loader

Hlavná

Pažerák

Bedrová hernia

Kýla akejkoľvek chrbtice je nebezpečná choroba ODA. Okrem toho môže byť kedykoľvek komplikovaný, čo bude mať pre pacienta vážne a vážne následky. Kýla sa má liečiť okamžite, okamžite po stanovení diagnózy choroby. Zvyčajne sa na tento účel používajú liečebné a fyzioterapeutické metódy konzervatívnej liečby. Ak konzervatívna liečba nepomôže a stav pacienta sa zhoršuje, lekári rozhodnú, že je potrebná operácia kýly.

Mnoho pacientov sa však bojí podstúpiť chirurgický zákrok, obávajú sa ťažkostí s chirurgickým zákrokom a obdobia rehabilitácie. Lekári sa neskrývajú, po operácii komplikácie môžu začať, dokonca aj relaps ochorenia. Ak sa však ignoruje možnosť chirurgickej liečby, následky môžu byť oveľa horšie, ba až smrteľné. Okrem toho sa v modernej chirurgickej praxi používajú minimálne invazívne metódy liečby, ktoré môžu výrazne skrátiť a uľahčiť dobu zotavenia.

Stojí to za operáciu kýly??

Na hlavnú otázku všetkých pacientov „je operácia skutočne potrebná?“ môže odpovedať iba lekár. Pred poskytnutím odôvodnenej odpovede si preštuduje históriu pacienta, laboratórne a hardvérové ​​výskumné údaje. Na základe klinického obrazu, závažnosti ochorenia, stupňa jeho progresie, lekár vypracuje svoj odborný názor na vhodnosť chirurgického zákroku..

Ak si pacient cení svoje zdravie, mal by postupovať podľa odporúčaní lekára. Ak názor jedného odborníka nevzbudzuje dôveru, môže vás vyšetriť druhý a tretí lekár. Ak väčšina lekárov tvrdí, že plánovaný chirurgický zákrok bude účinnejší ako konzervatívna terapia a bezpečnejšia nečinnosť, potom je operácia skutočne potrebná..

Niekedy je predpísaná operácia odstránenia prietrže a je vykonaná naliehavo pre absolútne indikácie:

 1. Sekundovaná prietrž.
 2. Nervové vlákna sú významne stlačené, je tiež pozorovaná kompresia miechy. Pacientka trpí silnou bolesťou, lieky proti bolesti a NSAID sú neúčinné.
 3. Miestne alebo úplné obmedzenie mobility pacientov.
 4. Znížená citlivosť, znecitlivenie v rukách alebo nohách.
 5. Porucha vnútorných orgánov, najmä čriev a močového systému.
 6. Vzhľad komplexu symptómov konského chvosta (silná bolesť, necitlivosť, žiadne reflexné reakcie, spontánne močenie / vyprázdnenie).

V týchto prípadoch je chirurgický zákrok nevyhnutným opatrením na záchranu života pacienta a zlepšenie jeho kvality..

Pacient by si však mal byť vedomý, že cieľom chirurgického zákroku je odstrániť časť medzistavcovej platničky, ktorá stratila svoju funkciu, a narúša štruktúru, činnosť ostatných prvkov ODE. V tomto prípade zvyčajne neexistuje žiadny účinok na obnovenie fyziologickej štruktúry chrupavky a svalového tkaniva. S výnimkou protetických operácií. Dôvod výskytu hernie tiež nevyrieši. Samotná operácia a jej následky pre organizmus spolu s počiatočnými príčinami choroby v budúcnosti môžu prispieť k relapsu.

Preto, ak je konzervatívna liečba pomalá, bolestivá, náročná, ale stále účinná, je lepšie ju uprednostniť..

Možné komplikácie a dôsledky

Chirurgia chrbtice je vážnym zásahom do činnosti celého ľudského tela. Chrbtica, väzivový aparát a svalový korzet sú jediným mechanizmom, kostrou pre celé telo a orgány. Akýkoľvek zásah do tohto mechanizmu môže viesť ku komplikáciám - dysfunkcii iných štruktúr tela.

Komplikácie môžu byť nasledujúce:

 1. Ochrnutie, čiastočná ochrnutie, ochrnutie rúk alebo, v prípade bedrovej bedrovej kosti, skôr nohy.
 2. Porušenie inervácie vnútorných orgánov - poruchy postojov gastrointestinálneho traktu a močových ciest.
 3. Poruchy kardiovaskulárneho systému.
 4. Neurologické poruchy, syndróm pretrvávajúcej bolesti.
 5. Poškodenie predných a pozdĺžnych väzov chrbtice - napätie svalov, stuhnutosť pohybov.
 6. Strata prirodzenej fyziologickej pohyblivosti chrbtice.
 7. Progresia osteochondrózy.
 8. Porušenie postoja, chôdza.
 9. Neschopnosť viesť normálny aktívny životný štýl, cvičenie, zdvihnúť viac ako pár libier. Rýchla únava.

Pretože pacient je v období po chirurgickom zákroku v prakticky imobilizovanom alebo neaktívnom stave, svalová chrbtová korzetová strata stráca aj malú schopnosť udržať chrbticu, ktorú mal pred operáciou. Pravdepodobnosť opakovaného výskytu prietrže bedrovej alebo hrudnej krčnej chrbtice je 75 - 80%. Správna normálna rehabilitácia je však väčšia pravdepodobnosť, že nedôjde k relapsu.

Druhy operácií - výhody a nevýhody

Pokiaľ ide o typy operácií na odstránenie prietrže lumbálneho otelenia chrbtice, sú to:

 1. Minimálne invazívne, to znamená tie, ktoré nespôsobujú vážne poškodenie traumy a tkanív. Napríklad laserová nukleoplastika, laserové odparovanie alebo intralaminárna mikrochirurgia, endoskopická discektómia. Používa sa na relatívne indikácie v prvých štádiách choroby.
 2. Štandardné alebo radikálne chirurgické zákroky - laminektómia, discektómia. Kýla samotná, časť medzistavcových platničiek alebo celá MTD sa odstráni. Ak je disk úplne odstránený, na jeho miesto sa vloží protéza z plastu. Tieto metódy sa používajú pri ťažkých ochoreniach, pokročilých štádiách, technickej nemožnosti aplikovať minimálne invazívne ošetrenie..

Za voľbu taktiky a spôsobu liečby je zodpovedný neurochirurg. Výber typu operácie závisí od takých faktorov, ako sú štádium patológie, závažnosť poškodenia, fyziologický stav pacienta, vek, klinický obraz, výskumné údaje, technické možnosti kliniky, zručnosti a odborná skúsenosť neurochirurga..

Laserové odparovanie

Princíp fungovania tejto metódy je založený na skutočnosti, že sa používa moderná laserová technológia. Laser zahreje jadro medzistavcových platničiek a vlhkosť obsiahnutá v MTD sa vyparuje. Tým sa zníži objem MTD a následne aj prietrž.

Výhody metódy:

 1. Nízka invazívnosť, minimálne zasahovanie do tkanív.
 2. Malé štrukturálne zmeny v tkanivách po operácii.
 3. Rýchla rehabilitácia po operácii. Z nemocnice je pacient prepustený na 2-4 dni. Celá doba zotavenia trvá až 30 dní.

Nevýhody laserového odparovania:

 1. Vysoké náklady na postup - v priemere 15 až 80 tisíc rubľov.
 2. Táto technika je relatívne nová, takže o dlhodobých dôsledkoch nie je známe prakticky nič..
 3. Štruktúra stavca je narušená, jeho funkcia, odpisové vlastnosti, motorická aktivita nebude obnovená.
 4. Riziko poškodenia susedných orgánov ťažko kontrolovateľným laserom.
 5. Veľký zoznam kontraindikácií.

Mikrochirurgické odstránenie prietrže

Mikrodisketómia má mnoho výhod, hlavne kvôli malej veľkosti operačného traumatu a vysokej presnosti postupov. A tiež kvôli nízkej pravdepodobnosti poškodenia nervových štruktúr miechového kanála.

Počas operácie sa vykoná minimálny rez - len 3 - 5 cm, čo pomáha znížiť pravdepodobnosť vzniku pooperačných komplikácií. Pacient má možnosť začať fyzickú aktivitu do jedného dňa po operácii. Príležitosť na začatie nefyzickej práce vzniká po 14 dňoch a fyzická práca - po 1 mesiaci.

Endoskopická metóda

V niektorých zdrojoch je možné definíciu endoskopickej discektómie považovať za „nechirurgickú metódu odstránenia prietrže“. Je to preto, že interferencia v štruktúre tkanív je jednou z minimálnych. Veľkosť rezu je od 1 do 3 cm, takže väčšina pacientov začína chodiť v deň operácie. K rehabilitácii zvyčajne dochádza rýchlo a bez komplikácií..

Endoskopická metóda v oblasti odstraňovania stavcovej kýly je relatívne nová. Preto je často kritizovaná neurochirurgmi s konzervatívnym sklonom. Ďalšími dôvodmi sú výrazné obmedzenia podmienok uplatňovania metódy. Obmedzenia sa týkajú najmä veľkosti a umiestnenia kýly bedrovej chrbtice.

Radikálne metódy (otvorená diskektómia a iné)

Tieto metódy, berúc do úvahy ich zastaranosť, sa v modernej neurochirurgii prakticky nepoužívajú. Výnimkou sú prípady, keď pacient jednoducho nemá fyzickú alebo finančnú schopnosť získať lepšiu a drahšiu liečbu. Použitie radikálnych metód sa nepriaznivo odráža na celkovom zdravotnom stave pacienta a na stav muskuloskeletálneho systému. Tieto metódy sú mienené, pokiaľ ide o možné vážne komplikácie po operácii.

