loader

Hlavná

Liečba

Pohotovostná medicína

Trvanie a intenzita predoperačnej prípravy pacienta s herniou závisí od mnohých faktorov: tvar, veľkosť a veľkosť hernie, prítomnosť alebo neprítomnosť jej komplikácií a sprievodných chorôb, vek pacienta a plánované zmiernenie bolesti. Rovnaké faktory určujú potrebné množstvo klinického vyšetrenia pacienta pred operáciou.

Pacienti mladého a stredného veku s nekomplikovanými formami ingvinálnej, femorálnej a pupočnej kýly pri absencii sprievodnej patológie si nevyžadujú osobitný výcvik. Títo pacienti, keď sú prijatí do nemocnice, už majú spravidla k dispozícii výsledky povinných testov (všeobecné testy krvi a moču, stanovenie hladiny cukru v krvi, fluoroskopia hrudníka alebo fluorografia, stanovenie času zrážania krvi a krvného typu). Večer pred operáciou sa vykoná očistná klyzma a ráno sa oholia srsť z povrchu brucha a ňadra. V dopoludňajších hodinách chirurg znova vyšetrí pacienta a venuje pozornosť stavu pokožky, telesnej teplote, pulzu a krvnému tlaku. Bude chybou pôsobiť na pacienta, ak má zápalové procesy akejkoľvek etiológie tak v oblasti operácie (macerácia, malé abscesy, vyrážka z plienok), ako aj na iných častiach tela (vary, karbunky, infikované rany). Nebezpečenstvo hnisania pooperačnej rany je v tomto prípade mimoriadne vysoké a výskyt takejto komplikácie neguje výsledky technicky najpokročilejšej operácie. Infekčné choroby, ako sú chrípka, angína, katar horných dýchacích ciest atď., Môžu byť zdrojom infekcie..

V prípadoch, keď sa plánovaná operácia musí vykonať v celkovej anestézii, je potrebné vyhodnotiť funkčné ukazovatele kardiovaskulárneho a dýchacieho systému a niektoré ukazovatele metabolických procesov. Za týmto účelom sa vykoná EKG, spirografia, biochemický krvný test a stanovia sa koagulogramové indexy. Na vyšetrení pacienta a prípadne aj ďalších odborníkov sa zúčastňuje všeobecný lekár a anestéziológ.

V prípade porušenia prietrže je hlavným terapeutickým opatrením pohotovostná chirurgia. Iba v prípadoch, keď uplynulo viac ako 30 - 12 hodín od porušenia a zjavné prejavy intestinálnej obštrukcie a intoxikácie (tachykardia, suchý jazyk, opakované vracanie, leukocytóza, špicaté rysy tváre atď.), Sú zjavné 1-2 hodinová (nie viac!) predoperačná príprava. Spočíva v parenterálnom podaní soľných roztokov a 40% roztoku glukózy, proteínových krvných náhrad, vitamínov a srdcových liekov [Savelyev V. S, 1976]. V týchto prípadoch je však stále vhodnejšia aktívnejšia chirurgická taktika - chirurgický zákrok a súčasná intenzívna starostlivosť.

Malo by sa pamätať na to, že použitie liekov proti bolesti a antispasmodík pred chirurgickým zákrokom (promedol, pantopon, atropín) niekedy prispieva k spontánnemu zníženiu prietrže. N. S. Uteshev a kol. (1972) to pozorovali u 10,7% pacientov. Spontánne zmenšenie prietrže stavia chirurga do dosť ťažkej situácie, pretože je povinný posúdiť životaschopnosť orgánov prepustených z porušovania na základe nepriamych príznakov, alebo pri operácii pacienta pomocou malého rezu herniolaparotómie ich vyhľadať a vyšetriť. Z tohto hľadiska je vhodnejšie podávať lieky proti bolesti a antispasmodiká po otvorení herniálneho vaku a fixácii zadržaného orgánu..

Mimoriadny význam má prípravok pred operáciou u pacientov s rozsiahlou a gigantickou pooperačnou a pupočníkovou herniou. V týchto prípadoch by sa mal pacient počas plánovaných operácií nepretržite prispôsobovať 2-3 týždne a niekedy aj 1 až 2 mesiace, aby presunul značné množstvo čreva z dutiny herniálneho vaku do dutiny brušnej. To sa dosahuje rôznymi spôsobmi. N. 3. Monakov (1959) odporúča redukovať prietrž s následným použitím tesného obväzu v kombinácii s potravou nalačno. Bandážovanie brucha sa vykonáva v horizontálnej polohe pacienta po úplnom premiestnení obsahu prietrže, ktorý sa udržuje v brušnej dutine pomocou špeciálne vyrobeného textilného valčeka - peloty, ktorý svojou veľkosťou zodpovedá hernálnemu portálu. Na dosiahnutie postupnej adaptácie pacienta na zvýšenie vnútrobrušného tlaku je vhodnejšie použiť nie štandardné obväzy, ale pásku z pleteného materiálu s dĺžkou 3,5–4,5 m, šírkou 35–40 cm. blahobyt pacienta, stav jeho dýchania. Opísané opatrenia v kombinácii s fyzickou liečbou pacient začína vykonávať dlho pred operáciou doma. Dôležitým krokom v predoperačnej príprave pacientov s rozsiahlymi a obrovskými brušnými herniami je dodržiavanie stravy bez strusky a prípravy čriev. Pacient 15 - 20 dní pred prijatím na kliniku vylučuje z stravy chlieb, mäso, zemiaky, tuky a vysokokalorické cereálie. Povolené mäsové vývary s nízkym obsahom tuku, jogurt, kefír, želé, šťouchané polievky, rastlinné potraviny, čaj. 5 až 7 dní pred operáciou, už v nemocnici každý deň ráno a večer, sa pacientovi podávajú očistné klystíry, ktoré sa niekedy môžu nahradiť starostlivo vybranou dávkou preháňadiel. Dôležitú úlohu hrá najkompletnejšie čistenie čriev. Pri rozsiahlych a obrovských pupočných a pooperačných herniách prispievajú adhézie k čiastočnej chronickej črevnej obštrukcii, ktorá je sprevádzaná pretečením a stagnáciou obsahu čreva, zápchou a blokádou stolice [Yatsenyuk MN, 1978]. Skúsenosti ukázali, že v takýchto prípadoch je možné predoperačné čistenie čreva dosiahnuť iba použitím čistiacich klystírov po mnoho dní alebo použitím preháňadiel a prísneho dodržiavania bez struskovej stravy. Do 2 dní pred operáciou pacient vypije iba vodu.

Ak je to potrebné, nedostatok solí, uhľohydrátov a bielkovín je doplnený parenterálnym podávaním soľných prípravkov, koncentrovaných roztokov glukózy a proteínových krvných náhrad. Podľa indícií sa uskutočňuje liečba srdcovými glykozidmi a vitamínmi. Súčasne s opísanými opatreniami sa pacientovi predpisuje 1 g monomycínu a 1 g enteroseptolu 3-4 krát denne počas 6-7 dní pred operáciou. Táto príprava čreva významne znižuje objem prietrže a riziko otvorenia lúmenu čreva pri separácii adhézií so stenami herniového vaku. Menej pravdepodobné, že sa vyvinie pooperačná črevná paréza. Použitím takého komplexného predoperačného preparátu u pacientov s rozsiahlymi a obrovskými pupočnými a pooperačnými kýlami na niekoľko rokov sme boli presvedčení, že ho pacienti môžu ľahko tolerovať. Takýto prípravok umožňuje stabilizáciu hemodynamických a respiračných parametrov s úplným znížením prietrže, čo je kritériom účinnosti prijatých opatrení a významne znižuje riziko následného chirurgického zákroku. Telesná hmotnosť pacienta počas obdobia prípravy sa zníži o 10 až 12 kg, čo je obzvlášť dôležité u obéznych ľudí.

