loader

Hlavná

Liečba

Prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň s regurgitáciou 1 stupňa

Mitrálna chlopňa je jednou zo štyroch srdcových chlopní. Otvára a zatvára sa na kontrolu prietoku krvi medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou. Ventil pozostáva z dvoch krídel - prednej a zadnej.

S prolapsom mitrálnej chlopne je jedna alebo obe chlopne ventilu príliš veľké alebo akordy (väzivo pripojené k spodnej strane chlopní a pripojené k stene komory) sú príliš dlhé. Kvôli takémuto narušeniu sa ventil ohne dozadu alebo je „nasávaný“ do ľavej predsiene a má podobu padáka..

Okrem toho počas každého srdcového rytmu nie je uzáver ventilu dostatočne tesný, čo vedie k návratu časti krvi z komory do predsiene..

Čo to je?

Prolaps ľavej chlopne alebo prolaps mitrálnej chlopne alebo prolaps bicuspidálnej chlopne (MVP) - choroba sprevádzaná zhoršenou funkciou chlopne umiestnenej medzi ľavou predsieňou a komorou.

Normálne, keď sa predsieň kontraktuje, ventil je otvorený a krv vstupuje do komory. Potom sa ventil uzavrie a komora sa stiahne, krv sa vstrekne do aorty. Pri určitej patológii spojivového tkaniva alebo zmenách srdcového svalu je mitrálna chlopňa narušená, čo vedie k „prehýbaniu“ jej chlopní v dutine ľavej predsiene počas sťahovania ľavej komory, časť krvi sa vracia späť do predsiene. Podľa stupňa spätného toku sa posudzuje závažnosť tejto patológie.

Predpokladá sa, že táto odchýlka sa najčastejšie pozoruje u mladých ľudí, údaje zo štúdie Framingheim však ukázali, že neexistuje žiadny významný rozdiel vo výskyte tohto ochorenia v závislosti od pohlavia a rôznych vekových skupín. V prípade malého návratu krvi (regurgitácia) to nie je klinicky cítiť a nevyžaduje liečbu. V zriedkavých prípadoch je veľkosť spätného toku krvi veľká a je potrebná korekcia defektu až po operáciu.

anatómia

Srdce môže byť predstavované ako pumpa, ktorá spôsobuje cirkuláciu krvi cez cievy celého tela. Tento pohyb tekutiny je možný vďaka udržiavaniu správneho tlaku v dutine srdca a práci svalového aparátu orgánu. Ľudské srdce sa skladá zo štyroch dutín, ktoré sa nazývajú komory (dve komory a dve predsiene). Kamery sú od seba obmedzené špeciálnymi „dverami“ alebo ventilmi, z ktorých každá pozostáva z dvoch alebo troch krídel. Vďaka tejto anatomickej štruktúre hlavného motora ľudského tela je každá bunka ľudského tela zásobovaná kyslíkom a živinami..

V srdci sú štyri chlopne:

 1. Mitrálnej. Oddeľuje dutinu ľavej predsiene a komory a skladá sa z dvoch ventilov - prednej a zadnej. Prolaps prospektu prednej chlopne je oveľa bežnejší ako posteriálny. Každé vlákno je pripojené špeciálnymi vláknami zvanými akordy. Poskytujú ventil kontakt so svalovými vláknami zvanými papilárne alebo papilárne svaly. Pre úplnú prácu tejto anatomickej formácie je potrebná spoločná koordinovaná práca všetkých komponentov. Počas srdcového rytmu - systoly - dutina svalovej srdcovej komory klesá, a preto tlak v nej stúpa. Súčasne sú do diela zapojené papilárne svaly, ktoré uzatvárajú krvný výtok späť do ľavej predsiene, odkiaľ vytekala z pľúcneho obehu, obohatená kyslíkom, a preto krv vstupuje do aorty a potom sa cez arteriálne cievy dodáva do všetkých orgánov a tkanív..
 2. Trikuspidálny (trikuspidálny) ventil. Skladá sa z troch krídel. Nachádza sa medzi pravou predsieňou a komorou.
 3. Aortálna chlopňa. Ako už bolo opísané vyššie, je umiestnený medzi ľavou komorou a aortou a neumožňuje návrat krvi do ľavej komory. Počas systoly sa otvára, pri vysokom tlaku uvoľňuje arteriálnu krv do aorty a počas diastoly je uzavretá, čo bráni návratu krvi do srdca.
 4. Pľúcna chlopňa Nachádza sa medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou. Rovnako ako aortálna chlopňa neumožňuje krv počas návratu do srdca (pravá komora) počas diastoly.

