien rôzneho veku..

Hlavným príznakom je výskyt výbežku, ktorý zmizne v polohe na chrbte. V nasledujúcich fázach je vývoj prietrže sprevádzaný bolesťou, nepríjemným pocitom, nevoľnosťou a častou zápchou.

Dôležitým bodom pri hernii brucha je správna výživa. Pomôže zmierniť pocit nepohodlia a obnoviť tráviaci systém. Budete však musieť dodržiavať diétu.

Zásady výživy

Vznik kýly znamená prechod na správnu výživu, to znamená po strave. Hlavným pravidlom je nezávislý výber výrobkov, ktorým sa najlepšie zabráni. Každý organizmus je jedinečný, a preto iba človek môže rozhodnúť, ktoré jedlo spôsobuje ťažkosti, zápchu a nadúvanie.

Lekári pri dodržiavaní diétnej výživy odporúčajú vylúčiť zo stravy:

 • Všetky mastné a vyprážané potraviny;
 • Všetky korenené alebo solené potraviny;
 • Korenie, chuťové prísady, omáčky;
 • Z nápojov: alkoholické, alkoholické, sýtené a kyslé výrobky;
 • Z jedál je potrebné opustiť údené výrobky.

Čierne čaje a silne uvarená káva sú tiež zakázané nápoje..

Všetky vyššie uvedené výrobky je potrebné opustiť, pretože ovplyvňujú zvýšenie kyslosti pažeráka. To vám umožní zvýšiť príznaky vývoja a tvorby prietrže a tiež priniesť pacientovi nepohodlie.

Strava pre brušnú prietrž vám umožňuje konzumovať nasledujúce produkty, ale iba v minimálnom množstve:

 • Mliečne výrobky;
 • Hrach a kapusta;
 • Múčne výrobky vrátane chleba;
 • zrnko vína.

pravidlá

Výživa po odstránení prietrže brucha alebo pred operáciou zahŕňa nasledujúce pravidlá:

 • Pred jedlom a po jedle sa odporúča vziať lyžicu nerafinovaného oleja alebo jednu a pol lyžice ovsenej kaše. To normalizuje činnosť čreva, vyhýba sa častej zápche;
 • Po jedle je prísne zakázané ísť spať. Odporúča sa ísť von na čerstvý vzduch alebo robiť domáce práce, ale zároveň je potrebné vyhnúť sa silnej fyzickej námahe;
 • Strava je založená na pravidelných jedlách. Preto sa odporúča používať v malých dávkach šesťkrát denne v pravidelných intervaloch;
 • Lekári odporúčajú venovať osobitnú pozornosť pevným výrobkom. Po varení by mali byť mäkké, čo im umožní voľný prechod cez gastrointestinálny trakt. V opačnom prípade by sa malo najlepším jedlám vyhnúť;
 • Počas dňa musíte vziať vodu s vysokým obsahom alkálií. Znižuje kyslosť pažeráka.

A posledné podmienky, ktoré možno s najväčšou pravdepodobnosťou považovať za radu, sú najlepšie spať na pravej strane so zdvihnutou čelnou doskou. To má pozitívny vplyv na tráviaci systém.

diéta

Pri určovaní diéty je potrebné prečiarknuť z jedál, ktoré po jedle spôsobujú plynatosť alebo iné nepríjemné pocity. Je potrebné zabezpečiť, aby bol pohyb čriev po jedle hladký a nespôsoboval ťažkosti. To všetko je potrebné na podporu optimálnej funkcie čriev..

Lekár vám pomôže pri úprave výživy! Povie vám, ktoré výrobky by sa mali zlikvidovať, aby sa dosiahol lepší účinok..

Je vhodné vzdať sa jedla tri hodiny pred spaním. Inak sa zvýši vnútrobrušný tlak, ktorý bude mať nepriaznivý vplyv na vývoj prietrže. V žiadnom prípade by ste nemali dovoliť prejedanie, pretože by to narušilo tráviaci trakt a nepriaznivo ovplyvnilo metabolizmus. Nadváha je negatívny faktor ovplyvňujúci vývoj výčnelku.

Medzi schválené a odporúčané produkty patrí:

 • jogurty
 • Polievky, vývary;
 • Maliny a hrušky majú pozitívny vplyv na stav tráviaceho systému po odstránení prietrže;
 • Ak sa táto operácia ešte nevykonala, môže sa venovať osobitná pozornosť celkovým plodinám;
 • Používanie obilnín je vítané;
 • Na doplnenie bielkovinových rezerv v tele sa odporúča tofu alebo rybí syr;
 • Všetka zelenina a ovocie. Ak sú niektoré príliš tvrdé, napríklad jablko, môžete ich nastrúhať na hrubom strúhadle. Tým sa zabráni ťažkému prehĺtaniu a ťažkému tráveniu..

Výživové menu sa musí meniť tak, aby do tela vnikli všetky užitočné látky a vitamíny. Toto diétne jedlo nemožno označiť za prísne, takže ak skutočne chcete kúsok čokolády, môžete ju jesť.

Hlavná vec nie je zneužívať!

Približné jedlá na deň:

 • Raňajky: zelený alebo bylinný čaj, nízkotučný jogurt, ovsená kaša;
 • Obed: na výber sú dve jablká alebo dve pomaranče, pohár paradajkovej šťavy. Šťava by mala byť čerstvá a pokiaľ možno bez dužiny;
 • Obed: Mäsový vývar, varené zemiaky, pečená teľačka. V prípade potreby si môžete uvariť zeleninový šalát;
 • Občerstvenie: v tejto chvíli môžete jesť niekoľko druhov ovocia a vypiť pohár čerstvej prírodnej šťavy;
 • Večera: Rastlinná príloha s hubami, mäsovými guličkami alebo dusenými mäsovými guľkami, zeleninový šalát, plátok tofu;
 • Pred spaním: pohár kefíru s nízkym obsahom tuku.

Neodporúča sa obmedzovať sa na konzumáciu jedla, ale nezabudnite, že by sa malo počítať najmenej päť jedál denne. Ak naozaj chcete jesť, môžete pred večerou alebo obedom jesť akékoľvek ovocie podľa vlastného výberu.

Recepty

Ak chcete jesť priamo s prietržom brucha, musíte sa oboznámiť s niektorými receptami na prípravu chutných a zdravých potravín..

 • Dietická polievka s pohánkou. Povinné: jedna mrkva, dva zemiaky, pol pohára pohára, cibuľa, soľ. Pohanka opláchnite, nalejte studenú vodu, zapaľujte. Do panvice pridajte strúhanú mrkvu, cibuľu a zemiaky nakrájané na malé kocky. Keď polievka začne variť, znížte množstvo plynu a nechajte variť, kým sa neuvaří. Ak je to potrebné, na dosku pridajte lyžicu tekvicového oleja;
 • Dušené hovädzie karé. Povinné: hovädzie mäso, biely chlieb, dve polievkové lyžice vody, soľ. Namočte chlieb do vody, tuk odstráňte z mäsa. Obidve prísady niekoľkokrát prešli mlynčekom na mäso a potom do mletého mäsa pridali vodu a soľ. Rád ho vyradím. Mleté mäso pripravte v karamelkách, vložte do misky z dvojitého kotla a nechajte pôsobiť dvadsať minút. Hotovú misku možno naliať maslom, ktoré sa predtým roztavilo. Odporúča sa jesť s rastlinnou prílohou;
 • Zeleninový guláš. Povinné: baklažán, paradajky, zemiaky, mrkva, cuketa, soľ. Nalejte malé množstvo vody do panvice. Vložte doň zemiaky, cukety, baklažány. Zelenina by sa mala dôkladne umyť, ošúpať a nakrájať na malé kocky. Potom do panvice vložte mrkvu a jemne nakrájané paradajky. Podľa chuti pridajte soľ. Ktorúkoľvek zo zložiek sa môže odstrániť alebo nahradiť akoukoľvek inou zeleninou okrem kapusty;
 • Zeleninový šalát. Na jej prípravu budete potrebovať: repa a mrkva. Celú zeleninu prevarte, ošúpajte, nastrúhajte a dôkladne premiešajte, potom osolte. Ak chcete, môžete ochutiť olivovým olejom.

rada

Odporúčania týkajúce sa výživy brušnej prietrže:

 • Všetky potraviny musia byť čerstvé. V obchodoch venujte pozornosť dátumom exspirácie a vyhnite sa získaniu produktov, ktorých platnosť vypršala;
 • Počas diéty sa odporúča konzumovať viac jogurtov. Odporúča sa venovať pozornosť ich zloženiu. Niektorí výrobcovia na obale označujú - mliečny výrobok. V takomto produkte je veľa ďalších prísad, preto je najlepšie ho odmietnuť kúpiť;
 • Pred spaním sa odporúča vypiť pohár kefíru. Normalizuje činnosť čriev počas spánku..

