loader

Pooperačná prietrž

Pooperačná hernia (ventrálna, jazvová) je jednou z najbežnejších komplikácií pri operácii brucha. Môže sa tvoriť po odstránení slepého čreva, žlčníka, maternice u žien alebo pri iných chirurgických zákrokoch. Jediným symptómom je vo väčšine prípadov prítomnosť výčnelkov v oblasti pooperačného švu, menej často sa objavujú ďalšie prejavy. Hernioplastikou sa môžete zbaviť výčnelku.

Čo to je

Pooperačná (ventrálna) hernia prednej brušnej steny je stav, pri ktorom vnútorné orgány (črevá, omentum) siahajú za brušnú dutinu v oblasti pooperačnej jazvy. Na fotografii vyzerá prietrž ako výčnelok podobný nádoru. Jej vývoju vždy predchádza chirurgia..

Prečo vzniká

Príčinou vzniku ventrálnej hernie je vždy porucha prednej brušnej steny, ktorá je výsledkom predchádzajúcej operácie. Patológia však nie je vytvorená po všetkých operáciách, môže byť ovplyvnená všeobecnými faktormi a vlastnosťami operácie.

Súvisiace s prevádzkou

Na chirurgický zákrok má vplyv niekoľko faktorov:

· Pooperačné infekcie rán;

· Nadmerné napätie v tkanivách prednej brušnej steny;

· Dlhý rez;

Zlá kvalita rany;

Alergická reakcia na materiál na šitie.

Všeobecné faktory závislé od pacienta

Riziko zvyšujú tieto faktory:

· Diabetes mellitus (s ochorením, prísun krvi do tkanív sa zhoršuje);

· Ochorenia kardiovaskulárneho systému, zhoršená koagulácia krvi;

Dlhodobý kašeľ, chronická zápcha (zvýšený vnútrobrušný tlak);

Starší vek (reparatívne vlastnosti sa zhoršujú s vekom).

Neexistuje jednoznačné vysvetlenie, prečo sa v pooperačnom období vytvára hernia. Toto môže byť ovplyvnené jedným alebo niekoľkými faktormi naraz. Niektoré faktory môžu byť ovplyvnené a znižujú pravdepodobnosť vzniku patológie. Napríklad nesúlad s lôžkom, vzpieranie, nedostatočná starostlivosť o pooperačnú ranu - to sú tie, ktoré si pacient môže sám vylúčiť.

Všetky pooperačné kýly sú rozdelené v závislosti od miesta výskytu do dvoch veľkých skupín - stredná a bočná.

Sú umiestnené v stredovej línii brucha (od xiphoidného procesu po ochlpenie kostí).

Nachádza sa na pravej alebo ľavej strane bočného okraja svalu rectus abdominis.

Patológia je klasifikovaná podľa iných príznakov:

Podľa veľkosti herniového otvoru: malý, stredný, veľký, obrovský.

Zákonnosť: nastaviteľná, nevratná.

Podľa prítomnosti klinických prejavov: asymptomatický, symptomatický.

Odroda ovplyvňuje klinické príznaky a taktiku liečby..

Príznaky pooperačnej brušnej prietrže

Hlavným príznakom patológie je prítomnosť tumoru podobnej formácie v oblasti pooperačnej jazvy. Lokalizácia a veľkosť sa môžu líšiť, záleží na prístupe vykonanom počas operácie.

Pri malej prietrži (do 1 cm) nemusí byť výstupok viditeľný.

Výstupok spočiatku pacienta neobťažuje, neexistujú žiadne ďalšie príznaky. V priebehu času sa objaví bolesť v oblasti výstupu herniálneho obsahu. Syndróm bolesti má nasledujúce charakteristiky:

 • lokalizované v jazve;
 • zhoršené kašľom, namáhaním, fyzickou námahou;
 • v pokoji klesá.

Pri porušení čriev sa môžu v bráne kýly objaviť príznaky akútnej črevnej obštrukcie:

 • intenzívna bolesť;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • zadržiavanie stolice a plynu.

Diagnostické metódy

Vo väčšine prípadov diagnóza nie je náročná. Dôležité sú dva body - prítomnosť výčnelku v oblasti jazvy a anamnéza brušnej chirurgie.

Potom lekár vykoná fyzikálne vyšetrenie - hmatové výčnelky hernie, zistí sa príznak kašľa. Na objasnenie diagnózy sa niekedy vyžaduje použitie ďalších diagnostických metód - ultrazvuk (ultrazvuk) alebo počítačová tomografia (CT). Pomocou ultrazvuku alebo CT môžete určiť:

 • parametre brány prietrže;
 • obsah herniálneho vaku;
 • extra hernial foramen.

Menej často sa môže predpísať röntgenové vyšetrenie brucha (so symptómami akútnej obštrukcie čreva).

Pred operáciou je obvykle predpísaných niekoľko všeobecných klinických štúdií - všeobecná analýza krvi a moču, koagulogram, elektrokardiogram. Výsledky testov neovplyvňujú diagnózu, vykonanie týchto štúdií je potrebné na vyhodnotenie celkového stavu pacienta pred operáciou.

Ako liečiť

Jedinou účinnou liečbou je chirurgický zákrok (hernioplastika). Pred jej zavedením je možné predpísať konzervatívnu liečbu, ktorá je zameraná na prevenciu komplikácií. Je nemožné zbaviť sa výčnelkov liekmi alebo ľudovými liekmi.

Čo robiť s pacientom doma

Je nemožné zbaviť sa vydutia doma. Dodržiavanie niektorých odporúčaní však zabráni rozvoju komplikácií. Čo sa dá robiť doma:

 1. Noste špeciálny obväz.
 2. Eliminujte ťažkú ​​fyzickú námahu, najmä ťažké zdvíhanie.
 3. Dodržujte diétu zameranú na prevenciu zápchy - jesť viac vlákniny, cereálií, piť 1,5 litra čistej vody denne.
 4. Včas liečiť choroby dýchacieho systému, ktoré sa prejavujú kašľom.

Malo by byť zrejmé, že dodržiavanie týchto odporúčaní nezruší hernioplastiku.

chirurgia

Hernioplastika je jediná účinná liečba. Typicky sa chirurgický zákrok vykonáva 6-12 mesiacov po objavení sa výčnelku, operácia je v tomto prípade plánovaná. S rozvojom komplikácií sa vykonáva núdzová operácia.

Operácia pozostáva z dvoch hlavných fáz - oprava prietrže (excízia herniálneho vaku) a plastická chirurgia (uzavretie defektu). Existujú dva typy hernioplastiky:

 1. Plast s miestnymi tkanivami. Defekt sa šije bez použitia protéz. Takáto operácia je možná, ak veľkosť defektu nepresahuje 5 cm.
 2. Radikálna plastická chirurgia (pomocou protéz). Defekt aponeurózy je pokrytý syntetickou protézou. Táto operácia sa používa, keď je veľkosť defektu väčšia ako 5 cm.

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva v celkovej anestézii, ale pri malej veľkosti defektu sa môže operácia vykonať v lokálnej anestézii..

Prognóza a komplikácie

Pri včasnej hernioplastike je prognóza priaznivá. Ak sa používa radikálny plast, relapsy sú veľmi zriedkavé..

S rozvojom komplikácií je prognóza menej priaznivá. Bežné sú nasledujúce komplikácie:

S rozvojom komplikácií je potrebná neodkladná lekárska starostlivosť. Liečba zvyčajne pozostáva z urgentného chirurgického zákroku.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Ak vaša pečeň prestane fungovať, do jedného dňa dôjde k smrti.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Aby sme povedali aj najkratšie a najjednoduchšie slová, používame 72 svalov.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Ľudský žalúdok robí dobrú prácu s cudzími predmetmi a bez lekárskeho zásahu. Je známe, že žalúdočná šťava rozpúšťa aj mince..

Keď milenci pobozkajú, každý z nich stratí 6,4 kcal za minútu, ale zároveň si vymení takmer 300 druhov rôznych baktérií.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Podľa štúdie WHO zvyšuje denná polhodinová konverzácia pomocou mobilného telefónu pravdepodobnosť vzniku nádoru mozgu o 40%..

Každý môže čeliť situácii, keď stratí zub. Môže ísť o rutinný postup, ktorý vykonávajú zubní lekári, alebo o následok úrazu. V každom a.

Príčiny tvorby hernie po cholecystektómii dospelých

Kýla sú výčnelok vnútorných orgánov do tela alebo von. Takáto patológia sa nemôže objaviť bez defektu v brušnej stene, ako aj so zvýšeným tlakom na orgán. V pooperačnom období sa takáto porucha vytvára v oblasti šitia. Kýla po operácii na odstránenie žlčníka u dospelých sa často objavuje v oblasti pooperačnej jazvy, pretože je najslabším miestom. V zásade sa patológia vyvíja do jedného roka po operácii, pretože bola narušená integrita tkanív a silné spojivové tkanivo sa nevytváralo v mieste rezu.

Príčiny prietrže a ich typy

Kýla je komplikácia chirurgického zákroku pri odstraňovaní vnútorných orgánov. Častejšie sa takéto prejavy vyskytujú po cholecystektómii.

Vzhľad vzdelávania je spojený s pohotovostnou pohotovostnou chirurgiou, pretože neexistuje spôsob, ako pacienta správne pripraviť na operáciu.

Pokiaľ bola príprava gastrointestinálneho traktu neúplná alebo nesprávna, potom v pooperačnom období dôjde k narušeniu črevnej motility, nadúvaniu a spomaleniu pohybu stolice. To spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku a možnosť tvorby hernie v mieste chirurgickej jazvy.

Ďalšími faktormi, kvôli ktorým sa objavuje pooperačná prietrž, sú tieto podmienky:

 • nesprávne šitie (silné napínanie tkanív);
 • nekvalitný materiál na šitie;
 • nezrovnalosť švíkov;
 • obezita;
 • pooperačné infekcie.

Dôvodom vzniku patologickej invaginácie je nesúlad s režimom v pooperačnom období, zvýšená fyzická aktivita.

Po laparoskopii žlčníka je výskyt tejto komplikácie veľmi zriedkavý, pretože je to mierny chirurgický zákrok, ktorý vytvára minimálny povrch rany. Laparoskopická operácia môže spôsobiť prietrž v prípade núdze, obezity alebo porušenia pooperačného režimu.

Rôzne hernie sú určené nasledujúcimi parametrami:

 • v mieste;
 • v počte;
 • podľa veľkosti;
 • recidíva.

Táto klasifikácia je potrebná na výber správneho zaobchádzania..

symptomatológie

Diagnóza pooperačných komplikácií vo forme kýly nie je náročná, pretože takáto formácia je viditeľná počas vyšetrenia. Vyskytuje sa v mieste chirurgickej jazvy a môže sa nachádzať na jednej alebo oboch jeho stranách..

Výskyt výčnelkov po odstránení žlčníka môže u dospelých spôsobiť rozvoj obštrukcie čriev a porušenie prietrže. V niektorých prípadoch môžu príznaky vzhľadu vzdelávania chýbať. Platí to pre pacientov so zvýšenou telesnou hmotnosťou alebo malými kýlami..

Spočiatku sa takáto výchova necíti a je zrejmá, keď je pacient vo zvislej polohe. Ak si pacient ľahne, vzdelávanie sa nastaví samostatne. Kýla sa zväčšuje fyzickou námahou, napätím, kašľom alebo kýchaním. S ďalším vývojom choroby, keď sa defekt v pooperačnej jazve zväčší, výstupok sa zvýši a neopraví. Tento stav je sprevádzaný charakteristickými príznakmi:

 • bolesť
 • nádorový výčnelok okolo jazvy;
 • dyspeptické poruchy;
 • znížená aktivita.

