loader

Inžinierska hernia u mužov

Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.

Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..

Štruktúra hernálneho vaku sa skladá z úst, krku, tela a dna. Vyrobené z parietálnych tenkých listov pobrušnice. Môže byť naplnená rôznymi intraperitoneálnymi orgánmi:


 • veľký omentum;
 • časť malého, slepého alebo sigmoidného hrubého čreva;
 • dodatok;
 • močový mechúr;
 • ženské pohlavné orgány.
Inguinálny kanál plní „rolu“ herniálneho portálu. Muži sú touto patológiou postihnutí takmer desaťkrát častejšie ako ženy. Dôvod spočíva v anatomických vlastnostiach. Priepasť medzi širokými svalmi brucha ženy je omnoho dlhšia a užšia, má silnejšiu štruktúru, dobre ju posilňujú väzivá, svaly a šľachy..

V tomto článku sa budeme zaoberať slabinovou prietržou: zoznámime sa s fotografiou a tiež zistíme príznaky a metódy liečby tohto problému u mužov..

Provokatívne faktory

Tvorba herniálneho výčnelku v slabinách prispieva k mnohým dôvodom:


 • dopad tvrdej fyzickej práce;
 • pretrvávajúci reflexný kašeľ;
 • dôsledok porušenia tráviaceho traktu;
 • akútne zadržiavanie moču;
 • abnormality v anatomickej štruktúre zadnej steny kanála;
 • problémy s prostatou
 • uzavreté poranenia brucha;
 • slabé svalové aponeurotické vrstvy brušnej steny.

Druhy skleníkových plynov

Podľa klasifikácie sú výčnelky u mužov rozdelené podľa anatomických znakov, štádií vývoja a pôvodu.

V súlade s anatomickými znakmi sú:


 • šikmé;
 • priamy;
 • kombinovaný.
Vznik patológie prechádza štyrmi fázami vývoja:

 1. 1) V počiatočnom štádiu je možné ľahko u pacienta vyčnievať výčnelky s kašľom alebo brušným napätím.
 2. 2) V druhej fáze sa vyvinie kanálikový výčnelok, ktorý sa nachádza pri samom otvorení trieslovinovej trhliny.
 3. 3) Tretie štádium je charakterizované vytvorením šikmej prietrže s umiestnením pozdĺž kanála cez laterálnu fosíliu;
 4. 4) Štvrtá etapa je charakterizovaná vynechaním obsahu hernia v miešku..
GHG sú vrodené a získané v pôvode.

Šikmý typ PG

Šikmý typ prietrže sa vyskytuje iba pri jednostrannej lokalizácii a prejavuje sa u mužov v ranom a strednom veku. Kýlová brána má sklonený smer, iba v počiatočnom štádiu choroby.

V procese zväčšovania herniálneho vaku sa medzera v priečnom svale rozširuje smerom k epigastrickým cievam a pohybuje sa smerom dovnútra. Expanzia herniálneho vstupu je viac stredná ako obvykle, spôsobuje oslabenie a dobré vyjadrenie cievnych a svalových medzier v zadnej stene kanála..

1) vrodený typy GHG u mužov sú spôsobené postupným znižovaním semenníkov plodu do muskuloskeletálneho mieška. Pred pôrodom by semenník mal dosiahnuť dolnú časť mieška a výstup za ním sa uzavrie. Ak sa tak nestane, fragmenty brušných orgánov môžu preniknúť do otvoreného priechodu muskuloskeletálneho mieška, čím sa vytvorí vrodená forma ingvinálnej prietrže..

Bežné procesy spôsobujú zväčšenie herniálnych vakov, v dôsledku čoho sa muskulocutánne mieško rozťahuje a zväčšuje, čím sa skrývajú genitálie pod kožou. Vlastné premiestnenie takéhoto vzdelania nie je možné. Pri pokuse o premiestnenie sa ozvú čuchotavé zvuky v črevách.

2) akvizícia typy GHG spôsobené tvorbou vyčnievania orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine v uzavretej pobrušnici, ktoré prechádzajú cestou z vnútorného do vonkajšieho otvoru.

odroda

Priamy PG

Tento typ výčnelku sa spravidla získava. Nevyhnutným predpokladom sú atrofické väzné a svalové patológie peritoneálnej steny, ktoré sú dôsledkom zmien súvisiacich s vekom. Tvorba herniálneho vaku je lokalizovaná v blízkosti ochlpenia stydkého výrezu, bez toho, aby sa dotýkala spermatickej šnúry, vyčnievajúcej fascie, ktorá slúži ako povlak zadnej steny trieslového kanálika..

Kombinovaný typ GHG zahŕňa do svojej klasifikácie anatomicky odlišné herniové vaky.

Ďalším typom GHG, až do 2% formácie, je klzná kýla, ktorej jedna stena prilieha na blízky orgán, ktorý nie je pokrytý pobrušnicou..

Typy lokalizácie GHG u mužov

V závislosti od polohy sú inguinálnymi kýlami u mužov:


 1. 1) S dvojstrannou lokalizáciou - charakterizovanou rovnakou alebo odlišnou veľkosťou výčnelku v pobrušnici na obidvoch stranách trieslovej oblasti alebo oblasti krížovky..
 2. 2) Ľavostranná lokalizácia PG - prejavuje sa anatomickými vlastnosťami pobrušnice. Výstupok na ľavej strane môže byť zo strany vnútorných orgánov - črevá alebo močový mechúr, omentum alebo vaječníky..
 3. 3) Výčnelky na pravej strane sú výsledkom nerovnováhy tlaku medzi okolitými svalmi a vnútornými orgánmi. Najskôr sa vytvorí prehĺbenie v brušnej dutine, po ktorom nasleduje zavedenie slučiek čreva, omentum alebo močového mechúra, čím sa zvyšuje miestny tlak..
V dôsledku napínania peritoneálnych tkanív sa vytvára herniálna membrána s následnou transformáciou na herniálny vak.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Klinické príznaky GHG sa prejavujú v nasledujúcich bodoch:


 • nádorový výčnelok;
 • bolesť
 • grganie a nevoľnosť;
 • zápcha alebo časté močenie;
 • nepohodlie a pocit pálenia v slabinách.
Najobjektívnejším príznakom slabinovej prietrže u mužov je charakteristický výčnelok, ktorý sa prejavuje v mieste, kde sa objavila prietržová brána (pozri fotografiu). Pomerne často môže trieslovina prietrže spadnúť do mieška, čím sa zvyšuje jej objem.

Pravdepodobnosť následkov

Muži by mali poznať všetky dôsledky neošetrenej trieslovej kýly a sú veľmi vážni. Najstrašnejšou komplikáciou je porušenie prietrže, ktorej výsledkom môže byť nekróza zadržovaných orgánov a vývoj hnisavých zápalových ochorení vnútorných orgánov..

Okrem toho je porušenie spojené s rôznymi komplikáciami v podobe:


 • akútne zadržiavanie moču;
 • porušenia tráviaceho traktu;
 • zápcha a nadúvanie;
 • porucha účinnosti;
 • zhoršená spermatogenéza, čo vedie k mužskej neplodnosti.

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Diagnóza kýly v slabinách sa vykonáva pri vyšetrení a prehmatávaní výčnelku, aby sa vyhodnotila poloha, tvar a veľkosť útvaru. Počas operácie sa vykonáva ďalšie vylepšovanie..

