loader

Hlavná

Hlava

Ultrazvuk ako metóda na diagnostiku hernií

V dôsledku slabosti muskulo-väzivového aparátu sa môže vyvinúť jav ako prietrž. V lekárskej praxi sa takéto odrody hernií rozlišujú ako femorálne, trieslové, brušné a pupočné. Tento patologický stav sa môže vyvinúť v akomkoľvek veku, bez ohľadu na pohlavie. Berúc do úvahy nebezpečenstvo tohto patologického stavu, môžeme povedať, že včasný ultrazvuk kýly odstraňuje komplikácie, ako je štípanie a prasknutie..

Ultrazvuk pupočnej oblasti

Ak máte podozrenie na pupočnú prietrž, osobe sa pridelí ultrazvukové vyšetrenie tejto oblasti. Obsah herniálneho vaku je najčastejšie veľké omentum alebo časť čreva. Miesto výstupu prietrže je pupočníkový prsteň. Tento problém je obzvlášť dôležitý pre ľudí, ktorí sa profesionálne venujú motoristickému športu, ako aj pre novorodencov..

Tvorba pupočnej kýly u dojčiat je spojená so spomalením procesu nadmerného rastu pupočného kruhu. Pri častej sĺzavosti dochádza k napätiu brušných svalov, v dôsledku čoho sa u dieťaťa vyvinie herniálny výčnelok. Ďalšou častou príčinou pupočnej kýly je zápcha.

U dospelých môže byť provokujúcim faktorom zvýšená fyzická aktivita a pôrod. V procese ultrazvukovej diagnostiky môže lekársky lekár posúdiť stupeň vystupovania obsahu brušnej dutiny, ako aj riziko zovretia herniálneho vaku..

Taktika ultrazvuku pupočnej kýly u dospelých je rovnaká pre mužov aj ženy. Pred vymenovaním na ultrazvukové vyšetrenie sú pacientom s podozrením na prietrž pupočníkovej prstene predpísané diagnostické metódy, ako je test proti kašľu, stanovenie stupňa kontrakcie a vyčnievania herniálneho vaku, ako aj hodnotenie farby kože okolo herniálnej formácie..

Ultrazvuk slabinovej prietrže

Tento patologický stav je charakterizovaný prolapsom častí vnútorných orgánov otvorením v oslabenom trieslovom kanáliku. V dospelosti môže tento jav vyvolať zmäkčenie spojivového tkaniva so zvýšeným vnútroočným tlakom. V detstve je tento problém vyvolaný nezlúčením tzv. Vrecka, prostredníctvom ktorej je u dievčat fixovaný guľatý väz maternice a semenníky sú u chlapcov znížené do šourku. Najväčšia prevalencia tejto patológie bola u mužskej populácie..

Ultrazvuk inguinálnej oblasti a jej kanál slúži ako najspoľahlivejšia metóda na diagnostikovanie tohto stavu. U mužov sa nevykonáva iba ultrazvukové vyšetrenie trieslovej kýly, ale aj ultrazvukové vyšetrenie mieška. Táto technika umožňuje zistiť tieto vlastnosti:

 • umiestnenie a stav stien trieslového kanála;
 • veľkosť a lokalizácia herniálneho výčnelku;
 • povaha obsahu herniálneho vaku.

V prípade potreby sa vykoná ďalšia štúdia panvových orgánov, ktorá vám umožní určiť povahu obsahu herniálneho vaku..

Ultrazvuková diagnostika inguinálnej hernie je potrebná, ak dôjde k zápalu inguinálnej lymfatickej uzliny alebo hydrocelu. Hydrocele je kvapka semenníka, vyznačujúca sa akumuláciou tekutiny vo vyššie uvedenom vrecku. Pri zápalovom procese v oblasti inguinálnych lymfatických uzlín sa vytvára hustý výčnelok sprevádzaný zvýšením telesnej teploty..

Tieto vlastnosti umožňujú rozlíšiť obidve stavy pri slabinovej prietrži. Pri procese ultrazvuku slabinového kanála sa prietrž môže vizualizovať iba vtedy, ak sa prolapsuje časť jedného z orgánov. Pri malej veľkosti prietržovej brány nie je možné vizualizovať prietrž slabinového kanála.

 • Ak sa štúdia uskutočňuje u mužov, potom lekársky lekár posúdi stav spermatickej šnúry, semenníkov a iných organických štruktúr v ingvinálnej oblasti..
 • V štúdii so ženami sa berie do úvahy stav panvových orgánov, pretože ženy majú riziko, že z častí vajcovodov a vaječníkov budú tvoriť herniálny vak..

Aby sa získali spoľahlivejšie informácie o prítomnosti prietrže, vykoná sa ultrazvukové vyšetrenie oblasti trieslového kanálika v pozdĺžnom a priečnom reze. V štádiu tvorby herniálneho vaku bude tento typ štúdie schopný vizualizovať zodpovedajúci klinický obraz, ktorý bude naznačovať vyplnenie herniálneho vaku..

Táto štúdia si nevyžaduje osobitnú prípravu, je bezbolestná, bezpečná a nemá žiadne kontraindikácie.

Vyšetrenie kýly bielej línie brucha

Hériový výčnelok v oblasti priechodu bielej línie brucha je pomerne nebezpečný stav. Toto ochorenie sa vyznačuje výskytom jedného alebo viacerých hrčiek medzi svaly rekta abdominis. Najčastejšie sa v epigastrickej oblasti nad pupkom tvoria herniové výčnelky. Je to kvôli slabosti muskulo-väzivového aparátu tejto oblasti.

Ľudia trpiaci touto chorobou zaznamenávajú nepríjemné pocity pozdĺž bielej čiary, ako aj tvorbu charakteristických vyvýšených výstupkov. V závislosti od závažnosti patologického procesu môžu herniové vaky vyjsť samy alebo sa vrátiť do pôvodnej polohy. Ak sa prietrž prestala upravovať, hovoríme o jej porušení. Podrobné ultrazvukové vyšetrenie ventrálnej prietrže umožňuje včasnú diagnostiku závažnosti patologického procesu a vyhodnotenie charakteru obsahu prietrže.

Bez ohľadu na umiestnenie herniálneho výčnelku, štúdia využívajúca ultrazvukové vlny odhalí povahu obsahu patologického výčnelku, ako aj zhodnotí vyhliadky na jeho porušenie. Okrem toho sa táto štúdia môže použiť ako nezávislá metóda, ako súčasť komplexného diagnostického vyšetrenia.

Ako môže ultrazvuk pomôcť zbaviť sa pupočnej kýly

Umbilikálna hernia je vyčnievanie brušnej dutiny cez pupočný kruh. Vyskytuje sa v 4% prípadov medzi všetkými vonkajšími kýlami. Hernálna výčnelok môže spôsobiť peritonitídu, ak je porušená. Preto je dôležitá včasná diagnostika. Na identifikáciu pupočnej kýly u dospelých a detí sa vykonáva ultrazvuk (ultrazvuk)..

Prečo sa vyskytuje prietrž?

Kýly sa tvoria v dôsledku zvýšeného tlaku v brušnej dutine, zvyšuje sa riziko ich vzhľadu na pozadí slabosti svalov prednej brušnej steny. Medzi príčiny choroby uveďte:

 • brušného napätia počas fyzickej práce alebo športovania;
 • zdvíhať závažia;
 • častá zápcha, ťažkosti s močením;
 • tehotenstva a komplikovaného pôrodu;
 • dlhodobý kašeľ.

