loader

Hlavná

Hlava

Ako si vybrať pooperačnú bandáž

Bývalí pacienti sa často pýtajú, či majú nosiť obväz po operácii. Aby sme správne odpovedali na tieto a ďalšie otázky, pochopíme, čo je pooperačné obväz, prečo a koľko obvazu nosiť po operácii. Brušný obväz Intex je elastický oporný pás široký 22 alebo 30 cm, pás je pripevnený k spodnej časti chrbta pomocou suchých zipsov (suchý zips)..

Je obväz potrebný po operácii?

Pooperačný účinok obväzu spočíva vo vonkajšom tlaku, ktorý elastický pásik Intex pôsobí na brucho po operácii a pôrode. Nosenie obväzu po operácii:
- Znižuje zaťaženie pooperačnej rany a bráni divergencii švov.
- Zlepšuje krvný obeh v oblasti pooperačných rán a urýchľuje tvorbu fibrínových vlákien. Vytvorí sa trvalá jazva, ktorá eliminuje tvorbu prietrže - vyčnievanie vnútorných orgánov cez oblasť jazvy..
- Poskytuje vonkajší tlak na pooperačnú chirurgickú niť, orientáciu fibrínových vlákien správnym smerom. Tým sa zabráni objaveniu sa zarastených jaziev keloidov..
- Podporuje brušné svaly, oslabené po operácii a pomáha pacientovi udržiavať štíhlu postavu.
- Vnútorné orgány umiestnite na správne miesto. Znižuje sa tým riziko zníženia obličiek do panvovej oblasti..

Ako zvoliť pooperačnú brušnú ortétu?

Ktoré pooperačné obväzy sa považujú za kvalitu? Pooperačné obväzy by mali úplne vyložiť pooperačnú švu a podporovať brušné svaly, mali by sa pohodlne nosiť a nespôsobovať alergie. Pooperačná bandáž „Intex“ ruskej spoločnosti „Intertekstil korp.“ dobre prilieha k žalúdku, čím sa znižuje zaťaženie jaziev a brušných svalov. Pás je vyrobený z odolných nealergénnych materiálov (latex, polyester, polypropylén - môže spôsobiť individuálne alergické reakcie), preto má tenkú textúru, ktorá vám umožňuje diskrétne nosiť pás pod oblečením..

Ako si vybrať pooperačnú bandáž?

Na vyzdvihnutie obväzu Intex je potrebné vykonať dve merania (v cm): pás a bedra. Potom musíte porovnať merania s tabuľkovými intervalmi. Predpokladajme, že obvod pasu je 76 cm a vaše boky 105 cm. Tieto rozmery sa zhodujú v intervaloch zodpovedajúcich veľkosti 3 (M).

Šírka pooperačného obväzu závisí od umiestnenia jazvy. Pás šírka 22 cm je vhodný pre osoby pod priemernou výškou, 30 cm - pre ľudí nadpriemernej výšky. Priemerne máme na mysli výšku 175 cm pre mužov, 165 cm pre ženy.

Ako nosiť pooperačné obväzy?

Pri ležaní je potrebné nosiť obväz Intex. Narovnajte obväz tak, aby bol stred pásky uprostred brucha. Uchopte jeden okraj pásu, potiahnite druhý okraj a spojte časti suchého zipsu. Pás by mal na žalúdok vytvárať výrazný, ale nie bolestivý tlak..

Ako nosiť obväz po operácii?

Bandáž Intex by sa mala nosiť cez tenké tričko alebo tričko. Pás nebude trieť kožu a nebude dráždiť jazvu.

Koľko obväzov sa nosí po operácii brucha?

Čas nosenia obväzu závisí od zložitosti operácie, veku pacienta a rýchlosti, ktorou sa jazva lieči. U pacientov vo veku 14 - 30 rokov sa formuje spojivové tkanivo v priebehu 1 - 2 týždňov. U pacientov vo veku 30 - 60 rokov môže trvať 1 až 2 mesiace, kým sa vytvorí trvalá jazva. Presný čas nosenia obväzu by mal určiť lekár.

Koľko je potrebné nosiť obväz po operácii odstrániť maternicu?

Obdobie rehabilitácie po odstránení maternice trvá 2 mesiace. Po celú dobu musíte nosiť obväz.

Koľko obväzov by ste mali nosiť po operácii denne?

Noste obväz Intex 4 až 6 hodín denne. Ak chcete obnoviť krvný obeh, urobte si polhodinovú prestávku 3x denne. Neodstraňujte obväz v noci prvý deň po operácii. Ak pooperačné obdobie pôjde dobre, lekár vám v budúcnosti umožní spať bez bandáže.

Koľko času na obväz po operácii brucha, ak pociťujete bolesť a svrbenie pri nosení obväzu v oblasti jazvy?

Ak pociťujete bolesť alebo svrbenie a zistíte, že jazva sčervenala a zväčšila, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Je možné, že sa šev rozšíril alebo sa do neho dostala infekcia..

Koľko je potrebné nosiť obväz po laparoskopickej operácii?

Po laparoskopii sa obväz nosí 5 až 7 dní. Presný čas sa musí skontrolovať u lekára..

2 komentáre z „Ako zvoliť pooperačnú bandáž“

Potrebujete špecifiká. Chcem si kúpiť pooperačnú bandáž brucha s max. bavlna. Moja výška je 185 cm, pás 1,5 m. Otázky: aká veľkosť obväzu je pre mňa potrebná; koľko stojí; ako sa dostať. Ďakujem.

Čo potrebujete vedieť o pooperačnom obväze

Obdobie zotavenia po každom chirurgickom zákroku vyžaduje, aby bol pacient mimoriadne obozretný o svoje zdravie. Čo robiť, ak sa naliehavo potrebujete vrátiť do svojho zvyčajného života a lekári vo väčšine prípadov vám nedovolia tráviť veľa času ľahnutím. Samozrejme, ak nehovoríme o prípadoch, keď vážne zranenia neumožňujú pohyb. Je to spôsobené skutočnosťou, že po operáciách brucha sa môžu začať adhézie, takže lekári odporúčajú, aby pacient začal chodiť čo najskôr. Aby ste znížili syndróm bolesti, opravte toto miesto, zabráňte divergentnému švu - používa sa pooperačná bandáž. V závislosti od oblasti, pre ktorú je určený, môže mať produkt formu bedrového korzetu, topánky na nohe, šál, ortézy na ramene, zápästí a iných kĺboch. Každá z nich má svoje vlastné konštrukčné prvky, s ktorými by sa mala oboznámiť..

Bandáž po operácii brucha

Pooperačná bandáž je široký elastický pás, ktorý sa ovinie okolo pásu a je najčastejšie pripevnený suchým zipsom. Môže mať nadúvanie. Vďaka tomuto viacstupňovému nastaveniu sa obväzy môžu lepšie prispôsobiť vašim parametrom. Vnútorný priľahlý žalúdok má často špeciálny mäkký povlak z prírodného priedušného materiálu. V niektorých modeloch v bedrovej oblasti existujú špeciálne pevné rebrá, ktoré vám umožňujú odstrániť záťaž. U pacientov s ostómiou boli vyvinuté špeciálne obväzy na odstránenie obsahu čreva. Najčastejšie sa brušné pásy predpisujú po cisárskom reze, hysterektómii (odstránenie maternice), resekcii žalúdka, odstránení prietrže, po liposukcii atď. Niektorí nerozumejú, prečo je taký korzet potrebný, ale v skutočnosti plní mnoho funkcií. Hlavné sú:

 • prevencia nezrovnalostí v pooperačných švoch;
 • ochrana pred infekciami, choroboplodnými zárodkami;
 • fixácia vnútorných orgánov v správnej polohe, zabránenie ich premiestneniu;
 • znížené riziko rozvoja pooperačných hernií;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • zrýchlené hojenie švov;
 • zníženie bolesti;
 • odstránenie opuchov, hematómov.

Pred zakúpením by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, pretože nie vo všetkých prípadoch sú potrebné. Najmä po operácii na odstránenie apendicitíd je často postačujúci jednoduchý obliekanie. Existuje množstvo kontraindikácií. Patria sem niektoré chronické choroby sprevádzané opuchmi, ako aj zlý stav stehu (krvácanie, hnisanie atď.). Kontraindikácie môžu byť podráždenie, boláky a iné poškodenie kože v mieste aplikácie obväzu.

Ako nosiť lekársky pooperačný pás závisí od predpisu lekára a od rýchlosti hojenia stehu. Zvyčajne trvanie do 2 týždňov, denne maximálne 8 hodín s prestávkami počas dňa.

