loader

Hlavná

Hlava

Zlomeniny, modriny, horúčka. Aké je nebezpečenstvo masáže?

Masáž chrbta sa zvyčajne používa, keď sa vyskytnú nejaké problémy s chrbtom. Bolesť chrbta je vždy nepríjemná a nepohodlná. Obmedzujú schopnosť pohybu. Práve v takých chvíľach si uvedomíte, aké dôležité a funkčné je chrbát a aké zlé pre nás bolo, aby sme im nevenovali náležitú pozornosť..

Menej častým dôvodom použitia chrbtovej masáže je jej relaxačný účinok. Mechanické pôsobenie na chrbtové svaly má profylaktický účinok, čo vedie k celkovej relaxácii tela. Masáž chrbta je výhodou a poškodením, ktoré za určitých podmienok s rovnakou pravdepodobnosťou môžu nasledovať.

Čo je to späť a prečo je to také dôležité

Centrálnym prvkom chrbta je chrbtica. Preberá bremeno nielen celého tela a pohybov, ktoré vytvára, ale aj dodatočného stresu, napríklad banálnym prenášaním batohu, tašiek alebo kufra. Tlak vznikajúci v chrbtici v dôsledku práce vykonávanej človekom môže dosiahnuť kolosálne hodnoty desiatok kilogramov na štvorcový centimeter. Chrbtica, aj keď je to kostná štruktúra, by nikdy nebola schopná odolať takému zaťaženiu bez vonkajšej pomoci. Túto pomoc mu poskytujú zadné svaly..

Tieto svaly podporujú a kontrolujú pohybový aparát..

Indikácie pre masáž chrbta

 1. Bolesť a stuhnutosť v chrbte
 2. Choroby chrbtice
 3. Znížená vitalita
 4. apatia
 5. depresie
 6. Nervové vyčerpanie
 7. únava
 8. nespavosť
 9. Pooperačné a poúrazové zotavenie

kontraindikácie

Výhody masáže chrbta presahujú možné poškodenie, ak neexistujú kontraindikácie pre jej použitie:

 1. Poškodená koža (hematómy, rany)
 2. Chronické ochorenia srdca a dýchacích ciest
 3. Horúčka a zápal
 4. Patológie centrálneho nervového systému

Výhody masáže chrbta

Masáž je mechanický účinok na svaly, ktorý má hlavný lokálny účinok..


Výsledkom je, že stuhnutosť svalov chrbta zmizne. Silné mechanické pôsobenie vedie k ich lepšiemu plneniu funkcie udržiavania chrbtice. Posledne uvedené môže zase viesť k odstráneniu bolesti spôsobenej napríklad kompresiou nervového koreňa zložkami chrbtice. Vplyv na svaly vracia svoju pružnosť a pružnosť, vedie k zlepšeniu držania tela a vymiznutiu bolesti svalov. Nie je náhoda, že tento postup je predpísaný po dlhodobom pobyte v imobilizovanom stave..

Masáž je účinok na parasympatický nervový systém, ktorý reguluje systémové procesy v tele, ktoré nie sú kontrolované vedomím..


Na subjektívnej úrovni je parasympatický efekt masáže vnímaný ako „odpojenie“ od reality a ponorenie sa do stavu vnútorného ticha. Nekonečný tanec okolitého sveta sa zastaví. Človek sa vrhne do stavu, ktorý je podobný tomu, ktorý je opísaný vo východných duchovných praktikách..

Masáž chrbta umožňuje upraviť emocionálny stav:

Mnohé opisujú výhody masáže chrbta a uchyľujú sa k slovu „reštartovať“. Po zákroku človek vstane s krištáľovo čistým vedomím, ktorý v minulosti zanechal problémy, zásadne pokojný, cítil sa skvele, získal vnútornú silu, pretekal dobrou náladou.

Kto má úžitok z prania studenou vodou? Radikálny spôsob liečenia nie je vhodný pre každého. Zistite, ako vaše telo reaguje na tvrdnutie.

Ako si vybrať bežecké topánky pre beh. Zvážime anatomické vlastnosti chodidla, výber značky a predĺženie životnosti..

Možné poškodenie

Masáž chrbta má významné výhody, ale môže byť škodlivá..

Po prvé, za vykonávanie tohto postupu je zodpovedná osoba s lekárskymi znalosťami. Masér pred zasadnutím by mal zistiť všeobecnú pohodu osoby, prítomnosť akýchkoľvek špecifických chorôb, chronických alebo vo fáze exacerbácie, zápalové procesy. Bez objasnenia všetkých podrobností o zdraví ľudí môže byť masáž rovnako ako akýkoľvek iný lekársky zákrok škodlivý.

 1. Ak je na koži rana, môže sa do nej dostať infekcia.
 2. Chronické ochorenie srdca alebo pľúc môže viesť k exacerbácii
 3. V dôsledku prirodzeného zvýšenia telesnej teploty počas procedúry môže zápalový proces urýchliť vývoj
 4. Vystavenie nervového systému osoby s psychiatrickým ochorením môže vyvolať neadekvátnu reakciu

Po druhé, aj keď je človek zdravý, nesprávne pôsobenie maséra, nesprávne použitá sila ruky nemusí priniesť úľavu, ale môže viesť k vytvoreniu nových bolestivých ohnísk. Napríklad nadmerné pôsobenie sily pri masáži chrbta tenkej osoby môže spôsobiť poškodenie nervových koreňov, ktoré sa objavia z miechy medzi stavcami. Preto pri vykonávaní masáže doma musíte poznať všetky jemnosti tohto procesu.

