loader

Hlavná

Hlava

Maternicové myómy

Vashkevich Irina Vladimirovna

Maternicové myómy (leiomyóm alebo fibromyóm) - benígna masa v myometrii (svalová vrstva maternice), ktorá je výsledkom hormonálneho zlyhania. Zvyčajne je zastúpená niekoľkými uzlami rôznych veľkostí, ale sú tu aj jednotlivé nádory. Počas vyšetrenia sa náhodne zistia malé novotvary, pretože neexistuje závažná symptomatológia.

Príčiny maternicových myómov

Hlavným dôvodom rozvoja choroby je porucha vaječníkov, keď začínajú produkovať príliš veľa estrogénového hormónu. Myóm a jeho intenzívny rast môžu byť vyvolané antikoncepciou s vysokou koncentráciou tohto hormónu. Fibroidy sa môžu vyskytnúť aj po potratoch, komplikáciách počas tehotenstva, endometrióze v dôsledku zápalu vaječníkov, vajcovodov. Ohrozené sú nulliparous ženy staršie ako 30 rokov. Príčinou vzniku uzlov je často obezita, nízka fyzická aktivita, narušenie endokrinného systému, imunitný systém, dlhé obdobie izolácie (zotrvanie na aktívnom slnečnom svetle). Existuje aj dedičný faktor.

Faktory podporujúce nádor

Podľa výskumu je kľúčovým faktorom výskytu fibroidov zvýšenie estrogénu v progesterónovej deficiencii, ktorá je spojená s dysfunkciou vaječníkov. Estrogén podporuje rast určitých svalových skupín maternice. Zvýšenie produkcie ženského hormónu je vyvolané nielen zápalovými, infekčnými chorobami reprodukčného systému, potratmi, antikoncepciou, ale aj podvýživou. Potraviny s vysokým obsahom rafinovaných uhľohydrátov, nasýtených mastných kyselín a neadekvátnej vlákniny so stálou spotrebou teda zvyšujú riziko vzniku nádorov..

Fibrómóm sa môže vyskytnúť aj v dôsledku traumy maternice - trauma počas pôrodu, kyretáž, diagnostická hysteroskopia, zavedenie IUD (vnútromaternicového zariadenia). Ženy s nadváhou podliehajú nádorovým procesom - tukové tkanivo transformuje androgény na estrogény. U pacientov s hmotnosťou nad 70 kg je preto toto ochorenie trikrát pravdepodobnejšie. Rozloženie tukovej hmoty ovplyvňuje produkciu estrogénu, takže ženy s usadeninami v hornej časti tela a v páse (typ postavy je „jablko“) sú na fibroidy najcitlivejšie. Hormonálne pozadie ovplyvňuje hypertenzia, psychoemotívne nadmerné zaťaženie, sedavý spôsob života, regionálny faktor, nekompatibilita so sexuálnym partnerom..

Maternicové myómy a ich typy

Na základe umiestnenia sa rozlišujú nasledujúce typy nádorov:

 1. Subserous. Nachádza sa na vonkajšej strane maternice a vyvíja sa do vonkajšej časti panvovej dutiny. Nemá vplyv na činnosť reprodukčného systému a menštruačného cyklu, ale komprimuje susedné orgány a tkanivá. Preto je bolesť v bedrovej oblasti pri pohyboch čriev možná pocit neúplného pohybu čriev.
 2. Intramuskulárne (intramurálne). Tvorí sa v stredných svalových vrstvách, čo vyvoláva zväčšenie orgánu. Tento typ nádoru je medzi pacientmi najbežnejší a vyznačuje sa poruchou menštruačného cyklu, bolesťou, závažnosťou panvovej oblasti..
 3. Submukózne (submukózne). Vyvíja sa pod sliznicou, ktorá zakrýva dutinu maternice, rastie hlbšie do orgánov a vedie k akútnym symptómom.
 4. Intramuskulárne (intersticiálne). Uzly sa tvoria vo svalovej vrstve maternice. Tento typ nádoru je charakterizovaný hojným menštruačným tokom, bolesť sa prejavuje iba intenzívnym rastom fibroidov, jej nekrózou alebo edémom a trpia aj susedné orgány - konečník a močovina. Rozšírenie maternice je jednotné.

príznaky

Myóm nemá vždy výrazné príznaky, z ktorých najcharakteristickejšie sú u väčšiny pacientov tieto:

 • porušenie, neobvyklý priebeh cyklu - predĺžené trvanie (8 alebo viac dní), bolesť, krvné zrazeniny;
 • bolesť v oblasti panvy;
 • pocit ťažkosti, tlaku v oblasti MT (panva);
 • bolesť nôh a chrbta;
 • bolesť, nepohodlie počas intimity;
 • časté močenie s malým vyprázdňovaním močoviny, ktoré je spojené s kompresiou orgánu;
 • zápcha spôsobená stláčaním čriev;
 • zvýšenie brucha.

Ak máte aspoň jeden príznak, musíte sa bezodkladne poradiť s prenatálnou klinikou. Ak vizuálne vyšetrenie, palpácia nebude stačiť, lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie, krvný test, močový test, náter. V závislosti od výsledku sa môžu použiť ďalšie metódy vyšetrenia..

Myóm a tehotenstvo

Pacientky s nádorom majú obavy z možnosti počatia a tehotenstva. Tento problém je veľmi dôležitý, pretože hlavnou vekovou kategóriou matiek sú ženy staršie ako 30 - 35 rokov, ktoré sú ohrozené.

Nádor nie je príčinou neplodnosti, ale spôsobuje určité ťažkosti: komprimuje vajcovody, narušuje ovuláciu a znižuje priechodnosť spermií. Preto, ak pacientka otehotnie a sú zistené veľké myómy, odporúča sa liečba alebo chirurgický zákrok. Pri hypertrofických rastoch fibroidov a výraznom zvýšení, deformácii maternice je problematické obnoviť schopnosť rodiť deti, niekedy je nemožné.

1. trimester tehotenstva

Problémy sú spojené s kontaktom nádoru s placentou, najmä ak je myóm veľký. S malým nádorom, ktorý sa počas tehotenstva pozoruje u 60% žien, chýbajú komplikácie a príznaky, ale dochádza k predčasným potratom. príčiny:

 • zvýšenie kontrakcií maternice;
 • zhoršená cirkulácia maternice;
 • problémy s fungovaním neuroendokrinného systému;
 • chronické infekcie;
 • proliferácia sliznice maternice v dôsledku polypózy, hyperplázie.

2., 3. trimestre

Riziko potratu sa zvyšuje, keď sa zmenšuje priestor potrebný pre plod, zvyšuje sa intenzita kontrakcie maternice. Dôležitú úlohu hrá počet, veľkosť, umiestnenie novotvarov, ich kontakt s placentou. Ak nedôjde k potratu, myómy môžu nepriaznivo ovplyvniť vývoj plodu, spôsobiť deformácie lebky, iných častí tela a narušiť vnútorné orgány..

Nádor je často príčinou dlhodobého pôrodu, lekári často rozhodujú o cisárskom reze. Samotný nádor neovplyvňuje pôrodný proces, dôvodom je skutočnosť, že z dôvodu ich prítomnosti je prítomná anomália, poloha dieťaťa, keď nie je možné rodiť prirodzene (panvová, tvárová, priečna poloha). S cisárskym rezom môže chirurg okamžite odstrániť novotvar.

Separácia placenty je zvlášť ťažká, najmä ak sa za ňou vytvoril nádor. Lekári to musia zohľadniť pri narodení dieťaťa..

Myóm je príčinou komplikácií v popôrodnom období. Sú skoré - spôsobujú krvácanie, rast placenty a neskoro. Patrí medzi ne revolúcia (maternica nemá pôvodnú veľkosť), infekcia.

