loader

Hlavná

Liečba

Medzistavcová prietrž

Kýla medziobratlovej platničky je choroba, pri ktorej je pulpózne jadro premiestnené na pozadí prasknutia vláknitého prstenca. Najčastejšie sa toto ochorenie vyvíja s osteochondrózou chrbtice. Ovplyvňuje miechu a je sprevádzaná bolesťou, ako aj obmedzenou pohyblivosťou. Liečba miechy pri ľudových liekoch môže zmierniť prejavy príznakov choroby a zastaviť jej progresiu.

Terapeutické funkcie

Ak má pacient prietrž chrbtice, liečba bez ľudových prostriedkov by sa mala vykonať až po úplnom vyšetrení pacienta. Je prísne zakázané diagnostikovať sa a predpísať konkrétny liek, pretože to môže viesť k zhoršeniu situácie..

Liečba medzistavcovej prietrže ľudovými prostriedkami je vysoko účinná v počiatočnej fáze vývoja choroby. Pri exacerbácii sa odporúča použitie alternatívnych liekov, ktoré odstraňujú nepríjemné pocity a bolesti.

Vďaka užívaniu drog sa bedrový región stáva mobilnejším, čo sa pozitívne odráža na kvalite ľudského života. Väčšina liekov má protizápalové a regeneračné vlastnosti, čo im umožňuje zastaviť vývoj choroby.

Použitie obkladov

Kompresie sú univerzálnou domácou liečbou choroby. Spočíva v dodávaní živín na poškodený stavcový disk, čo prispieva k rýchlej obnove tkanív. Odporúča sa liečiť medzistavcové platničky pomocou nástrojov založených na:

Cesnak. Na začiatku sa odporúča pripraviť tinktúru na základe tejto zložky. Cesnak je olúpaný a mletý v mixéri. 300 gramov získaného produktu sa naleje do 250 ml vodky. Liek sa odporúča uchovávať na tmavom a chladnom mieste a ponechať 10 dní. Po uplynutí tejto doby sa liek filtruje a používa na obklady..

Tkanina je navlhčená vatovou tkaninou a aplikovaná na miesto poškodenia. Zhora je potrebné vložiť kúsok polyetylénu a všetko zabaliť šatkou. Odporúča sa stlačiť komprimáciu jednu hodinu. Po tom by sa postihnutá oblasť mala umyť vodou. Manipulácia sa vykonáva 1-krát denne. Liečba trvá 10 dní.

Luke. Zoberie sa a naseká jedna stredne veľká cibuľa. Výsledná hmota sa v rovnakých pomeroch zmieša s tekutým medom. Náradie sa mieša do homogénnej konzistencie a aplikuje sa na bolestivú oblasť. Po potrení masti sa odporúča postihnuté miesto zabaliť teplým šatkou.

Soľ. Táto zložka sa zmieša s horčicovým práškom v pomere 1: 2. Do výslednej kompozície sa naleje petroléter, až kým sa nedosiahne krémová konzistencia. Liek sa vtiera do miesta tvorby prietrže večer pred spaním.

Pohánkový med. Táto zložka sa musí miešať s dimexidom v rovnakom množstve, až kým sa nedosiahne homogénna konzistencia. Produkt sa aplikuje na medzistavcové platničky a prekryje sa priľnavou vrstvou. Odporúča sa zafixovať obklad kusom látky. Musí sa nechať jeden deň. Po uplynutí tejto doby sa aplikuje nová dávka lieku..

Nasledujúci deň si musíte vziať obrúsku a navlhčiť v mravnom alkohole. S jeho pomocou sa miesto, kde sa aplikuje komprimácia, otrie. Po manipulácii musíte urobiť prestávku na 10 dní. Potom sa postup musí zopakovať. Dôležitá podmienka - počet dní aplikácie produktu sa zvyšuje o 1.

íly Vďaka tejto súčasti má obklad teplý účinok. Na prípravu lieku sa používa obyčajná červená hlina. Je potrebné ho trochu navlhčiť a koláč zformovať. Zahrieva sa na teplotu 40 stupňov a zabalená do gázy.

Kompresia sa aplikuje na novotvar. Na vrchu koláča je potiahnutý plastový obal. Na fixáciu obkladu sa používa teplý šál. Produkt uchovávajte, kým hlinený koláč nie je úplne suchý.

Čierna reďkovka. Odoberie sa 1 kilogram reďkovkovej koreňovej zeleniny a rovnaké množstvo koreňov chrenu a nastrúha sa strúhačkou. Do výslednej hmoty sa pridá 20 gramov rastlinného oleja. Liek sa odporúča miešať, kým nevznikne homogénna hmota. Liek aplikujte na oblasť prietrže.

Horná časť kýly je zabalená do polyetylénu a spodného šálu. Po pol hodine sa obloženie odstráni a pokožka sa premyje teplou vodou. Ak sa objaví pocit pálenia, odporúča sa liek okamžite umyť. Postihnuté miesto je rozmazané detským krémom..

Tuk z koní. Kúsok zmrazeného tuku sa odoberie a naseká na strúhadlo. Výsledné čipy sa úhľadne rozdelia na plastový film a nanesú sa na miesto lézie. Obklad je fixovaný obväzom alebo náplasťou.