U dojčiat je hlavnou príčinou pupočnej kýly dlhý plač a zápcha. Pretože v prvých mesiacoch po narodení sú svaly prednej brušnej steny zle vyvinuté a pupočníkový prsteň je príliš široký, toto napätie stačí na to, aby sa vnútorné orgány nechali pod kožou. Niekedy sa to stane ešte predtým, ako sa dieťa narodí vrodeným nedostatkom brušnej steny..

Ako identifikovať kýlu v raných fázach vývoja

Príznaky pupočnej kýly sú veľmi charakteristické:

 • prítomnosť objemového útvaru oválneho alebo kruhového tvaru v pupku;
 • formácia sa vyvíja dopredu vo zvislej polohe a keď je namáhaná, zmizne alebo klesne objem v polohe na chrbte;
 • výstupok je bolestivý, keď sa ho dotknete, keď sa pokúsite premiestniť;
 • pri nastavovaní môžete počuť kolísanie čreva.

Tieto znaky sú charakteristické pre legitímne alebo čiastočne právnické osoby. Neredukovateľné výčnelky nezmiznú v horizontálnej polohe, nestláčajú sa späť do brušnej dutiny, keď sú na ne pritlačené. Najnebezpečnejším druhom prietrže je uškrtenie. V tomto prípade je obsah prietrže (črevá alebo omentum) upnutý svaly, prívod krvi do orgánov sa zastaví, začne sa gangréna a peritonitída..

Hlavnými príznakmi porušenia sú silná bolesť, objavenie sa modrastého nádychu herniového výčnelku. V takýchto prípadoch je indikovaná pohotovostná chirurgická liečba, ktorej predchádza ultrazvuk.

Podstata ultrazvuku

Ultrazvuková diagnostika je založená na zachytávaní ultrazvukových vĺn odrážaných od orgánov. Senzor ultrazvukového prístroja generuje vlnu, prechádza telom, úplne sa odráža od štruktúr kostí a stráca sa v tekutých médiách. Mäkké tkanivá majú zvyčajne strednú echogenitu..

Spätná vlna je vnímaná rovnakým senzorom. Potom sa signál skonvertuje a na obrazovke monitora sa objaví čiernobiely obraz študovanej oblasti. Hustá, hyperechoická, oblasti označené bielou a tekutá, hypoechoická, čierna.

Tok krvi je možné pozorovať pomocou Dopplerovho ultrazvuku: ultrazvuková vlna sa odráža od červených krviniek a na obrazovke ukazuje smer a rýchlosť prietoku krvi cez cievy.

Na ultrazvuku pupočnej kýly sú na monitore viditeľné brušné orgány, ktoré sú vo vnútri herniálneho vaku, pupočníkový prstenec a svaly, ktoré ho obklopujú. Stanovuje sa aj prietok krvi v tejto oblasti, prítomnosť alebo neprítomnosť porušenia.

Indikácie a kontraindikácie pre ultrazvuk

Ultrazvukové vyšetrenie sa vykonáva podľa nasledujúcich indikácií:

 • potreba objasniť diagnózu (vylúčiť nádor);
 • príznaky zhoršeného vzdelania (bolesť a opuch, zmena farby);
 • hernia neodvolateľnosť - určenie rizika porušenia;
 • identifikácia adhézií vnútri herniálneho vaku;
 • objasnenie obsahu a veľkosti výčnelku v pupku.

Tieto informácie sú potrebné na vypracovanie plánu liečby. Kýly sa zvyčajne odstraňujú chirurgicky. Pred operáciou je dôležité zistiť, ktorý orgán sa dostal do herniálneho vaku, aké sú presné veľkosti pupočného krúžku pacienta a určiť stav brušných svalov. Až potom je vybraná sieť na posilnenie prednej brušnej steny.

Prítomnosť alebo neexistencia porušenia určuje naliehavosť operácie. Počas štandardného vyšetrenia niekedy nie je možné rozlíšiť narušenú formáciu od nenapraviteľnej.

Ak sa prietrž vyskytuje akútne, počas kašľa alebo zdvíhania ťažkých predmetov, objaví sa v jej oblasti ostrá bolesť a krvácanie. To sťažuje diagnózu a potom sa chirurg uchýli k ultrazvuku. Neexistujú žiadne kontraindikácie na vykonanie ultrazvuku prietrže. Dočasné obmedzenie je prítomnosť vyrážky alebo mechanického poškodenia kože nad vyčnievajúcou oblasťou. Ak však existuje podozrenie z porušenia, v každom prípade sa vykonáva ultrazvuk..

Ako je vyšetrenie a ako sa na to pripraviť

Pretože počas ultrazvuku pupočnej kýly sa brušná dutina sama neskúma, nemusíte sa na ňu pripraviť. Nezabudnite priniesť svoje odporúčanie, poistnú zmluvu, ambulantnú kartu, suché alebo mokré obrúsky.

Ultrazvuk sa vykonáva v stojacej a ležiacej polohe. Počas státia skúmajú samotný herniálny vak, zatiaľ čo ležia, pupočníkový prstenec a okolité tkanivá. Na prednú stenu brucha sa nanesie priehľadný gél, ktorý uľahčuje kĺzanie a snímač je nainštalovaný v vyvýšenej oblasti. Kontrola sa vykonáva kruhovými pohybmi senzora okolo objemovej zostavy.

Lekár niekedy vykonáva test proti kašľu: požiada pacienta, aby kašľal. V tomto okamihu môže prietrž vyčnievať silnejšie. Je teda určená jej mobilita.

Ultrazvukový lekár okrem samotného vyšetrenia meria herniálny vak a pupočníkový prstenec, skúma svaly brušnej steny. Vizualizácia je obtiažna, ak prietrž nevystupuje do stredu pupka, ale o pár centimetrov nižšie. Potom lekár vyplní pupočnú fosíliu gélom, odtiaľ vytlačí vzduch a až potom vykoná vyšetrenie..

Celý postup trvá asi 15 minút. Záver sa obvykle vydáva okamžite. Po ultrazvuku neexistujú žiadne komplikácie.

Čo bude ultrazvuk ukazovať a aké ukazovatele sú normou

Ultrazvuk vám umožňuje získať nasledujúce informácie:

 • Rozmery volumetrického vzdelávania. Líši sa od minimálnej (do 1 cm) po gigantickú, keď väčšina brušných orgánov vstúpi do herniálneho vaku.
 • Rozmery bránkových brán. Tento indikátor je potrebný na určenie oblasti oka, ktorá počas operácie zosilňuje brušnú stenu.
 • Obsah prietrže. Najčastejšie sa jedná o veľké omentum, slučky malého alebo sigmoidného hrubého čreva.
 • Možnosť zníženia. Ak omentum alebo črevá nevychádzajú cez herniovú bránu späť do brušnej dutiny, hodnotí sa to ako vysoké riziko zovretia..
 • Znaky porušenia. Najdôležitejšou z nich je neprítomnosť alebo prudké zníženie prietoku krvi v hernii.
 • Prítomnosť adhézií. Proces priľnavosti je charakteristický pre dlhotrvajúce prietrže a komplikuje prevádzku.

Dáta získané ultrazvukom sa zaznamenávajú do protokolu a dopĺňajú výsledky lekárskeho vyšetrenia.

Ak sa objavia príznaky herniálneho výčnelku, čo najskôr sa poraďte s lekárom. Liečba prietrže je vo väčšine prípadov chirurgická. Pred operáciou je ultrazvuk pupočnej kýly vykonaný bez problémov. Toto vyšetrenie pomáha určiť urgentnosť a metódu chirurgického zákroku..