Jedenie s prietržom brucha vám nedovolí zbaviť sa výčnelku. Správna strava pred a po operácii na odstránenie výčnelku ušetrí pred niekoľkými symptómami prietrže, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú celkový stav tela..

Pravidlá výživy po odstránení pupočnej kýly u dospelých

Hlavným cieľom stravy je znížiť tlak na orgány gastrointestinálneho traktu. To sa dá dosiahnuť frakčnou výživou s malými dávkami na príjem a odstránením potravín, ktoré sú dlho stráviteľné v žalúdku, ako aj zapríčinením zápchy a zvýšenej tvorby plynu v čreve..

Foto 1. Výživa po operácii by mala byť ľahká a frakčná, aby nevytvárala tlak na orgány. Zdroj: Flickr (Alien Virals).

Dôležitosť a účel stravy po liečbe pupočnej kýly

Trvanie obdobia zotavenia závisí od mnohých faktorov (štádium patológie, vek, celkový stav pacienta) a zvyčajne trvá týždeň až šesť mesiacov. Dôležitú úlohu v procese hojenia po operácii pupočnej kýly hrá správne zvolená strava.

Menu je navrhnuté tak, aby odľahčilo tlak vyvíjaný na oblasť zošívania alebo excízie herniálneho vaku, ako aj uľahčovalo proces pohybu čriev. Musíte jesť jedlo v malých porciách najmenej 5-6 krát denne. Prvé jedlá sú prednostne zahrnuté v ponuke dvakrát denne.

Poznámka! Pri častej zápche sa zvyšuje výčnelok vláknitého prstenca a zvyšuje sa pravdepodobnosť novej prietrže, divergencie sutúr a v dôsledku toho sa objavuje aj bolesť. V niektorých prípadoch je možné vnútorné krvácanie.

Zoznam povolených produktov podľa kategórie

Na zlepšenie trávenia, posilnenie imunity a poskytnutie dôležitých živín pre telo sa odporúča:

 • Prvé jedlo. Polievky na kuracích alebo zeleninových vývaroch. Počas prvých 2 až 7 dní musia byť všetky komponenty rozdrvené a pacientovi musia byť podávané v polokvapalnej forme;
 • Bielkovinové potraviny (hydina, divina, teľacie mäso, ryby, mliečne výrobky): ryby, biela hydina a vajcia natvrdo uvarené. Proteín je potrebný na vytvorenie nového svalového tkaniva. Mäsové výrobky by sa v peci mali dusiť alebo pečiť iba so zeleninou.
 • Kaša. Mali by sa uprednostňovať ovsené alebo pohankové krúpy;
 • Zelenina. Čerstvé, môžete jesť všetku zeleninu okrem kapusty, strukovín, reďkoviek, paradajok, listov šťavy, baklažánu a cibule. Vo varenej forme je do šalátov možné pridávať mrkvu a cibuľu. V prvých dňoch je potrebné zeleninu zohriať, aby sa v nich znížil obsah hrubej vlákniny, čo zvyšuje črevnú motilitu. Surový repný šalát ochutený rastlinným olejom je ideálny spôsob, ako normalizovať pohyb čriev;
 • Kyslé mliečne výrobky (nízkotučný kefír, nízkotučný tvaroh, živé jogurty bez prídavných látok v potravinách).

Poznámka! Po operácii musí pacient sledovať pitný režim a piť najmenej 1,5 litra tekutiny denne. Môžete piť kompoty, želé, bylinné dekorácie (obzvlášť užitočné je odvar z ruží) a minerálnu vodu bez plynu.

Zoznam zakázaných výrobkov podľa kategórie

Zoznam výrobkov, ktoré môžu spôsobiť recidívu vystupovania vláknitého prstenca a vytvorenie prietrže, zahŕňa:

 • Sladkosti, orechy a semená. Čokoláda, kakao, čokoláda a cukrovinky prispievajú k zvýšenej fermentácii v črevách. Z rovnakých dôvodov patria medzi zakázané potraviny aj orechy, slnečnicové semienka, sušené hrozno a sušené slivky;
 • Čerstvé mlieko v čistej forme (kvôli veľkému množstvu tuku); Tonikové a sýtené nápoje, ako aj niektoré šťavy. Odporúča sa odmietnuť používanie kávy a silného čaju, aby nedošlo k zvýšeniu krvného tlaku, ako aj sódy a štiav, ktoré spôsobujú plynatosť;
 • Alkohol. Je potrebné vylúčiť akékoľvek nápoje a kvas obsahujúce alkohol; Rýchle občerstvenie. Je prísne zakázané jesť instantné potraviny, pretože takéto potraviny upchávajú žalúdok a spôsobujú pocit plnosti, ktorý negatívne ovplyvňuje oblasť operovanej kýly;
 • Všetky druhy strukovín, húb a kapusty, ako aj nakladaná a nakladaná zelenina;
 • Pečené potraviny. Čerstvé pečivo vrátane bieleho chleba z prémiovej pšeničnej múky je zakázané;
 • Konzervy;
 • Pikantné omáčky a koreniny;
 • Tukové mäso a bohaté vývary. Je zakázané používať tuky živočíšneho pôvodu vrátane sadlo, údené mäso, mastné mäso, kyslá smotana atď..

Poznámka! Pacienti so sklonom k ​​zápche môžu stolicu normalizovať odstránením ražného chleba, cestovín, ryže a zemiakov. Tiež sa neodporúča jesť hrušky, hrozno, brusnice a čučoriedky. Zápcha sa dá vyhnúť jedením lyžičky nerafinovaného oleja na lačný žalúdok..

Pravidlá ponuky

V prvých dňoch po operácii sa neodporúča jesť nič iné ako ľahký kurací vývar, odvar sušeného ovocia a želé..

Po 2 až 3 dňoch je možné do stravy opatrne zaviesť uvarené vajcia, kuracie a rybie pasty, zeleninové polievky, obilniny, varenú zeleninu, strúhané v mixéri na polotekutú konzistenciu..

Poznámka! Každý deň je možné pridať iba jeden ďalší produkt.!

Raňajky by mali byť najvýdatnejšie a večera by mala byť najľahšia. Vďaka tejto diéte môžete dosiahnuť normálnu peristaltiku a ráno si zvyknúť na stolicu. Sladké ovocie a nápoje s medom uľahčujú pohyb čriev.

To je dôležité! Hlavnou úlohou pri zostavovaní ponuky je normalizácia konzistencie stolice. Je potrebné vziať do úvahy reakciu tela pacienta na konkrétny výrobok, vykonať zápisy do denníka a vykonať vhodné úpravy stravy.

Po prebudení sa odporúča vypiť pohár tekutiny: teplo na riedenie krvi a všeobecné čistenie tela toxínov alebo nachladnutie pre ľudí so sklonom k ​​zápche.

Foto 2. Porcie počas stravovania by mali byť malé. Zdroj: Flickr (Christin Bela).

Týždenné menu

pondelok:

 • Raňajky. Ovsená kaša s prídavkom čajovej lyžičky medu, mierne uvarený čaj;
 • Desiatu. 150 g bezmästého tvarohu a pohár jogurtu;
 • Večera. Rezancová polievka s kuracím vývarom, rybami, ryžou a želé;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Varené vajcia a kompót;
 • Večera. Pohanková kaša, nastrúhaná repa ochutená rastlinným olejom, ako aj hydina.

utorok:

 • Raňajky. Ovsené vločky Hercules, sušienky, kávový nápoj z čakanky;
 • Desiatu. Jogurt s plátkom chleba sušeného v hriankovači;
 • Večera. Polievka na zeleninovom vývare, teľacie mäso, zeleninový šalát, pohár zeleného čaju;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Sušené ovocie dusené vriacou vodou a vajcom mäkko prevareným;
 • Na večeru. Pečené zemiaky s rybami, odvar z ruží.

streda:

 • Raňajky. Pohanková kaša, varená v mlieku, slabý čaj s medom, kúsok sušeného chleba s džemom;
 • Desiatu. Jogurt s sušienkami;
 • Večera. Zeleninová polievka, kotleta, čerstvý zeleninový šalát, kompot;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Tekutá krupica s prídavkom medu;
 • Na večeru. Varené vajce, repa šalát s olivovým olejom.