Po tretie, treba poznamenať, že masážna procedúra je vonkajším mechanickým účinkom na organizmus, ktorý bude mať napriek všetkým pozitívnym aspektom vždy nižší úžitok vo vzťahu k fyziologickým metódam hojenia chrbta. Zahŕňajú miernu fyzickú aktivitu: dennú fyzickú aktivitu, fitnes, jogu, aeróbne cvičenie. Hlavnou výhodou týchto aktivít je ich prirodzený charakter. Pri ich vykonávaní nikdy neprekročíte možnosti, ktoré vaše telo ponúka v konkrétnom momente tréningu. Takže nikdy nemôžete ublížiť, ak to urobíte dobre.

Ako často

 1. Na zmiernenie bolesti chrbta vykonávajte denné procedúry trvajúce 30-40 minút, kým bolesť nezmizne.
 2. Ak sa masáž používa na zmiernenie stresu, na všeobecné zdravotné účely alebo ako wellness procedúra, používa sa podľa potreby raz alebo dvakrát týždenne..
 3. Ak chcete pocítiť komplexný výsledok dlhodobého pôsobenia, uchyťte sa k kurzovej masáži, ktorú tvoria denné procedúry trvajúce od 30 minút do 1 hodiny počas 10 dní.

Ak počas masážneho procesu pocítite nepríjemné alebo bolestivé pocity, proces sa zastaví. Potom z masáže chrbta získate len úžitok bez poškodenia.

Pozrite si toto zaujímavé video, kde profesionálny chiropraktik masáže.

Tento článok sa mi páčil?
Sledujte stránky Vkontakte, Odnoklassniki, Facebook, Google Plus alebo Twitter.

Indikácie a kontraindikácie pre masáže. Absolútne a dočasné dôvody pre odmietnutie masáže

Od čias starovekých civilizácií sa úspešne používajú rôzne masážne techniky, čo potvrdzuje ich terapeutický účinok. Masážne procedúry sa vykonávajú ako na terapiu, tak aj na účely kozmetiky a relaxácie. Ale aj použitie najjemnejších techník má svoj vlastný počet kontraindikácií a obmedzení. Sú rozdelené na dočasné, absolútne a miestne. Aby sa zabránilo zhoršeniu stavu pacienta, musia sa dodržiavať tieto obmedzenia..

Klasická masáž znamená postup, pri ktorom sa používajú základné masážne techniky: hladenie, trenie, miesenie, stláčanie a vibrácie. Existuje asi 3000 rôznych techník a kombinácií týchto techník. Počas relácie by mal byť pacient uvoľnený a mať príjemný pocit. Ruská klasická masáž sa líši od ostatných techník. Dominujú mu miesiace techniky, ktoré vám umožňujú starostlivo cvičiť svaly a kĺby, ako aj stimulovať činnosť vnútorných orgánov. Odhadovaný čas jedného takého postupu je asi hodinu. Masáž začína zozadu, po ktorej prechádza do rúk. Nohy sa masírujú ďalej a nakoniec žalúdok a hrudník.

Klasická masáž je účinná kombinácia jednoduchých techník. Hnetenie sa kombinuje s trením, ku ktorému sa pridávajú hladenie a vibrácie. Pomocou klasických technológií môžete dosiahnuť úplnú relaxáciu klienta. Avšak aj ona má svoje kontraindikácie. Masáž sa odporúča v týchto prípadoch: syndróm chronickej únavy, stres, duševné poruchy, oslabenie tela, oslabenie imunity, opuch, strata hmotnosti, zmeny pružnosti pokožky, vrásky, celulitída, rehabilitácia po zraneniach. Aj keď je to uvedené, mal by sa zohľadniť vek pacienta, zdravotný stav a pravdepodobné choroby..

Masáž je liečebný a profylaktický postup a nemala by uškodiť pacientovi. Aby sa zabránilo vzniku komplikácií, existuje množstvo kontraindikácií. Majú vlastnú klasifikáciu: absolútna, dočasná, veková a miestna.

Absolútne kontraindikácie sú komplexom obmedzení, ktoré platia už dlhú dobu. V prípade mnohých chronických chorôb sú tieto obmedzenia celoživotné.

Z chorôb krvi a kardiovaskulárneho systému majú absolútne kontraindikácie:

 • Defekt aorty s výhodou aortálnej stenózy;
 • Ateroskleróza periférnych ciev;
 • Aneuryzma, ktorá je sprevádzaná mozgovými krízami;
 • Ochorenia krvi s častým krvácaním;
 • Skleróza mozgových ciev so sklonom k ​​krvácaniu a trombóze;
 • Ochorenie srdcových chlopní v štádiu dekompenzácie;
 • Kardiopulmonálna nedostatočnosť tretej etapy;
 • Trombóza a tromboflebitída;
 • Ateroskleróza mozgových ciev v kombinácii s tromboangiitídou;
 • Akútna srdcová patológia (nestabilná angína pectoris, akútna ischémia myokardu, akútne kardiovaskulárne zlyhanie);

Z chorôb iných systémov je masáž zakázaná:

 • Nezhubné a zhubné nádory;
 • Bronchiektatická choroba počas úpadku tkaniva;
 • Otvorená forma tuberkulózy a pľúcneho edému;
 • Akútny priebeh pohlavne prenosných chorôb;
 • Trofické vredy a gangréna;
 • osteomyelitída;
 • Tsingy;
 • Duševné poruchy, ktoré sa vyznačujú silným vzrušením;
 • HIV infekcia.

Pri masáži hardvéru existuje niekoľko kontraindikácií:

 • neuróza;
 • Trofické vredy;
 • ateroskleróza;
 • Hypertonické ochorenie.

Je zakázané vykonávať vibračné postupy pre choroby obehového systému, krvácanie a počas tehotenstva. Ľudia so srdcovým zlyhaním, infekčnými patológiami a problémami vo fungovaní pohybového ústrojenstva nesmú používať vzduchové masážne prístroje..

