loader

Hlavná

Liečba

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Utesnenie pod šitím po operácii trieslovej prietrže

Inguinálna kýla

predpoveď

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov.?

Vedúci ústavu: „Budete sa diviť, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete drogu za 147 rubľov každý deň.

Prognóza ochorenia je podmienečne priaznivá: včasnou chirurgickou liečbou je choroba úplne eliminovaná, zdravotné postihnutie je obnovené.

Napriek rozsiahlym skúsenostiam chirurgov pri operáciách na orgánoch v brušnej dutine, počet relapsov po zásahoch do prietrže brušnej steny v posledných desaťročiach nemal tendenciu klesať. Počet pooperačných hernií sa neznižuje, najmä po operáciách na žalúdku, žlčových cestách, v dôsledku deštruktívnej apendicitídy, ako aj po gynekologických a urologických intervenciách..

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Príčinou relapsov a rozvoja pooperačných hernií je predovšetkým podcenenie fungovania anatomického a topografického vzťahu, ktoré sa vyvíja, keď sa vyskytuje herniálny výčnelok a jeho ďalší vývoj. Tieto nové anatomické vzťahy sú chirurgickou anatómiou hernií, od vedomostí ktorých výsledky chirurgickej liečby do veľkej miery závisia. Túto pozíciu možno ilustrovať výraznými rozdielmi v chirurgickej anatómii šikmých a priamych trieslových kýly, pri ktorých môžu byť účinné iba chirurgické metódy, ktoré tieto rozdiely zohľadňujú. Druhým dôvodom zlyhania je takmer mechanický prenos opisov metód prietržovej kýly z desiatich rokov na desaťročie, od uverejnenia po uverejnenie v usmerneniach pre klinickú a chirurgickú chirurgiu, napriek skutočnosti, že v periodikách, chirurgických kongresoch, dizertačných prácach a monografiách mnohé z týchto klasických metód boli zmenené alebo zamietnuté.

Liečba slabiny prietrže u detí

Konzervatívna liečba sa odporúča pre malých pacientov do 5 rokov. Najskôr to znamená nosiť špeciálny obväz. Ak po dosiahnutí 5 rokov dieťa „nevyrastie“ patológiu, podstúpi operáciu.
Ako sa vykonáva operácia kýly?
Účelom opravy prietrže je oddelenie herniálneho vaku od rezu tkaniva, po ktorom nasleduje zníženie jeho obsahu. Potom sa odstráni prázdny herniálny vak a defekt brušnej steny sa obnoví. Chirurgovia používajú desiatky variácií pri operácii prietrže a hernioplastike, ale hlavné štádiá sú podobné. Táto operácia sa vyznačuje jemnosťou a chúlostivou prácou, pretože lekár musí starostlivo izolovať spermatickú šnúru, obísť inguinálny nerv a neovplyvniť dôležité cievy. vykonáva sa iba v celkovej anestézii. Intervencia trvá asi 30 minút.
Alternatívou k tradičnej korekcii prietrže je použitie laparoskopickej hernioplastiky, ktorá sa vykonáva pomocou endovideo chirurgie. Význam tejto techniky spočíva v šití trvalým šitím patologicky rozšíreného vnútorného prstencového prstenca. Tým sa zabraňuje prenikaniu vnútorností do herniálneho vaku. Operácia laposkopickej prietrže sa považuje za modernú metódu, aby sa zabránilo hrubým šiciam a traumatom v spermatickej šnúre. Chirurg pracuje s laparoskopom a to, čo sa deje v brušnej dutine, je zobrazené na obrazovke..
Zložitejšou možnosťou je operácia komplikovanej uškrtenej prietrže. Zásah sa vykonáva naliehavým spôsobom, bez ohľadu na vek pacienta. Po otvorení vaku sa vyhodnotí stav znehybnených orgánov. V niektorých prípadoch sa vykonávajú postupy na obnovenie funkcií, v iných prípadoch je indikované odstránenie nekrotických tkanív..
U predčasne narodených detí, krátko po narodení, s obmedzenou prietržou, je možná konzervatívna liečba teplým kúpeľom a miestnym teplom v žalúdku. Zlepšenie udalostí by malo prísť najneskôr do 8 - 12 hodín.

Príznaky, fotografia toho, ako vyzerá priľahlá kýla

inguinal hernia photo

Inguinálna hernia u žien vyzerá ako jemný výčnelok na dotyk, ktorý je schopný sa pri fyzickej námahe výrazne zväčšiť..

Predtým, ako sa patológia začne objavovať navonok, môžu sa u pacientov pozorovať nasledujúce príznaky:

 1. Syndróm bolesti, ktorý sa objaví počas menštruačného cyklu (algodismenorea sa vyvinie, keď vaječník alebo vajcovodová trubica vstúpi do herniálneho vaku);
 2. Bolesť rôznej intenzity lokalizovaná v dolnej časti chrbta, dolnej časti brucha, krížovej kosti, slabine;
 3. Nadúvanie alebo zápcha;
 4. Bolestivý syndróm, ktorý sa vyvíja, keď sa slepé črevo dostane do herniálneho vaku (pacienti majú nepohodlie v čreve);
 5. Rýchle močenie, kŕče a bolesti v močovej trubici a nad lonom;
 6. Nevoľnosť a závraty;
 7. Horúčka atď..

Keď sa v oblasti triesloviny objaví výčnelok, žena (v počiatočnom štádiu choroby) ju môže nezávisle zatlačiť do brušnej dutiny. Zároveň sa bude cítiť dunivý a nezvyčajný zvuk.

Výstupok môže zmiznúť sám, keď je pacient vo vodorovnej polohe. Kýla sa objaví, keď sa žena vráti do zvislej polohy, a pri každom fyzickom vplyve, ktorý mala na pobrušnicu: kýchanie, kašeľ, napätie.

Inguinálna hernia môže mať rôzne veľkosti, od ktorých závisí intenzita syndrómu bolesti a nepohodlie pociťované pri chôdzi.