štvrtok:

Raňajky. Nízkotučný tvaroh s medom, krajec chleba s džemom a pohárik vývaru z ružových bokov;

 • Desiatu. Vajce a jogurty s mäkkým varom;
 • Večera. Kuracie rezancová polievka, pohanková kaša, kúsok hydinového mäsa, šalát z varenej zeleniny, slabý čaj;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Galetny cookies a pohár kefíru;
 • Na večeru. Kotleta a čerstvý zeleninový šalát.

piatok:

 • Raňajky. Obilniny. Čakankový nápoj s medom;
 • Desiatu. Banana;
 • Večera. Zeleninová polievka, ryžová kaša, varené ryby, zeleninový šalát, kompot;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Plátok sušeného chleba s džemom a želé;
 • Na večeru. Čerstvý repný šalát s olivovým olejom, kúsok pečenej ryby.

sobota:

 • Raňajky. Pohanková kaša ochutená mliekom, slabý čaj;
 • Desiatu. Jablko;
 • Večera. Zeleninová polievka, biela hydina, ryžová kaša, čerstvý zeleninový šalát. kompót;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Krajec chleba s medom a jogurtom;
 • Večera. Ovsená kaša so sušeným ovocím.

nedeľa:

 • Raňajky. Beztukový tvaroh, vajcia s mäkkým varom, čaj;
 • Desiatu. Toasty s džemom a želé;
 • Večera. Polievka na hydinovom vývare s vermicelli, pečené zemiaky so zeleninou a rybami, dusené ovocie;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Cookies a nie silný čaj;
 • Večera. Pohanka a repa šalát.

Menu je vypracované prísne individuálne, pričom sa berie do úvahy charakteristika reakcie tela na určité kategórie výrobkov.

Diéta po odstránení pupočnej kýly u dospelých: vlastnosti prípravy terapeutickej stravy

Umbilická hernia je útvar v pupku herniálneho vaku. Najčastejšie sa lieči chirurgicky. Dôležitým opatrením je dodržiavanie špeciálnej diéty.

Diéta je zameraná na zmiernenie stavu pacienta, prevenciu nadúvania a zápchy. Zvážte, čo to je.

Z nášho článku sa dozviete všetko o pravidlách diéty po odstránení pupočnej kýly u dospelých žien a mužov, aké odporúčania lekári dávajú pri zostavovaní terapeutickej stravy po takejto operácii.

Po vymenovaní

Pri pupočníkovej prietrži sa obvykle indikuje chirurgický zákrok. Pred ňou sa uskutočňuje konzervatívna terapia, ktorej mierou môže byť špeciálna diéta zameraná na odbremenenie od postihnutej oblasti a zažívacieho traktu..

Po odstránení kýly sa odporúča strava 1B. Výživa je zameraná na zlepšenie stavu, uľahčenie zažívacieho traktu, normalizáciu hmotnosti.

Základné princípy

Strava bude založená na nasledujúcich zásadách:

  Musíte jesť často a v malých porciách - 5 alebo viackrát.

Posledná dávka by mala byť najneskôr 3 hodiny pred spaním.

Je dôležité vyhnúť sa prejedaniu a nesmie byť horizontálne bezprostredne po jedle.

Konzumácia alkoholu je vylúčená.

Vylúčené sú ťažko stráviteľné potraviny: mastné, vyprážané, hrubé potraviny, žiaruvzdorné tuky.

V strave nie je jedlo, ktoré vyvoláva plynatosť a nadúvanie, môže spôsobiť zápchu.

V prípade nadváhy by sa mal denný príjem kalórií znížiť.

Smaženie jedla sa neodporúča. Môžete to dusiť, variť, piecť, naparovať.

Účinok na telo

Hlavným cieľom dodržiavania diéty je zmierniť stav pacienta a zabrániť zápche a nadúvaniu, ktoré ho zhoršuje. Preto sú vylúčené potraviny, ktoré vyvolávajú plynatosť.

Obezita je faktorom progresie akéhokoľvek typu prietrže, pretože výživa je tiež zameraná na normalizáciu telesnej hmotnosti..

Výhody, nevýhody a kontraindikácie

Z výhod terapeutickej stravy je potrebné poznamenať, že šetrí tráviaci trakt, pomáha bojovať proti nadúvaniu a cíti sa lepšie..

Obmedzenie jednoduchých uhľohydrátov však nie je každému dobre tolerované. A prvýkrát po zavedení zákazov bude ich skutočne veľa.

Vzorové menu

Princípy návrhu menu sa nebudú líšiť pre mužov a ženy. Napriek veľkému počtu zákazov to môžete urobiť tak, aby bol dostatočne zaujímavý a vyvážený.

Veľkosť podania sa určuje individuálne, ale musí byť taká, aby ste zostali plní a nepociťovali žiadnu závažnosť. Zoberme si príklad týždenného menu.

Deň 1:

  Raňajky - krupica v nízkotučnom mlieku, marshmallows (bez ďalších prísad), čierny čaj.

Obed - pár banánov.

Obed - vyprážaná ryžová polievka na báze nízkotučného kuracích vývarov.

Snack - nesladené sušienky s čajom.

Večera - dusené hovädzie mäso so zeleninou.

Neskorá večera - nízkotučný kefír s bylinkami a zázvorom.

Deň 2:

  Raňajky - omeleta s prídavkom nízkotučného syra, pastilka, zelený čaj.

2. raňajky - nízkotučný tvaroh s trochou džemu.

Kotlety z chudého hovädzieho mäsa, dusené zemiaky bez masla.

Snack - šalát z uhoriek, papriky, byliniek s kefírovým dresingom.

Večera - plnená paprika (môžete použiť kombináciu kuracieho a hovädzieho mäsa s nízkym obsahom tuku).

Neskorá večera - domáce mliečne želé.

Deň 3:

  Raňajky - sendvič s uhorkou a nízkotučným syrom, čajom a mäkkými sušienkami.

Obed - jablká pečené s medom.

Obed - nízkotučné červené ucho, chlieb.

Snack - levanduľová rolka s vareným kuracím mäsom, paprikou, uhorkou.

Večera - pečený hovädzí steak s nízkym obsahom tuku, zelený zeleninový šalát (nepoužívajte dresing).

Neskorá večera - vaječný bielok omeleta.

Deň 4:

  Raňajky - pohánka s mliekom, vajcom, čajom.

2. raňajky - tvaroh, pohár šťavy.

Obed - zeleninová polievka, varené kurča, kaviár z cukety.

Večera - zemiaková kaša, rybie koláče, čaj.

Deň 5:

  Raňajky - vajíčko nealko, 100 g tvarohu, čaj.

Obed - banán, želé alebo želé.

Obed - polievka s kuracím alebo zeleninovým vývarom s prídavkom obilnín, kuracie kotlety, dusená kaša, zeleninový šalát ochutený olivovým olejom.

Ľahké pečené jablko, teplý sušený ovocný čaj.

Večera - pečená alebo varená ryba, varená zelenina, pár plátkov čierneho chleba.

Pred spaním - 100 g tvarohu, hrsť sušených sliviek alebo hrozienok.

Deň 6:

  Raňajky - Hercules ovsená kaša na vode s pridaním sušeného ovocia, šípkový vývar.

2. raňajky - ovocie.

Obed - teľacie vývar s trochou cereálie, varená zelenina, kuracie knedle.

Omeleta zo svačiniek vyrobená z bielkovín.

Večera - dusené kotlety z nízkotučných rýb, zeleninový šalát oblečený v olivovom oleji, jablko pečené bez šupky.

V noci môžete vypiť pohár ryazhenky.

Deň 7:

  Raňajky - ovsená kaša na vode, vajce, čaj.

Druhé raňajky - zeleninové pyré, džús.

Obed - zeleninová polievka, šalát z povolenej zeleniny, varené kurča.

Občerstvenie - ovocný šalát.

Večera - pár dusených rybích koláčov, cuketového pyré, čaju.

Povolené a zakázané produkty

Strava je založená na týchto výrobkoch:

  Zelenina a zelenina, ktoré nezvyšujú produkciu plynu - cuketa, zemiaky, repa, tekvica.

Z obilnín pohanky, krupice, ovsenej múky a bielej ryže sú povolené.

Pšeničný chlieb odporúčame.

Z cukroviniek povolené želé.

V obmedzenom množstve môžete konzumovať med, cukor, mlieko a omáčky z kyslej smotany.

Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku sú povolené - mlieko, kefír, tvaroh, jogurt, kyslá smotana, smotana.

Z mäsa môžete jesť varené teľacie mäso, hovädzie mäso, králik, kuracie mäso, morčacie mäso.

Maslo - s mierou.

Voda bez plynu, zelený čaj, džús, želé, šípkový vývar.

Z potravy sú vylúčené tieto potraviny:

  Alkohol, kvas, sýtené nápoje, hrušková šťava, sušené ovocné kompóty, káva.