Patologické podmienky patria do dočasnej skupiny, ktorá bude čoskoro odstránená. Dočasný zákaz sa zruší okamžite po odstránení problému. Táto kategória obsahuje:

 • Alergické reakcie;
 • Choroby kože, nechtov plesňovej alebo infekčnej povahy;
 • Krvácajúci
 • Zápal lymfatických uzlín a krvných ciev;
 • Hypertermia, horúčka, akútny zápal;
 • Akútne respiračné infekcie, angína a niekoľko dní po uzdravení;
 • Závažné bolesti srdca a bolesti brucha;
 • Hypotenzia, vaskulárna a hypertenzná kríza;
 • zranenia
 • Akákoľvek bolesť, ktorú eliminujú lieky proti bolesti;
 • Alkohol a drogová intoxikácia.

Ignorovanie dočasných kontraindikácií môže byť spojené s rozvojom komplikácií. Ak masírujete osobu v stave intoxikácie, zvyšuje sa riziko vzniku defektov kardiovaskulárneho systému. Počas relácie sa zvyšuje záťaž srdca, čo môže spôsobiť poruchy krvného obehu, hypertenznú krízu a vaskulárne mikrotraumy. Relácia počas vysokej teploty môže viesť ku kŕčom, horúčke, zlyhaniu dýchania a spôsobiť arytmiu.

Masážne procedúry sa v kozmetike aktívne používajú na omladenie, spomalenie procesu starnutia, odstránenie celulitídy a zlepšenie stavu pokožky. Počas masáže sa zvyšuje produkcia endorfínov, ktorá okrem zlepšenia nálady spúšťa aj proces regenerácie, ktorý omladzuje pokožku..

Pre deti od mesiaca sa začínajú vyvíjať a posilňovať druhy masáží. To nielen zlepšuje spojenie medzi matkou a dieťaťom, ale tiež prispieva k rozvoju pohybového aparátu.

Existuje mnoho metód s vekovými obmedzeniami. Napríklad metódy orientálnej masáže, ktoré kombinujú taktilné manipulácie a jogu, havajská metóda Lomi-Lomi a masáž asymetrických zón podľa metódy O. G. Kuznetsova sú kontraindikované u ľudí starších ako 55 rokov..

Pre deti sú rovnaké kontraindikácie relevantné ako pre dospelých. Vek, v ktorom je možné vykonať masáž, závisí od typu masáže:

 • Liečebné, liečebné a preventívne sedenia sa uskutočňujú už 30 - 45 dní po narodení.
 • Relaxačné a tonické procedúry sa neodporúčajú deťom do 10 rokov..
 • Kozmetické typy masáží by sa nemali vykonávať skôr ako vo veku 14 rokov.
 • Športové a regeneračné procedúry sa vykonávajú v akomkoľvek veku, berúc do úvahy individuálne indikácie.

Ak je dieťa očkované ADKS, potom je odpoveď na otázku, či je možné toto dieťa masírovať, v jeho stave. Akákoľvek masáž je zakázaná za prítomnosti tejto symptomatológie:

 • Alergická reakcia na očkovanie;
 • Horúčka, kŕče;
 • Exacerbácia choroby;

Ak sa tri dni po vakcinácii nevyskytnú žiadne negatívne prejavy, môže dieťa viesť masážne sedenie. Počas vakcinácie musí masér zohľadniť miesto vakcinácie. Na tomto webe sa vykonávajú iba techniky jemného hladenia.

Je prísne zakázané masážovať deti so závažnou imunodeficienciou a patológiou nervového systému.

Medzi miestne zákazy patria patológie konkrétnych častí tela. Pre pacienta je vypracovaný individuálny plán rozvoja segmentového alebo bodového vplyvu svalového tkaniva..

Masáž sa nevykonáva v oblastiach s takýmito problémami:

 • rany;
 • odreniny;
 • trhliny;
 • neurodermatitída;
 • papilómy;
 • lupienka;
 • ekzém
 • Plesňové infekcie.

V prípade veľkej akumulácie mólov na jednom segmente kože sa stáva lokálna kontraindikácia absolútna.

Je tiež zakázané masáži po nedávnych tetovaniach a trvalých tetovaniach, pretože nebolo dosiahnuté úplné hojenie pokožky a postup bude bolestivý..

Pacienti s obliterujúcou endarteritídou s trofickými vredmi nemajú masáž chodidiel. Masáž chodidiel sa vykonáva bez ovplyvnenia chodidiel a Achillovej šľachy. Počas relácie sa vyhnete oblastiam s benígnymi novotvarmi. V okolí je povolená ľahká masáž. Je úplne zakázané konať na mieste, z ktorého bol nedávno odstránený zhubný novotvar chirurgicky alebo chemoterapiou. Pre dospelých je masáž v tejto oblasti povolená päť rokov po odstránení, pre deti o dva roky neskôr.

Po odstránení rakoviny prsníka bez metastáz je zakázané masírovať hrudník a jemne sa vykonáva masáž ostatných zón. Ak sa zistia nasledujúce patológie, nemasírujú sa:

 • Hrudník nie je masírovaný mastopatiou;
 • Maternicové myómy, adenóm prostaty a ovariálne cysty sú kontraindikáciami pri masáži dolnej časti chrbta a brucha;

U tehotných žien, ako aj do dvoch mesiacov po pôrode alebo potratoch, sú masážne procedúry pre brucho, boky a dolnú časť chrbta kontraindikované. Pri ochoreniach prsných žliaz nie je predpísaná masáž. Výnimočne: masáž na zlepšenie laktácie.

Masáže brucha, dolnej časti chrbta a bokov sú zakázané:

 • myómov;
 • Renálna alebo hepatálna insuficiencia;
 • menzes;
 • Pruh;
 • Urolitiáza a cholelitiáza;
 • fibróm;
 • nádory;
 • Ochorenia brušnej dutiny s krvácaním;
 • Problémy s tráviacim systémom;
 • Krvácanie spôsobené patológiami a zraneniami reprodukčného systému.