Ak pacient nebude venovať pozornosť vyčnievaniu v oblasti slabín, môže sa veľmi rýchlo zväčšiť a stať sa dôvodom porušenia predpisov..

Diagnóza a vyšetrenie

Na predpísanie správnej liečby pre pacientov, ktorí majú výčnelok v oblasti slabín, špecialisti na úzkom poli vykonajú komplexné vyšetrenie vrátane laboratórnych a hardvérových metód..

Pri menovaní lekár (urológ alebo chirurg) starostlivo vyšetrí ženu, dôkladne prehmatá vyčnievajúcu oblasť (aby určil veľkosť a tvar) a pokúsi sa narovnať prietrž. Paralelne zhromažďuje anamnézu, ktorá pomáha identifikovať faktory, ktoré prispeli k rozvoju slabinovej prietrže., Aby sa dala presná diagnóza, pacientovi s podozrením na trieslovinu prietrže sa predpísajú ďalšie vyšetrenia:

Aby sa dala presná diagnóza, pacientovi s podozrením na trieslovinu prietrže sa predpísajú ďalšie vyšetrenia:

 • Ultrazvuk panvových orgánov a brušnej dutiny, vrátane herniálneho výčnelku;
 • Herniografia je metóda röntgenového zobrazovania, ktorá pomáha vyhodnotiť priebeh herniálneho kanála a zistiť, ktoré orgány sa do neho dostali;
 • Irrigoskopia - röntgenová metóda používajúca kontrast na určenie polohy čreva (nenarazila na prietrž).

Dôsledky predčasného zaobchádzania

Včasné hľadanie pomoci lekárov, ako aj rýchla diagnóza výrazne zvyšujú šance na vyliečenie prietrže bez použitia chirurgických metód. Toto je jeden z najdôležitejších argumentov pre okamžitú návštevu chirurga pri pozorovaní príznakov..

Na posúdenie celého nebezpečenstva tejto choroby je potrebné vedieť, aké následky môžu viesť k ignorovaniu herniového vaku..

Poranenie prietrže. Najzávažnejšia a najnebezpečnejšia komplikácia, ktorá sa vyskytuje pri stláčaní ciev čreva alebo omentum. Tento stav je nebezpečný pre život pacienta, takže ak máte podozrenie na pretrženú prietrž, musíte zavolať sanitku.

Tkanivová nekróza. Predstavuje nekrózu tkanív v dôsledku vylisovania krvných ciev. Krv prestáva zásobovať obmedzený orgán potrebnými živinami a molekulami kyslíka, čo vedie k úplnej dysfunkcii a amputácii.

Zápal slepého čreva. Akútny záchvat slepého čreva sa môže spustiť predĺženým stláčaním dodatku vermiformu (alebo skôr jeho ciev) vo trieslovom kruhu. V tomto prípade pacient pociťuje prudký záchvat bolesti na pravej strane brucha, má zvracanie, môže sa zvýšiť telesná teplota..

Zápal pobrušnice. Zápal brušných orgánov, ktorý sa vyskytuje s progresiou zápalového procesu. Najčastejšie sa peritonitída vyskytuje s obmedzenou prietržou.

Coprostasis. Predstavuje stiahnutie hrubého čreva v hernial vaku. Tento stav je charakterizovaný neschopnosťou vyprázdniť črevá a bolesti pri pohybe čriev. Koprostáza môže viesť k narušeniu krvného obehu v crevách, nedostatočnému zásobovaniu krvi a čiastočnej dysfunkcii hrubého čreva. Patológia je smrteľná, ak nie je potrebné ošetrenie..

Impotencia. Častý výskyt u pacientov, ktorí odložili cestu na kliniku alebo zanedbali vymenovanie ošetrujúceho lekára / urológa (môžete sa obrátiť online).

U mužov je úspešne liečená hernia - po nevyhnutnej terapii sa pacient úplne vracia k normálnemu životu a profesionálnej činnosti. Aby ste predišli najzávažnejším následkom, mali by ste poznať prvé príznaky choroby a ísť do nemocnice pri najmenšom podozrení na túto diagnózu. Toto je jediný spôsob ochrany zdravia a plného života.

Užitočné články na tému: Spermogram: príprava na dodanie a interpretácia analýzy; Liečba chlamydií u mužov Trichomoniáza u mužov

Príznaky slabinovej prietrže u človeka

Toto ochorenie má jasnú špecifickú symptomatológiu, je ťažké ho zamieňať s inými chorobami. Znaky slabinovej prietrže u mužov sú:

 1. Vznik výbežku sprevádzaný nepohodlím a bolesťou.
 2. Zvýšenie tvorby kašľa a fyzickej námahy, svalové napätie pobrušnice.
 3. Chronická zápcha, často spojená s kýlami v dôsledku zhoršenej funkcie čriev.

Príznaky slabinovej prietrže u človeka

Ak inguinálna hernia u mužov, ktorej príznaky sú opísané vyššie, viedla k porušeniu orgánov, je potrebná okamžitá pomoc. Tento stav indikujú nasledujúce príznaky:

 • Krv sa objaví v stolici.
 • Objavujú sa známky obštrukcie čriev.
 • Zvracanie a nevoľnosť.
 • Bolesť v slabinách neustále rastie.
 • Kýla sa nedá fixovať ani pri ležaní.

Na diagnostiku patológie metódy ako:

 • Irrigoskopia - rádiografia, ktorá znamená zavedenie kontrastu do čriev (ústne).
 • Herniografia je röntgenová metóda výskumu, pri ktorej sa na štúdium formácie zavádza kontrastné činidlo.
 • Prieskum lekára.
 • Ultrazvuk slabín a miešok.