Jedinou účinnou liečbou pri slabinovej prietrži u mužov je chirurgický zákrok. Teraz sa operácia vykonáva hlavne laparoskopickou metódou, s použitím 3 až 4 vpichov v spodnej časti brucha, veľkosti ceruzky v priemere alebo staromódnym spôsobom normálnym rezom do slabiny. Všetko záleží na túžbe človeka, prítomnosti kontraindikácií a finančných príležitostiach..

Normálnu operáciu je možné vykonať v lokálnej anestézii a pri laparoskopii sa používa iba všeobecná alebo kombinovaná anestézia. V každom prípade je osoba v bezvedomí počas celej operácie. Z tohto dôvodu niektorí uprednostňujú štandardný rez v lokálnej anestézii, pretože sa obávajú „spodiny“ z ťažšej anestézie..


 1. 1) Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou nevyhnutných, v tomto prípade, techník vytvorených rôznymi autormi;
 2. 2) Najúčinnejším spôsobom je vytvorenie chirurgickej metódy, ktorá podopiera záhyby alebo plasty zadnej steny kanála pomocou špeciálnej sieťky;
 3. 3) Operácia opravy prietrže pomocou plastiky brušných stien;
 4. 4) Vrodené typy GHG sa liečia intraperitoneálnym a extraperitoneálnym prístupom pomocou laparoskopickej hernioplastiky..
Konzervatívna liečba slabinovej prietrže u mužov sa používa iba vo výnimočných prípadoch, keď existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Extrúzne injekcie liekov sa uskutočňujú s cieľom ich eliminácie a premeny na tkanivo jazvy. Táto metóda je spojená so závažnými komplikáciami a používa sa v beznádejných situáciách..

Ďalej je možné použiť špeciálny obväz, ktorý podporí GHG a zabráni jeho vypadnutiu. Je to však dočasné opatrenie, pretože brána prietrže sa nedá týmto spôsobom pripojiť, a akonáhle odstránite obväz, vyjde slabá prietrž. Preto sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.

Chirurgia pri slabinovej prietrži

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu lekára.

Príznaky a liečby prietržnej hernie u mužov

Inguinálna kýla v roku 2020 je častejšia ako iné typy chorôb a zvyčajne sa pozoruje u mužov. Ide o závažnú patológiu, ktorá spôsobuje bolesť a pri neprítomnosti liečby môže dôjsť k zdravotným problémom. Ako rozpoznať inguinálnu prietrž u mužov a ako je možné sa zbaviť choroby bez chirurgického zákroku??

Inguinalská prietrž: čo to je

Stena pobrušnice pozostáva z väzov, svalov a spojivového tkaniva a slúži na ochranu vnútorných orgánov pred zraneniami a mechanickým namáhaním. Pod vplyvom negatívnych faktorov sa napína a vytvára lúmen, do ktorého spadá obsah peritonea - zvyčajne močového mechúra alebo častí čreva, ktoré sa nazýva trieslová kýla.

Skladá sa z takzvanej brány (diera v brušnej stene), vaku a jeho obsahu - padajúcej časti pobrušnice s vnútornými orgánmi. U mužov je patológia pozorovaná častejšie ako u žien (pomer 6: 1) kvôli rozdielu v anatomickej štruktúre tela. Inguinálny kanálik je širší a zosilnený väzmi nie je až taký dobrý. Okrem toho sú muži častejšie vystavení fyzickej námahe, čo tiež prispieva k výskytu patologických výčnelkov.

príčiny

V závislosti od faktorov a príčin sú patológie rozdelené na vrodené a získané. Vrodené deti sa vyvíjajú, keď semenníky zostupujú z pobrušnice do mieška - je to normálny fyziologický proces, ale pri nedostatočnej fúzii tkanív s nimi vnútorné orgány padajú. Medzi faktory, ktoré spôsobujú získanú patológiu, patria:

 • dedičná predispozícia;
 • oslabené steny trieslového kanála;
 • poruchy močového mechúra a sexuálne funkcie;
 • náhly úbytok na váhe alebo obezita;
 • intenzívna fyzická aktivita alebo nedostatok aktivity;
 • tráviace poruchy, ktoré zvyšujú tlak v brušnej dutine;
 • podvýživa, ktorá prispieva k častej zápche;
 • pretrvávajúci kašeľ;
 • mechanické poranenia slabín a brucha;
 • zmeny tela súvisiace s vekom.

Ako to vyzerá

U pacientov s touto diagnózou je možné na prednej brušnej stene bližšie k trieslovine pozorovať charakteristické zhrubnutie alebo vyčnievanie, ktoré vyzerá ako malý nádor. Pri ležaní môže zmiznúť a vo zvislej polohe alebo fyzickej aktivite sa môže zväčšiť a mať podlhovastý tvar. V šourku sa niekedy tvorí prietrž, pri ktorej sa jedna alebo obe semenníky značne zväčšia. V prvých fázach môže byť prietrž samostatne bez akejkoľvek bolesti a v niektorých prípadoch sama osebe zmizne, potom sa znovu objaví. Pri pokuse o premiestnenie môžete počuť charakteristický dunivý zvuk a v mieste vyčnievania je dobre cítiť otvor vo vnútornej stene, do ktorého vrecko padá..

Klasifikácia a vlastnosti

Inguinálne kýly majú odlišný klinický priebeh a ich vývoj zahŕňa tri štádiá - klasifikácia patológií je založená na týchto charakteristikách. V závislosti od polohy a anatomických prvkov sa delia na rovné, šikmé, prepadlé, posuvné a kombinované.

 1. Priame kýly sa vždy získavajú, nikdy neovplyvňujú miešok, sú malé (v priemere 5 - 10 cm) a postupujú pomerne ľahko.
 2. Pri šikmom výčnelku pôsobí herniálny vak na spermatickú šnúru, výčnelok sa vytvára priamo v slabinách a v závažných prípadoch je lokalizovaný v miešku. Veľkosti sa môžu líšiť od malých (nie viac ako 4-5 cm) po gigantické - 30-40 cm.
 3. Bublinová hernia sa vyvíja v dôsledku slabosti tkanív, ktoré sa nachádzajú priamo nad ochlpením. Zvyčajne malé a nevyjadrené klinické príznaky.
 4. Klzná rôznorodosť patológie je charakterizovaná neúplným prolapsom orgánov v herniálnom vaku, čo môže počas liečby spôsobiť určité ťažkosti..
 5. Kombinované výčnelky kombinujú niekoľko druhov kýly, ktoré spolu nesúvisia - zvyčajne priamu a šikmú formu choroby, menej často sa k nim pripojí posuvná.

Rôzne typy kýly sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi, existujú však všeobecné príznaky, ktoré sú charakteristické pre všetky formy ochorenia. Okrem charakteristickej formácie v oblasti trieslovín sa u mužov s touto diagnózou vyskytujú bolesti, pálenie, mravenčenie a tlak v bruchu, ktorý sa po ťažkej námahe zosilňuje. Bolestivé pocity sú zvyčajne nudné alebo nudné, dávajú spodnú časť chrbta, miešok a nohy, niekedy zasahujú do chôdze. Možná nevoľnosť, zvracanie a plyn, zimnica, mierna horúčka, časté močenie a stolice. Intenzita prejavov prietrže závisí od jej štádia - patológia môže spôsobiť mierne nepohodlie alebo neznesiteľnú bolesť.

