loader

Hlavná

Žalúdok

Možné následky po operácii trieslovej prietrže u mužov

Na následky po operácii trieslovej prietrže u mužov sa pacient musí pripraviť vopred. Dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára môže zabrániť vzniku komplikácií a čo najrýchlejšiemu návratu do vášho zvyčajného životného štýlu..

Pacient sa musí vopred pripraviť na následky po operácii trieslovej kýly. Pomôže to zabrániť vzniku komplikácií..

príčiny

Komplikácie v pooperačnom období u mužov môžu byť spôsobené nedostatočnou profesionalitou chirurga a fyziologickými charakteristikami tela pacienta. Nebezpečenstvom je situácia, keď dôjde k poškodeniu ileo-celiakálneho nervu u pacienta pred operáciou. Podobná odchýlka je častejšia u mužov, ktorí predtým podstúpili operáciu na odstránenie ingvinálnej prietrže.

Nedostatok úplných a spoľahlivých informácií chirurga o všetkých chorobách, ktoré pacient utrpel, a spôsoboch ich liečby môže spôsobiť poškodenie nervov a záchvaty silnej bolesti..

Pooperačné komplikácie

Nesprávne zaobchádzanie s herniovým vakom môže spôsobiť poškodenie močového mechúra alebo čreva.

Nebezpečnou komplikáciou operácie je infekcia rany v dôsledku neopatrnej manipulácie alebo nadmerného zranenia chirurgickými nástrojmi. Zvýšenie teploty je prvým príznakom prieniku patogénu zápalového procesu do tela pacienta. Pri absencii antibiotickej terapie dochádza k hnisaniu..

Porucha potencie

Ak je počas operácie poškodená spermatická šnúra, u pacienta sa vyvinie hormonálna nerovnováha, zmena vo výrobe spermií. Odchýlky môžu zapríčiniť neplodnosť alebo atrofiu semenníkov, stratu citlivosti u človeka v ingvinálnej zóne. Najčastejšie sa komplikácia vyskytuje, keď je ingvinálna prietrž odstránená znova, keď neexistuje spôsob, ako uvoľniť spermatickú šnúru z jazvy..

Najčastejším dôsledkom odstránenia prietrže hernie u mužov je vývoj hydrocelu.

Najčastejším dôsledkom odstránenia slabinovej prietrže u mužov je vývoj hydrocelu. Kvapôčka semenníkov má prevažne jednostranný charakter, zatiaľ čo zväčšené miešok narušuje pohyby a dokonca aj pohyb pacienta. Patologické ošetrenie je funkčné.

Syndróm bolesti a jeho liečba

Po ukončení anestézie môže človek pociťovať bolesť. Má odlišnú povahu a lokalizáciu:

 • bolesť v oblasti zošívania sa považuje za normu pri regenerácii poškodených tkanív. Nevyžaduje sa žiadne osobitné ošetrenie;
 • silná bolesť sprevádzaná opuchom tkanív môže varovať pred divergenciou stehov. V prípade potreby operáciu zopakujte;
 • bolesť semenníka spôsobená poškodením nervov. Poškodená oblasť so zvýšenou citlivosťou reaguje ostro na opuchy tkaniva po operácii. Liečba závisí od závažnosti poškodenia a je predpísaná lekárom;
 • hrubé stehy môžu spôsobiť poškodenie femorálneho kĺbu, ktoré spôsobuje akútnu bolesť. Terapia zahŕňa nosenie obväzov a užívanie liekov proti bolesti;
 • tupá bolesť sprevádzaná hematómom sa stáva výsledkom krvácania v mieste vpichu. Zastavenie plavidla môže vyžadovať vystavenie plavidla, po ktorom nasleduje stlačenie a zošitie.

U starších pacientov a mužov, ktorí vedú sedavý spôsob života, sa po chirurgickom zákroku zameranom na odstránenie trieslovej kýly môže vyskytnúť bolesť teliat. Tento stav spôsobuje trombózu nôh. Terapia zahŕňa vymenovanie trombolytík na pomoc hlbokým žilám.

Indikácie na nosenie obväzov

Bandáž je predpísaná na zabránenie vzniku následkov chirurgického zákroku v týchto kategóriách:

 • starší pacienti;
 • muži s nadváhou;
 • Oslabení pacienti.

Riziko vzniku negatívnych dôsledkov odstránenia prietržovej hernie u mužov s odmietnutím obväzu je vyššie u pacientov, ktorí nemali implantát zo sieťoviny. Pri vykonávaní fyzických cvičení v priebehu rehabilitačného obdobia sa odporúča nosenie obväzov všetkým pacientom, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, opätovnému rozvoju slabinovej prietrže a skorému uzdraveniu..

Intimita po oprave kýly

Ak neexistujú negatívne následky odstránenia prietržovej kýly a splnenie všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára človekom, intimita je povolená po 15 - 20 dňoch. V prítomnosti hematómu, divergencie stehu, posunutia oka na herniálnom portáli, bolesti, sexuálneho kontaktu je kontraindikovaný dokonca aj po 3 týždňoch.

Funkcie výživy po operácii

Na skrátenie doby rehabilitácie je potrebné dodržiavať diétu odporúčanú lekárom. V období zotavenia po operácii na odstránenie ingínovej prietrže by človek mal jesť tekuté jedlá vyrobené z potravín s vysokým obsahom bielkovín. Je dôležité jesť malé jedlá 4 - 6 za deň.

Na skrátenie doby rehabilitácie je potrebné dodržiavať diétu odporúčanú lekárom. V ponuke pre mužov musia byť prítomné ryby.

Odporúča sa zahrnúť do ponuky:

Je dôležité zabrániť nesprávnemu fungovaniu gastrointestinálneho traktu vrátane tvorby plynu, aby sa vylúčil nadmerný tlak na inguinálnu zónu..

Pacient by sa mal v čase zotavenia po operácii vzdať používania mliečnych výrobkov, ovocia, jogurtov, cukroviniek..

Nebezpečenstvo pre pacienta po odstránení slabinovej prietrže sú sýtené nápoje, káva, alkohol.

