loader

Ako si vybrať pooperačnú bandáž

Bývalí pacienti sa často pýtajú, či majú nosiť obväz po operácii. Aby sme správne odpovedali na tieto a ďalšie otázky, pochopíme, čo je pooperačné obväz, prečo a koľko obvazu nosiť po operácii. Brušný obväz Intex je elastický oporný pás široký 22 alebo 30 cm, pás je pripevnený k spodnej časti chrbta pomocou suchých zipsov (suchý zips)..

Je obväz potrebný po operácii?

Pooperačný účinok obväzu spočíva vo vonkajšom tlaku, ktorý elastický pásik Intex pôsobí na brucho po operácii a pôrode. Nosenie obväzu po operácii:
- Znižuje zaťaženie pooperačnej rany a bráni divergencii švov.
- Zlepšuje krvný obeh v oblasti pooperačných rán a urýchľuje tvorbu fibrínových vlákien. Vytvorí sa trvalá jazva, ktorá eliminuje tvorbu prietrže - vyčnievanie vnútorných orgánov cez oblasť jazvy..
- Poskytuje vonkajší tlak na pooperačnú chirurgickú niť, orientáciu fibrínových vlákien správnym smerom. Tým sa zabráni objaveniu sa zarastených jaziev keloidov..
- Podporuje brušné svaly, oslabené po operácii a pomáha pacientovi udržiavať štíhlu postavu.
- Vnútorné orgány umiestnite na správne miesto. Znižuje sa tým riziko zníženia obličiek do panvovej oblasti..

Ako zvoliť pooperačnú brušnú ortétu?

Ktoré pooperačné obväzy sa považujú za kvalitu? Pooperačné obväzy by mali úplne vyložiť pooperačnú švu a podporovať brušné svaly, mali by sa pohodlne nosiť a nespôsobovať alergie. Pooperačná bandáž „Intex“ ruskej spoločnosti „Intertekstil korp.“ dobre prilieha k žalúdku, čím sa znižuje zaťaženie jaziev a brušných svalov. Pás je vyrobený z odolných nealergénnych materiálov (latex, polyester, polypropylén - môže spôsobiť individuálne alergické reakcie), preto má tenkú textúru, ktorá vám umožňuje diskrétne nosiť pás pod oblečením..

Ako si vybrať pooperačnú bandáž?

Na vyzdvihnutie obväzu Intex je potrebné vykonať dve merania (v cm): pás a bedra. Potom musíte porovnať merania s tabuľkovými intervalmi. Predpokladajme, že obvod pasu je 76 cm a vaše boky 105 cm. Tieto rozmery sa zhodujú v intervaloch zodpovedajúcich veľkosti 3 (M).

Šírka pooperačného obväzu závisí od umiestnenia jazvy. Pás šírka 22 cm je vhodný pre osoby pod priemernou výškou, 30 cm - pre ľudí nadpriemernej výšky. Priemerne máme na mysli výšku 175 cm pre mužov, 165 cm pre ženy.

Ako nosiť pooperačné obväzy?

Pri ležaní je potrebné nosiť obväz Intex. Narovnajte obväz tak, aby bol stred pásky uprostred brucha. Uchopte jeden okraj pásu, potiahnite druhý okraj a spojte časti suchého zipsu. Pás by mal na žalúdok vytvárať výrazný, ale nie bolestivý tlak..

Ako nosiť obväz po operácii?

Bandáž Intex by sa mala nosiť cez tenké tričko alebo tričko. Pás nebude trieť kožu a nebude dráždiť jazvu.

Koľko obväzov sa nosí po operácii brucha?

Čas nosenia obväzu závisí od zložitosti operácie, veku pacienta a rýchlosti, ktorou sa jazva lieči. U pacientov vo veku 14 - 30 rokov sa formuje spojivové tkanivo v priebehu 1 - 2 týždňov. U pacientov vo veku 30 - 60 rokov môže trvať 1 až 2 mesiace, kým sa vytvorí trvalá jazva. Presný čas nosenia obväzu by mal určiť lekár.

Koľko je potrebné nosiť obväz po operácii odstrániť maternicu?

Obdobie rehabilitácie po odstránení maternice trvá 2 mesiace. Po celú dobu musíte nosiť obväz.

Koľko obväzov by ste mali nosiť po operácii denne?

Noste obväz Intex 4 až 6 hodín denne. Ak chcete obnoviť krvný obeh, urobte si polhodinovú prestávku 3x denne. Neodstraňujte obväz v noci prvý deň po operácii. Ak pooperačné obdobie pôjde dobre, lekár vám v budúcnosti umožní spať bez bandáže.

Koľko času na obväz po operácii brucha, ak pociťujete bolesť a svrbenie pri nosení obväzu v oblasti jazvy?

Ak pociťujete bolesť alebo svrbenie a zistíte, že jazva sčervenala a zväčšila, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom. Je možné, že sa šev rozšíril alebo sa do neho dostala infekcia..

Koľko je potrebné nosiť obväz po laparoskopickej operácii?

Po laparoskopii sa obväz nosí 5 až 7 dní. Presný čas sa musí skontrolovať u lekára..

2 komentáre z „Ako zvoliť pooperačnú bandáž“

Potrebujete špecifiká. Chcem si kúpiť pooperačnú bandáž brucha s max. bavlna. Moja výška je 185 cm, pás 1,5 m. Otázky: aká veľkosť obväzu je pre mňa potrebná; koľko stojí; ako sa dostať. Ďakujem.

Indikácie na použitie obväzu v brušnej dutine

Bandáž na brušnej dutine je vyrobená z elastického materiálu vo forme bandáže, ktorá je upevnená na miestach, kde je potrebné vykonať fixáciu. Najčastejšie nosia takýto pás v rehabilitačnom období po operácii brucha. Obväzy sa používajú na rôzne účely a majú odlišnú štruktúru..

indikácia

Indikácie nosenia ortopedického pásu sú operácie vykonávané v zažívacom trakte a genitourinárnom systéme. Elastické obväzy sú určené na prevenciu prolapsu orgánov, divergencie sutúr a prenikaniu patogénnej flóry do rán, ktoré sa po operácii nezhojili..

Bandáž znižuje zaťaženie brušnej dutiny, čo uľahčuje stav ľudí, ktorí podstúpili operáciu.

Často sa odporúča nosiť elastický pás pre pacientov, ktorí trpia zraneniami v chrbte alebo sa podrobujú operácii chrbtice. Bandáž sa používa na diagnostiku rôznych foriem prietrže. Je fixovaný v oblastiach, kde boli počas operácie odstránené usadeniny tuku..

Ženy, ktoré očakávajú dieťa, by mali používať obväz v prípadoch, keď majú slabé svalové tkanivo v bruchu, existuje vysoké riziko prolapsu maternice alebo očakávajú narodenie dvojčiat..

klasifikácia

Pri výrobe pásov sa používajú rôzne materiály, stupeň fixácie má tiež rôzne úrovne.

Funkcie obväzu závisia od toho, na aký účel sa bude používať. Najčastejšie sa používajú na liečbu a prevenciu brušnej prietrže.

lekársky

Zvláštnosťou zdravotníckych pomôcok je to, že obsahujú špeciálnu sieťku vyrobenú z elastickej a odolnej tkaniny. Pomáha opraviť orgány na správnych miestach bez vylúčenia ich premiestnenia alebo prolapsu. Pre ľudí, ktorí nemôžu byť operovaní kvôli jednotlivým ukazovateľom, sa obväz stáva prostriedkom na zabránenie progresie choroby.

Upevňovací lekársky pás je predpísaný v nasledujúcich situáciách:

 • s vývojom kýly bielej línie brucha;
 • keď sa pri slabine alebo stehne vyskytuje prietrž;
 • aby sa zabránilo prasknutiu švu po operácii brucha.

Ak dôjde k poraneniam chrbta alebo brucha, elastický pás pomôže vo fáze rehabilitácie. Najväčší účinok na regeneráciu tela možno dosiahnuť, ak pacient po všetkých odporúčaniach konzervatívnej liečby vykonáva požadovanú fyzickú aktivitu a spí na ortopedickej matraci..

profylaktický

Úroveň fixácie preventívneho obväzu je menšia ako u iných druhov. Jeho nosenie je odporúčané pre ľudí, u ktorých je zvýšená pravdepodobnosť vzniku prietrže. Profesionálni športovci alebo ľudia, ktorí sa aktívne zapájajú do športového strediska, často používajú takéto elastické obväzy. Pre začiatočníkov s nesprávne navrhnutým školiacim programom sú možné zranenia v tlači.

Použitie preventívneho obväzu môže byť spôsobené abnormalitami v lokalizácii alebo štruktúre brušných orgánov.

Dĺžka nosenia obväzov závisí od toho, v akom štádiu vývoja je patológia..

pooperačné

Účelom nosenia obväzu v pooperačnom období je zabezpečenie rýchleho hojenia švov. Jeho terapeutický prínos spočíva v tom, že rovnomerne rozdeľuje zaťaženie vnútorných orgánov a určuje polohu tých miest, na ktorých sa nedávno prevádzkovala. Moderné technológie používané pri výrobe obväzov umožňujú použitie trvanlivých elastických tkanín, ktoré poskytnú požadovaný stupeň kompresie.