Bolesť nie je spočiatku intenzívna, ale ako sa ochorenie vyvíja, stáva sa v prírode kŕčovitým, sprevádzaným nevoľnosťou, zvracaním, plynatosťou a zápchou. S ďalším zväčšením prietrže je pravdepodobné jej porušenie, prasknutie a prejavy úplnej alebo čiastočnej obštrukcie čreva. U pacienta sa vyvinie kritický stav, ktorý je sprevádzaný porušením alebo úplným zastavením vypúšťania výkalov a plynov, čím sa zvyšuje celková intoxikácia tela. Tento stav si vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu a pohotovostnú operáciu.

liečba

Liečba pooperačných hernií je iba operatívna. Existujú však prípady, keď z akéhokoľvek dôvodu nie je možné okamžite vykonať chirurgický zákrok. Potom vykonávajú konzervatívnu liečbu, ktorá zahŕňa nosenie špeciálneho obväzu, diétu a obmedzovanie fyzickej aktivity. Takáto terapia je možná s nedegagulovanými malými prietržami, ktoré nespôsobujú syndróm konštantnej bolesti a sú schopné samoliečenia. Tento stav však nie je trvalý, iba chirurgický zákrok pomôže zbaviť sa patológie úplne.

V závislosti od klasifikácie vyššie uvedených útvarov a so zreteľom na vek a fyzický stav pacienta sa vykonáva niekoľko typov chirurgických zákrokov: jednoduché šitie a pomocou trakčnej hernioplastiky..

Prvá metóda sa používa na malé defekty pobrušnice (do 5 cm) bez komplikácií. Týmto spôsobom je vyčnievanie u mladých pacientov šité. Tento proces spočíva v šití defektu steny pomocou neabsorbovateľných chirurgických švov obklopujúcich tkanivo..

Druhá metóda sa najčastejšie používa a slúži na liečbu komplikovaných a veľkých hernií. Súčasne sa odstráni aj samotná formácia a podľa svedectva aj časť čreva a omentum. Potom je nainštalovaná syntetická sieť, ktorá je prišitá do okolitých tkanív obklopujúcich prietrž. V pooperačnom období sa implantát spojí s tkanivami a je tam pevne nainštalovaný, čím sa zabráni opätovnému výskytu patológie..

Šijte syntetický implantát minimálne invazívnym spôsobom. Toto je laparoskopická hernioplastika, keď je sieť zasunutá vpichom do brušnej steny. Takáto operácia má výhody oproti predchádzajúcej metóde:

 • minimálny povrch rany;
 • znížené riziko komplikácií;
 • úľava od bolesti po operácii;
 • krátka doba na zotavenie;
 • zníženie relapsov.

O ktorej z uvedených metód na odstránenie hernie rozhodne lekár, berúc do úvahy všetky vyššie uvedené faktory, pretože patológiu nie je možné úplne vyliečiť bez chirurgického zákroku.

predpoveď

Ak neliečite pooperačnú prietrž, potom okrem kozmetickej chyby spôsobuje aj ďalšie nepríjemnosti:

 • bolesť;
 • znížený výkon;
 • riziko porušenia.

Aj keď neexistujú žiadne komplikácie, takáto patológia znižuje kvalitu života pacienta a pri jeho porušení vedie pacienta ku kritickému stavu. Ak nezabezpečíte pohotovostnú starostlivosť, nevykonáte operáciu, prognóza bude sklamaním (v 9% prípadov je to smrť), preto chirurgický zákrok vykonaný včas ušetrí život pacienta a výsledok v tomto prípade je priaznivý.

záver

Aby sa predišlo pooperačným komplikáciám po odstránení žlčníka, musí sa pacient prísne riadiť pokynmi lekára, správnou výživou, obmedzením fyzickej aktivity, nosiť špeciálny obväz. Pacient by mal vylúčiť možnosť zápchy. V prvom rade je však dôležité, aby túto operáciu vykonával kvalifikovaný odborník s použitím kvalitných materiálov a dodržiavanie všetkých technických podmienok..

Po odstránení žlčníka sa vytvorila prietrž

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Metódy klasifikácie pooperačných hernií

Existuje niekoľko kritérií na klasifikáciu takýchto subjektov. Napríklad, v závislosti od veľkosti, sú rozdelené:

 1. malá prietrž (nijako neovplyvňuje tvar brucha);
 2. stredné (zaberá akúkoľvek samostatnú časť pobrušnice, napríklad pupočníka);
 3. rozsiahly (zaberá samostatnú oblasť brušnej steny);
 4. obrovská kýla (zaberá niekoľko (od dvoch do troch alebo viacerých) oblastí naraz (napríklad v pupku a na pravej strane brucha, ku ktorému dochádza po cholecystektómii).

Pravdepodobnosť prietrže po odstránení žlčníka

Kýla po operácii môže vzniknúť v dôsledku nedodržania pokynov lekára alebo z akéhokoľvek iného dôvodu. Ochorenie sa prejavuje ako tvorba hrče v mieste, kde sa nachádza jazva zo švu. Navonok to vyzerá ako nádorový výčnelok. Bolesť v gastrointestinálnom trakte, nevoľnosť počas porušenia, nepravidelná stolica, vracanie # 8211; Tu sú niektoré príznaky, ktoré naznačujú prietrž.

Pravdepodobnosť takéhoto ochorenia po chirurgickom zákroku v gastroenterológii je približne 10% z celkového počtu prípadov. V iných prípadoch môže byť prietrž s pravdepodobnosťou asi 20%. Najbežnejší výskyt prietrže je v miestach typických chirurgických rezov, ktoré umožňujú prístup k brušným orgánom: je to čiara prechádzajúca stredom brucha, pupku, vpravo alebo vľavo pod rebrámi, stranou dolnej časti chrbta alebo suprapubickej oblasti..

Pravdepodobnosť diagnózy prietrže u pacienta počas neplánovaných operácií sa mnohokrát zvyšuje. V prípade urgentného chirurgického zákroku je výrazne znížená možnosť dôkladnej prípravy na fungovanie orgánov gastrointestinálneho traktu. V dôsledku # 8211; narušenie čriev, tvorba plynu, zvýšený vnútrobrušný tlak, sťažené dýchanie, ktoré vedie k kašľu a potom k zložitejšiemu procesu hojenia jaziev.

Pre výskyt kýly po operáciách majú veľký význam komplikácie vznikajúce počas rehabilitačného obdobia v dôsledku použitia šijacieho materiálu neadekvátnej kvality: zápal, hematómy, hnisavé formácie a nezrovnalosti sutúr. Niekedy to môže byť ovplyvnené predĺženým drenážom brušnej dutiny..

Výskyt prietrže sa dá pripísať komplikáciám, ktoré sa môžu vyskytnúť takmer po akejkoľvek operácii spojenej s liečbou brušnej dutiny. Patria sem liečba peritonitídy, početnej cholecystitídy, obštrukcie čriev, žlčníka, žlčníka maternice, apendicitída atď..

Porušenia počas rehabilitačného obdobia po chirurgickom zákroku zvýšili pravdepodobnosť hernie u pacienta. Ignorovanie zákazov fyzickej aktivity na určité obdobie, odmietnutie dodržiavať predpísanú diétu, odmietnutie použitia bandáže # 8211; celkom bežné dôvody.

 1. Podľa anatomického umiestnenia prietrže: sekrétna mediálna č. 8211; stredný, horný stredný a dolný stredný; bočný # 8211; horná bočná, dolná bočná, pravostranná a ľavostranná.
 2. Podľa veľkosti pooperačnej poruchy sa hernie delia na: malé # 8211; konfigurácia brucha sa nemení, médium # 8211; čiastočne postihnutá je samostatná oblasť brušnej steny, rozsiahla # 8211; úplne zasiahla samostatnú časť brušnej steny, obr # 8211; zaberajú až tri oblasti brušnej steny.
 3. Kýly sa tiež delia na opraviteľné a nezmeniteľné, jednokomorové a viackomorové.

Pri liečbe kýly vytvorenej po chirurgickom zákroku sa berú do úvahy všetky aspekty vyššie opísaného ochorenia.

Pri priamom vyšetrení prietrže sú tieto definované ako asymetrický opuch v mieste jazvy. V stoji si môžete všimnúť zvýšenie opuchu počas kašľa pacienta. Použitím ultrazvuku v tomto prípade, ako aj na základe kontroly výčnelku, je možné identifikovať formy a veľkosti výslednej prietrže, aby sa zistilo, či existujú adhézie..

Je potrebné vykonať komplexné röntgenové vyšetrenie orgánov žalúdka a brušnej dutiny, aby sa zistil funkčný stav a interakcia vnútorných orgánov s ohľadom na prietrž. Môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia, aby sa stanovili všetky faktory potrebné na prejavenie prietrže a aby sa vybrali najlepšie metódy na jej liečbu: MRI gastrointestinálneho traktu, kolonoskopia, ezofagogastroduodenoskopia.

Hlavná vec, ktorú musíte venovať pozornosť, je vytvorenie konvexnej oblasti v oblasti jazvy. V počiatočných štádiách ochorenia nie je prejavená bolesť, ako sú prietrže č. 8211; nastaviteľná. Bolesť sa vyskytuje pri náhlych pohyboch alebo pri zdvíhaní hmotnosti a v tomto okamihu si môžete všimnúť zvýšenie výčnelku. V polohe na chrbte sa prietrž zmenšuje a bez námahy sa obnovuje.

Ak v prvých štádiách prietrže nezačnete liečbu, bolesť ustúpi do konštantnej podobnosti ako kŕče.

Ďalším charakteristickým znakom je # 8211; toto je nadúvanie, pravidelná zápcha, nevoľnosť. Ak sa pri ochlpení vyskytuje prietrž, môžu sa objaviť dysurické poruchy. Na mieste, kde sa nachádza prietrž, sa môže objaviť podráždenie kože a zápal.

Objavené hernie v priebehu času môžu byť sprevádzané rôznymi komplikáciami, ktoré zahŕňajú perforáciu, štípanie, koprostázu, tvorbu adhezívnej intestinálnej obštrukcie. V tomto prípade sa bolesti prejavujú silnejšie, objavuje sa nielen nevoľnosť, ale aj zvracanie, stopy krvi v stolici, zápcha a tvorba plynov. Ochorenie prechádza do štádia, keď sa herniálny výstupok stane nekontrolovateľným v horizontálnej polohe.

Účinná liečba tohto ochorenia je možná iba odstránením výsledného herniálneho vaku. Tento postup sa nazýva hernioplastika. Pri výbere metódy chirurgického zákroku sa berie do úvahy veľkosť prietrže, jej umiestnenie, prítomnosť adhézií..

Ak je herniálny vak malý (do 5 cm), vykoná sa plastická chirurgia prednej brušnej steny a pri závažnejších formách a neskorých štádiách choroby môže byť potrebný postup, ako je oddelenie adhézií, pitva jaziev atď. prípady # 8211; napríklad, ak má pacient kontraindikácie na operácie. V takýchto prípadoch je nevyhnutné prísne dodržiavať diétu, nosiť obväz, kategorický zákaz akejkoľvek fyzickej aktivity a povinnú liečbu zápchy..