Nevýhody týchto metód sú veľmi významné:

 1. Prevádzkový prístup pre veľké zranenia. Rez je veľký - asi 5-10 cm na dĺžku.
 2. Potreba celkovej anestézie, ktorá nie je vždy prijateľná vzhľadom na stav pacienta.
 3. Dlhé (až šesť mesiacov) a ťažké obdobie na zotavenie. Výsledkom je, že svalový korzet a väzivový aparát sa oslabujú.
 4. Vysoká pravdepodobnosť recidívy hernií v postihnutej oblasti - v bedrovej a dokonca aj priľahlých častiach chrbtice.
 5. Vysoká pravdepodobnosť komplikácií v pooperačnom období. Výskyt adhézií a často zápalových procesov v membránach miechy. Rovnako ako krvácanie, hematómy, cerebrospinálna tekutina. Infekcia rany po operácii nie je neobvyklá.

Odborníci však tvrdia, že radikálne metódy majú určité výhody:

 1. Dostupnosť chirurgického zákroku pre rôzne segmenty populácie - pacientov so stredným alebo nízkym príjmom. Existujú dokonca aj možnosti chirurgického zákroku zdarma špecialistami štátnych kliník.
 2. Vysoká účinnosť, pravdepodobnosť recidívy patológie je, samozrejme, pomerne nízka.
 3. Táto metóda je vhodná na odstránenie hernií v akomkoľvek mieste, veľkosti a štádiu vývoja..
 4. Vysoká pravdepodobnosť obnovenia odpisov a motorických funkcií v postihnutej oblasti pohybového aparátu.
 5. Metóda bola dlhodobo testovaná, dlhodobé účinky sú dobre preštudované a lekári vedia, ako im predchádzať..

Hlavným výsledkom, ktorý sa dá dosiahnuť použitím ktorejkoľvek z uvedených alebo iných metód chirurgickej liečby, je takmer okamžité odstránenie syndrómu bolesti. Rovnako ako zastavenie patologického účinku prietrže na okolité tkanivo.

Rehabilitácia a zotavenie

Obdobie zotavenia po operácii chrbtice nie je o nič menej dôležité ako samotné ošetrenie. Kvalita budúceho života pacienta závisí od toho, do akej miery bola rehabilitácia správna, kvalitná a úplná. Preto je lepšie vykonať reštaurátorské opatrenia v špecializovaných zariadeniach - sanatóriách, penziónoch. V takýchto inštitúciách riadi lekár rehabilitačný proces. A preto prechádza správne.

Ak pacient nemá možnosť absolvovať rehabilitačný kurz v sanatóriu, je to možné doma. Budete musieť pravidelne navštevovať najbližšiu kliniku alebo využívať služby osobného trénera, inštruktora a rehabilitológa. Základným pravidlom v období zotavenia je presné dodržiavanie lekárskych odporúčaní a neustály lekársky dohľad.

Prvá vec, ktorú ošetrujúci lekár odporučí, je nadobudnutie a nosenie špeciálneho korzetu / bandáže / opasku. Takéto ortopedické zariadenie bude podporovať chrbticu oslabenú chorobou a operáciou. Má tiež komplexný terapeutický účinok, prispieva k obnove všetkých tkanív pohybového aparátu. Hlavnou vecou je nosiť ju správne, nie ju zneužívať. Pred zakúpením produktu musíte bezpodmienečne získať odporúčania ortopeda a prísne ich dodržiavať..

Fyzikálna aktivita po operácii chrbtice sa zavádza postupne, opatrne a mierne. A to iba pod dohľadom lekára. Je však potrebné poznamenať, že ležiaci (a najmä sedavý) životný štýl, odpočinok na lôžku, nízka fyzická aktivita - to je priama podmienka pre to, že rok po operácii sa budete musieť pripraviť na nový chirurgický zákrok..

Pacient sa musí rozvíjať, trénovať, posilňovať svaly chrbta. Koniec koncov, je to svalový korzet chrbta, čo je štruktúra, ktorá podporuje prirodzený fyziologický stav chrbtice, zbavuje ho stresu a bráni rozvoju chorôb a patológií OA. Ak po dobu 6 mesiacov ležia na pohovke, ak svaly nek atrofujú, stanú sa úplne nepoužiteľnými. Nebudú schopní vytvoriť potrebnú podporu pre chrbticu a namiesto jedinej prietrže sa objavia 2 až 3 nové..

Aby sa zabránilo degradácii svalového tkaniva, vykonávajú sa rôzne fyziologické postupy - aktívne a pasívne. Pasívne zahŕňajú masáže, samomasáže, manuálnu terapiu, hirudoterapiu, akupunktúru. Aktívne - to je plávanie, fyzioterapeutické cvičenia, gymnastika, joga. Nikto nebude nútený pacienta preťažovať, okrem toho sú prísne zakázané vysoké zaťaženia chrbtice. To znamená, že nemôžete zdvíhať závažia, bežať, skákať a viesť mimoriadne aktívny životný štýl.

V období obnovy je hlavnou vecou nájsť „strednú cestu“ medzi pasivitou a nadmernou aktivitou. Lekár v tejto veci určite pomôže pacientovi. Fyzioterapiu je možné vykonať na klinike. Tu sa môžete naučiť základy fyzioterapeutických cvičení.

V období obnovy je rovnako dôležité jesť správne, viesť zdravý životný štýl a mať dobrú pozitívnu náladu.

Operácia odstránenia prietrže lumbálnej chrbtice je radikálna, ale niekedy len zásadný krok. Ak lekár povie, že je to potrebné, môžete sa poradiť s ďalšími 1-2 špecialistami. Nemôžete však odložiť postup, inak to možno urobiť iba „rýchlo“ v prípade život ohrozujúcich príznakov. Kľúčom k úspechu situácie je skúsený neurochirurg, spoľahlivý, minimálne invazívny a efektívny spôsob odstránenia prietrže, dodržiavanie pravidiel obdobia zotavenia.

Chirurgické ošetrenie bedrovej prietrže chrbtice: keď je potrebný postup?

Pacienti s bedrovou kýlou často bezpochyby dodržiavajú všetky odporúčania lekára, uskutočňujú liekovú terapiu a fyzioterapiu, ale nepozoruje sa žiadne zlepšenie..

Bolesť neprestáva, naopak sa šíri do oblasti bokov, nôh a chodidiel.

Je potrebné poznamenať, že môžu dôjsť k ďalším komplikáciám až do ochrnutia nôh.

Preto, ak je konzervatívna liečba neúčinná, vyžaduje sa okamžitý chirurgický zákrok..

Viac o tom bude nasledovať..

Čo je bedrová prietrž?

Znakom ochorenia je bolesť v dolnej časti chrbtice. Bolesť sa prejavuje v rôznych intenzitách a príznaky sa podobajú osteochondróze: svalová slabosť a znížená citlivosť. Postup patológie vedie k tlaku na miechový kanál, ktorý môže spôsobiť paralýzu dolných končatín.

Diagnóza sa stanoví aj po externom vyšetrení. Jadro vyčnieva z presne vymedzenej oblasti (medzi 4 a 5 bedrových stavcov alebo medzi 1 svätou a 5 bedrovou), takže zakrivenie chrbtice bude zreteľné.

Hlavné príznaky bedrovej prietrže:

 • Bolesti chrbta v bedrovej oblasti.
 • Spútaná spodná časť chrbta.
 • Objaví sa obmedzenie pohybu.
 • Nohy sú znecitlivené.
 • závrat.
 • Porucha gastrointestinálneho traktu.
 • Atrofia dolných končatín.

Akékoľvek štádium choroby bude sprevádzané bolesťou. Zmení to však miesto lokalizácie, intenzitu a charakter.

Ak je potrebná operácia prietrže?

Existujú dve kategórie špecifických indikácií na odstránenie prietrže: absolútna a relatívna.

Do absolútnej kategórie patria tieto kategórie:

 • Nohy strácajú pocit. U pacienta sa chodidlá ohýbajú s veľkými problémami. Znak je dosť vážny a naznačuje vývoj parézy. Funguje nervová sústava, ktorá sa vyskytla v dôsledku poškodenia nervových vlákien. Bez chirurgického zákroku spôsobuje paréza ireverzibilnú svalovú atrofiu. Stáva sa to veľmi rýchlo, do jedného mesiaca od prvých príznakov komplikácií.
 • Sekvencia prietrže. V tomto prípade je vláknité jadro úplne vyčnievajúce. Spadená prietrž zasekáva nervové korene, čo prispieva k vzniku akútnej bolesti. Silná bolesť, ktorá sa objavuje v dolnej časti chrbta, sa začína stehná. Operácia je jednoducho nevyhnutná, inak je riziko ochrnutia veľké.
 • Veľká medzistavcová prietrž. Tento stav má lekársky termín - syndróm chvosta. Procesy močenia a defekácie sú narušené a u mužov sa erektilná funkcia znižuje. Ak sa neobrátite na operáciu, lézia sa stane nezvratnou.

Ak sa pokúsili konzervatívnou liečbou odstrániť medzistavcovú prietrž, ale nedosiahli pozitívny výsledok, môžeme hovoriť o relatívnych indikáciách.

Bedrová prietržová bolesť nie je najhoršie znamenie. Lekári by mali byť kontaktovaní, ak sa stratí pocit na nohách, slabosť sa objaví na dolných končatinách a je pozorovaná gastrointestinálna dysfunkcia..

Video: "Príznaky bedrovej prietrže"

Druhy operácií a ich vlastnosti

Spôsob operácie je zvolený na základe klinických indikácií, schopností kliniky a želania pacienta. Existuje niekoľko spôsobov vykonávania operácií.

endoskopia

Táto moderná metóda sa používa na odstránenie malej prietrže nachádzajúcej sa v oblasti prístupnej endoskopu. Používa sa pri absencii pozitívneho výsledku z tradičnej liečby. V mieste lokalizácie prietrže sa uskutoční defekt, prostredníctvom ktorého sa endoskopom odstránia fragmenty zničeného disku..

