loader

Hlavná

Liečba

Lumbosakrálna prietrž

Kýla lumbosakrálnej chrbtice je výčnelok časti medzistavcovej platničky v dôsledku prasknutia vláknitého prstenca. Posun nastáva smerom k miechovému kanálu. Kýly sa najčastejšie vyskytujú v bedrovej oblasti, pretože táto časť chrbtice má maximálnu záťaž. Táto chrbtica má tiež väčšiu výšku medzistavcových platničiek ako iné oddelenia a slabý pozdĺžny väz, ktorý normálne zaisťuje fixáciu stavcov pozdĺž predného a zadného povrchu..

Vlastnosti

Charakteristiky medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej oblasti:

 • častejšie u ľudí stredného veku;
 • je hlavnou príčinou bolesti v bedrovej oblasti;
 • prvé príznaky choroby sa môžu vyskytnúť z dolných končatín (znížená citlivosť nôh, zhoršená pohybová aktivita);
 • hlavnou diagnostickou metódou je rádiografia (prietrž sa označuje ako vyčnievanie medzi stavcami);
 • prístupný konzervatívnej liečbe v 75% prípadov;
 • hlavnou príčinou výskytu je trauma chrbtice (vzpieranie, profesionálne športy).

Sakra je zapojená do patologického procesu menej často ako spodná časť chrbta (štruktúrne znaky). Z tohto dôvodu sa prietrže vyskytujú na úrovni L5-S1 v 50 - 55% prípadov, na úrovni L4-L5 v 25 - 30% prípadov (L - označenie bedrových stavcov, S - sakrálne). Podľa ICD 10 je patológia označená písmenom M (M 51,0; M 51,3; M 52,1; M 52,2)

V závislosti od anatomického umiestnenia prietrže vzhľadom na miechový kanál existujú:

Medián alebo medián

Vzťahuje sa na interné, pretože je umiestnený v strede medzistavcovej platničky, a preto spôsobuje kompresiu vnútorných koreňov..

Na klinike dominuje radikálny syndróm pred lokálnymi prejavmi..

Konkrétne umiestnenie vysvetľuje simultánnu kompresiu dvoch nervov - vnútorného koreňa a vonkajšieho pôvodu pochádzajúcich z miechy.

Kliniku predstavujú miestne aj radiálne syndrómy..

Zadný bočný alebo bočný

Do lézie sa podieľa iba vznikajúci nervový koreň, pretože herniálny výčnelok je umiestnený na bočnej časti a stláča všetky štruktúry vonkajšieho okraja disku..

Častejšie sa vyskytujú iba lokálne prejavy patológie, radiálne príznaky sú buď mierne, alebo chýbajú.

V závislosti od stupňa deštrukcie vláknitého prstenca a ďalších prvkov medzistavcovej platničky sa rozlišujú tieto typy patológie:

 • Výstupok disku. Prejavuje sa premiestnením prvkov medzistavcových platničiek priamo do miechového kanála. Samotná štruktúra disku sa spravidla neporuší.
 • Vytláčanie. V tomto prípade dochádza k rozpadu vláknitého prstenca a vyčnievaniu jadra do miechového kanála. Súčasne sa zachováva zadný pozdĺžny väz.
 • Výhrez. Spája sa s prolapsom zložiek vláknitého prstenca priamo do miechového kanála.
 • Sekvestrácia je proces spojený s premiestňovaním fragmentov vláknitého prstenca pozdĺž miechového kanála (pokračujúci prolaps)..

Príznaky hernie lumbosakrálnej chrbtice

Príznaky budú závisieť od miesta prietrže, pretože dochádza ku kompresii rôznych nervových zakončení s konkrétnym umiestnením formácie..

Existujú dve kategórie príznakov: miestne a radiálne.

Môže byť splatná

kompresia odchádzajúcich vetiev miechy, narušenie integrity kĺbového aparátu,

poškodenie medzistavcových platničiek.

Bolesť dolnej časti chrbta je hlavným príznakom. Na začiatku ochorenia sa pri malej veľkosti prietrže (menej ako 1 - 2 mm) mierne prejavuje. S rozvojom choroby sa intenzita postupne zvyšuje..

Ožarovanie bolesti v priľahlých oblastiach (stehno, zadok) pri postupe.

Jasná závislosť syndrómu bolesti od fyzickej aktivity, dokonca bezvýznamná (zvýšená bolesť pri kašľaní, kýchaní).

Lokálne zmeny vo forme hyperémie, edému alebo viditeľnej deformácie sa nepozorujú.

Vyskytuje sa, keď prietrž vyčnieva smerom k mieche.

Porušenie citlivej inervácie končatín (brnenie a husacie hrbole na nohách, nohách).

Porušenie motorickej aktivity (paréza).

Cauda equina syndróm, ktorý je spojený s poškodením významnej oblasti miechy. Prejavuje sa okrem porúch motorickej a senzorickej sféry aj narušenia funkcie panvových orgánov..

Pretože každá časť miechy je zodpovedná za inerváciu svojej oblasti, klinika bude závisieť od úrovne poškodenia (L1-L5, S1).

Symptómy sú charakteristické aj pre množstvo ďalších chorôb (ischias, osteochondróza), čo sťažuje diagnostiku a niekedy vyžaduje ďalšie vyšetrovacie metódy (MRI / CT)..

liečba

Vo väčšine prípadov sa prietrž lumbosakrálnej chrbtice lieči bez chirurgického zákroku, pretože chirurgický zákrok v tejto anatomickej oblasti má vysoké riziko komplikácií..

Konzervatívna terapia

 1. Odpočinok na lôžku po dobu 5 až 7 dní na pozastavenie degeneratívnych procesov v tkanivách.
 2. Analgetiká (drotaverinum) na zmiernenie bolesti. Paravertebrálne blokády s roztokom lidokaínu takmer úplne zmierňujú bolesť, ale majú väčšie riziko komplikácií.
 3. Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie sprievodného aseptického zápalu v okolitom zadnom tkanive (Diclofenac, Ibuprofen).
 4. Svalové relaxanciá na zmiernenie reflexného svalového kŕče (Vecuronium, Pankuronium).
 5. Cvičebná terapia. Vyberie sa presne individuálne prispôsobený súbor cvičení. Môže pôsobiť ako súčasť konzervatívnej liečby alebo ako súčasť rehabilitačného obdobia po operácii.
 6. Fyzioterapeutické postupy. Špecifický typ liečby (elektroforéza, magnetoterapia, kryoterapia, liečba UHF) predpisuje lekár. Môže sa používať aj v predoperačnom aj pooperačnom období..
 7. Špeciálne ortopedické doplnky (korzety, obväzy). Tuhosť a typ sa vyberajú s prihliadnutím na charakter kýly.

V prípade malej kýly a neprítomnosti výraznej deštrukcie kostných štruktúr je dovolené zaobchádzať s človekom pomocou konzervatívnych metód..

chirurgia

Cieľom operácie je dekompresia miechových nervov.

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • trvanie radikulárneho syndrómu dlhšie ako 4 týždne (strata nervovej funkcie);
 • nedostatok účinku konzervatívnej terapie;
 • MRI príznaky herniálneho výčnelku.