Najlepšie odporúčame obaliť telo šatkou. Liek sa neodporúča odstraňovať do 2 dní. Tuk z koní môže byť nahradený jazvicou alebo psom. V takom prípade sa odporúča komprimovať dvakrát denne..

Propolis. Účelom komponentu je zastavenie syndrómu bolesti. Časť propolisu sa odoberie a rozdrví. Jedna časť produktu sa naleje do 10 dielov oleja. Výsledné zloženie sa odporúča použiť na lubrikáciu postihnutej oblasti. Na hornú stranu sa nanesie plastová fólia a teplá tkanina.

Liek môžete nahradiť propolisovým plátnom, ktoré používajú včelári na ochranu úľov pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami..

Žihľavy. Čerstvá mletá časť rastliny sa odoberie a rozdrví pomocou mixéra. Výsledná hmota sa zabalí do listu lopúcha a aplikuje sa na boľavé miesto po dobu 2 hodín.

brúsenie

Pomerne účinným spôsobom liečby tejto choroby je mletie. Ich pomocou je možné stimulovať krvný obeh, eliminovať zápalový proces a urýchliť proces regenerácie tkanív. Príprava finančných prostriedkov sa vykonáva z:

Zberacie rastliny

Na prípravu lieku sa odoberie koreňový systém elecampanu a saberfish, semená hemlock, mletá časť liečivého ďateliny. Všetky zložky sú rozdrvené a zmiešané v rovnakom množstve. 400 gramov získanej suroviny sa naleje do litra vodky.

Liek sa musí podávať infúziou na tmavom mieste pri teplote najviac +10 stupňov po dobu 20 dní. Na konci tejto doby sa liek filtruje a používa na vtieranie do lézie. Manipulácia sa vykonáva počas 15 minút. Potom sa musí zabaliť medzistavcová prietrž.

púpava

Príprava nástroja na jar. Z stoniek stlačil šťavu z stoniek púpavy, ktorá bude vyžadovať 3 kilogramy. Počas prípravy lieku sa nepoužívajú žiadne kvety. Výsledná šťava sa v rovnakom množstve zmieša s alkoholom..

Liek sa podáva za studena počas 10 dní. Po uplynutí tejto doby sa liek používa na drvenie postihnutej oblasti. Užívanie lieku sa uskutoční do 10 dní. Potom sa urobí prestávka na rovnaké časové obdobie a ošetrenie sa opakuje. Kurz sa odporúča opakovať trikrát..

jalovec

Na prípravu lieku sa používajú ihly, konáre a bobule rastliny. Všetky komponenty sú rozdrvené a zmiešané s rozdrvenými bobkovými listami. Nástroj sa používa na trenie postihnutej oblasti a pokožky okolo nej. K výslednej zmesi sa pridá malé množstvo masla.

Liek sa vyznačuje prítomnosťou protizápalových a analgetických vlastností, preto sa široko používa v medzistavcovej prietrži chrbtice.

Ľubovník bodkovaný

Čerstvá tráva sa vyberie a naseká. Výsledné suroviny sa musia naplniť do polovice sklenenej nádoby. Potom sa naleje rastlinným olejom. Alternatívne lieky by mali trvať dva týždne pri nízkych teplotách.

Po filtrácii lieku sa vykoná trenie chrbtice postihnutej prietržou. Užívanie lieku sa odporúča raz denne večer. Výrobok používajte pred odstránením nepríjemných príznakov.

Brezové listy

Na zabezpečenie maximálnej účinnosti lieku sa odporúča zbierať suroviny v júli. Čerstvo zozbierané listy plnia trojlitrovú nádobu. Potom sa odporúča nádrž naplniť kukuričným olejom.

Musíte trvať na tom, že liek budete stáť týždeň na slnku. Potom sa nádoba musí premiestniť na tmavé a chladné miesto a nechať pôsobiť ďalšie 2 týždne. Na konci tejto doby sa liek filtruje a používa sa na vtieranie do postihnutej oblasti..

vane

Ľudové lieky na ošetrenie kýly chrbtice sa používajú na kúpanie. Tieto procedúry majú otepľovací účinok, ktorý vám umožňuje stimulovať krvný obeh v postihnutej oblasti. Na prípravu použitých liekov:

Ľanové semienko a horčičný prášok. V prvý deň liečby patologického procesu sa odporúča pripraviť infúziu na báze ľanových semien. Odoberie sa 1 kg suroviny a naleje sa do troch litrov vriacej vody. Liečivo sa podáva po dobu dvoch hodín. Po pol hodine sa liek prefiltruje a pridá sa do kúpeľa.

Na druhý deň sa odporúča rozpustiť 200 gramov horčičného prášku v teplej vode a vykonať manipuláciu. Každý deň sa odporúča kúpať sa nie viac ako pol hodiny. Liečba by mala trvať 10 dní. Ak je to potrebné, zopakujte to s prestávkou 1 mesiac.

Terpentín. Tento nástroj v množstve 1 polievková lyžica sa rozpustí v 50 litroch vody. Odporúča sa kúpať sa každý deň pol hodiny.

Hay seno. Odoberie sa jeden kilogram sena a naleje sa do troch litrov vriacej vody. Odporúča sa parenie lieku na jednu hodinu. Po prefiltrovaní sa roztok pridá do teplého kúpeľa. Tento postup by sa mal vykonávať každý deň po dobu 15 minút.