Ukáže uzi kýlu

a) Definície:
• Kýla: slabosť alebo defekt fibromuskulárnej steny s vyčnievaním orgánu / časti orgánu prostredníctvom defektu:
o Nastaviteľné: nastavuje sa spontánne alebo pri vonkajšom stlačení (ručne alebo senzorom)
o Opravené: neredukovateľné
o Bruising: spôsobuje narušenie dodávky krvi do obsahu herniálneho vaku
• Klasifikácia: hernie strednej línie a bočné hernie

1. Všeobecná charakteristika:
• Hlavné diagnostické príznaky:
o Vysunutie brušnej steny kvôli prolapsu tkanív defektom brušnej steny
• Lokalizácia:
o Kýla strednej línie:
- Epigastrické: medzi xiphoidným procesom a pupkom
- Pupočník: pupok alebo najbližšia paraumbilická zóna
- Hypogastrický: medzi pupkom a ochlpením
o Bočná prietrž:
- Spigeliev je:
Defekt v aponeuróze priečneho brušného svalu, bezprostredne susediaceho z bočnej strany s vagínou brušnej svaly rekta (lunárna línia)
Najčastejšie lokalizované blízko polkruhovej línie
- Bedrová bedra: vyvíjajú sa v dvoch potenciálne slabých oblastiach boku brucha:
Horný lumbálny trojuholník (Greenfelt hernia) je ohraničený na strednej strane svalom, ktorý vyrovnáva chrbticu, na vrchu rebrom XII a na bočnej strane vnútorným šikmým svalstvom.
Dolný bedrový trojuholník (Petia hernia) je ohraničený na mediálnej strane svalom latissimus dorsi, zdola - hrebeňom bedra a z boku - vonkajšou šikmou stranou.
o Pooperačná prietrž: lokalizovaná v mieste chirurgického rezu
• Morfológia:
o Epigastrická hernia:
- Zvyčajne malej veľkosti, obsahuje extraperitoneálny prolaps tukového tkaniva cez bielu čiaru (biela čiara tuku prietrže)
- Niekedy dosahuje veľké veľkosti a obsahuje vnútornosti
o Pupočná prietrž:
- Pupočná prietrž u detí:
Obsah peritoneálnej dutiny progreduje cez uzavretý pupočný kruh
- Paraumbilické a periumbilické kýly u dospelých:
Extraperitoneálne tukové tkanivo ± obsah prolapsu peritoneálnej dutiny na jednej alebo druhej strane z pupočného krúžku
o Hypogastrická hernia:
- Veľmi zriedkavé
O užívateľov Spigelia hernia:
- Zvyčajne prechádza do podkožnej vrstvy, ale môže sa nachádzať medzi priečnym brušným svalom a vnútorným šikmým svalstvom alebo prolapsom do pošvy konečníka brušného svalu:
Rozprestiera sa na bočnú stranu a môže sa prejaviť ako vyčnievanie brucha
- Niekedy sa vyvinie druhýkrát po zranení
- Viac náchylné na porušenie
o Lumbálna prietrž:
- Zvyčajne bezbolestný kvôli širokému krku herniálneho vaku
- Vyvíja sa druhýkrát v dôsledku úrazu alebo chirurgického zákroku.
o Pooperačná prietrž:
- Vyvíja sa u 10-30% pacientov po operácii
- Môže sa vyvíjať roky po operácii, hoci sa zvyčajne prejavuje počas prvého roka
- Môže dôjsť k nepovšimnutiu pacienta a náhodnému odhaleniu žiarenia
- Môže dosiahnuť veľmi veľké rozmery

2. Ultrazvuk kýly brušnej steny:
• Štúdia v odtieňoch sivej:
o Používa sa lineárny snímač s vysokým rozlíšením; Konvexný nízkofrekvenčný snímač je vyhradený na štúdium veľkých hernií / výskumných štúdií:
- Rozšírený študijný odbor (panoramatický) pre veľké prietrže, diastázy svalov rekta abdominis
o Mali by sa identifikovať svalové pamiatky a fasciálne roviny.
o Preskúmajte obsah kýly (omentum, črevo, preperitoneálne tukové tkanivo, tekutinu), určte umiestnenie / veľkosť defektu brušnej steny a výskyt komplikácií:
- Mastné omentum: echogénne / hypoechoické tkanivo, nie je peristaltizované
- Črevo: „cieľový“ obrazec, signál centrálnej echo je určený prítomnosťou vzduchu v lúmene čreva, vizualizovaná je peristaltika:
Možno vizualizovať kruhové záhyby tenkého čreva alebo stolice v hrubom čreve.
Z dôvodu prítomnosti obsahu vzduch-kvapalina je obraz variabilný
Valsalvov test a permanentný test pomáhajú diagnostikovať kýly
- Uložte výsledky výskumu ako video súbory
o Po stlačení kýly zhodnotíte jej zákonnosť
o Komplikácie: nezničiteľná prietrž môže spôsobiť upchatie čriev alebo môže byť narušená:
- S výnimkou slabínovej prietrže sa tieto komplikácie prietrží prednej brušnej steny vyvíjajú zriedka.
- Črevná obštrukcia v herniálnom vaku: nedostatok peristaltiky, úzky krk hernálneho vaku, roztiahnuté črevo, tekutina
- Strangulovaná kýla: neprítomnosť príznakov prietoku krvi v stene čreva alebo mezentérie s dopplerografiou, edematózna stena čreva, nedostatok peristaltiky, tekutina, echogenita tukového tkaniva:
Všimnite si, že absencia príznakov prietoku krvi je oneskoreným príznakom; okrem toho sa v nestresovanom tukovom tkanive nedeteguje prietok krvi
- Iné príznaky sú tiež neinformatívne, čo sťažuje diagnostiku porušenia pomocou ultrazvuku

(Vľavo) Priečna ultrazvuková časť pacienta s cirhózou a ascitom. Stanoví sa veľká pupočná hernia, ktorá obsahuje ascitickú tekutinu a prolaps pupočníka cez defekt bielej línie. Hernálny vak neobsahuje črevo. Slučky čreva v brušnej dutine sa nerozťahujú.
(Pravý) Pozdĺžny ultrazvukový rez veľkou strednou líniou prietrže obsahujúci tukové tkanivo. Táto hernia sa kvôli svojej veľkosti vyšetrí konvexnou sondou. Vizualizuje sa však brušná stena. (Vľavo) Pozdĺžny ultrazvukový rez bolestivej pupočnej prietrže obsahujúci tekutinu a mäkké tkanivo u pacienta s cirhózou a portálnou hypertenziou. Je zistená mierna chyba v bielej čiare. Peristaltika nie je stanovená.
(Vpravo) Rovnaký pacient s portálnou hypertenziou. Farebný Dopplerov ultrazvuk, pozdĺžny ultrazvukový rez. Pupočné prietrže sú zóny slabosti (brušnej steny), v ktorej môžu byť porušené kolaterálne žily. Aj keď prietrž je bolestivá, žily nie sú trombózované. (Vľavo) Nasmerujte ultrazvuk, priečny ultrazvukový rez. Deteguje sa malá epigastrická hernia, ktorá progreduje defektom v bielej línii. Vizualizujú sa svaly rekta..
(Vpravo) U toho istého pacienta s CT axiálny tomogram potvrdil malú strednú líniu epigastrickej hernie obsahujúcej tukové tkanivo. Defekt bielej čiary nie je vykreslený. Svaly Rectus sa nezmenili.

3. CT vyšetrenie kýly brušnej steny:
• Táto metóda umožňuje diagnostikovať prietrž s vysokou presnosťou, identifikovať obsah herniového vaku a tiež určiť umiestnenie a veľkosť defektu v prednej brušnej stene:
o Informatívne pri štúdiu veľkých hlbokých prietrží a vyvíjajúcich sa komplikácií
• Kýly môžu byť zle viditeľné v polohe na chrbte, ale CT je možné vykonať aj pri teste Valsalvy.