Ak sa vyskytne kaudálny syndróm (syndróm konského chvosta), je indikovaná pohotovostná hospitalizácia.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • nestabilita chrbtového segmentu;
 • zúženie miechy;
 • prítomnosť výrastkov a osteofytov v projekcii miechy;
 • príznaky spondylózy.

Možnosti pre operačnú taktiku:

Mikrodiscektómia z intralaminárneho prístupu pomocou operačného mikroskopu

Táto metóda sa týka špičkových technológií, pretože vyžaduje zväčšovacie zariadenia (lupu na čelo, operačný mikroskop). Umožňuje odstránenie herniovej hmoty takmer akéhokoľvek miesta a veľkosti. Počas operácie je minimálna strata krvi a minimálna trauma tkaniva (vysoká kozmetika). Priemerný pobyt na neurochirurgickom oddelení je 5-7 dní. Po operácii je indikovaný rehabilitačný kurz a po 6 týždňoch sa vracia plná fyzická aktivita. V pooperačnom období je indikované nosenie korzetu a obmedzenie fyzickej aktivity na 3 mesiace.

Je to operácia oddeľujúca svaly a týka sa endoskopických metód chirurgického zákroku. Na vizualizáciu chirurgického poľa (endoskop) sa používa špeciálne vybavenie. Aplikujte s herniami umiestnenými na boku, osteofytmi v dutine kanála. Je neprijateľné používať túto metódu na opakovaný chirurgický zákrok na chrbtici. Prístup je iba intralaminárny. Pacient je prepustený na 3-4 dni a doba rehabilitácie je skrátená na 4-5 týždňov.

Perkutánna endoskopická bedrová discektómia

Vykonáva sa pomocou endoskopu a iných špecializovaných nástrojov. Zariadenie sa môže zaviesť pomocou troch prístupov: intralaminar, posterolaterálny a transforaminálny. Používa sa pre typické nezmenené prietrže. Pacient je prepustený na 3-4 dni a doba rehabilitácie je skrátená na 4 týždne.

Akýkoľvek chirurgický zákrok je spojený s rizikom. Komplikácie, ktoré sa vyskytnú počas operácie, zahŕňajú:

 1. Krvácajúci. Vyskytujú sa pomerne zriedka s poškodením centrálnej žily. Je indikovaná okamžitá hemostáza. Strata krvi spravidla nepresahuje 150 - 200 ml krvi.
 2. Poškodenie štruktúr miechy (najmä membrán miechy). V tomto prípade dochádza k úniku mozgomiechového moku. S rozvojom tekutosti sa na ne nanášajú špeciálne tesniace švy a lepidlo.
 3. Poškodenie nervových koreňov. Je to pomerne zriedkavé. Ak vzdialenosť medzi prierezmi nervu nepresiahne 1,5 cm, použijú sa špeciálne stehy. Napriek zosieťovaniu nervového vlákna existuje v pooperačnom období riziko narušenia funkcie tohto nervu.

Pooperačné komplikácie zahŕňajú:

 1. Recidácia kýly. Operácia v tomto prípade bude potrebná iba v prípade klinických prejavov (radiálny syndróm)..
 2. Sekundárna infekcia a hnisanie rany.
 3. Vonkajšia cerebrospinálna tekutina z rany (poškodenie dura mater počas chirurgického zákroku). Na ukončenie používania špeciálneho nástroja pozostávajúceho z fibrínu a trombínu.

Komplikácie sa vyskytujú u veľmi malého percenta ľudí, pretože minimálne invazívne chirurgické metódy sú zlatým štandardom v liečbe lumbosakrálnych herniovaných diskov..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice je najbežnejšou zo všetkých typov hernií. Väčšina nákladu pripadá na spodné stavce a krížovú kosť. Pri zdravom a mobilnom životnom štýle bez väčšieho zaťaženia chrbta bude prietrž lumbosakrálnej chrbtice obísť osobu.

Čo je

Kýla bedrovej chrbtice je výstupok zdeformovanej medzistavcovej platničky do dutiny miechy. Výsledkom je tlak na miechové nervy. Tento priebeh udalostí vyvoláva výrazný syndróm bolesti.

Závažnosť bolesti závisí od veľkosti prietrže: pri malej veľkosti nemusí človek cítiť významnú bolesť; pri veľkosti asi 1 cm sa môže vyskytnúť krívanie, ťažkosti pri chôdzi a sedení.

Maximálne riziko sú ľudia vo veku od 25 do 50 rokov, ktorí vedú sedavý spôsob života.

Kýla bedrovej chrbtice je jedným z najnebezpečnejších typov medzistavcových kýly. Táto časť chrbtice je vystavená najväčšiemu zaťaženiu. Bedrové kýly sa oddeľujú podľa charakteristických znakov:

 • Posterolaterálny - výčnelok sa vyskytuje v smere miechového kanála, nervy sú stlačené a mnoho životných procesov je narušených. Toto je najnebezpečnejšia forma tejto choroby..
 • Bočné - medzistavcové platničky vyčnievajú doprava alebo doľava vzhľadom na chrbticu. Nebezpečenstvo je iba so silným progresom.
 • Kýla s výčnelkom vpred, nenesú zvláštne nebezpečenstvo.
 • Klasika - medzistavcové platničky vyčnievajú cez celú oblasť stavcov vo všetkých smeroch. Pri identifikácii je potrebné komplexné ošetrenie.

Pozri tiež: typy prietrže chrbtice.

Klasifikácia medzistavcových prietrží lumbosakrálnej v závislosti od ich veľkosti:

 • Malé rozmery - do 5 mm, po detekcii je potrebné zahájiť komplexnú liečbu, nie je nutný chirurgický zákrok.
 • Stredné veľkosti - do 8 mm, komplexná liečba, v nemocnici, bez nutnosti chirurgického zákroku.
 • Veľké veľkosti - do 12 mm je liečba v nemocnici zložitá. Neurochirurg niekedy môže predpísať operáciu, ak sú v práci chrbtice závažné komplikácie.
 • Mimoriadne veľký - presahujúci 12 mm, zriedka sa používa komplexná liečba, najmä chirurgická.

príčiny

Lumbosakrálna kýla sa prejavuje pod vplyvom dvoch hlavných faktorov - kombinácia sedavého spôsobu života so zvýšenou fyzickou aktivitou na chrbtici. Ale existuje mnoho dôvodov, ktoré ovplyvňujú tvorbu kýly..

Progresia osteochondrózy

Osteochondróza sa stáva jednou z hlavných príčin objavenia sa medzistavcových prietrží na akomkoľvek oddelení, vrátane lumbosakrálnej. S touto patológiou dochádza k zmene štruktúry medzistavcových platničiek, chrupavkové tkanivo je zničené a stráca elasticitu.

Nepriaznivé pracovné podmienky

Ak osoba sedí alebo zdvíha váhy každý deň po dlhú dobu alebo trávi čas v nepohodlnej polohe na chrbte, skôr alebo neskôr chrbtica nebude stáť. Riziko získania kýly medzistavcového disku sa zvyšuje, pretože medzistavcové platničky, ktoré obklopujú štvrtý stavovec a krížovú kosti, sú pod najväčším zaťažením..

Poranenie miechy

Ak dôjde k mechanickému poškodeniu chrbtice, vláknitý prstenec nemusí odolať prudkému zaťaženiu a prasknutiu, v takom prípade sa prietrž objaví náhle a je sprevádzaná veľmi silnou a ostrou bolesťou..

