loader

Hlavná

Hlava

Medzistavcová kýla - operácia

Pacientov s medzistavcovou prietržou, ktorí prichádzajú do nášho oddelenia na konzultáciu s neurochirurgom, možno rozdeliť na tých, ktorí dúfajú, že operácia nebude v jeho prípade potrebná, a na tých, ktorí dúfajú, že neurochirurg ponúkne „aspoň nejakú operáciu, len aby som sa zbavil týchto neznesiteľných bolestí. ““ Znamená však diagnóza „medzistavcovej prietrže“ vždy potrebu chirurgického zákroku? Odpoveď znie nie, nie vždy. A opäť, niektorí pacienti budú radi, že to počujú, zatiaľ čo iní budú sklamaní, že operácia by mohla byť riešením problému, a ukázalo sa, že príčinou bolesti je niečo iné a nie je zatiaľ známe, čo presne.

Mnoho pacientov, ktorí sa telefonicky telefonicky poradia s neurochirurgom, keď sa ich pýtajú, čo ich obťažuje, hovoria: „Mám herniu 8 milimetrov, povedzte mi, či potrebujem operáciu“? Na podobnú otázku však nemožno odpovedať telefonicky. Odpoveď na túto otázku môže dať iba lekár, keď si všimne obrázky MRI. A žiadny iný spôsob. Bez výnimky.

Napriek tomu, že anatómia všetkých ľudí je rovnaká, pre všetkých je rovnaká, pre každého však môže byť paradoxná. Rovnaká notoricky známa prietrž s veľkosťou 8 mm môže napríklad spôsobiť vážne ťažkosti v krčnej chrbtici alebo len mierne bolesti v lumbosakrálnej oblasti a naopak. U jedného pacienta môže byť miechový kanál podstatne širší ako u druhého a taká kýla u jedného pacienta sa nemusí prejaviť vôbec a u druhého môže spôsobiť vážne neurologické príznaky. V jednom prípade môže prietrž vyvíjať tlak na nervový koreň, spôsobovať bolesť alebo necitlivosť v paži alebo nohe, a v druhom má šťastie a bude to celý milimeter od koreňa a vy o tom ani nebudete vedieť. Existujú tiež kýly, pri ktorých už došlo alebo nedošlo k pretrhnutiu vláknitého prstenca, a existujú kýly, kde sekvestra buď „zamrzla“, alebo sa začala pohybovať po miechovom kanáli, alebo sa stáva, že môžete urobiť bez operácie v rovnakom veku, a v inom je lepšie fungovať a má vplyv na hmotnosť pacienta a dokonca aj na životný štýl: napríklad jeho práca zahŕňa fyzickú aktivitu, atď. Pokiaľ ide o otázku, ako zaobchádzať s každým jednotlivým pacientom, všetko je také individuálne, že bez toho, aby sme videli obrázky MRI a hovorili s pacientom, je jednoducho nemožné odpovedať, či je operácia nevyhnutná, a bolo by mimoriadne neprofesionálne reagovať.

Prečo sa to všetko hovorí. Vieme, ako sa ľuďom z väčšej časti neradi zaobchádza. A my sami sme rovnakí. A v posledných rokoch sa objavil trend, že samotní pacienti sa snažia diagnostikovať samy seba, čo sa nazýva „na internete“ a, Bože, zakazujte, tiež predpisujte liečbu pre seba. Pacienti k nám prichádzajú so závideniahodnou pravidelnosťou po takzvaných „manuálnych terapeutoch“. V žiadnom prípade nechceme toto povolanie uraziť, a preto sme ho brali do úvodzoviek. Hovoríme o tých „manuálnych terapeutoch“, ktorí začnú liečiť pacienta bez toho, aby ich predtým požiadali, aby mu ukázali obrázky. Často končí poruchou, najmä pri liečbe krku.

Nehádajte na kávovom základe. Nechajte skenovať MRI s dobrým tomografom (najmenej 1,5 Tesla) a ak sa na obrázkoch nachádza medziobratlová hernia, dohodnite si stretnutie s neurochirurgom. Nezaberie to veľa času a peňazí. A to neznamená, že budete určite musieť pracovať. Dobrý neurochirurg ponúkne operáciu iba vtedy, ak na to existujú objektívne indikácie. A ak neexistujú žiadne náznaky, budete vedieť, že vaše zdravie nie je ohrozené a budete vedieť, čo od tejto medzistavcovej prietrže očakávať v budúcnosti..

A napriek tomu, ak sa bojíte chirurgického zákroku, mali by ste vedieť, že operácia chrbtice je teraz úplne odlišná od toho, čo bývala. Teraz sú veľmi inteligentné a veľmi malé, tzv. Minimálne invazívne operácie, pri ktorých je všetko zamerané na bezpečnosť a najpriaznivejší výsledok, a už nie je potrebná ani rehabilitácia po týchto operáciách..

Odstránenie prietrže chrbtice: pokroky v medicíne storočia XX-XXI

Kýla medzistavcových platničiek je jednou z bežných príčin bolesti chrbta a 60 až 80% dospelej populácie Zeme trpí periodickou bolesťou chrbtice v lumbosakrálnej oblasti [1]. Liečba hernií medzistavcových platničiek je najčastejšie dlhá a konzervatívna, avšak pri absencii účinku sa môže chirurgický zákrok uchýliť k.

Najbežnejšou súčasnou operáciou je odstránenie postihnutého disku - diskektómia. Počas operácie sa môžu odstrániť aj časti väzov, osteofyty, fragmenty tiel alebo oblúky stavcov (laminektómia). Na zníženie tlaku na nervové korene sa susedné stavce zosilňujú pomocou špeciálnych vložiek alebo tyčí. Všetky tieto operácie sa uskutočňujú s otvoreným prístupom, t. J. S kožným rezom..

Modernejšou verziou discektómie je mikrodisektómia. Toto je operácia vykonaná pomocou výkonného mikroskopu. Použitie mikroskopu umožňuje zložité a precízne operácie, menšie poškodenie okolitého tkaniva a menšie rezy.

Ďalším smerom pri vývoji spinálnej chirurgie je minimálne invazívna chirurgia bez rezov. V tomto prípade je doba zotavenia po operácii skrátená a je dosiahnutý dobrý estetický účinok. Všetky typy chirurgie miechy majú svoje indikácie a kontraindikácie. Ak však predtým neexistovali iné alternatívy ako otvorený chirurgický zákrok, pacient a neurochirurg majú na výber.

Druhy minimálne invazívnej chirurgie miechy

Všetky také intervencie možno rozdeliť do dvoch skupín: endoskopická operácia na odstránenie herniovaného disku a nukleoplastika.

Endoskopická discektómia

V súčasnosti je to jedna z najpopulárnejších metód chirurgického zákroku na odstránenie prietrže chrbtice..

Výhody endoskopickej chirurgie:

 • vizuálna kontrola znižuje pravdepodobnosť poškodenia nervového koreňa;
 • minimálne poškodenie tkaniva - chirurgický zákrok vyžaduje narezanie asi desať milimetrov;
 • nie je potrebné odstraňovať časti stavcov alebo väzov na uľahčenie prístupu, čo znamená, že sa zachováva prirodzená stabilizácia segmentu stavcov;
 • Ak sa bolesť počas obdobia zotavovania znižuje, môže byť pacient prepustený z kliniky hneď nasledujúci deň.
 • niektoré typy kýly nie sú anatomicky vhodné pre endoskopiu: napríklad stredné kýly v krčnej časti chrbtice často vyžadujú otvorenú prednú operáciu.

Endoskopická discektómia sa vykonáva pomocou endoskopu, pomocou ktorého chirurg vidí operačnú oblasť. Na zavedenie endoskopu je potrebný rez asi 10 mm - to stačí na odstránenie toho, čo stlačuje nerv pomocou špeciálnych nástrojov. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii, operácia trvá asi hodinu..

Praktizuje sa aj mikroendoskopická discektómia - kombinácia endoskopickej techniky a mikrochirurgických postupov. Rez je 12 mm.

Indikácie endoskopickej chirurgie na odstránenie prietrže chrbtice:

 • medziobratlová disková hernia potvrdená pomocou MRI;
 • syndróm bolesti viac ako 4 týždne;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby.
 • nestabilita v segmente chrbtice;
 • osteofyty, spondylolistéza, zúženie miechy;
 • opakované herniované disky.

