loader

Hlavná

Žalúdok

Rehabilitácia po operácii bedrovej chrbtice: prietrž, liečba

Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice trvá veľa času. Dôsledky operácie sa prejavia po celý život. Aby ste zabránili vzniku novej prietrže, budete musieť denne vykonávať fyzické cvičenia.

Počas rehabilitačného procesu, šesť mesiacov po operácii, nemôžete vystaviť chrbát fyzickej aktivite. Je vhodné vyhnúť sa prievanu a chladu. Na úspešnú rehabilitáciu sú pacientom predpísané lieky, fyzioterapia, fyzioterapeutické cvičenia.

Aký je účel rehabilitácie?

Po odstránení medzistavcovej prietrže sa pacient ešte úplne nezotavil. Bolestivé príznaky sa môžu prejaviť na dlhú dobu. Dráždivosť nervov sa stále pozoruje, zápal sa musí ešte odstrániť, preto je akceptovaný zoznam postupov regenerácie..

Rehabilitácia po operácii plní nasledujúce ciele:

 • Zlepšenie stavu pacienta, zvýšenie možnosti starostlivosti v každodennom živote.
 • Stabilizujte fungovanie chrbtice.
 • Znížte limit zaťaženia.
 • Neutralizujte príznaky neurologickej bolesti.

Výkon pacienta by sa mal obnoviť, má sa predísť opätovnému vytvoreniu prietrže. Rehabilitácia môže trvať až rok, berúc do úvahy zložitosť operácie. Medzi hlavné postupy patrí: fyzioterapia, cvičebná terapia, pravidelný odpočinok.

Rehabilitačné pravidlá

Po operácii musíte postupovať podľa týchto pravidiel. Po prvé, výber vhodných postupov pre pacienta, aby sa odstránili jeho problémy. Po druhé, je potrebný pravidelný lekársky dohľad nad telom. Chirurg musí konať.

Je potrebné vziať do úvahy vekovú kategóriu pacienta a ďalšie poruchy pohybového ústrojenstva, stav prietrže v čase jeho odstránenia, výber vhodného chirurgického zákroku..

Počas obnovy sa vykonávajú nasledujúce fázy:

 • Prvých 14 dní sú odstránené príznaky bolesti, je poskytnutá podpora psychológa. Chôdza sa ukazuje 3-4 dni po operácii. V tomto štádiu sa vykonáva cvičebná terapia po odstránení prietrže. Pri ležaní je vhodné robiť gymnastiku.
 • Prvých 60 dní sa pacient pripravuje na každodenný život doma. Počas tohto obdobia sú pohyby so zvýšenou amplitúdou neprístupné, chrbát je skrútený, sú naklonené.
 • Po 90 dňoch sa udržuje fyzická aktivita, posilňuje sa svalové tkanivo a vykonáva sa prevencia. Tento čas trvá rok po operácii.

Je neprijateľné viesť vozidlo po dobu 3 mesiacov. Cestujúci smie byť v polosedu alebo vodorovne. Je neprijateľné skákať, behať, otáčať chrbticu. Stavce a disky sú vždy poranené.

Možnosti opravy prietrže

Dnes sa metódy na odstránenie prietrže prejavujú v smere maximálneho povoleného zníženia chirurgických zranení. Klasická metóda laminektómie sa používa zriedka, stále častejšie sa používajú metódy endoskopie a mikrochirurgickej eliminácie. Takéto metódy zabraňujú zraneniu po chirurgickom zákroku, pacient sa zotavuje oveľa rýchlejšie..

Mikrochirurgia sa vykonáva pomocou mikroskopu. Zranenie po chirurgickom zákroku je v porovnaní s endoskopiou mierne zhoršené, veľkosť kýly nie je obmedzená.

Intenzívne zotavenie

Rehabilitácia je potrebná na prispôsobenie pacienta po operácii normálnemu životu. Toto obdobie trvá od 3 do 12 mesiacov. Počas tohto obdobia zápal zmizne, jazvy sa uzdravia a motorická aktivita sa obnoví. V špeciálnych obchodoch sa kupuje korzet, ktorý vám umožňuje eliminovať nadmerné zaťaženie zozadu, vyžaduje neustále používanie.

Tipy pre lekárov:

 • Obmedzte trvanie pozície.
 • Môžete napnúť svoje svaly a poskytnúť chrbtici malú fyzickú aktivitu..
 • Obmedzte pohyb vo vozidlách.
 • Nemôžete niesť gravitáciu.
 • Zabráňte podchladeniu boľavého miesta.
 • Korzet musí používať obmedzené časové obdobie.
 • Chrbtica potrebuje odpočinok.

Po operácii hernia nebude vyžadovať hospitalizáciu. Rehabilitácia zahŕňa:

 • Lieky na zmiernenie zápalu, zníženie bolesti, posilnenie kostí.
 • Fyzioterapia pomáha normalizovať prietok krvi, zmierňuje bolesť.
 • Cvičebná terapia. Komplexy dolnej časti chrbta, hrudnej alebo krčnej oblasti sa výrazne líšia.
 • Kinezoterapia, vodné procedúry pomáhajú zmierniť napätie z chrbtice.
 • Návšteva rehabilitačných zariadení alebo sanatórií.

Obmedzenia vyplývajú z prvého obdobia rehabilitácie. V tejto dobe je veľa vecí zakázaných, zvyšok je povolený. V ranom období lekári zakazovali šport, fyzioterapeutické cvičenia. V prvých týždňoch je potrebných menej pohybu na urýchlenie regenerácie.

Nezabudnite použiť korzet. Po operácii je pacient povinný používať korzet počas 2 týždňov na fixáciu chrbta v správnej polohe. Vykonajte magnetoterapiu sami. V prvých týždňoch rehabilitácie sa masážne procedúry nevykonávajú. Samoliečba môže mať negatívne následky..

Korzet používajte po celý deň. Použitie korzetu príliš dlho znamená nebezpečenstvo pre pohybový aparát. Lekári odporúčajú nosiť ho maximálne 3-4 hodiny denne. To zaisťuje vhodné zaťaženie chrbtice. Ak korzet nosíte neustále, dochádza k poškodeniu v mieste odstránenia prietrže alebo je proces hojenia narušený.

Nie je možné prenášať gravitáciu, maximálne prípustné zaťaženie je 2 kg. Je neprijateľné nakláňať telo, predmety sa musia zdvíhať zo sedu. Najlepšia voľba je vziať vec z rúk inej osoby. Je nežiaduce brať liek bez predpisovania špecialistov. Ak neexistuje istota, že liek pomôže, je lepšie prestať s jeho používaním. Lekári neodporúčajú fajčenie ani pitie alkoholu..

Neskoré obdobie

Rehabilitačné obdobie je jednou z najvýznamnejších liečebných metód. Ak to budete brať vážne, môžete výrazne zlepšiť svoje zdravie. Po obnovení výkonu je oneskorená fáza, ktorá trvá celý život. Lekári kontrolujú proces posilňovania svalového korzetu. Cvičenia na posilnenie svalového tkaniva sú aktívnejšie.

Na konci obdobia lekári odporúčajú:

 • Nenoste veci ťažšie ako 5 kg.
 • Nezaberajte dlhé miesto na sedenie ani vo zvislej polohe.
 • Neskakujte prudko, neskakujte.
 • Vyvarujte sa chladu, zahrievajte spodnú časť chrbta.
 • Korzet sa nosí menej.
 • Posilnite chrbtové svaly.
 • Postupujte podľa pokynov týkajúcich sa výživy, aktivity a relaxácie.

Pravidelné obdobie

Pri pravidelnom rehabilitačnom období je počet obmedzení minimálny. Lekári odporúčajú vykonávať pravidelné cvičenia v terapeutickej gymnastike aj roky po operácii. Po zvyšok svojho života nie je dovolené prepravovať ťažké bremená, budete musieť dodržiavať stravu, vyhnúť sa náhlym pohybom. Venujte väčšiu pozornosť svojmu vlastnému muskuloskeletálnemu systému, podrobte sa vyšetreniu pri najmenšom znepokojení.

Pooperačné komplikácie

Chirurgický zákrok sa nie vždy vykonáva dokonale, v dôsledku toho vznikajú komplikácie. Pri anestézii:

 • Pri podávaní anestézie nastávajú zmeny v pažeráku alebo priedušnici.
 • Alergia na anestetiká.

Počas operácie indikátor krvného tlaku klesá. Srdce prestane biť, nastanú problémy s dýchaním. Poškodenie miechy, z tohto dôvodu existuje chronická migréna. Infekcia vstupuje do mozgomiechového moku.

Deformácia opakujúceho sa nervu spôsobuje stratu hlasu a dýchacie ťažkosti. O niekoľko mesiacov neskôr sa nerv zotaví sám. Vysoká pravdepodobnosť deformácie nervových koreňov. Miecha je poškodená, ochrnutie, neurologické poruchy, vyskytujú sa ďalšie patológie.

Adamkevichova tepna je poškodená v oblasti prietrže, kde sa najčastejšie zisťuje patológia. To spôsobuje ochrnutie a problémy s ovládaním močového mechúra..

 • Osteomyelitída - vredy, ktoré ovplyvňujú činnosť stavcov. V dôsledku toho sa môže zlomiť chrbtica.
 • Stenóza. Sťahovanie miechy, vyžaduje sa opätovné otvorenie.
 • Recidácia prietrže v mieste chirurgického zákroku môže nastať jeden rok po odstránení prietrže disku.
 • Diskové stavce a medzistavcové platničky menia svoju polohu, čo má za následok prietrž alebo výčnelok.

Okamžité vylúčenie nespôsobuje zdravotné postihnutie. Ak budete postupovať podľa odporúčaní odborníkov, obnovenie normálneho životného štýlu sa uskutoční v blízkej budúcnosti.

Pravidlá používania korzetu

Po operácii musí každý použiť korzet. Najprv musíte zistiť, ako dlho sa ortopedické zariadenie používa. V súlade s pooperačnými normami musíte korzet používať 2 mesiace, 3 až 6 hodín denne.

Prístroj sa dočasne uvedie do činnosti pred cvičením na cvičenie, prechádzkami, domácimi prácami. Je zakázané používať vozidlá a autá, ak je to potrebné, musíte nosiť korzet. Pravidelne pred nočným spánkom je toto zariadenie vylúčené. Najprv pacient zaujme horizontálnu polohu a potom sa zbaví zariadenia.

Korzet musí byť polotuhý, musí plniť podpornú funkciu, odoberať bremeno z chrbtice. Obsluhovaná oblasť sa pravdepodobne zotaví, pretože poskytuje maximálnu ochranu pred preťažením a ľahkými hladkými pohybmi. Korzet pomáha zmierňovať príznaky bolesti.

Keď si môžete sadnúť?

Kedy sa posadiť a kedy to nie je možné, rozhodne iba skúsený lekár. Vzhľadom na zložitosť postupu môže zákaz sedenia držať 4 až 6 týždňov. Ďalej je pacient naučený správne sedieť. Spočiatku sa nechal posadiť, čím sa znížil tlak na kostru.

Kolená by mali byť spočiatku umiestnené na okraji stoličky a mali by byť umiestnené pod bedrovými kĺbmi. Pri zmene polohy musíte držadlá držať rukami.

Ak bolí noha

Reziduálne príznaky môžu pretrvávať dlho po operácii. Najčastejšie majú pacienti bolesti v nohách. Niet divu, že bolesť nohy alebo znecitlivenie nastáva. Štruktúry dlho pôsobili s herniou, ktorá tlačila na nervové zakončenie. Ak sú nervy postihnuté, ich okamžitému uzdraveniu bráni eliminácia patologických stimulov. Z tohto dôvodu bolesť v dolnej a dolnej končatine.

Obnovenie citlivosti trvá niekoľko týždňov. Neexistujú situácie, keď by bolesť nemohla byť úplne zastavená. Ak nie je pozorované žiadne zlepšenie, bolesť a parastézia sa zhoršujú. Niekedy pri normálnom zdraví dochádza k bolesti nôh. To môže naznačovať komplikáciu alebo relaps patológie..