Zakrivenie chrbtice

Pri skolióze je záťaž prerozdelená do jednotlivých častí chrbtice. Disky v tejto oblasti podliehajú zrýchlenému opotrebovaniu, zastaveniu a objaveniu sa výčnelkov..

Ochorenia pohybového ústrojenstva

Pri chorobe, ako je dysplázia bedrového kĺbu, zaťaženie jednotlivých stavcov sa zmieša, to spôsobí deštrukciu tkaniva chrupavky a výčnelok medzistavcového disku v priebehu času..

Nadváha a zlý vývoj svalov

Ak sa osoba zapája na mieste, udržuje sa vo forme, záťaž sa zvyšuje. Športovci s veľkou telesnou hmotnosťou sa často sťažujú na bolesti chrbta. Čo môžeme povedať o osobe, ktorej nadváha je tukové tkanivo? Zaťaženie bude prirodzene nadmerné a medzistavcové platničky sa opotrebujú. Hernia sa v takejto situácii môže objaviť banálnym zdvihnutím vrecka zemiakov.

Medzistavcové platničky, ktoré obklopujú 4. vertebru a krížovú kôru, sú stlačené a vyčnievajúce. Zaťaženie je v tejto oblasti najvyššie..

príznaky

Ak má osoba prietrž sakrálnej chrbtice, príznaky sa môžu líšiť v závislosti od veku kýly. Hlavným príznakom je bolesť. Príznaky lumbosakrálnej hernie v raných štádiách:

 • Bolesti v dolnej časti chrbta a dlho nezmiznú;
 • Pri ostrých pohyboch, trávení dlhého času sedením alebo zdvíhaním závaží sa bolesť len zosilnie;
 • Lokalizovaná bolesť;

Keď hernia v lumbosakrale už dosiahla pôsobivú veľkosť a stav sa zhoršil, príznaky budú nasledujúce:

 • Bolesť sa môže objaviť veľmi ostro, akoby „natáčala“ postihnutú oblasť;
 • Bolesť môže vyžarovať v končatinách (nohách) a častiach tela susediacich s prietržou;
 • Ťažkosti vznikajú pri chôdzi a pri akomkoľvek pohybe je človek chromý;
 • Pri kýchaní alebo kašľaní sa môžu vyskytnúť záchvaty bolesti;
 • Chrbtica sa postupne trochu ohýba a snaží sa zmierniť bolesť;
 • V mieste lokalizácie medzistavcovej prietrže sa vyskytuje malý opuch, svaly dolnej časti chrbta a brušné svaly sa stláčajú a menej pohyblivé..

Hernia v bedrovej chrbtici je možné identifikovať podľa sťažností pacienta, ale pri liečbe je potrebné presné vyšetrenie. Aby bolo možné presne vedieť, kde je prietrž a jej veľkosť, je potrebné podstúpiť sériu testov, vykonať röntgen a podrobiť sa špeciálnemu vyšetreniu (magnetická rezonancia)..

liečba

A ako zaobchádzať s týmto typom kýly? Liečba kýly lumbosakrálneho oddelenia sa musí vykonávať pod dohľadom vysoko kvalifikovaného odborníka. Ošetrujúci lekár so zameraním na ukazovatele vyšetrení, analýz a sťažností pacienta predpisuje komplexnú liečbu a dáva odporúčania týkajúce sa životného štýlu.

liečenie

Príznaky a liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice sú úzko spojené. Lekár určuje výrazný prejav patológie a zameriava sa na ich elimináciu. Prípravky, ktoré sú súčasťou komplexnej liečby:

 • Preparáty pre křupavku. Urýchľujú proces regenerácie tkanív chrupavky. Čiastočne obnovuje elasticitu medzistavcových platničiek.
 • Lieky proti bolesti. Používa sa na uľahčenie života pacienta počas liečby.
 • Svalové relaxanciá. Uvoľnite kŕče zo svalov nachádzajúcich sa v blízkosti miesta prietrže kýly. Čiastočne obnovte pohyblivosť chrbtice.
 • Nesteroidné protizápalové lieky. Používa sa na zmiernenie opuchov, zápalov, zmiernenie stavu pacienta.
 • Vitamínové prípravky. Použitie pomáha pri zrýchľovaní obnovy poškodených častí medzistavcových platničiek prietržnej časti bedrovej kosti.

Masáže a LFK

Lumbosakrálna oblasť je silne zaťažená a keď sa objaví prietrž, svaly sa snažia kompenzovať nedostatočnosť chrbtice. Forma prepäťových spazmov. Masáž pomáha čiastočne znižovať bolesť prietrže, zmierňuje opuchy a čiastočne obnovuje bedrovú pohyblivosť.

Fyzioterapeutické cvičenia sú povinné pri kýloch lumbosakrálnej chrbtice. Všetky cvičenia, ktoré pomôžu obnoviť pohyblivosť dolnej časti chrbta, musíte premyslieť a skontrolovať, či sú pre vás vhodné.

Vyvarujte sa ostrým a krúteným pohybom, nehádžte sa, nevytvárajte tlak v mieste prietrže.

Je lepšie zvoliť cvičenia, ktoré môžu byť vykonané ležiace na chrbte. Môžete použiť cvičenia na posilnenie brušných svalov, čo pomôže zmierniť kŕče zo svalov dolnej časti chrbta..

Alternatívne spôsoby liečby

Takéto metódy liečby: akupunktúra, nosenie špeciálnych posilňovacích korzetov, zmena životného štýlu na výhodnejší, natiahnutie chrbtice pomocou špeciálnych zariadení, ľudové liečivá. Akupunktúra pomáha zmierniť opuchy, znižuje stres v mieste lokalizácie prietrže. Korzety pomáhajú znižovať bolesť pri pohybe, čiastočne zmierňujú svalové kŕče a oslabujú progresiu choroby. Natiahnutie chrbtice pomáha zmierňovať bolesť, dokonca aj pri držaní tela, odstraňovať zakrivenie chrbtice prietrž.

Bude musieť zmeniť obvyklý spôsob života na priaznivejší na rehabilitáciu. Posaďte sa menej, nezdvíhajte závažia, držte chrbát rovno, jesť správne.

Medzi alternatívne spôsoby liečby patria tieto prostriedky:

 • Masti a odreniny;
 • Dekorácie a nálevky;
 • Liečivé kúpele s bylinkami;

Hlavným účelom alternatívnej liečby je zmierniť bolesť sprevádzajúcu prietrž.

Chirurgický zákrok

Ak hernia ovplyvňuje lumbosakrálnu chrbticu, chirurgický zákrok sa používa zriedkavo, približne v 10% prípadov. Operácia chrbtice je vždy veľkým rizikom, môžete zostať zdravotne postihnutí po zvyšok svojho života. Tento spôsob liečby by sa preto mal používať iba v najextrémnejších prípadoch, keď je prietrž obrovská a konzervatívna liečba nepomáha..

