loader

Hlavná

Pažerák

Možnosti magických sprisahaní z pupočnej kýly u dieťaťa

Umbilická hernia u dojčiat vo väčšine prípadov nevyžaduje chirurgickú liečbu. Uskutočňuje sa nezávisle od 2 do 5 rokov. Toto môže byť urýchlené rôznymi ľudovými metódami a sprisahaniami, ak nepoškodzujú. Predtým, ako budete hovoriť o pupočnej kýle u dieťaťa, mali by ste to ukázať svojmu lekárovi, aby vylúčil zdravotné podmienky a komplikácie, keď už je potrebná lekárska starostlivosť..

Čo je pupočná kýla u dieťaťa

Kýla je predĺženie pupočného krúžku uprostred svalovej slabosti s vydutými orgánmi, ktoré sa bežne nachádzajú v brušnej dutine. Ochorenie nespôsobuje nepohodlie, ak pokračuje bez komplikácií. U novorodencov sú nepríjemné následky tejto anomálie veľmi zriedkavé.

Túto chorobu môžete určiť podľa vonkajších príznakov. Prietrž vyzerá ako pupenec v pupku. Zvyšuje sa s napätím svalov a takmer zmizne v pokoji..

Umbilická hernia je považovaná za najbežnejší typ choroby u novorodencov, na druhom mieste je trieslový výčnelok.

Príčiny pupočnej kýly u detí sú:

 • svalová slabosť;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • silné dlhé plač;
 • sprievodné ochorenia - hypertrofia, krivica;
 • črevná kolika, zápcha.

Dôležitý je aj genetický faktor. Kýla môže byť vrodená a získaná. Častejšie sa jeho tvorba objaví nejaký čas po vymiznutí pupočníka. Výstupok môže mať rôzne veľkosti - od „hrachu“ po „hrušku“.

Malo by sa to chápať, keď potrebujete okamžite navštíviť lekára a upustiť od samoliečby:

 • výstupok prestane byť nastavovaný do brušnej dutiny ľahkým tlakom;
 • pokožka zjemní a zčervená;
 • objaví sa nevoľnosť, zvracanie, nadúvanie;
 • dieťa je nemravné a často plače.

Nebezpečnou komplikáciou je porušenie prietrže. V tomto prípade je potrebný chirurgický zákrok..

Nechirurgická liečba prietrže u dieťaťa zahrnuje:

 • nosiť obväz, obklad gázy;
 • masáže;
 • Cvičebná terapia;
 • dodržiavanie stravy;
 • vylúčenie situácií, ktoré zvyšujú vnútrobrušný tlak.

Ako čítať sprisahania doma

Aby bolo sprisahanie účinné, musí sa dodržať niekoľko pravidiel..

Pravidlá, vďaka ktorým bude zápletka čo najefektívnejšia:

 1. Čitateľ by mal veriť v silu svojho slova. Majte na pamäti, že akcia nie je založená iba na samotnom rituále, ale aj na účinku placeba..
 2. Obrad by sa mal uskutočňovať tajne pred neoprávnenými osobami. Predtým, ako ho podržíte, by ste sa s nikým nemali podeliť o svoje plány. Nie je potrebné nikomu hovoriť, že modlitba fungovala a dieťa sa uzdravilo.
 3. Text sa číta na slabnúcom mesiaci. Predpokladá sa, že počas tohto obdobia je energia zameraná na zničenie všetkého, čo je zbytočné. Môžete to urobiť inokedy, ale účinnosť bude nižšia.
 4. Pri čítaní sprisahania by človek nemal zažiť negatívne pocity. Mal by byť pokojný a pokojný.
 5. Odporúča sa prečítať modlitbu blízkemu príbuznému, najlepšie matke alebo babičke.

Obrad čítania doma je opakovaná výslovnosť modlitby. To nevyžaduje ďalšie atribúty.

Pri čítaní je dôležité, aby miestnosť bola tichá a pohodlná. Obrad by sa mal konať v čase, keď sa dieťa cíti pokojne a nie je rozmarné. Najlepšie je sprisahať ráno.

Výstupok by ste mali zakrúžkovať malíčkom a vysloviť nasledujúci text:

"Bože pomôž mi! Dajte silu a zbavte sa choroby. Choroba, choď preč. Choďte za volantom a odtiaľ do jamy. Iba pre vás je miesto. Amen! "

Alebo si môžete prečítať nasledujúci text:

Text modlitby sa vyslovuje trikrát. Potom by ste mali trikrát vyplivnúť cez rameno. Do jedného mesiaca po zápletke môžete skontrolovať jej účinnosť: výstupok sa bude postupne znižovať.

Druhy magických sprisahaní

Obrady prietrže u detí sa môžu vykonávať tak s použitím ďalších zariadení, ako aj bez nich. V prvom prípade hovoríme o zvláštnych rituáloch. Modlitba nevyžaduje nič, iba poznať jej text srdcom. Druhá možnosť sa považuje za univerzálnu a možno ju uplatniť predovšetkým.

Materské sprisahanie

Keď matka chce vyliečiť dieťa, urobí sa zápletka pre matku. Jej láska a energia sú silné faktory, ktoré majú liečivú silu, a rituál iba zosilňuje účinok.

Najskôr by mama mala mierne zahryznúť výčnelok a potom vysloviť text sprisahania. Je k dispozícii v rôznych variantoch, napríklad:

"Choroba, uhryznem ťa, nikde sa pred tebou nebudeš schovať. Mám zuby, nemáte ich. Choďte tam, odkiaľ si prišiel! “

Text grafu by sa mal vysloviť trikrát a potom vyplivnúť cez ľavú časť ramena. Tento obrad sa považuje za jeden z najmocnejších. Môžete to zopakovať iba raz. Ak sa všetko urobí správne, efekt bude viditeľný za deň.

Mydlový rituál

U dieťaťa so špeciálnym rituálom môžete mydlom hovoriť nepríjemné ochorenie. Vykonáva sa pri plávaní.

Najprv si musíte prečítať slová nad mydlom:

"Znečistím túto špinu mydlom, nechám ju ísť hlboko do lesa, do tmavých močiarov, ďaleko, ďaleko".

Mali by ste umyť dieťa mydlom v mydli a ešte trikrát ste hovorili s textom zápletky. Na záver je potrebné pľuvať cez ľavé rameno. Po obrade je potrebné mydlo vyhodiť alebo pochovať.

Obrad s mincou

Rituál s medenou mincou na zbavenie sa vydutia je znakom po dlhú dobu. Najprv musíte mincu dôkladne umyť a držať ju vo svätej vode, potom ju pripevniť na výstupok pomocou pásovej pomôcky..

Po pripojení mince vyslovte:

„Na brucho nalepím nikel, nechaj ho rozdrviť túto prietrž! Nechajte mincu, aby ju nevrátila a nevrátila. amen ".

Moment by mal zostať na pupku týždeň. Každý deň by ste mali skontrolovať, či je všetko v poriadku s pokožkou dieťaťa a či existuje podráždenie. Po 7 dňoch je nikel vyhodený slovami: „Choď do lesa! Choďte na polia a už nikdy neprídete! “

Starožitný pozemok

Toto sprisahanie je odlišné v tom, že vyhovuje malým aj starším deťom. Používa sa v kombinácii s tradičnou liečbou predpísanou lekárom. Predpokladá sa, že sprisahanie zvyšuje účinok terapeutických opatrení.

