loader

Hlavná

Liečba

Ultrazvuk slabinovej prietrže u mužov a žien: ako sa robia a čo ukazuje vyšetrenie?

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Diagnóza slabiny prietrže

Inguinálna hernia (skrátene PGI) je diagnostikovaná v krátkom čase. Jej definícia nespôsobuje veľké ťažkosti. Pri kontakte s lekárom, keď je choroba v pokojnom štádiu, sa zvyšuje presnosť diagnostiky.

Inšpekciu vykonáva chirurg. Podľa jeho názoru sú následné rozhodnutia založené na liečení operácie.

Inguinálna kýla sa môže objaviť náhle, ale môže sa postupne objaviť. Príkladom je prietrž vyplývajúca zo zvýšenej závažnosti. Taká kýla je ľahko viditeľná. A ak má PGR plávajúci stav, potom sa za určitých podmienok vyskytne vizuálna manifestácia.

Existuje niekoľko metód na diagnostikovanie hernie. Všetky sa osvedčili a môžu sa vzájomne dopĺňať..

Podobné choroby

Príznaky prejavov prietržovej hernie sú podobné príznakom iných chorôb.

Hydrocele je prejavom kvapiek semenníkov. Vyskytuje sa vo forme rozšíreného mieška. Z tohto dôvodu je možné v počiatočnej fáze zamieňať hydrocele s PGr.

Varikokéla je prejavom varikóznej expanzie semenného kanálika. Sprevádzaná bolesťou v ingvinálnej zóne. Scrotum sa zväčší.

Lymfadenitída - príznaky podobné varikokéli. Je zápal lymfatických uzlín.

Hneď pod spermatickým kanálom sa objaví hernia femuru.

Počiatočné štádiá všetkých týchto chorôb sú podobné a podobajú sa PGR. Preto na stanovenie presnej diagnózy a predpísanie liečby je potrebné kompletné vyšetrenie.

Metódy diagnostikovania slabinovej prietrže:

 • vyšetrenie lekárom;
 • ultrazvuk
 • absolvovanie irrigoskopie;
 • herniography;
 • vyšetrenie chirurgom.

Existuje niekoľko štádií vyšetrenia pacienta chirurgom na objasnenie diagnózy. Chirurg často tiež predpisuje ultrazvuk na potvrdenie diagnózy.

Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie inguinálnej zóny. Vykonáva prieskum pacienta, aby objasnil také momenty, ako sú: existujú bolesti v slabinách, obdobie herniálnych prejavov, aký stres prežíva pacient v každodennom živote a v profesionálnej činnosti?.

Preukázanie PGR v mnohých prípadoch je pre pacienta nenápadné. V iných prípadoch sa človek cíti bolesti v dolnej časti brucha. Možno ich posilnenie počas fyzickej námahy. Mierne preťaženie už niekedy vyvoláva prejav hernie.

Pri počiatočnom priestupku vznikajú ostré bolesti, ktoré majú vplyv na kontrolu prietrže. Takáto diagnóza môže predchádzať smeru operácie..

Pacient je v stojacej polohe. Lekár by mal vyhodnotiť výčnelok podľa jeho umiestnenia, veľkosti a určiť typ prietrže - rovný, šikmý, kombinovaný.

Pri vynechaní PGR v miešku je pravdepodobný šikmý typ. Ak sa nachádza nad spermatickým kanálom a bez špecifických hraníc, je tiež možná priama PGR, tiež umiestnená nad ochabnutou kosťou alebo v jej blízkosti. Pri umiestnení pod krčou prevažne smerom von - príznaky femorálnej prietrže.

Po vyšetrení a vyšetrení pacienta lekár prechádza k prehmataniu formácie. K tomu dochádza pri ležaní. Lekár sa pokúsi napraviť prietrž a potom stlačí inguinálny prsteň. Ďalej pri kašľaní pacienta na základe reakcie formácie lekár diagnostikuje typ PGR - šikmý alebo priamy.

Ak existuje klzná prietrž, pravdepodobne sa neobjaví pri vyšetrení klasickými diagnostickými metódami. Potom sú pripojené ďalšie technológie, napríklad - ultrazvuk.

Ultrazvuk šourku a trieslovín

Ultrazvuk - ultrazvukové vyšetrenie miešok a trieslovín je jednou z metód na štúdium herniálneho výčnelku. Skúsený odborník sa bez neho dokáže zaobísť.

Ultrazvuk sa používa, ak je vzdelanie ťažké diagnostikovať z dôvodu jeho malej veľkosti alebo ak má lekár určité pochybnosti.

Ultrazvuková metóda je účinná iba od okamihu, keď je hernálny vak plný, to znamená, že už v ňom spadol orgán, ktorý tam spadol. Inak ultrazvuk nič neukáže.

Pri absencii výčnelku prietrže sa dá predpokladať, že herniálny vak je prázdny.

Na vytvorenie spoľahlivého obrazu sa dodatočne vykonáva ultrazvuk brušnej dutiny. Pre ženy je štúdium panvy relevantné.

Irrigoscopy

Metódou určujúcou rast mozgu je irrigoskopia. Používa sa v prípadoch podozrenia na kĺzavú prietrž s miernymi príznakmi..

Túto prietrž je ťažké diagnostikovať. Z tohto dôvodu prichádza na záchranu röntgenová štúdia.

Počas irigoskopie sa vyšetruje hrubé črevo a röntgenové lúče.