Tehotenstvo, pôrod a myóm

Počas tehotenstva dochádza k zvýšenej tvorbe estrogénu a progesterónu, čo ovplyvňuje stav nádoru. Popri hormonálnych zmenách dochádza aj k fyzickým zmenám - myometria je napnutá, zvyšuje sa jej objem. Preto je dôležitá lokalizácia nádoru, jeho veľkosť. Zvýšenie je charakteristické pre 1. a 2. trimester, zatiaľ čo v 3. myóme klesá. V praxi u väčšiny pacientov s týmto ochorením, počas tehotenstva a pôrodu, nedochádza k intenzívnemu rastu nádoru, nespôsobujú to významné problémy. Opačný účinok je častejší - ničenie nádoru, nekróza. Toto je negatívna zmena, ktorá môže spôsobiť krvácanie, opuchy a výskyt cýst. Nekróza tkaniva fibromyómu je sprevádzaná zvýšením telesnej teploty, zvýšením počtu bielych krviniek v krvi, zvýšením hladiny ESR, bolesťou v oblasti miesta uzla. Ak ultrazvuk a testy potvrdia diagnózu, je tehotná žena hospitalizovaná a liečená v nemocnici. Takmer žiadne chirurgické zákroky.

liečba

Liečba nádorov je lekárska a chirurgická. Pri liečbe pacientov v reprodukčnom veku sa zvyčajne používajú medikačné metódy s užívaním drog, je veľmi zriedkavé, aby sa fibroidy operatívne odstraňovali, pretože to ohrozuje možnosť otehotnenia v budúcnosti..

Liečba drogami spočíva v použití prípravkov železa, vitamínov B, E, A, ktoré pozitívne ovplyvňujú fungovanie endokrinného a nervového systému, kyseliny listovej, kyseliny askorbovej. Zvyčajne sa jedná o vyvážené komplexy, potravinové doplnky. Dobrý účinok sa pozoruje po vymenovaní špeciálnej diéty zameranej na zníženie telesnej hmotnosti (často sa metabolizmus lipidov myómov narušuje, čo vyvoláva prírastok hmotnosti). Pacient upravuje stravu, nahrádza živočíšne tuky rastlinnými tukmi, obmedzuje príjem uhľohydrátov a zahŕňa ovocné a zeleninové šťavy. Tiež predpisuje hormóny s vysokým obsahom progesterónu, ktoré inhibujú rast nádorov. Liečba drogami sa teda vykonáva v týchto prípadoch:

 • plodný vek;
 • ak je fibroid vo svalovej vrstve;
 • maternica je malá, nezmenila sa jej tvar.

Ak je nádor veľký, pokračuje v raste, rozhoduje sa o chirurgickom zákroku. indikácie:

 • krvácanie z maternice sprevádzané anémiou;
 • veľký objem maternice;
 • fibroidy tvorené pod sliznicou;
 • stlačenie konečníka, močoviny;
 • postmenopauzálny rast nádorov;
 • nádor sa nachádza v krčku maternice.

Ak existuje dôkaz, vykonáva sa myomektómia (odstránenie fibromyómu) alebo embolizácia maternicových tepien, aby sa zablokovala výživa uzla, čo vedie k jej zníženiu. Úplné odstránenie maternice sa dá vykonať vo výnimočných prípadoch, ako aj v prípade, že pacient je starší ako 45 rokov.

Pozrite si video o myóme

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť

Pokiaľ ide o potrebu liečby fibroidov, odborníci nesúhlasia. Niektorí ľudia radšej sledujú, počkajte, pretože existujú situácie, že hormonálne pozadie je normálne a novotvary ustúpia. Platí to najmä pre mladé ženy v plodnom veku a pre dievčatá v puberte. Ako adjuvans sa predpisujú vitamínové komplexy, správna výživa.

Ďalšia kategória špecialistov trvá na naliehavej liečbe vrátane hormonálnych liekov, aby sa včas zabránilo ďalšiemu rastu nádoru a aby sa zachovala schopnosť rodiť deti..

Rozhodnutie sa prijíma po sérii analýz:

Faktom je, že ak sa fibroid neošetrí alebo ak sa používajú ľudové metódy, môže samoliečba viesť k vážnym následkom - narušeniu iných orgánov reprodukčného systému, susedných orgánov, rozvoju ďalších novotvarov. Vzhľadom na to, že v počiatočných fázach ochorenia pokračuje bez príznakov, odporúča sa, aby ženy každoročne dvakrát ročne skontrolovali gynekológovia..

komplikácie

Po zúžení alebo odstránení nádoru je potrebné venovať pozornosť telu, byť lekárom pozorovaný, aby sa zabránilo vývoju alebo objaveniu sa nového nádoru. K tomu môžu viesť rôzne negatívne faktory, hormonálne poruchy, vrátane tých, ktoré sú spojené s reštrukturalizáciou tela počas menopauzy. Ak sa vykonal chirurgický zákrok, tehotenstvo sa môže naplánovať najskôr po šiestich mesiacoch po porade s lekárom. Inak môže nezaistená pooperačná jazva na maternici spôsobiť jej prasknutie počas pôrodu..

Počas lekárskeho ošetrenia je potrebné dodržiavať lekárske odporúčania, udržiavať zdravý životný štýl, hrať športy, pravidelnú intimitu a antikoncepciu predpísanú gynekológom..

Odpovede na populárne otázky

Čo sa stane, ak nebudete liečiť maternicové myómy?
V každom prípade sa musí dodržať. Indikácia liečby fibroidov nie je vždy.

Je potrebné liečiť malé maternicové myómy??
V prípade maternicového fibroidu malej veľkosti, ktorý sa nachádza intramuskulárne alebo suberózne, bez klinických prejavov a rastovej tendencie, je potrebné pravidelne sledovať iba.

Je IVF možné s myómom maternice?
Možno, ak maternicové myómy bez klinických prejavov, suberózneho alebo intramuskulárneho typu a nepresahujú celkovú veľkosť 5 cm.

Maternicové myómy - čo je plne prístupný jazyk a ako ho rozpoznať v raných štádiách

Gynekologické nádorové ochorenia spôsobujú problémy jednej pätine ženskej polovice populácie. Nespornými vodcami v tejto oblasti sú maternicové myómy a cystické nádory vaječníkov..

Myomatózne uzliny, ktoré sa tiež nazývajú fibromyóm alebo leiomyóm, vedú k tomu, že u žien sa začínajú vyskytovať nasledujúce príznaky: poruchy menštruačného cyklu, syndróm chronickej bolesti, krvácanie. Žena môže mať problémy s počatím, neplodnosťou. Ich eliminácia vyžaduje komplexnú liečbu s užívaním drog, chirurgické zákroky.

Čo je to maternica?

Aby ste pochopili, ako žiť a bojovať proti myómu, musíte najskôr vysvetliť, o čo ide v tejto patológii, a to prístupným jazykom.

Svalová časť maternice (myometria) sa skladá zo svalových vlákien, prvkov a krvných ciev, ktoré vykonávajú väzbovú funkciu. Pod vplyvom nepriaznivých faktorov sa myometrické bunky stávajú atypickými a nekontrolovateľne sa delia. Vytvorí sa primárna myomatózna lézia. Pri dobrej výžive rýchlo rastie od malej uzliny k nádoru a deformuje steny maternice. Zrelý nádor môže byť lokalizovaný:

 • V hrúbke myometria (intersticiálne fibroidy).
 • Vyčnievajú na povrch orgánu (suberózny myóm).
 • Choď do jeho dutiny (submukózny myóm).

Tieto typy myómov majú rozdiely v príznakoch a vyžadujú rôzne prístupy k odstráneniu..

Novotvar sa týka benígnych nádorov. To znamená, že neničí základné tkanivo maternice, nepripája sa k krvným cievam a nevedie k vzniku metastáz. Niektoré odrody maternicových fibroidov, ak sú vystavené nepriaznivým faktorom, sa však v 0,5% prípadov môžu degenerovať na rakovinové nádory..

príčiny

Myomatózne uzliny sú závislé od hormónov. Ich aktivita je priamo určená hladinou ovariálnych hormónov - estrogénu a progesterónu.

Medzi faktory, ktoré majú priamy vplyv na fibroidy, patrí metabolické rušenie a škodlivý životný štýl. Inhibujú normálne fungovanie imunitného systému, ktorý prestane rozpoznávať a ničiť nádorové bunky v počiatočných fázach..

