loader

Hlavná

Liečba

Príznaky a liečba maternicových myómov, príznaky, príčiny a následky

Ak žena na základe ultrazvuku lekár tvrdí, že má maternicové myómy, zakryje ju samozrejme úzkosť, panika. Prečo sa objavili maternicové myómy a čo to je? Nespadnite do zúfalstva a nebuďte naštvaní, určite by ste mali určite po ďalšej menštruácii opakovať vyšetrenie tým istým lekárom na zariadení s vaginálnou sondou a na vernosť s iným špecialistom, aby ste túto diagnózu presne potvrdili alebo vylúčili. Čo sú maternicové myómy, príznaky a liečba, príčiny a ako sa majú liečiť maternicové myómy - tieto otázky budeme diskutovať v tomto článku..

Čo sú maternicové myómy?

Maternicové myómy, ako aj leiomyómy, fibromomyómy, sú benígne nádory (nie onkológia), ktorých rast sa vyskytuje v stenách krčka maternice alebo v stenách maternice. Z hľadiska veľkosti môže byť taký rast niekoľko milimetrov alebo niekoľko centimetrov, najčastejšie u žien existuje mnohopočetný myóm, keď sa vytvorí niekoľko novotvarov naraz. Pre pohodlie pri odhade veľkosti fibroidov používajú gynekológovia analógiu veľkosti maternice u žien počas tehotenstva, 4 týždňov, 12 týždňov atď. Vzhľadom na umiestnenie fibroidov maternice existuje v medicíne niekoľko výrazov:

 • Subserózny myóm - keď je novotvar lokalizovaný na vonkajšej strane povrchu maternice, pod membránou oddeľujúcou orgány brušnej dutiny od maternice..
 • Intramuskulárne alebo intersticiálne fibroidy - v tomto prípade sa fibroid nachádza vo svalovej stene maternice..
 • Submukózne alebo submukózne fibroidy - keď nádor rastie vo vnútri maternice, priamo pod sliznicou a vstupuje do jej lúmenu.
 • Maternicové fibroidy na pedikuloch nie sú samostatnou gradáciou, pretože na norkách a submukózach na pedikuloch môžu byť suberózne fibroidy. Iba noha môže byť úzka alebo široká, to znamená myóm na širokom základe.

Príčiny maternicových myómov u žien

Vývoj fibroidov je dôsledkom hormonálnej nerovnováhy u žien, čo sa považuje za hlavnú príčinu fibroidov maternice. Preto sa myóm najčastejšie tvorí u mladých žien a môže sa samostatne vymiznúť počas menopauzy v čase, keď hladina estrogénu výrazne klesá. Hlavné príčiny myómy maternice:

 • Zdedené miesto
 • Hormonálne poruchy
 • adenomyóza
 • Zápalové gynekologické choroby, ako aj poruchy látkovej výmeny, diabetes mellitus, chronické ochorenia vnútorných orgánov
 • Predĺžený alebo konštantný stres - tlmiaci činnosť vaječníkov, nadobličiek, štítnej žľazy
 • Sedavý životný štýl, obezita
 • Časté potraty (dôsledky), používanie vnútromaternicových zariadení
 • Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku

Podrobnejšie zvážte niektoré z príčin fibroidov maternice:

Nadbytok estrogénu, nedostatok progesterónu

Maternicové myómy sa považujú za hormón-dependentný nádor, takže sa to prakticky nedeje u dievčat pred pubertou, to znamená pred prvou menštruáciou a u žien v postmenopauzálnom období. V rozpore s miestnou reguláciou hormónov, ktoré vyživujú tento orgán, keď sa ich hladina zvýši, rastú myómy. Mnohí vedci okrem toho tvrdia, že nielen vysoká hladina estrogénu je „vinná“ z jeho rastu, ale aj estrogénna nerovnováha, ktorú nemožno zistiť jedinou analýzou, a preto by sa mal určiť úplný hormonálny stav ženy. Chemické látky, ako sú xenoestrogény, ktoré sú prítomné v tele, majú tiež účinok podobný estrogénu a ich zvýšenie môže ovplyvniť vývoj endometriózy, maternicových fibroidov..

Počet tehotenstiev, pôrodov, potratov

Pri určovaní hormonálneho stavu ženy sa berú do úvahy - keď sa začala prvá menštruácia, počet prerušených a dlhodobých tehotenstiev, trvanie laktácie a ďalšie faktory. U žien, ktoré porodili najmenej jedno dieťa, sa pravdepodobnosť výskytu myómov zníži.

Ženská výživa

Zvýšenie hladín estrogénov je podporované metabolickými poruchami, obezitou a dokonca aj neustálym používaním rafinovaných potravín, nedostatkom vlákniny, nadbytkom nasýtených mastných kyselín v každodennej strave ženy. Je dokázané, že nadváha alebo skôr nadmerný tuk vo vzťahu k svalovej hmote je tiež faktorom prispievajúcim k nadmernej tvorbe ženských pohlavných hormónov, pretože tukové tkanivo podporuje prenos androgénov na estrogény, čo zvyšuje riziko rakoviny prsníka, endometriózy, maternicových fibroidov..

Vegetariáni majú oveľa nižšie riziko vzniku hormonálne závislých ochorení ženských pohlavných orgánov. Strava obsahujúca hlavne zeleninu, obilniny, ovocie, mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku - znižuje riziko vzniku myómov. Každých 10 kg navyše. váha zvyšuje riziko jeho vývoja o 20%. Je zaujímavé pozorovať, že väčšina žien so zvýšenou hladinou estrogénu je dobre živená, veľmi energická, zdravá, vyzerá mladšie ako ich vek, veľmi ženská..

Nedostatok orgazmu počas pohlavného styku

Nedostatok harmónie v intímnom živote, nedostatok orgazmu počas pohlavného styku, keď nával krvi po sexuálnom vzrušení nezmizne, ale stagnuje v panve, spôsobuje vaskulárne napätie a žilové preťaženie (jedna z príčin bolesti pri sexe). Ak žena necíti spokojnosť so sexom po dlhú dobu, môže to vyvolať hormonálnu nerovnováhu a rozvoj myómov..

Cukrovka a hypertenzia

Ženy s metabolickými poruchami a trpiace hypertenziou v počiatočnom vývoji, tj do 35 rokov, majú tiež vysoké riziko vzniku fibroidov. Postava ženy môže hovoriť o tejto tendencii, ak sa podobá jablku a tukové usadeniny sa koncentrujú v páse, je to väčšie riziko rastu fibroidov ako pri fige podobnej hruške, keď sa hromadenie nadbytočného tukového tkaniva vyskytuje hlavne v bokoch..

 • Mestské ženy majú vyššie riziko rozvoja myómov ako ženy žijúce vo vidieckych oblastiach
 • Používanie perorálnej antikoncepcie
 • Poranenia pohlavných orgánov, zápalové ochorenia

Štúdie ukazujú, že traumatické pôrod, časté lekárske potraty, diagnostické kyretáž a zápalové ochorenia pohlavných orgánov prispievajú k hormonálnym poruchám a sú spúšťačom maternicových fibroidov..