Pred testom sa odporúča čistenie čriev, čo zvýši kvalitu diagnózy. Na tento účel je predpísaná strava bez ovocia a zeleniny na niekoľko dní. Hlavným produktom je mäso. Ďalšia večera a raňajky sú vylúčené pred zákrokom. Pite iba vodu bez plynu.

Pri irrigoskopii sa do hrubého čreva vstrekne špeciálna látka a potom röntgenové kontrastné zariadenie. Táto metóda poskytuje spôsob, ako študovať črevo, diagnostikovať jeho defekty, choroby.

Pri klznej prietrži je akceptovateľné použitie cystoskopie, cystografie a ultrazvuku močového mechúra..

Gerniography

Populárnou metódou na diagnostikovanie CHZO je herniografia. Spočíva v zavedení špeciálnej látky ihlou do pacientovej brušnej dutiny.

Potom pacient leží na bruchu, kmeňoch a kašle. Súčasne sa odoberajú röntgenové lúče obsahujúce herniálny vak.

Hlavným použitím tejto metódy je prítomnosť pochybností o prítomnosti prietrže z opačnej strany.

Ultrazvuk slabinovej prietrže: jedna z diagnostických metód

Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk) inguinálnej hernie u mužov a žien: aká diagnóza sa ukáže?

Ultrazvukové vyšetrenie lokalizácie patológie (inguinálna oblasť) je bezpečný a poučný spôsob, ako zistiť prítomnosť a stav prietrže a priľahlých tkanív..

Inguinálna hernia alebo iná patológia? Ultrazvuk dá odpoveď na túto otázku, ale chirurg by mal určiť postup.

Pacient by sa nemal obávať - ​​počas ultrazvukového vyšetrenia sa nevyskytne žiadna bolesť alebo iné nepríjemné pocity. Ultrazvuková diagnostika je tak pohodlná a bezpečná, že sa vykonáva u malých detí, starších pacientov a tehotných žien.

V ktorých prípadoch sú predpísané muži a ženy?

Štatistiky hovoria, že 70% všetkých chorôb brušnej prietrže sú presne trieslové prietrže. Platí to pre dospelých aj pre deti..

Patológia je typickejšia pre mužov: z 5 prípadov choroby bude iba jedna pacientka. Aj keď faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj choroby, sú charakteristické pre obe pohlavia a vyskytujú sa približne rovnako u mužov aj žien. Medzi faktory, ktoré majú vplyv na vývoj slabinovej prietrže:

 • anatomické štrukturálne vlastnosti tela;
 • dedičná predispozícia;
 • sklon k dlhodobej zápche;
 • narušenie nervových spojení vo svaloch tlače, čo vedie k ich atrofii;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • značné športové zaťaženie alebo veľká fyzická práca;
 • ťažký alebo častý pôrod.

Referenčné! Nadmerný atletický stres je častou príčinou slabinovej prietrže..

Prejavy choroby budú závisieť od veľkosti a lokalizácie útvaru, umiestnenie ovplyvňuje najmä príznaky. Existuje niekoľko znakov naznačujúcich vývoj inguinálneho výčnelku:

 • bolesti pri ťahaní dolnej časti brucha, ktorých intenzita sa zvyšuje s fyzickou námahou, najmä pri zdvíhaní závaží;
 • formácia umiestnená v slabinách sa mení pod vplyvom zaťaženia;
 • problémy s močením;
 • narušenie zažívacieho traktu.

Čo vyšetrenie ukáže?

Počas ultrazvuku je možné vyhodnotiť:

 1. Ako sa nachádza herniálny vak.
 2. Koľko vyčnieva z okolitých tkanív.
 3. Čo je vo vnútri.
 4. V akom stave sú diery a steny mozgu.

Vizualizácia prietrže zvyčajne nasleduje po prolapse orgánov..

Doteraz je diagnóza vzdelania ťažká, pretože herniové brány sú malé, cez ktoré nemôže prechádza črevná slučka..

Dôležité! Ochorenie môže prebiehať takým spôsobom, že o ňom pacient nevie a vôbec ho necíti. Patológia sa dá zistiť náhodou, napríklad pri fyzickom vyšetrení alebo lekárskom vyšetrení.

Je možné zistiť prietrž pri plánovanom ultrazvuku brušnej dutiny?

Ak existuje, hoci zanedbateľný, prienik jednotlivých častí orgánov do hernálnej dutiny, potom áno. Pretože v mieste navrhovaného umiestnenia orgánu nebude chýbať.

Ako sa pripraviť?

Ak sa plánuje ďalšie podrobné vyšetrenie orgánov umiestnených v brušnej dutine, potom je nevyhnutná špeciálna príprava. Jeho podrobnosti by sa mali prediskutovať s lekárom, ale zvyčajne je príprava výživových obmedzení a používanie špeciálnych liekov. Ak potrebujete vyšetriť iba trieslovú prietržovú zónu, pacient si nevyžaduje prípravu.

Ako robiť?

Štandardný postup na ultrazvukové vyšetrenie nespôsobuje ťažkosti a prebieha v nemocnici všeobecnou metódou:

 1. Pacient leží na gauči.
 2. Lekár skúma smer, opýta sa pacienta.
 3. Oblasť záujmu je ošetrená vodivým gélom.
 4. Senzor je pripojený k ultrazvukovému zariadeniu a pri kontakte s telom vysiela určitý signál do monitora. Tento signál, odrážaný z tkanív trieslovej oblasti, je na obrazovke monitora viditeľný ako podrobný obraz vnútorných štruktúr..