V modernej medicíne sa používajú dve metódy chirurgického zákroku:

 • Laserové ošetrenie medzistavcových prietrží. Jadro medzistavcového disku je zahrievané, dochádza k strate tekutín a zmenšuje sa prietrž.
 • Odstránenie poškodeného medzistavcového disku a jeho nahradenie implantátom zo špeciálneho materiálu.

prevencia

Aby ste si udržali zdravý chrbát, musíte sa vyhnúť dlhodobému sedeniu. Život je v pohybe. Musíte hrať šport, ale ten, ktorý nepreťažuje chrbticu. Správna výživa je kľúčom k pevnosti chrbtice, nemal by sa dovoliť nedostatok vápnika a iných vitamínov.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej

Bedra je oblasť ľudského tela, ktorá je vystavená veľkému zaťaženiu v dôsledku tlaku z hornej polovice tela. V priebehu času to vedie k opotrebovaniu diskov umiestnených medzi stavcami a rôznymi patologickými procesmi. Pri významnom tlaku dochádza k natiahnutiu alebo pretrhnutiu seróznej membrány, v dôsledku čoho sa uvoľňuje jadro. Takéto zmeny predstavujú vznik prietrže s rozvojom výrazného klinického obrazu.

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej oblasti je najbežnejšou chorobou spomedzi všetkých druhov kýly chrbtice a vyžaduje komplexnú liečbu..

Čo je

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice je ochorenie muskuloskeletálneho systému osoby, vyznačujúce sa premiestnením buničitého jadra medzistavcových platničiek pretrhnutím vláknitého prstenca..

Lumbosakrálna chrbtica pozostáva z 5 stavcov, medzi telami ktorých sú disky, ktoré vykonávajú funkciu tlmiča nárazov a zaisťujú rozloženie rovnomerného zaťaženia stavcov. Pri výraznom zaťažení bedrovej oblasti dochádza k nerovnomernému stlačeniu disku, čo vedie k jeho vyčnievaniu.

Medzistavcová hernia je vážna patológia lumbosakrálnej chrbtice, ktorá si vyžaduje určenie najvhodnejšej terapie. Terapeutické taktiky sa vyberajú v závislosti od presného umiestnenia výčnelku, jeho veľkosti, závažnosti klinického stavu a súvisiacich ochorení..

Medzistavcová prietrž v sakrálnej sekcii sa klasifikuje takto:

 • najnebezpečnejším typom patológie je výstup z jadra do oblasti miechového kanála, čo vedie k zovretiu nervov a rozvoju silnej bolesti; také kýly sa nazývajú posterolaterálne;
 • medziobratlová laterálna hernia sa tvorí vľavo alebo vpravo od chrbtice, vyvoláva výskyt symptomatického komplexu iba v dôsledku progresie choroby;
 • vpred od buničitého jadra sa považuje za najmenej nebezpečnú odrodu, takéto výčnelky sú zriedkavo náchylné k progresii;
 • k uvoľneniu jadra dochádza na všetkých stranách chrbtice.

Choroba sa klasifikuje podľa veľkosti prietrže:

 • do 6 mm - neohrozujú pacienta, vykonáva sa komplexná nechirurgická liečba;
 • 7-9 mm - liečba je predpísaná na lôžkovom oddelení, nevyžaduje sa chirurgický zákrok;
 • 11-13 mm - vykonáva sa konzervatívna terapia (lieky, fyzioterapeutické metódy, predpísaná strava), so silnou bolesťou, ktorá výrazne brzdí pohyb a nedá sa úplne vylúčiť lekárskou liečbou, je predpísaný chirurgický zákrok;
 • nad 13 mm - vykonáva sa chirurgický zákrok a liecba liekom.

príčiny

Prietrž sakrálnej chrbtice sa často vyskytuje v dôsledku osteochondrózy, ktorá je komplexom degeneratívnych zmien v kĺbovej chrupavke. Medzi ďalšie dôvody patria:

 • poranenia dolnej časti chrbta;
 • stálu fyzickú aktivitu (súvisí najmä s odbornými činnosťami);
 • nosné hmotnosti;
 • metabolická porucha;
 • rachiocampsis;
 • nadváha;
 • vrodené anomálie chrbtice;
 • nádorové procesy.

Medzi negatívne faktory prispievajúce k rozvoju tohto ochorenia patria infekčné procesy v tele, konzumácia alkoholu, fajčenie, svalová slabosť, staroba a sedavý životný štýl..

Ako sa prejavuje choroba?

Závažnosť príznakov lumbosakrálnej prietrže závisí od veľkosti výčnelku a od trvania ochorenia. Hlavným príznakom je vývoj bolesti inej povahy v postihnutej oblasti.

Na začiatku vzniku patológie sa symptómy prietrže objavujú nasledovne:

 • bolesť sa pravidelne objavuje v lumbosakrálnej oblasti;
 • pocit bolesti sa zintenzívňuje s motorickou aktivitou, ostrým stúpaním, vzpieraním, intenzívne bolesti sa objavujú aj pri zmene polohy tela po dlhodobom sedení na jednom mieste;
 • lokalizovaná bolesť (iba v postihnutej chrbtici).

Príznaky hernie v sakrálnej chrbtici sa zhoršujú so zväčšením patológie:

 • v dolnej časti chrbta sú náhle ostré bolesti;
 • bolesť vyžaruje do dolných končatín, panvovej oblasti a ďalších častí tela umiestnených v blízkosti postihnutej oblasti;
 • pohyby sú vykonávané s ťažkosťami, vyskytuje sa krívanie;
 • bolesť nastáva pri kýchaní a kašľaní;
 • je zakrivenie chrbtice;
 • s časom v lumbosakrálnej chrbtici je mierny opuch;
 • svaly chrbta a brucha sa napnú;
 • významne obmedzená fyzická aktivita.

Medziobratlovú herniu je možné diagnostikovať klinickými prejavmi. Na určenie presného umiestnenia patológie, na identifikáciu veľkosti výčnelku sa vykoná röntgenové vyšetrenie a MRI..

Liečebné metódy

Niekoľko špecialistov, neurológ a vertebroológ, sa podieľa na liečbe herniovaných diskov lumbosakrálnej chrbtice. Klinický obraz naznačuje prítomnosť prietrže, röntgenové a magnetické rezonancie ukazujú prebiehajúce zmeny v mieche. Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pri iných patologických stavoch, ktoré majú podobné príznaky (myozitída, hematóm, spondylartróza a nádorový proces)..

Po vyšetrení sa vyberie taktika terapeutických opatrení: konzervatívna terapia alebo chirurgický zákrok. Väčšina lekárov má sklon veriť, že vzhľadom na malú veľkosť patológie vám vymenovanie komplexnej terapie vrátane užívania liekov, fyzioterapeutických metód, tradičnej medicíny a úprav životného štýlu umožňuje robiť bez operácie.

Pri diagnostike prietrže lumbosakrálnej chrbtice by sa malo predovšetkým zabrániť náhlym pohybom. Počas obdobia silnej bolesti sú predpísané prísne postele a lieky na bolesť a protizápalové účinky. Pri remisii sa používajú terapeutické masáže, gymnastika, tepelná expozícia vo forme bahna a obklady s masťami (iba na základe svedectva lekára)..

Liečba drogami

Liečba drogami sa používa hlavne na odstránenie bolesti a iných symptomatických príznakov. Liečba prietrže pri hernii spočíva v použití nasledujúcich látok:

 • lieky proti bolesti (Ketanov, Baralgin);
 • nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Diclofenac);
 • lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče (Midocalm);
 • hormonálne lieky (dexametazón, metylprednizolón);
 • chondoprotektory (na zlepšenie procesov obnovy chrupavkového tkaniva);
 • komplexy vitamínov a minerálov.