Prácu srdca možno zvyčajne znázorniť nasledovne. V pľúcach je krv obohatená kyslíkom a vstupuje do srdca, alebo skôr do ľavej predsiene (má tenké svalové steny a je iba „rezervoárom“). Z ľavej predsiene sa vyleje do ľavej komory (predstavovanej „silným svalstvom“, ktorý dokáže vytlačiť celý objem prichádzajúcej krvi), odkiaľ sa šíri aortou do všetkých orgánov pľúcneho obehu (pečeň, mozog, končatiny a ďalšie). Prenosom kyslíka do buniek krv prijíma oxid uhličitý a vracia sa do srdca, tentoraz do pravej predsiene. Z jeho dutiny tekutina vstupuje do pravej komory a počas systoly je vytlačená do pľúcnej tepny a potom do pľúc (pľúcna cirkulácia). Opakovanie cyklu.

Čo je to prolaps a prečo je to nebezpečné? Toto je stav horšej funkcie ventilového aparátu, pri ktorom počas kontrakcie svalov nie sú cesty výtoku krvi úplne uzavreté, a preto sa časť krvi počas systoly vracia do srdca. Takže s prolapsom mitrálnej chlopne tekutina počas systoly vstupuje čiastočne do aorty a čiastočne z komory sa tlačí späť do predsiene. Tento krvný návrat sa nazýva regurgitácia. Typicky sa pri patológii mitrálnej chlopne zmeny neprejavujú, takže tento stav sa často považuje za variant normy.

klasifikácia

Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárny. Je spojená so slabosťou spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje pri vrodených ochoreniach spojivového tkaniva a je často prenášaná genetickými prostriedkami. S touto formou patológie sa zväzky mitrálnej chlopne roztiahnu a čeľuste držiace akord sa predĺžia. V dôsledku týchto nepravidelností, keď je ventil zatvorený, klapky sa vydúvajú a nemôžu sa pevne uzavrieť. Vrodený prolaps vo väčšine prípadov neovplyvňuje fungovanie srdca, ale často sa spája s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou - príčinou symptómov, ktoré pacienti spájajú s patológiou srdca (funkčná bolesť sa pravidelne vyskytuje za hrudnou kosťou, poruchy srdcového rytmu).
 2. Sekundárne (získané). Vyvíja sa s rôznymi srdcovými chorobami, ktoré spôsobujú narušenie štruktúry chlopní ventilov alebo akordov. V mnohých prípadoch je prolaps vyvolaný reumatickým ochorením srdca (zápalové ochorenie spojivového tkaniva infekčnej alergickej povahy), nediferencovaná dysplázia spojivového tkaniva, Ehlers-Danlo a Marfanove choroby (genetické choroby), atď. srdcové zlyhanie, dýchavičnosť po cvičení a iné príznaky. V prípade prasknutia srdcových akordov v dôsledku poranenia hrudníka sa vyžaduje neodkladná lekárska starostlivosť (roztrhnutie je sprevádzané kašľom, počas ktorého sa oddeľuje spenené ružové spútum)..

Primárny prolaps, v závislosti od prítomnosti / neprítomnosti hluku počas auskultácie, sa delí na:

 • „Mute“ forma, v ktorej príznaky chýbajú alebo sú slabé, zvuky typické pre prolaps a „kliknutia“ sa nepočujú. Zistené iba pomocou echokardiografie.
 • Auskultačná forma, ktorá sa pri počúvaní prejavuje charakteristickými auskultačnými a fonokardiografickými „kliknutiami“ a hlukom.

V závislosti od závažnosti vychýlenia ventilov sa rozlišuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • I stupeň - krídla ohýbajú 3-6 mm;
 • II. Stupeň - odchýlka do 9 mm;
 • III. Stupeň - klapky sa ohýbajú viac ako 9 mm.

Prítomnosť regurgitácie a stupeň jej závažnosti sa zohľadňuje osobitne:

 • I. stupeň - regurgitácia je mierne vyjadrená;
 • II. Stupeň - pozoruje sa mierne výrazná regurgitácia;
 • III. Stupeň - výrazná regurgitácia;
 • IV stupeň - ťažká regurgitácia.