Ortéza na nohy

Ak osoba podstúpila operáciu na nohe, potom je najťažšie začať sa pohybovať a šliapať na boľavé končatiny. Na tieto účely nestačí konvenčné elastické obväzy, takže výrobcovia vyvíjajú špeciálne modely. Najmä pneumatická ortopedická topánka, ktorá umožňuje nastavenie tlaku vo vnútri produktu. Princíp fungovania takejto ortézy je založený na vzduchových bunkách. To poskytuje komplexný kontakt s dolnou časťou nohy a v každom kroku sa vyskytuje pulzujúca pneumatická postupná kompresia. Táto technológia pomáha znižovať opuchy. Dochádza tiež k absorpcii a rozptylu nárazov. Topánka zaisťuje potrebnú imobilizáciu a zároveň vám umožňuje chodiť. Tento typ zahŕňa modely AIRSELECT 01EF STANDARD a AIRSELECT 01EP ELITE americkej spoločnosti DonJoy..

Po operáciách sa často používa obojok s termoplastickým členkom s dvoma listami a penovou podložkou s vnútornou pamäťou - model VALTEC EST-085 Orliman. Dizajn pozostáva z dvoch dosiek potiahnutých vnútorne mäkkým polymérnym materiálom. Na upevnenie sa na stabilizáciu členku používajú pásy na spodnej časti nohy a pod pätou. O tom, ako zvoliť správny model, určí lekár v závislosti od typu vykonanej operácie.

Bandáž po operácii na paži

Dizajn bandáží na ramennom kĺbe je rukáv (rukáv) so špeciálnymi remienkami pripevnenými k telu. Vďaka ramennej výstelke je rozsah pohybov obmedzený, zabráni sa posunom, podchladeniu kĺbov a urýchli sa regenerácia tkanív, svalov a kostí po operáciách..

Niekedy je po operácii potrebný model s elastickým a ľahkým vankúšom pre pneumatiky (model RP-6U-45 Reabilitemd). Vďaka dizajnu zoberie ruku na stranu a zafixuje ju v požadovanom uhle - 45 ° alebo 90 °.

V závislosti od operácie môže byť neoprénový model postačujúci, pevne prilieha a vytvára tepelné kompresie v ramennom kĺbe. Má ďalší opasok pripevnený na opačnej strane tela, ktorý zabraňuje chorej končatine vykonávať zbytočné pohyby (model 4801/4802 Orliman)..

Bandáž na zápästie

Naše ruky neustále pracujú a každú minútu robia veľa pohybov, ale po operácii je to spojené s nebezpečnými následkami. Aby sa obmedzila pohyblivosť v zápästnom kĺbe, pomôže obväz s kovovou simulovanou pneumatikou, ktorú je možné individuálne nastaviť tak, aby sa ohýbalo rameno. Najčastejšie je formovacia podpora vyrobená z hliníka a má pologuľovitý tvar. Takéto ortézy sú vyrobené z hustého materiálu, ktorý zaisťuje mierne stlačenie. Najlepšie recenzie dostali modely: MF-50 a MFP-80 (rozšírené) Orliman, ARH9019 a ARH16 ARMOR, ako aj Tutor-6K-V Reabilitimed a 8551Med textil. Ak chcete tiež fixovať prst v pevnej polohe, použije sa obväz s kovovým okrajom, najmä modely ARH15 ARMOR a Tutor-6K-VU Reabilitimed.

Bandáž po operácii kolena

Pri vážnych zraneniach a chorobách v kolennom kĺbe sa bohužiaľ niekedy nemusia operácie obísť. Ak sa chcete rýchlo vrátiť do aktívneho života, musíte kompetentne pristupovať k výberu obväzu. Možno budete musieť kúpiť dlahu prvýkrát. Jedná sa o obväz od dolnej končatiny do stredu stehna, ktorý je vybavený niekoľkými kovovými doskami prebiehajúcimi pozdĺž chodidla po celom jeho obvode. Vďaka tomu je zaistená úplná imobilizácia. Alternatívou k dlahe môže byť kovová ortéza s pántami a zámok. Na začiatku rehabilitácie si môžete nohu upevniť do správnej polohy, potom ju postupne upravovať a rozširovať rozsah pohybov tak, aby sa končatina rozvíjala. Lekár môže niekedy povoliť neoprénový obväz, ktorý má mierny kompresný a mikromasážny účinok, aby zlepšil krvný obeh a urýchlil hojenie..

Bandáž si nemôžete kúpiť podľa vlastného uváženia, pretože, ako vyplýva z opisov, ich vzory sú odlišné. Konzultácia s lekárom je veľmi dôležitá a negramotná samoliečba môže spôsobiť pooperačné komplikácie..

Indikácie na použitie obväzu v brušnej dutine

Bandáž na brušnej dutine je vyrobená z elastického materiálu vo forme bandáže, ktorá je upevnená na miestach, kde je potrebné vykonať fixáciu. Najčastejšie nosia takýto pás v rehabilitačnom období po operácii brucha. Obväzy sa používajú na rôzne účely a majú odlišnú štruktúru..

indikácia

Indikácie nosenia ortopedického pásu sú operácie vykonávané v zažívacom trakte a genitourinárnom systéme. Elastické obväzy sú určené na prevenciu prolapsu orgánov, divergencie sutúr a prenikaniu patogénnej flóry do rán, ktoré sa po operácii nezhojili..

Bandáž znižuje zaťaženie brušnej dutiny, čo uľahčuje stav ľudí, ktorí podstúpili operáciu.

Často sa odporúča nosiť elastický pás pre pacientov, ktorí trpia zraneniami v chrbte alebo sa podrobujú operácii chrbtice. Bandáž sa používa na diagnostiku rôznych foriem prietrže. Je fixovaný v oblastiach, kde boli počas operácie odstránené usadeniny tuku..

Ženy, ktoré očakávajú dieťa, by mali používať obväz v prípadoch, keď majú slabé svalové tkanivo v bruchu, existuje vysoké riziko prolapsu maternice alebo očakávajú narodenie dvojčiat..

klasifikácia

Pri výrobe pásov sa používajú rôzne materiály, stupeň fixácie má tiež rôzne úrovne.

Funkcie obväzu závisia od toho, na aký účel sa bude používať. Najčastejšie sa používajú na liečbu a prevenciu brušnej prietrže.

lekársky

Zvláštnosťou zdravotníckych pomôcok je to, že obsahujú špeciálnu sieťku vyrobenú z elastickej a odolnej tkaniny. Pomáha opraviť orgány na správnych miestach bez vylúčenia ich premiestnenia alebo prolapsu. Pre ľudí, ktorí nemôžu byť operovaní kvôli jednotlivým ukazovateľom, sa obväz stáva prostriedkom na zabránenie progresie choroby.

Upevňovací lekársky pás je predpísaný v nasledujúcich situáciách:

 • s vývojom kýly bielej línie brucha;
 • keď sa pri slabine alebo stehne vyskytuje prietrž;
 • aby sa zabránilo prasknutiu švu po operácii brucha.

Ak dôjde k poraneniam chrbta alebo brucha, elastický pás pomôže vo fáze rehabilitácie. Najväčší účinok na regeneráciu tela možno dosiahnuť, ak pacient po všetkých odporúčaniach konzervatívnej liečby vykonáva požadovanú fyzickú aktivitu a spí na ortopedickej matraci..

profylaktický

Úroveň fixácie preventívneho obväzu je menšia ako u iných druhov. Jeho nosenie je odporúčané pre ľudí, u ktorých je zvýšená pravdepodobnosť vzniku prietrže. Profesionálni športovci alebo ľudia, ktorí sa aktívne zapájajú do športového strediska, často používajú takéto elastické obväzy. Pre začiatočníkov s nesprávne navrhnutým školiacim programom sú možné zranenia v tlači.

Použitie preventívneho obväzu môže byť spôsobené abnormalitami v lokalizácii alebo štruktúre brušných orgánov.

Dĺžka nosenia obväzov závisí od toho, v akom štádiu vývoja je patológia..

pooperačné

Účelom nosenia obväzu v pooperačnom období je zabezpečenie rýchleho hojenia švov. Jeho terapeutický prínos spočíva v tom, že rovnomerne rozdeľuje zaťaženie vnútorných orgánov a určuje polohu tých miest, na ktorých sa nedávno prevádzkovala. Moderné technológie používané pri výrobe obväzov umožňujú použitie trvanlivých elastických tkanín, ktoré poskytnú požadovaný stupeň kompresie.