Tri dni po sebe nasledujúce ráno by sa malo dieťaťu povedať toto:

"Choď rýchlo preč, škaredá choroba!" Choďte do lesa, na divú zver, okusujte ho, ale neodvažujte sa dotknúť Božieho služobníka (meno). Hlodajte dub a (meno) sa nedotýkajte. Ostré tvrdé kamene, ale (meno) sa nedotýkajte “.

Efektívna modlitba

Pri hernii je efektívne modliť sa k veľkému mučeníkovi Artemimovi. Môžete použiť pôvodný text modlitby aj svojvoľný text. Odčítava sa trikrát ráno a večer.

Slová môžu byť nasledovné:

"Veľký Artemy, prosím, vypočuj moje modlitby a zachráň moje dieťa pred neznesiteľnou chorobou." Moje dieťa je unavené z utrpenia a už ma nebaví utierať si slzy. Prosím, pomôž nám. Verím vo vašu silu, že ma budete počuť. Amen! "

Metódy liečby ľudovými liekmi

Z ľudových prostriedkov na liečbu kýly sú najpopulárnejšie tieto:

 1. Pupok je utretý obrúskom, ktorý je vopred navlhčený v octe (1 lyžička na 1 lyžicu tekutiny). Po kúpeli sa na výstupok nanesie látka namočená v dubovom vývare. Najlepšie je používať tinktúru na víne.
 2. Kýlová tráva sa odparuje vo víne a aplikuje sa na postihnutú oblasť. Po pol hodine sa obloženie odstráni.
 3. Urobte komprimáciu odvarov smrekovca. Vykonajte postup 1-3 krát denne.
 4. Soľ sa odoberie do vrecka na tkanivá a uzlí sa. Ak je mokrý, naneste na prietrž. Tento postup odstraňuje nepríjemné pocity a zmenšuje prietrž.
 5. Pripravte si odvar z čerešní. Zvyšuje tonus svalov a znižuje zápal..
 6. Pupočná prietrž je mazaná medom, papier sa nanáša zhora. Pre teplo si zakryte žalúdok šatkou.

Navyše, doma je užitočné masírovať brucho ľahkými hladkými pohybmi. Na pripevnenie kýly môžete použiť aj špeciálny detský pás.

Konšpirácie a ľudové prostriedky sú prípustné iba v prípade, že dieťa bolo vyšetrené lekárom a odborník neodhalil nebezpečný stav. Ak kýla v priebehu času nezmizne, ale iba sa zvyšuje, stav dieťaťa sa zhoršuje, mali by ste okamžite vyhľadať detského lekára..

Ako používať medený nikel s pupočníkovou prietržou: expozícia, výber, ošetrenie

Medený nikel s pupočníkovou prietržou je liečebná metóda, ktorá sa už dlho používa v ľudovom liečiteľstve na liečenie oslabenia a divergencie brušných svalových vlákien..

Tento jav sa vyskytuje v dôsledku fyzickej aktivity počas tehotenstva a pri pôrode a vyzerá ako výčnelok v mieste pupočného krúžku..

U detí je často detekovaná počas novorodeneckého obdobia v dôsledku neúspešného prerastania pupočnej rany, silného a dlhého plaču, koliky, zápchy, čo vedie k svalovému napätiu v brušnej stene..

Medený nikel s pupočníkovou prietržou je liečebná metóda, ktorá sa už dlho používa v ľudovom liečiteľstve na liečenie oslabenia a divergencie brušných svalových vlákien..

Na diagnostikovanie a predpísanie liečby tejto choroby je potrebná konzultácia s chirurgom, avšak vývoj pupočnej kýly môže byť v ranom štádiu eliminovaný osvedčenou ľudovou metódou..

Vplyv medenej mince na pupočnú kýlu

Účinok mince je vysvetlený možnosťami metaloterapie: pri interakcii s pokožkou má meď antibakteriálny účinok. V dôsledku uvoľnenia potu pod mincou, ktorá obsahuje soľ, prenikanie iónov medi do vrstiev epidermy, kde sa ničia patogény. Následne sa vodič oxiduje, uvoľňujú sa oxidy, ktoré majú liečivý účinok..
Medené ióny spôsobujú kontrakciu pupočného prstenca, znižujú bolesť, zmierňujú zápal a tiež stimulujú tvorbu bielych krviniek, čím zvyšujú ochranné funkcie tela.

Ako liečiť pupočnú kýlu u novorodencov doma

Každý rodič, ktorý sa stretol s podobnou chorobou, musí vedieť, čo je pupočná kýla u novorodencov, čo je domáca liečba tohto prejavu. Príznaky a príznaky tohto ochorenia je možné rozoznať samostatne a po jeho zistení u dieťaťa začať liečbu.

Umbilikálna (umbilikálna) hernia je subkutánny výstupok v oblasti pupočného kruhu. Prietrž sa nielen získava, ale aj vrodená, rovnako ako akékoľvek iné ochorenie.

Získaná kýla sa však zvyčajne vyskytuje u ľudí v dospelosti a jej vzhľad je spôsobený zdvíhaním hmotnosti, hormonálnymi zmenami, tehotenstvom, obezitou, chorobami žalúdka alebo čriev a komplikáciami po operácii. Napriek tomu sa pri novorodencoch môže objaviť pupková prietrž.

Vrodená pupočná hernia u dojčiat sa zisťuje v 20 prípadoch zo 100. Táto patológia sa najľahšie zistí po úplnom zahojení pupočnej rany u dieťaťa mladšieho ako jeden rok..

Príznaky a príznaky choroby

V prvých dňoch života dieťaťa je takmer nemožné odhaliť vrodenú pupočnú kýlu. Proces trávenia potravy u novorodencov je rýchly a spravidla nie je brušná stena spravidla vystavená intenzívnemu stresu, takže sa oslabený pupočníkový kruh necíti sám..

Ale ak sa bližšie pozriete na novorodenca, môžete venovať pozornosť nepochopiteľnému kašľu, neustálemu plaču a svalovému napätiu a potom vyprázdniť črevo v podobe mierneho výčnelku v pupku. V niektorých prípadoch sa prietrž pupka u dieťaťa môže prejaviť vo forme mierneho opuchu brucha. Ale spočiatku také menšie odchýlky od normy nespôsobujú úzkosť medzi rodičmi alebo ich jednoducho nevšimnú bez toho, aby pripisovali osobitný význam..

Medzi hlavné príznaky narušenia sily pupočného prstenca odborníci rozlišujú:

 • vyčnievanie v oblasti pupka pri plaču, smiechu, kašľaní a akomkoľvek inom napätí brušných svalov novorodenca;
 • formovanie okrúhleho opuchu v pupku v čase, keď je dieťa na bruchu;
 • zväčšenie veľkosti herniálneho vaku, keď dieťa starne.

Pokiaľ ide o dôvody, pre ktoré sa môže vyskytnúť prietrž, hlavnou príčinou je dedičná predispozícia. Ak mal jeden alebo obaja rodičia túto diagnózu, potom je u tohto dieťaťa vysoká pravdepodobnosť tejto choroby.