Príznaky maternicových myómov

Takmer vo všetkých prípadoch s malými veľkosťami maternicových fibroidov neexistujú žiadne príznaky a choroba sa vo väčšine prípadov zaznamená náhodne počas rutinného vyšetrenia alebo pacient navštívi gynekológa kvôli iným chorobám. Keď sa vyvinie intersticiálny alebo suberózny maternicový myóm, v mnohých prípadoch sa nevyskytnú žiadne príznaky, a ak je nádor veľký, budú potrebné sťažnosti..

Veľmi zriedkavo sa fibroidy môžu prejavovať symptómami, ale ak sa vyskytnú, nejde o 100% príznaky fibroidov, pretože takéto prejavy môžu byť aj pri iných chorobách - endometrióza, rakovina vaječníkov, rakovina maternice. Preto, keď sa objavia, mali by ste sa určite poradiť s lekárom na úplné vyšetrenie.

Znaky, príznaky maternicových fibroidov môžu byť nasledujúce:

 • Menštruačné nepravidelnosti, nepravidelné obdobia, špinenie v strede cyklu
 • Predĺžená zápcha, časté močenie - je to spôsobené kompresiou susedných orgánov: čriev a močového mechúra nádorom
 • Submukózny myóm sa vyznačuje krvácaním, niekedy veľmi bohatým, predlžovaním menštruácie a zvýšením objemu menštruačnej krvi. To všetko vedie k rozvoju chronickej anémie (pozri krvácanie z maternice).
 • Pretrvávajúca neplodnosť
 • Pocit tlaku v podbrušku, časté predĺžené ťažné bolesti, ktoré nie sú spojené s menštruáciou
 • Rast v brušnom obvode, bez rastu telesnej hmoty.

Je liečba myómu maternice možná bez operácie?

V prípade, že sa žena blíži premenopauze (pozri prvé príznaky menopauzy), je veľkosť fibroidov menšia ako 12 týždňov, rastie pomaly a žena nie je obťažovaná závažnými symptómami maternicových fibroidov, potom je jej konzervatívna liečba možná, pretože s nástupom menopauzy prestanú fibroidy rásť. Liečba fibroidov maternice bez chirurgického zákroku spočíva v použití nasledujúcich liekov:

Kombinované perorálne kontraceptíva

Patria sem také kombinácie: dezogestrel s etinylestradiolom (Mercilon, Marvelon, Novinet), etinylestradiol s norgestrelom (Ovidon, Rigevidon). Tieto lieky účinne pomáhajú znižovať príznaky maternicových fibroidov, ako je napríklad bolesť brucha, krvácanie. Avšak na liečenie fibroidov maternice s cieľom zmenšiť ich veľkosť nie sú tablety tejto skupiny prioritou, pretože nie vždy vedú k zníženiu počtu uzlín. Pri tejto terapii sa dajú zmenšiť iba uzly, ktorých počiatočná veľkosť nepresiahla 1,5 cm.

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Lieky tejto skupiny zahŕňajú: triptorelín - (decapeptil, Diferelin, Decapeptyl Depot), buserelín, goserelín (Zoladex), leuprorelín (Lucrin Depot). Nevýhodou použitia týchto činidiel na liečenie maternicových fibroidov je to, že po ukončení terapie sa môžu uzly zotaviť vo veľkosti a dlhodobé užívanie týchto liekov nie je prípustné, pretože to môže viesť k rozvoju osteoporózy a ďalších následkov pre ženské telo v dôsledku nedostatku estrogénu. Do šiestich mesiacov od použitia týchto prostriedkov sa môže veľkosť fibroidov znížiť o 50% a tiež sa môže znížiť intenzita symptómov fibroidov. Tieto lieky sa často používajú na zníženie maternicových fibroidov pred chirurgickým zákrokom, aby sa znížila strata krvi počas chirurgického zákroku.

antiprogestogeny

Mifepriston (RU-486) ​​sa často používa na liečbu fibroidov maternice alebo počas prípravnej liečby pred chirurgickým zákrokom. Tento nástroj eliminuje príznaky fibroidov a pomáha zmenšovať veľkosť uzlov.

Antigonadotropins

Danazol (Vero-Danazol, Danazol, Danoval, Danol, Danogen), gestrinón (Nemestran). Pri maternicových fibroidoch sa liečba týmito liečivami používa zriedka, pretože nemôžu zmenšovať veľkosť uzlov, ale pomáhajú len znižovať intenzitu symptómov fibroidov, navyše majú množstvo nežiaducich vedľajších účinkov, ako sú akné, zmeny hlasu, rast vlasov na tele a tvári. Tieto lieky na myóm sa môžu používať iba s nízkou účinnosťou iných spôsobov liečby.

gestagény

Použitie týchto finančných prostriedkov je dnes kontroverznou otvorenou otázkou. Niektorí lekári považujú ich použitie v prípade fibroidov maternice, najmä drogy, ako je didrogesterón (Dufaston), za neprijateľné. Iní sa domnievajú, že jeho použitie je opodstatnené, pretože nedostatok progesterónu vedie k nárastu fibroidov. Účinnosť užívania liekov, ako je nor-etisterón (Primolut-Nor, Norkolut), medroxyprogesterón acetát (Depo-Provera, Provera), linestrenol (Escluton, Orgametril) s myómom, sa neodporúča a použitie mnohých gynekológov sa neodporúča. Predpokladá sa však, že ich použitie je opodstatnené kombináciou fibroidov a hyperplázie endometria. Rast fibroidov nie je spôsobený iba nedostatkom alebo prebytkom špecifického hormónu, ale skôr všeobecnou hormonálnou nerovnováhou, preto by sa tieto lieky nemali používať vo všetkých prípadoch, ale podľa indícií..

FUZ - ablácia

FUS ablácia je neinvazívna technika bez relapsu na odstránenie myomatóznych uzlín. Moderný spôsob liečby fibroidov maternice bez chirurgického zákroku, ktorý sa prejavuje odparovaním fibroidov pomocou ultrazvukového lúča. Tento postup sa vykonáva pomocou ultrazvukového lúča, ktorý je presne zameraný na miesta lokalizácie nádoru, aby presnejšie smeroval lúč do uzla, chirurg používa MRI. Použitie tomografie tiež pomáha monitorovať stupeň deštrukcie a stupeň vystavenia ultrazvukového lúča nádoru v reálnom čase..

 • Nedostatok krvi, anestézia, trauma
 • Zachovanie plodnosti, metóda zachovania orgánov
 • Vysoký efekt aj pri veľkých uzloch a viacerých myómoch
 • Výrazné zníženie veľkosti uzlov, 2 až 3-krát
 • Žiadne vedľajšie účinky, žiadna bolesť, žiadna horúčka, žiadne intoxikácie
 • Žiadny relaps, liečba príznakov maternicových fibroidov
 • Najkratšie rehabilitačné obdobia, možnosť vykonať zákrok ambulantne

Pri tejto metóde liečby maternicových fibroidov nie sú potrebné intenzívne infúzne postupy, nie je potrebný žiadny zásah do tela, pretože postup sa uskutočňuje na diaľku, maternica nie je poškodená, nehrozí riziko budúcej neplodnosti alebo potratu. V procese abúcie FUS by nemalo dochádzať k páleniu kože, bolesti chrbta, brucha, bolesti vyžarujúcej do nohy..