Musíte komunikovať častejšie s lekárom, opýtať sa ho na príznak. To môže byť v záujme pacienta. Načasovanie identifikácie negatívneho faktora určuje šance na jeho úspešné odstránenie..

fyzioterapia

Rehabilitácia po operácii zahŕňa vykonávanie fyzioterapeutických procedúr:

 • Bahenný zábal na bolesť a zápal.
 • Elektrická stimulácia umožňuje obnoviť fungovanie nervového tkaniva po kompresii, stimuluje metabolizmus v kostiach a chrupavkách.
 • Ultrazvuk vám umožňuje obnoviť a stimulovať rýchlu výživu tkanív..
 • Magnetoterapia umožňuje obnoviť pohyblivosť, znížiť opuch a jeho negatívne účinky, zastaviť bolesť a zápal. Táto vyšetrovacia technika vám umožňuje aktivovať metabolizmus.
 • Rehabilitácia po operácii vyžaduje použitie terapie EHF. Táto technika sa používa na zlepšenie svalového tonusu a väzov, stimuláciu krvného obehu. Bolesť a zápal sú pomocou týchto postupov chytro odstránené..
 • Ionoforéza podporuje hĺbkové prenikanie liečiv cez pokožku. Účinný na obnovenie ošetrenej oblasti a zmiernenie príznakov bolesti.
 • Fonoforéza vám umožňuje zavádzať lieky do tela pomocou ultrazvuku. Na odstránenie opuchov a zápalov sa používa mechanický efekt..

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Podľa štatistík je prietrž bedrovej chrbtice najčastejšie nájdená, a predovšetkým zo všetkých, hrudná kýla. Napriek skutočnosti, že na liečenie tejto patológie nie je vždy potrebný chirurgický zákrok, mnoho operácií sa napriek tomu vykonáva. Preto je potrebné poznať proces rehabilitácie v pooperačnom období..
Degeneratívne degeneratívne choroby chrbtice sú dnes jednou z hlavných príčin bolesti pacientov.
Osteochondróza je založená na znížení obsahu tekutín v medzistavcovej platničke, znížení jej hrúbky a zahrnutí kostí, svalov a nervového tkaniva do patologického procesu..
S progresiou choroby sa vláknitý prstenec obklopujúci vláknité jadro disku zlomí. Potom časť jadra vyjde von a vytvorí takzvanú prietrž (uzol) medzistavcových platničiek..
Chirurgický zákrok eliminuje príčinu symptómov pacienta a vedie ho k lekárovi. Vymazanie týchto znakov však nerieši všetky problémy. Je potrebné eliminovať následky základnej choroby. To je presne to, na čo sú zamerané rehabilitačné techniky. Je dôležité vrátiť pacienta do aktívneho domáceho a pracovného života.
Pooperačné obdobie je rozdelené do nasledujúcich etáp:

 • 1-14 dní - skoré pooperačné obdobie.
 • 14–32 týždňov - neskoré pooperačné obdobie.
 • Od 2 mesiacov po operácii a neskôr - oneskorené pooperačné obdobie.

Po operácii je potrebné vykonať komplexy fyzioterapie, ktoré pomôžu posilniť svalový korzet a zabrániť recidíve.

Všeobecné zásady rehabilitačného procesu

 • Počas pooperačného obdobia je dôležité byť podľa indikácií pod dohľadom chirurga, neurológa, rehabilitológa a ďalších úzkoprofilových špecialistov..
 • Kýla medzistavcovej platničky dáva pacientovi vážne ťažkosti z dôvodu silnej bolesti a obmedzenej pohyblivosti. Po operácii sa človek cíti bezmocný a je vpravený do určitého rámca (podľa pravidiel, harmonogramu špecializovaných vyšetrení, užívania liekov atď.), Preto je možný rozvoj depresívneho stavu. V tejto situácii sa nemôžete obísť bez pomoci terapeuta.
 • Po operácii musíte použiť špeciálny korzet. Bude to vynikajúca prevencia relapsu..
 • Vymenovanie fyzioterapie, masáže a fyzioterapie.
 • Gymnastika sa vykonáva od prvého dňa po operácii. Komplex liečebných cvičení sa vyberá individuálne a vykonáva sa pod vedením inštruktora alebo lekára.
 • Hlavné princípy fyzioterapie v pooperačnom období - pravidelnosť a plynulé zvýšenie záťaže.
 • Je kontraindikované zdvíhať jednou rukou viac ako 2 až 3 kg po operácii po dobu 3 mesiacov.
 • Predĺžené sedenie je potrebné obmedziť na 3 mesiace po operácii.
 • Vyhnite sa vonkajším hrám s ostrými balistickými pohybmi..
 • Odporúča sa opustiť alkohol a tabak počas celého obdobia rehabilitácie..

Hernia krčka maternice

Po operácii sa v gymnastike zameriavajú hlavne na dychové cvičenia.
V prvej fáze rehabilitácie je potrebné obmedziť zákruty a náklony hlavy.
Po povolení ošetrujúceho lekára môžete zaujať polopoloh s povinným nasadením goliera Shants. Počas tohto obdobia sa k dychovým cvičeniam pridávajú cviky na hornom ramennom páse. Ruky by nemali byť zdvihnuté nad úrovňou ramien. Pri rotácii ramenami by sa mali dlane spustiť a pritlačiť k telu.
V ďalšej fáze sú do súboru cvikov pridané pohyby nôh.
Prestať používať ortózu (Shantsov golier) až po kontrolnom röntgenovom vyšetrení.

Hernia hrudného disku

Po operácii je gymnastika zameraná na prevenciu komplikácií vnútorných orgánov. Prvým krokom sú dychové cvičenia..
V prípade absencie kontraindikácií sa pacientovi môže takmer okamžite po operácii prevrátiť na brucho. Cvičenie v tejto pozícii je možné vykonať o niekoľko dní.
Po získaní súhlasu od ošetrujúceho lekára je potrebné postaviť sa a chodiť, ale nezabudnite si nasadiť fixačnú ortózu..
Týždeň po operácii môžu byť do terapeutického gymnastického komplexu pridané statické cvičenia, t. J. Udržanie určitého svalu v redukovanom stave počas niekoľkých sekúnd.
Pohyby sa postupne zavádzajú do stojacej polohy, ako aj s odporom, závažiami a doplnkovým vybavením.
Akékoľvek cvičenia sa musia vykonávať s odborným inštruktorom a pod dohľadom lekára fyzioterapie alebo rehabilitológa.

Bedrová hernia

Sedaciu polohu je potrebné opustiť na obdobie 3 až 6 mesiacov. Vedenie vozidla je kontraindikované počas prvých 3 mesiacov po operácii. Ako cestujúci v aute môžete jazdiť iba v polosedu alebo v ľahu.
Je potrebné použiť upevňovaciu vzperu.
Môžete začať chôdzu v neprítomnosti kontraindikácií od prvého dňa po operácii.
Odpočinok na bruchu by mal byť 20-30 minút niekoľkokrát denne.
Po chirurgickom zákroku trvajúcom 1-2 mesiace sú absolútne kontraindikované pohyby s vysokou amplitúdou, ako aj krútenie chrbtice a ohýbanie..
V počiatočných dňoch je potrebné vykonávať gymnastiku v polohe na chrbte, pričom treba venovať pozornosť správnemu rytmu dýchania. Všetky pohyby sa musia vykonávať pomaly. Počet opakovaní sa zvyšuje postupne. Gymnastika sa vykonáva denne. Počas tréningu by nemala byť spôsobená bolesť, t.j. rozsah pohybu by mal byť až do bolesti.

Cvičenie krútenia chrbtice, ako aj beh a skákanie sú úplne vylúčené.

fyzioterapia

2 týždne po operácii je predpísaná elektroterapia (SMT, DDT, elektroforéza lidázy), laserová terapia a ultrazvuková terapia, ako aj hydrofortizónová ultrafonoforéza. Realizovaný kurz, ktorý pozostáva z denných sedení s celkom do 15 hodín.

Opakované kurzy fyzioterapie sa odporúčajú každých šesť mesiacov na udržanie telesného tkaniva, zlepšenie mikrocirkulácie a oxygenácie, zvýšenie trofizmu a urýchlenie reparatívnych procesov..

masáž

Jemná masáž končatín na postihnutej strane sa vykonáva v prvých dňoch po chirurgickom zákroku v prítomnosti radikulárneho syndrómu, ktorý sa prejavuje zníženou citlivosťou, zníženými reflexmi a zvýšenou slabosťou končatín..

akupunktúra

Je celkom možné zaviesť reflexológiu do komplexnej liečby mesiac po chirurgickej liečbe podľa indikácie.

Komplikácie operácie

Rovnako ako každá iná operácia, chirurgická liečba prietrže je spojená s určitým rizikom komplikácií. Zoberme si niektoré z nich..

anestézia:

 • Poškodenie priedušnice alebo pažeráka laryngoskopom, ak je intubované na anestéziu.
 • Alergické reakcie na anestetické roztoky.

prevádzka:

 • Záchrana dýchacích ciest a srdca, nekontrolovaný pokles krvného tlaku.
 • Ruptúra ​​duralovej membrány miechy mozgomiešnou tekutinou (príčina chronických bolestí hlavy), infekcia mozgovomiechového moku s rozvojom meningitídy a tiež (s hnisavou meningitídou) tvorba fistuly duralného vaku s výskytom hnisavých hmôt v okolitých tkanivách. Sepse a smrť.
 • Poškodenie pažeráka, priedušnice alebo cievneho zväzku v cervikálnej oblasti.
 • Porucha opakujúceho sa nervu. Jeho funkcia je obnovená nezávisle po 2-3 mesiacoch po operácii.
 • Riziko poškodenia nervových koreňov.
 • Cerebrospinálna tekutina (menej ako 1%).
 • Priečna myelitída je výsledkom neúmyselného chirurgického poškodenia alebo infekcie miechy. Prejavy závisia od výšky lézie, preto sa môžu vyskytnúť paréza, paralýza, závažné neurologické poruchy.
 • Poškodenie Adamkevichovej artérie v prípade anatomických znakov jej umiestnenia u pacienta počas chirurgického zákroku v oblasti L4-S1, kde sa najčastejšie tvoria hernie. Dôsledkom je nižšia ochrnutie a inkontinencia.
 • Epidurálny hematóm sa vytvára v dôsledku poškodenia cievy počas operácie a akumulácie krvi v epidurálnom tukovom tkanive. S predčasnými opatreniami prijatými na diagnostiku a liečbu sa vyskytuje hnisavá periduritída. Potom sa môže dostať do jazvy s lepivou epiduritídou, ktorá sa v závislosti od lokalizácie procesu prejavuje rôznymi neurologickými príznakmi: paréza, paralýza, bolesť, zhoršená senzorická a motorická funkcia, inkontinencia, poruchy genitourinárnej sféry atď..

Pooperačné obdobie:

 • Toxické poškodenie mozgu, obličiek, pečene a srdca.
 • Osteomyelitída stavcov je purulentná lézia hubovitého tkaniva po chirurgickom zákroku, ktorá sa šíri do okolitých tkanív so stratou podpornej funkcie stavcov. Výsledkom je deštrukcia (zlomenina) chrbtice. U oslabených pacientov je možné zovšeobecnenie procesu s vývojom sepsy..
 • Pooperačná stenóza miechy v dôsledku aktívneho rastu spojivového tkaniva v oblasti operácie. Spojivové tkanivo stláča duralový vak a spomaľuje tok mozgomiechového moku. Následne sa to premieta do úplného zastavenia jeho cirkulácie, t.j. stavu vyžadujúceho okamžitú opätovnú operáciu. Okrem toho spojivové tkanivo priamo komprimuje miechu a jej korene, čo je tiež indikáciou pre opakovaný chirurgický zákrok.
 • Relaps hernie disku je dlhodobou komplikáciou operácie. Reformácia prietrže v oblasti operácie vykonaná pred viac ako rokom.
 • Nestabilita stavcov s tvorbou spondylolistézy. Počas operácie je potrebné odstrániť kostný oblúk stavcov, čo znižuje podpornú funkciu chrbtice. Po operácii je možné premiestniť takýto stavec dozadu alebo dopredu v porovnaní s inými stavcami s traumou na medzistavcový disk, pričom sa vytvorí výčnelok a prietrž.