Ohrozené sú deti narodené skôr ako v deň splatnosti a deti so svalovou slabosťou. Príčinou pupočnej kýly u dojčiat môže byť aj dysbióza, nedostatok enzýmov a plynatosť (tvorba plynu)..

Druhy pupočnej kýly a komplikácie choroby

Pupočná prietrž sa dá rozdeliť na 2 typy:

 1. Pri prvom type ochorenia sa tukové tkanivo umiestnené pod kožou vydúva do otvoru pupočného kruhu. Orgány nie sú zapojené.
 2. V inom prípade tukové tkanivo alebo črevné slučky prenikajú cez kožu cez otvor. Postupne sa začína tvoriť tzv. Herniálny vak..

Umbilická hernia u dospelých v dospelosti má takmer vo všetkých prípadoch zrejmé príznaky, ale u novorodencov je asymptomatický priebeh tohto ochorenia mimoriadne zriedkavý. Dieťa necíti bolesť, ale prietrž je nepohodlná, takže plače oveľa častejšie. Postupom času sa začnú vyskytovať pohyby čriev..

Toto ochorenie môže spôsobiť nepríjemné komplikácie. Špecialisti rozdeľujú pupočnú kýlu na komplikovanú a nekomplikovanú. V niektorých prípadoch sa môže objaviť porušenie herniálneho vaku, ktoré spôsobuje bolesť dieťaťa. Nasledujúce príznaky môžu naznačovať výskyt takýchto komplikácií:

 • silné plač a odmietnutie jesť jedlo;
 • stály výčnelok pupku, a to nielen v prípade napätia brušných svalov;
 • bledá alebo mierne začervenaná koža v prietrži;
 • nevoľnosť alebo zvracanie.

V niektorých pomerne zriedkavých prípadoch je koža nad prietržou tiež roztrhnutá a odhaľuje jej obsah.

Je nežiaduce liečiť komplikácie pupočnej kýly u dojčiat doma, pretože porušenie môže mať veľmi vážne následky, ako je napríklad črevná obštrukcia alebo intoxikácia tela..

Ak máte podozrenie na komplikovanú kýlu novorodenca, je potrebné ju bezodkladne ukázať špecialistovi, pretože v týchto prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Liečba pupočnej kýly u novorodencov doma

V prípade, že predtým, ako novorodenec dosiahne vek jedného roka, príznaky choroby nezmizli, vo veku 3 rokov sa dieťaťu najčastejšie preukáže chirurgický zákrok. Kýla u dojčiat je však podľa štatistík komplikovaná iba v 5% prípadov, preto sa spravidla do roku, keď choroba zmizne bez chirurgického zákroku,.

Konzervatívna liečba sa môže vykonávať nezávisle a ak budete postupovať podľa jednoduchých pravidiel, môžete úplne zabrániť možnému výskytu tohto ochorenia u novorodencov..

Odporúča sa čo najskôr rozložiť dieťa na žalúdok. Túto manipuláciu môžete vykonať okamžite po vyliečení pupočnej rany. Kladenie novorodenca na žalúdok pomáha posilňovať svaly prednej steny pobrušnice, bočné svaly brucha a chrbta..

Je potrebné upraviť výživu novorodenca, aby sa zabránilo nadúvaniu a problémom so stolicou. Dojčiace ženy by mali kontrolovať svoju stravu a odstraňovať z nej alergénové výrobky..

Pri liečbe kýly u dieťaťa môžete použiť aj špeciálny obväz, ktorý je vyrobený z materiálov priateľských k životnému prostrediu. Dosta- točne fixuje pupok a bráni jeho vyčnievaniu.

Masáž novorodencov

Dôležitým bodom liečby by mala byť terapeutická masáž s pupočnou kýlou u novorodencov, ktorú by mal vykonávať špecialista. Rodičia sa môžu naučiť túto techniku ​​cvičenia a keď je dieťa trochu staršie, budú ho môcť vykonať sami.

Liečebná masáž sa môže začať iba pri absencii kontraindikácií, ktoré zahŕňajú prítomnosť dieťaťa s prechladnutím, alergickú reakciu alebo kožné ochorenie vo forme potenia, podráždenia a vyrážky z plienok..

Pri nezhojenej rane pupka alebo pri výskyte akejkoľvek inej prietrže, napríklad femorálnej alebo ingvinálnej, ako aj pri akýchkoľvek komplikáciách pupočnej prietrže sa masážne sedenia neodporúčajú..

Odporúča sa začať s masážou pol hodiny predtým, ako sa dieťa začne kŕmiť. Počet relácií by nemal prekročiť 3 za deň. Pokiaľ ide o trvanie jednej relácie, malo by to trvať od 5 do 10 minút. Samotnú techniku ​​vyberá špecialista a spravidla uplatňuje také pohyby ako „brnenie“, „kĺzanie“ a iné..

Liečba pupočnej kýly u novorodencov tradičnou medicínou

Pri liečbe pupočnej kýly u dojčiat môžete použiť účinné metódy tradičnej medicíny. Ovesné vločky pomôžu pri liečbe tohto ochorenia. Z čerstvej ovsenej kaše musíte pripraviť obklad, ktorý je potrebné aplikovať na bruško novorodenca asi 40 minút. Namiesto ovsených vločiek môžete použiť hlinené koláče.

Na liečbu tejto choroby môžete použiť rôzne odvary z liečivých bylín..

Terapeutický vývar sa môže pripraviť z dubovej kôry. Budete musieť vziať 1 lyžicu. l vopred rozdrvená kôra a 250 ml vriacej vody.

Kôra sa musí naliať do nádoby, naliať vodu a dusiť niekoľko minút. Po náprave musíte trvať 4 hodiny na tmavom mieste.

Akonáhle bude hotový, musíte navlhčiť vatový tampón v roztoku a aplikovať ho na herniu, pričom takúto komprimáciu nechajte niekoľko hodín..

Odstráni pupočníkovú prietrhu v novonarodenom obale z listov papradia. Najprv musíte listy dôkladne umyť a na pár minút naliať vriacu vodu. Potom sa listy musia zložiť na polovicu a aplikovať na prietrž na niekoľko hodín vo forme obkladu. Na vrch obkladu musíte zabaliť teplý šál. Je vhodné vykonávať tieto postupy pravidelne jeden mesiac.

Alternatívna medicína sa môže používať po schválení ošetrujúcim lekárom a môže byť doplnkom k hlavnej terapii.

Ako liečiť pupočnú kýlu u novorodenca?

Ak sú brušné svaly slabé a pupočníkový krúžok ešte nie je uzavretý, potom sa vnútorné orgány, zvyčajne ležiace v brušnej dutine, môžu pohybovať mimo prednú brušnú stenu. Strata môže byť spôsobená patológiou (napríklad svalová nezrovnalosť) alebo môže byť spôsobená prírodnými príčinami. U detí sa tak vytvára pupočná kýla, najmä keď dieťa často sleduje až jeden rok - podľa štatistík je diagnostikovaná asi u 20% novorodencov.