Toskin K.D., Zhebrovsky V.V. Kýla z brucha, 1983.

Hernioplastika pupočnej kýly: typy, možné kontraindikácie, príprava na chirurgický zákrok, obdobie zotavenia, prehľady

Mayo prietrž pre pupočníkovú prietrž zostáva spoľahlivým spôsobom liečby choroby v prípade malých prietrží.

Metódy a druhy operácií

Chirurgia pri brušných herniách zahŕňa 2 štádiá: herniotomia (herniotomy) a hernioplasty (šitie herniálnych brán).

V prvej fáze sa vyhľadá a detekuje hernálny vak, uskutoční sa jeho pitva, upraví sa obsah a ak je to možné, životaschopné časti sa zredukujú do brušnej dutiny. V prítomnosti nekrotického tkaniva - sú odrezané.

Gernioplastika je druhou a najdôležitejšou fázou operácie. Môže sa to uskutočniť mnohými spôsobmi. Sú zlúčené do 3 veľkých skupín:

 • šitie napínaním vlastných tkanív;
 • posilnenie kýlovej brány chlopňami z iných tkanív;
 • uzatvorenie herniálneho otvoru polymérnou sieťou s jej ďalšou implantáciou.

Hlavnou nevýhodou všetkých doteraz uskutočňovaných metód na pupočníkovú herniu do šesťdesiatych rokov bolo napätie tkanív, keď bola prietrž kýla. Takýto postup spôsobil až 70% komplikácií a relapsov, pretože sa ukázalo, že takýto šev je platobne neschopný. Preto bola dnes podobná metóda nahradená účinnejšími metódami - bez napätia.

Úkony lekárov po predbežnom vyšetrení a vyšetrení:

 • anestézia;
 • príprava chirurgického poľa;
 • pitva tkanív po vrstve do herniálneho vaku;
 • otvorenie herniálneho vaku a hodnotenie stavu uškrteného čreva;
 • v prítomnosti peristaltiky, pulzácie krvných ciev a dobrej formy tela po akciách „resuscitácie“ (zahrievanie a zavlažovanie soľným roztokom) je znížená;
 • ak nie je životaschopná, časť čreva sa resekuje (odstráni) v rozmedzí 40 - 50 cm a 15 - 20 cm od miesta porušenia. Ak vo zvyšných oblastiach dochádza k poškodeniu slizníc, vykoná sa resekcia v zdravých tkanivách. Konce prednej a výstupnej časti sa porovnávajú s následným prešívaním a ponorením do brušnej dutiny.
 • vrstvené šitie tkanív.

Druhy operácie prietrže

V súčasnosti sa stále menej využíva hernioplastika napätia pupočnej kýly, pretože:

 • spôsobuje silný pooperačný syndróm bolesti;
 • dlhá doba zotavenia;
 • zdravotné postihnutie je stratené najmenej na 3 mesiace;
 • pri najmenšom napätí sa šev rozchádza;
 • v treťom prípade dochádza k relapsom.

Názory pacientov na túto metódu sú mimoriadne negatívne.

Väčšina praktických lekárov, ktorí dnes používajú metódy bez napínania, napríklad často používa inštaláciu sieťového implantátu. Plne preberá všetok tlak. Jeho bunková štruktúra je vytvorená tak, že v nej rýchlo rastú vláknité bunky a v budúcnosti sa brušná stena iba posilňuje. Sieťka je vyrobená z materiálov inertných k polyméru a dokonale zapadá.

Hernioplastika s pupočníkovou herniovou sieťou znižuje pravdepodobnosť recidívy menej ako 3%. Okrem týchto 2 metód sa používa aj zmiešaná verzia, keď sa napätie tkaniva kombinuje s implantátom.

V závislosti od prístupu môže byť hernioplastika tiež:

Laparoskopia je výhodná pre svoju minimálnu chorobnosť a komplikácie. V tomto prípade je predpísaná endotracheálna svalová relaxácia.

Indikácie a kontraindikácie pre hernioplastiku

Pri plánovaní opravy kýly lekár zhodnotí prínosy a riziká operácie. Najmä pokiaľ ide o starších pacientov.

 1. Poranenie prietrže - núdzová prevádzka.
 2. Relaps po operácii.
 3. Pravdepodobnosť prasknutia prietrže s rednutím kože nad ňou.
 4. Výskyt adhézií po chirurgickom zákroku v kombinácii s črevnou obštrukciou.
 5. Obštrukcia čriev.
 • vek po 70 rokoch;
 • akútne infekcie;
 • terminálne stavy;
 • šokové stavy a sepsa;
 • obezita;
 • cirhóza pečene s ascitom;
 • kŕčové žily pažeráka;
 • diabetes;
 • porucha krvácania;
 • prietrž po rakovine.

Moderné možnosti anestézie a metóda laparoskopickej liečby umožňujú herniopláziu ventrálnej hernie aj pri kontraindikáciách, ale miera rizika sa hodnotí vždy individuálne.

Predoperačná príprava

Predoperačná príprava s plánovanou hernioplastikou sa príliš nelíši od prípravy s akýmkoľvek iným zásahom. Počas plánovanej operácie chirurg stanoví optimálny dátum, do ktorého sa pacient podrobí potrebným vyšetreniam na svojej klinike:

 • Všeobecné a biochemické krvné testy;
 • rozbor moču;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • Skríning na HIV, hepatitídu, syfilis;
 • Stanovenie krvného typu a Rh príslušenstva;
 • Koagulačná analýza;
 • Ultrazvuk brucha.

Iné postupy sa môžu vykonávať tak, ako je uvedené..

Ak pacient užíva nejaké lieky, je nevyhnutné o tom informovať lekára. Veľkým rizikom pri plánovaní operácie môžu byť antikoagulanciá a hemoragické látky na báze aspirínu, ktoré môžu spôsobiť vážne krvácanie. Nesmú byť zrušené o deň alebo dva, preto je lepšie túto záležitosť prediskutovať vopred, keď je vybraný iba dátum operácie..

Najneskôr - deň pred operáciou dorazí pacient na kliniku s hotovými výsledkami testov, niektoré štúdie sa môžu zopakovať. Chirurg opäť skúma herniálny výčnelok, anestéziológ vždy hovorí o povahe úľavy od bolesti a zisťuje možné kontraindikácie konkrétnej metódy..

V predvečer zákroku sa pacient sprchuje a mení oblečenie, po večeri neje nič, pitie je povolené iba po dohode s lekárom. Pri silnom vzrušení môžu byť predpísané ľahké sedatíva, v niektorých prípadoch ventrálnej kýly je potrebný očistný nález.

Ráno pacient ide na operačnú sálu, kde sa vykonáva celková anestézia alebo sa podáva lokálne anestetikum. Trvanie zásahu závisí od typu liečby kýlovej brány a štruktúry kýly.