Závažné bolesti, ktoré po užití tablety nezmiznú, a intramuskulárne injekcie sa eliminujú pomocou blokád (znamená zavedenie liečebného roztoku s herniou priamo do lumbosakrálnej chrbtice)..

Chirurgický zákrok

Konzervatívna terapia sa používa už niekoľko mesiacov. Pri absencii pozitívnej dynamiky sa vykonáva opakované vyšetrenie, po ktorom je predpísaná operácia na odstránenie kýly chrbtice.

Pri tejto patológii sa používajú tieto druhy chirurgických zákrokov:

 • eliminácia spinálnej patológie laserom (uskutočnená v prvých šiestich mesiacoch po vzniku výčnelku, s veľkosťou nepresahujúcou 6 - 7 mm; podstatou metódy je obnovenie chrupavky disku pomocou laserového žiarenia, postup je menej traumatický, pacient dobre toleruje; pri veľkých patológiách je perkutánny) odstránenie poškodených častí disku);
 • mikrodisektómia (odstránenie prietrže a časti medzistavcovej platničky, ktorá stlačuje nerv pomocou mikro-nástrojov prostredníctvom malých rezov na koži);
 • inštalácia titánových implantátov namiesto postihnutého disku.

Chirurgická liečba patológie lumbosakrálnej oblasti umožňuje zbaviť sa samotnej príčiny choroby, akýkoľvek chirurgický zákrok však môže narušiť štruktúru chrbtice. Operácia sa preto vykonáva v najzávažnejších prípadoch so silnou bolesťou a pridaním neurologických prejavov.

masáž

Liečebný účinok na chrbtové svaly pri ochoreniach chrbtice je neoddeliteľnou súčasťou liečby. Masáž je zameraná na zníženie svalových kŕčov a posilnenie väzov stavcov. Existuje niekoľko druhov terapeutických masáží pre choroby chrbtice. Procedúru určuje lekár v závislosti od klinického obrazu a individuálnych charakteristík tela.

Klasická masáž

Procedúra sa vykonáva pomocou masážneho krému alebo detského oleja. Všetky pohyby sú plynulé s miernym tlakom. Najprv sa vykoná hladenie, potom ľahké trenie a dopad na body. Pre väčšiu efektívnosť po klasickej masáži sa odporúča vykonávať jednoduché cvičenia, ktoré zmierňujú tlak z dolnej časti chrbta.

hydromasážne

Podstatou tejto techniky je masáž pomocou prúdu vody, ktorý sa dodáva pod tlakom. Teplotný režim je zvolený ako teplá teplota, ktorá je pre človeka najpohodlnejšia.

vákuum

Procedúra zahŕňa vykonanie masáže pomocou špeciálnych plechoviek zo silikónu alebo skla na zlepšenie krvného obehu a toku lymfy. Po aplikácii masáže sa zlepšuje výživa medzistavcových platničiek..

Med

Na liečebnú masáž sa používa teplý med, do ktorého sa pridáva niekoľko kvapiek jedľa alebo olivového oleja. Na začiatku procedúry sa telo zahreje klasickou masážou, potom sa na postihnutú oblasť chrbta aplikuje zmes medu a oleja trením. Po dôkladnom otrení medovou zmesou si odborník položí ruky na miesto, na ktorom sa trie, a prudko ich odtrhne. Postup pokračuje až do vytvorenia bieleho povlaku na rukách.

fyzioterapia

Na liečbu prietrže sa používajú rôzne metódy fyzioterapie, ktoré môžu pacienta zbaviť silnej bolesti, zlepšiť krvný obeh a zmierniť prejavy opuchov. Okrem toho tieto postupy urýchľujú regeneračné procesy v chrupavke, stimulujú metabolizmus..
Medzi hlavné typy fyzioterapie patria:

 • elektroforéza (použitie nízkofrekvenčných prúdov v kombinácii so zavádzaním rôznych liečivých látok cez kožu);
 • Terapia EHF (extrémne vysoká frekvencia) - žiarenie milimetrových vĺn zamerané na konkrétne body; stimuluje regeneračné a metabolické procesy, pozitívne ovplyvňuje celé telo, zvyšuje jeho ochranné vlastnosti;
 • ultrazvuková terapia - ultrazvukové vlny sú schopné preniknúť hlboko do ľudského tela (do 6 cm), a tým ohriať postihnutú oblasť, čo prispieva k obnove a výžive chrupavkového tkaniva;
 • akupunktúra - postup je dopad na body tenkými ihlami a spoločné podávanie liečivých roztokov;
 • parafínové ošetrenie - parafínové kúpele sa používajú ako otepľovacie činidlo na odstránenie zápalu a bolesti; tiež použite biely parafín predhriaty na 60 stupňov.

Cvičenie a cvičenie

Fyzikálna terapia sa aplikuje každý deň a pozostáva zo súboru jednoduchých cvičení zameraných na posilnenie miechových svalov, vyloženie a naťahovanie chrbtice. Výnimkou je obdobie zhoršovania, takže pri akútnej forme by ste sa mali vyhnúť akýmkoľvek pohybom a odpočívať v posteli, aby nedošlo k zhoršeniu situácie..

Liečba medzistavcovej prietrže doma cvičením:

 • pacient zaujíma polohu na chrbte: pravá noha by mala byť ohnutá na koleno, ľavá noha by mala byť zdvihnutá z podlahy tak vysoko, ako je to možné, uchopte ju rukami a ťahajte k telu; v tejto polohe by ste mali zostať až 10 sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy; potom je pravý ohnutý a ľavý priťahuje telo; počas dňa sa odporúča vykonávať 3 až 5krát;
 • východisková poloha je na bruchu: ramená sú presne natiahnuté nad hlavu, nohy rovné; potom musí pacient zdvihnúť hlavu a nohy súčasne, dobre sa ohnúť v chrbte; opakovať 5-10 krát;
 • stojace na všetkých štyroch stranách by mali ohýbať chrbát dole, potom ohýbať oblúk nahor; opakujte až 15 krát.

Manuálna terapia

Procedúra spočíva v korekcii patologického postavenia kostí, svalov a väzov. Liečbu vykonáva kvalifikovaný odborník - manuálny terapeut. Vplyv na postihnuté miesto sa vykonáva pomocou rúk v príručke. Pri napínaní väzov, svalov a kostí zaujímajú stavce najsprávnejšiu polohu, čo umožňuje znížiť nadmerné a nesprávne rozložené zaťaženie z lumbosakrálnej oblasti. Viac informácií o manuálnej terapii.

ethnoscience

Sakrálna prietrž sa hodí iba na komplexnú liečbu. Použitie ľudových liekov sa považuje za šetrné zaobchádzanie, ktoré zosilňuje účinky liekovej terapie, znižuje zápalový proces a odstraňuje bolestivosť. Najvýraznejší účinok sa pozoruje v ranom štádiu ochorenia. Na zlepšenie stavu sa používajú alternatívne recepty v priebehu 3 až 4 týždňov, po ktorých nasleduje interval 1 až 1,5 týždňa, potom sa liečba opakuje.