Regeneračné cvičenia

Počas prvých 2 týždňov po chirurgickom zákroku na trieslovom kanáli musí pacient dodržať režim fyzického odpočinku. Ak je toto odporúčanie lekára porušené, môže dôjsť k opakovanému výskytu slabiny prietrže. Aby sa človek vrátil k predchádzajúcej fyzickej aktivite, musí začať vykonávať ľahké gymnastické cvičenia. Ošetrujúci lekár vyberie úplný zoznam stimulačných cvikov pre ingvinálnu zónu.

Aby sa človek vrátil k predchádzajúcej fyzickej aktivite, musí začať vykonávať ľahké gymnastické cvičenia.

Vo väčšine prípadov rozsah tried zahŕňa:

 1. Cvičte „Nožnice“. V polohe na chrbte zdvihnite nohy nad podlahu a niekoľkokrát ich prekrížte. Držte nohy rovno a ruky držte pritlačené k podlahe pozdĺž tela..
 2. Cvičte z pozície, kľačte a lakte. Muž striedavo zdvíha nohy, umiestňuje ich rovnobežne s podlahou a vracia sa do východiskovej polohy.
 3. Cvičte pri ležaní na vašej strane. Pacient natiahne nohy a ruky. Hlava by mala spočívať na vašej ruke. Noha ležiaca na vrchu je zdvihnutá. Po niekoľkých opakovaniach sa cvičenie vykonáva pre druhú vetvu. V prvej fáze je dôležité zabrániť preťaženiu.
 4. Squat cvičenie. Šírenie nôh šírky ramien od seba robí muž 3 až 5 drepov, potom 2 až 3 kliky z podlahy. Posilnenie svalov môže začať neúplnými drepmi a push-upmi, s dôrazom na kolená.

Všetky odporúčané cvičenia sa vykonávajú denne niekoľkými spôsobmi. Zlepšenie pohody pacienta vám umožňuje postupne zvyšovať počet cvičení. Výskyt nepohodlia alebo bolesti vo trieslovej zóne počas gymnastiky si vyžaduje okamžité ukončenie vyučovania a návštevu lekára.

Prognóza ochorenia a prevencia relapsu

Na prevenciu opätovného rozvoja slabinovej prietrže sa odporúča muž:

 • pozorovať odpočinok po dobu 2 dní po operácii;
 • jesť v súlade s šetrnou stravou, kým sa telo úplne neobnoví;
 • obmedziť pohybovú aktivitu vykonaním súboru cvikov;
 • odmietnuť zdvíhať závažia 6 mesiacov po operácii;
 • prijať opatrenia na kontrolu hmotnosti.

Pretrvávajúce poruchy po chirurgickom zákroku u mužov, pri dodržaní všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára, sú zriedkavé. Vo väčšine prípadov je prognóza po odstránení trieslovej hernie pozitívna..

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

Obdobie zotavenia u mužov po operácii pri ingvinálnej prietrži sa pohybuje od 2 týždňov do 2 mesiacov.

Čo určuje dĺžku rehabilitácie?

Hlavným faktorom určujúcim čas zotavenia po oprave pri inguinálnej hernii je typ chirurgického zákroku (s otvoreným prístupom alebo pomocou laparoskopického zariadenia). Druh operácie určuje spôsob anestézie, veľkosť pooperačnej rany, čas strávený v nemocnici. Pri otvorených operáciách je pacient prepustený z domu po 3 - 5 dňoch, s laparoskopickými - v priemere na 2 alebo 3 dni. Ambulantná doba (pod dohľadom polyklinického chirurga) trvá asi 1 - 2 týždne, na konci ktorého sa človek môže vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života.

Staršie chronické choroby predlžujú rehabilitačné obdobie.

Faktory, ktoré predlžujú dĺžku pooperačného obdobia:

 • vek pacienta;
 • všeobecné chronické choroby, ktoré bránia hojeniu tkanív (najmä choroby dýchacích ciest a kardiovaskulárneho systému);
 • pooperačné komplikácie (hnisanie rany, krvácanie a trombóza, poškodenie nervov, spermatickej šnúry, kvapka semenníkov, opätovný výskyt prietrže).

V takých prípadoch sa môže doba rehabilitácie predĺžiť až na 8 týždňov..

S najvýhodnejším priebehom pooperačného obdobia dôjde k úplnej obnove a posilneniu tkanív v oblasti pooperačných stehov najskôr po 6 mesiacoch. Preto sa počas tohto obdobia neodporúča všetkým pacientom extrémna fyzická námaha a vzpieranie je obmedzené na 10 kg. Primeranosť záťaže sa určuje individuálne: akýkoľvek fyzický stres by nemal spôsobiť nepohodlie v oblasti pooperačného švu.

Všeobecné odporúčania

V počiatočnom štádiu je dôležitá primeraná analgézia, ktorá pacientovi poskytuje nielen pohodlný stav, ale tiež bráni poruchám kardiovaskulárneho systému a zabezpečuje normálne metabolické procesy v mieste chirurgickej rany. Muži musia pozorovať svoju vlastnú bolesť, keď sú posilnení, kontaktujte zdravotnícky personál nemocnice.

V súčasnosti sa na prevenciu komplikácií pľúc (stagnácia v pľúcach) a cievnych (tvorba a separácia krvných zrazenín) odporúča:

 • vstať z postele čo najskôr (od niekoľkých hodín do 2 dní od okamihu operácie);
 • dychové cvičenia (dýchanie brucha);
 • fyzioterapeutické cvičenia predpísané lekárom.

Na zabránenie opuchu semenníkov a mieška, na zníženie napätia spermatických kordov, na zabránenie venóznej fázy sa odporúča použiť na miešanie suspenzor (špeciálne podporné obväzy)..

Švy sa odstránia 6. až 8. deň. Pacient je zvyčajne už doma a chirurg vykonáva na klinike manipuláciu. Pred odstránením stehu by sa mal obväz a stehy udržiavať suché a čisté. Po odstránení stehov sa koža oblasti pooperačnej rany každý deň namastí roztokom jódu (5%) alebo brilantne zelenou, bielizeň sa po starostlivom vyžehlení zmení. Je dôležité, aby ste sa nenachádzali v oblasti s vysokým prachom, vlhkosťou a teplotou, aby nedošlo k poteniu v oblasti pooperačnej rany..

V ambulantnej fáze sa vykonávajú fyzioterapeutické, masážne a fyzioterapeutické cvičenia podľa indikácie a menovania ošetrujúceho lekára.