Predpokladá sa, že po odstránení žlčníka sa jeho funkcia prevedie na pankreas, čo naň nemá vplyv. Toto nie je úplne pravda. Zápal žlčníka však môže viesť k zápalu pankreasu. Jednou z bežných príčin chronickej pankreatitídy je iba porušenie žlčovej sekrécie pri žlčníkových chorobách. Preto odstránenie žlčníka pravdepodobne nebude viesť k zhoršeniu fungovania pankreasu, ale k zmierneniu príznakov pankreatitídy..

Ľudia, ktorí sa podrobili chirurgickému zákroku na odstránenie žlčníka, sa niekedy obávajú bolesti. Zvyčajne sú však spojené s inými poruchami tráviaceho systému. Môže to byť pankreatitída, žlčová dysfunkcia alebo žalúdočné ťažkosti. Nedávno sa tieto choroby kombinovali do jedného postcholecystektomického syndrómu. Teraz je pacientom s odstráneným žlčníkom predpísaná liečba v závislosti od charakteru problému..

Stáva sa, že po odstránení bolesti žlčníka v bruchu alebo nadúvaní sa stolica stane netvorenou, potom hnačka a potom zápcha. Najčastejšie je to spôsobené skutočnosťou, že žlč nemôže plniť svoju baktericídnu funkciu v plnom rozsahu. Pri normálne fungujúcom žlčníku po jedle sa žlč okamžite vyhodí do veľkej časti a všetky mikróby, ktoré sú v dvanástniku, zomrú..

S odstráneným žlčníkom sa tok žlče stáva pozvoľným a jeho baktericídne vlastnosti sa úplne neprejavujú. To vedie k tomu, že mikroorganizmy sa množia v dvanástniku, čo by malo byť obyčajne veľmi málo. Tento syndróm bakteriálneho prerastania v tenkom čreve bol nedávno diagnostikovaný. Na jej liečenie sa používajú antibiotiká a lieky, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru..

Po odstránení žlčníka - profesor O. Milonov

Pooperačné komplikácie sú pomerne časté a závisia nielen od kvality chirurgického zákroku, ale aj od správnej implementácie lekárskych predpisov pacienta. Komplikácia, ako je pooperačná prietrž, sa diagnostikuje asi v 15% prípadov. K patológii často dochádza do 1 roka po liečbe a 5 rokov po operácii je riziko vzniku prietrže znížené na nulu..

Čo je pooperačná prietrž? Jedná sa o vyčnievanie vnútorných orgánov, ku ktorému dochádza v dôsledku oslabenia svalovej steny v mieste chirurgického prístupu. Patológia môže byť lokalizovaná v ktorejkoľvek časti brucha. Obsahom útvaru sú črevá, žalúdok alebo omentum. Zahŕňa herniálny výčnelok listu pobrušnice.

Prvými príznakmi pooperačnej hernie je výskyt edukácie pod chirurgickou jazvou. Formácia je viditeľná v stojacej polohe a pri namáhaní, zatiaľ čo v polohe na chrbte mizne. S progresiou patológie sa prietrž zväčšuje a prestáva sa prispôsobovať. Fotografia ukazuje, ako vyzerá pooperačná kýlová formácia..

Súčasne s výskytom prietrže sa vyvíja bolesť brucha a dysurické poruchy, ktoré sa líšia v závislosti od toho, ktorý orgán tráviaceho systému je postihnutý. Ak výčnelok prietrže zahŕňa žalúdok, potom sa pacienti sťažujú na bolesť v epigastrickej oblasti, pálenie záhy, pichanie vzduchom a kyslé obsahy..

Kýla sa vyskytuje po operácii brucha na orgánoch prednej steny brucha. Po laparoskopii nemôže dôjsť k herniálnemu výčnelku, pretože poškodenie svalových skupín je minimálne a netvoria sa slabiny brucha. Slabým miestom je oblasť bez správnej svalovej ochrany. Po operácii sa svaly vyliečia, ale v prípade, keď boli svalové vlákna pred operáciou, vytvára sa spojivové tkanivo, ktoré má slabšiu silu ako svaly.

 1. Hlavným dôvodom výskytu kýly po chirurgickom zákroku je urgentná chirurgia, pri ktorej sa nevykonáva nevyhnutná predoperačná príprava tráviaceho ústrojenstva, ktorá vyvoláva zvýšenie vnútrobrušného tlaku, spomaľuje črevnú motilitu a problémy s dýchacími orgánmi. Všetky tieto faktory zhoršujú podmienky tvorby jaziev..
 2. Príčinou patologického výčnelku môže byť nedostatočne kvalifikovaný výkon samotnej operácie alebo použitie zariadení alebo materiálov nízkej kvality. To všetko vyvoláva rozdiely v stehu, zápale, tvorbe modrín, hnisu.
 3. Kýla môže byť spôsobená drenážou brucha alebo predĺženou tamponádou.
 4. Príčinou pooperačnej ventrálnej prietrže je často porušovanie predpísaného režimu pacientom, najmä:
  • významná fyzická aktivita;
  • nedodržiavanie terapeutickej stravy;
  • odmietnutie nosiť obväz.
 5. Kýla sa tiež vyvíja v dôsledku patologických stavov a porúch:
  • dlhodobé zvracanie;
  • znížená imunita;
  • celková slabosť;
  • zápcha
  • výskyt bronchitídy alebo zápalu pľúc;
  • obezita
  • cukrovka;
  • systémové choroby vedúce k štrukturálnym zmenám v spojivovom tkanive.
 • po takom chirurgickom zákroku je potrebné nosiť podpornú lekársku bandáž;
 • vylúčiť by sa mala zvýšená fyzická aktivita a nemala by sa zdvíhať váha;
 • je potrebné vylúčiť svalové napätie v brušných svaloch;
 • dodržiavanie špeciálnej diéty;
 • je potrebné starostlivo sledovať pravidelnosť pohybu čriev.
 1. tuhé potraviny musia byť vylúčené zo stravy;
 2. z tekutých jedál sa odporúča netučný rastlinný vývar a ryžový vývar;
 3. nápoj by mal byť sladký (nie kyslé) ​​ovocné želé a vývar na báze šípiek;
 4. aby sa vylúčil výskyt tlaku na oblasť prevádzky, mali by sa z potravy odstrániť produkty vyvolávajúce zápchu a plynatosť;
 5. jesť po častiach, v malých porciách, ale často (päťkrát sedemkrát denne) v rovnakých časových intervaloch;
 6. jedlo by malo byť teplé, dusené, varené alebo pečené.

Príčiny výskytu týchto patológií

V takýchto prípadoch je zaznamenaný zvýšený vnútrobrušný tlak, pomalá črevná motilita a problémy s dýchaním. Všetky tieto faktory negatívne ovplyvňujú normálne zjazvenie chirurgickej rany..

Tieto faktory vedú k divergencii švov, zápalom, tvorbe hematómov a hnisaniu..

Pooperačná ventrálna hernia sa často vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že pacient porušuje režim predpísaný lekárom. Medzi takéto porušenia patria okrem iného:

 • zvýšenie nad normu fyzickej aktivity;
 • ignorovanie predpísanej stravy;
 • odmietnutie lekárskeho obväzu.

Patológie, ktoré môžu tiež spôsobiť tento výčnelok:

 1. dlhodobé zvracanie
 2. oslabená imunita;
 3. celková slabosť tela;
 4. zápcha;
 5. zápal pľúc;
 6. bronchitída;
 7. obezita;
 8. diabetes;
 9. systémové choroby spôsobujúce štrukturálne zmeny v spojivovom tkanive.

Známky prietrže

Ochorenie je zložité a nebezpečné ochorenie, takže je veľmi ťažké diagnostikovať ho..

Tvorba prietrže po laparoskopii žlčníka je naznačená skutočnosťou, že v oblasti stehu sa vyskytol opuch. Avšak výskyt výčnelkov vo forme hernie a opuchu nie je pozorovaný, ak má pacient nadváhu alebo sú prejavy choroby malé..

Výčnelok vnútorných orgánov a výskyt silnej bolesti sa výrazne zvyšujú, ak sa pacient prudko pohybuje, začína zdvíhať ťažké predmety alebo námahu. Po určitom čase sa pozoruje pretrvávanie syndrómu bolesti alebo sa v prírode stáva kŕčom. Syndróm žlčníka po žlčníku sa môže prejaviť mnohými ďalšími príznakmi:

 • silné nadúvanie,
 • časté grilovanie po jedle,
 • pacient sa môže cítiť zle, niekedy pred zvracaním,
 • prítomnosť dlhšej zápchy,
 • znížený výkon pacienta.

Ak sa prejaví ochorenie v priebehu puby, môže to viesť k dysfunkcii moču. Ak sa pri prišití v prednej časti brucha vytvorila prietrž, pri zápale jazvy sa zapáli koža a objaví sa aj jej podráždenie..

Okamžite by ste sa mali poradiť s lekárom, ak si pacient po odstránení všimol nasledujúce príznaky prietrže:

 • nemôže ísť na toaletu dlho,
 • výkaly pozorované krvinky,
 • predĺžená nevoľnosť s občasným zvracaním,
 • zvýšenie bolesti pri výčnelku,
 • prítomnosť anémie a slabého výkonu.

Takéto príznaky naznačujú komplikácie v stave pacienta, ak sa prietrž objavila po operácii, mali by ste sa preto bezodkladne poradiť so špecialistom. Ten predpíše sériu štúdií s ultrazvukom brucha, fotografie príznaky choroby pomôže zistiť.

Pri vyšetrení ultrazvukom lekár pomocou fotografie žlčníka v rôznych projekciách zistí, prečo sa v oblasti jazvy objavil herniálny výčnelok. Okrem toho vám tento postup umožňuje určiť veľkosť a tvar herniálnej manifestácie a tiež určiť, či sa v brušnej dutine po cholelitiázovom mechúre objavili adhézie, čo tiež pomáha pochopiť, či je ochorenie žlčníka.

Diagnostické metódy by sa mali používať v kombinácii. Pacient sa podrobí röntgenovému vyšetreniu, ktoré je potrebné na stanovenie:

 • v akom stave sú orgány gastrointestinálneho traktu,
 • sú nejaké adhézie,
 • ako sú umiestnené vnútorné orgány vzhľadom na herniformné prejavy.

Lekár predpisuje ďalšie štúdie. Napríklad podľa miesta prietrže sa vyžaduje koloskopické vyšetrenie, ezofagogastroduodenoskopické vyšetrenie alebo MRI. Takéto metódy pomáhajú získať presnejšie údaje potrebné na stanovenie správnej diagnózy..

Prvým prejavom patológie je nádorový výčnelok, ktorý sa objavuje v oblasti jazvy. V niektorých prípadoch, keď sa priebeh prietrže zmení, môže sa vyskytnúť v určitej vzdialenosti od chirurgického rezu.

V počiatočnom štádiu ochorenie spravidla nevedie k výskytu bolesti a dá sa ľahko napraviť. Výstupok klesá alebo môže dokonca zmiznúť v horizontálnej polohe.

Bolesť sa objavuje počas fyzickej námahy, pádu, napätia (najmä svalov tlače). Je spojená s poškodením vnútorného orgánu, ktoré sa vynára z brušnej dutiny. Postup postupu vedie k nárastu vyčnievania a zosilneniu bolesti, ktoré sú často kŕče.

Hlavné príznaky pooperačnej prietrže sú:

 • slabosť
 • zápcha
 • letargia čriev;
 • nevoľnosť;
 • grganie;
 • nadúvanie;
 • stagnácia stolice vedúca k intoxikácii;
 • príznaky podráždenia a zápalu na výstupku;
 • ak je prietrž lokalizovaná v suprapubickej časti, sú pozorované dysurické poruchy.