Je dôležité pochopiť, že prietrž medzistavcových platničiek a chirurgická liečba tohto ochorenia nespôsobujú zdravotne postihnutú osobu. Správnou liečbou a implementáciou všetkých odporúčaní multidisciplinárneho lekárskeho tímu dôjde v pomerne krátkom čase k návratu k obvyklému životnému štýlu..
Je však tiež potrebné vedieť, že chirurgický zákrok nie je jediný spôsob, ako eliminovať herniu disku. Existujú metódy nechirurgickej liečby. Je preto vhodné uchýliť sa k chirurgickému zákroku iba v prípadoch, keď iné typy liečby z nejakého dôvodu nie sú vhodné pre konkrétneho pacienta..

Televízny kanál „Rusko-1“, program „Na najdôležitejšiu vec“. Bubnovsky hovorí o cvičeniach na herniu chrbtice:

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži

Hernia disku je vážnou komplikáciou dlhodobej osteochondrózy. Degeneratívne degeneratívne ochorenie spôsobuje deštrukciu chrupavky v medzistavcovej platničke. V dôsledku toho praskne vláknitý kruh (vonkajšia membrána) a časť pulpózneho jadra (vnútorné želatínové teleso) opúšťa trhlinu. Jedná sa o herniálny výčnelok, ktorý vyvoláva akútny záchvat bolesti, stuhnutosť pohybov, výskyt príznakov neurologickej katastrofy.

Rehabilitácia po lumbálnej prietrži je nevyhnutná pre konzervatívnu aj chirurgickú liečbu. V prvom prípade sa počas obdobia zotavenia úplne odstránia všetky negatívne následky choroby. Ak sa rehabilitácia vykoná po lumbálnej prietrži po odstránení časti disku, nebude možné úplne obnoviť zdravie chrbtice..

Faktom je, že resekcia disku znamená, že tento segment chrbtice stráca svoju tlmiacu schopnosť. Celá záťaž sa začne prerozdeľovať do iných oddelení. To vedie k tomu, že zvyšné medzistavcové platničky sa začínajú rýchlo rozkladať a degenerovať. Preto, ak sa neuskutoční úplná rehabilitácia prietrže lumbálnej chrbtice, u pacienta sa v priebehu 3 až 4 rokov objaví relaps ochorenia na iných oddeleniach..

Preto by ste si nemali myslieť, že po dokončení operácie je všetko hotové a zdravie je obnovené. Nie, po kýle bedrovej chrbtice musíme podstúpiť úplnú rehabilitáciu, ktorá úplne obnoví pracovnú kapacitu a eliminuje riziko rozvoja recidívy patológie..

Kam hľadať kvalitnú, bezpečnú a účinnú pomoc pri rehabilitácii. Predovšetkým stojí za to vyhľadať kliniku ručnej terapie. Zvyčajne v takýchto lekárskych zariadeniach je všetko potrebné na úplné ošetrenie a obnovenie chrbtice: skúsení lekári, vybavenie, vlastný klinický vývoj, atď. Ak to nie je možné, musíte sa obrátiť na chirurga, ktorý operáciu vykonal. Poskytne odporúčanie rehabilitačnému oddeleniu. V malých mestách sa môžete obrátiť na neurológa. Tento lekár môže tiež vyvinúť rehabilitačný kurz, ktorý bude zahŕňať fyzioterapiu, fyzioterapiu, masáže. Aj toto minimum umožní efektívnejšie prispôsobenie chrbtice a okolitého svalového rámu novým operačným podmienkam po odstránení časti alebo celého disku..

Čo je rehabilitácia po bedrovej prietrži?

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže je nevyhnutná predovšetkým na obnovenie všetkých fyziologických procesov v lézii chrupavkového tkaniva. V procese vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek sa vyskytujú tieto patologické procesy:

 • je narušená difúzna výmena tkanív chrbtice a okolitých svalov;
 • vláknitý kruh je dehydratovaný, je pokrytý usadeninami vápenatých solí a stráca schopnosť účinne absorbovať tekutinu počas difúzneho metabolizmu;
 • začína sa zmenšovať objem vnútorného buničitého jadra;
 • dochádza k zníženiu výšky medzistavcových platničiek;
 • nasledované zníženými pozdĺžnymi (dlhými) a žltými (krátkymi) väzmi chrbtice;
 • medzery medzi susednými stavcami sa zmenšujú;
 • začína kompresiu krvných ciev, radiálnych nervov a ich vetiev;
 • má za následok zastavenie mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny, pretože to znižuje opuch a napätie svalového vlákna.

Všetky tieto procesy nie sú automaticky eliminované v čase, keď sa vykonáva chirurgická operácia. Okrem toho akýkoľvek chirurgický zákrok má rad negatívnych vedľajších účinkov. V prvom rade je to pravdepodobnosť vzniku cicatrikálnych deformácií, ktoré narušia normálne zásobovanie krvi a inerváciu a obmedzia pohyby pacienta. Druhým rizikom je rozvoj ankylózy chrbtice, pri ktorej sa stane nepohyblivou a stráca svoju flexibilitu. Tretím negatívnym ovplyvňujúcim faktorom je narušenie anatomickej integrity chrbtice, v dôsledku čoho sa začína nerovnomerné rozdelenie odpisov a fyzickej záťaže na iné medzistavcové platničky. To znamená ich rýchlu degeneratívnu degeneratívnu zmenu. V ďalších 3 až 4 rokoch je možné, že sa v ďalších segmentoch chrbtice vytvorí opakovaná hernia.

Rehabilitácia po operácii bedrovej prietrže umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 1. obnoví sa účinnosť svalovej kostry chrbta, ktorá, keď sa vytvorila prietrž, bola v čiastočne kŕčovom stave, takže niektoré z myocytov atrofovali;
 2. zlepšili sa procesy mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny v lézii;
 3. riziko rozvoja jazvových deformít je vylúčené, pretože sa zvyšuje elasticita všetkých tkanív;
 4. začnú sa regeneračné procesy, ktoré bránia ďalšiemu ničeniu chrupavky miechy;
 5. celkový stav pacienta sa zlepšuje;
 6. chrbtová svalová kostra je upravená tak, že poskytuje maximálnu podporu segmentu chrbtice, v ktorom bola vykonaná resekcia disku.

Rehabilitácia po operácii bedrovej miechy by sa mala začať čo najskôr. Je vhodné začať vstávať a chodiť čo najskôr. Toto sa zvyčajne odporúča v závislosti od závažnosti operácie počas 4-5 dní. Tu je však dôležitý názor chirurga, ktorý monitoruje stav operovaného pacienta. Aj na chirurgickom oddelení je predpísaný kurz masáže, terapeutickej gymnastiky a fyzioterapie. Po prepustení pacienta na ambulantnú liečbu je veľmi dôležité pokračovať v aktívnej rehabilitácii po operácii vertebrálnej kýly bedrovej chrbtice - preto musíte ísť na kliniku ručnej terapie alebo nájsť skúseného rehabilitačného lekára.

Rehabilitačné fázy po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Po odstránení lumbálnej prietrže sa rehabilitácia vykonáva v niekoľkých etapách, pričom sa navzájom vymieňajú. Primárne rehabilitačné opatrenia sa začínajú na chirurgickom oddelení. Včasný rast nôh, nezávislý pohyb, možné zaťaženie chrbta - to všetko prispieva k rýchlemu uzdraveniu a eliminácii rizika tvorby jaziev mäkkých paravertebrálnych tkanív.

Hlavné etapy rehabilitácie po odstránení bedrovej prietrže:

 1. skorá pooperácia - trvá asi 14 dní;
 2. priemerná pooperácia - začína 15. deň po operácii a trvá 2 týždne;
 3. neskoré pooperačné obdobie - začína po 1 mesiaci a trvá približne 180 dní.

Počas tejto doby je po odstránení bedrovej prietrže nevyhnutná neustála systematická rehabilitácia, ale môže sa to robiť iba pod stálym dohľadom vertebroológa alebo neurológa. V žiadnom prípade by pacient nemal vykonať rehabilitáciu po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice. Je potrebné si uvedomiť, že v priebehu chirurgického zákroku sa medzistavcový disk alebo jeho poškodený segment odstráni. Potom sa pomocou osteosyntézy fúzujú dva susedné stavce. Stratia svoju mobilitu.

Akákoľvek nesprávna rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice povedie k narušeniu integrity kĺbu a kĺbov voľne sa pohybujúcich kĺbov bude narušovať integritu okolitých mäkkých tkanív. To spôsobí silnú bolesť alebo zápal v mieste operácie.

Zlá alebo neprofesionálna rehabilitácia po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže vždy vedie k potrebe opakovaného chirurgického zákroku. Vo zvlášť závažných prípadoch je pacient postihnutý, pri ktorom sú ochrnuté dolné končatiny, orgány brucha a malá panva. Starostlivo si vyberte lekára, ktorý bude rehabilitáciu vykonávať. Zaujímajte sa o jeho diplom, osvedčenie o špecialite, skúsenosti, recenzie od pacientov atď. Najlepšie je podstúpiť rehabilitačnú liečbu na špecializovaných klinikách manuálnej terapie, kde skúsení lekári pracujú a majú všetko potrebné vybavenie.

Rehabilitačné metódy po lumbálnej prietrži

Po operácii začína rehabilitácia medzistavcovej prietrže bedrovej kosti obnovením svalovej kostry chrbta. Na tento účel sa pre každého pacienta vyvinie súbor terapeutických cvičení. Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie a vyhodnotenie stavu všetkých svalov. Potom sa odhalia najslabšie oblasti..

Poznámka! Nemôžete použiť hotové komplexy, ktoré sú distribuované na internete a v periodikách. Nezohľadňujú charakteristiku stavu vašej svalovej kostry chrbta. Je veľmi pravdepodobné, že to vedie k tomu, že sa začína zakrivenie chrbtice, objavuje sa sklon alebo skolióza a susedné časti chrbtice sa začínajú zrútiť..

Ďalšou fázou rehabilitácie po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže je obnovenie pružnosti všetkých mäkkých tkanív a predchádzanie riziku vývoja jaziev. V tomto štádiu sa okrem terapeutických cvičení používa toto:

 • kinezioterapia - umožňuje zastaviť lokálne kŕče svalových vlákien a začať procesy dodávky krvi do myocytov;
 • osteopatia - začína proces mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín, zlepšuje stav mäkkých tkanív;
 • masáž - zvyšuje elasticitu chrupavky, šliach, väziva a svalového tkaniva, tónov, zlepšuje krvný obeh;
 • reflexológia - začína regeneráciu všetkých poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv ľudského tela.

Komplexná rehabilitácia bedrovej prietrže môže trvať od 1 mesiaca do 6. Tento termín závisí od závažnosti stavu a šírenia degeneratívneho dystrofického procesu pozdĺž chrbtice. Je dôležité pochopiť, že ak je prietrž jednoduchá a vytvorená počas náhodného extrémneho fyzického nárazu a zostávajúce disky neprešli degeneratívnou degeneratívnou deštrukciou, rehabilitácia prebehne rýchlo a osoba sa môže v krátkom čase vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života..

Ak osteochondróza postihuje súčasne niekoľko medzistavcových platničiek a prietrž bola odstránená iba na jednom, ošetrujúci lekár ošetrí všetky poškodené tkanivá. Je to potrebné, aby sa v budúcnosti medzistavcové prietrže netvorili na iných diskoch.

Ak potrebujete rehabilitáciu pre medziobratlovú herniu bedrovej chrbtice, odporúčame vám vyhľadať kliniku manuálnej terapie v mieste bydliska. Pracujú tam skúsení lekári, ktorí si môžu vytvoriť efektívny individuálny kurz na obnovenie zdravia chrbtice..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže

Správna rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže nie je o nič menej dôležitá ako samotná operácia. A nezáleží na tom, ktorá časť chrbtice sa podrobila operácii. Obdobie zotavenia si vyžaduje úsilie lekára aj pacienta. Všetky vlastnosti procesu obnovy budú opísané nižšie..