Endoskopia je dvoch typov:

 • Chemonucleolysis Celulózne jadro sa riedi liečivami, ktoré sa injikujú ihlou..
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Jadro sa topí s elektródou.

Hlavnou výhodou tohto spôsobu je, že manipulácia sa uskutočňuje mimo miechy. Pomocou röntgenového prístroja lekár riadi postup, ktorý vylučuje poškodenie miechy. Tkanivo v okolí je mierne narušené..

laminektomie

Metóda je radikálna a používa sa pri veľkých kýlach a komplikáciách choroby. Počas operácie sa po excízii tkaniva odstráni prietrž spolu s poškodenou časťou disku. To eliminuje tlak na nervy, čo vedie k vymiznutiu bolesti.

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá až 3 hodiny. Vymazaný fragment disku sa niekedy nahradí implantátom. V niektorých prípadoch sa súčasne s touto operáciou vykonáva vertebrálna artrodéza, to znamená, že sa implantuje kostný štep pacienta, čo môže vyvolať opravu prirodzeného tkaniva..

Po laminektómii je pacient na 2 hodiny v špeciálnej miestnosti. V tomto okamihu sledujte stav pacienta. Potom sa pacient do jedného týždňa podrobí liekovej terapii.

Laserové odparovanie

Pomerne komplikovaný postup, ktorý spočíva v „odparení“ kvapaliny z postihnutého disku. Metóda je možná, ak nedôjde k oddeleniu fragmentov časti disku.

Operácia je nasledovná:

 • Neurochirurg prepichne a vloží ihlu do tkaniva disku.
 • Ihlou prechádza kremenná niť, ktorá predstavuje svetlovod.
 • Laserová energia emitovaná svetelným sprievodcom zahrieva jadro disku na vysokú teplotu.
 • Voda obsiahnutá v disku sa začína vyparovať. Spolu s týmto procesom dochádza k denaturácii proteínov. Jednotka sa výrazne zmenšuje. Prietrž sa tiež mení vo veľkosti, vysychá.

Je zaznamenaná takmer okamžitá eliminácia bolesti. Operácia netrvá dlhšie ako hodinu, dokonca aj v niekoľkých častiach chrbtice.

Microdisectomy

Táto operácia vyžaduje použitie mikroskopu. Prostredníctvom malého rezu chirurg odstráni zničený fragment disku špeciálnym nástrojom. Na optimálnu viditeľnosť sa vyžaduje mikroskop. Do rezu sa zavádza špeciálny gél, aby sa zabránilo priľnutiu alebo jazvám.

Táto metóda sa odporúča iba po dôkladnom vyšetrení tomografom. Táto technika redukuje rehabilitáciu na niekoľko dní. Po operácii syndróm bolesti rýchlo zmizne.

Hydroplastics

Táto metóda spočíva v vymytí postihnutých fragmentov z miechy fyziologickým roztokom. Adhézie a jazvy po zákroku nezostávajú a zotavenie trvá niekoľko dní.

Hydroplastika sa predpisuje, keď je medzistavcová prietrž malá (nie viac ako 0,6 mm). Použitie tejto techniky je vylúčené, ak existuje podozrenie na onkológiu alebo ak je zlomený vláknitý kruh.

Laserové zotavenie

Vlastnosti lasera sa niekedy používajú ako obnovujúci účinok. Počas postupu sa disk zahrieva laserovým lúčom. Začína sa tým proces prirodzenej obnovy chrupavky. Vytvárajú sa nové bunky, ktoré vyplňujú trhliny chrupavkového tkaniva a obnovujú štruktúru disku.

Zničenie nervov faziet

Táto metóda účinne zmierňuje bolesť, pretože receptory bolesti umiestnené v medzistavcových kĺboch ​​sú deaktivované.

Na potvrdenie fazetového syndrómu je potrebné blokovať nervové zakončenie. Ak bolesť zmizla, môže sa považovať za vhodné zničenie nervov. Počas procedúry sa vkladá RF sonda. Zmierňuje to bolesť. Vystavenie vysokofrekvenčnému žiareniu netrvá dlhšie ako 2 minúty a celkové trvanie manipulácie nie je dlhšie ako 30 minút.

Video: „Laminektomická technika“

Odhadovaná transakčná cena

Všetko záleží na type chirurgického zákroku. Cena samozrejme závisí od regiónu, v ktorom sa operácia uskutoční. Napríklad v provincii tradičná prevádzka nebude stáť viac ako 20 tisíc rubľov a v Moskve cenová lišta začína od 50 tisíc.

Orientačnú úroveň cien môžete uviesť v Rusku:

 • Endoskopia - od 12 do 90 tisíc rubľov.
 • Laminektómia - v rozmedzí 12 - 125 tisíc.
 • Mikrodisektómia - 12 - 155 tisíc rubľov.
 • Zničenie nervov faziet - od 16 do 125 tisíc.

Bedrová hernia môže byť samozrejme odstránená zadarmo. Robí sa to v štátnej lekárskej inštitúcii, musíte však mať poistnú zmluvu. Smer dáva lekár okresnej kliniky po absolvovaní určitých testov.

kontraindikácie

Následky operácie budú nepredvídateľné, ak:

 • Starší pacient.
 • Prítomnosť zhubného nádoru.
 • cukrovka.
 • Obdobie tehotenstva.
 • Ochorenie srdca a ciev.

Ak existuje najmenej jedna kontraindikácia, liečba by sa mala vykonávať pomocou moderných liekov a fyzioterapie.

Možné komplikácie a dôsledky

Neskrývajte, že po odstránení prietrže často vznikajú komplikácie.

Bežné problémy zahŕňajú:

 • Adhézie a jazvy. Pri každej operácii je poškodené zdravé tkanivo. Ovládaný disk sa stane platobne neschopným. Na ochranu poškodenej oblasti sa v blízkosti kostí a chrupavky začína hromadiť tkanivo. V prípade odmietnutia nových buniek pokračuje zápalový proces a spôsobuje veľké nepríjemnosti.
 • Epiduritis. Pri tejto patológii sa vlákno miechy zapáli a často sa javí ako hnisavá lézia. Vývoj zápalového procesu zvyšuje tkanivá, ktoré zvierajú nervové zakončenie, a to je plné paralýzy dolných končatín..
 • Defekácia a močenie sú narušené. Táto komplikácia je spôsobená jazvovým procesom..
 • Artritické procesy. V dôsledku fúzie stavcov sa stratí ich mobilita a začína sa rozvíjať atrosa. Objaví sa silná bolesť chrbta.
 • Osteomyelitída. Existuje septický proces spôsobený zápalom kostného tkaniva. Musí sa liečiť v nemocnici.

Dôsledky po odstránení prietrže môžu byť závažnejšie ako samotná patológia.

Rehabilitácia

Nasledujúce postupy sa týkajú regeneračných programov po operácii:

 • Fyzioterapia. V tomto prípade sa používa bahenná terapia, elektroforéza, elektrická stimulácia. Tieto spôsoby liečby zahŕňajú obnovenie chrupavkového tkaniva a zlepšený prietok krvi.
 • Kinezioterapia. Ide o jedinečnú gymnastiku používajúcu ortopedické pomôcky. Účelom cvičenia je natiahnutie chrbtice, aby sa vytvorilo vákuum medzi stavcami. To znižuje zaťaženie nervových zakončení..
 • Cvičebná terapia. Cvičenie sa môže vykonávať, keď zmizne bolesť a obnoví sa pohyblivosť. Cieľom komplexu je posilniť korzet a normalizovať svalový tonus. Cvičenie sa musí vykonávať pod lekárskym dohľadom..
 • Hydro procedúry. K tomu použite vane so špeciálnym riešením. Cieľom týchto postupov je zmiernenie zápalu a zlepšenie krvného obehu..
 • Trakcia chrbtice. Navrhnuté na zvýšenie pohyblivosti a uvoľnenia svalov.

Okrem toho sa musia dodržiavať dôležité odporúčania:

 • Po operácii by mal byť pacient v pokojnom stave najmenej dva týždne. Nie je povolená najmenšia fyzická námaha..
 • Aby sa vylúčilo napätie na diskoch, poloha sedenia by sa mala minimalizovať..
 • Je prísne zakázané masírovať.
 • V priebehu času musíte častejšie meniť polohu tela..

Odporúča sa dlhodobá rehabilitácia v sanatóriu, kde je predpísaná špeciálna strava. Normalizuje fungovanie panvových orgánov.

záver

Príčinou herniovaného disku je jeho dlhodobé ničenie. Operácia na odstránenie takého disku alebo jeho postihnutej časti nie je liečebnou metódou. Liečba sa týka procesu regenerácie a operácia je sanitkou. Chirurgický zákrok sa používa, keď je konzervatívna liečba neúspešná..

Bohužiaľ, moderné metódy liečby neposkytujú 100% záruku liečby. Existujú situácie, keď skúsený špecialista je pred touto patológiou bezmocný. Ani najnovšie techniky nepomáhajú.

Konkrétne v takýchto prípadoch musí lekár predpísať operáciu. Konečné rozhodnutie sa však prijíma na základe prísnych dôkazov, a nie podľa veľkosti prietrže určenej pomocou MR.

Chirurgický zákrok bol predpísaný extrémne zriedka, ale v moderných podmienkach, pri použití nových technológií, sa odstránenie prietrže stáva bezpečným. Svedčí o tom množstvo pozitívnych hodnotení pacientov, ktorí podstúpili operáciu.

Chirurgická liečba lumbálnej prietrže odstraňuje problém a príznaky charakteristické pre túto patológiu. Pomáha tiež predchádzať relapsom, čoho dôkazom sú recenzie pacientov. Je to však možné, keď sa dodržiavajú všetky odporúčania lekára počas rehabilitačného obdobia..