4. MRI s herniou brušnej steny:
• Metóda sa používa podobne ako CT, okrem toho je možné počas testu Valsalvy zostaviť dynamické sekvencie

5. Vizualizačné odporúčania:
• Najlepší spôsob vizualizácie:
o Ultrazvukové vyšetrenie je diagnostickou metódou prvej línie u detí as malými kýlami:
- Jediná metóda na uskutočnenie výskumu dynamiky v reálnom čase; Opakované štúdie sa ľahko vykonávajú, metóda je rozšírená a lacná
o CT - najinformatívnejšia metóda pri štúdiu hernií zložitej štruktúry alebo pri vyšetrení pacientov s veľkou postavou; CT je tiež informatívnejšia pre črevné komplikácie
about MRI vám umožňuje získať rovnaké informácie o anatomických zmenách ako CT, ale pomocou nej je možné vyhodnotiť aj zmeny v dynamike
• Odporúčania týkajúce sa metodológie výskumu:
o Identifikujte anatomické vrstvy, lokalizujte lokálny defekt brušnej steny, porovnajte s anatómiou opačnej strany (ak je to možné), vyhodnotte obsah herniálneho vaku:
- Senzorom aplikujte na kýlu minimálny tlak, aby ste ju nenastavili
- Použite Valsalvov test v každodennej praxi na zväčšenie prietrže a vyhodnotenie jej obsahu
- Vyšetrite pacienta v stojacej polohe, ak to vedie k zvýšeniu herniového výčnelku alebo ak sa prietrž nezistí v zadnej časti chrbta
- Zmerajte veľkosť herniového vaku a defektu fascie
- Ak je v herniovom vaku stolica, vyhodnoťte prítomnosť komplikácií (nesprávnosť / prekážka / porušenie).

(Vľavo) Na priečnej ultrazvukovej časti v oblasti pupka sa stanoví tukové tkanivo obsahujúce tukové tkanivo a spôsobujúce ťažkosti pri periumbilikálnej prietrži. Venujte pozornosť úzkemu krku herniálneho vaku.
(Vpravo) Pri panoramatickom ultrazvukovom skenovaní sa po priečnej ultrazvukovej sekcii stanoví pooperačná prietržová stredná línia obsahujúca tenké črevo. Kýla sa vyvinula po laparotómii, komplikovaná infekciou rán. Stanoví sa široká divergencia rektálnych svalov. (Vľavo) Na priečnej ultrazvukovej časti sa stanoví pooperačná prietrž stredovej čiary so širokým krkom, obsahujúca črevo. Je viditeľný pravý sval konečníka..
(Vpravo) U toho istého pacienta s CT so zvýšením kontrastu na axiálnom tomograme sa stanoví rozsiahla pooperačná prietrž obsahujúca nerozšírené tenké črevo. Vizualizujú sa svaly atrofického rekta. (Vľavo) Pri CT snímaní so zvýšením kontrastu na axiálnom tomograme sa stanoví obmedzená pupočná kýla, v herniálnom vaku a najbližšie k prietrži sa vizualizuje zväčšené tenké črevo. Kontrast steny sa nachádza v hernálnom vaku čreva; Počas operácie neboli zistené žiadne známky porušenia.
(Vpravo) U pacienta, ktorý podstúpil operáciu aortálnej aneuryzmy s CT so zvýšeným kontrastom, sa na koronálnom tomograme stanoví veľmi veľká pooperačná prietrž obsahujúca nerozšírené tenké črevo. Steny sigmoidného hrubého čreva sú zhrubnuté kvôli kolitíde spôsobenej C. difficile.

c) Diferenciálna diagnostika prietrže brušnej steny:

1. Nádor brušnej steny:
• Primárny (lipóm, desmoidný nádor, endometrióza) alebo sekundárny nádor (metastázy v pooperačnej jazve, metastázy melanómu, sesterský uzol Mary Joseph)
• Tieto podmienky sa líšia od hernií podľa ich umiestnenia, absencie defektu fascie alebo zmien počas Valsalvovho testu.
• Tenká kapsula obklopujúca lipóm vám umožňuje odlíšiť ju od prolapsu tukového tkaniva cez defekt brušnej steny (hoci má tiež krk)

2. Absces alebo séróm brušnej steny:
• Žiadna chyba fascie

3. Hematóm steny brucha alebo pošvy svalu konečníka:
• Posttraumatické alebo spontánne: krvácanie v dôsledku prasknutia epigastrickej cievy alebo svalu
• Neexistuje žiadna chyba vo fascii, nemení sa pri vykonávaní testu Valsalvy

4. Divergencia (diastáza) svalov rectus abdominis:
• Výčnelok brucha v dôsledku napínania alebo stenčovania bielej čiary:
o Zvlášť charakteristická pre staršie ženy, ktoré rodia

5. Vasodilatácia stien brucha:
• Je stanovený elastický, tubulárny prietok krvi

6. Granulom granule:
• Pooperačná operácia, pri ktorej nedochádza k žiadnemu poškodeniu fascie, sa pri vykonávaní testu Valsyva nezmení
• Echogénne šitie sa môže detegovať v hrúbke granulomu.

(Vľavo) V pokoji na priečnej ultrazvukovej sekcii sa deteguje stredne veľká posttraumatická pravostranná kýčovitá hernia, ktorá prolapsuje cez lunárnu líniu / aponev priečneho brušného svalu. Stanoví sa brušný sval rekta.
(Vpravo) Počas testu Valsalvy na priečnej ultrazvukovej sekcii sa stanoví rovnaká postranná traumatická hnačka s pravou stranou; Vizualizuje sa nezmenený svaly brucha konečníka. Zmeny počas testu Valsalvy sú zreteľnejšie v reálnom čase. (Vľavo) Pri CT axiálny tomogram vykonaný po traumatickom zlomení pravého stehenného kĺbu určuje herniu Spigelia obsahujúcu hrubé črevo. Medzi hrudným a šikmým svalstvom je lokalizovaná hernálna defekt.
(Vpravo) Pri CT snímaní bez zvýšenia kontrastu sa na axiálnom tomograme stanoví horná bedrová hernia obsahujúca tukové tkanivo (Greenenfelt hernia). (Vľavo) Obrázok ukazuje hornú bedrovú prietrž (Grienfeltova prietrž), ktorá prolapsuje horným bedrovým trojuholníkom, ohraničenú na mediálnej strane svalmi extenzorovej chrbtice, na hornej strane rebrom XII a na bočnej strane vnútorným šikmým svalstvom..
(Vpravo) Obrázok ukazuje dolnú bedrovú prietrž (hernia nemt), ktorá sa šíri spodným bedrovým trojuholníkom a je ohraničená na mediálnej strane svalom latissimus dorsi, zospodu na hrebeni ilium a vonkajšom šikmom svale do strany..

d) Patológia. Všeobecné charakteristiky:
• Etiológia:
o Primárne: vrodená vada; epigastrický a pupočníkový
o sekundárne:
- Svalová slabosť brušnej steny
Chronické zvýšenie tlaku v bruchu, distenzia brucha (cirhóza, ascites), svalová rozťažnosť (obezita, vek, tehotenstvo)
Stres, chronický kašeľ, prostatizmus alebo zápcha
- Poranenie: tupá rana alebo pretiahnutie predĺženia:
Náhly nárast brušného tlaku
Expozícia nie je dostatočne silná na to, aby poškodila pokožku, ale natoľko, aby narušila integritu svalu a fascie
- Pooperačná slabosť brušnej steny, chirurgická jazva, zlyhanie stehu, infekcia rán

d) Klinické znaky:

1. Prejavy:
• Najčastejšie sťažnosti / príznaky:
o Výčnelok brucha, zväčšujúci sa so zvyšujúcim sa vnútrobrušným tlakom
o Regulovaný výčnelok, určený kašľom
o nepohodlie, bolesť, opakujúca sa črevná obštrukcia

2. Demografické údaje:
• Vek:
o Pupočná prietrž: malé deti
o Paraumbilická kýla: dospelí
o Epigastrická hernia: 20 - 50 rokov
o Pooperačná prietrž: častejšie u starších pacientov
• Rod:
o Epigastrická hernia je u mužov dvakrát bežnejšia
• Epidemiológia:
o Najbežnejší ultrazvuk brušnej steny

3. Priebeh a predpoveď:
• 1/3 pupočnej kýly sa uzavrie do jedného mesiaca po narodení a zriedka pretrváva vo veku 3 - 4 rokov
• Všetky ostatné hernie pretrvávajú a časom sa často zväčšujú.
• 20% vyžaduje neodkladný zásah, pokiaľ ide o fixáciu a zovretie prietrže:
o pri kýloch s veľmi malými (

Redaktor: Iskander Milewski. Dátum uverejnenia: 25.11.2019

Ultrazvuk brucha. Kýla prednej brušnej steny. Ultrazvuková diagnostika pečene, žlčníka, pankreasu

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Ultrazvuk zdravých brušných orgánov. Ultrazvuková prietrž

Anatómia brušnej dutiny. Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov

Brušná dutina je priestor umiestnený medzi bránicou a panvovou dutinou. Brušná dutina je potiahnutá membránou - pobrušnica, ktorá slúži ako dodatočná ochrana orgánov brušnej dutiny. Oddeľuje takzvaný retroperitoneálny priestor.

V brušnej dutine sa nachádzajú tieto orgány:

 • pečeň a žlčník;
 • žalúdok;
 • slezina;
 • tenké črevo;
 • hrubého čreva;
 • príloha.
V retroperitoneálnom priestore sú obličky, pankreas, nervové plexy, aorta, dolná vena cava, lymfatické uzliny a krvné cievy. Všetky orgány retroperitoneálneho priestoru sú obklopené tukovým tkanivom. Na ultrazvuku sa skúmajú orgány brušnej dutiny a retroperitoneálny priestor spoločne, pretože peritoneum nie je na ultrazvuku viditeľné..

Brušné orgány sa snímajú v rôznych polohách ultrazvukovej sondy, ale vždy v najmenej dvoch rovinách - pozdĺžnych a priečnych. Pri rafinácii niektorých útvarov sa používajú šikmé, medzirebrové a iné projekcie..

Pri skenovaní hornej pravej brušnej dutiny na obrazovke ultrazvukového prístroja môžete vyšetriť pečeň, žlčník, hlavu pankreasu a dvanástnik. Z ciev tu vidíte portálnu žilu, pečeňovú artériu, aortu a dolnú venu cava. Pri skenovaní strednej hornej časti žalúdka sa vyšetria žalúdok, pankreas, duodenum, aorta a jej hlavné vetvy. Slezina sa vyšetrí skenovaním ľavého horného brucha.

Ultrazvuk brucha u žien a mužov

Ultrazvuk brušnej dutiny u mužov a žien nemá významné znaky, a to napriek skutočnosti, že stále existujú skutočné rozdiely v štruktúre brušnej dutiny. Anatomické rozdiely sú v tom, že u žien má peritoneálna dutina odkaz na vonkajšie prostredie prostredníctvom vaječníkov a vajcovodov. U mužov je peritoneálna dutina uzavretá.

Tieto rozdiely sú dôležité pri štúdiu panvových orgánov, pretože reprodukčný systém u mužov a žien je vybudovaný rôznymi spôsobmi. Orgány brušnej dutiny sú umiestnené rovnako a majú približne rovnakú veľkosť u oboch pohlaví. Preto je technika ultrazvukového vyšetrenia brušných orgánov rovnaká pre mužov aj pre ženy.

Ultrazvuk brušnej dutiny u detí (novorodenci, deti do jedného roka)

Ultrazvuk je rýchla, cenovo dostupná a bezpečná metóda na vyšetrenie brušnej dutiny u detí. Ultrazvuk im nespôsobuje bolesť a nepohodlie, takže sa dá vykonať už vo veľmi mladom veku. Abdominálny ultrazvuk sa vykonáva u novorodencov aj v nemocnici. Ultrazvukové vyšetrenie orgánov sa vykonáva s prihliadnutím na existujúce vekové štandardy.

U novorodencov majú brušné orgány tieto priemerné veľkosti:

 • hrúbka pravého laloku pečene - 50 mm;
 • dĺžka žlčníka - 20 mm;
 • hrúbka pankreasu - 7 mm;
 • dĺžka sleziny - 40 mm.
U detí počas prvého roku života sa vykonáva brušný ultrazvuk podľa určitých indikácií. Pomocou ultrazvuku je možné zistiť abnormality vo vývoji vnútorných orgánov. Ak má dieťa nízku hmotnosť, nízku chuť do jedla, časté pľuvanie, odporúča sa vykonať ultrazvuk brušnej dutiny, aby sa zistila príčina zlej výživy dieťaťa. Metodika výskumu u detí sa okrem toho nelíši od metodiky pre dospelých.

U starších detí sú údaje pre ultrazvuk rovnaké ako u dospelých. Ako dieťa rastie, ultrazvukové charakteristiky a veľkosť orgánov musia zodpovedať vekovým normám. Ultrazvukové vyšetrenie detí sa najlepšie vykonáva v detských zariadeniach, ktoré sa špecializujú na detské choroby.

Ako čítať brušný ultrazvuk? Čo znamenajú farby na brušnom ultrazvuku?

Počas ultrazvukového vyšetrenia sa na obrazovke monitora získa obraz pozostávajúci z odtieňov rôzneho jasu. Indikátor jasu týchto štruktúr sa nazýva echogenicita. Zodpovedá počtu ultrazvukových vĺn odrážaných od anatomických štruktúr. Počet odrazených vĺn závisí od hustoty skúmaného orgánu.

Pri skenovaní v najbežnejšom režime B je echogenita opísaná odtieňmi šedej. Čím lepšie zariadenie, tým viac odtieňov šedej, a teda viac možností echogenicity, je možné v priebehu štúdie opísať. V praxi sa pri opise štruktúr a vyvodzovaní záverov používa päť možností echogenicity. To výrazne zjednodušuje opis ultrazvuku. Ako priemerná hodnota echogenicity sa použila akustická hustota pečene..

Možnosti echogenicity brušných hmôt na ultrazvuku

Charakterizácia akustickej hustoty ultrazvuku

Orgány a brušné útvary

Akákoľvek akumulácia tekutiny v brušnej dutine. Čistenie krvných ciev, žalúdka, čriev, žlčníka.

Slezina, lymfatické uzliny.

Pečeň, pankreas.

Stena krvných ciev, duté orgány. Tobolka sleziny. Adhézie brušnej dutiny.

Žlté kamene, pankreatické kalcifikácie, cudzie telá.


Mnoho formácií, najmä patologických, nemá jednotnú echogenitu. V tomto prípade sa označuje ako zmiešaný. Zmiešaná echogenicita na ultrazvuku zodpovedá zhubným nádorom. Dôvodom je skutočnosť, že sa v nich pozorujú rôzne procesy - tvorba cýst, proliferácia spojivového tkaniva, nekróza a kalcifikácia..