Rozdelenie výsledkov

Tento typ vyšetrenia je vhodný iba vtedy, keď je herniálny vak už naplnený obsahom - zatiaľ čo ultrazvuk ukáže prítomnosť vaku a jeho stupeň úplnosti. Pre presnú diagnózu musíte zistiť, čo presne vyplní herniálny vak.

Okrem toho musí lekár vziať do úvahy rozdiel v anatomických vlastnostiach vyšetrenia pri poranení prietrže u mužov a žien. V prípade zástupcov silnejšieho pohlavia lekár skúma miešok, trieslové kanáliky a oblasť pobrušnice, aby určil povahu obsahu vaku. Kýla s obsahom herniového vaku, spermatickej šnúry a semenníkov je vizualizovaná na obrazovke.

V priebehu dodatočného vyšetrenia môžete získať komplexné informácie o stave susediacich orgánov, o umiestnení prietrže a jeho vlastnostiach. To všetko má dôležitú diagnostickú hodnotu pri odlíšení trieslových hernií od iných patológií..

Pri vyšetrení žien na bledú kýlu sa vyšetria panvové orgány, čo je nevyhnutné na stanovenie obsahu herniálneho vaku..

Je dôležité určiť a uviesť v protokole, či existujú časti vajcovodov alebo vaječníkov..

Sonológ zaznamenáva výsledky vyšetrenia do správy, ktorá sa poskytuje chirurgovi na preskúmanie a stanovenie ďalších liečebných taktík..

Lekár rozhodne, či je nutný chirurgický zákrok.

Ak záver ultrazvuku potvrdí diagnózu „inguinálna hernia“, potom pacient s veľkou pravdepodobnosťou očakáva operáciu, pretože terapeutické metódy sú tu neúčinné.

Kontraindikácie a vlastnosti metódy

Ultrazvuková diagnostika nemá kontraindikácie a podľa technológie jej vykonávania je úplne identická s podobnými vyšetreniami iných orgánov..

Ak lekár považuje za potrebné objasniť parametre patológie, môže pacienta odporučiť na ďalšie vyšetrenie trieslovinových kanálikov a miešok, alebo panvy, dutiny brušnej a močového mechúra..

Niekedy je potrebné vykonať rentgenové vyšetrenie orgánov s kontrastom. Postup sa vykonáva tak, že výstupok a orgány, ktoré sú v ňom potenciálne schopné: črevá a močový mechúr, spadajú do kontrastnej zóny. V prvom prípade sa tento postup bude nazývať irigografia av druhom prípade cystografia.

Výhody a nevýhody tejto techniky

Plusy ultrazvuku slabinovej prietrže:

 • netreba sa pripravovať na postup;
 • absolútny komfort a bezpečnosť;
 • nedostatok zdravotných alebo vekových obmedzení;
 • nedostatok kontraindikácií;
 • rýchlosť vykonávania.

Nevýhody ultrazvuku v tejto oblasti ešte neboli zaznamenané..

video

Pozrite si užitočné video o slabinovej prietrži:

Cena postupu a kam je lepšie ísť?

Akákoľvek moderná klinika je vybavená ultrazvukovým prístrojom, takže toto vyšetrenie nebude zložité prejsť smerom k lekárovi.

Ak výber padol na platenú kliniku, náklady na postup sa budú líšiť v rozmedzí od 700 do 1700 rubľov..

záver

Kýly, pri absencii včasnej liečby, môžu byť porušené a pacient potom bude potrebovať pohotovostnú hospitalizáciu. Ultrazvuková diagnostika pomôže predchádzať takým komplikáciám, ktoré sú dôležité aj z preventívnych dôvodov..

Diagnóza herniovej hernie. Je pri ultrazvukovom vyšetrení viditeľná brušná prietrž? Prečo si vybrať nás

- toto je prolaps vnútorných orgánov z brušnej dutiny cez zväčšený alebo oslabený trieslový kanál.

U dospelých sa to stáva v dôsledku zmäkčovania spojivového tkaniva na pozadí zvýšeného vnútrobrušného tlaku a u bábätiek - kvôli nedostatku vrecka, vďaka ktorej chlapci spadli svoje semenníky do mieška, a u dievčat bol fixovaný kruhový väz maternice. U mužov je prevalencia patológie až desaťkrát vyššia ako u žien.

Ako podozrieť na slabinovú prietrž?

Skúsený lekár sa musí len pozrieť na problém, aby určil správnu diagnózu. Tu je postup:

 • okrúhly výstupok z brucha až po hrádzu,
 • objavuje sa vo zvislej polohe, niekedy po kašľaní, namáhaní, zdvíhaní závaží a plaču u dieťaťa
 • zmizne alebo sa dá ľahko opraviť ručne, iba pacient by mal ležať na chrbte,
 • zvyčajne bezbolestné pri vyšetrení a miernej palpácii (palpácia).

Dospelí niekedy môžu presne pomenovať udalosť, po ktorej sa objavila prietrž.

Aké špeciálne príznaky bude lekár vidieť??

 • Asymetrické zväčšenie šourku, keď je prietrž jednostranná.
 • Odchýlka penisu od zdravej stránky.
 • Pri veľkom penise môže byť takmer úplne „skrytý“ v miešku a záhyboch kože.
 • U dievčat - bezbolestné rozšírenie jedného stydkého pysku.
 • Chirurg sa pokúsi vložiť špičku prsta do trieslového kanálika a požiadať o kašeľ. Zároveň bude pociťovať chvenie vnútorných orgánov v smere z brušnej dutiny smerom von. Toto sa nazýva „pozitívny príznak kašľa“..