Vďaka obvazu v pooperačnom období pacient trpí menšou bolesťou. Okrem toho bandáž zaisťuje stabilitu švu, zabraňuje jeho pretečeniu.

modely

Akýkoľvek model ortopedickej bandáže je zameraný na fixáciu orgánov brušnej dutiny, čo neumožňuje rozvoj komplikácií. Najbežnejšie používané typy elastických zariadení:

 • Alebo k. Používa sa v prípadoch, keď je potrebné chrániť pooperačné švy pred nezrovnalosťami, ako aj na fixáciu orgánov v peritoneálnej oblasti v ich fyziologicky prirodzenej polohe. Opasok sa nosí po operácii.
 • Orlett. Univerzálny prostriedok na zabránenie rozvoja patológií pobrušnice. Upevňuje orgány na správne miesto a rozdeľuje tlak tak, aby sa zabránilo ich premiestneniu.
 • Ortopedické obväzy Trives sa nosia pred operáciou aj po nej. Bandáže tohto typu sú univerzálne, a preto sú vhodné pre pacienta akéhokoľvek veku a pleti.
 • T 1339 je typ obväzu, ktorý sa používa na nosenie v oblasti hrudníka. Často pridelené mužom..
 • Ecotene je predpísaný ženám pred pôrodom a po ňom ako opatrenie na zabránenie vysídľovania vnútorných orgánov.
 • Prepravka B 339 bola vytvorená pre pacientov, ktorí majú stómiu, to znamená dieru vytvorenú chirurgom, ktorá poskytuje spojenie medzi rôznymi orgánmi, napríklad priedušnicou a vonkajším prostredím. Bandáž tohto typu fixuje brušnú stenu na správnom mieste, podporuje svalový korzet. Debna B 339 zmierňuje bolesť, zabraňuje prietrži, znižuje možnosť infekcie.

Najvhodnejší typ elastického pásu si vyberie ošetrujúci lekár.

Funkcie výberu

Farmaceutické spoločnosti ponúkajú veľký výber ortopedických obväzov. Ak chcete kúpiť ten najvhodnejší, mali by ste zvážiť niekoľko odporúčaní.

Veľkosť obväzu by preto nemala presahovať obvod pása. Bandáž by mala byť vyrobená z elastickej tkaniny a takej kvality, aby pri nosení nespôsobovala trenie.

Je dôležité, aby pás nespôsoboval silný pot a nedráždil pokožku, preto by ste si mali zvoliť obväz z dýchacích materiálov..

Pri výbere ortézy by ste mali venovať pozornosť možnosti úpravy sily fixácie a korekcie. Do úvahy sa musí brať aj šírka pásu: mala by úplne zakrývať a podopierať časť brušnej dutiny, na ktorej bola operácia vykonaná. Nosenie obväzu by nemalo byť nepríjemné. Naopak, malo by to pomôcť zbaviť sa bolesti a udržať orgány na svojom mieste..

Ako nosiť obväz

Bandáž by sa mala nosiť ráno v náchylnej polohe. Pás je umiestnený tak, aby bol aplikátor na pupočnom kruhu. Po navlečení pásu sa brušná oblasť jemne masíruje, aby sa zmenšil výčnelok. Potom sa pás omotá okolo puzdra a upevní sa suchým zipsom.

Bandáž brucha je nosená celý deň, štartuje iba na spánok.

Preventívne pásy sa nosia v tých dňoch, keď môže dôjsť k herniálnemu výčnelku. Ak osoba trpí bolesťou pri nosení elastického pásu, obväz by sa mal odstrániť a lekár o tom musí byť informovaný..

kontraindikácie

Nosenie elastického pásu je zakázané pre ľudí, ktorí majú prietržové komplikácie, ktoré si vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok.

Jeho použitie vylučuje aj prítomnosť závažných kožných infekcií v oblastiach, kde by sa mal obväz nosiť.

Neexistujú žiadne kontraindikácie pre prenatálne obväzy. Ak je osoba alergická na prvky tvoriace obväzový materiál, odporúča sa nosiť obväz na oblečenie. Rovnaké opatrenia je možné uplatniť v prípade kožných ochorení..

Ženy po pôrode by nemali nosiť pomôcky, ak sa u nich vyvinie ochorenie obličiek alebo patológia gastrointestinálneho traktu.

U niektorých typov švov, ktoré zostanú po cisárskom reze, sa tiež neodporúča nosiť opasky.

Materský opasok

Odporúča sa, aby ženy nosili počas tehotenstva obväz, ak majú patologické ochorenia chrbtice. Okrem tejto indikácie môže lekár predpísať aj pás, ak existuje riziko potratu. Prítomnosť veľkého množstva plodovej vody, veľká veľkosť dieťaťa, ako aj jazvy na povrchu epitelu maternice - to všetko sa môže stať dôvodom, prečo žena bude musieť pred pôrodom nosiť obväz. Natiahnite ju od 4 mesiacov tehotenstva. Bandáž je odstránená v noci. Je možné to urobiť inokedy, aby plod nepociťoval nedostatok kyslíka.

Detská brušná ortéza

S vysokou pravdepodobnosťou vzniku kýly v bruchu sú deťom predpísané elastické pásy. Dajú sa ľahko pripevniť na brucho dieťaťa. Materiály používané pre malých pacientov sú hypoalergénne.

Bandáž by sa mala aplikovať správne, aby nespôsobovala ťažkosti s dýchaním a nenarúšala normálny vývoj dieťaťa..

Kvalitne vyrobené obväzy sa po nosení nepociťujú a nie sú viditeľné pod oblečením. Nemôžete priradiť a kúpiť si obväz sami. Mal by to byť detský chirurg.

recenzia

Sergey, 42 rokov, Astrakhan

Diagnostikovaná prietrž v slabinách. Liečené liekmi, potom predpísané na obväz. Cena bola nízka, čo potešilo. Počas nosenia nedošlo k nepríjemným pocitom. Deň 3-4 bol nezvyčajný, ale potom som ani necítil, že mám opasok.

Alla, 29 rokov, Tomsk

Pred pôrodom mal obväz. Môj gynekológ odporučil, aby sa predišlo možným komplikáciám. Dal som to na koniec prvého trimestra. Narodenie prebehlo dobre. Aj po nich išiel nejaký čas pásom. Nezaznamenali sa žiadne nepríjemné pocity ani negatívne následky.

Michail, 30 rokov, Krasnojarsk

Dieťa odhalilo svalovú slabosť v oblasti brucha. Aby nedošlo k rozvoju prietrže, lekár predpísal nosenie kýlovej opasky pre deti. Dieťa rastie zdravo.

Pooperačná bandáž je potrebná v brušnej dutine

Bandáž po operácii brucha: prečo je to potrebné

Úlohou pooperačného obväzu je udržiavať orgány v normálnej polohe, uľahčiť hojenie švov, vylúčiť možnosť tvorby prietrží, jaziev a adhézií. Tento lekársky doplnok nedovoľuje pokožke napínať sa, chráni zraniteľné miesta po operácii pred infekciami a podráždením, zmierňuje príznaky bolesti, pomáha udržiavať pohybovú aktivitu a rýchle uzdravenie. Vykonáva tiež estetické funkcie, ktoré pacientovi umožňujú cítiť sebavedomie a dôstojný vzhľad. V tomto prípade si nezamieňajte obväz s milosťou, nemal by ťahať a komprimovať telo.

Nie každá operácia v brušnej dutine vyžaduje povinné nosenie obväzu. Niektorí lekári sa napríklad domnievajú, že po apendicitídach, ktoré prešli bez komplikácií, je obliekanie dostatočné. Zároveň obväz, ktorý sa nosí niekoľko hodín, môže interferovať s rýchlym hojením švov..

Indikáciami pri nosení fixačného obväzu môže byť odstránenie maternice (hysterektómia), odstránenie slepého čreva, prietrž, resekcia žalúdka alebo operácia srdca. Fixačné príslušenstvo môže byť potrebné pri znižovaní vnútorných orgánov, ako aj po kozmetických operáciách (napríklad odstránenie podkožného tuku)..

Druhy pooperačných obväzov

Taký korzet reguluje silu napätia vďaka trojstupňovému systému brušného obvodu

Vo všetkých prípadoch sú potrebné rôzne druhy výrobkov. Všetko záleží na tom, aká operácia bola vykonaná a ktorá časť tela potrebuje podporu a fixáciu vnútorných orgánov. Pri výbere správneho modelu zvážte odporúčania lekára.

Vzhľad obväzu sa môže líšiť. Najčastejšie sa podobá širokému pevnému pásu omotanému okolo pásu. Existujú tiež modely vo forme predĺžených spodných nohavičiek s upevňovacím pásom. Takéto možnosti sú vhodné po odstránení slepého čreva, maternice alebo po cisárskom reze..

Pooperačné bandáže hrudníka sa môžu podobať na tričko. Odporúča sa po operácii srdca. Podobné modely sú vybavené širokými nastaviteľnými pásikmi, ktoré je možné fixovať na rôznych úrovniach..

V niektorých prípadoch má pooperačná bandáž na brušnej stene špeciálne rezy, potrebné napríklad pre kalopriemniki. Modely určené pre ženy a pokrývajúce hrudník môžu mať namiesto mliečnych žliaz otvory.

Mnoho modelov obväzov je určených na dlhodobé nosenie. Nielen že opravujú pooperačné stehy, ale tiež znižujú záťaž na chrbte a udržiavajú normálne držanie tela.