účinky

V prípade podozrenia na prietrž v slabinách by ste sa mali okamžite a bez problémov poradiť s lekárom, inak môžu komplikácie viesť k vážnym podmienkam. Intuálna hernia u mužov, následky sú:

 • Zápal semenníkov alebo prietrže.
 • Jeho prechod na obmedzenú verziu. Tento stav je nebezpečný a niekedy fatálny..
 • Vážnym dôsledkom predčasnej liečby prietrže je obštrukcia čreva.
 • Ak časť čreva zostane počas porušenia prietrže dlhú dobu prerušená, môže dôjsť k čiastočnej nekróze jej tkanív (črevnej nekróze)..

V žiadnom prípade nemôžete opraviť zranenú prietrž sami, môže to dokonca viesť k smrti.

V prípade porušenia prietrže (príznaky sú popísané vyššie) je potrebné sa obrátiť na zdravotnícke zariadenie. V ideálnom prípade zavolajte sanitku.

Možno liečba slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku

Je možné vyliečiť prietrž pomocou tabliet??

U žien neexistujú žiadne konzervatívne metódy na liečbu slabinovej prietrže. S malým vzdelaním sa môžete pokúsiť zastaviť proces posilnením brušných svalov, samozrejme so súhlasom lekára. Môže sa to uskutočniť pomocou fyzickej terapie, gymnastiky, plávania alebo mierneho aeróbneho cvičenia.

Jediným konzervatívnym liekom na slabinovú prietrž je obväz. Odporúča sa nosiť pri vyčnievajúcich veľkých herniálnych útvaroch, ktoré nemôžu byť operované kvôli kontraindikáciám - s vývojom hnisavých procesov a relapsov, u starších alebo detských pacientov alebo počas tehotenstva..

Bandážová ponožka samozrejme problém nedokáže vyriešiť. Bandáž pomôže zastaviť nepríjemné príznaky a zlepšiť stav ženy, zabrániť nebezpečenstvu porušenia a ďalšiemu herniálnemu vývoju. Ak ju odstránite, nepríjemné príznaky sa okamžite vrátia. To však neznamená, že ju musíte nosiť neustále. V noci je potrebné odstrániť, pretože riziko rozvoja svalovej atrofie je veľmi vysoké.

Nie je možné vyliečiť slabinovú prietrž žiadnymi konzervatívnymi metódami. Môžu iba dočasne zastaviť príznaky choroby, a tým zmierniť celkový stav pacienta. Jediným účinným spôsobom liečby patológie u žien je odstránenie trieslovej prietrže pomocou chirurgických techník.

Dnes sa používa niekoľko operačných hernioplastických technológií - metóda napínania a inštalácia syntetického sieťového implantátu (endoprotéza), endovidoskopická extraperitoneálna technika, ako aj laparoskopická metóda. Ale bez ohľadu na zvolenú chirurgickú techniku ​​sa na začiatku krúžku herniálneho vaku odstráni jeho následné odstránenie. Orgány, ktoré spadli do prietrže, sa uvoľnia a vrátia do pôvodnej polohy. Pri príznakoch poškodenia tkaniva je odrezané tkanivo s nekrózou.

 1. Pri aplikácii hernioplastiky sa prešívanie tkanív pri vstupe do prietrže uskutočňuje obvyklým spôsobom ich napínania. Hoci bola táto technika vyvinutá, ľahko implementovateľná a cenovo dostupná, nie je populárna kvôli vysokej možnosti relapsu a prítomnosti hrubej pooperačnej jazvy..
 2. Hernioplastika so sieťovou protézou je najbežnejšou technikou, ktorá spočíva v posilnení medzery so syntetickým implantátom, ktorý je prišitý na šľachovú platňu (aponeuróza). Táto metóda eliminuje poškodenie svalov. Zároveň z dôvodu nedostatku tkanivového napätia je riziko relapsu oveľa menšie. Okrem toho implantát z oka nie je alergický a nevylieči sa, takže možnosť infekcie je minimálna.
 3. Technika endovidoskopickej extraperitoneálnej hernioplastiky je rovnaká metóda bez napínania, ale jej hlavným znakom je technika extraperitoneálneho prístupu. Implantát sa umiestni pod kožu nad pobrušnicu. Aj keď je operácia náročná, jej úspešná implementácia zaisťuje neprítomnosť adhézií v peritoneálnej dutine, čo kladie veľké plus v prospech tejto techniky..
 4. Technika laparoskopického zošívania stien je pozoruhodná pri ľahkých zraneniach a minimalizácii kozmetických defektov. Vykonáva sa pomocou celkovej anestézie. Aj keď je táto metóda inovatívna, väčšina lekárov ju uprednostňuje pred chirurgickou technikou s otvoreným prístupom, pretože ju považuje za najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu.

Ľudové metódy - rozprávky a realita

Na internete a v inej literatúre je často možné prečítať lekárske „opusy“ týkajúce sa nechirurgickej liečby ingvinálnej prietrže u žien s ľudovými prostriedkami, pomocou obkladov, obkladov alebo rôznych metód umývania brucha..

Ak sa pozriete na štatistiku, je možné poznamenať, že prívrženci takejto liečby sú s väčšou pravdepodobnosťou na stole u lekára s poranenou prietržou ako ostatní pacienti..

Aby ste predišli takej situácii, mali by ste sa pred začatím samoliečby poradiť s odborníkom. Ešte pred chirurgickým zákrokom predpíše vhodnú symptomatickú liečbu najbezpečnejšími liekmi, ktoré sú oveľa účinnejšie ako mnoho ľudových liekov.

Na liečbu kĺbov naši čitatelia úspešne použili Artrade. Vzhľadom na popularitu tohto produktu sme sa rozhodli vám ho ponúknuť.
Viac tu...

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže nie je zložitá operácia a ich výsledok je väčšinou priaznivý. Dva týždne po operácii sa žena vracia k obvyklému rytmu života. Iba nedodržanie lekárskych odporúčaní môže spôsobiť recidívu a obnovenie prietrže.

Ako sa pripraviť na návštevu u lekára

Niektoré informácie, ktoré pomôžu pacientovi pripraviť sa na cestu do lekárskeho zariadenia, ak existuje podozrenie na bledú prietrž.

Čo musí pacient vedieť.