Bedrová hernia - prevádzka

Osteochondróza, tvrdá fyzická práca a zmeny súvisiace s vekom často vedú k tvorbe medzistavcových bedrových kýly. Najčastejšie sa vyskytujú na úrovni L3-L4, L4-L5 a L5-S1, pretože práve táto časť má najväčšie zaťaženie. Ako choroba postupuje, nevyhnutne sa vyskytujú bolesti rôznej intenzity, ako na chrbte, tak aj na nohách. Často osobu neustále pripravujú o pracovnú kapacitu a mier.

Ale bolesť nie je najnebezpečnejším spoločníkom hernie. Vďaka svojej osobitnej polohe alebo veľkej veľkosti je možné rozvíjať nielen znecitlivenie končatín a ich paralýzu, ale aj poruchy v zásobovaní krvi chvostom koní (pokračovanie miechy v bedrovej chrbtici), ktoré môže spôsobiť paralýzu nôh aj u mladých ľudí. Preto je dôležité vykonať komplexnú liečbu tejto choroby av prípade potreby rozhodnúť o odstránení bedrovej prietrže..

Pretože formácia je v priamom kontakte s miechou, operácii by mali veriť iba vysokokvalifikovaní odborníci v oblasti chirurgie miechy. Tým sa zníži riziko komplikácií a významne sa zvýši účinnosť liečby. Niektorí z najlepších stavcov v hlavnom meste sú pripravení vás priviesť na „kliniku SL“, poskytnúť podrobné rady a v prípade potreby vykonať cenovo dostupnú kýlu na odstránenie bedrovej chrbtice..

Indikácie pre chirurgický zákrok

Operácia odstránenia prietrže bedrovej časti sa vykonáva presne podľa indikácie. Je to extrémne opatrenie a je potrebné iba pri absencii pozitívnych zmien stavu pacienta na pozadí dlhého priebehu konzervatívnej liečby, ktorá je sprevádzaná:

 • silná bolesť spôsobená neustále sa zvyšujúcim tlakom na nervové zakončenie;
 • strata kontroly nad vyprázdňovaním močového mechúra a čriev, erektilná dysfunkcia u mužov, ktorá je vyvolaná porušením cauda equina inervujúceho panvové orgány;
 • znížená citlivosť končatín až do parézy alebo ochrnutia;
 • zvýšenie tvorby prietrže až do 7 mm alebo viac.

Sekvestrované kýly sa operujú v naliehavom prípade, komplikujú sa silnou bolesťou, antalgickým držaním tela, vývojom neurologických komplikácií (slabosť v dolnej časti tela), zhoršenou funkciou panvových orgánov, t. J.

Je nesmierne dôležité ignorovať bolesť a nebáť sa operácie, pretože moderné metódy majú minimálne riziko komplikácií a vysokú účinnosť. Ak sa lumbálna prietrž neodstráni včas, stlačenie nervových koreňov môže mať nezvratné následky a zdravotné postihnutie..

Druhy operácií

V arzenáli spinálnych chirurgov existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť hernálnu masu. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody, a čo je najdôležitejšie, indikácie a kontraindikácie. Iba kompetentný neurochirurg môže brať do úvahy všetky nuansy a zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu odstránenia prietrže.

Samozrejme ani jediná metóda, ani najmodernejšia, neposkytuje 100% záruku úplného zotavenia. Pravdepodobnosť zlyhania alebo recidívy je však tak nízka, že ani nemá zmysel o tom diskutovať. Tieto riziká však môžete minimalizovať kontaktovaním neurochirurgov, ortopedických traumatológov s rozsiahlymi skúsenosťami a hlbokými znalosťami v oblasti chirurgie chrbtice..

Endoskopická chirurgia

Endoskopická chirurgia je jedným z najnovších pokrokov v medicíne. S ich pomocou je možné eliminovať najzávažnejšie porušenia s ľahkým poškodením okolitých tkanív. Operácia sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej spinálnej anestézii pomocou endoskopov vybavených miniatúrnou kamerou a osvetľovacím zariadením. Obraz z kamery sa prenáša na monitor, čo umožňuje chirurgovi presne kontrolovať každý pohyb.

Endoskop sa zavedie do tela pacienta prepichnutím, ktorého veľkosť sa môže meniť od 0,5 do 1 cm. Typ prístupu je určený umiestnením hernálnej hmoty. Napríklad endoskopická hernia diskov L4-L5 napravo sa vykonáva pomocou posterolaterálneho prístupu.

Resekcia sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja, ktorý sa vedie cez dutinu endoskopu k patologickému výčnelku. Odstraňuje sa postupne v malom množstve a umožňuje vám uložiť medzistavcové platničky.

Indikácie pre endoskopickú chirurgiu sú:

 • veľkosť prietrže lumbálnej oblasti najmenej 7 mm;
 • výskyt porúch v činnosti močového mechúra a čriev, ktorý je sprevádzaný nedobrovoľným oddeľovaním moču a výkalov;
 • silná svalová slabosť na jednej alebo oboch nohách, zmeny chôdze;
 • Syndróm pretrvávajúcej bolesti;
 • Porušenie kvality života.

Použitím endoskopického zariadenia sa odstráni aj oddelená prietrž. V takýchto situáciách by sa mala operácia vykonať čo najskôr, pretože prasknutie vláknitého prstenca a vypustenie želatínového obsahu disku do miechy sú spojené so závažnými komplikáciami..

Microdisectomy

Táto operácia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice znamená zavedenie mikrochirurgických nástrojov pomocou rezu do 2 cm. Kontrola postupu sa vykonáva pomocou špeciálneho zväčšenia alebo mikroskopu, čo vedie k dvojnásobnému až desaťnásobnému zvýšeniu.

Mikrodisektómia sa vykonáva v celkovej alebo spinálnej anestézii a je alternatívou k protetike disku, zanecháva menšie jazvy, riziká komplikácií sú veľmi nízke, doba rehabilitácie je kratšia a ľahšie tolerovateľná. S jeho pomocou sa vykonáva nielen odstránenie prietrží lumbálnej chrbtice, ale aj ďalšie stavce. Pri chirurgii je predovšetkým nevyhnutné odstrániť prietrž chrbtice L5-S1 s ťažkou laterálnou hypertrofiou žltého väziva stavcov..

Chirurgický zákrok netrvá dlhšie ako pol hodiny. To vám umožní úspešne odstrániť oddelené formácie a obsahujúce kalcifikácie, vyriešiť problém laterálnej (laterálnej) stenózy miechového kanála a eliminovať výčnelky veľkých rozmerov.

Klasická discektómia

Otvorená operácia chrbtice od začiatku 20. storočia vám umožňuje odstrániť celú medzistavcovú platňu av prípade potreby aj časti stavcov. Dnes sa používa úplná discektómia v prípade nestability chrbtice s opätovným výskytom herniovaných diskov a stenózy miechového kanála, pretože ide o otvorenú metódu liečby hernie. S pohyblivosťou medzi stavcami sú nútení chirurgovia nútení používať ho, najmä na laminektómiu a umiestnenie implantátu.

Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou zadného prístupu a zahŕňa rez do 5 až 10 cm dlhý a vyžaduje si celkovú anestéziu. Počas neho chirurg opatrne rozťahuje svaly, ak je to potrebné, odstráni väzivo a získa prístup k herniálnemu výčnelku. Odstránia sa všetky patologicky zmenené medzistavcové platničky. Na jeho miesto sa dá nainštalovať implantát vyrobený z umelých materiálov. Celková dĺžka operácie je asi 2 až 3 hodiny.

Laserové odstránenie

Laserové odstránenie bedrovej prietrže je nová mikrochirurgická technológia, ktorej výhodou je rýchla rehabilitácia, takmer úplná absencia komplikácií a prepustenie z kliniky do 2 hodín po zákroku..

Podstata metódy spočíva v tom, že sa v lokálnej anestézii zavedie punkcia kože a mäkkých tkanív pomocou ihlového vodiča alebo kanyly. Chirurg sleduje smer svojho pohybu cez monitor zosilňovača obrazu. Po dosiahnutí buničitého jadra zmeneného disku sa vláknom zavedie cez jeho dutinu, čím sa produkujú laserové impulzy.

Miechový chirurg ju privedie do stredu jadra a vráti sa do bodu vstupu do vláknitého prstenca. Potom otočí svetlovod o malý uhol a zopakuje postup. Teda v dôsledku tepelného účinku laserovej energie sa v jadre buničiny tvoria 2 až 6 úderov, čo vyvoláva zníženie veľkosti herniálnej formácie a zlepšenie pohody pacienta. U približne polovice pacientov dochádza k okamžitému zníženiu intenzity bolesti..

Laserová operácia na odstránenie bedrovej prietrže trvá asi štvrtinu hodiny. To sa však prejavuje iba pri malých výčnelkoch a neprítomnosti sprievodných chorôb. Potom nie je prakticky žiadne nepohodlie v obsluhovanej oblasti a obmedzenia v období zotavovania sa týkajú najmä schopnosti sedieť a zdvíhať ťažké predmety..

Laserové odstránenie bedrovej prietrže má niekoľko nevýhod. Po prvé, poskytuje dobrý výsledok iba v 80% prípadov. Po druhé, z nedbanlivého prístupu k rehabilitácii a následnému životnému štýlu vedie k relapsu choroby na 1 až 3 roky. Po tretie, náklady na odstránenie lumbálnej prietrže hernie sú dosť vysoké.

Nukleoplastika studenej plazmy

Toto je najnovšia technika na zníženie veľkosti prietrže pomocou studenej plazmy. Technicky sa operácia odstránenia lumbálnej prietrže chrbtice vykonáva rovnakým spôsobom ako laserové odparovanie, ale elektróda produkujúca oblak studenej plazmy pôsobí ako zdroj tepelnej energie..