Za veľmi veľkú ventrálnu prietrž sa považuje ponorenie čreva späť do brucha zvýšením vnútrobrušného tlaku. V tomto štádiu je možné zväčšiť výšku bránice, vďaka ktorej sa pľúca budú rozširovať v menšom objeme, srdce môže meniť svoju elektrickú os a zo strany samotného čreva sa zvyšuje riziko paréz a dokonca aj obštrukcie..

Príprava na veľké ventrálne kýly nevyhnutne zahŕňa maximálny pohyb čriev klystýrom alebo použitie špeciálnych riešení na prevenciu vyššie uvedených komplikácií..

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská oprava pupočnej kýly je najobľúbenejšou verziou plastiky, pretože nevyžaduje dlhú prípravu pacienta, technika je pomerne jednoduchá.

Jedinou nevýhodou je implantácia polymérnej siete, ktorá je drahá za cenu. Tento typ operácie je použiteľný pre mnoho prietrží - pupočníkovú, trieslovinovú, femorálnu. Sieť je pod svalovou aponeurózou, bez svalových rezov a fascie. Táto operácia je preto menej traumatická a je to jej najdôležitejšia plus.

Najväčší počet pozitívnych názorov na pupočníkovú herniu hernioplastiku predstavuje Lichtenštajnská metóda. Prakticky nemá recidívu (99% úspech).

Hernioplastika Bassini Tension

Gernioplastika pri slabinovej prietrži podľa tohto spôsobu je klasická operácia s napätím pri slabinovej prietrži. Lokálna alebo spinálna anestézia. Vyrobí sa rez do dĺžky 8 cm bez rozrezania pobrušnice.

Chirurg hľadá a otvára spermatickú šnúru, obsah herniálneho vaku sa vracia do brušnej dutiny a niektoré neživotaschopné membrány sú odrezané. Potom sa trieslovina šije na svaly rekta abdominis, spermatická šnúra sa posunie hore a potom sa zošije aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha. To všetko nazývali Bassini plasty zadnej steny trieslového kanála.

Príznaky choroby

Výskyt vypuklého útvaru v pupku je znakom kýly. Počiatočné štádiá nemajú bolestivé prejavy, prietrž sa bez problémov opravuje.

So zvýšeným výčnelkom sa adhézie vyvíjajú v miestach kontaktu herniálneho vaku s prednou brušnou stenou..

Priľnavým procesom je prietrž nenapraviteľný. Bolesť brucha, nevoľnosť, chronická zápcha. Ťažký kašeľ, fyzická aktivita vyvolávajú príznaky choroby. Príznaky závisia od veľkosti defektu, vývoja adhézií, komplikácií.

Iné metódy

Gernioplastika ingvinálnej prietrže podľa Postemského metódy je metóda napätia. Počas operácie je úplne odstránený inguinálny kanál, zo zvyšných svalov chirurg chirurgicky modeluje nový kanál, cez ktorý prechádzajú semenníky, svaly sú šité. Na túto metódu postačuje lokálna anestézia..

Oprava pupočnej kýly podľa metódy Sapezhko. Anestézia je častá. Počas operácie sú koža aj pupok úplne odstránené. Brány hernie sa otvárajú pozdĺžne. Po naplnení obsahu kýly vaku do pobrušnice sa incízia zošíva.

Oprava prietrže hernie Lexer je otvorená prietrž hernie pre pupočníkovú prietrž. Používa sa na spájkovanie pupka so spodnou časťou herniálneho vaku. Po otvorení je technika revízie a redukcie rovnaká ako v normálnej prevádzke. Kožný zárez sa pri prvom návrate vráti na svoje miesto a je ohnutý uzlovým stehom.

Hernia opravy podľa metódy Krasnobev. Akákoľvek anestézia. Táto metóda sa používa v pediatrickej chirurgii pre deti po šiestich mesiacoch. Prietržový vak je odstránený bez prerušenia aponeurózy dieťaťa, prietržový kanál je uzavretý hodvábnou niťou.

Marcyho metóda - rozšírený hlboký ingvinálny prsteň sa zužuje. Táto operácia sa nazýva aj jednoduché uzavretie krúžku. V takom prípade je poškodená minimálne. Táto metóda je určená na šikmé kýlové prietrže u ľudí akéhokoľvek pohlavia.

Podstata prístupu

Mayo chirurgia sa najčastejšie vykonáva s malými alebo stredne veľkými kýlami. V tejto situácii sa používa lokálna anestézia..

Ak je herniálny výčnelok veľký, potom sa na zmiernenie bolesti použije epidurálna anestézia.

Ak je výstupok veľký, potom sa na zmiernenie bolesti použije epidurálna anestézia. Ide o metódu regionálnej anestézie, ktorá spočíva v zavedení liekov do epidurálneho priestoru chrbtice pomocou katétra. Výsledkom je, že pacient prestáva cítiť bolesť. Tieto typy úľavy od bolesti majú menej vedľajších účinkov ako celková anestézia..

Táto technika sa týka hernioplastiky bez napätia. Pri jeho implementácii sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Aby sa posilnila predná stena pobrušnice a zabránilo sa recidíve, vytvorí sa dvojitá štruktúra tkaniva.

Oprava prietržnej hernie

Laparoskopická operácia úplne odstraňuje príčiny kýly. Miesto výčnelku je zošité, je aplikovaný implantát - polymérová sieť. To znamená metóda bez napínania. Charakteristickým znakom prišívanej prietrže je skutočnosť, že počas chirurgického zákroku sa často nájde slabina priľahlej opačnej strany.

Laparoskopia je typická: mierne nad inguinálnou oblasťou sa urobia 3 malé rezy - na vloženie laparoskopu a 2 na vykonanie manipulácie. Kroky na odstránenie sú rovnaké: zistenie prietrže, revízia herniálneho vaku, určenie príčiny prietrže. Slučka tenkého čreva, ktorá spadla do vrecka, sa vracia na svoje miesto (stáva sa to provokatórne vyčnievanie) a aplikuje sa náplasť. K jej fixácii dochádza na peritoneálnych svaloch titánovými sponami.

Trvanie operácie je asi hodinu. Bolesť je po operácii malá, prechádza po 2 až 3 dňoch. Úplné zotavenie do jedného mesiaca. Takáto metóda zvyčajne nedáva relapsy a komplikácie.

Laparoskopická operácia pupočnej kýly

Výhody laparoskopickej opravy pupočnej kýly sú:

 • minimalizovať poškodenie brušnej steny;
 • dobrý estetický účinok;
 • neprítomnosť komplikácií vo forme hnisania a krvácania;
 • minimalizácia bolesti a rýchle uzdravenie;
 • možnosť chirurgického zákroku u závažných pacientov.

Nevýhody zahŕňajú potrebu celkovej anestézie a použitie svalových relaxancií, trvanie operácie.

S endoskopickou prietržovou prietržou brušnej prietrže chirurg robí rovnaké 3 malé rezy, ktoré boli spomenuté. Plyn sa čerpá do brušnej dutiny, čo zlepšuje viditeľnosť, v budúcnosti je táto technika podobná akejkoľvek úprave kýly.