Dajte korzet do náchylnej polohy, aby ste zaistili náležitú podporu vnútorných orgánov

Kvalitný a bezpečný produkt si môžete kúpiť v lekárni alebo v internetovom obchode. V špecializovaných spoločnostiach, ako sú Medtekhnika alebo Trives, však existuje oveľa viac možností. Tu si môžete zvoliť pooperačné obväzy do brušnej dutiny, oblasti hrudníka, obväzy po operácii srdca, ako aj špeciálne výrobky odporúčané po zákroku slepého čreva, plastickej chirurgii alebo po odstránení maternice. Napríklad v sortimente Trives nájdete jednoduché pásy so zapínaním na suchý zips, ako aj komplexné úpravy typu korzetu so sťahovacími vložkami, nastaviteľnými pásmi a remienkami..

Sortiment zahŕňa výrobky vyrobené z antialergénnej látky určené pre citlivú pokožku, ktorá je ľahko vystavená podráždeniu. Trives, Medtekhnika a ďalšie spoločnosti zaoberajúce sa predajom lekárskeho príslušenstva predávajú svoje výrobky veľkoobchodne a maloobchodne. Ceny závisia od zložitosti modelu a zloženia látky..

Materiály na výrobu korzetov

Špeciálny korzet s otvorom pre kolopriemnik

V niektorých prípadoch je najlepšie našiť príchytku. Je ťažké si to urobiť sami, takže je lepšie kúpiť produkt. Stojí za zváženie, že individuálna výroba lekárskeho príslušenstva je drahšia, takže je potrebné vopred vypočítať realizovateľnosť takejto akvizície. Lekári neodporúčajú kupovať použité obväzy. Takéto výrobky sa môžu počas ponožiek rozťahovať a je nepravdepodobné, že budú vykonávať im pridelené funkcie kvalitným spôsobom. Okrem toho je to nehygienické: počas používania sa na látku môže dostať krv a hnisavý výboj, čo môže spôsobiť infekciu.

Väčšina pooperačných obväzov je vyrobená z elastických materiálov, ktoré sa pohodlne nosia. Môže to byť pogumovaná tkanina, bavlna s prídavkom elastanu alebo lycry. Najlepšie obväzy sú vyrobené z tkanín, ktoré zabezpečujú včasné odstránenie vlhkosti z povrchu pokožky. Takéto produkty napríklad ponúka spoločnosť Trives. V tomto modeli sa pacient nebude cítiť nepohodlie a švy sa budú hojiť rýchlejšie.

Vysokokvalitné ortopedické výrobky - husté, ale nie rigidné, po opotrebení sa nedeformujú, poskytujú jednotnú oporu vnútorným orgánom bez ich stlačenia alebo zovretia.

Je žiaduce, aby modely mali odolné, dobre uzamykateľné upevňovacie prvky. Veľmi pohodlné možnosti so širokou páskou na suchý zips, ktoré dobre padnú. V niektorých prípadoch sú vhodné zapínanie na gombíky alebo háčiky, šnurovanie alebo kravaty. Je dôležité, aby tieto prvky nedráždili pokožku a netlačili na oblasť spoja..

Ako si vybrať správny obväz

Pred nákupom musíte odmerať objem pásu. Ak chcete vybrať obväz po operácii srdca, odmerajte obvod hrudníka. Čím presnejšie merania sa vykonávajú, tým lepšie bude produkt sedieť na tele. Napríklad obväzy Trives majú až 6 veľkostí, z ktorých si môžete vybrať tú, ktorá je ideálna pre konkrétneho pacienta.

Dôležitá je aj dĺžka produktu. Správne zvolený pooperačný obväz úplne pokrýva švík a nad a pod ním by mala byť najmenej 1 cm tkaniny. Nekupujte model, ktorý je príliš dlhý, voľné okraje sa zalomia a spôsobia nepríjemnosti.

Úzký korzet pre hornú časť pobrušnice

Pooperačné obväzy sa najlepšie nosia pri ležaní. Zvyčajne si ju obliekajú na spodnú bielizeň, ale v niektorých prípadoch ju možno nosiť aj priamo na tele. Do tejto kategórie patria napríklad obväzy typu „Trives“ vyrobené z priedušného úpletu a nebrániace odstraňovaniu vlhkosti z pokožky. Produkt sa položí na brušnú oblasť, omotá sa okolo tela a potom sa zafixuje upevňovacími prvkami.

Tkanina by mala tesne priliehať k telu bez toho, aby sa kývala alebo kĺzala. Malo by sa však zabrániť nadmernému stlačeniu a stlačeniu. Osobitná pozornosť by sa mala venovať oblasti švíkov. Tkanina by ich nemala trieť, môže spôsobiť podráždenie. Je dôležité, aby upevňovacie prvky nespadli na švy..

Ak má model podporné vložky, musíte sa ubezpečiť, že sú na svojom mieste, nie stlačiť žalúdok, ale podoprieť ho..

Je vhodné, aby lekár najprv urobil kovanie. Musí stanoviť stupeň fixácie a naučiť pacienta správne pripevňovať produkt. Bandáže sa dajú rozdeliť na ženské a mužské.

Pravidlá nosenia a starostlivosti o výrobok

Pooperačná bandáž nie je určená na trvalé nosenie. Dĺžka nosenia závisí od zložitosti operácie a stavu pacienta. Napríklad po zápale slepého čreva by sa mali tesne priliehajúce obväzy nosiť iba v prvých dňoch po operácii a po odstránení maternice as hrozbou prolapsu vnútorných orgánov sa toto obdobie môže predĺžiť. Bandáž sa zvyčajne nosí najviac 9 hodín denne. Minimálna doba nosenia je 1 hodina. Ihneď po operácii sa produkt nosí počas odpočinku, ale po zotavení sa odporúča nosiť ho iba pri fyzickej aktivite: chôdza, domáce práce atď. Bandáž sa musí v noci odstrániť..

Po konečnej rekonštrukcii je možné pooperačnú bandáž nahradiť korekčným lekárskym spodným prádlom, ktoré čiastočne plní rovnaké funkcie, ale pri nosení je omnoho pohodlnejšie. Takéto spodné prádlo sa odporúča po chirurgickom zákroku na odstránenie maternice a po niektorých iných typoch chirurgických zákrokov..

Pooperačné obväzy si vyžadujú stálu starostlivosť.

Pogumované výrobky je možné prať teplou vodou a mydlovou penou, elastickú bavlnu odporúčame prať ručne detskými alebo hypoalergénnymi čistiacimi prostriedkami. Pred umývaním musí byť výrobok na zips, čo pomôže zachovať jeho tvar. Nepoužívajte agresívne bielidlá, môžu dráždiť pokožku..

Po umytí sa neodporúča skrútiť alebo vysušiť v bubne práčky. Obväz sa musí dôkladne opláchnuť, zvyšky čistiacich prostriedkov sa musia dôkladne opláchnuť, jemne ich vytrhnúť rukami a potom položiť na sušiaci stojan alebo mäkká utierka, starostlivo sa narovnať. Produkt sa odporúča umývať najmenej raz týždenne. V prípade znečistenia to robte častejšie..

Ako si vybrať pooperačnú bandáž

Po vykonaní rôznych typov chirurgických operácií majú pacienti často komplexnú a zdĺhavú rehabilitáciu. Na skrátenie doby zotavenia sa odporúča použiť pooperačnú bandáž. Ak viete, ako zvoliť pooperačnú bandáž a ako ju správne používať, môže produkt poskytnúť dobrý rehabilitačný účinok.

Výhody pooperačného obväzu sú vyjadrené v týchto účinkoch:

 • podpora vnútorných orgánov pacienta v anatomickej polohe, prevencia ich možného premiestnenia;
 • Poskytovanie rýchlejšej jazvy na stehy;
 • prevencia prietrže;
 • zníženie opuchy a hematómy;
 • prevencia sutúrovej infekcie;
 • obnovenie pružnosti pokožky;
 • mäkké obmedzenie pohyblivosti, ktoré neumožňuje vykonávať nebezpečné ostré pohyby;
 • úľava od bolesti;
 • eliminácia zvýšeného zaťaženia pôsobiaceho na chrbát.

Najcharakteristickejšie je vymenovanie bandáží tohto typu po operáciách na zažívacom trakte, ako aj po operáciách na odstránenie prietrže, maternice, plastu (liposukcia) a ďalších druhov zákrokov. Iba ošetrujúci lekár pacienta však rozhodne, či je po zákroku potrebný obväz.

Čo sú zač

Dnes je možné použiť niekoľko typov pooperačných obväzov. Sú predpísané na rôzne typy chirurgických zákrokov. Najbežnejšie modely, ktoré sa priraďujú pacientom po operáciách vykonaných na rôznych orgánoch brušnej dutiny.

Vyrábajú sa vo forme pásu veľkej šírky, ktorý je pevne navinutý okolo pásu pacienta. Jej materiál je špeciálna elastická látka. Bandáže môžu byť vybavené špeciálnym viacstupňovým nastavovacím systémom, ktorý umožňuje presné uloženie produktu podľa obrázku. Na podporu rôznych vnútorných orgánov sú k dispozícii určité druhy..