Vznik a príčiny pupočnej kýly u dieťaťa

Prietrž sa vytvára v dôsledku rozšírenia pupočného prstenca, ktorý je najčastejšie spojený so zvýšeným vnútrobrušným tlakom v čase prerastania prstenca. Dôvodom môže byť:

 1. Dedičná slabosť brušnej fascie;
 2. Dysplazia (poruchy spojivového tkaniva);
 3. Vrodené patológie pupočného kruhu;

Na základe hlavných dôvodov, v prípade poruchy pupočného prstenca, je výčnelok podporovaný:

 1. Silné a dlhotrvajúce namáhanie;
 2. Intenzívne kričanie alebo plač;
 3. Choroby dýchacích ciest: čierny kašeľ, bronchitída, zápal pľúc;
 4. Gastrointestinálne choroby: úplavica, dysbióza;
 5. zápcha.

Z tohto dôvodu sa vytvára herniálny vak, do ktorého padá slučka tenkého čreva. Je potešujúce, že taká kýla je schopná sebazničenia, čo sa stáva najčastejšie, ale u 3 - 5% detí zostáva až 5 rokov alebo aj dlhšie. Potom vyvstáva otázka operácie.

Pásová pomoc pre pupočnú kýlu

Účinným spôsobom liečby kýly u novorodencov je komplexná terapia vo forme dennej masáže brucha, kúpania a použitia pupočnej náplasti. Pri správnej terapii sa prietrže s prietržou do 3 cm lieči doma..

Napriek zdanlivej jednoduchosti metódy sa neodporúča zapojiť sa do samoliečby - po prvé, iba lekár, ktorý ukazuje a učí mladých rodičov, aby korigoval prietrž, by mal upraviť prietrž, a za druhé, nie každá náplasť je vhodná na prilepenie, a po tretie, iba pediater alebo pediatrický chirurg bude schopný určiť, či je potrebné takéto opatrenie, alebo sa prietrže vyrieši sama.

Správny spôsob masírovania a kúpania dieťaťa rodičov sa bude učiť patrónka a pediater, ktorí prídu počas prvých dvoch dní po prepustení z nemocnice. Ak je dieťa v ohrození, pediatr príde v deň prepustenia. Ale ako si vybrať pupočníkovú náplasť pre novorodencov?

Nie je potrebné si vybrať - pupočníková škvrna „Porofiks“ nemeckej spoločnosti Lohmann & Rauscher je najúčinnejšou záplatou na liečbu pupočnej kýly u novorodencov v Rusku. Podľa štatistík si 8 z 10 matiek vyberá Porofix pre komplexné ošetrenie kýly u svojho dieťaťa.

Porofix je náplasť pripravená na použitie na liečbu a prevenciu pupočnej kýly u novorodencov od prvých dní života. Je potiahnutá antialergénnou adhéznou vrstvou. Má dobrú priľnavosť. Nedráždi pokožku dieťaťa.

Náplasť sa skladá z dvoch častí „A“ a „B“, ktoré udržujú vnútorné orgány po fixácii v správnej polohe.

Ako pripnúť pupočnú prietrž pomocou band-aid?

 • výcvik
  1. Kúpať dieťa,
  2. Dajte mu brušnú masáž.
 • Fixačný
 1. Zúčastnite sa časti „B“, odstráňte ochrannú fóliu z jednej polovice náplasti a prilepte ju na pokožku asi 3 cm od pupka.,
 2. Opakujte to isté s časťou „A“ a polovicu nalepte na opačnú stranu,
 3. Narovnajte prietrž a držte ju prstom v anatomicky správnej polohe (tu môže byť potrebná pomoc manžela)
 4. Závitová časť „A“ do časti „B“ podobná pracke na opasok,
 5. Odstráňte zvyšné ochranné fólie z lepivých strán častí „A“ a „B“.,
 6. Utiahnite náplasť,
 7. Uzamknite obe časti.

Náplasť vymeňte pri ďalšom kúpaní dieťaťa. Keď po namočení stráca svoje lepivé vlastnosti.

Pupočná prietrž je dvakrát častejšia u dievčat ako u chlapcov

Všetko o pupočníkovej prietrži u dojčiat: príznaky a liečba

Prvé mesiace života dieťaťa sú pre mamu a otca veľmi dôležité a rozhodujúce obdobie. Akákoľvek odchýlka od normy je dôvodom obáv pre rodičov. U novorodencov bývajú často príčinou pupočnej kýly.

Podľa štatistík sa vyskytuje u 20% dlhodobých detí a 30% predčasne narodených detí. Dievčatá trpia touto patológiou 2,5-krát častejšie ako chlapci. Prítomnosť prietrže môže vystrašiť rodičov. Avšak vo väčšine prípadov sa dobre hodí na konzervatívne liečenie..

Z tohto článku sa dozviete

Čo to je

Pupočná prietrž (hernia umbilicalis) je výstup vnútorných orgánov cez defekty brušnej steny pupka. U novorodencov sa vyskytuje v dôsledku abnormalít pri uzavretí pupočného krúžku počas hojenia pupočníkovej rany..

Ako každá kýla, má tri zložky:

 1. herniové brány;
 2. herniálny vak;
 3. hernial content.

V tomto prípade slúži široký alebo zdeformovaný pupočný kruh na výstup z brušných orgánov von. Omentum alebo črevá sa cez ňu vydúvajú a objavujú sa priamo pod kožou, sú zabalené v pobrušnici a priečnej fascii.

Ako to vyzerá na fotografii v skutočnosti:

Umbilická hernia sa u novorodencov vyvinie častejšie v prvých dvoch mesiacoch života dieťaťa a je vrodenou patológiou. Ochorenie sa však môže deklarovať až neskôr (do jedného roka).

Diagnóza choroby v akomkoľvek veku nie je náročná. Vyšetrenie spravidla stačí na stanovenie diagnózy. Na včasné odhalenie komplikácií tohto ochorenia môžu byť niekedy potrebné ultrazvuk, všeobecné klinické testy a ďalšie štúdie.

príčiny

Umbilická prietrž sa u dojčiat objavuje kvôli anatomickým vlastnostiam tejto oblasti. Faktom je, že spodná časť pupočného prstenca je hustejšia ako horná, pretože sa vytvára počas obliterácie krvných ciev a je nahradená silnými spojovacími štruktúrami..

Zhora takmer celý priestor pupočnej šnúry zaberá tukové tkanivo, ktoré sa v procese tvorby jaziev stáva jeho slabým miestom. Porucha spojovacích a svalových vlákien v pupočnej oblasti vedie k narušeniu tvorby normálneho tesného uzavretia pupočného prstenca..

Pre informáciu! Často sa zdedí slabosť určitých anatomických štruktúr. Preto, ak mama alebo otec mali pupočníkovú herniu v detskom veku, potomstvo s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinie rovnakú patológiu.

Embryogenéza tiež hrá veľkú úlohu. Je dokázané, že zneužívanie alkoholu, fajčenie, užívanie niektorých liekov a látok, infekčné choroby počas tehotenstva vedú k nenarodeniu spojivového a svalového tkaniva nenarodeného dieťaťa..