Vďaka obvazu v pooperačnom období pacient trpí menšou bolesťou. Okrem toho bandáž zaisťuje stabilitu švu, zabraňuje jeho pretečeniu.

modely

Akýkoľvek model ortopedickej bandáže je zameraný na fixáciu orgánov brušnej dutiny, čo neumožňuje rozvoj komplikácií. Najbežnejšie používané typy elastických zariadení:

 • Alebo k. Používa sa v prípadoch, keď je potrebné chrániť pooperačné švy pred nezrovnalosťami, ako aj na fixáciu orgánov v peritoneálnej oblasti v ich fyziologicky prirodzenej polohe. Opasok sa nosí po operácii.
 • Orlett. Univerzálny prostriedok na zabránenie rozvoja patológií pobrušnice. Upevňuje orgány na správne miesto a rozdeľuje tlak tak, aby sa zabránilo ich premiestneniu.
 • Ortopedické obväzy Trives sa nosia pred operáciou aj po nej. Bandáže tohto typu sú univerzálne, a preto sú vhodné pre pacienta akéhokoľvek veku a pleti.
 • T 1339 je typ obväzu, ktorý sa používa na nosenie v oblasti hrudníka. Často pridelené mužom..
 • Ecotene je predpísaný ženám pred pôrodom a po ňom ako opatrenie na zabránenie vysídľovania vnútorných orgánov.
 • Prepravka B 339 bola vytvorená pre pacientov, ktorí majú stómiu, to znamená dieru vytvorenú chirurgom, ktorá poskytuje spojenie medzi rôznymi orgánmi, napríklad priedušnicou a vonkajším prostredím. Bandáž tohto typu fixuje brušnú stenu na správnom mieste, podporuje svalový korzet. Debna B 339 zmierňuje bolesť, zabraňuje prietrži, znižuje možnosť infekcie.

Najvhodnejší typ elastického pásu si vyberie ošetrujúci lekár.

Funkcie výberu

Farmaceutické spoločnosti ponúkajú veľký výber ortopedických obväzov. Ak chcete kúpiť ten najvhodnejší, mali by ste zvážiť niekoľko odporúčaní.

Veľkosť obväzu by preto nemala presahovať obvod pása. Bandáž by mala byť vyrobená z elastickej tkaniny a takej kvality, aby pri nosení nespôsobovala trenie.

Je dôležité, aby pás nespôsoboval silný pot a nedráždil pokožku, preto by ste si mali zvoliť obväz z dýchacích materiálov..

Pri výbere ortézy by ste mali venovať pozornosť možnosti úpravy sily fixácie a korekcie. Do úvahy sa musí brať aj šírka pásu: mala by úplne zakrývať a podopierať časť brušnej dutiny, na ktorej bola operácia vykonaná. Nosenie obväzu by nemalo byť nepríjemné. Naopak, malo by to pomôcť zbaviť sa bolesti a udržať orgány na svojom mieste..

Ako nosiť obväz

Bandáž by sa mala nosiť ráno v náchylnej polohe. Pás je umiestnený tak, aby bol aplikátor na pupočnom kruhu. Po navlečení pásu sa brušná oblasť jemne masíruje, aby sa zmenšil výčnelok. Potom sa pás omotá okolo puzdra a upevní sa suchým zipsom.

Bandáž brucha je nosená celý deň, štartuje iba na spánok.

Preventívne pásy sa nosia v tých dňoch, keď môže dôjsť k herniálnemu výčnelku. Ak osoba trpí bolesťou pri nosení elastického pásu, obväz by sa mal odstrániť a lekár o tom musí byť informovaný..

kontraindikácie

Nosenie elastického pásu je zakázané pre ľudí, ktorí majú prietržové komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok.

Jeho použitie vylučuje aj prítomnosť závažných kožných infekcií v oblastiach, kde by sa mal obväz nosiť.

Neexistujú žiadne kontraindikácie pre prenatálne obväzy. Ak je osoba alergická na prvky tvoriace obväzový materiál, odporúča sa nosiť obväz na oblečenie. Rovnaké opatrenia je možné uplatniť v prípade kožných ochorení..

Ženy po pôrode by nemali nosiť pomôcky, ak sa u nich vyvinie ochorenie obličiek alebo patológia gastrointestinálneho traktu.

U niektorých typov švov, ktoré zostanú po cisárskom reze, sa tiež neodporúča nosiť opasky.

Materský opasok

Odporúča sa, aby ženy nosili počas tehotenstva obväz, ak majú patologické ochorenia chrbtice. Okrem tejto indikácie môže lekár predpísať aj pás, ak existuje riziko potratu. Prítomnosť veľkého množstva plodovej vody, veľká veľkosť dieťaťa, ako aj jazvy na povrchu epitelu maternice - to všetko sa môže stať dôvodom, prečo žena bude musieť pred pôrodom nosiť obväz. Natiahnite ju od 4 mesiacov tehotenstva. Bandáž je odstránená v noci. Je možné to urobiť inokedy, aby plod nepociťoval nedostatok kyslíka.

Detská brušná ortéza

S vysokou pravdepodobnosťou vzniku kýly v bruchu sú deťom predpísané elastické pásy. Dajú sa ľahko pripevniť na brucho dieťaťa. Materiály používané pre malých pacientov sú hypoalergénne.

Bandáž by sa mala aplikovať správne, aby nespôsobovala ťažkosti s dýchaním a nenarúšala normálny vývoj dieťaťa..

Kvalitne vyrobené obväzy sa po nosení nepociťujú a nie sú viditeľné pod oblečením. Nemôžete priradiť a kúpiť si obväz sami. Mal by to byť detský chirurg.

recenzia

Sergey, 42 rokov, Astrakhan

Diagnostikovaná prietrž v slabinách. Liečené liekmi, potom predpísané na obväz. Cena bola nízka, čo potešilo. Počas nosenia nedošlo k nepríjemným pocitom. Deň 3-4 bol nezvyčajný, ale potom som ani necítil, že mám opasok.

Alla, 29 rokov, Tomsk

Pred pôrodom mal obväz. Môj gynekológ odporučil, aby sa predišlo možným komplikáciám. Dal som to na koniec prvého trimestra. Narodenie prebehlo dobre. Aj po nich išiel nejaký čas pásom. Nezaznamenali sa žiadne nepríjemné pocity ani negatívne následky.

Michail, 30 rokov, Krasnojarsk

Dieťa odhalilo svalovú slabosť v oblasti brucha. Aby nedošlo k rozvoju prietrže, lekár predpísal nosenie kýlovej opasky pre deti. Dieťa rastie zdravo.

5 najlepších brušných pooperačných bandáží

Moderná bandáž brucha na pooperačné použitie umožňuje pacientovi udržať mobilitu a rýchlo zabudnúť na bolesť. Pri výbere obväzu si musíte dávať pozor nielen na veľkosť, ale aj na kvalitu, ako aj na množstvo ďalších parametrov. Na uľahčenie procesu výberu vám odporúčame zoznámiť sa s najlepšími pooperačnými bandážami brucha opísanými v tomto prehľade..

indikácia

Pooperačný (brušný, kompresný) obväz do brušnej dutiny je široký elastický pás, ktorý podporuje vnútorné orgány bez kompresie a zhoršuje prísun krvi..

Účelom tohto produktu je zabrániť vzniku komplikácií (tvorba hernií, adhézií) a skrátiť dobu zotavenia pacientov po abdominálnych a laparoskopických operáciách na orgánoch tráviaceho a genitourinárneho systému..

Indikácie pre použitie pooperačného korzetu:

 • chirurgické zákroky na brušných orgánoch: odstránenie maternice, vaječníkov, slepého čreva, žlčníka, resekcie žalúdka atď.;
 • hernioraphia - excízia a plastická prietrž brušnej steny;
 • cisársky rez;
 • abdominoplastika - odstránenie podkožného tuku a prebytočnej kože na bruchu;
 • viacnásobné tehotenstvo;
 • slabosť brušnej steny a divergencia brušných svalov (diastáza) v popôrodnom období;
 • poranenia brucha;
 • prolaps vnútorných orgánov brušnej dutiny, obličiek;
 • choroby lumbosakrálnej chrbtice: osteochondróza, spondylóza, výčnelok, prietrž.

Nosenie pooperačného ortopedického pásu pomáha znižovať svalové napätie počas pohybu, zabraňuje štiepeniu švov a prenikaniu do rany infekcie a zmierňuje bolesť.

recenzia

Maxim, 32 rokov, kúpil som si obväz v obchode so zdravotníckymi pomôckami po operácii na odstránenie dodatku. Lekár odporučil, aby sa švy liečili rýchlejšie a aby sa minimalizovalo riziko prietrže a priľnavosti. Nájdená lacná možnosť, použitá 2 mesiace. Obväz prešiel vzduchom, netlačil na žalúdok, nosil a ani si nevšimol jeho prítomnosť.