Medzi nedostatkami je možné si všimnúť existujúcu možnosť poškodenia samotných manipulátorov subkutánnymi zle rozlíšiteľnými plavidlami. Krvácanie, ku ktorému dôjde, sa dá zastaviť nie príliš rýchlo. Preto endoskopickú chirurgiu vždy najlepšie vykonávajú skúsení kvalifikovaní chirurgovia..

príčiny

Predpoklady pre vyčnievanie peritoneálnych orgánov cez femorálny kanál sú:

 • viacpočetné tehotenstva;
 • rýchle chudnutie;
 • obezita;
 • poranenia a jazvy brušnej steny;
 • dislokácia bedrového kĺbu (vrátane vrodeného);
 • porušenie inervácie a dedičnej slabosti brušných svalov.

Medzi faktory, ktoré priamo vedú k prietrži, patria:

 • zdvíhať závažia;
 • ťažký kašeľ (s bronchitídou, čiernym kašľom), plač;
 • pôrod;
 • porušenie funkčnosti močového mechúra;
 • zápcha.

U detí a žien starších ako 45 rokov je často diagnostikovaná femorálna prietrž.

Pooperačné obdobie a komplikácie

Obdobie rehabilitácie trvá najčastejšie do 2 týždňov. Neexistujú žiadne komplikácie. Stehy s takým priaznivým priebehom sa odstránia po týždni. Podľa svedectva môže lekár odporučiť obväz, ktorý drží šev od zaťaženia a tlaku vnútorných orgánov..

Po endoskopii sa bandáž obvykle nevyžaduje. Bolesť po chirurgickom zákroku je spôsobiteľná pôsobením konvenčných analgetík.

Na protizápalové účely a na zmiernenie opuchov okolo rany sú NSAID predpísané na krátky čas. Nemalo by dochádzať k fyzickej námahe ani zdvíhaniu, dokonca ani pri malých hmotnostiach..

Po individuálnom období môžete začať vykonávať terapeutické cvičenia. Školenie by sa malo uskutočňovať bez záznamov, veľmi postupne. Bolesť by nemala byť. Potrebná normalizácia hmotnosti.

Komplikácie sú zriedkavé, ale stále sú možné:

 1. Bolesť zápal a hnisanie.
 2. recidíva.
 3. Možné poškodenie neurovaskulárneho zväzku alebo susedných orgánov počas operácie.
 4. Erupcia nite so všetkými následkami, ostré napätie tkaniva.
 5. Posun sieťového implantátu.
 6. Adhezívne ochorenie.
 7. Odmietnutie implantátu.
 8. Komplikácie všeobecnej anestézie.

Príprava na operáciu kýly

Operácia kýly brucha by mala byť radikálna, čo najjednoduchšia a najmenej traumatická. Malo by sa pamätať na to, že zatiaľ čo u väčšiny nekomplikovaných prietrží brušnej steny (trieslovina, pupočník atď.) Sa dajú dobré výsledky dosiahnuť relatívne jednoduchými metódami zatvárania hernálnych brán, potom v niektorých formách (pooperačné, opakujúce sa) je potrebné používať zložité techniky, vrátane rekonštrukčných a plastových. Kľúčom k úspechu pri úprave kýly je znalosť topografie.

Operácia opravy prietrže pozostáva z troch fáz:

1) prístup k herniovej bráne a kýlovému vaku;

2) ošetrenie a odstránenie herniálneho vaku;

3) odstránenie defektu brušnej steny (uzavretie kýlovej brány).

Požiadavky na prístup sú tieto: jednoduchosť a bezpečnosť; možnosť širokého pohľadu na hernial kanál alebo hernial foramen. V tomto prípade by prístup mal brať do úvahy stav tkanív v oblasti brány prietrže (zápalové ložiská, jazvy).

Druhou fázou operácie je spracovanie a odstránenie hernálneho vaku. Táto fáza pozostáva z niekoľkých po sebe nasledujúcich trikov:

1. Starostlivá izolácia parietálneho pobrušnice, ktorá tvorí herniálny vak od okolitých tkanív, ktorá je obzvlášť dôležitá v oblastiach, v ktorých je hernálny vak v úzkom kontakte s dôležitými anatomickými formáciami (semenné, šnúry s trieslovitou prietržou, femorálna žila s femorálnou prietržou atď.). ) Dosahuje sa to pomocou takzvanej metódy „hydraulického prípravku“, to znamená zavedením 0,25% roztoku novokainu okolo steny hernálneho vaku, aby sa uľahčilo oddelenie parietálneho pobrušnice od susedných tkanív - intraperitoneálna fascia, predperitoneálne tkanivo, pupočníková šnúra, spermatická šnúra alebo väzivo maternice.,

2. Izolácia krku herniového vaku. Po neúplnom odstránení krku herniového vaku zostáva vrecko parietálneho pobrušnice, čo prispieva k opätovnému výskytu prietrže. V bráne kýly existujú anatomické orientačné body, ktoré pomáhajú určiť „dostatočnosť“ rozdelenia krku herniového vaku. Napríklad vo trieslovom kanáli na úrovni krku vrecka musíte vidieť pulzujúcu dolnú epigastrickú tepnu; keď je hernálny vak potiahnutý spolu s krkom, objaví sa v hernálnom golieri nezmenené predperitoneálne tkanivo atď..

3. Revízia obsahu herniálneho vaku s cieľom identifikovať patologické zmeny v herniálnom obsahu, disekciu adhézií (resekcia nekrotických oblastí orgánov s obmedzenou prietržami atď.).

4. Šitie a obloženie krku herniového vaku na utesnenie brušnej dutiny, nasledované odrezaním vaku cez ligatúry. Krk kravatu by mal byť v napnutom stave, aby nedošlo k zanechaniu vreciek, výklenkov pobrušnice.

5. Po odrezaní herniového vaku sa z hernálneho portálu odstráni predperitoneálne tkanivo. Preperitoneálna vláknina, ktorá sa zavádza do herniálnej brány, bráni ich silnému uzavretiu a ďalej pod vplyvom intraperitoneálneho tlaku ich rozširuje, čo prispieva k rozvoju relapsu..

Po spracovaní a odstránení herniového vaku pokračujte do záverečnej fázy operácie - zatváranie (plastových) herniálnych brán.

Existuje niekoľko stoviek metód na zatváranie alebo spevňovanie bránkových brán, ktoré možno rozdeliť do troch skupín:

Jednoduché spôsoby Spevňujúce brány prietrže zabezpečujú uzavretie existujúcej chyby v brušnej stene pomocou švov. Tieto metódy sa používajú pre jednoduché formy prietrže. Príkladom jednoduchej metódy zatvárania prietrže je metóda Lexera používaná pre pupočnú kýlu. Táto metóda spočíva v zavedení šnúry peňaženkovej šnúry okolo zväčšeného pupočného prstenca, keď sa napne, pri ktorom sa uzatvára hernálna brána, a navyše sa stredné okraje vaginálnych svalov brucha znížia prerušenými švami.

S malými trieslovými kýlami u detí sa na zníženie chorobnosti operácie používajú metódy spevnenia prednej steny trieslového kanálika bez jeho otvorenia. V prvom štádiu sa zúženie vonkajšieho prstenca trieslového kanálika (použitím niekoľkých nodálnych stehov alebo stehov v tvare U. Druhé štádium spočíva v zošívaní vonkajšieho šikmého svalu (Krasnobev) alebo aponeurózy a svalov (vnútorných šikmých a priečnych) stehmi do stehenného väzu (Ru -Opel).