Hernia fázePriebeh a príznaky
nastaviteľnýPočiatočná fáza prietrže, keď sa adhézie ešte nevytvorili medzi tkanivami a herniálnym vakom. Bolesť prakticky chýba (je možné mierne nepohodlie) a výstupok sa dá ľahko nastaviť nezávisle
nesnížitelnýPri dlhodobej neprítomnosti terapie sa hernálny vak spája s tukovým tkanivom, ktoré sa nachádza pod kožou, čoho dôsledkom je nemožné ho opraviť. V tejto fáze kýla spôsobuje miernu bolesť, ktorá sa po námahe zintenzívňuje a prechádza v pokoji. Ak sa pokúsite narovnať výstupok, obsah vrecka sa mierne zníži alebo zvýši
zdržanlivýV posledných fázach je porušená prietrž - obsah vrecka je napätý, spôsobuje silnú bolesť a nezasahuje do brušnej dutiny. Tento stav je sprevádzaný závratmi, zvracaním, ktoré neprinášajú úľavu, asymetrické brucho, vážne poškodenie zdravia

Obmedzená prietrž vyžaduje okamžitý lekársky zásah, pretože to môže mať nepríjemné následky pre zdravie alebo dokonca smrť.

Čo je nebezpečné prietrž

Inguinálna kýla je nebezpečná choroba, ktorá nielen ovplyvňuje kvalitu života človeka, ale môže spôsobiť aj nasledujúce komplikácie:

 • zápal prietrže, peritonitída;
 • gastrointestinálna dysfunkcia, obštrukcia čriev;
 • choroby reprodukčného systému vedúce k rozvoju mužskej neplodnosti;
 • nekróza črevných tkanív a iných orgánov, ktoré sú narušené prietržou.

Symptómy, liečba a následky slabinovej prietrže u mužov

Inguinálna hernia je u mužov diagnostikovaná oveľa častejšie ako u žien kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry tela. Kýla je malá formácia, ktorá dáva človeku veľa nepohodlia, čo vedie k rozvoju bolesti. GHG má vlastnú klasifikačnú a liečebnú metódu, je mu pridelený kód podľa ICD 10 - K40, trieda XI (choroby tráviaceho ústrojenstva).

Príčiny slabinovej prietrže u mužov

K výskytu slabinovej prietrže prispieva niekoľko faktorov:

 • ťažké fyzické zaťaženie tela (znamená to tvrdú fyzickú prácu a vyčerpávajúce športové cvičenie v telocvični);
 • problémy s orgánmi prostaty (vrátane rôznych chorôb chronickej povahy);
 • ťažký, opakujúci sa kašeľ (nie hlavná príčina);
 • časté zápchy a problémy s močením;
 • uzavreté traumatické zranenia svalov brušnej steny;
 • abnormality vo vývoji vnútorných orgánov;
 • oslabenie svalových vlákien.

Výčnelok vnútorných orgánov vyvoláva veľké obavy. Pri kašľaní a zdvíhaní závaží sa zväčšuje objem. Je tu ostrá bolesť, nepohodlie.

Žena sa môže stretnúť aj s GHG, ale telo spravodlivého sexu má pozoruhodné rozdiely. Z tohto dôvodu je u žien inguinálna hernia diagnostikovaná menej často. Ale keď vaječníkové alebo vajcovodné trubice vyčnievajú do oblasti vyčnievania, nastane bolesť, je to výrazné a zosilňuje sa počas menštruácie..

Ďalšie faktory, ktoré môžu viesť k rozvoju skleníkových plynov:

 • chirurgické zásahy do panvových orgánov;
 • pasívny životný štýl;
 • hemoroidy a choroby tráviaceho traktu.

Namáhané močenie alebo problémy s pohybmi čriev môžu viesť k oslabeniu svalovej dna. V dôsledku toho je prietrž s výčnelkom vnútorných orgánov.

Keď časť vnútorného orgánu (najčastejšie čreva) vstúpi do formácie, syndróm bolesti sa zosilní, keď je orgán stlačený, prietok krvi do neho je narušený.

Odrody slabinovej hernie

GHG ako jav má niekoľko druhov. Klasifikácia nie je rozhodujúca pre diagnózu a má malý vplyv na liečbu. Existuje však niekoľko typov slabinových hernií:

Typ GHG má malý vplyv na formovanie vzdelávania a prechádza niekoľkými fázami:

 1. V počiatočnej fáze môže byť vzdelanie pociťované iba pri silnom kašli alebo pri výraznom svalovom napätí v chrbtici brucha.
 2. Etapa 2 sa vyznačuje výčnelkom. Počas tohto obdobia sa formácia nachádza pri otvorení ingvinálnej trhliny.
 3. V tretej etape formácie je formácia umiestnená pozdĺž kanála.
 4. V poslednej fáze má pacient opomenutie, obsah prietrže spadol do mieška. V tomto stave môže pacient len ​​ťažko chodiť a trpieť silnou bolesťou.

Človek sa často obracia na lekára, keď sa počas močenia vyskytne mierny diskomfort. Znepokojuje ho zvláštny výčnelok, ktorý sa pravidelne zväčšuje..

K dispozícii je tiež ingvinálno-klbová hernia, ktorá sa vyskytuje v dôsledku oslabenia svalových vlákien v slabinách. Predispozícia na výskyt takého skleníkového plynu je dedičná.

Príznaky a príznaky

Prvé príznaky slabinovej prietrže u mužov môžu byť tieto:

 • objavenie sa nádorovej formácie v oblasti trieslovej zóny;
 • časté močenie (nie bolestivé);
 • zápcha, ktorá je často chronická;
 • zväčšenie objemu mieška (keď obsah prietrže spadne do mieška);
 • výskyt nepohodlia pri chôdzi a pocit pálenia;
 • menej často sa u pacientov vyskytne nevoľnosť a po jedle sa znížia.

Ale hlavným príznakom slabinovej prietrže je bolesť. Vyskytuje sa pri vykonávaní obvyklých akcií. Často sa obávate pri zdvíhaní závaží, pohyboch čriev a močení. Avšak závažnosť symptómov priamo závisí od štádia vývoja prietrže a jeho veľkosti.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov a ich závažnosť sú pri stanovovaní diagnózy rozhodujúce. Často stačí, keď lekár vykoná jedno vyšetrenie a pohovor s pacientom, aby mu dal správnu diagnózu.

Pacient sa môže sťažovať na iné ochorenie, ktoré je hlavnou príčinou výčnelku alebo je dôsledkom výskytu PG.

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Liečba tohto ochorenia je funkčná. Zbavte sa GHG pomocou tabliet, kompresných odevov alebo nefungujú ľudové metódy.

Chirurgická metóda sa považuje za najúčinnejšiu. Pomáha zbaviť sa výčnelkov a za priaznivých okolností ho nikdy nespomenúť.

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa uskutočňuje pomocou niekoľkých metód. Moderná medicína ponúka pacientom alternatívne riešenia, ktoré môžu minimalizovať traumatický účinok a prakticky znížiť až na nulové poškodenie a stratu krvi.

To výrazne uľahčuje regeneráciu a pomáha pacientom vrátiť sa do normálneho života v priebehu niekoľkých dní po operácii..