 • Uvedomte si všetky predbežné obmedzenia, ktoré môžu ovplyvniť diagnostické testy, napríklad nejedzte po polnoci v noci pred návštevou..
 • Zaznamenajte si svoje príznaky vrátane toho, kedy začali, ako sa v priebehu času menili, či sa časom zhoršili..
 • Zaznamenajte si o sebe kľúčové lekárske informácie vrátane iných diagnóz v anamnéze.
 • Zaznamenajte si kľúčové osobné informácie vrátane všetkých nedávnych zmien v zdraví, úrazoch alebo strese vo vašom živote..
 • Zapíšte si všetky otázky, ktoré by ste chceli položiť svojmu lekárovi.

Niektoré základné otázky, na ktoré sa môžete opýtať svojho lekára, sú:

 • Čo s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo môj stav?
 • Aké diagnostické testy potrebujem?
 • Aké liečby môžu pomôcť?
 • Ak potrebujem operáciu, ako dlho bude zotavenie trvať??
 • Ako môžem zabrániť opakovaniu tohto problému?

Počas pohovoru môžete klásť otázky..

Buďte pripravení odpovedať na otázky, ktoré vám môže položiť lekár:

 • Keď sa vaše príznaky začali?
 • Vaše príznaky zostávajú dlho rovnaké alebo sa zhoršujú?
 • Máte bolesti brucha alebo slabín? Zosilňuje bolesť niečo silnejšie alebo slabšie?
 • Keď sa postavíte, kašľa, namáhate alebo zdvíhate ťažké predmety, všimnete si hrču v slabinách?
 • Aká intenzívna je vaša fyzická aktivita vo vašej profesionálnej činnosti? Čo je súčasťou vašich pracovných povinností??
 • Máte chronickú zápchu ako často?
 • Mali ste už predtým slabinovú prietrž??
 • Nechal ktorýkoľvek z vašich blízkych príbuzných, rodičov alebo súrodencov trpieť slabinovou prietržou?
 • Fajčíš? Ak áno, koľko cigariet za deň?

chirurgia

Chirurgická liečba je jediný spôsob, ako odstrániť inguinálnu prietrž a jej príčiny, ako aj zabrániť relapsom v budúcnosti. Chirurgický zákrok pri hernii (hernioplastike) sa uskutočňuje dvoma spôsobmi: otvorenou chirurgiou a laparoskopiou.

Operácia otvorená (laparotómia) je tento typ chirurgického zákroku, ktorý sa používa na núdzovú opravu kýly, v prípade zvierania a pri veľkých a nezvratných kýlach.

Pri otvorenej operácii sa urobí rez v spodnom bruchu, odstráni sa herniálny vak a spevní sa stena trieslového kanála..

Existujú dva spôsoby, ako môžete posilniť ingvinálny kanál: možnosti napätia a bez napätia.

Metóda napätia spočíva v použití vlastných tkanív tela na posilnenie zadnej steny. Chirurg pritiahne okraje herniálneho otvoru a na ne nanesie špeciálny šev.

Použitie metódy napätia na odstránenie slabínovej prietrže sa praktizuje u mladých ľudí v skorých štádiách ochorenia, keď sú svaly a spojovacie tkanivá dostatočne elastické..

Nevyťažená (obštrukčná) metóda spočíva v použití špeciálnej sieťoviny z nylonu (polypropylénu), ktorá je prišitá do prietrže. Po obnovení sa pletivo spojí s pojivovým tkanivom a poskytuje spoľahlivú ochranu proti relapsom.

Laparoskopická chirurgia je chirurgická metóda na odstránenie choroby s minimálnym zásahom. Operácia sa vykonáva pomocou špeciálnych endookokálnych nástrojov, ktoré sa vkladajú do brušnej dutiny pomocou 3 malých otvorov v koži. Počas laparoskopie sa prietrž odstráni a stena je vystužená polymérnymi sieťami.

Diagnostika a liečba

Na stretnutí lekár môže u pacienta vizuálne diagnostikovať slabinovú prietrž. Pacient sa vyšetrí dvoma spôsobmi na prípravu na terapiu:

 • Ultrazvuk peritoneum a kýly vak umožňuje určiť, čo je vo vnútri, zistiť počet črevných slučiek a ako sú umiestnené;
 • Irrigoskopia sa vykonáva zavedením špeciálneho roztoku do konečníka, ktorý je jasne viditeľný v röntgenových lúčoch, po čom sú jasné rozmery a obsah vaku..

Ak sa s pacientom neurobí nič, orgán sa časom poruší, čo je veľmi nebezpečné. To vedie k smrti orgánu a peritonitíde, predstavuje nebezpečenstvo pre život. V takýchto prípadoch sa pacient podrobí núdzovej operácii. Keď dôjde k porušeniu priľahlej prietrže, vznikajú rôzne komplikácie:

 • intestinálna dysfunkcia so zápchou a nadúvaním;
 • negatívny vplyv na potenciu a následne je možné neplodnosť;
 • dysurické účinky, niekedy až do úplného zadržania moču.

Pri diagnostike inguinálnej hernie sa pacientovi ponúkne chirurgický zákrok. Rôzne nechirurgické liečebné metódy ľudové metódy nedávajú efektívny výsledok. Ak sa sami pokúsite zbaviť slabinovej prietrže, situácia len zhorší a poškodí zdravie človeka..

Okrem konvenčnej chirurgie sa dnes pacientom ponúka aj metóda laparoskopie. Pri použití sa operácia vykonáva v anestézii pomocou video nástrojov. Chirurg robí niekoľko vpichov v prednej brušnej stene. Táto metóda znižuje riziko relapsu a umožňuje zotavenie oveľa rýchlejšie po operácii. Bežné šitie zostáva na tele a v budúcnosti tiež neexistuje jazva.

Počas operácie je pacient premiestnený na presný orgán na správnom mieste. Steny inguinálneho kanála sú tiež zosilnené.