Mechanické faktory

Rôzne poranenia maternice vytvárajú priaznivé podmienky pre výskyt myómov. V oblastiach poškodenia myometria sa začínajú tvoriť ložiská nediferencovaných buniek, čo vedie k vzniku myomatózneho uzla..

Poranenie maternice je primárne spojené s chirurgickým zákrokom. Patria medzi ne časté potraty, cisárske rezy, liečebné a diagnostické kyretáž.

Hormonálne poruchy

Za hlavný dôvod rastu fibroidov sa považuje zvýšenie hladiny pohlavných hormónov. Počas tehotenstva a počas perimenopauzy (2 roky od poslednej menštruácie) sa pozorujú príznaky zmien hormonálneho pozadia, ktoré vyvolávajú nástup choroby. U žien po menopauze je aktivita myómu a jeho príznaky spravidla výrazne potlačená..

Zvýšené hladiny pohlavných steroidov sa tiež pozorujú pri:

 • Nádory tých oblastí vaječníkov, ktoré sú zodpovedné za produkciu hormónov.
 • Ochorenia centrálneho nervového systému sprevádzané symptómami hypotalamo-hypofyzárnych porúch.
 • Poruchy nadobličiek.
 • Používanie nesprávne zvolených hormonálnych kontraceptív.

Genetická predispozícia

Štúdie dedičnosti choroby, ako sú fibroidy, sa uskutočňujú od 30. rokov 20. storočia. Je vedecky dokázané, že u žien, ktorých matky a sestry trpeli nádormi maternice, sa riziko vzniku choroby zvyšuje takmer dvakrát..

Kvalita intímneho života

„Ženské“ chronické zápalové ochorenia zvyšujú riziko vzniku nádorových ochorení. Jednou z príčin maternicových myómov u žien sú nevyspytateľné intímne vzťahy bez použitia kondómu. Choroby prenášané prevažne pohlavím sa nemusia prejaviť na dlhú dobu, zatiaľ čo vyvolávajú pomalý zápal maternice a prívesky..

Výživa

Obezita v dôsledku podvýživy môže byť spojená s výskytom myomatóznych uzlín. S nadmernou telesnou hmotnosťou a vysokým percentom tukového tkaniva sa zvyšuje syntéza estrogénu, ktorý aktivuje nádory maternice..

Prispieva k obezite tým, že konzumuje potraviny bohaté na živočíšne tuky alebo rýchle sacharidy..

cukrovka

Inzulínová rezistencia, ktorá sa vyskytuje pri diabetes mellitus, vedie k symptómom metabolických porúch a hormonálnej nerovnováhy. To vyvoláva tvorbu myomatóznych uzlín na maternici.

Diabetes mellitus tiež zhoršuje priebeh ochorenia a pri dekompenzovaných formách je kontraindikáciou chirurgického odstránenia fibroidov..

Arteriálna hypertenzia

Hypertenzia je príznakom nadváhy alebo stresu. Oba tieto faktory ovplyvňujú aktívny rast myomatózneho nádoru. Arteriálna hypertenzia zhoršuje príznaky fibroidov maternice.

S imp

V polovici prípadov pacienti s myómom nezažijú žiadne pocity a detegujú sa iba pri vyšetrení gynekológom alebo ultrazvukovým vyšetrením panvových orgánov. Prvé príznaky fibroidov sú porušením mechanizmu sťahovania svalov maternice. Vyskytujú sa už so značným objemom uzla (viac ako 8 týždňov tehotenstva)..

Hlavným príznakom fibroidov v skorých štádiách je porušenie ženského cyklu.

Menštruačné obdobie sa predlžuje o 7 dní, zvyšuje sa sekrécia. Dlhá a ťažká menštruácia sa nazýva menorágia. Počas menštruačného obdobia (metrorágia) sa môžu vyskytnúť príznaky krvácania rôznej závažnosti. Hladina hemoglobínu je významne znížená, čo je sprevádzané nasledujúcimi príznakmi anémie:

 • Stav straty zostatku.
 • Nedostatok fyzickej sily.
 • Časté mdloby.
 • Nedostatok normálnej farby pleti.
 • Zvýšená krehkosť nechtov, ich stratifikácia.

Ako rastie uzol, existujú príznaky kompresie susedných orgánov: črevá, močový mechúr, močovod. To vedie k neustálej zápche, zhoršenému močeniu, akútnemu zadržiavaniu moču s vytváraním príznakov hydronefrózy..

Iné príznaky fibroidov:

 • V dolnej časti brucha sa objavuje pocit stálej závažnosti sprevádzaný záchvatmi bolesti.
 • Vývoj syndrómu „akútneho brucha“ s torziou nôh nádoru.
 • Priemer prednej steny brucha sa mení v závislosti od priemeru myomatóznych uzlín, ak sa zväčšujú, potom sa tiež rozširuje.
 • Záchvaty, krvácanie - príznaky narodeného submukózneho myómu.

Dôležité! Vznikajúci myomatózny uzol je núdzový stav vyžadujúci okamžitý chirurgický zákrok. Kontrakcie a krvácanie naznačujú oddelenie nádoru od nohy a pokusy maternice vytlačiť ho.

diagnostika

Gynekológ dokáže rozpoznať myóm aj vo fáze bimanálneho vyšetrenia pacienta. Počas vyšetrenia lekár tiež odoberá škvrny z pošvy a krčka maternice na mikroflóre a zložení buniek, aby určil príznaky malígnych zmien epitelu..

Hlavným spôsobom, ako môžete určiť myóm, je ultrazvuk panvových orgánov. Stanovuje sa veľkosť a tvar maternicových fibroidov, štruktúra a možné príznaky malignity, povaha krvného zásobovania..

Hysteroskopia vám umožňuje transvaginálne vstúpiť do maternicovej dutiny a pomocou špeciálneho zariadenia skontrolovať všetko tam a odobrať materiál na biopsiu. Táto metóda sa používa na štúdium submukóznych fibroidov a na zistenie, okrem nádoru maternice, príznakov hyperplázie endometria (proliferácia)..

S príznakmi proliferácie epitelu maternice na pozadí fibroidov sa vykonáva samostatná diagnostická kyretáž. Pomocou kyrety sa horné endometriálne častice odrežú a tkanivo sa odošle na vyšetrenie, aby sa vylúčili príznaky onkológie.

Diagnostika fibroidov okrem inštrumentálnych zahŕňa laboratórne testy. Krvné testy sa vykonávajú:

 • Všeobecne - nájdenie príznakov anémie (nízky hemoglobín, červené krvinky, hematokrit).
 • Biochemická - detekcia metabolických porúch (cholesterol, glukóza, enzýmy).
 • Na nádorových markeroch - ich výskyt v krvi je príznakom rakoviny maternice.

V moči maternicových myómov

Klasifikácia fibroidov podľa umiestnenia v maternici je nevyhnutná, pretože umiestnenie nádoru ovplyvňuje výrazné príznaky choroby, komplikácie a taktiku chirurgického zákroku..

Vzhľad sú tieto uzly:

 • intersticiálna.
 • submukozálnej.
 • Subserous.

A intersticiálna reklama

Predstavujú väčšinu myomatóznych nádorov. Viac ako 50% rastie v hrúbke svalov maternice. Príznaky intersticiálnych fibroidov sú spojené so zhoršenou kontraktilitou svalov maternice: menometrorágia, bolesť brucha..

S ich významným objemom často dochádza k porušeniu susedných orgánov, a preto začínajú zodpovedajúce príznaky.

S ubmucous

Majú submukóznu polohu alebo rastú na tenkom stonku a vstupujú do dutiny maternice. Znakmi tohto typu uzlov sú nazeterorágia s veľkými krvavými zrazeninami, silná bolesť v dolnej časti brucha..

Nádory na pedikule môžu vyjsť a spontánne opustiť orgánovú dutinu, ktorá je sprevádzaná symptómami vznikajúceho myomatózneho uzla.

S ubserous

Podzemné myomatózne uzliny rastú na povrchu maternice, môžu byť lokalizované na jej väzoch, blížia sa k pobrušnici a črevám, zarastajú krvnými cievami (parazitárne fibroidy). Rastú po dlhú dobu bez toho, aby vykazovali akékoľvek príznaky, s výrazným zväčšením priemeru, sú príznaky kompresie čreva alebo močového mechúra.