Julia, 36 rokov, musela som premýšľať o kúpe potom, čo som mala cisársky rez. Dlho som pochyboval, či by to bolo príjemné, ale neodvážil som sa neposlúchnuť odporúčania lekára, zdravie je dôležitejšie. Bol som príjemne prekvapený nedostatkom nepohodlia pri nosení, cez oblečenie nebola viditeľná ortéza. Hojenie švov bolo rýchle, takmer bezbolestné.

Alina, 23 rokov, som sa počas tehotenstva hodila. Keďže som mala dvojčatá, bol mi v posledných mesiacoch tehotenstva taký veľký žalúdok, že bolesťami chrbta sa stala mojím verným spoločníkom. A len ortéza, ktorú som kúpil na odporúčanie gynekológa, mi pomohla vyrovnať sa s problémom. Bál som sa, že bude vyvíjať tlak na brucho, ale nie, všetko dopadlo.

Zdá sa, že všetky najťažšie veci sú v minulosti - pôrod prešiel a teraz je čas obnoviť zdravie. V skutočnosti však zotavenie z cisárskeho rezu nie je ľahké, pretože cisársky rez je pomerne komplikovanou operáciou, ktorá slúži ako šok pre telo. Okrem toho trvá dlho, kým sa uzdraví šitie..

Druhy obväzov

Pooperačná bandáž je vyrobená z vysoko pevného, ​​pružného a hypoalergénneho materiálu. Bunková štruktúra tkaniva zaisťuje cirkuláciu vzduchu a odstránenie prebytočnej vlhkosti z pokožky.

Klasifikácia pooperačných obväzov podľa účelu:

 • preventívne (univerzálne);
 • liečba a profylaxia (hernie);
 • liečebné obväzy s otvorením stómie.

Sortiment ortopedických produktov určených na fixáciu vám umožňuje zvoliť si obväz v každom jednotlivom prípade.

Sortiment ortopedických produktov určených na fixáciu vám umožňuje zvoliť si obväz v každom jednotlivom prípade. Existujú modely pre dospelých a deti, mužov a ženy. Pánsky obväz je rigidnejší, pripomínajúci vzhľad korzetu.

Klasifikácia dizajnu:

 • integrál (nemajú upevňovacie prvky, vybavené „pančuchami“);
 • v tvare pásu;
 • vo forme spodných nohavíc (šortiek) so širokou elastickou páskou.

Ortéza je pripevnená textilným zipsom (suchý zips, suchý zips, kontaktná páska) alebo odnímateľným elastickým poterom. Samostatné anatomické modely sú vybavené 2 bočnými sponami pre väčšiu fixáciu.

Ortéza je upevnená textilným zipsom (suchý zips, suchý zips, kontaktná páska) alebo odnímateľným elastickým remienkom.

Možné ďalšie štrukturálne prvky:

 • Vnútro z mäkkej bavlny. Je nanesený na brucho, neťahá sa a dobre prilieha k telu. Zabraňuje nezrovnalostiam v pooperačných švoch a podporuje prednú brušnú stenu.
 • Stužovacie rebro. Poskytnite dodatočnú podporu dolnej časti chrbta, vylepšite fixáciu a zabráňte skrúteniu produktu. V stredne fixačných výrobkoch sú výstuhy vyrobené z lekárskeho plastu. V modeloch so silnou fixáciou sú tieto prvky vyrobené z hliníka alebo jeho zliatin. Čím sú výstelky pevnejšie, tým je fixácia silnejšia.
 • Latexová páska protišmyková. Nachádza sa na vnútornej strane produktu. Zabraňuje pohybu obväzu.
 • vrecká Umožňujú inštaláciu magnetických aplikátorov, ktoré pozitívne ovplyvňujú tkanivá pacienta: magnetické pole aktivuje metabolické procesy, urýchľuje regeneráciu a má protizápalové a analgetické účinky..

Prenatálne (1) a poporodní (2) obväzy.

Pooperačné kompresné obväzy sú k dispozícii v bielej, béžovej a čiernej farbe..

univerzálne

Univerzálny brušný pás je elastická páska, široká v strede a zužujúca sa ku koncom. Tento typ produktu je obľúbený najmä u tehotných žien. Pred narodením sa nosí univerzálny obväz so širokou stranou na spodnej časti chrbta, pričom konce sa upevňujú pod žalúdok. To poskytuje spoľahlivú podporu pre maternicu a umožňuje vám odstrániť časť záťaže zozadu. Po narodení dieťaťa sa opasok prevráti a opotrebuje so širokou stranou na bruchu.

Popôrodný univerzálny pás:

 • zlepšuje svalový tonus brušnej dutiny;
 • urýchľuje proces kontrakcie maternice;
 • opravuje šev za cisárskym rezom;
 • vytvára nepostrehnuteľnú tenkú jazvu;
 • neumožňuje črevný prolaps.

Pre stomických pacientov

Niektoré operácie čriev alebo močového mechúra vyžadujú pooperačnú bandáž s otvorom pre stómiu. Štandardný priemer otvoru je 5, 7 a 9 cm.

Dizajn obväzu zabraňuje vyčnievaniu vnútorných orgánov brušnej dutiny, umožňuje spoľahlivo fixovať chirurgicky formovanú stómiu a bez komplikácií odstrániť životne dôležité produkty tela do špeciálnej kolostómie..

Ako vyzdvihnúť?

Optimálny model pooperačného obväzu vyžadovaného pacientom na lekárske alebo rehabilitačné účely vyberie lekár. Univerzálne modely vhodné na prevenciu komplikácií po operácii.

Kvalitný opasok zopakuje tvar postavy, prilieha k telu, nestláča vnútorné orgány a nenarúša krvný obeh..

Prečítajte si viac o tom, ako si vybrať obväz..

Najlepším spôsobom, ako zvoliť opasok na upevnenie prednej brušnej steny, je vyskúšať..

Veľkosť pooperačného obväzu na brušnej dutine sa stanoví zmeraním obvodu pása centimetrovou páskou. Je tiež užitočné poznať obvod vyčnievajúcej časti brucha (oblasť pod pupkom) a stehien. Na obale je uvedená zhoda veľkosti výrobku s obvodom pásu.

Charakteristiky, ktorým by ste mali venovať pozornosť pri výbere pooperačného obväzu:

 • materiál výrobku - najlepšie „priedušné“ prírodné alebo zmiešané textílie (na báze bavlny);
 • šírka - pás by mal byť dostatočne široký, aby úplne uzavrel spoj, vyčnievajúci za okraje rany najmenej o 2 cm;
 • elasticita - obväz by nemal byť príliš elastický;
 • upevňovacie prvky - kvalitné potery a suchý zips zaisťujú spoľahlivé upevnenie.

Nuansy výberu

Pred nákupom si musíte dôkladne preštudovať pokyny výrobcu a skontrolovať:

 1. Veľkosť. Malo by sa zhodovať s pásom pacienta. Správna výška obväzu by mala úplne zakrývať pooperačné stehy.
 2. Material. Vyberá sa tak, aby sa pod páskou nevytváral skleníkový efekt. Koža by mala voľne dýchať a pot by sa mal odparovať. Na šitie použite bavlnu, elastan, pogumovaný latex. Vyberte materiál, ktorý nie je alergický.
 3. Počet krokov nastavenia. Zdokonalené modely majú niekoľko radov suchých zipsov a zapínadiel, ktoré vám umožňujú pripevňovať ich ako korzet, ktorý presne zapadá do postavy.

Konečné vybavenie sa musí vykonať v spojení s chirurgom, ktorý operáciu vykonal. Lekár vám pomôže upraviť napnutie, ukázať, ako sa nosí.

Ako nosiť pooperačné obväzy?

Metóda aplikácie obväzu na liečbu chorôb a rehabilitácie po operácii je zvolená na odporúčanie lekára. Dĺžka nosenia závisí od typu a účelu upevňovacieho pásu. Pooperačné obväzy sa nosia od 2 týždňov do 3 mesiacov. Toto obdobie je dostatočné na vytvorenie jazvy a obnovenie svalového tonusu pobrušnice.

 • Je vhodné nosiť obväz na bezšvové bavlnené spodné prádlo. Ak model zahŕňa jeho aplikáciu priamo na telo, z dôvodu zachovania správnej úrovne hygieny by sa mal kúpiť náhradný výrobok..
 • V prvých dňoch sa odporúča nosiť obväz, keď ležíte na chrbte. V tomto prípade je vhodné vyskúšať niekoľko fixačných pozícií a zvoliť najpohodlnejšie.
 • Odborníci odporúčajú pravidelne odpočívať v obväze. V každom jednotlivom prípade sa vyberá celková doba používania pásu a trvanie prestávok.
 • Bandáž by mala byť odstránená v noci..

Je vhodné nosiť obväz na bezšvové bavlnené spodné prádlo.