Hlavné metódy alternatívnej terapie:

 • príjem tinktúry na báze borievky - na prípravu liečiva sa 150 g bobúľ naleje 0,5 l. vodka alebo alkohol, uchovávané na tmavom chladnom mieste počas 21 dní, za občasného miešania; vziať 15 kvapiek až trikrát počas dňa; používa sa opatrne u ľudí s ochorením obličiek;
 • Tablety Mumiye - vlastnosti tohto lieku urýchľujú regeneračné procesy a prispievajú k rýchlemu hojeniu tkanivových štruktúr; perorálne užiť 0,2 g ráno na lačný žalúdok, predtým rozpustený vo vriacej vode pri izbovej teplote; liečba trvá 10 dní;
  zmes tabliet mumiye, ktoré drvia postihnuté miesto a vykonávajú aplikácie - 5 g múmie dôkladne rozdrvíme a nalejeme 2 lyžice. l čistená voda, pridajte: 1 polievková lyžica. l.
 • 96% alkoholu, vazelíny alebo bravčového tuku je 5-krát viac ako výsledná zmes; trenie sa vykonáva niekoľkokrát denne, boľavé miesto je zabalené do teplého šálu.

Po konzultácii s lekárom sa používajú alternatívne spôsoby liečby prietrže medzistavcovej platničky. Správne vybrané fondy zlepší mobilitu a odstránia bolesti chrbtice. Samoliečba môže stav zhoršiť.

akupunktúra

Akupunktúra je metóda čínskej medicíny, ktorá spočíva v pôsobení ihiel na biologicky aktívne miesta. Akupunktúra aktivuje v tele veľa fyziologických procesov, podporuje výživu tkanív, zlepšuje krvný obeh.

Po zákroku (10 sedení) je zaznamenaný výrazný pokles opuchu, po prvej hodine sú pocity bolesti častejšie a menej intenzívne. Hlavným cieľom liečby ihlou na vyčnievanie medzistavcových platničiek je uvoľnenie chrbtových svalov a zníženie tlaku na chorú časť tela..

Choroby chrbtice sú vždy vážne zmeny v jej normálnom fungovaní, čo vedie k rozvoju závažných, netolerovateľných bolestí a stuhnutosti pohybov. Iba včasný kontakt s lekárskym zariadením a vymenovanie adekvátnej liečby pomôže vyhnúť sa nebezpečným komplikáciám a chirurgickému zákroku pri mieche.

Liečba medzistavcovej prietrže lumbosakrálnej

Príčiny a príznaky

Lumbosakrálna chrbtica obsahuje 10 stavcov (L1 - L5, S1 - S5), ktoré sú spojené medzistavcovými platničkami. Disky plnia funkciu tlmenia a umožňujú flexibilitu chrbtice. Bedrový sval predstavuje najväčšiu časť nákladu, a preto je častejšie ovplyvňovaný.

Lumbosakrálna hernia je zriedkavo primárnou chorobou. Vo väčšine prípadov sa vyvíja na pozadí degeneratívnych-degeneratívnych zmien v chrbtici, napríklad s osteochondrózou. Neexistuje jediný dôvod, ktorý by vyvolal rozvoj osteochondrózy a prietrže, sú však zdôraznené určité rizikové faktory:

 • vek nad 50 rokov;
 • práce spojené s častým zdvíhaním ťažkých predmetov (nakladače, stavitelia);
 • nadváha, najmä ak je sprevádzaná fyzickou nečinnosťou;
 • traumatická lézia chrbtice;
 • metabolické poruchy v dôsledku endokrinnej patológie (najmä metabolizmus vápnik-fosfor);
 • nedostatok fyzickej aktivity, čo vedie k oslabeniu svalového rámu a zvýšeniu zaťaženia chrbtice;
 • sprievodné patológie chrbtice, napríklad jej zakrivenie;
 • dedičná predispozícia.

Prvým znakom, ktorý naznačuje vývoj prietrže, je bedrová bolesť. Neskôr sa neurologické príznaky pripájajú k syndrómu bolesti..

etapy

Medzistavcová hernia prechádza vývojom niekoľkými fázami:

 1. Štádium I sa vyznačuje dystrofickými zmenami v materiáli disku, ktorý sa prejavuje vyčnievaním buničitého jadra smerom k mieche a stenčením vláknitého prstenca..
 2. Etapa II sa prejavuje porušením integrity vláknitého prstenca. Vláknité jadro je premiestnené defektom..
 3. V štádiu III je proces chronický, časť medziobratlovej ploténky sa prepožičiava fibróze a dochádza k ireverzibilným zmenám. Fáza je tiež charakterizovaná sekvestráciou.

Príznaky a diagnostika

Príznaky hernie chrbtice lumbosakrálnej budú závisieť predovšetkým od štádia ochorenia. V počiatočných fázach (štádium I) je hlavným a niekedy jediným príznakom lokálna bolesť chrbta. Ak je výstupok malý a nestlačí okolité tkanivo, neurologické príznaky budú neprítomné.

S progresiou choroby a prechodom do štádia II sa bolesť mení lokálne na radiálnu. Je to spôsobené skutočnosťou, že dochádza nielen k miestnemu stlačeniu disku, ale aj k stlačeniu okolitých miechových nervov. V tejto fáze je príznak bolesti lokalizovaný nielen v bedrovej oblasti, ale šíri sa až do dolnej končatiny.

Ďalej sa pridávajú neurologické príznaky: znížená citlivosť, znížená citlivosť, znížené aktívne pohyby v kĺboch ​​dolných končatín, pocit „plazivého plazenia sa“. V niektorých prípadoch dochádza k porušeniu funkcie panvových orgánov (močový mechúr, konečník, pohlavné orgány)..

V štádiu III sa tlak na koreň znižuje, intenzita syndrómu bolesti sa znižuje, priebeh ochorenia sa stáva chronickým.

Aj keď je klinický obraz výrazný, je takmer nemožné stanoviť diagnózu bez ďalších výskumných metód. Medzi inštrumentálne výskumné metódy sa používajú:

 1. X-ray chrbtice. Je to metóda prieskumu, od ktorej sa má začať vyšetrovanie. Odhaľuje prítomnosť kostí, fibróznych zmien na medzistavcovej platničke. Neprítomnosť zmien v röntgenovom snímke však nepotvrdzuje absenciu diagnózy.
 2. Magnetická rezonancia. Najšpecifickejšia a informačná metóda pre túto patológiu. Je možné vyhodnotiť stav medzistavcových platničiek, identifikovať prítomnosť a veľkosť vytesnenia, stupeň kompresie nervov, krvných ciev a miechy..

Liečba a prevencia

Liečba prietrže lumbosakrálnej chrbtice závisí od štádia ochorenia. Ak v počiatočnom štádiu, keď ešte nedošlo k prasknutiu vláknitého prstenca, je možný variant konzervatívnej liečby, potom po vytvorení prietrže by liečba mala byť funkčná. Výber konkrétnej chirurgickej metódy, techniky a rozsahu operácie závisí od miesta a typu prietrže, celkového stavu pacienta a súvisiacej patológie a určuje sa individuálne..

Najčastejšie sa používa dysektómia, to znamená odstránenie medzistavcovej platničky a jej nahradenie implantátom. Takáto operácia sa môže vykonať otvoreným prístupom alebo menej invazívne endoskopickou metódou. Modernejšie, ale aj lacnejšie je použitie laserovej terapie. Existujú dva spôsoby takejto terapie: laserové odparovanie (t.j. odstránenie prietrže) a laserová rekonštrukcia, ktorá je zameraná na posilnenie vláknitého prstenca..