Masáž endometriózou sa vykonáva s nízkou intenzitou a nemala by spôsobovať nepohodlie. Je zakázané masírovať brucho a lumbosakrál. Gynekologickú masáž vykonáva iba gynekológ a masážny komplex pre brucho a dolnú časť chrbta sa vyberá individuálne s ohľadom na stav..

Liečebné, profylaktické alebo relaxačné masáže chrbta majú svoje obmedzenia spojené s vrodenými alebo získanými chorobami..

Medzi zákazy masáže chrbta patria:

 • Hypertermia, zhoršenie horúčky;
 • Predispozícia ku krvácaniu;
 • Hnisavý zápal kože;
 • Akútny zápal lymfatických uzlín a krvných ciev;
 • Kŕčové žily.

Neodporúča sa masáž s:

 • Aortálna aneuryzma;
 • Ischemická choroba srdca;
 • Vaskulárne krízy;
 • Kardiopulmonálna nedostatočnosť 3 stupne,

Niekedy je zakázané masírovať s poškodením orgánov obehového systému. Pri vykonávaní procedúry spravidla obchádzajte chrbticu a priľahlú plochu masírujte so správnou intenzitou.

Pri neagresívnych formách vaskulárnej onkológie je možná masáž. Po schválení ošetrujúcim lekárom je povolená masáž chrbta na hemangióm, ak jeho veľkosť nepresahuje 1,5 cm, ale bez rozpracovania postihnutého segmentu. V prípade poranení chrbta nie je potrebné masáž bez predchádzajúceho súhlasu vedúceho lekára.

Epilepsia je chronická lézia nervového systému. Prejavuje sa vo forme útokov na stratu vedomia s tonicko-klonickými kŕčmi. Všetky typy fyzioterapie sú väčšinou zakázané. Pretože zvýšenie záťaže na kardiovaskulárny a nervový systém môže viesť k epiproteáze. Masáž v miernej forme je povolená, ak pacient pravidelne užíva udržiavacie lieky a má pretrvávajúcu remisiu. Pred zasadnutím je nevyhnutné získať súhlas supervízora.

Počas obdobia zotavenia po operácii brucha a hrudníka sa masáž nevykonáva:

 • Veľká strata krvi;
 • Pľúcny edém;
 • Akútny koronárny syndróm;
 • Pľúcna embólia;
 • Renálna a hepatálna insuficiencia;
 • Alergické prejavy na koži.

Akýkoľvek chirurgický zákrok znižuje ochranné a funkčné schopnosti pacienta. Vzhľadom k tomu, aké masáže sa nevykonáva v skorom pooperačnom období. Po obnovení normálneho stavu tela sa odporúčajú tonické a regeneračné masáže, aby:

 • Zníženie bolesti;
 • Normalizácia práce krvných ciev a vnútorných orgánov;
 • Zlepšenie svalového tonusu;
 • Stresový vstup.

Dna je chronické ochorenie spôsobené problémami s metabolizmom bielkovín v tele. Vyznačuje sa vysokou hladinou kyseliny močovej v krvi. S rozvojom patológie sa v mäkkých tkanivách usadzuje kyselina močová, čo vedie k akútnemu zápalovému procesu a tvorbe dna tofu..

Masáž dnou sa nevykonáva, ak existujú tieto choroby:

 • leukémie;
 • hemofílie;
 • skorbut;
 • dermatóza
 • Aortálna aneuryzma;
 • Nekrotické procesy v tkanivách;
 • onkológia.

Počas obdobia exacerbácie je zakázané viesť stretnutia, pretože porušenie technológie môže zvýšiť bolesť a predĺžiť toto obdobie..

Masáž nôh a nôh sa vykonáva s cieľom zlepšiť cirkuláciu tekutín v tkanivách, svalový tonus, zmierniť únavu, opuchy a zmierniť bolesť. Kontraindikácie pri masážnych procedúrach zahŕňajú:

 • tehotenstvo
 • Ťažká forma kŕčových žíl;
 • Hypertonické ochorenie;
 • teplu;
 • Poškodenie kože;
 • tromboflebitída;
 • Choroby kĺbov chodidiel;
 • osteoporóza;
 • Akútne obdobie dermatologických chorôb.

Pri silnom opuchu a omrznutí nôh by sa masážne sedenia mali vykonávať veľmi opatrne.

Všetky postupy kontaktnej masáže súvisia s fyzioterapiou, ktorá má silný vplyv na telo. Z tohto dôvodu majú množstvo obmedzení a kontraindikácií. Osobitne existujú vekové obmedzenia, ktoré sa vzťahujú iba na starších ľudí a deti. Ignorovanie chronických chorôb nekompatibilných s masážnymi účinkami môže spôsobiť vznik komplikácií a prudké zhoršenie pohody pacienta..

Bod bolesti: ako sa nedostať do nemocnice po masáži

V januári v oblasti Tveru zomrela mladá žena. Hneď počas masáže sa klient cítil zle. Čo spôsobilo smrť, lekári a úradníci činní v trestnom konaní pochopili. Dnes je masážna miestnosť takmer v každom salóne krásy, kaderníctve, fitnescentre. Masážni terapeuti za mierny poplatok pozývajú klientov k sebe a sú pripravení prísť na koniec sveta sami. Ako neurobiť chybu pri výbere majstra a ktorému je masáž prísne kontraindikovaná - prečítajte si materiál Izvestia.

Chronický prípad

Stretnutie v meste Konakovo v oblasti Tveru bolo tretím v poradí. Masér pracoval doma a dievča sa prihlásilo na terapeutickú masáž. V určitom okamihu sa klient cítil zle - muž zavolal sanitku, pokúsil sa poskytnúť prvú pomoc, ale dievča zomrelo pred príchodom lekárov. Po smrti klienta vyšetrovací výbor skontroluje, ale okrem iného sa uvedie aj detail: pred niekoľkými rokmi sa dievča podrobilo operácii srdca, ale masážny terapeut to nepovažoval za dôvod na odmietnutie postupu.