Starostlivosť o výrobky

Napriek tomu, že bandáž po chirurgickom zákroku v brušnej dutine sa vo väčšine prípadov nepoužíva dlho, je potrebné produkt náležite ošetrovať..

Bandáž umyte ručne jemnými čistiacimi prostriedkami pri teplote neprevyšujúcej + 40 ° C.

 • obväz umývajte ručne jemnými čistiacimi prostriedkami pri teplote nepresahujúcej + 40 ° C;
 • výrobok dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou;
 • suché narovnanie pri izbovej teplote;
 • výrobok skladujte na mieste chránenom pred vlhkosťou a priamym slnečným žiarením.
 • pranie, žmýkanie a sušenie pásu v práčke;
 • používať bieliace činidlá;
 • obväz suchým čistením;
 • železný pás.

Umývanie, žmýkanie a sušenie pásu v práčke je zakázané.

Každý produkt je vybraný individuálne, preto sa neodporúča prevádzať pooperačný ortopedický výrobok na príbuzných a priateľov. Po použití musí byť pás zlikvidovaný..

kontraindikácie

Nosenie obväzu sa neodporúča, ak má pacient:

 • prítomnosť otvorených rán alebo nehojacich sašív;
 • kožné choroby;
 • zle liečivé vredy, dermatitída a preležaniny.


Napriek obrovskému prospechu, ktorý obväz prinesie počas rehabilitačného obdobia, existuje množstvo kontraindikácií

Je dôležité zvoliť ten správny brušný obväz, berúc do úvahy všetky vlastnosti vášho tela.

Ako zvoliť správny obväz po operácii brucha

Prečo potrebujem obväz po operácii

Bandáž brucha po operácii v brušnej dutine vykonáva naraz niekoľko funkcií:

 • udržiava orgány v správnej polohe a neumožňuje im pohyb;
 • urýchľuje zjazvenie pooperačných stehov;
 • znižuje riziko hernie;
 • obnovuje pružnosť pokožky;
 • chráni stehy pred infekciami;
 • zmierňuje bolesť:
 • eliminuje hematómy a opuchy.

Na vedomie! Pooperačné obväzy v mnohých prípadoch pomáhajú udržiavať mobilitu. Neobmedzuje nadmerne pohyby, pričom pacientovi neumožňuje zabudnúť na seba a urobiť náhle pohyby.

Najčastejšie sa brušné pásy používajú na hysterektómiu (odstránenie maternice), po odstránení hernií a resekcii žalúdka, ako aj po plastickej chirurgii, napríklad po odčerpaní podkožného tuku..

Nie všetci lekári uprednostňujú použitie pooperačného obväzu. Napríklad po odstránení slepého čreva bez komplikácií môžete použiť pravidelný obväz.

Je potrebné si uvedomiť, že v prípade niektorých chronických chorôb, najmä tých, ktoré sú sprevádzané opuchom, môže lekár zakázať použitie pooperačného obväzu. Taktiež nie je predpísaný pre zlý stav pooperačných švov (ak krvácajú, prechádzajú semiakom atď.).

Výber produktu

Ošetrujúci lekár po operácii vykoná lekárske vyšetrenie a povie, koľko nosiť obväz po operácii brucha. Preto výber správneho zdravotníckeho zariadenia umožní rehabilitačnej dobe prejsť v pohodlí..

Kritériá pre výber správneho produktu:

 • Najprv by ste mali zvoliť správnu veľkosť. Ak je pás malý, silné stlačenie vnútorných orgánov povedie k narušeniu ich práce. V dôsledku nosenia malého pásu je prerušená dodávka krvi do tkanív, ktoré začínajú odumierať. Ak je zakúpený produkt väčší, požadovaný účinok nebude, brušná dutina zostane bez opory. Na výber veľkosti budete potrebovať obvod pásu. Pri meraní sa pokúste pásku utiahnuť;
 • Rovnako dôležitá je výška produktu. Malo by stačiť úplne uzavrieť šev, aby sa zabránilo patogénnym mikroorganizmom dostať sa na čerstvú ranu;
 • Dôležitý je aj výber materiálu, ktorý sa používa na výrobu obväzu po operácii. Zdravotnícke pomôcky sa vyrábajú z hypoalergénnych tkanív, ktoré umožňujú dobrú priepustnosť vzduchu a nezachovávajú vlhkosť. Výsledkom je, že pod obväzom sa vytvára mikroklíma, ktorá nedovolí pokožke silne sa potiť. Pooperačné stehy nie sú pokryté vlhkosťou, ale zostávajú suché a naďalej sa liečia. Pogumované textílie sa berú s dobrou schopnosťou napnúť sa - sú to latex, elastan, lycra;
 • Je nežiaduce kupovať si opasok vopred. Človek môže schudnúť alebo priberať na váhe. Preto je lepšie nakupovať ihneď po operácii;
 • Spony. Aké pohodlné sú uzamykacie časti. Keď sa nosné prvky nosia, nemalo by sa ich trieť. Je žiaduce, aby sa fixácia uskutočnila na niekoľkých úrovniach, potom sa záťaž rozdelí rovnomerne;
 • Pri kúpe napínacieho pásu by ste ho mali vyskúšať na viacerých pozíciách, aby ste pochopili, ako pohodlný je výrobok;
 • Nenechajte sa určovať cenou modelu. Nie vždy vysoká cena znamená kvalitný a pohodlný produkt. Charakteristickým znakom kvality obväzu je jeho hustota, ale nie tuhosť. Počas ponožiek si zachováva svoj tvar, hrany sa neohýbajú. Brucho je podoprené, nie je pociťovaný stláčanie, krv cirkuluje v dostatočnom množstve;
 • Zakúpenie už použitého obväzu môže mať skryté nedostatky. Obväz už nemusí vykonávať svoje funkcie, zatiahnutie nie je také účinné ako nové.

Každý produkt musí byť riadne ošetrený, potom bude slúžiť po dlhú dobu. To isté platí pre obväz. Pri správnom ošetrení si výrobok dlhodobo zachová svoje prospešné vlastnosti. Pravidlá starostlivosti o uťahovací obväz:

 • Výrobky vyrobené z pogumovanej tkaniny sa musia dôkladne umyť teplou vodou a mydlom. To stačí na dosiahnutie čistoty povrchu pásu;
 • Bavlnené modely by sa nemali prať v práčke. Na odstránenie nečistôt potrebujete detské mydlo alebo prací prostriedok určený na detské oblečenie. Umývajte sa iba rukami;
 • Predtým bol produkt pripevnený na všetky západky. Preto je omývanie oveľa pohodlnejšie a model nestratí svoj tvar;
 • Pri starostlivosti o obväz nepoužívajte produkty s agresívnymi bielidlami, pretože tieto látky budú mať negatívny vplyv na pokožku a spôsobujú alergie;
 • Produkt nebude trvať dlho, ak sa odstreďovanie vykonáva v bubne práčky. Dôkladne opláchnite rukami všetky zvyšky čistiacich prostriedkov. Otáčajte rukou, jemne, nie príliš. Nemôžete zavesiť pás na sucho. Malo by ležať na rovnom povrchu, aby sa zabránilo rozťahovaniu. Produkt nevyžaduje žehlenie.

Druhy pooperačných bandáží brucha

Moderná pooperačná výstelka v brušnej stene je široký elastický pás, ktorý sa ovinie okolo pásu. V závislosti od modelu sa používa na ovplyvnenie určitých vnútorných orgánov. Viacstupňové nastavenie napínacej sily pomáha perfektne pasovať na bandáž podľa obrázku.

Ak sa operácia vykonala v čreve, u stomických pacientov môže byť potrebná bandáž. V takomto páse je umiestnená špeciálna priehradka, cez ktorú sa zobrazujú životne dôležité výrobky tela.

Samostatnú skupinu tvoria pooperačné kýlové obväzy. Používajú sa po odstránení prietrže a ako prostriedok na zníženie rizika novotvarov.

Na vedomie! Po operácii je potrebné nosiť veľa obväzov na dlhú dobu, zatiaľ čo produkt vykonáva nielen fixačné a nápravné funkcie, ale tiež podporuje chrbticu a uvoľňuje chrbtové svaly..

Druhy pooperačných uťahovacích obväzov

Každý typ operácie má svoj vlastný obväz, preto záleží na tom, koľko času je potrebné obvaz nosiť po operácii dutiny určitého typu..