Liečba trvá 14 dní. Pomocou koša na seno sa zlepšujú metabolické procesy v tele. Počas manipulácie sa vylučujú soli a zlepšujú sa zápalové procesy.

Lavender. Zoberie sa mletá časť rastliny, ktorá sa vopred rozdrví a vysuší. 200 gramov suroviny sa naleje do litra vriacej vody. Liek sa podáva infúziou počas dvoch hodín. Po príprave infúzie sa musí prefiltrovať a pridať do kúpeľa, ktoré trvá 30 minút. Levanduľové kúpele poskytujú zlepšený krvný obeh a svalovú relaxáciu.

Kúpanie by sa malo vykonávať pri dodržaní určitých pravidiel. Pacient by mal zabezpečiť, aby teplota vody neprekročila 40 stupňov. Príliš chladný alebo horúci kúpeľ môže spôsobiť zhoršenie stavu pacienta. Pri nadmerne studenej vode sa pozoruje zvýšenie svalového kŕče, čo vedie k závažnejšiemu stlačeniu nervových zakončení.

masáž

Použitie masáže na vyliečenie medzistavcovej prietrže je nereálne, najmä ak sa pozorujú výrazné zmeny medzistavcových platničiek. Táto manipulácia sa však používa na zlepšenie celkového stavu pacienta. Ak pacient zhoršuje medzistavcovú prietrž, postup nie je povolený.

Zároveň sa odporúča implementácia špeciálnych manipulácií. Človek by mal pritlačiť ruky na telo naolejované medom a potom ich prudko strhnúť. Postup je bolestivý, ale človek musí vydržať. Odporúča sa vykonávať manipuláciu najmenej 10 minút. Po masáži sa odporúča utrieť a zabaliť chrbát.

Masáž bez primeraných skúseností sa neodporúča, pretože to môže viesť k zhoršeniu situácie. Aktívne vystavenie postihnutej oblasti je prísne zakázané. Masáž spočíva v intenzívnom hladení, trení a vibračných pohyboch. Aby sa zabránilo rozvoju nežiaducich účinkov, odporúča sa zveriť vykonávanie masážnych manipulácií špecialistovi.

Masáž je účinný postup pri herniovaných medzistavcových platničkách. Pomáha zlepšovať krvný obeh a posilňovať svalový korzet v postihnutej oblasti..

Liečba prietrže lumbálnej chrbtice ľudovými prostriedkami

Medzistavcová kýla v bedrovej oblasti je vážnym ochorením, ktorého vývoj je sprevádzaný bolestivými pocitmi v tejto oblasti, obmedzením pohybov a inými chorobami. Najčastejšie sa vyvíja na pozadí osteochondrózy - poškodenie stavca, s patologickými procesmi v medzistavcových platničkách. Ako liečiť prietrž v dolnej časti domu - to je otázka, ktorú si kladú mnohí ľudia trpiaci touto patológiou. Pacienti len zriedka vyberajú chirurgickú liečbu. Všeobecný liečebný režim pre medzistavcové prietrže zahŕňa priebeh liekovej terapie, fyzioterapeutické cvičenia a fyzioterapeutické procedúry. Pred začatím liečby je však potrebné zistiť, prečo sa takáto patológia vyvinula.

Ak sa vyskytne prietrž bedrovej chrbtice, ďalšou možnosťou liečby je liečba ľudovými liekmi. S touto patológiou sa objavujú intenzívne bolestivé pocity, ktoré sú sprevádzané obmedzením pohybov chrbta a bokov. Najprv sa vykoná dôkladná diagnostika celej chrbtice. Rádiografia, počítačová tomografia, magnetická rezonancia sú predpísané lekárom. Terapia je predpísaná vzhľadom na závažnosť a štádium choroby.

Fyzioterapeutické cvičenia sa predpisujú tak počas liečby bedrovej prietrže, ako aj počas rehabilitačného obdobia po chirurgickom odstránení vzdelania. Okrem fyzioterapeutických cvičení sú predpísané masáže, manuálna terapia a extrakcia hrebeňa pomocou špeciálnych ortopedických pomôcok. Vďaka takýmto metódam dosahujú určitý účinok a alternatívne metódy liečby môžu tieto metódy terapie dopĺňať, aby sa dosiahlo odstránenie exacerbácie..

Liečba kýly pomocou ľudových prostriedkov sa odporúča kombinovať s konzervatívnou látkou, aby sa dosiahol trvalý účinok. Pred použitím akýchkoľvek prostriedkov sa odporúča, aby ste sa najskôr poradili so svojím lekárom, dohodli sa s ním na liečebnom režime, pretože v závažných štádiách sú všetky metódy neúčinné, je predpísaná iba chirurgická liečba bedrovej prietrže.

aplikácia

Hlinené zábaly sa používajú na liečbu bedrovej medzistavcovej prietrže. Podľa odborníkov má takýto nástroj adsorpčné vlastnosti. Jeden obklad sa použije raz, po ktorom sa vyhodí. Malý plochý koláč je vyrobený z hliny, zahrievaný. Ďalej sa odporúča aplikovať ju vo forme aplikácie na postihnuté miesto, prikryť celofánom alebo lepiacou fóliou navrchu. Ak sa chcete zbaviť prietrže, odporúča sa použiť červenú hlinku.