Ultrazvuk mäkkých tkanív brucha

Ultrazvuk mäkkých tkanív brucha sa vykonáva oddelene od štúdia vnútorných orgánov brušnej steny. Cieľom tejto štúdie je zistiť kýly, hromadenie tekutín a nádory v prednej brušnej stene. Pretože brušná stena má malú hrúbku, štúdia mäkkých tkanív sa uskutočňuje v malej hĺbke pomocou vysokofrekvenčných senzorov (10 MHz). Výnimkou sú pacienti s nadváhou..

Predná strana brušnej steny sa skladá z dvoch brušných svalov pravého boku, centrovaných v strede bielou čiarou. Bočná časť brušnej steny obsahuje tri vrstvy svalov, oddelené škrupinami - fasciu. Svaly sú pokryté vrstvou podkožných tukových buniek, dermy a epidermy..

Na ultrazvuku sú svaly menej echogénne ako okolité membrány, avšak s výskytom hernií, abscesov alebo nádorov sa medzi vrstvami svalov môžu objaviť neobvyklé rezy. V závislosti od obsahu môžu byť také útvary anechoické a môžu mať zvýšenú echogenicitu (v prípade nádoru). Počas štúdie mäkkých tkanív má diagnostickejšiu hodnotu zmena patologických formácií počas dýchania (Valsalvaov test) a so zmenou polohy tela..

Kýla prednej brušnej steny na ultrazvuku

Kýla prednej brušnej steny je uvoľňovanie obsahu brušnej dutiny cez vytvorenú patologickú dieru v brušnej stene. Miesto vzniku prietrže je miesto, kde svalový rám brušnej steny nie je dostatočne silný alebo oslabený v dôsledku chudnutia, operácií. Súčasne sú v pobrušnici zahalené štruktúry obsiahnuté v hernálnom vaku.

Kýla prednej brušnej steny sa najčastejšie nachádza na týchto miestach:

 • pozdĺž stredovej čiary v hornej tretine brucha (kýla bielej čiary);
 • v blízkosti pupočného kruhu;
 • v anterolaterálnej časti brucha (kýla línie Spigel);
 • namiesto pooperačných stehov.
Diagnóza kýly sa zvyčajne zisťuje po klinickom vyšetrení. Ultrazvuk pomáha potvrdiť diagnózu prietrže, odhaliť ich pri absencii kožného výčnelku. Na ultrazvuku sú zreteľne viditeľné hernálna brána, obsah a rozmery hernálneho vaku. Najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie. Pri obmedzení kašľa alebo hlbokého dychu sa nezvyšuje prietrž. Je to kvôli zvýšenému tlaku v bruchu..

Kýly sa zvyčajne používajú, aby sa v budúcnosti zabránilo zvýšeniu herniového vaku a komplikáciám. Okrem toho spôsobujú pacientovi veľké nepríjemnosti. Súčasne so znížením prietrže sa posilňuje brušná stena, aby sa zabránilo jej recidíve (opakovaniu). U detí sa tvorba pupočníkovej hernie dá vysvetliť slabosťou brušnej steny súvisiacou s vekom. Zníženie prietrže, použitie tesných obväzov a posilnenie svalovej kostry vedie k samoliečeniu kýly u detí.

Ultrazvuk pečene je normálny. Ultrazvuková diagnostika ochorenia pečene

Ultrazvuk pečene, žlčníka a žlčovodov sa vykonáva za prítomnosti nasledujúcich príznakov:

 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • zožltnutie kože;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • neodôvodnené zvýšenie telesnej teploty;
 • poruchy stolice.
Pomocou ultrazvukovej metódy môžete diagnostikovať väčšinu ochorení pečene, ako sú akútna alebo chronická hepatitída, nádory pečene, cirhóza. Niekedy sa na objasnenie diagnózy uchyľujú k ďalším metódam vyšetrenia pečene. Patria sem počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI), diagnostická chirurgia.

Ultrazvuk pečene je normálny. Anatómia a známky ultrazvukového obrazu pečene

Pečeň je životne dôležitým orgánom, ktorý vykonáva veľké množstvo rôznych funkcií. Najdôležitejšie z nich sú neutralizácia rôznych toxínov, syntéza bielkovín krvi a glukózy, produkcia žlče, hematopoéza u plodu. Pečeň sa nachádza v pravom hypochondriu a pozostáva z ľavého a pravého laloku, ktoré sú rozdelené na relatívne nezávislé segmenty. Funkčnou jednotkou pečene je pečeňová lalok. Krvné zásobovanie a odtok žlče sa vyskytuje v oblasti brány pečene, kde sa nachádza tzv. Hepatická trojica..

V oblasti portálu pečene sú tri anatomické štruktúry s nasledujúcimi normálnymi veľkosťami:

 • portálna žila s priemerom 0,9 až 1,4 cm;
 • pečeňovej artérie s priemerom 0,5 cm;
 • spoločný žlčový kanál, ktorého priemer je 0,7 cm.
Ultrazvukové vyšetrenie pečene sa vykonáva v pravej hornej časti brušnej steny. Skenovanie sa uskutočňuje v sagitálnych, priečnych a šikmých rovinách. Horná hrana pečene sa nachádza za rebrami, takže snímač musí byť umiestnený aj v medzirebrových priestoroch. Normálna pečeň vyzerá ako homogénna echogénna štruktúra, pretože celý parenchým pečene sa skladá z pečeňových lalokov. Echogenicita pečene je priemerná, porovnávajú sa všetky ostatné orgány brušnej dutiny s jej hustotou. Na homogénnom obrázku pečene sú tiež oblasti hypechechicity, ktoré zodpovedajú portálnej žile a žilovému kanálu pečene. Ako viete, žily pečene majú väčší priemer ako artérie, takže sú lepšie viditeľné na ultrazvuku. Počas testu Valsalvy sa pečeňové žily rozširujú. Valsalvov test spočíva v pokuse vynúteného vydychovania so zatvorenými ústami a nosom.

Ultrazvuk by mal tiež rozlíšiť štvorcové a chvostové laloky pečene, ktoré sú menšie ako laloky vľavo a vpravo. Kaudátové a štvorcové laloky sú umiestnené pred a za bránou pečene. V priereze by mal byť chvostový lalok menší ako 2/3 pravého laloku pečene. Kaudátové a štvorcové laloky majú strednú echogenicitu, môžu sa však považovať za nádory. Brány pečene sú v oblasti lúmenu krvných ciev anechoické, pretože tekutina v ich lúmene úplne absorbuje ultrazvukové vibrácie..
Pri štúdiu portálu pečene leží pacient na svojej ľavej strane, zatiaľ čo senzor je umiestnený v priečnej rovine.

Veľkosť pečene u dospelých a detí je normálna

Veľkosť pečene má veľký význam pri diagnostike rôznych chorôb. Klinické vyšetrenie pacienta nevyhnutne zahŕňa určenie jeho hraníc a veľkostí palpáciou. Avšak pomocou ultrazvuku sa veľkosť pečene určuje oveľa presnejšie. Zväčšená pečeň, ako aj jej pokles, sú príznakmi ochorenia. Pri hodnotení výsledkov by sa však mali brať do úvahy veľké individuálne rozdiely vo veľkosti pečene, ktoré závisia od dedičných faktorov a od pridania tela pacienta..

Pečeň má nepravidelný tvar, takže sa meria na niekoľkých miestach - pozdĺž stredovej čiary tela a pozdĺž stredovej klavikulárnej línie. Stredová čiara tela je osou symetrie tela. Stredná kĺbová čiara je rovnobežná s ňou, ale prechádza stredom kľúčnej kosti. Dĺžka (pozdĺžna veľkosť pečene) sa určuje od najvyššieho bodu kupoly bránice po spodný okraj pečene..