Prítomnosť defektu v pupočnom kruhu nie je vždy prejavom prietrže. S malými veľkosťami herniálnych brán môže patológia trvať tajne po dlhú dobu a sama o sebe zmizne o 2 až 3 roky. Ale to sa zriedka stáva.

Zvyčajne sa hlásia aj malé kýly. Rodičia môžu vidieť výčnelok na prednej brušnej stene vychádzajúci z pupočnej zóny. Stáva sa to so zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Faktory, ktoré vyvolávajú výstup vzdelávania, sú tieto:

 • silné, dlhé, horké plač alebo kašeľ;
 • tráviace poruchy (plynatosť, kolika, zápcha);
 • Vyhodenie malého dieťaťa;
 • skoré prijatie zvislej polohy (dieťa začalo skoro sedieť a chodiť).

Všetky vyššie uvedené dôvody môžu rodičia vylúčiť alebo im zabrániť. Ak dieťa stále veľa plače, mali by ste ho pediatrovi ukázať. Ak sa objaví kašeľ proti kašľu, malo by sa dieťaťu podať špeciálna kvapka alebo sirup. Problémy s trávením sa riešia dodržiavaním diéty dojčiacej matky, ak dieťa pije materské mlieko, a výberom zmesi u detí pri umelom kŕmení..

Známy lekári, najmä Dr. Komarovskij, mnohokrát povedali, že je nemožné ponáhľať, aby si dieťa postavilo na nohy. Dieťa musí sedieť a postaviť sa. U fyzicky nedostatočne rozvinutých detí, ktoré vedú sedavý spôsob života, sa však objavuje šanca prietrže.

Dôležité! Až do veku 9 mesiacov musí človek dôverovať prírode. Všetko sa stane prirodzene. Najprv sa dieťa plazí a posadí, a až potom sa postaví na nohy a urobí prvé kroky. Počas tejto doby sa svaly jeho brucha posilnia a môžu ľahko odolať zvýšenému vnútornému tlaku.

U dojčiat s nedostatkom vitamínu D (krivica) a chorôb charakterizovaných poškodením spojivového tkaniva a svalov celého tela sa zvýši riziko tvorby pupočnej kýly. Týka sa to aj detí narodených pred 37 týždňami, pretože všetky systémy a orgány nie sú úplne formované. Rodičia týchto detí musia byť obzvlášť ostražití.

Doteraz na internete nájdete verziu skutočnosti, že pupočníková prietrž novorodencov sa vyskytuje v dôsledku nesprávneho prerezania pupočníka v nemocnici..

Toto stanovisko je chybné. Technika rezania a úpravy pupočnej šnúry nemôže ovplyvniť anatomické vlastnosti pupočného kruhu.

príznaky

Hlavným príznakom je prítomnosť vzdelania v pupku. V závislosti od veľkosti môže vyzerať ako malý hrbol alebo vydutie. Priemer tejto gule bude vo väčšine prípadov 2-3 cm.

Patologický tuberkulóza sa objaví v situáciách, keď dôjde k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kričanie, zápcha atď.) A zmizne v pokoji, na lačný žalúdok a počas spánku..

Charakteristika vzdelávania je nasledovná:

 1. vydutie od 5 mm do 5 - 6 cm alebo viac, okrúhle alebo oválne, menej často - nepravidelného tvaru, ktorý vychádza z pupku;
 2. mäkký na dotyk;
 3. bezbolestné;
 4. koža v oblasti pupka sa nemení;
 5. pod formáciou je cítiť široký pupočníkový krúžok, ktorý je herniálnou bránou;
 6. s veľkou veľkosťou kužeľa sa pokožka napína a stáva sa tenšou, v dôsledku čoho je možné pozorovať črevnú motilitu;
 7. ľahko sa čistí vo vnútri s charakteristickým zvukom;
 8. sa vracia so zvyšujúcim sa brušným tlakom.

Mnoho rodičov sa zaujíma o otázky: bolí pupočná kýla, sú s ňou spojené úzkosti a zažívacie problémy dieťaťa, čo ohrozuje jej porušenie, čo sa s ňou stane v budúcnosti.

Lekári sa ubezpečujú, že pri nekomplikovanom priebehu táto patológia nespôsobuje dieťaťu nepríjemnosti. Výnimkou môže byť situácia, keď sa prietrž trčí. Potom sa jej dieťa bude môcť dotknúť rukami a prejaviť o ňu záujem as ňou spojenú úzkosť.

Od babičiek môžete počuť vetu: „Dieťa kričalo prietrž.“ Takéto tvrdenie je nesprávne, rovnako ako skutočnosť, že toto ochorenie spôsobuje črevnú koliku a nadúvanie. Nepriaznivé symptómy sú najčastejšie spojené s nesprávnym kŕmením dieťaťa. Črevá dieťaťa sa spravidla prispôsobujú postupom času a príznaky črevného nepohodlia zmiznú.

Výčnelok na prednej brušnej stene je kozmetický defekt a mnoho matiek a otcov sa ho snaží akýmkoľvek spôsobom zbaviť. Malo by sa však chápať, že nadmerné úsilie a používanie niektorých ľudových metód môže viesť ku komplikáciám.

Aké je nebezpečenstvo tejto choroby

Rovnako ako akékoľvek iné, pupočná kýla môže byť dôvodom núdzovej operácie. Takáto situácia je podľa lekárov mimoriadne zriedkavá, ale každý rodič musí vedieť, ako vyzerá porušenie prietrže a musí byť schopný rozpoznať jej znaky.

Ako určiť porušenie - nasledujúce príznaky oznámia aj v počiatočnej fáze procesu:

 1. prietrž vyzerá napätá, plná, nehybná, upevnená v pupočnom kruhu, koža nad ňou je riedená, jej farba sa mení;
 2. pri pohmate je tesnenie ostro bolestivé, neaktívne;
 3. dieťa bude kričať od silnej bolesti brucha, môže sa počas záchvatu bolesti krútiť;
 4. objavili sa výrazné dyspeptické poruchy (zvracanie, nadúvanie v dôsledku neprítomnosti plynov atď.);
 5. telesná teplota sa zvýšila, sú prítomné príznaky intoxikácie.

Dôležité! V prípade porušenia prietrže nie je možné pokúsiť sa vytlačiť obsah hernálneho vaku do brušnej dutiny, pretože tieto kroky situáciu len prehĺbia..

Akékoľvek oneskorenie takéhoto klinického obrazu môže byť tragédiou. Koniec koncov, s porušením sú črevné slučky nachádzajúce sa v herniálnom vaku upnuté pupočníkovým krúžkom a do nich prestáva prúdiť potrebné množstvo krvi. Začínajú sa procesy nekrózy tkanív. Výkaly prispievajú k rýchlemu rozvoju zápalového procesu. Môže dôjsť k perforácii prietrže.

K tkanivovej nekróze dochádza rýchlo. Rozsah chirurgického zákroku a prognóza závisia od toho, ako skoro je choré dieťa prijaté do nemocnice. Všetko mŕtve tkanivo (časti orgánov) sa bude musieť odrezať. Ak sa operácia neuskutoční včas, začne sa gangréna.