Aké metódy na vykonanie operácie:

 • metóda napätia;
 • laparoskopická chirurgia;
 • ľahká hernioplastika.

Metóda chirurgického zákroku ovplyvňuje rehabilitačné obdobie a pravdepodobnosť komplikácií v pooperačnom období.

Metóda napínania

Je považovaný za jeden z "najstarších" v chirurgii. Počas operácie lekári otvoria herniálny vak, otočia ho a odstránia vnútorné orgány, ktoré spadli do formácie, a vrátia ich na svoje miesto. Po obnovení úrovne napätia kanálov pomocou excízie. Odstráňte prebytočné tkanivo a steh. Zotavenie po operácii trieslovej prietrže uskutočňovanej touto metódou je dlhotrvajúce. Mínus je tiež vysoká pravdepodobnosť recidívy..

Endovaskulárna chirurgia

Laparoskopia slabinovej prietrže u mužov je veľmi jednoduchá, bez rezov a vážnych zranení. Pomocou špeciálneho zariadenia lekár urobí malé vpichy a preniká do oblasti lokalizácie formácie. Zdôrazňuje to a odstraňuje.

Rehabilitácia po operácii trvá iba niekoľko dní. Na koži nie sú žiadne jazvy, metóda má minimálne kontraindikácie.

Ak sa do úst GHG umiestni špeciálny vzduchotesný šev, pravdepodobnosť recidívy sa minimalizuje. Postup odstránenia sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Po získaní vedomia môže byť pacient odvedený domov.

Ako dlho trvá laparoskopická operácia na odstránenie ingínovej prietrže? Procedúra nezaberie veľa času, jej priemerné trvanie je 1 hodinu. Po celú dobu bude pacient pod anestéziou.

Ľahká hernioplastika

Hernioplastika bez napätia je metóda chirurgického zákroku, ktorá zahŕňa lemovanie implantátu. Tento implantát bude istým spôsobom podopierať tkanivo v nezmenenej polohe..

Sieťka funguje ako implantát a je vyrobená zo špeciálneho materiálu podobného plastu. Mriežka neukladá žiadne obmedzenia pohybu a umožňuje pacientovi viesť aktívny životný štýl.

Výhodou tejto metódy chirurgického zákroku je nízka pravdepodobnosť relapsu. Opakovaný GH sa vyskytuje iba u 10% operovaných pacientov.

Možné komplikácie po operácii

Dôsledky operácie na odstránenie slabinovej prietrže môžu byť tieto:

 • poškodenie čriev;
 • významné poškodenie spermatickej šnúry;
 • hlboká žilová trombóza;
 • infekciu stehu patogénmi;
 • poškodenie stehennej kosti;
 • tvorba hematómu v oblasti expozície.

Relaps sa po operácii považuje za hlavnú komplikáciu. Aby sa však GHG nevracali, odporúča sa venovať pozornosť prevencii.

prevencia

Čo je to nebezpečná tříslová prietrž? Relapsu, opakovaný výskyt a ďalšiu operáciu na jeho odstránenie, samozrejme. Ak už nikdy nebudete čeliť vyčnievaniu, mali by ste venovať pozornosť preventívnym postupom.

Súčasťou prevencie bude:

 • nasledovať stravu;
 • vykonávať určité cvičenia;
 • obmedzovanie hmotnosti;
 • nezneužívajte alkohol.

Po operácii je vhodné viesť zdravý životný štýl. Jedzte správne, kontrolná váha. Choďte na šport, ale nezúčastňujte sa vzpierania. Odmieta alkohol alebo aspoň obmedzí množstvo spotrebovaného alkoholu. A stále sa musíte riadiť odporúčaniami lekára, neporušovať ich.

Inguinálna hernia je vzdelávanie, ktoré si vyžaduje chirurgické ošetrenie. Príčiny protrúzie sú rôzne, ale pri absencii adekvátnej terapie sa GHG môže stať vážnym problémom, ktorý obmedzuje schopnosť človeka pohybovať sa a vykonávať obvyklé činnosti.

Úplný prehľad všetkých príznakov slabinovej prietrže

Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.

Hlavné príznaky slabinovej prietrže:

 • bolesť v ingvinálnej oblasti vľavo alebo vpravo, často tupá, predĺžená;
 • opuchy v slabinách vľavo alebo vpravo, ktoré sa môžu vyskytnúť alebo zvýšiť po jedle, s napätím;
 • trávenie, močenie, u žien - menštruácia.

Samotný pacient môže vysvetliť tieto príznaky ochoreniami čriev, genitálií atď. Len s nárastom prietrže, objavením sa príznakov neredukovateľnej, obmedzenej alebo kĺzavej prietrže (viac o tomto nižšie), mnohí prichádzajú k myšlienke navštíviť chirurga.

PGR prakticky nemôže zasahovať do zvyčajného spôsobu života alebo ho dramaticky narušiť - všetko individuálne.

Vzniknutá prietrž nemôže byť liečená konzervatívnymi metódami. Moderné operácie vykonávané minimálne invazívnymi metódami (endoskopickými) s použitím sieťových implantátov v takmer 100% prípadov však zaručujú riešenie problému..

Počiatočné prejavy slabiny prietrže

Kýla sa vytvára postupne na pozadí systematického alebo neustáleho zvyšovania vnútrobrušného tlaku: s konštantným namáhaním v prípade chronickej zápchy, s predĺženým kašľom, so zdvíhaním závaží.

Prvými príznakmi choroby sú bolesť a opuch prietrže. Bolesť je zvyčajne tupá a boľavá. Môže sa stať stálym spoločníkom osoby alebo sa môže vyskytovať pravidelne. Keď cítite trieslovinu na boku lézie, môžete si všimnúť opuch, ktorý sa môže objaviť alebo zväčšiť, keď je osoba vo zvislej polohe, a úplne zmizne, ak si pacient ľahne. Nepozoruje sa ani miestne zvýšenie teploty, ani sčervenanie na opuchnutej časti tela nekomplikovaným PGR.

Najprv je možné napraviť veľa hernií: obsah herniového vaku, keď sa naň pritlačí, alebo dokonca sám (so znížením vnútrobrušného tlaku, zmenou polohy tela), sa vráti do dutiny brušnej. Zároveň zmizne bolesť a opuch.

Najväčší problém pri diagnostike predstavuje práve taká malá ingvinská prietrž. Ale skúsený lekár (chirurg), dokonca aj s opraviteľnou prietržou, môže navrhnúť správnu diagnózu vyšetrením a prehmataním, pri ktorom nájde rozšírenie otvorenia trieslovinového kanála..

Príznaky veľkých tříslovných kýly

Ako choroba postupuje, jej príznaky sú výraznejšie:

 • Veľkosť opuchu sa zvyšuje, hernálny výčnelok sa stáva voľným okom jasne viditeľný.
 • Pohodlie pri chôdzi, vážne postihnutie je spojené s bolesťou v oblasti PGR.
 • Veľmi veľký PGR môže úplne zakryť penis alebo viesť k jeho odchýlke v smere opačnom k ​​herniálnemu výčnelku.
 • Ak PGr zostúpi do mieška, veľkosť semenníkov na postihnutej strane sa dramaticky zvýši. Keď máte pocit, šourek má jemnú konzistenciu a semenník je ľahko hmatný oddelene od herniálneho výčnelku. Tieto príznaky pomáhajú rozlíšiť tříslovnú prietrž a kvapku semenníka, v ktorom je štrbina napätá, a semenník nemôže byť hmatateľný osobitne..