Liečba zahŕňa aplikáciu akéhokoľvek živočíšneho tuku, niekoľkých kvapiek jódu a čerstvého žĺtka. Dôkladne premiešajte všetky ingrediencie, počkajte, kým stvrdne. Hotová kompozícia sa nakrája na malé prúžky, vloží sa do bandáže, výsledný koláč sa upevní na boľavé miesto. Liečba kýly alternatívnymi metódami zahŕňa spracovanie masti vlastnou rukou. Na jeho prípravu si zakúpte nasledujúce komponenty:

 • Arnické liečenie;
 • palina;
 • kostihoj;
 • Suché nasekané chmeľové šišky;
 • Gaštanové semená;
 • Čerstvo vylisovaná šťava z mladého Kalanchoe.

Suché suroviny sa zmiešajú, pridá sa malé množstvo olivy alebo iného oleja, niekoľko kvapiek extraktu z jedle, tokoferolacetát. Namažte masť hotovou masťou. Vďaka tomuto nástroju môžete pomôcť pri odstraňovaní zápalových procesov.

Liečba chrbtice ľudovými prostriedkami spočíva v použití masti vyrobenej z týchto zložiek:

 • Koreň kostry;
 • Borovicová šťava;
 • Bravčový tuk;
 • vodka.

Drvina z koreňa hlúbovej kosti mletá v mlynčeku na mäso alebo v mixéri, roztavenom bravčovom tuku. Zmiešajte prísady, pridajte roztavenú gumu, zmes varte asi 10 minút pri nízkej teplote. Pridajte mesačný svit alebo alkohol, varte ďalších 10 minút. Počkajte, kým kompozícia nevychladne, ošetrite bolestivé oblasti.

tinktúry

Súbežne s použitím mastí, obkladov, aplikácií môžete na prípravu tinktúr na orálne použitie použiť ľudové liečivá. Populárnym liekom je kostrová tinktúra. Používa sa na lokálne čistenie a vo vnútri. Koreň kostola je drvená, v surovinách znižuje med. Zmieša sa. Používajte každý deň na lačný žalúdok 10 dní. Potom si urobte krátku prestávku a zopakujte kurz dvakrát.

Vďaka materskej kašičke sa lieči medziobratlová hernia a zvyšuje sa odolnosť proti vírusom a choroboplodným zárodkom..

obklady

Miestne môžete použiť brúsenie a obklady. S ich pomocou nie je dolná časť chrbta tak intenzívna, zápal sa znižuje. Nalejte strednú hlavu cesnaku pohárom etanolu alebo mesačného svitu. Nechajte to stáť 10 dní. Výsledný produkt sa aplikuje ako aplikácia na choré stavce, vrchný celofán a potiahnutý poťahom. Počkajte 60 minút. Ďalej sa používa aplikácia s účasťou propolisu a jedu včiel. Takýto nástroj pomáha neutralizovať bolesť..

Kýla chrbtice sa úspešne lieči mletím na báze múmie a medu. Komponenty sú zmiešané, aplikácia je aplikovaná na chrbát, vopred namazaná jedľovou kapucňou. Medzistavcovú oblasť postihnutú prietržou môžete trieť takým spôsobom, ako je výťažok z mladých listov brezy, koreňov kostnej kosti. Ale také lieky môžu vyvolať alergickú reakciu, takže pred použitím je potrebné sa uistiť, že neexistuje alergia, dať kvapku oleja na chrbát lakťa a počkať niekoľko hodín.

Apitherapia sa osvedčila veľmi dobre. Vďaka lekárskym bodnutím včely sa môže stav keratín úplne vyliečiť. Všetky liečebné metódy musia byť schválené ošetrujúcim lekárom, samoliečba sa neodporúča bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom.

vane

Aby ste sa zbavili nepríjemného ochorenia, môžete súčasne viesť terapeutické kúpele pomocou infúzie cesnaku a terpentínu naplneného mesačným svitom. Takáto kompozícia sa v malom množstve ponorí do vopred naplneného horúceho kúpeľa.

Užitočná kúpeľňa sa pripravuje s použitím tohto zloženia:

 • Detské mydlo;
 • Vriaca voda;
 • Salicylový alkohol;
 • terpentín.

Zmiešajte všetky ingrediencie, pridajte 3 dezertné lyžice do naplneného horúceho kúpeľa. Procedúra trvá prvýkrát najviac 10 minút, pričom táto lehota plynule stúpa na štvrť hodiny. Vďaka ľudovým liekom je možné doplniť terapiu, posilniť imunitu, zlepšiť krvný obeh, znížiť intenzitu bolesti, aktivovať procesy regenerácie buniek.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Ako liečiť medzistavcovú prietrž pomocou ľudových metód

Liečba ľudskými liekmi na prietrž bedrovej chrbtice je pomocnou metódou na zlepšenie stavu počas remisie alebo na urýchlenie rehabilitácie po operácii. Takýto spôsob liečby nemôže vylúčiť medikáciu alebo fyzioterapeutickú liečbu, a teda úplne vyliečiť telo stavcovej patológie. Ľudové lieky sa môžu použiť iba po konzultácii s lekárom.

Patomorfológia a klinické prejavy choroby

Kýlová medzistavcová platnička je závažnou komplikáciou osteochondrózy. Príčinou patológie môže byť trauma, degeneratívne zmeny súvisiace s vekom, vysoká fyzická námaha, náhle pohyby.