V medicíne sa ponúkajú dva typy zoštíhľujúcich produktov:

 1. Univerzálny typ. Už z názvu je zrejmé, že jeho použitie je možné s akýmkoľvek variantom zásahu do brucha;
 2. Špecializovaný. Tento produkt sa používa prísne po určitom type brušného chirurgického zákroku. Používa sa na splnenie konkrétnych cieľov a cieľov. Špecifikovaný typ obväzu sa delí na poddruhy:
 • Oblečený po operácii. Viditeľne znižuje bolesť, podporuje regeneráciu poškodených tkanív, znižuje riziko komplikácií;
 • Prietrže. Opotrebuje sa, keď kýla klesá alebo vystupuje, čím bráni úplnému výstupu z čreva. Tento vzhľad môžu nosiť aj deti;
 • Nosenie pred dodaním. Pomáha znižovať zaťaženie dolnej časti brucha, zabraňuje vzniku strií. Vďaka hustému operadlu je chrbtica podopretá. Bolesť v bedrovej oblasti sa zmenšuje a odchádza;
 • Panvovej. Používa sa na poranenie bedrových kĺbov. Poskytuje podporu kostí, výrazne znižuje bolesť;
 • Po pôrode. Keď dieťa vyjde von, žalúdok sa postupne začne znižovať, takže pokožka neskĺzne, nenavlečie sa na obväz a potom sa svaly zotavia, koža sa stane elastickou a elastickou.

Pri výbere potrebného modelu sa berie do úvahy štruktúra tela, typ chirurgického zákroku, aké pohodlné je nosiť, z ktorého materiálu je vyrobený. Je dôležité vziať do úvahy všetky kritériá, pretože nie je vopred známe, koľko obvaz sa nosí po operácii brucha, a preto by ponožka nemala spôsobovať nepohodlie.

Výkon rôznych funkcií sa dosahuje určitou formou zdravotníckej pomôcky:

 • Pásový remeň. Použite na pripevnenie spodnej časti chrbtice. Často ho používajú tehotné ženy, pretože ho možno upevniť pod žalúdok a znížiť záťaž nielen v chrbte, ale aj na zníženie tlaku v bruchu. V tomto prípade nemá žiadny vplyv na maternicu v dôsledku laterálnej gumy;
 • Bungee slipy. Používa sa tiež počas tehotenstva. Vyniká fixácia a podpora brucha. Výrobok má mierne vysoký pás so širokým pásom. Má vložky na podporu chrbtovej a brušnej oblasti;
 • Bungee šortky. Štruktúry a funkcie sú úplne opakované nohavičky. V tvare šortiek. Sú vhodné na nosenie v zime, oveľa teplejšie a pohodlnejšie;
 • Kombinovaný výrobok. Model je široký opasok, ktorý môžete nosiť počas normálneho času a počas tehotenstva. Vďaka svojmu tvaru pomáha produkt rovnomerne rozložiť záťaž po celom tele. Na výrobu sa používa pogumovaný materiál, ktorý naznačuje pevnosť a trvanlivosť modelu. Na fixáciu sa používa suchý zips.

Ako si vybrať správny obväz

Jedným z najdôležitejších kritérií pri výbere obväzu po operácii na bruchu je veľkosť. Určujúcim parametrom je obvod pásu. Meria sa centimetrovou páskou, pevne zviera telo, ale nie príliš pevne.

Pozor! Výška obväzu by mala byť taká, aby výrobok úplne pokrýval pooperačné stehy.

Chyba s veľkosťou bude mať smutné následky. Príliš veľký obväz nebude vykonávať svoje funkcie (nebude fixovať orgány, nebude podporovať brušnú stenu) a príliš malý spôsobí obrovské poškodenie zdravia, spôsobí narušenie zásobovania krvi a odumretie tkaniva.

Materiály sú ďalším parametrom, ktorému by sa mala venovať veľká pozornosť. Bandáže brucha sú vyrobené z hypoalergénnych a dobre vetraných prírodných tkanín, ktoré poskytujú požadovanú mikroklímu. Pokožka pod nimi sa nepotí, švy zostávajú suché. Tieto materiály zahŕňajú pogumovaný latex, bavlnu s elastanom alebo lycru..

Je lepšie venovať pozornosť modelom s viacstupňovým nastavením. Takéto výrobky sa ľahšie prispôsobia požadovaným rozmerom. Prvé nasadenie pooperačného obväzu by sa malo vykonať pod dohľadom ošetrujúceho lekára, ktorý prispôsobí uloženie modelu. Toto sa často stáva, pretože po operácii je pacient ešte nejaký čas v nemocničnej izbe.

Keď príde čas na kúpu pooperačnej bandáže, má zmysel ísť do najbližšieho ortopedického salónu alebo do špecializovanej lekárne. Takéto odbytiská sa často nachádzajú priamo na klinikách. Výber je síce väčší, ale cena konkrétneho modelu sa môže mierne predražiť. Môžete sledovať bandáž na klinike a potom prikázať príbuzným, aby kúpili podobnú možnosť v meste. Bandáže Unga vyrobené v Rusku sú celkom prijateľné..

Veľkou výhodou z návštevy orthosalónu je prítomnosť lekára, ktorý vám na základe odporúčaní lekára pomôže pri výbere správneho obväzu..

Ideálnou možnosťou je bandáž brucha, ktorá je pripevnená pomocou širokej lepiacej pásky. Použitie háčikov, upevňovacích prvkov, šnurovania je tiež povolené, ale v tomto prípade musíte venovať pozornosť tomu, či tieto prvky spôsobujú nepohodlie..

Pred nákupom si určite vyskúšajte obväz. Ak jeho jednotlivé prvky, napríklad stehy, deformujú pokožku, je lepšie odmietnuť kúpu tohto produktu.

Na vedomie! Ortopedická bandáž vysokej kvality je pevná, ale nie tvrdá. Počas opotrebovania sa nedeformuje, jeho okraje sa neohýbajú ani nevykladajú. Rovnomerne podporuje brušnú dutinu, nekomprimuje vnútorné orgány, nenarúša prísun krvi.

Výber obväzu

Výber modelu a veľkosti produktu je zodpovednou udalosťou, ktorú treba brať vážne. Správny výber obväzu vyžaduje nasledujúce parametre:

 1. Priemer pokrytia. Aby sa tento parameter vzal do úvahy, je potrebné zmerať objem pásu. Akýkoľvek kvalitný produkt je nastaviteľný na dĺžku, ale poskytuje sa iba v určitom rozsahu. To je dôvod, prečo sú obväzy 6-7 veľkostí, a preto je dôležité vybrať si správne. Nadmerná kompresia môže spôsobiť opačný nežiaduci účinok. Praktizujú sa nasledujúce štandardné veľkosti: S - do 85 cm, M - 85 - 95 cm, L - 95 - 105 cm, ХL - 105 - 120 cm, ХХL - 120–135 cm, ХХХL - viac ako 135 cm.
 2. Šírka oblasti pokrytia. Bandáž je vybraná tak, aby úplne pokrývala šev s okrajom 10-15 mm na oboch stranách. Najbežnejšia šírka je 23 cm a obväzy so zväčšenou šírkou môžu dosiahnuť 32 až 35 cm.
 3. Materiál produktu Najlepším materiálom na lekárske účely je bavlna, ktorá nespôsobuje alergie. Zvýšená elasticita sa dosiahne zavedením polyamidových vlákien. Čisté syntetické látky sa neodporúčajú, pretože často spôsobujú podráždenie pokožky.
 4. Blokovacie prvky. Upevňovacie prvky by mali zabezpečovať pevné a spoľahlivé zapínanie s určitým napätím. Na tieto účely sa najčastejšie používajú lepiace pásky (2 až 3 vrstvy). Počas kozmetických operácií sa uprednostňujú háčiky umiestnené v niekoľkých radoch, čo vám umožňuje ďalšie dotiahnutie tela.

Vyskúšanie vybraného produktu sa najlepšie uskutoční v polohe na chrbte. Bandáž by mala priliehať na pokožku, ale nemala by spôsobovať kompresívne zaťaženie, ktoré spôsobuje nepohodlie. Pri pohybe sa zariadenie nesmie pohybovať a meniť jeho pôvodný tvar. Voľba bandáže brušnej dutiny má prísne individuálny prístup. Opakované použitie výrobku sa nevykonáva, pretože sa postupne napína a stráca elasticitu.