Je možné rozlíšiť špeciálne modely pre stomických pacientov. Sú predpisované po intervenciách rôznych typov do čriev. Majú priehradku určenú na odstránenie výkalov.

Ďalšou samostatnou odrodou sú pooperačné prietrže prietrže. Môžu sa používať po operáciách odstránenia prietrže a môžu tiež vykonávať preventívne funkcie, ktoré zabraňujú ich výskytu.

Funkcie výberu

Správne zvolené veľkosti pooperačnej bandáže sú hlavnou podmienkou výberu. Pás pacienta by sa mal merať obvodovo. Meranie sa vykonáva pomocou pásky, ktorá by mala pevne sedieť na telo. Na druhej strane nie je možné stlačiť. Získaný výsledok sa musí porovnať s tabuľkou veľkostí pooperačných bandáží výrobcu. Pokiaľ ide o šírku produktu, malo by byť také, aby boli švy úplne uzavreté.

Ako zvoliť pooperačnú gynekologickú bandáž

Na zlepšenie pohody po sérii gynekologických zákrokov a rýchlom zotavení tela sa môže ženám odporučiť, aby nosili podporný korzet. V ktorých prípadoch sa používa pooperačná gynekologická bandáž? Ako dlho bude trvať nosenie? A ako zvoliť správny typ produktu?

Prečo potrebujem obväz po operácii


Situácie, v ktorých je pomoc špeciálneho obväzu nevyhnutná, sú rôzne typy patológií maternice (prolaps, prolaps), ich odstránenie, ako aj pôrod pri použití cisárskeho rezu..

Najčastejšie komplikácie na maternici sa vyskytujú po pôrode, keď svaly, ktoré ju držia, strácajú svoju elasticitu. V niektorých prípadoch je svalové tkanivo schopné zotaviť sa samo. Ak existuje potenciálna hrozba, že sa tak nestane, na záchranu prichádza špeciálna bandáž po pôrode, ktorá pomáha svalom udržiavať orgán a zlepšuje svalový tonus samotnej maternice..

Bandáž nebráni pohybu a plastové vložky vyvíjajú tlak na brušnú stenu, čím bránia vnútorným orgánom zmeniť ich polohu..

Po hysterektómii (odstránenie maternice) sa odporúča použiť obväz v celej fáze rehabilitácie, ktorá trvá niekoľko mesiacov. Pomôže:

 • zmierniť bolesť po operácii;
 • predchádzať divergencii pooperačných stehov;
 • poskytne spoľahlivú podporu vnútorným orgánom,
 • posilňuje svaly vagíny;
 • oprava panvových kostí a ochrana pred preťažením;
 • znižujú riziko črevných patológií a tvorby kýly.

Lekár rozhodne, koľko nosiť po operácii brucha, berúc do úvahy stav pacienta po operácii, mieru hojenia, výskyt komplikácií a mnoho ďalších faktorov.

Aby sa predišlo patológiám maternice po tehotenstve, možno budete musieť nosiť obväz počas celého obdobia. Toto by sa však malo uskutočniť iba po kvalifikovanej konzultácii s gynekológom, pretože obväz s plastovými vložkami môže vyvíjať nadmerný tlak na peritoneum a plod, a preto sú možné patologické vývrtky vo vývoji dieťaťa..

Funkčný účel obväzu

Bandáž je pás alebo korzet na lekárske účely, ktorý má zapínadlá alebo sťahovacie prvky (prvky na upevnenie tohto produktu závisia od modelu). Tento nástroj sa odporúča používať v pooperačnom období, pred alebo počas nosenia dieťaťa, po pôrode, na udržanie orgánov v panve..

Pooperačná bandáž je indikovaná na zlepšenie aktivity ženských orgánov po operácii. Tento účinok sa však pozoruje iba pri dlhodobom používaní tohto nástroja.

Korzet na fixáciu navyše poskytuje množstvo pozitívnych vlastností:

 • zmierňuje bolesť, ktorá je obzvlášť výrazná počas prvých hodín po operácii, aby sa odstránila maternica, vaječníky, prívaly;
 • chráni chirurgické stehy pred nezrovnalosťami;
 • zaisťuje fixáciu vnútorných orgánov;
 • posilňuje svaly vagíny;
 • určené na fixáciu panvových kostí. Táto funkcia chráni panvu pred možným preťažením;
 • znižuje vývoj patologických procesov tráviaceho systému, ktoré sa môžu vyskytnúť počas operácie;
 • zabraňuje výskytu pooperačných hernií.

Tieto funkcie uľahčujú ženám odloženie pooperačného obdobia a tiež znižujú ťažkú ​​bolesť a nepohodlie.

Za zmienku stojí, že obväzy majú niekoľko odrôd. Napríklad po laparotómii a vaginálnom odstránení maternice je ukázané, že nosí bandážové nohavice, táto voľba upevňovacieho zariadenia bude najvýhodnejšia, ale s laparoskopickým popôrodným pásom,.

Mnoho lekárov nazýva obväz gynekologickým pásom, je to kvôli jeho účelu. Gynekologický obväz má však v porovnaní s prostriedkami tohto typu určité charakteristické črty.

Funkcie gynekologického obväzu


Na rozdiel od iných pooperačných obväzov, modely pre ženy majú množstvo charakteristických čŕt:

 • v prípade vynechania maternice sa používajú bandážové nohavice, ktoré zahŕňajú nielen boky, ale aj rozkrok a sú pripevnené pomocou upevňovacích prvkov;
 • Dizajn gynekologických ortéz je taký, že mnohé z nich sa môžu nosiť pod oblečením a neporušujú obvyklý rytmus života..

Oprava pre domácich majstrov

Ak je žena alergická na niektoré tkanivá, má neštandardnú postavu alebo pripravené bandáže nepriliehajú pevne na telo, je potrebné, aby ste po hysterektómii urobili bandáž samostatne..

Čo je potrebné na vytvorenie obväzu? Pokyny na šitie produktu.

 1. Pripravte si príslušenstvo na šitie: látka, nite, ihla, nožnice, špendlíky na zaistenie materiálu pri šití, centimeter, zipsy, tvrdé vložky, vzor.
 2. Určené materiálom: na podporu vnútorných orgánov musí byť materiál prirodzený a hustý. Ideálna je niekoľkokrát zložená oblátková tkanina.
 3. Je dôležité vybrať a prišiť upevňovacie prvky. Môžu to byť kovové, plastové a iné..
 4. Rovnako dôležité je vyberať a šiť spojovacie prvky. Môžu byť ľubovoľné, je však potrebné prišiť niekoľko radov háčikov pomocou suchého zipsu, ponechať zipsom tkaninu na prispôsobenie tesnosti výrobku k telu. Príklad je na fotografii..

 • Dimenzovanie podľa prijatých meraní, vytvorenie približného vzoru. Ako základ vzoru si môžete vziať šablónu tela, nohavičiek alebo korzetu.
 • Po vytvorení indikatívneho vzoru sa materiál odreže. Je dôležité umiestniť vzor v smere zdieľaného vlákna. Pri použití nedôjde k nadmernému rozťahovaniu..
 • Po upečení nezabudnite produkt vyskúšať. Iba jeden šev vpredu alebo na boku nie je prieťahovaný pre pohodlné pripevnenie. Potom je produkt upravený podľa postavy ženy, všetky švy sú spracované pomocou šijacieho stroja.
 • Všetky ďalšie blokovacie prvky sú šité.
 • Ako si vybrať obväz


  Aby ste nenarušili krvný obeh, ktorý môže viesť k hypoxii (kyslíkové hladovanie) a patológiám vo vývoji dieťaťa, a aby sa nespôsobilo nadmerné stláčanie brušnej dutiny a pooperačné komplikácie, mali by ste zvoliť obväz požadovanej časti brušnej hustoty. Bude to určené materiálom, z ktorého je model šitý, a dizajnom plastového rámu.

  Gynekologický obväz môže byť vyrobený z latexu, elastínu a polyesteru a môže mať vložky vyrobené z lekárskeho plastu rôznych konfigurácií. Je dôležité, aby materiály boli čo najprirodzenejšie a pri nosení obväzu nespôsobovali nepohodlie.

  Dopyt je určený pre modely so špeciálnou „dýchajúcou“ sieťou, ale z dôvodu ich krehkosti a nepraktickosti je lepšie odmietnuť nákup produktov s gázovým pásom..

  Základom výberu nie je len konfigurácia (pás alebo nohavičky), ale aj veľkosť. Výrobcovia nedodržiavajú jednorozmernú mriežku, preto by žena mala nezávisle merať obvod pásu (počas tehotenstva - pod žalúdkom), ako aj obvod bedra..

  Typická šírka produktu je 23 cm. Pri predaji nájdete tiež pásy šírky 20, 25, 28 a 30 cm. Nezabudnite, že pás by mal na každej strane pooperačného švu zakrývať najmenej 1 cm..

  Lekár bude musieť zvoliť model, ktorý bude brať do úvahy jeho funkcie, stav a konfiguráciu pacienta, úspech operácie.

  Odporúča sa zakúpiť niekoľko modelov na zabezpečenie potrebnej úrovne osobnej hygieny..

  kontraindikácie

  Napriek tomu, že pooperačná bandáž je navrhnutá tak, aby urýchlila regeneráciu tela po hysterektómii maternice, vaječníkov, fibroidov, je lepšie sa najskôr poradiť s lekárom. Tento nástroj má niekoľko kontraindikácií, pri ktorých sa neodporúča nosiť ho..