Vertebrálny stĺp pozostáva z kostných prvkov - stavcov, vzájomne prepojených medzistavcovými platničkami a väzmi. V prípade narušenia integrity stavcov alebo oslabenia väzov a svalov podporujúcich chrbticu sa telo stavca vyvíja nadmerne. Výsledkom je, že prúžok vláknitého tkaniva je zničený a buničité jadro je „vytlačené“ von. Ak je prietrž otočená do miechy, potom vytvára tlak na miechu.

Pri deformácii kĺbu chrbtice výčnelkom sú stlačené korene nervov a tvrdé membrány miechy, čo spôsobuje symptómy charakteristické pre patológiu. Ich prejavy závisia od miesta prietrže a štádia choroby, s rovnakou frekvenciou u mužov aj žien. Ak sa teda v lumbosakrálnej oblasti objaví výčnelok (najbežnejšia patológia), pacient sa cíti:

 • bolesť v dolnej časti chrbta, zadnej časti nohy, sedacej časti;
 • slabosť a znecitlivenie nôh;
 • zhoršená funkcia panvy.

S lokalizáciou prietrže v krčnej oblasti sú príznaky ako:

 • bolesť ramenného pletenca a hornej končatiny;
 • závraty a vysoký krvný tlak;
 • znecitlivenie prstov.

V oblasti hrudníka spôsobuje výstupok bolesť, ktorá je zamieňaná s bolesťou srdca, pálením záhy.

Pri liečbe medzistavcovej prietrže sa lekári snažia používať konzervatívne metódy:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • fyzioterapeutické cvičenia;
 • manuálna terapia
 • korekcia životného štýlu (zníženie nadváhy pôstom).

Chirurgická liečba je predpísaná iba v prípade neúčinnosti týchto metód a vzniku závažných následkov.

Alternatívne spôsoby liečby choroby

Patomorfológia choroby vyžaduje profesionálny prístup k liečbe. Samoliečba môže viesť k deštrukcii stavcov, poraneniu miechy a ochrnutiu. Liečba medzistavcovej prietrže ľudovými prostriedkami by sa preto mala vykonávať výlučne so súhlasom lekára a po štúdiách, ktoré určujú stupeň poškodenia..

Hlavnou šetrnou metódou liečby vertebrálnej kýly doma je bylinná medicína. Vonkajšie metódy zahŕňajú horúce a studené aplikácie, jemnú masáž, apitherapiu. Na posilnenie svalového korzetu a oslabenie kompresie nervových zakončení je potrebné použiť súbor špeciálnych cvičení.

Fytoterapia patológie medzistavcových platničiek

Medzistavcové prietrže si vyžadujú komplexnú liečbu rôznymi ľudovými liečivami. Pri výbere účinných látok sa musíte zamerať predovšetkým na liečivé rastliny, ktoré majú taký účinok:

 • liek proti bolesti;
 • protizápalové;
 • sedatívum;
 • reguláciu metabolizmu minerálov;
 • zlepšenie prísunu krvi;
 • zvýšenie imunity.

Pri zhoršení patológie sa maximálny účinok dosiahne požitím nasledujúcich zbierok liečivých rastlín:

 1. Slamienka (kvety), ibištek (tráva), liečivý čierny koreň (tráva, koreň), balzam (tráva), lúčna tráva (tráva), základná tráva (tráva), poľná praslička (tráva), kostival (koreň), požiaru (listy), pytlovina (tráva), zemiaky a reďkovky (hľuzy), lopúcha (tŕne).
 2. Počiatočné písmeno (tráva), čierne bezinky (kvety), vysokohorský obojživelník (oddenok), biela vŕba (kôra), mydlo (koreň, odnože), borovica (kvety), panzeria (kvety), valeriána (odrezky), saberfish, cesnak, sušené ovocie

Všetky zložky zbierky sa odoberajú v rovnakých častiach a pohodlne sa nasekajú (v mlynčeku na kávu, v mlynčeku na mäso alebo v trecej miske). Odmeria sa 8 g prášku, ktorý sa naplní 400 ml vriacej vody. Misky sa umiestnia do vodného kúpeľa a varia sa 10-15 minút pod vekom. Zabaľte nádobu alebo nalejte obsah do termosky. Trvajte na odvare 1,5 - 2 hodiny. Kvapalina je rozdelená na 3-4 dávky. Pite teplý pol hodiny po jedle.

Varené podľa receptúr sa odvarky získavajú počas exacerbácie.

Počas remisie sa medzistavcová prietrž lieči odvarmi s menším počtom komponentov:

 1. Saxifraga (podzemok a koreň), detská postieľka (tráva), mačacia noha (kvetinové koše), moruša (tráva), lúka (tráva), repeshka (tráva).
 2. Verbena (tráva), horolezecká paprika (tráva), červená gáza (tráva), lipa (kvety), harmanček (kvety), držba (tráva), šalvia (tráva).

Brúsené komponenty sa berú rovnako. Odmerajte 5 g prášku a nalejte 250 ml vriacej vody. Trvajte na tom v termoske po dobu 3 hodín. Celá infúzia je rozdelená do troch dávok. Po jedle sa zohrejte.