Základné princípy nechirurgickej liečby fibroidov maternice

Pri liečení maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku zahŕňa konzervatívna terapia diétnu výživu, používanie homeopatických liekov, imunomodulačných liekov, rastlinných liekov, fyzioterapie a hormonálnych liekov. Hlavné oblasti konzervatívnej liečby maternicových fibroidov sú nasledujúce:

 • Náprava genitálnych infekcií
 • Stimulácia, aktivácia imunity pomocou rastlinných liekov a iných liekov
 • Korekcia výživy, stravovacieho režimu
 • Normalizácia metabolizmu
 • Normalizácia psychoemotačného stavu
 • Liečba anémie, normalizácia menštruačného cyklu, odstránenie krvácania

Ako liečiť maternicové myómy - jedna z posledných štúdií

Belgickí vedci chcú vytvoriť účinný liek na liečbu myómov maternice, ak si progresívny rast vyžaduje radikálnu hysterektómiu. Vytvorili nové tablety EsmyaTM, ktoré zahŕňajú ulipristal acetát, selektívny modulátor receptorov progesterónu, a táto účinná látka je súčasťou núdzovej antikoncepcie..

Keď sa zistilo, že výskyt a rýchly rast fibroidov ovplyvňuje viac ako jeden estrogén, ako aj progesterón, vedci začali skúmať účinky liekov, ktoré blokujú účinok gestagénov. Potom sa tím vedcov v Bruseli vo Fakultnej nemocnici sv. Lukáša začal zaujímať o účinok núdzových antikoncepčných tabliet s ulipristal acetátom..

Na štúdium účinku na maternicové myómy EsmyaTM sa na experimente zúčastnilo 550 žien, ktoré sa pripravovali na operáciu odstránenia myómu. Počas 3 mesiacov bola jednej skupine podaná placebo (pozri úžasné fakty o placebe) a ďalšie tablety EsmyaTM. Súčasne sa uskutočnila ďalšia štúdia, v ktorej sa testoval účinok týchto liekov v porovnaní s injekciami blokátorov hormónov. Podľa výsledkov oboch štúdií sa zistilo, že použitie lieku EsmyaTM znižuje veľkosť fibroidov, ako aj intenzitu klinických symptómov a príznakov maternicových fibroidov..

Výsledkom štúdie je nasledujúci záver: 90% pacientov užívajúcich EsmyaTM malo pozitívny účinok, 50% už nepotrebovalo chirurgický zákrok, účinok je porovnateľný s účinkom injekcií blokátorov hormónov. Po užití EsmyaTM neexistujú žiadne také vedľajšie účinky - degenerácia kosti a návaly horúčavy, ktoré sa vyskytujú pri injekciách blokátora. Je tiež dôležité, aby mesiac po injekcii fibroidy u žien opäť rástli a u pacientov liečených EsmyaTM sa rast fibroidov nepozoroval ani po 6 mesiacoch. Možno, že čoskoro bude otázka, ako liečiť maternicové myómy, vyriešená ľahšie ako teraz.

Keď je indikovaná operácia odstránenia maternice?

Prípady, keď by ste nemali operáciu oneskoriť:

 • Veľkosť uzlov, veľkosť nádoru je viac ako 12 týždňov, tlačí na susedné orgány
 • Myoma prispieva k závažnému krvácaniu z maternice
 • Rýchly rast (4 týždne za 6-12 mesiacov)
 • Smrť uzla myómu
 • Čakajúce submukózne uzly (núdzová laparotómia) alebo nekróza uzlín
 • Kombinácia fibroidov s adenomyózou, submukóznym myómom

V závislosti od typu myómu, jeho umiestnenia, veľkosti si lekár vyberie typ chirurgického zákroku na odstránenie myómov. Myomektómia sa dnes robí tromi spôsobmi:

 • Laparoskopia - cez malé diery v bruchu
 • Pri hysteroskopii sa do pošvy prostredníctvom vagíny vkladá špeciálny nástroj
 • Pásová operácia rezom v dolnom bruchu je veľmi zriedkavá.
 • Ak nie je možné zastaviť rast fibroidov žiadnym iným spôsobom a šetriaci chirurgický zákrok je nemožný, pri takom myomáte maternice sa liečba skladá z úplného odstránenia maternice - hysterektómie..

Laparoskopia a hysteroskopia sú najobľúbenejšie operácie, pretože majú množstvo výhod: takmer úplná absencia stôp po operácii, zachovanie schopnosti ženy v budúcnosti rodiť dieťa a veľmi rýchle uzdravenie po operácii. O dôsledkoch hysteroskopie.

Embolizácia maternicovej artérie - moderná jedinečná metóda liečby myómu

Veľmi efektívny spôsob liečby myómov maternice. Výnimočnosť tejto operácie spočíva v tom, že zavedením malej sondy lekári určia, ktoré cievy dodávajú myómu krv, do nich vstreknú špeciálne látky, ktoré tieto cievy upchajú. Po takejto operácii výživa fibroidov prestane, klesá a ustupuje. Niektorí lekári tvrdia, že po takejto operácii môže žena otehotnieť a mať zdravé dieťa, iní sa domnievajú, že to môže byť problematické, všetko je veľmi individuálne a závisí od typu myómy, jeho veľkosti, úspešnej operácie.

Je možné liečiť maternicové myómy doma, alternatívne metódy?

Mnoho žien hľadá akékoľvek účinné ľudové prostriedky na liečbu myómov maternice. Takmer všetky metódy domácej liečby sa obmedzujú na zavedenie tampónov a vyhojenie rastlinnými liečivými roztokmi. Neexistuje jeden účinný ľudový liek, ktorý by vám umožnil zmeniť hlboké vnútorné príčiny myómov. Obzvlášť nestojí to za to sa sprísniť s myómom maternice, prečo? Pozrite sa, čo je to douching, aké nebezpečné to môže byť. V každom prípade, pred vyskúšaním akýchkoľvek alternatívnych metód liečby fibroidov, by ste určite mali informovať svojho lekára a prediskutovať túto metódu..

Komplikácie a dôsledky fibroidov

 • Najzávažnejšou a najnebezpečnejšou komplikáciou maternicových fibroidov je vývoj malígneho procesu na pozadí myómov. Predpokladá sa, že riziko takejto premeny na rakovinu nie je vysoké, avšak existuje a žena s takouto patológiou by mala byť pravidelne vyšetrená gynekológom, sledovať dynamiku veľkosti myómu, pretože hlavným znakom jeho malignity je rýchly rast fibroidov..
 • Ďalšími menej hroznými následkami maternicových fibroidov, ktoré neohrozujú život, sú vývoj anémie na pozadí silného krvácania počas menštruácie, ako aj neplodnosť. V posledných rokoch sa zvyšuje počet žien, ktoré musia úplne odstrániť maternicu z dôvodu myómov, čo je vážny stres a môže zhoršiť kvalitu života ženy..
 • Nekróza uzla a zrod submukózneho uzla, krútenie podväzného uzla na nohe - to si vyžaduje núdzovú laparotómiu.