Ako a koľko niesť následnú starostlivosť

 • Pooperačný pás sa musí najčastejšie nosiť jeden až dva týždne. Toto obdobie je dostačujúce na to, aby prešlo hrozbou odlišností švov, a postavenie vnútorných orgánov sa stabilizovalo.
 • Je užitočné pripraviť sa na skutočnosť, že po zložitých operáciách, ako aj pri výskyte komplikácií, budete musieť nosiť obväz na mesiac alebo dlhšie. O tom, kedy pacient môže odmietnuť používať príslušenstvo, rozhoduje iba lekár. Po operácii sa obväz obvykle nenosí dlhšie ako 3 mesiace, pretože v budúcnosti sa zvyšuje riziko atrofie svalového tkaniva..
 • Nie vždy sa odporúča nosiť obväz. Priemerný denný čas by nemal prekročiť 6 - 8 hodín, zatiaľ čo polhodinové prestávky by sa mali robiť každé 2 hodiny. Celkový čas a prestávky sa však môžu meniť podľa konkrétnej situácie pacienta..
 • Je lepšie obliecť si bavlnené oblečenie (pokiaľ možno bezšvové). V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť nosiť ho na nahom tele, ale v takom prípade je vhodné zvážiť použitie náhradného modelu na udržanie primeranej úrovne hygieny..
 • Prvýkrát si obliecť pooperačnú bandáž. Najprv musíte relaxovať, aby vnútorné orgány zaujali správne anatomické postavenie. V záverečnej fáze používania príslušenstva ho môžete nosiť v stoji.
 • V noci musí byť obväz odstránený, pokiaľ lekár neurčí inak.

Na vedomie! Náhle neodmietnite nosiť ortézu. Je potrebné postupne znižovať čas, aby sa telo mohlo ľahko prispôsobiť novým „pravidlám hry“..

Operácia je pre telo obrovským stresom. Pooperačná bandáž mu môže pomôcť pri obnove. Bude to však účinné, iba ak je jeho typ a veľkosť správne zvolená.

Tip 10: Kedy nosiť materskú bandáž

Čas, počas ktorého bude pacient musieť na chrbticu používať brušný alebo krčný korzet, sa určuje s prihliadnutím na povahu chirurgického zákroku a tiež závisí od výskytu komplikácií a rizík ich výskytu..

Pri použití korzetu po operácii chrbtice sa rieši celý rad úloh:

 • pokles syndrómu bolesti;
 • zrýchlenie kĺbov sa urýchli;
 • poškodená oblasť je podopretá;
 • zlepšuje sa prísun krvi;
 • obnovuje sa svalový tonus.

Účinnosť použitia obväzu bude postačujúca, len ak je produkt zvolený správne a pacient bude sledovať režim jeho nosenia.

Vertebrálna kýla je častým javom. Dôvody ich výskytu môžu byť rôzne: od sedavého životného štýlu a osteochondrózy po nadmernú fyzickú námahu. Pre pacientov s osteochondrózou existujú špeciálne korzety.

Nie je možné ignorovať vzhľad prietrže - novotvar stláča nervové zakončenie, čo vedie k silnej bolesti.

Ak pri konzervatívnej terapii (masáž, gymnastika, užívanie liekov) kýla nevyhrá, musí pacient „ísť pod nôž“.

Jedným z asistentov lekára je prietrž hernie. Existujú rôzne modely: niektoré sa predpisujú počas obdobia terapeutickej expozície, iné - po operácii.

V tomto prípade sa v prvom prípade môže korzet nosiť iba s nastaviteľnou prietržou, ktorá ho bezpečne drží a nedovolí vypadnutiu..

Odporúčame tiež triedy simulátorov prietrže, správna telesná výchova prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu..

Pacienti sú často podrobení zákroku, aby nahradili miechy za titánovými implantátmi v krčnej chrbtici. Po operácii výmeny stavcov je potrebné nosiť korzet na krku - špeciálny golier, ktorý stabilizuje krčnú chrbticu, zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje svaly..

Chirurgický zákrok na zlomeninu chrbtice je potrebný v zložitých prípadoch, napríklad ak je v dôsledku zranenia kosť veľmi fragmentovaná. Po odstránení fragmentov lekár fixuje chrbticu pomocou kovových dosiek. Po operácii je chrbtica úplne znehybnená špeciálnym korzetom na zlomenie chrbtice.

Všeobecné tipy na použitie korzetu po operácii chrbtice sú nasledujúce.

 • Po operácii kýly bude potrebné nosiť polotuhý korzet po dobu 2 až 3 mesiacov.
 • Po operácii implantovať štepy v korzete, musíte chodiť od 6 mesiacov do roka.
 • Po výmene stavcov by sa mal golier korzetu nosiť od 1,5 do 2 mesiacov.
 • Po zlomenine chrbtice je predpísané nepretržité používanie korzetu až 2 mesiace až do úplného obnovenia funkcií chrbtice..

2-3 mesiace po operácii by sa mal pacient podrobiť povinnému vyšetreniu, aby lekár mohol určiť, ako efektívne bolo nosenie ortopedického príslušenstva, či sa oplatí postupne ho vyraďovať, alebo by sa mal čas predĺžiť.

Chrbtová chirurgia je jednou z najzávažnejších, pretože najmenšia chyba chirurga môže viesť až k úplnej imobilizácii k tragickým následkom. Pravda, moderná technológia zjednodušuje proces a minimalizuje riziká..

Aby sa upevnili dobré výsledky, ktoré lekár dokázal dosiahnuť, pacient bude určite musieť nosiť korzet a vykonávať všetky ostatné lekárske úkony: absolvovať kurz fyzioterapie, masáže, elektroforézy, ultrazvukovej terapie a užívať lieky. Len s integrovaným prístupom sa rehabilitačný proces ukáže ako úspešný.

Prečo potrebujeme korzety po operácii chrbtice a je možné sa vyhnúť bez nich? Túto otázku pýtajú pacienti, pre ktorých je nosenie nepohodlné alebo nechcú minúť peniaze na korzetovacie zariadenie..

Lekári tvrdia, že v miernych prípadoch sa môžete obísť bez korzetu, ale to bude mať negatívny vplyv na pooperačné obdobie a zvyšuje riziko komplikácií..

Pooperačné korzety na chrbte, používané v období zotavenia po operácii, prispievajú k:

 • prevencia premiestnenia stavcov;
 • úľava od bolesti;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • urýchliť hojenie pooperačných jaziev;
 • znížte zaťaženie ovládaných stavcov pri chôdzi;
 • regenerácia svalového tonusu.

Dobre zvolený model okrem toho zohľadní chorobu a anatomické vlastnosti a zníži riziko pooperačných komplikácií a skráti dĺžku rehabilitačného obdobia..

Aký korzet je potrebný po operácii chrbtice? Typ a rigidita štruktúry sa vyberá individuálne s ohľadom na invazívnosť chirurgického zákroku a celkový stav pacienta..

Stupeň emitovanej tuhosti:

 1. . Pevné korzety po operácii chrbtice sú potrebné, ak je potrebné zabezpečiť úplnú nehybnosť stavcov. Vyžadujú sa pri závažných operáciách, keď sa odstráni poškodený stavec alebo sa vloží implantát. Musia sa používať dlhý čas, niekedy aj niekoľko mesiacov.
 2. . Od pevných modelov sa líšia tým, že čiastočne opravujú stavce a vykladajú chrbticu, čo pomáha zmierňovať bolesť. Potrebné v skorých štádiách regenerácie po alebo na prevenciu komplikácií a urýchlenie hojenia tkanív.
 3. . Takéto chrbtové obväzy sú vyrobené z elastického hustého tkaniva a sú odporúčané pre pacientov pri vykonávaní punkcií stavcov alebo pri odstraňovaní kýly šetrnou endoskopiou. Mäkké obväzy by sa mali nosiť aj v neskorom období rehabilitácie po zrušení nosenia polotuhej štruktúry.

Vyrábajú sa aj modely, ktoré zachytávajú napríklad niekoľko častí chrbta alebo krčka maternice. Miesto a vlastnosti fixácie na zabezpečenie terapeutického účinku pre každého pacienta sa vyberajú individuálne.

Kedy odstrániť korzet po operácii chrbtice a aké je trvanie denného nosenia, určí lekár.

V prvých dňoch po operácii musíte pri chôdzi nosiť obväz a pri ležaní v posteli si vziať obväz.

Keď sa tkanivo lieči a bolesť sa znižuje, tuhá štruktúra sa postupne nahrádza polotuhou a potom mäkkou.

 1. Používajte iba pri ležaní na chrbte. Prispieva to k anatomickému umiestneniu stavcov a bráni ich patologickému posunu..
 2. Vždy vzlietnuť a ísť do odpočinku. Odpočívanie v nezatiahnutom fixačnom zariadení nebude úplné a spôsobí narušenie krvného obehu v obsluhovanej oblasti.
 3. Noste oblečenie. Kontakt ortézy s exponovanými časťami tela môže spôsobiť podráždenie drsných okrajov štruktúry a trenie pokožky. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok zranenie alebo vyrážku..
 4. Sledujte svoje vlastné pocity. Obmedzenie pohyblivosti je samozrejme vždy nepríjemné, ale dýchanie by nemalo byť narušené, pokožka by mala zostať ružová. Ak pri používaní výrobku v určitých častiach tela dochádza k narušeniu krvného obehu alebo je ťažké dýchať, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom so žiadosťou o opätovné nastavenie popruhov alebo šnurovania na odporúčanom modeli..