V prvom roku sa liečba medzistavcovej prietrže uskutočňuje v priebehoch 2 až 2,5 mesiaca bez prerušenia, striedajúc malé poplatky. Ak po použití alternatívnych spôsobov liečby nedochádza k exacerbácii, infúzie sa používajú v cykloch rovnakého trvania, ale medzi nimi sa prestávky odoberajú do 2 až 3 týždňov. Miechová kýla dobre reaguje na liečbu bez chirurgického zákroku alternatívnymi metódami, pričom sa pravidelne a primerane používajú bylinné prostriedky.

Používanie a výroba domácich mastí

Použitie mastí začína od prvých dní nástupu príznakov choroby, po konzultácii s lekárom a po vykonaní diagnostických testov. Aktivujte externú liečbu vertebrálnej hernie v subakútnom období a vo fáze remisie.

Na prípravu mastí sa používajú tieto fyto zbierky:

 1. Had horský (odnože), melilot (tráva), nechtík (kvety), ľan (semená), medovka (listy), púpava (koreň), jedľa (ihly), harmanček (kvety), orgován (listy), lastovička ( tráva), eukalyptus (listy).
 2. Garmala (tráva), kýla (čerstvá tráva), biela vŕba (kôra), poľná vetva (tráva) Islandský mach (tallus), konský gaštan (kvety), lúčna tráva (tráva), manžeta (tráva), petrklíč (tráva), palina Rakúsky (bylina), pichľavý stalnik (bylina), šalvia (bylina).

Masť si môžete pripraviť niekoľkými spôsobmi:

 • Zozbierajte všetky súčasti zbierky v rovnakých častiach. 20 g prášku naleje 100 ml vriacej vody. Varte za stáleho miešania pri nízkej teplote 5 minút. Roztavené bravčové mäso (alebo jazvec) rozpustené vo vnútornom tuku (masť), aby nedošlo k spáleniu. Kmeň cez tenká fazuľa. Zoberte sádlo a slnečnicový olej za studena lisovaného po 75 g. Skladujte na tmavom a chladnom mieste..
 • Rastlinný prášok (30 g) sa zmieša so sádlom a zmäknutým maslom (vždy 100 g). Zmes sa zahrieva vo vodnom kúpeli 10 minút za miešania. Pripravte odvar ľanových semien (1 čajová lyžička semenného prášku + 50 g vody). Miešajte, varte 10 minút, pri zachovaní objemu. Do zmesi sa pridá ochladený bujón. Zmiešať. Uchovávajte v chlade.

Pripravená masť sa aplikuje na silnú vrstvu na postihnuté miesto. Prikryte 2 vrstvami gázy a stláčajte papier, obväz pripevnite obväzom alebo lepiacou omietkou. Obväzy je potrebné meniť trikrát denne. Pri liečbe bedrovej prietrže sa masť vtiera do zadku a na vonkajšiu časť nohy. Pri kýle krčnej chrbtice sa masť vtiera do ramena a ramena.

Masti sa tiež používajú pre zvláštne obklady. Na ošetrenie prietrže lumbálnej chrbtice sa na postihnutú oblasť nanesie masť v tenkej vrstve, jemne sa otrie a pokryje čerstvými listami šeřík, mäty, šalvie alebo papriky. Prekryte 1-2 vrstvy lopúch listov alebo kapusty. Potlačte vlnenú handričku a obväz pripevnite obväzom. Kompresia sa vykonáva v noci, každý deň, až kým bolesť úplne nezmizne.

Liečba vertebrálnej kýly doma vám umožňuje striedať aplikáciu masti trením dolnej časti chrbta, krku alebo hrudníka späť s alkoholovými tinktúrami jednotlivých rastlín: thuja (výhonky), eukalyptus (listy), borovicové orechy (jedľa), aníz (ovocie), lopúcha a púpava (korene), breza, topoľ (púčiky), saberfish, živica, cesnak, chren, atď..

Tinktúra sa pripravuje z 30 g drveného rastlinného materiálu a 300 ml 70% alkoholu alebo 40% vodky. Trvajte na tom, aby pri izbovej teplote po dobu 2 týždňov nebol prístup svetla. Pravidelne pretrepte nádobu. Tinktúru votrite po bolestivom mieste dvakrát denne. Liečba pokračuje, až kým bolesť úplne nezmizne a nepokračuje v recidíve..

Rovnaké poplatky sa používajú na prípravu horúcich obkladov na chrbte alebo na hrudi. Aplikujte hlinky s odvarom liečivých rastlín. Kerozénové kúpele majú dobrý účinok..

Liečba medzistavcovej prietrže pri včelí bodnutí

Medzistavcovú prietrž môžete liečiť bodnutím včiel. Táto technika je schválená úradným lekárstvom. Včelárstvo kombinuje pôsobenie jedu včiel a akupunktúrnych účinkov na biologicky aktívne miesta. Preto musí byť liečba zverená profesionálnemu apitherapeistovi. Včelí jed má priaznivý vplyv na postihnuté miesto a na celé telo, pomôže odstrániť príznaky bolesti:

 • Zmierňuje svalové kŕče, znižuje opuch a kompresiu koreňov miechových nervov;
 • Aktivuje krvný obeh, zahreje, zmierňuje zápal;
 • Pomáha obnoviť elasticitu chrupavky, zvyšuje trofické procesy;
 • Blokuje prenos impulzov bolesti, zmierňuje bolesť;
 • Stimuluje tvorbu protizápalových hormónov v kôre nadobličiek.