Rysy rôznych typov slabinovej prietrže

Slučky čreva, močového mechúra, močovodov, vajcovodov a vaječníkov u žien môžu vstúpiť do veľkého herniálneho vaku. Príznaky PGH sa líšia v závislosti od toho, ktorá časť orgánu predstavuje herniálny výčnelok.

Zvážte možné typy kýly.

Ak je prietrž tvorená slučkami čriev

V tomto prípade sa vyskytnú tieto príznaky slabinovej prietrže:

 • nadúvanie,
 • rýchly výboj plynov (plynatosť),
 • zápcha,
 • bolesť čriev.

Porušenie normálnej peristaltiky čriev ulovených v herniálnom vaku môže vyvolať rozvoj akútnej apendicitidy. V tomto prípade osoba pociťuje prudké zhoršenie: bolesť sa zintenzívni, vyvinie sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, telesná teplota sa môže zvýšiť na 37–38 ° C a srdcová frekvencia sa zvýši nad normálne hodnoty..

Ak sú orgány močového systému v herniálnom výčnelku

Ak sa močový mechúr dostane do herniálneho vaku, často sa vyvíja veľmi charakteristický príznak „močenia v dvoch dávkach“. Pri močovom mechúre nie je potrebné močiť, ale pacient môže močiť. Po vyprázdnení močového mechúra je nutkanie na močenie - a druhá časť moču je možná.

Ďalšie typické príznaky PGH tvorené orgánmi močového systému:

 • časté močenie, zníženie bolesti počas močenia;
 • často, aby vyprázdnil močový mechúr, musí osoba zaujať nútené postavenie;
 • po odchode na záchod u týchto pacientov sa opuch projekcie prietrže výrazne zníži, ale postupne sa zväčšuje veľkosť vystupovania.

Ak sa vaječník a vajcovod dostane do herniálneho vaku (u žien)

V tomto prípade sa popri príznakoch typických pre trieslovinové kýly (opuch, tupá bolesť pri výbežku) vyskytuje aj silná bolesť počas menštruácie. Tieto bolesti môžu byť nudné a boľavé, alebo môžu mať povahu kontrakcií, sprevádzajú celé menštruačné obdobie alebo sa objavujú v prvých dňoch menštruácie..

Príznaky obmedzeného PGR

PGR môže významne zhoršiť kvalitu ľudského života. Najnebezpečnejšia situácia je však v prípade porušenia prietrže pri bráne prietrže. Keď dôjde k porušeniu Pgr, krvný obeh je výrazne narušený v tej časti orgánu, ktorá spadla do herniálneho vaku. Ak nie je pacientovi poskytnutá neodkladná chirurgická starostlivosť, sú možné veľmi vážne následky: obštrukcia čreva, nekróza (nekróza) čreva, fekálna peritonitída - to sú najzávažnejšie ohrozenia života.

Telo signalizuje vývoj obmedzeného PGR prudkým nárastom bolesti a zmenou v jej povahe. Zvyčajne vyvoláva porušenie, prudké zvýšenie tlaku v bruchu, napríklad pri zdvíhaní závaží.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

V oblasti CHZO sa vyskytuje akútna bolesť, ktorá sa rýchlo šíri po celom bruchu.

V prvých minútach a hodinách môže nastať nutkanie na defekáciu a objavia sa uvoľnené stolice. Ale po nejakej dobe zmizne každá stolica (hoci sa môže vyskytnúť neproduktívne nutkanie na toaletu), a tým sa zastaví vypúšťanie plynu.

Najdôležitejším príznakom uškrtenej prietrže: pri namáhaní alebo kašľaní sa herniálny výčnelok nezvýši, ako tomu bolo pred uškrtením..

Nauzea sa rýchlo hromadí, dochádza k zvracaniu. Ak odložíte návštevu u lekára - zvracanie sa stane nezvratným.

Často teplota stúpa, srdcový rytmus sa stáva častým a krvný tlak klesá.

Bez liečby môže šokový stav viesť k smrti.

V tomto prípade nie je obraz taký jasný: bolesť môže byť celkom znesiteľná a celkový zdravotný stav nespôsobuje podozrenie na urgentnú chirurgickú patológiu.

U mužov sa v dôsledku porušenia inguinálnej hernie môže vyvinúť ischemická orchitída (zápal semenníkov v dôsledku narušenia jej krvného zásobovania), ktorý sa prejavuje začervenaním, napätím a bolesťou v miešku na postihnutej strane..

Môže sa objaviť akútna retencia moču.

Príznaky iných komplikácií pri slabinovej prietrži

Okrem porušenia, ku ktorému dochádza u 10–20% ľudí s inguinálnou lokalizáciou prietrže, sa môžu komplikácie prietrže stať aj ďalšie stavy: zápal Hg alebo koprostáza (stázová fáza).

Pri koprostáze (stagnácia výkalov) v reakcii na kašeľ a napätie dochádza k ďalšiemu zvýšeniu herniálneho výčnelku (diferenciálna diagnostika s porušenou PGR). Kýla samotná sa výrazne zväčšuje a po prehmataní získa konzistencia podobná cesta. Ak sa neprijmú opatrenia, môže to viesť k porušeniu fekcií..

Pri zápale HFG sa koža nad herniovým výčnelkom sčervená, pri hmatnej prietrži alebo pri pokuse o jej korekciu sa objaví bolesť. Prídavok príznakov, ako je horúčka, zvracanie, zimnica, narušenie vypúšťania plynov, môže naznačovať prechod zápalu do hnisavej formy. Hnisavý zápal, ako obmedzená prietrž, si vyžaduje chirurgické ošetrenie.

záver

Inguinálna hernia je patológia, ktorú nemožno vyliečiť konzervatívnymi metódami. Bez riadneho zaobchádzania je komplikovaný v 20% prípadov a takmer vždy výrazne zhoršuje kvalitu života osoby, ktorá ním trpí. Chirurgia je jedinou účinnou taktikou kontroly prietrže.

Moderné endoskopické a otvorené zásahy zaručujú, že sa PGH zbaví a tým aj všetky nepríjemné príznaky, ktoré sa prejavujú. Ak máte podozrenie na prietrž, potom najistejším krokom, ktorý môžete urobiť, je navštíviť chirurga.

Inguinálna kýla

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

všeobecný popis

Inguinálna hernia je najbežnejšou chirurgickou patológiou v detstve. Vyskytuje sa hlavne u chlapcov, ale dá sa diagnostikovať aj u dospelých mužov. Intuinálna hernia u mužov je herniálny výčnelok, ktorý zostupuje do ingvinálneho kanála a mieška..