Ak je takáto operácia nevyhnutná, musí sa žena upokojiť a urobiť správne rozhodnutie. Maternica je orgán, ktorý žena potrebuje len na narodenie dieťaťa, a ak už má dieťa, a cenou tohto problému je možná degenerácia fibroidov do zhubného nádoru alebo odstránenie maternice, ktorá už splnila svoju funkciu. Najlepšia voľba hovorí sama za seba.

Prečo sa objavujú maternicové myómy a ako ich liečiť?

Maternicové myómy sú benígne novotvary, ktoré začínajú rásť z buniek myometria alebo maternicového tela. Táto patológia sa často vyskytuje u žien v reprodukčnom veku - približne 40 - 80%.

Fibroidy sú často asymptomatické a pacient sa o prítomnosti vzdelávania dozvie iba počas vyšetrenia gynekológom. Príznaky tejto formácie sú prítomné iba v 25% prípadov. Dláždienky sa dodávajú v rôznych veľkostiach a môžu byť umiestnené v rôznych častiach maternice (intramurálne, suberózne - pozri tabuľku).

Prečo sa objavujú maternicové myómy?

Predpokladá sa, že výskyt fibroidov môže spôsobiť rôzne faktory..

Pozorovania ukazujú, že fibroidy sú nádory závislé od hormónov a obsahujú receptory citlivé na progesterón a estrogén. To znamená, že ich rast závisí od hormonálnych výkyvov, ktoré sa vyskytujú v tele ženy v reprodukčnom veku. To je dôvod, prečo po nástupe menopauzy, keď sú hormonálne fluktuácie už ukončené, sa tieto nádory znížia alebo úplne zmiznú..

Príčina rastu fibroidov sa okrem toho môže stať príčinou obezity. Tukové tkanivo má schopnosť produkovať estrogén a môže spustiť rast nádorov. Faktor, ako je vysoká hladina inzulínu v krvi, môže tiež spôsobiť proliferáciu a rast buniek. Preto všetci gynekológovia a endokrinológovia naliehajú na ženy, aby sledovali svoju váhu a bojovali proti obezite. Koniec koncov, čím vyššia je hmotnosť, tým vyššie je riziko vzniku novotvarov (vrátane zhubných nádorov)..

Vedci okrem závislosti fibroidov od hormónov navrhujú aj iné verzie výskytu myomatóznych uzlín. Existujú náznaky, že ich rast môže byť spôsobený dedičnými faktormi, pretože nádorové tkanivá majú zmenenú množinu génov.

Pozorovania gynekológov ukazujú, že fibroidy sa častejšie vyskytujú v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

vedie k hormonálnej nerovnováhe patológie;

použitie perorálnej antikoncepcie;

tendencia k zápche (pretože sa vylučujú metabolity estrogénu cez črevá);

nedostatok vitamínu D;

prítomnosť veľkého množstva červeného mäsa, alkoholu, nízkeho obsahu vlákniny v potrave.

Existuje tiež veľa teórií, že rast fibroidov sa vyskytuje z myometriálnych kmeňových buniek umiestnených v maternici.

diagnostika

Na presnú diagnostiku musí žena podstúpiť niekoľko diagnostických postupov:

Ak je to potrebné, lekár môže do diagnostického plánu zahrnúť štúdie, ktoré poskytujú podrobnejšie informácie:

hysteroskopia (vykonáva sa na posúdenie veľkosti a lokalizácie submukózneho uzla a na stanovenie taktiky ďalšieho liečenia pacienta);

sonohysterografia (umožňuje nastaviť presnú veľkosť a umiestnenie submukóznych myómov).

liečba

Taktika liečby myómov maternice je vždy určená osobne. Závisí to od veľkosti nádoru, prítomných príznakov, umiestnenia, pacientových plánov na narodenie dieťaťa a sprievodných somatických patológií..

S asymptomatickým priebehom fibroidov a ich malými rozmermi sa lieková liečba neodporúča. Užívanie liekov môže byť predpísané pre veľké veľkosti nádoru. V závislosti od faktorov identifikovaných počas histórie užívania môžu byť ženy odporučené užívať vitamín D alebo feritín, prijať opatrenia na úpravu výživy, cvičenia a chudnutie. Pacientka by mala byť maximálne zapojená do udržiavania zdravého životného štýlu a boja o zdravie žien. Potom sa poskytne maximálny výsledok.!

Drogová terapia maternicových fibroidov sa odporúča za prítomnosti obťažujúcich symptómov alebo na prípravu pacienta na chirurgickú liečbu. Hormonálne lieky ovplyvňujúce hormonálne pozadie sa predpisujú v priebehu 3 až 6 mesiacov.

Na odstránenie príznakov alebo na prípravu pacienta na chirurgický zákrok je možné použiť:

tranexamová masť v menštruačných dňoch - na zníženie krvácania;

NSAID - na zmiernenie bolesti počas menštruácie;

COC a progesteróny - znižujú prejavy fibroidov, ale neznižujú ich veľkosť.

U niektorých pacientov je možné na symptomatickú liečbu a udržanie remisie ochorenia v prípade neprítomnosti kontraindikácií (uzly v dutine maternice) nainštalovať vnútromaternicové zariadenie s gestagénom..

chronická bolesť, ktorá zhoršuje kvalitu života;

silné krvácanie z maternice, ktoré vedie k anémii;

dysfunkcie priľahlých orgánov (močový mechúr, črevá, močovody) s veľkými fibroidmi.

Obráťte sa na gynekológov 100med kliník vám pomôže získať kvalitné ošetrenie maternicových myómov. Sieť našich lekárskych centier vytvorila všetky podmienky na komplexnú diagnostiku a účinnú liečbu tejto patológie.

Maternicové myómy

V tejto časti sa dozviete:

Jedným z typov novotvarov ženského genitourinárneho systému je myóm: vyskytuje sa v dutine maternice (na krku alebo stenách tela) a vyvíja sa z jeho buniek. Nádor je benígny, veľkosť a počet novotvarov sa mení. Často sa diagnostikuje niekoľko lézií, z ktorých každá môže mať priemer niekoľko milimetrov až niekoľko centimetrov alebo viac..

Niekedy sa maternicové myómy krčka maternice alebo maternice nazývajú leiomyómy alebo fibroidy (fibromyómy). Uzly sú tvorené zo svalov alebo spojivového tkaniva a nemajú konkrétne umiestnenie. Patológiu možno diagnostikovať v priemere u žien vo veku 30 - 35 rokov.

Diagnóza cervikálnych fibroidov by nemala byť strašidelná - neoplazma, bez ohľadu na veľkosť a množstvo, je vždy benígna. Zároveň maternicové myómy nemôžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku a rozvoja rakoviny alebo slúžiť ako jasná príčina neplodnosti..

V zriedkavých prípadoch spôsobuje maternicový leiomyóm ťažkosti pri počatí, ale pri kompetentnom prístupe k riešeniu tohto problému je účinok nádorov všeobecne zanedbateľný. Všetko je samozrejme individuálne a vyžaduje si profesionálne zaobchádzanie. Reprodukčné centrum Genesis vám poskytne kompletné informácie o počatí a tehotenstve s fibroidmi a kvalifikovanej liečbe.