Niekedy sú pacienti obťažovaní bolesťou na strane problémov s vyčnievaním, trávením alebo močením, v závislosti od toho, ktorý orgán spadá do herniálneho vaku.

Odlišná diagnóza

Lekár musí určiť, či sa jedná o ingvinálnu prietrž alebo iné podobné podmienky:

 • Testikulárna kvapka (hydrocele) sa vyskytuje u novorodencov - stav, pri ktorom tekutina z brušnej dutiny presakuje cez malý lúmen vo trieslovom kanáliku do mieška. Môžu sa rozlíšiť metódou diafankoskopie: lekár preskúma miešok špeciálnou baterkou, aby videl priesvitnú tekutinu alebo črevné slučky, ktoré neprenášajú..
 • Intuitívna lymfadenitída je zápal lymfatických uzlín v oblasti slabín. Je spôsobená infekciou, často sa vyskytuje sprievodná rana na boľavej nohe a opuch je červený, bolestivý a na dotyk horúci. U pacientov sa môže vyskytnúť horúčka, celková nevoľnosť.
 • Onkologické choroby semenníkov, ich membrán a spermatických kordov.
 • Varikokéla - expanzia žíl plexiformného plexu okolo semenníka, ktorá sa tiež objavuje vo zvislej polohe as napätím. Zvyčajne to trpia chlapci z adolescencie a starší.

Najprv je predpísaný ultrazvuk trieslovinových kanálikov a miešok. Štúdia pomôže identifikovať niektoré vlastnosti:

 • poloha a veľkosť herniálneho vaku,
 • prietrž hernie,
 • stav dier a stien trieslového kanála.

Túto štúdiu dopĺňa ultrazvuk brušnej dutiny a u žien aj ultrazvuk panvových orgánov. Pomocou týchto postupov je možné objasniť, ktorá časť čreva sa dostala do herniálneho výčnelku, či existuje vaječník alebo vajcovod. Ultrazvuk je najbezpečnejšou a najbolestivejšou diagnostickou metódou bez kontraindikácií..

V pochybných prípadoch je predpísaná herniografia - röntgenové vyšetrenie, pri ktorom sa kontrastnou látkou vstrekne do brušnej dutiny v lokálnej anestézii, potom si pacient leží na bruchu a na kmeňoch. V tomto prípade kontrast prúdi do herniálneho vaku a je viditeľný na röntgenovom snímaní.

Na stanovenie konečnej diagnózy v zložitých prípadoch patológie brušných orgánov sa vykonáva diagnostická laparoskopia. V anestézii sa v brušnej stene urobí jeden alebo viac vpichov a do brucha sa vloží videokamera a osvetľovacie zariadenie. Endoskopický chirurg s ich pomocou starostlivo skúma každý orgán, až kým nie je možné určiť problém - zdroj bolesti alebo zápalu..

Laparoskopia sa vykonáva v špeciálne vybavenej operačnej sále. Pacient leží na chrbte, ale počas procedúry sa môže hlavový koniec operačného stola alebo chodidlo ohnúť.

To umožňuje dôkladnejšiu kontrolu. Počas diagnostického postupu je možné odber vzoriek na histologické vyšetrenie.

Pokiaľ je to možné, liečba sa vykonáva počas toho istého chirurgického zákroku.

Na rozdiel od ultrazvuku a rádiografie, diagnostická laparoskopia vyžaduje hospitalizáciu a sledovanie na pár dní v nemocnici, dokonca aj s priaznivým výsledkom. Ak sa podľa výsledkov laparoskopie zistí gynekologické, gastroenterologické alebo onkologické ochorenie, pacient je prevezený do špecializovanej nemocnice, kde je vyšetrený a liečený..

 • Príčiny choroby
 • Vyžaduje sa návšteva lekára
 • Ultrazvukový postup
 • Alternatívne diagnostické metódy
 • Je možný relaps??

Na rýchlu a spoľahlivú diagnostiku vyčnievajúcich útvarov v slabinách by sa mal vykonať ultrazvuk ingvinálnej prietrže..

Inguinálna hernia je jednou z chorôb, ktorá postihuje hlavne mužov. To je veľmi bežné u detí, ale toto ochorenie môžu trpieť aj dospelí. Príčiny a metódy boja proti tomuto ochoreniu sú rôzne, ale príznaky a diagnóza slabiny prietrže sú vo všetkých prípadoch podobné..

Najčastejšie sa tento jav pozoruje u chlapcov prvých rokov života. Je to kvôli vlastnostiam anatomickej štruktúry trieslového kanála. Všetko sa to začína počas vývoja plodu.

Semenníky, ktoré by mali byť v miešku, zatiaľ čo plod je vo vnútri lona, ​​sa nachádzajú v brušnej dutine. V procese vývoja semenníky zostupujú do mieška, kedy môže dôjsť k anomálii, keď semenník zostupne vezme so sebou kúsok pobrušnice..

Takto sa získa druh vrecka, kde môžu vypadnúť vnútorné orgány a časom sa hromadia tuky, ktoré sa stlačia a vydutia.

Príčiny choroby

Príčiny alebo faktory, ktoré vyvolávajú výskyt slabinovej prietrže:

 1. Slabý trieslový kruh a samotné spojovacie tkanivo. Spravidla je tento faktor vrodený..
 2. Nadmerné cvičenie. Pri zdvíhaní váhy „odpočívame“ na pobrušnici, to je tlak, ktorý počas napínania vstupuje.

Akékoľvek zaťaženie, ktoré sa vyznačuje zvýšeným tlakom v brušnej dutine, sa môže stať katalyzátorom vzdelávania. Môže to spôsobiť aj kašeľ, zvracanie alebo chronická zápcha..