Nebezpečenstvo tohto usporiadania spočíva v torzii nôh nádoru.

V tomto prípade sa vyskytujú príznaky akútnej podvýživy uzla a jeho nekróza (smrť). To môže viesť k zápalu, ktorý prechádza do pobrušnice s rozvojom známok peritonitídy..

Metódy liečby

Liečba myómu maternice je zameraná na odstránenie formácií alebo na ich zníženie a zastavenie symptómov. Terapeutické opatrenia sa vyberajú s prihliadnutím na charakteristiky nádoru (veľkosť, umiestnenie a ďalšie)..

V závislosti od želaní pacienta a prítomnosti somatických ochorení sa vyberie vhodná terapia.

V čakacej terapii

Ak je myóm malý, nevšimne si aktívneho rastu, žena netrpí bolestivými príznakmi a podľa jej príznakov nedokáže skomplikovať priebeh tehotenstva a pôrodu, potom si gynekológia vyberie taktiku očakávania. V tomto prípade nie je predpísaná lieková terapia a nevykonáva sa chirurgický zákrok. Pacient pravidelne navštevuje gynekológa, podrobuje sa ultrazvuku maternice, aby kontroloval príznaky rastu nádoru..

Dôležité! Ak sa objavia akékoľvek známky aktivácie maternicového nádoru (krvácanie, bolesť brucha, menštruačná nepravidelnosť) alebo viditeľný rast ultrazvukom, očakávaná liečba sa zruší..

Konzervatívne zaobchádzanie

Hlavnou liečbou fibroidov maternice sú hormonálne lieky, ktoré narúšajú spojenie hypotalamus-hypofýza-vaječník a znižujú produkciu ich vlastných sexuálnych steroidov. To prispieva k regresii nádoru a eliminácii jeho symptómov..

Klasifikácia hormónov používaných na liečbu myómov:

 • Gestagény. Sú syntetickými náhradami progesterónu. Používa sa vo forme tabliet (Duphaston), vo forme injekcií a vnútromaternicových zariadení (Mirena).
 • Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (aHnRH). Sú približnou verziou hypotalamických hormónov zodpovedných za ovariálny výkon. Pri dlhodobom príjme sa znižuje produkcia hormónov hypotalamu.
 • Kombinované perorálne kontraceptíva. Hormonálne antikoncepčné tablety, ktoré sa môžu užívať nepretržite na liečbu, sú zamerané na potlačenie ovulácie, zatiaľ čo fungovanie vaječníkov sa znižuje..
 • Antigestageny. Výrazne inhibuje produkciu ovariálnych hormónov, vhodných na liečbu príznakov maternicových fibroidov u žien v menopauze..

Hormóny sa používajú šesť mesiacov, po ktorých sa vykonáva kontrolný ultrazvuk maternice. Hormonálna liečba má niekoľko nevýhod a vedľajších účinkov..

chirurgia

Operácie pre ženy s maternicovými fibroidmi sú predpísané pre:

 • Veľký objem uzlov (viac ako 12 týždňov tehotenstva).
 • Krvácanie rôznej závažnosti so znakmi anémie pacienta.
 • Zomretie myomatózneho uzla so symptómami peritoneálneho zápalu.
 • Znaky aktívneho rastu nádoru maternice počas menopauzy (viac ako 4 týždne gravidity ročne).
 • Nádorová kompresia neurovaskulárneho plexu a panvových orgánov.

Spôsob chirurgického zákroku je určený veľkosťou a umiestnením uzla, jeho typom a charakteristikami. Vykonávajú sa dva hlavné typy operácií: laparotómia a laparoskopia. Odstránenie maternicových fibroidov pri laparotómii zahŕňa rozsiahly rez prednej steny brucha, čo spôsobuje, že operácia je mimoriadne traumatická a ťažko sa rehabilituje. Laparoskopia sa vykonáva pod dohľadom lekárskeho endoskopu a všetky nástroje sa vkladajú do brušnej dutiny pomocou malých vpichov do brucha. Takýto zásah je pre pacientov ľahšie tolerovateľný, umožňuje menšie traumy maternice a zvyšuje šance na úspešné tehotenstvo po myomektómii..

Rozsah operácie sa môže tiež líšiť. Vyrezanie samotného uzla so zachovaním maternice (konzervatívna myomektómia) sa vykonáva u žien v plodnom veku s malými veľkosťami nádoru bez známok malignity. Po chirurgickom zákroku na zachovanie orgánov môže byť pacient schopný otehotnieť a porodiť dieťa.

Odstránenie celej maternice (hysterektómia) sa uskutoční:

 • Veľké uzly (viac ako 15 týždňov tehotenstva).
 • Známky malignity.
 • Lokalizácia krčka maternice.
 • Recidíva po myomektómii.

ostatné

Efektívnou minimálne invazívnou metódou liečby fibroidov je embolizácia maternice (EMA). Aby sa to uskutočnilo pod kontrolou angiografie, katéter do myomatózneho uzla prechádza femorálnou artériou. Do maternicových tepien sa uvoľňuje špeciálny embolizujúci liek, ktorý narušuje prísun krvi do patologických tkanív maternice. Podstupujú nekrózu, príznaky choroby zmiznú.

Táto metóda sa vyznačuje rýchlosťou vykonávania, rýchlou regeneráciou normálneho života pacienta, absenciou jaziev a jaziev na bruchu. Po EMA je možné otehotnieť, percento relapsov je oveľa nižšie ako po chirurgickej liečbe.

komplikácie

Hlavnými komplikáciami maternicových fibroidov, ktorým čelia ženy s nerealizovanou plodnou funkciou, sú neplodnosť a potrat. Sú spojené s deformáciou maternicovej dutiny uzlami. To znemožňuje úplne pripevniť oplodnené vajíčko k jeho stene. Ak sa embryu podarilo získať oporu, priebeh tehotenstva a pôrodu môže byť komplikovaný. Prejavuje sa to neustálymi príznakmi hroziaceho potratu, príznakmi hypoxie plodu v dôsledku nedostatočného prísunu krvi do placenty, vyskytuje sa anomálie pôrodu - nezhody kontrakcie a slabosť pokusov.

Známky malignity nádoru sa pozorujú iba v 0,5 - 0,7% prípadov. Vyskytuje sa v uzloch s aktívnym rastom a pri dlhodobej expozícii nepriaznivým faktorom..

odporúčania

Teraz, keď viete všetko o myóme, musíte zistiť, ako môžete s týmto ochorením úplne žiť a nezhoršovať jeho príznaky. Na tento účel sa odporúča dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Neprehrievajte sa. Zvýšenie telesnej teploty zvyšuje prietok krvi v cievach panvy, čo zlepšuje prietok krvi do fibroidov. Je zakázané ísť do sauny, kúpeľa, používať vyhrievacie podložky na bruchu.
 • Nezdvíhajte závažia. To vyvoláva porušenie trofického uzla, jeho zvratov alebo oddelenie od základne.
 • Nezostávajte dlho na slnku, nechodte do solária. UV žiarenie podporuje rast nádorových procesov.
 • Nefajčiť. Nikotín je jedným z najaktívnejších provokátorov myómov..

Diagnóza fibroidov by nemala vyvolávať paniku. Toto gynekologické ochorenie je vhodné na rôzne druhy liečby s včasnou liečbou odborníkom a dodržiavanie všetkých lekárskych odporúčaní vám umožňuje žiť celý život bez akýchkoľvek nepríjemných príznakov..

Čo je nebezpečné a ako liečiť maternicové myómy? Príčiny a príznaky

Jedným z najnaliehavejších problémov je také gynekologické ochorenie, ako sú myómy maternice..

Ak však máte diagnostikovanú túto diagnózu, nie je potrebné panikáriť:

Po prvé, mali by ste sa upokojiť a pochopiť, že myóm nie je malígny novotvar a že existujú spoľahlivé metódy liečby;

Po druhé, je dôležité podrobiť sa dôkladnému preskúmaniu pomocou hardvérových techník. Potom bude diagnóza buď vyvrátená alebo overená..