Klinický obraz tohto patologického procesu

V počiatočnej fáze vývoja ochorenia zvyčajne nevzniká žiadny syndróm bolesti a spravidla sa dá ľahšie opraviť prietrž. Ak je pacient vo vodorovnej polohe, veľkosť výčnelku buď klesá alebo prietrž úplne vymizne.

Pre ďalší rozvoj patológie je charakteristické zvýšenie objaveného výčnelku a zvýšenie intenzity syndrómu bolesti, ktoré môžu byť často paroxyzmálne..

Nie.Užitočné informácie
1celková slabosť
2zápcha
3zhoršená pohyblivosť čriev
4grganie
5nevoľnosť
6nadúvanie
7stagnácia exkrementov, ktoré môžu spôsobiť intoxikáciu
8vyduté podráždenie a zápal
9dysurické poruchy (charakteristika suprapubických hernií)

Keď nemôžete váhať?

Často existujú tieto komplikácie:

 • hromadenie výkalov (koprostáza);
 • zápal
 • porušenie;
 • črevná obštrukcia (čiastočná alebo úplná);
 • perforácia.

Zobrazí sa nasledujúci klinický obraz:

 • zvýšenie bolesti;
 • nevoľnosť, často sprevádzaná zvracaním;
 • oneskorenie v stolici, plyn;
 • výskyt krvi v stolici;
 • neschopnosť upraviť výstupok.

Najnebezpečnejšou komplikáciou je štípanie, pri ktorom sa vnútorný orgán nachádzajúci sa v hernálnom vaku stlačí v oblasti hernálneho portálu (miesto, kde opúšťa brušnú dutinu), v dôsledku čoho stratí prísun krvi a za pár hodín zomrie. Vyvíja sa peritonitída. Nedostatok okamžitej lekárskej starostlivosti môže byť fatálny..

Prístup k vnútorným orgánom si často vyžaduje laparotómiu (brušné rezanie)..

Možné komplikácie

Takéto útvary sú tiež nebezpečné, pretože môžu spôsobiť vážne komplikácie, konkrétne:

 1. koprostáza (stagnácia a akumulácia trusu);
 2. výskyt zápalu;
 3. porušenie;
 4. úplná alebo čiastočná obštrukcia čreva;
 5. perforácia orgánov.

Pre tento typ komplikácií sú typické nasledujúce príznaky:

 • zvýšená intenzita bolesti;
 • nevoľnosť, ktorá často končí zvracaním;
 • zápcha
 • zvýšená tvorba plynu;
 • vzhľad výkalov krvi;
 • prietrž nie je možné opraviť.

Najnebezpečnejšou z týchto patológií je porušenie, keď je orgán nachádzajúci sa v hernálnom vaku stlačený v oblasti tzv. Herniovej brány (inými slovami, v mieste, kde kýla presahuje peritonea). Takéto porušenie vedie k narušeniu krvného zásobovania a orgán môže doslova zomrieť v priebehu niekoľkých hodín na pozadí rozvinutej peritonitídy. Ak je lekárska pomoc oneskorená, je možná smrť.

Liečebné metódy

Konzervatívna liečba sa predpisuje iba vtedy, ak existujú významné kontraindikácie pre takúto operáciu..

Pri nechirurgickej terapii týchto patológií je potrebné:

 • dodržiavať špeciálnu diétu;
 • vykonávať prebiehajúce preventívne opatrenia na zabránenie zápchy;
 • vylúčiť zvýšenú fyzickú aktivitu;
 • nezabudnite nosiť lekársku bandáž.

Gernioplastika môže byť uskutočnená dvoma spôsobmi:

 1. metóda zahŕňajúca použitie miestnych tkanív (zošívanie aponeurózy). Táto technika sa používa iba vtedy, ak veľkosť vytvorenej patológie nepresahuje päť centimetrov. Takáto hernioplastika je možná v lokálnej anestézii. V poslednej dobe sa táto technika používa zriedka, pretože vlastné tkanivá ľudského tela nie sú nijako zvlášť silné, čo môže viesť k relapsu patológie. Okrem toho taký pohyb tkaniva na odstránenie defektu porušuje normálnu anatómiu brušnej steny;
 2. použitie protéz zo syntetických materiálov. Moderná medicína využíva aloštepy typu ôk, ktoré sú špeciálnymi sieťami vyrobenými z vysokopevnostného a hypoalergénneho materiálu. Takéto protézy z oka sú:
 • neabsorbovateľné;
 • polovica absorbovateľná;
 • úplne absorbovateľné;
 • nelepivé, ktoré sú umiestnené v tesnej blízkosti vnútorných orgánov.

Pretože sa každý typ takejto protézy líši od iného zamýšľaným účelom, ich výber sa uskutočňuje individuálne pre každého konkrétneho pacienta.

Postupom času aloštep vyrastie s vlastnými ľudskými tkanivami a zakorenuje sa. Celá záťaž padá na odolný umelý materiál a anatómia peritoneálnej steny nie je porušená. V tomto prípade je riziko opakovania minimalizované..

Takýto zásah sa spravidla vykonáva otvorene z týchto dôvodov:

 • pacient už má jazvu, ktorú je často potrebné chirurgicky korigovať;
 • koža v vyčnievajúcej zóne je napnutá a nariedená, takže na zlepšenie kozmetického účinku musí byť táto časť vyrezaná;
 • iba otvorený prístup poskytuje spoľahlivé upevnenie protézy oka;
 • pri takejto operácii je zaručená ochrana vnútorných orgánov, ktoré spadli do herniálneho vaku, ako aj kvalitná excízia hernálneho vaku a chirurgické jazvy.

Laparoskopický a predperitoneálny zásah sa v takýchto prípadoch nepoužíva, pretože je veľmi pravdepodobné, že poškodí vnútorné orgány. Tieto techniky sa používajú pre malé kýly, keď nie je potrebná kozmetická korekcia..

Hlavné výhody minimálne invazívnych chirurgických techník:

 • nízka intenzita bolesti po operácii;
 • malé veľkosti chirurgických vpichov (do jedného centimetra);
 • rýchle rehabilitačné obdobie.

Výsledky hernioplastiky by mali byť nasledujúce:

 1. úplné odstránenie kozmetických defektov (výčnelok);
 2. odstránenie pooperačnej jazvy;
 3. zlepšenie vzhľadu brucha pacienta;
 4. zmiernenie bolesti;
 5. predchádzanie závažným komplikáciám.

diéta

Po odstránení prietrže v prvý deň je predpísaná nasledujúca diéta:

 • tuhé jedlo je vylúčené;
 • od tekutého jedla po stravu zahŕňajú: ryžový vývar, nízkotučný vývar;
 • z nápojov: ovocné želé, šípkový vývar.

Cieľom následnej terapeutickej stravy je znížiť zaťaženie gastrointestinálneho traktu, zabrániť zvýšenej tvorbe plynov.

Aby sa zabránilo tlaku na obsluhovanú oblasť, je potrebné vylúčiť výrobky, ktoré vyvolávajú nadúvanie a zápchu.

Porcie by mali byť malé, mali by sa užívať v pravidelných intervaloch.

 • potraviny bohaté na vlákninu, ktoré pomáhajú regulovať tráviaci systém: jedlá na báze mrkvy, repy, naparenej vodnice;
 • šťouchané mäso z moriaka, kuracieho prsníka, teľacieho mäsa;
 • šťouchané obilniny: z pohánky, hnedá ryža;
 • dusená omeleta (možné z kuracích a prepeličích vajec);
 • odporúča sa jesť každé vajce s mäkkým varom každý deň.
 • čistá voda;
 • nápoje bohaté na vitamíny: bozk, kompot, odvary (nekyslé).
 • strukoviny;
 • Biela kapusta;
 • surové paradajky;
 • jablká
 • droždie;
 • mlieko;
 • sóda.

Všetky spôsobujú fermentáciu v črevách a vedú k tvorbe plynu. Pretože nie je možné úplne odstrániť nežiaduce potraviny, je možné predpísať enzýmové prípravky (lieky alebo potravinové doplnky) na normalizáciu trávenia a optimálnu asimiláciu potravín..

Pooperačná rehabilitácia

 • jedlá z naparenej vodnice, mrkvy a repy bohaté na vlákninu;
 • mäsové druhy zemiakovej kaše z potravinových druhov mäsa - morčacie, kuracie alebo teľacie mäso;
 • Rozdrvené cereálie (pohánka, ovsená múka, ryža);
 • parné omelety;
 • raz týždenne môžete jesť jedno vajce s mäkkým varom;
 • silné pitie (čistá voda, želé, kompóty zo sušeného ovocia, rôzne bylinné infúzie a odvary).
 1. mastné, vyprážané, korenené, údené, konzervované a nakladané jedlá;
 2. strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa);
 3. biela kapusta;
 4. surové paradajky;
 5. čerstvé jablká;
 6. droždie;
 7. mlieko;
 8. Sýtené nápoje;
 9. alkohol
 10. sladkosti;
 11. vdolky.

Žlté kamene. Uložte žlčník.

Prečo je hernia často diagnostikovaná po odstránení žlčníka?

Kýla po odstránení žlčníka

Pooperačná rehabilitácia

Existuje niekoľko kritérií na klasifikáciu takýchto subjektov. Napríklad, v závislosti od veľkosti, sú rozdelené:

 1. malá prietrž (nijako neovplyvňuje tvar brucha);
 2. stredné (zaberá akúkoľvek samostatnú časť pobrušnice, napríklad pupočníka);
 3. rozsiahly (zaberá samostatnú oblasť brušnej steny);
 4. obrovská kýla (zaberá niekoľko (od dvoch do troch alebo viacerých) oblastí naraz (napríklad v pupku a na pravej strane brucha, ku ktorému dochádza po cholecystektómii).

Takéto útvary sú tiež nebezpečné, pretože môžu spôsobiť vážne komplikácie, konkrétne:

 1. koprostáza (stagnácia a akumulácia trusu);
 2. výskyt zápalu;
 3. porušenie;
 4. úplná alebo čiastočná obštrukcia čreva;
 5. perforácia orgánov.

Pre tento typ komplikácií sú typické nasledujúce príznaky:

 • zvýšená intenzita bolesti;
 • nevoľnosť, ktorá často končí zvracaním;
 • zápcha
 • zvýšená tvorba plynu;
 • vzhľad výkalov krvi;
 • prietrž nie je možné opraviť.

Najnebezpečnejšou z týchto patológií je porušenie, keď je orgán nachádzajúci sa v hernálnom vaku stlačený v oblasti tzv. Herniovej brány (inými slovami, v mieste, kde kýla presahuje peritonea). Takéto porušenie vedie k narušeniu krvného zásobovania a orgán môže doslova zomrieť v priebehu niekoľkých hodín na pozadí rozvinutej peritonitídy. Ak je lekárska pomoc oneskorená, je možná smrť.

Termín zotavenie po hernioplastike je zvyčajne tri mesiace. V tomto okamihu musí pacient spĺňať tieto povinné lekárske požiadavky:

 • po takom chirurgickom zákroku je potrebné nosiť podpornú lekársku bandáž;
 • vylúčiť by sa mala zvýšená fyzická aktivita a nemala by sa zdvíhať váha;
 • je potrebné vylúčiť svalové napätie v brušných svaloch;
 • dodržiavanie špeciálnej diéty;
 • je potrebné starostlivo sledovať pravidelnosť pohybu čriev.