Korenie, korenie. Soľ a cukor - Limited.

Maslové cesto, čerstvý biely chlieb, pečivo.

Rybie bujóny, šľachovité mäso, huby.

Krúpy z krupice jačmeňa a pšenice, cestoviny.

Plynovanie zeleniny - reďkovky, kapusta, repa, strukoviny, kukurica, hrach.

Mrkva, špargľa, lúpané zemiaky.

Hrozno, jablká, slivky.

Odporúčania týkajúce sa dodržiavania, trvanie

Odborníci vám okrem toho odporúčajú zvážiť nasledujúce odporúčania:

  Je dôležité piť dostatok tekutín.

Odstráňte akýkoľvek stres, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak.

V prípade nadváhy by sa mali denné kalórie znižovať.

Pri výbere menu sa berú do úvahy individuálne vlastnosti tela. Ak existuje tendencia k nadúvaniu vylúčených potravín, v ktorých je veľa vlákniny. Pri častých zápchách sú obmedzené sťahujúce jedlá - sušené ovocie, ryža, hrášok, dobre uvarený čaj.

Trvanie stravy určuje odborník. Počas prvých týždňov po diagnostikovaní hernie a potom po chirurgickom zákroku sa dodržiavajú prísne obmedzenia.

Umbilická hernia je pomerne vážna patológia, ktorá, pokiaľ sa nelieči, spôsobuje vážne komplikácie.

Preto musí pacient pristupovať k svojmu zdraviu zodpovedne, nezanedbávať odporúčania odborníkov, riadiť sa stravou.

Výživa pre pupočníkovú prietrž

Hernia výživa

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci inštitútu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečenie kĺbov tým, že každý deň budete mať nápravu na 147 rubľov..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalaif. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Pupočná prietrž sa vyskytuje hlavne u žien, ktoré mali ťažký pôrod. Ak je svalové tkanivo nahradené tukovým tkanivom a nadmerný tlak na prednú brušnú stenu, bude mať nadváhu aj to, že bude rizikovým faktorom tohto ochorenia. U mužov je toto ochorenie spojené s fyzickou aktivitou..

Vyššie riziko patológie u ľudí zapojených do silových športov a tvrdej práce pri zdvíhaní silov.

Kýla sa môže vyskytnúť v jednom bode s prudkým zvýšením vnútrobrušného tlaku. Okrem toho existuje pravdepodobnosť porušenia okamžite po objavení sa výčnelku. V prvom prípade sa uvažuje o konzervatívnej liečbe, ale plánuje sa chirurgický zákrok. Ak je prietrž okamžite porušená, vykoná sa urgentný chirurgický zákrok.

Diétna výživa a mierna fyzická aktivita nie sú iba dôležitými štádiami liečby, ale tiež prevenciou pupočnej kýly, ak je jej predispozícia.

Všeobecné výživové pravidlá pre pupočnú kýlu u dospelých:

 • časté jedlá (4 alebo viackrát), ale v malých porciách (vždy 150 - 250 ml);
 • vylúčenie prejedania a rýchleho zahryznutia „škodlivých“ výrobkov;
 • odmietnutie alkoholických nápojov;
 • obmedzenie potravín, ktoré vedie k zápche a nadúvaniu;
 • postupné odmietanie tukových a vyprážaných potravín;
 • piť veľa tekutín medzi jedlami.

Obezita je faktor v progresii pupočnej kýly, pretože pri nadmernej hmotnosti by strava mala prispievať aj k chudnutiu..

diéta

Najskôr je potrebné dbať na to, aby strava pozostávala z potravín, ktoré nespôsobujú nadúvanie a plynatosť. Pohyb čreva by mal prebiehať hladko, bez problémov. Je dôležité, aby strava prispievala k normálnemu fungovaniu gastrointestinálneho traktu.

Lekár vám pomôže upraviť výživu. Povie vám, ktorým jedlám sa vyhnúť, aby strava mala najpriaznivejší výsledok. Výživa počas diéty s hiátovou prietržou by mala byť čo najjemnejšia.

Nejedzte tri hodiny pred spaním. Počas spánku ľudské telo spomaľuje procesy vrátane tráviacich. Preto jedlo nemá čas normálne tráviť. Prispeje to k páleniu záhy a nadúvaniu, čo zvýši vnútorný tlak. Tento proces zasa prispeje k zvýšeniu hernie pažeráka..

Výživa hiátovej prietrže by mala byť:

 • frakčný;
 • rozdelené šesťkrát denne;
 • dobre vytvorený;
 • zahŕňajú ľahké jedlá;
 • vylúčiť niektoré výrobky;

Nedovoľte prejedanie. Prispieva nielen k narušeniu čriev a pažeráka, ale tiež k narušeniu metabolizmu v tele, čo vedie k obezite. Nadváha je jedným z nežiaducich faktorov pri hernii pažeráka..

Preto, ak je osoba obézna, je jej predpísaná špeciálna strava, ktorá sa prejavuje nielen pri vyhadzovaní pažeráka do hrudnej dutiny, ale tiež pomáha znižovať telesnú hmotnosť. V takom prípade je potrebné vykonať súbor špeciálnych cvičení. Nie je to len fyzická aktivita, ale aj gymnastika, ktorá sa prejaví po vyhodení pažeráka do bránice. Všetky pokyny a pokyny získate po konzultácii so svojím lekárom..

Strava znamená vylúčenie všetkého tuku a korenia. Tieto produkty komplikujú prácu pažeráka a tiež ho dráždia. V oblasti bránice sa môže objaviť bolesť. Tieto bolesti sa môžu veľmi často zamieňať s bolesťou v srdci.

Zásady výživy

Vznik kýly znamená prechod na správnu výživu, to znamená po strave. Hlavným pravidlom je nezávislý výber výrobkov, ktorým sa najlepšie zabráni. Každý organizmus je jedinečný, a preto iba človek môže rozhodnúť, ktoré jedlo spôsobuje ťažkosti, zápchu a nadúvanie.

Lekári pri dodržiavaní diétnej výživy odporúčajú vylúčiť zo stravy:

 • Všetky mastné a vyprážané potraviny;
 • Všetky korenené alebo solené potraviny;
 • Korenie, chuťové prísady, omáčky;
 • Z nápojov: alkoholické, alkoholické, sýtené a kyslé výrobky;
 • Z jedál je potrebné opustiť údené výrobky.

Čierne čaje a silne uvarená káva sú tiež zakázané nápoje..

Všetky vyššie uvedené výrobky je potrebné opustiť, pretože ovplyvňujú zvýšenie kyslosti pažeráka. To vám umožní zvýšiť príznaky vývoja a tvorby prietrže a tiež priniesť pacientovi nepohodlie.

Strava pre brušnú prietrž vám umožňuje konzumovať nasledujúce produkty, ale iba v minimálnom množstve:

 • Mliečne výrobky;
 • Hrach a kapusta;
 • Múčne výrobky vrátane chleba;
 • zrnko vína.

Charakteristiky a špecifiká choroby

Umbilikálna prietrž je ochorenie charakterizované vyčnievaním vnútorných orgánov (črevá alebo omentum) za prednú brušnú stenu. Tento typ prietrže dostal svoj názov kvôli lokalizácii v pupočnom kruhu.

Ako zistiť prítomnosť pupočnej kýly doma?

Máte pupočníkovú prietrž, ak:

 • cítite alebo vidíte tubercle v pupku, ktorý zmizne, keď ležíte na chrbte;
 • cítite bolesť brucha pri kašľaní, kýchaní, rýchlom chôdzi alebo fyzickom cvičení;
 • pravidelne sa cítite nevoľný bez ohľadu na príjem potravy a bez výskytu žalúdočných ochorení sprevádzaných týmto príznakom;
 • našli ste predĺženie pupočného kruhu.

Ak zistíte takéto príznaky, vyhľadajte presnú diagnózu choroby v ordinácii lekára.

Príčiny a priebeh choroby

Kýla v pupočnej oblasti môže byť získaná a vrodená. Vrodená je diagnostikovaná v období dojčiat. Získaná patológia sa objavuje ako výsledok rozšírenia pupočného kruhu. U žien sa rozširuje počas tehotenstva, ako aj v prítomnosti pooperačných jaziev v pupočnej oblasti.

U mužov je príčinou vzniku prietrže častá ťažká fyzická námaha, obezita. Ďalším faktorom, ktorý prispieva k objaveniu sa výčnelku, je genetická predispozícia.

Priebeh ochorenia závisí od veľkosti výstupku. Ak je prietrž malá a voľne nasadená, prakticky nespôsobuje úzkosť. Bolesť a riziko zovretia sú pri veľkých prietržiach vyššie, sprevádzané komisiami a zle napravené.