Tu sa budeme zaoberať najdôležitejšími otázkami týkajúcimi sa maternicového myómu, porozprávať o pravdepodobných príčinách jeho výskytu, príznakoch a metódach liečby..

Maternicové myómy - čo to je?

Maternicové myómy - ochorenie ženských genitálií, ktoré sa vyznačuje tvorbou a rastom benígneho nádoru v myometriu - svalovej vrstvy maternice. Ženy vo vekovej kategórii od 30 do 40 rokov a najčastejšie čelia problému maternicových myómov. V súčasnosti sa však myómy výrazne omladli a prípady ochorenia u mladých žien vo veku 20 - 25 rokov nie sú nezvyčajné..

Maternicové myómy sa nazývajú nádor (formácia, uzol) nachádzajúci sa vo vnútri maternice (v 95% prípadov, menej často v krčku maternice - 5%). Myóm sa môže vyvíjať z buniek svalového aj spojivového tkaniva.

Gynekológovia a pôrodníci uvádzajú veľkosť fibroidov v centimetroch (veľkosť samotného uzla) alebo v týždňoch. Fráza „myóm 12 týždňov“ znamená zvýšenie maternice s myomatóznym uzlom na rovnakú veľkosť ako v období 12 týždňov tehotenstva..

Podľa polohy vo vzťahu k svalovej vrstve - myometrium - myómy sa klasifikujú takto:

Intramuskulárne (alebo intramuskulárne, intersticiálne alebo intramurálne) - uzol je umiestnený vo vnútri myometria;

Subperitoneálna (alebo suberózna) - uzol je umiestnený pod sliznicou vonkajšej vrstvy maternice, blízko pobrušnice;

Submukózna (alebo submukózna) - uzol je umiestnený pod vnútornou sliznicou maternice, v dutine orgánu;

Prepojenie (alebo intraligamentárne) - uzol sa nachádza medzi širokými väzbami maternice.

Vyskytujú sa myómy nôh, ale ich umiestnenie je úplne rovnaké, ako sme uviedli vyššie.

Niekedy je diagnostikovaná difúzna forma fibroidov, pri ktorej chýba uzol ako taký, ale dochádza k difúznej proliferácii myometria.

Aký je rozdiel medzi fibroidmi a maternicovými fibroidmi?

Všetky typy fibroidov sú tvorené dvoma typmi tkanív: svalom a spojivovým tkanivom. Prevládajúce zloženie nádoru určuje jeho príslušnosť k typu fibroidov. Ak v ňom prevládajú svalové vlákna, ide o myóm. Ak prevládajú spojivové vlákna zmiešané so svalom, potom je to fibromyóm. Ak je však nádor tvorený výlučne spojivovým tkanivom, nazýva sa to fibrom.

Príznaky maternicových myómov

Príznaky maternicových fibroidov závisia od veku uzla, veku ženy, veľkosti a umiestnenia nádoru, rýchlosti rastu myomatózneho uzla a prítomnosti ďalších chronických chorôb. Niekedy sú myómy takmer asymptomatické a detegujú sa až pri ďalšom lekárskom vyšetrení.

Najčastejšie a charakteristické príznaky maternicových fibroidov:

Bolesť v intermenštruačnom období s rôznou dobou trvania, ktorá sa vyskytuje v dolnej časti brucha, niekedy siahajúca až do bedrovej oblasti, hornej časti brucha alebo nôh;

Menštruačná dysfunkcia. To môžu byť zmeny v trvaní cyklu v smere redukcie alebo zvýšenia, zvýšená bolestivosť menštruácie, zvýšenie objemu straty krvi počas menštruácie (menštruačné krvácanie z maternice), intermenštruačné krvácanie;

Reprodukčné problémy (možný rozvoj neplodnosti).

S rýchlym rastom maternicových fibroidov alebo s veľkými rozmermi myomatózneho uzla sa objem brucha môže zväčšiť bez zvýšenia telesnej hmotnosti, ako aj nepohodlia a neustále bolesti a ťahanie v dolnom bruchu, ktoré sa po fyzickej námahe a emocionálnych a psychologických zážitkoch zosilňujú..

Keď sú blízke orgány stlačené myomatóznym uzlom, dochádza k pretrvávajúcej zápche a častému, niekedy aj bolestivému močeniu.

Keď sú nohy myomatózneho uzla skrútené, rozvíja sa nekróza (nekróza) tela myómu a potom sa pozoruje klinický obraz „akútneho brucha“: ostré bolesti v dolnom pobrušnici, búšenie srdca, chlad, lepkavý pot, mdloby. Táto situácia si vyžaduje pohotovostný chirurgický zákrok.

Iné príznaky maternicových fibroidov sa môžu prejaviť porušením funkcií orgánov nepriamo ovplyvnených patogenézou:

Rozvoj anémie (s častým krvácaním);

Bolesť za hrudnou kosťou;

Neurózy a stavy podobné neurózam kvôli myšlienkam na rast nádoru, nebezpečenstvo choroby.

Príznaky maternicových myómov v skorých štádiách

Prvé príznaky maternicových fibroidov sa zvyčajne pozorujú, keď má žena myomatózny uzol veľkosti 2-6 cm alebo viac:

Výskyt ostrých kŕčových bolestí nesúvisiacich s menštruáciou v dolnom bruchu;

Bolesť v menštruácii, hoci k tomu predtým nedošlo;

Zvýšené menštruačné krvácanie;

Vzhľad špinenia v intermenštruačnom období;

Silné krvácanie medzi obdobiami;

Predĺženie alebo skrátenie menštruačného cyklu;

Neschopnosť otehotnieť.

Príčiny maternicových myómov

Výskum v oblasti medicíny nám umožňuje identifikovať niekoľko možných príčin vývoja maternicových fibroidov:

Genetický faktor (dedičná predispozícia);

Hormonálna nerovnováha;

Patologická proliferácia endometria (vnútorná sliznica maternice);

Dôsledky viacnásobných alebo častých potratov a používania vnútromaternicových zariadení;

Infekčné a zápalové procesy v oblasti ženských pohlavných orgánov;

Diabetes mellitus a iné endokrinné choroby vrátane obezity;

Prítomnosť chronických chorôb rôznych vnútorných orgánov a systémov tela;

Nedostatok pravidelného sexuálneho života a sexuálneho uspokojenia.

Zoberme si niektoré dôvody podrobnejšie..

Nadbytok estrogénu, nedostatok progesterónu. Maternicové myómy sa považujú za hormonálne závislé ochorenie - nádor sa vytvára na pozadí nerovnováhy ženských pohlavných hormónov. Preto je vývoj fibroidov charakteristický pre ženy v plodnom veku. Myóm sa nevyskytuje u dievčat pred začiatkom menštruácie a u žien v období menopauzy a postmenopauzy. Štúdie ukázali, že výskyt, rast a vývoj nádoru je ovplyvnený nerovnováhou vo výrobe ženských pohlavných hormónov - estrogénu a progesterónu..

Porušenie menštruačného cyklu, pri ktorom sa zvýšená produkcia estrogénu, môže viesť k rozvoju maternicových fibroidov. Obezita zvyšuje riziko ochorenia, pretože tukové tkanivo tiež produkuje estrogén. Zvýšenie hladín estrogénov vedie k porušeniu pomeru hormónov estrogén - progesterón v tele ženy..

Okrem zvýšenej produkcie estrogénu sa často pozorujú metabolické poruchy v syntéze a rovnováha jej frakcií (estrón a estriol) v rôznych fázach menštruačného cyklu. Preto, ak máte podozrenie na myóm, je dôležité vykonať štúdiu hormonálneho stavu.

Počet tehotenstiev, pôrodov, potratov. Dôležitým faktorom pri vyšetrení je zistiť celkový počet tehotenstiev u ženy, ako aj ich výsledky - pôrod, potrat (potrat). Potraty a potraty zvyšujú riziko vzniku fibroidov. Tehotenstvo končiace po pôrode, najmä s následným dojčením, sa znižuje.