Lekári používajú nasledujúce priemerné hodnoty pečene, ktoré sú v súlade s normou:

 • pozdĺžna veľkosť pozdĺž stredovej kĺbovej línie - 10,5 cm;
 • pozdĺžna veľkosť v strede tela - 8,3 cm;
 • anteroposteriorná veľkosť pozdĺž stredovej klavikulárnej línie - 8,1 cm;
 • predná veľkosť pozdĺž stredovej čiary - 5,7 cm.
Z dôvodu anatomických rozdielov je povolená odchýlka daných hodnôt o 1,5 cm na menšiu aj väčšiu stranu. U detí má pečeň na ultrazvuku rovnaké príznaky ako u dospelých, ale zvyčajne je lepšie viditeľná z dôvodu menšej veľkosti a tenšej vrstvy tukového tkaniva..

Pozdĺžna veľkosť pečene detí v strednej klavikulárnej línii v závislosti od veku

Hepatomegália na ultrazvuku pečene

Hepatomegália je stav, pri ktorom je pečeň zväčšená. Na ultrazvuku je známkou hepatomegálie stanovenie jeho pozdĺžnej veľkosti strednou kosťou kolmo na viac ako 12 centimetrov. Hepatomegália sa vyskytuje s veľkým počtom ochorení a môže byť spôsobená veľkým počtom dôvodov..

Zvýšená a znížená echogenicita pečene ultrazvukom. Akútna a chronická hepatitída ultrazvukom

Za normálnych okolností je echogenita pečene homogénna. To nám umožňuje považovať to za štandard a porovnávať s hustotou štruktúr iných orgánov brušnej dutiny. Zmena echogenicity pečene naznačuje zmeny v jej bunkovej štruktúre. Tento príznak je najdôležitejší pri detekcii ochorení pečene pomocou ultrazvuku..

Difúzne zmeny v echogenite pečene sa pozorujú pri nasledujúcich chorobách:

 • mastná hepatóza;
 • akútna a chronická hepatitída;
 • cirhóza pečene;
 • fibróza pečene;
 • sarkoidóza;
 • viac abscesov;
 • nádorové metastázy v pečeni.
Akútna hepatitída je vírusové ochorenie, ktoré sa vyskytuje ako potravinová infekcia. Pri akútnej hepatitíde sa pozoruje intoxikácia tela, v niektorých prípadoch žltačka, horúčka, nevoľnosť. Akútna hepatitída končí úplným uzdravením pacienta, ale v niektorých prípadoch sa stáva chronickou. Ultrazvuk je charakteristickým príznakom akútnej hepatitídy zvýšenie pečene a sleziny, mierne zvýšenie echogenicity pečeňového parenchýmu. Lymfatické uzliny pri bráne pečene sú zväčšené. Žlčník je prázdny, pretože pečeň dočasne znižuje tvorbu žlče a má zosilnené steny v dôsledku zápalového opuchu..

Chronická hepatitída je spôsobená vírusovou infekciou prenášanou krvou. Dlhý priebeh chronickej hepatitídy je asymptomatický, ale vo väčšine prípadov vedie k cirhóze alebo tvorbe zhubných nádorov pečene. Drsnosť pečeňového obrazca na ultrazvuku závisí od trvania priebehu chronickej hepatitídy a od prítomnosti exacerbácií. Chronická hepatitída sa vyznačuje miernym rozšírením portálnej žily (priemer viac ako 15 mm) a výrazným lalokovým vzorom hepatického parenchýmu. Je to kvôli zhutneniu spojivového tkaniva umiestneného medzi lalôčkami v pečeni. V zdravej pečeni je spojivové tkanivo veľmi tenké a na ultrazvuku nie je viditeľné.

Cirhóza pečene ultrazvukom

Cirhóza pečene je chronické ochorenie, ktoré sa prejavuje nahradením parenchýmu pečene vláknitým tkanivom. K tomu dochádza v dôsledku rôznych faktorov, ale vždy vedie k rovnakému výsledku - úplnému zlyhaniu pečene. Aby sa zabránilo cirhóze pečene, je potrebná liečba chorôb pečene v skoršom štádiu.

Príčiny vedúce k cirhóze pečene sú:

 • alkoholizmus;
 • chronická vírusová hepatitída B, C, D;
 • parazitárne infekcie;
 • kongestívne srdcové zlyhanie;
 • intoxikácia liekmi.
Cirhóza je terminálnym štádiom poškodenia renálneho parenchýmu. Známky cirhózy, ktoré sa prejavujú v ultrazvukovej štúdii, sú dobre známe. Pri cirhóze je postihnutý nielen parenchým, ale aj funkčné zlyhanie pečene trpia aj okolité tkanivá.

Príznaky cirhózy pečene ultrazvukom sú:

 • škvrnitá štruktúra parenchýmu;
 • zvýšená echogenicita parenchýmu;
 • poruchy pečeňových kapsúl (prerušované);
 • lobovanie parenchýmu;
 • hepatomegália av neskorom štádiu - zníženie veľkosti pečene;
 • rozšírenie pečeňových žíl a dolnej dutej žily;
 • neprítomnosť zmeny lúmenu pečeňových žíl počas dýchania;
 • zväčšená slezina;
 • ascites (nahromadenie voľnej tekutiny v brušnej dutine).
Cirhóza pečene je nezvratný stav, na jej liečenie je potrebná transplantácia pečene. Na predĺženie života pacienta s cirhózou sa používa strava a lieky, ktoré chránia pečeňové bunky pred zničením..

Rozšírenie žily portálu. Portálna hypertenzia. Ascites (hromadenie tekutín v brušnej dutine) na ultrazvuku

Krv vstupuje do pečene cez dve cievy - portálnu (portálnu) žilu a pečeňovú artériu. Portálna žila je cieva, do ktorej žila krv zo všetkých orgánov brušnej dutiny. Po filtrácii v pečeni tečie žilová krv pečeňovými žilami do dolnej dutej žily a prechádza do srdca.

Pri ochoreniach pečene (napríklad pri chronickej hepatitíde) odumierajú pečeňové bunky a sú nahradené spojivovým tkanivom. To vedie k upchatiu prietoku krvi v pečeni, v dôsledku ktorého sa zvyšuje tlak v portálnej žile a zvyšuje sa. Tento jav sa nazýva portálna hypertenzia. Bez eliminácie faktora, ktorý spôsobil smrť hepatocytov (pečeňových buniek), tento stav nie je možné liečiť..

Znaky portálnej (portálnej) hypertenzie na ultrazvuku pečene sú:

 • expanzia portálnej žily viac ako 11 mm vo vnútri pečene a viac ako 15 mm mimo pečene;
 • nedostatok variácií v lúmene portálnej žily počas dýchania a Valsalvov test;
 • expanzia a tuhosť žíl prúdiacich do portálnej žily (žalúdočná, mezenterická);
 • rýchlosť prietoku krvi v portálnej žile na duplexnom ultrazvuku s farebným Dopplerovým mapovaním (CDE) klesá na 10 cm / s (zvyčajne 18 až 20 cm / s).
V závažných prípadoch portálna hypertenzia spôsobuje veľmi nepríjemné príznaky. Prvým z nich je presmerovanie venózneho prietoku krvi. Žilová krv začína cirkulovať nie cez pečeň, ale cez povrchové žily nachádzajúce sa v koži. Modré opuchnuté žily vyzerajú pri pohľade z brucha ako „medúza hlava“. Rozšírenie žíl pažeráka im hrozí ruptúrou a vnútorným krvácaním. Najťažšou komplikáciou portálnej hypertenzie sú ascity..