Pred zákrokom sa vykoná test na prítomnosť alergickej reakcie. Po kontrole testov (krv a moč), ak nedochádza k žiadnym reakciám a kontraindikáciám, sa uskutoční prvý cyklus. Začnite skusom jednej včely a postupne ju upravte na 10-20. Počet kurzov určuje lekár. Spravidla sa vyžaduje prietrž bedrovej kosti od 10 do 20. Procedúra sa vykonáva bez zhoršenia patológie pod kontrolou laboratórnych testov..

Včelí bodnutie sa vykonáva nielen v bioaktívnych miestach. Iným spôsobom - ak bolí bedrová prietrž, uštipnutie sa uskutoční v mieste maximálnej bolestivosti svalov..

Múmie účinky podobné jedu včiel.

Komplexy fyzikálnej terapie

Ak chcete zvýšiť účinnosť liečby miechy pomocou ľudových prostriedkov, musíte ich kombinovať s dávkovanými a starostlivo vybranými fyzickými cvičeniami lekára. Dobrý vplyv na funkciu plávania chrbtice. Doma sa cvičenia vykonávajú improvizovanými prostriedkami (stolička, stolička, špeciálna doska Eminov). Pohľad, počet cvičení, ktoré lekár vyberie. Alternatívne metódy liečby by nemali vylučovať pomoc lekára.

Terapeutickú gymnastiku je potrebné vykonávať hladko, bez náhlych pohybov, so strednou intenzitou. Existujú pravidlá zamestnávania:

 • na začiatku cvičenia na krútenie chrbtice postupujte opatrne, vyhýbajte sa ostrým zákrutám a bolesti;
 • opustiť skákanie, výpady, trhavé cvičenia;
 • záťaž by sa mala postupne zvyšovať;
 • je lepšie rozdeliť program na niekoľko prístupov počas dňa;
 • musíte pravidelne cvičiť a monitorovať pohodu.

Obzvlášť starostlivo vyberajte cviky, ktoré potrebujete na poranenie miechy.

Lekári odporúčajú tento súbor cvičení na liečbu prietrže lumbálneho hrebeňa:

 • ťahanie nôh k hrudníku v polohe na bruchu s upevnením tela;
 • odtrhnutie zadku od podlahy z náchylnej polohy s upevnením polohy;
 • leží na chrbte, aby sa otočila chrbtica;
 • rukou ťahajte nohu k hrudníku a potom sa narovnajte, atď..

Cvičenia sú sprevádzané hlbokým dýchaním. Po cvičení musíte relaxovať a urobiť nejaké dychové cvičenia z jogy alebo čchi-kungu. Kýla krčnej chrbtice vyžaduje niekoľko ďalších cvičení.

Ako zaobchádzať s herniou ľudovými metódami, nájdete v tlačených médiách alebo online článkoch. Ale prístup k výberu metód by mal byť primeraný, recepty nemôžete používať bez súhlasu lekára. Liečebný prístup by mal byť komplexný, nepretržitý a mal by kombinovať tradičnú liečbu a metódy úradného lekárstva.

Ľudové lieky proti hernii v bedrovej oblasti

Kýla chrbtice je progresívne ochorenie, ktoré sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca a vyčnievaním medzistavcových platničiek na ľavej alebo pravej strane..

Tvorba medzistavcovej prietrže sa spravidla podrobuje chirurgickému zákroku. Komplexná operácia samozrejme pomôže zbaviť sa choroby. Existujú však aj spôsoby liečenia bedrovej prietrže pomocou receptov tradičnej medicíny..

Aká efektívna je liečba doma

Liečba ľudovými prostriedkami dá pozitívny výsledok, ak je prietrž v počiatočných fázach vývoja. Cieľom domácej terapie je odstránenie zápalového procesu na medzistavcovej platničke a odstránenie bolesti v bedrovej chrbtici..

Komplexný prístup k odstráneniu medzistavcovej prietrže v bedrovej oblasti zahŕňa:

 • Používanie liekov (svalové relaxanciá, chondroprotektory, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), lieky proti bolesti, blokády novokainu, vitamínové komplexy, diuretiká);
 • Fyzioterapeutické procedúry (akupunktúra, akupresúra, hydromasáž, elektroforéza a iné);
 • Trakcia (trakcia chrbtice);
 • rehabilitácia;
 • Zmena v strave;
 • Použitie ďalšieho alternatívneho lieku.

Perorálne lieky

Mnoho rôznych bylín má liečivé vlastnosti, má protizápalové a analgetické účinky..

Cinquefoil tinktúra. Saberfish má protizápalové a analgetické vlastnosti. Na prípravu tinktúry potrebujete 200 g vodky 200 g koreňa rastliny. Korene nalejte do sklenenej nádoby na deň, preceďte a trikrát denne lyžicu 1 lyžicu. Vypite trochu čistej vody.

Tinktúra borievky. Používa sa na zápal nervových zakončení chrbtice a bolesti chrbta.
Na prípravu tinktúry odoberte 150 g bobule borievky a nalejte vodku. Trvajte na 20 dňoch na tmavom mieste, občas pretrepte fľašou. Užívajte liek mesiac mesačne, 10 kvapiek trikrát denne.