Regeneračné cvičenia

Počas rehabilitačného obdobia je potrebné zdržať sa normálnej fyzickej aktivity, najmä ak sa človek aktívne zapájal do simulátorov alebo aktívneho športu. V tomto štádiu sa dostávajú do popredia cvičenia fyzioterapie, ktoré prispievajú k obnoveniu svalového tonusu brušnej, trieslovej oblasti. Najprv sa počas telesnej výchovy odporúča obväz (pozri nižšie), v budúcnosti, bez nepohodlia a bolesti, ho nemôžete použiť.

Cvičenie je zamerané hlavne na obnovenie tonusu brušných svalov.

Šírku ramien chodidiel rozdeľte, vplávajte pomaly, nie úplne, ale pri udržiavaní pohodlného stavu.

 • Posaďte sa, vyrovnajte jednu nohu, v druhom ohnite koleno a položte ho na celú nohu. Nakloňte sa na ohnutú nohu a pomaly 5krát vytočte dopredu. Vymeňte nohu a opakujte.
 • Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ľavú ruku vpred a položte na ňu hlavu. Obidve nohy sú rovné. Pravú nohu zdvíhajte pomaly, nízko, päťkrát. Vymeňte stranu a opakujte.
 • V polohe na všetkých štyroch stranách (nohy ohnuté v kolenách, ruky v lakťoch, zameranie na lakte) pomaly zdvíhajte jednu nohu ohnutú v kolene rovno nahor, 5-krát na každej strane..
 • Kliky z podlahy pomaly, pri zachovaní komfortu. Ak máte ťažkosti s opieraním sa o kolená.
 • Je dôležité, aby všetky tieto cvičenia neboli sprevádzané bolesťou, nepríjemnými pocitmi alebo ťažkosťami v oblasti operácie. Je potrebné začať 1-2 krát a postupne zvyšovať frekvenciu cvičení denne.

  Lekár fyzioterapeutických cvičení vyberie individuálne typy a režim cvikov a monitoruje ich účinnosť v ambulantnej fáze liečby..

  Indikácie na nosenie obväzov

  Použitie obväzu po poranení slabinovej kýly je absolútne indikované u oslabených starších pacientov s nadváhou. Najmä ak sa počas operácie použil špeciálny sieťový implantát, ktorý chráni pred sekundárnym vyčnievaním vnútorných orgánov.

  Zároveň nosenie obväzov v ranom štádiu rehabilitácie zlepšuje priebeh zotavovacieho obdobia u všetkých pacientov.

  Obojstranná inguinálna ortéza

  Hlavné účinky bandáže:

  • zníženie svalového napätia;
  • prekážka zvyšovania tlaku v oblasti pooperačnej rany a jej traumy;
  • poskytuje rýchle a úplné uzdravenie.

  Je potrebné ich nosiť na krátku dobu, iba počas aktivity (vstávanie z postele, chôdza). Bandáže sú tiež indikované pre dávkovú fyzickú aktivitu, aby sa zabránilo zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý ovplyvňuje pooperačnú oblasť.

  Používa sa podľa potreby pravostranné, ľavostranné a obojstranné obväzy. Pre bandáže u mužov, ktorí podstúpili opravu kýly, je charakteristická prítomnosť pečate na úrovni otvorenia trieslového kanála. Predtým, ako vstanete z postele, je potrebné obliecť si obväz.

  Úlohy a vlastnosti stravy

  Po operácii je čas možného začiatku jedla určený typom anestézie. Pri lokálnej anestézii môžete po 3-4 hodinách po operácii piť vodu s celkovou anestéziou - iba niekoľko hodín po úplnom prebudení. Príliš skoro na jedenie môže spôsobiť záchvat nevoľnosti alebo zvracanie, ktoré je spojené s používaním liekov proti bolesti, anestetík..

  V závislosti od stavu pacienta dáva lekár povolenie k jedlu.

  Hlavným cieľom výživy - ľahký pohyb čriev a neprítomnosť nadúvania.

  jedlo v malých porciách, frakčne (4-6 krát denne);

 • v prvých dňoch po operácii - výlučne tekuté jedlo, s ďalším rozširovaním stravy;
 • jedlo s dostatočným obsahom bielkovín (hlavný stavebný materiál), vitamíny (na rýchle zotavenie), vláknina (na normálnu funkciu čriev);
 • väčšinou dusené a varené;
 • vylúčenie alkoholických nápojov, ostré obmedzenie fajčenia (ak sa nedá úplne vyhnúť);
 • nekonzumovanie čerstvého kyslého ovocia a zeleniny, sýtených nápojov, múky, sladkého, kefírového, jogurtu, kávy a silného čaju.
 • Základom stravy sú nízkotučné ryby, mäso (najlepšie kuracie, morčacie, králičie, teľacie), varené alebo dusené nízkotučné tvarohové mlieko, mlieko (ak neexistujú choroby čreva a pankreasu), pohánka, ovsená múka. Postupne sa pridáva dusená zelenina bez korenia, pečené jablká, vajcia (varené alebo parená omeleta).

  Hlavným cieľom stravy počas tohto obdobia je okrem poskytovania živín pravidelný pohyb čriev (bez zápchy a hnačky) a absencia nadúvania. Tieto faktory bránia úrazu pooperačnej jazvy v dôsledku vysokého vnútrobrušného tlaku a prispievajú k rýchlemu hojeniu tkanív..

  Komplikácie a možné následky po chirurgickom zákroku na odstránenie trieslovej prietrže

  Odstránenie slabinovej prietrže u človeka, rovnako ako akýkoľvek iný chirurgický zákrok, často vedie k mnohým komplikáciám. Pooperačné obdobie zvyčajne trvá desať dní. Niektoré komplikácie sa objavujú už v tomto období, niektoré neskôr.

  Normálny priebeh obdobia zotavenia

  Dôsledky operácie sa prejavujú aj pri normálnom priebehu regenerácie. Je možné nepohodlie, svrbenie, bolesť v oblasti jazvy. Okrem toho pokožka často mení farbu, je tu mierny opuch, modriny. Senzorické poškodenie tiež nie je patológia..

  Dôležité! Sťažnosti musí vyhlasovať ošetrujúci lekár.