Ak máte diagnózu maternicových fibroidov, nezabudnite, že ide o nerakovinový nádor, ktorý je možné liečiť a zriedka spôsobuje neplodnosť alebo počatie ťažkostí. Dnes existujú spoľahlivé liečebné metódy a technológie, ktoré pomáhajú pacientovi vyriešiť problém čo najbezpečnejšie..

Ako a ako nebezpečné maternicové myómy, či je potrebné pracovať (vymazať)?

Toto je prirodzená otázka, ktorá vzniká u pacientov s touto diagnózou. Ženy sa najčastejšie zaujímajú o to, ako môžu novotvary ovplyvniť reprodukčnú funkciu a aké môžu mať následky a komplikácie pri liečbe myómov alebo ich neprítomnosti. Každý prípad je individuálny a závisí od mnohých faktorov - typu fibroidov, počtu uzlov, ich veľkosti a umiestnenia, celkového zdravotného stavu pacienta, jej veku atď..

Prítomnosť novotvarov môže potenciálne viesť k takým dôsledkom, ako sú:

 • rozsiahle krvácanie z maternice, ktoré zase vedie k anémii;
 • zápal uzlín a okolitých tkanív;
 • nekróza fibroidného tkaniva (často po pôrode s kontrakciou maternice);
 • krútenie uzla s tenkou nohou atď..

Ak máte podozrenie alebo potvrdíte prítomnosť maternicových fibroidov, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste vylúčili možné komplikácie tohto ochorenia. Iba odborník, ktorý posudzuje jednotlivé vlastnosti prípadu, povie, čo je nebezpečné a ohrozuje myómy maternice, či má byť odstránený (prevádzkovaný) a ako liečiť.

Aj v prípade neprítomnosti sťažností sa ženám vo veku 30 rokov odporúča, aby sa pravidelne podrobovali vyšetreniam gynekológa, aby sa znížila pravdepodobnosť odstránenia maternicových fibroidov a aby sa rozhodlo, či sa majú odstrániť, ako aj iné choroby a problémy genitourinárneho systému a reprodukčnej funkcie..

Aké symptómy a príznaky sa vyskytujú pri myóme (fibrom, fibromyóm) krčka maternice, čo umožňuje jeho rozpoznanie?

Patológia nemá výrazné príznaky a je často diagnostikovaná „náhodne“, ak pacientka chodila na rutinné vyšetrenie alebo z iných dôvodov, ktoré ju rušia.

Ako rozpoznať maternicové fibroidy (fibromyóm), ak sa v skorých štádiách nijako neprejavuje a akékoľvek príznaky a znaky, ktoré sa vyskytujú u ženy, môžu naznačovať iné choroby?

Existuje množstvo príznakov, ktoré môžu spôsobiť podozrenie na benígne nádory v dutine maternice:

 • časté močenie;
 • porušenie pravidelnosti stolice;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • výskyt bolesti v dolnej časti chrbta a brucha;
 • poruchy cyklu;
 • únava a únava atď..

S myómom maternice, hojnou a dlhotrvajúcou menštruáciou je tiež možné pozorovať zriedkavo krvácanie z maternice a špinenie uprostred cyklu. Ak maternicové myómy dosiahli veľké veľkosti, choroba už má výraznejšie príznaky - napríklad zvýšenie brucha bez všeobecného zvýšenia telesnej hmotnosti a objemu..

Pretože príznaky maternicových fibroidov, ako je nadmerné krvácanie počas menštruácie alebo špinenie počas cyklu, môžu naznačovať rôzne patológie, je možné fibroidy rozoznať a diagnostikovať iba s komplexnou diagnostikou a pod dohľadom dobrého špecialistu..

Príčiny vzniku maternicových fibroidov (fibromyóm) u žien

Jedným z hlavných dôvodov výskytu novotvarov v maternicovej dutine je hormonálna choroba (najmä v mladom veku). Zvýšená hladina hormónu estrogénu teda môže vyvolať výskyt uzlov na stenách alebo krčku maternice.

Príčiny maternicových myómov u žien sú okrem iného:

 • dedičnosť a genetická predispozícia;
 • zápal a infekcia genitourinárneho traktu a genitálií;
 • nedostatok orgazmov počas pohlavného styku (anorgazmia) a pravidelnej sexuálnej aktivity;
 • zdravotné problémy: metabolické patológie, chronické choroby, nadváha, cukrovka, endokrinné choroby atď.;
 • potraty
 • neustále stresujúce podmienky a neaktívny životný štýl;
 • použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov atď..

Príčiny výskytu a výskytu maternicových fibroidov sa môžu líšiť. Je dôležité nielen ich poznať, ale aj sledovať prebiehajúce zmeny v tele a zdravotnom stave, najmä ak máte chronické ochorenie a predispozíciu na ne..

Z toho, čo sa u žien tvorí a odkiaľ pochádzajú maternicové myómy?

Niektoré z príčin patológie si vyžadujú osobitnú pozornosť:

 • Hormonálne poruchy

Myóm možno považovať za chorobu, ktorá vo veľkej miere závisí od hormonálneho pozadia ženského tela. Súčasne môže vyvolať výskyt formácií v maternici nielen zvýšenie hladín estrogénu, ale aj porucha hormonálneho systému ako celku..

 • Pôrod, tehotenstvo, potrat

U nulliparous žien môže byť absencia aspoň jednej anamnézy potenciálnou príčinou maternicových myómov. Pri rodení žien sa pri diagnóze berú do úvahy také faktory, ako je počet tehotenstiev a pôrod, spôsob, akým postupovali, trvanie dojčenia atď..

 • Pribrať

Prečo sa u žien vyvinú maternicové myómy alebo existuje taká šanca, ak sa telesná hmotnosť výrazne zvýši? Nadváha a percento tuku v tele môžu viesť k hormonálnej nerovnováhe a vyvolať zvýšenie množstva estrogénu, čo, ako je uvedené vyššie, je jednou z príčin novotvarov..

Ženy, ktoré vedia, prečo sa vyskytujú maternicové myómy, sa radia nielen k pravidelnej návšteve ordinácie gynekológa, ale aj k monitorovaniu ich výživy a životného štýlu. Akékoľvek zdravotné problémy sú potenciálne príčiny problémov s reprodukčným systémom. Podrobnú konzultáciu o tejto otázke získate od odborníkov reprodukčného centra Genesis.

Druhy maternicových myómov

Myómy môžu mať rôzne veľkosti a môžu byť umiestnené na rôznych miestach dutiny maternice. Novotvary sa spravidla delia na typy podľa ich umiestnenia:

 • Subserózne fibroidy maternice alebo subperitoneálne: tvoria sa na vonkajšej strane maternice, blízko pobrušnice, pod sliznicou..
 • Submukózne fibroidy maternice alebo submukózne: uzol sa vytvára priamo v dutine orgánov alebo do nej vyčnieva, pod vnútornou sliznicou maternice..
 • Intersticiálne maternicové fibroidy alebo intramuskulárne (intramuskulárne, intramurálne formy): novotvar sa objaví vo vnútri myometria vo svalovej vrstve..
 • Intraligamentárne alebo vzájomne prepojené: podľa názvu sa objavuje medzi väzmi maternice.