Nucleoplasty

Toto je operácia, pri ktorej nemusíte odstrániť celý disk. Jediným cieľom pre nukleoplastiku je medzistavcový disk.

Cieľom nukleoplastiky je znížiť tlak v buničitom jadre medzistavcových platničiek. Súčasne sa zníži opuch vláknitého prstenca a v dôsledku toho sa zastaví kompresia nervového koreňa. Existujú rôzne typy nukleoplastík v závislosti od typu pôsobiacej sily:

 • studená plazma;
 • hydroplasty (kvapalina pod tlakom);
 • mechanický náraz;
 • rádiofrekvenčná ablácia;
 • laserové svetlo.

Expozícia laserom alebo vyparovanie spôsobuje prudké zvýšenie teploty, zatiaľ čo jadro sa vyparuje. Táto metóda však často vedie ku komplikáciám - popáleniu okolitého tkaniva, ktoré zhoršuje hojenie.

Najbežnejšou metódou je pôsobenie studenej plazmy alebo zrážanie (skratka pre abláciu za studena, deštrukcia za studena). Na rozdiel od vystavenia laserom alebo vysokofrekvenčnému žiareniu nespáluje tkanivo tkanivo. Použitie studenej plazmy v medicíne sa začalo v 80. rokoch a prvé zariadenie založené na studenej plazme bolo navrhnuté v roku 1995. Od tejto chvíle sa aktívne vyvíjala metóda spolupráce..

Nukleoplastika sa vykonáva v lokálnej anestézii. Presnosť je zabezpečená konštantnou röntgenovou kontrolou. Prostredníctvom punkcie 2 - 3 mm sa do jadra disku privádza ihla s elektródou, cez ktorú na jadro pôsobí studená plazma. V dôsledku toho sa veľkosť buničitého jadra zmenšuje a vláknitý kruh už nestláča nervový koreň. Celá operácia trvá pol hodiny, hospitalizácia pacienta nie je potrebná.

Indikácie pre nukleoplastiku:

 • prítomnosť prietrže alebo výčnelku medzistavcovej platničky;
 • syndróm ťažkej bolesti;
 • nedostatok účinku konzervatívnej liečby počas troch až štyroch týždňov.

V 70 - 80% prípadov použitia nukleoplastiky sa pozoruje pozitívny výsledok.

Nie vždy však umiestnenie alebo štruktúra prietrže umožňuje použitie minimálne invazívnych technológií. Pri niektorých typoch prietrží je výhodná otvorená chirurgia..

Klasifikácia medzistavcových prietrží

Kýly medzistavcových platničiek môžu byť rozdelené podľa ich umiestnenia v chrbtici, podľa polohy prietrže v disku, ako aj podľa štruktúrnych prvkov prietrže.

Lokalizáciou alebo úrovňou polohy môžeme rozlíšiť:

 • hernie lumbosakrálnej chrbtice, najbežnejšie, viac ako 80% prípadov radikulitídy sú spojené s herniou disku [2];
 • hernie krčnej chrbtice sú oveľa menej časté, asi 4% všetkých degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice [3];
 • hernie hrudnej chrbtice sú najvzácnejšie.

Umiestnenie prietrže určuje najvhodnejší typ operácie. Takže pri operáciách hrudnej chrbtice zvyčajne nevyžaduje posilnenie chrbtového segmentu kolíkmi, pretože hrudné stavce sú navzájom najmenej pohyblivo spojené. Obsah miechového kanála sa tiež líši na rôznych úrovniach. Ak je miecha umiestnená na úrovni krku a hrudníka v chrbtici, potom na úrovni 1 - 2 bedrových stavcov prechádza do „chvosta koňa“ - zväzku nervov. Preto je v oblasti krku v niektorých prípadoch ľahšie priblížiť sa k chrbtici spredu, vykonať chirurgický zákrok s otvoreným prístupom, hoci sa používa aj endoskopická chirurgia.

Polohou prietrže vzhľadom na strednú os chrbtice je možné rozlíšiť také druhy, ako sú:

 • stredný (stredný, stredný) - prietrže, ktoré sú umiestnené v strede vzhľadom na stred stavcov, môžu stlačiť polovicu miechy alebo úplne;
 • paramedian - kýly, ktoré sú odsadené od centrálnej osi; nebezpečenstvo tohto typu prietrže je stlačenie miechy z jednej strany;
 • bočné (bočné) - hernie, ktoré rastú bočne a priliehajú k oblúkom stavcov;
 • foraminal - kýly prenikajúce medzistavcovými foramenmi, ktorými prechádzajú nervové korene; zvláštnosťou týchto prietrží je silná bolesť.

Herniované disky sa tiež líšia v etapách formovania:

 • mierny výstupok disku - 2 - 3 mm;
 • výstupok - výstupok väčší ako 5 mm;
 • extrúzia - takmer celé jadro presahuje medzistavcové platničky.

Poslednou fázou bude postupné ničenie disku a spojenie susedných stavcov medzi sebou.

V samostatnom type sa oddeľuje kýla. Vyskytuje sa, keď sa časť jadra oddelí od herniálneho výčnelku a vstúpi do miechového kanála.

Hernia Odstránenie chirurgia: Míľniky

Bez ohľadu na zvolený spôsob odstránenia prietrže chrbtice zahŕňa proces ošetrenia tri stupne:

 • príprava na chirurgický zákrok (vyšetrenie, v prípade potreby konzervatívna liečba);
 • priamy chirurgický zákrok;
 • obdobie zotavenia po operácii.

Môžete podrobnejšie preskúmať každú fázu pomocou príkladu endoskopického odstránenia prietrže miechy, pretože táto operácia je široko používaná a osvedčila sa..

Príprava na operáciu

Pred endoskopickou operáciou lekár vyšetrí pacienta a analyzuje predchádzajúcu liečbu. Operácia je predpísaná iba vtedy, ak bola konzervatívna terapia vykonávaná v primeranom objeme počas štyroch mesiacov a nepriniesla výsledky. Pred chirurgickým zákrokom môže byť tiež potrebné mať MRI chrbtice s pozdĺžnymi rezmi. Lekár vyhodnotí výsledky vyšetrenia, prediskutuje možné výsledky s pacientom. Ak sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, pacient sa tiež stretne s anestéziológom.

operácie

Operácia sa vykonáva v polohe pacienta na boku alebo na bruchu. S pomocou malého rezu chirurg vytvorí kanál pre prístup k prietrži. V tomto prípade sa tkanivá obvykle nerežú, ale úhľadne sa od seba vzdialia, výsledkom je urýchlenie regenerácie po chirurgickom zákroku. Do vytvoreného kanála je vložený špeciálny endoskop, ktorý umožňuje chirurgovi vidieť oblasť operácie a starostlivo odstrániť všetko, čo viedlo ku kompresii nervového koreňa. Po odstránení chirurg odstráni všetky nástroje a umiestni malý intradermálny steh na miesto rezu. Procedúra trvá asi hodinu.

Pooperačné zotavenie

Obvykle sa dve hodiny po endoskopickej operácii nechá pacient vstať a ak všetko pôjde dobre, potom sa po 12 až 24 hodinách prepustí z domu. V niektorých prípadoch môže lekár predpísať nesteroidné protizápalové liečivo. Je tiež potrebné vyhnúť sa zaťaženiam, najmä ohybom a zákrutám, najmä v prvých týždňoch po zákroku.

Vďaka moderným minimálne invazívnym operáciám sa pacienti môžu zbaviť problémov spôsobených herniovaným diskom a rýchlejšie sa vrátiť do normálneho života. Bohužiaľ, aj tie najmodernejšie metódy neposkytujú 100% záruku vyliečenia. Existujú tiež prípady opakovaného výskytu prietrže, najmä ak sa nedodržiavajú odporúčania odborníka. Preto je pre úspešnú liečbu veľmi dôležité starostlivo zvoliť lekára a druh chirurgického zákroku.

 • 1 https://www.lvrach.ru/2006/06/4534108/
 • 2 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/lumbar_disc_herniation.pdf
 • 3 http://www.ruans.org/Files/Pdf/Guidelines/cervical_disc_herniation.pdf

Nezabudnite na najjednoduchšiu prevenciu: keď sedíte, každú hodinu alebo dve vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia - aspoň chodte po kancelárii. Sledujte svoju polohu, udržiavajte správnu polohu. Pokúste sa posunúť viac.