  Na zmiernenie stavu sa predpisujú lieky proti bolesti, jazva je uzavretá gázovým obväzom. V tomto okamihu sa pacientovi odporúča odpočinok na lôžku, fyzická aktivita je vylúčená, dodržiava sa špeciálna diéta.

  Pooperačné komplikácie

  Všetky pooperačné komplikácie sú zredukované na nasledujúci zoznam:

  • hnisavosť stehu;
  • relapsu choroby;
  • tvorba hematómov;
  • mechanické poškodenie;
  • semenník hydrocefalus;
  • žilová trombóza;
  • črevné problémy;
  • krvácajúci.

  Hnisavosť stehu

  Dôsledky po operácii na odstránenie ingvinálnej prietrže vznikajú z rôznych dôvodov. Môže to byť lekárska chyba, porušenie pooperačného režimu, infekcia. Najbežnejšou komplikáciou je hnisanie stehu. Táto situácia nastane, keď patogény infekcie (stafylokok, Pseudomonas aeruginosa) vstúpia do oblasti pitvy tkaniva. Vyskytuje sa počas operácie, ako aj počas zotavovania.

  Recidíva

  Je možné opakovať výskyt slabinovej prietrže. Ak pacient nedodrží lekárske predpisy, porušenie diéty, odmietnutie obväzu, riziko recidívy sa výrazne zvyšuje.

  Prvýkrát po odstránení slabinovej prietrže by mal človek opustiť fyzickú aktivitu, nezdravé jedlo, fajčenie a pitie alkoholu. Mali by ste sa chrániť pred prechladnutím, pretože kašeľ spôsobuje prílišné utiahnutie brušných svalov a prípadne vyčnievanie..

  Recidíva vyprovokuje chirurgove chyby, ak nesprávny spôsob vyriešenia problému alebo zlé zosilnenie zadnej steny trieslového kanálika.

  hematóm

  Pomerne častá komplikácia po odstránení trieslovej prietrže. Malé hematómy sa rozpadnú samy o sebe. Niekedy sú potrebné obklady. V prípade väčších hematómov sa vykoná punkcia a odstráni sa prebytočná krv..

  Mechanické poškodenie

  Vyskytujú sa v dôsledku chirurgickej chyby. Možno porušenie integrity malých plavidiel. To vedie k atrofii semenníkov. Ak sú poškodené nervy, v šourku vo vnútri stehien je charakteristická mierna strata citlivosti. Môže prežiť navždy.

  Poranenie časti spermatického vlákna vedie k narušeniu sexuálnej funkcie. Najzávažnejším a nezvratným dôsledkom je rozvoj mužskej neplodnosti.

  Testikulárny hydrocefalus

  Toto je takzvaná kvapka. Môže byť jednostranný (zvyšuje sa jedna časť mieška) a obojstranný. Závažné opuchy vedú k nepríjemným pocitom pri chôdzi a ohýbaní. Motorická aktivita pacienta je významne znížená. Vylučuje sa výlučne chirurgickou metódou.

  Žilová trombóza

  Žily nôh sú poškodené - táto komplikácia sa prejavuje silnou bolesťou lýtkových svalov pri absencii vizuálnych zmien a stabilnej telesnej teploty. Starší ľudia trpia touto komplikáciou. Lekárske ošetrenie. Končí sa spravidla úplným uzdravením pacienta.

  Črevné komplikácie

  Pri vyrezávaní klznej kýly je možné nesprávne spracovanie hernálneho vaku lekárskym nástrojom. To spôsobuje črevnú dysfunkciu..

  Krvácajúci

  Aplikácia hrubých stehov na oblasť operácie vedie k poškodeniu femorálneho kĺbu, k závažnému krvácaniu. Táto komplikácia je eliminovaná počas chirurgického zákroku, jej výskyt závisí od kvalifikácie lekára, jeho skúseností s takýmito operáciami.

  Zaujímavé video: Výskyt slabinovej prietrže u mužov

  Rehabilitácia po operácii

  Keď sa pacient vrátil domov, nemôže okamžite pokračovať v obvyklom tempe života.

  Dôležité! Inguinálny obväz sa musí nosiť 1 mesiac po operácii.

  Mali by ste sa držať diéty, nosiť obväz. Fyzická aktivita sa zvyšuje postupne. Odporúča sa navštevovať kurzy fyzickej terapie, posilňovať svaly třísel.

  Počas prvých troch až štyroch týždňov po operácii sa pacientovi odporúča sexuálny odpočinok. Nezdvíhajte tiež závažia väčšie ako 5 kg. Po šiestich mesiacoch dôjde k úplnému obnoveniu brušnej steny.

  Napriek tomu, že operácia excitácie slabinovej prietrže u človeka nie je komplikovaná, obnova trvá nejaký čas. Komplikácie môžu vzniknúť priamo počas operácie v dôsledku porušenia lekárskych predpisov počas rehabilitačného obdobia.

  Inguinálna kýla

  Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

  diagnostika

  Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

  Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

  Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

  Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

  Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

  Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

  Príprava na operáciu a predoperačné diéty

  Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

  • diabetes;
  • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
  • krvné choroby;
  • onkologické choroby;
  • vysoká obezita.

  Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

  Potrebné analýzy a štúdie

  Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

  • všeobecná analýza krvi;
  • Analýza moču;
  • coagulogram;
  • elektrokardiogram;
  • ultrazvuk brucha.

  V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

  Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

  • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
  • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
  • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

  Chirurgická hernia

  Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

  Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

  Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

  S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

  Otvorená metóda

  Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

  Laparoskopická metóda

  Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

  Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

  Ťahová hernioplastika

  Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

  Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

  Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

  Laserová prevádzka

  Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

  Ako dlho trvá operácia

  Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

  • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
  • excízia herniálneho vaku;
  • odstránenie postihnutého tkaniva;
  • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
  • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
  • šitie.

  Rehabilitácia po operácii

  V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

  Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

  Pooperačné zotavovacie obdobie

  Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

  Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

  Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

  • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
  • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
  • ryby s nízkym obsahom tuku;
  • vajíčka
  • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
  • tvaroh;
  • rastlinné oleje.

  Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

  Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

  Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

  Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

  Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

  Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

  Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

  Regeneračné cvičenia

  Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

  Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

  1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
  2. Cvičný bicykel.
  3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
  4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
  5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
  6. Ramenné drepy.
  7. Push up.

  Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

  Prevádzkové náklady

  V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

  • spôsob prevádzky;
  • potreba použitia protéz z pletiva;
  • úroveň a povesť kliniky;
  • kvalifikácia lekárov.

  Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

  Možné komplikácie a bolesť po operácii

  Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

  Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

  Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

  Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

  • nezrovnalosť švíkov;
  • hnisanie v oblasti prevádzky;
  • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
  • zvýšenie teploty;
  • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
  • opakovanie prietrže.

  V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

  Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

  Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

  predpoveď

  Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

  Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

  Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

  Recenzie pacientov po operácii

  ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

  Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

  Keď môžete pracovať po operácii slabiny prietrže. Zotavenie po operácii trieslovej kýly

  Pretože inguinálna prietrž sa najčastejšie objavuje v dôsledku slabosti svalov, v pooperačnom období sa preventívne opatrenia zamerané na posilnenie svalovej steny brucha a slabín stávajú dôležitým bodom..

  Čo určuje dĺžku rehabilitačného obdobia?

  Doba zotavenia mužského alebo ženského tela je priamo úmerná použitej metóde opravy prietrže a typu anestézie..

  Doba trvania ambulantnej liečby po operácii je od 8 do 10 dní. V tomto okamihu sa odporúča, aby pacienti sledovali najmä pokoj na lôžku, šetrili energiu a vyhýbali sa fyzickej aktivite. Je im pridelená špeciálna strava.

  Predpokladom je pravidelná návšteva lekára. Lekárske pozorovanie vám umožňuje rýchlo reagovať na zmeny, ak je to potrebné, prijať opatrenia na kontrolu intenzity bolesti a zmenu taktiky zameranej na rýchle zotavenie po chirurgickom zákroku na trieslovine.

  Počas ambulantnej fázy je fyzická aktivita (vrátane vykonávania ľahkých cvičení) zakázaná. Trvanie abstinencie z fyzickej aktivity určuje ošetrujúci lekár. Ale v budúcnosti sú mimoriadne potrebné, pretože pomocou špeciálneho komplexu je možné výrazne posilniť svalové vlákna, zvýšiť ich tón, aby sa zabránilo opätovnému objaveniu prietrže.

  Príznaky choroby

  Najdôležitejším a najzreteľnejším symptómom tohto ochorenia je tvorba herniálneho vaku (opuch) v oblasti slabín, ku ktorému môže dôjsť na ľavej aj na pravej strane (menej často na oboch stranách)..

  Priemerná veľkosť výčnelkov je od 1 do 5 cm, veľkosť prietrže v počiatočnom štádiu je 2 až 3 cm a deteguje sa iba svalovou kontrakciou. Kýla má tendenciu rásť a zväčšuje sa do gigantickej veľkosti (asi 10 cm)..

  Medzi príznaky slabinovej prietrže patria:

  • Ťažkosti a pálenie v žalúdku;
  • Bolesť vznikajúca po fyzickej námahe v oblasti vzdelávania;
  • Nepohodlie pri chôdzi;
  • Závraty a zvracanie (zriedkavé príznaky).

  Inguinálna hernia sa diagnostikuje na základe vyšetrenia a klinického obrazu ako celku. V prípade pochybností je pacientovi zobrazený ultrazvuk. Nekomplikovaná ingvinická prietrž nemá vplyv na laboratórne parametre.

  Je potrebné diagnostikovať ingvinálnu prietrž vo zvislej polohe pacienta alebo pri namáhaní brušných svalov. Pri ležaní nie je herniálny vak viditeľný. Pri palpácii (palpácia) nie je prietrž bolestivá a má mäkkú, elastickú konzistenciu, ktorá sa ľahko prispôsobuje peritoneálnej dutine..

  Hlavným problémom je to, že ingvinická prietrž sa u mužov nelieči a dá sa odstrániť len chirurgicky. Ak toto ochorenie nespôsobuje nepohodlie a bolesť, chirurgický zákrok sa môže odložiť. Exacerbácia prietrže však môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

  • Abnormálnosť brušného výčnelku v dôsledku tvorby adhézií;
  • Zúženie, pri ktorom je časť tela (vaječník, močový mechúr, črevo alebo omentum) zovretá v herniálnom kruhu, čo môže viesť k nekróze (tkanivovej nekróze) tohto orgánu;
  • Črevná obštrukcia je spôsobená tým, že slučka tráviaceho orgánu, ktorá vstúpila do prietrže, je stlačená alebo je narušená črevná obštrukcia;
  • Testikulárny zápal.

  Všetky vyššie uvedené komplikácie vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Čím viac je choroba zahájená, tým ťažšia bude operácia.

  Ciele rehabilitácie k neskoršiemu dátumu

  Po určitom čase po operácii je hlavným cieľom odstránenie provokačných faktorov, ktoré sú potenciálne schopné vyvolať recidívu choroby. Vykonávajú sa tieto činnosti:

  • posilnenie svalového korzetu v oblasti brucha;
  • rovnomerné rozdelenie fyzickej aktivity;
  • opatrenia na prevenciu a liečbu predisponujúcich patológií, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou alebo dlhodobým kašľom;
  • zbavenie sa nadváhy, ktorej prítomnosť výrazne zvyšuje zaťaženie brušnej steny, čo vedie k jej oslabeniu;
  • zbaviť sa zlých návykov - týka sa to najmä fajčenia, ktoré prispieva k rýchlemu zhoršovaniu svalového tkaniva, k predčasným prejavom príznakov starnutia svalov a vyvoláva záchvaty proti kašľu (všetky tieto faktory môžu spôsobiť recidívu prietrže)

  Príčiny bolesti

  Už bolo povedané, že spôsob rehabilitácie po vyrezaní trieslovej kýly závisí od vybranej anestézie..

  V podstate sa pacienti môžu pohybovať nezávisle po štyroch hodinách. V tomto prípade je možný výskyt boľavých alebo rezných bolestí s lokalizáciou v oblasti rezu.

  Pôvod syndrómu bolesti je odlišný.