Existujú prípady, keď je vzhľadom na vek, zdravotný stav alebo neznášanlivosť na anestéziu pacientovi chirurgický zákrok kontraindikovaný. Potom mu lekár predpíše konzervatívnejšiu metódu liečby, pacientovi sa pripisujú špeciálne obväzy.

Rehabilitácia a zotavenie

Po operácii potrebuje pacient rehabilitačné obdobie. Ihneď po chirurgickom zákroku sa u pacienta zvyčajne vyskytujú menšie bolesti a nepohodlie v priebehu chirurgického zákroku v priebehu 1 až 2 dní. Veľa závisí od veľkosti ingvinálnej prietrže. Pre silnejšiu bolesť sa pacientovi môžu predpísať lieky proti bolesti. V niektorých prípadoch je pacientovi pripisované užívanie antibiotík. Na odstránenie opuchov v oblasti spoja sú predpísané špeciálne gély a masti. Zlepšia vstrebávanie švu..

Celá pooperačná perióda je kontraindikovaná vo fyzickej aktivite. Ošetrujúci lekár predpisuje pacientovi špeciálnu diétu. Jeho cieľom je zabrániť zápche a zabrániť tvorbe plynu v črevách..

Už 2 týždne po operácii sa pacient môže vrátiť domov, ak operácia prešla bez komplikácií. Obdobie rehabilitácie závisí od typu vykonanej operácie, stavu pacienta a možných komplikácií. Po dobu 1 mesiaca po operácii je pacientovi zakázané pracovať v škodlivých pracovných podmienkach. Ak pacient dodržiava všetky odporúčania, relapsy sú veľmi zriedkavé.

Preventívne opatrenia

Inguinálna kýla je jednou z najbežnejších typov chorôb u mužov. Existuje veľa preventívnych opatrení, ktoré môžu zabrániť takémuto ochoreniu a zabrániť opätovnému výskytu prietrže. Po období rehabilitácie môžu pacienti vykonávať špeciálne cvičenia v polohe na chrbte. Komplex cvičení je pomerne efektívny za podmienky denného opakovania. Každé cvičenie sa musí vykonať 50-60 krát.

Pravidlá prevencie tiež pomôžu vylúčiť slabú prietrž. Ak sa človek aktívne zapája do fyzickej práce, musí regulovať stupeň zaťaženia a nesmie ho uniesť zdvíhaním ťažkých závaží. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť tejto chorobe, je posilnenie brucha..

Rovnako dôležité je viesť aktívny životný štýl bez zlých návykov, snažte sa prejedať. Monitorujte ďalšie orgány, najmä trávenie a dýchanie

Chronický kašeľ a pretrvávajúca zápcha najčastejšie spôsobujú slabinovú prietrž.

Pri prvých príznakoch tohto ochorenia by ste mali navštíviť lekára, ktorý zistí príčinu a začne liečbu. Ak sa nič neurobí, povedie to k nebezpečným komplikáciám..

Inžinierska hernia u mužov

Chirurgická hernia

Abdominálna hernie sú veľmi časté. Stačí povedať, že v krajinách SNŠ, v USA, vo Veľkej Británii je operovaných až 500 000 pacientov s herniou ročne. Podľa tradície je kýlová oprava jednou z prvých operácií začínajúceho chirurga a tento krok je veľmi dôležitý, pretože kýlová operácia nepatrí vždy do kategórie jednoduchých operácií..

Dokonca aj najbežnejšie zásahy do slabinovej alebo femorálnej prietrže s nešikovnou traumatickou operáciou sú spojené s rizikom poranenia nervov, poranení veľkých ciev a močového mechúra a infekcie v rane..

Vynikajúci ruský chirurg S.P. Fedorov napísal: „Veríme, že prietrž je ľahká operácia: táto operácia nie je vôbec jednoduchá, pokiaľ ide o správne a správne vykonanie.“.

Vo väčšine prípadov je možné operáciu voľnej ingvinálnej prietrže vykonať v lokálnej anestézii. Výnimkou sú deti prvých rokov života, pacienti, ktorí netolerujú novokain, ako aj prípady, keď sa pacient ochladí na celkovú anestéziu. Hlavné etapy opravy prietrže.

Existuje veľké množstvo operácií s trieslovkou prietrže, ale všetky sa od seba líšia iba v konečnom štádiu - plastická chirurgia inguinálneho kanála. Zostávajúce fázy operácie sa vykonávajú rovnakým spôsobom..

Prvou etapou je prístup k inguinálnemu kanálu. Druhou fázou je rozdelenie okolitého tkaniva a odstránenie herniálneho vaku. Tretia fáza je zošívanie trieslového otvoru do normálnej veľkosti, keď sa roztiahne alebo rozpadne. Štvrtá etapa - plastový trieslový kanál.

Jednou z najdôležitejších príčin recidívy trieslovej kýly je štandardná aplikácia ktorejkoľvek metódy chirurgického zákroku bez ohľadu na špecifiká topografie trieslového kanálika, typ kýly, vek pacienta, veľkosť brány prietrže a stav tkanív. Táto taktika je začarovaná.

Podľa domácich chirurgov vedie bežná prevádzka ingvinových kýlov k relapsom v 6,9 - 28,5% prípadov. Na klinikách, ktoré sa osobitne zaoberajú touto problematikou, sa zároveň zníži percento recidív na minimum a kolíše medzi 0 a 3.

Obzvlášť zlé dlhodobé výsledky sa pozorujú pri zložitých formách trieslovínovej hernie, keď sa na liečbu používajú metódy Girarda, Spasokukotského, Martynova a Kimbarovského. V tomto prípade sa pri priamej ingvinálnej prietrži pozoruje relaps v 18 - 24% prípadov, vo veľkej miere v ingvinálnej prietrži sa vyskytuje v 18 až 25% prípadov a pri kĺzavej prietrži v 43%.

Miera recidívy dosahuje 24 - 42%. Vysvetlenie tejto skutočnosti je, že pri použití tradičných metód spevnenia prednej steny ingvinálneho kanála je hlavný dôvod vzniku prietrže nedostatočne spoľahlivo odstránený - slabosť zadnej steny..