V skutočnosti by sa mohlo stať čokoľvek - smrteľná náhoda, náhoda, technika neznámeho autora, ktorá spôsobila nezvratnú reakciu tela (koniec koncov, masáž spôsobuje vážne zaťaženie kardiovaskulárny systém), ale faktom zostáva, že existujú masáže, a pomerne málo.

Masáže sú kontraindikácie a je ich dosť

Dvere do masážnej miestnosti sú zatvorené pre všetkých, ktorí majú problémy s gynekológom, odhalili onkológiu, tromboflebitídu, hnisavú infekciu, dermatitídu... A toto nie je celý zoznam. Ani si nemysli, odborníci varujú, aby si ľahol na gauč s teplotou alebo trochu nezbedným.

"Či už je teplota - vysoká alebo 37,1, 37,2 - vždy kontraindikáciou pri masáži," vysvetlila Anna Strakhova, masážna terapeutka v kozmetickom salóne, ktorá v tejto oblasti pracuje už 17 rokov. - V onkológii, aj po dokončení liečby, stále potrebujeme povolenie onkológa. Keď pacient príde, osobne zbieram anamnézu: aké chronické choroby, ako často exacerbácie. Ak sa vyskytnú kardiovaskulárne choroby, hypertenzia, potom sa bude masáž líšiť tak, aby nevyvolala zvýšenie tlaku, ale trochu ju znížila. “.

Očkovanie proti zakriveniu

"Profesionáli by mali učiť, liečiť a zabíjať," povedal raz skúsený masér v rozhovore s korešpondentom Izvestia. Niektorí kolegovia masážni terapeuti prikývajú na súhlas: je potrebné vyžadovať masážneho terapeuta. A osvedčenie, ktoré sa musí potvrdzovať každých päť rokov. Hoci podľa zákona nie je lekárske vzdelanie potrebné pre všetky druhy masáží, prezident Ruskej profesijnej asociácie lekárov odborov tradičnej a tradičnej medicíny Vladimir Yegorov objasňuje.

"Je poriadok a dosť tvrdý." Ak chcete vykonať lekársku masáž, musíte mať stredoškolské lekárske vzdelanie a lekárske centrum, ktoré odštartuje prácu majstra, musí mať licenciu na lekársku masáž, “vysvetľuje Yegorov. - Ďalšou záležitosťou je, že existujú ďalšie dva typy aktivít, pri ktorých prebieha aj masáž, ale nie medicínska činnosť - kúpeľné služby zvyšujúce telesné zdravie. Neposkytuje sa im povinná lekárska výchova, vyžaduje sa však výcvik na jeden alebo iný druh wellness masáže. “.

Pri lekárskej masáži musí existovať stredoškolské lekárske vzdelanie a lekárske stredisko, ktoré vezme pána do práce, musí mať licenciu na lekársku masáž

Účinky masáže krku

Masáž je jednou z metód liečby rôznych chorôb. Ale niekedy to má nepríjemné následky - po masáži bolí hlava. Bolesť hlavy sa môže objaviť po masáži chrbta a krku, ktorá je predpísaná a vykonávaná na zmiernenie bolesti a svalových kŕčov alebo na liečbu osteochondrózy krčka maternice. Masáž je fyzický účinok na chrbticu, pri predpisovaní tohto postupu je potrebné zohľadniť jej účinok na celé telo..

Chrbát a krk sú prirodzene spojené s chrbticou, ktorá pozostáva z 35 stavcov. Porušenie štruktúry chrbtice (posun, nervová svorka, zakrivenie) sa odráža na celkovom zdraví. Krčka chrbtice je veľmi zraniteľná kvôli slabosti svalového korzetu a štrukturálnym vlastnostiam krčných stavcov. Ich blízka poloha, dokonca aj pri malých zaťaženiach, môže viesť k ich premiestneniu, čo prispieva k stlačeniu nervov a krvných ciev. Ak je počas masáže silne stlačená oblasť stavcov na krku, môžu sa posunúť a tým spôsobiť silné bolesti hlavy..

Bolesť hlavy po masáži môže mať niekoľko dôvodov:

Nevhodná masážna technika pre konkrétnu osobu; neprofesionálne masáže; nesprávna poloha hlavy počas postupu; kompresia stavcovej artérie; deformita miechového kanála.

V golierovej zóne je veľká artéria, cez ktorú sa do mozgu dodáva krv a kyslík, ak bola masáž urobená nesprávne, táto artéria je stlačená a výsledkom je bolesť hlavy. Masáž goliera vedie k stimulácii golierovej zóny a krv začína pretekať. Preto sa po masáži môžu vyskytnúť bolesti hlavy..

Spravidla ľudia s nestabilným krvným tlakom: nízky alebo vysoký, majú tendenciu bolesti hlavy. Túto skutočnosť je preto potrebné zohľadniť tak pri masáži, ako aj pred jej vymenovaním. Cesta von z tejto situácie môže byť napravenie techniky, konkrétne masáž sa najlepšie robí v smere z hlavy, aby sa zabránilo vstupu veľkého množstva krvi do hlavy..

Bez ohľadu na príčiny bolesti táto situácia nepatrí do kategórie normálnych, normálna po masáži by nemala byť nepríjemná. Aby sa zabránilo bolestivým prejavom po relácii, je potrebné upraviť taktiku liečby.