Na rozdiel od laserových pulzov jej teplota nepresahuje 50 ° C, čo vám umožňuje úplne eliminovať riziko popálenia vláknitého prstenca a nervov alebo krvných ciev. Okrem toho sa môže opakovať, čo nie je typické pre laserové operácie..

Nukleoplastika chladnej plazmy je najbezpečnejšou a najjednoduchšou mikrochirurgickou operáciou, aká je dnes známa. Neurochirurgovia „SL Clinic“ sa používajú na jej vedenie. Naše ukazovatele úspechu postupu sa snažia na maximum, čo dokazuje vysokú profesionalitu našich lekárov.

Hydroplastics

Odstránenie prietrže bedrovej chrbtice touto metódou tiež patrí k počtu mikrochirurgických perkutánnych techník a je najbezpečnejšou a najúčinnejšou metódou všetkých minimálne invazívnych metód na odstránenie prietrží disku. Hydroplastika spočíva v znížení veľkosti výčnelku v dôsledku zriedenia časti buničitého jadra soľným roztokom a následného odsatia vytvorenej hmoty. Nevyžaduje si ani komplexnú a dlhú rehabilitáciu, prakticky nevyvoláva komplikácie a má vynikajúci účinok..

Po hydroplastike zostáva na koži nepatrná punkcia, ktorá sa vylieči bez tvorby jaziev. Môže sa vykonať s kýlami do veľkosti 0,7 mm.

Vlastnosti prípravy

Na klinike SL je pacientom k dispozícii celý rad diagnostických postupov, čo umožňuje presné vyhodnotenie zdravotného stavu a predpovedanie možných rizík každého typu chirurgického zákroku. V rámci predoperačného vyšetrenia sú pacienti predpisovaní:

 • UAC a OAM;
 • biochemický krvný test;
 • testy na syfilis, infekciu HIV, hepatitídu A a B;
 • coagulogram;
 • fluorografická;
 • EKG;
 • MRI

Pri výbere metódy chirurgického zákroku sa osobitná pozornosť venuje výsledkom MRI. Je ukázané absolútne všetkým pacientom v rámci predoperačnej prípravy, ale jeho mimoriadne dôležitými výsledkami sú, ak je to potrebné, odstránenie hernie disku L5-S1. Obrázok MRI je tiež doplnený rádiografiou bedrovej chrbtice pri priamej a laterálnej projekcii, aby sa stanovila hladina ilium..

Dôvodom je skutočnosť, že tieto stavce majú často zväčšené fazetové kĺby a vysoké ilium. Pre spinálneho chirurga môžu byť významnou prekážkou, najmä ak sa plánuje odstránenie medzistavcovej prietrže L5-S1 perkutánnou nukleoplastikou alebo endoskopiou. Preto, ak sa zistia hypertrofické procesy stavcov, pri konzultácii sa diskutuje o odstránení prietrže chrbtice a rozhodnutie o spôsobe odstránenia prietrže disku sa vyberie v závislosti od ľudskej anatómie..

Výsledky analýz a inštrumentálne diagnostické metódy hodnotí terapeut. Na ich základe podáva záver o možnosti chirurgického zákroku a neprítomnosti kontraindikácií. Ak sa počas vyšetrenia zistia abnormality, ktoré by mohli počas procedúry spôsobiť nežiaduce komplikácie, pacientovi sa poskytne príslušná liečba pre danú situáciu a plánovaná operácia sa odloží. Ak sa zistia závažné kontraindikácie, pacientovi sa odporúca iná metóda na liecbu medzistavcovej hernie.

Ak je vyšetrenie pozitívne 2 týždne pred stanoveným dátumom, mali by ste prestať užívať antikoagulanciá. Možnosť použitia iných liekov by sa mala prediskutovať s terapeutom.

Rehabilitácia

Operácia odstránenia medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice neprinesie významný výsledok, ak pacient nedodrží odporúčania odborníkov. Trvanie a charakteristika obdobia zotavenia priamo závisia od typu vykonaného chirurgického zákroku a od celkového stavu ľudského zdravia. V niektorých prípadoch sa môžu pacienti okamžite vrátiť k denným povinnostiam a robiť si ľahké domáce práce.

Po otvorenej discektómii sú pacienti nútení zostať v nemocnici najmenej týždeň a prvý deň sú neustále v polohe na chrbte. Následne sa môžu opatrne vstať a chodiť, dĺžka chôdze závisí od celkového zdravotného stavu pacienta.

Jemnejšie zásahy, najmä mikrodiscektómia, endoskopické a transdermálne operácie, nie sú spojené s poklesom zvyčajného rytmu života. Po nich môžu pacienti takmer okamžite chodiť a opustiť kliniku o deň alebo skôr.

Pri liečbe bedrovej chrbtice v SL Clinic sa nestretnete s obmedzeniami dĺžky sedenia a zdvíhania ťažkých predmetov. Takže po nukleoplastike môžete vstať, chodiť, sedieť bez obmedzení a po endoskopickej operácii môžete aktivovať nasledujúci deň. V každom prípade teda pacienti dostávajú odporúčania individuálne.

Ortopedický korzet je predpísaný pre dlhodobé zaťaženie po operácii. Je určený na zníženie zaťaženia chrbtice. So súhlasom lekára musíte začať s liečebnou terapiou. Je lepšie, ak sa prvé stretnutia uskutočňujú pod dohľadom úzkeho špecialistu, ktorý dokáže správne vypočítať záťaž a zvýšiť ju, keď sa telo zotaví..

Operácia na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže núti pacientov starať sa o svoje zdravie, znižovať nadváhu, vyhýbať sa zdvíhaniu ťažkých predmetov a porozumieť jednej jednoduchej pravde - vaše zdravie je vo vašich rukách.

Aby sa predišlo recidíve, odporúča sa:

 • zbaviť sa nadváhy;
 • dodržiavať správnu výživu;
 • pravidelne sa zapájať;
 • vykonávať výcvik na posilnenie svalového korzetu;
 • pravidelne sa podrobujú kúpeľnej liečbe.

Vo väčšine prípadov sa výsledky chirurgického zákroku hodnotia po 2 týždňoch. Následné vyšetrenie miechového chirurga sa plánuje mesiac po prepustení z nemocnice.

Náklady na odstránenie prietrže (chirurgia) v Moskve

Na klinike SL sa medzistavcové prietrže liečia v súlade s európskymi normami. V prítomnosti indikácií vykonávame všetky možné typy chirurgických zákrokov a diagnostiku chorôb chrbtice pomocou moderného vybavenia najnovších generácií. Naši pacienti môžu vždy získať radu od najlepších vertebroológov av obzvlášť ťažkých prípadoch - komplexný názor na konzultáciu s lekármi.

Na našej klinike máte k dispozícii všetky typy perkutánnej nukleoplastiky. Starostlivo zvážime výber chirurgickej liečby pre každého pacienta. Preto nevykonávame studenú plazmu, laserovú nukleoplastiku alebo hydroplastickú hmotu bez výnimky. Chápeme, že operácia tohto druhu prinesie výrazný výsledok iba vtedy, ak sú splnené všetky podmienky na jej vykonanie, t. J. Ak existuje prietrž určitej veľkosti, nedochádza k žiadnym iným závažným porušeniam atď. Preto k takýmto postupom starostlivo pristupujeme k výberu pacientov..

Ak vám z nejakého dôvodu nevyhovuje transdermálne odstránenie prietrže H4 alebo iných diskov, navrhne sa iná technika chirurgického ošetrenia, ktorá poskytne najlepší účinok a bude zobrazená v konkrétnej situácii..

Náklady na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice sú od 98 000 rubľov, ak sa jedná o mikrochirurgickú metódu odstránenia, od 140 000 rubľov, ak ide o nukleoplastiku (pomocou punkcie), a závisí od:
- metóda odstránenia (otvorená, mikrochirurgická, endoskopická, nukleoplastika)
- spoločnosti výrobcu implantátov (ak používajú otvorenú metódu);
- Kliniky (kde bude operácia vykonaná) a učebňa.
- Analýzy pred operáciou (ak sa vyšetrenie uskutoční s nami)
Cena zahŕňa:
- príchod na kliniku pred a po operácii;
- implantáty alebo spotrebný materiál pre nukleoplastiku.
- Operácia;
- anestézia;
- Pooperačné pozorovanie.
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.
- Vyšetrenia pred operáciou (ak si u nás prenajmete)
Všetky klinické služby a ceny sú uvedené v cenníku.

Naši chrbticoví lekári plynule ovládajú všetky moderné techniky vykonávania operácií na chrbtici a môžu vykonávať odstránenie kýly L3-L4, L4-L5, L5-S1 a akýchkoľvek ďalších segmentov. Veľké praktické skúsenosti lekárov a najnovšie vybavenie nenechávajú žiadnu šancu na chybu. Preto sa naši pacienti nielen vracajú do plného života bez bolesti, ale privádzajú svojich príbuzných a priateľov na kliniku SL, aby mohli oceniť všetky výhody modernej medicíny a najmä vertebroológov..

Chirurgia na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice: odrody a dôsledky chirurgickej liečby

Operácia stavcovej prietrže - indikácie a dôsledky

Keď sa vyskytne medziobratlová hernia, pacient začne trpieť konštantnou bolesťou. Postupom času prestanú pomáhať aj lieky proti bolesti a choroba sa skomplikuje a bude vyžadovať serióznu liečbu. Ďalej zvážime, kedy je potrebná chirurgická liečba pre medzistavcovú prietrž a ako presne to ide.

Keď potrebujete operáciu na odstránenie vertebrálnej prietrže?