Rudzhiho metóda na uzatváranie herniových žliaz s femorálnymi kýlami, ktorá spočíva v zošívaní ingvinálneho väzu na hrebenatke hrebeňa, možno klasifikovať ako jednoduchú:.

Jednoduché metódy majú obmedzené použitie, pretože sa nemôžu použiť s významnými zmenami v topografii tkanív v oblasti herniálnych brán, čo sa pozoruje pri veľkých kýlach.

Rekonštrukčné metódy zamerané na zmenu konštrukcie herniálnych brán s cieľom posilniť ich. Rekonštrukciu je možné vykonať buď pomocou fascie a aponeurózy (fasciálne aponeurotické metódy) alebo pomocou svalov a aponeurózy (aponeurotické metódy svalu).

Medzi základné aponeurotické metódy patrí napríklad posilnenie prietrže bránice zdvojnásobením (vytvorenie duplikátu aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha, od bielej línie, intraabdominálnej fascie atď.).

Dvojitá aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha sa používa najmä pri spevňovaní prednej steny trieslového kanála podľa A. V. Martynova. Podľa tejto techniky sa vytvorí duplikát šitím horného okraja aponeurózy vonkajšieho šikmého brušného svalu disekovaného pozdĺž trieslového kanála na ingvinálny väz a následným nanesením dolného okraja aponeurózy toho istého svalu naň..

Medzi základné aponeurotické metódy patria metódy Maya a K. M. Sapezhka, ktoré sa používajú na pupočníkovú herniu. Pri Mayo metóde je pupočníkový prstenec rezaný dvoma priečnymi rezmi v celej šírke bielej línie, čím sa otvára vagína svalu rekta, až kým sa neobjaví jeho vnútorný okraj. Potom sa aplikujú stehy v tvare U tak, že spodná hrana rezu leží pod hornou. Druhá rada uzlových kĺbov, horná aponeurotická hrana je pripevnená k dolnej časti. Relatívna nevýhoda tejto metódy spočíva v tom, že biela čiara brucha sa nezužuje, ale naopak sa rozširuje. Ďalej sú deformované svaly rekta brucha, čo je funkčne nevýhodné

Sapezhková metóda spočíva v tom, že prietržová brána je rozrezaná niekoľko centimetrov nahor a nadol. Potom sa umiestnia stehy, ktoré zachytia okraj aponeurózy na jednej strane a zadnú stenu plášťa rekta na druhej strane, aby sa vytvoril duplikát v pozdĺžnom smere. Druhý šev spája zostávajúci voľný okraj rezu bielej línie s prednou stenou vagíny opačného svalu konečníka. Metóda Sapezhko je výhodnejšia ako metóda Mayo, pretože keď sa používa, šírka bielej čiary brucha sa zmenšuje, priebeh vlákien svalov brušného svalu je vyrovnaný a ich vnútorné okraje sa blížia k sebe..

Svalové aponeurotické rekonštrukčné metódy sa široko používajú pri chirurgickej liečbe slabínovej hernie. V tomto prípade sa posilní buď predná alebo zadná stena trieslového kanálika (svalové aponeurotické tkanivá sa zošívajú ingvinálnym ligamentom pred alebo za spermatickou šnúrou alebo väzivom maternice)..

Metódy zosilnenia zadnej steny trieslového kanálika zahŕňajú Bassiniho metódu.

Po otvorení inguinálneho kanála a vyrezaní herniálneho vaku za spermatickou šnúrou sa medzi okrajom svalu rekta abdominis umiestnia stehy s vaginou a periosteom pubertálneho tubusu a potom sa zošije vnútorné šikmé a priečne svaly s intraperitoneálnou fasciou. Tieto stehy eliminujú slabiny.

Spôsoby, ako posilniť prednú stenu inguinálneho kanála, sa u mladých ľudí častejšie používajú na šikmé brušné kýly. Podľa metódy A. A. Bobrova sa voľné okraje vnútorných šikmých a priečnych svalov zošijú po otvorení trieslovinového kanálika a odstránení herniálneho vaku do trieslového väzu pred spermatickou šnúrou alebo väzivom maternice. Potom pripojte okraje vonkajšieho šikmého svalu pri prístupe..

Podľa Girardovej metódy sa po odstránení herniálneho vaku a prišití hlbokého otvorenia trieslového kanála zošívajú vnútorné šikmé a priečne svaly na väzivový väz po celom ingvinálnom kanáliku pred spermatickou šnúrou. Potom sa medzi hornú hranu disekovanej aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu brucha a triesloviny aplikuje druhá rada stehov. Potom sa dolná hrana aponeurózy položí na vrchnú časť obloženia heminy a vytvorí sa duplikát. Nevýhodou Girardovej metódy je veľké množstvo stehov na ligatickom vaze, ktoré ju vážne poškodzujú a rozpúšťajú..

Pomocou Girard-Spasokukotského metódy sa na spevnenie prednej steny kanála okraje vnútorného šikmého a priečneho svalu zošijú do trieslového svalu spolu so susednou šikmou aponeurózou. Potom sa vytvorí duplikát z aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu, ako pri Girardovej metóde..

Jednou z nepríjemných komplikácií pri operácii inguinálnej kýly je pooperačná bolesť spôsobená poškodením alebo zachytením ileoinguinálneho nervu do ligatúry. Tento nerv prechádza blízko dolného okraja vnútorného šikmého svalu brucha a pri preniknutí do svalu ľahko vstupuje do ligatúry. Výsledkom je silná bolesť, ktorá siaha do semenníkov a stredných stehien. Aby sa predišlo tejto komplikácii, je potrebné po výbere nervu prešiť pod kontrolu oka. Svalovo-aponeurotické posilnenie prednej alebo zadnej steny trieslového kanálika vo väčšine prípadov zaisťuje radikalizmus chirurgického zákroku, čím sa uzatvára inguinálna medzera. Nevýhodou týchto metód rekonštrukcie je relatívna krehkosť pooperačnej jazvy v dôsledku spojenia odlišných tkanív..

Zníženie svalov na zníženie inguinálnej medzery je uľahčené preháňavými rezmi prednej vaginálnej steny svalu rekta abdominis. Musíte sa uchýliť k nim, ak výška medzery prekročí 3 cm a pri šití nastane veľké napätie.

Pri šití ingvinálneho väzu je potrebné vziať do úvahy, že pod ním na hranici mediálnej a strednej tretiny dĺžky prechádzajú femorálne cievy - tepna a žila. Neopatrné držanie ihly môže viesť k poškodeniu týchto ciev a nebezpečnému krvácaniu..

Plastické metódy používa sa na veľké „chronické“ hernie, výrazné rozšírenie prietrže bránice, keď ich vlastné tkanivá nestačia na radikálnu hernioplastiku.

Ako plastický materiál sa používajú aponeurotické alebo svalové klapky na kŕmnej nohe z blízkych oblastí, menej často autodermálne klapky, konzervované aloštepy z dura mater.