Ako sa zbaviť bolesti hlavy po masáži

Bolesť hlavy môže byť sprevádzaná zvýšením krvného tlaku, zvýšenou produkciou adrenalínu a pulz sa zrýchľuje. Tento stav môže negatívne ovplyvniť činnosť kardiovaskulárneho systému, a preto sú potrebné opatrenia na jeho odstránenie. Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť bolesti hlavy, je použitie liekov proti bolesti, ktoré môžu rýchlo zmierniť akútne záchvaty. Môžete vziať lieky, ako sú Analgin a Citramon, berúc do úvahy skutočnosť, že:

neexistujú žiadne krvné choroby; žiadne ochorenia obličiek a pečene; osoba netrpí bronchiálnou astmou; bez žalúdočných vredov.

Počiatočné bolesti hlavy môžu byť okrem toho odstránené pomocou takých liekov, ako sú: MIG 400, Ketanov, Kofalgin, Ibuprofen, No-shpa, Spazmalgon. Všetky lieky má predpisovať lekár po konzultácii. V niektorých prípadoch môžete obísť bez užívania drog a použiť studenú obklad na hlavu a relaxovať, čo pomôže vyrovnať sa s bolesťou hlavy..

Preto je nevyhnutné vykonávať masáž zvlášť opatrne, najmä v oblasti goliera. Všetky pohyby by mali byť plynulé a presné..

V prípade opakovaných bolestí hlavy po relácii sa odporúča chvíľu prestať alebo úplne opustiť tento postup a zvoliť iné metódy liečby určitých chorôb..

Dnes je málo ľudí, ktorí by sa v práci neunavili. Zrýchlený rytmus, nekonečné inovácie, bremeno zodpovednosti - to všetko vyčerpáva telo. Na odstránenie účinkov stresu pri práci potrebujete dlhý odpočinok, zmenu zamestnania a životného štýlu.

Obsah:

Štruktúra a anatómia svalov Indikácie pre masáž Ako urobiť masáž krku Samomasáž Kontraindikácie

Ale pre takúto rozhodujúcu zmenu musí človek znovu vyvinúť silu a začať konať. Jednoduchším riešením týchto problémov by mohol byť masážny kurz..

Všeobecná masáž tela sa zvyčajne používa na špeciálne účely pri určitých chorobách. Ak vám hlava bolí z nadmerného stresu alebo je ťažké zhromaždiť svoje myšlienky, môžete sa prihlásiť na masáž krku.

V tejto oblasti je predpísaná masáž golierovej oblasti krčnej chrbtice, bolesti hlavy, osteochondróza, intrakraniálny tlak, kýly chrbtice. Výsledkom je úľava od bolesti hlavy, rozptýlenie, kŕče svalov, hučanie v ušiach, muchy pred očami, zmiznutie lymfy a krvi, zlepšenie rovnováhy počas pohybu.

Obratle v krku sú veľmi pohyblivé, je ich iba sedem. Medzi stavcami a lebkou je zložitý kĺb, ktorý umožňuje hlave pohybovať sa rôznymi smermi.

Trinásť svalov krku drží hlavu v prirodzenej polohe, pomáha prehltnúť, dýchať a hovoriť. Koža je veľmi tenká a pohyblivá, nemá mazové žľazy a prvá dáva vek ženy. Cervikálnou zónou prechádzajú dve veľké artérie - krčná a stavcová a mnoho malých veľkých lymfatických ciev a uzlov, nervov.

Krčka chrbtice je najviac zraniteľná v dôsledku slabých svalov v tejto oblasti a veľmi pohyblivých kĺbov v stavcoch a kĺboch..

Indikácie pre masáž krčnej goliera

Masáž krčnej goliera je užitočná pri prevencii chorôb a posilňovaní vnútorných orgánov. Je to tiež potrebné so zlým zdravotným stavom. Robím to pre dospelých, deti a staršie osoby.

Terapeutická masáž sa používa v prípade: Bolesť v hornej časti tela; Prítomnosť osteochondrózy a skoliózy; Modry, výrony, zlomeniny vo fáze hojenia; Pľúcna choroba Paralýza, radikulitída, neuritída, artritída; Zmeny svalov a kĺbov, zlá mobilita; vysoký tlak Chronické srdcové zlyhanie, angína pectoris; Poruchy obehu; Chronická únava; Poruchy spánku; Hypodynamia.

Masáž zlepšuje priechod krvi a lymfy tepnami, zmierňuje bolesť, zvyšuje absorpciu kyslíka, rozpúšťa soli. Posilnenie prísunu krvi do mozgu, masáž zlepšuje zrak, pozornosť, zmierňuje únavu. Ako posilňujúci účinok sa odporúča masáž pre športovcov, tehotné ženy a ženy počas menopauzy.

Ako masírovať zónu krku a goliera doma

Terapeutická masáž tu nie je opísaná, mala by ju vykonávať skúsená masážna terapeutka.

Pri relaxačnej masáži krku sa musí dodržiavať niekoľko pravidiel:

Ľahnite si, aby sa uvoľnili svaly krku; Prvé zasadnutie by nemalo trvať dlhšie ako 10 minút; Pohyby rúk maséra prechádzajú lymfatickými tokmi; Nemalo by dochádzať k žiadnym bolestiam a nárazom; Vykonajte 15-20 masážnych procedúr.

Masáž sa vykonáva v sede, lekár stojí dozadu alebo nabok.

Začnite s hladkými pohybmi od hlavy po chrbát s otvorenými dlaňami. Potom začína energickejší efekt na chrbte krku - trením a rezaním okrajom dlane, trením končekmi prstov v kruhu. Koža krku je prepracovaná a posunutá. Svaly pôsobia na pokožku. Hnetenie svalov na krku nastáva zovretím, stláčaním, napnutím. Urobte to veľmi opatrne. K uvoľneniu svalov dochádza pri vystavení vibráciám: údery, potľapkanie, tras. Deje sa to ľahkými pohybmi pomocou prstových vankúšikov alebo kefiek uzavretých v päsť. Masáž končí hneď na začiatku hladkými pohybmi. Čínske dedičstvo

Akupresúrna masáž prstov sa v Číne narodila pred niekoľkými tisíckami rokov. Vykonáva sa končekmi prstov alebo klincami v špeciálnych miestach na výstupných miestach nervových zakončení. Vplyv na tieto body sa vykonáva s určitou sekvenciou a silou v závislosti od choroby. Masáž môže byť vzrušujúca a upokojujúca..