Mechanizmus tvorby prietrže

Predtým, ako sa pozrieme na to, čo robiť s kýlou chrbtice, pozrime sa na mechanizmus tvorby kýly, a čo je najdôležitejšie, s pôvodom bolesti chrbta, ktorá, ako sa všeobecne verí, spôsobuje vyššie uvedenú chorobu, ale to zďaleka nie je prípad.

Začnime klasickými predstavami o patogenéze spinálnych hernií, ktoré boli veľmi populárne v 60. rokoch 20. storočia a naďalej prevládajú v modernej ruskej medicíne..

Populárna lekárska teória

Funkčné jednotky chrbtice tvoria dva stavce a medzistavcový disk - PDS (segment motora miechy). Samotný medzistavcový disk je rozdelený na vnútornú časť (vláknité jadro) a vonkajšiu (vláknitý kruh)..

Vláknitý prsteň sa pripája priamo na stavce a obmedzuje premiestnenie buničitého jadra za medzistavcový priestor. Pri nadmernom zaťažení, na rozdiel od jednej z častí vláknitého prstenca (nadmerné roztiahnutie, ohyb atď.) Sa tento roztiahne alebo pretrhne. Vláknité jadro vstupuje do vytvoreného priestoru a komprimuje (stláča) korene vychádzajúce z medzistavcovej foramen. To vysvetľuje bolesť chrbta..

V takýchto prípadoch je algoritmus činnosti lekárov spravidla nasledujúci: bolesť chrbta - bol som poslaný na CT alebo MRI, našli sa prietrže - bol som poslaný na operáciu. Uvedená teória je pre neurochirurgov veľmi výhodná: ak je bolesť spôsobená prietržou, musí sa vyrezať.!

Ligamentózny aparát chrbtice

Hlbšia analýza nám však ukáže trochu iný obrázok. Segmenty stavovcov neplávajú v želé podobnej látke obklopenej nervami, ktoré sa veľmi ľahko komprimujú. Okrem dvoch stavcov a disku medzi nimi existuje aj silný väzný aparát chrbtice, ktorý tvorí prirodzenú obranu chrbtice. Predstavujú ho tieto zväzky:

 • predný pozdĺžny väz; priamky všetkých stavcov pozdĺž ich predného povrchu;
 • zadný pozdĺžny väz - miesto podobné vyššie uvedenému väzu, upravené na lokalizáciu pozdĺž zadného povrchu;
 • supraspinatívny väz, ktorý nad 7. krčným stavcom prechádza do nuchálneho väzu
 • interspinózne, priečne a žlté väzy - krátke väzy, ktoré stabilizujú polohu každého jednotlivého stavca.

Čisto logické, ak sú stavce vyššie pokryté hustými väzmi, ako niečo (hovoriace o kýly), môžu preniknúť do medzistavcových puklín? Možno je prietrž veľmi hustá? Ale nie je to tak.

Pôvod bolesti chrbta

Prietrž je v skutočnosti medzistavcový disk, iba zdeformovaný. Skladá sa zo želé podobnej látky, ktorá so všetkou túžbou nemôže vytlačiť zväzok porovnateľnej hustoty s koženým pásom. Čo vidíme na obrázkoch? Vidíme zvyšky medzistavcových platničiek nachádzajúcich sa pod väzmi chrbtice. Nie sú schopní nič komprimovať. A nemôžu byť príčinou syndrómu bolesti. Ak váš chrbát bolí a má prietrž, pokračujte v hľadaní príčiny..

Ak to chcete urobiť, premýšľajte o jednoduchej pravde: kosti bez svalov nedávajú zmysel. A iba svaly pripojené priamo k nim dávajú kosti pozíciu. Aké svaly slúžia chrbtici?

Pre ľahšie vnímanie rozlišujeme dve vrstvy svalov, ktoré slúžia chrbtici. Je to dlhý extenzor siahajúci od týlneho výčnelku k krížovej kosti a patriaci k povrchovej vrstve. A krátke, rozdelené svaly chrbta, prechádzajúce medzi susednými stavcami, napríklad šnurovanie. Rozkladajú sa medzi rôznymi procesmi stavcov a nie sú zodpovedné ani za dynamickú pohyblivosť chrbtice, ani za statickú polohu. To znamená, že za prirodzené krivky chrbtice je zodpovedná hlboká vrstva.

Nezabúdajme, že tón svalov chrbta neexistuje oddelene od tónu všetkých ostatných svalov - pás horných a dolných končatín priamo ovplyvňuje tón svalov chrbtice, hlavne na tón hlbokých svalov. Krvné cievy a miechové nervy prechádzajú pod týmito svalmi a priamo medzi nimi. Ak je hlboká svalová vrstva „preťažená“ z jedného alebo druhého dôvodu, je to spastické. To znamená, že na úrovni určitého PDS sa krátke svaly skrátia, čím sa stavce dostanú čo najbližšie. Teda tu sa vyvíja to, čo sa nazýva funkčný blok - nehybnosť určitého PDS.

Dôležitosť správnej výživy pre prietrž

Pri medzistavcových kýlach, ktoré sa častejšie diagnostikujú v bedrovej oblasti, je narušená výživa miechových štruktúr, ktoré tvoria stavce a medzistavcové platničky. Patologický proces zbavuje tkanivo dôležitých prvkov, ktoré poskytujú elasticitu, mobilitu a samoliečenie. To sa tiež deje v dôsledku fyziologického starnutia tela..

Starostlivý výber potravy pre patológiu chrbtice umožní normalizovať príjem živín v chorých tkanivách, a to už bude kľúčom k účinnej konzervatívnej liečbe..

Kýla chrbtice je zničenie disku s jeho výstupom z stavcov. Takýto proces vedie ku kompresii okolitých tkanív, nervové korene a vlákna sú stlačené, čo vedie k silnému syndrómu bolesti. Hlavnou príčinou patológie sú degeneratívne-dystrofické procesy, ktoré začínajú podvýživou chrupavky. Škodlivá strava sa často stáva provokujúcim faktorom, používaním výrobkov, ktoré sú pre telo zbytočné, ale tiež poškodzujú.

Nesprávna výživa s kýlou chrbtice je taká, ktorá nezabezpečuje prísun všetkých potrebných stopových prvkov a vitamínov..

Ďalším dôležitým faktorom vzhľadu a komplikácií hernie disku je nadváha. K normalizácii by mala prispievať strava s vertebrálnou prietržou, pretože sa tým súčasne zníži zaťaženie chrbta a posilní sa svalové tkanivo nahradené tukom..

Všeobecné pravidlá výživy pre patológiu medzistavcových platničiek:

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Sustalife. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

 1. Nepite sa. Je dôležité neustále sledovať hmotnosť a mnohí chirurgovia pred operáciou odporúčajú dodržiavať prísnu diétu na zníženie hmotnosti, pretože to ovplyvní stav v pooperačnom období. Obezita nebude prispievať k normálnej rehabilitácii, ale komplikácie v tomto prípade sú časté.
 2. Jesť v malých porciách, najmenej však päťkrát denne. Jedna porcia jedla by nemala byť vyššia ako 250 mg, čo stačí na uspokojenie hladu a príjem správneho množstva látok. Odporúča sa jesť každé 3-4 hodiny, ale bez rýchleho občerstvenia. Večera by mala trvať 2 - 3 hodiny pred spaním, ale v prípade silného hladu ju môžete uhasiť ľahkými mliečnymi výrobkami a zeleninou..
 3. Škodlivé, ale milované výrobky postupne odmietajte. Akékoľvek prísne obmedzenia budú pre telo stresujúce a nepriaznivo ovplyvňujú fyzické zdravie. Potrebujete postupne prísť na novú stravu, s výnimkou stravy po operácii. A aby nedošlo k rozpadnutiu sa v jednom okamihu, je niekedy lepšie nechať sa jesť trochu sladkého a tuku, ale nezabudnite, že všetko by malo byť umiernené..

Na zlepšenie pohody a odstránenie rizikového faktora vo forme nadváhy je potrebná diéta medziobratlovej kýly.

Naopak, prísne obmedzenia majú nepriaznivý vplyv na účinnosť komplexnej liečby. Blaho a harmóniu nie je možné kombinovať s neustálymi stresovými situáciami.

Pupočná kýla

Pupočná prietrž pred porušením je sprevádzaná úplnou absenciou bolesti a nepohodlia. Čím viac sa tým dostane, tým vyššie je riziko nepríjemných pocitov a bolesti. S rastúcim vzdelaním sa zvyšuje riziko porušenia predpisov, čo môže viesť k nekróze a peritonitíde. Pri pupočníkovej prietrži u žien a mužov je dôležité dodržiavať diétu. Vyvážená strava je tiež potrebná najmenej 2 mesiace po operácii - pupočná prietrž sa lieči iba chirurgicky.