Materiál

Rehabilitačné úlohy po odstránení bedrovej prietrže

Pacient, ktorý sa pripravuje na operáciu na odstránenie vertebrálnej prietrže, je vždy upozornený, že operácia je iba prvým krokom nevyhnutným na úplné vyliečenie. Po odstránení prietrže chrbtice sa vykonáva celý komplex rehabilitačných opatrení..

Chrbtica pred a po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže

Ak je cieľom operácie odstránenie pôvodnej príčiny choroby, má rehabilitačné obdobie také ďalšie ciele:

 • Obnovenie pohyblivosti, biomechanika, muskuloskeletálne funkcie.
 • Zbavte pacienta všetkých druhov bolesti.
 • Zlepšenie svalového tonusu.
 • Všeobecná stabilizácia zdravia.
 • Odstránenie pacienta zo všetkých druhov bolesti.

Dôležité! Po každom chirurgickom zákroku sa pacientovi pripisujú rôzne obmedzenia fyzickej aktivity. Úlohou rehabilitačného obdobia je preto zbaviť sa týchto obmedzení a vrátiť sa k obvyklému spôsobu života.

A hoci vyššie uvedené úlohy môže vykonávať iba pacient sám, lekári by mu mali v pooperačnom období poskytnúť pomoc a podporu. Pre úspešný rehabilitačný proces v pooperačnom období by mal pacient vedieť, z ktorých fáz procesu regenerácie pozostáva a ako sa správať v jednej alebo druhej fáze..

Niektoré cvičenia by sa mali vykonávať iba v prítomnosti špecialistu, ktorý nielen riadi proces, ale tiež pomáha pacientovi správne vykonávať činnosť.

Pooperačné obdobie po odstránení prietrže chrbtice sa dá rozdeliť do niekoľkých fáz:

 • Čoskoro, jeden až dva týždne.
 • Neskoro, prichádza tretí týždeň po operácii. Trvá asi dva mesiace.
 • Oneskorené, ktorého trvanie trvá celý život pacienta. Začína sa od ôsmeho týždňa po operácii.

Lekári predpisujú chirurgický zákrok na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice veľmi zriedka. Najčastejšie sa vykonáva, keď bolesť pretrváva dlhú dobu alebo sa začnú prejavovať poruchy fungovania orgánov. Dnes existuje niekoľko možností pre operáciu, pri ktorej je odstránená bedrová kýla. Pozrime sa bližšie.

Proces rehabilitácie sa po rôznych operáciách samozrejme bude výrazne líšiť. Po odstránení bedrovej prietrže môže pacient potrebovať niektoré postupy a cvičenia a po operácii krčnej chrbtice môžu byť potrebné ďalšie. Ale rehabilitácia po prietrži chrbtice v obidvoch prípadoch sa nebude veľmi líšiť.

Odporúčame študovať:

Funkcie rehabilitačného obdobia

Rehabilitácia po odstránení kýly zahŕňa celý rad opatrení, lekárskych postupov a fyzických cvičení, ktoré musí pacient vykonať alebo vykonať priamo v pooperačnom období..

Fyzioterapeutické procedúry v rámci rehabilitácie po odstránení bedrovej prietrže

Dôležité! Dĺžka rehabilitačného obdobia je u každého pacienta iná a závisí od jeho zdravotného stavu. Preto dĺžku regenerácie tela určuje lekár.

Obnova zahŕňa tieto akcie:

 • Komplexné sledovanie rôznych špecializácií lekármi. Schôdzky monitoruje chirurg, neurológ, rehabilitológ. V prípade komplikácií môžu pacienta sledovať aj ďalší lekári..
 • Priebeh fyzioterapie, ktorý sa v niektorých prípadoch vykonáva niekoľkokrát. Snaží sa predchádzať komplikáciám a zmierňovať bolesť.
 • Užívanie liekov zameraných na zmiernenie bolesti a prevenciu komplikácií.
 • Použitie špeciálnych postupov na zmiernenie stresu z chrbtice.
 • Terapeutické cvičenie, ktoré vám umožní obnoviť svalový tonus, obnoviť pohyblivosť krčka, hrudníka a bedier.
 • Sanatórium.

Liečba liekom môže pacienta zbaviť bolesti a zabrániť možným komplikáciám

Dôležité! Vyššie uvedené akcie nie sú samostatnými krokmi. Predstavujú jediný komplex, ktorý je zameraný na obnovenie zdravia pacienta. Obdobie rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže zahŕňa nielen odporúčania, ale aj niekoľko obmedzení.

Ďalej odporúčame:

Čo je zakázané robiť po operácii na odstránenie vertebrálnej kýly

Rehabilitácia po odstránení stavovej kýly zahŕňa tieto zákazy:

 • Zdvíhacia hmotnosť nad 3 kg.
 • Nosiť korzet viac ako 3 hodiny denne.
 • Robte ostré pohyby bez použitia korzetu.
 • Užívajte lieky proti bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Zapojte sa do akejkoľvek telesnej výchovy bez súhlasu lekára.

V pooperačnom období musíte niečo zdvihnúť správne

Tieto kontraindikácie sú platné počas pooperačného obdobia. Pacient by tiež mal opustiť zlé návyky a starostlivo dodržiavať diétu.

V neskorom období existujú také obmedzenia:

 • Je zakázané dlhodobo byť v stabilnej pozícii..
 • V doprave nemôžete podniknúť dlhé cesty.
 • Korzet musí nosiť menej ako tri hodiny denne.
 • Je zakázané zdvíhať ťažkú ​​váhu. Pre rôznych pacientov sa môže povolená hmotnosť líšiť. Pre niektorých je to 5 kg a pre iných - 8 kg, ktoré určuje ošetrujúci lekár.

Poradenstvo! Pred akoukoľvek fyzickou námahou musíte najprv natiahnuť chrbtové svaly.

Okrem vyššie uvedených bodov by mal pacient odpočívať každé 4 hodiny ležiace po dobu 20-30 minút.

Čo zahŕňa pooperačné obdobie?

Po odstránení bedrovej alebo krčnej prietrže je pacientovi predpísaný liečebný postup pomocou kvapkadiel, injekcií, tabliet. Fáza liečiva sa uskutočňuje s cieľom znížiť riziko komplikácií a zmierniť bolesť.

Výskyt bolesti sa môže vyskytnúť z dvoch hlavných dôvodov:

 • V dôsledku dlhej kompresie nervu, ktorá môže byť spôsobená vertebrálnou prietržou.
 • Ak dôjde k úrazu počas chirurgických zákrokov.

Ako lieková liečba sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

 • Prispievanie k normalizácii krvného obehu: kyselina nikotínová, picamilon atď..
 • Nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom: nimesil, movalis atď..

Postup bol zameraný na rehabilitáciu pohybového aparátu

 • Imunoprotektory a komplexy vitamínov, ktoré zvyšujú imunitu.
 • Chondroprotektory, ako napríklad alflutop, piaskledín.

Okrem liečby liekmi je pacientovi predpísaný aj kurz fyzioterapie v závislosti od klinického obrazu:

 • Elektroforéza, fonoforéza, ktorej hlavným účelom je zlepšiť prenikanie liečiv do tela.
 • Ultrazvukové výkony a laserová terapia, ktoré prispievajú k hojeniu švov a stimulujú rast nových buniek.
 • Postupy EHF na normalizáciu krvného obehu.
 • Bahenná terapia. Urýchľuje vstrebateľné procesy.
 • Magnetoterapia, ktorá prispieva k aktivácii metabolických procesov a zaisťuje rýchlejšie obnovenie pohybových funkcií.
 • Elektrická stimulácia potrebná na výživu poškodených tkanív a nervov.

Dôležité! Každý pacient prechádza z tohto zoznamu iba na tie postupy, ktoré jeho lekár považuje za potrebné.

Elektroforéza bedrového kĺbu

Hydroterapia počas rehabilitačného obdobia

Moderná medicína aktívne využíva hydroterapiu na obnovenie tela po operácii. Zahŕňa nasledujúce postupy:

 • Terpentínové kúpele, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú zápal. Prispievajú tiež k rýchlej resorpcii pooperačných švov a zabraňujú tvorbe adhézií.
 • Radónové kúpele určené na zlepšenie vedenia nervov.
 • Sirovodíkové kúpele, ktoré podporujú regeneráciu tkanív a obnovu motorických funkcií. Sulfidové kúpele majú rovnaký účinok..
 • Bylinné kúpele, ktoré môžu upokojiť celkový stres s upokojujúcim, relaxačným účinkom.

Dôležité! Rehabilitácia môže tiež zahŕňať napínanie miechy, ktoré môže byť suché alebo podvodné. Vo väčšine prípadov sa napínanie kĺbov vykonáva na úkor vlastnej váhy pacienta, ale niekedy sa na tento účel používajú ďalšie zaťaženia..

Postup pri trakcii chrbtice pod vodou sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia

fyzioterapia

Komplex gymnastických cvičení v pooperačnom období by mal byť zameraný na:

 1. Obnovenie svalového tonusu.
 2. Prevencia adhézií urýchlením krvného obehu v mieste poranenia.
 3. Zvýšená rozšíriteľnosť a vytrvalosť väzov, ktoré podporujú chrbticu.

Poradenstvo! V prvých dňoch by sa takéto cvičenia mali vykonávať pod dohľadom odborníkov.

Bez ohľadu na druh postupu budú tieto záruky:

 • Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, okamžite kontaktujte rehabilitológa.
 • Každé cvičenie by malo byť čo najpomalšie..
 • V prípade bolesti musíte znížiť záťaž alebo zastaviť cvičenie.

Kinezoterapia sa v poslednej dobe stala veľmi populárnou na rehabilitačné účely. Je to súbor pohybov na simulátoroch, ktoré sú individuálne pre každého pacienta. V tomto prípade sa nepoužívajú športy, ale špeciálne ortopedické tréneri. Ich zvláštnosťou je, že dokážu mať trvalý účinok na svaly, kĺby a stavce, čím poskytujú dobrý účinok..

Výučba v telocvični samostatne a pod dohľadom odborníka

záver

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže pacient potrebuje dlhodobú rehabilitáciu zameranú na predchádzanie možným problémom a celkové uzdravenie tela. Špecialista by mal určiť priebeh regenerácie a pacient musí prísne dodržiavať jeho pokyny.

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Pacient, ktorý sa pripravuje na operáciu na odstránenie vertebrálnej prietrže, je vždy upozornený, že operácia je iba prvým krokom nevyhnutným na úplné vyliečenie. Po odstránení prietrže chrbtice sa vykonáva celý komplex rehabilitačných opatrení..

Chrbtica pred a po operácii bedrovej medzistavcovej prietrže

Ak je cieľom operácie odstránenie pôvodnej príčiny choroby, má rehabilitačné obdobie také ďalšie ciele:

 • Obnovenie pohyblivosti, biomechanika, muskuloskeletálne funkcie.
 • Zbavte pacienta všetkých druhov bolesti.
 • Zlepšenie svalového tonusu.
 • Všeobecná stabilizácia zdravia.
 • Odstránenie pacienta zo všetkých druhov bolesti.

Dôležité! Po každom chirurgickom zákroku sa pacientovi pripisujú rôzne obmedzenia fyzickej aktivity. Úlohou rehabilitačného obdobia je preto zbaviť sa týchto obmedzení a vrátiť sa k obvyklému spôsobu života.

A hoci vyššie uvedené úlohy môže vykonávať iba pacient sám, lekári by mu mali v pooperačnom období poskytnúť pomoc a podporu. Pre úspešný rehabilitačný proces v pooperačnom období by mal pacient vedieť, z ktorých fáz procesu regenerácie pozostáva a ako sa správať v jednej alebo druhej fáze..

Niektoré cvičenia by sa mali vykonávať iba v prítomnosti špecialistu, ktorý nielen riadi proces, ale tiež pomáha pacientovi správne vykonávať činnosť.