Dôvody rozvoja

Prolaps mitrálnej chlopne je nezávislé ochorenie. Je to syndróm, ktorý sa vyskytuje pri mnohých chorobách. V závislosti od etiológie je izolovaný sekundárny MVP - vzniká v dôsledku iných patológií a primárny je tiež vrodený alebo idiopatický.

Pomerne často sa u detí a dospievajúcich zisťuje idiopatická MVP. Vyskytuje sa v dôsledku vrodenej dysplázie spojivového tkaniva. V dôsledku tohto ochorenia sa môžu vyvinúť ďalšie poruchy v štruktúre ventilového aparátu, napríklad:

 • predĺženie alebo skrátenie akordov srdca;
 • nesprávne pripevnenie akordov na ventilové klapky;
 • prítomnosť ďalších akordov;

V dôsledku štrukturálnych zmien v spojivovom tkanive sa vo ventilových zväzkoch vyskytujú degeneratívne procesy, ktoré sa stávajú tvárnejšími. Z tohto dôvodu nemôže ventil vydržať tlak vytvorený ľavou komorou a ohýba sa smerom k ľavej predsieni. Dysplazia spojivového tkaniva sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ktoré ovplyvňujú dieťa v lone, medzi ktorými sa rozlišujú:

 • Akútne respiračné vírusové infekcie počas tehotenstva.
 • Prítomnosť pracovných rizík u žien.
 • gestózou.
 • Vplyv environmentálnych faktorov na matku počas tehotenstva.
 • Nadmerný stres na tele tehotnej ženy.

Približne v 20% prípadov sa vrodená MVP prenáša materskou stranou. Prolaps mitrálnej chlopne sa navyše vyskytuje pri iných dedičných chorobách, ako sú:

 • Morfanov syndróm.
 • arachnodactyly.
 • Elastický pseudoxantóm.
 • Nedokonalá osteogenéza.
 • Ehlers-Danlosov syndróm.

Sekundárne MVP (alebo získané) sa môžu vyskytnúť v dôsledku určitých chorôb. Najčastejšie je tento patologický stav spôsobený:

Prolaps v tomto prípade nastáva v dôsledku poškodenia chlopní chlopní, papilárnych svalov, akordov alebo poruchy funkcie a štruktúry myokardu. Dôležitú úlohu v mechanizme vývoja MVP zohrávajú aj poruchy fungovania autonómneho nervového systému, nedostatok mikro a makro prvkov (najmä horčíka) a metabolická patológia..

Ďalšou príčinou sekundárneho prolapsu je stenóza aortálnej chlopne. V dôsledku tejto získanej chyby sa otvorenie aortálnej chlopne zužuje a krv ňou nemôže úplne prejsť. To vytvára nadmerný tlak v ľavej komore, ktorá následne zatlačí na bicuspidálny ventil. Ak existuje skutočnosť, že existuje nadmerný tlak, potom sa hroty mitrálnej chlopne začnú ohýbať smerom k ľavej predsieni a dôjde k prolapsu.

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Závažnosť symptómov prolapsu mitrálnej chlopne sa mení od minimálnej po významnú a je určená stupňom dysplázie spojivového tkaniva, prítomnosťou regurgitácie a vegetatívnymi abnormalitami. Niektorí pacienti nemajú žiadne sťažnosti a prolaps mitrálnej chlopne je náhodným nálezom v echokardiografii.

U detí s prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často objavujú pupočníkové a trieslové kýly, dysplázia bedrového kĺbu, hypermobilita kĺbov, skolióza, ploché nohy, deformita hrudníka, krátkozrakosť, strabizmus, nefroptóza, varikokéla, čo poukazuje na narušenie vývoja štruktúr spojivového tkaniva. Mnoho detí je náchylných na časté prechladnutie, angínu, exacerbácie chronickej angíny.

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný symptómami neurocirkulačnej dystónie: kardiagia, tachykardia a porucha srdca, závraty a mdloby, autonómne krízy, zvýšené potenie, nevoľnosť, pocit „hrče v hrdle“ a nedostatok vzduchu, migrény podobné bolesti hlavy. Pri významných hemodynamických poruchách sa vyskytuje dýchavičnosť, zvýšená únava. Prolaps mitrálnej chlopne je charakterizovaný afektívnymi poruchami: depresívne stavy, senestopatie, komplex astenických symptómov (asténia)..