  1. Jeho vzhľad môže byť dôkazom procesu hojenia rán, opravy a hojenia tkanív, pretože malé časti nervových vlákien sú poškodené počas chirurgického rezu mäkkých tkanív, čo vedie k zvýšeniu citlivosti operovanej oblasti..
  2. Ďalšou príčinou bolesti po operácii trieslovej prietrže je opuch tkaniva..
  3. Pravdepodobnosť bolesti je do značnej miery spôsobená dôslednosťou chirurgického zákroku. Nedostatočná kvalifikácia lekára spôsobuje nesprávnu manipuláciu s tkanivami a vedie k zbytočnému zraneniu.
  4. Bolesť nie je vždy dôkazom problémov s hojením jaziev. Môže byť svalového alebo neurologického pôvodu..
  5. Značná záťaž v pooperačnom období niekedy vyvoláva relaps ochorenia, pri ktorom existuje silná bolesť. V tomto prípade je potrebná druhá operácia.
  6. Bolesť môže naznačovať vonkajšiu alebo vnútornú nezrovnalosť chirurgických švov.

  Predoperačná príprava

  Prípravné opatrenia na odstránenie prietrže kýly u mužov chirurgickým zákrokom zahŕňajú:

  • Úplné laboratórne vyšetrenie (LHC, koagulogram, všeobecná analýza krvi a moču);
  • EKG, ultrazvuk;
  • Vyšetrenie pacienta na prítomnosť chronických chorôb;
  • Objasnenie zoznamu liekov užívaných pacientom;
  • Prestať fajčiť, užívať drogy a alkohol 2-3 týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom;
  • Ukončenie 8 hodín pred operáciou, príjem akýchkoľvek potravín;
  • Nútené čistenie čriev (klystír).

  Obdobie vymáhania

  Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno.

  Večer prvé obliekanie. Väčšinou sa vypúšťa z rany, čo je normou.

  Počas ambulantného obdobia by sa obväzy mali vykonávať denne. Môžu trvať dlhšie v prípade hnisania stehu a zvýšenej bolesti..

  V prípade použitia hodvábneho šijacieho materiálu sa odstránenie švov prejaví od piateho do siedmeho dňa. V poslednej dobe stále viac a viac lekárov uprednostňuje použitie absorbčných švov Catgut, vďaka ktorým je možné dosiahnuť maximálnu neviditeľnosť jazvy..

  Lieky v pooperačnom období po odstránení slabinovej prietrže závisia od prítomnosti niektorých príznakov.

  Pri silnej bolesti bezprostredne po zákroku a na začiatku liečby sa používajú lieky proti bolesti.

  Pre komplikácie sú predpísané:

  • antibiotická terapia;
  • lieky na zlepšenie tkanivového trofizmu;
  • vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú spevniť steny krvných ciev;
  • imunomodulátory (lieky na posilnenie imunity).

  Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, je potrebné prvých 10 - 20 dní vylúčiť. Potom sa môžete postupne vrátiť do normálneho režimu, vyhýbajte sa intenzívnym cvičeniam a zdvíhacím závažiam s hmotnosťou nad 5 kg.

  Viac o vlastnostiach choroby u dospelých a detí.

  Prevádzkové náklady

  Druh transakcienáklady
  Natiahnite plast20 - 25 tisíc rubľov
  Ľahký plast25 - 40 tisíc rubľov
  Laparoskopická operácia40 - 50 tisíc rubľov
  Endoskopická chirurgia70 - 90 tisíc rubľov
  • Jednostranné alebo obojstranné vydutie.
  • Typ anestézie.
  • Preťaženie choroby.
  • Kvalifikácia chirurga.
  • Umiestnenie kliniky.

  Náklady na operáciu na odstránenie slabinovej prietrže u mužov na moskovských klinikách

  PoliklinikaAdresacena
  Chirurgia, flebologia, artrologiaMoskva, St. 1905, 17g. Moskva, ul. Malaya Dmitrovka, 8 rokov 1V priemere 25 000 rubľov
  Škandinávske zdravotné strediskoMoskva, ul. 2. kábel, d.2, str. 25, 26, 3728 000 rubľov
  Kliniky DeltaMoskva, Mentorship per., 620 000 - 40 000 rubľov
  Centrum pre fleboológiu a ošetrenie kýlyMoskva, Nakhimovsky Prospect, 5639 000 - 87 000 rubľov
  Cestná klinická nemocnicaMoskva, ul. Stavropol, dom. 23, budova 123 000 - 24 320 rubľov
  e-mail nn Klinika laserovej technológieMoskva, Shmidtovsky pasáž, 16, budova 225 000 rubľov

  Potrebujem obväz?

  Terapeutické obväzy sú navrhnuté tak, aby zabránili rozvoju hernií, a ak existujú, zabránili zvýšeniu výčnelkov, aby zabránili štiepeniu.

  V období po chirurgickom zákroku tieto výrobky pomáhajú predchádzať námahe svalov, znižujú záťaž brušnej tlače, čím sa výrazne znižuje pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

  Nosenie inguinálnej ortézy poskytuje rovnomerné rozdelenie vonkajšej záťaže a vnútrobrušného tlaku na operovanú oblasť, znižuje kompresiu na jazvovej oblasti, čo prispieva k jej rýchlemu uzdraveniu.

  Dĺžku používania obväzu určuje lekár v závislosti od počiatočnej veľkosti herniálneho výčnelku, obsahu vrecka, trvania operácie a jej zložitosti..

  Takéto preventívne opatrenie však nie je potrebné: použitie najnovších chirurgických metód zaisťuje spoľahlivé fixovanie oblastí výskytu trieslovej kýly pomocou implantátov zo sieťoviny..

  Takéto obväzy budú užitočné počas počiatočného obdobia po operácii, keď je bolesť stále prítomná, a pri obnovení fyzickej aktivity.

  Diéta po excízii pri slabej hernii

  Po operácii trieslovej kýly sú pacientom predpísaná špeciálna výživa. Strava je navrhnutá tak, aby sa znížila pravdepodobnosť črevných porúch (hnačka, zápcha, zvýšená tvorba plynov) na minimum, aby sa vytvoril tráviaci systém..

  Správna výživa zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko recidívy trieslovej kýly..