Aká veľkosť miechy je podrobená chirurgickému ošetreniu?

Ľudia trpiaci chorobami chrbta sa zaujímajú o otázku, do akej veľkosti si vyžaduje prietrž chrbtice. V posledných rokoch sa ľudia čoraz častejšie stretávajú s chorobami chrbtice. Dôvodom je sedavý, sedavý životný štýl, dlhá jazda v aute, nedostatok fyzickej námahy, problémy s držaním tela od detstva, skolióza..

Kýla chrbtice je ochorenie, pri ktorom je v dôsledku premiestnenia miechy narušené nervové zakončenie, ktoré spôsobuje syndróm silnej bolesti. Je miechová kýla nebezpečná? Áno, pri absencii kompetentnej liečby v budúcnosti je možná dokonca ochrnutie končatín alebo dolnej časti tela. Aby sa tomu zabránilo, v prípade absolútnych indikácií pre pacienta sa musí vykonať operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže.

Ak je potrebný chirurgický zákrok?

Existujú rôzne metódy konzervatívnej liečby, ktoré pomáhajú účinne vyrovnať sa so symptómami tohto ochorenia a bránia jeho opätovnému výskytu. Spravidla je možné vyliečiť 95% pacientov bez použitia chirurgického zákroku. Pri výbere medzi týmito dvoma spôsobmi liečby lekári vyhodnotia taký dôležitý faktor, ako je veľkosť prietrže. Za týmto účelom sa používajú rôzne typy vyšetrení:

Na základe výsledkov takéhoto vyšetrenia lekár rozhodne o optimálnej metóde liečby pacienta.

Veľkosť prietrže, ktorá je určujúcim faktorom pri rozhodovaní o operácii, závisí od chrbtice, v ktorej sa nachádza..

Predpokladá sa, že výstupok v bedrových a hrudných oblastiach do veľkosti 12 mm je predmetom konzervatívnej liečby a pacient má šancu vyhnúť sa chirurgickému zákroku. A pri krčnej prietrži je už kritická veľkosť 7 mm, v takom prípade je pravdepodobnosť, že sa použije operatívna metóda liečby, vysoká.

Indikácie pre chirurgický zákrok nie sú obmedzené iba veľkosťou prietrže, ale tiež závisia od toho, či sú poškodené miechy alebo nervové zakončenie. Chirurgický zákrok je tiež zameraný na prípady, keď dlhodobá liečba pomocou rôznych techník neprináša osobe úľavu a syndróm bolesti sa neznižuje..

Vo všeobecnosti je potrebné, aby sa pacient pokúsil obísť bez operácie čo najdlhšie a aby využil všetky možné metódy a techniky, aby bol vyliečený nechirurgickým spôsobom. Pacient musí pochopiť, že pomocou operácie môžete odstrániť existujúcu prietrž, ale neovplyvniť príčinu jej vzhľadu. Je veľmi pravdepodobné, že po určitom čase sa v inej časti chrbtice objaví výstupok.

Táto operácia má pomerne vysokú mieru komplikácií (približne 80% prípadov). Ďalším znakom tejto operácie je to, že pacient bude mať dlhú rehabilitačnú dobu, ktorá môže trvať niekoľko rokov.

Rozmery bedrových výčnelkov

Najbežnejšia je prietrž v bedrovej chrbtici. Zvyčajne sa prejavuje:

 • silná bolesť v nohách;
 • znecitlivenie končatín;
 • problémy v genitourinárnom systéme;
 • črevné poruchy.

Pri hernii bedrovej chrbtice s veľkosťou najviac 3 mm, ambulantnej alebo domácej liečbe sa predpokladá terapeutická gymnastika. Zahŕňa súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie svalového korzetu. S ich pomocou môžu byť oslabené svaly tónované a naopak uvoľnené.

Výčnelok s veľkosťou 6 - 7 mm sa považuje za stredne veľký a vyžaduje zložitejšiu ambulantnú liečbu. Ale chirurgia v tomto prípade nie je potrebná.

Ak výstupok dosiahne veľkosť 12 mm alebo viac, zvyčajne sa vyžaduje chirurgický zákrok. Najmä ak dôjde k porušeniu nervových koreňov, ktoré sa nazýva cop. Po stlačení sa u pacienta môže vyvinúť ochrnutie dolného tela. V tomto prípade je operácia odstránenia prietrže chrbtice jedinou možnosťou, ako si pacient zachová alebo obnoví svoju motorickú aktivitu..

Rozmery prietrže krčnej chrbtice

Cervikálna prietrž je o niečo menej bežná ako bedrová prietrž. Medzi jej príznaky patria:

 • bolesti hlavy;
 • problémy s pamäťou
 • skoky v krvnom tlaku;
 • závrat
 • bolesť končatín.

V prípade kýly v cervikálnej oblasti je narušená dodávka krvi pacientovi do mozgu, čo môže v budúcnosti spôsobiť mozgovú príhodu. Preto, ak existuje podozrenie na prítomnosť výčnelkov v krčnej chrbtici, je potrebné navštíviť špecialistov a začať liečbu čo najskôr.

S veľkosťou 2 mm zahŕňa cervikálny výstupok ošetrenie, ktoré kombinuje lieky, masáže a sadu špeciálnych cvičení. Ak sú jeho rozmery 3 - 4 mm, musí sa s liečbou začať čo najskôr, aby sa zabránilo ďalšiemu zvýšeniu. Maximálna veľkosť výčnelku, pri ktorej je povolená konzervatívna liečba, je 5–6 mm. Ak jeho veľkosť presahuje 6 mm, pacient musí podstúpiť operáciu.

Hrudná kýla

V prípade vyčnievania v hrudnej chrbtici pacienta sa môže v niektorých prípadoch vyvinúť bolesť na hrudi, medzi lopatkami. Výčnelok v tejto časti chrbtice s veľkosťou 1–5 mm sa považuje za malý, 5–6 mm - stredný, 9–12 mm - veľký, viac ako 12 mm - stavca vypadne.

Okamžitý chirurgický zákrok je indikovaný v prípade kýly s veľkosťou najmenej 12 mm, ak existujú príznaky porušenia miechy. Ak nie sú prítomné, je potrebné vybrať zo súboru dostupných liečebných metód tie, ktoré sú vhodné pre konkrétneho pacienta a budú pre neho účinné..

Teraz existuje veľa kliník, ktoré na to ponúkajú rôzne techniky. Medzi nimi:

 • akupunktúra;
 • manuálna terapia;
 • kurzy homeopatických liekov na bolesť chrbta podľa čínskeho systému;
 • hirudotherapy;
 • laserová terapia.

Hlavnou vecou je výber správnej metódy liečby na základe stavu pacienta, jeho veku a klinického obrazu choroby ako celku..

Na dosiahnutie pozitívneho účinku pri liečbe medzistavcovej prietrže je hlavnou vecou začatie liečby okamžite po jej objavení, a to bezodkladne. Terapeutická gymnastika sa musí robiť stále, aby sa zabránilo vzniku nových ohnísk a aby sa posilnil tonus svalov v chrbte.

Je potrebné si uvedomiť, že ak po operácii a období zotavenia nevykonáte súbor cvičení za chrbát, potom je vaša šanca na recidívu choroby veľmi vysoká..

Dôsledky operácie chrbtovej kýly: príznaky komplikácií

Ako ukazujú praktické skúsenosti, 1/5 z celkového počtu pacientov s touto diagnózou potrebuje chirurgickú liečbu. Takmer 50% všetkých existujúcich zásahov do chrbtice sa vykonáva špecificky na odstránenie medzistavcových hernií. Napríklad v Spojených štátoch je ročne prevádzkovaných 200 až 300 tisíc ľudí..