  Medzi kontraindikácie tohto produktu patria:

  • Choroby tráviaceho ústrojenstva. Nenoste fixačný korzet v prítomnosti peptického vredu žalúdka a dvanástnika;
  • Ak ste alergický na látku, z ktorej je tento produkt vyrobený;
  • Prítomnosť rôznych ochorení kože - ekzém, nádory, rany;
  • Patologické procesy obličiek, ktoré sú navyše sprevádzané nádorovými procesmi.

  Ak má pacient náhle vyššie uvedené kontraindikácie, lekár by mal zvoliť najvhodnejší liek. Môže si zvoliť opasok vyrobený z prírodnej látky, ak stlačí, potom je lepšie kúpiť uzamykacie zariadenie s veľkosťou väčšou. Okrem toho by lekár mal zvoliť optimálnu dobu nosenia pásu počas dňa, maximum by malo byť 4-5 hodín.

  Po operáciách s maternicou je dôležité zvoliť správne pooperačné gynekologické obväzy. Produkt by mal byť pohodlný, mal by podporovať vnútorné orgány, chrániť švy pred ich odchýlkami. Uistite sa, že v týchto prípadoch by si to mal zvoliť iba ošetrujúci lekár, v závislosti od stavu pacienta a zložitosti operácie..

  Ako a koľko nosiť obväz po odstránení maternice


  Rehabilitačné obdobie po hysterektómii trvá v priemere 2 mesiace. Bandáž po odstránení maternice by sa mala nosiť počas celého tohto obdobia..

  Denné použitie by však nemalo presiahnuť 12 hodín, aby nedošlo k narušeniu krvného obehu.

  Po jeho vybratí musíte byť na istý čas vo vodorovnej polohe, s nohami na úrovni srdca.

  Ak operácia prebehla hladko a tkanivá vykazujú vysokú mieru zotavenia, ako aj v mnohých ďalších prípadoch, napríklad pri ochabnutej koži, nemusí byť po chirurgickom zákroku potrebné použiť obväz, aby sa odstránila maternica..

  Gynekologické pooperačné obväzy prispejú k rýchlemu uzdraveniu tela, znížia bolesť a dodajú ženám väčšiu dôveru. Účinnosť jeho použitia bude vysoká, ak má pacient v úmysle jasne postupovať podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

  EVOLUTION BPO - pooperačná bandáž pre slabosť brucha

  Bandáž EVOLUTION je ľahká verzia určená na zabránenie vzniku komplikácií po operácii a divergencii švov so slabosťou svalov brušnej steny..

  Pás má husté vložky iba spredu a bočná a zadná časť sú vyrobené z elastického materiálu zo sieťoviny so štruktúrou mriežky. To vám umožní zaistiť potrebné obväzné napätie bez zbytočného stresu na tele.

  výhody:

  • textílie pásu sú vyrobené zo 65% bavlny, čo zaručuje vysokú priedušnosť a dobrú absorpciu vlhkosti;
  • prítomnosť výstužných výstuží vyrobených z pružného plastu;
  • Suchý zips typu dvoch okvetných lístkov vám umožňuje samostatne nastaviť napnutie remeňa v oblasti chirurgického švu;
  • v dôsledku absencie skleníkového efektu je možné obväz nosiť asi 12 hodín denne.

  nevýhody:

  • cena sa začína od 2 000 rubľov.
  • nie je možné použiť pri ležaní.

  Príprava na operáciu

  Prípravným obdobím plánovaného chirurgického zákroku je vykonanie možných vyšetrení v prehospitálnom štádiu - klinické a biochemické krvné testy, analýza moču, koagulácia, stanovenie krvného typu a faktor Rh, štúdie na prítomnosť protilátok proti vírusom hepatitídy a sexuálne prenosné infekcie vrátane vrátane infekcie syfilis a HIV, ultrazvuk, fluorografia hrudníka a EKG, bakteriologické a cytologické štúdie výterov z pohlavných ciest, pokročilá kolposkopia.

  V nemocnici sa podľa potreby vykonáva hysteroskopia so samostatnou diagnostickou kyretážou krčka maternice a maternicovej dutiny, opakovaným ultrazvukom, MRI, sigmoidoskopiou a inými štúdiami..

  1 - 2 týždne pred operáciou, ak existuje riziko komplikácií vo forme trombózy a tromboembólie (kŕčové žily, pľúcne a kardiovaskulárne choroby, nadváha atď.), Konzultácie so špecializovanými odborníkmi a používanie vhodných liekov, ako aj reologických látok a protidoštičkové látky.

  Okrem toho, s cieľom zabrániť alebo znížiť závažnosť symptómov post-hysterektomického syndrómu, ktorý sa vyvíja po odstránení maternice v priemere u 90% žien vo veku do 60 rokov (hlavne) a má inú závažnosť, sa plánuje chirurgický zákrok v prvej fáze menštruačného cyklu (ak existuje)..

  1 - 2 týždne pred odstránením maternice sa uskutočňujú psychoterapeutické procedúry vo forme 5-6 rozhovorov s psychoterapeutom alebo psychológom, ktorých cieľom je zmierniť pocit neistoty, neistoty a strachu z operácie a jej dôsledkov. Predepisujú sa fytoterapeutické, homeopatické a iné sedatíva, lieči sa sprievodná gynekologická patológia a odporúča sa fajčenie a alkoholické nápoje.

  Tieto opatrenia môžu významne zmierniť priebeh pooperačného obdobia a znížiť závažnosť psychosomatických a autonómnych prejavov menopauzálneho syndrómu vyvolaných operáciou..

  V nemocnici večer pred operáciou je potrebné vylúčiť jedlo, povoliť iba tekutiny - slabo varený čaj a neperlivú vodu. Vo večerných hodinách je predpísané preháňadlo a očistný klystír pred spaním - sedatívum. Ráno v deň operácie je zakázané užívať akúkoľvek tekutinu, príjem akýchkoľvek liekov sa zrušuje a opakuje sa očistná klyzma..

  Pred operáciou sa obliekajú pančuchy, pančuchy alebo sa dolné končatiny bandážujú elastickými obväzmi, ktoré zostávajú až do úplného aktivovania ženy po operácii. Je to potrebné na zlepšenie odtoku venóznej krvi zo žíl dolných končatín a na prevenciu tromboflebitíd a tromboembólie..

  Rovnako dôležité je vykonanie adekvátnej anestézie počas operácie. Výber typu anestézie vykonáva anestéziológ v závislosti od odhadovaného objemu operácie, jej trvania, sprievodných chorôb, možnosti krvácania atď., Ako aj po dohode s operačným chirurgom a pri zohľadnení želaní pacienta..

  Anestézia počas odstránenia maternice môže byť bežnou endotracheálnou kombináciou s použitím svalových relaxancií, ako aj s kombináciou (podľa uváženia anestéziológa) s epidurálnou analgéziou. Okrem toho je možné použiť epidurálnu anestéziu (bez celkovej anestézie) v kombinácii s intravenóznou sedatívou liečiva.

  Prípravným obdobím plánovaného chirurgického zákroku je vykonanie možných vyšetrení v prehospitálnom štádiu - klinické a biochemické krvné testy, analýza moču, koagulácia, stanovenie krvného typu a faktor Rh, štúdie na prítomnosť protilátok proti vírusom hepatitídy a sexuálne prenosné infekcie vrátane vrátane infekcie syfilis a HIV, ultrazvuk, fluorografia hrudníka a EKG, bakteriologické a cytologické štúdie výterov z pohlavných ciest, pokročilá kolposkopia.

  1 - 2 týždne pred odstránením maternice sa uskutočňujú psychoterapeutické procedúry vo forme 5-6 rozhovorov s psychoterapeutom alebo psychológom, ktorých cieľom je zmierniť pocit neistoty, neistoty a strachu z operácie a jej dôsledkov. Predepisujú sa fytoterapeutické, homeopatické a iné sedatíva, lieči sa sprievodná gynekologická patológia a odporúča sa fajčenie a alkoholické nápoje.

  Čo hľadať?

  Pri výbere takého obväzu dávajte pozor na rozmery produktu. Nemal by tlačiť, ale nemal by ani visieť. Napríklad vždy merajte obvod obvodu pásu pacienta a získané údaje pomôžu lepšie zvoliť obväz.

  Správny výber veľkosti pooperačného brušného obväzu vhodného pre konkrétneho pacienta je rozhodujúci pre dosiahnutie priaznivého účinku. Malé rozmery vedú k narušeniu toku krvi v oblasti stehu a môže dôjsť k nekróze tkaniva, čo má za následok veľké poškodenie zdravia. Príliš veľký pás nepodporuje brušnú stenu správne a neposkytuje potrebnú fixáciu. V dôsledku toho sa jeho výhody znížia na nulu..

  Pred výberom pooperačného obväzu je potrebné zistiť, z ktorých materiálov je vyrobený. Tkanina by nemala byť alergénna. Na zabezpečenie optimálnej mikroklímy musí zabezpečiť dobrú výmenu vzduchu. Medzi najkvalitnejšie materiály patrí bavlna s lycrou alebo elastanom, ako aj pogumovaný latex. Pod takýmito tkaninami je zabezpečená dobrá ventilácia, pokožka sa nepotí, pooperačné stehy sa udržiavajú suché.