Pri medziobratlovej kýle bedrovej oblasti môžu byť indikácie pre chirurgický zákrok odlišné a rehabilitácia si vyžaduje veľa času. Nepodceňujte riziko mezvertebrálnej prietrže. a ak existuje objektívny dôkaz pre operáciu odstránenia prietrže chrbtice, je lepšie súhlasiť s názorom lekára. Lekári predpisujú operáciu v nasledujúcich situáciách:

 • dlhá konzervatívna liečba trvajúca niekoľko mesiacov neprináša výsledok;
 • detekcia veľkých novotvarov na obrázkoch počítačovej tomografie, stlačenie nervových zakončení a spôsobenie silnej bolesti;
 • prítomnosť novotvaru pritláčajúceho miechu;
 • poruchy bulb;
 • ochrnutie rúk;
 • syndróm chvosta (znecitlivenie dolnej časti tela).

V niektorých prípadoch pri medzistavcovej prietrži je nutná operácia, pretože následky môžu byť fatálne. V iných prípadoch lekár predpisuje plánovanú liečbu medzistavcovej prietrže a cena operácie je v tomto prípade zvyčajne nižšia.

Aké je riziko chirurgického zákroku miechy??

Lekári sa najprv pokúšajú vykonať liečbu medziobratlovej kýly bez chirurgického zákroku, pretože akýkoľvek chirurgický zákrok má určité riziká

Okrem toho sú obzvlášť nebezpečné chirurgické manipulácie v blízkosti miechy, pretože akýkoľvek neopatrný pohyb môže spôsobiť nezvratné následky.

Pri použití moderných vysoko presných zariadení nemôže odstránenie prietrže chrbtice s operáciou mať zlé následky, alebo skôr riziko je minimálne. Medzi najčastejšie komplikácie patria:

 1. Vzhľad adhézií.
 2. Poruchy panvy vo forme inkontinencie moču, zmeny vo frekvencii močenia, otupenie perineum.
 3. Opakovaný výskyt prietrže.
 4. Pripojenie sa k infekcii a rozvoj epiduritídy.
 5. Porušenie citlivosti chodidiel počas prvých týždňov.

V prípade recidívy hernie sa lekári rozhodnú individuálne reoperovať, ale zvyčajne je potrebné si urobiť prestávku najmenej na jeden rok.

Aká je rehabilitácia po odstránení kýly

Aby sa predišlo následkom po operácii medzistavcovej prietrže, osobitná pozornosť by sa mala venovať rehabilitácii. Je lepšie vziať ho do špecializovaného sanatória pod vedením lekára

Ak takáto možnosť neexistuje, k uzdraveniu dôjde v ambulancii, kde je dôležitý lekársky dohľad a prísne dodržiavanie všetkých odporúčaní. Po operácii musíte mať na pripevnenie chrbta pevný korzet, ale nemôžete ho nosiť nepretržite.

Pri intervertebrálnej hernii bedrovej chrbtice vyžaduje zotavenie po operácii fyzioterapeutické procedúry a cvičebné cvičenia.

Je dôležité byť trpezlivý, pretože po medzistavcovej prietrži krčnej chrbtice trvá rehabilitácia pomerne dlho. Aj po jednoduchej operácii môže zotavenie trvať dlhšie ako tri mesiace.

Akékoľvek zaťaženie je potrebné zaviesť postupne, ale nemôžete ich odmietnuť.

Načasovanie zotavenia do značnej miery závisí od charakteristík prietrže a použitej chirurgickej intervencii. Pre všetkých pacientov je časový interval individuálny. Niekedy sa predpisujú lieky na urýchlenie rehabilitácie, ale udalosti nemôžu byť príliš nútené.

Keď môžete urobiť bez operácie?

V skorých štádiách vývoja ochorenia je možné liečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku pomocou mastí, injekcií do prietrže chrbtice, atď. Okrem konzervatívnej liečby je možné použiť aj mikrochirurgické chirurgické zákroky spočívajúce v odstránení tlaku na nervové zakončenie..

Je tiež možné laserové ošetrenie medzistavcových prietrží bez chirurgického zákroku. Tento spôsob spočíva v zavedení ihly cez kožu do disku a prevedení laserového vlákna cez ňu. Následne sa cez ňu privádza prúd energie, ktorý premieňa tekutinu miechy na paru. Cez ihlu táto para uniká a intradiskálny tlak sa znižuje.

spondylolistéza

Pri operácii kýly chrbtice sa rozrežú nielen mäkké tkanivá, ale aj kosť, najmä oblúk stavcov, ktorý sa musí pohybovať, aby sa dostal priamo do kýly. Je to pre nich, že svaly a väzy sú pripevnené. A z dôvodu narušenia integrity stavcov sa znižuje úroveň rigidity celej chrbtice a mení sa jej mechanika. Poloha stavcov a ohyby chrbtice sa môžu meniť.

Výsledkom je spinálna nestabilita a spondylolistéza. V tomto prípade sa stavca nachádzajúca sa vyššie môže posúvať zadne alebo predne relatívne k dolnému stavcu. Na tomto mieste sa môže znova vytvoriť kýla..

Prevencia relapsu

Na zníženie pravdepodobnosti recidívy je dôležité, aby ste si správne zorganizovali rehabilitačné obdobie a dodržiavali všetky pokyny lekára. V tomto prípade veľa záleží na pacientovi.

Ak sa rehabilitácia zníži, pravdepodobnosť recidívy sa výrazne zníži.

O tom, aké normy sa musia dodržiavať, bolo uvedené vyššie

V každom prípade by však osoba, ktorá podstúpila operáciu chrbtice, mala venovať osobitnú pozornosť chrbte aj po skončení rehabilitačného obdobia. Ako žiť po odstránení medzistavcovej prietrže?

Je dôležité venovať pozornosť pokynom lekára, ktoré dáva v prvej fáze rehabilitácie - v počiatočnom období. Je potrebné úplne opustiť kardinálne bremená, je zakázané sedieť atď.

Je potrebné užívať protizápalové lieky odporúčané lekárom

e) Je potrebné užívať protizápalové lieky odporúčané lekárom.

Postupujte podľa pokynov lekára

Krok 2. Dôležité je aj druhé rehabilitačné obdobie. Pacient by mal k liečbe pripojiť fyzioterapiu na odporúčanie odborníka, začať vykonávať jednoduché cvičebné cvičenia. Všetky činnosti musia byť pomalé a opatrné..

Krok 3. Ďalej (asi po 6 mesiacoch) musíte vykonať komplexnejšie cvičenia, ktorých účelom je posilnenie svalov chrbta. Silný svalový korzet je vynikajúcou dodatočnou podporou tela, ktorá znižuje zaťaženie už poškodenej chrbtice.

Cvičenia na posilnenie chrbtových svalov

Krok 4. Odporúča sa pravidelne absolvovať masážne kurzy a navštíviť chiropraktika..

Navštívte chiropraktika

Po období rehabilitácie je dôležité sledovať váš životný štýl. Neodporúča sa dlhodobo sedieť na jednom mieste, nosiť závažia alebo skákať z výšky

Sledujte svoj životný štýl

Krok 6. Ovládaná chrbtica by mala byť chránená pred chladom. V chladnom počasí je potrebný ďalší teplý pás..

Chráňte chrbát pred chladom

Krok 7. Nepopierajte kúpeľnú liečbu najmenej raz ročne.

Krok 8. Do života pacienta je potrebné zahrnúť plávanie a terapeutické cvičenia..

Video - Dôsledky po odstránení medzistavcovej prietrže

Dôsledky odstránenia prietrže sú oveľa väčšie ako dôsledky uvedené v tomto materiáli. Vo všeobecnosti je však teraz možné predstaviť a vyhodnotiť možné riziká. Na základe vyššie uvedeného by sa operácia mala vykonať iba vtedy, ak sú riziká opodstatnené a neexistujú žiadne iné možnosti liečby.

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Zobraziť všetkých moskovských odborníkov

Komplikácie po odstránení prietrže chrbtice

Každý chce odpoveď na najzaujímavejšiu otázku: Je operácia miechy nebezpečná? Absolútne každá chirurgická liečba má riziká možných komplikácií. V našom prípade tiež nie je vylúčené nebezpečenstvo chirurgického zákroku a v dominantnom množstve spočíva vo výskyte recidívy, ktorá je riešená opakovaným zásahom. Kvalita intraoperačnej relácie má, samozrejme, stále osobitný význam, ale spravidla je úspešná na úspešných klinikách úspešná..

Vážený doktor Anton Epifanov, jeden z mála v rusky hovoriacom prostredí, podrobne vysvetľuje nebezpečenstvo operácie chrbtice, za čo je veľmi vďačný:

Aké môžu byť následky po operácii? Sú spojené najmä s poškodením nervu alebo dura mater miechy..

 • Prvá komplikácia sa prejaví bolesťou a zníženou citlivosťou na nohách alebo ramenách, v závislosti od miesta poraneného nervu. Ak je nervová štruktúra vážne poškodená, prognóza jej obnovy je, žiaľ, sklamaním.
 • Ak je tvrdá miechová membrána poškodená, ak chirurg včas zistí spôsobenú poruchu, prišije ju. V opačnom prípade uniká mozgomiechová tekutina. Zhoršená cirkulácia mozgovomiechového moku spôsobí problémy s intrakraniálnym tlakom a výsledkom bude, že pacient bude mať silné bolesti hlavy. Tvrdá škrupina sa môže liečiť sama o sebe asi za 2 týždne.

Negatívne reakcie sú tiež pooperačné, skoré a neskoré:

 • Medzi skoré komplikácie patria hnisavé septické procesy, vrátane epiduritídy, osteomyelitídy, hnisania stehu, zápalu pľúc. Skupina včasných pooperačných následkov okrem toho zahŕňa hlbokú žilovú trombózu dolných končatín a pľúcny tromboembólizmus..
 • Neskoré negatívne reakcie sú opakované relapsy, sekundárne degeneratívne-dystrofické patológie. Patria sem aj hrubé jazvovité komixy, ktoré zase komprimujú nervy, ktoré sa, podobne ako pri medzistavcových kýlach, prejavujú bolesťou a / alebo parestéziou, ktoré sa šíria po zovretom nerve..