Aby sa predišlo núdzovým situáciám, rodičia musia herniu starostlivo sledovať. Ak sa postupne zvyšuje, pravidelne sa zle upravuje, jeho výstup je sprevádzaný úzkosťou dieťaťa, nemali by ste čakať na vývoj choroby, musíte sa bezodkladne poradiť s lekárom.

Alarmujúce príznaky sú pretrvávajúca zápcha a prekrvenie plynov, objavenie sa hlienu a krvi vo výkaloch, systematická nevoľnosť a bolesť brucha..

Pri nesprávnej starostlivosti a nedodržiavaní hygienických opatrení môže prietrž komplikovať vývoj infekčného procesu. Veľké formácie často vedú k chronickej zápche (až do koprostázy) a zápalovým ochoreniam čriev.

Domáca liečba

Malé pupočné kýly (do 3 cm) samy odchádzajú, keď dieťa dosiahne vek troch rokov. Lekári tvrdia, že na ich liečenie nie sú potrebné žiadne aktívne kroky.

Avšak s objemovými formáciami na účely prevencie a upokojenia rodičov dávajú pediatri odporúčania na konzervatívnu liečbu..

Malo by byť komplexné, systematické a dlhotrvajúce. Terapeutický plán vyberie lekár. So súhlasom rodinných príslušníkov dieťaťa starostlivo dodržiavajte lekárske pokyny a začína sa proces hojenia.

Populárne metódy na kontrolu pupočnej kýly zahŕňajú:

Bandáž (opasok, korzet)

V kombinácii s progresiou patológie sa používajú špeciálne obväzy BG-101D a iné detské modely. Produkt si nekupujte sami, mal by ho vybrať lekár. Lekár vysvetľuje rodičom, ako používať obväz.

Bandážový pás vám umožňuje spoľahlivo fixovať hernálny vak vo vnútri brušnej dutiny a vyrovnať vnútorný a vonkajší tlak. Vykonáva nasledujúce funkcie:

 1. zabraňuje úniku vnútorných orgánov von;
 2. Má slabý kompresný účinok v pupočnej oblasti;
 3. Je to akýsi korzet pre svaly brušnej steny;
 4. Zabraňuje zovretiu prietrže.

Prístroj sa používa ako nezávislý spôsob liečby, v období pred a po operácii. Navonok produkt vyzerá ako široký pás s upevňovacími prvkami. Je vyrobený z hypoalergénneho materiálu..

Ak však dieťa počas používania má alergickú reakciu, liečba sa zruší. Na komplikovanú prietrž a pri prítomnosti kožných ochorení v mieste fixácie nemôžete nosiť obväz.

O tom, ako dlho bude mať obväzový pás, rozhodne lekár.

Pred prvým použitím musí lekár opraviť pupočníkovú prietrž. Potom to môžu urobiť rodičia. Schéma na obvaz je nasledovná:

 1. dajte dieťa na bruško na pár minút, aby džípy odišli;
 2. starostlivo vyšetrte pokožku dieťaťa na chrbte a bruchu, posúdite stav prietrže - pokožka by mala byť čistá a suchá;
 3. roztiahnite pás na tvrdý povrch;
 4. položte na neho dieťa chrbtom;
 5. starostlivo upravte herniálny obsah a zapnite si pás, uistite sa, že pelot je umiestnený v oblasti pupka (jeden rodič môže pomôcť druhému držaním dieťaťa);
 6. Noste zariadenie najviac 12-16 hodín denne, vzlietnutie v noci.

Spravidla po dvoch mesiacoch nosenia obväzu malé hernie úspešne ustupujú. Tento spôsob liečby je vo väčšine prípadov optimálny a bezpečný..

náplasť

Náplasť z pupočnej kýly sa dá kúpiť v bežnej lekárni. Kontraindikácie pre neho sú rovnaké ako pre obväz. Pred prvým lepením by lekár mal nasmerovať hernálny obsah do brušnej dutiny. Vychováva rodičov.

Potom je možné náplasť odstrániť doma. Ak je však nesprávne prilepené, riziko komplikácií je veľmi vysoké, preto sa odporúča, aby bol náhradný postup zverený špecialistovi..

V sovietskych časoch sa používala obyčajná lepiaca omietka, ktorá často spôsobovala nežiaduce miestne reakcie. Teraz existujú moderné hypoalergénne lieky.

Najobľúbenejšia je náplasť „Porofiks“, ktorá je vyrobená z nepremokavého materiálu, ktorý umožňuje kúpať dieťa bez jeho odstránenia.

Pupok musí byť zapečatený 10 dní a potom vymeniť. Dĺžku kurzu určuje lekár. Ak sa v oblasti prekrytia produktu objavia akékoľvek kožné prejavy, musí sa okamžite odstrániť a liečba sa musí prerušiť..

nahrávanie

Kinesiotape si v poslednom období získala osobitnú popularitu. Používa sa na liečbu mnohých ochorení pohybového aparátu. Lekári pre deti však odporúčajú zdržať sa prilepenia teip kojencom.

Vedecké štúdie potvrdzujúce bezpečnosť a účinnosť tejto metódy sa nevykonali. Je nebezpečné aplikovať teip na pupočnú oblasť.

masáž

Masáž, podobne ako gymnastika, sa v zásade odporúča všetkým dojčatám. Je však potrebné správne masážiť dieťa s pupočníkovou prietržou, inak môže byť účinok negatívny. Aby sa dieťaťu neublížilo, stačí, keď sa matka naučí, ako vykonávať jednoduché činnosti, aby zistila, ako to robí špecialista..

Najprv vykonajte kruhové hladiace pohyby brucha (prísne v smere hodinových ručičiek, pozdĺž slučiek hrubého čreva), potom protiľahlé ťahy a potom mravenčenie okolo pupka..

Masáž sa kombinuje s rozložením dieťaťa na brucho a krútením na hlavni. To vám umožní posilniť nielen priame, ale aj šikmé svaly prednej brušnej steny. Masážne procedúry sa zvyčajne vykonávajú večer, po kúpaní, keď je dieťa čo najpohodlnejšie..

Posilnenie postavenia (položenie na žalúdok)

Toto je najjednoduchší a najzreteľnejší spôsob posilnenia brušných svalov. Zakaždým pred kŕmením by malo byť dieťa položené na bruško.

Malo by to byť 10-15 minút. Prirodzene by herniálny obsah mal byť v brušnej dutine..

Cvičebná terapia (gymnastika)

Fyzikálna terapia pre malé deti by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníkov. Hernia komplex cvičení je zameraný na posilnenie a zlepšenie krvného obehu prednej brušnej steny. Tie obsahujú:

 • povzbudzujúce rožky a kolená vo vzduchu;
 • Squat s podporou dospelých
 • lekcia o fitball, atď..

Čím je dieťa staršie, tým rozmanitejšie budú triedy. Cvičebná terapia sa vykonáva iba v fixačných zariadeniach (bandáž, obyčajná náplasť).

Medený nikel

Od pradávna existovala v ľuďoch metóda - pripevniť k pupku päťminútovú mincu (niekedy používajú rubeľ, cent). Moderná medicína dokázala, že táto starodávna metóda je nielen zbytočná, ale aj nebezpečná. Keď sa rodičia uchyľujú k takémuto „ošetreniu“, vystavujú dieťa veľkému riziku pupočnej oftalitídy (zápal pupka) a iným vážnym následkom..