Aby bolo možné diagnostikovať a potvrdiť prítomnosť slabinovej prietrže u pacienta, je potrebné podstúpiť niekoľko rôznych konzultácií..

Indikácie pre ultrazvuk inguinálnej oblasti u mužov

Ultrazvuk slabiny u mužov je bezbolestný a bezpečný postup. Toto je hlavná diagnostická metóda pre patológie, ako sú:

 • trieslová prietrž;
 • lézie spermatickej šnúry;
 • choroba močového mechúra;
 • tekutina v miešku.

Ultrazvuk je účinný pri diagnostike chorôb, ako je hydrocele, kryptorchidizmus a iné patológie reprodukčného systému..

Ako sa pripraviť

Príprava na vyšetrenie závisí od toho, ako bude ultrazvuková sonda prístupná do oblasti slabín. Na vyšetrenie cez brušnú stenu musíte vyplniť močový mechúr. Pri transrektálnom ultrazvuku by mal byť močový mechúr prázdny. Okrem toho možno budete musieť vyčistiť konečník (vložiť klystír)..

kontraindikácie

Ultrazvuk inguinálnej oblasti nemá kontraindikácie. Vo výnimočných prípadoch sa nemusí uznať za dostatočne informatívne, vyžaduje si to však kombináciu faktorov a zriedkavo sa to stáva..

Ultrazvukové žiarenie nepredstavuje zdravotné riziko, nehromadí sa v tele a neovplyvňuje rast a vývoj, preto sa môže vykonávať v akomkoľvek veku a stave..

Ultrazvukové vyšetrenie inguinálnej oblasti možno predpísať dieťaťu okamžite po narodení a vykonať toľkokrát, koľko je potrebné.

Ako podozrieť na patológiu

Dôvody pre kontaktovanie lekára:

 • výčnelok v perineu;
 • nepohodlie v oblasti slabín (bolesť, napätie, všeobecné nepohodlie);
 • asymetria mieška a penisu;
 • opuch, sčervenanie.

Pri všetkých týchto príznakoch by ste sa mali obrátiť na chirurga alebo urológa (andológa). Lekár určí diagnózu na základe externého vyšetrenia, palpácie, ultrasonografickej diagnostiky a ďalších postupov.

Aký je postup

Existujú dve možnosti prístupu do študijnej oblasti:

 • transabdominálne (cez brušnú stenu);
 • transrektálny (cez konečník).

Pupočníkové vyšetrenie

V prvom prípade pacient leží na gauči na chrbte a uvoľňuje spodné brucho z oblečenia. Lekár vedie senzor pozdĺž brušnej steny a oblasti ochlpenia, pričom súčasne sleduje obraz na monitore. Táto metóda sa najčastejšie používa pri podozrení na trieslovinu prietrže..

V druhom prípade pacient leží na boku a kolená zdvíha do brucha alebo na brucho. Senzor je vložený do konečníka. Priemer senzora je asi 1,5 cm, používa sa mazanie. Transrektálne vyšetrenie je najinformatívnejší spôsob, ako vidieť patológiu prostaty..

Inguinálna kýla

To, či ultrazvukové vyšetrenie preukáže slabú prietrž, závisí od miesta problému. Najčastejšie sa tiež vyžaduje vyšetrenie brušnej dutiny a panvovej oblasti. Röntgenové lúče s kontrastom môžu byť vo výnimočných prípadoch predpísané diagnostickou operáciou laparoskopicky.

Röntgenové vyšetrenie sa vykonáva, ak existujú pochybnosti o tom, či sa črevá a močový mechúr dostali do herniálneho výčnelku. Tieto orgány sú naplnené neškodným kontrastným médiom, po ktorom sú na obrázku jasne viditeľné..

Vyšetrenie čriev sa nazýva irigografia, močový mechúr - cystografia.

Rozdelenie výsledkov

Dekódovanie výsledkov ultrazvuku pri slabinovej prietrži u mužov vykonáva lekár. Vo väčšine prípadov je možné získať stanovisko ihneď po postupe..

Po liečbe je potrebné v pooperačnom období sledovať zdravotný stav a dodržiavať lekársky predpis. Pri včasnej liečbe a správnej rehabilitácii je prognóza priaznivá.

Indikácie pre ultrazvuk inguinálnej oblasti u mužov Odkaz na hlavnú publikáciu

Ultrazvuk slabinovej prietrže

Kýlová prietrž je nádorový výčnelok čreva, omentum, vaječníkov, vajcovodov cez otvorenú bránu prietrže do oslabeného trieslovinového kanálika. U dospelých sa toto ochorenie vyskytuje so zvýšeným vnútrobrušným tlakom a zmäkčovaním spojivového tkaniva.

Muži sú náchylní na herniu až desaťkrát častejšie kvôli tomu, že krátky a široký kanál je svalmi menej zosilnený. Neúspešná hernia novorodencov sa vyskytuje, keď vrecko nie je krátke. Ultrazvuk slabinovej prietrže u dieťaťa je nevyhnutným diagnostickým postupom pri vrodenom ochorení spôsobenom patológiou spojivového tkaniva..