Najčastejšie sa vyskytujú jednostranné trieslové kýly - vpravo alebo vľavo. Môžu však byť bilaterálne. Vo väčšine prípadov trpia muži patológiou, aj keď sa nájdu aj ženské trieslové kýly. Je to spôsobené skutočnosťou, že v procese vnútromaternicového vývoja u chlapcov semenníky nachádzajúce sa v brušnej dutine postupne klesajú do mieška..

klasifikácia

Príčiny slabinovej prietrže

Trochu anatómie

Nevyhnutným predpokladom vzniku šikmých tříslovných kýly je prítomnosť anatomickej formácie u človeka, ako je trieslovinový kanál. Začína sa vo vnútri brušnej dutiny, na vnútornom povrchu prednej brušnej steny, potom sa rozprestiera dovnútra a nadol, otvára sa vonkajším otvorom o niečo vyšším ako šourk u mužov a mierne vyššou ako veľké pysky u žien..

Steny trieslového kanálika sú tvorené svalmi a väzmi. Normálne táto diera neexistuje. Je naplnená spermatickou šnúrou u mužov a okrúhlym väzom maternice u žien. Ale za určitých podmienok je to ingvinálny kanál, ktorý sa môže stať miestom výstupu pre herniálny výstupok.

Prečo sa to stáva najčastejšie u chlapcov?

Aby sme pochopili, prečo sú patológie najčastejšie postihnuté chlapci, zvážime proces vnútromaternicového vývoja.

Keď je samec plodu stále v žalúdku matky, jeho semenníky sa nachádzajú v brušnej dutine neďaleko obličiek. Postupne padajú a v čase narodenia by mali mať v šourku svoje obvyklé miesto. Ale zostupne semenník nesie so sebou kúsok pobrušnice - film spojivového tkaniva, ktorý lemuje vnútro brušnej dutiny. Výsledkom je, že v miešku je vytvorená malá kapsa z pobrušnice. U novonarodeného chlapca by mal úplne zarastať a zmeniť sa na zväzok spojivového tkaniva.

Nie vždy sa to však stáva. Vaginálny proces pobrušnice (to je to, čo sa nazýva toto vrecko) niekedy zostáva otvorený. Tvorí herniálny vak, do ktorého môžu spadnúť vnútorné orgány umiestnené v bruchu.

Ovária u dievčat zostávajú vždy na svojom mieste, takže nemajú vaginálny proces pobrušnice - podľa toho sa ingvinálne prietrže vyskytujú oveľa menej často.

Získaná ingvinálna prietrž

Čo je vo vnútri herniálneho vaku s trieslovinou prietrže?

U dievčat spadajú vajcovody a vaječníky často do trieslovej prietrže.

Hrubé črevo dieťaťa niekedy zvyšuje mobilitu. V tomto prípade sa cecum dostane do herniálneho vaku. Výsledkom je, že prietrž nemá takú zadnú stenu a lekári ju nazývajú posuvnou.

príznaky

Vrodená tříslová prietrž

Príznaky vrodenej slabinovej prietrže sa zvyčajne zisťujú bezprostredne po narodení. Novonarodené dieťa má výčnelok umiestnený v oblasti trieslovín:

 • ak je to obvyklá ingvinová prietrž, potom má výstupok zaoblený tvar;
 • ak herniálny vak klesne do mieška, potom je výčnelok predĺžený.

Má pevnú elastickú konzistenciu, dá sa ľahko cítiť nezávisle.

Pre inguinálnu prietrž sú charakteristické tieto ďalšie príznaky:

 • výčnelok sa môže výrazne znížiť alebo úplne zmiznúť, keď je dieťa v náchylnej polohe, a naopak, objaví sa a zvyšuje sa vo zvislej polohe;
 • ak kliknete na herniálny výčnelok, môže byť často opravený, zatiaľ čo budete počuť charakteristický dunenie;
 • keď dieťa kašle, kýcha alebo sa napína, prietrž sa zväčšuje a stáva sa intenzívnejšou - to sa dá ľahko pociťovať, ak naň dáte ruku;
 • keď je inguinálna hernia v korigovanom stave, rozšírený inguinálny prsteň môže byť ľahko pociťovaný cez kožu;
 • ak herniálny vak klesne do mieška, jeho zodpovedajúca polovica sa zväčší.

Dievčenská tříslová kýla má takmer vždy guľový tvar. Niekedy je však taká veľká, že klesá do stydkých pyskov na príslušnej strane, čo vedie k jej zväčšeniu.

Zvyčajne sú trieslové prietrže sprevádzané inými príznakmi. Niekedy môže byť dieťa narušené bolesťou, poruchami trávenia, nadúvaním. U detí mladších ako jeden rok je všeobecne ťažké povedať, čo spôsobilo túto symptomatológiu - ingvinálnu prietrž alebo iné dôvody.

Inguinálna prietrž môže prejsť sama o sebe bez chirurgického zákroku?

Umbilická hernia, ktorá je prítomná u novorodenca, veľmi často prechádza nezávisle. Vzniká v dôsledku slabosti pupočného prstenca a hneď ako stvrdne, herniálny výčnelok úplne zmizne. Zvyčajne sa to stane za 3-5 rokov.

V tomto ohľade sa niektorí rodičia zaujímajú o to, či by ingvinická prietrž týmto spôsobom mohla prejsť nezávisle bez chirurgického zákroku?

Vrodené trieslové kýly nikdy neodídu samy od seba. Ich výskyt je koniec koncov spojený s prítomnosťou vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý by normálne mal rásť a premeniť sa na šnúru. Bez chirurgického zákroku nikam nepôjde a nezmizne.

Príznaky získanej trieslovej prietrže

Pri získanej trieslovine prietrže sa vyskytujú všetky rovnaké príznaky ako pri vrodenej prietrži. Samotný pacient odhalí výčnelok v oblasti triesloviny, ktorý zmizne v polohe na chrbte, znovu sa objaví a zvyšuje sa v stojacej polohe a pri namáhaní..

Pred objavením prietrže je spravidla silná fyzická aktivita.

Ak je prietrž malá, pacient nemá obavy z akýchkoľvek ďalších príznakov.
Ak u mužov existuje slabá prietrž po veľmi dlhú dobu a jej veľkosť sa výrazne zväčšuje, môžu sa vyskytnúť tieto príznaky:

 • stále bolesti bolesti v oblasti herniálneho výčnelku v dolnej časti brucha, v lumbálnej oblasti, v dôsledku kompresie veľkého počtu črevných slučiek alebo iných orgánov;
 • zápcha - tiež kvôli stlačeniu čreva v herniálnom vaku;
 • môžu sa vyskytnúť ďalšie tráviace príznaky, ako je nadúvanie.

Ak sa časť močového mechúra dostane do herniálneho vaku, čo je veľmi zriedkavé, môžu sa vyskytnúť problémy s močením.

Niekedy spadnutie do vaku slepého čreva vedie k rozvoju akútnej apendicititídy. V takom prípade sa vyskytnú charakteristické príznaky: silná bolesť brucha, nevoľnosť a vracanie, hnačka a zápcha, horúčka, zhoršená celková pohoda.

Požitie slabinovej prietrže u mužov

Tento stav je najbežnejšou komplikáciou pri slabinovej prietrži. Keď sú zaštiepené črevné slučky alebo časti omentum, sú stlačené vo trieslovom kruhu, v dôsledku čoho je v nich narušený krvný obeh a následne sa môže vyvinúť nekróza (nekróza)..

Požitie inguinálnej hernie je uľahčené intenzívnou fyzickou námahou, silným kašľom, kýchaním, zvracaním, rôznymi poruchami trávenia, nadúvaním.