Indikácia stravy

Po strave počas pooperačného obdobia bráni nadúvaniu a výskytu patológií

Diéta pre túto chorobu pomáha riešiť mnoho problémov:

 • znižuje riziko zvýšeného brušného tlaku;
 • zabraňuje nadúvaniu a zápche, ako aj pred prejedaním, ktoré vyvolávajú hlavnú príčinu patológie - nadmernému tlaku;
 • zabraňuje výskytu štiepenia, čo môže viesť k nekróze najdôležitejších orgánov.

Výživa v potrave je potrebná, keď sa zistí choroba, ako aj po jej odstránení. V nasledujúcom živote by sa mali dodržiavať zásady správnej výživy, aby sa predišlo relapsom.

Nie je možné urobiť diétne obmedzenia pre pupočnú kýlu u dospelých, ak existujú kontraindikácie: zhubné nádory, srdcové choroby v štádiu dekompenzácie, neskoré tehotenstvo a vek nad 75 rokov..

Všetci pacienti s diagnózou pupočnej kýly by mali byť vyradení z ťažkej fyzickej námahy..

Podstata a princípy výživy s prietržom

Korenie a korenie je potrebné opustiť

Pri diéte je hlavným cieľom obnoviť telesné funkcie a zabrániť vedľajším faktorom, aby z potravy spôsobili zlé zdravie. Pri hernii je dôležité úplne prehodnotiť prístup k jedlu. To isté platí pre stravu po operácii odstránenia pupočnej kýly u dospelých. Medzi hlavné zásady patrí:

 • Porcií. Mali by byť malé, aby sa žalúdok nepučal a netlačil na svaly. Ale môžete jesť často - až 7 krát denne.
 • Tepelné spracovanie. Varte a parte. Pečenie a dusenie je povolené - ale o niečo menej často ako prvé 2 metódy.
 • Odmietnutie korenia a korenia. Marinády s octom, korením a soľou, ako aj iné korenené prísady by nemali byť v potrave.

Je nevyhnutné úplne upustiť od používania mastného mäsa

Potraviny prvej čerstvosti. Je prísne zakázané jesť produkty, ktorých platnosť sa skončila. Odmietnutie živočíšnych tukov a rafinovaných potravín. Mastné mäso, vyprážané zemiaky by mali byť navždy vylúčené zo stravy. Je užitočné jesť iba mastné morské ryby 1-2 krát mesačne. Sledovať trávenie. Zápcha a ťažká plynatosť môžu poškodiť stav pacienta pomocou pupočnej kýly.

Pacient s diagnózou by mal sledovať hmotnosť, prestať fajčiť a alkohol.

Kýlová výživa v potrave by mala byť vyvážená, mala by obsahovať najdôležitejšie stopové prvky, vitamíny. Vyžaduje si však, aby pacient vzal seriózny prístup a opustil škodlivé výrobky, zlé návyky.

Zoznam povolených jedál a výrobkov

Zeleninová vývarová polievka

Pri diéte pred a po operácii na odstránenie pupočnej kýly môžu dospelí jesť:

 • polievky Mali by sa variť na zeleninovom vývare. Po operácii môžete jedlá 1-2 týždne jesť iba jedlá šťavy. Na doplnenie paliva použite maslo alebo zmes vaječného mlieka.
 • Sušený chlieb. Používajte nesladené pšeničné pečenie, sušienky.
 • Chudé mäso. Môžete si vybrať bravčovú panenku alebo iné časti bez tuku, kuracieho, morčacieho, hovädzieho mäsa. Mäso sa nedá vyprážať.
 • Kaša. Je povolené jesť ovsené vločky, pohánky, ryžu, ak nedochádza k zápche. Varená kaša by mala byť vo vode s malým prídavkom mlieka. Po prvom zákroku je potrebné drviť, potom je tu len drobivá kaša.

Kaša sa má variť vo vode. Povolené je malé množstvo mlieka.

Nízkotučné ryby. Prvýkrát po operácii sa podáva v pečenej alebo varenej podobe, ako aj vo forme parených kotletiek a nožov.Zelenina, ale v obmedzenej miere. Výhodná je škrobová zelenina: mrkva, tekvica, repa, ako aj karfiol a cuketa. V obmedzenom množstve môžete jesť varené a šťouchané zemiaky. Tieto výrobky sú po operácii prijateľné. Dusené mäso môžete variť o niečo neskôr. Zelenina by sa mala spracovať tepelne, pretože čerstvá spôsobuje nadúvanie.

Kyslé mliečne výrobky by mali byť súčasťou dennej stravy Je potrebné zahrnúť do stravy každý deň, kontrolovať obsah tuku od 3% do 5%. Kefír, fermentované pečené mlieko, tvaroh, jogurt - hlavný zoznam zdravých mliečnych výrobkov. Tvaroh je ideálny na varenie chutných a zdravých pečienok.

Vajcia sú tiež povolené - až do 1 za deň môžete omelety vyrábať pomocou 2-3 proteínov, je lepšie vylúčiť žĺtky. Ovocie by nemalo byť príliš sladké. Jablká a hrušky najlepšie fungujú. Od zvyšku si môžete pripraviť želé, želé alebo šťouchané zemiaky.

Z nápojov sa dáva prednosť slabému čaju, čerstvým zeleninovým a ovocným džúsom zriedeným vodou. Môžete piť odvar divej ruže a harmančeka.

Výživa je možné urobiť po operácii pupočnej kýly u žien a mužov zo širokej škály produktov. Dávka nebude obmedzená, ak na usporiadanie ponuky použijete všetky odporúčané produkty.

Zoznam zakázaných potravín a výrobkov

Je zakázané používať konzervované potraviny

Rovnako ako v každej lekárskej strave, v strave s pupočníkovou prietržou by nemali byť žiadne produkty, ktoré:

 • spôsobiť zvýšenú tvorbu plynu a plynatosť;
 • narušiť trávenie;
 • majú vysoký obsah kalórií a obsahujú hrubé vlákno;
 • vyrobené pomocou veľkého množstva soli, konzervačných látok, aróm a farbív.

Medzi tieto výrobky patrí veľa jedál na konzumáciu, konzervované výrobky a sladkosti..

Je potrebné vylúčiť kapustu a všetku zeleninu, ktorú telo ťažko absorbuje

Medzi zeleninou by ste mali úplne obmedziť bielu kapustu, reďkovky, reďkovky, daikon, vodnice, všetky strukoviny a huby, ktoré sa ťažko strávia. Je zakázané jesť čerstvý a ražný chlieb, ako aj pečenie, oblátky a sladké cesto. Zakazuje sa aj mastné mäso, žilné výrobky, hus a kačica, ako aj bohaté vývary a údené mäso.

Obilniny z hrubých zŕn: proso, jačmeň a vajcia sa obmedzujú. Neodporúča sa jesť cestoviny okamžite po operácii. Do stravy však môžu byť zavádzané postupne. Hroznová a hrušková šťava, akékoľvek sýtené nápoje, kvas a pivo sú prísne zakázané.

Nemali by ste používať omáčky, najmä v obchode. Ľahké omáčky s minimálnym obsahom tuku je možné do stravy zavádzať postupne. Cesnak a cibuľu na chvíľu vylúčte, pretože môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti..

Ak je novorodencovi diagnostikovaná pupočná kýla, matka by mala dodržiavať rovnakú vyváženú stravu, ako keby mala ochorenie. Do ponuky musíte zadávať produkty pozorne a sledovať reakciu dieťaťa. Ak bola patológia odstránená u dieťaťa vo veku 5 až 7 rokov, výživa detí po pupočníkovej prietrži sa tiež nelíši od výživy dospelých..

diéta

Strava pred operáciou a po 2 mesiacoch by mala pozostávať zo 6 jedál v malých porciách

Pred operáciou, ako aj 1 - 2 mesiace po tom, ako sa pacient môže držať niečoho podobného, ​​je toto menu:

 • Raňajky. Perfektná kaša na vode s prídavkom mliečnej omelety z pár proteínov a 1 žĺtka.
 • Desiatu. Malo by byť výživné, ale malé: 50 - 60 g nízkotučného syra, zemiaková kaša z varenej alebo pečenej zeleniny, tvaroh do 5% tuku.
 • Večera. Nevyhnutne pozostáva z ľahkej polievky, šalátu a chudého mäsa.
 • Popoludňajšie občerstvenie. Môžete si dať desiatu s ovocným šalátom alebo tvarohom.
 • Večera. Preferované sú ľahké proteíny: rybie suflé, pyré z pyrenej pary, zelený hrášok, kefír.
 • 3 hodiny pred spaním. Jedzte podávanie tvarohu alebo pohár nesladeného jogurtu.