Pacienti by si mali uvedomiť, že kvalita pooperačnej rehabilitácie závisí od toho, ako sa západka správne nosí..

Povahu tuhosti a typ produktu určuje iba lekár, pričom zohľadňuje stav chrbtice. Táto vec sa však bude musieť nosiť na dlhú dobu a niekoľko užitočných odporúčaní pri výbere pomôže minimalizovať nepohodlie spôsobené vynúteným obmedzením mobility:

 1. Vhodná veľkosť. Veľká vec neposkytne potrebnú lekársku fixáciu a príliš malá môže spôsobiť narušenie krvného obehu a spôsobiť ďalšie nepríjemnosti. Na každej výstuži výrobca uvádza tabuľku veľkostí na uľahčenie výberu..
 2. Pásy na nastavenie. Veľký počet pásov umožňuje čo najpresnejšiu montáž výrobku podľa obrázku. Všetky upevňovacie prvky by mali fungovať normálne a pri používaní korzetu by nemali zasahovať.
 3. Material. Je vhodné uprednostniť materiály, ktoré zabezpečujú úplný prístup vzduchu na pokožku. Veci vyrobené z takýchto materiálov sú o niečo drahšie, ale ak sa toto odporúčanie zanedbá, nedostatočné vetranie vyvolá nadmerné potenie a spôsobí ďalšie nepríjemnosti..

Korzety po operácii miechy sú potrebné a neignorujú ich použitie. Fixácia chrbtice poskytne rýchlejšie hojenie pooperačných jaziev a pomôže zabrániť vzniku komplikácií.

Miechová kýla je časté a často chronické ochorenie, ktoré je sprevádzané bolesťou a tiež obmedzuje pohyb a významne znižuje kvalitu života pacienta. Korzet na chrbte s kýlou na chrbte vám umožňuje znížiť intenzitu prejavu choroby a pomáha ju liečiť.

Ľudská chrbtica sa skladá z troch oddelení: krčka maternice, hrudníka a bedra. Medzi stavcami sú medzistavcové platničky, ktoré pozostávajú z vláknitého prstenca a buničitého jadra. Disky zaisťujú pohyblivosť chrbtice a pri pohybe zmierňujú zaťaženie stavcov.

V závislosti od miesta patológie existujú:

 1. Kýla bedrovej kosti. Pacient pociťuje bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá môže rezonovať v zadku alebo v dolných končatinách (často je pozorovaná necitlivosť). Toto je najbežnejší typ patológie (asi 80% z celkového počtu diagnostikovaných hernií).
 2. Kýla krčnej chrbtice. Pacient má bolesti hlavy, pliec a krku. Bolesť je sprevádzaná závratmi, zvýšeným tlakom, hučaním v ušiach, zníženou citlivosťou horných končatín (často prstov). Kýla prietrže sa vyskytuje u menej ako 20% z celkového počtu klinických prípadov.
 3. Kýla na hrudi. Najdôležitejším príznakom je bolesť na hrudníku, ktorú lieky na srdce nemôžu zmierniť. Kýly v tomto segmente chrbtice sú pomerne zriedkavé - asi 1% klinických prípadov.
 • materiál - bavlnené výrobky sú drahé, takže sa môžete pozrieť na vysoko kvalitné syntetické látky, ktoré sú hypoalergénne. Rozpätie v cenách za pooperačné obväzy pomôžu každému nájsť možnosť, ktorá mu úplne vyhovuje. Pamätajte, že produkt lacnej kvality nemôže stáť;
 • zipsy - pacienti s veľkou postavou by sa mali rozhodnúť pre viacúrovňové suchý zips;
 • švy - musia byť čisté a nie trieť pokožku;
 • veľkosť - mala by dobre priliehať k telu, ale nemala by ju zvierať. Malo by byť pohodlné.

Čo je nebezpečné prietrž?

Najzávažnejšou komplikáciou prietrže je jej porušenie - stlačenie orgánu, ktorý vyšiel defektom v prednej brušnej stene, v takzvanej herniovej bráne, to znamená v mieste defektu. K tomu môže dôjsť kedykoľvek v dôsledku vzpierania, kašľa alebo namáhania. A potom sa zastaví prívod krvi do prietrže, ktorá najčastejšie nie je ničím iným, ako slučka čreva a nastane jej nekróza, to znamená nekróza. A potom - črevná obštrukcia, peritonitída a smrť. Znaky porušenia prietrže sú prudká bolesť brucha, ktorá sa objavila v akejkoľvek situácii, sprevádzaná zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Možné zvracanie. A ak už bola prietrž pokojne upravená samostatne alebo ručne, keď osoba ľahla, potom, keď bola porušená, neupravuje sa. V tomto prípade je potrebná neodkladná operácia. Teraz choďte priamo na obväzy.

Ako sa starať o obväz?

 • Ak je obväz pogumovaný, potom sa premyje v horúcom mydlovom roztoku. Teplota vody by mala byť od + 30 ° С.
 • Ak je obväz vyrobený z bavlny, stačí ju umyť ručne.
 • Pred umývaním obväz upevnite, aby si zachoval svoj tvar..
 • Bieliace alebo parfumované pracie prostriedky sa neodporúčajú. Pri nosení môžu spôsobiť nepríjemné pocity alebo svrbenie..
 • Opláchnite obväz najmenej raz týždenne. Nemôžete to vyžehliť. Bandáž sa odporúča skladovať na suchom mieste..
 • Po umytí je lepšie obväz úplne vyschnúť.

Správne vybraná bandáž brucha zníži riziko relapsu a urýchli regeneráciu tela po operácii.

Pooperačné ceny obväzu

Ak chcete vedieť, aké typy existujú, pravidlá používania ortopedického pásu pre lumbosakrálnu chrbticu a vlastnosti takýchto korzetov, môžete si prečítať článok o tomto na našom portáli..

Čo je prietrž brucha?

V latinčine znie slovo „hernia“ úplne obscénne: „HERNIA“. V 19. storočí vojenskí lekári často diagnostikovali deti „bohatého Pinocchia“, aby ich nebrali do armády. Preto výraz "trpieť x...." Je mi ľúto, Pane, ?? chcel mať prietrž. A každý piaty branec v Rusku koncom 19. storočia „trpel“... práve touto chorobou. Ale v ruštine bolo slovo „hernia“ spojené s iným slovom „gnaw“: hovoria, že prietrž „hlodá“ brušnou stenou a obsah brušnej dutiny vyčnieva. Kýla je vyčnievanie vnútorných orgánov prostredníctvom akýchkoľvek defektov v prednej brušnej stene. Poruchy môžu byť vrodené alebo získané. Obsah herniálneho vaku sú najčastejšie črevné slučky.

Odporúčania na používanie a starostlivosť o výrobok

Keď je osoba vo zvislej polohe, noste obväz. Počas odpočinku alebo nočného spánku sa produkt vyberie, aby pokožka mohla dýchať. Po cisárskom reze je pre ženu ťažké prevrátiť sa pri ležaní, pretože veľké záhyby na bruchu napínajú švy v rôznych smeroch, čo spôsobuje bolesť. Preto v prvom mesiaci bude potrebné nosiť obväz, a to aj v noci. Odporúča sa kúpiť jeden náhradný pás, keď je potrebné prvý korzet umyť a vysušiť..

Ak chcete, aby produkt podával zamýšľaný čas, musíte sa o neho náležite postarať: postupujte podľa pokynov uvedených na štítku - teplota vody, práčka alebo ručné umývanie rúk.

Nepoužívajte použitý obväz. Elastan, ktorý zaisťuje rozťažnosť produktu, sa po niekoľkých praniach postupne stáva nepoužiteľným.

Cena pooperačného bandáže brucha závisí od výrobcu a technológie výroby, ako aj od materiálov, ktoré boli použité pri šití. Výrobky domácich značiek spĺňajú všetky požiadavky a normy, ale sú lacnejšie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

1. Čo je ventrálna prietržVentrálna hernia je patológia súvisiaca s chirurgickými chorobami. Kýla je abnormálny výčnelok vnútorných orgánov do podkožného tukového priestoru.
Choroby pohybového ústrojenstva sa liečia rôznymi spôsobmi, jednou z nich je masť na kýlu bedrovej chrbtice. Odporúča sa používať na zmiernenie bolesti a opuchov, používa sa samostatne aj v kombinácii s inými metódami liečby.
Liečba herniovej hernie môže byť iba chirurgická a každá operácia môže spôsobiť komplikácie.Komplikácie možno rozdeliť do niekoľkých skupín:
  Priamo spojená s chirurgickou ranou.