Aj pri úspešných manipuláciách u niektorých pacientov (približne 25%) ostikulárny syndróm zostáva alebo sa po určitom čase opakuje, neurologické a motorické poruchy pretrvávajú alebo sa vyskytujú. Klinické vyšetrenie pacientov, ktorí patria do skupiny ľudí s neuspokojivými výsledkami, zistilo, že príčiny neúspešne operovaného syndrómu chrbtice sú väčšinou:

 • recidíva prietrže pri rovnakej úrovni (8%);
 • zúženie miechového kanála v dôsledku exostózy a artrózy medzistavcových kĺbov (4,5%);
 • vzhľad prietrže na disku priľahlom k obsluhovanému segmentu (3,5%);
 • tvorba patologických jaziev a adhézií v miechovom kanáli (3%);
 • zjazvenie jaziev v koreňoch nervov (3%)
 • pooperačné pseudomeningocyty a hematómy miechy (1%).

Oblasti, kde môže spôsobiť bolesť.

Ako je zrejmé, relaps ochorenia na rovnakom mieste, kde bolo odstránené tkanivo prietrže, je obzvlášť znepokojivý. A pomerne často - je to dôsledok chýb a nepresností počas rehabilitačného obdobia, ktoré z dlhodobého hľadiska ignorujú požiadavky a obmedzenia týkajúce sa každodenného životného štýlu. Tí, ktorí po dobrej rehabilitácii pokračovali v rehabilitácii v sanatóriu, majú menšiu pravdepodobnosť, že iní budú čeliť následkom. Túto skutočnosť preto musia vziať do úvahy všetci pacienti, pretože stanovenie dosiahnutých funkčných výsledkov bezprostredne po ukončení hlavného rehabilitačného programu má ďaleko od sekundárnej úlohy..

Liečená chirurgická jazva.

Pokiaľ ide o komplikácie, listy často prichádzajú na fórum, kde pacienti obviňujú svoj vzhľad z neurochirurgov, ktorí vykonali zlú operáciu. Priamo je chirurgia občas menej vinníkom komplikácií. Moderné neurochirurgické technológie sú dokonale premyslené od vytvorenia bezpečného prístupu k presnej vizualizácii, sú dobre študované, zvládnuté a zdokonalené do najmenších detailov..

Zahraničné a ruské zaobchádzanie: aká je prognóza

Domáce kliniky niekedy nemajú dobre fungujúci rehabilitačný systém.

Preto je lepšie podstúpiť operáciu v zahraničí na operáciu chrbtice a pohybového ústrojenstva (v Českej republike, Nemecku, Izraeli). Dokonca aj tie technicky najkomplexnejšie manipulácie tu budú vykonané „čisto“ pre vás, je zaručená dokonalosť zodpovedného postupu.

Je veľmi dôležité dostávať rehabilitačný príspevok kvalitatívne a úplne, ale túto časť liečebného procesu môže poskytnúť ďaleko od všetkých popredných krajín sveta. Okrem toho náklady na plnohodnotný český program vysoko profesionálneho komplexného ošetrenia sú 2-3 krát nižšie ako ceny v Nemecku a Izraeli iba pre jedného chirurga. Prognózy pre úspešný pooperačný výsledok v Českej republike - 95% - 100%.

Pripomenutie po odstránení kýly: dva dôležité prídavky

Nebudeme uvádzať všetky body pokynu, je vám známe, pretože sa vždy vydávajú pri prepustení z nemocnice. Tu však považujeme za potrebné informovať o niektorých požiadavkách, ktoré neboli obsiahnuté v vydaných pokynoch, ktoré sa pacientov na fórach najčastejšie pýtajú. Sú to dve najbežnejšie otázky: sú kúpele povolené po operácii a kedy môžem mať sex?

 • Kdekoľvek môžete odvodiť, že kúpeľ je účinný proti priľnutiu a jazvám po odstránení vertebrálnej kýly. Pozor! Táto skutočnosť nemá žiadny dôkaz. Ďalej je zakázané chodiť do kúpeľov po operácii najmenej 6 mesiacov a ešte lepšie rok. Teplotné procedúry stimulujú metabolizmus a normalizáciu telesných funkcií, a ak sa v oblasti chirurgického poľa vyskytnú malé známky vnútorného alebo vonkajšieho zápalu, môžu rovnako intenzívne stimulovať progresiu zápalovej reakcie. Parná miestnosť je schopná spôsobiť opuch chirurgickej rany, divergenciu „čerstvých“ švov. A to je priaznivé prostredie pre vstup patogénnych baktérií a vývoj purulentne infekčnej patogenézy.
 • Pokiaľ ide o sex, malo by sa to krátko vylúčiť. Lekári zvyčajne neodporúčajú obnoviť sexuálnu aktivitu najmenej 14 dní od dátumu zákroku. A od tejto chvíle, až kým sa konečne nezotavíte, by mal byť sexuálny kontakt čo najbezpečnejší. Musíte byť pasívnym partnerom. Aby nedošlo k poraneniu obsluhovanej časti hrebeňa, povoľuje sa sex šetriaci typ, ktorý sa nevyznačuje vysokým napätím. Pravidlo neprítomnosti nadmerného zaťaženia chrbtice, najmä lumbosakrálnej (častejšie hernie sa odstraňujú v tomto segmente), by sa malo dodržiavať približne 6 mesiacov..

Dôležité! S cieľom dosiahnuť úplné obnovenie kvality života a vyhnúť sa následkom dôsledne dodržiavajte všetky kontraindikácie a indikácie, ktoré sú uvedené v oznámení, ktoré vám bolo vydané pri prepustení z chirurgickej nemocnice. A v každom prípade pokračujte v rehabilitácii v rehabilitácii. Štandardná lehota na povinnú rehabilitáciu, ktorá podlieha pozitívnej dynamike, je 3 mesiace..

Bolesť po odstránení prietrže chrbtice

Po prvé, akýkoľvek chirurgický zákrok vykonávaný prietrž chrbtice sleduje dekompresiu nervových štruktúr s cieľom zachrániť pacienta pred neurologickým deficitom a zmierniť bolesť chrbta a končatín. Ak sa citlivosť neobnovila a bolesť sa neodstránila, môžeme hovoriť o zvyškových príznakoch alebo dôsledkoch. Bolesť v oblasti rany v počiatočnom období sa pozoruje takmer u každého ako normálna reakcia tela na chirurgickú traumu. Keď sa šev dobre uzdraví, ku ktorému zvyčajne dôjde do 3 až 7 dní, odstránia sa miestne bolestivé príznaky.

Bedrová hernia.

Opakujúca sa prietrž sa považuje za pooperačnú komplikáciu, incidencia je 11,5% zo 100%. Môže sa to stať tak v prevádzkovom segmente (8%), ako aj na úplne odlišných úrovniach segmentu (3,5%). Plné záruky, že herniálny výčnelok nenastane v blízkej alebo vzdialenej budúcnosti, nedáte žiadnemu operačnému chirurgovi, dokonca ani najúspešnejšiemu. Môžete sa však maximálne chrániť pred ďalšou tvorbou nešťastného procesu na diskoch chrbtice.

Musíte pochopiť, že úplná lekárska rehabilitácia po výkone odstránenia významne znižuje pravdepodobnosť opakovaného návratu patológie, a preto by ste nemali ustúpiť o krok z individuálneho programu pooperačnej liečby navrhnutého rehabilitológom a chirurgom. Intenzívne fyzikálne metódy, ako je cvičebná terapia, fyzioterapia, prísne dávkovaný režim fyzickej aktivity atď., Pomáhajú tomuto dôsledku v maximálnej miere predchádzať..

Kedy si môžem sadnúť

Okrem toho by osoba mala vedieť, kedy si sadnúť, pretože predčasné zrušenie zákazu sedenia je častým dôvodom rozvoja opakovaných deformácií chrupavkových štruktúr disku. Zvyčajne je zakázané sedieť 4-6 týždňov, ale dĺžku času by mal v každom prípade určiť lekár. Tiež ste povinní nosiť korzet na chrbticu, čo pomôže rýchlejšie obnoviť problémové oddelenie a prispieť k prevencii následkov. Pokiaľ však ide o to, ako dlho sa bude ortopedické zariadenie musieť používať, určuje ho aj čisto kompetentný špecialista, berúc do úvahy klinické údaje o dynamike regenerácie..

Niekto sa zotavuje podľa plánu - o 3 mesiace, ale môže byť potrebné, aby niekto predĺžil dobu zotavenia o niekoľko mesiacov. Načasovanie priamo závisí od individuálnych charakteristík tela až po funkčné zotavenie, predoperačný stav pacienta, objem a zložitosť operácie. Po zotavení však pravidelne cvičte a dodržiavajte všetky bezpečnostné opatrenia. Nevystavujte sa neprijateľným bremenám, pretože aj zdvíhanie ťažkých predmetov môže chorobu vrátiť.