Strava neobsahuje veľké množstvo uhľohydrátov a pacient môže byť ťažko tolerovateľný. Predovšetkým je potrebné pamätať na to, že pred chirurgickým zákrokom je nevyhnutné, aby nedošlo k komplikáciám.

Menu je možné výrazne zmeniť. Hlavnou vecou je dodržiavanie základných pravidiel. Šaláty sa môžu skladať z rôznych druhov varenej zeleniny, karfiolu, pečenej papriky a cukety. To isté platí pre mäsové výrobky - nie je potrebné jesť iba kurča.

Funkcie stravy po odstránení prietrže

V prvých dňoch po operácii sú povolené iba tekuté potraviny na báze rastlinných bujónov

V prvých dňoch po operácii musí pacient dodržiavať prísnejšie pravidlá:

 • iba tekuté jedlo na báze slabých rastlinných bujónov;
 • ak sú plyny preč, môžu sa v potrave použiť slizničné polievky s nastrúhanými obilninami;
 • po týždni, ak sa regenerácia darí, zavedie sa parná omeleta, biele mäso;
 • po 2-3 týždňoch pridajte ďalšie jedlá a prejdite na správnu výživu.

Aby sa človek po operácii cítil lepšie a trávenie bolo normálne, mal by vziať nerafinovaný rastlinný olej. Zlepší priechodnosť čriev, zabráni hromadeniu plynov a kŕčov.

Je veľmi dôležité predchádzať prejedaniu a jesť pravidelne - najmenej 5-krát denne. Je lepšie jesť 150 g každých 1,5 hodiny ako 500 každých 5. Pevné jedlo v potrave by malo byť v prvých týždňoch po operácii menšie.

Okrem vylúčenia produktov, ktoré spôsobujú tvorbu plynu, by ste mali opustiť aj jedlá, ktoré zvyšujú kyslosť žalúdka. Ak má človek zápalové procesy v črevách, musíte dodržiavať diétu dlhšie.

Systém napájania pupkovej kýly by mal byť čo najjednoduchší a najužitočnejší. Je dôležité odmietnuť prejedanie, rafinované potraviny a sódu, rovnako ako vyprážané potraviny a rýchle občerstvenie. Rovnaké pravidlá platia pre stravu po operácii. Priemerná doba na dodržiavanie takejto šetrnej stravy je 2 mesiace.

Foto 1. Výživa po operácii by mala byť ľahká a frakčná, aby nevytvárala tlak na orgány. Zdroj: Flickr (Alien Virals).

Dôležitosť a účel stravy po liečbe pupočnej kýly

Trvanie obdobia zotavenia závisí od mnohých faktorov (štádium patológie, vek, celkový stav pacienta) a zvyčajne trvá týždeň až šesť mesiacov. Dôležitú úlohu v procese hojenia po operácii pupočnej kýly hrá správne zvolená strava.

Menu je navrhnuté tak, aby odľahčilo tlak vyvíjaný na oblasť zošívania alebo excízie herniálneho vaku, ako aj uľahčovalo proces pohybu čriev. Musíte jesť jedlo v malých porciách najmenej 5-6 krát denne. Prvé jedlá sú prednostne zahrnuté v ponuke dvakrát denne.

Poznámka! Pri častej zápche sa zvyšuje výčnelok vláknitého prstenca a zvyšuje sa pravdepodobnosť novej prietrže, divergencie sutúr a v dôsledku toho sa objavuje aj bolesť. V niektorých prípadoch je možné vnútorné krvácanie.

Zoznam povolených produktov podľa kategórie

Na zlepšenie trávenia, posilnenie imunity a poskytnutie dôležitých živín pre telo sa odporúča:

 • Prvé jedlo. Polievky na kuracích alebo zeleninových vývaroch. Počas prvých 2 až 7 dní musia byť všetky komponenty rozdrvené a pacientovi musia byť podávané v polokvapalnej forme;
 • Bielkovinové potraviny (hydina, divina, teľacie mäso, ryby, mliečne výrobky): ryby, biela hydina a vajcia natvrdo uvarené. Proteín je potrebný na vytvorenie nového svalového tkaniva. Mäsové výrobky by sa v peci mali dusiť alebo pečiť iba so zeleninou.
 • Kaša. Mali by sa uprednostňovať ovsené alebo pohankové krúpy;
 • Zelenina. Čerstvé, môžete jesť všetku zeleninu okrem kapusty, strukovín, reďkoviek, paradajok, listov šťavy, baklažánu a cibule. Vo varenej forme je do šalátov možné pridávať mrkvu a cibuľu. V prvých dňoch je potrebné zeleninu zohriať, aby sa v nich znížil obsah hrubej vlákniny, čo zvyšuje črevnú motilitu. Surový repný šalát ochutený rastlinným olejom je ideálny spôsob, ako normalizovať pohyb čriev;
 • Kyslé mliečne výrobky (nízkotučný kefír, nízkotučný tvaroh, živé jogurty bez prídavných látok v potravinách).

Poznámka! Po operácii musí pacient sledovať pitný režim a piť najmenej 1,5 litra tekutiny denne. Môžete piť kompoty, želé, bylinné dekorácie (obzvlášť užitočné je odvar z ruží) a minerálnu vodu bez plynu.

Zoznam zakázaných výrobkov podľa kategórie

Zoznam výrobkov, ktoré môžu spôsobiť recidívu vystupovania vláknitého prstenca a vytvorenie prietrže, zahŕňa:

 • Sladkosti, orechy a semená. Čokoláda, kakao, čokoláda a cukrovinky prispievajú k zvýšenej fermentácii v črevách. Z rovnakých dôvodov patria medzi zakázané potraviny aj orechy, slnečnicové semienka, sušené hrozno a sušené slivky;
 • Čerstvé mlieko v čistej forme (kvôli veľkému množstvu tuku); Tonikové a sýtené nápoje, ako aj niektoré šťavy. Odporúča sa odmietnuť používanie kávy a silného čaju, aby nedošlo k zvýšeniu krvného tlaku, ako aj sódy a štiav, ktoré spôsobujú plynatosť;
 • Alkohol. Je potrebné vylúčiť akékoľvek nápoje a kvas obsahujúce alkohol; Rýchle občerstvenie. Je prísne zakázané jesť instantné potraviny, pretože takéto potraviny upchávajú žalúdok a spôsobujú pocit plnosti, ktorý negatívne ovplyvňuje oblasť operovanej kýly;
 • Všetky druhy strukovín, húb a kapusty, ako aj nakladaná a nakladaná zelenina;
 • Pečené potraviny. Čerstvé pečivo vrátane bieleho chleba z prémiovej pšeničnej múky je zakázané;
 • Konzervy;
 • Pikantné omáčky a koreniny;
 • Tukové mäso a bohaté vývary. Je zakázané používať tuky živočíšneho pôvodu vrátane sadlo, údené mäso, mastné mäso, kyslá smotana atď..

Poznámka! Pacienti so sklonom k ​​zápche môžu stolicu normalizovať odstránením ražného chleba, cestovín, ryže a zemiakov. Tiež sa neodporúča jesť hrušky, hrozno, brusnice a čučoriedky. Zápcha sa dá vyhnúť jedením lyžičky nerafinovaného oleja na lačný žalúdok..

Pravidlá ponuky

V prvých dňoch po operácii sa neodporúča jesť nič iné ako ľahký kurací vývar, odvar sušeného ovocia a želé..

Po 2 až 3 dňoch je možné do stravy opatrne zaviesť uvarené vajcia, kuracie a rybie pasty, zeleninové polievky, obilniny, varenú zeleninu, strúhané v mixéri na polotekutú konzistenciu..

Poznámka! Každý deň je možné pridať iba jeden ďalší produkt.!

Raňajky by mali byť najvýdatnejšie a večera by mala byť najľahšia. Vďaka tejto diéte môžete dosiahnuť normálnu peristaltiku a ráno si zvyknúť na stolicu. Sladké ovocie a nápoje s medom uľahčujú pohyb čriev.

To je dôležité! Hlavnou úlohou pri zostavovaní ponuky je normalizácia konzistencie stolice. Je potrebné vziať do úvahy reakciu tela pacienta na konkrétny výrobok, vykonať zápisy do denníka a vykonať vhodné úpravy stravy.