Príznaky obmedzenej trieslovej prietrže

V čase porušenia sa okamžite objaví silná bolesť v dolnom bruchu v dôsledku stlačenia nervov a krvných ciev obmedzeného čreva. Staršie deti a dospelí zvyčajne nezávisle od seba naznačujú výskyt tohto príznaku a informujú lekára, keď sa objavil. U malého dieťaťa sa to prejavuje príznakmi všeobecnej úzkosti. Búcha nohami, hlasne plače.

Ak je v tejto chvíli cítiť žalúdok pacienta, je veľmi napätý. Pri stlačení sa prietrž nezasunie dovnútra, ale bolesť sa výrazne zosilní.

Po nejakom čase môže bolesť ustupovať. Pacient sa však stáva letargickým, sťažuje sa na slabosť a zlé zdravie. Nemá kreslo.

Napriek skutočnosti, že porušenie ingvinálnej prietrže sa prejavuje takým živými symptómami, nie vždy je možné presne stanoviť diagnózu. Niekedy sa pri rovnakých prejavoch môže maskovať lymfadenitída (zápal trieslovej lymfatickej uzliny) alebo akútna cysta spermatického vlákna. Porušenie ingvinálnej prietrže je však príliš nebezpečnou podmienkou, preto vo všetkých pochybných situáciách chirurg stále rozhoduje o operácii.

U dievčat a žien je veľmi ťažké diagnostikovať uškriabané prišívané prietrže. Ak sú v hernálnom vaku porušené vajcovody a vaječníky, tento stav nie je sprevádzaný silnou bolesťou. Zdá sa, že stav pacienta je celkom uspokojivý. Ale zatiaľ čo sa pacient cíti dobre, zovretý vaječník môže úplne zamrznúť. Preto, ak má dievča dokonca mierne podozrenie na porušenie prihryzovej prietrže, chirurgický zákrok sa okamžite vykoná.

V porovnaní s dospelými má obmedzená tříslová prietrž u detí určité vlastnosti. Krvný tok v detských črevách je intenzívnejší a ingvinálny prsteň nemôže príliš pevne vytlačiť orgány, ktoré sa doň dostali. Dieťa však môže reagovať na prietrž prietrže s veľmi prudkými príznakmi: horúčka, zhoršené vedomie, nevoľnosť a zvracanie..

Nech je to akokoľvek, obmedzená kýlová prietrž je mimoriadne nebezpečný stav. Vyžaduje si to okamžitú lekársku pomoc. Operácia by sa mala vykonať čo najskôr, inak sa môžu vyvinúť komplikácie, ako je nekróza zadržovaného orgánu a peritonitída (zápal v brušnej dutine)..

Komplikácie trieslovej prietrže

Diagnóza slabiny prietrže

Lekárska prehliadka

Aké choroby musíte rozlišovať medzi slabinou prietrže u detí a dospelých??

Diagnóza slabiny prietrže je často veľmi jednoduchá. Po krátkom vyšetrení pacienta môže lekár presne diagnostikovať ochorenie a predpísať príslušnú liečbu.

Niekedy však existujú ťažkosti.
Prietržová hernia u detí a dospelých sa musí odlišovať od takých podmienok, ako sú:
1. Kvapka semenníka - hydrocele. Patológia má rovnaký pôvod ako trieslová prietrž. Ale v tomto prípade vaginálny proces pobrušnice má užší lúmen, neobsahuje slučky čreva, ale tekutinu. Inguinálna kýla u žien sa nikdy nemôže zamieňať s hydrocelom, pretože u dievčat sa takéto ochorenie jednoducho nevyskytuje. Liečba oboch patológií je veľmi podobná, takže nejednoznačnosť diagnózy pred operáciou nie je kritická. Niekedy až po urobení rezu a dosiahnutí semenníka môže chirurg presne rozlíšiť hydrokoze od slabinovej prietrže.
2. Inguinálna lymfadenitída - zápal lymfatických uzlín, ktorý sa nachádza v slabinách. V tomto prípade sa nie vždy pozoruje silná bolesť, horúčka a iné príznaky zápalového procesu. Inguinálna lymfatická uzlina môže byť jednoducho zväčšená. V porovnaní s inguinálnou prietržou má zväčšená lymfatická uzlina hustejšiu konzistenciu.

Aké ďalšie výskumné metódy sa používajú pri diagnóze príznakov slabiny prietrže?

2. Menej informačnou, ale najjednoduchšou metódou je diafankoskopia - transiluminácia mieška konvenčnou lampou. Navyše, ak je vo vnútri tekutina, svetelné lúče prechádzajú veľmi ľahko. Husté štruktúry ich neprepúšťajú, takže prenášané svetlo je nerovnomerné.

Okrem toho sa pred plánovaním chirurgickej liečby uskutočňujú nasledujúce všeobecné klinické skúšky s trieslovinovou prietržou:

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • v prípade potreby sa vykoná test zrážania krvi.

Liečba prietržnej hernie

Je vždy potrebná chirurgická liečba pri slabinovej prietrži?

Je potrebné liečiť slabinovú prietrž?

Áno, ingvinická prietrž musí byť podrobená ošetreniu predpísanému lekárom. Komplikácie tohto ochorenia, ktoré určujú potrebu terapeutických opatrení, boli uvedené vyššie..

Obmedzená slabina prietrže je stav, ktorý môže dokonca ohroziť život pacienta. Preto by sa jej chirurgická liečba mala vykonať bezodkladne, čo najskôr..

Konzervatívne metódy na liečbu slabinovej prietrže

Referencia histórie
Začiatkom minulého storočia americkí lekári ubezpečili svetovú medicínu, že našli konzervatívnu metódu na liečbu slabinovej prietrže. Boli vyvinuté lieky, ktoré po zavedení do herniálneho vaku spôsobili jeho pád a premenu na tkanivo jazvy. Táto technika bola dosť komplikovaná, mala vysoké náklady a vyžadovala dlhú prípravu v podobe špeciálnych obväzov. Používa sa nejaký čas a potom sa zabudlo, pretože často malo závažné komplikácie:

 • vývoj zápalového procesu, peritonitída ako reakcia na injekciu;
 • zjazvenie nielen herniového vaku, ale aj spermatickej šnúry;
 • poškodenie tepien a žíl.

Po sérii porúch boli všetci lekári nútení pripustiť, že jedinou účinnou metódou na liečbu slabinovej kýly bola chirurgia. Konzervatívne techniky sa používajú dodnes, ale ich použitie je skôr výnimkou ako pravidlom.

Nosiť obväzové kýly
Jedinou konzervatívnou technikou, ktorá sa v súčasnosti používa na liečbu slabínovej kýly, je nosenie špeciálnych obväzov.

Indikácie na použitie tejto metódy sú:

 • pooperačné veľké tříselné prietrže, keď ešte nie je možné vykonať opakovanú operáciu;
 • pooperačné prietrže, keď nie je možné vykonať opakovaný chirurgický zákrok v dôsledku vývoja hnisavého procesu;
 • relaps ryšavky po chirurgickom zákroku;
 • inguinálna kýla u pacientov s kontraindikáciami pre chirurgický zákrok: staroba, ochorenie srdca a ciev, významné porušenie zrážania krvi atď.;
 • u detí, ktoré nemôžu byť operované kvôli chorobe, je možné použiť aj obväz.