Len v prípadoch, keď je inguinálna medzera spoľahlivo zakrytá svalmi, ktoré sa často pozorujú pri šikmých kýlach malých veľkostí u mladých pacientov, spôsoby, ako posilniť prednú stenu inguinálneho kanála a prišitie hlbokej diery na normálny priemer, môžu významne zaručiť úspech liečby..

Pri priamej ingvinálnej prietrži a pri zložitých formách prietrže (šikmé s priamym kanálom, posuvné, cez bublinu, kombinované, opakujúce sa) by sa lekár mal zamerať na posilnenie zadnej steny trieslového kanála..
.
V prípade rozsiahlych a veľkých gigantických hernií a opakovane sa opakujúcich hernií, keď je úplne zlikvidovaný trieslový kanál, je potrebné vytvoriť nový ingvinálny kanál v dôsledku autoplastickej rekonštrukcie jeho stien alebo použitím ďalších plastových materiálov.

V prípade rozsiahlych a veľkých gigantických hernií a opakovane sa opakujúcich hernií, keď je úplne zlikvidovaný trieslový kanál, je potrebné vytvoriť nový ingvinálny kanál v dôsledku autoplastickej rekonštrukcie jeho stien alebo použitím ďalších plastových materiálov..

V takom prípade sa musíte pokúsiť zachovať anatomické umiestnenie trieslového kanála a jeho fyziologickú úlohu. Vo veľmi zriedkavých prípadoch u hlboko starých ľudí je po opakovaných operáciách vhodné odstrániť trieslový kanál tak, že najskôr odstránite semenník a semenník. Prietržová brána sa potom prišije podľa zásad liečby pooperačných prietrží.

Rehabilitácia po odstránení slabinovej prietrže

Pretože inguinálna prietrž sa najčastejšie objavuje v dôsledku slabosti svalov, v pooperačnom období sa preventívne opatrenia zamerané na posilnenie svalovej steny brucha a slabín stávajú dôležitým bodom..

Čo určuje dĺžku rehabilitačného obdobia?

Doba zotavenia mužského alebo ženského tela je priamo úmerná použitej metóde opravy prietrže a typu anestézie..

Doba trvania ambulantnej liečby po operácii je od 8 do 10 dní. V tomto okamihu sa odporúča, aby pacienti sledovali najmä pokoj na lôžku, šetrili energiu a vyhýbali sa fyzickej aktivite. Je im pridelená špeciálna strava.

Predpokladom je pravidelná návšteva lekára. Lekárske pozorovanie vám umožňuje rýchlo reagovať na zmeny, ak je to potrebné, prijať opatrenia na kontrolu intenzity bolesti a zmenu taktiky zameranej na rýchle zotavenie po chirurgickom zákroku na trieslovine.

Počas ambulantnej fázy je fyzická aktivita (vrátane vykonávania ľahkých cvičení) zakázaná. Trvanie abstinencie z fyzickej aktivity určuje ošetrujúci lekár. Ale v budúcnosti sú mimoriadne potrebné, pretože pomocou špeciálneho komplexu je možné výrazne posilniť svalové vlákna, zvýšiť ich tón, aby sa zabránilo opätovnému objaveniu prietrže.

Ciele rehabilitácie k neskoršiemu dátumu

Po určitom čase po operácii je hlavným cieľom odstránenie provokačných faktorov, ktoré sú potenciálne schopné vyvolať recidívu choroby. Vykonávajú sa tieto činnosti:

 • posilnenie svalového korzetu v oblasti brucha;
 • rovnomerné rozdelenie fyzickej aktivity;
 • opatrenia na prevenciu a liečbu predisponujúcich patológií, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou alebo dlhodobým kašľom;
 • zbavenie sa nadváhy, ktorej prítomnosť výrazne zvyšuje zaťaženie brušnej steny, čo vedie k jej oslabeniu;
 • zbaviť sa zlých návykov - týka sa to najmä fajčenia, ktoré prispieva k rýchlemu zhoršovaniu svalového tkaniva, k predčasným prejavom príznakov starnutia svalov a vyvoláva záchvaty proti kašľu (všetky tieto faktory môžu spôsobiť recidívu prietrže)

Príčiny bolesti

Už bolo povedané, že spôsob rehabilitácie po vyrezaní trieslovej kýly závisí od vybranej anestézie..

V podstate sa pacienti môžu pohybovať nezávisle po štyroch hodinách. V tomto prípade je možný výskyt boľavých alebo rezných bolestí s lokalizáciou v oblasti rezu.

Pôvod syndrómu bolesti je odlišný.

 1. Jeho vzhľad môže byť dôkazom procesu hojenia rán, opravy a hojenia tkanív, pretože malé časti nervových vlákien sú poškodené počas chirurgického rezu mäkkých tkanív, čo vedie k zvýšeniu citlivosti operovanej oblasti..
 2. Ďalšou príčinou bolesti po operácii trieslovej prietrže je opuch tkaniva..
 3. Pravdepodobnosť bolesti je do značnej miery spôsobená dôslednosťou chirurgického zákroku. Nedostatočná kvalifikácia lekára spôsobuje nesprávnu manipuláciu s tkanivami a vedie k zbytočnému zraneniu.
 4. Bolesť nie je vždy dôkazom problémov s hojením jaziev. Môže byť svalového alebo neurologického pôvodu..
 5. Značná záťaž v pooperačnom období niekedy vyvoláva relaps ochorenia, pri ktorom existuje silná bolesť. V tomto prípade je potrebná druhá operácia.
 6. Bolesť môže naznačovať vonkajšiu alebo vnútornú nezrovnalosť chirurgických švov.

Obdobie vymáhania

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno.

Večer prvé obliekanie. Väčšinou sa vypúšťa z rany, čo je normou.

Počas ambulantného obdobia by sa obväzy mali vykonávať denne. Môžu trvať dlhšie v prípade hnisania stehu a zvýšenej bolesti..