Získaná hernia sa vyskytuje u dospievajúcich na pozadí zvýšenej fyzickej aktivity. Ultrazvukové vyšetrenie inguinálnej kýly sa musí vykonať, ak sú prítomné tieto príznaky:

 • ťažkosť v dolnej časti brucha, zriedkavá bolesť počas cvičenia;
 • výstupok, ktorý sa po stlačení vráti do vrecka;
 • nepríjemné pocity počas pohybu a zaťaženia;
 • bolestivá menštruácia s prolapsom vajcovodov, vaječníkov;
 • bolesť pri močení s kĺzavou formou choroby;
 • nadúvanie a zápcha, keď časť čreva vstúpi do vaku;
 • asymetrické zväčšenie mieška (kýlová kýla);
 • penis vychýlený opačným smerom;
 • zväčšené pysky z hernie u žien.

Ak sa tento príznak vyskytne pre diferenciálnu diagnostiku choroby a pre primeraný výber liečebných metód, odporúča sa vykonať ultrazvuk ingvinálnej prietrže, v Moskve a Moskovskej oblasti sú priemerné náklady na štúdiu 1 500 rubľov..
na obsah ↑

Funkcie postupu

Skúsený chirurg počas vyšetrenia môže ľahko zistiť prietrž, ale na vylúčenie mnohých ďalších patológií s podobnými príznakmi (varikokéla, hydrocele, inguinálna lymfadenitída, femorálna kýla, onkológia) sú potrebné ďalšie štúdie:

 1. Urobte ultrazvuk šourku a ultrazvuk inguinálnych kanálov - postup je predpísaný pre mužov, ak je hmatom ťažké určiť povahu zisteného útvaru. Ženy sa odporúčajú prihlásiť na ultrazvuk panvy.
 2. Vykonajte herniografiu - štúdia využívajúca kontrastné médium. Keď leží na bruchu, kontrast padá do vaku a svieti na získaný röntgen.
 3. Vykonať laparoskopiu - vykonať operáciu v celkovej anestézii. Tento typ štúdie vám umožňuje vziať materiál na histológiu.

Ultrazvuk slabín nie je potrebný pri diagnostike prietrže pri klasickom priebehu choroby. V prípade, že chirurg vykonáva diferenciálnu diagnostiku pomocou hydrocelu alebo v prípade malého výčnelku, je ultrazvuk slabinou metódou voľby pre primárnu diagnostiku hardvéru..

Dôležitou črtou ultrazvukového postupu pri diagnostike inguinálnej prietrže je schopnosť určiť obsah vrecka. Pri hydrocele (kvapka semenníka) je dutina vyplnená tekutinou a prietrž hernie - črevnými slučkami. Príprava na ultrazvuk slabín sa nevyžaduje.
na obsah ↑

Aký je ultrazvuk slabinovej prietrže u mužov, žien a dieťaťa

Ultrazvukové vyšetrenie je bezbolestné a nevyžaduje prípravu. Ultrazvuk slabinovej prietrže u dieťaťa spravidla nespôsobuje obavy a slzy. Pacient leží na gauči, sonológ aplikuje gél, ktorý zabraňuje tvorbe vzduchových bublín medzi senzorom a pokožkou, začína štúdia.

Zobrazia sa výsledky ultrazvukového skenovania. Ultrazvuk slabinovej prietrže u mužov poskytuje spoľahlivé informácie o chorobe, ale pre spoľahlivosť diagnózy je potrebné, aby muži zaznamenali aj ultrazvuk mozgu a šourka. Ženy sú predpísané ďalšie vyšetrenia panvy.

Nebezpečnou komplikáciou tejto choroby je porušenie prietrže, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje kĺby nachádzajúce sa v oblasti panvy..

U žien môže porušenie viesť k odstráneniu vaječníkov alebo časti čreva, komplikácia tohto ochorenia u mužov vedie k strate semenníkov. Hovädzia hernia predstavuje až 95% novorodeneckých hernií.

Bez vykonania ultrazvukového vyšetrenia slabín, sprievodnej včasnej diagnózy podľa indikácie a liečby u malých detí môže choroba viesť k smrti..

Cena za ultrazvuk slabinovej prietrže v Moskve a Moskovskom regióne sa pohybuje od 900 do 4 000 rubľov. Ak sa chcete zaregistrovať na ultrazvuk slabinovej prietrže, vyberte lekárske centrum v časti Kliniky, prečítajte si recenzie o lekároch a svoje kontaktné údaje nechajte v osobitnom formulári..

Metóda diagnostiky subklinických foriem vrodenej trieslovej kýly

[0001] Vynález sa týka medicíny, a to pediatrickej chirurgie, detskej ultrazvukovej diagnostiky a je určený na diagnostiku subklinických foriem vrodenej trieslovej hernie. Uskutočňuje sa ultrazvuková diagnostika orgánov mieška. Posúdiť stav vaginálneho procesu pobrušnice v pokoji a vo výške Valsalvovho testu.

Zmeria sa priemer povrchového a hlbokého ingvinálneho kruhu.

V podmienkach, keď sa povrchový trieslový kruh nerozťahuje a veľkosť hlbokého prstenca sa mierne zvyšuje: vo veku 4 až 7 rokov zo 4,55 na 5,9 mm, o 8 až 10 rokov zo 4,91 do 8,69 mm, o 11 - 12 rokov od 5,86 do 7,14 mm, zatiaľ čo herniálny vak sa vizualizuje v hornej tretine ingvinálneho kanála vo výške vzorky Valsalvy, vytvára sa subklinická forma vrodenej trieslovej kýly. Táto metóda umožňuje objektívne diagnostikovať subklinické formy vrodenej slabinovej prietrže pri absencii klinických príznakov u malých detí, u pacientov s ťažkým subkutánnym tkanivom. 1 tableta, 4 bahna.

[0001] Vynález sa týka medicíny, konkrétne pediatrickej chirurgie a ultrazvukovej diagnostiky.