Po prebudení sa odporúča vypiť pohár tekutiny: teplo na riedenie krvi a všeobecné čistenie tela toxínov alebo nachladnutie pre ľudí so sklonom k ​​zápche.

Foto 2. Porcie počas stravovania by mali byť malé. Zdroj: Flickr (Christin Bela).

Týždenné menu

pondelok:

 • Raňajky. Ovsená kaša s prídavkom čajovej lyžičky medu, mierne uvarený čaj;
 • Desiatu. 150 g bezmästého tvarohu a pohár jogurtu;
 • Večera. Rezancová polievka s kuracím vývarom, rybami, ryžou a želé;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Varené vajcia a kompót;
 • Večera. Pohanková kaša, nastrúhaná repa ochutená rastlinným olejom, ako aj hydina.

utorok:

 • Raňajky. Ovsené vločky Hercules, sušienky, kávový nápoj z čakanky;
 • Desiatu. Jogurt s plátkom chleba sušeného v hriankovači;
 • Večera. Polievka na zeleninovom vývare, teľacie mäso, zeleninový šalát, pohár zeleného čaju;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Sušené ovocie dusené vriacou vodou a vajcom mäkko prevareným;
 • Na večeru. Pečené zemiaky s rybami, odvar z ruží.

streda:

 • Raňajky. Pohanková kaša, varená v mlieku, slabý čaj s medom, kúsok sušeného chleba s džemom;
 • Desiatu. Jogurt s sušienkami;
 • Večera. Zeleninová polievka, kotleta, čerstvý zeleninový šalát, kompot;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Tekutá krupica s prídavkom medu;
 • Na večeru. Varené vajce, repa šalát s olivovým olejom.

štvrtok:

Raňajky. Nízkotučný tvaroh s medom, krajec chleba s džemom a pohárik vývaru z ružových bokov;

 • Desiatu. Vajce a jogurty s mäkkým varom;
 • Večera. Kuracie rezancová polievka, pohanková kaša, kúsok hydinového mäsa, šalát z varenej zeleniny, slabý čaj;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Galetny cookies a pohár kefíru;
 • Na večeru. Kotleta a čerstvý zeleninový šalát.

piatok:

 • Raňajky. Obilniny. Čakankový nápoj s medom;
 • Desiatu. Banana;
 • Večera. Zeleninová polievka, ryžová kaša, varené ryby, zeleninový šalát, kompot;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Plátok sušeného chleba s džemom a želé;
 • Na večeru. Čerstvý repný šalát s olivovým olejom, kúsok pečenej ryby.

sobota:

 • Raňajky. Pohanková kaša ochutená mliekom, slabý čaj;
 • Desiatu. Jablko;
 • Večera. Zeleninová polievka, biela hydina, ryžová kaša, čerstvý zeleninový šalát. kompót;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Krajec chleba s medom a jogurtom;
 • Večera. Ovsená kaša so sušeným ovocím.

nedeľa:

 • Raňajky. Beztukový tvaroh, vajcia s mäkkým varom, čaj;
 • Desiatu. Toasty s džemom a želé;
 • Večera. Polievka na hydinovom vývare s vermicelli, pečené zemiaky so zeleninou a rybami, dusené ovocie;
 • Popoludňajšie občerstvenie. Cookies a nie silný čaj;
 • Večera. Pohanka a repa šalát.

Menu je vypracované prísne individuálne, pričom sa berie do úvahy charakteristika reakcie tela na určité kategórie výrobkov.

Všeobecné pravidlá

Brušná hernie predstavuje výstup pod kožu cez otvory v brušnej stene brušných orgánov. Tieto otvory (herniálne brány) sa tvoria v dôsledku traumatických zranení (napríklad trauma alebo následky chirurgických zákrokov). Obsah hernial sac - omentum, tenkého čreva alebo hrubého čreva.

Umbilická hernia je vytvorenie herniálneho vaku v pupku. Podľa frekvencie výskytu pupočnej kýly nasledujú trieslovinu a stehno. Biela línia brucha sa tiahne od xiphoidného procesu po symfýzu. V bielej línii brucha sú medzery, ktoré siahajú až po pobrušnicu a cez ne sa vyskytujú herniálne výčnelky. Veľkosť prietrže je zvyčajne malá a jej obsahom je omentum a menej často tenké črevo. Pri kýle bielej línie brucha si pacienti sťažujú na bolesť a pocit plnosti v epigastrickej oblasti, nevoľnosť, grganie, pálenie záhy..

Príčinou hernie sú ochabnuté tkanivá, zmeny tkanivového tkaniva po operácii, nadmerné cvičenie a chyby počas operácie. Kýly môžu byť komplikované štipnutím, koprostázou (zápchou) a zápalom. Metódy konzervatívnej liečby sa používajú iba v prípade kontraindikácií operácie a pacient ich odmietne. Vzpieranie sa u pacientov neodporúča, predpisujú sa im obväzy a diétna strava.

Strava s prietržom brucha na akomkoľvek mieste by mala zmierniť stav pacienta a je zameraná na odstránenie zápchy a nadúvania, ktoré tento stav zhoršujú. Jeho všeobecné pravidlá sú:

 • časté jedlo (5 alebo viackrát) v malých porciách;
 • posledné jedlo 4 hodiny pred spaním;
 • Vyvarujte sa potravín spôsobujúcich nadúvanie;
 • Nejedzte ťažko stráviteľné jedlo (mastné, vyprážané);
 • po jedle sa vyhýbajte prejedaniu a ľahnutiu;
 • zabrániť zápche a nadúvaniu;
 • vylúčiť alkohol.

Pretože obezita je faktorom progresie akejkoľvek hernie, pacienti by mali sledovať svoju váhu, vyhýbať sa zdvíhaniu závaží a vykonávať gymnastiku, čo zvyšuje vnútro-brušný tlak..

Diéta pre pupočníkovú herniu u dospelých

Liečba tohto ochorenia je iba chirurgická (pri absencii kontraindikácií). Absolútnymi kontraindikáciami sú zhubné nádory a kardiovaskulárne ochorenia v štádiu dekompenzácie. Relatívne - staroba, rané detstvo, neskoré tehotenstvo. Počas roka sa neodporúča vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu.

Po odstránení pupočnej kýly v prvých dňoch sa odporúča Chirurgická strava 1B. Kým sa neodstránia švy, používajú sa iba tekuté a polotekuté jedlá: šťouchané polievky, nízkotučné vývary, dusená souffle, mäsové guľky, hovädzie, kuracie alebo rybie knedle, polotekuté obilniny, želé, tvaroh, varené a parné jedlá zo chudého mäsa, hydiny a rýb. Počas dňa môže pacient jesť 75 g bielych sušienok a jedno vajíčko s mäkkým varom (parná omeleta).

V budúcnosti výživa neznamená prísne obmedzenia, ako po operácii tráviaceho traktu. Jeho hlavným cieľom je minimalizovať črevný tlak na operačnú oblasť. Dosahuje sa to:

 • Frakčná výživa.
 • Výnimka z dlho stráviteľných potravín (mastné, vyprážané potraviny, surové potraviny, žiaruvzdorné tuky).
 • Plynové výrobky (čerstvý chlieb, ražný chlieb, pečené droždie, strukoviny, sýtené nápoje, sladké jedlá, ovsené otruby, jačmeňové krúpy, plnotučné mlieko, kvas, biela kapusta, ružičkový kel, karfiol, brokolica, strukoviny, huby, reďkovky, repa), rutabaga, cibuľa, cesnak. Z ovocia: jablká, melón, hruška, mango, papája, melón, hrozno, čerešne, sušené ovocie).
 • Výrobky na zápchu.

Pri určovaní stravy na nepretržitú výživu sa zohľadňujú vlastnosti tela. Napríklad so sklonom k ​​zápche sa neodporúča používať šťouchané a príliš nasekané jedlá, ryžovú kašu, silné čajové a ovocné kompóty, ktoré majú adstringentný účinok (granátové jablko, kdoule, kornel, čerešňa), ktoré spomaľujú pohyb čriev. Malo by sa tiež pamätať na to, že nadbytok vlákniny z potravy v mnohých prípadoch spôsobuje zvýšenú tvorbu a nadúvanie plynu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vrodená pupočná hernia sa často diagnostikuje u detí počas prvých dní života. Patológia sa vyvíja v dôsledku nedostatočného rozvoja alebo slabosti pupočného prstenca, cez ktorý vyčnieva časť väčšieho omentum alebo slučky čreva.
Je možné vyliečiť bez operácieJedná sa o nechirurgické techniky, ktoré účinne zvládajú prietrž a vrátia pacienta do normálneho životného štýlu.

Inguinálna kýla

Pažerák
Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.