Bandáž nie je radikálnym liečením pri slabinových kýlach. Uľahčuje to len stav pacienta, zabraňuje zväčšeniu prietrže a jej porušeniu. Len čo pacient prestane nosiť obväz, vrátia sa všetky príznaky slabinovej prietrže.
Bandáž však má veľa pozitívnych účinkov:
 • herniálny výčnelok pri nosení už neobťažuje pacienta;
 • zdravotné postihnutie sa obnoví na predchádzajúcu úroveň;
 • vnútorné orgány sú pevne držané vo vnútri brušnej dutiny, prietrž nie je schopná zväčšiť sa alebo narušiť.

Bandáž by sa mala vždy nosiť pri ležaní, iba na nahom tele. Nosenie spočiatku môže spôsobiť určité nepríjemnosti, ale časom si na to pacient zvykne. V tomto prípade hrá správny výber obväzu dôležitú úlohu. Zvyčajne sa odstáva v noci, ale môžete ho nechať pri kašli a kýchaní vo sne.

Keď nosíte obväz, musíte ho najmenej raz denne odstrániť, aby ste si umyli a utreli kožu na miestach, kde prišli do kontaktu s textíliou.

Ak nosíte obväz po veľmi dlhú dobu, postupne sa môžu atrofovať svaly dolnej časti brucha a trieslovej oblasti. Preto je až na zriedkavé výnimky chirurgické odstránenie slabinovej prietrže stále nevyhnutné. Nosenie obväzu by sa malo vykonávať pod dohľadom lekára, napríklad chirurga na klinike.

Ako prebieha operácia prietrže pri vrodenej ingvinovej prietrži u detí??

Existuje niekoľko techník na odstránenie slabinovej prietrže u detí, ale z väčšej časti sa všetci zhodujú v jednom vzore:

 • pri anestézii v oblasti triesloviny sa uskutoční malý rez, lekár rozoberie tkanivo a dostane sa do prstenca - miesto, kde herniálny vak klesá do mieška;
 • potom chirurg opatrne oddelí herniálny vak od semenníka: vyzerá to, akoby semenník bol priamo vo vrecku, ale v skutočnosti to tak nie je - sú spolu trochu zlepené;
 • potom chirurg preruší herniálny vak a skontroluje: sú vo vnútri nejaké črevné slučky alebo iné orgány??
 • ak je niečo vo vnútri ingínovej prietrže, potom je zasunuté späť do brušnej dutiny;
 • potom je hernálny vak odrezaný a tá časť, ktorá vychádza z trieslovinového kanála, je obviazaná;
 • operácia tam končí, chirurg uzavrie ranu.

Samotná chirurgia bez komplikácií je pomerne rýchla a jednoduchá. Niekedy to trvá iba 15 minút.

Chirurgické postupy pri vrodených kýloch u detí majú niektoré vlastnosti:

 • Inguinálny prsteň dieťaťa nie je úplne formovaný, s vekom sa môže zúžiť. Preto sú u detí chirurgovia vždy obmedzení iba odrezaním herniálneho vaku a počas chirurgického zákroku nikdy neposilňujú inguinálny prsteň. To uľahčuje zásah..
 • U detí sa takéto operácie vykonávajú vždy v celkovej anestézii, zatiaľ čo u dospelých sa môže použiť lokálna anestézia. Anestézia je daná ľahkou, krátkou, pretože operácia je rýchla.
 • U detí je možné operáciu vykonať veľmi malým rezom, niekedy 1 - 1,5 cm, v takom prípade sa operácia považuje za takmer endoskopickú. Jazva po nej je takmer nepostrehnuteľná.
 • Intuálna hernia u dievčat je operovaná ešte ľahšie ako u chlapcov, pretože nie je spojená s semenníkmi. Táto operácia je taká jednoduchá, že prietrž pre dievčatskú prietrž sa takmer vždy stáva debutom mladých chirurgov.


Oprava prietrže pre dospelých

Chirurgické odstránenie obmedzenej trieslovej prietrže

Poranenie pri slabinovej prietrži je núdzový stav, ktorý si vyžaduje okamžitú pomoc. Operácia by sa mala vykonať čo najskôr. Pacient je urgentne dopravený na chirurgické oddelenie.

Počas porušenia vždy existuje možnosť, že slučky čreva alebo časti omentum, ktoré sú v hernial vaku, sú mŕtve. Preto musí chirurg pri otvorení kýly starostlivo skontrolovať obsah vaku.
Sú možné tri možnosti:
1. Ak črevo vyzerá úplne normálne a má všetky príznaky života, chirurg ho jednoducho vloží do brucha a operáciu dokončí, ako obvykle.
2. Ak sa vyskytnú počiatočné príznaky nekrózy orgánov, lekár sa pokúsi obnoviť životaschopnosť čriev užívaním drog.
3. Časť čreva alebo omentum je úplne mŕtva, potom je vyrezaná.

Niekedy k porušeniu ingvinickej prietrže dochádza u predčasne narodených a slabých detí, u pacientov, ktorých nemožno operovať z jedného alebo druhého dôvodu.
V tomto prípade sa najprv pokúsia odstrániť porušenie konzervatívnymi metódami:

 • podávanie liečiv;
 • teplé kúpele;
 • ležiaca poloha so zdvihnutými nohami a panvou.

Ak sa uvedené opatrenia nenaplnia do 2 hodín, o operácii rozhodne lekár.

Ako dochádza k zotaveniu po operácii trieslovej prietrže??

Po operácii inguinálnej hernie je pacient ešte niekoľko dní v nemocnici pod dohľadom lekára. Vykonajú sa pooperačné obväzy na rany.

Zvyčajne sú stehy z rany odstránené 7. až 10. deň. V ten istý deň je pacient prepustený z nemocnice. Dnes sa deti stále viac snažia aplikovať kozmetické švy z absorbovateľných nití, ktoré sa nemusia odstraňovať a po ktorých prakticky neexistujú žiadne jazvy..

Do 2 až 4 týždňov sa deťom odporúča vyhnúť sa fyzickej námahe a dospelým sa odporúča nosiť špeciálny obväz.

Úplné zotavenie po operácii pri slabinovej prietrži nastáva 3 až 6 mesiacov po chirurgickej liečbe.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Aby sa predišlo recidíve prietrže, je do pacienta všitá sieťovina, ktorá zabraňuje vypadávaniu orgánov. Tento spôsob chirurgického zákroku sa nazýva hernioplastika a považuje sa za najúčinnejší pri liečbe hernií..
Mladí ľudia sa pred začatím brannej povinnosti pýtajú: existuje nejaká výnimka z armády v prípade medzistavcovej osteochondrózy? Pre niektorých mladých ľudí je diagnóza záchranným lanom z vojenských povinností, iní sa snažia skryť svoju prítomnosť pred návrhovou doskou, aby získali vyššiu kategóriu fitness a dostali sa do elitných jednotiek..
S výstupkom chrbtice sa ľudia snažia obmedziť pohyblivosť. Ale to je zle. Pohybová a cvičebná terapia (vrátane protrúznych cvičení) - súčasť liečby chorôb chrbta.Mnoho ľudí s nízkou bolesťou chrbta sa snaží obmedziť mobilitu: viac sedieť a ľahnúť si, menej často chodiť von.
Obmedzený orgánpríznaky
črevo
črevá
vaječník
mechúr