Ak sa operácia uskutočnila na príkladnej úrovni, boli dodržané všetky preventívne opatrenia a lekárske odporúčania boli vykonané bezchybne, pravdepodobnosť akýchkoľvek následkov sa zníži na maximum.

Dôsledky prietrže chrbtice

Kýla medzistavcových platničiek môže viesť k zložitejším chorobám rôznych orgánov a systémov, ak sa nezaoberáte včasnou liečbou. Dôsledky navyše závisia od umiestnenia prietrže a jej stupňa.

S kýlou krčnej chrbtice

S prolapsom sa v tejto časti objavujú príznaky, ako je bolesť v krku, dočasná a týlna časť hlavy. Niekedy sa bolesť šíri do celej oblasti hlavy. Zvýšené potenie sa prejavuje v rukách, bolesť v pleciach.

V počiatočnom štádiu kýly krčnej chrbtice, keď výstupok dosiahne tri milimetre, dôjde k prudkým skokom v krvnom tlaku v dôsledku stlačenia nervových zakončení a zhoršeniu zásobovania mozgu kyslíkom, hlava začne pociťovať závraty a únava sa objaví aj pri miernom zaťažení..

Kýla krčnej oblasti počas extrúzie sa vyznačuje ostrou bolesťou v krku, niekedy to môže viesť k úderom spôsobeným kompresiou nervových koreňov a prechádzajúcimi tepnami. V závažnejších prípadoch je možné znecitlivenie rúk a ramien až do úplného ochrnutia.

S kýlou na hrudi

Tento typ prietrže je nebezpečný, pretože je pomerne ťažké diagnostikovať a na dlhú dobu sa môže schovávať za iné choroby s podobnými príznakmi. V tomto prípade sa v počiatočnej fáze symptómy lokalizujú v mieste prietrže a prejavujú sa bolesťou obklopujúcou celý hrudník. Môže tiež zakrývať krk, plecia, ruky..

V druhej fáze pacient pociťuje bolesť brucha alebo oblasti srdca, keď sa mylne začnú domnievať, že existujú problémy so srdcom alebo genitourinárnym systémom. Bolesť sa stáva pravidelnou a nezávisí od príjmu potravy, čo vám umožňuje vylúčiť žalúdočné vredy zo zoznamu možných diagnóz..

V akútnejších štádiách, keď je výstupok nahradený únikom jadra pulposus, je možná silná kompresia koreňov nervu a miechy, čo vedie k čiastočnej alebo úplnej paralýze, zvyčajne pod miestom tvorby kýly..

S kýlou bedrovej kosti

Prvá etapa sa vyznačuje bolesťou, ťažkou bolesťou v bedrovej oblasti. Pri stlačení nervových koreňov sa môže objaviť brnenie v končatinách, ktoré sa zvyčajne vyvíja v oblastiach, ako sú boky, slabiny, zadok..

Druhé štádium sa vyznačuje výraznejšou kompresiou nervových koreňov, čo vedie k ischias. V tomto prípade dochádza k strate citlivosti dolných končatín, k zníženiu reflexov, pálivej bolesti a znecitliveniu môže dôjsť z bedrovej oblasti na celý zadný povrch nôh. Môžu sa vyskytnúť problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra, u mužov sa môžu vyskytnúť problémy s potenciou.

Tretie štádium sa vyznačuje výskytom bedrovej kosti - akútnou streleckou bolesťou v bedrovej oblasti, ktorá sa objavuje s veľkým zaťažením a naznačuje prolaps medzistavcových platničiek. Prudká fixácia svalov v bedrovej oblasti vedie k tomu, že človek zamrzne v jednej polohe a stráca motorické schopnosti. Syndróm chvosta koní nastáva, keď je väčšina nervových zakončení stlačená na úrovni prvého bedrového stavca.

V nohách je bavlna, chôdza je nerovnomerná, zatiaľ čo poruchy prechádzajú do vnútorných orgánov v oblasti panvy a objavuje sa močová a fekálna inkontinencia. Svaly nôh, ak sa nelieči, môžu prestať poslúchať, chodidlo môže stratiť svoju plnú citlivosť. Tento symptóm sa všeobecne nazýva „facka“ - keď si pacient nemôže opatrne chodiť nohou, opatrne zaklapne na zem.

V ťažkých prípadoch je možná úplná strata schopnosti ovládať dolné končatiny alebo paréza.

Video: „Komplikácie medzistavcovej prietrže“

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

Druhy operácií

Aby zistil, aký druh chirurgického zákroku pacient potrebuje bedrovú medzistavcovú prietrž, lekár vykoná množstvo ďalších vyšetrení. Je potrebné presne poznať veľkosť vyčnievania disku, prítomnosť roztrhnutia vláknitého prstenca, znaky kompresie nervových zakončení a krvných ciev.

Je tiež dôležité pochopiť, aký starý je medzistavcový prietrž a či je táto metóda vhodná na jej odstránenie.

Na základe svedectva presných vyšetrení, individuálnych vyšetrení a rozhovorov s pacientom, finančnej situácie, lekár určí potrebný druh operácie.

laminektomie

Účinnosť takejto operácie je veľmi vysoká, pacienti majú zriedkavo relapsy. Dnes sa však laminektómia používa veľmi zriedka. Ide o to, že dôsledky môžu byť dosť poľutovaniahodné. Pri tejto operácii na odstránenie prietrže lumbosakrálnej chrbtice dochádza k globálnemu zničeniu štruktúry medzistavcových platničiek a prípadne časti stavcov..

Aby sa predišlo mnohým problémom, je možné do pacienta vložiť implantát, ktorý čiastočne nahrádza stratený medzistavcový segment, ktorý vracia určitú mobilitu do chrbtice. Ale štruktúra je stále trochu rozbitá. Porušenie integrity štruktúry stavcov môže tiež viesť k miernemu posunutiu, ktoré postupne vedie ku skolióze. Vďaka všetkým rizikám nie je tento spôsob chirurgického zákroku žiadaný, lekári ho zriedka používajú. Niektoré kliniky však stále používajú laminektómiu.

Microdisectomy

Akákoľvek medziobratlová hernia bedrového kĺbu môže byť eliminovaná mikrodiscektómiou. Táto metóda zahŕňa zásahy do medzistavcových platničiek bez ovplyvnenia stavcov.

Neurochirurg robí malý rez, pomocou ktorého sa manipuluje pomocou veľmi tenkých nástrojov. Mikroskopy sú tiež pomocným doplnkom, ktoré pomáhajú dosiahnuť maximálnu presnosť a znižujú riziko poškodenia kostí, svalového tkaniva, nervových zakončení. Ďalším plusom je absencia jaziev po operácii a krátkej rehabilitačnej perióde. Pacient rýchlo pociťuje zlepšenie a zníženie bolesti.

endoskopia

Operácia odstránenia prietrže sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Rez v priebehu postupu je malý (do 5 mm). Všetky akcie sú zobrazené na obrazovke počítača, čo umožňuje dosiahnuť veľkú presnosť a nepoškodiť štruktúru chrbtice. Pacient je pripravený vrátiť sa do normálneho života jeden a pol až dva mesiace po úspešnej operácii.

Odporúčame vám prečítať si: endoskopické odstránenie prietrže chrbtice.

Laserové odstránenie

Medzistavcové prietrže, pri ktorých ešte nedošlo k prasknutiu vláknitého prstenca, sa môžu liečiť laserovým chirurgickým zákrokom. Pomocou špeciálneho vybavenia je poškodený disk odkrytý. Vysoká teplota generovaná laserom odparuje časť tekutiny vo vnútri disku a znižuje vydutie. Rehabilitačný proces trvá iba niekoľko týždňov. Je to úžasný druh chirurgického zákroku, ale dá sa použiť iba v prípadoch, keď nedochádza k sekvestrácii.

Laserové zotavenie

Pomocou laserového chirurgického zákroku môžete nielen odstrániť, ale aj obnoviť tkanivo chrupavky. Moderní neurochirurgovia to dokázali. Laserové ožarovanie vám umožňuje doslova „vysušiť“ zničený medzistavcový segment, znížiť výčnelok a znížiť tlak na nervové zakončenie, krvné cievy. Objem buničitého jadra sa zmenšuje, čím sa znižuje tlak na vnútorné steny vláknitého prstenca.

Hydroplastics

Takáto operácia zahŕňa zavedenie špeciálneho riešenia do medzistavcového segmentu a jeho následné prečerpanie poškodenými časťami disku. V dôsledku toho sa zníži objem buničitého jadra a výrazne sa zníži výstupok. Pokles tlaku z nervových zakončení, bolesť prechádza. 2 dni po operácii môžete bezpečne ísť domov. Dôsledky takejto operácie sú zvyčajne iba pozitívne..

Nukleoplastika so studenou plazmou

Takáto operácia s herniovaným diskom trvá až pol hodiny. Poškodený je iba disk. Pomocou špeciálnej ihly sa zavedie studená plazmatická látka, ktorá zničí deformované prvky. Výčnelok je znížený, účinok nízkych teplôt rýchlo zmierňuje bolesť. Po operácii sa pacient cíti oveľa lepšie.