Pooperačné obdobie po odstránení prietrže chrbtice sa dá rozdeliť do niekoľkých fáz:

 • Čoskoro, jeden až dva týždne.
 • Neskoro, prichádza tretí týždeň po operácii. Trvá asi dva mesiace.
 • Oneskorené, ktorého trvanie trvá celý život pacienta. Začína sa od ôsmeho týždňa po operácii.

Ako sa vykonáva operácia bedrovej miechy?

Lekári predpisujú chirurgický zákrok na odstránenie prietrže lumbálnej chrbtice veľmi zriedka. Najčastejšie sa vykonáva, keď bolesť pretrváva dlhú dobu alebo sa začnú prejavovať poruchy fungovania orgánov. Dnes existuje niekoľko možností pre operáciu, pri ktorej je odstránená bedrová kýla. Pozrime sa bližšie.

Proces rehabilitácie sa po rôznych operáciách samozrejme bude výrazne líšiť. Po odstránení bedrovej prietrže môže pacient potrebovať niektoré postupy a cvičenia a po operácii krčnej chrbtice môžu byť potrebné ďalšie. Ale rehabilitácia po prietrži chrbtice v obidvoch prípadoch sa nebude veľmi líšiť.

Rehabilitácia po odstránení kýly zahŕňa celý rad opatrení, lekárskych postupov a fyzických cvičení, ktoré musí pacient vykonať alebo vykonať priamo v pooperačnom období..

Fyzioterapeutické procedúry v rámci rehabilitácie po odstránení bedrovej prietrže

Dôležité! Dĺžka rehabilitačného obdobia je u každého pacienta iná a závisí od jeho zdravotného stavu. Preto dĺžku regenerácie tela určuje lekár.

Obnova zahŕňa tieto akcie:

 • Komplexné sledovanie rôznych špecializácií lekármi. Schôdzky monitoruje chirurg, neurológ, rehabilitológ. V prípade komplikácií môžu pacienta sledovať aj ďalší lekári..
 • Priebeh fyzioterapie, ktorý sa v niektorých prípadoch vykonáva niekoľkokrát. Snaží sa predchádzať komplikáciám a zmierňovať bolesť.
 • Užívanie liekov zameraných na zmiernenie bolesti a prevenciu komplikácií.
 • Použitie špeciálnych postupov na zmiernenie stresu z chrbtice.
 • Terapeutické cvičenie, ktoré vám umožní obnoviť svalový tonus, obnoviť pohyblivosť krčka, hrudníka a bedier.

Sanatórium.

Liečba liekom môže pacienta zbaviť bolesti a zabrániť možným komplikáciám

Dôležité! Vyššie uvedené akcie nie sú samostatnými krokmi. Predstavujú jediný komplex, ktorý je zameraný na obnovenie zdravia pacienta. Obdobie rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže zahŕňa nielen odporúčania, ale aj niekoľko obmedzení.

Rehabilitácia po odstránení stavovej kýly zahŕňa tieto zákazy:

 • Zdvíhacia hmotnosť nad 3 kg.
 • Nosiť korzet viac ako 3 hodiny denne.
 • Robte ostré pohyby bez použitia korzetu.
 • Užívajte lieky proti bolesti bez súhlasu špecialistu.
 • Zapojte sa do akejkoľvek telesnej výchovy bez súhlasu lekára.

V pooperačnom období musíte niečo zdvihnúť správne

Tieto kontraindikácie sú platné počas pooperačného obdobia. Pacient by tiež mal opustiť zlé návyky a starostlivo dodržiavať diétu.

V neskorom období existujú také obmedzenia:

 • Je zakázané dlhodobo byť v stabilnej pozícii..
 • V doprave nemôžete podniknúť dlhé cesty.
 • Korzet musí nosiť menej ako tri hodiny denne.
 • Je zakázané zdvíhať ťažkú ​​váhu. Pre rôznych pacientov sa môže povolená hmotnosť líšiť. Pre niektorých je to 5 kg a pre iných - 8 kg, ktoré určuje ošetrujúci lekár.

Poradenstvo! Pred akoukoľvek fyzickou námahou musíte najprv natiahnuť chrbtové svaly.

Okrem vyššie uvedených bodov by mal pacient odpočívať každé 4 hodiny ležiace po dobu 20-30 minút.

Čo zahŕňa pooperačné obdobie?

Po odstránení bedrovej alebo krčnej prietrže je pacientovi predpísaný liečebný postup pomocou kvapkadiel, injekcií, tabliet. Fáza liečiva sa uskutočňuje s cieľom znížiť riziko komplikácií a zmierniť bolesť.

Výskyt bolesti sa môže vyskytnúť z dvoch hlavných dôvodov:

 • V dôsledku dlhej kompresie nervu, ktorá môže byť spôsobená vertebrálnou prietržou.
 • Ak dôjde k úrazu počas chirurgických zákrokov.

Ako lieková liečba sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

 • Prispievanie k normalizácii krvného obehu: kyselina nikotínová, picamilon atď..
 • Nesteroidné lieky s protizápalovým účinkom: nimesil, movalis atď..

Postup bol zameraný na rehabilitáciu pohybového aparátu

 • Imunoprotektory a komplexy vitamínov, ktoré zvyšujú imunitu.
 • Chondroprotektory, ako napríklad alflutop, piaskledín.

Okrem liečby liekmi je pacientovi predpísaný aj kurz fyzioterapie v závislosti od klinického obrazu:

 • Elektroforéza, fonoforéza, ktorej hlavným účelom je zlepšiť prenikanie liečiv do tela.
 • Ultrazvukové výkony a laserová terapia, ktoré prispievajú k hojeniu švov a stimulujú rast nových buniek.
 • Postupy EHF na normalizáciu krvného obehu.
 • Bahenná terapia. Urýchľuje vstrebateľné procesy.
 • Magnetoterapia, ktorá prispieva k aktivácii metabolických procesov a zaisťuje rýchlejšie obnovenie pohybových funkcií.
 • Elektrická stimulácia potrebná na výživu poškodených tkanív a nervov.

Dôležité! Každý pacient prechádza z tohto zoznamu iba na tie postupy, ktoré jeho lekár považuje za potrebné.

Hydroterapia počas rehabilitačného obdobia

Moderná medicína aktívne využíva hydroterapiu na obnovenie tela po operácii. Zahŕňa nasledujúce postupy:

 • Terpentínové kúpele, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú zápal. Prispievajú tiež k rýchlej resorpcii pooperačných švov a zabraňujú tvorbe adhézií.
 • Radónové kúpele určené na zlepšenie vedenia nervov.
 • Sirovodíkové kúpele, ktoré podporujú regeneráciu tkanív a obnovu motorických funkcií. Sulfidové kúpele majú rovnaký účinok..
 • Bylinné kúpele, ktoré môžu upokojiť celkový stres s upokojujúcim, relaxačným účinkom.

Dôležité! Rehabilitácia môže tiež zahŕňať napínanie miechy, ktoré môže byť suché alebo podvodné. Vo väčšine prípadov sa napínanie kĺbov vykonáva na úkor vlastnej váhy pacienta, ale niekedy sa na tento účel používajú ďalšie zaťaženia..

Postup pri trakcii chrbtice pod vodou sa vykonáva pomocou špeciálneho vybavenia

fyzioterapia

Komplex gymnastických cvičení v pooperačnom období by mal byť zameraný na:

 1. Obnovenie svalového tonusu.
 2. Prevencia adhézií urýchlením krvného obehu v mieste poranenia.
 3. Zvýšená rozšíriteľnosť a vytrvalosť väzov, ktoré podporujú chrbticu.

Poradenstvo! V prvých dňoch by sa takéto cvičenia mali vykonávať pod dohľadom odborníkov.

Bez ohľadu na druh postupu budú tieto záruky:

 • Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, okamžite kontaktujte rehabilitológa.
 • Každé cvičenie by malo byť čo najpomalšie..
 • V prípade bolesti musíte znížiť záťaž alebo zastaviť cvičenie.

Kinezoterapia sa v poslednej dobe stala veľmi populárnou na rehabilitačné účely. Je to súbor pohybov na simulátoroch, ktoré sú individuálne pre každého pacienta.

V tomto prípade sa nepoužívajú športy, ale špeciálne ortopedické simulátory.

Ich zvláštnosťou je, že dokážu mať trvalý účinok na svaly, kĺby a stavce, čím poskytujú dobrý účinok..

Výučba v telocvični samostatne a pod dohľadom odborníka

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže pacient potrebuje dlhodobú rehabilitáciu zameranú na predchádzanie možným problémom a celkové uzdravenie tela. Špecialista by mal určiť priebeh regenerácie a pacient musí prísne dodržiavať jeho pokyny.

Pravidlá rehabilitácie po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice spočíva vo vykonaní súboru cvičení, pri užívaní liekov predpísaných lekárom a fyzioterapii. Je potrebné vyhnúť sa stresu na chrbte, podchladeniu, prievanu, vysokým teplotám. Je zakázané sedieť na dlhú dobu.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice spočíva vo vykonaní súboru cvičení, pri užívaní liekov predpísaných lekárom, fyzioterapii.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže je dlhý proces. V rôznych obdobiach je prípustné použitie rôznych metód..

Počiatočné obdobie

Včasné obdobie zahŕňa prvé 2 týždne po operácii. Počas tohto obdobia budú obmedzenia najprísnejšie.

Pacienti nemôžu sedieť. Nezdvíhajte, neprenášajte žiadne predmety s hmotnosťou nad 3 kg. Je dôležité vyhnúť sa stresu na chrbte..

V tejto fáze je zobrazené nosenie korzetu. Trvanie by mal predpísať špecialista, ktorého odporúčania musia byť jasne dodržané. Nosenie korzetu príliš dlho nie je o nič menej nebezpečné ako jeho odmietnutie, pretože nosná štruktúra bráni relaxácii chrbtice pacienta..

V pooperačnom období budete musieť prehodnotiť svoju stravu. Je potrebné odmietnuť alkohol, polotovary, nezdravé jedlo.

Malo by sa znížiť množstvo zeleného a čierneho čaju a kávy, pričom by nemalo zostať viac ako 1 šálka nápoja denne. Je dôležité konzumovať dostatočné množstvo bielkovín, pričom uprednostňuje zviera: mäso, tvaroh, vajcia.

Udržiavanie rovnováhy vody je veľmi dôležité, najmä ak má pacient po operácii opuch.

Samoliečba je prísne zakázaná.

Pacient by nemal užívať žiadne lieky bez súhlasu lekára. Pred použitím tradičnej medicíny, masážou si musíte poradiť.

V tejto fáze je cieľom odstránenie bolesti. Jazva, ktorá zostane po operácii, by sa nemala dotýkať, drhnúť alebo ťahať. Lieky proti bolesti môžete piť iba podľa predpisu špecialistu.

Neskoré obdobie

Neskoré zotavovacie obdobie trvá 2 mesiace po operácii.

Pacient by mal neustále meniť polohu tela. Dlhodobý pobyt v jednej polohe vytvára ďalšie zaťaženie chrbtice, čo narúša jeho regeneráciu. Každé 4 hodiny stojaceho postoja si musíte ľahnúť a relaxovať počas 20 minút.

Korzet je potrebné nosiť najmenej 4 hodiny denne. Lekár vyberie optimálny čas na individuálne použitie tohto dizajnu.

V neskorom období rehabilitácie je možné pacienta zdvihnúť až do 5 kg. Pred cvičením je potrebné zahriať chrbtové svaly. Nezabudnite sa zahriať.

Používanie verejnej dopravy je zakázané.

Otrasy môžu poškodiť neúplne tvarované disky.

Je tiež zakázané sedieť v tejto fáze zotavovania..

Kýlová hernia bránice: príznaky, liečba.
Metódy operácie na odstránenie kýly bedrovej chrbtice.
Inguinálna hernia u žien: príznaky. Viac informácií >>

Odložené obdobie

Odložené obdobie trvá do konca života osoby, ktorá sa podrobila operácii prietrže.

Je potrebné posilňovať svaly chrbta, udržiavať fyzickú aktivitu.