Ak hovoríme o strave odporúčanej v tomto čase, potom spočíva v dodržiavaní nasledujúcich požiadaviek:

 1. tuhé potraviny musia byť vylúčené zo stravy;
 2. z tekutých jedál sa odporúča netučný rastlinný vývar a ryžový vývar;
 3. nápoj by mal byť sladký (nie kyslé) ​​ovocné želé a vývar na báze šípiek;
 4. aby sa vylúčil výskyt tlaku na oblasť prevádzky, mali by sa z potravy odstrániť produkty vyvolávajúce zápchu a plynatosť;
 5. jesť po častiach, v malých porciách, ale často (päťkrát sedemkrát denne) v rovnakých časových intervaloch;
 6. jedlo by malo byť teplé, dusené, varené alebo pečené.

Odporúčajú sa tieto potraviny:

 • jedlá z naparenej vodnice, mrkvy a repy bohaté na vlákninu;
 • mäsové druhy zemiakovej kaše z potravinových druhov mäsa - morčacie, kuracie alebo teľacie mäso;
 • Rozdrvené cereálie (pohánka, ovsená múka, ryža);
 • parné omelety;
 • raz týždenne môžete jesť jedno vajce s mäkkým varom;
 • silné pitie (čistá voda, želé, kompóty zo sušeného ovocia, rôzne bylinné infúzie a odvary).
 1. mastné, vyprážané, korenené, údené, konzervované a nakladané jedlá;
 2. strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa);
 3. biela kapusta;
 4. surové paradajky;
 5. čerstvé jablká;
 6. droždie;
 7. mlieko;
 8. Sýtené nápoje;
 9. alkohol
 10. sladkosti;
 11. vdolky.

Žlté kamene. Uložte žlčník.

Prečo je hernia často diagnostikovaná po odstránení žlčníka?

Kýla sú výčnelok vnútorných orgánov do tela alebo von. Takáto patológia sa nemôže objaviť bez defektu v brušnej stene, ako aj so zvýšeným tlakom na orgán. V pooperačnom období sa takáto porucha vytvára v oblasti šitia. Kýla po operácii odstránenia žlčníka u dospelých sa často objavuje v oblasti pooperačnej jazvy, pretože je najslabším miestom..

Kýla je komplikácia chirurgického zákroku pri odstraňovaní vnútorných orgánov. Častejšie sa takéto prejavy vyskytujú po cholecystektómii.

Vzhľad vzdelávania je spojený s pohotovostnou pohotovostnou chirurgiou, pretože neexistuje spôsob, ako pacienta správne pripraviť na operáciu.

Pokiaľ bola príprava gastrointestinálneho traktu neúplná alebo nesprávna, potom v pooperačnom období dôjde k narušeniu črevnej motility, nadúvaniu a spomaleniu pohybu stolice. To spôsobuje zvýšenie vnútrobrušného tlaku a možnosť tvorby hernie v mieste chirurgickej jazvy.

Ďalšími faktormi, kvôli ktorým sa objavuje pooperačná prietrž, sú tieto podmienky:

 • nesprávne šitie (silné napínanie tkanív);
 • nekvalitný materiál na šitie;
 • nezrovnalosť švíkov;
 • obezita;
 • pooperačné infekcie.

Dôvodom vzniku patologickej invaginácie je nesúlad s režimom v pooperačnom období, zvýšená fyzická aktivita.

Po laparoskopii žlčníka je výskyt tejto komplikácie veľmi zriedkavý, pretože je to mierny chirurgický zákrok, ktorý vytvára minimálny povrch rany. Laparoskopická operácia môže spôsobiť prietrž v prípade núdze, obezity alebo porušenia pooperačného režimu.

Rôzne hernie sú určené nasledujúcimi parametrami:

 • v mieste;
 • v počte;
 • podľa veľkosti;
 • recidíva.

Táto klasifikácia je potrebná na výber správneho zaobchádzania..

symptomatológie

Diagnóza pooperačných komplikácií vo forme kýly nie je náročná, pretože takáto formácia je viditeľná počas vyšetrenia. Vyskytuje sa v mieste chirurgickej jazvy a môže sa nachádzať na jednej alebo oboch jeho stranách..

Výskyt výčnelkov po odstránení žlčníka môže u dospelých spôsobiť rozvoj obštrukcie čriev a porušenie prietrže. V niektorých prípadoch môžu príznaky vzhľadu vzdelávania chýbať. Platí to pre pacientov so zvýšenou telesnou hmotnosťou alebo malými kýlami..

Spočiatku sa takáto výchova necíti a je zrejmá, keď je pacient vo zvislej polohe. Ak si pacient ľahne, vzdelávanie sa nastaví samostatne. Kýla sa zväčšuje fyzickou námahou, napätím, kašľom alebo kýchaním. S ďalším vývojom choroby, keď sa defekt v pooperačnej jazve zväčší, výstupok sa zvýši a neopraví. Tento stav je sprevádzaný charakteristickými príznakmi:

 • bolesť
 • nádorový výčnelok okolo jazvy;
 • dyspeptické poruchy;
 • znížená aktivita.

Bolesť nie je spočiatku intenzívna, ale ako sa ochorenie vyvíja, stáva sa v prírode kŕčovitým, sprevádzaným nevoľnosťou, zvracaním, plynatosťou a zápchou. S ďalším zväčšením prietrže je pravdepodobné jej porušenie, prasknutie a prejavy úplnej alebo čiastočnej obštrukcie čreva..

liečba

Liečba pooperačných hernií je iba operatívna. Existujú však prípady, keď z akéhokoľvek dôvodu nie je možné okamžite vykonať chirurgický zákrok. Potom sa uskutoční konzervatívna liečba, ktorá zahŕňa nosenie špeciálneho obväzu, diétu a obmedzovanie fyzickej aktivity.

V závislosti od klasifikácie vyššie uvedených útvarov a so zreteľom na vek a fyzický stav pacienta sa vykonáva niekoľko typov chirurgických zákrokov: jednoduché šitie a pomocou trakčnej hernioplastiky..

Prvá metóda sa používa na malé defekty pobrušnice (do 5 cm) bez komplikácií. Týmto spôsobom je vyčnievanie u mladých pacientov šité. Tento proces spočíva v šití defektu steny pomocou neabsorbovateľných chirurgických švov obklopujúcich tkanivo..

Druhá metóda sa najčastejšie používa a slúži na liečbu komplikovaných a veľkých hernií. Súčasne sa odstráni aj samotná formácia a podľa svedectva aj časť čreva a omentum. Potom je nainštalovaná syntetická sieť, ktorá je prišitá do okolitých tkanív obklopujúcich prietrž. V pooperačnom období sa implantát spojí s tkanivami a je tam pevne nainštalovaný, čím sa zabráni opätovnému výskytu patológie..

Šijte syntetický implantát minimálne invazívnym spôsobom. Toto je laparoskopická hernioplastika, keď je sieť zasunutá vpichom do brušnej steny. Takáto operácia má výhody oproti predchádzajúcej metóde:

 • minimálny povrch rany;
 • znížené riziko komplikácií;
 • úľava od bolesti po operácii;
 • krátka doba na zotavenie;
 • zníženie relapsov.

O ktorej z uvedených metód na odstránenie hernie rozhodne lekár, berúc do úvahy všetky vyššie uvedené faktory, pretože patológiu nie je možné úplne vyliečiť bez chirurgického zákroku.

predpoveď

Ak neliečite pooperačnú prietrž, potom okrem kozmetickej chyby spôsobuje aj ďalšie nepríjemnosti:

 • bolesť;
 • znížený výkon;
 • riziko porušenia.

Aj keď neexistujú žiadne komplikácie, takáto patológia znižuje kvalitu života pacienta a pri jeho porušení vedie pacienta ku kritickému stavu. Ak nezabezpečíte pohotovostnú starostlivosť, nevykonáte operáciu, prognóza bude sklamaním (v 9% prípadov je to smrť), preto chirurgický zákrok vykonaný včas ušetrí život pacienta a výsledok v tomto prípade je priaznivý.

Aby sa predišlo pooperačným komplikáciám po odstránení žlčníka, musí sa pacient prísne riadiť pokynmi lekára, správnou výživou, obmedzením fyzickej aktivity, nosiť špeciálny obväz. Pacient by mal vylúčiť možnosť zápchy. V prvom rade je však dôležité, aby túto operáciu vykonával kvalifikovaný odborník s použitím kvalitných materiálov a dodržiavanie všetkých technických podmienok..

 1. malá prietrž (nijako neovplyvňuje tvar brucha);
 2. stredné (zaberá akúkoľvek samostatnú časť pobrušnice, napríklad pupočníka);
 3. rozsiahly (zaberá samostatnú oblasť brušnej steny);
 4. obrovská kýla (zaberá niekoľko (od dvoch do troch alebo viacerých) oblastí naraz (napríklad v pupku a na pravej strane brucha, ku ktorému dochádza po cholecystektómii).
 1. tuhé potraviny musia byť vylúčené zo stravy;
 2. z tekutých jedál sa odporúča netučný rastlinný vývar a ryžový vývar;
 3. nápoj by mal byť sladký (nie kyslé) ​​ovocné želé a vývar na báze šípiek;
 4. aby sa vylúčil výskyt tlaku na oblasť prevádzky, mali by sa z potravy odstrániť produkty vyvolávajúce zápchu a plynatosť;
 5. jesť po častiach, v malých porciách, ale často (päťkrát sedemkrát denne) v rovnakých časových intervaloch;
 6. jedlo by malo byť teplé, dusené, varené alebo pečené.
 • jedlá z naparenej vodnice, mrkvy a repy bohaté na vlákninu;
 • mäsové druhy zemiakovej kaše z potravinových druhov mäsa - morčacie, kuracie alebo teľacie mäso;
 • Rozdrvené cereálie (pohánka, ovsená múka, ryža);
 • parné omelety;
 • raz týždenne môžete jesť jedno vajce s mäkkým varom;
 • silné pitie (čistá voda, želé, kompóty zo sušeného ovocia, rôzne bylinné infúzie a odvary).

Hlavným prejavom prietrže je objavenie sa výčnelku pozdĺž línie pooperačnej jazvy a po jej stranách. V počiatočných fázach sú pooperačné prietrhy odstrániteľné a nespôsobujú bolesť. Náhle pohyby, namáhanie, zdvíhanie závaží sa prejavuje bolestivosťou a zvýšením nádoru podobného výčnelku. V tomto prípade sa prietrž v horizontálnej polohe prietrži zmenšuje alebo sa dá ľahko opraviť.

V budúcnosti sa bolesti brucha stávajú konštantnými, niekedy sa stávajú kŕčmi v prírode. Medzi ďalšie príznaky pooperačnej prietrže patrí nadúvanie, zápcha, grganie, nevoľnosť a znížená aktivita. S kýlami nachádzajúcimi sa nad pubou je možné zaznamenať dysurické poruchy. V oblasti herniálneho výčnelku na prednej brušnej stene sa vyvíja podráždenie a zápalové zmeny v koži..

Pooperačné hernie môžu byť komplikované koprostázou, štípaním, perforáciou, čiastočnou alebo úplnou adhéznou intestinálnou obštrukciou. Pri komplikovanom vývoji pooperačnej prietrže sa zaznamenáva rýchle zvýšenie bolesti brucha; nevoľnosť a zvracanie, krv v stolici alebo zadržiavanie stolice a plynu. Hrudný výčnelok sa stane nenapraviteľným, keď ležíte na chrbte.

Pri vyšetrení je prietrž definovaná ako asymetrické vydutie v oblasti pooperačnej jazvy. Keď je pacient vo vzpriamenej polohe, keď sa pacient napína alebo kašeľuje, zväčšuje sa veľkosť výbežku podobného nádoru. Niekedy sa pomocou natiahnutej a zriedenej jazvy určuje peristaltika črevných slučiek, striekajúci hluk a dunenie.