Odstránenie krčnej medzistavcovej prietrže

Odborníci poznamenávajú, že krčka chrbtice je pre chirurgický zákrok najnebezpečnejšia, pretože miecha sa v hornej časti chrbtice prestavuje do mozgu. S technologickým pokrokom neurochirurgie však bolo možné bezpečne odstrániť výčnelky krčka maternice. Na resekciu sa používa mikrodiscektomická taktika, ako je napríklad predná cervikálna fúzia miechy s klietkou. Odstránenie medzistavcovej prietrže umiestnenej na ktorejkoľvek úrovni krčnej chrbtice je nasledovné:

 • zavedenie všeobecného typu anestézie;
 • pri anatomickom značení na koži pomocou intraoperačnej röntgenovej jednotky leží osoba na chrbte;
 • vytvorenie chirurgického prístupu pozdĺž kožného záhybu na krku vpredu (rez je približne 3 až 4 cm);
 • rozšírenie svalov navíjačom (svalové vlákna sa nerežú, ale iba opatrne posunú od seba);
 • s použitím mikrochirurgických nástrojov, pod kontrolou vysoko presného operačného mikroskopu elektronického typu, sa odstráni problémový disk spolu s herniou;
 • potom sa uskutoční fúzia, fúzia susedných stavcov, medzi ktorými bol deformovaný disk extrahovaný chirurgom inštaláciou medzizubného implantátu (klietka) na stabilizáciu ovládaného segmentu;
 • na konci postupu sa rana ošetrí a aplikujú sa stehy.

Umiestnenie krčka maternice.

Relácia trvá približne 40 minút. Niekoľko hodín po jeho dokončení môže pacient vstať a pohybovať sa a približne o tri dni neskôr sa vydá výpis z nemocnice. Nekomplikovaný, pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, profesionálne činnosti a činnosti v domácnosti, môžete začať ihneď po prepustení, ale nie na úkor rehabilitácie! Je povolené vrátiť sa k fyzickej aktivite po 2 až 3 mesiacoch a pred týmto časom sa oplatí absolvovať regeneračný kurz (užívanie liekov, fyzioterapia, cvičebná terapia, diéta atď.).

Aké následky sa môžu vyskytnúť po operácii?

Zotavenie po operácii sa nazýva vynikajúci výsledok. Opačná situácia sa nazýva zlé následky. Dôsledky sú tieto:

 • nedostatočný účinok operácie;
 • posilnenie neurologického stavu, syndróm bolesti;
 • porušenie biomechaniky chrbtice - výskyt nestability alebo obmedzenia pohyblivosti v segmente miechy;
 • zvýšený alebo výskyt jazvovitého procesu v dôsledku hnisavých komplikácií, krvácania, hrubej práce neurochirurga v operačnej rane;
 • negatívna reakcia na anestéziu (alergia, šok, exacerbácia chronických chorôb), použité implantáty a stabilizačné systémy;
 • neurotické depresívne poruchy;
 • fatálny výsledok. Pri plánovanej spinálnej neurochirurgii ide o kazuistiku, kde príčinou sú hlavne akútne patologické stavy počas anestézie (anafylaktické a iné život ohrozujúce typy šoku, ako aj rýchla exacerbácia predtým nezisteného ochorenia, napríklad prasknutie mozgovej aneuryzmy, akútny srdcový infarkt). myokard, atď.).

Pre vynikajúci výsledok operácie je dôležité:

 1. Správne stanovenie indikácií pre chirurgický zákrok.
 2. Vykonávanie operácie na vysokej profesionálnej úrovni.
 3. Správne naplánované a disciplinované obdobie pooperačnej rehabilitácie.

Poruchy v pooperačnom období - hlavný dôvod výskytu zlých následkov po operácii. Aby sa im zabránilo, je potrebná riadna rehabilitácia..

Náklady na ošetrenie laserom

Aké sú náklady na túto modernú operáciu chrbtice? Pri tvorbe cien samozrejme zohrávajú úlohu mnohé faktory. Ovplyvňuje ich kvalifikácia a skúsenosti lekára, zložitosť prípadu a prítomnosť ďalších rizikových faktorov, potreba používať určité dovážané pomôcky, ako aj počet dní strávených v nemocnici..

Ceny v hlavných mestách, Moskve a Petrohrade sú omnoho vyššie, ale dá sa povedať, že perkutánne odparovanie postihnutého medzistavcového disku sa pohybuje v priemere od 150 do 250 000 rubľov, v závislosti od zložitosti prípadu a zvolenej kliniky..

Ak vezmeme ceny prestížnych svetových kliník, budú mnohokrát drahšie. Takže pobyt na 5 dní na klinike Top Ihilov v Izraeli a odstránenie operácie - 28 000 dolárov, MRI - 1 500 USD, na príslušné konzultácie - od 500 USD na jednu. V súlade s tým bude tento komplexný balík stáť asi 30 000 dolárov. V Európe sa ceny laserového ošetrenia medzistavcových platničiek pohybujú od 10 do 20 tisíc eur, v Turecku a Indii - od 3 do 4 tisíc dolárov. Toto sú, samozrejme, najbežnejšie údaje..

Na záver by sa malo niečo povedať o hodnoteniach pacientov. Čítanie recenzií iných pacientov pred chirurgickým zákrokom, dokonca aj také minimálne invazívne, je veľmi škodlivou praxou. Každá osoba je samostatným a jedinečným klinickým prípadom a akákoľvek negatívna spätná väzba nikdy nebude sprevádzaná príbehom o tom, ako pacient porušil lekársky predpis. Možno si neuvedomil, že v skorom pooperačnom období sa nechoval tak, ako má. Výsledkom bude negatívna reakcia, hoci liečba bola vykonaná správne a podľa indikácie.

Na druhej strane, pozitívne hodnotenia môžu pacienta vyzvať, aby si vybral túto konkrétnu kliniku a tohto lekára, ale jeho osobná situácia sa spočiatku bude líšiť od pacientov, u ktorých nebolo riziko recidívy. Na základe preskúmaní je preto možné urobiť závery iba vtedy, ak sa každému ponúkne presne ten istý produkt a táto metóda pravdepodobne nebude v medicíne užitočná..

Rehabilitačné cvičenia po odstránení prietrže

Cvičenia sú možno najúčinnejším spôsobom, ako obnoviť telo po operácii na odstránenie prietrže. Pomôžu nielen vytvoriť prirodzené procesy tela v postihnutej oblasti, ale vo všeobecnosti ju posilnia. Odporúča sa začať robiť jednoduché cvičenia v neskorom období, to je tri týždne po operácii a neskôr, už v pravidelnom období, zložitejšie..

Niektoré účinné cvičenia, ktoré sa majú vykonávať v neskorých a pravidelných rehabilitačných obdobiach:

Vykonávací príkazPočiatočná polohacvičenie
Leží na bruchu na podlahe alebo na gaučiNohu je potrebné striedavo ohýbať dozadu. Je lepšie, keď to druhá osoba drží a vyvíja malú silu - takže to bude mať väčší účinok. Hlava sa musí otočiť v smere proti ohnutej nohe, aby sa nepoškodila krčná chrbtica.
Noha v sklonenej a napnutej polohe sa musí ponechať po dobu 5-6 sekúnd po - zmene na inú. 3-4 krát na každej nohe.
Postavte sa na všetky štyriPri vdychovaní je potrebné ohnúť chrbát a pretrvávať po dobu 5-7 sekúnd, potom sa pri výdychu opäť vráťte do východiskovej polohy. Interval medzi vykonaniami by mal byť tiež asi 5-7 sekúnd. Cvičenie opakujte 4-5 krát.
Ležiace na chrbte. Pod hlavou musí byť plochý vankúšPacient by si mal ohnúť nohu na koleno a pritlačiť ju k hrudníku tak, že ju stlačí rukami. Pri výdychu je potrebné ho pritiahnuť čo najbližšie k sebe bez bolesti. Keď vdychujete, musíte nohu odtlačiť preč od vás, držať ju rukami - to vytvára napätie.
V každej polohe musíte zostať 5-7 sekúnd. Tento kruh opakujte päť až šesťkrát každú nohu.
Ležiaci na chrbteNa vykonanie tohto cvičenia je potrebný asistent - osoba, ktorá bude držať nohy zhora. Musia byť pritlačené k hrudníku - čo najviac bez bolesti. Po inšpirácii by sa nohy v rovnakej polohe mali odpudzovať od seba a ten, ktorý pomáha zhora, drží ich v rukách a vytvára napätie. Pri výdychu sú nohy pritlačené späť k hrudníku - čím nižšie, tým lepšie, ale nerobia to bolesťou.
V každej polohe musíte zostať 5-7 sekúnd, opakujte 7-8 krát.
Posedenie na lavičke alebo stoličkePri sedení na stoličke je potrebné telo nakloniť čo najviac bez bolesti v dolnej časti chrbta. Pri inšpirácii je potrebné dotiahnuť spodnú časť chrbta, akoby sa trochu ohýbalo toto miesto. Pri výdychu znova spustite telo - s najväčšou pravdepodobnosťou tentoraz zníži ešte viac, čo je dobré znamenie.
Musíte zostať v každej polohe počas 5-7 sekúnd a odporúča sa opakovať cvičenie 8-10 krát.

Takéto jednoduché, ale účinné cvičenia pomôžu zbaviť sa bolesti po operácii a zabránia výskytu ďalších chorôb chrbtice..

Vo videu nižšie nájdete príklady ďalších cvičení, ktoré vám tiež pomôžu rýchlejšie vstúpiť v pooperačnom období..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na zodpovedanie otázky, je možné zbaviť sa medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, je potrebné určiť typ prietrže a očakávaný výsledok liečby.
Všeobecné charakteristiky chorobyOsteochondróza chrbtice je choroba spôsobená deštrukciou kostí a chrupavkového tkaniva krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice..Po prvé, s progresiou choroby sa modifikuje centrálna časť miechy, takzvané želatínové jadro.
Nesprávne sedenie, fatálny životný štýl, nedostatok pohybu a zvýšené statické zaťaženie chrbta so slabými svalovými svalmi sú priamou cestou k osteochondróze a stavovým herniám. Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa zvoliť optimálny simulátor chrbtice so sadou cvikov, berúc do úvahy existujúce problémy.