Tento komplex sa vykonáva pred aj po operácii..

Zvyčajná bolesť môže pretrvávať určitý čas, najmä u ľudí, ktorí vstúpili do lekárskeho ústavu spočiatku so závažnými vertebrogénnymi poruchami, ktoré progredovali príliš dlho. Keď sa nervové tkanivo a svalová štruktúra zotavia, postupne sa zmierňujú nepríjemné príznaky, ktoré sa neodstránia okamžite po zákroku. Ale všimnite si, že samy osebe bez riadneho pooperačného ošetrenia zlyhajú nielen, ale môžu tiež získať pretrvávajúcu chronickú formu, niekedy s nezvratným charakterom..

Buď opatrný! Ak sa obávate bolesti po odstránení prietrže, musíte sa poradiť s neurochirurgom! Neskúšajte kontaktovať online lekárov prostredníctvom internetu, nepomôžu vám, pretože nemajú najmenšiu predstavu o vlastnostiach vášho klinického prípadu, o nuantoch operácie, o špecifikách vášho uzdravenia..

Komplikácie po odstránení prietrže chrbtice

Každý chce odpoveď na najzaujímavejšiu otázku: Je operácia miechy nebezpečná? Absolútne každá chirurgická liečba má riziká možných komplikácií. V našom prípade tiež nie je vylúčené nebezpečenstvo chirurgického zákroku a v dominantnom množstve spočíva vo výskyte recidívy, ktorá je riešená opakovaným zásahom. Kvalita intraoperačnej relácie má, samozrejme, stále osobitný význam, ale spravidla je úspešná na úspešných klinikách úspešná..

Aké môžu byť následky po operácii? Sú spojené najmä s poškodením nervu alebo dura mater miechy..

 • Prvá komplikácia sa prejaví bolesťou a zníženou citlivosťou na nohách alebo ramenách, v závislosti od miesta poraneného nervu. Ak je nervová štruktúra vážne poškodená, prognóza jej obnovy je, žiaľ, sklamaním.
 • Ak je tvrdá miechová membrána poškodená, ak chirurg včas zistí spôsobenú poruchu, prišije ju. V opačnom prípade uniká mozgomiechová tekutina. Zhoršená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobí problémy s intrakraniálnym tlakom a výsledkom bude, že pacient bude mať silné bolesti hlavy. Tvrdá škrupina sa môže liečiť sama o sebe asi za 2 týždne.

Negatívne reakcie sú tiež pooperačné, skoré a neskoré:

 • Medzi skoré komplikácie patria hnisavé septické procesy, vrátane epiduritídy, osteomyelitídy, hnisania stehu, zápalu pľúc. Skupina včasných pooperačných následkov okrem toho zahŕňa hlbokú žilovú trombózu dolných končatín a pľúcny tromboembólizmus..
 • Neskoré negatívne reakcie sú opakované relapsy, sekundárne degeneratívne-dystrofické patológie. Patria sem aj hrubé jazvovité komixy, ktoré zase komprimujú nervy, ktoré sa, podobne ako pri medzistavcových kýlach, prejavujú bolesťou a / alebo parestéziou, ktoré sa šíria po zovretom nerve..

Ak sa operácia vykonáva kvalitným spôsobom, dodržiavajú sa všetky preventívne opatrenia a lekárske odporúčania sa vykonávajú bezchybne, pravdepodobnosť akýchkoľvek následkov sa zníži na minimum.

Chirurgia bedrovej medzistavcovej prietrže: indikácie, odrody, zotavenie po

Kýla bedrovej (lumbosakrálnej) chrbtice označuje najbežnejší typ medzistavcovej prietrže. K narušeniu integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek dochádza v dôsledku vystavenia vonkajším alebo vnútorným faktorom. Medzi vonkajšie faktory patria úrazy rôznej povahy, vnútorné úrazy - získané v dôsledku veku alebo nesprávneho rozdelenia fyzickej aktivity choroby.

V skorých štádiách sa používajú klasické liečebné metódy: masáž, manuálna terapia, akupunktúra. Na rozdiel od klasickej techniky je operácia prietrže lumbálnej chrbtice zásadným krokom, ktorý ničí príčinu choroby. Po operácii a rehabilitácii sa pacient vracia do normálneho životného štýlu.

Kedy potrebujem operáciu? Bolesť v skutočnosti nie je najhorším príznakom bedrovej prietrže. Ak bolesť na nohách nahradí slabosť na nohách, strata citlivosti a pohyblivosti, zhoršenie močenia alebo vyprázdnenie, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. V tomto prípade môže pomôcť iba chirurgický zákrok..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Indikácie pre chirurgický zákrok možno rozdeliť do dvoch kategórií: relatívna a absolútna. Relatívne indikácie sa vyskytujú pri absencii výsledku konzervatívnej liečby. Ak sa stav pacienta po liečebných cykloch, ktoré určil lekár, nezlepší, rozhodne sa o operácii.

Absolútne indikácie pre chirurgický zákrok:

 • Sekvencia vertebrálnej prietrže. Pri sekvestrovaní buničité jadro úplne vypadne. Pri pôsobení vyzrážanej prietrže sa nervové korene stlačia a objaví sa syndróm akútnej bolesti. V chrbte začína ostrá bolesť a prechádza do nohy. Bez chirurgického zákroku môže sekvestrovaná prietrž viesť k ochrnutiu.
 • Strata citlivosti dolných končatín, nohy sa ťažko ohýbajú a neviazajú. Toto je veľmi závažný príznak bedrovej prietrže, ktorý naznačuje nástup parézy - poruchu nervového systému v dôsledku poškodenia nervových vlákien. Bez chirurgického zákroku vedie paréza k nezvratnej atrofii svalovej hmoty len mesiac po prvých príznakoch komplikácie.
 • Príliš veľká medzistavcová prietrž, ktorá stláča konce nervových koreňov. Lekári nazývajú tento stav „syndróm chvosta koňa“. Defekácia a močenie sú narušené, u mužov sa pozoruje erektilná dysfunkcia. Pri absencii lekárskeho zásahu sa lézie stanú nezvratnými.

Chirurgické metódy

Metóda chirurgického zákroku je vybraná na základe schopností kliniky, lekárskych indikácií a želaní pacienta. V súčasnosti sa operácie vykonávajú týmito metódami:

 1. laminektomie.
 2. endoskopia.
 3. Microdisectomy.
 4. Laserové ošetrenie.
 5. Hydroplastics.
 6. Zničenie nervov faziet.

laminektomie

Termín „laminektómia“ vznikol spojením dvoch latinských slov: lamina (platňa) a ektome (excision).

Laminektómia je radikálna metóda používaná v prítomnosti komplikovaných patológií a veľkých novotvarov. Podstata postupu spočíva v názve metódy: kostné tkanivo sa vyreže a bedrová hernia sa odstráni spolu s fragmentom disku. V dôsledku toho je nerv zbavený tlaku a syndróm bolesti zmizne.

Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii jednu až tri hodiny. V niektorých prípadoch sú deformované a odstránené časti miechy nahradené implantátom. Súbežne s dekompresnou laminektómiou je možné vykonať vertebrálnu artrodézu - implantáciu „natívneho“ kostného štepu, ktorý si požičal sám pacient. Implantovaná transplantácia „začína“ proces prirodzeného rastu kostného tkaniva.

Po laminektómii by mal pacient zostať na špeciálnom (pooperačnom) oddelení dve hodiny. V tejto fáze je stav osoby kontrolovaný v procese prekonávania anestézie. Potom je pacient prevedený na príslušné oddelenie nemocnice a predpísaná lieková terapia: lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Po jednom až dvoch týždňoch môže človek začať pracovať s obmedzenou fyzickou aktivitou.

endoskopia

Endoskopia je moderná metóda, ktorá sa používa na odstránenie malých útvarov nachádzajúcich sa v oblasti prístupnosti endoskopu. Dôvodom použitia je nedostatok výsledkov klasickej farmakologickej liečby. V tých mäkkých tkanivách, pod ktorými sa nachádza prietrž lumbosakrálnej kosti, sa urobí punkcia. Punkciou pomocou endoskopu sa odstránia častice zničeného medzistavcového disku.