Traumatické, komplexné pôrody, diagnostické kyretáž maternicovej dutiny, časté a viacnásobné lekárske potraty (vrátane „minimálnych potratov“) môžu byť hlavnou príčinou rozvoja fibroidov..

Výživa žena. Nesprávna výživa vedie k hormonálnej nerovnováhe. Prevaha rafinovaných potravín, transmastných kyselín a nedostatočná vláknina v potrave môžu spôsobiť zvýšenie tvorby ženských pohlavných hormónov a ich nerovnováhu. Nezdravá výživa tiež vedie k obezite, ktorá, ako sme už uviedli, je rizikovým faktorom pre rozvoj fibroidov (viac informácií o tom, čo môžete a nemôžete jesť s maternicovými fibroidmi)..

Ak je ženská strava vyvážená, obsahuje veľké množstvo rastlinných potravín, morských plodov, komplexných uhľohydrátov (cereálie), málo tukov a cukrov - riziko vzniku fibroidov sa výrazne zníži. Navonok ženy, ktoré jedia správne, vyzerajú mladé a atraktívne, sú plné zdravia, sily a energie.

Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku. Výskyt maternicových fibroidov je tiež ovplyvnený užitočnosťou ženského intímneho života. Nepravidelný alebo zriedkavý pohlavný styk, nedostatok orgazmov vedie k stagnácii žilovej krvi v panve. Chronický stav venóznej stázy môže spôsobiť hormonálnu nestabilitu a výskyt nádoru.

Diabetes mellitus a hypertenzia. Riziko rozvoja fibroidov zvyšuje ochorenie, ako je diabetes mellitus (narušenie tvorby hormonálneho inzulínu) a hypertenzia. Riziko sa zvyšuje, ak žena ochorie v mladom veku až do 35 rokov.

Ďalšie možné príčiny maternicových myómov:

Obezita typu „jablko“;

Perorálna antikoncepcia hormonálnymi liekmi;

Poranenia a choroby ženských pohlavných orgánov;

Dlhodobé vystavenie ultrafialovému spektru priameho slnečného žiarenia a v soláriách.

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

Maternicové myómy predstavujú riziko pre zdravie ženy, pokiaľ ide o vývoj komplikácií tohto ochorenia. Pri pravidelnom sledovaní ošetrujúcim gynekológom a pri starostlivej pozornosti na jej zdravie môže žena výrazne znížiť riziko komplikácií..

Preto by ste si mali byť vedomí možných problémov:

Masívne krvácanie z maternice samo osebe predstavuje nebezpečenstvo pre život a rozvoj anémie;

Krútenie myomatózneho uzla na tenkej nohe. Je to plné rozvoja obrazu „akútneho brucha“. Vyžaduje okamžitú operatívnu pomoc;

Nekróza myomatózneho uzla. Smrť tkaniva myómu. Najčastejšie sa vyskytuje s revolúciou (kontrakciou) maternice po pôrode, až do 40. dňa. Vyžaduje sa tiež okamžitá chirurgická starostlivosť;

Malignita myomatózneho uzla je degenerácia nádoru z benígneho na zhubný. Podľa prieskumu sa vyskytuje v 1,5 - 3% všetkých prípadov, čo neznižuje riziko komplikácií;

Narodenie myomatózneho uzla so submukóznym myómom - nastáva so zánikom maternice;

Porušenie reprodukčnej aktivity žien - vývoj mimomaternicového tehotenstva, spontánnych potratov, predčasných a komplikovaných pôrodov, neplodnosti;

Vývoj hnisavých procesov v myomatóznom uzle a okolitých tkanivách. Zápalové procesy bez lekárskej starostlivosti môžu viesť k závažným septickým komplikáciám..

Ženy s diagnózou maternicových fibroidov má pravidelne sledovať gynekológ. Pri najmenšej zmene vášho zdravia je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, aby ste sa vyhli všetkým týmto komplikáciám.

Ako liečiť maternicové myómy?

Existujú dva hlavné spôsoby liečby myómy maternice:

Konzervatívna liečba - liekmi a neinvazívnymi postupmi.

Chirurgická liečba - prostredníctvom chirurgického zákroku.

Výber liečebnej metódy závisí od závažnosti klinických príznakov maternicových fibroidov, veľkosti myomatózneho uzla, veku ženy, úmyslu mať deti v budúcnosti..

Konzervatívna metóda je založená na použití hormonálnych liekov vo vnútri a injekcii, ako aj na symptomatickej terapii (anestézia, liečba anémie, zníženie straty krvi atď.)..

Konzervatívna terapia je účinná iba na inhibíciu rastu nádoru. Je konzervatívne nemožné eliminovať maternicové myómy. Preto sa nechirurgický spôsob liečby používa hlavne u žien vo vyššom plodnom veku. Súčasne sa inhibuje rast nádoru až do začiatku menopauzálneho obdobia. V tejto dobe je vysoká pravdepodobnosť autoregulácie nádoru.

Základné princípy konzervatívnej liečby fibroidov

Nechirurgická liečba fibroidov maternice je komplex opatrení vrátane dodržiavania vhodnej stravy, použitia imunomodulátorov, rastlinných liekov, schválených fyzioterapeutických postupov, hormonálnych liekov..

Priebeh liečby pozostáva z nasledujúcich krokov:

Protizápalová terapia infekčných procesov gynekologickej sféry;

Aktivácia imunitného systému pomocou špeciálnych liekov;

Úprava stravy a stravovania;

Normalizácia endokrinného systému;

Formovanie rovnomerného psychoemocionálneho pozadia;

Uvedenie menštruačného cyklu do normálu.

Kedy prebieha operácia odstránenia maternice s myómom?

Indikácie pre radikálnu chirurgickú liečbu fibroidov maternice:

Veľkosť nádoru od 12 týždňov (objemový nádor komprimuje susedné orgány, krvné cievy, narúša ich normálne fungovanie);

Rýchly rast myomatózneho uzla (od 4 týždňov za rok);

Myóm je príčinou masívneho krvácania;

Syndróm ťažkej bolesti;

Krútenie nôh a nekrotizácia myomatózneho uzla;

Zrod submukózneho myomatózneho uzla;

Kombinácia endometriózy a fibroidov;

Podozrenie na malignitu fibroidov.

Embolizácia maternicovej tepny - moderné jedinečné ošetrenie fibroidov

Podstatou metódy je zablokovanie prietoku krvi tepnami, ktoré napájajú myomatózny uzol. Táto neinvazívna chirurgia sa vykonáva v röntgenovej miestnosti. Do femorálnej artérie sa zavedie katéter, ktorým sa vykonáva špeciálna embolizačná (upchávajúca artéria) príprava. Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a pri kontrole rádioaktívnej látky. Pre ženu všetko ide bezbolestne.

Následne, bez prísunu krvi, sa nádor zmenšuje a úplne zmizne. Po takomto ošetrení sa nepozoroval žiadny relaps..

FUZ ablácia

FUS-ablácia myomatóznych uzlín pod kontrolou MRI je neinvazívna metóda liečby fibroidov maternice. Podstata metódy: zahrievanie buniek myomatózneho uzla pomocou riadeného ultrazvukového impulzu s cieľom ich smrti.

V prvej fáze liečby lekár plánuje celý proces počas štúdie pomocou MR. V druhej fáze, lekár pokračuje v monitorovaní procesu prostredníctvom MRI, lekár vysiela ultrazvukové impulzy do nádorového uzla. Bunky uzla sa zahrievajú na určitú teplotu, v dôsledku čoho zomrú. Potom lekár vykoná cielené ochladenie tkanív. Uskutoční sa niekoľko takýchto krátkych expozícií ultrazvukom v závislosti od veľkosti nádoru. MRI umožňuje sledovať stupeň deštrukcie tkaniva a upravovať silu ultrazvukového lúča.

Všeobecne môže ablácia FUS trvať až 4 hodiny. Treťou fázou postupu je kontrolný magnetický rezonančný sken s použitím rádiopáknej látky.