Propolisová tinktúra. Na 40 g rozdrveného propolisu sa musí vziať 100 g 70% alkoholu. Propolis sa nalial alkoholom na trvať 10 dní a každý deň sa pretrepával. Vezmite liek dovnútra o 20 kvapkách a rozriedite ho v 200 ml teplého mlieka alebo vody.

Všetky vyššie uvedené tinktúry sa môžu použiť ako prostriedok na trenie v bolestivej oblasti chrbta a ako obklad..

Prostriedky na vonkajšie použitie

Účinným prostriedkom na zmiernenie bolesti je jedlový olej. Pri bolestiach chrbta musíte bolestivú oblasť otrieť olejom a zabaliť do vlny. Jedlový olej pomáha odstraňovať opuchy a zmierňuje zápaly.

Mumiyo je známe svojimi liečivými vlastnosťami. Produkt zlepšuje metabolické procesy v tele, urýchľuje regeneráciu tkanív, používa sa ako regeneračný, protizápalový a toxický prostriedok.
Na zníženie zápalu budete potrebovať:

 • 4 polievkové lyžice medu,
 • 5 g mumiyo,
 • 1 polievková lyžica teplej vody.

Rozomel'te mumiyo a zmiešajte s vodou, pridajte med, dôkladne premiešajte všetky ingrediencie. Výsledná zmes sa votrie do bedrovej drene. Pred použitím tejto zmesi môžete trieť chrbát jedľovým olejom, aby účinné látky ľahšie a rýchlejšie prenikli do tkanív..

Royal želé je ďalší účinný nástroj pre včelárstvo. Okrem protizápalových a antiedematóznych účinkov na tkanivá má stimulačný účinok na imunitný systém tela. Kráľovská želé je zmiešaná v rovnakých pomeroch s propolisom a medom, dôkladne premiešaná a aplikovaná na problémovú oblasť pod teplým tkanivom.

Zmes soli a horčičného prášku. Miešajte ingrediencie v pomere 1: 2, pridajte kerozín, až kým sa nedosiahne hustá kyslá smotana. Zmes votrite do spodnej časti chrbta, až kým sa úplne nevstrebáva, potom sa musíte zabaliť a ísť do postele (preto sa trenie vykonáva v noci). Liečba trvá 10 dní, po mesačnej prestávke môžete trenie opakovať znova.

Správna výživa

Liečba kýly bedrovej chrbtice spočíva nielen v použití ľudových liekov, ale aj v zmene stravy s cieľom obohatiť telo potrebnými vitamínmi a minerálmi pre optimálne fungovanie a zlepšenie metabolických procesov v tkanivách..

Okrem zlepšenia metabolizmu pomôže nové menu chudnúť, vďaka čomu je chrbtica navyše zaťažená vo forme ešte väčšej kompresie medzistavcových platničiek..

Osoba by mala vylúčiť zo svojej stravy:

 1. Rýchle uhľohydráty (občerstvenie, rýchle občerstvenie, pečivo, sladkosti);
 2. Údené, mastné, vyprážané a slané jedlá;
 3. Sýtené nápoje, káva, liehoviny;
 4. Sádlo a maslo by sa nemali používať na vyprážanie.

Výrobky, ktoré pomáhajú posilňovať chrupavku a vyrovnávajú nedostatok vitamínov v tele:

 • Mlieko a mliečne výrobky;
 • Čerstvé ovocie a zelenina, listová zelenina;
 • Strukoviny a morské plody dodávajú telu fosfor;
 • Semená, orechy;
 • Cereálie dodávajú telu energiu.

Je lepšie napariť jedlo, piecť alebo variť.

Odporúčame vám pozerať sa na video.

Vzorové menu

 1. Kaša vo vode alebo mlieku so sušeným ovocím;
 2. Varené vajcia;
 3. Tvarohové koláče so sušenými marhuľami alebo kastrólmi;
 4. Môže byť doplnený o smoothies z ovocia a zeleniny.
 1. Zeleninová polievka alebo varená na vývare chudého mäsa;
 2. Pohanková kaša so zeleninou;
 3. dusené mäso.
 1. Šalát zo zeleniny a strukovín (hrášok, fazuľa, kukurica);
 2. Varené kuracie prsia alebo morčacie mäso (odborníci na výživu odporúčajú jesť kúsok chudého mäsa o veľkosti dlane, asi 150 g, 1-3 krát týždenne);
 3. Zeleninová cuketa kastról.

Pred spaním je vhodné sa nepiť, po dobu 2-3 hodín môžete vypiť pohárik kvaseného pečeného mlieka alebo kefíru, jesť banán. Citrusové a kyslé ovocie dráždia žalúdočnú sliznicu, čo vedie k zvýšenému chuti do jedla, preto by sa nemali jesť skôr, ako idete spať..

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Starší ľudia a ľudia stredného veku často trpia rôznymi chorobami kĺbov. Ich vonkajším prejavom sú kužele na kĺboch ​​prstov. Obzvlášť veľa problémov spôsobených takýmto rastom spôsobuje ženy.
Jednou z najbežnejších príčin hernie u ľudí je svalová slabosť v pupočnom kruhu. Lekársku operáciu by mali dodržiavať pupkovú kýlu po operácii a pacient musí spĺňať množstvo dôležitých odporúčaní.
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.