Je potrebné posilňovať svaly chrbta, udržiavať fyzickú aktivitu. Prevencia relapsu je dôležitá. Odporúča sa obmedziť čas strávený v doprave. Nezdvíhajte viac ako 8 kg. Okrem toho sa musíte pred fyzickou námahou zahriať. Lekári odporúčajú často meniť polohu tela, pravidelne chodiť do postele, aby chrbtica spočívala.

Ihneď po operácii nemôžete vykonávať cvičenia bez korzetu. Zakázané krútenie, náhle pohyby. Mali by ste dočasne prestať jazdiť na bicykli, korčuľovať, lyžovať a zdržiavať sa športovania. V súčasnosti nie sú povolené masáže a manuálna terapia..

Rehabilitačné metódy

Existuje niekoľko rôznych opatrení na rehabilitáciu pacienta. Zahŕňa vykonávanie špeciálnych fyzických cvičení, ktoré sa dajú robiť doma, berú lieky, nosí korzet, masírujú. Okrem toho môžete používať tradičný liek, ak je jeho použitie povolené ošetrujúcim lekárom.

Drogová terapia

Pri užívaní liekov je nevyhnutné prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára. Lieky nemôžete predpisovať sami, aby nedošlo k poškodeniu uzdravujúcej sa chrbtice.

Špecialisti predpisujú protizápalové lieky. Uprednostňujú sa Movalis a Nimesil..

Pri užívaní liekov je nevyhnutné prísne dodržiavať všetky odporúčania lekára, lieky si nemôžete predpísať sami.

Po operácii sú predpísané aj krvotvorné lieky. Na tento účel sa často používajú tablety kyseliny nikotínovej alebo pikiklon..

Lekári tiež predpisujú komplexy vitamínov a minerálov, imunostimulanty. Pacient oslabený chirurgickým zákrokom potrebuje ďalšiu podporu imunitného systému, aby fungoval efektívne..

Po operácii sa používajú lieky proti bolesti. Chondroprotektory sa používajú na zmiernenie bolesti a zlepšenie pohybu kĺbov..

fyzioterapia

Počas rehabilitácie je pacientovi predpísaná kinezoterapia, súbor špeciálnych cvičení, ktoré pomáhajú obnoviť pohybový aparát. Cieľom terapeutických cvičení je zlepšenie prietoku krvi v chrbtici, posilnenie svalov chrbta, zvýšenie sily kĺbov a väzov..

Cvičenia by mali byť vykonávané pomaly, venujúc veľkú pozornosť technike, v prípade bolesti, nepohodlie by malo byť okamžite zastavené, informujte svojho lekára.

Cvičenia by sa mali vykonávať pomaly a venovať veľkú pozornosť technike. Ak pocítite bolesť, nepohodlie by malo byť okamžite zastavené, informujte svojho lekára o probléme.

V počiatočnej fáze musíte vykonať cvičenia ležiace na chrbte. Urobí:

 1. Pacient pomaly ohýba kolená a potom si natiahne nohu k hrudníku, zatiaľ čo natiahne svrbenie svalu. Potom sa zadok uvoľnia a nohy sa udržia v polohe 40 sekúnd. Potom sa dolné končatiny hladko vrátia do pôvodnej polohy..
 2. Pacient ohýba nohy v kolennom kĺbe, prekríži ruky na hrudi a drží bradu k telu. Zdvíha puzdro, trvá 10 minút a potom sa položí. Opakujte až 15 krát v závislosti od stavu pacienta..
 3. Ohnite kolená, ruky natiahnuté do strán. Zdvihnite panvu nad zemou, podržte 10 sekúnd a postupne zvyšujte čas na 1 minútu.

Zoznam povolených cvičení sa v neskorších fázach zotavovania zvyšuje..

fyzioterapia

Sada fyzioterapeutických procedúr sa vyberá individuálne pre každého pacienta. Môže zahŕňať procedúry, ako je akupunktúra, terapeutická masáž, použitie liečivého bahna, laserová terapia, ultrazvuková terapia, vodoliečba..

Liečivé kúpele sú tiež predpísané. Na ošetrenie sa používa kúpanie vo vode s liečivými bylinami, terpentínom a sírovodíkom. Je možné predpísať aj radónové kúpele, ktoré zvyšujú nervové vedenie..

obväz

Používa sa na rehabilitáciu a nosenie špeciálneho korzetu, ktorý podporuje chrbticu v správnej polohe. Lekár individuálne odporučí čas a trvanie nosenia.

Na rehabilitáciu sa používa obväz, s individuálnymi odporúčaniami o čase a trvaní nosenia..

Nie je možné zanedbať tento dizajn. Dlhodobé nosenie je tiež škodlivé, pretože chrbtica je v neustálom napätí.

Je potrebné nosiť korzet, aby ste mohli vykonávať cvičenia v ranom štádiu regenerácie. Zabráni sa tak preťaženiu a zraneniam..

Liečba diétou

V pooperačnom období je predpísaná terapeutická strava. V tejto dobe človek potrebuje veľké množstvo aminokyselín získaných z bielkovinových potravín. Mali by sa uprednostňovať zdroje živočíšnych bielkovín, pretože takéto jedlo obsahuje všetky aminokyseliny potrebné pre človeka.

V pooperačnom období je predpísaná terapeutická strava.

Musia sa vzdať nezdravého jedla, alkoholu. Musíte znížiť množstvo kofeínu, znížiť spotrebu kávy, silný čierny a zelený čaj, kakao, čokoládu.

Výživa musí byť úplná. Je dôležité získať všetky potrebné vitamíny a minerály, bielkoviny, tuky, uhľohydráty. Vyvarujte sa nielen nedostatku, ale aj prebytku živín.

Prevencia chorôb

Aby sa zabránilo rozvoju choroby, je potrebná mierna fyzická aktivita. Mali by ste vykonávať cvičenia na chrbtových svaloch, viesť aktívny životný štýl. Efektívne denné svetlo. Inhibuje rozvoj medzistavcovej prietrže a správneho držania tela.

Odporúča sa opustiť silné nápoje a fajčiť. Tieto zlé návyky prispievajú k rozvoju medzistavcových prietrží.

Škodlivé je aj neustále chodenie po vysokých podpätkoch. Tieto topánky by sa mali striedať s možnosťami s nízkym podrážkou..

Je dôležité vyhnúť sa stresu, pretože spôsobuje vazokonstrikciu..

Potrebujete dostatok spánku. Na spanie je lepšie použiť stredne tvrdú matraci..

Ohrození sú ľudia trpiaci obezitou. Pre zdravie chrbta schudnite.

recenzia

48-ročná Elena, Penza: „Rozhodla som sa o operácii, keď mi začala ľavá noha odmietať. Všetko šlo dobre, fungovalo rýchlo. Potom nastala dlhá a ťažká rehabilitácia. Predpísané výživové doplnky pre chrbát, masáž, ultrazvuk. Každý deň začínam cvičebnou terapiou. Kvalita života sa takmer vrátila na svoju predchádzajúcu úroveň, niekedy si to sama choroba pripomína. “.

Jurij, 37 rokov, Kazaň: „Kurz akupunktúry veľa pomohol. Účinné boli aj blato. Bolesť prešla rýchlo. Doma robil obklady podľa ľudových receptov, vykonával súbor cvičení. Tretí deň začal chodiť a čoskoro sa vrátil do práce. “.

Rehabilitácia po odstránení prietrže chrbtice

Miechová kýla je deformácia medzistavcovej platničky, pri ktorej je stavovec zničený. Tvorí sa v treťom alebo štvrtom štádiu osteochondrózy a spôsobuje silné bolesti chrbta a obmedzenie motorickej aktivity. Napriek skutočnosti, že operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže je extrémnym opatrením, je tento spôsob liečby rozšírený a úspešný..

Kľúčom k úspechu pri liečbe kýly chrbtice však nie je ani tak úspešná operácia, ako rehabilitácia po nej..

Úlohy obnovy rehabilitácie

Ciele rehabilitácie sú v korelácii s jej obdobím, to znamená, že sa budú počas celého obdobia zotavovania líšiť. Najdôležitejšou úlohou bude spočiatku stabilizácia zdravia pacienta a zabránenie obmedzeniam starostlivosti o seba.

Potom bude rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti zameraná na odstránenie bolesti, obnovenie flexibility a pohyblivosti stavcových štruktúr po operácii, posilnenie svalového korzetu.

V neskorších fázach rehabilitácie bude hlavnou úlohou zachovať výsledok a schopnosť zabrániť novým degeneratívnym zmenám v štruktúre chrbtice..

Jedným z najdôležitejších cieľov v ktorejkoľvek fáze je zabrániť komplikáciám po odstránení prietrže..

Najčastejšie komplikácie po odstránení prietrže chrbtice:

 1. V prvej fáze - negatívna reakcia na anestéziu, zápalové procesy (v dôsledku narušenej integrity tkaniva), narušená funkcia niektorých vnútorných orgánov.
 2. V druhej fáze - nestabilita stavcov, ich premiestnenie, narušená cirkulácia mozgomiechového moku.
 3. V tretej a nasledujúcich etapách môže mať tvorba hernií a výčnelkov negatívny dopad. To sa deje v dôsledku skutočnosti, že po operácii sa zvyšuje zaťaženie susedných stavcov. Preto je v tejto fáze rehabilitácie také dôležité nezastavovať preventívne postupy a ďalšie vzdelávanie svalového korzetu.

Kvalitná starostlivosť po odstránení prietrže chrbtice je vždy založená na týchto zásadách:

 • Individualita - všetky postupy by sa mali vyberať na základe každého konkrétneho prípadu. V tomto prípade je potrebné zohľadniť: vek pacienta, vlastnosti jeho anamnézy, zložitosť operácie.
 • Zložitosť - úspešné ukončenie liečby závisí od toho, do akej miery boli vykonané rehabilitačné postupy. Ide o kombináciu liečebných opatrení, ktorá predstavuje ďalšiu priaznivú prognózu.
 • Prevencia - zastavenie bolesti dolnej časti chrbta a návrat normálnej motorickej aktivity často u pacientov vedie k nesprávnemu záveru, že choroba údajne ustupuje. Z dôvodu tejto chyby pacient zastaví preventívne postupy a prietrž sa objaví znova.

Aké sú obdobia (etapy) rehabilitácie

Trvanie rehabilitácie po odstránení prietrže bedrovej chrbtice sa určuje kombináciou niekoľkých faktorov:

 • druh operácie. Napríklad pri tradičnom odstraňovaní prietrže (disekektómia) zotavenie trvá najmenej šesť mesiacov a pri laserovom vyparovaní vpichom až štyri;
 • závažnosť choroby (posterolaterálna hernia je najnebezpečnejšia - difúzna, foraminálna);
 • vek a história pacienta.

V každom prípade rehabilitácia po operácii prietrže vždy zahŕňa 3 stupne:

Počiatočné obdobie

Od tretieho dňa, po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže, je pacient oprávnený vykonávať jednoduché cviky pod dohľadom lekára, aby sa obnovila pohybová aktivita a zabránilo atrofii svalov..

Neskorá rehabilitácia

V závislosti od výsledkov prvého obdobia zotavenia môže prepustenie pacienta trvať tri až štrnásť dní. Po návrate domov sa začína druhá fáza rehabilitácie, ktorá zahŕňa masáže, fyzioterapiu a fyzioterapiu.

Masáž by sa mala vykonávať 2 mesiace po poslednej operácii prietrže a musí to urobiť kvalifikovaný odborník. Priemerný liečebný cyklus zahŕňa 10 ošetrení.

Ak sa po druhej masáži objaví zhoršenie bolesti, nemali by ste sa báť, pretože je to dočasný účinok. Zlepšenie nastane približne 10 až 12 dní po poslednom zákroku.

Z preventívnych dôvodov by sa kurz mal opakovať raz za štvrťrok..

Lekári po prepustení lekárom odporúčajú vykonávať terapeutické a gymnastické cvičenia. Na tento účel lekári buď dávajú pacientom špeciálne brožúry so zoznamom úloh, alebo vám poradia, aby ste šli do cvičebných liečebných stredísk, kde môžete robiť gymnastiku za chrbtom pod dohľadom inštruktora..