Klinické prejavy prolapsu sekundárnej mitrálnej chlopne sú kombinované so symptómami základného ochorenia (reumatické ochorenie srdca, vrodené srdcové poruchy, Marfanov syndróm atď.). Medzi možné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne patria život ohrozujúce arytmie, infekčná endokarditída, tromboembolický syndróm (vrátane mozgovej príhody, pľúcnej embólie), náhla smrť..

Prolaps v detstve

V detstve je prolaps MK oveľa častejší ako u dospelých. Dôkazom toho sú štatistické údaje založené na výsledkoch prebiehajúceho výskumu. Poznamenáva sa, že v dospievaní je MVP u dievčat diagnostikovaná dvakrát častejšie. Sťažnosti detí sú rovnakej povahy. Je to hlavne akútny nedostatok vzduchu, ťažkosti so srdcom a bolesťami na hrudníku.

Najčastejšie diagnostikovaný prolaps predného hrotu 1. stupňa. Zistilo sa to u 86% vyšetrených detí. Ochorenie stupňa 2 sa vyskytuje iba v 11,5%. MVP III a IV so stupňom regurgitácie sú veľmi zriedkavé, najviac u 1 zo 100 detí.

Príznaky MVP sa vyskytujú u detí rôznymi spôsobmi. Niektorí sa prakticky necítia abnormálne srdcové funkcie. V iných sa prejavuje pomerne silno.

 • Bolesť na hrudníku je teda postihnutá takmer 30% adolescentných detí, ktoré odhalili PSMK (prolaps listov mitrálnej chlopne). Je to spôsobené rôznymi dôvodmi, z ktorých najbežnejšie sú tieto:
  1. príliš pevné akordy;
  2. emocionálny stres alebo fyzická námaha vedúca k tachykardii;
  3. hladovanie kyslíkom.
 • U toľkých detí existuje rýchly srdcový rytmus.
 • Tínedžeri, ktorí trávia veľa času pri počítači a uprednostňujú duševnú aktivitu pred fyzickou aktivitou, sú často náchylní na únavu. Často sa stretávajú s dýchavičnosťou počas hodín telesnej výchovy alebo počas telesnej práce.
 • U detí s diagnózou MVP sa v mnohých prípadoch prejavujú príznaky neuropsychologického charakteru. Sú náchylné na časté zmeny nálady, agresivity, nervových porúch. Pri emocionálnom strese môžu mať krátkodobé mdloby.

Kardiológ pri vyšetrení pacienta používa rôzne diagnostické testy, pomocou ktorých sa odhalí najpresnejší obraz MVP. Diagnóza sa zisťuje, keď sa počas auskultácie zistí šum: holosystolický, izolovaný oneskorený systolický alebo v kombinácii s kliknutiami, izolované kliknutia (kliknutia)..

Prolaps srdcovej chlopne v detstve sa často vyvíja na pozadí nedostatku iónov horčíka. Nedostatok horčíka narušuje proces výroby kolagénu fibroblastami. Spolu so znížením obsahu horčíka v krvi a tkanivách dochádza k zvýšeniu beta-endorfínu a k narušeniu rovnováhy elektrolytov. Zistilo sa, že deti s diagnózou MVP majú podváhu (nevhodné na výšku). Mnohé z nich vykazujú myopatiu, ploché nohy, skoliózu, zlý vývoj svalov a nechutenstvo..

Odporúča sa liečiť MVP s vysokým stupňom regurgitácie u detí a dospievajúcich s ohľadom na ich vekovú skupinu, pohlavie a dedičnosť. Na základe rozsahu, v akom sa prejavujú klinické prejavy choroby, sa vyberá liečebná technika a predpisujú sa lieky.

Hlavný dôraz je však kladený na zmenu životných podmienok dieťaťa. Je potrebné prispôsobiť ich mentálny stres. Musí sa striedať s fyzickými. Deti by mali navštíviť kabinet fyzioterapeutických cvičení, kde kvalifikovaný odborník vyberie optimálny súbor cvičení s prihliadnutím na individuálne charakteristiky priebehu choroby. Odporúča sa plávanie.

S metabolickými zmenami v srdcovom svale

Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne?