  Najlepším riešením by bol obväz s viacstupňovým nastavením. Dá sa ľahko nastaviť na požadovanú veľkosť. Najlepší spôsob, ako to opraviť, je pomocou širokej lepiacej pásky. Na šnurovanie možno použiť aj šnurovanie, zapínanie, háčiky. Tieto prvky však môžu spôsobovať nepohodlie, preto k výberu produktu treba pristupovať opatrnejšie.

  Šírka produktu by mala byť taká, aby pooperačné stehy boli úplne zatvorené. Potom bude bandáž lepšia na podporu hojenia a regenerácie. A pri určovaní veľkosti odporúčame použiť našu tabuľku.

  Pooperačná veľkosť bandáže

  VeľkosťObvod pásu v cm
  XSdo 75
  S75-85
  M85-95
  L95-105
  XL105-120
  XXL120-135
  XXXLviac ako 135

  Pooperačnú bandáž si môžete kúpiť v salóne OrtoDoctor. Máme rozumné ceny a širokú škálu rôznych obväzov a korzetov.

  Ďalšie užitočné materiály z našej webovej stránky:

  • ako si vybrať obväz počas tehotenstva?
  • Výber krčka obojku
  • Na čo je korzet a ako si ho vybrať?
  • Ako si vybrať pánsku bandáž?
  • ako si vybrať členkové ortézy?

  Správna voľba

  Pri výbere pooperačného obväzu, ktorý sa bude pohodlne nosiť, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel.

  • Bandážový materiál - iba prírodné tkaniny. Najlepším riešením je kúpiť bavlnený korzet, aj keď to stojí o niečo viac ako syntetický korzet.
  • Komfort predovšetkým. Nespoliehajte sa na rady ostatných, pretože štruktúra tela každej ženy je individuálna a to, čo vyhovuje, jeden pacient nemusí byť vhodný pre druhého. To platí najmä po dobu nosenia. Každá žena by mala nosiť korzet tak, ako predpisuje lekár..
  • Druh obväzu. Ak napríklad bandážový pás spôsobuje nepohodlie, je veľmi dôležité skúsiť ho vymeniť za nohavičky alebo kraťasy a v žiadnom prípade to nesmie vydržať bolesť..
  • Poloha pri pokuse. Každý výrobok má určitú fixáciu, v tomto poradí sa poloha pri montáži môže meniť. Po odstránení maternice sa z obväzu vyžaduje fixácia vnútorných orgánov, preto je potrebné ju vyskúšať v polohe na chrbte..
  • Typ spojovacích prvkov. Spony môžu byť všetko možné: od viazania na zips, hlavnou vecou, ​​ktorú si treba pri výbere zapamätať, je, že zapínanie by sa nikdy nemelo, nespôsobovalo nepohodlie a ešte menej bolesti. Najlepším riešením sú korzety s viacúrovňovými zapínadlami, ktoré vám v prípade potreby umožňujú voľne upraviť produkt bez ohľadu na to, koľko času žena strávi v korzete..
  • použitý produkt - NIE! V žiadnom prípade by ste si nemali kúpiť použitý obväz, pretože už nie je hygienicky čistý a vzhľadom na to, že sa už používal, vlastnosti ťahania sa výrazne znížili a je nepravdepodobné, že by sa pacient cítil tesne prilepený na obväz..

  Aby produkt mohol úplne vykonávať svoje funkcie, je to správne zvolený vzhľad a predĺžené nosenie, čo žene pomôže odložiť pooperačnú periódu bez komplikácií. V prípade akýchkoľvek otázok by ste sa v každom prípade mali poradiť s odborníkom. Nemali by ste čakať na radu od žien, ktoré boli v rovnakom postavení, pretože každá z nich je individuálna.

  Princíp prevádzkovej techniky

  Výhodná je laparoskopická alebo asistovaná vaginálna medzisúčet alebo celková hysterektómia so zachovaním príveskov najmenej na jednej strane (ak je to možné), čo okrem iných výhod pomáha znižovať závažnosť post hysterektomického syndrómu..

  Operácia kombinovaného prístupu pozostáva z 3 štádií - dve laparoskopické a vaginálne.

  Prvá fáza je:

  • zavedenie do brušnej dutiny (po insuflácii plynu do nej) cez malé časti manipulátorov a laparoskop obsahujúci osvetľovací systém a videokameru;
  • laparoskopická diagnostika;
  • v prípade potreby oddelenie existujúcich adhézií a vylučovanie močovodov;
  • použitie ligatúr a priesečníkov kruhových väzov maternice;
  • mobilizácia (pridelenie) močového mechúra;
  • ligácia a priesečník vajcovodov a väzov maternice alebo odstránenie vaječníkov a vajcovodov.

  Druhá fáza pozostáva z:

  • pitva prednej steny vagíny;
  • priesečník vezikulárnych väzov maternice po vytlačení močového mechúra;
  • rez sliznice zadnej steny pošvy a aplikácia hemostatických švov na ňu a na peritonea;
  • prekrývajúce sa ligatúry na sakrouterinálnych a kardiálnych väzoch, ako aj na cievach maternice, po ktorých nasleduje priesečník týchto štruktúr;
  • odstránenie maternice do oblasti rany a jej orezanie alebo rozdelenie na fragmenty (s veľkým objemom) a ich odstránenie.
  • šitie pahýlu a vaginálnej sliznice.

  V treťom stupni sa opäť vykoná laparoskopická kontrola, počas ktorej sa uskutoční ligácia malých krvácacích ciev (ak sú nejaké) a vyprázdni sa panvová dutina..

  Ako dlho trvá operácia na odstránenie maternice?

  Závisí to od metódy prístupu, typu hysterektómie a množstva chirurgického zákroku, prítomnosti adhézií, veľkosti maternice a mnohých ďalších faktorov. Priemerná doba trvania celej operácie je zvyčajne 1-3 hodiny.

  Hlavné technické princípy odstránenia maternice s laparotómiou a laparoskopickým prístupom sú rovnaké. Hlavný rozdiel je v tom, že v prvom prípade sa maternica s alebo bez dodatkov odstráni rezom v brušnej stene a v druhom sa maternica rozdelí na fragmenty v brušnej dutine pomocou elektromechanického nástroja (morcelátor), ktoré sa potom odstránia laparoskopickou trubicou (trubičkou) ).

  Ako zvoliť pooperačnú bandáž podľa veľkosti - prehľad zdravotníckych pomôcok s popisom a cenou

  Po operácii je ťažké urobiť tento produkt. Pooperačné obväzy - špeciálny zdravotnícky výrobok vo forme opasku, korzetu alebo spodných nohavičiek, ktorý je určený na použitie pri rehabilitácii na rýchle hojenie švov, na prevenciu prejavov prietrže. Ortéza je nevyhnutná na urýchlenie regenerácie po operácii brucha u dospelých a detí, cisársky rez u žien. Pomáha zmierňovať svalové napätie, bolesť v oblasti stehu..

  Čo je pooperačná bandáž

  Po chirurgickom zákroku sa začína dlhá rehabilitácia. Bolestivé švy, opuchy, hematómy a hernie - to vie takmer každý pacient po operácii. Pooperačné obväzy môžu urýchliť proces zotavenia. Jedná sa o hustý obväz s vysokou elasticitou na pohodlných spojovacích prvkoch, ktorý je určený na podporu vnútorných orgánov.

  Vyrába sa vo forme opasku, korzetu, sukne, nohavičiek, milosti pre použitie na hrudníku, bruchu a trieslovinách. Popôrodné modely sú žiadané. Pooperačné obväzy sú vyrobené z hypoalergénnych materiálov, ktoré umožňujú priechod vzduchu. Zloženie obsahuje: prírodnú bavlnu, elastan, lycru, viskózu, mikrovlákno. Kombinácia týchto materiálov poskytuje potrebný stupeň kompresie, čo dáva ortóze vysokú funkčnosť.

  Pred zakúpením ortézy je dôležité poradiť sa s lekárom. Tento zdravotnícky prostriedok má množstvo kontraindikácií, preto je samoliečba nežiaduca. Neodporúča sa v takýchto prípadoch:

  • s chorobami gastrointestinálneho traktu (gastrointestinálny trakt), najmä s dvanástnikovým vredom alebo žalúdkom;
  • s ochoreniami v určitých oblastiach kože (ekzém, nádory, hlboké rany);
  • ak má pacient ochorenie obličiek, ktoré vyvoláva opuch;
  • v prítomnosti alergickej reakcie na materiály, z ktorých je vyrobená ortéza;
  • keď sú na tele určité druhy čerstvých švov.

  Na čo je obväz?

  Hlavným účelom je skrátiť dobu potrebnú na vyliečenie chirurgického švu. Ortéza s pravidelným opotrebovaním rovnomerne rozdeľuje tlak vnútorných orgánov do poškodenej oblasti. Každý výrobok má určitý stupeň kompresie. Podporný účinok pomáha chrániť pacienta pred prejavmi pooperačných hernií a zaistenie nehybnosti formujúcej jazvy prispieva k tomu, že sa rýchlo začne liečiť. Hlavné indikácie pre použitie: pooperačné obdobie, po liposukcii, pred a po pôrode.