  • V období regenerácie by sa mal klásť dôraz na tekuté potraviny.
  • Porcie by mali byť malé.
  • Mali by ste jesť bez zhonu, starostlivo žuť jedlo.
  • Optimálne sú štyri jedlá denne.
  • Osobitná pozornosť by sa mala venovať proteínovým výrobkom: ich prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutnou podmienkou rýchlej obnovy svalového tkaniva. Strava by mala obsahovať: kuracie prsia, morčacie mäso, ryby, tvaroh (najlepšie s nízkym obsahom tuku), vajcia, mlieko. Mlieko nie je určené na individuálnu intoleranciu: v tomto prípade môže jeho použitie spôsobiť problémy s fungovaním gastrointestinálneho traktu a zvýšenú tvorbu plynov..
  • Je potrebné vylúčiť iné potraviny, ktoré vedú k nadúvaniu: droždie, strukoviny, čokoláda, sladkosti, pečivo, mliečne výrobky, ovocie, jogurt..
  • Je lepšie odmietnuť kávu.
  • Malo by sa vyhnúť pikantným, pikantným kyslým potravinám (vrátane zeleniny a ovocia s kyslou chuťou)..
  • Z nápojov by nemali byť vylúčené všetky sódy a alkohol..
  • Pozornosť sa musí venovať kompatibilite súčasne konzumovaných výrobkov. Neúspešná kombinácia tiež spôsobuje črevné ťažkosti, preťaženie plynu a v dôsledku toho zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny. To vedie k významnému riziku relapsu..

  Hernioplastika

  Chirurgia na odstránenie prietrže u mužov (hernioplastika) sa dnes vykonáva pomocou moderných technológií (endoskop), čo výrazne znižuje čas zotavenia operovaného pacienta..

  Namiesto rezov s laparoskopickou hernioplastikou sa urobia tri vpichy. Prierazmi, pomocou špeciálnych nástrojov, je prietržný vak odrezaný. Z tohto dôvodu prakticky neexistujú žiadne stopy po chirurgickom zákroku na povrchu kože a svaly umiestnené v oblasti brucha sú takmer bez poranenia, čo minimalizuje bolesť. Potom sa zosilnia peritoneálne steny.

  Dozvedieť sa viac: Vitamíny prietrže

  Gernioplastika sa dnes vykonáva dvoma spôsobmi:

  V prvom prípade, ktorý je klasickým chirurgickým zákrokom, sa diery, ktoré sa tvoria v brušnej dutine, uzavrú utiahnutím tkanív a ich zošitím (Schouldaysova metóda).

  Druhá metóda zahŕňa použitie syntetických materiálov pri plastickej chirurgii, ktoré dokonale zakorenia v ľudskom tele. Počas tejto operácie sa lemuje špeciálna polypropylénová sieť (plast podľa Lichtenštajnska)..

  Mnoho pacientov sa obáva otázky: „Ako dlho trvá operácia odstránenia prietrže?“ Hernioplastika trvá menej ako hodinu, čo minimalizuje komplikácie z celkovej anestézie. V poslednej dobe pacienti, ktorí sú z nejakého dôvodu kontraindikovaní v celkovej anestézii, podstúpia hernioplastiku pomocou lokálnej anestézie..

  Možné komplikácie

  Akýkoľvek chirurgický zásah do určitej miery vedie k deštrukcii integrity spojivového tkaniva a je umelým prienikom do ľudského tela, na ktoré telo môže reagovať dosť nepredvídateľným spôsobom..

  Platí to aj pri odstraňovaní ingínovej prietrže. Potom môže nasledovať pomerne krátka rehabilitácia, keď je zotavenie veľmi rýchle. Je však možný iný scenár, v ktorom sa vyskytne množstvo komplikácií. Ich príčiny môžu byť veľmi odlišné: nedodržiavanie pravidiel pooperačného obdobia, prienik infekcie atď..

  Najčastejšie následky po operácii trieslovej prietrže sú:

  1. Hnisanie švu - vyskytuje sa po mnohých chirurgických zákrokoch, vedie k výskytu bolesti a horúčky v postihnutej oblasti..

  2. Recidíva ochorenia je často výsledkom ignorovania odporúčaní lekára lekára. Riziko opätovného výskytu prietrže sa výrazne zvyšuje:

  • v rozpore so stravou;
  • v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy;
  • v dôsledku fajčenia (vyvoláva záchvaty proti kašľu, ktoré spôsobujú návrat výbežku);
  • kvôli odmietnutiu nosiť obväz;
  • príčinou recidívy prietrže môže byť nesprávne vykonaná operácia alebo nesprávny výber metódy chirurgického zákroku;
  • opätovný vývoj patológie je možný aj v prípade oslabenia stien trieslového kanálika alebo nedostatočného posilnenia zadnej steny počas operácie.

  3. Tvorba hematómov. Malé formácie sa eliminujú použitím kompresívnych obväzov a studených obkladov. Pri veľkých hematómoch sa na ich odstránenie používa punkcia..

  4. Poškodenie krvných ciev, nervov, prvkov spermatickej šnúry. Takéto komplikácie sú výsledkom chýb chirurga. Primeraná kvalifikácia lekára minimalizuje pravdepodobnosť ich výskytu.

  • Ak sú nervy poškodené, v pooperačnom období dôjde k zníženiu alebo strate citlivosti kože v miešku a na vnútornej strane stehien..
  • Pri poškodení časti spermatického vlákna trpí sexuálna funkcia až do rozvoja neplodnosti.
  • Poškodenie cievneho systému spermatickej šnúry môže spôsobiť atrofiu semenníkov.

  5. Hydrocele (kvapka semenníka) je jednou z najbežnejších komplikácií po hernioplastike..

  Pri jednostrannom poklese sa polovica šourku zvyšuje.

  Často sa tiež vyvíja bilaterálny edém, v dôsledku ktorého dochádza k dvojstrannému zvýšeniu šourku a niekedy dosahuje taký rozsah, ktorý vedie k ťažkostiam a obmedzeniu motorickej aktivity pacienta. Výskyt hydrocelu vyžaduje chirurgický zákrok: konzervatívna liečba tohto ochorenia nie je indikovaná.

  6. Trombóza hlbokých žíl nôh. Najčastejšie sa táto komplikácia prejavuje u starších a oslabených pacientov. Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou bolesti v lýtkových svaloch. Vzhľad nôh nepodlieha zmenám, teplota sa udržiava v normálnych medziach.

  Hlavným spôsobom liečby tohto typu trombózy je farmakoterapia. Obsahuje:

  • antikoagulanciá;
  • trombolytiká;
  • fibrínolytiká;
  • disaggregants.

  Správny výber liekov na konzervatívnu liečbu poskytuje predovšetkým pozitívne výsledky, zabraňuje ďalšiemu rozvoju trombózy a pomáha obnoviť priechodnosť postihnutých ciev..