Výhody metódy abúcie FUZ:

Nepotrebujete anestéziu, pooperačnú starostlivosť, intenzívnu infúznu terapiu;

Absencia komplikácií a vedľajších účinkov - strata krvi, horúčka, intoxikácia;

Zachovanie maternice a reprodukčnej aktivity;

Krátke rehabilitačné obdobia;

Neprítomnosť opakovaného vývoja myomatóznych uzlín;

Vysoká účinnosť metódy aj v prítomnosti viacerých a veľkých uzlov;

Bezprostredne po liečbe významné zmenšenie veľkosti fibroidov;

Rýchlo sa zbavte nepríjemných príznakov choroby.

Počas procedúry musí žena ležať nehybne. V dôsledku dlhého pobytu v polohe na chrbte sa môžu objaviť nepríjemné pocity na krku, nohách, kolenách. Všetky zmeny ich stavu by sa mali oznámiť zdravotnej sestre a lekárovi, ktorý liečbu vykonáva..

Tieto príznaky nemôžete tolerovať:

Pálenie alebo šitie bolesti v dolnej časti brucha;

Šitie a streľba bolesti chrbta, dolnej časti chrbta, sakrálnej oblasti a nôh.

Lieky používané na liečbu myómov

Pri konzervatívnej terapii sa používa niekoľko skupín liekov. Budeme ich posudzovať podrobnejšie..

Kombinované perorálne kontraceptíva

Kombinácia etinylestradiolu a dezogestrelu:

Kombinácia etinylestradiolu a norgestrelu:

Liečba antikoncepčnými prostriedkami obsahujúcimi kombinácie 2 hormónov je účinná na zníženie závažnosti bolesti a zníženie krvácania. Z liečby takýmito liekmi je možné očakávať zníženie veľkosti iba tých nádorov, ktoré mali pôvodne veľkosť až 1,5 cm (viac: COC (kombinované perorálne kontraceptíva)).

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Pôsobenie týchto liekov je založené na vytvorení dočasnej „umelej menopauzy“ v tele ženy. Pod vplyvom hormónov je funkcia vaječníkov potlačená. Agonistické lieky (analógy) prírodných hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny (AHRH) inhibujú produkciu pohlavných hormónov hypofýzy, ktoré ovplyvňujú vaječníky..

Prípravy tejto skupiny:

Triptorelín (Diferelín, Decapeptyl, Decapeptil Depot);

Pod vplyvom AHGR vaječníky „zaspávajú“, ovulácia sa nevyskytuje, sliznica maternice sa cyklicky nemení - menštruačné zástavy. Tento proces je úplne reverzibilný, po ukončení užívania drog sa obnovia všetky funkcie. Liečba netrvá dlhšie ako 6 mesiacov. Počas tohto obdobia sa veľkosť nádoru môže zmenšiť na 50%, príznaky fibroidov sa stanú menej výraznými.

Nevýhody užívania drog:

Možné úplné obnovenie veľkosti nádoru po prerušení liečby;

Zakázané dlhodobé (dlhšie ako 6 mesiacov) užívanie liekov z dôvodu vysokého rizika osteoporózy a iných komplikácií nedostatočnej hladiny estrogénu.

Odporúča sa predpísať AGRG pred operáciou myómu maternice, aby sa zmenšila veľkosť nádoru.

antiprogestogeny

Podobne ako agonisti GRH, aj lieky z tejto skupiny sa pred chirurgickým zákrokom používajú na odstránenie fibroidov maternice. Mifepriston (RU-486) ​​sa bežne používa..

Pod vplyvom hormonálnej terapie sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšuje, príznaky fibroidov maternice sa oslabujú..

Antigonadotropins

Danazole (Danogen, Danoval, Danol, Vero-Danazole).

Nemestral (účinná látka - gestrinón).

Pôsobenie antigonadotropínov znižuje intenzitu symptómov bez toho, aby sa zmenšila veľkosť nádoru. Ich použitie často spôsobuje nežiaduce vedľajšie účinky (zvýšený rast vlasov na tvári a tele, zmena v zabarvení hlasu, výskyt vyrážok)..

Antigonadotropíny sa zriedkavo používajú na liečbu myómy maternice, iba pri absencii účinku liečby inými hormonálnymi liekmi..

gestagény

K dnešnému dňu je používanie gestagénov menej opodstatnené. Niektorí gynekológovia považujú použitie gestagénov za efektívne, pretože s nedostatkom progesterónu dochádza k rastu nádoru. Naopak, veľa lekárov je kategoricky proti použitiu akéhokoľvek progestogénu na liečbu myómov. Mechanizmus tvorby nádoru nie je založený na množstve akéhokoľvek hormónu, ale na nerovnováhe celého hormonálneho systému ženy.

V súčasnosti sa použitie progestogénov predpisuje s kombináciou maternicových fibroidov a hyperplázie endometria..

Linestrenol (Orgametril, Escluton);

Anietisterón (Norkolut, Primolut-nor);

Acetát medroxyprogesterónu (Provera, Depo-Provera).

Posledné štúdie liekovej liečby fibroidov liečivami

Vedci z Bruselskej univerzity uskutočnili štúdie v nemocnici sv. Lukáša, aby pochopili, ako antikoncepčný liek Esmiya účinkuje na myómy maternice. Ako súčasť tabliet Esmiya je hlavnou účinnou látkou ulipristal acetát. A keďže hladina nielen estrogénu, ale aj progesterónu je dôležitá v procese vývoja a rastu fibroidov, bolo rozhodnuté študovať účinok blokátorov Esmiya a progestogénu..

Experimentu sa zúčastnilo 550 žien, ktorým bola preukázaná chirurgická liečba fibroidov maternice. Všetky subjekty boli rozdelené do dvoch skupín. Jedna skupina dostala placebo ako „liečbu“ po dobu 3 mesiacov, druhá skupina dostala tablety Esmiya.

Súbežne sa uskutočnila ďalšia štúdia: porovnanie účinkov lieku Esmia a injekcií blokátorov progestogénnych hormónov.

Výsledky dvoch experimentov odhalili nasledujúce:

Po použití Esmiya sa znižuje veľkosť maternicových fibroidov, znižuje sa intenzita symptómov choroby;

90% sledovaných pacientov zaznamenalo pozitívny účinok pri užívaní tabliet Esmiya;

U 50% pacientov užívajúcich liek Esmiya potreba chirurgickej liečby zanikla (účinok je podobný pri použití injekcií blokátorov progestogénu);

Po užití tabliet Esmiya neexistujú žiadne také vedľajšie účinky, ako pri používaní injekcií blokátorov hormónov - návaly horúčavy, degenerácia kostného tkaniva;

Po liečbe trvajúcej 6 mesiacov nedošlo k obnoveniu rastu nádoru, zatiaľ čo po ukončení injekcie blokátorov hormónov začali myomatózne uzly opäť rásť..

Je pravdepodobné, že vďaka úsiliu vedcov bude problém fibroidov maternice čoskoro vyriešený oveľa rýchlejšie a ľahšie ako v súčasnosti..

Prevencia maternicových myómov

Keďže maternicové myómy sú naliehavým problémom, je potrebné venovať náležitú pozornosť prevencii tohto ochorenia už od mladého veku. Aj keď neexistuje jednotná teória výskytu fibroidov, oplatí sa upozorniť na všetky možné príčiny nádoru.

Stres. O kultiváciu psychologického pohodlia vo vašom vnútri by sa mala usilovať každá žena. Absolútne vyhnúť stresu, samozrejme, nebude fungovať. Musíte sa však naučiť, ako správne reagovať na konfliktné situácie, nevynášať sťažnosti v duši, nevyslovené nároky a dlhoročné skúsenosti..

Zdravý životný štýl. Vyvážená výživa, optimálna fyzická aktivita, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, vykonávanie kaliacich postupov, dodržiavanie režimu práce a odpočinku - na prvý pohľad môžu banálne pravdy skutočne pomôcť pri udržiavaní zdravia žien..

Kontrola telesnej hmotnosti zabráni obezite, ktorá, ako sme už naznačili, je rizikovým faktorom pre vývoj maternicových myómov. Každých 10 kg hmotnosti zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia o 20%.

Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, celé zrná, nahradiť jednoduché sacharidy zložitými. Pite veľa čistej vody, najmä v horúcom období..