Použitím ultrazvuku brušnej dutiny a herniového výčnelku je možné získať údaje o tvare a veľkosti hernie, prítomnosti alebo neprítomnosti adhézií v brušnej dutine, zmenách svalových aponeurotických štruktúr brušnej steny atď..

V procese komplexného röntgenového vyšetrenia (prieskumná röntgenová snímka brušnej dutiny, röntgenová snímka žalúdka, röntgenová snímka priechodu bária cez črevo, irigoskopia, herniografia), funkčný stav gastrointestinálneho traktu, pomer vnútorných orgánov k pooperačnej prietrži, je špecifikovaná prítomnosť adhézií. Na objasnenie potrebných parametrov pooperačnej prietrže a stanovenie metód na jej odstránenie môže byť potrebné vykonať MSCT alebo MRI orgánov brušnej dutiny, ezofagastastroduodenoskopie, kolonoskopie..

CT sken brušnej dutiny. Pooperačná incízia prietrž prednej brušnej steny vpravo, obsahujúca časť hrubého čreva

Konzervatívna taktika pri pooperačných kýlach je povolená iba vtedy, ak existujú významné kontraindikácie chirurgického zákroku. V týchto situáciách sa odporúča dodržiavať diétu, vylúčenie fyzickej aktivity, boj proti zápche, nosenie podpornej ortézy.

Radikálnu likvidáciu pooperačnej hernie je možné vykonať iba chirurgicky - pomocou hernioplastiky. Metóda hernioplastiky pooperačnej hernie je vybraná na základe umiestnenia a veľkosti výčnelku, prítomnosti adhézií medzi orgánmi v brušnej dutine a herniálnym vakom..

V prípade malých a nekomplikovaných pooperačných defektov (menších ako 5 cm) sa môže uskutočniť jednoduché šitie aponeurózy, t. J. Plastu prednej brušnej steny miestnymi tkanivami. Stredné, rozsiahle, gigantické, dlho existujúce a komplikované pooperačné hernie si vyžadujú pokrytie defektu aponeurózy pomocou syntetickej protézy (hernioplastika pomocou sieťovej protézy). V tomto prípade sa používajú rôzne spôsoby inštalácie retikulárneho systému vo vzťahu k anatomickým štruktúram brušnej dutiny. V týchto prípadoch často oddelenie adhézií, rozrezanie jaziev; s porušením pooperačnej kýly - resekcia čreva a omentum.

Všeobecné informácie

Pooperačné hernie (jazvy na kôš, hernie jaziev, ventrálne hernie) sa vyvíjajú na začiatku alebo dlhodobo po operácii. Výskyt pooperačných hernií po zákrokoch v brušnej dutine v chirurgickej gastroenterológii je 6-10%. Okrem iných brušných hernií tvoria pooperačné defekty až 20–22%.

Pooperačné hernie sa vyskytujú v tých anatomických oblastiach, kde sa robili typické chirurgické rezy, ktoré umožňujú prístup k brušným orgánom: v oblasti bielej línie brucha (po hornej alebo dolnej strednej laparotómii), v pravej ilálnej oblasti (po operáciách na slepom čreve, apendektómii), pupku, pravá hypochondrium (po cholecystektómii, resekcia pečene), ľavá hypochondrium (po operáciách na slezine), laterálna bedrová oblasť (po operáciách obličiek a uretrov), suprapubická oblasť (po gynekologických a urologických operáciách).

Postcholecystektomický syndróm a adhézie

 • pravá strana, žalúdok, bolesť žalúdka;
 • nadúvanie - nadúvanie;
 • pálenie záhy;
 • zvýšenie teploty (37 ° C);
 • hnačka;
 • zápcha, kvôli ktorej sa hemoroidy vyvíjajú;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • grganie s horkou dochuťou;
 • zožltnutie kože a sclera očí.

Symptómy sa nemusia objaviť vždy, ale hlavným symptómom je plynatosť a bolesť. Pravá strana niekedy bolí neustále, v niektorých prípadoch sa bolesť objaví náhle. Pri prvých prejavoch by ste sa mali obrátiť na nemocnicu.

Po operácii je bezpodmienečne nutné dodržiavať všetky lekárske predpisy, dodržiavať diétu. Keďže bol žlčník odstránený, mali by ste do svojej stravy zahrnúť bielkovinové potraviny, znížiť príjem uhľohydrátov a vylúčiť konzumáciu tukových živočíšnych produktov - sadlo, bravčové mäso, mastné ryby, maslo, mastné mliečne výrobky.

Tento objem však nestačí na trávenie ťažkých mastných potravín. Odtiaľto sa prejavuje nevoľnosť, zvracanie, plynatosť, zápcha, pálenie záhy, bolesti v boku.

Liečba syndrómu je založená na poruchách, ktoré sú výsledkom odstránenia žlčníka. Enzymatické látky, antispasmodiká, choleretické lieky sú predpísané. Osoba bude musieť dodržiavať diétu, vylúčiť alkohol a mastné potraviny.

Niekedy je predpísaná druhá operácia na opravu zmien v tele.

komisur

Ďalším dôsledkom operácie sú adhézie. Takéto problémy sa vyskytujú u 35% po operácii.

Sú spojivovým tkanivom, ktoré chráni boľavé miesta v mieste operácie. Adhézie sa tvoria aj po minimálne invazívnych operáciách. Po odstránení bubliny sa zobrazí prázdne miesto. Telo ho vyplní spojivovým tkanivom. Adhézie sa prejavia bolesťou, dávajúc na pravú stranu žalúdok; brnenie.

Najdôležitejšie je zabrániť ich rozvoju. Minimálne invazívne liečebné metódy umožňujú pacientom vstať po operácii už po niekoľkých hodinách. Je to pohyb, vďaka ktorému telo funguje a zotavuje sa. V dôsledku toho sa hroty nebudú tvoriť.

Samotné odstránenie hrotov nefunguje. Ľudové lieky nepomôžu, môže sa vyvinúť iba alergia. Liečba tohto stavu tela by sa mala vykonávať iba podľa predpisu lekára, aby sa predišlo zdravotnému postihnutiu.

Metódy klasifikácie pooperačných hernií

Podľa anatomotopografického členenia v chirurgii sa rozlišujú stredné pooperačné prietrže (stredná, horná stredná a dolná stredná) a bočné (horná bočná, dolná bočná - ľavá a pravá). Podľa veľkosti pooperačnej poruchy môžu byť hernie malé (nemenné usporiadanie brucha), stredné (zaberajúce časť samostatnej oblasti brušnej steny), rozsiahle (zaberajú samostatnú oblasť brušnej steny), obrovské (zaberajú 2-3 alebo viac oblastí)..

Pooperačné kýly sa tiež delia na opraviteľné a nezredukovateľné, jednokomorové a viackomorové. Opakujúce sa pooperačné kýly sa posudzujú osobitne, vrátane opakujúcich sa opakovaní. Pri výbere metód na odstránenie pooperačných hernií sa berú do úvahy všetky určené kritériá..

Príznaky pooperačnej prietrže

Tento jav okrem rôznych kozmetických defektov tiež spôsobuje zmeny vo fungovaní takých vnútorných orgánov, ako sú žalúdok, črevá, bránica a genitourinárny systém..

Ako už bolo uvedené vyššie, pooperačná ventrálna prietrž sa vytvára v oblasti jazvy, ktorá sa objavila po nedávnom chirurgickom zákroku. Tento jav sa vyskytuje v dôsledku oslabenia brušných svalov. Je pozoruhodné, že oslabenie sa považuje za najbežnejšiu príčinu prietrže u pacienta. Podľa štatistík je ventrálna prietržnosť na druhom mieste vo frekvencii výskytu po slabinovej prietrži.

Ventrálna pooperačná kýla sa môže objaviť rok alebo dva po operácii. Je to kvôli charakteristikám regenerácie tela pacienta. Zdá sa, že dokáže rýchlo zhoršiť stav ľudského zdravia. Najčastejšie sa vyznačuje silnou bolesťou.

 • Príčiny patológie
 • Príznaky a diagnostika
 • Klasifikácia prietrže podľa veľkosti
 • Klasifikácia hernie klinického ochorenia
 • diagnostika
 • Kód ICD 10
 • Liečba pooperačnej ventrálnej prietrže
 • Prevencia ventrálnej pooperačnej prietrže

Príčiny patológie

• výskyt zápalového procesu v rane a prenikanie infekcie do rany;

• Prítomnosť hnisu v dutine stehu. Tento dôvod sa javí veľmi zriedka. Jeho vzhľad závisí od veku pacienta, prítomnosti patológií a závažnosti priebehu infekcie;

• Nedodržanie špeciálnej diéty a režimu počas rehabilitačného obdobia. Jazva sa stane hustejšou 7-10 dní po operácii a nakoniec sa vytvorí šesť mesiacov po operácii. Po celú dobu rehabilitácie sa musí dôkladne postarať o stehy;

• U pacienta sa rozvíja diabetes mellitus a zlyhanie obličiek. Vedú k predĺženiu obdobia hojenia stehu;

• výskyt atrofie vo svaloch brušnej dutiny;

• Pacient má nadváhu. Tuk prispieva k narušeniu krvného zásobovania brucha a je prekážkou pri normálnom hojení jazvy. Nadváha tiež pomáha zvyšovať tlak na jazvu;

• Nesprávne šitie odborníkom;

• Realizácia upchatia brušnej steny ranou;

• Prítomnosť nadmernej fyzickej aktivity u pacienta po operácii;

• Odmietnite pacientov, aby používali podporné lekárske spodné prádlo. Nosenie lekárskeho obväzu pomôže predchádzať poškodeniu švu..

Jedným zo zriedkavých dôvodov na vznik ventrálnej pooperačnej kýly je prítomnosť nekvalitného lekárskeho vybavenia a zručností pri vykonávaní takýchto chirurgických zákrokov..

U starších mužov môže ventrálna prietrž viesť k tvorbe adenómu prostaty.

Všetky vyššie uvedené príčiny vedú k oslabeniu svalov brušného povrchu a rozvoju recidívy choroby. Ak pacient včas nekonzultuje odborníka, je prietrž s väčšou pravdepodobnosťou. V takom prípade môže pomôcť iba chirurgický zákrok, na ktorý sa musí pacient starostlivo pripraviť.

V pokročilejších prípadoch musí lekár vykonať pohotovostnú operáciu bez osobitnej prípravy. Po takejto operácii je pravdepodobnosť výskytu ventrálnej pooperačnej kýly vysoká.

Okrem toho nedostatok špeciálneho tréningu vedie k narušeniu správneho fungovania čreva a zvýšeniu vnútrobrušného tlaku..

Keď sa toto ochorenie objaví, pacienti sú znepokojení bolesťou v oblasti stehu. Vznik výbežku v brušnej oblasti naznačuje vývoj prietrže. Pri určovaní kýly si má pacient urobiť tieto jednoduché kroky: v stoji alebo pri brušnom napätí sa zväčšuje jeho veľkosť. Ak je pacient v polohe na chrbte, prietrž sa zmenšuje a je menej viditeľná.

Pri počiatočnom výskyte prietrže to nie je viditeľné alebo vôbec nie viditeľné. Odvolanie sa v tomto štádiu na odborníka vedie k odstráneniu vzdelania bez chirurgického zákroku. Zvýšenie veľkosti vzdelania vedie k tomu, že sa u osoby objavuje bolesť a nepohodlie v oblasti spoja.