Výsledkom expozície aktívnym bodom (BAP) je vymiznutie bolesti pod vplyvom uvoľnených endorfínov. Zvyšuje sa prietok krvi do chorých orgánov, uvoľňujú sa svaly, zrýchľuje sa metabolizmus, toxíny sa odstraňujú z krvi a lymfy.

Indikácie pre použitie akupresúry sú rovnaké ako pri manuálnej aplikácii. Je dobre tolerovaný, jednoduchý a bezpečný na vykonanie, nemá žiadne vedľajšie účinky.

Pre vzrušujúce pôsobenie na telo tlačia ukazováčky na BAP, „skrutkujú“ do bodu v smere hodinových ručičiek a potom sa otáčajú dozadu. Bolesť najprv stúpa a potom ustupuje.

Kvôli upokojujúcemu a relaxačnému efektu sa špička prsta „priskrutkuje“ do BAP a potom sa náhle od bodu odtrhne. Expozíciu zopakujte niekoľkokrát..

Vlastná masáž

Masáž krku sa vykonáva v sede. To vám dáva možnosť robiť samo-masáž sami, ak sa z nejakého dôvodu obraciate na masážneho terapeuta, neexistuje žiaden spôsob.

Ak chcete urobiť samomasáž, musíte byť dobre pripravení. Je potrebné študovať potrebné pohyby v knihe napísanej odborníkom v tejto oblasti. Je ešte lepšie získať zručnosti v triede s profesionálnym masérom. Ak sa niekto doma naučí technike masáže krku a pomôže mu s jej vykonávaním, bude to neoceniteľná pomoc pri zlepšovaní zdravia a každodenného potešenia..

Je vhodné vykonať samomasáž pomocou nejakého zariadenia - drevenou kefou s prírodnými štetinami pri kúpaní, masážnymi valčekmi ráno alebo večer. Hlavnou vecou nie je vyvíjať tlak na krk. Masírujte ľahkými a klznými pohybmi. Je veľmi dobré používať prírodné oleje - z kužeľov chmeľu, kôpru, borovice, santalového dreva. Pomáhajú nielen rukám ľahko sa pohybovať po koži, ale majú tiež aróma priaznivý vplyv na stav človeka.

Špeciálnym spôsobom samomasáže môže byť špeciálna gymnastika na obnovu chrbtice z Jurije Popova, uverejnená v novinách HLS č. 17-22 2007..

Kontraindikácie masáž krku

Komplikácie po správne vykonanej masáži by nemali byť. Akákoľvek komplikácia predstavuje porušenie masážnej techniky alebo jej vykonanie, ak existujú kontraindikácie:

Zhubné nádory; Akákoľvek choroba v akútnom štádiu; Zápalové procesy; Porušenie srdca: Poranenie krčnej chrbtice; Krvácajúci; Kožné choroby v oblasti masáží; Nákazlivé ochorenie alebo horúčka; teplu; Vysoký krvný tlak; Skleróza hlavových ciev.

Niekedy po začatí masáže sa na krku objavia mierne bolesti. Môže to byť reakcia nepripraveného tela na záťaž a prejde po druhej relácii. Ak je to reakcia na nečinné akcie maséra, masážne sedenie nebude dobré. Človek musí byť opatrný a pozorný, masírovať tak krehkú oblasť, ako je krk.

Komentovanie a uverejňovanie odkazov je zakázané.

Indikácie pre masáž Kontraindikácie pre masáž krčnej chrbtice Masáž prietrže

V nedávnej dobe bola masáž krčnej chrbtice, na ktorú samozrejme existujú kontraindikácie, neoddeliteľnou súčasťou liečby ľudí trpiacich osteochondrózou. Áno, a masáž často robili amatéri, ktorí sú ďaleko od medicíny.

Možno je to spôsobené skutočnosťou, že osteochondróza ako najbežnejšia príčina bolesti krku a krčnej chrbtice nebola dlho považovaná za vážne a nebezpečné ochorenie. Masáž krku sa často robila doma bez jasnej predstavy o tom, aké procesy sa vyskytujú, keď je chorý krk vystavený mechanickému stresu..

Neurológovia sa často musia vysporiadať s veľmi vážnymi dôsledkami takejto liečby na osteochondrózu. Ale táto choroba, rovnako ako iné, napríklad prietrže medzistavcových platničiek, s nešikovnou masážou, môže mať nezvratné následky..

A samotná choroba už dávno prekonala všetky prahy. Osteochondróza je omnoho mladšia: prípady osteochondrózy sú známe aj u predškolských detí. Do istej miery trpia takmer všetkými ľuďmi, ktorých profesionálne aktivity a koníčky sa týkajú počítačov alebo riadenia automobilov. To znamená, že akákoľvek aktivita súvisí s nájdením chrbtice (a najmä krku) v depresívnom stave. Masáž osteochondrózou krčka-hrudníka je veľmi účinným prostriedkom nielen liečby, ale aj prevencie. Čo by mal človek vedieť, kto sa rozhodne masírovať krčnú chrbticu? V prvom rade je potrebné zistiť, prečo je tento typ liečby potrebný..