Hlavnou podmienkou použitia aponeurotickej alebo svalovej chlopne na kŕmnej nohe je neprítomnosť akéhokoľvek napätia v tkanivách, excesy dodávajúce chlopňu krvných ciev. Pre malé kýly, ktoré sa nachádzajú v strede brucha v dolnej časti a v ingvinálnej oblasti, sa môžu použiť klapky z aponeurózy prednej steny vagíny svalu rekta alebo aponeurózy vonkajšieho šikmého svalu. Pre plastiku s opakujúcimi sa slabinami, ako aj pre femorálne prietrže sa odporúčajú klapky zo širokej fascie stehna alebo krajčírskeho svalu. Prechodom pripravených chlopní do oblasti ingvinálneho kanálika pod ingvinálnym ligamentom je možné uzavrieť tak inguinálnu medzeru, ako aj zväčšený vnútorný krúžok femorálneho kanála. Je to prospešné pre kombinovanú prietrž stehnovej a trieslovej kýly..

Široko sa používali syntetické materiály na uzatváranie bránkových brán (lavsan, fluór atď.). Lavsan a fluorónové siete si dlho zachovávajú pevnosť, nespôsobujú rejekčnú reakciu a počas implantácie dobre rastú so spojivovým tkanivom..

Existuje dva možné spôsoby použitia syntetického materiálu - zatváranie herniových brán z prednej alebo zadnej strany. Predpokladá sa, že pri prietržiach prednej brušnej steny je výhodnejšie umiestniť explantát pod svaly a lemovať ho vo forme záplaty k herniovej bráne vzadu. V tomto prípade syntetická sieť nahradí oblasť intraabdominálnej fascie, ktorá je tu zvyčajne riedená a nemá mechanickú pevnosť..

Najčastejšou a život ohrozujúcou komplikáciou hernie je ich porušenie.

Rozlišujú sa tieto typy porušení: parietálne (porušenie črevnej steny bez narušenia progresie obsahu), antegráda (obmedzená slučka čreva je v herniálnom vaku) a retrográdna (obmedzená slučka čreva je v brušnej dutine) sprevádzaná rozvojom črevnej obštrukcie. Pri operáciách s obmedzenou prietržami sa musí dodržiavať určitá postupnosť štádií chirurgického zákroku:

- pridelenie herniálneho vaku;

- otvorenie herniálneho vaku;

- fixácia herniálneho obsahu;

- rozrezanie zadržiavacieho krúžku (prietržová brána);

- revízia obsahu kýly a hodnotenie životaschopnosti orgánov podľa farby, lesku, peristaltiky, pulzácie cievok mezentérie);

- s nekrózou alebo podozrením na neživotaschopnosť obmedzeného orgánu - resekcia v zdravých tkanivách;

- plastové kýlové brány;

V štádiu odstránenia porušenia musí chirurg jasne poznať hranice hernálnej brány a ktorú zo stien je možné rozrezať.

Svetová medicína

Inguinálna hernia je jedným z najbežnejších typov hernií, ktoré sa tvoria v brušnej stene. Toto ochorenie sa spravidla vyvíja u mužov a je spojené so štrukturálnou vlastnosťou mužského trieslového kanálika. Zbaviť sa slabinovej prietrže je možné iba chirurgicky. Ak ochorenie ignorujete, môžu sa vyskytnúť komplikácie, pri ktorých je potrebná neodkladná chirurgická pomoc. Zvážte, ako sa vykonáva operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže, ktorá zahŕňa prípravu na liečbu a ako pokračuje zotavovanie.

Moderná operácia trieslovej prietrže

Existuje niekoľko druhov moderných operácií na odstránenie slabinovej prietrže..

 • Pri plastickej chirurgii s vlastnými tkanivami sa prietrž hernie uzavrie použitím vlastných tkanív pacienta (svalov, fascie a aponeurózy). Po vykonaní týchto operácií sa kolísanie frekvencie relapsov pohybuje od 2 do 15 percent, čo závisí od metódy a správneho výberu hernioplastiky, stavu tkanív pacienta. Medzi hlavné nevýhody patrí pretrvávanie silnej bolesti niekoľko dní po chirurgickom zákroku v dôsledku napätia v tkanive a dlhých období fyzickej rehabilitácie. Po operácii je intenzívna fyzická práca trvajúca 3 mesiace kontraindikovaná.
 • Medzi moderné operácie, ktoré umožňujú odstránenie trieslovej prietrže, patria laparoskopické metódy plastickej chirurgie. Najčastejšie je defekt brušnej steny uzavretý zvnútra brušnej dutiny, preto sa používa syntetická sieťová protéza. Po tomto spôsobe plastiky je miera recidívy 2-5%, čo závisí od typu kýly a stupňa pripravenosti chirurga. Medzi výhody tejto liečebnej metódy patrí malá invazívnosť, teda výskyt syndrómu menšej bolesti po operácii a rýchla rehabilitácia. Nevýhodou laparoskopickej metódy je potreba zavádzania plynu do brušnej dutiny, aby sa vytvoril operatívny priestor, potreba celkovej anestézie, vysoké náklady na vybavenie a technická zložitosť..
 • Použitie plastických metód „bez napätia“ vo vlastných tkanivách pacienta je stále populárnejšie. Počas tejto operácie miera recidívy nie je vyššia ako 1%. Bolesť po operácii je minimálna, pretože v ich vlastných tkanivách nie je napätie. Možnosť intenzívnej fyzickej práce je povolená mesiac po dokončení operácie, neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa fyzickej aktivity domácnosti, takže táto operácia sa môže vykonávať v ambulantnom prostredí. Chirurgický zákrok sa môže vykonať v mieche a lokálnej anestézii.

Príprava pred operáciou

Príprava na odstránenie slabinovej prietrže pred operáciou zahŕňa kompletné vyšetrenie. Určenie operácie je možné iba po vyhodnotení somatického stavu pacienta anestéziológom, čím sa minimalizuje výskyt komplikácií. Výber anestézie závisí od veľkosti prietrže: ak je štádium choroby skoré, potom sa operácia vykonáva v lokálnej anestézii, inak je potrebná celková anestézia. Počas predoperačného vyšetrenia sa skúma klinické zloženie krvi a moču, biochemický krvný test, analýza infekcií a koagulogram. Okrem toho sa vyžaduje elektrokardiogram a röntgenové vyšetrenie hrudníka..

Komplikácie po liečbe trieslovej kýly

Po liečbe inguinálnej kýly je možné relapsu, ale ak bol spôsob operácie zvolený správne, chirurg má primeranú kvalifikáciu, potom je jeho pravdepodobnosť veľmi malá.

Najnepríjemnejšou komplikáciou po liečbe inguinálnej kýly je hnisanie chirurgickej rany, v dôsledku čoho sa predlžuje rehabilitačné obdobie, zvyšuje sa pravdepodobnosť recidívy prietrže, lekár musí navštíviť obväzy.

Pooperačné zotavenie

Obdobie zotavenia po operácii na odstránenie trieslovej kýly trvá trochu času a je priamo závislé od typu anestézie použitej pri chirurgickom zákroku. Ak sa operácia vykonala v celkovej anestézii, pacient môže ísť nasledujúci deň domov, pri vykonávaní operácie v lokálnej anestézii musí pacient stráviť v nemocnici iba niekoľko hodín. Ambulantné obdobie trvá 7-10 dní, počas ktorých musí pacient navštíviť operačného lekára, aby sa obliekal a konzultoval, počas ktorého sa v prípade potreby upravujú stretnutia.

Inguinálna kýla je celkom bežná. Toto je jeden z najbežnejších brušných defektov u ľudí. Okrem toho je to slabinová prietrž, ktorá sa väčšinou považuje za mužské utrpenie. Je to kvôli osobitnej štruktúre mužského tela vrátane štruktúry trieslového kanála.