  V lekárňach je veľa obväzov, ale ktorý z nich vám bude vyhovovať podľa jeho charakteristík a ceny? V tomto prípade sa môžete poradiť s lekárom alebo nezávisle preskúmať recenzie online. Všetky ortézy sú rozdelené do nasledujúcich typov:

  1. Pôrodné alebo pooperačné bandáže brucha. Je relevantný po chirurgickom zákroku v bruchu, ktorý je určený na urýchlenie rehabilitačného obdobia.
  2. Pooperačná operácia hrudnej oblasti. Po zranení alebo operáciách fixuje a stabilizuje polohu hrudníka. Používa sa na liečbu myalgie, intercostálnej neuralgie, myozitídy.
  3. Anti-kýla je účinný profylaktikum. Oprava brušných stien, trieslovín. Zabraňuje vysunutiu vnútorných orgánov, keď sa kýly objavia na určených miestach.

  Rozmery

  Je dôležité pristupovať k výberu veľkosti zodpovedne, v opačnom prípade bude ortéza nielen schopná zvládnuť túto úlohu, ale môže byť škodlivá. Veľké modely neposkytujú spoľahlivú fixáciu, malé modely vytlačujú tkanivá, narušujú mikrocirkuláciu, spomaľujú proces hojenia. Výrobcovia predávajú ortézy rôznych veľkostí. Nájdenie možnosti, ktorá vám vyhovuje, je jednoduché.

  Ako nosiť obväz po operácii

  Kedy môžem začať používať obväz po operácii brucha? Je dôležité, aby pacient počúval odporúčania lekára a aby sa samoliečil. Odporúča sa, aby sa tento zdravotnícky prístroj použil okamžite po dokončení operácie, a to až do úplného zahojenia švu. Je dôležité nosiť pooperačnú ortózu nepretržite a prestávku iba v noci, keď nedochádza k fyzickej aktivite.

  Ako používať pooperačné obväzy? Najlepšie sa to robí v polohe na chrbte, keď sú svaly uvoľnené. Ortéza by sa mala umiestniť na operovanú oblasť, čo by malo viesť k neúplnému výdychu. Pamätajte, že by ste to nemali príliš pevne fixovať, inak by ste mohli poškodiť tkanivo tvoriace jazvu. Po uložení ortézy skontrolujte svoje pocity. Ak máte nepríjemné pocity alebo bolesť, fixáciu je potrebné uvoľniť..

  Kúpiť pooperačné obväzy

  Doteraz bola dôležitosť používania týchto zdravotníckych pomôcok podceňovaná. Bolo im dokonca odporučené, aby si ich vyrobili sami. V súčasnosti je dopyt po ortézach žiadaný. Upozorňujeme, že pred nákupom by ste si mali starostlivo zvoliť veľkosť a kvalitu materiálu. Malý produkt stlačí telo, prinesie nepohodlie, tkanivo zlej kvality neumožňuje pokožke dýchať.

  Bandáž brucha

  Lekári predpisujú nosenie ortézy všetkým pacientom, ktorí podstúpili operáciu brucha. Je to potrebné na zníženie zaťaženia stehu, aby sa predišlo komplikáciám, výskyt prietrže:

  • názov: PO-25P Ecoten;
  • cena: 1 860 r.;
  • Vlastnosti: dva upevňovacie panely, vlhké a priedušné, majú plastové vložky, ktoré zabraňujú skrúteniu;
  • plusy: dokonale sedí na figúre, bavlnená doska nedráždi poškodenú oblasť.

  Brušná ortéza v dôsledku pružnosti a pružnosti materiálu poskytuje podporný účinok. Súbežne s nosením ortézy sú pacienti často predpisovaní na vykonávanie gymnastiky a masáže. Takéto výrobky sú pripevnené k pásu silnou kontaktnou páskou, natiahnutou pomocou napínania:

  • názov: RA-30 Ecoten;
  • cena: 2 620 p.;
  • Vlastnosti: 100% bavlna, je tu vložka „proti zvlneniu“, vidlicový výsuvný panel;
  • Plusy: vhodné na rehabilitačné obdobie po chirurgických zákrokoch v brušnej dutine, cenovo dostupné.

  Gynekologické pooperačné

  Toto podporné zariadenie sa počas rehabilitačného obdobia odporúča používať všetkými ženami s rôznymi typmi maternicových patológií. Ak si ho objednáte v Petrohrade alebo v Moskve za výhodnú cenu, pomôže internetový obchod doručením pošty. Po hysterektómii (odstránenie maternice), produkty kompresie pomáhajú znižovať bolesť, predchádzať divergenciám kĺbov, zabezpečovať ochranu panvových kostí pred preťažením a znižovať riziko patológií. Venujte pozornosť takémuto modelu:

  • názov: B-637 prepravka:
  • cena: 1 290 r.;
  • Vlastnosti: vhodné pre typ postavy "jablko", ktorá sa skladá z bavlny, elastánu a polyamidu, vrchná časť je vyrobená z gumy;
  • Plusy: spoľahlivo drží panvové orgány v správnej polohe.

  Gynekologické modely sú určené pre ženy, ktoré sa podrobili operácii panvových orgánov. Majú svoje vlastné charakteristické črty:

  • keď sa maternica vynechá, použijú sa špeciálne spodky, ktoré obopínajú boky aj perineum a sú pevne pripevnené pomocou upevňovacích prvkov;
  • Dizajn gynekologických modelov zabezpečuje ich pohodlné nosenie pod oblečením, ktoré v živote nespôsobuje nepohodlie.

  Pozrite sa bližšie na túto možnosť, ktorá nie je príliš drahá a dokonale sa vyrovná s jej funkciami:

  • názov: OVO-445 Ecoten;
  • cena: 2 610 p.;
  • charakteristika: odnímateľný klin, pelot v slabinách a vo vrecku v dolnej časti;
  • plusy: štruktúra materiálu zaisťuje optimálnu úroveň kompresie, produkt pri nosení nepohodlie spôsobuje hypoalergénnosť, vlhkosť a priepustnosť vzduchu.

  Pooperačná hernia pupočná

  Používa sa nielen po operácii, ale aj na účely prevencie. Účinne chráni pred výskytom prietrže, zabraňuje prolapsom vnútorných orgánov:

  • meno: Trives T-1442;
  • cena: 1290 p.;
  • charakteristika: má výstužné rebrá v oblasti chrbtice, odnímateľný pelot, 6 pozícií v rozmerovej mriežke.
  • plusy: znižuje zaťaženie brušnej dutiny, obnovuje tonus brušných svalov.

  V pooperačnom období pomáha ortéza pacientovi minimalizovať riziko komplikácií a relapsov. Nasaďte elastický korzet v polohe na chrbte a panvu umiestnite na úroveň nad plecami. Koľko nosiť obväz po operácii brucha by malo byť dohodnuté s lekárom:

  • názov: GP-20 Ecoten;
  • cena: 1960 p.;
  • Vlastnosti: vyrobené zo 100% bavlny, má dodatočný poter na úpravu kompresie, je tu pohyblivý pelot na zabezpečenie rovnomerného tlaku;
  • Plusy: pomáha skrátiť dobu rehabilitácie, aby sa predišlo recidíve.

  Bandáž po slepom čreve

  Produkt umiestnite do brušnej dutiny ihneď po operácii. Zvláštnosťou je, že vysoká hustota potrebná na kvalitné uchovanie vnútorných stien brucha nevyvoláva tlak na orgány:

  • názov: B-320 Crate;
  • cena: 960 rubľov;
  • Vlastnosti: vyrobený z hypoalergénnej penovej gumy;
  • Plusy: zlepšuje svalový tonus brušnej steny, znižuje bolesť v oblasti jazvy, zabraňuje tvorbe prietrží.

  Takáto ortéza pomáha rýchlejšie sa regenerovať svalové tkanivo, zabraňuje tvorbe adhézií, hernií, jaziev. Chráni tiež pred strie, podráždením pokožky a infekciou. Niektorí pacienti upozorňujú, že liek im pomohol zmierniť bolesť počas fyzickej aktivity:

  • názov: B-352 Crate;
  • cena: 1440 rubľov;
  • Vlastnosti: vyrobené z priedušnej elastickej bandáže;
  • Plusy: zlepšuje svalový tonus, znižuje bolesť po operácii.

  Pre stomických pacientov s otvorom

  U týchto pacientov je potrebná špeciálna bandáž. Stoma - špeciálna diera v orgánoch, ktorá zabezpečuje interakciu tela s prostredím. Takíto pacienti po operácii potrebujú špeciálnu ortózu so štrbinou:

  • meno: Orliman COL-165/167/169;
  • cena: 5244 r.;
  • charakteristika: má 8 výstuží, hustú vložku v oblasti stómie;
  • Plusy: materiál dýcha a nespôsobuje nepohodlie, na objednávku je k dispozícii širokorozmerná mriežka.

  Priemer otvoru je štandardný - 9 cm. Produkt spoľahlivo fixuje ovládanú časť tela a zabraňuje nadmernému zaťaženiu svalov pri pohybe:

  • názov: Orlett AB-412 (S);
  • cena: 3 390 r.;
  • Charakteristiky: Je zabezpečený systém proti skrúteniu, ktorý zabraňuje posunu ortézy;
  • plusy: ľahko sa opravuje, má jednotný kompresný efekt, zabraňuje vzniku kýly.