Ascites je uvoľňovanie voľnej tekutiny z venózneho krvi do brušnej dutiny. Jeho objem môže byť až 25 litrov. Na ultrazvuku vyzerá ascites ako obrovská anechogénna oblasť so zriedkavými echogénnymi inklúziami. Táto tekutina sa môže spontánne nakaziť, ale ani jej extrakcia neprináša úľavu, pretože sa znova tvorí. Na liečbu je potrebné odstrániť príčinu poškodenia pečene alebo vykonať jej transplantáciu..

Lokálne zmeny v pečeňovom tkanive ultrazvukom. Nádory a cysty pečene na ultrazvuku

Ultrazvuk pečene môže odhaliť miestne zmeny rôznej echogenicity. Môžu mať rôzne tvary a veľkosti. Aby ste si boli istí, že máte medzi nimi istotu, musíte mať k dispozícii údaje zo všeobecného krvného testu av prípade potreby vykonať ďalšie štúdie.

Lokálne zmeny v pečeni ultrazvukom možno vysvetliť nasledujúcimi štruktúrami:

 • Cysty pečene. Jedná sa o dutiny v pečeňovom tkanive, ktoré sú tmavými anechoickými štruktúrami. Môže byť vrodený alebo získaný v dôsledku zápalových alebo infekčných procesov.
 • Aneuryzma renálnej artérie. Je to vrodené zväčšenie renálnej artérie. Ultrazvuk vyzerá ako anechogénna oblasť.
 • Nedostatok pečene. Hromadenie hnisu v pečeňovom tkanive, ktoré môže byť heterogénnou štruktúrou, od hypoechoického po hyperechoický.
 • Lokálna tuková infiltrácia (hepatóza). Predstavuje oblasti, v ktorých má pečeňové tkanivo oblasti tukových inklúzií. Najčastejšie sú umiestnené pri bránach pečene a majú hypoechoickú farbu na ultrazvuku.
 • Nádory pečene (karcinóm, adenóm, hemangiom a iné). Nádory pečene majú na ultrazvuku inú charakteristiku. Môžu byť hypoechoické aj hyperechoické. Zhubné nádory majú často nerovnomerné hranice a môžu preniknúť do oblasti brány pečene alebo do susedných orgánov..
 • Kamene a kalcifikácie. Nachádza sa vo vnútri pečene, ako aj vo vylučovacom kanáliku pečene. Vyzerajú ako hyperechoické útvary a za sebou zanechávajú akustický tieň. Akustický tieň je miesto, kde ultrazvukové vlny neprenikajú kvôli vysokej hustote samotného kameňa.
Na rozlíšenie (rozlíšenie) uvedených útvarov sa môžu vyžadovať ďalšie štúdie. V prípade nádorov sa za spoľahlivú diagnostickú metódu môže považovať iba tkanivová biopsia a mikroskopia. Napriek tomu sú počítačové a magnetické rezonancie informatívnejšími metódami v diagnostike nádorov pečene..

Ultrazvuk žlčníka a žlče

Žlčník je považovaný za súčasť pečene kvôli anatomickej blízkosti a prítomnosti všeobecnej funkcie. Žlčník pomáha pečene vykonávať tráviace funkcie. Choroby žlčníka sa však zaraďujú do samostatnej skupiny a liečia sa nezávisle. Je potrebné mať na pamäti, že choroby žlčníka často vedú k rôznym poruchám pečene. Zápal žlčníka ľahko prechádza do pečene, pretože náhle narazia na priateľa. Prítomnosť kameňov v žlčníku spôsobuje, že pečeňové bunky sú ovplyvňované žlčovými zložkami.

Ultrazvuk môže diagnostikovať mnoho chorôb žlčníka. Medzi najbežnejšie patria cholecystitída, cholelitiáza, polypy. Ultrazvuk je hlavnou metódou na diagnostiku stavu žlčníka kvôli jeho vysokej dostupnosti a obsahu informácií. Dyskinéza (zhoršené vyprázdňovanie) žlčníka môže byť diagnostikovaná pomocou ultrazvuku s potravinovou náplňou.

Ultrazvuk zdravého žlčníka

Žlčník sa nachádza pod pečeňou na spodnom povrchu. Je to dutý orgán, ktorý je zberateľom žlče. Pečeň produkuje žlč takmer neustále, ale vstupuje do gastrointestinálneho traktu iba vtedy, keď je to potrebné tým, že sa dostane do svalovej steny žlčníka. Vyskytuje sa počas jedla. Po celú dobu medzi jedlami sa žlčníka hromadí v žlčníku.

Vykonáva sa ultrazvuk žlčníka, podobne ako ultrazvuk pečene, s polohou pacienta na chrbte alebo na ľavej strane. Vyšetrenie žlčníka by sa malo vykonávať veľmi opatrne, aby sa nevynechala prítomnosť žlčových kameňov v močovom mechúre. Žlčník je dutý orgán, a preto je v ultrazvuku, tj tmavo čierna, anechoický. Stena žlčníka, pozostávajúca zo svalov a spojivového tkaniva, na ultrazvukovom vyšetrení však vyzerá ako jasný hyperechoický okraj svetlej svetlej farby. Žlčník má hruškovitý tvar na priečnych rezoch a oválny pri pozdĺžnej štúdii.

Ultrazvuk žlčovodu a obyčajný žlčový kanál sú normálne

Žlčové kanály tvoria určitý uzavretý systém. Z pravej a ľavej laloky pečene vystupujú pravé a ľavé pečeňové kanáliky. Sú kombinované do spoločného pečeňového vedenia. Prichádza k nemu vinutá cystická trubica. Pečeňový a cystický kanálik sa spoja do spoločného žlčovodu. Mimo jedlo vstupuje žlč z pečeňových ciest do žlčníka a odtiaľ do gastrointestinálneho traktu..

Pečeňové kanály sú starostlivo vyšetrené ako tenké anechogénne prúžky. Spoločný žlčový kanál sa meria v pozdĺžnej rovine pred pravou vetvou dolnej dutej veny. Jeho normálny priemer je až 4 mm. Priemer potrubia sa s vekom zvyšuje na 10 mm. Po odstránení žlčníka sa rozšíri lúmen kanálika.

Veľkosť žlčníka u dospelých a detí je normálna

Zmena veľkosti žlčníka je citlivá na narušenú funkciu. Preto s ultrazvukom musia lekári určiť jeho veľkosť. Závisia od jedla, preto je veľmi dôležité informovať lekára o čase posledného jedla. Dĺžka žlčníka u dospelých je od 10 do 12 cm a šírka je 4 - 5 centimetrov. Hrúbka steny žlčníka sa stanoví v oblasti susediacej s pečeňou. Priemerná hrúbka steny by nemala byť väčšia ako 3 mm. Ak je silnejšia, naznačuje to zápal alebo patologickú tvorbu.

U detí závisí veľkosť žlčníka od veku. Výskumná metóda a ultrazvukový obraz žlčníka u detí sa nelíšia od obrazu žlčníka na ultrazvuku dospelých. Posledné jedlo pred štúdiom sa však u malých detí môže uskutočniť nie za 6 hodín, ako u dospelých, ale za 3-4 hodiny.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Meckelova divertikulum je výstupok ileu v tvare vaku a zaujíma osobitné miesto medzi ostatnými divertikulami tohto orgánu. Patrí k počtu vrodených anomálií a je spôsobený neúplným nadmerným rastom vitellínu alebo pupočníkového traktu, ktorý normálne rastie do konca 3.
Gynekológovia nedávno vidia problém v prevalencii endometriózy u žien v reprodukčnom veku. V 80% prípadov endometrióza postihuje maternicu - ochorenie adenomyózy.
Jedným z najnepríjemnejších a súčasne závažných ochorení chrbtice je medzistavcová prietrž. Vyznačuje sa svojimi príznakmi, znakmi a má svoje vlastné poddruhy, klasifikáciu.