Indikácie pre masáž

Bolesť v krku siahajúca až do oblasti končatín alebo hrudníka. Necitlivosť krčnej oblasti a končatín, najmä prstov a rúk. Bolesti hlavy spojené s osteochondrózou. Takýto vzťah môže neurológ zistiť až po príslušnej štúdii. Preukázané choroby kardiovaskulárneho systému, napríklad hypertenzia, hypotenzia, mozgové príhody počas regeneračnej fázy, vaskulárna ateroskleróza. Masáž teliat krčka maternice pri týchto chorobách sa vykonáva iba podľa predpisu lekára. Migrény s rôznou lokalizáciou. Osteochondróza a zistené choroby centrálneho nervového systému. Ochorenia dýchacích ciest v štádiu liečby. Dôsledky poranení a zlomenín pohybového aparátu. Lordóza a kyfóza (zakrivenie chrbtice u dospelých pacientov a detí).

Je potrebné poznamenať, že je najlepšie absolvovať masážny kurz podľa pokynov a pod dohľadom ošetrujúceho lekára po absolvovaní príslušných štúdií (röntgen, magnetická rezonancia, krvné testy atď.). Nezávislé rozhodnutie o kurze masáže krku sa môže urobiť iba vtedy, ak lekár zistí ochorenie osteochondrózy.

Kurz je potrebné viesť s certifikovaným masážnym špecialistom, ak má príslušné vzdelanie a licenciu.

Prečo je také dôležité podrobiť sa primeranému výskumu a zveriť masáž cervikorakálnej osteochondróze iba špecialistovi? A čo lekári dokazujú kontraindikácie pri masáži??

Aby bolo možné dať odpoveď, je potrebné pochopiť, čo sa presne deje v krčnej oblasti chrbtice pri masáži..

Účinok na pokožku vyjadrený v expanzii krvných ciev, zvýšenie rýchlosti a tlaku krvi a lymfy. Účinky na centrálny nervový systém, vyjadrené reflexom a priamymi účinkami na nervové vodiče. Spôsobuje upokojujúci a opačný - vzrušujúci účinok v závislosti od manipulácií a použitej sily. Z vnútorných orgánov dochádza k odtoku krvi do svalových a svalových vrstiev, rozširujú sa periférne cievy, stimuluje sa intenzita srdca, vylučuje sa prekrvenie a zvyšuje sa prietok lymfy. Zvyšuje sa amplitúda svalových biopotenciálov. Na kĺbovo-väzivový aparát má vplyv: zvýšenie elasticity a mobility, zrýchlené odstránenie produktov rozkladu patologických usadenín, zvýšená sekrécia membrán. Na metabolické procesy má vážny vplyv: výmena plynov, metabolizmus bielkovín a minerálov, funkcia vylučovania.

Všetky tieto procesy zdôvodňujú výhody a priaznivé účinky masáže krku miechy počas exacerbácie osteochondrózy, ale sú tiež základom kontraindikácií..

Späť na obsah

Kontraindikácie pre masáž krčnej chrbtice

Skúsený kvalifikovaný masážny terapeut neprijme pacienta bez toho, aby si prečítal jeho zdravotnú históriu. V skutočnosti práve pri prenášaných a chronických ochoreniach je hlavným nebezpečenstvom masáže ľudské zdravie.

Všeobecné kontraindikácie pre akúkoľvek masáž, ktorá sa týka krku. to:

zhoršenie akéhokoľvek chronického ochorenia; akútne horúčkovité stavy, vysoká horúčka; zápalové procesy; krvácajúci hnisavé procesy v ktorejkoľvek fáze; akékoľvek kožné choroby; zahŕňajú nielen identifikované (infekčné, plesňové, alergické), ale aj kožné ochorenia neznámeho pôvodu; akútne srdcové zlyhanie; pohlavné choroby; chronická osteomyelitída; duševné ochorenie spojené s nadmernou vzrušivosťou, mentálne zmeny.

Niektoré kontraindikácie sú dočasné a môžu sa odstrániť po odstránení príznakov. Kontraindikácie pre masáž krku priamo zahŕňajú:

prítomnosť novotvarov (papilómy a bradavice); prítomnosť nádorov neznámeho pôvodu; prítomnosť identifikovaných herniovaných diskov.

Späť na obsah

Kýlová masáž

Posledný bod možno nazvať veľmi kontroverzným. Rôzni odborníci sa touto otázkou zaoberajú odlišne. Môžete počuť názor, že žiadna z masážnych techník nemôže priamo stlačiť medzistavcové platničky. Zároveň však masírovaním krku môžete zväčšiť kŕče svalov krku a chrbta. To povedie k výraznému zvýšeniu tlaku na medzistavcové platničky, ktoré môžu zase významne tlačiť prietrž do miechového kanála. Takéto účinky masáže zaznamenávajú mnohí maséri a neurológovia. V tomto prípade masáž krku spôsobí viac škody. Signál na zastavenie manipulácie s masážou by mala byť ostrá, ostro zosilnená bolesť prietrže.

O tom, či prítomnosť hernie medziobratlového disku možno pripísať kontraindikáciám, môže rozhodnúť ošetrujúci lekár. A keďže medzistavcová prietrž a „choroba storočia“ - osteochondróza - často prechádzajú do „zväzku“, pacient by si mal byť vedomý možných nebezpečenstiev tohto typu liečby. Masáž krku a hrudníka by v každom prípade mala byť uskutočňovaná špičkovým odborníkom so zdravotným zázemím a rozsiahlymi skúsenosťami..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.
Autor: trauma lekára Dzhamilova Lidiya Muratovna
Kýla krčnej chrbtice je traumatické ochorenie pohybového ústrojenstva, ktoré je prolapsom želatínového telesa medzistavcovej platničky do miechy pri súčasnom pretrhnutí membrány vláknitého prstenca..
V modernom svete existuje veľké množstvo chorôb, proti ktorým je potrebné bojovať v najskorších fázach. Napriek tomu, že svetová medicína nestojí, nie všetky lieky majú drogy.