Jednou z významných výhod endoskopie je manipulácia z vonkajšej strany miechového kanála. Pracovná trubica sa zavádza pod dohľadom odborníka, ktorý monitoruje proces pomocou röntgenového prístroja. Pravdepodobnosť poškodenia miechy sa tak zníži na nulu. Integrita okolitého tkaniva je mierne narušená..

Druhy endoskopie:

 • Nukleoplastika studenej plazmy - tavenie jadra buničiny elektródou.
 • Chemonukleolýza - skvapalnenie pulpózneho jadra liekmi zavedenými prepichnutou ihlou.

Microdisectomy

Chirurgická liečba mikrodiscektomiou spočíva v použití operačného mikroskopu. Po vykonaní malého rezu môže chirurg pomocou mikrochirurgického nástroja odstrániť fragment disku s minimálnym poškodením. V takom prípade poskytuje mikroskop optimálnu viditeľnosť. Aby sa zabránilo vzniku vnútorných jaziev a adhézií, zavádza sa do rezu špeciálny gél.

Úlohou mikrodiscektómie je odstránenie častice disku alebo celého disku s minimálnym poškodením okolitých tkanív. Táto metóda patrí k „zlatému štandardu“ na liečbu medzistavcovej prietrže.

Mikrodiscektómia sa predpisuje po vyšetrení pomocou počítačového tomografu alebo MR. Použitie mikrochirurgických techník môže skrátiť dobu rehabilitácie z niekoľkých týždňov na niekoľko dní. Ihneď po operácii dochádza k prudkému poklesu bolesti.

Laserové odparovanie

Laserové odstránenie bedrovej prietrže je možné, ak nedochádza k sekvestrácii (oddelenie časti) disku. Táto najšetrnejšia metóda je „vysušenie“ kvapaliny v deformovanom disku. Samotný postup pozostáva z niekoľkých fáz:

 1. Punkcia kože.
 2. Vloženie ihly do disku.
 3. Úvod do ihly z laserových vlákien.
 4. Energetický dopad.
 5. Premieňajte kvapaliny na paru.

V dôsledku laserového „vyparovania“ sa tekutina odstráni, prietrž sa zníži a vyschne. Teda, tlak na nervové zakončenie je znížený a bolesť ustupuje. Medzi výhody laserovej metódy patrí úplná absencia jaziev, minimálna doba rehabilitácie a rýchle zotavenie. Laserový zákrok je možné vykonať bez akýchkoľvek obmedzení v niekoľkých segmentoch chrbtice. Ďalší pozitívny aspekt: ​​krátke trvanie postupu (asi hodinu).

Okrem laserovej terapie lekári odporúčajú použitie klasickej liečby. Trvalým pozitívnym účinkom je možné dosiahnuť komplexnou liečbou: masážou, akupunktúrou, fyzioterapiou. Fyzikálna terapia vám umožňuje vytvoriť svalový rámec a zabrániť výskytu relapsu a degeneratívnych zmien v iných častiach chrbtice.

Laserové zotavenie

V medicíne sa používajú deštruktívne aj regeneračné vlastnosti lasera. V priebehu manipulácie je disk ožarovaný a zahrievaný laserovým lúčom. Pod vplyvom tepla sa spúšťajú mechanizmy prirodzenej obnovy chrupavkového tkaniva. Nové bunky vyplňujú trhliny v kostnom tkanive a obnovujú štruktúru disku.

Hydroplastics

Hydroplastika sa predpisuje v prípadoch, keď je potrebné odstrániť malú medzistavcovú prietrž (do 66 mm). Túto techniku ​​nie je možné vykonať, ak sa zistí veľká prietrž, podozrenie na rakovinovú povahu novotvaru, porušenie integrity vláknitého kruhu, prítomnosť infekcie.

Podstata metódy spočíva v tom, že poškodené fragmenty sa vymyjú z dutiny disku pomocou fyziologického roztoku. Kvapalina vstupuje do tela pod tlakom. Hydroplastika zaručuje neprítomnosť adhézií a jaziev. Minimálna invazívnosť skracuje dobu zotavenia na niekoľko dní.

Zničenie nervov faziet

fazetická rhizotómia (alebo deštrukcia fazetových nervov)

Táto technika spočíva v inaktivácii receptorov bolesti umiestnených vo fazetových (medzistavcových) kĺboch. Je dokázaná vysoká účinnosť operácie pri odstraňovaní bolesti..

Na potvrdenie prítomnosti fazetového syndrómu sa prijímajú opatrenia na blokovanie nervových zakončení. Ak blokáda vedie k pozitívnemu výsledku (odstránenie syndrómu bolesti), potom sa rozhodne o uskutočniteľnosti deštrukcie fazetových nervov. V lokálnej anestézii sa rádiofrekvenčná sonda zavedie vpichom do nervu a deaktivuje receptory bolesti. Doba vystavenia vysokofrekvenčnému žiareniu - 2 minúty. Manipulačný čas - 30 minút.

Dôležité! Chirurgia je iba prvým krokom k úplnému uzdraveniu. Rehabilitácia zohráva významnú úlohu - súbor opatrení zameraných na obnovenie zdravia.

Rehabilitácia

Obdobie rehabilitácie pozostáva z niekoľkých fáz:

 • Pooperačné obdobie - asi dva týždne.
 • Neskoré štádium - do 2 mesiacov po operácii.
 • Pravidelná udržiavacia terapia - na celý život.

Hlavnou úlohou rehabilitácie je úplne sa zbaviť bolesti spôsobenej prítomnosťou zvyškových neurologických reakcií. Počas udalostí sa fyzikálne a biomechanické ukazovatele stabilizujú, obnoví sa pohyblivosť končatín a posilní sa svalový tonus. Kvalitatívne uzdravenie sa dá dosiahnuť iba pod vedením rehabilitológa.

Rehabilitačné opatrenia:

 1. Cvičebná terapia. Je potrebné vykonať súbor špeciálnych cvičení zameraných na posilnenie chrbtových svalov a obnovenie pohyblivosti chrbtice.
 2. Fyziologické postupy.
 3. Prijímanie farmakologických prípravkov. V pooperačnom období sú teda predpísané lieky proti bolesti - lieky, ktoré zabraňujú výskytu komplikácií.
 4. Sanatórium.

Faktory ovplyvňujúce výber rehabilitačného programu:

 • Fyziologické vlastnosti: prítomnosť iných chorôb, vek, trvanie predoperačného obdobia.
 • Typ operácie. Ak pri laminektómii susedná stavca dôjde k poistke do šiestich mesiacov, potom v krátkom čase dôjde k zotaveniu po aplikácii minimálne invazívnych metód.

Účelom rehabilitácie je postupný návrat k normálnemu životnému štýlu pod vedením špecialistu. Len lekár môže zostaviť individuálny program, ktorý zabezpečí postupné zvyšovanie fyzickej aktivity na prijateľnú úroveň.

Pooperačné obdobie

Do dvoch týždňov od chirurgického zákroku musí pacient starostlivo monitorovať svoju fyzickú kondíciu a uistiť sa, že nosí korzet v presne stanovenom časovom období..

zakázané:

 1. Siet. Pacient sa pohybuje na nosníku.
 2. Zdvíhajte viac ako 3 kg.
 3. Odmieta nosiť korzet.
 4. sami ordinujú.
 5. Noste korzet dlhšie ako tri hodiny denne.

Telo by malo dostať dostatočné množstvo prvkov potrebných na obnovenie: stopové prvky, bielkoviny, živočíšne tuky. Je dôležité pochopiť, že počas tohto obdobia môžu zlé návyky zasahovať do obnovenia normálneho života.

Obmedzenia v neskorej fáze obnovy:

 • Nemôžete byť v jednej pozícii na dlhú dobu. Každé 4 hodiny musíte mať ležiacu polohu 20 minút.
 • Neprijateľné trasenie, strata rovnováhy, plná náhlych pohybov alebo pádu. Čas strávený v doprave by mal byť obmedzený. Aby ste náhodou nekĺzli na ulicu, musíte sa postarať o pohodlnú obuv.
 • Nezdvíhajte viac ako 5-8 kg. Presné limity zaťaženia môžu naznačovať lekára.
 • Korzet v žiadnom prípade nemôže odmietnuť. Noste čas - 4 hodiny denne.