Pri externom vyšetrení je výstupok jasne viditeľný. Keď pacienti vykonávajú akékoľvek jednoduché úkony, ktoré vedú k zvýšenému tlaku v brušnej dutine, objavia sa príznaky, ako je kašeľ. Pri zdvíhaní rôznych ťažkých predmetov a vykonávaní rôznych cvičení sa objavuje bolesť.

Okrem toho sú pacienti často znepokojení prítomnosťou necharakteristických zvukov v bruchu. Nedostatok včasnej liečby prietrže môže viesť k rozvoju takého nebezpečného ochorenia, ako je peritonitída.

2. Nevoľnosť a zvracanie;

3. Prítomnosť bolesti v bruchu;

4. Vzhľad výčnelku na brušnej stene v polohe na chrbte.

Ak sa teda objaví jeden z vyššie uvedených príznakov, pacient by mal o tom okamžite informovať špecialistu. Je pozoruhodné, že absencia protruzívnej liečby môže viesť k smrti.

Z lekárskeho hľadiska je taká prietrž klasifikovaná podľa priemeru a klinického ochorenia.

Obsah článku

Táto patológia sa môže vytvoriť okamžite po operácii, teda po pomerne dlhom čase po nej.

Takéto kýly sa tvoria v tých miestach tela, v ktorých boli urobené chirurgické rezy, aby sa zabezpečil prístup do operačného priestoru. Najčastejšie sa tieto novotvary vyskytujú po takých chirurgických zákrokoch, ako sú:

 • dolná alebo horná stredná laparoskopia;
 • apendektómia (odstránenie apendicitíd):
 • resekcia pečene;
 • cholecystektómia (odstránenie žlčníka);
 • chirurgický zákrok spôsobený perforáciou žalúdka peptickým vredom;
 • črevná obštrukcia;
 • chirurgické zásahy do močovodu alebo obličiek;
 • gynekologické operácie (cisársky rez, operácia maternicových fibroidov a ovariálnych cýst atď.).

Po laparoskopii žlčníka sa prietrž objavuje oveľa menej často ako po tradičnej cholecystektómii dutiny.

Prognóza a prevencia

Pooperačné prietrže, aj keď nie sú komplikácie, vedú k zníženiu fyzickej a pracovnej aktivity, kozmetickému defektu a zhoršeniu kvality života. Porušenie pooperačnej prietrže často (v 8,8% prípadov) vedie k smrti. Po chirurgickom odstránení pooperačnej hernie (s výnimkou prípadov opakovanej recidívy) je prognóza uspokojivá.

Prevencia pooperačných hernií vyžaduje, aby si chirurg vybral správny fyziologický operatívny prístup pre rôzne typy zákrokov, dôsledne aseptický vo všetkých fázach operácie, používal kvalitný šijací materiál, primeranú predoperačnú prípravu a správu pacienta po operácii.

V pooperačnom období je pacient povinný prísne dodržiavať odporúčania týkajúce sa výživy, nosenia obväzov, fyzickej aktivity, normalizácie hmotnosti, obmedzenia fyzickej aktivity a pravidelného pohybu čriev..

Príčiny výskytu týchto patológií

V takýchto prípadoch je zaznamenaný zvýšený vnútrobrušný tlak, pomalá črevná motilita a problémy s dýchaním. Všetky tieto faktory negatívne ovplyvňujú normálne zjazvenie chirurgickej rany..

Tieto faktory vedú k divergencii švov, zápalom, tvorbe hematómov a hnisaniu..

Pooperačná ventrálna hernia sa často vyskytuje v dôsledku skutočnosti, že pacient porušuje režim predpísaný lekárom. Medzi takéto porušenia patria okrem iného:

 • zvýšenie nad normu fyzickej aktivity;
 • ignorovanie predpísanej stravy;
 • odmietnutie lekárskeho obväzu.

Patológie, ktoré môžu tiež spôsobiť tento výčnelok:

 1. dlhodobé zvracanie
 2. oslabená imunita;
 3. celková slabosť tela;
 4. zápcha;
 5. zápal pľúc;
 6. bronchitída;
 7. obezita;
 8. diabetes;
 9. systémové choroby spôsobujúce štrukturálne zmeny v spojivovom tkanive.

V takýchto prípadoch je zaznamenaný zvýšený vnútrobrušný tlak, pomalá črevná motilita a problémy s dýchaním. Všetky tieto faktory negatívne ovplyvňujú normálne zjazvenie chirurgickej rany..

Klinický obraz tohto patologického procesu

V počiatočnej fáze vývoja ochorenia zvyčajne nevzniká žiadny syndróm bolesti a spravidla sa dá ľahšie opraviť prietrž. Ak je pacient vo vodorovnej polohe, veľkosť výčnelku buď klesá alebo prietrž úplne vymizne.

Pre ďalší rozvoj patológie je charakteristické zvýšenie objaveného výčnelku a zvýšenie intenzity syndrómu bolesti, ktoré môžu byť často paroxyzmálne..

Nie.Užitočné informácie
1celková slabosť
2zápcha
3zhoršená pohyblivosť čriev
4grganie
5nevoľnosť
6nadúvanie
7stagnácia exkrementov, ktoré môžu spôsobiť intoxikáciu
8vyduté podráždenie a zápal
9dysurické poruchy (charakteristika suprapubických hernií)
 • celková slabosť;
 • výskyt zápchy;
 • zhoršená črevná motilita;
 • grganie;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie;
 • stagnácia exkrementov, ktoré môžu spôsobiť intoxikáciu;
 • podráždenie a zápal vyčnievajúcej oblasti;
 • dysurické poruchy (charakteristika suprapubických hernií).

Liečebné metódy

Konzervatívna liečba sa predpisuje iba vtedy, ak existujú významné kontraindikácie pre takúto operáciu..

Pri nechirurgickej terapii týchto patológií je potrebné:

 • dodržiavať špeciálnu diétu;
 • vykonávať prebiehajúce preventívne opatrenia na zabránenie zápchy;
 • vylúčiť zvýšenú fyzickú aktivitu;
 • nezabudnite nosiť lekársku bandáž.

Gernioplastika môže byť uskutočnená dvoma spôsobmi:

 1. metóda zahŕňajúca použitie miestnych tkanív (zošívanie aponeurózy). Táto technika sa používa iba vtedy, ak veľkosť vytvorenej patológie nepresahuje päť centimetrov. Takáto hernioplastika je možná v lokálnej anestézii. V poslednej dobe sa táto technika používa zriedka, pretože vlastné tkanivá ľudského tela nie sú nijako zvlášť silné, čo môže viesť k relapsu patológie. Okrem toho taký pohyb tkaniva na odstránenie defektu porušuje normálnu anatómiu brušnej steny;
 2. použitie protéz zo syntetických materiálov. Moderná medicína využíva aloštepy typu ôk, ktoré sú špeciálnymi sieťami vyrobenými z vysokopevnostného a hypoalergénneho materiálu. Takéto protézy z oka sú:
 • neabsorbovateľné;
 • polovica absorbovateľná;
 • úplne absorbovateľné;
 • nelepivé, ktoré sú umiestnené v tesnej blízkosti vnútorných orgánov.

Pretože sa každý typ takejto protézy líši od iného zamýšľaným účelom, ich výber sa uskutočňuje individuálne pre každého konkrétneho pacienta.

Postupom času aloštep vyrastie s vlastnými ľudskými tkanivami a zakorenuje sa. Celá záťaž padá na odolný umelý materiál a anatómia peritoneálnej steny nie je porušená. V tomto prípade je riziko opakovania minimalizované..

Takýto zásah sa spravidla vykonáva otvorene z týchto dôvodov:

 • pacient už má jazvu, ktorú je často potrebné chirurgicky korigovať;
 • koža v vyčnievajúcej zóne je napnutá a nariedená, takže na zlepšenie kozmetického účinku musí byť táto časť vyrezaná;
 • iba otvorený prístup poskytuje spoľahlivé upevnenie protézy oka;
 • pri takejto operácii je zaručená ochrana vnútorných orgánov, ktoré spadli do herniálneho vaku, ako aj kvalitná excízia hernálneho vaku a chirurgické jazvy.

Laparoskopický a predperitoneálny zásah sa v takýchto prípadoch nepoužíva, pretože je veľmi pravdepodobné, že poškodí vnútorné orgány. Tieto techniky sa používajú pre malé kýly, keď nie je potrebná kozmetická korekcia..

Hlavné výhody minimálne invazívnych chirurgických techník:

 • nízka intenzita bolesti po operácii;
 • malé veľkosti chirurgických vpichov (do jedného centimetra);
 • rýchle rehabilitačné obdobie.

Výsledky hernioplastiky by mali byť nasledujúce:

 1. úplné odstránenie kozmetických defektov (výčnelok);
 2. odstránenie pooperačnej jazvy;
 3. zlepšenie vzhľadu brucha pacienta;
 4. zmiernenie bolesti;
 5. predchádzanie závažným komplikáciám.
 • dodržiavať špeciálnu diétu;
 • vykonávať prebiehajúce preventívne opatrenia na zabránenie zápchy;
 • vylúčiť zvýšenú fyzickú aktivitu;
 • nezabudnite nosiť lekársku bandáž.

Operácia na odstránenie pooperačných hernií sa nazýva hernioplastika.

 1. metóda zahŕňajúca použitie miestnych tkanív (zošívanie aponeurózy). Táto technika sa používa iba vtedy, ak veľkosť vytvorenej patológie nepresahuje päť centimetrov. Takáto hernioplastika je možná v lokálnej anestézii. V poslednej dobe sa táto technika používa zriedka, pretože vlastné tkanivá ľudského tela nie sú nijako zvlášť silné, čo môže viesť k relapsu patológie. Okrem toho taký pohyb tkaniva na odstránenie defektu porušuje normálnu anatómiu brušnej steny;
 2. použitie protéz zo syntetických materiálov. Moderná medicína využíva aloštepy typu ôk, ktoré sú špeciálnymi sieťami vyrobenými z vysokopevnostného a hypoalergénneho materiálu. Takéto protézy z oka sú:
 • pacient už má jazvu, ktorú je často potrebné chirurgicky korigovať;
 • koža v vyčnievajúcej zóne je napnutá a nariedená, takže na zlepšenie kozmetického účinku musí byť táto časť vyrezaná;
 • iba otvorený prístup poskytuje spoľahlivé upevnenie protézy oka;
 • pri takejto operácii je zaručená ochrana vnútorných orgánov, ktoré spadli do herniálneho vaku, ako aj kvalitná excízia hernálneho vaku a chirurgické jazvy.

Gernioplastická protetika znamená použitie celkovej anestézie.

Laparoskopický a predperitoneálny zásah sa v takýchto prípadoch nepoužíva, pretože je veľmi pravdepodobné, že poškodí vnútorné orgány. Tieto techniky sa používajú pre malé kýly, keď nie je potrebná kozmetická korekcia..

 1. úplné odstránenie kozmetických defektov (výčnelok);
 2. odstránenie pooperačnej jazvy;
 3. zlepšenie vzhľadu brucha pacienta;
 4. zmiernenie bolesti;
 5. predchádzanie závažným komplikáciám.

Bolesť hrudnej chrbtice: príčiny a liečba

Pociťujeme bolesť v hrudnej chrbtici, ktorej príčiny sa môžu veľmi líšiť, niekedy pripisujeme nepríjemný pocit bežnej únave alebo bežnému prechladnutiu, pričom nemáme podozrenie, že nástup symptómov bolesti môže byť akútnym a / alebo chronickým narušením fungovania vnútorných orgánov a neurologickou klinikou. -motorový prístroj.