Medzi typmi maternicových fibroidov sa tiež líšia formácia na nohách (sú silné a tenké), ich klasifikácia a definície sú rovnaké ako tie, ktoré sú uvedené vyššie..

Podľa typu distribúcie vzdelávania sa delia do nasledujúcich kategórií: nodulárny myóm maternice a difúzny. Difúzna forma sa rozširuje široko a rastie pozdĺž stien maternice (myometria). Nodulárne (multinodulárne) maternicové fibroidy (fibromyóm) znamenajú výskyt rôznych veľkostí (veľkých aj malých) a počtu uzlov a diagnostikujú sa častejšie difúzne.

Správne stanovenie typu fibroidov je nesmierne dôležité: od toho závisí budúca liečba a prístup k plánovaniu tehotenstva. Na zistenie, aký typ maternicových fibroidov (suberózny fibromyóm, suberozálny intramurálny, suberosálny intersticiálny, sakulárny), mnohopočetný alebo jednoduchý atď., Je potrebné podstúpiť kvalitatívnu diagnózu. Druh a metódy vyšetrenia a analýzy určí a predpíše lekár po konzultácii a zhromaždení primárnych informácií a anamnéze pacienta.

Diagnostika maternicových fibroidov

Keďže sa choroba objavuje a prebieha takmer asymptomaticky, iba lekár po diagnostickom vyšetrení môže dať presnú odpoveď na otázku, či máte fibroidnú chorobu..

Absencia výrazných symptómov a podobnosť symptómov s inými chorobami znemožňuje presne a okamžite diagnostikovať maternicové myómy, preto je potrebná komplexná diagnostika a konzultácia s rôznymi odborníkmi..

Na úvod doktor zhromažďuje informácie o zdravotnom stave pacienta, objasňuje, či je tehotná, plánuje otehotnieť v blízkej budúcnosti. ďalej:

 • vyšetrenie sa vykonáva s cieľom zistiť prítomnosť zjavných nepravidelností maternice alebo zväčšenie jej veľkosti a prítomnosť tuleňov;
 • Ak existuje podozrenie na maternicový fibroid, predpíše sa krvný test na stanovenie hladiny hemoglobínu;
 • musia sa uviesť informácie o genetickej predispozícii a ďalšie dôležité informácie.

Na presnú diagnostiku a potvrdenie podozrení na maternicové fibroidy je pacientovi predpísaná ultrazvuková diagnostika (ultrazvuk). Tento typ vyšetrenia je bezpečný a bezbolestný, umožňuje získať najpresnejšie údaje o prítomnosti novotvarov, ich veľkosti a umiestnení..

Ak lekár potrebuje viac informácií (v skorom aj neskorom štádiu s myómom maternice), môžu sa okrem panvového ultrazvuku predpísať aj ďalšie diagnostické metódy - MRI, počítačová tomografia, laparoskopia atď. Typ a počet testov sa prideľujú individuálne a závisia od z dôvodov liečby - problémy s počatím, túžba otehotnieť, jednoducho zdravotné problémy a genitourinárny systém.

V závislosti od umiestnenia nádoru môže byť vyšetrenie vonkajšie (pozdĺž brušnej steny) alebo vnútorné (transvaginálne). Prvá metóda ultrazvuku sa ukáže nielen vtedy, ak sa v maternici nachádza myóm, ale umožní vyhodnotiť stav maternice ako celku, vaječníkov a priľahlých orgánov. Druhá metóda umožňuje detekovať aj malé uzly, čo je obzvlášť dôležité v počiatočných fázach..

Kedy je lepšie robiť ultrazvuk s myómom maternice?

Procedúra sa môže vykonať v ktorýkoľvek deň cyklu - na odporúčanie lekára. Prvý spôsob ultrazvukovej diagnostiky je výhodný uskutočňovať v období od 3. do 7. dňa cyklu. Ultrazvuk maternice s myómom sa nevykonáva v dňoch menštruácie. Procedúra si nevyžaduje špeciálnu prípravu, skôr ako bude pacient požiadaný, aby vypil veľké množstvo vody.

Na základe výsledkov ultrazvuku a prvých výsledkov testov lekár rozhodne, či bude potrebné ďalšie vyšetrenie, alebo okamžite pristúpi k vypracovaniu liečebného plánu v závislosti od počiatočných úloh (napríklad plánovanie tehotenstva)..

Ako sa lieči maternicové myómy?

Lekári používajú dve metódy liečby choroby - lieky (použitie liekov a neinvazívne postupy) a chirurgické (chirurgický zákrok).

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je súbor opatrení, ktorých cieľom je obmedziť rast útvarov a zlepšiť zdravotný stav pacienta. Konzervatívna liečba môže zahŕňať nasledujúce opatrenia: užívanie hormonálnych liekov (vo forme tabliet a injekcií) a akcie zamerané na:

 • normalizácia cyklu, hormonálneho pozadia a endokrinného systému;
 • liečba infekcií a zápalových procesov v genitourinárnom systéme;
 • posilnenie imunity, normalizácia a úprava výživy;
 • liečba anémie atď..

Komplexný program na liečbu maternicových fibroidov alebo fibroidov môže zahŕňať aj použitie imunostimulačných látok, vymenovanie fyzioterapeutických procedúr atď..

Operácia odstránenia maternicových myómov je predpísaná, ak má pacient jednu alebo viac z nasledujúcich indikácií:

 • uzly veľkých rozmerov;
 • častý výskyt nových uzlov a ich rýchle šírenie;
 • vnútromaternicové krvácanie;
 • bolesť (silná a pretrvávajúca bolesť);
 • nekróza tkaniva;
 • výrazné zhoršenie pohody;
 • diagnostika zhubných procesov atď..

Metódy chirurgickej liečby

Ak konzervatívne metódy nie sú možné alebo neprinášajú požadovaný výsledok, lekár navrhuje obrátiť sa na chirurgické metódy.

Ako a pri akej veľkosti sú maternicové myómy odstránené a aké účinné liečby sa používajú?

Existujú rôzne typy operácií na odstránenie myómov - od štandardnej chirurgie brucha po laparoskopiu, ako aj inovatívne moderné metódy bez zbytočných rezov a zásahov do ženského tela a reprodukčného systému..

 • Laserové odparovanie novotvarov na bunkovej úrovni alebo FUS ablácia maternicových fibroidov je nová moderná technika laserového odstraňovania, ktorá nevyžaduje anestéziu a neovplyvňuje zdravé tkanivové miesta..
 • Utesnenie (zablokovanie) krvných ciev alebo embolizácia maternicových tepien. Embolizácia maternicových tepien vám umožňuje zastaviť prívod krvných formácií a zastaviť ich rast. V budúcnosti by to malo viesť k smrti nádorov..
 • Odstránenie uzlín myómu vaginou alebo krčka maternice (hysteroskopia). Okrem hysteroskopie je možné použiť aj laparoskopickú metódu, to znamená odstránenie maternicových fibroidov pomocou malých rezov v brušnej dutine..
 • Chirurgická operácia brucha.