Choroby spojené s porušením obliterácie vaginálneho procesu pobrušnice, najčastejšie iné v praxi detí, si vyžadujú rutinnú chirurgickú liečbu. Operácie na trieslovom kanáli u detí zaberajú viac ako 33% všetkých plánovaných chirurgických zákrokov a brušné kýly predstavujú 92 až 95% všetkých druhov kýly u detí [S.Ya Doletsky, A.B.Okulov, 1978].

Zachovanie reprodukčného zdravia s inguinálnou prietržou je kladené v detstve a závisí od včasného a technicky kvalitného chirurgického zákroku. Tradične sa vrodená tříslová hernia u detí delí na dva typy - ingvinálny a tříslovinový. V dostupnej literatúre sme nenašli metódy na diagnostiku vrodených trieslovinových kýly na ich klinické prejavy..

Prototypom metódy na diagnostiku subklinických foriem ingínových prietrží je diagnostika vrodených trieslových prietrží charakteristickými klinickými príznakmi. Najdôležitejšie z nich sú: prítomnosť výčnelku v inguinálnej oblasti, ľahko prispôsobiteľná brušnej dutine, expanzia povrchového ingvinálneho krúžku a pozitívny príznak „tlaku“ počas kašľa (Isakov Yu.F. Pediatric Surgery. - M.

: Medicine, 1983, S.533-536).

- s malými rozmermi herniálneho vaku (nevymazaný vaginálny proces pobrušnice) klinické príznaky nie sú prejavené alebo chýbajú;

- diagnostika subklinických foriem slabinovej prietrže je u malých detí náročná;

- u pacientov s ťažkým subkutánnym tkanivom je diagnostika subklinických foriem ingvinovej kýly ťažká;

- pri subklinických formách trieslovínovej kýly sa povrchový ingvinálny prsteň nerozširuje, čo komplikuje diagnostiku.

Autori navrhujú metódu diagnózy vrodených trieslovinových prietrží na ich klinické prejavy pomocou komplexného ultrazvukového vyšetrenia inguinálneho kanála. Ultrazvuk sa vykonáva pomocou lineárneho senzora 7,5-13 MHz. Nevyžaduje sa žiadna špeciálna príprava pacienta.

Štúdia sa vykonáva v stoji, ľahu a po funkčných testoch. Vo výške Valsalvovho testu alebo po 10 až 15 drepov sa stanoví prítomnosť herniálneho výčnelku v trieslovom kanáli a hodnotí sa obsah herniálneho vaku, meria sa priemer povrchového a hlbokého ingvinálneho prstenca..

S dostatočnými osobnými skúsenosťami s vykonávaním komplexného ultrazvukového vyšetrenia šourku a trieslového kanálika sa domnievame, že táto technika je najdostupnejšia a najnebezpečnejšia pri diagnostike subklinických foriem trieslových kýly u detí (Rumyantseva G.N. et al..

Spôsob určovania indikácií pre metódu výberu chirurgickej liečby slabinovej kýly u detí. Patent pre vynález č. 2 303 409 z 27. júla 2007).

Za účelom stanovenia možností komplexného ultrazvukového vyšetrenia v diagnostike subklinických foriem ingvinovej kýly u detí, autori vyšetrili 125 detí s inguinálnymi kýlami vo veku 1 rok až 16 rokov v predoperačnom období..

Hrúbka aponeurózy sa hodnotila u všetkých pacientov a meral sa priemer povrchového a hlbokého ingvinálneho kruhu. Výsledky sú uvedené v tabuľke 1.

U 16 (12,8%) detí bola odhalená subklinická forma ingínovej prietrže a u 10 (8%) z nich bola diagnóza trieslovej kýly klinicky stanovená na kontralaterálnej strane, t. subklinická forma choroby bola náhodným nálezom s komplexným ultrazvukom.

stôl 1
Parametre inguinálneho kanála u detí s inguinálnymi kýlami (M ± m)
Vek (roky)Parametre kanálového kanála prietrže (mm)Parametre trieslového kanálika na zdravej strane (mm)Parametre trieslového kanála so subklinickou formou kýly (mm)
Povrchný trieslový prsteňHlboký prsteňaponeurózapovrch
trieslový prsteň
Hlboký prsteňaponeurózacez
prstovitý prst
Hlboký prsteňaponeuróza
1-39,64 ± 4,087,28 ± 2,990,96 ± 0,155,11 ± 0,874,51 ± 0,670,97 ± 0,13---
4-76,20 ± 2,156,08 ± 2,160,80 ± 0,104,35 ± 1,103,97 ± 0,581,05 ± 0,204,5 ± 1,715,0 ± 0,901,0 ± 0,20
8-1010,10 ± 2,979,10 ± 2,920,80 ± 0,214,27 ± 0,953,93 ± 0,861,00 ± 0,204,4 ± 1,666,8 ± 1,891,1 ± 0,31
11-126,70 ± 2,727,97 ± 3,070,87 ± 0,225,30 ± 1,106,00 ± 1,141,00 ± 0,225,6 ± 1,988,6 ± 1,051,0 ± 0,27
13-168,74 ± 2,875,68 ± 2,590,96 ± 0,267,13 ± 1,095,56 ± 1,041,03 ± 0,11---

Ako je možné vidieť z tabuľky, pri subklinickej forme trieslových hernií nedochádza k významnému rozšíreniu povrchového ingvinálneho prstenca a veľkosť hlbokého prstenca sa mierne zvyšuje: vo veku 4 až 7 rokov až 5,0 ± 0,90 mm (normálne - 3,97 ± 0,58) mm), po 8 - 10 rokoch - až 6,8 ± 1,89 mm (normálne - 3,93 ± 0,86), za 11 - 12 rokov - až 8,6 ± 1,05 (normálne - 6), 00 ± 1,14). V tomto prípade je hernálny vak vizualizovaný v hornej tretine trieslového kanálika častejšie po funkčných testoch: buď vo výške Valsalvovho testu alebo po 10-15 drepov.