  Bandáž po operácii srdca

  Výrobok patrí medzi elastické korzety na hrudi. Výhody týchto pooperačných obväzov sú nasledujúce:

  • jemná fixácia hrudníka;
  • zníženie bolesti pri intenzívnom dýchaní;
  • ochrana švu, urýchlenie jeho hojenia;
  • zníženie zaťaženia vnútorných orgánov, chrbtice.

  Jeden z populárnych ženských modelov, ktorý je uvedený v 7 veľkostiach a má kladné hodnotenie:

  • názov: Orlett CB-201;
  • cena: 1 590 r.;
  • Vlastnosti: pozostáva z dvoch materiálov, z ktorých jeden neobmedzuje dýchanie pacienta, druhý zaručuje pevné priliehanie produktu k telu;
  • Plusy: neviditeľné pod oblečením, pri nosení nespôsobujú nepríjemnosti.

  U mužov je požadovaná táto ortéza - má ľahký stupeň fixácie a je relatívne lacná:

  • názov: Orlett AB-206 (M);
  • cena: 1 930 r.;
  • Vlastnosti: pohodlný zapínanie vďaka praktickému suchému zipsu, vyrobené z odolnej elastickej látky;
  • Plusy: 5 pozícií v rozmerovej mriežke, jemne podopiera a nestlačí hrudník.

  Pánske obväzy

  Odporúča sa používať po operáciách na hrudníku alebo po zistení slabiny prietrže. Bandáž na hornej časti trupu zaisťuje jej elastickú fixáciu, znižuje bolesť, ktorá sa môže objaviť po operácii alebo poranení, podporuje hojenie švov:

  • názov: Orlett CB-200;
  • cena: 1 590 r.;
  • Vlastnosti: vyrobené z dvoch druhov tkanív: 1 - s nízkou elasticitou v oblasti hrudníka, aby sa neobmedzovalo dýchanie, 2 - vysoko elastická tkanina na pevné upevnenie na tele;
  • plusy: uľahčuje rehabilitačné obdobie po vážnom poranení hrudníka, neviditeľné pod oblečením.

  Pri slabinách prietrží je pre mužov dočasne predpísaná ortéza. Znižuje nepríjemné pocity spôsobené chorobou, ale nezachráni z ďalšieho postupu choroby:

  • názov: obojstranný model Orlett HB-484:
  • cena: 4 100 p.;
  • vlastnosti: obojstranný, vybavený odnímateľnými pelotmi;
  • plusy: pomáha pri prevencii inguinálnych hernií a relapsov choroby.

  Dámske obväzy

  Lekári odporúčajú nosiť korzety tohto typu počas tehotenstva, ak existuje riziko vzniku patologických stavov maternice. Tento termín určuje lekár. Táto možnosť je vhodná:

  • názov: BD-111 ORTO;
  • cena: 1 700 r.;
  • Vlastnosti: vyrobený z elastického elastického materiálu, vystuženého hustou plachtou vzadu, má anatomický profil a elastické bočné remienky;
  • plusy: zmierňuje lumbosakrálnu oblasť chrbtice, odstraňuje bolesti dolnej časti chrbta, pomáha predchádzať striám, vytvára podmienky optimálne pre správny vývoj dieťaťa.

  Neodporúča sa používať produkt bez konzultácie s gynekológom, najmä ak existujú plastové vložky. Vyvíjajú tlak na pobrušnice a plod, čo môže mať za následok vývoj patológií u dieťaťa. Požadovaná a spoľahlivá ortéza od tejto skupiny:

  • názov: Nera-Lux 9902 TONUS ELAST;
  • cena: 1 550 p.;
  • vlastnosti: pozostáva z 90% bavlny, 10% polyamidu, predná časť je vyrobená z mikrovlákna, ktorá jemne fixuje rastúce brucho bez toho, aby obmedzovala vývoj plodu;
  • Plusy: zmierňuje stres od chrbtice, dolnej časti chrbta, panvových orgánov.

  Bandáž pre veľké brucho

  Tieto ortézy sú žiadané u mužov a žien, ktorých postava nie je ani zďaleka ideálna a žalúdok pripomína vrece. Charakteristickým znakom takého obväzu je použitie špeciálnej látky na vyťahovanie vo výrobnom procese, ktorá zabezpečuje voľnú cirkuláciu vzduchu. Napríklad v modeli:

  • názov: Orto BPA-140;
  • cena: 5 390 rubľov;
  • charakteristika: chrbát je vyrobený z neroztiahnuteľného materiálu, brušná a bočná časť sú vyrobené z elastického materiálu;
  • plusy: opravuje postavu, posilňuje slabú prednú brušnú stenu pri obezite.
  • nevýhody: na vedomie, že takáto bandáž nevyrieši problém nadváhy bez úpravy stravy.

  Výrobok nespôsobuje nepohodlie pri nosení, umožňuje vám vytvoriť normálnu siluetu. Vďaka predĺženému stlačeniu je možné dosiahnuť postupné znižovanie objemu. Tento výrobok používajte opatrne, aby nedošlo k stresu v tele. Prezrite si tento model:

  • názov: Orto VV 208;
  • cena: 6 340 rubľov;
  • vlastnosti: výrobok je vystužený kovovými výstuhami;
  • plusy: modeluje postavu, zmierňuje bolesť v dolnej časti chrbta.

  Ako si vybrať pooperačnú bandáž

  Čo treba zvážiť pri nákupe? Najprv sa rozhodnite, koľko stojí pooperačná bandáž. Keď nájdete model, ktorý vyhovuje vášmu rozpočtu, je čas venovať pozornosť hlavným kritériám výberu:

  • materiál - bavlnené výrobky sú drahé, takže sa môžete pozrieť na vysoko kvalitné syntetické látky, ktoré sú hypoalergénne. Rozpätie v cenách za pooperačné obväzy pomôžu každému nájsť možnosť, ktorá mu úplne vyhovuje. Pamätajte, že produkt lacnej kvality nemôže stáť;
  • zipsy - pacienti s veľkou postavou by sa mali rozhodnúť pre viacúrovňové suchý zips;
  • švy - musia byť čisté a nie trieť pokožku;
  • veľkosť - mala by dobre priliehať k telu, ale nemala by ju zvierať. Malo by byť pohodlné.

  Ako zvoliť pooperačnú bandáž podľa veľkosti

  Definovanie tohto parametra pomôže obvyklej montáži. Ak nie je čas kúpiť pooperačnú bandáž brucha v lekárni a máte v pláne vykonať objednávku na internete, môžete si vybrať vhodnú ortézu preskúmaním informácií od výrobcu na obale. Pred tým zmerajte obvod pásu, bedier alebo bokov (v závislosti od typu výrobku) na najširšom mieste a potom porovnajte svoje parametre so všeobecne akceptovanou rozmerovou mriežkou. Napríklad páskové modely sa dodávajú vo veľkostiach S, M, L. Šírka je vybraná v závislosti od výšky a konštrukcie. Je dôležité, aby obväz pokrýval 1-2 cm zdravého tkaniva okolo švu.

  video

  recenzia

  Maxim, 32 rokov, kúpil som si obväz v obchode so zdravotníckymi pomôckami po operácii na odstránenie dodatku. Lekár odporučil, aby sa švy liečili rýchlejšie a aby sa minimalizovalo riziko prietrže a priľnavosti. Nájdená lacná možnosť, použitá 2 mesiace. Obväz prešiel vzduchom, netlačil na žalúdok, nosil a ani si nevšimol jeho prítomnosť.

  Julia, 36 rokov, musela som premýšľať o kúpe potom, čo som mala cisársky rez. Dlho som pochyboval, či by to bolo príjemné, ale neodvážil som sa neposlúchnuť odporúčania lekára, zdravie je dôležitejšie. Bol som príjemne prekvapený nedostatkom nepohodlia pri nosení, cez oblečenie nebola viditeľná ortéza. Hojenie švov bolo rýchle, takmer bezbolestné.

  Alina, 23 rokov, som sa počas tehotenstva hodila. Keďže som mala dvojčatá, bol mi v posledných mesiacoch tehotenstva taký veľký žalúdok, že bolesťami chrbta sa stala mojím verným spoločníkom. A len ortéza, ktorú som kúpil na odporúčanie gynekológa, mi pomohla vyrovnať sa s problémom. Bál som sa, že bude vyvíjať tlak na brucho, ale nie, všetko dopadlo.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Ostré pohyby môžu niekedy vyvolať tvorbu oddelenej prietrže chrbtice, ktorá je najnebezpečnejším druhom prietrže pre ľudské zdravie. V okamihu stlačenia miechy je buničité jadro (najmobilnejší segment v roku 2006)
  Bohužiaľ, v našej dobe sa málokto môže pochváliť úplne zdravou chrbticou. Často sa dokonca aj mladí ľudia sťažujú na bolesti chrbta. Stáva sa tiež, že ženy už v tehotenstve majú výčnelky alebo kýly a v tomto prípade si samozrejme nemôžeme robiť starosti s tým, ako sa budú chovať chrbty pri čakaní na dieťa..
  1. Malá lekárska encyklopédia. - M.: Lekárska encyklopédia. 1991-1996 2. Prvá pomoc. - M.: Veľká ruská encyklopédia. 1994. 3. Encyklopedický slovník lekárskych pojmov. - M.: Sovietska encyklopédia. - 1982-1984.