Video: lekárske cvičenia po operácii chrbtice

Prevádzkové náklady

Náklady na operáciu závisia od kliniky a spôsobu chirurgického zákroku. Cena vo väčšej miere závisí od umiestnenia kliniky. Ak je v provincii cena tradičnej operácie od 10 do 20 000 rubľov, potom v Moskve cena začína od 50 do 100 tisíc rubľov. Približná cena v Rusku:

 1. Laminektómia - 12-125 tisíc rubľov.
 2. Mikrodisectomy - 12-155 tisíc rubľov.
 3. Endoskopia - 12 - 85 tisíc rubľov.
 4. Fazeta nervová deštrukcia - 16-125 tisíc rubľov.

Bedrová hernia môže byť vyňatá bezplatne na štátnej klinike pomocou povinného zdravotného poistenia. Ak chcete získať bezplatnú lekársku starostlivosť, musíte sa obrátiť na kliniku v mieste bydliska. Klinický lekár predpíše potrebné testy a vyšetrenia, po ktorých vydá odporúčanie do nemocnice.

Recenzie pacientov

Marina:

5 rokov som zápasil s kýlou bedrovej chrbtice. Bojovali s rôznym úspechom: manuálna terapia mala iba dočasný účinok. Pozitívna spätná väzba na manuálnu terapiu je pravdou: dobrý neurológový manuál dokáže veľa, ale nezaručuje absenciu recidívy. Keď ma pri pravidelnom útoku bolesti zaviedli do nemocnice na gurney, lekári vydali rozsudok: Potrebujem operáciu.

Priradená mikrodisektómia. Čo na to povedať? Operácia bola vykonaná v epidurálnej anestézii, rehabilitačné obdobie sa konalo v čo najkratšom čase. Uplynuli dva roky a stále nechápem, prečo som tak dlho trpel prietržou, ale operáciu som nemal okamžite.

andrew:

Na štvrtom až piatom disku bola hernia s rozmermi 10x10x12 mm. Prvýkrát prišiel k neurológovi pred tromi rokmi. Začalo sa konzervatívne liečenie, ktoré neprinieslo očakávané výsledky. Pod vplyvom drog bolesť ustúpila, ale vrátila sa veľmi rýchlo. Raz som padol a nemohol som vstať sám. Musel som ísť na operáciu.

Doslova deň po operácii som cítil, že bolesť zmizla. Začal vykonávať odporúčané cvičenia a cítil, že sa vracia k životu. Dôležité: v žiadnom prípade nekomplikujte predpísané cviky, vykonávajte iba tie, ktoré odporúča lekár.

Valentine:

Mám teraz 35 rokov, po narodení môjho druhého dieťaťa ma začal trápiť bolesť v nohách. Išiel som na kliniku a urobil MRI. Boli nájdené dve bedrové kýly, ktoré ma umiestnili do nemocnice a odstránili syndróm bolesti, pretože som už nemohol samostatne chodiť. V čase prepustenia bolesť ustúpila, ale stále som kulhal. Začal som chodiť na masáž terapeutov, babičiek a liečiteľov, až som sa konečne dostal na neurochirurgický ústav.

Operácia sa uskutočňovala laserom. Hneď nasledujúci deň po operácii som vstal. Bolo potrebné chodiť každú hodinu po dobu 5 minút. Fungoval v pondelok, vo štvrtok už išiel domov. Zrátané a podčiarknuté: vynikajúci stav, sval sa netiahne, noha sa posúva. Radím každému, aby s operáciou neváhali.

Vykonajte operáciu bedrovej kýly

Pacient trpiaci bolesťou chrbta, ktorý má tiež „krásny obraz“ neuroimagingu (počítačové alebo magnetické rezonancie), skôr alebo neskôr počuje slová neurochirurga, ktorý znie ako veta: „Potrebujete operáciu na odstránenie prietrže chrbtice“.

Pre rozhodnutie pacienta je dôležitá rada osoby, ktorá podstúpila chirurgický zákrok, ako aj konzultácia s iným lekárom. Operovaná osoba sa spolieha na svoje vlastné skúsenosti (niekedy neúspešné), názory lekárov sa často líšia, v dôsledku čoho je pacient vystavený vážnej otázke týkajúcej sa podmienok, v ktorých je potrebný chirurgický zákrok.

Za akých podmienok táto operácia prebieha?

Nevyhnutné podmienky na určenie indikácie pre chirurgický zákrok:

 1. Prítomnosť substrátu operácie - prietrž, nestabilita, stenóza, ktoré spôsobujú.
 2. Kompresia nervových štruktúr, krvných ciev, spôsobenie.
 3. Neurologický deficit (slabosť a znížená citlivosť končatín, zhoršená funkcia panvových orgánov) a silná bolesť.

Dôležité! Operácia eliminuje kompresiu nervových štruktúr, krvných ciev, ale nezbavuje príčin kompresie.

Pri výbere operácie ako spôsobu liečby kýly chrbtice a jej komplikácií by mal pacient pochopiť význam navrhovanej chirurgickej liečby..

Aké druhy operácií sú?

Všetky operácie chrbtice možno podmienečne rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:

 • otvorené (rez na koži);
 • perkutánne (prepichnutím kože špeciálnou ihlou).

Dĺžka rezu kože pri otvorenej chirurgii zodpovedá použitej metóde, účelu chirurgického zákroku a skúsenosti neurochirurga. Otvorené operácie sa označujú ako skupina mikrochirurgických zákrokov, keď si práce na nervových štruktúrach vyžadujú použitie špeciálnej zväčšovacej optiky.

Otvorené operácie

1. Discectómia. Odstránenie „precipitovaného“ medzistavcového disku je prietrž (prolaps, extrúzia, sekvestrácia disku), ktorá spôsobuje kompresiu nervových štruktúr a krvných ciev. Cieľom je vytvoriť dekompresiu stlačených štruktúr. Dĺžka narezania kože na chrbte je až 3 cm pri mikrochirurgickej metóde, s endoskopickou technikou - 1,5 cm..

2. Dekompresívne - stabilizačné operácie. Závažná spinálna stenóza a / alebo radikálový kanál s neurologickým deficitom, kde príčinou je: hernia, artróza medzistavcových kĺbov, osifikované ("skamenené") väzivo. Dysektómia sa kombinuje s arcotomiou, laminektómiou (odstránenie chrbtového oblúka) a / alebo facetektómiou (odstránenie medzistavcového kĺbu), korporektómiou (odstránenie tela stavcov). Súčasná inštalácia rôznych implantátov, stabilizačných systémov. Môže byť použitý spolu s navigačnou a endoskopickou podporou. Rez kožou je 3-15 cm, v závislosti od počtu operovaných stavcov. Región - celá chrbtica, prístup zozadu, spredu a zboku.

3. Stabilizačné operácie. Porušenie normálnej biomechaniky a axiálnej funkcie chrbtice sa prejavuje nestabilitou, deformáciou, patologickým zlomeninou. Na zabránenie alebo zníženie existujúceho neurologického deficitu (ochrnutie) je potrebné stabilizovať stavce pomocou špeciálnych systémov.

4. Paliatívna (uľahčujúca), funkčné operácie - rhizotómia a chondrotómia. Vykonávajú sa so syndrómom spastickej a pretrvávajúcej bolesti v dôsledku následkov poškodenia miechy. Účelom operácie je odrezať určité časti miechy, nervové kmene. V dôsledku toho je prenos patologického nervového impulzu blokovaný..

Perkutánna chirurgia (vpichom kože) - „ambulantná“ neurochirurgia

1. Rádiofrekvenčné denervovanie fazetových kĺbov. Používa sa pri fazetovom syndróme (keď sa zmení zdroj bolesti medzistavcových kĺbov), pod trubicu zosilňovača obrazu (mobilná röntgenová jednotka) sa inštalujú špeciálne ihly, prostredníctvom ktorých sa vykonáva rádiofrekvenčný účinok na nervy postihnutých kĺbov. Takže bolesť je odstránená.