Komplexné ultrazvukové vyšetrenie inguinálnej oblasti vám teda umožňuje v predklinickej fáze objektívne diagnostikovať vrodené trieslové kýly. Subklinické formy slabinovej prietrže sú častejšie u detí s klinicky dokázaným ochorením vaginálneho procesu pobrušnice na kontralaterálnej strane..

Klinický príklad č. IS No. 080120

Dieťa G., 4-ročné, bolo prijaté na chirurgické oddelenie Detskej klinickej nemocnice 22. januára 2008 s pravou diagnózou kĺbovej kýly. Pred operáciou sa uskutočnil ultrazvuk šourku a triesloviny. Veľkosť semenníkov vpravo: 12,3 × 6 × 7,5 mm, index odporu 0,72. Vľavo je 13,5 × 6 × 8,5 mm, index odporu je 0,64. V lúmene inguinálneho kanála je vizualizovaný herniálny vak, obsah je omentum (obr. 1)..

Rozmery trieslového kanála: napravo je povrchový ingvinálny prsteň 8 mm, hlboký inguinálny prsteň 9,5 mm. Vľavo: povrchový ingvinálny prsteň - 4,1 mm, hlboký inguinálny prsteň - 5,9 mm.

V hornej tretine inguinálneho kanála je znázornený nevymazaný vaginálny proces s dĺžkou 14 mm, jeho obsahom je omentum (obrázok 2). 24. 1. 2008 hernioplastika vykonávaná laparoskopickým prístupom.

Operácia potvrdila výsledky ultrazvukového vyšetrenia: hlboký trieslový prsteň bol rozšírený na obidvoch stranách, do 15 mm vpravo, do 6 mm naľavo.

Vykonané ultrazvukové vyšetrenie pred operáciou teda umožnilo určiť bilaterálny charakter choroby a zvoliť najoptimálnejšiu metódu hernioplastiky..

Klinický príklad č. 2. IS No. 07657

Pacient O., 8 rokov, bol prijatý na urologické oddelenie Detskej nemocnice v Tveri 25. septembra 2007 s diagnózou ingvinálnej prietrže vpravo? Po prijatí do nemocnice sa uskutočnil ultrazvuk šourku a trieslovín. Testikulárne rozmery: vpravo - 18 × 9,8 × 11 mm, vľavo - 19 × 9,6 × 11,2 mm.

Inguinálny kanál: povrchový ingvinálny prsteň vpravo - 4,5 mm, hlboký ingvinálny prsteň - 7,4 mm, aponeuróza - 1,1 mm, štruktúra homogénna, nie vláknitá, povrchový ingvinálny prsteň vľavo - 4,6 mm, hlboký ingvinálny prsteň - 4, 7 mm, aponeuróza - 1,1 mm, štruktúra je homogénna, nie fragmentovaná. V polohe na chrbte vpravo v hornej tretine trieslového kanála je znázornený vaginálny proces s priemerom 3 mm a dĺžkou 13 mm (obr. 3). Pri vzorke Valsalvy sa jej lúmen rozširuje na 12 mm a určuje sa žľaza (obrázok 4). 10.01.2007 hernioplastika sa vykonáva otvorenou metódou.

Ultrazvukové vyšetrenie pred chirurgickým zákrokom u pacienta s podozrením na tříslovnú prietrž potvrdilo prítomnosť choroby.

1. Metóda diagnostiky subklinických foriem vrodenej trieslovej kýly u detí, vrátane ultrazvukovej diagnostiky šourku, vyznačujúca sa tým, že sa hodnotí stav vaginálneho procesu pobrušnice v pokoji a vo výške Valsalvovho testu, meria sa priemer povrchového a hlbokého ingvinálneho prstenca a pri podmienkach, keď sa povrchový ingvinálny prsteň nezmení. rozšírená a veľkosť hlbokého prstenca sa mierne zvyšuje: vo veku 4 - 7 rokov zo 4,55 na 5,9 mm, od 8 do 10 rokov zo 4,91 do 8,69 mm, od 11 do 12 rokov z 5,86 do 7,14 mm, zatiaľ čo herniálny vak sa vizualizuje v hornej tretine trieslového kanálika vo výške Valsalvovho testu, vytvára sa subklinická forma vrodenej trieslovej kýly.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Vo veľkých priemyselných mestách je rakovina pľúc najbežnejším zhubným nádorom. Je to vážny sociálny a lekársky problém pre celú populáciu sveta. Rakovina je smrteľná patológia, ktorá si vyžiadala stovky miliónov životov.
Liečba pijavice pri osteochondróze lumbálnej a krčnej chrbtice sa používa v kombinovanej terapii s liekmi. Pomáha znižovať bolesť, zlepšuje krvnú mikrocirkuláciu, aktívne odstraňuje toxíny zo zápalových oblastí.
Proctosigmoiditída je zápalové ochorenie sigmoidu a konečníka s primárnou léziou sliznice, submukóznej vrstvy a poruchou funkcie čriev. Patológia sa vyskytuje v každom veku, rovnako často u mužov a žien.