Správna výživa je tiež súčasťou rehabilitácie po odstránení prietrže. Existuje niekoľko dôvodov:

 1. Správna a vyvážená strava pomôže zabrániť preťaženiu gastrointestinálneho traktu, problémom so stolicami, ktoré spôsobujú sprísnenie brušných a bedrových svalov..
 2. Zdravé jedlo normalizuje hmotnosť a jej nadbytok negatívne ovplyvňuje chrbticu.
 3. Po chirurgickom zákroku sa u pacientov niekedy objaví depresívny stav, môže dôjsť dokonca k depresii - tieto stavy sa zhoršujú pri silnom jedle, na rozdiel od potravín bohatých na vitamíny, minerály a vlákninu..

Odložené pooperačné obdobie rehabilitácie

Čo sa nedá urobiť po operácii

Okrem nevyhnutných regeneračných opatrení si musíte pamätať aj na to, čo sa po odstránení kýly bedrovej chrbtice absolútne nedá urobiť. Lekári zakazujú:

 • masáž, manuálna terapia po operácii;
 • v prvých mesiacoch rehabilitácie by nemal fajčiť, piť alkohol;
 • vykonávanie terapeutických cvičení a iných fyzických aktivít bez osobitného podporného korzetu;
 • po odstránení vertebrálnej prietrže nemôžete nosiť určený korzet dlhšie ako tri po sebe nasledujúce hodiny, aby ste zabránili strate trofizmu svalov dolnej časti chrbta;
 • pri prvej rehabilitácii je zakázané sedieť, odporúča sa konzumovať aj jedlo v stojacej polohe;
 • vykonávať akékoľvek náhle pohyby (zákruty tela, sklony, prudký vzostup z postele);
 • hrať športy, ak to nie je lekárska gymnastika;
 • hypotermia by nemala byť povolená, pretože môže spôsobiť návrat bolestivých symptómov a zápalový proces v tkanivách chrbtice;
 • nemôžete byť dlho v statickom postavení (ani pri návrate do práce, za predpokladu, že si vyžaduje dlhé posedenie pri počítači alebo pri šoférovaní), musíte sa zahriať každú hodinu;
 • nie absolútny zákaz, ale odporúča sa nosiť tašky cez rameno (je to záťaž na jednej strane chrbta, preto by sa mali uprednostňovať batohy)..

Ako sa zotaviť po odstránení medzistavcovej prietrže

Medzistavcová hernia je jedným z prejavov osteochondrózy chrbtice a vyskytuje sa ako výsledok kompresie a deformácie medzistavcovej platničky: jej prasknutie vonkajšieho vláknitého prstenca a mäkké vláknité jadro sa vrhá do oblasti prasknutia pod tlakom z prekrývajúcich sa tkanív. Radikálna metóda liečby je chirurgický zákrok. Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže umožňuje pacientovi obnoviť normálne fungovanie.

Podstata operácie na odstránenie medzistavcovej prietrže

Chirurgický zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii alebo v spinálnej anestézii. Vykonajte chirurgický zákrok v neurochirurgickej operačnej sále.

Odstránenie prietrže krčnej chrbtice

Najlepšou voľbou pre chirurgický výkon herniovaného disku krčnej chrbtice je predná cervikálna discektómia.

Jeho podstatou je prístup cez prednú svalovú skupinu krku, v súvislosti s ktorou sa svalové vlákna pohybujú od seba a fixujú.

Potom chirurgovia odstránia postihnutý disk, ktorého deformácia stlačí mozog alebo miechový nerv a implantuje sa endoprotéza..

Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii, pretože je dlhá a rozsiahla. Rehabilitácia po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže je spojená s zdĺhavými regeneračnými opatreniami v dôsledku rozsiahleho poškodenia svalov krku a implantácie diskovej protézy..

Chirurgický zákrok pri prietrži disku hrudnej chrbtice

Pri hernii disku hrudnej chrbtice existuje veľké množstvo možností chirurgického prístupu. Ich hlavnými skupinami sú možnosti zadného, ​​posterolaterálneho, laterálneho a transtorakálneho (predného) prístupu. Hlavné rozdiely medzi týmito možnosťami sú trvanie operácie a stupeň traumy mäkkých tkanív..

V poslednej dobe sa stala najpopulárnejšou posterolaterálna verzia chirurgického prístupu, ktorú sa chirurgovia dokázali prispôsobiť endoskopickej verzii operácie. To minimalizuje poškodenie svalov a fascie okolo chrbtice. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a trvá niekoľko hodín. Regenerácia je rýchlejšia ako pri otvorenej chirurgii.

Odstránenie hernie bedrovej disk

Disková herniácia bedrovej chrbtice je najbežnejšou komplikáciou chronického osteochondrického procesu. Počas operácie na jej odstránenie sa uskutoční pozdĺžny rez medzi spinálnymi procesmi stavcov, po ktorom sa prietrž odstráni spolu s diskom alebo sa čiastočne odstráni herniálny výčnelok..

Pri čiastočnom odstránení herniálneho prvku existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku jazvy spojivového tkaniva, ktorá môže následne stlačiť látku miechy. Táto komplikácia si vyžaduje opakovaný chirurgický zákrok..

Moderný životný štýl človeka neposkytuje potrebnú motorickú aktivitu. To vedie k zlej výžive medzistavcových platničiek a v dôsledku toho k zníženiu ich sily a pretrhnutia.

Základné zásady procesu vymáhania

Po operácii na odstránenie prietrže potrebuje pacient dlhú rehabilitáciu. Jeho cieľom je obnova motorickej a zmyslovej funkcie nervových zakončení a úplné odstránenie bolesti.

Základnými opatreniami počas rehabilitačného obdobia sú lekárska podpora, kúpeľná liečba a fyzioterapeutické cvičenia.

Cieľom tohto postupu je prevencia a liečba atrofických javov vo svaloch, ktoré sú inervované obeťami kompresie vlákien..

Dôležitým prvkom rehabilitačného procesu je šetrný režim fyzickej aktivity, najmä v skorých pooperačných a ambulantných fázach zotavenia..

Pretože axiálne zaťaženie chrbtice je pre pacienta kontraindikované, väčšina prvkov cvičebnej terapie sa vykonáva v ľahu, v podmienkach špecializovaného rehabilitačného centra, sprevádzaného vyškoleným inštruktorom..

Malo by sa pamätať na to, že škody spôsobené nesprávne vykonanými prvkami gymnastiky môžu byť značné..

V procese zotavenia po operácii kýly, kinezioterapie a vodoliečby perfektne fungovali.

Čo je po operácii zakázané na odstránenie medzistavcovej prietrže

Pacienti po operácii na odstránenie prietrže sú prísne zakázaní ťažkou nepravidelnou fyzickou aktivitou.

Je tiež kontraindikované vykonávať fyzickú terapiu v počiatočných štádiách rehabilitácie bez konzultácie s rehabilitológom.

Pacienti by sa mali navyše vyhýbať dlhodobému sedeniu a statickému zaťaženiu v stoji. Nemali by ste prestať užívať predpísané lieky bez konzultácie so svojím lekárom.

Potraviny, ktoré znižujú hladinu vápnika v krvi, ktoré obsahujú veľké množstvo čaju a kávy, by sa mali vylúčiť z diéty pacienta. Pacientovi je zakázané používať mäkké perie, spať na nerovných povrchoch.

Aké sú komplikácie po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže

Najčastejšími komplikáciami po odstránení medzistavcovej prietrže sú krátkodobé alebo dlhodobé zmyslové poruchy končatín a bolesť v oblasti chirurgického prístupu. Lekári okrem toho zaznamenávajú zvýšenie prahu citlivosti na bolesť, ktoré je spojené s elimináciou kompresie ako príčiny chronickej bolesti..

V dôsledku odstránenia prietrže sa niekedy vytvorí jazva, ktorá sa časom zväčšuje.

V niektorých prípadoch to spôsobuje sekundárne stlačenie koreňa miechy, a preto sa u pacienta môže vyskytnúť bolesť podobná bolesti, ktorá sa vyskytla predtým.

V prípade výskytu takýchto príznakov sa odporúča konzultovať s lekárom s cieľom opätovne monitorovať MRI a zvoliť taktiku následných opatrení..

Zotavenie po odstránení kýly

Pooperačná rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže je kombináciou liečivých a fyzioterapeutických metód zotavenia.

Na jednej strane pacient potrebuje lekársku pomoc s cieľom adekvátneho trofizmu (výživy) predtým chronicky zapálených oblastí nervového tkaniva, uvoľnenia napätých svalových hrebeňov a odstránenia pooperačnej bolesti..

Na druhej strane prístup k drogám neumožňuje rýchlo rehabilitovať proces atrofie hlbokých svalov chrbtice, čo viedlo k poklesu disku a tvorbe medzistavcovej prietrže..

Drogová terapia

Lieky sú dôležitým prvkom v skorých pooperačných a ambulantných obdobiach zotavenia..

Spočíva v obmedzení syndrómu bolesti, prevencii opuchu svalového tkaniva, zvýšení zásobovania nervov vitamínmi a minerálmi, ktoré potrebujú..

Je tiež dôležité predchádzať svalovým kŕčom pomocou liekov, najmä pokiaľ ide o následky chirurgického zákroku na krčnú chrbticu..

Spomedzi hlavných liekov je potrebné vyzdvihnúť nesteroidné protizápalové lieky. Mali by sa používať s drogami, ktoré znižujú kyslosť žalúdka..

Stojí za to použiť komplex neurovitamínov skupiny „B“ ako liečivá, ktoré zlepšujú vodivosť elektrického impulzu pozdĺž nervových vlákien a posilňujú myelínový obal nervov. Deriváty tizanidínu alebo tolperisonu (lieky, ktoré rýchlo zmierňujú svalové kŕče) sa častejšie používajú na uvoľnenie svalov. Medzi ne patria Midokalm, Sirdalud a ďalšie.

Fyzioterapeutické postupy ako prostriedok rehabilitácie po odstránení kýly

K hlavným fyzioterapeutickým opatreniam, ktoré sa používajú na rehabilitáciu po operácii na odstránenie prietrže chrbtice, patrí elektroforéza, blato, ultrazvuk, intersticiálna stimulácia, magnetoterapia.

Existujú protichodné názory na ich účinnosť, pretože západné protokoly neodporúčajú použitie väčšiny týchto postupov ako hlavných. Zároveň existujú informácie o subjektívnom zlepšení stavu pacientov, ktorí sa podrobili takejto liečbe..

Z celkovej hmotnosti fyzioterapeutických metód používaných po odstránení prietrže je potrebné zdôrazniť elektroforézu, ktorá prispieva k hlbšiemu prenikaniu liečiv do mäkkých tkanív tela. Za účinnú možno považovať aj intersticiálnu stimuláciu, ktorá po dlhú dobu významne zvýši prah citlivosti u pacientov trpiacich chronickými radikálovými syndrómami..

Fyzioterapeutické cvičenia: základné pravidlá

Cvičebná terapia je kľúčovým krokom k uzdraveniu pacienta, pretože vám umožňuje dať jeho svalovému korzetu správny tón a silu.

Pacient sa zameriava na fyzioterapeutické cvičenia počas ambulantnej rehabilitácie, ktorá trvá až osem týždňov od chirurgického zákroku.

Lekári v tejto dobe radia najmenej trikrát týždenne, aby navštívili špecializované rehabilitačné centrum, v ktorom vyškolený personál pacienta naučí, ako správne vykonávať základné cvičenia..

Medzi základné cvičenia patria cvičenia na chrbte, hlavne na bruchu. Najčastejšie sa jedná o vzostup rúk a nôh pozdĺž tela, ležiacich na rovnej podlahe.

Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej kosti spočíva v ohybe / roztiahnutí nôh pripevnenom expandérom k podpere..

Pri obnove hrudnej chrbtice bude racionálne vykonávať blokovú trakciu v sede (analogicky ako pri vyťahovaní)..