V prípade použitia hodvábneho šijacieho materiálu sa odstránenie švov prejaví od piateho do siedmeho dňa. V poslednej dobe stále viac a viac lekárov uprednostňuje použitie absorbčných švov Catgut, vďaka ktorým je možné dosiahnuť maximálnu neviditeľnosť jazvy..

Lieky v pooperačnom období po odstránení slabinovej prietrže závisia od prítomnosti niektorých príznakov.

Pri silnej bolesti bezprostredne po zákroku a na začiatku liečby sa používajú lieky proti bolesti.

Pre komplikácie sú predpísané:

 • antibiotická terapia;
 • lieky na zlepšenie tkanivového trofizmu;
 • vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú spevniť steny krvných ciev;
 • imunomodulátory (lieky na posilnenie imunity).

Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, je potrebné prvých 10 - 20 dní vylúčiť. Potom sa môžete postupne vrátiť do normálneho režimu, vyhýbajte sa intenzívnym cvičeniam a zdvíhacím závažiam s hmotnosťou nad 5 kg.

Potrebujem obväz?

Terapeutické obväzy sú navrhnuté tak, aby zabránili rozvoju hernií, a ak existujú, zabránili zvýšeniu výčnelkov, aby zabránili štiepeniu.

V období po chirurgickom zákroku tieto výrobky pomáhajú predchádzať námahe svalov, znižujú záťaž brušnej tlače, čím sa výrazne znižuje pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Nosenie inguinálnej ortézy poskytuje rovnomerné rozdelenie vonkajšej záťaže a vnútrobrušného tlaku na operovanú oblasť, znižuje kompresiu na jazvovej oblasti, čo prispieva k jej rýchlemu uzdraveniu.

Dĺžku používania obväzu určuje lekár v závislosti od počiatočnej veľkosti herniálneho výčnelku, obsahu vrecka, trvania operácie a jej zložitosti..

Takéto preventívne opatrenie však nie je potrebné: použitie najnovších chirurgických metód zaisťuje spoľahlivé fixovanie oblastí výskytu trieslovej kýly pomocou implantátov zo sieťoviny..

Takéto obväzy budú užitočné počas počiatočného obdobia po operácii, keď je bolesť stále prítomná, a pri obnovení fyzickej aktivity.

Diéta po excízii pri slabej hernii

Po operácii trieslovej kýly sú pacientom predpísaná špeciálna výživa. Strava je navrhnutá tak, aby sa znížila pravdepodobnosť črevných porúch (hnačka, zápcha, zvýšená tvorba plynov) na minimum, aby sa vytvoril tráviaci systém..

Správna výživa zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko recidívy trieslovej kýly..

 • V období regenerácie by sa mal klásť dôraz na tekuté potraviny.
 • Porcie by mali byť malé.
 • Mali by ste jesť bez zhonu, starostlivo žuť jedlo.
 • Optimálne sú štyri jedlá denne.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať proteínovým výrobkom: ich prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutnou podmienkou rýchlej obnovy svalového tkaniva. Strava by mala obsahovať: kuracie prsia, morčacie mäso, ryby, tvaroh (najlepšie s nízkym obsahom tuku), vajcia, mlieko. Mlieko nie je určené na individuálnu intoleranciu: v tomto prípade môže jeho použitie spôsobiť problémy s fungovaním gastrointestinálneho traktu a zvýšenú tvorbu plynov..
 • Je potrebné vylúčiť iné potraviny, ktoré vedú k nadúvaniu: droždie, strukoviny, čokoláda, sladkosti, pečivo, mliečne výrobky, ovocie, jogurt..
 • Je lepšie odmietnuť kávu.
 • Malo by sa vyhnúť pikantným, pikantným kyslým potravinám (vrátane zeleniny a ovocia s kyslou chuťou)..
 • Z nápojov by nemali byť vylúčené všetky sódy a alkohol..
 • Pozornosť sa musí venovať kompatibilite súčasne konzumovaných výrobkov. Neúspešná kombinácia tiež spôsobuje črevné ťažkosti, preťaženie plynu a v dôsledku toho zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny. To vedie k významnému riziku relapsu..

Možné komplikácie

Akýkoľvek chirurgický zásah do určitej miery vedie k deštrukcii integrity spojivového tkaniva a je umelým prienikom do ľudského tela, na ktoré telo môže reagovať dosť nepredvídateľným spôsobom..

Platí to aj pri odstraňovaní ingínovej prietrže. Potom môže nasledovať pomerne krátka rehabilitácia, keď je zotavenie veľmi rýchle. Je však možný iný scenár, v ktorom sa vyskytne množstvo komplikácií. Ich príčiny môžu byť veľmi odlišné: nedodržiavanie pravidiel pooperačného obdobia, prienik infekcie atď..

Najčastejšie následky po operácii trieslovej prietrže sú:

1. Hnisanie švu - vyskytuje sa po mnohých chirurgických zákrokoch, vedie k výskytu bolesti a horúčky v postihnutej oblasti..

2. Recidíva ochorenia je často výsledkom ignorovania odporúčaní lekára lekára. Riziko opätovného výskytu prietrže sa výrazne zvyšuje:

 • v rozpore so stravou;
 • v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy;
 • v dôsledku fajčenia (vyvoláva záchvaty proti kašľu, ktoré spôsobujú návrat výbežku);
 • kvôli odmietnutiu nosiť obväz;
 • príčinou recidívy prietrže môže byť nesprávne vykonaná operácia alebo nesprávny výber metódy chirurgického zákroku;
 • opätovný vývoj patológie je možný aj v prípade oslabenia stien trieslového kanálika alebo nedostatočného posilnenia zadnej steny počas operácie.

3. Tvorba hematómov. Malé formácie sa eliminujú použitím kompresívnych obväzov a studených obkladov. Pri veľkých hematómoch sa na ich odstránenie používa punkcia..