2. Odstránenie prietrže disku pomocou perkutánneho vpichu. Medzistavcový disk sa prepichne špeciálnou ihlou pod trubicou zosilňovača obrazu, potom sa jeho stredná časť (jadro buničiny) odstráni nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Perkutánna nukleoplastika studenej plazmy - odparovanie vystavením studenej plazme.
 2. Hydrodisektómia - mletie a odstraňovanie, vysokorýchlostný prietok tekutiny (900 km / h).
 3. Špirálová nukleotómia - úvod do ihlovej tenkej špirály, ktorá vykonáva rotačné pohyby na odstránenie časti buničitého jadra.
 4. Odparovanie laserom - odstránenie laserom.
 5. Chemonukleolýza - zavádza sa špeciálna látka, ktorá vedie k skvapalneniu buničitého jadra a zníženiu jeho objemu.

3. Vertebroplastika. Hemangióm, patologické zlomeniny stavcov porušujú pevnosť a stabilitu chrbtice, dochádza k porušeniu geometrie stavca, čo môže viesť k poškodeniu miechy. Technika prevedenia - pod trubicou zosilňovača obrazu, s tenkou trubicou s vodičom, sa telo stavca prepichne a naplní špeciálnym cementom..

3. Kyphoplastika. Je to dobrý postup, ale umožňuje nielen obnoviť pevnosť stavcov, ale aj kompenzovať jeho deformáciu, čo vedie k zakriveniu chrbtice a vyžaduje opravu. Technika vykonávania - pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu sa do komory poškodeného stavca zavedú špeciálne komory 2 dutými ihlami, ktoré sa potom nafúknu. Tlak v komorách je prísne regulovaný, takže výsledkom je stavca potrebnej výšky bez deformácií (na tento účel sa používajú dve nafukovacie komory). Po obnovení požadovanej polohy sa komory odstránia a na fixáciu stavca sa dutiny, v ktorých boli komory umiestnené, vyplnia cementom..

4. Regenerácia tkanív medzistavcových platničiek. Po odstránení buničitého jadra sa časť materiálu odošle do špeciálneho laboratória, kde sa izolujú a kultivujú normálne bunky chrupavky (reprodukcia). Následne perkutánna punkčná metóda implantuje pestované tkanivo na medziobratlový disk, ktorý má záujem.

Aké následky sa môžu vyskytnúť po operácii?

Zotavenie po operácii sa nazýva vynikajúci výsledok. Opačná situácia sa nazýva zlé následky. Dôsledky sú tieto:

 • nedostatočný účinok operácie;
 • posilnenie neurologického stavu, syndróm bolesti;
 • porušenie biomechaniky chrbtice - výskyt nestability alebo obmedzenia pohyblivosti v segmente miechy;
 • zvýšený alebo výskyt jazvovitého procesu v dôsledku hnisavých komplikácií, krvácania, hrubej práce neurochirurga v operačnej rane;
 • negatívna reakcia na anestéziu (alergia, šok, exacerbácia chronických chorôb), použité implantáty a stabilizačné systémy;
 • neurotické depresívne poruchy;
 • fatálny výsledok. Pri plánovanej spinálnej neurochirurgii ide o kazuistiku, kde príčinou sú hlavne akútne patologické stavy počas anestézie (anafylaktické a iné život ohrozujúce typy šoku, ako aj rýchla exacerbácia predtým nezisteného ochorenia, napríklad prasknutie mozgovej aneuryzmy, akútny srdcový infarkt). myokard, atď.).

Pre vynikajúci výsledok operácie je dôležité:

 1. Správne stanovenie indikácií pre chirurgický zákrok.
 2. Vykonávanie operácie na vysokej profesionálnej úrovni.
 3. Správne naplánované a disciplinované obdobie pooperačnej rehabilitácie.

Poruchy v pooperačnom období - hlavný dôvod výskytu zlých následkov po operácii. Aby sa im zabránilo, je potrebná riadna rehabilitácia..

Rehabilitácia

Operácia bola úspešná, pacient si je istý, že všetko komplikované je pozadu. Pre pacienta je však najzaujímavejšie obdobie po operácii - čas rehabilitácie. Užitočnosť života pacienta závisí od rehabilitácie a dodržiavania odporúčaní lekára.

Princípy rehabilitácie po operácii na odstránenie prietrže chrbtice:

 1. Pozitívny emocionálny prístup napriek okolnostiam.
 2. Operácia eliminuje následky, príčinu odstráni iba pacient.
 3. Dodržiavanie hygieny pohybov (zdvíhacie a nosné hmotnosti, beh, skákanie, dlhé a nepohodlné sedenie, ostré a nadmerné fyzické aktivity)
 4. Pravidelná telesná výchova (všeobecná telesná výchova a špeciálne cvičenia na chrbticu).
 5. Liečba pravidelným chodom - manuálna masáž, fyzioterapia, akupunktúra, hirudoterapia. Pomocou telesnej výchovy budete schopní zabrániť patologickým zmenám svalov, väzov a kĺbov, ale existujúce poruchy nemôžete odstrániť bez lekárskej pomoci..
 6. Vyberte si svoje obľúbené aktivity - fitness, joga, aqua aerobik atď. a urob to s radosťou.
 7. Zdravie chrbtice po operácii nie je kompatibilné s profesionálnymi športmi, vzpieraním, kontaktnými bojovými umeniami, auto / štvorkolkou alebo motocyklom.
 8. Ak máte nadváhu - schudnite.
 9. Mnohé povolania majú po operácii obmedzenia, o ktorých sa rozhodne spolu s ošetrujúcim lekárom.
 10. Nespoliehajte sa na lieky, je možné patologický stav liečiť lekársky, neexistuje žiadny liek.

Pri rozhodovaní o operácii pacient rieši veľa otázok, z ktorých väčšina je opísaná v našom článku. Ale hlavnou otázkou, ktorú musí pacient vyriešiť, je výber neurochirurga. Takže špecialista odpovedá na všetky otázky! Určuje, či potrebujete operáciu, vykoná ju, dá odporúčania.

Základné kritériá pre výber lekára:

 1. Nebudú vás prevádzkovať nemocnice, ale lekár. Najmä pre rozpočtovú kliniku. V súkromnom lekárstve je klinika sám odborník. Na štátnej klinike je dosť neurochirurgov, ale nie skutočnosť, že sa všetci špecializujú na operáciu chrbtice. Choďte konkrétne na lekára, ktorého vám odporúčajú..
 2. Neurochirurgia je mimoriadne úzka špecializácia na špecializáciu samotnú. Nie je možné operovať na rovnakej úrovni na vysokej úrovni v neurochirurgii - nádory mozgu, trauma, mozgové mŕtvice, chrbtica atď. Pokiaľ ide o spinálnu prietrž, ide o spinálneho neurochirurga, ktorý má skúsenosti s takýmito operáciami najmenej 150 - 200 ročne. Veda je nevyhnutnosťou. Pri rozhovore s lekárom sa opýtajte, koľko podobných operácií vykonal za posledný mesiac, a tiež vyhľadajte jeho priezvisko medzi autormi odborných článkov v odborných lekárskych časopisoch. Internet, ktorý vám pomôže.
 3. Pri rozhodovaní o operácii by pre vás nemali byť žiadne temné témy. Nehanbite sa, opýtajte sa svojho lekára na rôzne otázky týkajúce sa nadchádzajúcej operácie. Dôležitá je nielen odpoveď, ale aj to, ako vám bude zodpovedaná. Pokojný, sebavedomý, bez tlaku.
 4. Páteřný neurochirurg najvyššej triedy je „kusový tovar“ s príslušnou cenou. Na súkromnej klinike je cena známa. Na štátnej klinike musíte vynaložiť určité úsilie, aby vás špecialista vybral z prúdu pacientov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

I. Pôvod encefalocely. Uzavretie neuroektodermy na vytvorenie nervovej trubice začína 22. deň tehotenstva na niekoľkých miestach pozdĺž neurálnej platne a potom ide dvoma smermi k predným a zadným neuroporám, v poradí 25 až 26 a 27 až 28 dní.
Z tohto článku sa dozviete sadu cvičení pre krk s cervikálnou osteochondrózou od Dr. Bubnovského. Účinnosť, výhody a nevýhody tohto náboja, gymnastika s domácou osteochondrózou krčka maternice.
Liečba chrbtice v Jekaterinburgu pomocou konzervatívnych a chirurgických metód pomocou najmodernejších a najspoľahlivejších metód a zapojenia najlepších neurochirurgov a ortopédov, a to aj z Izraela a Európy, je pozvaná na kliniku Medis.