Pravidelná fyzická aktivita pomáha zlepšovať činnosť endokrinného systému všeobecne a najmä pohlavných žliaz. Urýchlenie prietoku krvi zlepšuje zásobovanie panvových orgánov kyslíkom, ktorý zlepšuje všetky metabolické procesy v gynekologickom poli..

Po fyzickej námahe je optimálne vykonávať kalenie vodou - kontrastná sprcha, sprchy, trápenie.

Lekárske pozorovanie. Každá žena by sa mala najmenej raz za šesť mesiacov podrobiť vyšetreniu u gynekológa. Ak je to potrebné, lekár predpíše ultrazvukové vyšetrenie panvy. V žiadnom prípade by sa takýto prieskum nemal zanedbávať na základe skutočnosti, že „nič nebráni“. Detekcia fibroidov v skorých štádiách vám umožní prekonať sa s neinvazívnou alebo konzervatívnou liečebnou metódou..

Antikoncepcia, plánovanie rodiny. Je mimoriadne dôležité zorganizovať racionálnu antikoncepciu, aby sa zabránilo ukončeniu nechceného tehotenstva. Otázky antikoncepcie by sa mali prediskutovať s gynekológom. Najlepšou voľbou bude často použitie perorálnych kontraceptív, čo je ďalší preventívny faktor proti výskytu maternicových fibroidov. Stačí si vybrať správny liek.

S genetickou predispozíciou na vývoj maternicových fibroidov u mladej ženy je potrebné udržiavať prvé tehotenstvo..

Dodanie v optimálnom veku (prvý - do 22 rokov, druhý - do 25 rokov, potom - do 35 rokov) s následným dojčením znižuje riziko vzniku nádoru a niekedy prispieva k resorpcii existujúcich myómov. Stav materstva, obdobie laktácie poskytuje nielen harmonický psychický stav ženy, ale normalizuje aj hladinu pohlavných hormónov v tele..

Harmonický intímny život. Pravidelný, plnohodnotný sexuálny život s povinným dosiahnutím orgazmu počas každého pohlavného styku významne znižuje riziko vzniku akýchkoľvek nádorov gynekologickej sféry vrátane fibroidov. Je to v dôsledku zrýchlenia krvného toku v tele a najmä v panve, pohodlného psychologického stavu, zvýšeného endokrinného systému..

„Klimatická kontrola“. Všetky ženy by si mali pamätať na prevenciu všeobecnej aj lokálnej (oblasti panvy, bedier, zadku, chodidiel) hypotermie. Vyhnite sa dlhodobému pobytu v mokrých plavkách, ako aj sedeniu na mokrej pôde, kameni a iným studeným povrchom, dokonca aj v lete v horúcich dňoch.

Spodná bielizeň by mala byť prirodzená, pretože Syntetické tkaniny v chlade prispievajú k rýchlemu zamŕzaniu a poteniu v teple. Odev, ktorý je príliš tesný a stlačuje telo, môže tiež ovplyvňovať prenos tepla..

Ak sa objavia príznaky zápalových procesov (bolesť, výtok, horúčka), mali by ste sa okamžite poradiť s gynekológom a predpísať včasnú liečbu. Ak nebudete venovať pozornosť a očakávate, že „všetko prejde samo o sebe“, je možné prispieť k rozvoju zamerania chronického zápalového procesu..

Ultrafialové lúče. Ženy by nemali pod priamym lúčom ultrafialového spektra zneužívať svoje vystavenie slnku a soláriom. Pred opaľovaním je potrebné na pokožku naniesť špeciálny ochranný krém.

Vitamíny a minerály. Okrem zdravej výživy sú pre ženy dôležité pravidelné doplnky vitamínovo-minerálnych komplexných prípravkov. Konkrétne je tento krok najlepšie diskutovaný s ošetrujúcim lekárom, ktorý predpíše komplex obsahujúci jód, železo, horčík, meď, selén, zinok, ako aj vitamíny A, C, E s antioxidačnými vlastnosťami..

Odpovede na populárne otázky

Je tehotenstvo možné s myómom maternice? Áno, v prítomnosti fibroidov je tehotenstvo možné. Všetko záleží na veľkosti myomatózneho uzla a jeho umiestnení. Ak uzol neinterferuje s oplodneným vajíčkom, aby prešiel vejcovou trubicou a implantoval sa do steny maternice, nastane tehotenstvo. K otehotneniu by malo dôjsť pri pravidelnom sledovaní ženy u gynekológa.

Môžem porodiť maternicový myóm? Je to možné, ale každý prípad je individuálny. Váš gynekológ - pôrodník by sa mal rozhodnúť o liečbe pôrodu (prirodzene alebo cisárskym rezom)..

Užívanie antikoncepčných piluliek na maternicové myómy. Pretože fibroid je „mladší“ a mladé sexuálne aktívne ženy trpia týmto ochorením, otázka antikoncepcie je veľmi dôležitá. S myómom, ak neexistujú individuálne kontraindikácie, sa môžu použiť monofázické a kombinované hormonálne kontraceptíva. Perorálne kontraceptíva pomáhajú regulovať menštruačný cyklus a znižujú krvácanie.

Je možné masírovať myómom maternice? S myómom komplikovaným krvácaním, stálou bolesťou v spodnej časti brucha, rýchlym rastom nádoru, s podozrením na zhubnú degeneráciu je masáž úplne kontraindikovaná! Pri nekomplikovanom myóme je možná masáž, ale s vylúčením nasledujúcich častí tela: spodná časť brucha, bedrová oblasť, boky, zadok. Gynekologická masáž je tiež kontraindikovaná pri každom myómom maternice.

Môžem sa opaľovať s myómom maternice? Nie, nemôžete sa opaľovať na priamom slnečnom svetle ani pod opaľovacími lampami. Nie je možné zabrániť prehriatiu miestnej oblasti v podbrušku a tela ako celku - aby sa zabránilo rastu a degenerácii nádoru..

Môžem športovať s maternicovými fibroidmi? Pri absencii bolesti a intermenštruačného krvácania - je to možné, ale podlieha niekoľkým pravidlám.

Mali by ste sa zdržať:

Posilovacie cvičenia;

Krútenie obruče s vážením (piesok, prísavky);

Použitie vykurovacích pásov.

Je antikoncepcia možná v špirále s myómom maternice? Nie, s myómom maternice nemôžete použiť obvyklú špirálu. Pri absencii kontraindikácií je antikoncepcia možná so špeciálnou Mirenou špirálou na liečbu fibroidov. Zvyčajná špirála zvyšuje krvácanie počas menštruácie. Pri použití špirály Mirena úplne nedochádza k bolestiam počas menštruácie a krvácanie sa stáva nedostatočným.

Ako potvrdiť diagnózu maternicových fibroidov? Malo by sa vykonať gynekologické vyšetrenie s oboma rukami s hmatom a ultrazvuk s vaginálnou sondou. Zvyčajne tieto dve metódy postačujú. Ak je to potrebné, je predpísaná počítačová tomografia, magnetická rezonancia, biopsia, hysteroskopia.

Musím podstúpiť ošetrenie, ak je malý suberózny myomatický uzol 2 cm? Áno. V každom prípade je potrebná liečba fibroidov. V tejto situácii sú zobrazené konzervatívne metódy (bez chirurgického zákroku).

Rastie počas tehotenstva myóm? V prvých dvoch trimestroch je pozorovaný mierny rast nádoru. V treťom trimestri tehotenstva sa rast fibroidov zastaví.

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekológ, reprodukčný lekár

vzdelanie: Diplom „Pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravie a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálnu školu na NIMU im. N. I. Pirogova.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pri operáciách femorálnej prietrže sa používa niekoľko druhov anestézie - v závislosti od zložitosti, typu operácie, veľkosti prietrže a želaní pacienta. Kýlová chirurgia sa vykonáva v lokálnej anestézii, spinálnej anestézii, intravenóznej anestézii a endotracheálnej anestézii.
Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..
Gynekológovia sa často pýtajú, či je možné otehotnieť s myómom. Značná časť príčin poklesu reprodukčnej funkcie je skutočne spojená práve s nádorovými ochoreniami pohlavných orgánov.