Skvelý doplnok k triedam v špeciálnej miestnosti s trénerom je použitie fitball (veľká lopta), ktoré rýchlo posilní hlboké vrstvy svalového korzetu, ktoré sa zriedkavo používajú v každodennom živote.

Čo je kinezoterapia

Kinezoterapia spočíva v implementácii jednotlivých druhov cvičení zameraných na kompenzáciu presne tých problémov, ktoré vznikajú v pohybovom aparáte a ktoré vedú k zdravotným následkom. Kinesitherapist rozvíja osobný rehabilitačný plán pre pacienta a postupne zvyšuje zaťaženie postihnutých svalových skupín a kĺbov.

Aby sa dosiahol tento cieľ, kinezoterapia zahŕňa použitie konvenčných výcvikových zariadení a streliva.

Individuálny prístup a tvorba komplexov a kombinácií potrebných cvikov však pacientovi umožňuje rýchlo odstrániť chronický defekt pohybového aparátu..

V rámci kinezoterapie dostáva pacient také druhy záťaže, ako sú funkčné a dynamické cvičenia. Funkčnosť zahŕňa krok / beh, zostup / výstup, drepy / skoky. K dynamickým - použitie obežnej dráhy, simulátora TRX, gymnastických krúžkov.

Na čo slúžia hydraulické postupy?

Hydro procedúry môžu zvýšiť pohyblivosť medziobratlového komplexu, ako aj zabrániť poklesu a premiestneniu diskových prístrojov..

Ideálnou voľbou pre hydroprocedúry je kúpanie v bazéne. Nezáleží na tom, aké cvičenia vykonáva pacient vo vode - hlavná vec je, že pláva čo najviac. Počas plávania sa vyrovnávajú všetky negatívne účinky na chrbticu, prichádzajú do hry hlboké chrbtové svaly, ktoré sú hlavnými držiteľmi jej svalového korzetu..

Za špeciálny typ hydraulických procedúr možno považovať hydromasáž (napríklad Sharková sprcha), pri ktorej je mechanický účinok vody na poškodené časti tela..

Podvodná trakcia ako prostriedok na uvoľnenie chrbtových svalov

Podvodná trakcia ako metóda rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže umožňuje relaxáciu hlbokých a povrchových vrstiev chrbtových svalov a zníženie kompresie medzistavcových platničiek.

Existujú dva typy podvodnej trakcie: vertikálna a horizontálna. Prvý sa vykonáva v hlbokých bazénoch pomocou upevňovacích prvkov, záťaž sa zavesí na pacienta a stiahne spodné časti chrbtice nadol..

Druhá sa vykonáva v plytkom kúpeli so štítom, ku ktorému je pacient pripevnený..

Trakcia pod vodou môže byť variabilná a konštantná. Účinok sa dosiahne po sérii ponorov dva týždne.

Kúpeľná liečba po odstránení kýly

Odporúča sa, aby všetci pacienti, ktorí podstúpili operáciu odstránenia prietrže, navštívili sanatórium raz ročne u pacientov s patológiou muskuloskeletálneho systému. V sanatóriu vykonávajú pacienti celý rad rehabilitačných opatrení: hydroterapia, podvodná ťažba, fyzioterapeutické cvičenia, rehabilitácia.

Ukázalo sa tiež, že pacienti dopĺňajú rehabilitačnú schému bahennou liečbou, pričom sa používajú minerálne vody obohatené stopovými prvkami.

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Liečba pacientov trpiacich dysfunkciou miechy sa nevyskytuje okamžite po operácii. Rehabilitácia po odstránení prietrže bedrovej chrbtice je postup, ktorý trvá dlho a vyžaduje značné úsilie, a to tak od pacienta, ako aj od lekára, ktorý liečbu uskutočnil..

Funkcie a ciele rehabilitačných opatrení

Vertebrálna hernia v bedrovej oblasti sa dá liečiť terapeutickými metódami, ale iba na samom začiatku vývoja choroby. Mnoho pacientov sa však v tomto období neponáhľa navštíviť lekára a chýba mu drahocenný čas, keď by sa mohli najjednoduchšou metódou zbaviť choroby..

Ak chirurg včas nezasiahne do vývoja choroby a po vykonaní operácie na odstránenie prietrže nebude mať pacient vážne následky vo forme ochrnutia. Najnovší technologický vývoj nám umožňuje minimalizovať následky chirurgického zákroku na odstránenie prietrže, čo výrazne zjednodušuje regeneráciu tela.

Počas rehabilitačného obdobia je potrebné riešiť tieto úlohy:

 1. Zbavte sa bolesti.
 2. Eliminujte neurologické poruchy spôsobené chirurgickým zákrokom.
 3. Normalizovať funkčnú činnosť chrbtice a obnoviť jej plnohodnotnú prácu, obnoviť fungovanie pohybového aparátu, ktorý bol narušený chorobou a chirurgickým zákrokom. Je potrebné obnoviť pohyblivosť horných a dolných končatín a normalizovať funkciu kĺbov.
 4. Posilnite svaly.
 5. Vyberte si potrebné množstvo fyzického stresu, ktoré je potrebné na zachovanie funkčnosti muskuloskeletálneho systému, je normálne a neviedlo k nepohodliu.

Dôležité! Pacient nemôže sám plánovať a vykonávať vyššie uvedené úlohy. To znamená, že odborníci by mali byť zapojení do rehabilitácie.

Aké opatrenia sú potrebné na obnovenie tela po operácii prietrže chrbtice

Aby bol pacient schopný úplne obnoviť funkčnosť všetkých orgánov a systémov tela postihnutých touto chorobou, mali by sa prijať tieto opatrenia:

 • lekársky dohľad. Všetky prebiehajúce činnosti sa musia prediskutovať s úzkymi odborníkmi, aby sa predišlo akýmkoľvek komplikáciám;
 • vypúšťanie a podávanie liekov, ktoré prispievajú k odstráneniu bolesti a rýchlemu uzdraveniu stôp z zásahu chirurga;
 • je potrebné absolvovať kurz fyzioterapie;
 • je potrebné navštevovať kurzy fyzickej terapie, aby sa rýchlejšie obnovila funkčnosť pohybového ústrojenstva a svalového systému tela;
 • odporúča sa absolvovať ďalšie podujatia, ktoré môžu poskytnúť špecializované sanatóriá.

Fázy rehabilitačného obdobia po odstránení prietrže chrbtice

Rehabilitácia po operácii prietrže lumbálnej chrbtice sa uskutočňuje v 3 etapách: včasná, neskorá a vzdialená. Každá rehabilitačná fáza má svoje vlastné charakteristiky, ktoré následne pokojne prechádzajú do následnej fázy regenerácie.

Včasné štádium začína okamžite po operácii a vymizne do 2 týždňov. Po jeho ukončení sa začína neskorá fáza obdobia obnovy a trvá približne 60 dní.

Potom sa začína vzdialená rehabilitačná fáza, ktorá trvá po celý nasledujúci život človeka.

Zoznam zakázaných činností vo všetkých fázach obdobia obnovy

V počiatočnej fáze pooperačného obdobia nadobúdajú účinnosť tieto zákazy:

 • nájsť dlhé časové obdobie na jednej pozícii. Poloha na sedenie by mala byť úplne vylúčená;
 • pri pohybe vo vozidle, pretože akýkoľvek otras mozgu je kontraindikovaný pri akomkoľvek otrase mozgu.
 • na zdvíhanie viac ako 3 kg;
 • chodiť bez osobitného obleku, pričom je nevyhnutné nosiť ho nie menej ako 4 hodiny denne
 • fyzická aktivita akéhokoľvek druhu, ktorú neodporúčajú odborníci;
 • užívanie liekov, ktoré nie sú predpísané lekárom;
 • vykonávať manuálne terapeutické sedenia;
 • o používaní alkoholických nápojov a fajčení;
 • na nedodržanie predpísanej diéty, ktorá umožňuje stanoviť kontrolu nad hmotnosťou pacienta.

Aby ste predišli návratu bolesti, musíte sa dôsledne riadiť zoznamom obmedzení a striedať 4 hodiny v stojacej polohe s dvadsaťminútovým odpočinkom v ľahu, aby ste zmiernili stres z chrbtice..

V ďalších fázach sa zoznam zákazov zmenší, ale je príliš skoro na radosť, musíte sa vždy riadiť odporúčaniami odborníkov.

Lieky, ktoré sa používajú v období po operácii

Liečba bedrovej miechy po operácii pokračuje nasledujúcimi liekmi:

 • lieky, ktoré bránia nástupu a rozvoju zápalového procesu, napríklad Nimesil Movalis;
 • lieky, ktoré obnovujú krvný obeh, napríklad Picamilon;
 • chondroprotektory pomáhajú obnovovať kĺbovú chrupavku a znižujú bolesť;
 • imunostimulačné lieky, ktoré zvyšujú funkčnosť imunitného systému;
 • vitamínové lieky.

fyzioterapia

Najobľúbenejšie metódy fyzického vplyvu na oblasť chirurgického zákroku sú:

 • elektroforéza alebo ionoforéza, používajú sa na zlepšenie penetračných vlastností liekov a na zmiernenie bolesti;
 • blato, ktoré podporuje resorpciu pooperačných jaziev a znižuje zápalové procesy;
 • ultrazvuková technika pomáha posilňovať výživu buniek, vďaka ktorej začína ich rýchly intenzívny rast;
 • UHF pomáha zlepšovať prietok krvi a zvyšuje aktivitu svalového tkaniva a väzov;
 • elektrická stimulácia tkanivových buniek pomáha liečiť bolesť a obnovuje nervové zakončenie;
 • zavedenie liekov pomocou ultrazvuku (fonoforéza) bráni rozvoju zápalového procesu a opuchu v oblasti zásahu.

Masážna aplikácia

Bezprostredne po operácii sa počas prvých 7 dní uskutoční ľahká masáž nohy, ktorá je na strane poškodeného ochorenia. Tento postup je potrebný, ak sa objavia príznaky poškodenia nervových koreňov: slabosť, znížená citlivosť, znížená reflexná aktivita.

Masáž sa aplikuje na bedrovú chrbticu najskôr 30 až 45 dní po operácii. Závisí to od toho, ako rýchlo prechádza proces hojenia rán v oblasti zásahu. V tejto fáze zotavovania sa neodporúča ponáhľať s masážou

Použitie gymnastických cvikov na účely liečby po odstránení medzistavcovej prietrže

Uvedená metóda sa začne aplikovať ihneď po operácii. V priebehu prvých 10 dní sa odporúča pešia vzdialenosť, ktorá je presne vymedzená.

Potom je potrebný odpočinok po dobu najmenej 30 minút. Okrem toho by sa mali vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu zredukovať svalovú sústavu a zlepšiť fungovanie dýchacieho systému.

Potom by sa mali vykonávať gymnastické cvičenia, ktoré si vyžadujú aktívny pohyb v polohe na chrbte a na bruchu. Je potrebné sa zapojiť do takejto gymnastiky pred uplynutím jedného mesiaca. Potom by ste sa mali zúčastniť liečebného kurzu v hale. Po 45 až 60 dňoch pooperačného obdobia odborníci odporúčajú navštíviť bazén.

Rehabilitácia po odstránení bedrovej prietrže trvá dlho a vyžaduje si veľké množstvo trpezlivosti a úsilia. Nemali by sme však zabúdať, že kvalita budúceho života pacienta závisí od jeho prechodu. Plánuje sa súbor rehabilitačných opatrení na základe individuálnych charakteristík tela pacienta a stupňa poškodenia jeho choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pravidelne sa zapájajte do plávania, nebuďte leniví, má priaznivý vplyv na zdravieZdravotný stav je ovplyvňovaný vnútornými a vonkajšími faktormi, medzi ktorými hrá dôležitú úlohu chrbtica.
Umbilická hernia u detí je vyčnievanie vnútorných orgánov pod kožou okrúhleho alebo oválneho tvaru v oblasti pupka dieťaťa. Ochorenie sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa.
Autor: Averina Olesya Valerievna, kandidátka lekárskych vied, patológ, učiteľka katedry pat. anatómia a patologická fyziológia, na operáciu.Info ©