Ďalšia konzervatívna terapia zahŕňa použitie liekov zameraných na zastavenie syndrómu bolesti. Patria sem nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad Dicloberl, Movalis, Nimesulide. Pri syndróme výraznej bolesti sa používajú blokády novokainu. Okrem toho sú predpísané svalové relaxanciá s centrálnym účinkom, chondroprotektory.

Medzi nefarmakologické metódy liečby patria masáže, manuálne techniky, ktoré sa častejšie používajú v pooperačnom období ako profylaxia..

Prevencia rozvoja prietrže spočíva v znížení zaťaženia chrbtice, posilnení svalovej kostry v bedrovej oblasti. Dosahuje sa to každodenným používaním terapeutických cvičení, aby sa zabránilo nadmernej fyzickej námahe. Okrem toho je dôležitá správna výživa a chudnutie pri obezite..

Video "Jóga pre medzistavcové prietrhy lumbosakrálnej oblasti"

Z tohto videa sa dozviete, ako robiť jogu s lumbosakrálnou medzistavcovou prietržou.

Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: Liečba a príznaky

1. Čo robí medziobratlová kýla lumbosakrálnej chrbtice?

Liečba mnohých chorôb je dlhá a náročná, toto tvrdenie sa vzťahuje na takúto patologickú zmenu v chrbtici, ktorá sa nazýva medziobratlová hernia. Medzi jeho vlastnosti patrí skutočnosť, že medzistavcové platničky prechádzajú určitými negatívnymi zmenami a niektoré z nich vypadávajú z kanála miechy alebo do svojho lúmenu. Obvykle je herniálna formácia umiestnená vo vnútri miechového kanála, zatiaľ čo príznaky patologického miesta sú výraznejšie. Dôvodom je to, že miecha a nervové zakončenia, ktoré sa líšia od kmeňa vo všetkých smeroch, sú stlačené, čo vedie k bolesti..

Najčastejšou lokalizáciou herniálnych útvarov je dolná časť chrbta, a to nie je náhoda, pretože práve toto oddelenie má vážne problémy v akomkoľvek stave. A tieto zaťaženia majú priamy vplyv na stav diskov umiestnených medzi stavcami..

Hrudné útvary v orgáne, ako je napríklad chrbtica, tiež vedú k ďalším problémom, najmä ku skolióze. Zakrivenie má ako hlavnú príčinu bolesť na jednej strane.

2. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: konzervatívna liečba (lieky, fyzioterapia)

Čo dáva najlepší výsledok pri liečbe kýly? Pri výbere najvhodnejšej terapeutickej techniky lekár upriamuje svoju pozornosť na také vlastnosti, ako je veľkosť hernie, stav celého pohybového aparátu a špecifické príznaky choroby. Podobne ako v prípade akejkoľvek patológie tu funguje jednoduché pravidlo: čím skôr sú zistené porušenia, tým ľahšie je s nimi zaobchádzať pomocou konzervatívnych tradičných metód. Ak je prípad zanedbaný, ak existujú silné patológie neurologického charakteru a existuje riziko závažných zmien nervového systému, ktoré zahŕňajú miechu, potom je nevyhnutný chirurgický zásah..

Ak je indikovaná konzervatívna liečba, zvyčajne sa delí na nasledujúce kroky:

 1. Odstránia sa najakútnejšie príznaky patologického stavu chrbtice. Pacient musí zostať pokojný a nosiť špeciálny pás. Analgetiká a protizápalové lieky sa zvyčajne predpisujú..
 2. Ďalej musíte používať zdravotnícke pomôcky zamerané na zlepšenie trofizmu v oblasti medzistavcových platničiek. Jeden z najpopulárnejších liekov - metabolické stimulanty v chrupavkách a iných tkanivách sa nazýva Actovegin. Na obnovenie štruktúry medzistavcových platničiek sa široko používajú chondroprotektory.
 3. Keď bolo možné zbaviť sa akútnej bolesti, predpisuje sa fyzioterapia a rôzne metódy manuálnej terapie (rôzne druhy masáží, záchvatov, atď.). Tieto metódy sú zamerané na zníženie ložiskových zápalov, opuchov v tkanivách v blízkosti postihnutých stavcov. Okrem toho sa tieto metódy zameriavajú na to, aby sa zabezpečilo úplné dekompresovanie (uvoľnenie) predtým zovretých nervových zakončení..
 4. Cieľom regeneračnej fázy je upevniť získaný terapeutický účinok a tiež posilniť svaly v bedrovej oblasti. To vytvára prirodzený, prírodný svalový korzet, ktorý pomáha udržiavať chrbticu v správnej polohe. Na dosiahnutie tohto cieľa lekári vyberajú pre svojich pacientov komplexy cvičenia. Deje sa to individuálne..

3. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: liečba gymnastickými cvičeniami


Keď bolesť zmizla vďaka efektívnej liečbe, je potrebné výsledok opraviť. Tu sa najlepšie hodí terapeutická gymnastika. Pravidelným cvičením môžete dosiahnuť tieto ciele:

 • zlepšiť krvný obeh, ako aj lymfatický obeh v oblasti patológie;
 • normalizovať svalový tonus;
 • posilňujú svaly abs, ako aj chrbta;
 • vytvárať optimálne motorické stereotypy.

Cvičenia určené pre pacientov s kýlami v lumbosakrálnej oblasti je možné ľahko nájsť na internete. Pred cvičením však odporúčame, aby ste sa poradili s lekárom. Faktom je, že v prípade patologických stavov chrbtice si iba ten správny lekár špecializujúci sa na fyzioterapeutické cvičenia môže správne zvoliť správny komplex cvičení..

Je veľmi dôležité, aby všetky cvičenia boli bezbolestné. Keď v určitom okamihu bude bolestivé robiť gymnastiku, musíte okamžite prestať vykonávať nepohodlné cvičenie a informovať o tom svojho lekára..

Existujú určité pravidlá vykonávania terapeutických cvičení v prítomnosti herniálnych útvarov a iných chorôb chrbtice:

 • musíte sa pohybovať pomaly a čo najhladšie;
 • všetky pohyby sa musia vykonávať s malou amplitúdou;
 • musíte začať robiť toto alebo toto cvičenie s niekoľkými opakovaniami, iba po niekoľkých dňoch môžete počet opakovaní zvýšiť na 10-12 krát;
 • ak je chorá strana jasne definovaná, musíte sa začať pohybovať z opačnej strany, až potom môžete robiť cvičenia na „chorej“ strane (nemala by však byť bolesť)
 • musíte sa čo najviac snažiť uvoľniť svaly;
 • začať desať minút pre všetky cvičenia bude stačiť, v priebehu času môžete predĺžiť trvanie gymnastiky na 40 minút.

4. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: liečba chirurgickým zákrokom


Chirurgia s touto diagnózou sa týka extrémnych mier, používa sa iba v situáciách, keď tradičné neinvazívne terapeutické techniky nepriniesli očakávaný účinok. Operácie sa vykonávajú aj vtedy, keď má pacient závažné neurologické poruchy, progresívne alebo prietrže pri veľkých kýloch, z tohto dôvodu je miecha stlačená. Pri takýchto indikáciách sa nevykonáva predbežné monitorovanie stavu pacienta a nepoužívajú sa konzervatívne metódy..