Zvážte najtypickejšie klinické stavy, ktoré spôsobujú rôzne bolesti v hornej časti chrbta.

Hrudná oblasť pozostávajúca z 12 stavcov (Th1 - Th12) je najmasívnejšou a najkompenzovanejšou časťou stavcového systému, ktorý je nakonfigurovaný tak, aby odolal veľkým mechanickým zaťaženiam. Na rozdiel od krčných stavcov má hrudná chrbtica obmedzený stupeň voľnosti kvôli stavcom, ktoré sa navzájom pevne fixujú a obmedzujú pohyb bočných oblúkov..

Najmobilnejšou časťou chrbtice je oblasť medzi stavcami T1 a T4 a počnúc stavcami T5 je stupeň slobody čo najmenší. Preto sa najčastejšie bolesti hrudnej chrbtice vyskytujú presne v oblasti T4 stavca, ktorej odraz odrazu ovplyvňuje medzikapsulovú oblasť. Existujú rôzne diagnostické verzie klinických symptómov bolesti hrudnej chrbtice..

Toracalgia alebo intercostálna neuralgia je kompresia dráždivá kompresia koreňov intercostálneho nervu vychádzajúca z miechových kanálov hrudnej oblasti. Bolestivé pocity sa vyskytujú, keď sa na určité bolestivé body chrbta, ktoré sa nachádzajú v oblasti medzirebrových priestorov, pôsobí tlakom, čo je dôsledkom tuhej fixácie bočných oblúkov k hrudným stavcom..

Ťažká bolesť hrudnej chrbtice sa vyskytuje pri nedobrovoľných pohyboch, pri vykonávaní úkonu dýchania, kašľa, kýchania alebo nepohodlnej polohy pre rebrá v dôsledku neprimeraného svalového napätia. Bolesť spravidla pretrváva dlho a obťažuje človeka deň aj noc.

U starších ľudí je interkstálna neuralgia najviac postihnutá, u detí sa takáto patológia prakticky nenájde. Príčinným faktorom pri výskyte choroby je hrudná osteochondróza alebo herniovaný disk.

Zaujímavé! Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť srdca, pričom nemajú podozrenie, že príčinou bolesti je interkstálny priestor.

Hlavné rozdiely medzi intercostálnou neuralgiou z angíny pectoris:

 • Bolesť na hrudi s angínou obťažuje človeka s námahou as neuralgiou v pokoji.
 • Pri intercostálnej neuralgii sú cítené body bolesti a pri angíne pectoris je možné určiť iba lokalizačnú zónu bolesti, to znamená, že bolesť má difúzny charakter, ktorý sa odráža v ramene, v subkapulárnej oblasti, v chrbte alebo na hrudi..
 • Na zastavenie syndrómu bolesti anginou pectoris, možno len v pokoji a pri medzirebrovej neuralgii, je to pohyb, ktorý dočasne zastaví bolesť v hrudnej chrbtici..

Liečba intercostálnej neuralgie zahŕňa použitie liekov protizápalovej nesteroidnej skupiny (ibuprofén, diklofenak atď.). Ak metódy konzervatívnej liečby nepomáhajú, vykoná sa injekčný blok intercostálneho nervu, aby sa zastavil impulz bolesti. V prípade upnutia nervu v tkanive jazvy sa vyžaduje jeho chirurgický zákrok..

Ľudové homeopatické lieky pomôžu zmierniť bolesť doma:

 • Aconite alebo zápasník.
 • Colocint.
 • Horská arnica.

Medzi ďalšie alternatívne spôsoby liečby je možné rozlíšiť akupresúru, akupunktúru a pravidelné horčičné omietky, ktoré pôsobia ako protiváha nervového stimulu. Okrem toho, teplejšie, horúce pieskové vrece alebo korenie-pásová pomôcka pomôžu zmierniť bolesť chrbta v hrudnej chrbtici..

zápal pohrudnice

Hrudná chrbtica je druh premietacej obrazovky vyžarujúcej (dávajúcej) bolesti z vnútorných systémových orgánov života. Jedným z prejavov zápalového procesu, ktorý spôsobuje bolesť hrudnej chrbtice počas inhalácie alebo výdychu, je pohrudnica - choroba, pri ktorej sú postihnuté pleurálne lístky obklopujúce povrch pľúc..

Ochorenie sa môže vyvinúť ako nezávislá patológia a môže byť výsledkom akútneho alebo chronického poškodenia pľúcneho systému.

Medzi príčinné faktory zápalového procesu v pleurálnej dutine patria:

 • Prienik infekcie alebo inej dráždivej látky do dutiny pleurálneho média.
 • Pleurálne poškodenie v dôsledku patologických procesov, ako je zápal pľúc alebo pľúcny infarkt.
 • Imunozápalové ochorenia spojivového tkaniva seróznej membrány.
 • Poranenie pleurálnej dutiny pri zlomenine rebier.
 • Pleurálna lézia zhubných alebo benígnych novotvarov.

V prípade tohto prejavu sa u osoby prejavia okrem symptómov bolesti v zadnej časti hrudníka ďalšie nepríjemné príznaky:

 • Rýchlo dýcha.
 • Aby sa znížil reflex bolesti, pacient zaujme nútené držanie tela.
 • Horúčka spôsobuje horúčku a potenie.
 • Dýchavičnosť sa objaví, kašeľ sa javí suchý alebo so spútom.

Všetky tieto príznaky vyžadujú dôkladné vyšetrenie a kvalitné lekárske ošetrenie, ktoré sa vykonáva v nemocnici aj v ambulancii..

Pozor! Pokročilý stav choroby môže viesť k fúzii pleurálnej dutiny alebo k tvorbe rozsiahlych kotvení, to znamená k objaveniu sa fibróznych jaziev na spojivových tkanivách, čo je spojené s rozvojom čiastočnej alebo úplnej pleurosklerózy..

Ako zmierniť bolesť hrudnej chrbtice spôsobenú zápalovými procesmi v pleurálnej dutine? V medicíne existuje niečo ako punkcia, keď sa pomocou injekčnej punkcie odsaje tekutina z pľúc. Po tomto postupe má človek výrazné zlepšenie situácie, akt dýchania je normálny, príznaky bolesti na hrudi a späť ustupujú.

Takáto manipulácia však problém pleuritídy úplne nerieši. Vyžaduje sa ďalšia liečba choroby rôznymi farmakologickými a fyzioterapeutickými látkami - antibiotikami, protizápalovými nesteroidnými skupinami a špeciálne navrhnutými dýchacími cvičeniami..

Vykonávanie domácej liečby ľudovými liekmi je neúčinné.

Jedným z najnebezpečnejších stavov vedúcich k bolesti na hrudníku a chrbte je patológia aorty hrudnej oblasti. Bolesťové syndrómy sa môžu vyskytnúť v dôsledku trhania a disekcie aorty a poškodenia jej aneuryzmy. Osoba rozvíja prudkú a páliacu sa bolesť na hrudníku, zosilňuje sa pulzácia v brušnej dutine, vyskytuje sa krvácanie v médiu v hrudnom priestore a / alebo v pleurálnej dutine.

V tejto situácii je nevyhnutná okamžitá (okamžitá) hospitalizácia. Symptomatická klinika je eliminovaná anestéziou alkaloidnými liekmi. Ďalším stupňom liečby je urgentný chirurgický zákrok.

Okrem toho, zadný infarkt myokardu, ktorý sa vyskytuje v dôsledku pitvy, to znamená stratifikácia koronárnej artérie, môže spôsobiť syndróm bolesti, človek zažije pekelnú bolesť v hrudnej chrbtici..

Čo robiť v tomto prípade? Bohužiaľ, nie je absolútne čas na zamyslenie, hovoríme o minútach. Ak neposkytujete lekársku starostlivosť krátky čas, dôjde k úmrtiu..

Malo by sa poznamenať, že projekcia symptómov bolesti na hrudníku a hrudnej chrbtici môže spôsobiť patologické poruchy v pankrease, duodene, žlčníku alebo v suprafrenickom priestore..

Všetky vyššie uvedené možné príčiny a následky príznakov bolesti v hrudnej chrbtici tvoria najväčší počet prípadov spojených s vyžarovaním bolesti z vnútorných systémových orgánov životnej činnosti..

Existuje však problémový stav spojený s degeneratívnou deštrukciou hrudnej chrbtice.

Hrudná osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie medzistavcových platničiek, ktorého hlavným príznakom je bolesť na hrudníku. Symptómy bolesti sú vysvetlené komplexnými biochemickými a vaskulárnymi procesmi spojenými s uvoľnením alebo pretrhnutím vláknitého prstenca.

Medzi ďalšie klinické stavy pohybového ústrojenstva sa za najbežnejšiu klinickú patológiu považuje stavcová osteochondróza..

Napriek skutočnosti, že hrudná oblasť je sedavým osteoartikulárnym segmentom, na rozdiel od krčka alebo lumbosakrálneho úseku má najväčšiu záťaž..

So zmenami súvisiacimi s vekom alebo inými poruchami dochádza k metabolickej premene redukcie vaskulárneho lôžka v medzistavcových platničkách hrudnej oblasti. Výsledkom je, že kĺbová chrupavka stráca charakteristiky pevnosti, jej počiatočná elasticita zmizne, anatomická konfigurácia a tekutinová konzistencia vo vnútri tela chrbtice sa mení (tenká)..

Všetky tieto fyziologické premeny vedú k zložitým transformáciám, ktoré ovplyvňujú intenzitu bolesti.

Takže na počiatočnej neurologickej klinike, keď kĺbové segmenty hrudnej chrbtice sú najmenej ovplyvnené degeneratívnym procesom, osoba pociťuje bolesť po nadmernom zaťažení svalov, zdvíhaní hmotnosti alebo nevhodnom pohybe tela. Bolestivá reakcia sa môže vyskytnúť aj po podchladení stavcov postihnutých osteochondrózou..

Keď sa na tele hrudnej chrbtice objavia mikrotrhliny, zvyšuje sa bolesť a záchvat neuvoľňuje osobu ani v pokoji. Na hrudníku je ťažkosť, ramenné opasky, predlaktia a horné končatiny sú vystavené žiariacim bolestiam..

Keď sa vláknitý prstenec roztrhne, buničinový obsah stavcového tela vyjde von, bolí v hrudi bolesť alebo bolesť, ktorá obmedzuje pohyblivosť celého ľudského tela..

V zriedkavých prípadoch vyžaduje medziobratlová hernia chirurgickú korekciu. Aby sa predišlo takej situácii, aby sa táto choroba liečila po správne stanovenej diagnóze, je potrebné v najskoršom štádiu prejavu osteochondrózy..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je časté ochorenie sprevádzané porušením kĺbov a chrupaviek. Nabíjanie osteochondrózy je kľúčovým prvkom pri odstraňovaní choroby, ktorá postihuje asi 80% populácie.
Exacerbácia osteochondrózy krčnej chrbtice môže nastať náhle alebo postupne. Tento stav sa často nazýva "cervikálny lumbago" alebo cervicago. Záchvaty exacerbácie sú ranná stuhnutosť krčnej chrbtice a mierna bolesť po spánku, akoby akoby „ležala na krku“..
Miechová kýla je lézia muskuloskeletálneho systému, ktorá sa vyvíja v dôsledku deformačných procesov. Vyskytujú sa pri posunutí jadra medzistavcových platničiek, výsledkom je prasknutie vláknitého prstenca.