4. Poškodenie krvných ciev, nervov, prvkov spermatickej šnúry. Takéto komplikácie sú výsledkom chýb chirurga. Primeraná kvalifikácia lekára minimalizuje pravdepodobnosť ich výskytu.

 • Ak sú nervy poškodené, v pooperačnom období dôjde k zníženiu alebo strate citlivosti kože v miešku a na vnútornej strane stehien..
 • Pri poškodení časti spermatického vlákna trpí sexuálna funkcia až do rozvoja neplodnosti.
 • Poškodenie cievneho systému spermatickej šnúry môže spôsobiť atrofiu semenníkov.

5. Hydrocele (kvapka semenníka) je jednou z najbežnejších komplikácií po hernioplastike..

Pri jednostrannom poklese sa polovica šourku zvyšuje.

Často sa tiež vyvíja bilaterálny edém, v dôsledku ktorého dochádza k dvojstrannému zvýšeniu šourku a niekedy dosahuje taký rozsah, ktorý vedie k ťažkostiam a obmedzeniu motorickej aktivity pacienta. Výskyt hydrocelu vyžaduje chirurgický zákrok: konzervatívna liečba tohto ochorenia nie je indikovaná.

6. Trombóza hlbokých žíl nôh. Najčastejšie sa táto komplikácia prejavuje u starších a oslabených pacientov. Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou bolesti v lýtkových svaloch. Vzhľad nôh nepodlieha zmenám, teplota sa udržiava v normálnych medziach.

Hlavným spôsobom liečby tohto typu trombózy je farmakoterapia. Obsahuje:

 • antikoagulanciá;
 • trombolytiká;
 • fibrínolytiká;
 • disaggregants.

Správny výber liekov na konzervatívnu liečbu poskytuje predovšetkým pozitívne výsledky, zabraňuje ďalšiemu rozvoju trombózy a pomáha obnoviť priechodnosť postihnutých ciev..

7. Narušenie čriev. Táto komplikácia je spôsobená nesprávnym spracovaním herniálneho vaku. Najčastejšie sa to stáva, keď dôjde k vyrezaniu klznej hernie.

8. Poškodenie femorálneho kĺbu - je dôsledkom uloženia príliš hrubých stehov na incíziu v oblasti trieslovín..

9. Infekčné komplikácie patria medzi zriedkavé, ale najnebezpečnejšie následky odstránenia slabinovej prietrže. Ak je to potrebné, predpisuje sa pacientom širokospektrálne antibiotiká.

cvičenie

Potom postupne musíte prejsť na vykonávanie fyzických cvičení. V počiatočnom období sú povolené iba ľahké pohyby zamerané na posilnenie svalových vlákien v bruchu a slabinách, čo prispieva k obnove ich tónov. Nezabudnite sa poradiť o cvičení s lekárom!

Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, ruky natiahnite pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy v uhle 45 stupňov k podlahe a prekrížte ich. Toto slávne cvičenie sa nazýva „Nožnice“. Vykonáva sa na zvýšenie. Môžete začať s 3 až 3 opakovaniami pre každú nohu a vždy pridať jednu.
 2. Ležiace na chrbte, zdvihnite nohy a začnite napodobňovať cyklistiku. Prvý deň stačí urobiť 5 opakovaní.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená a lakte. Pomaly zdvihnite pravú ohnutú nohu. Po piatich opakovaniach vykonajte rovnaké pohyby s ľavou nohou.
 4. Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ruku vpred, narovnajte nohy. Zdvihnite pravú nohu. Opakujte 5 krát. Otočte sa na pravú stranu a vykonajte rovnaký pohyb.
 5. S dôrazom sedieť, dať nohu vpred. Ohnite koleno, oprite sa o svoje ruky, začnite pomaly kývať. Vymeňte nohu a opakujte celý cyklus pohybov.
 6. Na vykonávanie neúplných drepov (nohy sú od seba vzdialené od seba). Hĺbka drepov je určená pohodu. V každom prípade by sa malo dodržať umiernenie..
 7. Dôraz kladieme. Vykoná sa úplné zatlačenie nahor. Na uľahčenie cvičenia sa oprite o kolená..

Opísaný komplex je vhodný na každodenné vykonávanie. Počas tréningu sa musíte zamerať na svoje pocity. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit alebo bolesť, okamžite zastavte nabíjanie..

Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať. Počet opakovaní sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od priebehu rehabilitácie. Ak máte slabosť, je lepšie dočasne odmietnuť.

Vykonávanie komplexu liečebných cvičení je povolené iba po konzultácii s lekárom.

Pooperačné pohlavie

Pohlavie v počiatočných štádiách po operácii trieslovej prietrže môže vyvolať množstvo nežiaducich následkov:

 • zvýšená bolesť;
 • zvýšené opuchy;
 • hematómový vývoj;
 • krvácajúci;
 • výskyt infekcie rany;
 • švy na ozubenie;
 • posun implantátu.

V normálnom priebehu rehabilitačného obdobia je možné neprítomnosť edému, bolesť, nepohodlie, intímne vzťahy obnoviť 14 dní po operácii prietrže, čím sa predíde tlaku na operovanú oblasť a nadmernému stresu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla medzistavcových platničiek - patológia nie je nezávislá. Príčinou prietrže je osteochondróza. V skorých štádiách osteochondrózy sa ochorenie neprejavuje. Pri takomto skrytom kurze existuje veľká šanca, že dôjde k medzistavcovým kýlam.
Čo je to trieslová prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby sú diskutované v článku Dr. Svechkar I. Yu., Chirurg so skúsenosťami 12 rokov.Definícia choroby. Príčiny chorobyInguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom cez „slabé miesto“ dolnej časti brušnej steny alebo skôr do trieslovej oblasti opúšťajú alebo vyčnievajú orgány brucha.
Dnes má veľa ľudí rôzne choroby chrbtice, z ktorých najbežnejšou je medziobratlová kýla.Nasledujúci článok poskytuje podrobnú odpoveď na otázku, či je možné zahriať prietržovú kýlu.