Potrebujem operáciu

Podľa pozorovaní detských chirurgov sú pupočné kýly malej veľkosti náchylné na samoliečenie. U trojročných detí sa tkanivá pupočného prstenca postupne zosilňujú, strácajú svoju elasticitu a defekt sa uzatvára. Ak však choroba do 5 rokov nezmizne, neexistuje šanca na samoliečenie. V tomto prípade chirurgická taktika zahŕňa plánovanú chirurgickú liečbu.

Optimálny vek na operáciu pupočnej kýly je 5–7 rokov. V tomto veku sú tkanivá dieťaťa poddajné a rýchlo sa regenerujú, čím sa vytvára zdravý pupočníkový krúžok. Počas chirurgického zákroku môžu mať dospievajúci určité ťažkosti.

Núdzové operácie sa vykonávajú striktne podľa pokynov. Obrovské kýly, náchylné na komplikácie, sa chirurgovia dohodnú na operácii až po dosiahnutí 6 mesiacov dieťaťa. O operácii rozhoduje vždy lekár.

Aká je operácia

Plánovaná oprava kýly sa vykonáva v nemocnici v celkovej anestézii. Operácia trvá 20-30 minút. Chirurg upravuje herniálny obsah a prišíva herniálne brány, u detí sa nepoužívajú špeciálne siete.

Existuje niekoľko druhov operácií, ktoré sa väčšinou vyznačujú prístupom, ale ich podstata je rovnaká. Podľa Dyakonov-Mayo-Sapezhko predtým používali rovnakú techniku ​​ako dospelí. Možná metóda Lexera alebo špicová prevádzka. V druhom prípade bude mať pooperačná sutúra semi-oválny tvar.

Lexerova metóda

Mayoova metóda

Sapezhková metóda

Stále častejšie sa vykonáva aj laparoskopia, používa sa laser a nové, minimálne invazívne vysoko účinné techniky. Jazva po takýchto zákrokoch je takmer nepostrehnuteľná a pacient môže byť prepustený z nemocnice skôr. Takéto operácie sú však platené.

Pooperačné obdobie

Keď sa dieťa prebudí z anestézie, ale nie skôr ako 12 hodín po operácii, môže mu byť podaná voda. Kvapalina by sa mala piť v malých dúškoch.

O deň neskôr, keď sa objaví črevná pohyblivosť, sa dieťaťu môže ponúknuť vývar (alebo ľahká polievka), bozk, kefír, kompót a pečené jablko. V 2-3 dni sa ponuka rozširuje o cereálie, ovocné pyré a jogurt. Nasledujúci deň dieťa postupne začne kŕmiť obvyklé jedlá.

Ak sa dieťa od prvého dňa aktívne pohybuje a posadáva, na brucho by mal byť nasadený pooperačný obväz. Prvých 24 hodín by dieťa nemalo opustiť posteľ.

V nasledujúcich dvoch dňoch je vylúčený mierny nemocničný režim, tj sú vylúčené skoky, náhle pohyby atď. Obinok sa používa najmenej 2 až 3 týždne. V nej môžete voľne chodiť a pohybovať sa doma.

Po 3-4 týždňoch sa uzdravenie ukončí a dieťa bude môcť začať žiť v obvyklom režime. V budúcnosti je však lepšie zdržať sa nadmernej fyzickej námahy, najmä telesnej výchovy. Po štandardnej oprave kýly u detí sa nevyžaduje špeciálna rehabilitácia.

Alternatívne metódy liečby

Okrem vyššie uvedeného niklu z medi môžu mladí rodičia počuť aj tieto tipy od staršej generácie:

 • dať dieťaťu odvar rebarbory;
 • rozmazať pupočnú zónu v noci maslom a propolisom;
 • pripevniť listy papradia;
 • aplikujte obklady s mliečnou srvátkou;
 • utrite bavlnou navlhčenou v zriedenom octe;
 • iné metódy (sprisahania, homeopatia atď.).

Na internete sú stránky tzv. Liečiteľov, kde podrobne rozprávajú, ako by sa podľa nich mala liečiť pupočná kýla u novorodencov. Poskytujú fotografie vyliečených pacientov. Niekedy sa rodičia, neveriaci lekári, ktorí tvrdia, že prietrž prejde samy, obrátia na šarlatánov. Náklady na ich služby sú vysoké a účinok je nulový.

Malo by byť zrejmé, že populárna fantázia je neobmedzená, a tieto metódy nemajú vedecký základ, a preto by sa im malo vyhnúť. Z dôvodu takýchto pochybných postupov je novorodenec často v nemocnici.

Dôležité! Dôverujte zdraviu svojho dieťaťa iba odborníkom. Akákoľvek metóda liečby musí byť schválená lekárom..

prevencia

Rodičia sa často pýtajú lekárov, prečo sa táto patológia vyskytuje a ako tomu zabrániť. Prevencia by sa mala začať plánovaním tehotenstva. Nastávajúca matka je povinná zabrániť negatívnym účinkom na plod počas tehotenstva.

Ak sa už dieťa narodilo s pupočníkovou prietržou, hlavnou úlohou rodičov je zabrániť progresii choroby. Urobiť to:

 • vylúčiť situácie, keď je dieťa nútené plakať dlho a nahnevane;
 • zbaviť sa zažívacích problémov (odstránenie zápchy, odstránenie plynov, dodržiavanie diéty pre dojčiacu matku atď.);
 • Nevyhadzujte dieťa, nesadajte si, neklaďte na nohy vopred;
 • predchádzať chorobám a včas ich liečiť, ktorých hlavným príznakom je kašeľ;
 • Nezneužívajte príliš tesné prútiky;
 • zabrániť krivici (vezmite vitamín D;
 • od 2 týždňov veku, postupne začnite posilňovať brušné svaly (masáž, plávanie, špeciálne držanie tela a cvičenia).

Toto je to, čo Dr. Komarovsky odporúča o pupočníkovej prietrži:

Aby sa predišlo komplikáciám, mali by sa vykonávať denné hygienické postupy a včas by sa mali zistiť najmenšie zmeny v oblasti pupka. Všetky informácie by ste mali získať od svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti..

často kladené otázky

Môže hernia prejsť bez chirurgického zákroku?

Áno, pupočná kýla novorodencov sa spravidla nezávisle vylieči do 3 rokov.

Môže sa prietrž objaviť rok po narodení?

Pupočná kýla novorodencov sa zvyčajne prejavuje v prvých dvoch mesiacoch života, ale v ojedinelých prípadoch sa môže objaviť aj u jednoročného dieťaťa..

Môže kýla prasknúť?

Umbilikálna prietrž novorodenca nemôže prasknúť. Jeho perforácia je možná pri tkanivovej nekróze alebo traume.

Čo robiť, ak pupok trčí a nie je kýla?

Ak pupok vyjde, nehádajte dôvod, musíte dieťaťu alebo detskému chirurgovi ukázať dieťa..

POZOR! * pri kopírovaní materiálov článku nezabudnite uviesť aktívny odkaz na zdroj: https://razvitie-vospitanie.ru/zdorovie/pupochnaya_gryzha_u_novorojdennix.html

Ak sa vám článok páčil, a nechajte svoj komentár nižšie. Váš názor je pre nás dôležitý.!