Príprava na operáciu závisí od toho, ktorá metóda je vybraná. Lekár na jednej z konzultácií povie viac o tom, ako sa pripraviť, a dá odporúčania.

Spôsob a typ chirurgického zákroku na odstránenie myómových myómov a účinné možnosti liečby sa vyberajú a prideľujú jednotlivo. V tomto prípade je veľmi dôležité zvoliť si lekára a kliniku, ktorí majú dostatočné skúsenosti a schopnosti na to, aby sa zaručil pozitívny výsledok.

V našom centre sú predpísané operačné metódy liečby a metódy odstránenia myómov maternice na základe individuálnych charakteristík každého prípadu: príznaky, celkový klinický obraz, vykonané testy a vyšetrenia, vek pacienta a budúce ciele (tehotenstvo)..

Lekári v Reprodukčnom centre Genesis vám povedia, či je možné vyliečiť fibroidy maternice bez operácie, ako liečiť fibromyóm v závislosti od konkrétneho prípadu atď. Správne vybraná kombinácia liečebných metód a metód umožňuje dosiahnuť úspešné výsledky vrátane zachovania schopnosti pacienta rodiť deti.

Odstránenie maternice s myómom: dôsledky

Toto je extrémne opatrenie, ktoré sa používa v prípadoch, keď sa urobilo všetko pre to, aby sa zabránilo úplnému odstráneniu orgánu. Indikáciami pre chirurgický zákrok sú prolaps maternice alebo jej prolaps, ako aj diagnostikované malígne procesy..

Aké sú následky po operácii odstránenie maternice s myómom??

 • Poškodenie zdravých tkanív a susedných orgánov.
 • Vnútorné krvácanie.
 • Tvorba adhézie a upchatie čriev.
 • Zápalové procesy a peritonitída.
 • Znížená hormonálna funkcia vaječníkov.
 • Zmeny v endokrinnom systéme.

Odstránenie maternice s myómom je vážny zásah do tela a účinky tohto zásahu by mal monitorovať kvalifikovaný a skúsený lekár..

Maternicové myómy počas tehotenstva

Ak máte nejaké problémy so zdravím žien, existujú obavy z následkov. Mnoho pacientov, ktorí sa prihlásili do nášho centra, kladú najčastejšie nasledujúce otázky: sú maternicové fibroidy narušujúce tehotenstvo, je možné rodiť a porodiť dieťa s takouto diagnózou, ako skoro začne tehotenstvo po liečbe, je možné urobiť IVF, aké sú možné následky atď..?

Takéto otázky a značný počet z nich sú jasné, zrozumiteľné a majú odpovede:

 • Veľmi zriedkavo vedú fibroidy k neplodnosti: u veľmi malého percenta žien sa tehotenstvo nevyskytuje presne na pozadí fibroidov tela alebo krčka maternice a pri takejto diagnóze. V niektorých prípadoch sa vyskytnú problémy s počatím. Nádor môže napríklad odmietnuť plod (interferovať s prichytením vajíčka plodu) alebo sa môže stať prekážkou pre spermie na ceste k oplodneniu vajíčka..
 • Ak sa tehotenstvo očakáva prostredníctvom IVF, potom sú maternicové myómy zriedkavo jediným ovplyvňujúcim faktorom a vedú k nepríjemným následkom. Zároveň však iba kvalifikovaná špecialistka v tejto oblasti môže odpovedať na otázku, či je možné otehotnieť a otehotnieť fibroidmi maternice prostredníctvom IVF, ako aj porodiť..

Neexistujú jediné odpovede na riešenie problémov s reprodukčnou funkciou. Každý konkrétny prípad má svoje vlastné metódy riešenia a výsledky. Dôležitý je kompetentný prístup a profesionalita odborníka. Lekári v Reprodukčnom centre Genesis sú pripravení odpovedať na vaše otázky a navrhnúť účinné možnosti liečby.

V prípade absencie tehotenstva patológia zvyčajne nezhoršuje kvalitu života, pretože nemá výrazné príznaky, ale počas tehotenstva môžu mať maternicové myómy tieto následky a komplikácie:

 • krvácajúci
 • bolesť a tlak na chrbticu a brucho;
 • údaje o cisárskom reze (uzly môžu obmedziť pôrodný kanál);
 • zvýšené riziko potratu.

Je tehotenstvo možné po odstránení maternicových myómov? Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo stresom. Po operácii bude potrebné určité obdobie rehabilitácie a premyslený plán regenerácie a prípravy na tehotenstvo. Je možné rodiť s maternicovými fibroidmi a či je tehotenstvo po fibroidoch možné, iba kvalifikovaný a skúsený lekár odpovie po dôkladnej štúdii konkrétneho prípadu..

Maternicové myómy - dôsledok nespokojnosti s osobným životom

Naša odborníčka je gynekológ-endokrinológ, endoskopický chirurg na klinike CELT, kandidát lekárskych vied Larisa Ulyatovskaya..

Dve dôležité informácie

Myóm je benígny nádor vo svalovej vrstve maternice, zväzok vlákien vo forme uzla. Môže byť umiestnená na vonkajšom povrchu maternice, môže rásť a tlačiť na okolité orgány - močový mechúr, konečník... Alebo to môže byť vnútri maternice alebo rásť v jej stene..

Dámy, ktorým sa to diagnostikuje, okamžite povieme dve dôležité veci. Začnime s dobrým: myóm nerastie v zhubný nádor. A teraz je to zlé - ak sa objaví jeden uzol, počkajte na druhý a tretí... Nie je to nič, čo lekári nazývajú myómom viacpočetný nádor..

Myoma je mladšia. Akonáhle sa to považovalo za chorobu zrelých žien, teraz lekári stále viac vyhľadávajú veľké uzly aj u 20-ročných panien.

Neočakávaný hosť

Ochorenie často pokračuje bez príznakov. Myoma zistil lekár, keď ho žena navštívila. Problém je však v tom, že ak lekárovi nič neuškodí, len zriedka ideme k lekárovi trestne. Raz za 5–7 rokov. A potom sa ukáže: myóm je už taký veľký, že práve teraz musíme niečo urobiť. A to je v Moskve, kde je možné hovoriť o zdravotníckych zariadeniach na každom rohu.

Niekedy sa choroba prejavuje ako bolestivá, bohatá, s zrazeninami, mesačne v prvý alebo druhý deň menštruácie. Spýtajte sa sami seba: narušuje menštruácia vaše plány? Snažíte sa stanoviť dátumy dovoleniek alebo služobných ciest, dôležitých stretnutí, aby sa nezhodovali s vašimi kritickými dňami? Ak je to tak, intenzita obdobia môže byť príznakom fibroidov. Akékoľvek zmeny v načasovaní menštruácie, jej hojnosti by vás mali upozorniť a prinútiť vás navštíviť lekára.

Je tiež potrebné urobiť krvný test na hladinu hemoglobínu. Aj keď máte silné krvácanie počas jedného obdobia, zmeny krvi sa prejavia po piatich až šiestich mesiacoch.