Sú možné komplikácie a aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne? Napriek tomu, že vo väčšine prípadov dochádza k prolapsu mitrálnej chlopne s menšou regurgitáciou, ktorá nevyžaduje špeciálnu terapiu, stále existuje riziko komplikácií. Komplikácie sú pomerne zriedkavé (iba 2 - 4%) a zahŕňajú nasledujúce život ohrozujúce stavy, ktoré si vyžadujú liečbu v špecializovanej nemocnici:

 1. Akútna mitrálna regurgitácia je stav, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku oddelenia šľachy v prípade poranenia hrudníka. Vyznačuje sa tvorbou „visiaceho“ ventilu, to znamená, že ventil nie je držaný akordami a jeho klapky sú vo voľnom pohybe a nevykonávajú svoje funkcie. Klinicky sa objavuje obraz pľúcneho edému - výrazná dýchavičnosť v pokoji, najmä pri ľahnutí; nútená poloha sedenia (orthopnea), bublajúce dýchanie; kongestívne sipot.
 2. Bakteriálna endokarditída je ochorenie, pri ktorom sa mikroorganizmy, ktoré sa dostanú do krvi z ohniska infekcie v ľudskom tele, usadia na vnútornej stene srdca. Najčastejšie sa u detí vyvinie endokarditída s poškodením srdcových chlopní po tonzilitíde a prítomnosť pôvodne zmenených chlopní môže slúžiť ako ďalší faktor pri vývoji tohto ochorenia. Dva až tri týždne po infekcii sa u pacienta vyvinie re-horúčka, zimnica, môže sa vyskytnúť vyrážka, zväčšená slezina, cyanóza (modrá farba kože). Jedná sa o závažné ochorenie, ktoré vedie k rozvoju srdcových defektov, závažnej deformácii srdcových chlopní s narušenou funkciou kardiovaskulárneho systému. Prevencia bakteriálnej endokarditídy je včasná rehabilitácia akútnych a chronických ložisiek infekcie (zubné zuby, choroby ORL orgánov - adenoidy, chronický zápal mandlí), ako aj profylaktické použitie antibiotík pri postupoch, ako je extrakcia zubov, odstránenie mandlí..
 3. Náhla srdcová smrť je hroznou komplikáciou, ktorá sa zjavne vyznačuje výskytom idiopatickej (náhlej, neprimeranej) komorovej fibrilácie, ktorá poukazuje na smrteľné poruchy rytmu..

Napriek tomu, že prolaps mitrálnej chlopne má zriedkavo malígny priebeh a spôsobuje závažné komplikácie, toto ochorenie stále potrebuje stály lekársky dohľad a monitorovanie. Nezabudnite na odporúčania lekára a včas vykonajte kontrolné vyšetrenia kardiológa. Takéto opatrenia vám pomôžu predchádzať progresii tohto ochorenia a udržiavate si zdravie a schopnosť pracovať..

diagnostika

K detekcii MVP dochádza často náhodou av každom veku, ktorý, ako už bolo uvedené, je sprevádzaný ultrazvukom srdca. Táto metóda je najúčinnejšia v diagnostike prolapsu mitrálnej chlopne, pretože vďaka jeho aplikácii je stanovená možnosť izolovania určitého stupňa prolapsu v kombinácii s objemom regurgitácie spojeným s patológiou..

 • Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa určuje pre pacienta význam variantu jej prejavu v takej možnosti, že vydutie hrudiek je zanedbateľné (do 5 milimetrov)..
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa určuje relevantnosť vydutia ventilov v rámci nie viac ako 9 milimetrov..
 • Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3 naznačuje opuch ventilov od 10 milimetrov alebo viac.

Je potrebné poznamenať, že stupeň regurgitácie sa pri uvedenej možnosti rozdelenia patológie na stupne nezohľadňuje, vďaka čomu tieto stupne teraz nie sú základom pre následné stanovenie prognózy pre pacienta, a teda pre vymenovanie liečby. Stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne sa teda určuje na základe regurgitácie, ktorá sa počas ultrazvuku zobrazuje v najväčšej miere..

Ako ďalšie diagnostické opatrenia na určenie vlastností srdca sa môže predpísať postup EKG, ako aj držiak EKG. Vďaka EKG je možné študovať zmeny týkajúce sa činnosti srdca na základe účinku prolaps mitrálnej chlopne, zatiaľ čo Holterovo EKG umožňuje registráciu údajov relevantných pre prácu srdca do 24 hodín. Vrodená forma prolapsu prevažne nezasahuje do činnosti srdca, preto nie sú potrebné žiadne ďalšie diagnostické opatrenia kvôli praktickému nedostatku identifikácie akýchkoľvek odchýlok v nich..