Všetko o detskom pupku

Ako sa lieči zvyšok pupočnej šnúry

 • vatové tampóny alebo guličky,
 • vatové tyčinky,
 • 3% peroxid vodíka,
 • alkoholový roztok alebo akékoľvek antiseptikum (zelenka, manganistan draselný, alkohol chlorofyllipt), okrem jódu.

Kým pahýľ pupka neklesol - lieči sa postupne alkoholom a peroxidom vodíka. Potom, keď pňa zmizla - ranu je potrebné ošetrovať opatrnejšie dvakrát denne a netreba sa báť, že by sa dieťaťu ublížilo, môže iba štipnúť..

Pupočná prietrž u novorodencov

Bežne sa vyskytuje pupočná kýla u novorodencov. Vyvíja sa kvôli slabosti brušných svalov v pupku, preto vyčnievajú brušné tkanivá alebo orgány. Túto chybu možno zistiť dokonca aj pri narodení dieťaťa, často však vzniká v dôsledku tendencie dieťaťa k zápche, obezite alebo preto, že plače dlhú dobu a často kašle. Mnoho rodičov nemá podozrenie na túto skutočnosť, nevie, čo robiť a ako zaobchádzať s pupočnou kýlou doma, a preto sme sa rozhodli o probléme hovoriť podrobnejšie..

Aké sú príznaky patológie

Umbilické kýly sa vyskytujú častejšie u novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou alebo predčasne narodených detí, ako aj u detí s Downovým syndrómom a inými genetickými chorobami. Celkový výskyt u dojčiat je teda od 0,4 do 2% a je diagnostikovaný u 30% novorodencov narodených do 35 týždňov. Patológia je častejšia u chlapcov ako u dievčat.

Niekedy môžete okamžite vidieť prietrž: vydutie na bruchu je obzvlášť viditeľné, keď dieťa kričí z plaču, smiechu, kašľa. Jeho veľkosť sa líši od veľkosti hrášku po malú slivku (v priemere od 1 do 5 cm). Niekedy, aj keď dieťa prestane plakať, výčnelok okolo pupka nezmizne a pri dotyku sa stáva tvrdým a bolestivým. Zvracanie, zápcha, silné nadúvanie a bledá pleť v tomto stave môžu byť príznakmi závažnejšej choroby - porušenia prietrže. V takom prípade je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť..

Prečo má dieťa pupočníkovú prietrž

Živica pochádza z pupočnej šnúry počas tehotenstva z matky na plod. Po narodení je pupočníková šnúra prerušená a pupok sa začne liečiť. Niekedy zostáva v brušnej stene medzera, ktorá sa môže vyvinúť do pupočnej kýly.

Aké je vyšetrenie

Počas vyšetrenia môže lekár jemne zatlačiť na žalúdok dieťaťa a pozorovať, ako sa koža správa, či je okolo pupka cítená hrudka. Počas cesty sa lekár pýta na príznaky, ktoré si rodičia všimli u svojho dieťaťa. Na stanovenie konečnej diagnózy a posúdenie závažnosti prietrže môže lekár predpísať ultrazvukové vyšetrenie problémovej oblasti, röntgen. Okrem toho pediater často dáva odporúčanie na vyšetrenie krvi, moču, aby sa vylúčili príznaky infekcie..

Ako odstrániť pupočníkovú prietrž: liečebné metódy

Približne 90% prípadov pupočnej kýly u novorodencov sa vylieči samotných do 3 až 4 rokov. Čas potrebný na uzavretie pravdepodobne závisí od veľkosti otvoru. Väčšina pupočnej kýly s priemerom menším ako 0,5 cm sa u dieťaťa vylieči spontánne, kým nedosiahne vek dvoch rokov. Ak nezmizne skôr ako 4 roky, je dôležité, aby ste sa znova poradili s lekárom, pretože môže byť potrebný chirurgický zákrok kvôli obštrukcii čriev a riziku ďalších komplikácií. Nikdy neignorujte nepríjemný pocit alebo bolesť brucha vášho dieťaťa.!

Ak sa prietrž neklesá, ale rastie, potom je pravdepodobné, že dieťa bude potrebovať operáciu. Chirurg urobí mini-rez pozdĺž záhybov na detskom žalúdku, vloží hernálny vak späť do žalúdka a otvor uzavrie samo-vstrebateľnými niťami alebo špeciálnym lepidlom. Počas chirurgického zákroku je pupočníková prietrž fixovaná pomocou pásovej pomoci, to znamená, že dieťa sa zvyčajne vracia domov v ten istý deň, v ktorý bol vykonaný zákrok..

Metódy nechirurgickej liečby prietrže

Rodičia by mali pochopiť, že je veľmi dôležité začať s liečbou včas a správne. Odborníci v takýchto prípadoch odporúčajú masážny kurz a realizáciu špeciálnych cvičení. Okrem fyzickej terapie je predpísané nosenie ortopedických výrobkov: obväz alebo pás, ktorý vyvíja miestny tlak na pupok, ktorý bráni prietrži opustiť brušnú stenu.

Špeciálne obväzy na denné použitie majú pozitívny vplyv na svalový tonus. Vyrobené zo špeciálnych elastických materiálov, dobre absorbujú vlhkosť a majú nastaviteľný pásik na suchý zips. Nosenie takýchto trakov je jedným zo spôsobov, ako zabrániť rozvoju choroby.

Špeciálna náplasť s mäkkým tkanivovým vankúšikom uprostred pomáha zbaviť sa vyčnievania pupka a oblasti okolo pupočného prstenca. Zvyčajne sa používa na úplné uzdravenie pupka (po pôrode) a je zapečatené po vyšetrení chirurgom. Všeobecne existuje niekoľko druhov lekárskych náplastí, takže musíte nalepiť tento alebo ten produkt potom, čo lekár ukáže rodičom, ako správne aplikovať a pripevniť záhyb na žalúdok.

Prevencia pupočnej kýly u novorodencov

Kýlu u dieťaťa sa dá ľahšie predchádzať ako liečiť:

 • nenechajte dieťa plakať dlho;
 • monitorovať stravu a pravidelný pohyb čriev dieťaťa;
 • dojčiť.

Informácie slúžia iba na informačné účely a nemali by sa používať ako náhrada odbornej pomoci..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Service-med

Späť
zaobchádzanie v IzraeliUzamknutie liečby prietrže v IzraeliLiečba obštrukčnej kýly v Izraeli je presná diagnóza, jemné chirurgické techniky, pohodlné podmienky pobytu a transparentné stanovovanie cien.
Osteoporóza chrbtice je progresívne metabolické ochorenie kostrového systému, inými slovami klinický syndróm, ktorý sa prejavuje pri inom druhu choroby, ktorá sa vyznačuje zníženou hustotou kostí.
Čo je bedrová ischémia?Lumbosakrálna radikulitída je ochorenie, ktoré ovplyvňuje periférny nervový systém. S touto patológiou, kompresiou a zápalom koreňov miechových nervov v lumbosakrálnej chrbtici.