Zmeňte svoj životný štýl

Čo je príčinou choroby? Čím dlhšie lekári hľadajú odpoveď na túto otázku, tým ťažšie pre ňu musia odpovedať. Predpokladá sa, že fibroidy reagujú na nadbytok ženských pohlavných hormónov - estrogén, v porovnaní s iným pohlavným hormónom - progesterónom. obdobie, kedy vaječníky produkujú estrogény. Zatiaľ čo vaječníky fungujú, myóm nerobí nič iné, keď rastie. V najlepšom prípade zostáva v stabilnom stave. V postmenopauzálnych ženách už viac nevznikajú myómy a tie malé uzly, ktoré má žena v tomto okamihu, začnú zmenšovať veľkosť.

Prečo sa však fibroidy začali objavovať častejšie? Je zrejmé, že je to kvôli nášmu životnému štýlu - s vysokým tempom, veľkými nákladmi. Telo, ako to bolo, varuje, že sa nevie vyrovnať, a preto je choré. Dôkazom správnosti tohto názoru sú príklady, keď ženy odstránili maternicu kvôli veľkým uzlinám, nezmenili svoj životný štýl po operácii a následne sa v ich mliečnych žľazách objavila fibroma..

Po strese sa môžu vyskytnúť myómy. Lekári hovoria, že ak máte nepríjemné zmeny vo vašom živote - rozviedli ste sa s manželom, prišli o prácu, hádali ste sa s dieťaťom, ktoré vstúpilo do ťažkého veku - po mesiaci alebo dvoch choďte k gynekológovi. Bohužiaľ, v tejto chvíli sa niečo určite zhorší alebo objaví.

Teplo a smog tohto leta nás priviedli aj k nepríjemným prekvapeniam. Gynekológovia zaznamenali prípady ultrarýchlyho rastu fibroidov za jeden mesiac.

Existuje tiež teória, že fibroidy sú dôsledkami nespokojnosti s osobným životom. Vyskytujú sa u nešťastných žien.

Ako to zistiť?

Hlavnou metódou diagnostiky fibroidov je ultrazvuk, štúdia je bezpečná a bezbolestná. Aj keď lekár dokáže detekovať veľké uzliny rukami. Ultrazvuk pomôže zistiť príčinu krvácania: v skutočnosti je to spôsobené myómom alebo prípadom v endometriu - maternicovou sliznicou. Ultrazvuk ukáže povahu umiestnenia uzlov - nachádzajú sa mimo maternice, v jej stenách alebo vo vnútri pohlavných orgánov..

Uzly môžu mať rôzne veľkosti - od priemeru niekoľko milimetrov po obrovské nádory s hmotnosťou niekoľkých kilogramov. Naša odborníčka Larisa Nikolaevna Ulyatovskaja musela odstrániť myómy s hmotnosťou do 8 kg! Zvyčajne platí, že čím menej žena často chodí na gynekológa, tým väčšia je jej fibroid.

Žiadne dobíjanie

Aké liečebné metódy môže lekár ponúknuť? Závisí to od vášho veku, veľkosti a umiestnenia uzlov. Ak ste prišli k lekárovi v počiatočnom štádiu choroby, uzol je malý, nevykrváca, lekár vám ponúkne pozorovať jeho vývoj, robiť ultrazvuk raz za šesť mesiacov. Uzol väčší ako 5 cm však už vyžaduje chirurgický zákrok.

Lekári sa budú snažiť zachrániť maternicu pre mladú ženu, ktorá sa napriek tomu chce narodiť, ale je zaťažená veľkými uzlami. Uzol sa odstráni buď otvorenou metódou, alebo endoskopicky. Človek musí pochopiť, že toto vyslobodenie nie je z diagnózy „myómu“, ale z konkrétneho uzla. Po určitom období po operácii musí žena otehotnieť a porodiť, inak uzly začnú znova rásť.

Ak je veľkosť uzla taká veľká, že maternica vyzerá s gestačným vekom 20 týždňov alebo viac, ak nádor deformoval orgán, musí sa odstrániť spolu s maternicou. Odstránenie maternice nie je tragédia! Maternica je iba nádobou plodu, jej hormonálna funkcia je zanedbateľná. Ak sú vaječníky zachované a je odstránená iba maternica, nezasahuje to do sexuálneho života, nemení to ženský status, neznamená to, že žena sa stane ženou. Lekári veria, že čím častejšie nám to vysvetľujú, tým častejšie robíme správne rozhodnutia, pokiaľ ide o takéto operácie.

Nová metóda na odstránenie uzlov je embolizácia maternicových tepien. Uzly sú vylúčené z krvného riečišťa, neprichádzajú k nim ani hormóny ani výživa a postupne klesajú. Táto metóda poskytuje veľmi dobrý výsledok u správne vybraných pacientov. Premení uzly s veľkosťou 3-5 cm na osem milimetrov. Ale ak uzol je 15 cm - samozrejme to neurobíte osem milimetrov.

U žien vo veku 45 - 50 rokov je možné pomocou embólie liečiť aj veľké uzly - 10 cm - (zmenšiť veľkosť a zastaviť krvácanie). Po dvoch alebo troch rokoch prirodzene vypínajú vaječníky a fibroidy sa bez suplementácie hormónov sťahujú. Teraz na ňu nemôžete myslieť.

Hormóny a byliny

Existuje nejaké použitie na konzervatívnu liečbu alebo sa dá s myómom zaobchádzať iba chirurgicky??

Niektorí lekári sa snažia liečiť malé uzly hormonálnymi kontraceptívami. Tento spôsob liečby má však toľko výnimiek, že by sa k nemu malo pristupovať opatrne. Často sa vyskytujú prípady, keď sa fibroidy týchto liekov naopak zvyšujú.

Ponúkajú fibroidy na ošetrenie bioaditívami, diétami, vitamínmi, bylinkami... Možno to v niektorých prípadoch vedie k výsledku, ak sú vitamíny a diéty súčasťou zmeny životného štýlu..

Pri liečbe homeopatie existuje určitý pozitívny účinok. Krvácanie sa môže zastaviť, uzol sa môže stabilizovať, aj keď rovnako nezmizne.

Čím skôr žena pôjde k lekárovi, tým menší je uzol, tým viac má príležitosť zvoliť si s lekárom šetrné ošetrenie orgánov. Preto musíte každý rok chodiť na gynekológov, aj keď sa nič neobťažuje a nikde neubližuje..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bežná sóda na pečenie je skutočne univerzálna látka. Často sa používa v každodennom živote a slúži takmer každej domácnosti v domácnosti na svete. Spolu so súkromným použitím sa uhličitan sodný používa v priemyselných odvetviach ako farmaceutický priemysel, varenie, hutníctvo a chemický priemysel.
nohy sa začínajú sťažovať na chrbát v pomerne mladom veku. Už sa to považuje za zvyčajné, keď ľudia začínajú bolestiť bolesti.
Lumbosakrálna ischias je najbežnejšou komplikáciou osteochondrózy s poškodením medzistavcovej platničky L5-S1. Liečba patológie sa vykonáva neurológom alebo stavcom.