  7. Narušenie čriev. Táto komplikácia je spôsobená nesprávnym spracovaním herniálneho vaku. Najčastejšie sa to stáva, keď dôjde k vyrezaniu klznej hernie.

  8. Poškodenie femorálneho kĺbu - je dôsledkom uloženia príliš hrubých stehov na incíziu v oblasti trieslovín..

  9. Infekčné komplikácie patria medzi zriedkavé, ale najnebezpečnejšie následky odstránenia slabinovej prietrže. Ak je to potrebné, predpisuje sa pacientom širokospektrálne antibiotiká.

  Príčiny choroby

  Vzhľad tohto ochorenia u mužov ovplyvňuje niekoľko faktorov:

  • Predispozičné faktory, keď je človek náchylný k rozvoju brušného výčnelku;
  • Faktory vedúce k zvýšenému tlaku v pobrušnici.

  Predispozičné faktory pre výskyt inguinálnej kýly sú:

  • Vrodené oslabenie spojivového tkaniva v stenách pobrušnice;
  • Atrofia svalov pobrušnice v dôsledku neprítomnosti alebo poklesu fyzickej aktivity;
  • Rozšírenie vnútorných a vonkajších "brán" trieslového kanála od narodenia.

  Výrobné faktory sú:

  • Nadmerná fyzická námaha (zdvíhanie ťažkých predmetov);
  • Kašeľ v chronickej forme;
  • Zápcha v chronickej forme;
  • Systematické nadmerné napätie stien brušnej dutiny v dôsledku odborných činností (pre nakladače, trumpetisty atď.).

  VIAC: Čo robiť, ak noha bolí a znecitliví kýlou chrbtice

  Príčiny slabinovej prietrže u mužov sú tieto:

  • chronický kašeľ;
  • predispozície;
  • choroby črevného systému;
  • nadmerná fyzická aktivita;
  • zranenia intímnej oblasti;
  • strata váhy;
  • nadváhou;

  cvičenie

  V prvých týždňoch po operácii sa pacientom odporúča odpočinok.

  Potom postupne musíte prejsť na vykonávanie fyzických cvičení. V počiatočnom období sú povolené iba ľahké pohyby zamerané na posilnenie svalových vlákien v bruchu a slabinách, čo prispieva k obnove ich tónov. Nezabudnite sa poradiť o cvičení s lekárom!

  Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

  1. Ľahnite si na podlahu, ruky natiahnite pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy v uhle 45 stupňov k podlahe a prekrížte ich. Toto slávne cvičenie sa nazýva „Nožnice“. Vykonáva sa na zvýšenie. Môžete začať s 3 až 3 opakovaniami pre každú nohu a vždy pridať jednu.
  2. Ležiace na chrbte, zdvihnite nohy a začnite napodobňovať cyklistiku. Prvý deň stačí urobiť 5 opakovaní.
  3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená a lakte. Pomaly zdvihnite pravú ohnutú nohu. Po piatich opakovaniach vykonajte rovnaké pohyby s ľavou nohou.
  4. Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ruku vpred, narovnajte nohy. Zdvihnite pravú nohu. Opakujte 5 krát. Otočte sa na pravú stranu a vykonajte rovnaký pohyb.
  5. S dôrazom sedieť, dať nohu vpred. Ohnite koleno, oprite sa o svoje ruky, začnite pomaly kývať. Vymeňte nohu a opakujte celý cyklus pohybov.
  6. Na vykonávanie neúplných drepov (nohy sú od seba vzdialené od seba). Hĺbka drepov je určená pohodu. V každom prípade by sa malo dodržať umiernenie..
  7. Dôraz kladieme. Vykoná sa úplné zatlačenie nahor. Na uľahčenie cvičenia sa oprite o kolená..

  Opísaný komplex je vhodný na každodenné vykonávanie. Počas tréningu sa musíte zamerať na svoje pocity. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit alebo bolesť, okamžite zastavte nabíjanie..

  Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať. Počet opakovaní sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od priebehu rehabilitácie. Ak máte slabosť, je lepšie dočasne odmietnuť.

  Vykonávanie komplexu liečebných cvičení je povolené iba po konzultácii s lekárom.

  Pooperačné pohlavie

  Pohlavie v počiatočných štádiách po operácii trieslovej prietrže môže vyvolať množstvo nežiaducich následkov:

  • zvýšená bolesť;
  • zvýšené opuchy;
  • hematómový vývoj;
  • krvácajúci;
  • výskyt infekcie rany;
  • švy na ozubenie;
  • posun implantátu.

  V normálnom priebehu rehabilitačného obdobia je možné neprítomnosť edému, bolesť, nepohodlie, intímne vzťahy obnoviť 14 dní po operácii prietrže, čím sa predíde tlaku na operovanú oblasť a nadmernému stresu..

  Neošetrené riziká

  • Zápal prietrže.
  • Pruh.
  • orchitída.
  • Obštrukcia čriev.
  • Zápal vnútri brucha.
  • Choroby močového ústrojenstva.

  Všetky tieto choroby sú mimoriadne nepríjemné a niekedy nebezpečné. Napríklad porušenie prietrže môže dokonca viesť k smrti. Preto môže včasná návšteva špecialistu a liečba slabinovej prietrže zabrániť mnohým problémom a niekedy zachrániť ľudský život..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Odporúčania pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok na odstránenie herniovaného diskuRehabilitačný proces trvá 3 mesiace až 1 rok po operácii v závislosti od zložitosti.
  Osteochondróza - degeneratívne poruchy chrupavkového tkaniva kĺbov. Toto ochorenie často postihuje chrupavku medzistavcových platničiek krčnej chrbtice. V tomto prípade je pacient mučený bolesťou v krku, prechádza do ramien a ramien, bolesťami hlavy, zníženou citlivosťou, zhoršeným zrakom a sluchom, hypertenziou.
  Bez pohybu nie je pravdepodobné, že by obnova narušeného pohybového aparátu bola úspešná. Nie je zbytočné, že lekári nie sú unavení z opakovania, že hnutie by malo byť významnou súčasťou života ľudí, najmä tých, ktorí žijú vo veľkých mestách a sú zbavení možnosti pravidelne chodiť, nehovoriac o plnohodnotných športoch..