Ako liečiť prolaps mitrálnej chlopne?

Liečba získaného MVP sa vo väčšine prípadov vykonáva v kardiologickej nemocnici. Pacientovi sa odporúča, aby dodržiaval lôžko alebo polo lôžko, vzdal sa zlých návykov a dodržiaval diétu.

S reumatickou horúčkou, t. infekčné, príčina vývoja tohto srdcového ochorenia, je pacient predpísaný priebeh antibakteriálnej terapie na odstránenie reumatického ochorenia srdca. Na tento účel sa používajú antibiotiká zo skupiny penicilínov (Bilillín, vankomycín atď.). Ak pacient odhalí významnú regurgitáciu krvi a arytmie, možno predpísať aj iné lieky, ktorých účinok bude zameraný na odstránenie príznakov (diuretiká, antiarytmiká, hypotenzia atď.). Komplex liečby a dávkovania liečiv v takýchto prípadoch je možné zvoliť iba individuálne. Rovnakým spôsobom sa rieši aj otázka možnej potreby chirurgickej liečby..

Na liečenie MVP, ktorý bol spôsobený kardiologickými patológiami, sa používajú lieky, ktoré sa používajú na liečenie základného ochorenia. Takáto terapia je zameraná na normalizáciu krvného obehu a odstránenie arteriálnej hypertenzie a arytmií. Ak je liečba neúčinná, pacientovi sa môže odporučiť chirurgický zákrok zameraný na odstránenie defektu mitrálnej chlopne..

Osobitná pozornosť sa venuje prípadom MVP, ktoré boli spôsobené poranením hrudníka. Po úprave stavu pomocou liekov sa pacienti podrobia chirurgickému zákroku na stabilizáciu mitrálnej chlopne. Takíto pacienti potrebujú hospitalizáciu a dôkladné monitorovanie. Ak existuje kašeľ s ružovým hlienom, mala by sa okamžite poskytnúť lekárska starostlivosť, napr akékoľvek oneskorenie môže byť fatálne.

Predpoveď na celý život

Prognóza života je priaznivá. Komplikácie sa zriedkavo vyvíjajú a kvalita života pacienta netrpí. Pacient je však kontraindikovaný v určitých športoch (skákanie, karate), ako aj v profesiách, ktoré spôsobujú preťaženie kardiovaskulárneho systému (potápači, piloti)..

Pokiaľ ide o vojenskú službu, je možné povedať, že podľa objednávok sa o spôsobilosti na vojenskú službu rozhoduje individuálne pre každého pacienta vo vojenskej lekárskej komisii. Takže, ak má mladý muž prolaps mitrálnej chlopne bez regurgitácie alebo s regurgitáciou stupňa 1, pacient je pripravený na servis. Ak dôjde k regurgitácii 2. stupňa, pacient je podmienečne fit (v čase mieru ho nezavolajú). V prípade regurgitácie 3. stupňa, porúch rytmu alebo zlyhania srdca funkčnej triedy 11 a vyššej je vojenská služba kontraindikovaná.

Preto môže v armáde slúžiť najčastejšie pacient s prolapsom mitrálnej chlopne s priaznivým priebehom a bez komplikácií.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Axiálne hiátová prietrž je rozdelená do stupňov podľa závažnosti a veľkosti. Axiálna hiátová hernia 2. stupňa sa prejavuje vyčnievaním do oblasti hrudníka nielen pažeráka, ale aj žalúdka.
Kyfóza krčnej chrbtice je zriedkavé patologické zakrivenie krčných stavcov. Kyphosis znamená vychýlenie krku zadne. Tento stav nemožno ignorovať, pretože spôsobuje poruchu mnohých orgánov vrátane mozgu, ktoré zažívajú hladovanie kyslíkom..

Bolesť krížov

Pažerák
Bolesť chrbta v bedrovej oblasti, príčiny a metódy liečby
Bolesť v bedrovej oblasti je jednou z najbežnejších príčin nútenia pacienta vyhľadať pomoc neurológa alebo terapeuta. Bolesť v lumbosakrálnej chrbtici môže trvalo zhoršovať zdravotné postihnutie, čo znemožňuje pohyb a starostlivosť o seba.