U žien a detí dochádza tiež k výčnelkom. Spravidla je však oveľa menej často skôr dôsledkom slabosti svalov.

Liečba trieslovej prietrže sa uskutočňuje výlučne pomocou chirurgického zákroku alebo prietrže prietrže, pretože tento typ chirurgického zákroku sa tiež nazýva. Iné metódy, označované ako ľud, neprinášajú požadovaný výsledok a môžu spôsobiť komplikácie..

Niekedy výčnelok, ktorý sa tvorí v slabinách, spadne do šourku človeka. To opäť súvisí so štrukturálnymi vlastnosťami tela človeka. V tomto prípade možno ešte stále nazývať slabinovú prietrž. Scrotum hernia má rovnaké ošetrenie ako vyčnievajúce pri operácii slabín.

Napriek prevalencii tohto fenoménu sa mnoho ľudí, ktorí čelia podobnej chorobe, začnú obávať chirurgie prietrže. Existuje mnoho faktorov, ktoré povzbudzujú ľudí, aby sa dohodli alebo odmietli vykonať opravu kýly:

 • strach z chirurgického zákroku;
 • nedôvera lekára alebo chirurga všeobecne;
 • zlá tolerancia k anestézii;
 • strach z komplikácií;
 • ťažkosti pri určovaní závažnosti choroby;
 • iné faktory.

Prvá fáza prípravy na chirurgický zákrok

Ak bola u osoby diagnostikovaná inguinálna kýla, mali by sa vykonať potrebné vyšetrenia. Zrátané podčiarknuté je určiť závažnosť herniového výčnelku a možnosť porušenia. Zranenie môže ovplyvniť priebeh operácie, pretože požitie prihryzovej prietrže sa musí uskutočniť okamžite po jej stlačení..

Osoba nemá v takýchto chvíľach čas sa pripraviť, pretože chirurgický zákrok si vyžaduje morálnu a fyzickú prípravu. Preto ak má osoba všetky indikácie pre inguinálnu operáciu, malo by sa s tým však súhlasiť.

Ak je naplánovaná operácia na odstránenie ingínovej prietrže, úlohou chirurga je vysvetliť, čo je to operácia, ako to bude, aká bude anestézia, čo sa musí urobiť, aby sa pripravilo na odstránenie.

Rôzni ľudia majú rozdielne vnímanie blížiacej sa operácie kýly. Niektorí požiadajú rodinu o radu, iní vystúpia na fórach a na internete. Najkvalifikovanejšiu odpoveď však môže získať iba lekár, ktorý odstráni výčnelok.

Príprava na operáciu bude úspešná, ak budete postupovať podľa pokynov lekára a nebojí sa klásť otázky, ktoré vás zaujímajú. Pozitívny prístup je polovicou úspechu.

Prípravok na anestéziu

Pri liečbe kýly využíva moderná chirurgia tri druhy anestézie:

 • celková anestézia;
 • regionálna anestézia;
 • lokálna anestézia.

Výber anestézie závisí od tolerancie anestézie k určitej osobe, typu kýly a jej veľkosti.

Pri príprave na budúcu anestéziu chirurg skúma anamnézu predchádzajúcich chorôb a reakciu na anestéziu v minulosti. Pred anestéziou by sa mali črevá pacienta umyť a premedikovať.

Premedikácia sa vykonáva niekoľko hodín pred operáciou. Jeho trvanie a užívanie konkrétnych liekov závisí od stavu pacienta. Pacientovi sú predpísané prášky na spanie v noci pred prietržou s anestéziou a deň predtým môžu byť podávané omamné analgetiká..

Ak má osoba duševné alebo psychologické poruchy, môže byť predpísaná trankvilizér v malých dávkach. Tieto upokojujúce lieky pomáhajú telu relaxovať a ľahšie uniesť nadchádzajúci stres. V prípade alergických reakcií alebo intolerancie na konkrétny liek sa liečba nezačne bez zavedenia antihistaminík, ktoré tlmia pôsobenie alergénov..

Pred operáciou musí byť pacient vyšetrený v ústnej dutine a odstránené protézy, falošné zuby.

Liečba trieslovej kýly chirurgickým zákrokom trvá v závislosti od prítomnosti komplikácií. Všeobecne platí, že tento čas trvá od 30 minút do hodiny a pol. V dôsledku toho nebude účinok anestézie dlhý.

Ak je chirurgický zákrok extrémny - najskôr sa umyje žalúdok a premedikácia sa uskutoční priamo na operačnom stole pred anestéziou..

Pri diskusii o nadchádzajúcom zákroku s anestéziológom by sa mala spomenúť prítomnosť alebo neprítomnosť diabetes mellitus a schopnosť užívať lieky..

Všeobecná príprava na chirurgický zákrok

Čo potrebujete vedieť pri príprave na operáciu? Je dôležité, aby v čase operácie trieslovej kýly neexistovali žiadne ďalšie sprievodné choroby. Preto, ak je plánovaná operácia inguinálneho výčnelku, telo by malo byť starostlivo vyšetrené na výskyt iných chorôb.

Potom je pacient vyšetrený anestéziológom, ktorý anestetizuje, keď sa odstráni slabina prietrže. Tým sa môže znížiť možnosť komplikácií počas chirurgického zákroku..

Výber anestézie závisí hlavne od samotného výčnelku. V skorých štádiách sa zvyčajne predpisuje lokálna anestézia..

Z nevyhnutných testov pred chirurgickým zákrokom si moderná chirurgia vyžaduje vykonanie analýzy infekcie, krvného testu, testu moču a koagulogramu. Pacient bude mať tiež röntgen hrudníka a elektrokardiogram.

Mesiac pred operáciou:

 • mali by ste začať jesť dobre, aby telo malo veľa energie a sily. Stresové situácie, ktoré sa objavujú v chirurgii, veľmi vyčerpávajú telo. musíte jesť mäso, zeleninu, ovocie, všetky druhy vitamínov;
 • často neberú aspirín alebo podobné lieky, pretože ovplyvňujú zrážanie krvi v tele. Riziko hematómov sa zvyšuje;
 • liečba je úspešnejšia, ak je osoba v dobrej fyzickej a psychologickej podobe. Na prípravu tela by sa malo vykonať minimálne minimum povolených fyzických cvičení;
 • by mali prestať fajčiť a alkohol.

Niekoľko dní pred odstránením kýly:

 • musíte opustiť stravu, vegetariánsky spôsob života alebo jesť extra kalórie. Na doplnenie zásob sily pred inguinálnymi zásahmi je potrebná moderná strava;
 • ženy, ktoré užívajú perorálnu antikoncepciu, by mali s lekárom a gynekológom diskutovať o možnosti ich ďalšieho prijatia;
 • liečba antihistaminikami v prítomnosti alergických reakcií by sa mala prediskutovať s chirurgom.