Chirurgický zásah do medzistavcových prietrží sa môže vykonať pomocou jednej z nasledujúcich metód:

 • Konvenčná diskotómia - predtým bola táto technika používaná častejšie, dnes je zriedkavá. Štandardná operácia s rezom v oblasti prietrže.
 • Endoskopická diskomémia - na rozdiel od predchádzajúcej metódy sú incízie veľmi malé, endoskopické vybavenie sa používa na manipuláciu.
 • Mikrodiscektómia - počas operácie sa používa mikroskop, ktorý umožňuje čo najpresnejšie vykonávanie všetkých postupov, v dôsledku čoho je pravdepodobnosť poškodenia krvných ciev, nervov obklopujúcich tvorbu hernálneho tkaniva takmer nulová.

5. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: etiológia

Je možné rozlíšiť dva hlavné dôvody, „kvôli“ ktorým sa prietrhy objavujú v bedrovej chrbtici a sú priamo opačné: nedostatok fyzickej aktivity a naopak nadmerne silná, prehnaná fyzická aktivita. Zoberme si podrobnejšie každú z nich..

Nedostatočná aktivita má vážny vplyv na stav celej chrbtice, konkrétne porušuje normálne trofické medzistavcové chrupavky, v dôsledku čoho podliehajú dystrofickým zmenám. Z tohto dôvodu je oslabený vláknitý prstenec, vďaka ktorému je zaistené stabilné umiestnenie a stav každého medzistavcového kotúča. Táto patológia sa nazýva osteochondróza. Preto je stabilné sedenie alebo ležanie zdraviu škodlivé.

Pokiaľ ide o druhý faktor, a to fyzickú záťaž, ktorá je pre konkrétneho jednotlivca príliš veľká, všetko je stále jasné: medzistavcové platničky a väzy, s ktorými sú spojené, majú určitú mieru bezpečnosti, a ak sa tento limit pravidelne prekračuje, väzy sa opotrebujú. a disky. A príde čas, keď sa objavia príznaky prietrže, k tomu môže dôjsť aj počas nepríjemného pohybu.

Druhým faktorom je nepochybne aj nadváha. Len si predstavte: človek musí neustále nosiť ďalších pol centimetra hmotnosti. Je to to isté ako vždy chodiť s obrovským vreckom cukru, múky alebo zemiakov, ktoré nemožno vyhodiť. Preto je u pacientov s vysokou telesnou hmotnosťou veľmi často pozorovaná symptomatológia herniálnych útvarov.

V dôsledku poranení chrbta sa môže vyvinúť aj kýla. Okrem toho sa v tejto oblasti vyskytuje prietrž často u tých, ktorí v mladom veku mali patológiu nazývanú dysplázia bedrového kĺbu a ochorenie nebolo úplne vyliečené..

6. Medzistavcová kýla lumbosakrálnej chrbtice: príznaky

Špecifické prejavy prietrže sa môžu značne líšiť, prejavy závisia tak od miesta, ako aj od toho, či nastanú alebo nie sú zaseknuté nervové zakončenie. Okrem toho veľmi často neexistuje jedna prietrž, ale niekoľko súčasne, na rôznych miestach a ich príznaky sa môžu vzájomne prekrývať..

Neuropatológ bude schopný presne určiť miesto prietrže, a preto by ste mali s týmto nepohodlím a bolesťou v chrbte a spodnej časti chrbta čo najskôr kontaktovať tohto lekára. Medzi hlavné znaky prietrže patrí:

 • bolesť a stuhnutosť chrbta (dolná časť), k zosilneniu týchto príznakov dochádza pri fyzickej námahe;
 • bolesť je možné pociťovať v zadku, bokoch alebo nohách, ktorá má charakter švy alebo ťahania;
 • noha sa na ňu pravidelne znecitlivuje, husia koža sa k nej plazí, môže sa vyskytnúť pocit pálenia.

Ak sa s lekárom nekonzultujete včas a nezačnete liečbu, choroba bude postupovať, v budúcnosti sa môže prejaviť závažnejšími príznakmi:

 • slabosť dolných končatín;
 • je narušená koordinácia a pohyby nôh;
 • problémy s urogenitálnymi funkciami vrátane inkontinencie moču, erektilnej dysfunkcie;
 • porušenie pohybu čriev atď..

To všetko vedie k závažnému zhoršeniu pohody pacienta, čo môže mať za následok zdravotné postihnutie. Preto, až k tomu dôjde, musíte sa poradiť s neurológom a podstúpiť vyšetrenie. Najlepšie zobrazenie prietrže je pri zobrazovaní magnetickou rezonanciou. Aj keď je táto diagnostická technika pomerne drahá, je veľmi presná a informačná a navyše je bezpečná pre zdravie.

7. Preventívne opatrenia


Aby sa predišlo výskytu prietrže v bedrových a sakrálnych častiach, je potrebný neustály pohyb, čo znamená, samozrejme, pravidelnú fyzickú aktivitu, s mierou. Bude stačiť denná chôdza, ranné cvičenia. Pomáha veľmi dobre posilňovať kúpanie svalového korzetu..

Výhodou stálej fyzickej aktivity je aj to, že v dôsledku počiatočnej nadváhy sa časom vráti do normálu. Z tohto dôvodu je zaťaženie chrbtice znížené a riziko kýly a iných patologických zmien je znížené.

Pri prevencii takýchto chorôb je veľmi dôležitá správna a vyvážená strava. Je potrebné vypracovať stravu tak, aby z potravy bola získaná maximálna výživa vitamínov a minerálov. Ak nedokážete vyvážiť výživu, musíte vziať vitamínové a minerálne komplexy.

Súlad so spánkom a odpočinkom je veľmi dôležitý. Pravidelne potrebuje dostatok spánku, posteľ by mala byť pohodlná, nie príliš mäkká a príliš tvrdá. Existujú ortopedické matrace a vankúše, ktoré sú najužitočnejšie pre zdravých a ešte bolestivejšie späť.

Pri športovaní, ak existuje predispozícia k herniálnym formáciám a iným problémom s chrbticou, fyzická aktivita by sa mala postupne zvyšovať, je lepšie odmietnuť ostré pohyby.

Nezabudnite si pozrieť toto zaujímavé video o príznakoch prietrže a liečbe.!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza pečene je ochorenie, pri ktorom sú normálne fungujúce pečeňové bunky nahradené vláknitým tkanivom a dochádza k nekróze buniek. Toto ochorenie nie je možné liečiť a človek nebude schopný žiť bez pečene, takže veľa ľudí sa pýta, ako dlho dokážete s cirhózou žiť.
Osteochondróza je ochorenie chrbtice, ktoré sa vyznačuje degeneratívnymi procesmi v medzistavcových platničkách, a v dôsledku toho strácajú svoju hustotu a integritu.
Ako náhodné zistenie môžete zistiť, že xiphoidný proces hrudnej kosti po stlačení bolí. Bolesť v tejto oblasti tela si vyžaduje dôkladné preštudovanie, pretože procesy, ktoré spôsobujú tento príznak, môžu ohrozovať zdravie.