Deň pred operáciou:

 • posledné jedlo pred operáciou by malo byť najneskôr do 19:00;
 • odstráňte lak z nechtovej platne pre pohodlie chirurgov na rozpoznanie reakcie človeka na konkrétny úkon;
 • Vezmite si so sebou hygienickú rúž, pretože ju nemôžete používať po odstránení herniálneho výčnelku s kozmetikou a krémami;
 • urobí sa klystír na očistenie čriev;
 • mali by ste si kúpiť obväz, ktorý budete potrebovať po operácii.
 • pripraviť miesto operácie, vlasová línia sa odstráni;
 • ženy majú lepšie prostriedky na osobnú hygienu, pretože menštruácia sa môže začať skôr kvôli stresu;
 • odstráňte kontaktné šošovky, falošnú čeľusť;
 • potreba čakať s jedlom a vodou;
 • opakuje sa klystír;
 • lekári môžu obväzovať dolné končatiny, aby sa vyhli tromboembolickým komplikáciám;
 • bezprostredne pred operáciou je lepšie ísť na toaletu, pretože neskôr táto možnosť nemusí vypadnúť.

Výskyt trieslovej kýly je sprevádzaný nielen vizuálnou vadou v dôsledku vystupovania vnútorných orgánov, ale tiež vnútorným nepohodlím a nepohodlím. Kýla môže spôsobiť zvýšený tlak na brušnú stenu, slabosť spojivového tkaniva a patologické zmeny v tele. Ochorenie postihuje deti aj dospelých. U novorodencov je trieslová prietrž často vrodená, u dospelých je to dôsledok nesprávneho životného štýlu a fyziologickej predispozície. Podľa štúdií je inguinálny výčnelok častejšie diagnostikovaný u mužov, u žien sa môže vyskytnúť prietrž počas tehotenstva a po pôrode..

Inguinálna kýla si vyžaduje chirurgické ošetrenie, konzervatívne metódy môžu zmierniť iba hlavné príznaky a dočasne zlepšiť zdravotný stav pacienta. Ak dôjde k výčnelku, musíte sa okamžite poradiť s lekárom a podrobiť sa komplexnému vyšetreniu. Predovšetkým sa pacientovi pridelí röntgenové vyšetrenie, aby sa určila veľkosť útvaru a jeho lokalizácia. Ďalej sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, aby sa vylúčila možnosť zovretia a stanovenia obsahu herniálneho vaku..

Primárna palpácia sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe. Po vyšetrení prietrže určí lekár možnosť jej premiestnenia a veľkosť brány prietrže. Ak výčnelok dosiahol veľkú veľkosť, prietrž sa stala nekontrolovateľnou a existuje riziko zovretia.

Príprava na operáciu

Pred vykonaním plánovanej operácie musí pacient prejsť všeobecnou a biochemickou analýzou krvi a moču. Pacientovi je podaný elektrokardiogram, môžu byť potrebné ďalšie konzultácie s gastroenterológom. Pred chirurgickým zákrokom sa vykonáva prieskum pacienta, kde by mal naznačovať individuálnu znášanlivosť liekov a prítomnosť chronických chorôb.

Ak má pacient taký zlý zvyk, ako je fajčenie, niekoľko dní pred operáciou, je potrebné minimalizovať používanie nikotínu. Posledné jedlo a voda by mali byť najmenej 8 hodín pred operáciou.

Operácia prietržnej hernie u mužov

Na základe komplexnosti pripravovanej operácie a veľkosti prietrže sa pacient podrobí oprave prietrže. Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať chirurgickú manipuláciu:

  otvorené (s pitvou tkanív); laparoskopia.

Operácia sa vykonáva v lokálnej alebo celkovej anestézii. S normálnym priebehom choroby a neprítomnosťou kontraindikácií, ako aj u detí, dochádza k lokálnej anestézii. Ak je pacient pred nadchádzajúcim chirurgickým zákrokom v šoku, manipulácia sa vykonáva v celkovej anestézii.

Pri operácii otvoreným spôsobom chirurg robí rez v oblasti tvorby prietrže rovnobežne s trieslovým väzom. Potom sa pitva hernia a vykoná sa vyšetrenie vnútorných orgánov, ktoré sa do nej posunuli. Ak nedošlo k porušeniu tkaniva a nekróze, orgány sa umiestnia na svoje miesto a vak sa odreže. V prípade komplikácií sa herniálny vak odstráni spolu s obsahom.

V procese zošívania trieslového kanála sa rana napne vlastnými tkanivami aponeurózy alebo sa uzavrie špeciálnou syntetickou sieťou. Použitie pletivového implantátu má niekoľko nesporných výhod, najmä absenciu rizika relapsu choroby a divergenciu stehov..

Medzi nevýhody tejto metódy patrí:

  dlhá doba rehabilitácie; prítomnosť pooperačnej jazvy; možnosť recidívy (ak sa nepoužíva polypropylénová sieťovina).

Operácia trvá priemerne jednu a pol až dve hodiny, v závislosti od zložitosti výčnelku a skúseností lekára..

Laparoskopická metóda chirurgického zákroku sa považuje za šetrnejšiu na telo a pooperačná rehabilitácia je oveľa kratšia. Okrem toho sa laparoskopia odporúča ľuďom, ktorí majú kontraindikácie pre otvorený chirurgický zákrok alebo ktorí už podstúpili operáciu prietrže.

Príprava na operáciu zahŕňa vykonanie potrebných skúšok, konzultáciu s odborníkmi a diagnostiku výčnelkov. Osem hodín pred operáciou nemôžete jesť jedlo a piť veľa tekutín, pacient dostane klystír.

Počas operácie sa pacientovi urobí v inguinálnej oblasti malý rez a zavedie sa špeciálne zariadenie - laparoskop. Zariadenie je pripojené k fotoaparátu, ktorý na monitore umožňuje lekárovi sledovať priebeh operácie. Aby sa preskúmal obsah herniálneho vaku, vykonajú sa vpichy a vykoná sa diagnostika stavu vnútorných orgánov. Po všetkých manipuláciách je pacient šitý. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a vyžaduje si vysokú kvalifikáciu ošetrujúceho lekára..

kontraindikácie

Operácia má niekoľko kontraindikácií:

  porucha krvácania; srdcovo-cievne ochorenia; zápalové procesy tkanív v oblasti prietrže.

Žovinná hernia u žien

Diagnóza a liečba slabinovej prietrže u žien je rovnaká ako u mužov. Výnimkou je výskyt prietrže počas tehotenstva. Počas nosenia dieťaťa sa prietrž kýly nevykonáva. Aby sa predišlo komplikáciám a zvýšeniu vyčnievania, žena by mala nosiť obväz a obmedziť akúkoľvek fyzickú aktivitu.

Inguinálna kýla nepredstavuje nebezpečenstvo pre ženu pri pôrode a pre jej dieťa a žiadnym spôsobom neovplyvňuje vývoj plodu. Okrem toho, po lekárskych predpisoch počas tehotenstva, sa narodenie dieťaťa objavuje prirodzene. V zriedkavých prípadoch, keď kýla neustále rastie a počas pokusu môže dôjsť k porušeniu, pacient sa podrobí cisárskym rezom..

Operácia sa vykonáva šesť mesiacov po narodení, keď sa zotaví ženské telo a posilnia sa brušné svaly.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia.
Liečba slabinovej prietrže u mužov bez chirurgického zákroku vôbec nie je lož alebo utópia. Ale skôr alternatíva pre pacientov, ktorí z jedného alebo druhého dôvodu nemôžu súhlasiť s operáciou.
Elektroforéza s liekmi Caripain a Caripain PlusPrípravky Caripain Dry Balm a Caripain Plus na elektroforézu sú k dispozícii v dvoch liekových formách: vo forme balzamu na priame použitie a vo forme suchej zmesi..